Electro_officer

سامانه مین روب MK-105

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

درود
کلا در مورد تسلیحات دریایی چون قیمت بالا است خیلی اینرسی زیاد است.
این روش مین روبی کف به مرجانهای دریایی خسارت می زند. البته فکر نمی کنم ایران مین ریزی در دریا را گردن گرفته باشد تا این لحظه. روش مین ریزی که به ایران منتسب می کنند روشی نوین و مخصوص جغرافیای منطقه است که در آن یک مجموعه هدف نشان می شود و در مسیر آن تنها یک مین طوری رها می شود که احتمال برخورد یکی از اهداف با مین بسیار بالا باشد به همین جهت هیچ کدام از روشهای مین روبی فعلی برای آن موثر نیست.
ولی من روش پیشنهادی بهتری دارم.
ما چون در زمین خود مشغول به دفاع هستیم، بهترین دفاع با استفاده از مین آن است که در کف دریا رباتهای متحرکی به شکل مخزن از مین و اژدر فعال (به صورت عمودی) را نصب بکنیم که ظاهری مانند تپه های کوچک مرجانی داشته باشند تا توسط غواصان هم قابل شناسایی نباشند و ما بتوانیم با استفاده از یک سامانه کنترل امن (هم با سیم و هم بی سیم (فرکانس LV)) به آن فرامین کد شده صادر بکنیم. به این ترتیب دیگر نیازی به مین ریزی و سپس نابود کردن مین خطا رفته نیست. هر لحظه اراده بکنیم در هر نقطه ای که این مخازن رباتیک مستقر باشند می توانیم چند مین را در عمق مناسب برخورد با کشتی دشمن قرار بدهیم. نظر به کریدورهای محدود و باریک و کم عمق خلیج پارس بستن این کریدورها با استفاده از این روش کار سختی نباید باشد. علاوه بر این از این روش برای دفاع از جزایری مانند ابوموسی و تنب ها که به دشمن بسیار نزدیک هستند هم می توان استفاده کرد. تصور کنید که یک ناو متفقین مشغول کوبیدن ابوموسی است و ناگهان یک مین 500 کیلوگرمی در زیر یا پهلوی خود می یابد که منفجر شده. قطعا بقیه ناوها فرار را برقرار ترجیح می دهند.
هیچ کدام از روشهای مین روبی قابلیت خنثی سازی این رباتها را ندارند و حتی بهترین سیستم ضد اژدر دنیا که در حال تست بر روی ناو هواپیمابر رونالدریگان است، قادر به دفع اژدری که از زیر آن را هدف می گیرد نیست. بدنه ضخیم و مقاوم این مخازن رباتیک هم آنها را در بمباران های کور کف دریا مقاوم می کند و مینها و اژدر ها هم فقط تک تک هنگام ارسال به سمت هدف مسلح و حساس می شوند و در حالت عادی حساسیت نداشته و قابلیت انفجارهم ندارند تا برای زمانی که جنگی در منطقه نیست هیچ نوع خطری نباشند. ویرایش شده در توسط EMP
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یک ایده به ذهن من هم رسید که میتوان موشک کروز هم از این کمینگاه های زیر دریا شلیک کرد تا زیردریایی به خطر نیفتد. یعنی همان موشکی که قرار است از زیردریایی شلیک شود، از یک مین زیردریا شلیک شود.

اما یک روش شناسایی برای این مخزن ها هست، و آن هم این که نقشه زیر دریا را داشته باشی، بتوانی مقایسه کنی. چون قاعدتا حجم بزرگی باید داشته باشند اینها. ارتفاع سه متر و قط سه چهار متر مثلا.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فکر نکنم به همین سادگی باشه کشف یه حجم حتی ده در ده متر .
تو همین میلیتاری خونده بودم که یه زیر دریایی سوئدی تو یه رزمایش چند بار یه ناو هواپیما بر رو غرق کرد . نه یک بار بلکه چند بار

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تشکر فراوان از برادر الکترو :rose:
پس سر صبحی داشتی اینو آماده میکردی؟! :mrgreen:
مثل همیشه عالی بود :applause:

حالا یه سوال
چقدر به این مین روب ها اطمینان هست؟
اگه اینها منطقه ای رو پاکسازی کنن، میشه با اطمینان خاطر اونجا کشتیرانی کرد؟
این اطمینان چند درصد هست؟
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب Electro_officer ممنون

نمونه ایرانی با نام مین شکار:
[IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10134/rzmysh_tkhSSy_myn_rwby_nyrwy_dryyy_rtsh_dr_dryy_60mn_281329.jpg[/IMG]

[IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10134/rzmysh_tkhSSy_myn_rwby_nyrwy_dryyy_rtsh_dr_dryy_60mn_281229.jpg[/IMG]
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='EMP' timestamp='1375343035' post='325389']
درود
کلا در مورد تسلیحات دریایی چون قیمت بالا است خیلی اینرسی زیاد است.
این روش مین روبی کف به مرجانهای دریایی خسارت می زند. البته فکر نمی کنم ایران مین ریزی در دریا را گردن گرفته باشد تا این لحظه. روش مین ریزی که به ایران منتسب می کنند روشی نوین و مخصوص جغرافیای منطقه است که در آن یک مجموعه هدف نشان می شود و در مسیر آن تنها یک مین طوری رها می شود که احتمال برخورد یکی از اهداف با مین بسیار بالا باشد به همین جهت هیچ کدام از روشهای مین روبی فعلی برای آن موثر نیست.
ولی من روش پیشنهادی بهتری دارم.
ما چون در زمین خود مشغول به دفاع هستیم، بهترین دفاع با استفاده از مین آن است که در کف دریا رباتهای متحرکی به شکل مخزن از مین و اژدر فعال (به صورت عمودی) را نصب بکنیم که ظاهری مانند تپه های کوچک مرجانی داشته باشند تا توسط غواصان هم قابل شناسایی نباشند و ما بتوانیم با استفاده از یک سامانه کنترل امن (هم با سیم و هم بی سیم (فرکانس LV)) به آن فرامین کد شده صادر بکنیم. به این ترتیب دیگر نیازی به مین ریزی و سپس نابود کردن مین خطا رفته نیست. هر لحظه اراده بکنیم در هر نقطه ای که این مخازن رباتیک مستقر باشند می توانیم چند مین را در عمق مناسب برخورد با کشتی دشمن قرار بدهیم. نظر به کریدورهای محدود و باریک و کم عمق خلیج پارس بستن این کریدورها با استفاده از این روش کار سختی نباید باشد. علاوه بر این از این روش برای دفاع از جزایری مانند ابوموسی و تنب ها که به دشمن بسیار نزدیک هستند هم می توان استفاده کرد. تصور کنید که یک ناو متفقین مشغول کوبیدن ابوموسی است و ناگهان یک مین 500 کیلوگرمی در زیر یا پهلوی خود می یابد که منفجر شده. قطعا بقیه ناوها فرار را برقرار ترجیح می دهند.
هیچ کدام از روشهای مین روبی قابلیت خنثی سازی این رباتها را ندارند و حتی بهترین سیستم ضد اژدر دنیا که در حال تست بر روی ناو هواپیمابر رونالدریگان است، قادر به دفع اژدری که از زیر آن را هدف می گیرد نیست. بدنه ضخیم و مقاوم این مخازن رباتیک هم آنها را در بمباران های کور کف دریا مقاوم می کند و مینها و اژدر ها هم فقط تک تک هنگام ارسال به سمت هدف مسلح و حساس می شوند و در حالت عادی حساسیت نداشته و قابلیت انفجارهم ندارند تا برای زمانی که جنگی در منطقه نیست هیچ نوع خطری نباشند.
[/quote]
کلا پروژکتورهای صوتی آمریکا دریا رو به نابودی کشانده نمونه‌اش خودکشی دست جمعی برخی آبزیان غول‌پیکر. مرجان که جای خود دارد! حتی من حدث میزنم این قضیه کشنده قرمز خلیج فارس ممکنه کار همین بی‌شرف‌ها باشه. از بین رفتن میگوهای پرسروصدا موجبات بهنر کار کردن و به اشتباه نیافتادن سونارهای آمریکا رو فراهم میکنه... بماند.
طرحی که شما مطرح میکنید به نظر بنده حقیر یک مشکل داره اونم اینکه استفاده از ربات‌ها به صورت مخزنی ریسک بالایی داره نکته اول اینکه احتمال کشفشون زیاد میشه و دوم اینکه با انفجار یک مین با توجه به عمق کم و نزدیکی انفجار ممکن هست خود ربات هم آسیب ببینه. شاید اگر تعدادی لانچر متحرک یا ثابت رو به صورت شبکه‌ای استفاده کنیم بهتر باشه.
یه طرحی رو یه زمانی به گوشم خورد این بود مینی طراحی بشه (یا شایدم چیز دیگری...) که حجم عظیمی از گاز رو به صورت ناگهانی زیر ناو آزاد کنه و به این ترتیب باعث واژگونی اون بشه...

