death-white

تحلیل و پیگیری تحولات سوریه (1)

Recommended Posts

یه چیزی من خیلی از دوستان این سایت شنیدم که درکش نمیکنم

اونم اینه که ارزش عملیاتی خانم ها بیشتره یا بیشتر پای کار هستن یا کلا بهتر هستن(از این دست صحبت ها)

این در صورتیه که چه از نظر فیزیک بدنی و چه از نظر این که یه فرد چقدر فشار روانی رو میتونه تحمل کنه مرد قوی تر هست raised_eyebrow 

از نظر فرماندهی هم اگه زنها بهتر بودن  توی ارتش های غربی که مثلا زنها حضور دارن باید تعداد قابل توجهی افسر ارشد یا ژنرال زن میدیدیم که من چیزی ندیدم

یکم در این مورد توضیح میدید

به جز ریز بینی زنها که در مواردی به کار میاد و در مواردی هم به ضرر هست چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

:neutral:

دوست من، کرد های اهل سنت خیلی مذهبی تر هستن...

کردهای شیعه که اعمال دینی رو انجام میدن هم بچه های خوبی هستن و فعال تر هستن...

اما کلا تو فرهنگ کرد واقعا تصمیم گیری ها اکثرا بر اثر مسائل فرهنگی هست تا دینی و مذهبی....این برا همه صادق نیست... ولی اکثریت مطلق قومیت ها و گروه های مختلف کردی مخصوصا هرچی بیشتر به سمت شمال غربی و بعدش ترکیه بری، نقش فرهنگ بیشتر و مذهب کمتر میشه...

یه چیزی نیست که کلی باشه...

====================

در خصوص نبرد خانم ها هم این رو بگم که اقا جون، کلا خانم ها توان رزمی بالایی دارن... به دلیل ذات خانم‌ها، دقت بسیار بالاتری دارن و اتفاقا خانم ها سر ارزش ها و چیزایی که براشون مهم‌تره، خیلی راحت‌تر از هر مردی هزینه میدن و این یه چیز کلی هست...

تو مناطق کرد نشین، به صورت سنتی خانم ها فعال هستن و خیلی مسائل رو پا به پای مردشون میان جلو.... این چیز سنتی هست... اسلحه به دست بودن هم یه جور ارزش هست برا خانم های کرد و حتی لر هم دیدم...

بنابراین این مسئله که خانم ها بیان تو میدون جنگ، اصلا چیز عجیبی نیست حداقل از نظر خود ما کردها... قبلا هم گفته بودم... ممکنه شما خیلی راحت ببینی که مثلا شوهر وایساده و نگاه میکنه و زنش هیزم میشکنه!! یا بار میاره! یا حتی مثلا زن و شوهر پا به پای هم تو کار ساختمونی کمک میکنن...

تو فرهنگ کردی زن و مرد تا حدود زیادی برابر هستن (لااقل تو کار کردن و زحمت کشیدن و وظایف اینجوری!) و مشخصا بنا به دلایلی، کرد ها به صورت قبیله‌ای وارد جنگ میشدن همیشه و این باعث شده که کل خونواده بره تو میدون جنگ و دختر و پسر هم فرقی نداشته باشه.....

شما تصور کن!! توی یه روستا، دخترها برای اینکه نشون بدن دختر بهتری برای شوهر کردن هستن، کارشون تمرین تیراندازیه!! و دختر خان و یا ثروت‌مند های روستا هم اسب سواری و تیراندازی( تیراندازی در حال سوارکاری) رو تمرین میکنن که کلاسشون رو ببرن بالا....

حالا، مردها میرن بیرون روستا برای جنگ  و حفظ امنیت روستا و دختر کشته شدن و یا کم بودن مردهاشون رو می‌بینه!! خیلی راحت اسلحه‌اش رو بر میداره و با توجه به تمارینش خیلی مفید هم ظاهر میشه در میدان....

چهار روز بعد تو جنگ و درگیری بعدی باز میاد جلو و همینجوری این مسئله هم یه ارزش میشه....

