DeathStalker

پنهانکاری – رادارگریزی

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif][url="http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_radiation"]http://en.wikipedia....netic_radiation[/url][/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif][url="http://en.wikipedia.org/wiki/Microwaves"]http://en.wikipedia....wiki/Microwaves[/url][/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif][url="http://en.wikipedia.org/wiki/Black-body_radiation"]http://en.wikipedia....-body_radiation[/url][/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif][url="http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_state"]http://en.wikipedia....ki/Energy_state[/url][/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]و... big_grin :devil:[/font][/size][size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif] icon_twisted[/font][/size][size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif] [/font][/size][size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif] [/font][/size]
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
رفقا از همتون متشکرم،
دیدم مثبت تنها برای تشکر از همه ی شما کافی نیست.
خیلی عالی بود. کاملا جا افتاد طوری که فکر کنم حالا حالا ها دیگه در نره... :mrgreen:[size=4] [/size]
[size=4] [/size][size=4] [/size][size=4]امیدوارم دفعه بعد هلیا خانم یا نویسندگان مقاله نترسن [/size][size=4]یک مطلبی بگن که ما سریشش بشیم [/size] icon_cheesygrin[size=4] نزنین تو فاز خود سانسوری. [/size] icon_cheesygrin
زکات علم نشرش هست. :rose:
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

انواع انتقالات انرژي در نواحي مختلف تابش الكترومغناطيس

طول موج در محدوده اشعه گاما باعث تجزيه هسته ميشه
طول موج در محدوده اشعه X باعث شكست پيوند ميشه(در محدوده10[sup]19[/sup] تا 10[sup]17 [/sup]هرتز)
طول موج ماورائ بنفش باعث انتقالات الكتروني ميشه
طول موج در محدوده مادون قرمز باعث ارتعاش الكتروني ميشه
طول موج در محدوده ماكروويو باعث چرخش الكتروني ميشه
فركانس هاي راديويي باعث رزنانس اسپين هسته(NMR) و رزنانس اسپين الكترون(ESR)ميشه

تا اون جايي كه من ديدم كوتاه ترين طول موج كه رادارها دارند حداكثر به نزديكي محدوده طول موج مادون قرمز برسه حالا:
مگه راداري با طول موج اشعه x وجود داره كه بخواد باعث شكست پيوند بشه؟! و كلا ماهيت ماده رو تغيير بده!

خانم هيليا به نظرم در مورد اينكه امواج رادار باعث شكستن پيوند ميشه دارن اشتباه مي كنند بلكه اون چيزي كه مد نظرشون هست اينه كه موادي كه موج رادار رو جذب مي كنند به اين صورت عمل مي كنند كه انرژي كه موج دارد باعث تغييراتي همچون ارتعاش و يا چرخش يا رزنانس در ملكول هاي ماده ميشن نه اين كه بخواد باعث شكستن پيوند بشن و ماهيت مواد رو كلا تغيير بدن! و به اين صورت هست كه موج رادار انرژي خودش رو از دست ميده و به مبدا خودش نمي رسه

تاپيك طول موج رادارهاي مختلف
[url="http://www.military.ir/forums/topic/11300-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%B7%D9%88%D9%84-%D9%85%D9%88%D8%AC-%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%87%D8%A7/"]http://www.military....ل-موج-رادار-ها/[/url]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اول باید تشکر بسیار کنم از همه دوستان، جناب [b]maysam2007 [/b]و [b]warjo [/b]و [b]mahdavi3d [/b]و [b]Antiwar [/b]و [b]HHL.[/b]

اون عکسی که از ژورنال نیچر گذاشتم رو دیدید؟

خیلی وقت هست که یه تغییر مهم توی تئوریها به وجود اومده. الان ما breaking point هم داریم. یعنی شما هر انرژی به ماده بدید، توی یه focal point جمع میشه و هر کاری که شما کنید، اول اونجا از بین میره (اتفاقی که توی پروتئین ها و در DNA-RNA ها همیشه میفتاده) پس شما نیاز نداری که فقط با x ray بتونی ماده رو تغییر بدی! البته همه ماده های اینطوری نیستن، همونطور که گفتن، اینها engineered material هستن که مخصوص همین هدف تولید میشن.

