nasirirani

مراحل ساخت اولین موتور ميكرو جت در ایران+فيلم

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

سلام
حق با شماست دوست عزيز موتور جي 85 موتور تايگره كه بنده گفته خودمو اصلاح ميكنم و موتور فانتوم جي 79 هست.
كلا اف5 و موتورش يك محصول نسل 2 حساب ميشه در صورتي كه جنگده هاي روز جهان وارد نسل 5 شدن
به نظر بنده كار كردن روي اين موتورها فقط براي تقويت بنيه علمي و كسب دانش موتورهاي جت خوبه اما براي ساخت يك جنگنده كارامد اصلا مناسب نيست
اين كارا منو ياده كار روي موتور پيكان ميندازه
چون هر چي ارتقاش بدي بازم يك موتور خوبي نميشه
اما خبرهاي مربوط به طراحي موتور براي هواپيماي مسافربري همينقدر بگم كه روسيه با اين همه سابقش تو هوافضا با مشكل ساخت موتور مناسب براي هواپيماهاي مسافربريش روبروست و بازار داغ هواپيماهاي مسافربريشو ازدست داده
مثلا هواپيماي توپولف 204 فقط بخاطر مشكل تو موتورش مشترياشو از دست داد و تازه روسيه داره براش از اروپا موتور ميخره
حالا ببينيد ما كجاييم؟!!!!!!1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا موفق باشی خدایش کارت خیلی بزرگ می دونم شاید کمتر کسی بهش اهمیت بده اما خودت باید بیشترین اهمیت رو بهش بدی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دمت گرم داداش, من که خيلي حال ميکنم وقتي ميبينم کساني دنبال اين کارها هستند, هرچند فايده مادي نداره ! از حمايت اين چيزها خيلي خبري نيست !!!( چون خودم تجربه دارم) ولي دم شما خيلي گرم ...

icon_cheesygrin

براي قسمت هاي متحرک چکار کرديد ? يعني محل چرخش شفت ? چون دور موتور بالا و حرارت زياد هست, امکان استفاده از بلبرينگ هاي معمولي نيست .در موتور هاي همين سايز از بلبرينگ هاي سراميکي استفاده ميشه بجاي فولادي , که احتياجي هم به گريس کاري نداره ,آيا شما هم همين کار رو کرديد ? البته گران هست ......
جنس توربين در مرحله آخري موتور رو از چي ساختيد ? و و چقدر دوام داره ?
البته اگه مايل هستيد جواب بديد چون ميدونم شايد نخواهيد بعضي تکنيک ها ي بکار رفته رو بگيد که البته طبيعي و منطقي هست ....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام
بنده از پاسخ به سوالات دوستان بسيار لذت ميبرم پس بنده رو ببخشيد زياد پست ميدم
اول بگم جنس اين توربيني رو كه تو فيلم ديديد از فولاد نسوز با كد 310 هست كه البته به اينكنل نميرسه اما براي تست و شروع كار مناسبه اما نميشه تراست خوبي ازش گرفت.
اما بيرينگها همونطور كه شما گفتيد بايد سراميكي باشن و كار با بلبرينگ فولادي بسيار سخت و تا حدودي ناممكن ميشه اما بنده افتخار ميكنم كه موتورم با بلبرينگ فولادي معمولي به اين دور رسيده
حالا حساب كن اگه بلبرينگ سراميكي بود چي ميشد
بازم برميگرده به بي پولي و عدم حمايت

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

آقاجان یه سوالی همیشه برام بوده ... گفتم از متخصصان امر بپرسم ...

ساخت یه موتور توربو براپ ( ملخی ) به دانش بیشتری و مواد بهتری نیاز داره یا یه موتور توربو جت یا یه موتور توربو فن

مثلا فرض کن بخوایم موتورهایی از سه نوع ( توربو براپ ، توربو جت ، توربو فن ) برای همین ایران 140 بسازیم ... کدومش به دانش فنی بیشتری نیاز داره .... کدومش ساختش آسونتره ...

راستی چرا روس ها از موتورهای توربو براپ برای هواپیماهای مسافربری میان بردشون ( مثلا با بردی معادل 2000 کیلومتر ) استفاده نمی کنند ...

یه سوال دیگه ، اگه ما بتونیم امنیت ایران 140 رو تضمین کنیم و تولید انبوهش کنیم ، بهتر نیست که پرواز های داخلی رو به این هواپیما محول کنیم !؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

خسته نباشيد ! آرزوي موفقيت دارم براي شما !

