amir

ملاحظاتی بر به‌کارگیری قدرت هوایی در جنگ علیه پیکارجویان تکفیری- بعثی داعش

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote]
خوب بریم سراغ شیطان بزرگ که اقتصاد به قول دوستمون داغونش [b]همین فرداست [/b]که از داخل بترکونتش مثالشم شهر دیترویت هست مرگز خودروسازی و هوافضا و............. (آخه برادر من شهری که سالهتاست کنار گذاشته شده و همه شرکت ها از اونجا نقل مکان کردن کی قلب یه کشور میشه)
[/quote]
عزیز ، طوری پست نده که طرف بیشتر از همون بند اول پستت رو نخونه .

[quote][b]ممکن این مساله 10 ، 15 یا 50 سال دیگر اتفاق بیافتد .[/b] چرا که هیچ کس در مخیله خودش تصور نمی کرد که یک روزی اتحاد شوروی علیرغم برخورداری از یک ارتش بزرگ ، تسلیحات هسته ای پرشمار و همپیمانهای متعدد ، تجزیه بشه و تبدیل به روسیه فعلی .[/quote] ویرایش شده در توسط blender
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آروم بابا چه خبره یه ذره کمتر بکوب و پیش داوری کن شما تاپیک به چیز کشدیده نشه فعلا بعد بحث کن ! ! ! :rose:[size=4] [/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسم الله الرحمن الرحیم

دوست عزیز و بسیار گرامی ،
نکته اول ، به گفته حضرت امام (ره ) خطاب به ادوارد شوارد نادزه ( وزیر وقت خارجه اتحاد شوروی ) ، اکنون (سال 1366 یا 67) صدای شکستن استخوانهای سوسیالیسم و کمونیسم به گوش می رسد و از این پس باید کمونیسم و سوسیالیسم را در موزه های تاریخ سیاسی دنیا جستجو کرد . ( این جمله حضرت امام (ره) در پاسخ به شما که فرمودید بنده سوسیالیت هستم و .... )
( این جمله شما "البته شما سوسیالیستا (نگو نیستم که از 100 کیلومتری عقایدت داد می زنه عمرمو تو جنگ کلامی با شما سپری کردم) همیشه این عادتو دارین" بشدت موجب خنده من شد )
نکته دوم : بنده اصلا" مدعی تاریخدان بودن نیستم و فقط در حوزه تخصصی خودم صحبت می کنم .
دوم : نمی دونم شما دانشجو هستید یا نه و در چه رشته ای . اما بنده در حدود 6 سال است در حوزه ژئوپلیتیک و ژئواستراتژی تدریس می کنم و با نحوه و ادبیات شما موافق نیستم . بنده با سند ومدرک و با معرفی سایت رسمی دولت ایالات متحده به دوستان عرض کردم که ساختار اقتصادی دولت ایالات متحده که زیربنای ساختار نظامی این کشور است دچار تزلزل شده و این کشور به مانند دهه 1970، 1980و 1990 اقتصاد شکوفا و پر رونقی ندارد .
برادر عزیز دولت ایالات متحده با سوء استفاده از پشتوانه طلای همه کشورها در حال چاپ بی رویه دلار است ( از 199 کشور در حوزه جغرافیای سیاسی جهان ، از پشتوانه طلای 198 کشور درحال استفاده است از جمله از کشورما ) تعجب نکنید ، اکنون 6 کشور بطور رسمی دلار چاپ می کنند ( ایالات متحده ، پاکستان ، استرالیا ، بریتانیا ، نیوزلند و یک کشوری که الان یادم نیست ) یعنی این دولت به واسطه پشتوانه و ذخیره طلای کشورهای جهان اقتصاد خودش رو که وابسته به دلار است سرپا نگه داشته و بر اساس معادله ای که در پست های قبلی گذاشتم :

قدرت نیمه سخت ( قدرت اقتصادی، قدرت فناوری ) + قدرت سخت (همه اشکال قدرت نظامی در زمین، هوا، دریا ، فضا و سایبر) + قدرت سیاسی + قدرت نرم ( رسانه ها و .....)= هژمونی ایالات متحده در کل کره زمین

در حال گذران ایام است . این کشور با استفاده از این مساله و افزایش قدرت نظامی و به تبع ان افزایش سرمایه گذاری در حوزه فناوری نظامی ، به این سطح از قدرت رسیده و بازهم با توجه به گفته های قبلی خودم :
"در این رابطه اگر قدرت نیمه سخت حذف شود یا نقش و تاثیر ان به هر دلیلی که در پستهای گذشته عرض کردم کمرنگ شود ، عملا" تعادل رابطه قدرت برهم خورده و موجب می شود تا ایالات متحده برای حفظ هژمونی خود به سایراشکال قدرتها بیشتر تکیه کند . شرایط امریکایی ها در حال حاضر به این شکل است . با کمرنگ شدن قدرت اقتصادی ، امریکایی ها بویژه پس از فروپاشی اتحاد شوروی بسرعت رو به استفاده از قدرت سخت نمودند (مثال حمله به افغانستان ، عراق ، سومالی و ....) و این هم موجب فرسایش بیشتر قدرت اقتصادی و هم موجب فرسایش قدرت نرم و قدرت سیاسی شان گردید"
موجب شده که اکنون اقتصاد این کشور که اساسا" بر کارتل ها و تراست های اسلحه سازی بنا شده ، موفقیتش ، در ایجاد بحران و جنگ در سراسر دنیا باشد . انصافا" یک لحظه فکر کنید که اگر در دنیا جنگی وجود نداشت ، ایا صنایع تسلیحاتی امریکا که بزرگترین و پیشرفته ترین در دنیا بشمار می روند ، چه کار باید می کردند ، حال اگر این صنایع نتوانند اسلحه تولید و به فروش برسانند ، اقتصا این کشور که شما می فرمایید خیلی پر رونق است ، به کجا می رسد ؟
نکته سوم : صحبتهای شما بشدت واضح است که از روی احساسات می باشد - چون برخلاف بنده ، نه امار مستندی ذکر کردید و نه منبع موثقی که بنده قانع بشم . اصلا" یک سئوال مهم " شما که می فرمایید طرفدار اقتصاد کاپیتالیستی هستید ، می دونید همین اقتصاد کاپیتالیستی مورد علاقه شما ، وضعیت را در کشور ما به این صورت در اوردند ؟؟؟ جایی که بانکها ربا می گیرند ( طبق فرمایش صریح قرآن کریم ، گرفتن ربا ، یعنی جنگ با خدا ) و با عذرخواهی ازهمه دوستان ( ایا اقتصاد کاپیتالیستی شما توانایی پیروز شدن بر خدا - العیاذ باا....- راداره ؟ ..... بعید می دونم )
همین اقتصاد مورد علاقه شما برای دست پیدا کردن به سرمایه بیشتر دو جنگ جهانی را راه انداخت (جنگ اول با بیش از 9 میلیون کشته و جنگ دوم با 50 میلیون کشته ) حالا خودتون قضاوت کنید که کجای این اقتصاد ، ارزشهای انسانی را در راس کارها قرار می ده ؟؟؟؟

