MOHAMMAD

بررسی توان پدافند موشکی سوریه

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

جناب DEXON عزیزم
اول از پاسخ تون سپاسگزارم
دوم یک سوال طرح میشه، ایده شما در خصوص حملات ضد ماهواره ای اعم از اخلالگری در عملکرد نرم افزاری ارتباطی یا نابودی سخت افزار ماهواره و نقش احتمالی چنین تهاجماتی بر ضد این چنین شبکه ارتباطی ایمنی چیه؟

مشتاقانه در انتظار پاسخ تون خواهم موند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام دوستان

فقط ی نکته ی کوچیک یادم اومد در باب نیروی هوایی سوریه لازم دیدم عنوان کنم.
در تاریخ اولین درگیری میگ 23 متعلق به سوریه میباشد.
در این درگیری یک میگ 23 سوری با 4 فانتوم اسراییلی درگیر میشود و قبل از هدف قرار گرفتن موفق میشود دو فانتوم اسراییلی رو نابود کند.(خلبانش هم سوری بوده icon_wink )
منبع مجله جنگ افزار ولی شمارشو یادم رفته icon_wink
اگر کسی از دوستان شمارشو خواست بگه تا برم بگردم پیداش کنم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من نمی دونم چرا خیلی از دوستان بر این تصور هستند که عملکرد پدافند در یوگوسلاوی بد بوده؟!

لطفا جمله من رو دوباره بخونید

البته اینهم بگم که انتظار عملکرد کامل داشتن از پدافند موشکی زمین پایه انتظار خامیست چرا که در عمل ثابت شده یوگوسلاوی. عراق عراق عراق ویتنام لیبی لیبی ..

عملکرد کامل منظورم هست یعنی شکار صد در صد یا حد اقل مرگ معموریت

در باب اون TU-22 یه چیز جالب گفته شده توسط پدافند موشکی زدنش البته فکر نمیکنم سام 5 بوده باشه ولی چندان مهم نیست مهم اینه که توسط سحیونیستها اون پدافند حالا سام 5 یا 6 ارتقاع داده شده پس اونها به اون پدافند دسترسی داشتند و از عملکرد و نقاط قوت و ضعفش هم خبر دارن خدا بقیش رو بخیر کنه دوستان در باب جنگ گرجستان مطلب دم دست هست لطفا لینک بدن ممنون میشم این جنگ هم خیلی بودار بود

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ظاهرا ذهن اكثرا دوستان متوجه جنگ احتمالي با اسراييل شده كه در شرايط فعلي چندان محتمل نيست چرا كه درگيري با اسراييل از نظر افكار عمومي داخل سوريه و منطقه و جهان اسلام به نفع بشار و ضرر مخالفين تموم ميشه كه امريكا اين رو نميخواد حتي ممكنه اسراييل مثل جنگ 1991 خليج فارس از پاسخ گويي مستقيم به حملات موشكي سوريه هم خودداري كنه و مقابله رو بزاره به عهده بابا ننش.
پس بهتره براي درگيري احتمالي 2 سناريو رو فرض كنيم :
1-حمله قواي متحد تركي-عربي
2-حمله امريكا و ناتو
توانايي سوريه رو در هر مورد چه طور مي بينيد دوستان ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]لطفا جمله من رو دوباره بخونید

البته اینهم بگم که انتظار [color=red]عملکرد کامل[/color] داشتن از پدافند موشکی زمین پایه انتظار خامیست چرا که در عمل ثابت شده یوگوسلاوی. عراق عراق عراق ویتنام لیبی لیبی ..

عملکرد کامل منظورم هست یعنی شکار صد در صد [/quote]

دوست عزیزم جناب صاعقه گرامی، از هیچ سیستمی ( چه زمینی، چه هوایی، چه دریایی، چه پدافندی و . . .) انتظار [color=red]عملکرد کامل [/color]نمیره و همه سیستمها( حتی بروز ترین اونها) دارای درصدی عدم موفقیت هستند که کم و زیاد داره.

پس نباید از هیچ سیستمی توقع موفقیت 100% داشته باشیم،چه از فالانکس مدرن و چه از زو 23 50 سال قبل و یا چه از اف 35 مدرن و چه از میگ 23 متعلق به 40 سال قبل یا هر سیستم دیگه ای.

مثلا می دونستید درصد موفقیت سامانه زو 23 با هدایت دستی 3 تا 7 درصد هست؟!

