ALI

خودروی رزمی پیاده نظام بی ام پی-2(BMP-2)

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote][quote][quote]این خودرو به عنوان یک ifv قدیمی با عمر خیلی زیاد {از 1966 تا الان خودتان هم گفتید پکیج های گوناگونی روش اعمال شده }قاعدتا باید اولویت شان تقویت بیشتر زره می بود با توجه به تهدیدات زرهی اما همان طور که شما اشاره کردید زره تغییر چشمگیری نکرده { یا اصلا تغییر نکرده } دلیل این مسئله چیه ؟ روسها خیلی بش اطمینان دارن یا هزینه بالا یا چی ؟؟؟[/quote]

با تشکر از علی آقا بخاطر مقاله ی خوبشون

طراحی APC ها و IFVهای شوروی/روسیه معمولا بیشتر با تاکید به تحرک پذیری بالا (حتی به قیمت ضعیف بودن زره) در درجه ی اول ساخته میشه ، ارتقا زره یک نفربر هم باعث افزایش وزن خودرو میشه که نتیجتا باید موتور نفربر هم با موتوری قویتر تعویض بشه که اینکار هزینه ی تمام شده ی ارتقا رو خیلی افزایش میده . معمولا ارتقاهای روسها بیشتر روی افزایش قدرت آتش هست و بالانس بین زره و تحرک پذیری رو بهم نمیریزن .[/quote]

به قول معروف کار را که کرد آنکه تمام کرد به نظرم اینکه عامل مهمی مثل زره را فدای سرعت بکنیم عقلانی نیست به هر حال هرچقدر هم سرعت IFV {یا هر خودروی زرهی }زیاد باشه از گلوله و موشک و توپ که نمی تونه فرار کنه !![/quote]

