Phantom3

جنگنده تهاجم زمینی پی.زد.ال-230 عقرب ( PZL-230 Skorpion)

Recommended Posts

دوستان به زاویه پس گرایی بال ها توجه کنید معمولا هواپیماهایی که در سرعت کم پرواز میکنند بال هاشون دارای پس گرایی کم هست و بالهای بلند اما این هواپیما هم بالهای کوتاهی داره هم زاویه پس گرایی بالهاش به هواپیمایی با سرعت های بالای 1 ماخ میخوره به نظر من یا سرعت رو اشتباه نوشتن یا اینکه این هواپیما فقط مدل هست و قابلیت پرواز هم نداره با این سرعت و این بالها
ولی در کل هواپیمای جالبی هست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام به دوستان. بعضی وقتها یه اظهار نظرهایی در این تاپیکها از بعضی از دوستان می بینیم که جا داره دو تا شاخ کوچولو رو سرمون دربیاد.

1- یکی از دوستان پرسیده کجای این پرنده رادار گریزه. حق هم داره طبق مطالب همین تاپیک یکی از اهداف اصلی طراحی این جنگنده ارزان قیمت بودن اون بوده. در صورتی که رادار گریز کردن هر جنگنده میلیون ها دلار هزینه برمی داره که هدف اولیه طرح رو نقض می کنه.

2- برای رادار گریز کردن از دو روش اساسی استفاده می شه که یکی اش استفاده از رنگهای جاذب هست( بی-2) و دیگری شکل بدنه(مثه اف117) کدومش در این قارقارک بکار رفته ولله اعلم؟

3- یکی از مهمترین مسائل در جنگنده های جدید نسل 5 کم کردن امضای حرارتی جنگند ه است. یه نگاه به خروجی اگزوز بی-2 یا اف-22 بندازید و اون رو با خروچی اگزوز این مقایسه کنید.(رپتور عزیز به همین نکته اشاره کرده و در تصاویری که نقاشی شده اند این مسئله لحاظ شده)

4- طرح این هواپیما کجاش نابه. یه عکس هواپیمای جاسوسی اس آر.71 بذارید در کنار این هواپیما تا ببینید یه ماکت کوچک شده از اس آر 71 هستش.

5- برای مرزبانی بهتر نیست از هلیکوپتر استفاده بشه. یا پهپادهای برد بلندی مثه پریدتور یا گلوبال هاوک؟

6- آقا جواد در مورد پسگرایی بال حرف قشنگی زده. هواپیماهایی که سرعت کم دارند مثه همین آ-10 تاندربولت اغلب بالهاشون عمودی هست اما چون این طرح از اس آر 71 با سرعت 3 ماخ کپی شده دارای بالهای تقریبا مثلث شکل هست که برای سرعتهای بالا کارای دارند.

7- من واقعا نمی دونم چه اصراری هست که هر چیزی جدید یا یه کم عجیبی رو یه طرح رادارگریز بنامیم؟ قایق رادارگریز، تانک رادارگریز، تریلی رادارگریز............... کسی جوابی برای این سوال داره؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام به آقا رضا کیانی عزیز باید بگم که این طرح به نظرم که خیلی جالب می یاد اولا که شما اگر به روش کار رادار ها توجه کرده باشید متوجه این موضوع می شید که نصبت به جنگنده های دیگه بازتابش راداری این هواپیما کمتر هست به خاطر
1 طراحی هندسی
2 چطور شما فکر می کنید از رنگ های جاذب امواج در این هواپیما استفاده نشده است
3 شما اگر توجه کرده باشید به شکل ایرو دینامک هواپیما ها طراحی دلتا بال و کانارد جلو در هوایپیما باعث افزایش مانور دهی هواپیما می شه و مرکز ثقل هواپیما به طرف عقب می ره که خودش یک امتیاز هست برای جنگنده
4 اگر هواپیمایی ارزان قیمت بود شما نمی تونید بگید که این هواپیما فلان خاصیت رو نداره حرف این هست که شاید این هواپیما نتونه مثل بی 2 باشه ولی به خاطر طراحی جالب اون می تونه مقطع راداری کمی داشته باشه که استلاحا به اون می گن استیلت
5 طراحی هواپیما یک مسئله پیچیده هست که در یک روند بسیار طولانی به یک طرح مشترک طراحان می رسند و این طور نیست که بیان کپی پست کنن همه چیز جور بشه این هوایپما اولا به خانواده هواپیماهای ساب نزدیک تره تا به هواپیمایی جاسوسی بلک برد .
من توصیه می کنم کمی در مورد هواپیما ها مطالعه بفرمایید .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز abrar اولا بهتون پیشنهاد میکنم که خط اخر نوشتتون رو پاک کنید.

[quote] 1 طراحی هندسی [/quote]
دقیقا به همین خاطر هستش که نمیتونه رادار گریز باشه چون امواج راداری به راحتی با تیغه های موتور برخورد میکنند و محل هواپیما رو لو میدن!(سوای آلیاژ بدنه و ....)

[quote] چطور شما فکر می کنید از رنگ های جاذب امواج در این هواپیما استفاده نشده است [/quote]
چون لهستان اون موقع به این تکنولوژی دست پیدا نکرده بوده(کما اینکه همین الانشم فکر نکنم دست پیدا کرده باشه)

[quote] شما اگر توجه کرده باشید به شکل ایرو دینامک هواپیما ها طراحی دلتا بال و کانارد جلو در هوایپیما باعث افزایش مانور دهی هواپیما می شه و مرکز ثقل هواپیما به طرف عقب می ره که خودش یک امتیاز هست برای جنگنده [/quote]
بله ولی برای جنگنده فراصوت! نه مادون صوت! چون در اینصورت سرعت استال افزایش پیدا میکنه!

[quote] اگر هواپیمایی ارزان قیمت بود شما نمی تونید بگید که این هواپیما فلان خاصیت رو نداره حرف این هست که شاید این هواپیما نتونه مثل بی 2 باشه ولی به خاطر طراحی جالب اون می تونه مقطع راداری کمی داشته باشه که استلاحا به اون می گن استیلت [/quote]
قطعا این پرنده پنهانکار نبوده و این رو به راحتی میشه از حداقل شکل موتور ها و پایلون ها ی آویزان و ابعاد متوجه شد.

[quote] این هوایپما اولا به خانواده هواپیماهای ساب نزدیک تره تا به هواپیمایی جاسوسی بلک برد . [/quote]
فقط کانارد این پرنده شبیه به ساب 37 و 39 هستش و از قسمت پشت کاکپیت کپی بلک برده! (موتور های اون شکلی و سکان عمودی روی موتور و ....)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دوست عزیز abrar بهتون پیشنهاد میکنم که خط اخر نوشتتون رو پاک کنید.[/quote]
من هم همین پیشنهاد رو دارم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ابرار عزیز سلام
از توجهی که به کامنت این حقیر کردید تشکر می کنم. درضمن اون خط اخر رو هم لازم نیست که پاک کنید. همه ما نیاز به مطالعه داریم. هرچه بیشتر بهتر. من هم استاد هوافضا نیستم. در حد سوادم یه چیزهایی نوشتم. بلیز عزیز هم نوشته شما رو نقد کرده و حرفهای من رو تایید کرده و دلیلی نداره که بخوام اونها رو تکرار کنم. اگر مطلب دیگری یا نقد دیگری بر نوشته من یا بلیز داشتیم خوشحال می شم که نوشته شما رو ببینم.
با تشکر
رضاکیانی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یه کم شبیه این نیست؟

http://www.luft46.com/jgart/jglor-2.jpg

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.