amir

ملاحظاتی بر به‌کارگیری قدرت هوایی در جنگ علیه پیکارجویان تکفیری- بعثی داعش

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

برای چه چیزی باید آمار بیارم ؟ همه اون مواردی که شما در پستتون گفتید رو بنده بعضاً چند بار در بالا توضیح دادم و نظرم رو گفتم ، هم در مورد نویسنده ، هم در مورد استدلالش ، هم راهبرد برتری هوایی آمریکا ، هم مقایسه با رقبا و.. لزومی به تکرارش نمیبینم ؛ بنده روش نتیجه گیری شما و استدلالتون رو قبول ندارم اما بهش احترام میزارم.

از نظر من ملاک عملکرد آمریکا در ویتنام نمیتونه دلیل قانع کننده ای برای این باشه که آمریکا برتری هوایی نداره یا در آینده از دستش میده یا هر چیز دیگه ای ؛ این نویسنده هم هر کس میخواد باشه استدلالش برای من قابل قبول نیست یعنی چون از اینترپرایز باید هر چی نوشت ما قبول کنیم ؟
  • Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جنابعالی منبع موثقی در ارتباط با استدلال خودتان ارایه بدید . فقط همین
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='MR9' timestamp='1400614967' post='379707']
جنابعالی منبع موثقی در ارتباط با استدلال خودتان ارایه بدید . فقط همین
[/quote]

کدوم استدلال منظورتونه ؟ مقایسه آمریکا با کشورهای رقیبش ؟
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام به همگی
از این تصویر خوشم اومد گذاشتمش توی گالری :
thumb_18823584511817270382.jpg

یا این تیتر مطلب مشکل داره یا اون کارشناس!! معنای برتری هوایی رو نمیدونسته..

آمریکا به دلیل این که هیچ تهدیدی از جانب همسایگانش احساس نمیکنه احتیاجی به نیروی هوایی به این گستردگی در داخل کشورش نداره و نیروهای فعلی هم برای پایگاه های برون مرزی کفایت میکنن.

قدرت هوایی این کشور به وسیله ناوهای هواپیمابر و پایگاه های هوادریایی نیروی دریایی تامین میشه و سرمایه گذاری و اولویت بخشی به اون کاملاً عاقلانه به نظر میرسه.

برتری هوایی آمریکا به واسطه پیشرفت سیستم های پدافند هوایی و راداری و ظهور قدرت هایی مثل چین ، هند ، ایران و رقیب سنتی روسیه تضعیف شده اما هنوز خیلی مونده تا هر کدوم از این کشورها ادعای به چالش کشیدن برتری هوایی آمریکا رو داشته باشن.

اگه از آمریکا بدتون میاد چشم رو بر حقایق نبندید..

سلام
منظورتون از خیلی مونده یعنی چه قدر ؟ چند سال ؟ یا چند دهه ؟!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یک خوبی که غرب داره این هست که با هم متحد هستند
ژاپن کره استرالیا نیوزیلند کانادا اتجادیه اروپا آمریکا همکاری های بسیار گسترده ای دارند
برای پیشرفت بیشتر ایران چین روسیه هم باید با هم همکاری کنن ویرایش شده در توسط majid363
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Sorena_Noshad' timestamp='1400615083' post='379708']
کدوم استدلال منظورتونه ؟ مقایسه آمریکا با کشورهای رقیبش ؟
[/quote]

نه برادر عزیز منظورم اینه که جنابعالی می فرمایید که ایالات متحده شکست ناپذیر بشمار می آد و اصولا" نقطه ضعفی نداره و در تمامی نبردهایی که از اوت 1945 تا الان در آن شرکت داشته شکست نخورده و یا بیش از 90 فروند از هواگردهای این ارتش در ویتنام سقوط نکرده ، یا اینکه پدافند ویتنام شمالی پرنده های فوق پیشرفته ( البته نسبت به زمان خودش ) را به زیر نکشیده و...... ، منبع موثق و مورد تایید برای شما را معرفی فرمایید .