البته نمونه هایی هم با زره سنگین برای مقابله با تهدیدات زرهی ساخته شده ، مثل BMP-3 . هر نفربری رو برای یک منظوری ساخته اند . BMP-2 در دکترین دفاعی شوروی در موج دوم زرهی (بعد از اینکه موج اول متشکل از تانکها تمام تهدیدات زرهی رو از بین بردن) و به عنوان پشتیبانی کار میکنند . اما BMP-3 مثل Bradley طوری ساخته شده که به تنهایی و بدون نیاز به حمایت قوای تانکها ، با تهدیدات زرهی مقابله کنه .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب Aspahod تعجب میکنم شما با این سابقه تو سایت منظور منو از صنایع سنگین نفهمیدی icon_cheesygrin
عزیز دل من به شما گفتم صنایع سنگین شما رفتی مثل حال و هوای دوران جنگ سرد اسم چهار کارخونه تولید کامیون و اتوبوسو ردیف کردی خوب عزیزم مثال این شرکتا که حداقل 10 تاش یجا فقط تو استانبول ترکیه هم پیدا میشه
یعنی به نظر شما کارخونه ساخت تجهیزات نیروگاهی مثل پمپ و توربین و جنراتور .........یا مثلا کارخونه ساخت تجهیزات نفت و گاز از برج تقطیر و مبدل حرارتی بگیر تا تولید تجهیزات سرچاهی و مته حفاری و ...........اینا اصلا بنظرت جز صنایع مهم و سنگین محسوب نشده icon_razz
بابا این طرز تفکر که خیلی قدیمیه که شرکت بومار لهستان و........اصلا ولش کنن
البته اگه بخوایم بحث مورد به مورد کنیم قطعا برا همین شرکت مثلا بومار لهستان هم مصداق بارز تو ایران پیدا میشه یا مثلا شرکت زستاوا صربستان ولی با اطلاع کامل بهت میگم شرکتایی که من لیست 10 تاشون رو در پایین میارم قطعا در هیچ کشوری اروپا شرقی پیدا نمیشه((جز اوکراین و روسیه))
شرکت مپنا که ششمین تولید کننده توربین گاز نیروگاهی جهانه :cry: ((اگه مثال فقط همین یه شرکتو تو لهستان و صربستان پیدا کردی دستمو.....میکنم icon_eek ))
شرکت توربوکمپرسورنفت(OTC) که جز 10 تولید کننده بزرگ مولد دیزل گازسوز و توربین خطوط تقویت فشار گازه(باورت نمیشه یه سر به سایتش بزن )
شرکت ایران ترانسفو که اینم بقول مدیرعاملش تو دنیا 12 هست
شرکت فولاد سایا اصفهان که بزرگترین شافت و چرخ دنده خاورمیانه رو تراش داده به قطر 11 متر و 5 شرکت تولید کننده قطعات فولادی فوق سنگین دنیا است اونم به وزن ریخته گری 450 تن(خوب باز یه سایتش رجوع کن)
شرکت مرات پولاد اصفهان که خطوط کامل ریخته گری شمش فولادی و قفسه های عظیم نورد گرم رو بومیسازی کرده و بقول معاون ایمیدرو 6 شرکت دنیاست(بهت توصیه میکنم بری عکس قفسه نورد گرم رو سرچ کنی تا عظمتش دستت بیاد و یه وقت فک نکنی قفسه کتاب کمک درسیه)
شرکت ماشین سازی اراک که اصلا و ابدا نیازی به معرفی نداره و از برج تقطیر 80 متر پالایشگاه شازند اراک بگیر تا تولید انبوه قریب 100 نوع مته حفاری و شیرالات 15000 پی اس ای جز تولیداتش
شرکت اذراب اراک که دقیقا دست راست ماشین سازی اراکه فقط با این تفاوت که توربین ابی فرانسیس 350 مگاواتی بوزن 600 تن هم جزو تولیدات روزمرشه
شرکت ماشین سازی تاشا که رقیب تازه وارد دو مدعی تجهیزات ساز دولتس شده اونم در پارس جنوبی که حاضرم قسم بخورم همین یه شرکتم تو صربستان و لهستان پیدا نمیشه
مجتمع صنعتی اسفراین توالید کننده شافت و محور توربین و جنراتورهای گازی و بخاری کشور و البته صادرات دهها میلیون دلاری قطعات فولاد کم الیاج و سوپر الیاج به المان ایتالیا و همین کشورای اروپای شرقی((خوب باز برو سایتشو ببین))
و اخری هم مجتمع صنایع عظیم موشکی وزارت دفاع که دیگه دوست و دشمن میتونن حدس بزنن لااقل جز 10 تای اول دنیاست :rose:
خوب حالا من مرد و مردونه ازت سوال میکنم کدوم یک از شرکتای بالا رو تو لهستان و صربستان و چک اسلوواکی رومانی و.......میتونی پیدا کنی خواهشا فقط اسم شرکتو بیار تا من خدایی همین الان برم تو سایتش
ببین دوست گرامی من همون طور که خودت هم در بالا دیدی اصلا اسم شرکتای ایران خودرو و سایپا و هپکو واگن پارس تراکتورسازی تبریز ماشینسازی تبریز و ایریکو و......... رو نیوردم دلیلشم کاملا واضحه مثال این شرکتا حتما تو این کشورا هست((البته باز من شرکتی با رنج تولید هپکو هنوز تو اینا ندیدم باز هم میگم جز روسیه و اوکراین))
در پایان جناب خود کم بینی برا یه ملت مثل ایران اونم زیر این هم فشار تهدید و تحریم بدترین سمه اینو بی تعارف بهت میگم بعدشم درسته اینا سابقه صد ساله دارن ولی سابقه و تجربه شرط لازمه ولی کافی نیست ما تو همین 33 سال تهدید تجربه هایی داریم که اینا با سالیان سال هم بهش نمیرسن نمونه اش همین 10 شرکت بالاست((البته من مثال هایی دیگه هم دارم که اگه........))
جالبه بدونی چند وقت پیش معاون اتاق بازرگانی همین صربستان((قلب صنعت یوگسلاوی سابق)) سفری به اراک کرده که فقط من اگه یادم باشه فردا حتما تو سایت قرار بدم تا ببینی چه جور برای مضای قرارداد ساخت 6 توربین نیروگاهی باهمین صنایع اذراب اراک خودمون قیافه گرفته بود که گویی با زیمنس المان قرارداد بسته من توصیه میکنم جناب Aspahbod حتما گزارش این سفر رو تو وب بخون تا ببینی این قلب صنعت یوگسلاوی چه جوری در برابر اذراب زانو زد باور کنن وقتی باهاش مصاحبه میکردن جوری تملق صنایع سنگین اراک رو میگفت که ادم فک میکرد ایران با اینا قرارداد بسته
تازه اگه این بابا بره شرکت مپنا کرج رو ببینه یحتمل تومونش دوتا میشه :cry:
شرمنده از دوستان که خیلی پر حرفی کردم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با اجازه ی دوستان من یک عرضی در مورد این بحث صنایع سنگین داشتم و اونهم اینه که دو دوست عزیز دارن یجورایی یک جانبه بررسی میکنن این مقاله رو ، صنایع سنگین طیف بسیار گسترده ای از شرکتها و صنعتها رو در بر میگیره . نه ساخت خودروهای سنگین تمام صنایع سنگین هست و نه فقط ساختن توربین های گازی و تجهیزات نفتی !