یعنی یک هواپیمای مهاجم در بدترین حالت 93 درصد امکان فرار داره! حالا ممکنه شرایط پیش بیاد که توپ در شرایطی باشه که امکان موفقیتش به زیر یک درصد برسه!

پس دوست من باید تغییری در دیدگاه خودتون ایجاد کنید، بهترین سامانه های موشکی هم در شرایط ایده آل موفقیت 100% ندارند چه برسه در شرایط عملیاتی.

[quote]یا حد اقل مرگ معموریت[/quote]

اخوی حالا این شد یه چیزی! abort کردن ماموریت دشمن یکی از پردامنه ترین و چالش برانگیز ترین بحثهای نظامی و عملکردی پدافند در جهان هست، که جا داره تاپیک براش زده بشه، چون واقعا بحث مهم و پردامنه ای هست، مثلا همون سامانه زو 23 که درصد موفقیتش زیر 7 درصد هست، بیش از 30 در صد امکان Abort کردن ماموریت مهاجمین رو داره، یعنی با ایجاد دیواره ای از آتش کاری کنه که هواپیمای دشمن از ماموریتش منصرف شده و برگرده. این در حالی هست که دز صورت افزایش تعداد توپها این درصد به میزان بیتشری هم افزایش پیدا می کنه.

ولی محاسبه این فاکتور به این راحتی نیست و به شرایط واقعی و عملیاتی محیط برمی گرده نه شرایط تست سامانه ها که معمولا توی فیلمها می بینیم که یه دونه هواپیمای مثلا QT-33 رو که داره در مسیر مستقیم سیر می کنه پدافند به راحتی می کشه پایین!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
محمد جان
لطفا شما به سوالی که حقیر از برادر DEXON پرسیدم پاسخ بدید ممنون میشم
متن ذیل رو برای شما قرار دادم:

[quote] [quote][quote] patriot1979 نوشته:

[b]DEXON نوشته: با توجه به شتابی که امریکا در اجرای پروژه ارتباط امن خودش ایجاد کرده نظیر پرتاب با فاصله کم دو ماهواره NROL-25 و AHEF میشه حدس زد زمانی به سوریه حمله میشه که از امنیت خطوط ارتباطی و موقعیت یابی خودش مطمئن بشه چون همین طور که ما از عملکرد اونها درس می گیریم اونها حتما روی نقطه ضعف خودشون کار کردن و خوب می دونن ماشین جنگی امریکا بدون یک سیستم ارتباطی مطمئن اصلا کارایی مطلوبی نداره...

حالا باید بررسی بشه درصورت استفاده نیروی مهاجم به سوریه از سیستم ارتباطی و موقعیت یابی پشیرفته تر که به گفته امریکایی در مقایل اختلال ایمن هست کار به چه صورت پیش میره...[/b]
جناب DEXON عزیزم
شما مساله بسیار اساسی و تعیین کننده ای رو مطرح کردید
با لحاظ کردن کلیه اطلاعاتی که از این سامانه ها در اختیار هست آیا کمترین امکانی برای اخلالگری در این شبکه ارتباط امن وجود خواهد داشت؟
مایه امتنان بنده است که توضیح بیشتری در این مورد ارائه بفرمائید.
[/quote]

[quote]خدمت شما عرض کنم
اطلاعات خیلی کمی از این سیستم مخابراتی موجود هست البته طبیعی هم هست که کاملا سری باشه! ولی در همه جا top priority یا همون اواویت اول عدم اختلال پذیری عنوان شده
من در این طور موارد اکثرا به موضع گیری روس ها توجه می کنم مثلا در مورد سپر دفاع موشکی روس ها فورا گفتن موشک های ما به راحتی ازش عبور می کنن و مشکلی در این باره نداریم! ولی در این مورد فعلا من چیزی از موضع گیری روس ها که سیستم های جمر ما توانایی اختلال درش دارن ندیدیم به قول معروف سکوت اختیار کردن! ب هر حال اساتید سایت باید بررسی کنند...

