Ehsan_animator

در چشم باد

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote] مثلا يه هلي كوپتر مثل ميل با خلبان ساعتي 300 تا 450 هزار تومان اجاره اشه[/quote] من از يكي از تهيه كننده گان بخش خصوصي كه چندين بار با هليكوپتر پرواز داشته شنيدم اجاره هليكوپتر با خلبان ساعتي ( 5 تا 7 ميليون تومن هست)‌...

حالا صحت اين حرفش رو نميدونم اما ايشون ساعتها با هليكوپتر فيلم برداري داشتن ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
قبول دارم. كار كاملي بود. فيلمهاي زيادي در رابطه مستقيم با جنگ و دفاع مقدس داريم كه كاملا رئال هست و هم ذات پنداري عجيبي با اون پيدا ميكنين.
ليلي با من است هر چند تابو شكن بود ولي كاملا ملموس بود و حتي بعد از بيرون اومدن از سالن سينما شخصيتش همراهتون ميومد.

ولي در گوشي بگم كه كسي كه در زمان جنگ دوم جهاني خلباني 20-25 ساله بوده در زمان جنگ نميبايستي اونطور شق و رق اينطرف و اونطرف ميرفت. تنها اثر پيري رو موهاي بازيگر بود. ( اسماشون هم بلد نيستم. icon_cheesygrin )

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote] مثلا يه هلي كوپتر مثل ميل با خلبان ساعتي 300 تا 450 هزار تومان اجاره اشه[/quote] من از يكي از تهيه كننده گان بخش خصوصي كه چندين بار با هليكوپتر پرواز داشته شنيدم اجاره هليكوپتر با خلبان ساعتي ( 5 تا 7 ميليون تومن هست)‌...

حالا صحت اين حرفش رو نميدونم اما ايشون ساعتها با هليكوپتر فيلم برداري داشتن ...[/quote]

كارهاي دفاع مقدس شامل تخفيفاتي هست. البته نرخي كه گفتم بروز نيست و كار سازمان و دفاع مقدس اجاره ها رو پائين مياره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر من شما انتظار داری کسی رو که 30 40 سال توی امریکا زندگی کرده و اصلا با انقلابی که توی کشورش اتفاق افتاده اشنا نیست یکدفعه بیاد از ارمان و اصول و.... حرف بزنه اگر شما بودید این ادم رو چگونه به تصویر می کشیدید.

بله با این تعریف شما چون فیلم از تکنیک های ضعیفی استفاده کرده و صحنه های نظامی و اکشن خوبی نداشته هدف و پیغام فیلم به درک بودجه مملکت نابود شده و رفته پی کارش برادر من مگر این فیلم رو برای این سایت و یا نظامیان کشور ساختن که ما انتظار داشته باشیم بیایم تحلیل نظامی کنیم اونو.

در مورد اقای معتضد ایشون یکی از برجسته ترین اساتید تاریخ ایان هستن و در هر مورد البته اگر دیده باشید به چند منبع استناد می کنن و اصلا نیازی به اقای معتضد نبست برادر من یه مقداری کند و کاو توی تاریخ معاصر ایران کافیه و بس.
راستی نیروی هوایی ما در اون زمان حتما بدون مسلسل از صبح تا غروب باهم الک دولک بازی می کردن.

برادر من بسیجی ها درجه نداشتن یه مقداری توجه می کردی می فهمیدی اونها ارتشی بودن و اون فردی که افسر ارتشی بود و یه زمانی هم در فیلم نقش اطلاعاتی رو بازی می کرد در واقع از افسران دانشکده افسری ارتش قبل از انقلاب بود که حالا باز به ارتش برگشته بود. و این عملیات هم با همکاری ارتش و سپاه انجام شد البته من ادم دروغگویی هستم زیاد هم به حرف من اطمینانی نیست.

برادر من پس گلوله 106 بعد از سلیک و برخورد به زمین اگر مستقیم نباشه منفجر نمی شه .

برادر من حرف شما درسته بله خرمشهر با این استعداد و توانایی ازاد نشد ولی ایا اگر شما هم کارگردان بودی می تونسیتی تمام اون جریانات رو به تصویر بکشی یا اصلا شدنی هست برادر من انتظار که نداری وسط این فیلم 40 تا فانتوم ایرانی مانور بدن یا 150 شینوک و هیوی بیان وسط جبهه و یا مثلا شما بتونی عملیات انجام شده 100 گردان رو ببینی.

باز تکرار می کنم تمام انتقاد شما در مورد فنون و امکانات ساخت فیلم هست و متاسفانه اصلا به پیام و محتوای اون توجه نکردین و خیلی جاها به جای اینکه واقعا درک کنین که صحنه و فیلم می خواد چی بگه شما به فکر این هستید که بله ترکش با زاویه 45.1111233156544485 حرکت می کنه.
برادر من تهیه این همه ملزومات از هواپیماهای قدیمی تا مسلسل و ..... می دونین یعنی چی اصلا خودتون هم می دونین دارین چی می خواین اگر مشکل بر تکنیک های ساخت این مجموعه هست هر عقل اگاهی اون رو می پذیره ولی همون عقل اتین رو هم در نظر می گیره که همین در اختیار بوده و همین هم مطلب رو رسونده.

برادر من در عملیات ازاد سازی خرمشهر گردانهای زیادی با اهداف زیاد و .... کار کردن ایا شما فکر می کنین همه تانک در اختیار داشتن و یا همه پشتیبانی هوایی داشتن در عجبم از این همه مغلطه و ایده ال گرایی صرف.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ن انتظار که نداری وسط این فیلم 40 تا فانتوم ایرانی مانور بدن یا 150 شینوک و هیوی بیان وسط جبهه و یا مثلا شما بتونی عملیات انجام شده 100 گردان رو ببینی.[/quote]

با اجا زه اساتید . من توقع داشتم و دلم میخواست همین هائی که شما گفتین توی سریال اتفاق بیفته ! باید تکلیف روشن بشه برای مقاومت دلیرانه ایرانیان در زمان جنگها سریال ساخته میشه یابرای خنده و مزاح اگه نمیتونند نکنند آقا همون هزاردستان و امسالهم را پخش کنند سنگین ترند.