خب چیزی که مسلمه اینه که در سیستم اقتصادی کشورهای سوسیالیستی زمان شوروی ، تاکید فوق العاده ویژه ای بر صنایع سنگین داشتند . فراموش نکنیم در همین عرصه ی ماشین های سنگین (مثل تراکتورها ، تریلی های فوق سنگین و ...) کشورهایی مثل بلاروس ، لهستان و اوکراین دارن به کل اروپا اینجور ماشین آلات سنگین رو صادر میکنند و من شک دارم ما شرکتهایی با توانایی رقابت در عرصه ی ماشین آلات سنگین مقابل کشورهای اروپای شرقی داشته باشیم .

در زمینه ی بقیه ی صنایع مثل ساختن ابرساختارها (Superstructure) ها هم انصافا هم ایران و هم کشورهای اروپای شرقی حرف برای گفتن دارند . همین شرکت Mostostal لهستان که گستره ی وسیعی از پروژه های صنعتی اساسی لهستان رو انجام میده سال 1970 آنتن مخابراتی 650 متری ورشو رو ساخت که تا سال 1991 (سالی که این آنت تخریب شد) بلندترین سازه ی روی کره ی زمین بود و تا همین الان ، تنها برج الخلیفه که در سال 2010 ساخته شد ، تونست از این سازه از نظر ارتفاع جلو بزنه . امواج این آنتن رو تا آفریقا و آمریکای شمالی هم دریافت میکردند !

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/20/Maszt_radiowy_w_Konstantynowie.jpg/220px-Maszt_radiowy_w_Konstantynowie.jpg

نمونه ی دیگه ، صنعت کشتی سازی هست که لهستان در دهه ی 80 با رتبه ی پنجم در صنعت کشتی سازی برای خودش غولی بود !