پس حرف من این نیست که هر موجی بتونه هر باندی رو توی هر ماده ای بشکونه، به شرط اینکه طولانی باهاش در تماس باشه. اگه دقت کنید، همون اول هم گفتم که دو تا شرط لازمه: هم طول موج مناسب و هم زمان برخورد مناسب که هر دو تاش حتما باید باشه. (مثال آب کردن یخ و کوه یخ که هر دو تاش، دمای لازم رو دارن، ولی گرمای لازم رو یکی داره و یکی نداره یا مثال پختن مرغ توی دمای 20 درجه که هرچقدر هم زمان بدیم، نمیپزه، چون دما رو نداره)

پس صحبت از این نیست که رادار بتونه هر باندی رو از بین ببره. بلکه صحبت از باندهای مخصوص مواد مخصوص هست. حلقه ی ضعیف زنجیر که همه نیروها اونجا جمع میشه (و ما این کارو مخصوصا توی دیزاینش میکنیم) تا اول اونجا بشکنه، نه اینکه همه باندها اینطوری باشن (اگه اونطوری بود، الان با اینهمه موج رادیویی، هیچ آدمی زنده نبود :دی)

و همونطور که قبلا عرض شد، قرار نیست همه انرژی ها باعث شکسته شدن بشن. بعضی ها الکترون رو از یه اوربیتال میبرن اوربیتال دیگه، بعضی ها از یه ساب لیر به ساب لیر دیگه، بعضی ها فقط تغییر اسپین میدن، بعضی ها باعث از بین رفتن اون باند و چیزهای دیگه. برای همین هست که گفتم تا حدی میتونه مقاومت کنه و تا طول موج مشخصی. بعد از اون موج کریتیکال،relative degradation اتفاق میفته. (باز هم میگم، نه توی همه مواد، توی مواد مخصوص ما) و همونطور که عرض شد، واکنش های ما equilibrium هست، یعنی میتونه دوباره همون باند تشکیل بشه. ارتباطش رو توی پایین میگم.

مثال میزنم:

NO2/N2O4 Equilibrium

که NO2 میتونه با گرفتن یا از دست دادن گرما، هم به N2O4 تبدیل بشه و هم برعکس. یعنی این دو تا ماده با گرفتن یا از دست دادن گرما، باندهاشون از بین میره و به هم تبدیل میشن.

حالا باز مثال رو پیچیده تر میکنم (چون ماده مخصوص ما، همه این پیچیدگی ها رو داره) توی پلیمرها، ما فقط باند نداریم، بلکه entanglement هم داریم، crystallization هم داریم!

پس هر موجی، میتونه تغییر توی ماده ی ما ایجاد کنه، با توجه به tough یا brittle بودن پلیمر ما، میزان انرژی که میتونه دمپ کنه، فرق میکنه. بعضی وقتها این انرژی باعث تغییر crystallization میشه، بعضی وقتها باعث segment rotation میشه توی backbone پلیمر. و اگه میزان انرژی از میزانی که پلیمر میتونه با segment rotation دمپ کنه بیشتر باشه، دو حالت اتفاق میفته

1- اون باند از بین میره

2- به خاطر گره های فیزیکی که مولکول ها با هم دارن، مولکولها پاره میشن، به صورت کاملا فیزیکی! اتفاقی که هیچوقت توی هیچ ماده ای به جز پلیمرها نمیفته.

اینجا جایی هست که موج ما از میزان کریتیکال بیشتر شده (و البته خیلی هم اتفاق نمیفته). معمولا فقط باندهایی تغییر میکنن که ما میخوایم، هوشمند بودن ماده یعنی همین دیگه.

امیدوارم توضیحم کافی باشه، چون هرچی بیشتر دوستان با هم بحث کنیم، مجبورم بیشتر وارد فیزیکال کمیستری و تئوریهاش بشم که پابلیک بودن مطلبم رو از بین میبره و خیلی شخصی میشه

باز هم ممنون از همه دوستان و عذرخواهی میکنم که quote ندادم، چون باید 5 تا quote میدادم و خیلی طولانی میشد ویرایش شده در توسط heliaa
  • Upvote 6
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بسیار ممنون از بانو هلیا.

واقعا مقاله مفیدی هست و علی رغم مشفله زیادم سعی می کنم وقت بذارم و کامل ازش استفاده کنم.