آخه آزاد سازی خرمشهر اینجوری بود خداییش ؟ یکی از فرمانده ها توی مصاحبه میگفت برای آزاد سازی خرمشهر چند هزار سوتی پرواز انجام داده شد ( عدد دقیق یادم نیست بین 5 تا 6 هزار) !

ولی توی سریال ؟! این پروازها اصلا هیچ . گریم هم اصلا بلد نیستند ؟ توی قسمت آخر اون جلوی سر تراشیده شده آقا بیژن موهاش نوک زده بود و از دور رنگش سبزی میزد icon_cheesygrin آخه این شد سریال موفق icon_arrowd

به نظر من از این دسته سریالهای مزحک اگر ساخته نشه خیلی بهتره کاری به کارگردان ندارم که قبلا چی ساخته وقتی میبینه کار داره مثل آببببببب گوشت میشه میتونه بکشه کنار نه اینکه خودشو زیر سوال ببره . ( تا زه امروز فردا یه میزه گرد برای قدر دانی از سریال موفق در چشم فوت هم میزنند کلی تمجید و لوح افتخار ) .

[color=brown]قسمت آخر :

یه الله و اکبر بگو بدوووووووو

شروع به دویدن.........

یک بسیجی که توی تمامی صحنه های آخر فیل با یک پرچم تر و تمیز و اتوکشیده ایران میدود

جالب اینجاست که همه مورد اثابت شلیک تیر مستقیم قرار میگرند الا این برادر بیرق به دست . (عجب)
[/color]

میخ بر سنگ میکوبم

یا علی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]تا زه امروز فردا یه میزه گرد برای قدر دانی از سریال موفق در چشم فوت هم میزنند کلی تمجید و لوح افتخار [/quote]

قضيه همون مثل خود گويي و خود خندي..عجب كارگردان بي هنري!!

مفهوم و پيام فيلم سر جاش(اصلا يكي ميتونه بگه پيام فيلم چي بود؟) ولي اگه انتظار ديدن فانتوم و تامكت و تانك نداشته باشيم ديگه يه گريم درست و حسابي كه توقع زيادي نيست..

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر من حالا که معیار شما دیدن اکشن و صحنه های خوبه و پیام فیلمی رو که در حد بضاعت ساخته شده قربانی می کنین همون بهتر که به این سریالها نگاه نکنین و سرباز رایان و غلاف تمام کوفتکی رو ببینین که دیدن و نظر دادن شما از بمبارن صحنه های فیلم برداری در زمان تولید از این راحتتر حضم میشه .
من هی داد می زنم می گم هدف رو فراموش نکنین اون یکی رو راضی می کنیم این یکی سر بالا می اره که بله گلوله کلاش یارو موبوره مشقی بود....

برادر من هر وقت شماها فیلم ساختین 150 تا هواپیمای اف ۴ و 10000 سورتی پرواز رو به تصویر بکشین.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
در چنين شرايطي اجبارا صدا سيما در راستاي اهدافش (كه از بالا دست يعني تبيين شده ) ملزم به ساختن فيلم هايي براي افزايش آگاهي مردم و حس وطن پرستي هست ! ...
با توجه به همين موضوع يك عده آدم ميان و طرحي رو به سازمان ميدن ! [b]كه اونا قبول كنند [/b]! . بعد در طول ساخت تا پايان فقط راضي كردن هييت نظارت مديريت توليد معاونت سيما و رياست اون براي دست اندركاران و توليد كنندگان مهم هست ! [size=9]چون آنها بايد پول را بدهند و اين پول دادن ها هم ماجرا ها دارد[/size] .به همين خاطر سازندكان نيازي نميبينند كه بيننده خيلي خوشش بياد يا نه ! يا اصلا مفهوم رو چطور ميرسونند ! اصلا اثر گذاري مناسب دارد ؟! نظر هييت بررسي فيلمنامه ! و تعداد دقايق فيلم قبل از نشان داده شدن به مردم مورد محاسبه و امتياز گيري قرار ميگيرد و پولش را هم بر اساس آن ميدهند ! .. يا كم ميكنند يا به انتظار بعيد امتيازي هم ميدهند ...
[/quote]

بحث قابل تاملی است.

[quote](هم در ساختار و هم نحوه فيلم برداري جلوه هاي ويژه كه بحران تضاد هماهنگي در كار سه بعدي كار هاي ما هست) [/quote]

کاملا درست است.

[quote]

اين سايت يك سايت نظاميه و هدف ما تحليل اين افتضاح،آخ ببخشيد اين شاهكار از نظر نظامي

هست و مثلا كاري به اين نداريم كه انگار آقا بيژن دچار عقده‌هاي فرويدي بود و هرجا كسي رو

مي ديد بهش مي گفت:زن نداري؟چرا نمي گيري؟كسي رو دوست نداري؟نامزدم نداري؟و...

پس هر كسي تونست خلاف ادعاهاي منو ثابت كنه جوابمو بده و بي خودي سعي در توجيه

اسراف بيت المال نداشته باشه.

دوران جنگ جهاني دوم:

1-جيپ ويليس در زمان رضاخان در خدمت ارتش ايران نبود.

2-لباس نومكس يكسره اصلا اختراع نشده بود.

3-هواپيماي سسنا نه اون موقع ساخته شده بود نه در خدمت ايران بود.