زیاد ار بحث اصلی دور نشیم :

برادر عزیز با جمله شما اصلا" موافق نیستم "من کلا با این تاریخدانا مشکل دارم (البته قصد بی احترامی نیست)هر چی بهشون می گی زود میرن از زمان ناصر دین شا تا الانو مقایسه می کنن" ، تاریخ یک مفهوم نسبی است و هرکس برداشت خودش رو از پدیده های تاریخی داره . این جای جمله شما بسیار جالب بود که فرمودید "هر چی بهشون می گی زود میرن از زمان ناصر دین شا تا الانو مقایسه می کنن" . خوب ، اگر ما نتونیم و یا نخواهیم پدیده های امروزی را با گذشته (یعنی تاریخ ) مقایسه کنیم ، پس تاریخ به چه درد می خوره ( این نکته جالب است که تمام رشته ها ، تاریخ دارند ، تاریخ سیاسی ، تاریخ پیشرفت ریاضیات ، تاریخ پیشرفت معماری و حتی تاریخ پیشرفت علوم نظامی و ....) بنابراین اگر تاریخ رواز هر رشته ای بگیریم ، ان رشته ماهیت اصلی خودش رو از دست می ده .

نکته بعدی :
شما فرمودید " عمو الان دوران عثمانی نیست عمویی شوروی زندان ملتها بود با آمریکا قابل مقایسه نیست بابا دوست من اگه اقتصاد 17 تریلیونی آمریکا سقوط کنه هممون به دوران پارینه سنگی بر می گردیم نفت میشه 1 دولار (اون وقت دلار نیست میشه یه ریال)اقتصاد چین فرو می پاشه اروپا نابود میشه روسیه هم از کشنگی می میرن (این شوخی نیست اقتصادها چنان وابسته هستمن که این واقعیته)"

خوب ، کسی در اینجا کتمان نمی کنه که شوروی ، سرزمینی بود شامل ملتهایی به هم سنجاق شده که سراخر بدلیل عدم کارایی سیستم اقتصادی و سیاسی و 70 سال گفتن اینکه ( دین افیون توده هاست ) ، نهایتا" نابود شدند و به گفته حضرت امام (ره ) که چند سال قبل از فروپاشی ، که صدای شکستن استخوانهای این ایدئولوژی به گوش می رسد ، تجزیه شده و ..... . اما این دلیلی نمی شه که اعتقاد داشته باشیم ، ایدئولوژی سرمایه داری ، بهتر است ، چون سوسیالیسم شکست خورده . سوسیالیسم شکست خورد چون نتونست خودش رو با اقتصاد سرمایه داری وفق بده و درنهایت بدلیل فساد درونی ، ازبین رفت . سرمایه داری هم ، همین سرنوشت را پیدا می کنه ، اما بدلیل اینکه انها بشکل هوشمندانه ای درحال دوشیدن دنیا هستند ، به لطایف الحیل ، تا الان دوام آورند .
برای ثبت در تاریخ می گم ، شاید زمانی این اتفاق بیافته که اصلا" بنده و شما در این دنیا نباشیم ، اما این سیستم با این روند ، بسرعت در سرازیری سقوط و خودشون ( کسانیکه در ایالات متحده صاحب نظر هستند و البته تاریخدان هم نیستد ، مثل کیسینجر ، برژینسکی ، فریدمن ، تافلر ( فوت شده ) و .... ) هم به این مساله معترف هستند . حالا اگر شما خلاف این مساله را اعتقاد دارید ، نه از روی احساسات ، بلکه با یک منبع موثق به من اثبات کنید که ،دلایل من اشتباه است .
بحران وال استریت ، جنبش 99 درصد ،بحران یونان ، بحران مالزی ( سال اگر اشتباه نکنم 2004) ، بحران سال 1933، شات داون شدن دولت بدلیل اختلاف دولت و کنگره ایالات متحده مبنی بر استمحال بدهی ها این کشور و .... ، همگی نشاندهنده نفاط ضعف این سیستم اقتصادی است و این سیستم بالاخره به بن بست می خوره و در نهایت و به تبع ان قدرت نظامی ان هم از بین می ره . حالانکته اینه که چه زمانی ؟؟
پاسخ به این سئوال را کسی نمی دونه و هرکس هم که تاریخی رو تعیین کنه ، در اشتباه مطلق به سر می بره .
خوب به گراف زیر دقت کنید :

92137333135712409899.jpg

در ارتباط با قدرت نظامی ایلات متحده من همچنان روی حرفخودم هستم مگر اینکه شما با امار و ارقام و سند موثق حرف بنده را رد کنید :
"درکشور ما در ارتباط با قدرت نظامی ایالات متحده اصولا" سه دسته وجود دارند .
دسته اول : از ایالات متحده یک غولی می سازند که غیرقابل شکست دادن بشمار می آد
دسته دوم : ایالات متحده را یک کشور ضعیف و فاقد قدرت نظامی معرفی می کنند
به نظر بنده هرد دوسته فوق در اشتباه مطلق بسر می برند .
دسته سوم که امیدوارم اول بنده و بعد دوستان بسیارعزیزبنده در ردیف ان قرار بگیرند این است که در تحلیل ساختار رزمی ایالات متحده و توانایی های آن بدون دخالت دادن احساسات معمول ، دست به تحلیل بزنند . ایالات متحده به مانند همه کشورهای جهان دارای نقاط قوت و ضعفی است که سیاسیون و نظامیان این کشور به مانند سایرکشورهای جهان سعی می کنند با استفاده از همه امکانات خود نقاط ضعف را پوشش داده و نقاط قوت را تقویت کنند".
ایالات متحده از سال 1783 تا کنون استراتژی نظامی خود را براساس کنترل دریاها قرار داده و نظریاتی به مانند تئوری الفرد ماهان هم بر این اساس بوجود امده . پس جای تعجب نیست که آمریکایی درصدد باشند کنترل دنیا را با کنترل دریاها به اجرا بگذارند . اما به نظر من علیرغم علاقه امریکایی ها ، بدلیل رو به افول بودن تئوری سیستم اقتصاد کاپیتالیستی ، بتدریج توان نظامی ایالات متحده رو به کاهش خواهد رفت و خواهیم دید (البته این فقط یک تئوری) که بتدریج چینی ها ، روسها و ما (یعنی حوزه تمدنی اسلام و بویژه ایران- البته اگر اراده کنیم ) قدرت به چالش کشیدن قدرت نظامی ایالات متحده را خواهیم داشت . همین طور که الان چینی ها با یک حرکت آرام در حال چنین کاری در حوزه اقتصادی و نظامی هستند.
در ارتباط با شکست ناپذیر بودن یا شکست پذیر بودن توان هوایی ارتش ایالات متحده باید گفت :