[quote]
تنها چیزی که متریال ما عوض میکنه، مقدار RCS یا Radar cross section اون هست. این RCS به چند تا چیز وابسته هست:

جنس اون وسیله (هواپیما، کشتی و ...)
اندازه اون وسیله
اندازه نسبی اون وسیله (نسب به طول موج اون رادار)
زاویه بازتاب اون wave (موج)
زاویه برخورد موج
[color=#ff0000]پولارایزیشن اون موج ها چه توی فرستادن و چه هنگام دریافت نسبت به وسیله ی ما[/color][/quote]

دقیقا، برای همین هست که خیلی به RCS هایی که سایتها در مورد هواگردهای پنهانکار میدن نمیشه اعتماد کرد، چون با تغییر همین آیتم آخری ( که البته خودش دنگ و فنگ داره) میشه RCS یک پرنده خاص را به بازی گرفت.

[quote]نکته آخر اینکه، از هر روشی که ما iron pentacarbonyl رو درست کنیم، یه dissociation energy مخصوص به خودش داره! یعنی گرمای متفاوتی میخواد که تجزیه بشه، برای همین بسیار مهم هست که بدونیم کجا میخوایم از این کوتینگ استفاده کنیم و در مقابل چی قراره مقاومت کنه که بدونیم از چه راهی بهتره استفاده بشه.[/quote]

نکته مهم اینه که ما توجه داشته باشیم که اساسا دمای جاهای مختلف بدنه با هم متفاوت هست و همین مساله باز هم معدلات را پیچیده تر می کنه( مثلا دمای لبه حمله بال با زیر اون)

[quote]منطقی نیست که موج رو از خودش عبور بده. چون پوشش ما، روی یه چیزی قرار داره دیگه! یعنی رنگی که شما میگید، موج رو از خودش عبور بده که بخوره به کامپوزیت یا فلزی که پشتش هست؟ اون فلز یا کامپوزیت یا پلاستیک یا هرچیزی، حتما جذب کننده رادار نیست، چون اگه بود، دیگه لازم نبود رنگ ضد رادار بخوره! و اینطوری موج رو از خودش عبور میده که بدنه هواپیما، اون رو بازتاب بده. این که اصلا خوب نیست[/quote]

یه بحثی هست در باب توان رادارهای با طول موج بلند در شناسایی هواگردهای پنهانکار، گفته میشه که این امواج از لایه های جاذب امواج رادار روی بدنه عبور می کنند و با برخورد به سازه و اجزای داخلی پرنده مجددا بر می گردند که منجر به آشکار سازی اون میشه، این مطلب چقدر صحت داره؟
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هيليا خانم فرمايش شما درباره استفاده از مواد هوشمند مي تونه صحيح باشه و البته اگر امواج باعث تغييري در ماده جاذب بشه حالا هرچي شكست يا هرعمل ديگري هدف به دست اومده

[quote name='Antiwar' timestamp='1371492100' post='316833']
من یک چیز را نمی فهمم. چرا یک موج خاص باعث میشه که ترکیب در یک ماده ی شیمیایی اتفاق بیفته و چرا اگر طول موج عوض بشه این تغییر اتفاق نمی افته. یعنی دقیقا فرآیند اثر گذاری طول موج بر روی ترکیبات را می خوام بدونم در مقیاس اتمی و ذره ها.
[/quote]
اين مطلب شايد به شما كمك كنه

هر ماده اي و يا هر پيوندي در يك محدوده فركانسي مشخصي يك فركانس جذب داره كه اين فركانس با توجه به محيطي كه درش قرار مي گيره يكه است مثلا در ناحيه مادون قرمز كه در شيمي براي تشخيص نوع مواد به كار رفته وساختمان يك ملكول استفاده ميشه كه در زير فقط به بخش كوچكي از اون اشاره مي كنم