4-دوشكا در ارتش ايران وجود نداشت.

5-كلاهخود فلزي آمريكايي در ايران استفاده نمي شد.

6-تفنگ SKS-45 در سال آخر جنگ(1945) ساخته شد و در سال 1941 وجود نداشت.

7-يونيفرم روسها خنده دار بود.

8-اون قايقهاي مسخره خيلي جديد تر از ج ج 2 هستن واصلا نظامي نبودن.

حالا نگيد ايرادات بني اسراييلي مي گيره.خودم درستش مي كنم.اگر كارگردان بجاي اين همه

داستان عشقي آبكي يه خورده بيشتر توجه مي كرد و از يه نفر كارشناس نظامي (كه تاريخ هم

بدونه) استفاده مي كرد مي تونست تمام اين معايب وحشتناك رو رفع كنه.پس به ترتيب راه

درست كردنش رو بهتون مي گم:

1-اصلا نيازي به نمايش جيپ ويليس نبود و مي شد از خودروهاي قديمي ديگه اي استفاده كرد.

2-خرجش دوختن يه لباس درست و حسابي بود.

3-مي شد از همون مدل كامپيوتري نه چندان طبيعي استفاده كرد ولي نه از هواپيماهاي تخيلي

بلكه از مدل هاوكر فيوري و آداكس و ...

4-مي شد از مسلسلهاي ساخت چك VZ-26 و VZ-53 كه هم در انبار ارتش موجود هستن و هم

از مهمات 7.92X57 ماوزر (همینطور مشقی) استفاده می کنن استفاده کرد.

5-کلاهخود آلمانی که در ایران استفاده می شده هنوز هم در انبارها موجوده.

6-تفنگ موسین ناگانت هنوز هم به عنوان اسلحه ی شکاری در ایران فروخته می شه.

7-می شد درستش رو دوخت.

8-لازم نیست چیزی که نمی شه گیر آوردش رو نمایش داد.

ول می رسیم به جنگ ایران و عراق:

کارگردان به همون اندازه که تحت تاثیر فیلم ‌‌‌‌پرل هاربر در جنگ متفقين با ايران بوده،تحت تاثير

فيلمهاي مطرحي مثل نجات سرباز رايان،دشمن پشت دروازه‌ها،عقب نشيني و ... قرار داشته و

سعي كرده جنگ تحميلي رو هرچه بيشتر شبيه اين فيلمها در بياره.مطمئن باشيد اگر ايشون

فيلم تاپگان يا بازي ايس كامبت رو مي ديد حتما يادش ميومد كه ايران نيروي هوايي بسيار

قدرتمندي هم داشته و غير از دو تا چينوك هواپيما هم در ايران موجود بوده.

مثلا اون صحنه‌ي خاكريز عراقيها كه ايرانيها رو درو كردن دقيقا شبيه اوماها بيچ در نجات سرباز

رايان بود.يا مثلا اون جايي كه بيژن خان داشت مجروحي رو مداوا ميكرد ولي با برخورد گلوله

مجروح شهيد شد دقيقا در فيلم مذكور بود.وقتي كه بيژن خان مي خواست با كلاش بزنه مخ اون

عراقي رو پايين بياره دستش رو اول با آب دهان خيس كرد و بعد روي مگسك و شكاف درجه

كشيد.همين كار رو اون بچه‌ي مناطق سردسيري كه مي گفت اينجا گرمه ولي كلاه كشي

سرش كرده بود با برنو انجام داد و اين عمل دقيقا كاري بود كه واسيلي زايتسف در فيلم دشمن

پشت دروازه ها انجام داد ولي چون كارگردان محترم خوب يادشون نبود و احتمالا دستشون هم

به تفنگ نخورده نمي دونستن كه مگسك كلاش و برنو و كلا بيشتر تفنگهاي دنيا ثابته و نيازي

نيست انگشت تفي روش بكشن.شكاف درجه بايد جابجا بشه.تفنگ واسيلي كه در دماي

حداقل منفي 10 درجه داره كار ميكنه خشك شده ولي تفنگ اين دوستان در مناطق گرم هيچ

نيازي به خيس كردن انگشت و لمس كردن شكاف درجه نداره.حمل پرچم بزرگ ايران توسط

افرادي كه سلاح نداشتند هم تقليد ديگر جناب كارگردان از روسهاي فيلم دشمن پشت دروازه‌ها

بود.اصولا در جنگ ايران و عراق كمتر از پرچم رسمي ايران استفاده مي شد.قسمت ديگه‌ي

فيلم كه ايرانيها وارد خرابه‌هاي يك شهر يا يك كاروانسرا ميشن و به علت بيخيالي غافلگيرشون

مي كنن دقيقا تقليدي از فيلم چيني عقب نشيني بود كه تا حالا دوبار از تلويزيون خودمون پخش

شده.ولي نكات تخصصي نظامي:

1-بسيجيها درجه نداشتند و اون درجه‌هاي مسخره روي بازوي بسيجيها كلي ما رو خندوند.

2-توپ 106 خان داره و نمي تونه به شكل منحني شليك كنه.يعني هويتزر نيست حتي خيليها

بهش ميگن تفنگ 106 م.م .

3-خرمشهر با چهارتا توپ 106 و دو تا چينوك آزاد نشد.

4-ميل-8 هاي مثلا عراقي (با رنگ سپاه) در حالي كه پشت سر هم حركت مي كردن راكت

ميزدن كه هيچ احمقي ريسك برخورد راكت با هليكوپتر مقابلش رو نمي پذيره

5-ايران ناسلامتي نيروي هوايي هم داشته.

6-چينوكها در تيررس دشمن اقدام به پياده كردن نيرو نمي كنن.