در هر صورت دو سناریو برای سوریه در این باره متصور هست 1-در صورت امکان اختلال سوریه چه تغییراتی باید در تکنیک و سیستم های اخلال گر خودش بده تا بتونه روی این سیستم تاثیر بزاره چون مسلما سیستم های اخلالگر قدیمی در این مورد اثر گذار نیستند!
2-در صورت عدم امکان اخلال سوریه باید چه تاکتیکی برای کاهش اثرات این سیستم در صحنه نبرد به کار بگیره

در صورت وجود این سیستم در اختیار نیروهای مهاجم سوریه برای پیروزی حتما باید تغییراتی زیادی در نقشها و تاکتیک های افندی و پدافندی خودش اعمال کنه در غیر این صورت ...[/quote]
[/quote]
جناب DEXON عزیزم
دوم یک سوال طرح میشه، ایده شما در خصوص حملات ضد ماهواره ای اعم از اخلالگری در عملکرد نرم افزاری ارتباطی یا نابودی سخت افزار ماهواره و نقش احتمالی چنین تهاجماتی بر ضد این چنین شبکه ارتباطی ایمنی چیه؟

مشتاقانه در انتظار پاسخ تون خواهم موند
[/quote]

منتظر جواب شما می مونم محمد جان

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در مورد بررسی توان دفاعی پدافندی دوتا موضوع هست که ضریب مهمی دارن در موفقیت دفاع پدافند
1- نقش جنگنده های دفاع منطقه ای (نمونه مشهورش نبرد هوائی آلمان و انگلیس که به لطف اسپیت فایرها انگلیس نجات پیدا کرد)
2- توان بقا و جایگزینی نیروی مدافع که با از دست رفتن سایت های موشکی توان جایگزینی سریع و بموقع باشه

البته من شخصا شانس ماندگاری پدافند موشکی رو بودن جنگنده های منطقه ای مدافع بسیار مبهم می دونم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]جناب DEXON عزیزم

مشتاقانه در انتظار پاسخ تون خواهم موند[/quote]

خواهش می کنم
به نظر من در برخورد با این سیستم که حداقل سیستم جمینگ امروزی نمی تونند روش اخلال ایجاد کنند همین طور که خودتون فرمودید بهترین راه انهدام ماهواره هست این سیستم کلا 4 تا ماهواره بیشتر نداره که در مدار ژئو قرار دارد اگر یکیش از مدار خارج بشه مسلما کل سیستم مختل میشه ...
حالا سوال اینجاست که مثلا کشوری مثل سوریه توانایی انهدام ماهواره در مدار بسیار بالای ژئو داره؟!(یا حتی خودمون)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]به نظر من در برخورد با این سیستم که حداقل سیستم جمینگ امروزی نمی تونند روش اخلال ایجاد کنند همین طور که خودتون فرمودید بهترین راه انهدام ماهواره هست این سیستم کلا 4 تا ماهواره بیشتر نداره که در مدار ژئو قرار دارد اگر یکیش از مدار خارج بشه مسلما کل سیستم مختل میشه ...
حالا سوال اینجاست که مثلا کشوری مثل سوریه توانایی انهدام ماهواره در مدار بسیار بالای ژئو داره؟!(یا حتی خودمون)[/quote]

اگه سیستم مخابراتی این ماهواره ها رو غیر قابل اخلال بدونیم( که البته عملا در دنیای صفر و یک غیر ممکن وجود نداره) خب یه راه برای ما یا هر کشور هدف دیگه ای ( مثل سوریه) باقی می مونه:

انهدام ماهواره!

انهدام را هم من به 2 دسته تقسیم می کنم، سخت و نرم.

سختش همون هست که مثلا ما یه موشک بفرستیم به مدار اون ماهواره و با انفجار سر جنگی اون یا برخورد بصورت انرژی جنبشی( که این یکی خیلی دقت بالاتری رو می طلبه) ماهواره نابود بشه، این کار 2 تا عیب داره، اولا بدلیل ضربه زدن مستقیم به تاسیسات دولت آمریکا، اونها هم بهانه اقدام مشابه رو بدست میارن ( مگر اینکه در حال جنگ باشیم!) ثانیا هزینه زیادی این کار داره و از اون مهمتر ما و مثلا سوریه هنوز امکان فنی چنین کاری رو نداریم.

پس می مونه روش انهدام نرم، اما انهدام نرم چیه؟

بدلیل اینکه ماهواره های مدار ژئو از دید ناظر زمینی همیشه ثابت هستند( بدلیل مدار زمین آهنگ) میشه با تاباندن یه پرتو لیزر نه چندان قوی( که در داخل تولید هم شده، حتی با توانهای بالاتر از نیاز این پروژه)، و با صرف مدت زمانی نه چندان طولانی، دمای ماهواره رو آنچنان بالا برد که مدارات داخلیش از کار بیفتن و عملا خاموش بشه.