مثلا در طيف سنجي IR بعد از اينكه ماده مورد نظر چندتا خاصيت لازم رو بايد داشته باشه تا جذب داشته باشه اون قسمتي از ناحيه مادون قرمز كه قرار ميدم شامل محدوده 2.5 تا 15 ميكرومتر يا فركانس 400 تا 4000 (cm[sup]-1[/sup]) هست
البته خيلي از پارامترها در اون دخيل هستند و مي تونند فركانس يا طول موج جذب رو بالا يا پايين ببرند
*يك دونه(-) باند يگانه؛ (--) باند دوگانه؛ (---) باند سه گانه
اگر درماده ما
پيوند C-H, C-N, O-H وجود داشته باشه پيك جذب در طول موج 2.5 تا 4 ميكرومتر يا فركانس4000(cm[sup]-1[/sup]) تا 2500 خواهيم داشت
پيوند كربن باند سه گانه كربن(C---H) و (C---N) و (X--C--Y) كه X مي تونه C,O,N,S باشه پيك جذب ما در طول موج 4 تا 5 ميكرومتر و يا در محدوده فركانسي 2500 تا 2000 خواهيم داشت
در محدوده طول موج 5. تا 5.5 تعداد كمي نوار جذب داريم، فركانس 2000 تا 1800
در محدوده طول موج 5.5 تا 6.1 جذب گروه كربونيل رو داريم(C--O) يا فركانس 1800 تا 1650
در محدوده طول موج 6.1 تا 6.5 C--N , C--C قرار دارند فركانس1650 تا 1550
درطول موج 6.5 يا فركانس 1550 N--O قرار داره
از محدوده طول موج 6.5 تا 15 ميكرومتر هم `يوندهاي C-Cl , C-O , C-N , C-C قرار دارند ميشه فركانس 1550 تا 650

بعدبا توجه به محيطي كه پيوند درش قرار مي گيره فركانس جذب متفاوتي هست مثلا گروه كربونيل(C--O)
اگه تركيبمون يك آلدئيد باشه ما يك پيك جذبي كربونيل فقط و فقط در فركانس 1725(cm[sup]-1[/sup]) خواهيم داشت
اگه يك كتون داشته باشيم پيك جذبي گروه كربونيل ما در 1715(cm[sup]-1[/sup])
براي كربوكسليك اسيد در محدوده 1700 تا 1730 گروه كربونيل جذب داره
در استرها در محدوده 1735 تا 1750 جذب خواهيم داشت
در آميدها در محدوده 1630 تا 1680 جذب خواهيم داشت
در انيدريدها دو تا پيك جذب خواهيم داشت يكي در محدوده1800 تا 1830 كه اكثرا در 1810 و ديگري در1740 تا 1770 كه معمولا در 1760
در كلرو اسيدها دو تا پيك داريم كه دليل مزدوج شدن كه باعث فركانس ميشه يكي حدود 1800 تا 1830براي سيستم هاي غير مزدوج و ديگري 1740 تا 1775 براي سيستم هاي مزدوج

خلاصه اين مطالب بالا ميشه اينكه هر ماده اي يك فركانس جذب مخصوص به خودش رو داره نه بيشتر از اون ربطي بهش داره و نه در پايين تر از اون محدوده جذبي از خودش نشون ميده و يك چيز ديگه هم اضافه كنم درهر طيفي مي خواد ماورابنفش باشه يا مرئي يا مادون قرمز يا H-NMR و ... هر ماده يا پيوندي طول موج جذب خاص خودش رو داره
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بسیار ممنون از جناب [b]HHL [/b]و [b]MOHAMMAD [/b]که کمک زیادی میکنن به بهتر شدن این تاپیک.

[quote name='MOHAMMAD' timestamp='1371582437' post='316972']

یه بحثی هست در باب توان رادارهای با طول موج بلند در شناسایی هواگردهای پنهانکار، گفته میشه که این امواج از لایه های جاذب امواج رادار روی بدنه عبور می کنند و با برخورد به سازه و اجزای داخلی پرنده مجددا بر می گردند که منجر به آشکار سازی اون میشه، این مطلب چقدر صحت داره؟
[/quote]

تقریبا درسته. به این روش که اگه طول موج، بیشتر از فاصله دو سر پینت باشه، دیگه نمیتونه جذب بشه و حتما ریفلکت داره. البته این ریفلکت out of order هست، یعنی معلوم نیست که به کجا میره پس از برخورد به هواپیما و برگشتن از اون (برای همین گفته میشه چند تا رادار به کمک هم میتونن هواپیما رو دیتکت کنن) چون شما از مثلا رادار تهران موج رو میفرستید و بازگشتش رو توی مثلا مشهد دریافت میکنید (منظورم فاصله تهران مشهد نیست، منظورم اینه که میره سمت شرق یا مثلا غرب) و یا اینکه اون رو سمت ترکیه دریافت میکنید (سمت غرب) یا هرجای دیگه. پس شما هرچی بیشتر رادار داشته باشید، احتمال دریافت موجی که فرتادید بیشتر میشه و هرچی موج بیشتری بگیرید، جای اون رو دقیقتر پیدا میکنید.