البته با عذر خواهی ، چون انطور که معلوم است ، جنابعالی نه حرف منطقی بنده را قبول می کنید و نه حرف کارشناس موسسه اینترپرایز را که نسبت به بنده از منابع دست اول تری استفاده می کنه . حداقل شما برای اثبات دلایل خودتون حداقل منبع موثقی به بنده معرفی بفرمایید .
خیلی ممنون . ویرایش شده در توسط MR9
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='MR9' timestamp='1400521564' post='379519']
سلام - تمامی سندهای دفاعی ایالات متحده از سال 1942( پیدایش نظریه دوسورسکی) بر این مساله تاکید می کند که برای پیروزی در یک نبرد ، مجموعه ای از نبردها و درنهایت جنگ ، وجود برتری هوایی لازم و ضروری بوده و غیرقابل چشم پوشی است . بنابراین این کوچک سازی هیچ دلیلی ندارد جز اینکه دولت دیگر پولی برای خرج کردن در حوزه نظامی ندارد و این در نتیجه [color=#ff0000]وضعیت فلاکت آمیز اقتصادایالات متحده می باشد .[/color]
[/quote]
:cow: :cow: :cow: یه خورده مطالعه ضرری نداره :cow: :cow: :cow:
  • Upvote 3
  • Downvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر عزیز - الیته بنده در حوزه اقتصاد هیچ ادعایی ندارم - چون تخصص بنده نیست و من اقتصاد را فقط در حوزه ژئواکونومی مطالعه می کنم و این تاپیک هم درباره اقتصاد امریکا نیست اما توصیه می کنم اگر حرفهای بنده را باور نمی کنید و یا اساسا" دلایل بنده فاقد ارزش بحساب می اید حتما کتاب پروفسور نیل فرگوسن را درباره اینده فلاکت بار اقتصاد کاپیتالیستی مطالعه فرمایید چون ( البته با عذر خواهی " یه خورده مطالعه ضرری نداره")
[img]http://www.uploadax.com/images/94346637260060837924.jpg[/img]
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
البته درستش نایل فرگوسن هست که یه تاریخدانه خوندن کتابهاش کلا توصیه نمیشه !از کتاب هاش مستند میسازه اونا رو ببینید جالبتر هست یه مستند داره به نام تاریخچه پول جتما ببینید در مورد کتابی که معرفی کردید شاید جدیدا نوشته اما کلا تاریخ دان هست نه اقتصاد دان

من یه کم از کتابش رو خوندم خیلی نزدیک به این مستندش به نظرم رسید
[url="http://www.mashreghnews.ir/fa/news/298068/%D9%86%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D9%81%D8%B1%DA%AF%D9%88%D8%B3%D9%86-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%85%D8%AF%D9%86-%D8%BA%D8%B1%D8%A8-%DA%A9%D8%AC%D8%A7%D8%B3%D8%AA"]http://www.mashreghnews.ir/fa/news/298068/%D9%86%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D9%81%D8%B1%DA%AF%D9%88%D8%B3%D9%86-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%85%D8%AF%D9%86-%D8%BA%D8%B1%D8%A8-%DA%A9%D8%AC%D8%A7%D8%B3%D8%AA[/url]
کلا عقایدش اینجور نیست که بگه امریکا قرار 4 روز دیگه همه چی رو بده به بقیه نگران روندی که شرق دوباره داره قدرت میگیره و ... و اصولا نگاهش هم تطابق تاریخی نه بر اساس نظریات اقتصادی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='warjo' timestamp='1400638564' post='379723']
با سلام به همگی
از این تصویر خوشم اومد گذاشتمش توی گالری :
[url="http://gallery.military.ir/albums/userpics/10170/18823584511817270382.jpg"][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10170/thumb_18823584511817270382.jpg[/img][/url]

سلام
منظورتون از خیلی مونده یعنی چه قدر ؟ چند سال ؟ یا چند دهه ؟!
[/quote]