نگاهی به جنگهای چند دهه اخیر که توسط ارتش آمریکا بر ضد کشورهای دیگر از جمله همسایگان ایران تحمیل شده، نشان از این نکته دارد که قدرت هوایی و موشکی بخش جدایی ناپذیر از استراتژی نظامی این کشور بوده است؛ قدرتی که در سایه آن، آمریکا توانسته است برای بسیاری از مردم جهان خود را نیرویی شکست ناپذیر جلوه دهد.
اما بروز رخدادهای مهمی مثل شناسایی و سالم به زمین نشاندن پهپاد پنهانکار در ایران و شناسایی و پیش از آن نیز مورد اصابت قرار گرفتن هواپیمای پنهانکار اف-117 بر فراز بالکان در سال 1999 میلادی، سوالات بزرگی درباره توان واقعی هوایی آمریکا به وجود آورده است.

نکته دیگر این که از سال 1991 به این سو تقریبا تمامی کشورهایی که مورد تهاجم نظامی آمریکا قرار گرفتند از وضعیت مناسب نظامی برخوردار نبودند.

بر این اساس، دکتر کارلو کوپ کارشناس حوزه دفاعی اهل کشور استرالیا که یکی از منتقدین مشهور در حوزه علوم نظامی خصوصا با گرایش هوایی است و مطالب مختلفی را در باب ضعف ها و نقاط قوت نیروهای هوایی کشورهای مهم دنیا نوشته است، در تحلیلی تلاش کرده است استراتژی های کشور روسیه برای شکست قدرت هوایی آمریکا را تشریح و سوالات مهمی را درباره توانایی واقعی غرب در جنگ بر علیه یک دشمن واقعی مطرح کند.
کارلو کوپ در ابتدای این تحلیل با اشاره به اینکه در پایان جنگ سرد ، آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" از لحاظ تکنولوژیکی دست برتر را به نسبت پیمان ورشو داشته و همان گونه که نبرد سال 1991 بر علیه عراق ثابت شد، توانایی پرنده های پنهان کار، سامانه های مراقبت و شناسایی و همچنین موشکهای کروز به همراه مهمات هدایت شونده دست برتر را در نبرد به آمریکا داد، افزوده است: با داشتن اطلاعات کامل از توانایی های طرف مقابل و همچنین نقاط ضعف آنها، آمریکا توانست با استفاده ترکیبی از پرنده های پنهان کار ، موشکهای کروز و بمب های هدایت شونده دفاع هوایی عراق را از بین برده و نیروی زمینی به همراه زیرساختهای استراتژیک این کشور را نابود کند. وی در ادامه با یادآوری اینکه برنامه آمریکا برای دهه 1990 در صورت باقی ماندن شوروی سابق در بخش هوایی در سه بخش خلاصه شده بود، افزوده است: بخش اول مربوط به پرنده های پنهانکار مثل هواپیمای تهاجمی اف-117 و ناوگانی شامل 132 فروند بمب افکن B-2 به همراه تعداد بیش از 500 فروند جنگنده اف 22 رپتور بود. در صورت بروز هرگونه جنگ این ناوگان پنهان کار در موج اول حمله اهداف مهم مثل پایگاه های هوایی، پست های کنترل و فرماندهی و در کل شبکه دفاع هوایی شوروی سابق را نابود کرده و راه را برای سایر جنگنده ها و بمب افکن های غیر پنهان کار مسلح به مهمات هدایت شونده باز می کردند. (امروزه آمریکا دارای 20 فروند بمب افکن بی 2 و 192 فروند اف 22 است.)
"در بخش دوم هواپیماهای غیر پنهانکار مجهز به بمب های های هدایت شونده و موشکهای کروز سایر اهداف را در آسمان تقریبا امن شده به پرواز در آمده و اهداف مورد نظر را نابود می کردند. بخش سوم توان آمریکا نیز توان دورایستای آمریکا در بحث فرماندهی و کنترل فضای نبرد بر پایه پرنده هایی مثل E-3 ، E-8 ، RC-135 و U-2بود که نقشه کاملای را از صحنه نبرد در زمانی واقعی به دست فرماندهان می رساندند."

این صاحب نظر عرصه دفاعی با اشاره به اینکه اتحاد شوروی سابق پس از فروپاشی دوران سختی را از نظر اقتصادی و صنعتی گذرانده، اضافه کرده است که کشور روسیه به عنوان بزرگترین میراث دار شوروی سابق برنامه ای بسیار متفاوت را برای ساماندهی صنایع دفاعی شوروی سابق به راه انداخت. اکثر صنایع نظامی شوروی سابق در هم ادغام شده و بازار صادرات را به عنوان اولویت خود قرار دادند. در دوران پس از فروپاشی شوروی دولت روسیه حجم زیادی از تسلیحات پیشرفته را که در زمان شوروی سابق امکان صادرات آن غیر ممکن بود را به راحتی به مشتری های گوناگون خصوصا در منطقه آسیا صادر کرد. نتیجه سرمایه گذاری مناسب و استفاده از استعدادهای بالای طراحان روسی در دوران پس از سال 1990 میلادی به خلق تسلیحات و طرح های پیشرفته دفاعی منجر شد.
به اعتقاد دکتر کوپ، نکته بعدی که بسیار به صنایع نظامی روسیه کمک کرد بحث دسترسی صنایع روسی به بازارهای جهانی در خصوص صنایع کامپیوتری و نرم افزاری بود. برای نمونه می توان با نگاهی ساده به کابین امروز جنگنده های امروزی روس به استفاده از نمایشگرهای دیجیتال به مانند جنگندهای آمریکایی و اروپایی اشاره کرد. در حالی که همین جنگنده ها در زمان شوروی سابق عمدتا از کابینی پر از نمایشگرهای آنالوگ بهره برده و این گونه امکانات برای روسها یک رویای شیرین به حساب می آمد.
وی تاکید می کند: امروزه فناوری های به کار رفته در مهمات هدایت شونده روسی مثل بمب های سری KAB-500/1000/1500 با انواع جستجوگرهای حرارتی و اپتیکی و همچنین خطوط انتقال داده مجهز شده و یا موشکهای ضد کشتی SS-N-27روسی به مانند موشکهای تام هاوک آمریکایی قابلیت حمله به اهداف زمینی را نیز دارند.
در بخش هواپیماهای رزمی، روسیه با معرفی جنگنده هایی مثل MIG-35 و شکاری بمب افکن SU-34بسیاری از جنگنده های آمریکایی را از دور خارج کرده است. این پرنده های جدید روسی از لحاظ سامانه های جنگ الکترونیک، رادار و استفاده از مواد جاذب امواج رادار در بدنه خود کاملا قابل مقایسه با نمونه های آمریکایی بوده و در مواردی حتی نمونه های آمریکایی را پشت سر می گذارند.

