Ehsan_animator

فریگت های کلاس جماران ایران ، پروژه ی موج

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

این تصاویر خیلی قدیمی هستن

اونی که توی ایزوایکو بود، همین سهنده، استراکچرش اون جا کامل شد

فعلا 5 تان مگر یکی دیگه هم کشف بشه 

جماران (موج 1) - دماوند (موج 2) - سهند (موج 5) - بی نام 1 (خرمشهر: موج 3) - بی نام 2 (بندرعباس: موج 4)

طبق تصاویر گوگل ارث در تاریخی که این عکس از محوطه ایزوایکو گرفته شده :

sly0bd0wljtc.jpg

سهند در بندر با هنر قرار داره:

rlsjpxgtu898.jpg

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

3- درباره سامانه دفاع نزدیک کمی شکیبایی پیشه بفرمایید خبرهای خوبی بهتون میرسه ان شالله منتها باید صبور باشین!!

4- درباره استفاده از سامانه صیاد بروی شناورها کوششهای بسیار جدی برای سامانه صیاد در جریان هست اما  فعلا مقدور نیست(نیازمندیهای دریا با خشکی فرق میکنه و نیاز به یکسری تغییرات در سامانه هستش منتها نداجا بشدت پیگیر این طرحه و مصرانه مایل به نصب این سامانه بروی شناورهاشه )

اگر خدا یاری کنه و مشکلات برطرف بشن شاهد لدسته کم دو تا لانچر 4 تایی صیاد 2 روی شناورهای واسپر و پروژه های موج خواهیم بود

خدا از دهان شما بشنوه :)

مرسی بابت توضیحات خوبتون

ای کاش می گفتین حداقل برای عکس تبلیغاتی ، موقع رژه ای / رزمایشی نصب می کردن !

ملت دپرس شدن از بس ناوهای همرده ( دیگه بماند که ابعاد برخیشون کوچکترم هست ! )  خارجی رو دیدن که 2 برابر ناوهای ما سلاح روشون ریخته !

تو ارتش تبلیغات و جنگ روانی وجود نداره عملا !

استتار دفاع هوایی به اون خوشگلی دارن ، بعد رفتن روی صاعقه شون اون رنگ آبی مسخره رو زدن ، روی 2 نفره اون استتار خاکی زمخت رو زدن !

یا وسط رزمایش کاتیوشا یادگار جنگ های ایران و توران آوردن !

دیگه چه کنیم، ما فقط می تونیم خون دلش رو بخوریم!

از خیلی چیزها تعریف کرد، از سامانه های الکترواپتیکالی که ساخت اصفهان هستن و باهاش روی مرغای دریایی هم میشه لاک کرد :) (ترمال هم دارن، خبر نداشتم!)

تا موتورخونه که اخبار خوبی ازش به گوش میرسه :)

ولی یک سری اخبار ناامید کننده هم داد که قابل گفتن نیستن! انشاالله به زودی درست میشن!

تو صفحه قبل ، اخرین پستی که کاربران دادن !

اوه اوه! من ندیدم اون رو!

یک موج دیگه هم داره ساخته میشه کنارش !!!

شش ماه بود دنبال نکرده بودم اخبار جدید رو

یعنی کی میرسه که هر 6 تاشون کنار هم عملیاتی باشن !

رژه های اون موقع دیدن داره !

البته ..... سوال ....... آقایون دقیقا لانچر اژدر ها رو کجا می خواستن بزارن ؟!

گفت تهه پاشنه، اگه فالانکسی هم تامین بشه، جاش اون جا خواهد بود

حتی قصد نصب موشک های ضدهوایی کوتاه برد رو هم داشتن اون جا، ولی هیچ کدوم میسر نشد (نتونستن سامانه رو بدست بیارن به هیچ طریقی)

بر این اساس تعداد موج کلاس ها جنوبی به این قرار هست !

1 - جماران ( فعال )

2 و3 - سهند و یکی دیگه ( در حال ساخت در بندر عباس )

4 - در حال ساخت در ایزوایکو

5 و6 - در خرمشهر

شش موج در جنوب و یک موج در شمال !

خود فرمانده نیروی دریایی تعداد موج ها رو 7 ناو اعلام کرده !