چیزی که مشخصه اینه که کشورهای رقیب آمریکا در زمینه تکنولوژی هوایی چند سال از آمریکا عقب تر هستند ولی این که در آینده روند به چه شکل باشه و این برتری تا کی حفظ بشه یا فاصله کم و زیاد بشه متغیر های زیادی درش دخیل هستند مثل ماکزیمم رشد اقتصادی و گسترش نظامی چین ، نسل ششم جنگنده ها ، وضعیت اقتصادی آمریکا و... نمیشه دقیق گفت ولی مطمئناً تا 10-15 سال آینده رتبه اول قدرت هوایی در اختیار آمریکا خواهد بود.
[quote name='MR9' timestamp='1400646235' post='379729']
نه برادر عزیز منظورم اینه که جنابعالی می فرمایید که ایالات متحده شکست ناپذیر بشمار می آد و اصولا" نقطه ضعفی نداره و در تمامی نبردهایی که از اوت 1945 تا الان در آن شرکت داشته شکست نخورده و یا بیش از 90 فروند از هواگردهای این ارتش در ویتنام سقوط نکرده ، یا اینکه پدافند ویتنام شمالی پرنده های فوق پیشرفته ( البته نسبت به زمان خودش ) را به زیر نکشیده و...... ، منبع موثق و مورد تایید برای شما را معرفی فرمایید .

البته با عذر خواهی ، چون انطور که معلوم است ، جنابعالی نه حرف منطقی بنده را قبول می کنید و نه حرف کارشناس موسسه اینترپرایز را که نسبت به بنده از منابع دست اول تری استفاده می کنه . حداقل شما برای اثبات دلایل خودتون حداقل منبع موثقی به بنده معرفی بفرمایید .
خیلی ممنون .
[/quote]

اخوی شما اصلاً پست های بنده رو میخونید ؟ من کجا گفتم در ویتنام آمریکایی ها سقوط نداشتند یا در عراق یا بعد از جنگ جهانی شکست ناپذیر شدن و این حرف ها! من حرفم اینه که شما نمیتونید با عملکرد آمریکایی ها در ویتنام نتیجه بگیرید که برتری هوایی در اختیار آمریکا نیست و در آینده نخواهد بود.

من با نتیجه گیری شما مشکل دارم نه این که اعتقاد به شکست ناپذیری آمریکا داشته باشم که ندارم..
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر بسیار عزیز - بنده و این کارشناس بیچاره موسسه اینترپرایز هم منظورش هم همینه . من استنباط خودم رو بر اساس گفته ایشون ،برای شما با رنگ قرمز بولد کردم که منظور من را متوجه بشید . بله ایالات متحده درحال حاضر هنوز بدلیل استفاده از ثمرات دورماندن از خرابی های دو جنگ بزرگ جهانی حداقل در ظاهر قدرت بزرگ نظامی و اقتصادی ، ولی این قدرت حداقل درحوزه اقتصادی صرفا" یک روکش خوش رنگ و لعاب است و ازدورن پوسیده و این پوسیدگی به مانند پوسیدگی دندان ، داره کم کم به ریشه می زنه . ظاهردندان (قدرت نظامی ) بسیار زیبا ، و بقول یکی از دوستان خیلی شیک و مجلسی است ، اما زمانی که شما شواهد مختلف را بصورت یک مجموعه اطلاعاتی کنارهم می ذارید ،کاملا متوجه می شید که این قدرت نظامی که ریشه ان (قدرت اقتصادی ) انقدر نقطه ضعف داره که بیشتر شبیه پنیر سویسی است که حتی صدای کارشناسان خودش رو هم دراورده .
من در یکی از پست ها به این نکته اشاره کردم . ساختار رزمی ارتش ایالات متحده " فناری محور " و اگر این فناوری رو ازش بگیرید ، هیچی نیست . البته انها هم منتظر نیستند که مثلا ما یا روسها و یا چینی ها بیایم و انها را خلع سلاح بکنیم . نکته در این هست که انها بصورت هوشمندانه ای ( بدلیل استفاده درست از تینک تانکهای خودشون ) ساختار شون روبه طور مرتب به روز می کنند و نمی ذارند که رقبا رو دستشون بلند بشن . البته این مساله موقتی و بازهم تاکید می کنم که منطور این نویسنده بینوا این که ایاات متحده " [size=6][color=#FF0000][u]درحال[/u] از دست دادن برتری " و نه اینکه [u]همین حالا[/u] برتری خودش رو از دست داده[/color]"[/size]
پروسه ضعیف شدن ایالات متحده در زمینه اقتصادی و بعد از ان نظامی ، یک پروسه زمان بر و هیچ کس هم به مانند سقوط اتحاد شوروی ( الوین تافلر در کتاب خودش می گفت در دهه 70 ارتش شوروی مثل یک گوریل 300 کیلویی قدرتمند که در مسکو نشسته بود به نظر می رسید و کسی سقوط ان را نمی توانست پیش بینی کند ) نمی تواند زمان ان رو پیش بینی کند . ممکن است همین فردا این کشور مثل کشورهای حوزه بالکان ، بالکانیزه شود و ممکن این مساله 10 ، 15 یا 50 سال دیگر اتفاق بیافتد . چرا که هیچ کس در مخیله خودش تصور نمی کرد که یک روزی اتحاد شوروی علیرغم برخورداری از یک ارتش بزرگ ، تسلیحات هسته ای پرشمار و همپیمانهای متعدد ، تجزیه بشه و تبدیل به روسیه فعلی .