رادار آرایه فازی غیر فعالIRBIS -E همچنین رادار های سریبا قابلیت آرایه فازی فعالZHUK به همراه سامانه های جنگ الکترونیک مجهز به حافظه دیجتالی فرکانس های رادیویی کاملا قابلیت برابری با گونه های غربی را دارند. در حوزه جنگنده های نسل پنج نیز طرح PAK-FA در حال پیشرفت بوده و به زودی تولید انبوه آن آغاز می شود.
اما در بخش موشکهای هوا به هوا نیز روسیه حرفهای زیادی را برای گفتن دارد. نسل جدید موشک هوا به هوای آر-77 و یا نمونه های جدید موشکهای R-27 از لحاظ برد و مقاومت در برابر جنگ الکترونیک از اکثر نمونه های غربی برتر هستند.
کارلوس کوپ در بخش دیگری از تحلیل خود با یادآوری اینکه از زمان قبل از فروپاشی شوروی سابق، طراحان نظامی روسی به مسئله دفاع از یگان های متحرک ارتش سرخ و همچنین تاسیسات مهم دفاعی خود به عنوان یکی از اولویتهای مهم می نگریستند، اضافه کرده است: امروزه این گونه بمب ها و موشکها نقش مهمی در استراتژی تهاجمی آمریکا بازی می کنند. در برابر سیل مهمات هدایت شونده آمریکایی روسها انواع مختلفی از سامانه تدافعی را تدارک دیده اند. در سال 1991 میلادی شوروی سابق دو سامانه تور و تانگوسکا را به منظور دفاع از یگان های متحرک ارتش سرخ در برابر تهدید بالگردها و هواپیماهای تهاجمی طراحی کرد. در طی سالهای بعد این سامانه ها برای مقابله با مهمات هدایت شونده و موشکهای کروز و ضد رادار نیز ارتقاء پیدا کردند. در حال حاضر این سامانه ها توان دفاع از آتشبارهای موشکهای برد بلند سام، رادارهای هشدار زود هنگام تاسیسات ثابت را نیز دارند.
نسل جدید سامانه تور به عنوان تور ام- دو ویک سامانه متحرک که به همراه سیستم جدید پدافند هوایی پانزیر اس- یک ایی دارای سامانه های تحلیل دیجیتال داده و رادارهای آرایه فازی هستند

گزارش مذکور اضافه می کند که بخش دیگری از توانایی روسیه در این بخش در موشکهای اس 400 خلاصه شده است. این موشکهای سطح به هوا علاوه بر توانایی مقابله با تهدیدات هوایی و موشکی توان مقابله با موشکهای کروز و مهمات هدایت شونده را نیز دارند که این نکته نقطه قوت اس-400 روسی در برابر نسل جدید موشک پاتریوت آمریکایی است. سامانه اس 400 به صورت کلی دیجیتال بوده و پست فرماندهی این موشک که سیستم توانایی کنترل اکثر موشکهای سطح به هوای روسی را دارد.

به اعتقاد این کارشناش استرالیایی، یکی از نکات مربوط به سامانه های پدافندی روسیه بحث تحرک بالای آنهاست. این مزیت بالا در جریان جنگ بالکان در سال 1999 میلادی مشخص شد. آمریکا 743 فروند موشک ضد رادار هارم را در این جنگ شلیک کرد اما تنها 12 درصد از ناوگان موشکهای سطح به هوای سام 6 صربها نابود شد. امروزه سامانه های پدافند هوایی پیشرفته تر با تحرک بالاتر، استفاده از رادارهای آرایه فازی و قابلیت استفاده از لینک های دیجیتالی، اهداف بسیار سخت تری برای نابود کردن هستند

اما بخش زیادی از توان تبلیغی آمریکا در سالهای اخیر بر روی هواپیماهای پنهانکار قرار گرفته است. پرنده هایی مثل اف-117 و یا بمب افکن بی -2 و یا جنگنده های اف 22 و یا اف 35 هستند که اعلام می شود می توانند بدون شناسایی شدن از سد رادارها عبور کنند.

کوپ در تشریح برنامه های روسها برای مقابله با این توانمندی می نویسد: یکی از اقدامات روسها ارائه بسته های ارتقاء برای رادارهای قدیمی مثل سری پی -18 است. بر اساس اطلاعات موجود یکی از همین رادارهای مدرنیزه شده بود که اف 117 آمریکایی را در بالکان شناسایی کرده و باعث سرنگونی آن شد. یکی دیگر از اقدامات روسیه در این بخش طراحی و ساخت سامانه راداری نبو با قابلیت عملیات در باند وی اچ اف