7-وقتي ميلهاي عراقي با اون افكتهاي زيادي حرفه‌اي منفجر مي شدن لاشه نداشتن و انگار

بخار شده بودن چون هيچ چيزي به زمين نمي رسيد.

8-چرا هيچ كس به امدادگرهاي ايراني در حالي كه ايستاده بودن شليك نمي كرد؟آيا عراقيها

انقدر مرد بودن؟

9-چرا ايرانيها تانك نداشتن؟

10-چرا وقتي به تقليد از فيلم دشمن پشت دروازه ها تك تير انداز ايراني داشت از توي مخازن

پالايشگاه شليك مي كرد،تفنگش نه لگد داشت نه شعله و نه پوكه؟

11-چطور بلافاصله بعد از حمله ي هوايي عراق(روز 31 شهريور) نيروهاي بسيج رو در تلويزيون

در حال اعزام به جبهه نشون داديد؟
[/quote]

ممنون از روشنگری شما.

[color=red]--------------------------------------------------------------------[/color]
یک نکته:
مگر غیر از این است که ما در جنگ تحمیلی پیروز شدیم و حتی یک وجب از سرزمینمان را از دست ندادیم.
تا کی باید منتظر بمانیم تا آقایان فیلم یا سریالی بسازند که بعد از دیدن آن، به قدرت سپاه و ارتش اسلام، ببالیم، که چگونه بر سر دشمن فرود می آمدند و دشمن را دون و ذلیل می کردند.
آیا نباید این گونه فیلم ها و سریالها با نشان دادن نوعی امید به آینده همراه باشد (این مسئله می تواند حتی با نمایش قدرت تکنولوژیک ما در زمان جنگ همراه باشد) بالاخره مادر زمان جنگ F14 داشتیم یا نداشتیم، HAWK داشتیم یا نداشتیم و...، آیا مردم نباید احساس کنند که نیروهای نظامی قدرتمندی از آنان دفاع می کنند، هدف که فقط نشان دادن تاریخ نیست، آیا کسی تضمین کرده است که جنگ تحمیلی دیگری رخ نخواهد داد!؟
و چرا کسی از اولین شلیک موشکی بالستیک ایران، که در لبیک به خواسته برحق امت، یعنی"موشک جواب موشک" انجام شد، فیلمی نمی سازد؟
و چرا کسی از عملیات پیروزمندانه مروارید، که طومار نیروی دریایی عراق را در هم پیچید، فیلم نمی سازد؟
و چرا کسی در مورد شاهکار پدافند هوایی که ظرف یک هفته، دهها جنگنده عراقی را سرنگون کرد، فیلمی نمی سازد؟
و چرا کسی فیلم حمله "به اچ 3" را با تکنولوژی روز فیلم سازی، بازسازی نمی کند؟
و....
[color=red]--------------------------------------------------------------------[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]برادر من پس گلوله 106 بعد از سلیک و برخورد به زمین اگر مستقیم نباشه منفجر نمی شه .[/quote]

در اين مواقع چي بايد گفت ؟ گلوله تفنگ 106 با سامانه هدف گيري و تفنگ بالاي اون كه قبل از شليك با شليك اون از اصابت گلوله مطمئن ميشن مختص هدف گيري و انهدام ادوات زرهي و سنگرهاي بتوني ساخته شده. من در خود فاو شاهد بودم كه از 21 شليك فقط 5 شليك موفق بود و بقيه بخاطر اصابت به زمين شوره زار منفجر نشد. در حاليكه خمپاره براحتي منفجر ميشد.

در كل جناب اپرا بايد كمي صحبتهاي شما تند هست. من زياد اين سريال رو نديدم ولي بعضي از دوستان نكات و اشكالات نظامي رو متذكر شدن كه ميشد رفع كرد و من موافقم.
شايد در بررسي چرائي اين سريال نظرات اخير وريور روشن كننده باشه ( البته اگر با صبر خونده بشه و دش تاملي كوچيك بكنين )

اما در تحليل و نقد سينمائي و تاريخي و در ادامه كوبيدن كارگردان كه دست اخر منتهي به كوبيدن جناح خاص و در ادامه نظام و مملكت هست بشدت مخالف بوده و در جاي خودش با اين كاربران برخورد خواهم كرد.

اما دفاع تند شما و بعضا بدون دليل ممكنه كه در جاهائي از ارزش معنوي كلامتون كاسته بشه.
هميشه تو بحث به مخاطب و نظرش دقت بفرمائين كه از سر دلسوزي بوده يا فرصت طلبي براي عقده گشائي.!

انشاالله از كلام و نظرات شما بيشتر و بيشتر بهره مند بشيم. امين.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان با عرض معذرت

اگر نقدی کردم چون از دید خودم کارهای شایانی در مورد دفاع مقدس و امثالهم دیدم .
این سریال هم از جمله ضعیفترین این کارها محسوب میشه .
واقعا این راهی که میریم به کجاست ؟ الان از یک نفر بپرس یه فیلم یا سریال در مورد جنگ تحمیلی نام ببر حتما اولین گزینه اخراجی ها یا لیلی با من است یا سریال بی مزه خوش رکاب ولی هیچ کس نامی از فیلمهائی چون سجاده آتش یا مهاجر یا گردان کمیل نمیاره اگر گفتم صحنه ها بد بود چون بهترش ساخته شده بود ! اگر گفتم گریم بد بود چون واقعا بد بود . قبلا ها عراقی ها توی فیلمها خنگ و نا کارامد بودن ولی حالا..............

برادر عزیز اگر فقط ملاک این سریال بار معنا و مفهومی باشه و شعور و فهم مخاطب ملاک نباشه که این ره به تر........
اصلا چرا خودشون را زحمت دادند بهترین مستند همان روایت فتح بود پخش میکردند بار مفهومی زیادی هم داشت . هر جور فکر میکنم صحنه های جنگ این سریال در حد فهم وشعور بچه های 12 ساله هم نبوده !