احسنت!

موج دوم توی خرمشهر رو ندیده بودم!

راست میگی!

نیرو داره میترکونه  big_hug

• Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

حتی قصد نصب موشک های ضدهوایی کوتاه برد رو هم داشتن اون جا، ولی هیچ کدوم میسر نشد (نتونستن سامانه رو بدست بیارن به هیچ طریقی)

سازه کنونی دیگه اونقدر گنجایش نداره !

مگر اینکه بخوان تو سری های بعدی طول ( و به طور کلی ابعاد ) رو افزایش بدن !

البته این کار باید انجام بشه همراه با تغییر رو ساه برای پنهانکاری ( رادارگریزی ) !

درباره CIWS هم گفتم که :

ما هم می تونیم با 20 م م اورلیکن ( موجود ) و هم 23 م م ( به صورت 2 لول ) و هم با 35 م م ( هم تک لول و هم 2 لول برای ناوهای بزرگتر ) یک CIWS   برای خودمون بسازیم ، درسته به پای گتلینگ نمی رسه ، ولی از هیچی نداشتن الان که خیلی بهتره !

من قبلا گفتم که بیاییم روی موج ها مثل الوندها ، 35 م م 2 لول به جای این 40 تک لول نصب کنبم !

یک گزینه دیگه هم هست !

File_10123_187446.JPG

تو این تصویر 20 م م ها رو بر داریم ، جاشون 23 م م که به صورت اپتیکی و یا راداری کنترل می شود قرار بدیم !

می شه هردو رو باهم اجرا کرد !

درباره پدافند هوایی من قبلا یک پیشنهاد کرده بودم !

در باب سامانه موشکی پدافند هوایی کوتاه برد ، سیستمی که الان در اختیار هست ، سامانه شهاب ثاقب ( و یا یازهرا ) هست ( که البته نمی دانم آیا اقداماتی می توان در جهت افزایش برد موشک آن کرد یا خیر ؟ ) .

در حال حاضر هم تنها نمونه زمینی تور را در اختیار داریم که محدود هستند ، در صورت وجود پروژه مهندسی معکوس معلوم نیست کی سرانجام برسد .

اما یک گزینه دیگری نیز وجود دارد و آن کاری هست که امریکایی های با موشک اسپارو کرده و سی اسپارو رو ساختن .

normal_45454_28229.jpg normal_45454_28129.jpg

موشک سی اسپارو با 3.64 متر طول و 20.3 سانتی متر قطر ( موشک شهاب ثاقب دارای ۲.۸۹ متر طول و 15 سانتی متر قطر هست ) طبق اطلاعات ویکی پدیا 19 کیلومتر برد دارد .

با توجه به وجود اسپارو در ایران ( و احتمال تلاش کشورمان برای بومی سازی آن و یا مبنا قرار گرفتن ان جهت ساخت موشکی بومی ) امکان ساخت نمونه پدافند هوایی دریاپایه آن وجود دارد .

در صورت وجود موشک چینی PL-12 که الگوگیری آن از اسپارو مشهود است ( با 3.85 متر طول و 20.32 سانتی متر قطر ) در کشور ، می توان از این موشک استفاده کرد ، که بلطبع می تواند برد بیشتری نسبت به اسپارو داشته باشد ( من فکر می کنم که موشک مقصودی که فعلا اسم آن برده شده یا اسپارو هست ،یا PL-12 تولیدی در ایران و یا ترکیب از هردو )

البته امریکایی ها نمونه جدید آن را ساخته اند که کمی بزرگتر شده و شباهت های زیادی به استاندارد دارد و بردش 50 کیلومتر هست :

normal_800px-RIM-162_launched_from_USS_C

این موشک 3.66 متر طول ، 25.4 سانتی متر قطر و 280 کیلوگرم وزن دارد ( برای مقایسه موشک استاندارد 1 4.72 متر طول ، 34.6 سانتیمتر قطر و 495 کیلوگرم وزن دارد )

موردی که گفتم می تواند یک پروژه چند نیرویی باشد تا نیروهای ما به منظور تامین نیاز خود ( نیروی هوایی موشک هوا به هوا ، نیروی دریایی موشک پدافند هوایی دریا پایه و نیروهای زمینی و پدافند هوایی موشک پدافند هوایی زمین پایه ) به جای اینکه هر کدام مستقلا پروژه پر هزینه را شروع کنند ، در یک پروژه سرمایه گذاری کنند که موجب صرفه جویی خواهد شد .