است که به نوعی اولین رادار اختصاصی برای شناسایی هواپیماهای پنهانکار است.
نتیجه گیری
بر اساس تحلیل این صاحب نظر عرصه دفاعی، صادرات این سامانه های پیشرفته پدافندی به کشورهای گوناگون مثل چین، ایران و یا ونزوئلا باعث می شود تا بسیاری از هواپیماهای رزمی آمریکا در برابر این سامانه ها شانسی نداشته باشند و در همچنین فضایی که ای بسا پرنده های پنهان کار دچار مشکل می شوند هواپیماهای قدیمی تر مثل اف 15 و یا اف 18 از هیچ شانسی برخوردار نیستند.
بر این اساس، نظریه استفاده از موشکهای کروز و مهمات دور ایستا نیز آنچنان کارساز نخواهد بود چراکه با وجود صادرات گسترده این سامانه های پدافندی، این موشکها و مهمات گران قیمت که عمدتا از سرعت زیر صوت نیز برخوردار هستند عمدتا مغلوب خواهند شد.
وی در پایان این گزارش خود تاکید می کند: در صورتی که آمریکا در نوع طراحی پرنده های رزمی خود و همچنین استراتژی های مربوط به آن تجدید نظر نکند در یک جنگ غیر اتمی در آینده توان پیروزی را از دست خواهد داد.
الیته تمامی این صحبتها قابل تایید نیست و نظر نویسنده این مطلب است و اینکه حداقل بنده با 99/99 درصد سیاستهای ایالات متحده مخالفم ، دلیلی این نیست که مثل حضرات حزب توده ، بیافتم به دامان روسها ( به قول شهید ثقه الاسلام تبریزی " خرس شمال " ) . بنده یک تحلیل گر مستقل هستم و مطالب را بر اساس انصاف و اطلاعاتی که دارم تحلیل می کنم .
راه درست هم این است که شما با دلایل مستند دلایل خودتون را بفرمایید و
درنهایت "
ایالات متحده " درحال از دست دادن برتری " و نه اینکه همین حالا برتری خودش رو از دست داده"

• Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستی که از نوع حرف زدن من شکایت کردید چشم من به روش دیگه ای حرفمو بیان می کنم
icon_cheesygrin
شما شاید خودتونو سوسیالیست ندونین اما این نوع تفکر شماست یک مثال مردم لاتین به طور ناخداگاه به سمت سوسیالیست در حرکتن و این تفکر با گوشت و خون اونا آمیخته شده شما هم همین طور بنده در حال تکمیل دوره دکترای روابط بین الملل هستم و بله دانشجو هستم
من هی می خوام از اقتصاد بیام بیررون نمیشه شما اصلا درباره اقتصاد (با احترام) چیزی نمیدونین بعضی افراد از عصبانیت و بعضی از اعتقاد درونیشون در آمریکا از کاپیتالیسم بدگویی می کنن
شما درباره اشکالات کاپیتالیست حرف می زنین خوب میشه بنده بدونم دقیقا چه سیستمی قرار جای این سیستمو بگیره نکنه اقتصاد اسلامی (در حد شوخی هم قشنگ نیست) بحران در همه کشورها به وجود میاد مگه وقتی در ژاپن شکل گرفت گفتن فردا ژاپن فرو می پاشه نه می دونین چرا چون به آمریکا به دید تنفر نگاه میشه چه بعضی افراد در داخلش چه بعضی ملتهای جهان سوم و حتی رقیب سابقش
اونایی که داخلش این رفتارو دارن اکثرا از 40 ملیون لاتین زبانش هستن
جهان سومی ها هم که مشخصه
دشمنانشم که دیگه حرفی نیست
اقتصادی که دچار بحران نشه اصلا وجود نداره و اگه شما واقعا چنین اقتصادیو میشناسین خوب شروع کنین به نوشتنش
عزیز من من یکمی تند هستم اما واقعا بعضی از حرفا کاملا یکسویه هست و اصلا جنبه علمی نداره تمام امپراطوری ها زندان ملتها بودن یعنی ملتها رو با قدرت نظامی اسیر کرده بودن در یک ساختار دروغین فدرال اما ایالات متحده آمریکا این طور نیست شما این کشورو با عثمانی که کشورای عربو زندانی کرده بود یا با ایرانو روم که کشورای اطرافشونو به بردگی گرفته بودن و یا حتی شوروی مقایسه نکنین یا حتی بریتانیا چرا که اونا ملتها رو اسیر کرده بودن و بعد از ضعیف شدن نسبی اونا استقلال می خواستن اما در آمریکا جنبش های جدایی طلب در سطح همون جنبش هایی هست که مثلا در آذربایجان هست بدون انسجام و فقط عوام فریب پس سرنوشت این دو یکی نیست
شما جنبش 99 درصدو مثال زدید بابا دوست من اونا اصلا چی می خواستن بزار براتون بگم
1 بانکا نابود بشن و پول بیاد سر میز مردم
2 سرمایه دارا باید مالیات بالا بدن و از مردم مالیات نگیره دولت
3 دولت بایده حقوقی رو به مردم چه دارای کار و چه بیکار فقط به دلیل بودنشون در جامعه بژردازه
4 دولت باید تمام هزینه های بهداشتی مردمو بدون دریافت هزینه از اونا پرداخت کنه
5 سیستم بورس از بین بره
6 و در آخر کاپیتالیست نابود بشه
اینا به نظر شما آشنا نمیاد دوست عزیز
اونا یک سری بچه خیابونی بودن که اصلا واقعیت جهانو نمی دونن
تکرار می کنم اینجا جهان کارتون نیست نه آمریکا اون شیطان جهانخواره که دنیا رو داره می بلعه نه ایران اون بره بی گناه که دنبال بمب هسته ای نیست نه چین اون دوست حکومت دوست داشتنی هست که همه دنیا دوسش دارن نه روسیه رفیق گرمابه
اینجا دنیای تنفر قدرت و جنگه یک هژيمون برای برقراری قدرت نیاز به جنگ داره و این انکار ناپذیره
کسانی مثل ساموئل هانتینگتون واقعیت این جهانو فهمیدن که افراد ساده مثل کسانی که نظریه آشتی تمدن ها رو دادن درکش نکردن
و نه شما و نه در عمر من و نه حتی عمر نوادگانتون هیچ وقت پایان کاپیتالیستو نمی بینین
اون نظر کارشناس استرالیایی رو از مشرق گرفتی (تکلیفش روشنه)
اما بازم میگم تکنولويی روباتیک مثل X_47 و phantom ray دارن دنیا رو عوض می کنن نظريه حمله جهانی داره دنیا رو عوض میکنه جنگ سایبری داره دنیارو عوض میکنه و خیلی زود چشممون رو در سال 2020 روی دنیای جدیدی باز می کنیم
بازم دارم می گم بهترین مثال جنگ لیبی هست اگه موافقین شروع کنیم به مقایسه توان
اما درباره قدرت آمریکا چند روز ژیش همزمان با فیلیپین مانور داشت و همزمان در اروپای شرقی چند روز قبلش با کره و چند روزه دیگه در خاور میانه نیروهاش در حدود 50 کشور قرار دارن ناوگروهاش در سراسر دنیا و در افغانستانم در حال جنگه خودشون می گن دو یگان آمده حمله بجز اینا داشتن که به دلیل کمبود بودجه شده یکی اون وقت کشوری مثل ما اگر دوتا ناوگروه که هر کدوم دوتا ناوه بفرستیم دیگه 50 درصد توان دریایی رفته
دوست دارم با شما درباره جهان بحث کنم اما اینجا جاش نیست
شما مرتب دارید آمریکا رو به استعمار متهم می کنین پس جزو دسته دومی نه سوم دوست من :winking: ویرایش شده در توسط tyrant
  • Upvote 2
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[size=5]به نام خدا[/size]
سلام.