حالا چرا میگم لیزر نه چندان قوی؟

ببینید اگه ماهواره مورد نظر ما یه ماهواره مدار لئو بود، وضع خیلی فرق می کرد، اونوقت ما احتیاج به یه لیزر قوی داشتیم چون ماهواره مدت زمان زیادی در هر بار در دید ما نبود، اما ماهواره های ژئو بطور ثابت در دید ما هستند و بدلیل اینکه در فضای خلاء قرار دارند و امکان تبادل حرارتی با محیط و کاهش حرارت خودشون رو بصورت همرفتی ندارند و از طرفی بازتابش هم نمی تونه به میزان لازم دمای اونها رو پایین بیاره، تابش مداوم یک لیزر نه چندان قوی( فرض کنید چند یا چند ده ساعت) می تونه دمای ماهواره رو بقدری بالا ببره که باعث خرابی و از کار افتادنش بشه، حالا کی بود کی بود، من نبودم! اصلا خودش از کار افتاده! اصلا آقا ماهواره تون از اول خراب بوده!

شاید بحث افت توان لیزر توسط دوستان در اثر عبور از لایه های جو مطرح بشه، بله درسته به هر حال ما مقداری افت توان خواهیم داشت ولی اولا از طریق افزایش ساعات تاباندن پرتو جبران میشه و از اون مهمتر لیزری که می تونه ماهواره مدار لئو رو کور کنه همون لیزر هم می تونه ماهواره مدار ژئو رو راحتتر کور کنه چون در فاصله این دو مدار دیگه لایه های مزاحم جو وجود ندارند و وقتی لیزر به مدار لئو رسید؛ لایه های جو رو رد کرده و بین این دومدار، لایه مهمی وجود نداره، بخصوص بالای 800 کیلومتر.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جنابان Dexon و محمد عزیزم
سلام برادران بزرگوارم

از توضیحات مفصل و دقیق شما بی نهایت متشکرم. مفتخر ام در زمانه ای زندگی می کنم که جوانان ایران زمین بدین پایه شیوا و رسا در خصوص مقابله با هجمه ناجوانمردانه دشمنان سوگند یاد کرده مان باب سخنانی فنی و علمی را می گشایند. امید پیشرفت روزافزون در ابزارهای مقابله و بازدارندگی دشمنان کوردل دارم.

جناب محمد عزیزم
با سپاسی دوباره
سوالی دیگر طرح می کنم
فرض را بر این بگذارید که با بهره جستن از فناوری لیزر نظامی ضد ماهواره در مداری که فرمودید [با فرض صحت شرایط مطروحه] چنین امری محقق شود
تبعات حقیقی/عینی اش برای نیروی مهاجم چه خواهد بود؟
مشتاقانه در انتظار پاسخ تان می مانم.

ارادتمند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بحث ها رو کامل نخوندم، ولی در کل سه نکته هست

1- پدافند سوریه رو خیییلیی! دست کم گرفتید! شما چجور Buk-M2E رو حذف می کنید از معادلات، چجور پنتسایر رو حذف می کنید، حالا بوک که عکسش هم موجوده ولی اگر بگید از پنتسایر اثری نیست جواب اینه که تا مدتها از یاخونت هم در سوریه اثری نبود ... دیدید که نمایشش دادن.

2- این حمله 6 ماه دیگه طول بکشه چجوری میشه تاثیر حضور میگهای 29 ارتقا یافته و میگ35 رو در دفاع در برابر موشکهای کروز زیر سایه پدافند برای حفظ پدافند ثابت نادیده گرفت؟

3- یک قلم سام6 رو در نظر بگیرید ... به کاودرات ارتقا داده شده باشه تصور کنید جنگنده ای مثل رافائل، یا اف-16 های ترک یا یوروفایتر های انگلیسی یا اف-18 های امریکایی چه دردسر وحشتناکی خواهند داشت!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]پس می مونه روش انهدام نرم، اما انهدام نرم چیه؟

بدلیل اینکه ماهواره های مدار ژئو از دید ناظر زمینی همیشه ثابت هستند( بدلیل مدار زمین آهنگ) میشه با تاباندن یه پرتو لیزر نه چندان قوی( که در داخل تولید هم شده، حتی با توانهای بالاتر از نیاز این پروژه)، و با صرف مدت زمانی نه چندان طولانی، دمای ماهواره رو آنچنان بالا برد که مدارات داخلیش از کار بیفتن و عملا خاموش بشه. [/quote]
بنظر من عملی نیست

اولا این ماهواره ها در فاصله 36000 کیلیومتری از زمین هستند هیچ لیزری توان این کار نداره یک بیم به قطر یک نانو متر از قوی ترین لیزر دنیا وقتی این فاصله طی کنه با وجود کثیفی جو خیلی مسائل دیگه به اندازه چندین زمین فوتبال میشه و در واقع هیچ اثری نداره !