در مورد بحث اقتصادی هم که اصلا" موضوع این تاپیک نبود باید بگم :
1- مسلما"مجله تایم را می شناسید - و بطور مسلم این مجله دست بنده و یا دولت ایران نیست که بخواد درباره ضعف اقتصاد امریکا اغراق کند : این تیتر این مجله پس از شروع بحران وال استریت . دقت کنید :[img]http://www.uploadax.com/images/56055449024599136220.jpg[/img]

تبدیل دیترویت ، که یکی از شهرهای مشهور امریکا در حوزه صنعت خودور و هوافضا است . حالا اگر به این تیتر دقت کنید و یک سرچ در اینترنت درارتباط با وضعیت اقتصادی این کلان شهر مشاهده کنید منظور من را درک می کنید .

نکته بعدی : به این تصویر دقت کنید :
[img]http://www.uploadax.com/images/12847923867020897090.jpg[/img]
برادر عزیز این صفحه رسمی دولت ایالات متحده است در ارتباط با میزان بدهی این کشور که بطور مرتب داره بالا می ره بطور ثانیه شمار و اگر الان به این سایت سر بزنید مطمئنا" اعداد و ارقام متفاوتی را مشاهده می کنید . درک می فرمایید که این دیگه ساخته پرداخته ذهن بنده نیست و یا فلسفه بافی من . کافی به این سایت سر بزند تا صدق دلیل من ثابت بشه .
ما چه خوشمون بیاد و چه بدمون بیاد ، اقتصاد این کشور که ریشه قدرت نظامی این کشور است ،مثل یک ساختمان زیبا ولی دارای یک پی سست ، داره از هم می پاشه و مسایل مختلفی نظیر شات داون شدن دولت بمدت 45روز که در نتیجه اختلاف دولت و کنگره در مورد مسایل اقتصادی بود ، هزینه های بالای نظامی ( همین الان من یک نسخه مجله اکونومیست را دارم مطالعه می کنم و داره می گه آمریکایی ها در سال 2013 ، 682 میلیارد دلار خرج ارتش کردند و با 39 درصد مقام اول هزینه های نظامی را دارند ) و ...... داره از درون ان را می خوره و بالاخره ( هرچند ممکن در زمان حیات بنده و شما باشه و یا اینکه نباشه ) یک جایی دچار بن بست می شه و در ان لحظه ، از دست بهترین فناوری های امریکا در حوزه های چهارگانه ( زمین - هوا- فضا ، دریا و سایبر) هم کاری ساخته نیست . مگر اینکه امریکایی ها قصد داشته باشند تمام جهان را با خودشون بکشند پایین .
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان هیچ قدرتی تا ابد روی زمین نمیمونه.
در گذشته امپراطوری های بسیار قدرتمندی در زمان خودشون بودن که الان جز چند تکه سنگ و نقش و نگار چیزی ازشون باقی نمونده.
نمیشه تو کار دنیا نظر قطعی داد.چند وقت پیش دیدم بعضی ایالتهای آمریکا خواهان استقلال هستن.حتی نمیشه گفت همین امریکایه به ظاهر متحد چند سال دیگه باشه یا نه.
در مورد همه همین طور هست.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
الان مشکل اینه که یکیتون میگه عدم مواجه آمریکا با یک کشور قابل در نبرد هوایی طی سال های گذشته برای آمریکا یک نقطه ضعف محسوب میشه و بیان میکنه که یه دفاع منسجم مانند جرقه ای که در ویتنام خورد میتونه از این نقطه ضعف آمریکا که خودشرو وابسته کرده به فناوری های پول محور و اقتصاد آمریکا ( که الان وضعش خرابه ) ، استفاده کنه و در مقابل آمریکا به پیروزی برسه یا حداقل حتی اگه نیروهای کشور مدافع از بین رفتن تلفات سنگینی رو به آمریکا وارد کرده بوده باشن.