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

پیشنهادت مبتنی بر سامانه ای مثل شهاب ثاقب هم دقیقا دومین موردی بود که دنبالش رفتن و باز هم به خاطر مشکل توی تامین کردن سامانه این پروژه هم کنسل شد

اماده سازی چنین سامانه ای برای کار تو محیط و شرایط  دریایی اینقدر پیچیده هست که از پسش بر نمیایم ؟ 

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اماده سازی چنین سامانه ای برای کار تو محیط و شرایط  دریایی اینقدر پیچیده هست که از پسش بر نمیایم ؟ 

حتما هست

استاد اقبالی عزیز قطعا بهتر میتونن توضیح بدن که دریاپایه بودن یک سامانه چه الزاماتی داره

جدای از فضای کم و محدودیت جا و مکان توی کشتی ها که هر چقدر هم یک کشتی بزرگ باشه از این امر مستثنی نیست (حتی یک ناوهواپیمابر) که توضیح دادنش کار من نیست، خودم بارها پرسیدم مسائل این مدلی رو و مثال هایی برام زدن در مورد این مسائل (دستگاه های الکترونیکی توی دریا مسائل خاص خودشون رو دارن - مثل نحوه ی اطفاء حریق - محافظت های کاتدی و داستان خورندگی وحشتناک آب شور و ...)

البته این رو فراموش نکنید که داره روش کار میشه و بالاخره این مسائل هم حل میشه، کار نشد نداره

روی همه نوع پدافندهای دریاپایه دارن کار میکنن

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

حتما هست

استاد اقبالی عزیز قطعا بهتر میتونن توضیح بدن که دریاپایه بودن یک سامانه چه الزاماتی داره

جدای از فضای کم و محدودیت جا و مکان توی کشتی ها که هر چقدر هم یک کشتی بزرگ باشه از این امر مستثنی نیست (حتی یک ناوهواپیمابر) که توضیح دادنش کار من نیست، خودم بارها پرسیدم مسائل این مدلی رو و مثال هایی برام زدن در مورد این مسائل (دستگاه های الکترونیکی توی دریا مسائل خاص خودشون رو دارن - مثل نحوه ی اطفاء حریق - محافظت های کاتدی و داستان خورندگی وحشتناک آب شور و ...)

البته این رو فراموش نکنید که داره روش کار میشه و بالاخره این مسائل هم حل میشه، کار نشد نداره

روی همه نوع پدافندهای دریاپایه دارن کار میکنن

با سلام

دوست عزیز بینهایت از لطفتون سپاسگذارم اما اگر ممکنه لطف کنید و اینچنین القابی رو برای این حقیر بکار نبرین بدون  تعارف و بدون شکسته نفسی و اینجور حرفها واقعا شایسته چنین لقبی نیستم و این لقب رو برای خودم خیلی خیلی سنگین  میدونم

اما درباره اون بحث دریا پایه کردن سامانه های پدافندی

همونطوری که خودتون هم فرمودین  بحث شرایط دریا کاملا با شرایط خشکی فرق میکنه

جدای از بحث جانمایی و پیدا کردن فضای مناسب در ناو  که خودش یه معضل بزرگیه (سامانه زمینی رو براحتی میشه هرجایی نصب کردو پوشش 360 درجه رو تامین کرد منتها در ناو شما برای رسیدن به یه پوشش حتی 230-40 درجه ای هم کلی مشکل دارین

بعد از این مساله بحث همخوانی پاور تغذیه هم از لحاظ فرکانس و هم ولتاژپیش میاد که قابل حله

منتهامباحثی مثه درجات آزادی در دریا، شرایط محیطی اعم از تغییرات مداوم درجه حرارت، درصد رطوبت، خاصیت های خورندگی آبف محیطهای اشباع و شرایط حرکتی شناور، موج و اثرات رول و پیچ و یاو و...

