Skyhawk

سنگر آتشین - دفاع در برابر حملات حجیم

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote] [b]-مجموعه اتوماتیک شده ZPU-4 به همراه رادار MR-104[/b][/quote]
رادار ناوچه اوزا؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جسارتا این مفهوم ایرانی- کره ای که شما اشاره فرمودید، محاسبات هم دارد؟
مثلا اگر یک موشک از شزق یکی ازشمال شرقی و یکی از جنوب غربی و ... آمدند، ما نیاز به چند آتش بار، چند رادار، چند گلوله و چند مرکز داریم؟
  • Upvote 3
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='misalu2001' timestamp='1351610361' post='279723']
مثلا اگر یک موشک از شزق یکی ازشمال شرقی و یکی از جنوب غربی و ... آمدند، ما نیاز به چند آتش بار، چند رادار، چند گلوله و چند مرکز داریم؟
[/quote]
راستش این مقاله جناب Morteza313 هست و من فراموش کردم این نکته رو درج کنم!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='misalu2001' timestamp='1351610361' post='279723']
[/quote]

عذر می خوام مثلا چه جور میشه هم از شمال و جنوب و هم از غرب و شرق به سمت اهداف در یک لحظه موشک بیاد؟!

آخه یک سمتی دیگه خاک خودشون میشه دیگه! هر چند امکان دور زدن هم وجود داره ولی نه به این صورت که در یک آن از همه جهات موشک بیاد!

به نظرم اونا هم عقلشون برسه که یه پدافندی دور تا دور ایجاد کنند و در قسمت هایی که تهدید بیشتر وجود داره از حجم آتش پدافند بیشتر استفاده کنند.

در مورد آن جعبه جادویی تیتانیومی رمزدار هم از نویسنده متشکریم که موجبات خنده ما رو در این بین فراهم می کنند.
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]امروز تقابل موشکهای کروز غربی با دیوارهای اتش ایرانی شباهت زیادی به تقابل فانتومهای ایرانی و پدافند دفاع هوایی عراق در دهه 80 دارد. فانتومهای ایرانی در موارد متعددی موفق به شکستن دیوار دفاعی عراق و بمباران شهرهای مهم، فرودگاهها و پالایشگاهها شدند. اما عراق هیچگاه برای فانتوم های ایران یک هدف "در دسترس" نبود. [/quote]

این جمله خیلی مهم است که قفل و زنجیر برای تاخیر در ورود دزد است نه مانع ورود دزد
و اگر دری قرار نبود باز شود جایش دیوار می گذاشتند
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=#000080]برادر مرتضی منظورت از "فضایی هم برای عمق بخشیدن به RAM ها نبود" چیه؟[/color]

[quote]جناب ندیمی عزیز

در مورد شفاف تر کردن پیش فرض ها حق کاملا با شماست بنده باید بیشتر توضیح میدادم، علی الحساب:

تهدید حجیم: به نظر من توسعه و بلوغ سیستم های CPGM و ضد سلاح یک گپ بزرگ به وجود آورده در قوای حمله کننده، در هر حمله ای امروز یک نگرانی بزرگ وجود داره و اونهم اینه که سلاح شلیک شده آیا به مقصد می رسه؟ جنگ الکترونیک پتانسیل حضور در همه جا رو نداره و از طرفی خودش قابل دفاعه به قول خودتون نهایتا با ابزارهای غیر راداری یا وصل نشده به شبکه یکپارچه، با از طرف دیگه خود سلاحها هم پتانسیل بالایی برای اعمال جنگ الکترونیک یا پنهانکاری ندارند[color=#ff0000] برای مثال ما تلاش برای پنهانکار کردن سلاحها رو در JASSM/JSOW دیدیم که آنچنان موثر نبود چون جثه کوچکانحنا ها رو بی اثر می کرد و فضایی هم برای عمق بخشیدن به RAM ها نبود. [/color]اما از اون طرف افزایش تعداد سلاحهای شلی شده برای اشباع قابلیت درگیری مدافع یه گزینه خوب و در دسترسه