و دیگری میفرمایند که این موضوع نقطه ضعف محسوب نمیشه اصلا و علت استدلالشون رو کیفیت فعلیه تجهیزات نظامی آمریکا، سطح و تعدد برگزاریه مانورهای نظامی این کشور بیان می کنند. و اینکه هیچ کشوری توانایی دفاع منسجم رو در برابر آمیرکا نداره ( با درنظر نگرفتن کشور های ابر قدرت چون این کشور ها اصولا نمیتونن با هم بجنگن).

و دوباره جناب MR9 می فرمایند اینکه در حال حاضر آمریکا در این سطح از استاندارد های نظامی قرار دارد دلیل به پایدار موندن این برتریه هوایی طی سال های آینده نخواهد بود به سه دلیل:
1- اقتصاد آمریکا این اجازه رو بهش نمیده.

2- کشور های دیگه به سمت دفاع منسجم هوایی جهت گرفتن.

3- تجربه جنگ با کشور های دیگه هیچ وقت از شبیه سازی هایی مثل مانور نظامی به صورت کامل بدست نمیاد چون هیچ وقت آمریکا تجربه و طعم خلاقیته و به چالش کشیده شدن کیفیه یک کشور قابل از لحاظ نظامی رو در این مانور ها متحمل نشده نمونه شم مثل همون سوار کردن مسلسل بر بروی هواپیماها در جنگ با ویتنام بیان می کنند و میگن ویتنام مورد کوچکی بود شاید کشور های دیگه و قدرتمند تر بیشتر آمریکا رو به چالش بکشونن جوری که مشکل آمریکا برای برون رفت از این چالش به راحتیه سوار کردن یه مسلسل رو یه هواپیما نباشه و اینجاس که آمریکا ضربه پذیر میشه.
big_hug[size=4] [/size]

جمع بندی اینکه فعلا آمریکا برتری هوایی داره تا زمان مجودیت یافتن کشورهایی که قابلیت دفاع منسجم رو بدست خواهند آورد که فعلا مشهود ترینیش ایرانه که بیشترین پیشرفت هارو تو این زمینه ها داشته ( بدون در نظر گرفتنه کشور های ابر قدرت و کشورهایی که برای آمریکا متخاصم محسوب نمیشن ). :rose:[size=4] [/size][size=4] :rose:[/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام - با 85 درصد تحلیل شما موافقم - اما من منظورم این بود که نباید دشمن را بیش از حد بزرگ و بیش از حد کوچک شمرد .
مشکل ایالات متحده در جنگ ویتنام فقط نصب توپ بر روی فانتوم های خودش نبود ، مشکل امریکایی ها غرور و نخوت بیش از حد نظامیان و سیاسیون این کشورکه ناشی از بدست اوردن دو پیروزی بزرگ با حداقل تلفات و هزینه در دو جنگ جهانی است که این توقع را در انها بوجود آورده که مالک الرقاب همه دنیا هستند . البته از سیستم سرمایه داری حوزه تمدنی غرب (شامل مجموعه کشورهای انگلوساکسون ، ژاپن ، و تا حدی چین و روسیه ) چیزی بیشتر ازاین انتظاری نمی ره . به این رابطه توجه کنید :