در ضمن اگر قرار باشه تاپیک ایجاد بشه و بعد از نقد از طرف حال گیری بشه و جوابیه های تند و ... - پس خواهشا یا بالای تاپیک بنویسید نقد ممنوع یا بفرمایید دیگه توی بحث ها شرکت نکنیم .

دیگه توگوشی زدن دسته جمعی و برخور کردن آینده و جبهه گیری ......... ای بابا .

یاعلی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام
همانطور كه كاربران محترم سايت ميليتاري توضيح دادند، سريال زيبايي بود كه نمايشگر تقريبن بخشي از حقايق تاريخي ايران بود كه در مجموع شايد بتوان بين 90 تا 95 درصد ساختار سريال را قوي و مثبت ارزيابي نمود كه چنين مسئله اي چندان عجيب نيست زيرا آقاي مسعود جعفري جوزاني، كارگردان و هنرمند بادانش و باسابقه اي است. شايد دقت در چند نكته به ظاهر كوچك، سريال را بيشتر به واقعيت نزديك مي كرد. من ابتدا از آخر شروع مي كنم:

1- پايان سريال زيادي فيلم هندي شده است. روشن است كه به هنگام ورود نظاميان ايران به مسجد خرمشهر، نزديك به 20 هزار سرباز و درجه دار و افسر عراقي تسليم شده بودند و درگيريها تمام شده بودند. ضمن اينكه گويا گلوله از بين آن همه جمعيت عبور كرده و درست به آقاي دكتر بيژن اصابت مي نمايد كه چنين كاري، به هندي شدن سريال، كمك شاياني كرده است.

2- در ماههاي نخست جنگ، چيزي به نام بسيج و اعزام فله اي نيروي داوطلب آنطور كه در سريال نشان داده شد، وجود نداشت. بار اصلي روزهاي نخست جنگ بر روي ارتش به ويژه هوانيروز و نيروي هوايي بود كه با انجام عملياتهاي شبانه روز، توانستند پيشروي 12 لشگر ارتش صدام را كند كنند. ضمن اينكه چهار عملياتي كه با تانكهاي چيفتن و پشتيباني توپخانه در زمان بني صدر طراحي شد و گفته مي شود موفق نبوده، در واقع توانست به ارتش صدام بفهماند كه ارتش و نيروي دفاعي ايران هنوز زنده است و به هرشكل تاثيرات مثبت خود را داشت.

3- چيزي به نام پرچمدار در بين سربازان حمله ور خط شكن وجود نداشت، در واقع وجود چنين پرچمهاي تر و تميزي، انسان را به ياد فداكاري سربازان كمونيست در ارتش چين به هنگام جنگ با ارتش ژاپن مي اندازد تا جنگ ايران و عراق. در حقيقت وجود پرچم به آن روشني و شفافي، علامتي است به سربازان و نگهبانان عراقيها تا خود را براي درگيري آماده كنند!

4- نقش نيروي هوايي و نيروي زميني ارتش در آزادسازي خرمشهر هيچ ارزيابي شده است، در حالي كه مي دانيم هر دو دست كم در اين عمليات بزرگ، نقش اساسي داشتند.

5- عملياتهايي كه طي دو ماه از فروردين تا پايان ارديبهشت 1361 انجام شدند، عمومن قبل از روشنايي و حدود ساعت 4 تا 4 و نيم صبح آغاز شدند، در حالي كه در سريال در روز روشن حمله مي كنند و البته با صداي بلند فرياد مي زنند الله اكبر! گويا در فيلمي كه به ماجراهاي جنگهاي صدر اسلام مي پردازد دارند نقش آفريني مي كنند!

6- نماي نزديك سربازان و رزمندگان نشان مي دهد به تازگي از حمام درآمده و ريش و موهاي خود را اطو زده و سوشار كشيده اند. در كل گريمها چندان جالب از كار در نيامده بودند.

7- ديده شدن علمك گاز چندان مهم نيست و برخي مناطق تهران همچون نازي آباد، سالها پيش از انقلاب داراي گاز لوله كشي شهري بوده اند.

8- نكته پاياني اينكه فردي كه به قول خودش ايراني نيست و وطنش را انتخاب كرده (ايالات متحده) و در آنجا جايگاه شغلي و اجتماعي مناسبي دارد و با يك زن جوان آمريكايي رابطه عاطفي (شايد عشقي) خوبي برقرار كرده، هيچگاه به شرايط اجتماعي پست تر باز نمي گردد.

9- در كل فيلم زيبايي است به ويژه صحنه هاي قسمتهاي نخستين و بازسازي دوران رضا شاه و حمله متفقين به ايران.

با سپاس فراوان

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در مورد تندی من سرتیپ ارمانی حمل بر بی ادبی من نگیرید و فکر نکنید من می خوام نظر خودم رو به کرسی بنشونم اما وقتی می بینم تمام دوستان به جای نقد منصفانه و اشاره به نقاط قوت و حتی فلسفه ساخت این فیلم و یا هر بحث دیگه ای و در کنار دیدن و تعریف خوبی های اون فقط چندین نفره اتش توپخانه رو روی مواضع خودی تنظیم کردن نمی تونم تحمل کنم اونم در موردی که جز ضعف های ساختاری ما در تکنولوژی فیلم سازی است مثل اینکه ما صنایع کشور در زمان کنونی انتظار ساخت اف ۲۲ رو داشته باشیم.(در زمان فعلی هر چند اگر هم بشود ما خوشحال خواهیم شد.)
به جز چند دوست کسی از خوبی های این سریال هم نگفت حتی خود شما هم یا اینکه اظهار می کنین که اون رو کامل ندیدین باز خودتون هم اظهار نظر می کنین.