من چيز زيادي سر در نمي آرم براي همين هم سوالاتم بچه گانست icon_cheesygrin

توي توضيحاتتون اشاره به دماي بيش از اندازه موتور داشتيد . اين دما را چطور اندازه گرفتيد ؟!
بيشترين زمان روشن بودن موتور در تستهاي انجام شده چه ميزان است ؟!
نقش اوون كپسول گاز چيه ؟!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام دوستان
اول سوال مربوط به انواع موتورها
تمامي موتورهاي توربوجت و توربوفن و توربوپراپ ويا توربوشفت هسته اصلسشون موتور توربوجته
اما دانش فني همه بسيار نزديك بهمه و نميشه فرق زيادي بينشون از نظر سختي قايل شد اما تكنولوژي توربوفن ها و توربو جتها نسبت به توربو پراپ و توربو شفت بالاتره چون بايد بتونن تو سرعتهاي فراصوت هم براحتي پرواز كنند
اتفاقا روسها از توربو پراپها هم استفاده ميكنن مثل همون ايران 140 اما استفاده از توربوپراپها بخاطر سرعت كمشون و لرزشها و... كمتر طرفدار دارند چون دنيا دنياي سرعته
اما نبايد از مزاياي توربوپراپها هم چشم پوشي كرد مثل مصرف سوخت كم و شتاب لحظه اي زياد و فرود در باندهاي كوتاه و نا اماده و....
بزرگترين مشكل ايران140 امنيتشه كه تقريبا تموم ابروش تو ايران رفته چون همين هواپيما طراح و خلبان ازمايشگر و چند تن از روپساي كارخونه خودشو تو اصفهان به كشتن داد
اما اندازا گيري دما اگه تو فيلم دوم ديده باشيد اون سيمي كه بنده با دست پشت موتور نگه داشتم به يك ترمومتر وصله
البته با چشم هم ميشه سرخي پره رو ديد و دما رو حدس زد
بيشترين زمان حدود 10الي15 دقيقه بوده و نقش كپسول هم سوخت استارتره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اون کارهایی که ما تو سر داریم شما تو عمل انجام میدی به امید پیشرفت روز افزون icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام دوستان
قولي كه بهتون داده بودم عملي شد
امروز يك فيلم از ميكروجتمون كه با نفت سفيد كار ميكنه رو تو وبلاگمون منتشر كردم كه ديدنش خالي از لطف نيست
حتما به ما سر بزنيد
http://www.robodesign.blogfa.com/

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام خدمت علاقه مندان به موتورهای میکروجت
سلسله مقالات ساخت میکروجت شروع شد.
http://www.robodesign.blogfa.com

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بسم الله

سلام دوست و برادر گرامی

خدا قوت
اگه دیدی اینجا کسی پاسخ نمیده بخاطر اینه که این پست از روی اسکرول رفته و دیده نمیشه وگرنه بچه های اینجا به شما و کارهایتان علاقه دارند.

راستی شما برای حمایت پیش مسئولین هم رفتید؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در ايران دانش ساخت پره هاي توربين وجود داره
وزارت نيرو پره هاي توربين ها ي گازي رو مي سازه كه داراي تكنولوژي بسيار حساسي است

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام خدمت دوستاني كه هر از گاهي با حرفها و نظرهاشون بهمون انرژي مظاعف ميدن.
ممنون از همتون چون بوده همين دلگرمي دادنها كه مسير علم رو هم عوض كرده و چه خوبه اين فرهنگ تو كشور ما جا بيفته.
در مورد سوال دوستمون در باره ساخت توربوشارژر بايد بگم هم طراحيش و هم ساختش بسيار زمانبر و هزينه بره و قيمتش هم كمتر از ميكروجته.در ضمن تو ايران لينك كردن كارهاي پژوهشي با بازار توليد از ساخت اف22 هم سخت تره و اين درد مشترك تمام پژوهشگرهاي كشورمونه
اما سوال دوست عزيزم كه از حمايت پرسيدن فقط همينو ميتونم براتون مثال بزنم كه من تو ازمون استخدامي يك شركت با نمره خوب قبول شدم و روز مصاحبه كه ازم رزومه خواستن من هم گفتم و گفتم تو ايران اپن مقام برتر اورديم . اما جواب طرف اين بود كه ما نخبه نميخواييم و كارگري ميخواييم كه بجاي فكر كار كنه. حالا شما انتظار حمايت از كي رو بايد داشته باشي.اينهمه ذ زحمت بكشي و اخر بخاطر همين زحمتهات بهت كار ندن.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.