اهداف نا متعارف: من برای نشون دادن اهمیت دفاع تمام و کمال سناریوی خاصی از حمله غافلگیرانه رو ترسیم کردم که موج اول حمله نه به سایتهای راداری/پدافندی و فرماندهی و کنترل بلکه سایتهای پاسخ سریع ایران هستند، سیلوهای موشکی خاصی و یا سیستم های راداری خاصی که در شرایط حساس بدون دستور خارج از مجموعه می تونن برنامه های آفندی با موفقیت بالا اجرا کنند. ردن این سایتها شاید اثر انچنانی بر کل توان کنترل و فرماندهی و یا دفاع نداشته باشه اما اون ضربه اولیه پاسخ ایران رو کنترل می کنه. البته این فقط یک شروع خواهد بود مثل کاری که آپاچی ها در 1991 عراق انجام دادند

یک مورد بسیار مهم دیگه هم در صحبتهای شما بود و اون سبقه تاریخی پدافند ضد کروزه

در اینکه مطالعه تاریخ معاصر تصمیمات فرماندهان یک دانش عمیق و قابلیت پیش بینی کردن به ما میده شکی نست ولی معتقدم بعضی ابزار ها و سناریو ها رو ما برای اولین بار و بدون هیچ زمینه ای از روی یک سری محاسبات فنی خواهیم دید. برای مثالهای مشخص میشه به جنگ زیر دریایی ها، جنگ الکترونیک با بی سرنشنی ها ( به طور مشخص نفوذ موفق حزب الله لبنان، موارد آزار بی سرنشن ها در عراق و نهایتا ماجرای RQ-170) و یا ماجرای شلیک دو موشک ضد کشتی C-801/2 در جریان جنگ 33 روزه اشاره کرد (که بسیار متفاوت بود با هر نوع شلیک ضد کشتی که حداقل بنده سراغ دارم) . هیچکدوم از این موارد در تاریخ نظامی ما سابقه مشخص و تکاملی دقیقی نداره، به نظر من استاتژی تشکیل دیوارهای آتش هوشمند هم از همین دسته هست.

در مورد باقی تذکراتتون بسیار متشکرم و قبول دارم لیکن به دلیل اینکه امکان ویرایش پست قبلی نیست (خصوصا اشتباهم در مورد لیبرتور) امکان اعمال تصحیحات رو ندارم.

بازهم سپاسگذارم[/quote]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جسارتا بنده چند بحث مطرح کنم:

1. (برهان خلف) اگر سنگر آتشین موثر است، پس باید بی خیال حمله بالستیک به ناو هواپیما بر شد! دلیل: برای آمریکا تحلیل این استراتژی آسان است، اجرایش هم آسان است. مثلا روی یک کشتی ترابری را کلا اورلیکان میچیند و میگذارد کنار ناو و خلاص! دیگر سرمایه گذاری روی فالانکس و رولینگ ایر فریم هم لازم نیست. سوارم کروز را هم پوشش می دهد تازه!
از آنجا که آمریکا به این شیوه توصل نکرده احتمال دارد فرض اولیه ما یعنی موثر بودن آتش هر دم بیلی غلط باشد.

2. محاسبات را اگر یک کوچولو باز کنیم معلوم می شود این روش چه عیبی دارد. بنده خواهش می کنم محاسبات را کمی باز کنید. مثلا ما چه مخروطی (با چه زاویه ای) باید تشکیل دهیم؟ سطح مقطع آن چقدر می شود؟ برای اطمینان از موثر بودن، چه چگالی گولوله ای لازم است؟ روی هر توپ چند فشنگ وجود دارد؟ با این میزان مهمات و با این میزان چگالی آتش لازم، چند ثانیه می توان دیوار را تشکیل داد؟ حالا اگر چند گروه با فاصله پشت هم بیایند چه می شود؟