در مورد سوالهای شما برادر مهدوی برادر من نمیشه در یک فیلم تمام چیزی رو که در یک برهه زمانی اتفاق افتاده به فیلم تبدیل کرد شاید زندگی و خاطرات یک روز هر کدام از این رزمندگان توانایی ساخت فیلمی طولانی داشته باشپ اما کاگردان مجبور به گزینش است و لا غیر.

و باز اضافه می کنم اگر ما توان مالی و فنی داشته باشیم مطمینا فیلم های بهتر با صحنه های بهتر هم خلق خواهد شد.
مثلا اگر شما تجهیزات بسیج رو در زمان جنگ که فقط تعدادی کلاش و ار پی جی هست در نظر بگیرین و بعد عملیاتهای انجام شده رو هم در نظر بگیرین می فهمین با همون چیزی که داشتن چه کاری کردن و حال توان مالی و فنی ما رو هم درنظر بگیرین و ببینین که این سریال هم با این داشته ها خوب بود ولی من هم اعتقاد دارن عالی نبود.
این مورد هم کم کم با خصوصی سازی درست میشه من نظری در مورد سینمای خصوصی در تاپیکی که در مورد تحلیل شبکه فارسی ۱ بود دادم بخونین امیدوارم مفید باشه.

و در جواب دوستان در مورد انتقاد باید بگم هر سخن جایی داره و اندازه ای وگرنه اگر قرار باشه در این سایت همه این فیلم رو بکوبیم فردا دشمن بر می داره توی نای می کنه بله تمام ایران از این سریال حال تهوع گرفتن و .....
یک مثال می زنم بعد از جنگ ایران و توران زمین که فقط ۷۵ فرزند و نوه و نبیره گودرز یکی بزرگترین پهلوانان ایران کشته می شن و برای ندادن کشته به روی کوهی پناهنده می شن و برای رستم نامه برای کمک می فرستن رستم ابتدا با اینکه با کیکاووس شاه ایران اصلا روابط خوبی نداشته به سرعت با سپاهش برای جنگ روانه میشه و بعد از رسیدن به نزدیکی کوه سپاهش رو متوقف و خودش به کوه می ره وقتی به اونجا می رسه رخش بسیار خستخ است و بیم این رو داره که از فرط خستگی توی میدان جنگ بمیره به همین خاطر پای پیاده به میدان میره(در اون برهه از تاریخ جنگاوران از طبقه خانواده های اصیل بودن و همه جز سواره نظام و اگر کسی اسبی نداشت اون رو در حد یک رعیت به حساب می اوردن و حتی پهلوانان دشمن حاضر به مبارزه با رعیت نبودن) به هر حال رستم به میدان میره و مبارز می طلبه و پهلوانی از سپاه دشمن جلو می اد که در سپاه ایران هماوردی نداشته و در تاریخ اومده بسیار قوی هیکل بوده و ابتدا رستم رو تحقیر می کنه که تو که اسب نداری چجوری جرات کردی بیای با من بجنگی جواب رستم خیلی زیباو معنا داره.(با توجه به اختلافات و درگیریهای رستم و شاه ایران هر چند رستم به راحتی می تونست اعلام خودمختاری بکنه و حتی اگر بخواد حکومت ایران رو به راحتی تسخیر کنه).
رستم به اون می گه: شاه ایران کیکاووس من رو فرستاده که اسب تو رو ازت بگیرم که ظاهرا تنها چیز مورد برتری توم هست و با اولین تیر اسب رو از پا در می اره و پهلوان دشمن نقش زمین می شه و بعد به زاری برای اسبش می پردازه و با تیر دوم انچنان به تن این پهلوان می زنه که از دو طرف زره بیرون رفته و مثل سیخ بیرون می اد.
برادرهای من باید نقد کنیم نه تا جایی که باعث شادی دشمن بشه و یا ضربه ای به خودمون. اونم نقد منصفانه.

در مورد این عملیات برای ازاد سازی خرمشهر باید بگم نه برادر من توی این عملیات سپاه و ارتش با هم کار می کردن و توی این عملیات هم توجه داشته باشین اولین گروهی که وارد خرمشهر شد گردان شهید سرافراز کاظمی بود البته منکر تلاشهای ارتش نیستم که نقش اونها هم جای خودش رو داره و اتفاقا همون زمان اوج فرستادن بسیجی های بی تجربه با اموزش ضعیف بود و بعد از این عملیات کم کم سپاه سر و شکل به خودش گرفت و سیستمش رو سر و سامان داد.
در مورد بنی صدر هم باید بگم اولا ظاهرا این عملیاتها اطلاعات اون به غربی ها داده شده بودن و به شکلی فقط نیروهای خودمون رو با طرحی ضعیف به کشتن دادن و تجهیزات بزرگی رو هم از دست دادیم و اینم اضافه کنم این اقای خاین اگر لشگری های دیگه ایران رو از مشهد و خراسان و.... بقیه استانها به این عملیاتها اضافه کرده بود و به جای اجازه برای حرکت اونها رو توی استانهاشون حبس نکرده بود عراق در همون اول هم نمی تونست همچین غلط بزرگی رو اینقدر ادامه بده و تاکتیک این اقا هم این بود که ما زمین می دیم و زمان می گیریم با اینکه بارها نظامیان و حتی امام می گفتن دشمن رو نباید بزاریم بیاد جلو ما زمین می دیم و زمان می گیریم که نشد تاکتیک.