قدرت نیمه سخت ( قدرت اقتصادی، قدرت فناوری ) + قدرت سخت (همه اشکال قدرت نظامی در زمین، هوا، دریا ، فضا و سایبر) + قدرت سیاسی + قدرت نرم ( رسانه ها و .....)= هژمونی ایالات متحده در کل کره زمین

در این رابطه اگر قدرت نیمه سخت حذف شود یا نقش و تاثیر ان به هر دلیلی که در پستهای گذشته عرض کردم کمرنگ شود ، عملا" تعادل رابطه قدرت برهم خورده و موجب می شود تا ایالات متحده برای حفظ هژمونی خود به سایراشکال قدرتها بیشتر تکیه کند . شرایط امریکایی ها در حال حاضر به این شکل است . با کمرنگ شدن قدرت اقتصادی ، امریکایی ها بویژه پس از فروپاشی اتحاد شوروی بسرعت رو به استفاده از قدرت سخت نمودند (مثال حمله به افغانستان ، عراق ، سومالی و ....) و این هم موجب فرسایش بیشتر قدرت اقتصادی و هم موجب فرسایش قدرت نرم و قدرت سیاسی شان گردید و چینی ها ، روسها و تاحد کمتری اتحادیه اروپا و ( اگر ما اراده کنیم ) حوزه تمدنی اسلام ، با استفاده از این فرصت و سرگرم بودن ایالات متحده به گسترش امپراتوری خود ، بسرعت در حال به چالش کشیدن این هژمونی هستند . یادمون نره ، همه امپراتوری های تاریخ که ایالات متحده در برابر وسعت و قدرتشان ، چیزی بحساب نمی آید ، بدلیل طمع بیش از حد برای دست درازی به داشته های دیگران پس از مدتی ازمیان رفتند .
فقط برای مثال به ظهور و سقوط امپراتوری عثمانی که الان امثال اردوغان ادعای تشکیل دادن دوباره اش رو داره نگاه کنید :
[img]http://www.uploadax.com/images/17995665289054024469.jpg[/img]
سرنوشت تمام امپراتوری ها از امپراتوری های ایران و روم گرفته تا امپراتوری عثمانی و اتحاد شوروی و اکنون ایالات متحده همین نموداری است که همه مشاهده می کنید . هر سیستم سیاسی اگر بیش از حد متعارف متمایل به استفاده از زور ( [size=5][color=#FF0000]تذکر : این مساله را به سایر مواردی که در اطراف ما می گذرد بسط ندهید و بنده را دچار حاشیه نکنید که بحث علمی خودمون خارج نشیم [/color][/size]) شود به سرنوشت این امپراتوری دچار می شود .
اگر ما وضعیت ایالات متحده را در زمان حاضر با وضعیت امپراتوری عثمانی در سال 1683 مقایسه کنیم ، به شکل تعجب اوری به هم شبیه هستند ، همان نظامی گری ، همان ادعاها و همان نقاط ضعف .
البته این صرفا" یک مقایسه تطبیقی و ممکن دوستان برداشتهای متفاوتی از ان را داشته باشند ولی تاکید می کنم ، فقط زمان هست که صحت یا عدم صحت دلایل بنده را اثبات یا رد خواهد کرد و اینکه بگوییم مثلا" فردا ، امریکایی ها بالکانیزه می شوند یا اتفاقات دیگر ،صرفا" یک برداشت شخصی ودلیل علمی نخواهد داشت و اینکه :