این مسئله تو ایلام مثلا اتفاق نمی‌افته!!( هرچند شاید باورتون نشه ولی من دیدم اوردن کلانتری مثلا دوتا پسر دعوا کردن، بعد خواهر یکی از پسرا اومده به داداشش کمک کرده اون‌یکی پسره رو شل و پل کردن که مثلا لات هم بوده و ممکنه فرداش هزار تا مشکل واسه دختره درست کنه...)

یا دیدیم که مثلا زنه اسلحه کشیده! :neutral: واسه لات و لوت هایی که مزاحم شوهر یا پسر یا دخترش شدن....

وظایف دعوا کردن در حمایت از بچه ها و غیره هم که کلا بر عهده‌ی خانم‌ها هست و اقایون کوچیکترین حقی در این خصوص ندارن!! :)))

بنابراین، چه در گذشته که ارزش ها به اون صورت بوده، چه در امروز خانم ها نقش مهمی در بحث امنیت و اخلاقیات خونواده های کرد رو ایفا میکنن...

هرچی دختر اصیل تر باشه، جنگ‌اور تر هم هست و ما اینجا بهش میگیم چقو ده‌م...(چاقو دهن!! یا دختری که زبونش تیزه و تو حرف زدن و دعوا کم نمیاره!!)... یه اصطلاح هم خانم‌ها خودشون میگن که بی‌ادبیه و نمیشه اینجا گفت که واسه دخترایی هستش که دعوا میکنن و مادرم هر وقت عکس این دخترای مبارز رو می‌بینه بهشون میگه و ما هم میگیم عه... :)))

خلاصه اینجوریاس! :)))

حالا دارم ريشه هاي خيانتت در جنبش 27 ارديبهشت نو عروس رو درك ميكنم در مقابل زنان فرمان پذيري!

اين هم اضافه كنم كه پس فردا بهم نگن اسپمر!

اين حد استفاده از زنان به عنوان نيرو رزمي تاحالا تو منطقه سابقه نداشته خيلي هم فكر نكنم بحث فرهنگ سنتي باشه بيشتر ارمان هاي ك چ ك بايد باشه وگرنه تو گيلان هم اين همه زنا ميرن كار ميكنن مردا ميرن بيليارد!!ولي جنگ كه بشه نميفرستنشون خط مقدم  يا سواركاري و تير اندازي واسه زنان تقريبا در تمام ايران يه هنر محسوب ميشد ولي استفاده از اون ها در خط مقدم مسبوق به سابقه نيست حداقل در اين حد 

در مورد ارزش رزمي اين زنان هم منطق ميگه نبايد كيفيت خيلي بالايي داشته باشن وگرنه ارتش هاي كلاسيك غربي كه مسئله مرد و زن توشون حل شده اين كار رو ميكردن خود ارتش امريكا مگه اين كار رو ميكنه ؟

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسم الله الرحمن الرحیم

یعنی بزرگوارانی که میفرمایند

آزاد شدن کوبانی را پیش بینی کرده بودند

موافق نیستند که توی چند روز اخیر حملات ائتلاف بسیار دقیق تر و متراکم تر شده است ؟

چون قبل از این تاریخ داعش تقریبا بدون هیچ مشکلی در روز روشن ادوات زرهی و پشتیبانی خود را حرکت میداد (و ما هم معترض همین بودیم که برای کسانی که ادعا میکنند ما کوچکترین حرکت را رصد میکنیم چگونه است که طرف یک تانک 50 تنی را در یک محیط باز حرکت میدهد ولی هیچ اتفاقی برای ان نمیافتد)

چه عجب یکی ما رو غیر مستقیم بزرگوار حساب کرد. مدتیه بدجور از منفورات این انجمن شدیم هر کی ناراحتی داره با منفی میاد سراغ ما!!!

والا مهم نیست که ائتلاف دقیقتر زده، قبلاً دقیق نمیزده و خلاصه چه سیاستی بود و چه حیله ای و یا چه حکمتی بود، مهم این بود که ما یه پیش بینی کردیم و درست از آب دراومد. دلایل پیش بینی:

1-دفاع وطنی احزاب تروریستی یا غیر تروریستی یا دختران و زنان کوبانی تا حد انتحاری.

2-با کسی که فکر میکنه حق با اونه و از مرگ نمیترسه قطعاً شکست خواهی خورد.