سینکرو و هارمونایز کردن سامانه پدافندی با رادار و سامانه فایر کنترل ناو (اصلی ترین مشکل برای مدیریت نبرد شناور)

بحث تاثیر ات خاص دریا بر سامانه های راداری و موشکی مثه بازتابش واثر سطحی دریا و اثر خط ساحلی و...

درکنار مسایل کوچکتری مثه کیبلینگ و ..

اینها مسایلی است که کمی سخت میکنه استفاده از یه سامانه زیمن پایه در دریا رو

اینگونه که شما فکر میکنید نیست که یه جای خالی توی ناو پیدا کنیم و سامانه رو بزاریم اونجا و کار تمومه

البته نشد که نیست هیچ خیلی هم سخت نیست فقط نیاز به یه برنامه  مدون و اصولی داره تا بشه همچین کاری صورت داد

شکی نیست یکی از اصلی ترین نیازهای دریایی ما همین سامانه های پدافندیه

متاسفانه الان زوم شده روی سامانه میان برد صیاد( در راستای افزایش برد درگیری و دور کردن  مهاجم) اما نیاز های کوتاه برد به نظر من به همون اهمیت و شاید حتی مهمتر هم هستن

• Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

البته مسائلی که می فرمایید کاملا صحیح هست و بنده هم تا حدودی با  برخی از این موارد به شکل کلی اشنا بودم ولی مساله اینه که مثلا در مورد اف ام -80 بیش از یک دهه (و شاید خیلی بیشتر) از بومی سازی اون و سخت نسل های وطنی بعدیش میگذره و طبیعتا مسائلی که فرمودید برای چنین سامانه ای خیلی کمتر از صیاد-2 دردسر خواهد داشت ولی با این حال پس از این همه مدت خبری از نمونه ی دریایی ان در شرایطی که به شدت مورد نیاز ناوگان ماست نشده است . مثلا الان روی ناومحافظ های ما اکثرا 2 یا 4 فروند موشک برد متوسط با برد زیر 50 ک م نصب است در حالی که دشمن امکان شلیک های متعدد در برد های بیش از 100 ک م را دارد و در چنین شرایطی این موشک ها نه میتوانند هواپیما ها را خارج از محدوده ی خظر نگه دارند و نه به لحاظ کمیت میتوانند تهدیدات و موشک های شلیک شده را دفع کنند . نظر شخصی من اینه که در چنین شرایطی 10 تا 20 موشک با برد 15 ک م بیشتر از ناو حفاظت میکند تا 2 موشک با برد 40 ک م !

تا نظر اساتید چی باشه البته 

اما در مورد این گفته ی جناب Commandant عزیز " جای این که اپتیکیش کنن و اوپراتور بشینه پای مانیتور، ترجیح میدن همون نفر بره پشت ماشش وایسه!  اگه مهارتش خوب باشه، چندان نتیجه ی کار متفاوتی هم نخواهد بود "

تو درگیری های شبانه هم چندان متفاوت نخواهد بود ؟!

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من اینطور برداشت کردم که انگاری از سیستمی صحبت می شود که  برای اولین بار قرار هست که دریا پایه بشود !

موشک شهاب ثاقب و سامانه های پرتاب ( حرز نهم و .... ) بر اساس سیستمی ( FM-80 و کورتال ) هست که نمونه دریا پایه دارد !

1024px-Chinese_HQ-7_and_Type_79A_100mm_t

یعنی ما باید همان مسیری که چینی ها و قبلترش فرانسوی رفتن رو می رفتیم !

آن هم در صورتی که کمک خارجی وجود نمی داشت !

در حالی در همان زمان که فن آوری ساخت را از چینی ها دریافت کردیم ، می توانستیم اطلاعات و مستندات برای تغییر به نمونه دریاپایه رو هم دریافت کنیم !

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دقت کردین اون یکی از موج هایی که در بندر عباس ساخته میشه به نظر می رسه عرضش از اون یکی بیشترباشه

ویرایش شده در توسط anga2009

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من اینطور برداشت کردم که انگاری از سیستمی صحبت می شود که  برای اولین بار قرار هست که دریا پایه بشود !