دوما این ماهواره طوری ساخته شدن که گرمای نور خورشید بدون جو که بسیار قوی تر هست به خوبی نحمل کننده

سوما این ماهواره دارای سامانه های حرکتی هستند اگر سنسور ها ماهواره احساس خطر کنند می تونند ماهوراه در فضا به یک نقطه دیگه منتقل کنند فراموش نکنید دها اپراتور داران مدام سنسور های این ماهوره چند میلیارد لاری چک می کنند

چهارم کی گفته این ماهواره دقیقا بالای سر فضای ایران هست؟ همین طور که گفتم کل کره زمین با فقط 4 ماهواره پوشش داده میشه شاید ماهواره که فضای منطقه ما پوشش میده در شمال روسیه باشه اون وقت فاصله ما چند صد هزار کیلومتری میشه ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام به جناب پاتریوت، آقا مرتضای ستاره سهیل(!) و جناب دکسون.

[quote]سوالی دیگر طرح می کنم
فرض را بر این بگذارید که با بهره جستن از فناوری لیزر نظامی ضد ماهواره در مداری که فرمودید [با فرض صحت شرایط مطروحه] چنین امری محقق شود
تبعات حقیقی/عینی اش برای نیروی مهاجم چه خواهد بود؟[/quote]

حداقلش این هست که تا مدتی اون ارتباطات امنی که جناب دکسون فرمودند بروز عینی نخواهد داشت و تا حرکت ماهواره جدید از نقطه ای دیگر و قرار گرفتنش در مکانی که بتونه سرویس دهی کنه، مدت زمانی را دشمن بدون ارتباطات امن خواهد گذراند و برای یک ارتش «ارتباطات پایه» چیزی بدتر از این نخواهد بود، یکی از بدترین کابوسهای نیروها در چنین شرایطی، «آتش خودی» است.

[quote]پدافند سوریه رو خیییلیی! دست کم گرفتید![/quote]

ببینید، این ترجمه ای بود از یک مقاله + نظرات دوستان، تحلیلها هم بر اساس اطلاعات ارائه میشن و طبیعتا هر چه اطلاعات کاملتر باشند تحلیلها هم دقیقتر خواهند بود.

[quote]شما چجور Buk-M2E رو حذف می کنید از معادلات، چجور پنتسایر رو حذف می کنید،[/quote]

پنتسیر رو که حذف نکردیم و اطلاعاتش هم موجوده ولی تعدادش کمه و همون پایتخت+ فرودگاه هاشون رو بتونه پوشش بده هنر کرده، بعد شما بوک ام 2 ایی رو مطمئنی؟ چون سوریه ام یک رو داره. تازه با وجود اینکه سام 17 در اختیار فنلاند و قبرس قرار داره من یکی که امیدی بهش ندارم.

[quote]این حمله 6 ماه دیگه طول بکشه چجوری میشه تاثیر حضور میگهای 29 ارتقا یافته[/quote]

با توجه به شناختی که از روسها داریم، و اینکه احتمال حمله خیلی بالا رفته، بعیده که در این مدت حتی یه پیچ به سوری ها بدن، چه برسه به ارتقاء !

[quote]و میگ35 [/quote]

این یکی رو که امکان نداره بدن!!

[quote]در دفاع در برابر موشکهای کروز زیر سایه پدافند برای حفظ پدافند ثابت نادیده گرفت؟[/quote]

توان همین میگ 29 های ام/ام2 سوری رو در مقابله با تهدید موشکهای کروز ( البته بصورت محدود) قبول دارم، هر میگ 29 در صورت تجهیز به 6 موشک آرچر می تونه در تئوری با 6 موشک کروز با درصد موفقیت بالایی درگیر بشه، ولی بشرط اطلاع در زمان مناسب از حمله و آمادگی کامل سوری ها+ حمایت کامل پدافند( که خودش خیلی شرط داره) و یه سری شرایط دیگه.

