DeathStalker

پنهانکاری – رادارگریزی

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

یه کم بحث را بیشتر باز میکنم...
من به موضوع 170 مثل همه، خیلی علاقه مند بودم و زیاد در موردش مطالعه کرده ام و حدس میزنم این پهپاد از رنگی (با ویژگی های ذکر شده در بالا) برخوردار باشد... و بدنه ای از جنس کامپوزیت نسل بعد، دارا باشد. ( لاکهید تحقیقات فراوانی در این باب داشته و دارد) ... البته تا قبل از ماجرای RQ، از فناوری رادارگریزی، حالم به هم می خورد...از ویژگی های رادارگریزی 170 چیزهای دیگری جدای از مباحث دیگر پنهانکاری، نیز هست که صلاح نمی دانم، بیان کنم...در این فکرم که طراحان به دنبال رادارگریزی تقریبا کامل در فواصل خاص از رادار بوده اند، پس میشه توجیه کرد که وجود رنگ رادارگریز هوشمند (با اون ویژگی مورد پا فشاری من) و بدنه ی کامپوزیت امحاء کننده ی طیف گسترده ایی از امواج رادار، امکان پذیره...
آبجی من نمیخوام، نظر خودم را به کرسی بنشانم .. فقط میخواهم اگر اشتباه میکنم یا اگر توهم زده ام .. روشن بشم...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='crazy-doctor' timestamp='1371303608' post='316392']
بسیارعالی بود دوست عزیز :applause: بی صبرانه منتظر ادامه مطلب هستم

چند تا معادل فارسی

composition = ترکیب
by-product = محصول فرعی , فراورده جانبی
[right][background=rgb(248, 248, 255)]dissociation energy = انرژی تفکیک [/background][/right]

absorb =جذب جذب کردن
sensitivity = حساسیت
sunlight = نور افتاب
surface = سطح
[/quote]
داداش خودتم که خارجکی حرف زدی اینهام که فارسی نبود :winking:
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[font=tahoma,geneva,sans-serif]بسیار ممنونم از دوستان عزیز که توی بحث ها شرکت دارن[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote name='mohmohammadi20' timestamp='1371311774' post='316441']
یک سوا ل . من قبلا شیمی خونده بودم که اهن هیچگاه به صورت تک اتمی وواکنش نشون نمیده .
[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]ببینید اون واکنشی که من مثلا مینویسم آهن + اکسیژن = اکساید آهن ، معنیش حتما این نیست که توی اتاق، آهن خالص با اکسیژن خالص واکنش داده. این واکنش کاتالیست داره، شرایط ترمودینامیکی داره، ترکیب داره قبل و بعدش. اینطوری مینویسیم که نوشتنش و خوندنش راحت تر باشه.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote name='Babak01' timestamp='1371311811' post='316442']
سلام خدمت شما و با تشكر فراوان كه تويه اين بهبهه يه تاپيك خوب زدين!

اما بعد از اونجاييكه فرموده بودين كسي تويه بحثايه علمي شركت نميكنه به شخصه علاقه مندم اما از اونجايي كه عموما عادت دارم دروس رو عميق بخونم بايد از سورسش باشه....

قبلش بگم من از رادار گريزي چيزي نميدونم...فقط تنها رشته اي كه توش كار كردم سراميك هست!

خوب حالا كامل شروع به يه بحث علميه تمام عيار ميكنيم...

[quote] رادارگریزی یا radar evasion دارای دو دسته بندی اصلی هست. یکی شکل ظاهری و زاویه های هر قسمت با همدیگه، و یکی متریالی که توی ساخت اون وسیله به کار رفته. چون بعد از مسترم خیلی توی قسمت اول کار نکردم، ترجیح میدم یکی دیگه از دوستان اون قسمت رو انجام بده، ولی اگه کسی فرصت نکرد، همینجا توی قسمتهای بعدی ادامه ش میدم. [/quote]

سوال:

1 اين مواد بكار رفته بايستي به فشار و شتاب هم مقاوم باشن؟اگه بله توچه بازه اي؟

2 دمايه كاري كه اين مواد كار ميكنند چه گونه است؟آيا لازمه براي هر قسمت از سازه از يك نوع از اونها استفاده كنيم؟؟!مثلا براي قسمت گرم موتور و يا دماغه؟

[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]ممنونم، لطف دارید.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]حتما! باید ببینیم کجای وسیله مون (مثلا جنگنده، مثلا کشتی) به کار میرن. با توجه به جایی که به کار میرن، اونها رو بررسی میکنیم[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]بعضی جاها تفاوت دمایی خیلی زیادی ندارن. ولی مثلا دماغه و نازل، دماشون ممکنه هزار درجه بیشتر از بقیه جاها بشه. حتما باید کوتینگ ما، به اون دما مقاوم باشه.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote]ميخواستم بدونم اين لايه ها رو بايد به چه ترتيبي بذاريم بعني بيروني ترين لايه بايستي بيشترين طوله موج رو بگيره بعد هرچي به سمت داخل بيايم طول موج كمتر ميشه؟

براي امواج طول بسند از چه لايه اي استفاده ميشه؟

در كل به چند صورت ميشه امواج رو نشون نداد؟[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]اگه اجازه بدید، این قسمت سوال رو وقتی رسیدیم به بخش 4 مقاله اونجا جواب میدم، ولی کوتاه بگم که نه، شما نمیتونید به همین سادگی لایه لایه کنید، بیشتر حالت زره اژدهایی در نظر بگیرید که کنار هم هست. چون لایه لایه بودن، تکنولوژیش خیلی پیشرفته تر از بقیه س[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote]جنس اون وسيله كه فرمودين وقتي روش يه متريال ديگه هست بازم مهمه؟؟ منظورم مثلا امواجي كه ميگردن اگه از بدنه رد شن ممكنه بخورن به موتور و برگردن؟[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]بله، ولی با توجه به اینکه چه نوع کوتینگی داره، کمتر و بیشتر مهم میشه. همچنین هر کوتینگی برای هر سطحی نمیشه به کار برد. اون جمله ای که نوشتم، کلی هست، یعنی با فرض این هست که کوتینگ نداشته باشه[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote]جنس اون كره هاي ريزي كه ميفرماييد از چيه كه با فريت پوشش داده ميشه؟[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]اون کره ها، اندازه شون در حد مایکرومتر هست، یعنی همین پودری که کوتینگ نهایی روی اون با الکترومگنتیک فیلد قرار میگیره. جنسشون همون جنس IPB هست[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote]ميشه يه آسيب شناسيه مهندسي كنين ازش؟به عبارتي كارنامش چه جوري بود؟به جز قيمتش....[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]توی یه جمله که نمیشه! :دی توی زمان خودش، عالی بود[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote]شرايط ازمايش هم ميگين؟[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][url="http://web.mit.edu/greengp/publications/pdfs/Detailed%20Kinetic%20Modeling%20-%20Wen%20-%202007.pdf"]http://web.mit.edu/greengp/publications/pdfs/Detailed%20Kinetic%20Modeling%20-%20Wen%20-%202007.pdf[/url][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote]يعني با هر روش ساختن مقابل يك نوع فركانس مقاوم ميشه؟اگه بله ميشه نتيجه گرفت كه ما با روشهاي توليد مختلف اين ماده ميتوانيم در مقابل يك بازه موجي ، رادار گريزي ايجاد كنيم؟ [/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]فراموش نکنیم که این ماده، برای ده ها سال قبله، یعنی مقابل چند موج خاص مقاوم بوده. میشده توی طراحیش، تا حدودی تغییرش داد که تا چند فریکونسی رو ابسورب کنه، ولی خیلی نمیشه تغییرش داد. پس تا حدودی میشه بازه موجی رو دفع کرد باهاش[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote]اين روش اسم خاصي داره؟يا همون كواتينگ؟[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]electromagnetic brush coating[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote name='013579' timestamp='1371313437' post='316464']
یه کم بحث را بیشتر باز میکنم...
من به موضوع 170 مثل همه، خیلی علاقه مند بودم و زیاد در موردش مطالعه کرده ام و حدس میزنم این پهپاد از رنگی (با ویژگی های ذکر شده در بالا) برخوردار باشد... و بدنه ای از جنس کامپوزیت نسل بعد، دارا باشد. ( لاکهید تحقیقات فراوانی در این باب داشته و دارد) ... البته تا قبل از ماجرای RQ، از فناوری رادارگریزی، حالم به هم می خورد...از ویژگی های رادارگریزی 170 چیزهای دیگری جدای از مباحث دیگر پنهانکاری، نیز هست که صلاح نمی دانم، بیان کنم...در این فکرم که طراحان به دنبال رادارگریزی تقریبا کامل در فواصل خاص از رادار بوده اند، پس میشه توجیه کرد که وجود رنگ رادارگریز هوشمند (با اون ویژگی مورد پا فشاری من) و بدنه ی کامپوزیت امحاء کننده ی طیف گسترده ایی از امواج رادار، امکان پذیره...
آبجی من نمیخوام، نظر خودم را به کرسی بنشانم .. فقط میخواهم اگر اشتباه میکنم یا اگر توهم زده ام .. روشن بشم...
[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]ممنونم از توضیحتون. ببینید تقریبا هرکاری ممکن هست انجامش. ولی آیا با توجه به هزینه ش، ارزش داره؟ نمیشه از راه های ارزون تر همون کار رو انجام داد؟ اینها سوالاتی هست که قبل از طراحی، هر مهندسی باید از خودش بپرسه.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]هوشمند بودن، تعریف خیلی بزرگی داره، از سلف لوبریکنت ها شروع میشه تا سلف هیلینگ! پس باید دقیقا مشخص کنیم که چطور میخوایم هوشمند باشه.[/font]
[font=tahoma,geneva,sans-serif]عرض کردم همون اول، ممکن هست، ولی منطقی نیست. چون هزینه ش خیلی خیلی بالا میره، حتی برای سنتینل.[/font]
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خیلی ممنون.