3. در ضمن باید عرض کنم که موشک کروز می تواند از هر زاویه ای به هدفش نزدیک شود و مثل بالستیک نیست که الزاما از جهت شلیک به هدف نزدیک شود!
مثلا می تواند هدف را دور زده و از جهت مخالف شلیک به هدف حمله کند. میتواند 20 موشک از بیست جهت در آن واحد حمله کنند. اینها مزایای اصلی موشک کروز است. از نظر هماهنگی زمانی هم کوچکترین کاری ندارد که آنها را هماهنگ کرد به طوری که صدم ثانیه ای عقب و جلو حمله نکنند. موشکهای کروز می توانند برای مدتی دور هدف یا ناحیه دیگری بگردند تا زمان مناسب برسد.

4. اصولا ما روشهای جهادی را خیلی دوست داریم و از روشهای علمی دوری می کنیم! نمی دانم چرا هرچه مشکل در این کشور پیش می آید ما با همین روش ایرانی-کره ای مقابله می ی خفنیم و کنیم. آن از قایق تندرو زیاد برای مقابله با ناو، آن از شلیک زیاد شهاب برای مقابله با آیرون دوم، این هم از شلیک شدید هوایی برای مقابله با موشک... جالب اسن که این استراتژی نیاز به هیچ تکنولوژی ندارد ولی فقط ما خیلی به آن اعتقاد داریم و باقی دنیا خیلی دنبال کارای سخت و گران قیمت مثل ساخت فالانکس و ناو و ... هستند. یا ما خیلی خفنیم و این استراتژیهای دم دستی به فکر کسی نمی رسد، یا این روشها خیلی هم موثر نیست.
  • Upvote 8
  • Downvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='misalu2001' timestamp='1351625835' post='279755']
جسارتا بنده چند بحث مطرح کنم:

1. (برهان خلف) اگر سنگر آتشین موثر است، پس باید بی خیال حمله بالستیک به ناو هواپیما بر شد! دلیل: برای آمریکا تحلیل این استراتژی آسان است، اجرایش هم آسان است. مثلا روی یک کشتی ترابری را کلا اورلیکان میچیند و میگذارد کنار ناو و خلاص! دیگر سرمایه گذاری روی فالانکس و رولینگ ایر فریم هم لازم نیست. سوارم کروز را هم پوشش می دهد تازه!
از آنجا که آمریکا به این شیوه توصل نکرده احتمال دارد فرض اولیه ما یعنی موثر بودن آتش هر دم بیلی غلط باشد.

2. محاسبات را اگر یک کوچولو باز کنیم معلوم می شود این روش چه عیبی دارد. بنده خواهش می کنم محاسبات را کمی باز کنید. مثلا ما چه مخروطی (با چه زاویه ای) باید تشکیل دهیم؟ سطح مقطع آن چقدر می شود؟ برای اطمینان از موثر بودن، چه چگالی گولوله ای لازم است؟ روی هر توپ چند فشنگ وجود دارد؟ با این میزان مهمات و با این میزان چگالی آتش لازم، چند ثانیه می توان دیوار را تشکیل داد؟ حالا اگر چند گروه با فاصله پشت هم بیایند چه می شود؟

3. در ضمن باید عرض کنم که موشک کروز می تواند از هر زاویه ای به هدفش نزدیک شود و مثل بالستیک نیست که الزاما از جهت شلیک به هدف نزدیک شود!
مثلا می تواند هدف را دور زده و از جهت مخالف شلیک به هدف حمله کند. میتواند 20 موشک از بیست جهت در آن واحد حمله کنند. اینها مزایای اصلی موشک کروز است. از نظر هماهنگی زمانی هم کوچکترین کاری ندارد که آنها را هماهنگ کرد به طوری که صدم ثانیه ای عقب و جلو حمله نکنند. موشکهای کروز می توانند برای مدتی دور هدف یا ناحیه دیگری بگردند تا زمان مناسب برسد.