ببخشید که یکهو میپرم وسط حرفاتونا ... من نه به حد کفایت دانسته ی کافی دارم و نه علاقه و نه حتی حال و حوصله اش رو که بیام درگیر بحثتون بشم ... فقط یه مورد حقیقی مهم رو که کمی نسبت بهش بی مهری و کم توجهی شده و میشه ، می خوام بیان بکنم! ... مثلاً میان از عصبانیت و اعتقاد درونی میگن ، ولی از ماوقع و دلایل این نوع عصبانیت ها و احساسات و اعتقادات درونی چیزی نمیگن! ... [size=5][color=#FF0000]رابطه ی ما (ایران) با ایالات متحده آمریکا رابطه ی مظلوم و ظالم می باشد ، نه رابطه ی عبد و معبود![/color][/size] ...

همگی موفق باشید. :16:
...................................................................................
جناب tyrant ، بنده عذر خواهی میکنم از شما ، (در) از چشم من جا ماند و ندیدمش ... شرمنده ... :oops:
اما ماهیت حرفم درست هست! :rose: ویرایش شده در توسط Marine101
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز - شما یدون مطالعه و بدون اینکه پست بنده را کامل بخونید فقط از روی احساسات صحبت می کنید و برخلاف صحبت بنده ، بدون دادن یک [color=#ff0000]رفرنس[/color] که حداقل دلایل خودتون را اثبات کنه ، صحبت می فرمایید . تا زمانی که شما یک مرجع علمی را به من معرفی نکنید ، دلایل شما از روی احساسات بشمار می آد ، چیزی که ما ایرانی ها دران استاد هستیم و بنده صحبتهای شما را رد می کنم .
بنده [color=#ff0000]وب سایت رسمی دولت ایالات متحده [/color]را معرفی کردم ، کتاب پ[color=#ff0000]رفسور نایل فرگوسن [/color]رو معرفی کردم ، با گراف و نمودار سعی کردم متوجه بشید که نوع تفکر امریکایی ها ، سخت افزار محورو فناوری محور بشمار می آد . ولی با دلایل جنابعالی و نوع ادبیات تان متوجه شدم که متاسفانه شناخت خوبی از مسایل راهبردی ندارید .
هر زمان برای صدق صحبتهای خودتون دلیل مستند و علمی آورید ،[u] [color=#008000]بنده مخلص[/color][/u] شما هستم . سوسیالیسم مورد نظر شما از سال 1990 دیگر وجود ندارد ، کوبایی ها و چینی ها هم از سوسیالیسم توبه کردند ، و تنها کره شمالی هست که در این حوزه همچنان به راه خودش ادامه می ده وان هم مثل برادر بزرگترش ( شوروی ) یک روز به بن بست می خوره ، همانطور که ایالات متحده هم به این سرنوشت دچار می شود ، مساله صرفا" زمان است .
[size=6][color=#FF0000]این بر اساس ایه شریفه قرآن کریم است " جاء الحق و زهق الباطل ، ان الباطل کان زهوقا "[/color][/size]
حالا شما دوست دارید ، مشکلی نیست ، به اعتقادات خودتون محکم بچسبید ، چون من به ضرس قاطع و با شواهد و مدارک از خودشون ، معتقدم که :هیچ اینده ای برای این سیستم (کاپیتالیسم - سرمایه داری ) وجود ندارد .

[size=5][color=#FF0000]به گفته حضرت امام (ره ) خطاب به ادوارد شوارد نادزه ( وزیر وقت خارجه اتحاد شوروی ) ، اکنون (سال 1366 یا 67) [u]صدای شکستن استخوانهای سوسیالیسم و کمونیسم به گوش می رسد و از این پس باید کمونیسم و سوسیالیسم را در موزه های تاریخ سیاسی دنیا جستجو کرد . [/u]( این جمله حضرت امام (ره) در پاسخ به شما که فرمودید بنده سوسیالیت هستم و .... )[/color][/size]

امیدوارم قبل از این که این سیستم شمار ا از خودش ناامید کنه ، متوجه بشید که اینده ای برای این نوع تفکر وجود ندارد .
با تشکر

