nasirirani

اتصال دریای خزر به دریای عمان

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

به نظر شما اتصال دریای خزر به در یای عمان توسط یک آبراه با توجه به اینکه روسها تصمیم به اتصال در یای خزر به دریای سیاه را دارن با کمک روسیه و چین ودیگر کشور هایی که از این مسیر سود میبرند می تونه پاسخی از سوی ایران به کشور های منطقه خلیج فارس برای کاهش اهمیت خلیج فارس و نیز بالاتر بردن موقعیت استراتژیک ایران باشه 1-اصلا شدنیه و هزینه اجراش چقدره؟! 2-به نفع ماست یا روسیه یا اصلابه ضرر ما؟با توجه به افزایش ترانزیت نفت و کالا و... از ایران

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
100٪ به ضرر ماست. چون اين كار از لحاظ جغرافييايي مشكل داره. چند سال پيش هم همين بحث به وجود آمده بود اما جغرافي دانان اين را رد كردند. چون اين كار باعث افزايش مساحت كوير در كشور ميشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام دوست عزیز؛ اگر اشتباه نکنم رژیم شاه قصد داشت چنین طرحی رو پیاده کنه! (حقیقتا من سنم به اونجاها قد نمی ده ولی از بزرگترها شنیدم!). ولی عجل مجالش نداد! در کل جواب شما را بر اساس اطلاعات شخصی خودم می دم! 1- این طرح با موقعیت کنونی اقتصادی ایران غیرممکن است ولی در صورت عملی شدن باعث ترانزیت دریایی بین دریای خزر و عمان می شه و ما هم می تونیم حق ترانزیت بگیریم! ولی سود بیش تر به شرکت های بین المللی و نفتی می رسه! به هرحال این مسیر می تونه یک منبع تجدید پذیر برای درآمد کشور باشه! و درصورت دارا بودن توان صادراتی در ابعاد زیاد هم به سود صادرکنندگان داخلی هست! این مسیر در ابعاد دیگر هم می تونه موقعیت ژئوپلوتیکی و نظامی منطقه هم تغییر بده! 2- بیشتر به نفع روسیه چون بیش از یک قرن هست که به دنبال سلطه به آب های خلیج فارس هست! ولی این کانال می تونه کشور رو در معرض حملات دریایی در صورت ورود دشمن به کانال هم قرار بده! گمون می کنم بیشتر دوستان با توپخانه های که در رزم ناوها وجود دارند آشنایی داشته باشند؟!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

گمون می کنم بیشتر دوستان با توپخانه های که در رزم ناوها وجود دارند آشنایی داشته باشند؟!

Lich جان به نکته‌ی مهمی اشاره کردی. icon_cheesygrin
فکر کنم این فکر از پس لرزه‌های اون طرح اماراتی باشه icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر اگر من اشتباه نکنم این طرح مربوط به زمانی بود که هنوز تنها درآمد امارات ماهیگیری بود! icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هدف قرار دادن ناوهای جنگی که در آب راهه کار راحت تریه تا انهدام در خلیج فارس یا دریای عمان ویا اقیانوس هند که بدلیل فاصله قدرت عکسلعمل و مانور بیشتری به اونا میده! lich جان می تونید در مورد تغییر موقعیت ژئوپلوتیکی و نظامی ایران در منطقه بیشتر توضیح دهید با تشکر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
چند ماه پيش همچين خبري رو در خبرگذاري فارس خوندم ، كه نوشته بود طرح اتصال درياي خزر به خليج فارس در دست برسيه icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بگمانم اون طرح اتصال ریلی خلیج فارس به در یای خزر باشه که همین امروزم خبرش رو در بعضی سایت ها دیدم دوستان نظری در مورد تغییراتی که این آبراه می تونه بر موقعیت ژئوپلوتیکی و نظامی ایران داشته با شه نظری ندارند؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به خاطر اختلاف ارتفاع و موانع طبیعی کاری غیر اقتصادی است درضمن به شدت باعث صدمه دیدن محیط زیست میشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نه از اين بابت كه در مورد حفر كانال بود مطئنم ، چون يادمه نزديك بود شاخ در بيارم icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان اين كار تقريبا محاله به عمق و عرضي كه بايد حفر بشه دقت كنيد و اونو تو طول ايران ضرب كنيد هيچ به هزينه اش فكر كرديد؟طرح هايي مثل كانال سوئز و كانال پاناما رو ببينيد ميبينيد تو نقشه قسمتي كه بايد حفر بشه طول خيلي خيلي كمي داره ولي اين جا كل شمال تا جنوب ايرانه. اين طرح به نظر من نشدنيه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