4. اصولا ما روشهای جهادی را خیلی دوست داریم و از روشهای علمی دوری می کنیم! نمی دانم چرا هرچه مشکل در این کشور پیش می آید ما با همین روش ایرانی-کره ای مقابله می ی خفنیم و کنیم. آن از قایق تندرو زیاد برای مقابله با ناو، آن از شلیک زیاد شهاب برای مقابله با آیرون دوم، این هم از شلیک شدید هوایی برای مقابله با موشک... جالب اسن که این استراتژی نیاز به هیچ تکنولوژی ندارد ولی فقط ما خیلی به آن اعتقاد داریم و باقی دنیا خیلی دنبال کارای سخت و گران قیمت مثل ساخت فالانکس و ناو و ... هستند. یا ما خیلی خفنیم و این استراتژیهای دم دستی به فکر کسی نمی رسد، یا این روشها خیلی هم موثر نیست.
[/quote]

جناب [url="http://www.military.ir/forums/user/12187-misalu2001/"]misalu2001[/url] اجازه بدید بنده هم چند نکته رو من باب پاسخ خامی خدمتتون عرض کنم:

1-این عمل در مقابل حملات بالستیک با سرعت 6 ماخ و یا اندکی کمترهم تاثیری دارد؟؟اما اگر منظورر شما از حملات بالستیک چیزی دیگری است بفرمایید.
اما در مورد سوآرم کروز هم باید بگم که اصلا یک همچین عملی در ناوهای امریکایی وجود داره و اونها از اورلیکن همین استفاده رو هم میکنند
اما به همان دلیلی که خودتان در موارد بعدی گفتید نمیتوان فقط به این تکنیک متکی بود . دلیل وجود فالانکس و رولینگ هم همین هست.
در کل هر جزء کمکی به خدشه ناپذیری کل خواهد کرد.
2-به طور کلی در مورد سوال دوم شما باید عرض کنم که عملیات دیوار آتش چندان هم بی برنامه انجام نمیشود.
توپها به صورت دو یا یک در میان شلیک خواهند کرد و در هنگام لودینگ
توپهای نوبته بعدی شروع به شلیک میکنند.در این فرایند شما لودینگ نوبتی رو عنوان نکردید ولی در اصل همین عمل باعث کار 24 ساعته
دیوار آتش خواهد شد.حجم و زاویه و چگالی شلیک هم بسته به اهمیت هدف می باشد.
مثلا نطنز رو با یک مقره موشکی نمیشه مقایسه کرد.بنابرین تعداد پدافند هم کاملا نسبی خواهد بود.
3-کاملا موافقم و تاپیکی هم خوده حقیر در مورد گونه ای پیشرفته از کروزه رادار گریز زدم.سیستم های هدایتی کروز کاملا مبنی و نه متکی بر تایمینگ هستند.
4-در مورد تکنیک قایق های تند رو و یا بی اثر کردن آیرون اگر شما پیشنهاد بهتری سراغ دارید سراپا گوشیم.
دانش ما کاملا پاسخگوی نیاز ما هست اما بر مبنای تمامی شرایط موجود پایه ریزی را انجام میدهد. شاید الان زمان کار بر روی لیزر های پرتوان و یا
سیستم هایی شبیه آیرون نباشد چرا که از لحاظ اقتصادی و حتی فکری به صرفه نیستند اما همین تکنیک سوآرم گلوله ها!!!!
هم کم خرج و هم کاملا عملی می باشد.در ضمن شما که انتظار ندارید تمامی ریزه کاری های این تاکتیک در اختیار عموم قرار بگیرد.
یا حق
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مرتضي جان
با توجه به برد توپهاي ذكر شده ، بين كشف تهديد و بكارگيري ديواره آتش خيلي زمان از دست مي ره !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عمق بخشیدن به RAM یعنی ضخیم کردن لایه های ساندویچی یا رنگ های جاذب امواج رادار که به دلیل جثه کوچیک و بار قابل حمل کم در سلاحها امکان پذیرنیست