[quote]یک قلم سام6 رو در نظر بگیرید ... به کاودرات ارتقا داده شده باشه [/quote]

یه سوال مرتضی جان: کاودرات ابتکار ایران بوده یا از طرف روسها ایجاد شده؟

[quote]اولا این ماهواره ها در فاصله 36000 کیلیومتری از زمین هستند هیچ لیزری توان این کار نداره یک بیم به قطر یک نانو متر از قوی ترین لیزر دنیا وقتی این فاصله طی کنه با وجود کثیفی جو خیلی مسائل دیگه به اندازه چندین زمین فوتبال میشه و در واقع هیچ اثری نداره ![/quote]

متأسفانه به نظر من اشتباه می کنید! در فضای بالای 30 کیلومتری هوا اینقدر رقیقه که فقط موتورهای خاصی که برای پرواز در این ارتفاع ساخته شده اند توان روشن ماندن در آن را دارند( منظورم اشاره به شدت دقیق بودن هواست) و در ازتفاع بالای 50 کیلومتر عملا چیزی به نام جو وجود نداره و فاصله ملکولهای هوا از هم بسیار زیاد میشه.

وقتی لیزر ای بی ال از فاصله 100 کیلومتری ، اون هم در لایه های به مراتب متراکم تر جو تست موفق انجام میده و گفته شده که در نهایت 600 کیلومتر برد داره، اونوقت یه لیزر مثلا یک، پنج یا ده کیلوواتی نمیتونه از 30 -40 کیلومتر جو رد بشه؟

[quote]دوما این ماهواره طوری ساخته شدن که گرمای نور خورشید بدون جو که بسیار قوی تر هست به خوبی نحمل کننده[/quote]

اون گرما در حد 150 یا نهایتا 200 درجه سلسیوس هست ( اگه اشتباه نکنم) اونوقت شما اونو با گرمای حداقل 700 تا 800 درجه ای که نیاز به ایجادش هست مقایسه می کنید؟

[quote]این ماهواره دارای سامانه های حرکتی هستند اگر سنسور ها ماهواره احساس خطر کنند می تونند ماهوراه در فضا به یک نقطه دیگه منتقل کنند فراموش نکنید دها اپراتور داران مدام سنسور های این ماهوره چند میلیارد لاری چک می کنند[/quote]

بله درسته این ماهواره ها دارای توان حرکتی محدود برای انجام پاره ای جابجایی ها هستند، اما این جابجایی با توجه به محدود بودن سوخت موتورها، چند بار و چقدر می تونه انجام بشه؟ و مگه این جابجایی بها چه سرعتی هست که لیزر زمینی نتونه اونو دنبال کنه؟ مگر اینکه به جایی بره که کلا از دید خارج بشه که در این صورت از حیز انتفاع هم خارج میشه.

[quote]چهارم کی گفته این ماهواره دقیقا بالای سر فضای ایران هست؟ همین طور که گفتم کل کره زمین با فقط 4 ماهواره پوشش داده میشه شاید ماهواره که فضای منطقه ما پوشش میده در شمال روسیه باشه اون وقت فاصله ما چند صد هزار کیلومتری میشه ...[/quote]

اولا ایران نه، سوریه! ثانیا نیازی نیست که دقیقا بالای سر اون محل باشه، اصلش اون 30 - 40 کیلومتر جو هست که لیزر مقداری پراش و افت قدرت خواهد داشت، بقیه اش رو شوت گاز میره!

اون افت قدرت هم با افزایش تایم پرتو دهی جبران میشه.

[size=7]( چند صد هزار، خیلی زیاد نیست؟ یه مقیاس می زدی)[/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اولا ایران نه، سوریه! ثانیا نیازی نیست که دقیقا بالای سر اون محل باشه، اصلش اون 30 - 40 کیلومتر جو هست که لیزر مقداری پراش و افت قدرت خواهد داشت، بقیه اش رو شوت گاز میره!

اون افت قدرت هم با افزایش تایم پرتو دهی جبران میشه.

[/quote]
شما به نوشته من توجه نکردید

اولا لیزری که برد 120 ک م داشته باشه تکنولوژی بالایی می خاد و تاسیساتی نزدیک 12 زمین فوتبال می خاد و کاملا غیر قابل حرکته! و به خاطر کروی بودن زمین دیدش محدود هست

حالا یک بار دیگه متن من بخونید فاصله وتر مثلث میشه از جو به صورت مورب عبور می کنه! مثلا فقط فاصله از قم تا تهران 128 ک م به صورت مستقیم هست...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.