در مورد اون پرچم هم باید بگم شاید این توی اون دوران معنی نداشته و شاید بیشتر از پرچم های با محتوای دینی استفاده میشده اما اگر ایشون هم همون کار رو می کردن این معنا القا میشد که این جنگ فقط مال شیعیان ایران بوده در حالی که ایشون از ابتدای فیلم در این تلاش بودن بگن در این جنگ همه سهیم بودن از دکتر و مهندس و بالا شهری گرفته تا راننده تاکسی و دانمشجو و از شیعه و سنی گرفته تا مسیحی و... و به نظر شما ایشون ایران یکپاچه رو با حضور تمام این قشرها باید با چی نشون می دادن انتظار ندارین که کنار پرچم های یاحسن مثلا ابتکار به خرج داده و صلیب و ستاره شش پر و یا پرچمی مثل عربستان رو می زدن.
ولی ایشون با این کار ایران یکپارچه رو به تصویر کشیدن.

در مورد صحنه های در روز هم باید بگم بله درست می گین و شاید به این هم توجه می کردن اما برخی از این عملیاتها و حتی این عملیات روزها درگیری طول میکشید..

در مورد افراد در جنگ هم باید بگم هر کسی انگیزه ای برای این کار داشته یکی اسلام یکی رهبری امام یکی کشورش (مثل اقلیتهای مذهبی) یکی شاید مثلا پول یکی مقام و..... اما چه عاملی قویتر از اینکه فردی بفهمه به قول شما عشقی که سالها فکر می کرده مرده و فرزندی که نمی دونسته داره رو به کشورش بکشونه و بعد بفهمه توی اون دگرگونی اتفاق افتاده و حالا خودش هم پا گیر شده من نمی دونم حتی اگر دروغ هم باشه اشکالی داره...

امیدوارم حرفهای من خاطر دوستان رو ازرده نکرده باشه.
والسلام علی من اتبع الهدی......