" [size=5][color=#FF0000]الوین تافلر در کتاب خودش می گفت در دهه 70 ، ارتش شوروی مثل یک گوریل 300 کیلویی قدرتمند که در مسکو نشسته بود به نظر می رسید و کسی سقوط ان را نمی توانست پیش بینی کند[/color][/size]"
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام به همه دوستانی که دارن بحث خفن 2014 رو انجام می دن
خوب بریم سراغ شیطان بزرگ که اقتصاد به قول دوستمون داغونش همین فرداست که از داخل بترکونتش مثالشم شهر دیترویت هست مرگز خودروسازی و هوافضا و............. (آخه برادر من شهری که سالهتاست کنار گذاشته شده و همه شرکت ها از اونجا نقل مکان کردن کی قلب یه کشور میشه)
من کلا با این تاریخدانا مشکل دارم (البته قصد بی احترامی نیست)هر چی بهشون می گی زود میرن از زمان ناصر دین شا تا الانو مقایسه می کنن یکی هم نیست بگه عمو الان دوران عثمانی نیست عمویی شوروی زندان ملتها بود با آمریکا قابل مقایسه نیست بابا دوست من اگه اقتصاد 17 تریلیونی آمریکا سقوط کنه هممون به دوران پارینه سنگی بر می گردیم نفت میشه 1 دولار (اون وقت دلار نیست میشه یه ریال)اقتصاد چین فرو می پاشه اروپا نابود میشه روسیه هم از کشنگی می میرن (این شوخی نیست اقتصادها چنان وابسته هستمن که این واقعیته)من طرفدار کاپیتالیست هستم بهترین سیستم اقتصادی جهانه بحرانایی رو داشته اما همیشه پیروز خارج شده ده 30 ده 70 و 2008 همیشه موفق بوده سوسیالیستا عادت دارن جنجال می کنن خودشون اون فروپاشی بزرکشونو فراموش کردن در ضمن شمایی که پشت سر هم ارتش روسیه رو زمان شوروی نام می بری ارتش روسیه فروپاشی نکرد اقتصادش بود که از اقتصاد سوسیالیستی بیشتر از اینم بر نمیاد
می خوام از بحث اقتصاد بگذرم نمی شه بدهی امریکا 103 درصد تولید ملیشه اگه ژاپن بود که 230 درصد تولید ملیش بدهی داره چی می گفتی که اقتصاد دانا از آینده روشنش حرف می زنن اگه خدا بخواد این مذاکرات هسته ای هم درست میشه و این دشمنی با آمریکا تمون میشه که هم ما یه تحلیل درست بشنویم هم این نمایشای تبلیغاتی نیروهای مسلح که یه روز هواپیمای رادار گریز می سازن یه روز ناوهواپیمابر یه روز زیردریایی هسته ای تموم بشه ما یه چیز درست درمون ببینیم بریم سراغ مقاله در یه کلام چرت میگه قدرت هوایی آمریکا ناواش هستن البته هواپیمابرش که در دنیا جولان می دن با تکمیل برنامه جنگندهای روباتیک که در جال تکمیله بمب افکنای دور برد کنار میرن و نصف این نیروی هوایی هم کافیه و وقتی که برنامه حمله جهانی در یک ساعت پنتاگون تکمیل بشه دیگه دیگه (البته اون وقت خدا به دادمون برسه) البته تا اون زمان 20 سالی مونده
اما بیاید بحثو با مقایسه جنک خلیج فارس و لیبی ادامه بدیم
و نکته آخر به دوستمون جهان امروزو با یک دقیقه قبلش مقایسه نکن قابل مقایسه نیست آمریکا شوروی یا عثمانی یا روم یا ایران نیست شما هنوز تو دوران روم زندگی می کنی که یه ابر قدرت به کشورای دیگه حمله می کرد و اشغالش می کرد یا ایران
دنیا عوض شده اقتصاد آمریکا هم از بحران خارج شده البته شما سوسیالیستا (نگو نیستم که از 100 کیلومتری عقایدت داد می زنه عمرمو تو جنگ کلامی با شما سپری کردم) همیشه این عادتو دارین
گفتم از لیبی شروع کنیماگه موافقین از آغاز نبرد تا آغاز ژرواز ممنوع رو شروع کنیم ویرایش شده در توسط tyrant
  • Upvote 4
  • Downvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.