(برای دیدن اینکه چطور یه موج ممکنه رد نشه، فاصله دو تا نوک تیز پینت رو توی این شکل ببینید که اگه بیشتر از این باشه طول موج، بعد از ریفلکت، به درون خود پینت کشیده نمیشه، بلکه با توجه به زمانی که اون طول موج بهش برخورد کرده، میتونه ریفلکتش به داخل باشه یا خارج، یا مثلا چند تا ریفلکت به داخل و چند تا به خارج داشته باشه و آخرش هم به بیرون بره)

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10145/61877608765171674490.png[/img]

پس میشه دو حالت

1- خود پوشش RAM اون رو ریفلکت میکنه

2- از اون عبور میکنه و بدنه اون رو برمیگردونه

یه جمله ی معروف:

A VHF radar could detect incoming aircraft while lower-frequency S-band or L-band radars on the flanks could paint the target from the sides
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون، پس با داشتن تعدادی رادار پسیو در کنار رادارهای اکتیو می توان با دقت خوبی و از برد مناسبی هواگردهای پنهانکار را کشف کرد؟
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='MOHAMMAD' timestamp='1371671324' post='317098']
ممنون، پس با داشتن تعدادی رادار پسیو در کنار رادارهای اکتیو می توان با دقت خوبی و از برد مناسبی هواگردهای پنهانکار را کشف کرد؟
[/quote]

جنرال، حرفتون درسته، ولی همونطور که بهتر از من میدونید، رادار پسیو خیلی به در ما نمیخوره وقتی جنگنده ی دشمن سیستمهای الکترونیکیش رو اینکتیو کرده و فعالیت راداری نداره. اجازه بدید توی بخش سوم مطلبش رو کامل عرض میکنم، ممنون میشم اشکالی داره صحبتم، بفرمایید که درستش کنم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='heliaa' timestamp='1371695503' post='317116']
[/quote]

جنرال، حرفتون درسته، ولی همونطور که بهتر از من میدونید، رادار پسیو خیلی به در ما نمیخوره وقتی جنگنده ی دشمن سیستمهای الکترونیکیش رو اینکتیو کرده و فعالیت راداری نداره. اجازه بدید توی بخش سوم مطلبش رو کامل عرض میکنم، ممنون میشم اشکالی داره صحبتم، بفرمایید که درستش کنم
[/quote]

احتمال اینکه در شرایط واقعی یک هواپیما سیستم های راداری و مخابراتیش رو خاموش کنه چقدره ؟ هواپیما بدون رادار و سیستم های ارتباطیش تقریبا هیچ کاری نمیتونه انجام بده حتی در ناوبریش هم دچار مشکل میشه
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[/quote]

[/quote]

رادار پسیو ربطی به روشن یا خاموش بودن رادار خوده هدف نداره. رادار پسیو مثل یک رادار معمولی میمونه با این تفاوت که به جای اینکه خودش منبع تولید امواج الکترومغناطیس باشه ، از امواج موجود در محیط که توسط منابع دیگر تولید شده اند استفاده می کنه.(مانند ایستگاههای رادیویی، پخش سراری، امواج موبایل،فرستنده های بیسیم، رادار های اکتیو دیگر، ماهواره و....)
البته روش تشخیص محل هواگرد دیگه فرق میکنه و روش مرسوم اینه که از چند گیرنده استفاده بشه.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام به همه دوستان

ممنون از هلیا خانوم بابت این تاپیک زیبا و دوستانی که به پربار شدن بحث کمک کردند .......! :mrgreen:

[quote name='greeneye' timestamp='1371711821' post='317128']
[/quote]

[/quote]

رادار پسیو ربطی به روشن یا خاموش بودن رادار خوده هدف نداره. رادار پسیو مثل یک رادار معمولی میمونه با این تفاوت که به جای اینکه خودش منبع تولید امواج الکترومغناطیس باشه ، از امواج موجود در محیط که توسط منابع دیگر تولید شده اند استفاده می کنه.(مانند ایستگاههای رادیویی، پخش سراری، امواج موبایل،فرستنده های بیسیم، رادار های اکتیو دیگر، ماهواره و....)
البته روش تشخیص محل هواگرد دیگه فرق میکنه و روش مرسوم اینه که از چند گیرنده استفاده بشه.
[/quote]