باز هم تکرار می کنم
[size=7][font=B Zar]ایالات متحده " [color=#FF0000][u]درحال[/u] از دست دادن برتری " و نه اینکه [u]همین حالا[/u] برتری خودش رو از دست داده[/color]" [/font][/size] ویرایش شده در توسط MR9
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ضعیف شدن تدریجی امریکا در اثر قدرت گرفتن قدرت های جدید نظامیه وگر نه تکنولوژی و بودجه امریکا سر جاشه
این کشور های دیگه هستن که خودشونو دارن با سرعت خیره کننده به امریکا میرسونند و از اون پیشی میگیرن
مثلا همین شکار پهپاد ار کیو 170 که نشون میده ما پیشرفت کردیم وگر نه امریکا همون امریکای گذشته هست
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر عزیز بنده با شما کاملا" موافق هستم .
من منکر قدرت نظامی و فناوری فوق پیشرفته این کشور نیستم و حتی معتقدم ما باید با حذف نکات منفی که در سیستم انها وجود داره ، باید از نحوه کار انها استفاده کنیم ، ولی اینکه دم به ساعت دلیل بیاریم که ایالات متحده بدلیل داشتن فلان سیستم و ...... شکست ناپذیر ، سیستم اقتصادی اش فوق العاده است و هیچ نقطه ضعفی نداره ، بشدت مخالف هستم و حتی این مساله را درباره کشور خودمون هم صادق می دونم .
بارها گفتم ، در حوزه مسایل راهبردی ، احساسات جایی ندارد و در حقیقت یک نوع سم بحساب می آد .
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
درسته همین انتقاد ها هستن که میتونه سازنده باشه وگرنه اگه بگیم ما قدرت برتر هستیم خودمونو گول زدیم هیچ کشوری کامل نیست و کامل هم نمیشه
همین سرخوشی امریکایی ها و غرور کاذبشون بود که تکنولوژی ار کی یو 170 رو در اختیار ما قرار داد
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من که دیگه نمی فهم شما از چه دیدگاه علمی صحبت می کنین دوست من اون وب سایت میزان بدهی ملی در مقابل میزان تولید ناخالصی که اگه بازم دقت کنید در بین کشورای صنعتی کمترین هست این جناب دکترم بیشتر از رویاهاش صحبت می کنه گرافتون هم که متعلق به یه امژراطوری هست که گفتم این امپراطوری ها ملت های مختلفو زندانی می کنن و در ضعفشون اونا استقلال طلبی می کنن ولی آمریکا که ملتی رو زندانی نکرده که اگه منظورتون جنبش های جدایی طلبی که هم در ایران (آذربایجان کردستان بلوچستان هرمزگان)وجود داره هم در روسیه هم در چین هم در اروپا و کلا همه دنیا اما منطقشون قابل قبول نیست نه مثل امپراطوری هاست نیروی نظامی آمریکا تکنولوژی محوره ببخشید کدوم نیرو نظامی در جهان تکنولوژی محور نیست الان نکنه نیروی نظامی ما خدا محوره ما هم بدنه نیرومونو بر اساس همین سیستم بنا کردیم
نیروی نظامی ایران دارایی بالا ترین پروپاگانداست نمونشم از قاهر گرفته تا ناو هواپیمابری که با هواپیماهاش تو حوضچه قرار دادن بی خیال رفیق
نمودار دوست داری اون نمودار ربطی به جهان امروز نداره
بازم می گم افراد زیادی از کاپیتالیست متنفرن و این افتخارشه که احمقا این طور بی فکر ازش متنفرن و دوست من ما 1990 وقت داشتیم که سوسیالیستو از جهان وحو کنیم اما بی لیاقتیمون باعث شد افتخار جونای امروز چگوارو بشه نه کسانی که مبارز واقعی جهان آزادن این ضعف ما بود و دوست این سیستم منو نا امید نمی کنه کسانی نا امید میشن که ایمان به کارشون ندارن
[img]http://8pic.ir/images/67635422891049882292.png[/img]
عکس بالا پیش بینی بدهی برای 2018 هست که می بینین معتبر ترینش CBO هست چه در مورد بدهی و چه تولید نا خالصی
[img]http://8pic.ir/images/35747348460777926485.png[/img]
عس بالا هم پیش بینی تولید ناخالص که بازم اگه CBO رو نگاه کنی واقعیت اقتصادی امریکا رو می بینی
اون چیزی که شما منطق اقتصادی می دونی از نظر من رویای اسلامی سالها من خودم و همین حالا مخالف رویای آمریکایی بودم چون باعث ضعف و در آخر خواسته های نا بجای مردم میشه رویای اسلامی هم همین طور دشمنی ما با آمریکا هم به زودی تموم میشه شما ناراحت بعد اون باش اما من به هیچ حالتی از کشور آمریکا خوشم نمیاد من از کاپیتالیست دفاع می کنم اگه شما فقط آمریکا رو می کوبیدی کاریت نداشتم و خیلی راحت از این انجمنم می گذشتم اما شما شکوفا ترین و قوی ترین سیستم اقتصادی جهانو که بی نقص نیست اما خودش خودش رو کامل می کنه با بی رحمی می کوبید
بازم می گم تکنولوژی نظامی در حال تغیره
و نکته آخر چین بدون یک جنگ در سطح جهانی نمی تونه به یک هژمون تبدیل بشه این یه قانون نا نوشته هست و اگه چین این جنگو به وجود نیاره تا ابد یه قدرت منطقه ای خواهد بود حالا اگه تولید ملیش همین الا 100 تریلیونم بالشه اما برای تبدیل شدن به ابر قدرت نیاز به یه جنگه که چین می خواد با شروع جنگ در آسیا به این هدف برسه ویرایش شده در توسط tyrant
  • Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عزیز جان بحث را دارین منحرف می کنید - مساله اصلی ما چیز دیگری بود .
اگر الگوی شما امثال ادم هایی مثل چگووارا و ..... بشمار می آد ، الگوبنده و امثال بنده ، بندگان خوب خدایی مثل امثال شهید کاظمی ها و باقری ها و 300 هزار نفری هستند که بخاطر دین و کشور و ناموس و هموطن هاشون رفتند که الان ما با خیال راحت بشینیم و از این صحبتها بکنیم . جنابعالی دارین از روی تعصب صحبت می کنید و بدون دلیل دلایل دیگران را ( داخلی و خارجی ) بدون هیج منطقی زیر سئوال می برید و این در فلسفه ، ( با عذرخواهی از همه ) سفسطه نام دارد .
جنابعالی تعریف هژمونی را باید دوباره مورد بررسی قرار بدین ، الان دیگر با جنگ ، یک قدرت ، تبدیل به هژمون نمی شه عزیزجان ، جنگ نفرت انگیز ترین پدیده ای هست که بشر بوجود آورده و در عین حال پیچیده ترین آن ، من مطمئن هستم که در این انجمن هیچ کس از جنگ لذت نمی بره ولی این پدیده چون یک پدیده جدی بشمار می آید ، بررسی آن واجب بشمار می آید ( در سطوح نرم افزاری و سخت افزاری ) .
عزیز جان ، تا زمانی که شما فقط در حوزه سوسیالیسم و کاپیتالیسم خودتون را محدود کردید و با فقط با عینک کاپیتالیسم و سوسیالیسم به دنیا نگاه می کنید ، وضعیت کشور ما همین هست که هست و هیچ تغییری نمی کنه . تاریخ مصرف این دو ایدئولوژی تمام شده و آمریکایی ها هم ( بعنوان سردمدار این ایدئولوژی ) خودشون این رو می دونند و دارن دست و پا می زنن تا خودشون رو حفظ کنند ، اما همه اقتصاد دانان دنیا ( شرق و غرب و شمال و جنوب ) هم این مساله را می دانند ، فقط جرات بیان آن را ندارند ، چون به سیستم سرمایه داری وصل هستند و اگر مخالف این سیستم سرمایه ای حرفی بزنند یا تئوری رو بیان کنند ، این سیستم بلایی سرشون می آره که نمونه های آن در این حوزه بیشتر از انگشتان دو دست بشمار می آد .
جنابعالی بطور مرتب از این شاخه به ان شاخه حرکت می کنید (ن[color=#0000ff]یروی نظامی ایران دارایی بالا ترین پروپاگانداست نمونشم از قاهر گرفته تا ناو هواپیمابری که با هواپیماهاش تو حوضچه قرار دادن بی خیال رفی[/color]ق) و مسائلی رو به هم ربط می دید که هیچ ربطی به موضوع اصلی نداره .