ببخشید این حرف را می زنم ولی مبحث خیلی کلی است . ترجیحا مثل pdf ای که در جواب دوستمون قرار دارید برای هر واکنش فایل های مربوطه را قرار دهید . چون با این نوع اطلاعات کلی نمیشه بررسی علمی کرد ! من بدون دونستن شرایط کلی واکنش غلط بکنم به ساختش فکر کنم icon_cheesygrin می خوام تابستون که یکم بیکارم روی این مواد یکسری تحقیقات انجام بدم تا برای یک کار دیگم ازشون استفاده کنم :winking:
منتظر قسمت های بعدی می مونیم !
ممنون... ویرایش شده در توسط hamedof

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من ک واقعا هیچی سر در نیاوردم ولی به نظر خیلی غلمی میامد به هر حال ممنون

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='hamedof' timestamp='1371319158' post='316503']
خیلی ممنون.

ببخشید این حرف را می زنم ولی مبحث خیلی کلی است . ترجیحا مثل pdf ای که در جواب دوستمون قرار دارید برای هر واکنش فایل های مربوطه را قرار دهید . چون با این نوع اطلاعات کلی نمیشه بررسی علمی کرد ! من بدون دونستن شرایط کلی واکنش غلط بکنم به ساختش فکر کنم icon_cheesygrin می خوام تابستون که یکم بیکارم روی این مواد یکسری تحقیقات انجام بدم تا برای یک کار دیگم ازشون استفاده کنم :winking:
منتظر قسمت های بعدی می مونیم !
ممنون...
[/quote]

خواهش میکنم

اگه اون فایل رو دقیق بخونید، همه محاسبات کینتیک و مدلینگ و شرایط ترمودینامیکی که برای واکنش ها لازم هست، توش کامل هست ویرایش شده در توسط heliaa

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام اگر ممکنه کمی توضیح بدهید چطور رادارهای جدید بر این روش فایق اومدند.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خیلی ممنون از مطلب جالبی که قرار دادین.