دوست عزیزم جناب greeneye اتفاقا رادار پسیو به روشن بودن رادار خود هدف ربط داره ارجاعتون میدم به پست زیر که برای برادر mm1368 هست :

[quote] [color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right][background=rgb(248, 248, 255)]* رادارهاي غير فعال Passive Radar[/background][/right][/font][/color]

[color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right][background=rgb(248, 248, 255)]در رادرهاي غير فعال، هدف، آشكار سازي اهداف پرنده است، به گونه‌اي كه هيچ تشعشعي توسط حسگر (رادار) صورت نگيرد.[/background][/right][/font][/color]

[color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right][background=rgb(248, 248, 255)]اصولا سامانه‌هاي راداري غير فعال به دو دسته منواستاتيك و باي استاتيك تقسيم بندي مي‌شوند.[/background][/right][/font][/color]

[color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right][background=rgb(248, 248, 255)]1- سامانده راداري غير فعال منواستاتيك: (تك پايه)[/background][/right][/font][/color]

[color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right][background=rgb(248, 248, 255)]در اين نوع رادارها فرستنده وجود نداشته، از تشعشعات ساطع شده از هدف استفاده شده و مشخصات آن استخراج مي‌شود. در واقع سامانه‌ راداري غير فعال منواستاتيك گيرنده‌اي است كه سيگنالهاي ارسالي از طرف هدف را شنود مي‌كند.[/background][/right][/font][/color]

[color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right][background=rgb(248, 248, 255)]2- سامانه راداري غير فعال براي استاتيك: (دو پايه)[/background][/right][/font][/color]

[color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right][background=rgb(248, 248, 255)]اين سامانه از امواج غير راداري پراكنده در فضا استفاده مي‌كند در واقع فرستنده سيگنال، فرستنده‌هاي راديو و تلويزيوني، موبايل و يا ماهواره مي‌باشند. اين سيگنالها پس از برخورد با هدف منعكس شده و در گيرنده‌هاي رادار غير فعال دريافت مي‌شوند. ضمنا مي‌توان در مرزهاي و نواحي مرزي از فرستنده‌هاي تلويزيوني كشورهاي همسايه نيز استفاده كرد.[/background][/right][/font][/color] [/quote]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[font=tahoma,geneva,sans-serif]ممنونم جناب komando59[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote name='cheka' timestamp='1371698959' post='317117']
[/quote]

[/quote]

احتمال اینکه در شرایط واقعی یک هواپیما سیستم های راداری و مخابراتیش رو خاموش کنه چقدره ؟ هواپیما بدون رادار و سیستم های ارتباطیش تقریبا هیچ کاری نمیتونه انجام بده حتی در ناوبریش هم دچار مشکل میشه
[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]خیلی خیلی کم. این روش معمولا فقط توی موج اول حمله استفاده میشه، برای نابود کردن قویترین پدافندهای دشمن. چیز دیگه، اینه که به کمک سیستمهای افلاین نویگیشن، هواپیما خودش رو به نزدیکی هدف میرسونه، مثلا 50 کیلومتری، که نیاز به دقت خیلی بالایی نداره و سیستمهای افلاین میتونن انجام بدنش. بعد موقت سیستمها فعال میشن برای پیدا کردن دقیق هدف و بمبها هم که معمولا از فاصله های دور پرتاب میشن (بمبها و موشکهای standoff) و دوباره غیر فعال برای فرار از اون محل. کل این کار اونقدر طول نمیکشه که بشه جای دقیق جنگنده رو پیدا کرد، و حتی اگه کسی تونست، بتونه روش لاک کنه، چند ثانیه.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]چیز دیگه ای که هست، اینه که خیلی از سیستمهای داخلی هواپیما میتونن کار کنن، بدون اینکه الکترومگنتیک فیلدشون چیزی توی بیرون از هواپیما داشته باشه. پوششها و بدنه هواپیما، فقط one sided کار نمیکنن، هم میتونن موجهای بیرونی رو جذب کنن (رادار دشمن) و هم موجهای درون هواپیما. مشکل فعلا فقط VHF هست که اون هم دقتش کمه.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]همچنین، هواپیمایی که برای این ماموریتها میره، توی ارتفاع خیلی خیلی بالا پرواز میکنه، چیزی که باعث خطای بیشتر رادارهای پسیو میشه. همه اینها در کنار هم، شرایط تقریبا stealth رو به وجود میارن برای هواپیما که مقابله باهاش رو برای بیشتر کشورها غیر ممکن میکنه. البته همونطور که بهتر از من میدونید، هر روز کشورها چه توی رادار و چه توی RAM پیشرفت میکنن، معلوم نیست چند سال دیگه، این حرف من درست باشه.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][quote name='greeneye' timestamp='1371711821' post='317128']
[/quote]