از طرف دیگه ایران هم با توجه به تحریم ها و نیاز به انرژی و صنایع نفتی در صنایع مرتبط مثل توربین های گازی و نفتی هست که دوست عزیز Thundar بهشون اشاره داشت . در کل ایران بنا بر اقتضاهای خودش در برخی صنایع و لهستان در برخی صنایع دیگر قویتر هستند . البته توجه داشته باشید تاکید سیستم سوسیالیستی روی صنایع سنگین اونقدر زیاد بوده که با وجود فروپاشی شوروی و تضعیف شدید بسیاری از صنایع کشورهای اروپای شرقی ، شرکتها و صنایع این کشورها (بخصوص کشورهایی مثل اوکراین ، لهستان ، چکسلواکی و ...) هنوز در دنیا مطرح هستند .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اولا از جناب چکا تشکر میکنم که بحث پر طرفدار صنایع سنگین سه نفره کردن :cry:
مورد بعدی اینه که من ایران رو مشخصا با سه کشور صربستان لهستان و چک اسلوواکی قیاس کردم نه با اوکراین چون اوکراین باز یه سرو گردن از ایران و تمام بلوک شرقیها بالاتره اینم فک کنم تمام دوستان برش صحه بزارن البته اینم فعلا icon_cheesygrin قطعا ایران12 سال دیگه ممکنه ممکنه از اوکراین هم فرضا بالاتر بره ولی اون چیزی که فعلا بنظرم مشهوده برتری نسبی ایران به سه کشوری هست که در بالا اسم اوردم
همچنین خودمم قبول دارم صربستان لهستان و همین چک اسلوواک ممکنه در برخی صنایع سنگین مثل تولید کامیون و اتوبوس یا بخصوص صنایع ریلی از ایران بالاتر باشن که منم حرفی درش ندارم و قبول میکنم ولی بحث اصلی من اینه کجای دنیا توربین گازی 300 مگاواتی بوزن 500 تن باقیمت 90 میلیون دلار با تولید کامیون و اتوبوس یا اصلا همین صنایع ریلی حداکثر چند میلیون دلاری قیاس میشه اصلا اینا به لحاظ سطح تکنولوجی قابل رقابتد :cry: البته باز هر کدموشون کاربرد خاص خودشو دارن ولی اخه همین کامیون و تریلز و واگن و لکومتیو هم تو ایران حداقل 10 شرکت تولید کننده تراز اول داره مثلا هپکو و واگن پارس که به خود همین صربستان هم صادرات دارن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkblue]با تشکر از همه دوستان.

[size=24]به هیچ وجه مایل نیستم کسی از تاپیک اخراج شود. پس دوستان لطف کنند مباحث غیر مرتبط به تاپیک را مطرح نکنند. می توانند بحث های خود را به صورت خصوصی در PM دنبال کنند. پس لطفا از این پست به بعد مباحث غیر مرتبط با تاپیک را مطرح نکنید.[/size]

[quote]به قول معروف کار را که کرد آنکه تمام کرد به نظرم اینکه عامل مهمی مثل زره را فدای سرعت بکنیم عقلانی نیست به هر حال هرچقدر هم سرعت IFV {یا هر خودروی زرهی }زیاد باشه از گلوله و موشک و توپ که نمی تونه فرار کنه !![/quote]
اتفاقا برعکس ، هرچقدر سرعت و شتاب یک IFV بالاتر باشد می تواند سریعتر به تهدیدات پاسخ دهد. به عنوان مثال می تواند خود را در موانع و عوارض طبیعی مخفی نگه دارد. و یا فرار از دست تهدیدات. البته هرچند زره این IFV در حد زره BMP 3 و یا برادلی نیست ، اما در حد خودش ، با توجه به ماموریت و نقش آن ، دارای زره قابل قبولی است.

[quote]يك سوال داشتم چرا در اين مقاله گفته شده كه برادلي از اين روسيه بهتره؟؟؟ ميشه با ذكر دليل اعلام كنيد.(چون به نظر من ارتفاع كمتر نوع روسي خيلي بهتره)[/quote]
عجالتا تاپیک زیر را ببینید.