3-به جان خودم اگر روی حمله ائتلاف حساب زیادی باز کرده بودم. جو ضد داعشی و هجوم برای مبارزه با داعش از طرف کردها نشان از مقاومت وحشتناکی از طرف کردها رو نشون میداد و خدایی با چنگ و دندان حتی وقتی فشنگ نداشتن میجنگیدن. کدام سرباز سوری یا عراق اینجور بود، حتی اگه خد ما بودیم چنین بودیم؟!

در مورد حمله ائتلاف لازمه چند نکته رو یادآوری کنم.

1-حملات نمایشی ائتلاف خیلی بهتر از عدم حملات هست.

2-بیاید خودمون رو جای یه کرد سوری که در کوبانی آواره شد بزاریم: دید ما نسبت به اسد و ترکیه چجور هست الان؟ دیگه زیر پرچم اسد نمیرن و کینه تاریخی نسبت به حزب اسلامگرای ترکیه پیدا کردن و کم کم باید منتظر اتحاد کردهای شمال با دیگر گروه های مخالف سوری علیه داعش و اسد باشیم.

اگر این مسئله پیش نیافتاد. انشاءالله ما در سایت هستیم و شما و دوستان دیگه هم هستیم. باید منطقی رفتار و فکر کنیم نه احساسی و حق به جانبدارانه، با این رفتارها به هیچ نتیجه ای نمیرسیم. الان در این سایت بنده جزو افرادی بودم که همیشه ایده و حرفم رو گفتم و کلی هم سرکوب شدم حالا یا با توهین یا با منفی یا با جبهه گیری و جوابهای چندگانه دوستان ولی این رفتارها چه تاثیری بر منطق خودم و چیزی که میدونم اتفاق میافته داره؟ و چه بسا ما بدون اینکه فکر کنیم دنبال صاحب دیدگان راه میافتیم بدون آنکه لحظه ای درنگ کنیم.

• Upvote 11
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سایتی برای پیگیری اخبار ترکیه

http://turkiyeonline.ir/

از اونجا که هوش و حواس برام نمونده امیدوارم تکراری نباشه این دفعه

اینم سایت بچه حزب اللهی های ترکیه

http://www.islamicinvitationturkey.com/

متاسفانه فارسی نداره

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

چه عجب یکی ما رو غیر مستقیم بزرگوار حساب کرد. مدتیه بدجور از منفورات این انجمن شدیم هر کی ناراحتی داره با منفی میاد سراغ ما!!!

والا مهم نیست که ائتلاف دقیقتر زده، قبلاً دقیق نمیزده و خلاصه چه سیاستی بود و چه حیله ای و یا چه حکمتی بود، مهم این بود که ما یه پیش بینی کردیم و درست از آب دراومد. دلایل پیش بینی:

1-دفاع وطنی احزاب تروریستی یا غیر تروریستی یا دختران و زنان کوبانی تا حد انتحاری.

2-با کسی که فکر میکنه حق با اونه و از مرگ نمیترسه قطعاً شکست خواهی خورد.

3-به جان خودم اگر روی حمله ائتلاف حساب زیادی باز کرده بودم. جو ضد داعشی و هجوم برای مبارزه با داعش از طرف کردها نشان از مقاومت وحشتناکی از طرف کردها رو نشون میداد و خدایی با چنگ و دندان حتی وقتی فشنگ نداشتن میجنگیدن. کدام سرباز سوری یا عراق اینجور بود، حتی اگه خد ما بودیم چنین بودیم؟!

در مورد حمله ائتلاف لازمه چند نکته رو یادآوری کنم.

1-حملات نمایشی ائتلاف خیلی بهتر از عدم حملات هست.

2-بیاید خودمون رو جای یه کرد سوری که در کوبانی آواره شد بزاریم: دید ما نسبت به اسد و ترکیه چجور هست الان؟ دیگه زیر پرچم اسد نمیرن و کینه تاریخی نسبت به حزب اسلامگرای ترکیه پیدا کردن و کم کم باید منتظر اتحاد کردهای شمال با دیگر گروه های مخالف سوری علیه داعش و اسد باشیم.