هدف قرار دادن ناوهای جنگی که در آب راهه کار راحت تریه تا انهدام در خلیج فارس یا دریای عمان ویا اقیانوس هند که بدلیل فاصله قدرت عکسلعمل و مانور بیشتری به اونا میده!

lich جان می تونید در مورد تغییر موقعیت ژئوپلوتیکی و نظامی ایران در منطقه بیشتر توضیح دهید

با تشکر

دوست عزیز توی نوشته هام قبلا هم اشاره کرده بودم! icon_cheesygrin ببینید اگر چنین کانالی احداث بشه ناوگان دریایی روسیه به راحتی به دریای آزاد و خلیج فارس دسترسی خواهد داشت و 100% به نفع روسیه هست تا ما! از آن طرف هم روسیه کالاهاش رو از راه دریایی صادر می کنه! این ها همه خودش تغییر در موقیعیت ژئوپلوتیکی منطقه است! و همچنین باعث تضعیف موقعیت دفاعی ما می شه! بگذریم از هزینه های سرسام آور که شاید به هزاران میلیارد دلار برسه! درضمن برادر خودت حساب کن وقتی می تونیم همان ناوگان رو در خلیج فارس و یا اقیانوس هند هدف قرار بدیم چرا زیر ساخت ها رو در معرض خطر قرار بدیم؟! من یک مسال هم از خودم ابداع کردم! دندونی رو که درد نمی کنه چرا می خوای بکنی؟! icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به به..چه بحث جالبي! اين طرح خيلي خيلي بلند پروازانست... نسبت به برگترين پل هايي كه توي دنيا زده شده..اوتوبانهايي كه در دريا زده شده..تونل هاي بلند اروپا و بقيه ي آبراه ها..حتي اگر امارات هم اون طرحشو كه مطرح شد در حد حرف ..اجرا كنه...بازم اين طرح بزرگترين طرح روي زمين ميشه بخاطر وجود موانع رشته كوه البرز و وجود دشت كوير و كوير لوت .. خيلي مسيرش پيچيدگي مهندسي داره..ايران هم هرگز توان ماليه چنين طرحي رو نداره . سپردن اين طرح به يك كشور ديگه ( حتي براي اونها هم سنگينه) به منزله ي اينه كه موافقت كنيم به صورت BOT از طرح بهره برداري كنند كه مقامات كشور اجازه ي چنين كاري رو به خارجي ها نميدن ( شركت تركي تاو در فرودگاه امام خميني) چنين آبراهي اكوسيستم جانوري درياي خزر و گونه ها خاوياري رو هم ممكنه از بين ببره. اما از نظر نظامي..تجاري و .. خب فكر نكنم به ضرر ايران باشه..حداقل اگر مديريت و كنترل آبراه در اختيار ايران باشه تا زماني كه ايران مستقل هست و حق حاكميتمون ماله خودمونه..اقتدار اين آبراهم دست ايرانه . اما خب..متاسفانه يك طرحه كه در حد حرفه ميشه گفت فقط.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
همونطور که لیچ گفت طرح اتصال دریای خزر به جنوب (احتمالا دریای عمان ) در زمان شاه مطرح بود که مخالفان و موافقان زیادی داشت یکی از مسایل مطرح تو این طرح تاثیر اب وهوایی اون بخصوص تو کویرهای کم رطوبت مرکزی ایرانه که ادعا شده میزان بارندگی رو میتونه افزایش بده یا کلا اب وهوایی مرکز ایران رو تغییر بده اهمیت اقتصادیش هم معلومه ترانزیت و کوریدور شمال جنوب

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اصلا چنين طرحي تصويب نميشه. جغرافي دانان مانع اين كار ميشند. شرط ميبندم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.