ALI

تانک اصلی میدان نبرد T-64

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

به نام خدا

در این تاپیک به معرفی یکی دیگر از تانک های قدیمی شوروی که توسط اوکراین بهسازی شده است ، می پردازیم .
تانک BULAT که به روز رسانی تانک های قدیمی T64 شوروی سابق می باشد .

BULAT_0.jpg


BULAT_.jpg

در مجموع ارتش شوروی تسلیحات زیادی ساخته بود که برخی از آنها جزء تسلیحات سری شوروی به حساب می آمدند . یکی از این تسلیحات ، تانک T64 بود . این تانک در زمان خود تانک سری شوروی بود . شوروی به هیچ یک از هم پیمانان خود این تانک را نداده بود و وانمود می کرد که این تانک ، یک تانک فوق العاده پیشرفته و مخوف است . البته این جو سازیها در زمان خود بسیار موثر واقع می شد و غربی ها را به فکر تجدید نظر در استراتژی های مقابله با تانک های شوروی انداخت و باعث شد که تانک ها و تسلیحات ضد تانک غربی برای مقابله با این خطر بالقوه بهسازی شوند . شاید امروزه شما دوستان با شنیدن این حرف خنده تان بگیرد ، اما این واقعیتی است که تانک T64 در زمان خود ، اگرچه به آن اندازه ای که سران شوروی برای آن جو سازی می کردند قوی نبود ، اما در هر حال به نسبت تانک های چیفتن و M60 غربی بسیار سرتر بود . از آنجایی که در جریان جنگ سرد کشور اوکراین نزدیک ترین جبهه به کشورهای غربی بود ، شوروی بیشتر تمرکز قوای خود را بر این کشور گذاشته بود . کارخانجات متعدد تولید انواع خودروهای زرهی و انواع تسلیحات خود را در این کشور بنا کرده بود . هزاران تانک ، که اکثر آنها از نوع T55 و T62 بودند ، در این کشور ساخته و مستقر شدند و خود را برای حمله موهوم آماده می کردند . به هر حال تا تاریخ 26 دسامبر سال 1991 این حجم عظیم تانک های ساخته شده توسط شوروی استفاده نشدند . در این تاریخ پس از فروپاشی اتحاد شوروی جمهوری های استقلال یافته دست به سامان دادن امور خود شدند . از جمله این کشورها اوکراین بود . اوکراین پس از فروپاشی شوروی سابق با حجم عظیمی از تسلیحات بازمانده از جنگ موهوم سرد مواجه شد . از آنجایی که این حجم عظیم تسلیحات بر جای مانده چندین برابر نیاز این کشور بود ، لذا از سال 1992 به این تسلیحات بازمانده از شوروی چوب حراج زد و اکثر تسلیحات را به قیمت نازل در حد یک سوم قیمت اصلی آن می فروخت . اما اتحاد شوروی به قدری در اوکراین تسلیحات ساخته و انبار کرده بود که به این زودی ها تمام نمی شد و حتی با فروش به یک سوم قیمت نیز تمام نمی شدند . پس از آنکه اوکراین از کار حراج تسلیحات مازاد فارغ شد ، شروع به بهسازی برخی دیگر از تجهیزات نظامی کرد . از جمله این تجهیزات نظامی تانک های T64 بود . از این تانک به تعداد تقریبی 4000 دستگاه در اوکراین موجود بود . از این تعداد تانک تقریبا تعداد 2200 دستگاه آن از هر نظر سالم بودند . مابقی تانک ها که قابل استفاده به عنوان تانک نبودند ، همگی تبدیل به نفربر BMPV64 شدند و یا اسقاط شدند . تانک های T64 باقی مانده نیز به مرور توسط اوکراین به تانک های امروزی تبدیل خواهند شد . در ادامه به برنامه بهسازی این تانک اشاره می کنیم .