اگر این مسئله پیش نیافتاد. انشاءالله ما در سایت هستیم و شما و دوستان دیگه هم هستیم. باید منطقی رفتار و فکر کنیم نه احساسی و حق به جانبدارانه، با این رفتارها به هیچ نتیجه ای نمیرسیم. الان در این سایت بنده جزو افرادی بودم که همیشه ایده و حرفم رو گفتم و کلی هم سرکوب شدم حالا یا با توهین یا با منفی یا با جبهه گیری و جوابهای چندگانه دوستان ولی این رفتارها چه تاثیری بر منطق خودم و چیزی که میدونم اتفاق میافته داره؟ و چه بسا ما بدون اینکه فکر کنیم دنبال صاحب دیدگان راه میافتیم بدون آنکه لحظه ای درنگ کنیم.

نپتون بزرگوار ;) بحث فقط با چنگ و دندون جنگيدن نيست اينا كل كانتور كوباني رو تو 2 هفته از دست دادن چرا اون موقع با چنگ و دندون نميجنگيدن ؟ بحث اينه كه حملات ائتلاف جلو حركت سنگين داعش رو گرفت ديگه تانك هاش جولون نميدادن تحرك  تاكتيكال هاش كم شده بود وگرنه شجاعترين غار نشين هم در مقابل تي 72 هيچ شانسي نداره!!! مشخصه كه كرد ها دوست نداشتن كوباني رو بدن ولي اگه نقشه هاي جناب سون اپ رو از روز هاي متوالي پشت سر هم بزاري متوجه ميشي كه كرد ها بدون حمايت ائتلاف هيچ شانسي برا حفظ كوباني نداشت همين الان هم اگه حمايت قطع شه باز هم هيچ شانسي ندارن چون سريع نيرو كمكي از رقه مياد و كرد ها هيچ نيرو كمكي ندارن !

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

نپتون بزرگوار ;) بحث فقط با چنگ و دندون جنگيدن نيست اينا كل كانتور كوباني رو تو 2 هفته از دست دادن چرا اون موقع با چنگ و دندون نميجنگيدن ؟ بحث اينه كه حملات ائتلاف جلو حركت سنگين داعش رو گرفت ديگه تانك هاش جولون نميدادن تحرك  تاكتيكال هاش كم شده بود وگرنه شجاعترين غار نشين هم در مقابل تي 72 هيچ شانسي نداره!!! مشخصه كه كرد ها دوست نداشتن كوباني رو بدن ولي اگه نقشه هاي جناب سون اپ رو از روز هاي متوالي پشت سر هم بزاري متوجه ميشي كه كرد ها بدون حمايت ائتلاف هيچ شانسي برا حفظ كوباني نداشت همين الان هم اگه حمايت قطع شه باز هم هيچ شانسي ندارن چون سريع نيرو كمكي از رقه مياد و كرد ها هيچ نيرو كمكي ندارن !

دومین خطاب بزرگواری!!!

دث عزیز منم دلیل آوردم قطعیت نیاوردم که!

الان که داریم حرف از ائتلاف میزنیم، پس چرا همه دوستان و خبرگزاریهای وابسته داخلی این رو نمایشی و ناکارآمد میدونستن؟ و الان اینجور شده، میگیم ائتلاف؟ منم حرفت رو تا حدودی بالاتر از دلیل قبول دارم ولی؛ چرا قبل این ما ائتلاف رو نمایشی میخوندیم و حالا که حرکتی شده دلیل عقب نشینی رو ائتلاف میدونیم؟ این قضیه در مورد اربیل عراق هم بود و به دید شخصی اگر حمله آمریکا(حالا چه فکر کنید بنده عاشق این کشورم یا خیر توهمات یکسری با این منفی دادنها تمومی نداره!!!)به داعش نبود، جای کوبانی اربیل بود و چه بسا سلیمانیه و......

جواب اینا رو که میدونم خودتم میدونی ولی چه میشه گفت؟!