دو لایه بودن پدافند توپخانه ای هم قابل توجهه در تصاویر
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote](برهان خلف) اگر سنگر آتشین موثر است، پس باید بی خیال حمله بالستیک به ناو هواپیما بر شد! [/quote]

به به ! به به! واقعا چه برهانی! اگه فرق موشک کروز با بالستیک و یه سری تفاوتهای اونا رو می دونستید بازم چنین سوالی می پرسیدید؟!!

[quote]از آنجا که آمریکا به این شیوه توصل نکرده احتمال دارد فرض اولیه ما یعنی موثر بودن آتش هر دم بیلی غلط باشد.[/quote]

از آنجا که آمریکا به خیلی از شیوه ها در خیلی از جاها توصل(!) نکرده، از نظر بعضی ها این شیوه ها کلا مردود است!!

واقعا آمریکا پرستی تا به کجا؟!

[quote]
در ضمن باید عرض کنم که موشک کروز می تواند از هر زاویه ای به هدفش نزدیک شود و مثل بالستیک نیست که الزاما از جهت شلیک به هدف نزدیک شود!
مثلا می تواند هدف را دور زده و از جهت مخالف شلیک به هدف حمله کند. میتواند 20 موشک از بیست جهت در آن واحد حمله کنند. اینها مزایای اصلی موشک کروز است. از نظر هماهنگی زمانی هم کوچکترین کاری ندارد که آنها را هماهنگ کرد به طوری که صدم ثانیه ای عقب و جلو حمله نکنند. موشکهای کروز می توانند برای مدتی دور هدف یا ناحیه دیگری بگردند تا زمان مناسب برسد.[/quote]

نه دیگه شرمنده! ما فقط توپها رو یه طرف هدف می چینیم، اصلا مگه میشه از همه جهت به هدف حمله کنن؟!!

اصلا نگاه کردی به اون عکسهای کیش و اراک و نطنز، یا فقط اومدی ذهن بچه های مردمو بریزی به هم؟!

[quote]اصولا ما روشهای جهادی را خیلی دوست داریم و از روشهای علمی دوری می کنیم[/quote]

روشهای علمی یعنی روشهای آمریکایی دیگه، نه؟! واقعا چی باید به این بشر جواب داد؟!

[quote]جالب اسن که این استراتژی نیاز به هیچ تکنولوژی ندارد ولی فقط ما خیلی به آن اعتقاد داریم و باقی دنیا خیلی دنبال کارای سخت و گران قیمت مثل ساخت فالانکس و ناو و ... هستند. یا ما خیلی خفنیم و این استراتژیهای دم دستی به فکر کسی نمی رسد، یا این روشها خیلی هم موثر نیست.[/quote]

هر کشوری بر مبنای استراتژی و شرایط خود برنامه ریزی می کند نه بر مبنای نگاه کردن به کار دیگران و اینکه بقیه چکار کردند ما هم برویم همان کار را بکنیم.

همانقدر که ساخت فالانکس در دکترین نبرهای نامتقارن برای آمریکا لازم هست، ساخت موشکهای ارزان و تولید انبوه آنها برای حمله به چنین دکترینی، برای ایران مسلح به نبرد نا متقارن هم لازم هست.

بقیه رو هم مجید جان زحمت کشیدند، جناب میسالو، ول کن این برهان بی برهانی رو.
  • Upvote 11
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
راستی این استراتژی ایرانی-کره ای در نبرد هوایی هم کارایی داره ؟
مثلا اگر به هر فروند فالکون و ایگل 30 فروند اف-4 و اف-5 و اف-6 و اف-7 حمله کنن؛ اوضاع چه طور میشه ؟
  • Upvote 1
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.