[/quote]

[/quote][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]اگه یه مقدار دقیق میخوندید، گفتم اینکتیو بودن سیستمهای الکترونیکی، نه فقط رادار. وقتی الکترومگنتیک فیلدی بیرون هواپیما وجود نداره، رادار پسیو دشمن میتونه چیزی رو دیتکت کنه؟ نه. البته پوشش فوق العاده هواپیما رو هم توی محاسباتتون در نظر بگیرید که بسیاری از فیلدهای هواپیما رو ابزورب میکنه.[/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]تنها راه موجود، very high frequency هستش که عرض شد که چرا میتونه کار کنه، و همچنین گفته شد چرا دقت خوبی نداره به خاطر ریفلکت هاش. (و البته کلا دقت خوبی نداره، با این مشکل پینت، دقتش کمتر هم میشه) که جناب کوماندو هم توی quote خودشون توی قسمت 2 این رو آوردن.[/font] ویرایش شده در توسط heliaa

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='heliaa' timestamp='1371743000' post='317171']
[font=tahoma,geneva,sans-serif][i]احتمال اینکه در شرایط واقعی یک هواپیما سیستم های راداری و مخابراتیش رو خاموش کنه چقدره ؟ هواپیما بدون رادار و سیستم های ارتباطیش تقریبا هیچ کاری نمیتونه انجام بده حتی در ناوبریش هم دچار مشکل میشه[/i][/font]

[font=tahoma,geneva,sans-serif]خیلی خیلی کم. این روش معمولا فقط توی موج اول حمله استفاده میشه، برای نابود کردن قویترین پدافندهای دشمن. چیز دیگه، اینه که به کمک [b]سیستمهای افلاین نویگیشن[/b]، هواپیما خودش رو به نزدیکی هدف میرسونه، مثلا 50 کیلومتری، که نیاز به دقت خیلی بالایی نداره و سیستمهای افلاین میتونن انجام بدنش. بعد موقت سیستمها فعال میشن برای پیدا کردن دقیق هدف و بمبها هم که معمولا از فاصله های دور پرتاب میشن (بمبها و موشکهای standoff) و دوباره غیر فعال برای فرار از اون محل. کل این کار اونقدر طول نمیکشه که بشه جای دقیق جنگنده رو پیدا کرد، و حتی اگه کسی تونست، بتونه روش لاک کنه، چند ثانیه.[/font]
[/quote]

مطمئنا میدونید که navigation هواپیما صرفا موقعیت یابی و تصحیح مسیر به سمت هدف نیست ، هواپیما برای پرواز باید عوارض زمینی رو بشناسه ، با استفاده از رادارش mapping منطقه رو انجام بده و در صورت پرواز در ارتفاع نسبتا پایین ، رادار Terrain following رو انجام بده . برای چنین کارهایی هواپیما مجبور هست سیستم های راداریش رو در طول مسیر روشن نگه داره .
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
[color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][right][background=rgb(248, 248, 255)]دوست عزیزم جناب greeneye اتفاقا رادار پسیو به روشن بودن رادار خود هدف ربط داره ارجاعتون میدم به پست زیر که برای برادر mm1368 هست :[/background][/right][/font][/color]

[color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][size=3][b][right][background=rgb(248, 248, 255)]نقل قول[/background][/right][/b][/size][/font][/color]
[color=#000000][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][size=3][right][background=rgb(247, 247, 247)]

[background=rgb(248, 248, 255)]* رادارهاي غير فعال Passive Radar[/background]