تا دیروز ائتلاف حمله نمیکرد میگفتیم چرا غربیهای کاری نمیکنن و الان حمله کرده میگیم نمایشی و سیاست مکارانه(فرض دروغ یا حقیقت رو بزاریم کنار) و خودش داعش رو ساخته(یه تحلیل جالب در سایت آفتاب در این مورد هست که خوندنش در این مورد خالی از لطف نیست)، غرب یک مسئله روشن دارد و آن نه داعش است و نه هیچ چیز دیگر. غرب خواهان سقط شدن حکومت اسد هست به هر طریق. این مسئله قضیه حیثیتی پیدا کرده، شاید خنده دار باشه ولی....

• Upvote 5
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دومین خطاب بزرگواری!!!

الان که داریم حرف از ائتلاف میزنیم، پس چرا همه دوستان و خبرگزاریهای وابسته داخلی این رو نمایشی و ناکارآمد میدونستن؟ و الان اینجور شده، میگیم ائتلاف؟ منم حرفت رو تا حدودی بالاتر از دلیل قبول دارم ولی؛ چرا قبل این ما ائتلاف رو نمایشی میخوندیم و حالا که حرکتی شده دلیل عقب نشینی رو ائتلاف میدونیم؟ این قضیه در مورد اربیل عراق هم بود و به دید شخصی اگر حمله آمریکا(حالا چه فکر کنید بنده عاشق این کشورم یا خیر توهمات یکسری با این منفی دادنها تمومی نداره!!!)به داعش نبود، جای کوبانی اربیل بود و چه بسا سلیمانیه و......

جواب اینا رو که میدونم خودتم میدونی ولی چه میشه گفت؟!

تا دیروز ائتلاف حمله نمیکرد میگفتیم چرا غربیهای کاری نمیکنن و الان حمله کرده میگیم نمایشی و سیاست مکارانه(فرض دروغ یا حقیقت رو بزاریم کنار) و خودش داعش رو ساخته(یه تحلیل جالب در سایت آفتاب در این مورد هست که خوندنش در این مورد خالی از لطف نیست)، غرب یک مسئله روشن دارد و آن نه داعش است و نه هیچ چیز دیگر. غرب خواهان سقط شدن حکومت اسد هست به هر طریق. این مسئله قضیه حیثیتی پیدا کرده، شاید خنده دار باشه ولی....

يه سري رو ول كني ميگن رفتن امريكا به ماه هم دروغه بمباران داعش كه بماند اما نظر شخصيم اينه كه امريكا با بمباران داعش ميخواد سر اين گاو رو بكنه طرف اسد وگرنه نه دلش واسه ارتش ازاد سوخته نه كرد هاي كوباني فعلا كه حمايت امريكا از كرد ها به ضرر اردوغان شده كه همه چي رو تو اين درگيري باخت و رو سياهي واسش موند  هر چند كه فقط صرف گرفتن كوباني مهم نيست داعش هيچ وقت كوباني رو فراموش نميكنه بايد حمايت ائتلاف هميشگي باشه

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دومین خطاب بزرگواری!!!

جواب اینا رو که میدونم خودتم میدونی ولی چه میشی نشهه گفت؟!

ای بزرگواررررررررررر........اینم من گفتم که تا 3 نشه بازی نشه :rose:  :rose:  :rose: 

• Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با این پیش فرض که حملات هوایی آمریکا و متحدان در عقب نشینی داعش نقش عمده داشته و این نکته که بنا به اعتراف خود آمریکاییها حملات اخیرشون دقیق تر از قبل بوده، و همچنین با توجه به خبرهای مربوط به مذاکره مستقیم ی پ گ با آمریکاییها با وساطت اقلیم، احتمال بالایی هست که دو طرف در مورد حضور نظامی فعال کردها در صحنه درگیری های سوریه به توافقاتی رسیده باشن که این میتونه سرنوشت جنگ داخلی در سوریه رو عوض کنه یا حداقل تاثیر زیادی بذاره، حالا با توجه به اینکه به نفع کدوم طرف وارد بشن که با در نظر گرفتن سوی دیگه توافق که آمریکا هست احتمال زیادی هست که در شمال غرب سوریه به نفع تروریستها و در شمال شرق بر ضد داعش وارد بشن.
البته من منکر مقاومت و توانایی کردها نیستم ولی این وحوش داعشی با اون همه سلاح سنگین به شکلی که نبرد پیش میرفت از اشغال کوبانی منصرف نمیشدن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یه دلیل محکم که ثابت می کنه ترکیه با داعش همکاری می کنه: اگر دقت کرده باشین داعش به تمامی آرامگاه ها و مکانهای مقدس و مهم و حتی قبرستانهای معمولی حمله می کنه و اونا رو نابود می کنه، ولی هنوز حتی یه سنگ ریزه هم سمت قبر شاه سلیمان پرتاب نکردن و اون نقطه کاملا بدور از جنگ بوده