موشک شهاب ثاقب و سامانه های پرتاب ( حرز نهم و .... ) بر اساس سیستمی ( FM-80 و کورتال ) هست که نمونه دریا پایه دارد !

یعنی ما باید همان مسیری که چینی ها و قبلترش فرانسوی رفتن رو می رفتیم !

آن هم در صورتی که کمک خارجی وجود نمی داشت !

در حالی در همان زمان که فن آوری ساخت را از چینی ها دریافت کردیم ، می توانستیم اطلاعات و مستندات برای تغییر به نمونه دریاپایه رو هم دریافت کنیم !

با سلام

دوست عزیز کسی نگفته نمونه دریا پایه اونها نیست و وجود نداره

میگیم در ایران وجود نداره 

اون دریافت تکنولوژی هم که میفرمایید باید میگرفتیم رو متاسفانه نگرفتیم

حالا باید خودمون اینکار رو بکنیم

برخلاف تصور دوستان به این سادگی نیست چون اطلاعات این سامانه ها در اختیار نداجا نبوده و ساختش الان در دست وزارت دفاعه

متاسفانه کاغذ بازی داخلی و تا حدود زیادی هم انحصار طلبی بدجوری چوب لای کار میزاره!!!

برای این منظور بهترین نمونه همون تور ام1 هستش که معضل جانمایی هم برطرف میشه و توانایی به مراتب برتر و بهتری هم داره منتها همین جداکاری و عدم وحدانیت کاری یگانهای نظامی و هزاران دلیل مدیریتی و علمی و تکنولوژیکی دیگه هم مزید علت شده تا حتی بهش فکر هم نکنیم!!( درکنار خوش پشتیبانی و حمایت بی درغ روسهای عزیز دل و نازنین)

البته  برای پدافند کوتاه برد کارهایی در جریانه که اگر خدا بخواد نتیجه های خوبی شاهد خواهیم بود فقط باید شکیبا باشیم

علت اصرار بیش از حد نداجا بر روی صیاد شاید به سهولت نصب و کاربریش برای نداجا برمیگرده جایی که بیشترمحدودیتهای محراب رو نداشته و پرفورمنس بسیار بهتری هم نشون داده

منتها حتی بودن صیاد هم نمیتونه نبودن سامانه کوتاه برد رو توجیه کنه(این نظر منه فقط)

یادنمون نره وزارت دفاع  درگیر تسلیح و تجهیز یگانهای پدافند هوایی زمین پایه هستش و هنوز حتی نتونسته نیازیگانهای زمینی رو کاملا برطرف کنه و هنوز اون تعداد مورد نیاز  ساخته نشده

اما برای همکاری دریایی رایزنیهایی برای  گسترش همکاری ها وتعامل بیشتر در جریانه

یادتون نره در زمان عملیاتی شدن جماران فرماندهان نداجا چه گلایه ها که از وزارت دفاع کردن!!!

البته فعلا معضل اصلی همه یگانهای نظامیمون همون فلوسه!!!

بالاخص نداجا که چندین پروژه سنگین رو همزمان داره مدیریت و هدایت میکنه، خداییش تا همینجا هم دریادار سیاری برای تامین اعتبارمورد نیاز شاهکار کرده

• Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

5- وزارت دفاع برای ساخت نمونه دریایی صیاد 2 هنوز اعلام آمادگی نکرده و حتی در تحویل تعداد مورد نیاز پداجا هم با دشواریهایی دست بگریبانه

با سلام
چه دشواریهایی؟؟؟مالی‌ یا فنی‌؟اگر فنی‌ آیا این سیستم وابسته به تامین قطعات از خارج از کشور هست ،یا اینکه میشود در صورت تامین بودجه بدون محدودیت و نگرانی‌ از خارج کشور تعداد دلخواه را تولید کرد؟و در ارتباط با سامانه‌های کوتاه برد مثل حرز نهم مشکل فقط دریا پای کردن آنهاست یا در ساخت نمونه زمینی‌ آن هم مشکل فنی‌ وجود دارد؟