BULAT_1.jpg

BULAT_7.jpg

در سال 1998 نخستین نمونه های تانک های به روز شده T64 توسط اوکراین عرضه شد . این نمونه از تانک های به روز شده با مدل M1 شناخته می شدند . T64M1 . در این نمونه اصلاحات زیادی بر روی تانک صورت نگرفته بود و مجموعه سیستم کنترل آتش تانک همچنان ضعیف و نامناسب برای جنگ های امروزی بود . این شد که در همان سال پروژه بهسازی مجدد این تانک ها مجددا آغاز شد . ابتدا با اضافه کردن یک لایه جدید زره کمپوزیتی بر روی زره قبلی به مقاومت زرهی این تانک افزوده شد . این زره کمپوزیتی در قسمت های جلو و عقب و برجک تانک کشیده شده است . همچنین این تانک مجهز به بسته های انفجاری از نوع جدید NOZH گردید و به این ترتیب مقاومت زره این تانک به نسبت نمونه اولیه افزایش زیادی یافت . این افزایش زره را می توان در وزن تانک مشاهده کرد . نمونه های اولیه T64 دارای وزن 38 تن بودند ولی در نمونه جدید با افزایش میزان زره ، وزن کلی تانک به 45 تن افزایش یافته است . همچنین با بهسازی لایه اصلی و درونی بدنه و شاسی تانک ، آنرا در برابر عوامل NBC مقاوم کرده است و همچنین سیستم های مهار آتش نیز در درون و بیرون تانک نصب شده اند و در صورت وقوع اتش سوزی در هر قسمت از تانک بلافاصله به صورت خودکار آتش را خاموش می کنند . توپ مدلهای اولیه T64 ساخت شوروی همگی مدل D18T با کالیبر 125 میلیمتر بودند . این توپ دارای کیفیت بسیار خوبی است و از این رو در بهسازی تانک لوله آن تعویض نشده است و فقط لوله آنرا به یک استابلایزر دو پهلو مجهز شده است . این توپ می تواند علاوه بر شلیک گلوله های استاندارد 125 میلیمتری ، موشک ضد تانک 9K119 را نیز شلیک کند ( با نام ناتو AT11 – SNIPER ) . این موشک 5000 متر برد دارد . سیستم کنترل آتش تانک نیز شامل تجهیزات لیزری برای یافتن مسافت تا هدف و هدفگیری می باشد . همچنین تجهیزات جدید کنترل محیط ، مثل پریسکوپ های جدید بر روی این تانک نصب شده است . موتور این تانک در نمونه اصلی T64 یک موتور دیزل مدل 5TDF بود که دارای 700 اسب بخار قدرت بود . این موتور از نظر کیفیت ، موتور مناسبی نبود . از این رو با توجه به اینکه وزن کلی تانک سنگین تر از قبل شده بود و هم اینکه موتور قدیمی کیفیت و عملکرد مناسبی نداشت ، از این رو موتور این تانک نیز تعویض شد و یک موتور 5TDFM بر روی آن نصب شد . این موتور در دو مدل تولید شد . مدل M1 با 850 اسب بخار قدرت که بر روی این تانک نصب شد . مدل M2 با 1000 اسب بخار قدرت که بر روی تانک های دیگر اوکراین نصب شد . این تانک مجهز به لودر خودکار است و از این رو به سه خدمه نیاز دارد . راننده ، فرمانده و گانر . این تانک به یک تیربار 30 مجهز شده است که به صورت موازی لوله توپ قرار دارد و از داخل تانک کنترل می شود . یک تیربار 50 نیز بر روی برجک تانک نصب شده است . این تانک می تواند 40 گلوله با خود حمل کند و همچنین در جاده های هموار دارای 65 کیلومتر سرعت می باشد . نمونه هایی از این تانک که در مرحله دوم بهسازی شدند ، در ارتش اوکراین با نام BULAT معروف هستند . نخستین نمونه های BULAT در سال 2005 وارد ارتش اوکراین شدند .
در مجموع این تانک ، تانکی با قابلیت رزمی مناسب می باشد و تانکی کارآمد و سبک و ارزان به شمار می رود .
تانک T64 اورجینال ساخت شوروی

thumb_T64.jpg

تصاویر مختلف از تانک BULAT


thumb_BULAT_2.jpg thumb_BULAT_3.jpg thumb_BULAT_4.jpg thumb_BULAT_5.jpg thumb_BULAT_6.jpg

تهیه و ترجمه / علی محمدی
استفاده از این مقاله تنها با ذکر نام سایت میلیتاری به عنوان منبع و درج نام تهیه کننده مجاز و مشروع می باشد .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون داش علی دستت طلا . اکراینی ها کارایی این تانک رو در حد تی-72 های مدرن بالا اوردن - به روز رسانی درست و دقیق و کارامد تسلیحات قدیمی زرهی و رزمی برای یک ارتش بسیار مفید است .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkblue]قربونت کلنل جون .

کلا این اوکراینی ها هم مثل اسرائیلی ها تخصص زیادی در به روز رسانی تجهیزات قدیمی دارند .

بله ، این تانک در حال حاضر از نظر کارآیی در حد T72 های M و B است . به نظر من مهمترین بخش بهسازی این تانک نصب استابلایزر بر روی آن است .[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
همیشه واسم سوال بود چرا سر راننده تانک باید بیرون باشه ؟!!!
یک تک تیرانداز راحت میتونه با یه تیر کلا یه تانک و از کار بندازه؟!!!!