یه دلیل محکم که ثابت می کنه اسد داره با ترکیه همکاری می کنه: اگه دقت کرده باشد اسد تا به حال به این مکان حمله نکرده و حتی نگفته اونجا خاک سوریه است.

دوستانی که چنان ادعا میکنن که امریکا کوبانی رو نجات داده باید گفت ارتش ترکیه هم جرات جنگ زمینی با داعش رو نداشت سرنوشت جنگ رویه زمین هس نه هوا

ترکیه کی خواست با داعش بجنگه که بعداً دید نه جراتشو نداره؟

اگه ائتلاف همین لحظه هم حمایتشو قطع کنه سقوط حتمی. دو بار ائتلاف اطراف دروازه مرشد پینار تو خاک سوریه زد حتی یه بار قطعات تانک منهدم شده وارد ترکیه شد. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

قبلاً تو تاپیک کوبانی با جناب نپتون بحث کردم که چرا تو ساختار ک.ج.ک از زنان بیشتر استفاده میشه .این مسئله اصلاً و ابداً ربطی به کرد بودن نداره و بحث ایدولوژی این ساختار هستش .چنانچه حضور انتحاری زنان چچنی هم ربطی به نژاد ندارد و بحث ایدولوژی . شرایط اجتماعی است.

خب یه سوال ساده اگر به کرد بودن کوچک ترین ربطی داشت چرا تو ساختار پیش مرگه های کرد مسلمان حضور نداشتند؟ چرا تو ساختار محافظین روستا در ترکیه حضور گسترده ندارند؟

• Upvote 4
  • Downvote 14

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خبر جدیدی که درباره سوریه توییت شده اینکه گروهک جیش الشام که از تروریست های میانه رو و خوب شناخته می شد و کمک های قابل توجهی از جمله موشک های تاو و کمک های نقدی از طرف های غربی آمریکایی دریافت کرده بود با داعش بیعت کرد.

البته مدتی پیش از این لواء ابو داود که زیر شاخه همین گروهک بود بیعت کرده بود و حالا گویا کلا بقیشون هم داعشی شدن!!!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

آقا یه سوال چرا هواپیماهای ارتش سوریه قبل از اینکه هواپیماهای ائتلاف وارد عمل بشن مواضع داعش رو اطراف کوبانی بمباران نکرد؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

آقا یه سوال چرا هواپیماهای ارتش سوریه قبل از اینکه هواپیماهای ائتلاف وارد عمل بشن مواضع داعش رو اطراف کوبانی بمباران نکرد؟

بخاطر نزدیکی زیاد کوبانی به مرز ترکیه raised_eyebrow

توی این چند سال درگیری اگه اشتباه نکنم یکی دو بار دیگه که هواپیما ها و هلیکوپترهای سوریه قصد حمله به مواضع تروریستها توی نزدیکی مرز ترکیه رو داشتن، با پدافند یا اف 16 سرنگون کرده بود :-(  (پیری هست و فراموشی دیگه hee_hee hee_hee )

الان و توی ماجرای کوبانی هم با توجه به علاقه شدید اردوغان به پیروزی داعش، قطعا هواپیماهای سوری سرنگون میشدند. :-(

یه دلیل محکم که ثابت می کنه اسد داره با ترکیه همکاری می کنه: اگه دقت کرده باشد اسد تا به حال به این مکان حمله نکرده و حتی نگفته اونجا خاک سوریه است.

برادر قادر عزیز

من متوجه نشدم که این مبحث رو شما بعنوان یک دلیل جدی مطرح کردید (موافق این نظر هستید) یا اینکه بعنوان افعال معکوس و شوخی مطرح کردید (مخالف نظریه روابط خوب اسد و ترکیه هستید).