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام.
بنده كليه فيلمهاي جنگي ذكر شده رو ديدم.مخصوصا فيلم غلاف تمام فلزي كه توصيه اكيد دارم در سايت بخش فيلم هم بذاريم و اين فيلمهاي جنگي با نقد درش بياد!
فيلم غلاف تمام فلزي ساخته استاد كوبريك كه البته طبق معمول شاگرديه هموطنان عزيز مارو ميكرده!! icon_arrowd فيلميه كه به نحوه سربازگيري و نحوه پرورش و تربيت و آماده سازي سربازان از نظر روحي و فيزيكي و در نهايت اعزام اونا به جبهه هاي جنگه! و فوق العاده ناميدي رو به تصوير كشيده!
حتما ببينيد.
جناب اپرا شما بحثي ميكنيد كه در اين جا حداقل در بين بسياري از حضار اصلا مفهومي نداره!!!دوستان اصلا نمي تونن با هدف ارتباط برقرار كنن يا اينكه اين مسپله براشون به اندازه نابود كردن 4 سال تلاش بي وقفه عزيزان سازنده فيلم اعم از كارگردان و تهيه كننده فيلم بردار صدابردار بازيگر گريمور حتي تداركات!!!! اهميت نداره!‌اونا وظيفه شونو انجام دادن و باقي دوستان هم وظيفه خودشونو!
من فقط اينو ميگم كه جناب جوزاني در مصاحبه اي بعد از اتمام كار مستقيما گفت: من فيلم هايي رو كه ميسازم فقط يكبار ميتونم ببينم چون اينقدر جاي ضعف توش ميبينم كه ديگه دلم نميخواد ببينم! بعدش گفت در طول 4 سال!!!! كه پروژه ساخت فيلم ادامه داشته ايشون و همه دست اندر كاران سعي كردن تا حقايق تاريخي رو بدون تلاش براي انحراف همانطور كه مردم عادي لمس كردن و تو زندگيشون ديدن با بضاعت موجودشون نشون بدن!
اينجا نقدهاي خوبي در مورد تسليحات بكارگرفته شده در فيلم انجام شد كه كاش در فيلم ميتونستن ازش استفاده كنن.
اما در مورد جنگ در خرمشهر:::::
دوستان عزيزي كه مايل به دانستن ماجرا هستند خيلي خيلي راحت ميتونن از طريق انتشارات دفاع مقدس منابع بسيار تميز و دسته اولي در مورد تك تك عملياتهاي صورت گرفته.موانع و مشكلات آمار شهدا و مفقودين و زخمي ها و... و مخصوصا.........معجزاتي كه جز با ايمان فداكاري و رشادت آدمايي كه هنرشون [color=red]عمل كردن بود نه حرف زدن[/color]!!!!ديده نميشه داشته باشن!
جنگ واقعا 4تانوشته اس كه شما با كليه اطلاعات اسلحه شناسيتون اونو مرور كنين؟
پس چطور ارتش عراق با اون همه حمايت تسليحاتي از پس ايران با اون ضعف محمات و ارتش برنيومد؟
نظريه اساتيد لطفا؟ icon_cheesygrin
لابد عراقيا فرصت استفاده از نظرات حضار محترم را نداشتن!!!!
مفهوم فيلمها غالبا زياد سخت و پيچيده نيست مگر اينكه شما از اون دسته آدمهايي باشين كه سينما4 رو از شبكه 4 ميبينين و خوابتو نميگيره!!! و اصولا در طبقه مخاطب خاص هستين!
در اين فيلم بيژن ايراني اصلا موضوعيت نداشت فقط بهانه اي براي بيان داستان و پيش برد اون بود. در اين فيلم ايران به دنبال بيژن ايراني به تصوير كشيده شد!
دوستي از نبود هزاردستان ها و ميرزا كوچك خانها و ... گله كرده اند! بله ما هم مثل شما افسوس ميخوريم كه امثال جناب مرحوم علي حاتمي در اين سينما رشد و نمو نيافت و جا براي اراذل و اوباشي مثل دختران و پسران ميليونر باز شده!!!!!
اما ساخته هاي جناب حاتمي در زمان خودش كشف شد؟ شما شخصا چي يادته از فيلماش؟ اصلا بين هزاران دي وي ديت يكي از فيلماشو داري؟ حداقل يكي از فيلمنامه هاشو؟
اصلا فرض كه همه ملت فيلم شناس نيستن! اما در عين ناباوري چنان مقام استادي دارن كه هر فيلمي رو نابود و تمسخر ميكنن و ميليونرها براشون جالبه!
تكليف سينماي دفاع مقدس هم كه معلومه!‌با موج تجدد خواه ها كه همه هم و غمشون اوج دعواي زنان فمينيستي با مردان مبتذل و يا حضور و بروز امثال احمد مخبرها و لوده ها جالب و خنده داره! و نقطه عطف سينما محسوب ميشه! در زمانه اي كه جواد رضويان افتخار ميكنه فيلمي ساخته؛ به روح پدرم؛ كه در سوپرها و زير شونه هاي تخم مرغ با مردم ارتباط برقرار ميكنه و به خونه هاشون ميره! يا سريالهايي مثل برره كه هيچ گونه هويت يا بار فرهنگي ندارن و كلا من در آوردي است!!!!!!چه جاي سريالهايي مثل اين؟؟؟؟؟
چه اشكالي داشت كه سرنوشت ايران با دستمايه بيژن ايراني (فردي ايراني متعلق به ايران كه هركسي در گذر اين زمانه تاريخي ميتونست بخشي از اون باشه و باهاش ارتباط برقرار كنه) به تصوير كشيده بشه؟
همه كمي ها و كاستي ها درست!!!!بعضي قسمتهاش آبكي ميشد و بعضي جاها انتظارات ديگه اي ميرفت ازش. ماكه قرار نيست بپرستيم فيلمو!!!
ولي حتي از فيلم هاي هاليوود با اون همه دقت و بودجه كلي سوتي در ميارن!!! چرا ما هميشه بايد غر بزنيم و لذت نبريم؟
كاش واقعا بخش تسليحاتيه فيلم با توجه به صحبتهاي جناب آرماني وReichsmarschall كه بحثهاشون سازنده و مفيد هست كامل ميشد!!!
ببخشيد اساتيد حوزه تسلحاتبفرمايند كه سوخت هلي كوپتر و جنگنده ليتري گالوني يا هر معياري كه شما دارين براش چنده؟ توي يه فيلم چندتا سكانس تكرار ميشه؟ چندبار اين تجهيزات بايد بيان برن و بمب باران و انفجار انجام بدن؟
شايد واقعا بودجه شون كافي نبوده! شايد 4 سال وقت صرف يه پروژه شب تا صبح خيلي خسته كننده بوده!!!!
اما به قول جناب اپرا هدف اين فيلم اين بوده؟ كه كاربران سايت ميليتاري هدف هر جنگي رو گم كنن و فقط به بررسي تجيزات و تسليحاتش بپردازن؟
مشخصا خيلي ها اينجا از معجزات جنگ خبر ندارن!!! وقتي شهيد چمران با 20-30 نفر ديگه ميرن اهواز تا جلوي محاصره محور حميديه سوسنگرد و بستان رو بگيرن!! اونم با ژ3 و كلاش در برابر يگانهاي زرهي!!!!( حالا توروخدا دوستان اهوازي نيان گير بدن سوسنگرد و بستان و حميديه اون وري بود اين وري نبود! )كتابش الان دست يكي از دوستانمه و حضور ذهن كافي براي اين محورها ندارم!!! سر فرصت متن كامل منبعم رو براتو ميارم!!!
در ثاني حتما جناب جوزاني بايد بياد اصل تحدي رو اجرا كنه؟ هركي ميتونه بسم الله! ما كه از خدامونه اين كارگرداناي .... صدا و سيما يه تكوني به خودشون بدن و به جاي اين همه سريال مزخرف آبكي زن شوهر بده و خاله زنكي يه سريال درست حسابي بسازن!!!! والله مردم هم بيشتر خوشحال ميشن!!! علي الخصوص سريالهاي ماه رمضون كه ببخشيد گلاب به روتون...! فقط جناب لطفي بود كه با ساخت سريال صاحبدلان مضموني جالب براي كارگرداني تهيه كرده بودن! بقيه كه هيچ! اين آقاي عطاران كه ديگر هيچچچچچچچ!
خلاصه!!!!!
جهت نقد سريال خودمون به بيراهه نميرم ديگه! ان شاءالله توانمنديهاي كارگردانان با بصيرت و در جهت احترام به شعمور مردم ايران جهت تكريم بزرگداشت و عبرت آموزي نسلهاي بعد بروز بيشتري داشته باشه!
ولي قبول كنيم كه كار كار خوبي بود! خدا بخواهد دوستان ديگر با تجربه قرار دادن اين گونه سريالها فيلمهاي بهتري بسازن براي ما!!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
در سكانسي از فيلم آژانس شيشه اي پرويز پرستويي به احم نجفي ميگه:
[color=red]مي داني وقتي يك لشگر بره خط، يه گران برگرده يعني چي؟ مي داني وقتي يه گردان بره جلو يه دسته برگرده عقب يعني چي؟[/color]
[url=http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7943]Web Page Name[/url]
برداشته تاپيك [color=red]ديار حبيب[/color] كه متاسفانه مورد بي مهري واقع شد!!!!! ظاهرا بايد اينا هم فراموش بشه مثا تاپيك ماجراهاي آقاي انقلاب!!!!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
كاش واقعا يه روز يه كارگردان [color=red]با معرفت و با شعوري [/color]پيدا بشه كه بتونه اين موضوع رو فيلم كنه! البته با كمك دوستان متخصص اين سايت!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.