http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=18143

BMP 2M تنها برتری که نسبت به برادلی دارد ، استفاده از چهار موشک کورنت (بدون ذخیره در داخل خودرو) به جای دو موشک تاو در برادلی است (که البته 10 موشک هم در داخل ذخیره دارد)
توپ 25 میلیمتری ام 242 بوش مستر که بر روی برادلی نصب شده است ، خود به تنهایی وظیفه نارنجک انداز و توپ خودکار 30 میلیمتری را در BMP 2M انجام می دهد. این توپ دوال فید است و از دو سمت تغذیه می شود و با باکس های 300 گلوله ای تغذیه می شود. از یک سو گلوله های ضد زره و از سویی گلوله های انفجاری که می تواند تا 2500 متر علیه دشمن استفاده شود. در حالیکه BMP 2M برای مقابله با تهدیدات زرهی از توپ 30 میلیمتری 2A42 استفاده می کند که البته تنها از یک سو تغذیه می شود و کارآیی ضد زره آن نیز در حد توپ ام 242 نیست (برای توضیح این مورد به تاپیک مزبور مراجعه کنید) و برای مقابله با پیاده های دشمن نیز از نارنجک انداز استفاده می کند. یعنی از دو سلاح استفاده می کند ، در حالیکه برادلی برای مقابله با هر دو تهدید تنها از یک سلاح استفاده می کند. سرعت واکنش برادلی به تهدیدات اینچنینی نیز بیشتر از BMP 2M است. از بعد زرهی هم که اصلا قابل قیاس با هم نیستند.

به تصویر برادلی آ 3 با زره فول توجه کنید

[img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b9/Pi111804a1.jpg[/img]

http://gallery.military.ir/albums/userpics/m2a2_centcom11_08_04_hires.jpg

البته این به معنای آن نیست که BMP 2M به درد نخور است. بلکه به این معناست که در برابر برادلی ضعیفتر است.

[quote]اما پرسشی برام ایجاد میشه :
این خودرو به عنوان یک ifv قدیمی با عمر خیلی زیاد {از 1966 تا الان خودتان هم گفتید پکیج های گوناگونی روش اعمال شده }قاعدتا باید اولویت شان تقویت بیشتر زره می بود با توجه به تهدیدات زرهی اما همان طور که شما اشاره کردید زره تغییر چشمگیری نکرده { یا اصلا تغییر نکرده } دلیل این مسئله چیه ؟ روسها خیلی بش اطمینان دارن یا هزینه بالا یا چی ؟؟؟[/quote]
BMP 1 در سال 1966 وارد خدمت شد در حالیکه BMP 2 در سال 1981 وارد خدمت شد. پس بنابراین این دو را با هم اشتباه نکنید. صحبت ما بر روی BMP 2 است. BMP 2 تا فروپاشی شوروی سابق هیچ گونه بهینه سازی بر روی آن انجام نگرفت. اما پس از دوران فروپاشی و زمانی که ارتش روسیه در حال بازگشت به دوران اقتدار سابق خود بود ، بهینه سازی های این خودرو نیز شروع شد. چندین بهینه سازی تاکنون بر روی آن انجام گرفت که البته هر یک به اندازه خود باعث افزایش توان مدل پایه این خودرو شد که البته در آخرین مرحله آپگرید که مربوط به همین مدل است ، بهینه سازی آن به حد اعلای خود رسید و مناسب نبردهای امروزی شده است. اما اینکه چرا مقاومت زرهی خودرو افزایش نیافته است ، به احتمال زیاد به خاطر این است که خود خودرو قابلیت ارتقاء زره را ندارد.

[quote]دستتون درد نکنه ، اما یه سوال داشتم. اینها رو از کجا پیدا میکنین. خودتون ترجمه میکنین. یا سایت مشخصی هستش. لطفا اسم این سایت رو بزارین.[/quote]
خواهش می کنم دوست عزیز
این مطالب را در بازدید از سایت های روسی (البته انگلیسی زبان) و سایر سایت های با موضوعات نظامی پیدا می کنم. بعضی وقت ها از دوستان ف // ی // س // ب // و // ک ، بعضی وقت ها از یو // تیوب و فروم های نظامی مختلف. هر شخصی بنا به سلیقه و علائق خود در دنیای اینترنت موارد مورد علاقه خود را پیدا می کند.

[quote]اگه به لانچر موشک کورنت گلوله برخورد کنه! باعث انفجار موشک داخل لانچر نمیشه!
این انفجار باعث نمیشه تا خود IFV آسیب ببینه! [/quote]
اگر کورنت منفجر شود ، مسلما باعث انهدام خودرو خواهد شد.