اگر فرض اول رو در نظر بگیریم؛ باید خدمت شما عرض کنم که قبر اون "سلطان نمیدونم چی چی عثمانی" جزء خاک ترکیه محسوب میشه (طبق توافق نامه زمان تأسیس کشور سوریه)  و هرگونه اقدام اسد بر علیه اون مکان، حمله مستقیم به خاک ترکیه محسوب میشه و به ترکیه مجوز حمله نظامی به سوریه رو میده و اسد اونقدر بی تدبیر نیست که بخواد توی این شرایط جنگی ترکیه رو هم بر علیه خودش وارد جنگ مستقیم کنه و توازن قوا رو بیشتر از پیش به ضرر خودش بکنه

شاید بگید که ترکیه الان داره بصورت نیابتی توی سوریه میجنگه!

درسته ولی درگیر مستقیم شرایط اش با جنگ نیابتی خیلی فرق میکنه

برای درک بهتر شرایط توسط دوستان؛ جنگ نیابتی ایران و اسرائیل رو مثال میزنم.

الان ایران با حمایت از حماس و جهاد اسلامی و حزب الله با اسرائیل داره نیابتی میجنگه. اسرائیل هم با حمایت از پژاک و جیش العدل داره همین کار رو انجام میده.

این خیلی فرق داره با اینکه هواپیماهای اسرائیلی یک منطقه مرزی ایران رو بمباران کنن یا ایران خاک اسرائیل رو با موشکها و سوخو 24 های خودش شخم بزنه :winking: :winking:

ویرایش شده در توسط mehran55
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بخاطر نزدیکی زیاد کوبانی به مرز ترکیه raised_eyebrow

توی این چند سال درگیری اگه اشتباه نکنم یکی دو بار دیگه که هواپیما ها و هلیکوپترهای سوریه قصد حمله به مواضع تروریستها توی نزدیکی مرز ترکیه رو داشتن، با پدافند یا اف 16 سرنگون کرده بود :-(  (پیری هست و فراموشی دیگه hee_hee hee_hee )

الان و توی ماجرای کوبانی هم با توجه به علاقه شدید اردوغان به پیروزی داعش، قطعا هواپیماهای سوری سرنگون میشدند. :-(

بعد از سقوط جنگنده ترکیه ،ترکیه با سوریه اعلام شرایط جنگی کرده و در دو مورد توسط اف 16 ها یک هلیکوپتر و یک جنگنده سوری را سرنگون کرده است.

به کل شهر های مرزی سوری با ترکیه بسیار نزدیک هستند.در سقوط دیگر شهر ها اسد از جنگنده و هلیکوپتر استفاده کرد ولی ارتش ترک اقدامی نکرد و فقط جنگنده هایش در طول مرز گشت زدند.

• Upvote 3
  • Downvote 10

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بعد از سقوط جنگنده ترکیه ،ترکیه با سوریه اعلام شرایط جنگی کرده و در دو مورد توسط اف 16 ها یک هلیکوپتر و یک جنگنده سوری را سرنگون کرده است.

به کل شهر های مرزی سوری با ترکیه بسیار نزدیک هستند.در سقوط دیگر شهر ها اسد از جنگنده و هلیکوپتر استفاده کرد ولی ارتش ترک اقدامی نکرد و فقط جنگنده هایش در طول مرز گشت زدند.

توی کدوم منطقه مرزی هواپیماهای سوری حضور داشتن؟ raised_eyebrow raised_eyebrow

اگه اشتباه نکنم مهمترین درگیری ارتش با مخالفین توی مرز ترکیه (البته بعد از اینکه ارتش سوریه دوباره از خاکستر نشینی ابتدای جنگ داخلی بلند شد) توی ریف لاذقیه و ماجرای سقوط کسب بوده.

اون محور (تا اونجائیکه یادمه) عمده پیشرفت مخالفین و سقوط ایستگاه های رادری و پدافندی بالای کوه ها ؛ بخاطر نبود پشتیبانی هوائی بوده raised_eyebrow raised_eyebrow و دلیل عدم حضور هوائی سوریه هم تهدیدات ترکیه بود

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.