در ارتباط با نیروهای مسلح خودمون هم باید بگم ، تجهیزات محور بودن و فناوری محور بودن ، چیز بدی نیست و بالخره برای جنگ نیاز به تجهیزات وجود داره ، اما همه چیز نیست ، آمریکای ها تجهیز ارتش خودشون را با تکیه بر توان داخلی از 1873 میلادی شروع کردند و ما از سال 1357 شمسی (1979 میلادی ) ، بنابرای مقایسه دو ارتش مفهوم منطقی بشمار نمی آد ، ما تازه داریم راه می افتیم و با آزمون و خطا ( متاسفانه علیرغم وجود نیروهای توانمند داخلی ) و رقابتهای سیاسی نادرست هم این روند را کند کرده ، اما داریم پیش می ریم ( آهسته اما پیوسته ) . تجهیزات فقط بخش کوچکی از فاکتورهای میدان نبرد بشمار می آد و انقدر عوامل مختلف در این زمینه دخیل هستند که باید یک تاپیک جداگانه براش در نظر گرفت . نیروهای مسلح ما جنگی رو تجربه کردند که آمریکایی در خواب هم نمی تونند آن را تجربه کنند ( هرچند به گفته فرماندهی محترم سپاه ، بزرگترین اشتباهی که ما بعد از جنگ مرتکب شدیم این بود که بجای توسعه تجارب جنگی خودمون ، رفتم سراغ اصول کلاسیک جنگ ) .
بله نیروهای مسلح ما ، بجای تجهیزات محور بودن و فناور محور بودن ، " خدا محور " هستند ، اما در کنار اعتقاد و ایمان به خدا ، بر اساس آیه شریفه " واعدوالهم ما استطعتم من قوه " ، هرانچه از لوازم و اسباب جنگی دارند آماده می کنند تا از کشور در برابر تهاجم احتمالی دفاع کنند .

یک جمله جالب:
[size=6][color=#FF0000]" تنها چیزی که تاریخ به یاد می دهد ، این است که هیچ کس از تاریخ چیزی یاد نگرفت ".[/color][/size]
این سیستم شاید از سال 1873 تا دهه 80 میلادی یک سیستم شکوفا بود ، اما به همون دلیلی سوسیالیسم و کمونیسم شکست خوردند ، اینها هم شکست می خوردن به هزاران دلیل که اینجا جای بیان آن نیست .
جنابعالی در صورت امکان در این تاپیک به این بحث خاتمه بدین ، چون این تاپیک مربوط به موضوع دیگری است .
با تشکر ویرایش شده در توسط MR9
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
درست می گین این تایپیک جاش نیست منم اهل انجمن نیستم (یعنی اهل کار کردن در انجمن)
اما به عنوان حرف آخر
تعریف هژمون تغییر نکرده ما خودمونو به خواب زدیم
جنگ هنوزم مقدس ترین اختراع انسانهاست سعی میشه ازش فرار کرد سعی میشه نادیدش گرفت می خوایم خودمونو متمدن نشون بدیم اما جز دروغ چیزی نیست
وقتی که در 10 تا 20 سال دیگه چین برای قدرت آسیا رو به آتش کشید اون وقت حقیقتو درک می کنین اما قدرت اقتصادی موضوع دیگه ای هست
شما هنوزم برای من الگو اقتصادی معرفی نکردین (آره یادم رفت الگو اسلامی ) در سطح یه شوخی شما جدی نگیر
کشورایی مثل ما در ایدئولوژی غرق شدیم و جهانو فقط ایرانو آمریکا می بینم یکی منادی آزادی اون یکی شیطان از این تفکر بچه گانه خسته هم نمی شیم
اقتصاد جهان الگو خواصی داره و هیچ جنگی مثل جنگ جهانی دوم اتفاق نمی افته اما منطقه ها قربانی قدرتها می شن ویتنام تایوان ژاپن(قدرت سابق) قربانی قدرت چین می شن
آمریکا از 80 سال قبل از جنگ جهانی دوم قدرت اول اقتصادی جهان بود اما تنها در سال 1945 قدرت بریتانیا رو در هم شکست و پس از جنگ جهانی دوم تبدیل به قدرت شد
در ضمن سگ هایی مثل چگوارو هیچ وقت قهرمان من نیستن منادیان جهان آزاد کسان دیگه هستن
شما در رویا هستید و آدم که خودشو به خواب زده نمیشه بیدار کرد
یه الگو از سال 2050 که در ایرانم قبولش دارن براتون قرار می دم البته در صورتی که تمامیت طلبی چین به یک جنگ جهانی تبدیل نشه
[img]http://8pic.ir/images/63716293203554689329.jpg[/img]
در آخر این قدرت ها از امثال کشورهای ما به عنوان زمین استفاده می کنن ما احساس قدرت می کنیم اما در بازی امپراطوری ها ما زمین بازی هستیم همون طور که زمانی ویتنام این زمین بود یا افغانستان یا کره این بازی بزگیه که در سطح ما نیست (رویا های بزرگ ضعیفانو نابود میکنه)
  • Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز - عقاید شما محترم ، اما اشتباه بشمار می آد . خوب صرفا" فقط زمان هست که این مساله را مشخص می کنه و جنابعالی چون حاضر نیستی هیچ منطقی را قبول کنی ، شما را به آینده ، ارجاع می دم . فقط یک مساله می مونه و آن هم نگاه سخت افزاری شما به مسایل اطراف خودتون هست . فقط یک درصد احتمال بدید که اشتباه می کنید ، ولی حتی به احتمال همون یک درصد ، و نوع تعصبی که شما به سیستم سرمایه داری دارید ، اگر این سیستم جواب نده ، قادر هستید ، خودتون را توجیه کنید ؟؟؟؟
با تشکر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بازم می گم این سیستم شگفت انگیره اگه شما دربارش کمی مطالعه کنین درک می کنین قدرت بازسازی درونیش یاعث میشه بعد از هر شکست قوی تر رشد کنه
اما باید بگم درباره این که آمریکایا تصور جنگ 8 ساله ما رو نمی کنن فقط شما رو به عملیات اماها و یوتا در دیواره اتلانتیک راهنمایی می کنم تا معنی جنگو درک کنین اگه پست دیگه ای هم دارید به صورت شخصی باشه تایپیکو اشغال نکنیم
  • Upvote 2
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون از توضیحاتتون ، با این وجود به نظر من نوع نگاه جنابعالی یک مقدار به دور از واقعیت است ، ولی به نظر شما احترام می ذارم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.