[quote]در بعضی از عکس ها دور لانچر زره قرار داده شده بود، می خواستم بپرسم که تا چه کالیبری رو میتونه تحمل میکنن!!؟ [/quote]
بیشتر تیوب هایی که موشک در درون آن قرار میگیرد و به رنگ سبز تیره است ، از جنس پلیمرهای فشرده است. چون بیشتر موشک های امروزی از نوع یک بار مصرف هستند. به عنوان مثال جاولین درون یک تیوب پلیمری قرار دارد و کیت مخصوص شلیک نیز بر روی آن قرار می گیرد. وقتی که موشک شلیک شد ، کیت را از تیوب جدا می کنند و تیوب را دور می اندازند و موشک دیگری را آورده و کیت را به آن متصل می کنند. موشک کورنت نیز دقیقا به همین ترتیب است. البته در بعضی از خودروها موشک جدای از تیوب پلیمری خود ، داخل یک استوانه زرهی دیگری نیز قرار می گیرد که وظیفه آن حفاظت از موشک است. مثل برادلی.
این استوانه های زرهی بسته به نوع خودرو از کالیبر 7.62 تا کالیبر 20 میلیمتر نیز موشک را محافظت می کنند.
اما استوانه ای که موشک های کورنت را در این خودرو حفاظت کرده است ، چون استوانه ای شکل است توان منحرف کردن گلوله های وارد شده را دارا می باشد. یعنی با توجه به شکل استوانه ای این لوله ها ، گلوله ها نمی توانند باعث انفجار کورنت شوند.
البته این مورد که شما به آن اشاره کردید ، جزء موارد استثنا است و در عمل به ندرت اتفاق می افتد. تاکنون چنین موردی در هیچ ارتشی گزارش نشده است.
[quote]
با تعویض موتور سرعت این BMP چه قدر تغییر کرده؟( جاده و غیر جاده ) [/quote]
تعویض موتور ، سرعت کلی خودرو را چندان تغییر نداده است. حدود 10 کیلومتر بر ساعت باعث افزایش سرعت خودرو شده است ، اما این تعویض موتور بیشتر باعث افزایش شتاب و چابکی خودرو شده است.

[quote]با توجه به این که قدرت موتور زیاد شده (افزایش 1700 کیلوگرمی که به احتمال زیاد وزن تجهیزات جدید و خود موتور باشه که تاثیر زیادی نداره!!) نمیشه رو این BMP کیت های اضافی زرهی در پهلو و چه در قسمت جلو قرار داد تا بقا پذیریش در میدان نبرد بیشتر بشه!!؟ [/quote]
خیر ، طرح خودرو چنین اجازه ای را نمی دهد. اگر توجه کرده باشید ، BMP 3 از بدنه ای متفاوت استفاده می کند که دارای قدرت زرهی بیشتر نسبت به BMP 2 است. علت طراحی شاسی و بدنه جدید برای BMP 3 ضعف طراحی بدنه و شاسی BMP 2 بود.[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نظرتون درباره این زره های بالستیک ساخت ایران که روی نفربرهای براق و m113 نصب میشه و میتونه اونها رو حتی در برابر گلوله های 30 میلی متری AP و 23 میلی متری APDS مقاوم کنه چیه؟
چرا به طور گسترده استفاده نمیشه؟
تو معرفی این محصول ادعا شده که فقط ایران، آمریکا ، فرانسه و اسرائیل این تکنولوژی رو دارن.
اگه درست خاطرم باشه یک نمونش روی یک نفربر m 113 که آقای لاریجانی سوارش هست دیده میشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برجک جدید برای بی ام پی 2 های ایرانی

1400112311025473824749704.jpg

این برجک دارای سامانه ی کنترل آتش و استابلیزر است و قرار هست به موشک‌های ضدزره هدایت‌شونده هم مجهز شود.

ویرایش شده در توسط mehdipersian
  • Like 2
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.