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkblue]با تشکر از دوستان


[quote]همیشه واسم سوال بود چرا سر راننده تانک باید بیرون باشه ؟!!!
یک تک تیرانداز راحت میتونه با یه تیر کلا یه تانک و از کار بندازه؟!!!![/quote]


وقتی که یک تانک در شرایط جنگی قرار میگیرد ، همه پرسنل تانک به داخل تانک می روند و با

استفاده از پریسکوپها و تجهیزات مخصوص محیط بیرون را می نگرند [/color]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اون تیربار روی برجک خود کاره یا که نفر باید بنشینه پشتش؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkblue]تیربار 50 برجک به صورت دستی توسط نفر شلیک می شه .

اما می شود بر روی برجک تانک تیربار ریموت نصب کرد که از داخل تانک کنترل بشود .[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بسمه تعالی

با سلام

دستت درد نکنه داش علی گل.....

یادمه یکی دو سال پیش بود که توو یه تاپیک در مورد تانکهای عراق زمان جنگ تحمیلی بحث بود و حقیر اونجا گفتم که عراق تی 64 داشت چون خودم دیده بودم و حتی ما ازشون غنیمت هم گرفته بودیم . توو اون تاپیک و حتی توو سنترال هم خیلی از دوستان به حقیر خرده گرفتند که شما مطمئنی تانک تی 64 بوده؟!!!! و جالب اینکه اصلاً قبول نمیکردند که تانکی به مدل تی 64 وجود خارجی داشته چه برسه به اینکه شوروی و عراق داشته باشننش...!!!!!!جالبتر اینکه بندگان خدا خودشون رو خیلی وارد به مقوله زرهی میدونستند!!!

یا علی مدد.

[quote][color=darkblue]تیربار 50 برجک به صورت دستی توسط نفر شلیک می شه .

اما می شود بر روی برجک تانک تیربار ریموت نصب کرد که از داخل تانک کنترل بشود .[/color][/quote]

راستی داش علی آقا تا اونجا که یادم هست این تیربار روی تی 64 های عراق همون دوشکا بود که ریموت داشت و برقی بود که از داخل برجک هم مواقع اختفای خدمه و بسته بودن دربهای برجک شلیک میکرد.یه کالیبر 7.62 هم کنار لوله تانک روی برجک قرار داشت که برای گراگیری دقیق بود و گلوله هاش اکثراً فسفری بود تا هدف رو باهاش خوب هدفگیری کنه و دقت شلیک اصلی تانک رو دقیق.

یا علی مدد.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
باید با توجه به قیمتش تانک خوبی باشه.
ما هم زمان فروپاشی شوروی می تونستیم از جنگنده ها و تانک های باقیمونده بخریم...

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
4000تا برا1 كشور فسقلي؟!؟؟!؟
همينه كه امريكا توجه ويژه داره بهش. معدن تسليحاته

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkblue]با تشکر فراوان از سردار نجف گرامی و توضیحات خوب ایشان .

به احتمال زیاد به خاطر سری بودن این تانک و اینکه در زمان خود به هیچ کشوری صادر نشد ، سایر دوستان تصور می کردند که تانکی به نام T64 وجود ندارد .
البته پس از آنکه لزوم سری نگه داشتن این تانک از بین رفت ، شوروی آنرا به عراق نیز صادر کرد و عراق تنها کشوری بود که این تانک توسط خود شوروی به آن صادر شد . (( البته برخی جمهوریهای استقلال یافته شوروی مثل ازبکستان و مولداوی نیز از تانک های بازمانده استفاده می کنند ))
به همین علت که کشورهای کمی دارنده این تانک بودند و کلا در زمان خود یک تانک سری بود ، خیلی ها از وجود این تانک بی خبر بودند .


------------------------------------


جناب نجف بنده یک سوال داشتم و آن اینکه آیا مقاومت T64 های عراق در برابر آر پی جی های رزمندگان ما بیشتر از T62 ها و T55 های عراقی بود ؟؟

این تانک های T64 عراق از قرار معلوم بیشتر از تانک های قدیمی تر برای رزمندگان دردسر ساز بودند . آیا با این تانک هم می شود با آر پی جی مقابله کرد ؟؟ کلا از مقاومت زرهی و قابلیت های این تانک برایمان بگویید .دست بوس شما

علی [/color]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تا اونجا که من شنیدم سری تانکهای تی-72 و تی-64 های عراقی نیازمند هدفگیری درست و دقیق درست بین بالای شنی و برجک بود - چون اگر هدفگیری درستی انجام نمی شده گلوله بدلیل شکل خاص بدنه کمونه می کرده .

باز هم سردار نجف گرامی شاهد زنده و شکارچی تانک سایت بیشتر اطلاعاتی دارند در این زمینه .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نماییدورود به سیستم