اگه سوالات دوستان به همین شکل ادامه پیدا کنه فکر نکنم هیچ وقت به بخش دوم مطلب برسیم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام...
اگه اینترنت پر سرعت داری...
برو یوتوب .. کلیپ Lockheed UCLASS را نگاه کن .. فکر کنم خیلی به کارت بیاد...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
منظور من واکنش هایی است که در قسمت های بعدی قرار خواهد گرفت ! باز هم ممنون ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من یک چیز را نمی فهمم. چرا یک موج خاص باعث میشه که ترکیب در یک ماده ی شیمیایی اتفاق بیفته و چرا اگر طول موج عوض بشه این تغییر اتفاق نمی افته. یعنی دقیقا فرآیند اثر گذاری طول موج بر روی ترکیبات را می خوام بدونم در مقیاس اتمی و ذره ها.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Antiwar' timestamp='1371492100' post='316833']
من یک چیز را نمی فهمم. چرا یک موج خاص باعث میشه که ترکیب در یک ماده ی شیمیایی اتفاق بیفته و چرا اگر طول موج عوض بشه این تغییر اتفاق نمی افته. یعنی دقیقا فرآیند اثر گذاری طول موج بر روی ترکیبات را می خوام بدونم در مقیاس اتمی و ذره ها.
[/quote]
والا از حرف هام مطمئن که نیستم ولی حدس می زنم که :
مقدمه 1 : هر طول موج انرژی خاص دارد و مقداری از انرژی خود را به ماده می دهد.
مقدمه 2 : انرژی تراز های الکترون های یک ماده کوانتیده است و برای تغییر تراز انرژی فقط باید اختلاف انرژی دو تراز به اتم ها (الکترون هایشان)منتقل شود .
نتیجه: برای تغییر تراز الکترون ها و پس از آن ایجاد تغییراتی در ماده نیاز است تا مقدار خاصی از انرژی به آن وارد شود که این انرژی وابسته به طول موج ، موج ماست .

نکته دیگه هم اینه که خواص یک ماده به آرایش الکترونی اونها وابسته است . حال اگه انرژی طوری به ماده برسه که یونش پیدا کنه ( که فکر کنم در حالت گازی باید باشه تا یونیزه بشه ؟! ) ممکنه در واکنش با بقیه مواد نیز شرکت کنه.

البته این ها نکات کلی بود و نمیشه برای همه واکنش ها یک استدلال به کار برد زیرا اتم های مختلف آرایش گوناگون دارند و نوع پیوندی که می دهند متفاوته .... یکی یونیه ، کووالانسی ، هیدروژنی ... ویرایش شده در توسط hamedof
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
راستش حامد جان اینا به ذهن خودم هم تقریبا رسید ولی چیزی که نمی فهمم این هست که برای تغییر تراز شما کافیه انرژی بدید. مثلا گرما بدید یا به هر شکلی انرژی را منتقل کنید و واکنش اتفاق خواهد افتاد. موندم این طول موج چطور یک حالت خاص داره که مثلا اقسام دیگه ی انرژی باعث واکنش شیمیایی نمیشه ولی فقط همین انرژی ناشی از یک طول موج خاص از امواج اکلترومغناطیسی کار شاه کلید را می کند.
حالا اگر یک طول موج انرژی کمتر بدهد قابل درک است ولی اگر انرژی پیشتری منقل کنه به مواد قاعدتا نباید مشکل خاصی پیش بیاد پس مثلا باید بگیم مواد جاذب ما از این طول موج به پایین را کلا جذب می کند( البته خیلی حرف خامی است ولی دارم سعی می کنم مشکل ذهنی خودم را به شکلی ترسیم کنم)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا دانشگاهم ، اگه نیاز باشه فردا برم از اساتید بپرسم ؟

می ترسم الان زنگ بزنم بهشون ، خواب باشند دیگه هیچی ما رو خفت کنند سر درس ها ترم بعد :)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.