[background=rgb(248, 248, 255)]در رادرهاي غير فعال، هدف، آشكار سازي اهداف پرنده است، به گونه‌اي كه هيچ تشعشعي توسط حسگر (رادار) صورت نگيرد.[/background]

[background=rgb(248, 248, 255)]اصولا سامانه‌هاي راداري غير فعال به دو دسته منواستاتيك و باي استاتيك تقسيم بندي مي‌شوند.[/background]

[background=rgb(248, 248, 255)]1- سامانده راداري غير فعال منواستاتيك: (تك پايه)[/background]

[background=rgb(248, 248, 255)]در اين نوع رادارها فرستنده وجود نداشته، از تشعشعات ساطع شده از هدف استفاده شده و مشخصات آن استخراج مي‌شود. در واقع سامانه‌ راداري غير فعال منواستاتيك گيرنده‌اي است كه سيگنالهاي ارسالي از طرف هدف را شنود مي‌كند.[/background]

[background=rgb(248, 248, 255)]2- سامانه راداري غير فعال براي استاتيك: (دو پايه)[/background]

[background=rgb(248, 248, 255)]اين سامانه از امواج غير راداري پراكنده در فضا استفاده مي‌كند در واقع فرستنده سيگنال، فرستنده‌هاي راديو و تلويزيوني، موبايل و يا ماهواره مي‌باشند. اين سيگنالها پس از برخورد با هدف منعكس شده و در گيرنده‌هاي رادار غير فعال دريافت مي‌شوند. ضمنا مي‌توان در مرزهاي و نواحي مرزي از فرستنده‌هاي تلويزيوني كشورهاي همسايه نيز استفاده كرد.[/background] [/background][/right][/size][/font][/color]
[/quote]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][size=4]قسمتی که با یک مشخص شده به سامانه ی الینت معروفه و وضیفش تشخیص نوع هواگرد ، نوع رادار و فرکانس کاری و از این قبیل موارد هست.[/size][/font]
[font=tahoma,geneva,sans-serif][size=4]قسمت دوم همون چیزیه که بهش می گن رادار پسیو و باهاش میشه محل هواگردو مشخص کرد. و از بازتاب امواجی که به بدنه ی هواپیما برخورد می کنه برای این کار استفاده می کنه. (امواجی که منبعشون خارج از هواپیما و اکثرا غیر نظامی است.) [/size][/font]
[font=tahoma,geneva,sans-serif][size=4]و توضیحات داخل نقل قول کاملا صحیح است به شرط اینکه فرق بین این دوتا رو متوجه باشیم! [/size][/font]

[quote][color=#000000][font=tahoma, geneva, sans-serif][size=4][right][background=rgb(248, 248, 255)]اگه یه مقدار دقیق میخوندید، گفتم اینکتیو بودن سیستمهای الکترونیکی، نه فقط رادار. وقتی الکترومگنتیک فیلدی بیرون هواپیما وجود نداره، رادار پسیو دشمن میتونه چیزی رو دیتکت کنه؟ نه. البته پوشش فوق العاده هواپیما رو هم توی محاسباتتون در نظر بگیرید که بسیاری از فیلدهای هواپیما رو ابزورب میکنه.[/background][/right][/size][/font][/color]

[color=#000000][font=tahoma, geneva, sans-serif][right][background=rgb(248, 248, 255)]تنها راه موجود، very high frequency هستش که عرض شد که چرا میتونه کار کنه، و همچنین گفته شد چرا دقت خوبی نداره به خاطر ریفلکت هاش. (و البته کلا دقت خوبی نداره، با این مشکل پینت، دقتش کمتر هم میشه) که جناب کوماندو هم توی quote خودشون توی قسمت 2 این رو آوردن.[/background][/right][/font][/color]
[/quote]

[font=tahoma,geneva,sans-serif][size=4]اینم در همون قسمت بالا توضیح دادم، با خاموش شدن سیستم های الکترونیکی سامانه های الینت رو میشه گمراه کرد ولی رادار پسیو رونه![/size][/font]
[font=tahoma,geneva,sans-serif][size=4]سامانه ی الینت پسیو هست ولی رادار نیست.[/size][/font]
[font=tahoma,geneva,sans-serif][size=4]امیدوارم منظورمو رسونده باشم! talk_to_the_hand [/size][/font] ویرایش شده در توسط greeneye

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.