[quote name='Lord-Soldier' timestamp='1375371220' post='325615']
یک ایده به ذهن من هم رسید که میتوان موشک کروز هم از این کمینگاه های زیر دریا شلیک کرد تا زیردریایی به خطر نیفتد. یعنی همان موشکی که قرار است از زیردریایی شلیک شود، از یک مین زیردریا شلیک شود.

اما یک روش شناسایی برای این مخزن ها هست، و آن هم این که نقشه زیر دریا را داشته باشی، بتوانی مقایسه کنی. چون قاعدتا حجم بزرگی باید داشته باشند اینها. ارتفاع سه متر و قط سه چهار متر مثلا.
[/quote]
فکر نمیکنم جمهوری اسلامی به تکنولوژی شلیک کروز زیرسطحی دست پیدا کرده باشد.
نوعی سونار به نام Sidescan وجود داره که از کف تصویربرداری میکنه بنابراین لازمه در صورتی که مین یا سیستمی رو در کف نصب میکنیم به فکر استتارش هم باشیم. البته برا استفاده از این سیستم لازمه پویشگر توسط یه واحد یدک بشه که خوب با بالگرد این مشکل قابل رفع هست لازم به ذکره زاویه پویشش محدود هست.
[center][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/normal_rrgt.jpg[/img][/center]

[center]تصویر یک کوسه[/center]
[center][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/normal_Sonar2520image2520of2520shark.jpg[/img][/center]

[center]دو قایق غرق شده[/center]
[center][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/normal_Sonar2520image2520of2520dhow.jpg[/img][/center]

[center][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/normal_Sonar2520image2520of2520patrol2520boat.jpg[/img][/center]

[quote name='IRINavy' timestamp='1375391209' post='325720']
تشکر فراوان از برادر الکترو :rose:
پس سر صبحی داشتی اینو آماده میکردی؟! :mrgreen:
مثل همیشه عالی بود :applause:

حالا یه سوال
چقدر به این مین روب ها اطمینان هست؟
اگه اینها منطقه ای رو پاکسازی کنن، میشه با اطمینان خاطر اونجا کشتیرانی کرد؟
این اطمینان چند درصد هست؟
[/quote]
خواهش میکنم حبیب جان. قابل شما رو نداره. البته صبح داشتم در مورد یه ناوشکن چینی تحقیق میکردم مطالب این تاپیک رو مدتها پیش آماده کرده بودم.
ببین حبیب جان به نظر من ما نمیتونیم برا یه سیستم درصد اطمینان ارائه کنیم به نظرم این اطلاعات کاملا طبقه‌بندی شده هستند. اما به هر حال از مهم‌ترین و اصلی‌ترین روش‌های مین‌روبی مغناطیسی همین سیستم هست. اما وقتی پاکسازی کنند به نظر من نه. نمیشه با اطمینان حرکت کرد هنوز مین‌های تماسی، فشاری، الکتریکی، مجهز به پردازشگر تصویر یا کنترل از راه دور ممکنه تو منطقه وجود داشته باشند.

[center][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/normal_1.jpg[/img][/center]

تو تحقیقات به یه تصویر جالب رسیدم. خوبه بدونید آمریکایی‌ها وقتی کشتیهای کویت رو اسکورت میکردند از ترس مین‌های ایرانی به این شکل حرکت می‌کردند! icon_eek

[center][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/normal_Convoy-disposition.jpg[/img][/center]
[left][size=4][font=Times New Roman,Times,serif][b]Before mines could be swept from the Gulf, we placed the largest vessels at the head of single-line convoys, as I sketched here for briefing our aircrews. This array was humorously referred to as "the Polish minesweeper" put the biggest guy in front and hope he survives the detonatation[/b][/font][/size][/left]

که نتیجش میشه این:

[center][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/Bridgeton_sm.jpg[/img][/center]
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
درود به جناب Electro_officer
بله. این طرح فقط یک طرح خام است که وقتی داشتم متن شما را می خواندم به ذهنم رسید. دیدم خیلی ضد منطق نیست. نوشتم.
البته مخازن متحرک هستند و بعد از عملیات جای خود را تغییر می دهند ولی ایرادات شما وارد است. تصحیحی هم که کردین جالب بود.
در مورد کشند قرمز. من خودم از نزدیک دیدم که با دریای پارس چه کرده بود و باید بگویم که به نظر من کاری هدفدار بوده که با بودجه و حمایت آمریکا و با مجری گری کره جنوبی انجام شد.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ارسال شده در · مخفی شده توسط IRINavy، 1 آبان 1393 - ????
مخفی شده توسط IRINavy، 1 آبان 1393 - ????

سپاس!

• Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.