6- بحث تعداد لانچرها رو قبلا بررسی کردیم نیازی نیست همین الان 8 لانچر داشته باشه، کافیه دو لانچر بعنوان پایه و برای الآینمنت و کابل کشی و نصب سامانه های مدیریت نبرد و رادار و پاور و... نصب بشه اونوقت در آینده نصب لانچرهای بیشتر (مثلا 6 تای دیگه تا رسیدن به دو پک 4 لانچره) کار آسون و راحتی خواهد بود و ابدا مشکلی نخواهد بود

تعداد پایین لانچر در زمان صلح برای ما و تناژ شناورهامون ضعف بحساب نمیاد نگران نباشید تاکید میکنم زمان صلح

چرا در کشور‌های دیگر چنین اتفاقی نمی‌افتد؟در زمان صلح مسلما شاید تمام تیوپ‌ها با موشک لود نیستند،اما جایی‌ ندیدم که از تیوپ کمتر به علت عدم شرایط جنگی استفاده بشه...اگر هست کدام کشور؟و اصلا این بحث به علت مشکلات فنی‌ نیست؟یعنی‌ اگر فرضاً فردا جنگ شود توان تهیه و استقرار تیوپ‌های چهار تایی‌ هست؟
و کلا ...این تیوپ‌ها کاملا ساخت داخل هستند یا وارداتی‌؟(منظورم صرفاً تیوپ هست نه‌ موشک)
با عرض پوزش،اما حالا که بحث سلاح دریایی شد یک سوال دیگر.
توپ فجر ۲۷ مهندسی‌ معکوس توپ
oto melara
است،یا همان توپ‌های قدیمی‌ از انبار و ناوهای قدیمی‌  استفاده شدند؟؟؟اگر ساخت داخل هستند مشخصات آنها شبیهه نمونه پایه توپ ایتالیائی هست یا نمونه  سوپر راپید با نرخ آتش ۱۲۰ گلوله در دقیقه؟
توپ‌های بوفور ۴۰ و توپ‌های ۲۰ میلیمتری چی‌؟

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با تشکر از پاسخ‌های کامل اساتید بزرگوار جناب کوماندانت و الو

هم فنی و هم مالی، در صورتی که هر دو حل بشه، مشکلی برای تولیدش نیست، ممکن هست یک سری ساب سیستم از خارج از کشور تهیه بشن که اون هم بیشتر حکم عدم اختراع مجدد چرخ رو داره و قطعات اسپسیفیک اون سامانه نیستن

یعنی‌ این زیر سیستم‌ها طوری نیستند که قابل تحریم باشند و در واقع استفاده دوگانه دارند... منظورم این بود که اگر ایران تصمیم بگیره فرضاً ۱۰۰ تا از این سامانه تولید کند،گیر واردات این بخش‌ها میشه و با قطع واردات آن برنامه ساخت می‌خوابه؟

یک- تجهیز سایر یگانها بالاخص شناورهای پشتیبانیمون به موشکه (رزمایش امسال چیزهایی خواهین دید) که بنا به مشکلات اقتصاید موجود بجای خرید لانچرهای نو فعلا از لانچرهای موجود استفاده میشه و کسری لانچر با امید خدا با برطرف شدن مشکل اقتصادی و درآینده نزدیک قابل جبرانه و جبران خواهد شد

منظور خرید از وزارت دفاع هست دیگه؟

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

و اما در ارتباط با سامانه‌های الکترونیک ناوها...چندی پیش خبر از رونمایی از سیستم کنترل آتش بومی بود.حالا سوال اینه که تا الان از چه سامانه‌ای برای کنترل آتش استفاده میشد؟؟؟از خارج خریداری میشد و میشود؟و یا از سیستم
ناو‌های قدیمی‌ استفاده میشد؟؟؟سیستم‌های مدیریت نبرد چه؟؟؟کلا اگه میشه لطف کنید و یک توضیحی در ارتباط با الکترونیک در ناوهای ما و درصد خودکفایی در این بخش و مقایسه آن با دیگر کشور‌ها بدین...جنگال،ارتباطات و غیره....منظور از خودکفایی هم در حالت عملیاتی هست نه‌ ساخت نمونه‌های آزمایشی‌ و اولیه و غیره...

.و در پایان بخش رادار،اعم از هوایی و سطحی...به محصولات عملیاتی  قابل اطمینانی رسیده ایم؟

ویرایش شده در توسط X-Mas

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.