mahdi42

موانع پیش روی ساخت سیستمی مشابه دروازه بان!!!

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote name='EMP' timestamp='1354985256' post='287230']
[quote name='mahdavi3d' timestamp='1354963376' post='287116']
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif][quote name='arminheidari' timestamp='1354961152' post='287108']
چرا که خیلی مهم است که یک مهندس در برخورد به مشکل با فکر باز و روشن درگیر شود
باز داستان نوشتن در فضا و خودکار میلیونی آمریکایی و مداد روسی نمونه فکر باز و روشن است
[/quote]البته باقي فرمايشات شما را قبول دارم، اما خودكاري كه اشاره نموديد (موسوم به قلم فضايي فيشر) خود يك نوآوري بسيار جالب است و داستان به آن صورتي نيست كه معمولا نقل مي‌شود... :happy: [/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif]نگاهي به مطالب موجود در لينك‌هاي زير بياندازيد:[/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif][url="http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D9%84%D9%85_%D9%81%D8%B6%D8%A7%DB%8C%DB%8C"]http://fa.wikipedia..../wiki/قلم_فضایی[/url]
[url="http://www.asanfun.com/1391/06/story-of-pen-problem-in-space.html"]http://www.asanfun.c...m-in-space.html[/url][/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif] :oops: [/font][/size]

[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif][url="http://history.nasa.gov/spacepen.html"]http://history.nasa.gov/spacepen.html[/url][/font][/size]
[size=3][font=tahoma,geneva,sans-serif][url="http://www.thespacereview.com/article/613/1"]http://www.thespacer...m/article/613/1[/url][/font][/size]
[/quote]
من هم هنگامی که با یک دانشمند آمریکایی صحبت می کردم این داستان مداد را گفتم که اون خیلی سریع توضیح داد که درست نیست و داستانی است که در بین مردم عادی نقل می شود اما با یک واسطه از یک دوست بازنشسته که در آمریکا سالها مهندس مکانیک بوده و در دوره طلایی ناسا (نه این روزا که بودجه کمی داره) برای آنها پروژه هایی انجام داده داستان زیر را شنیدم ک این یکی واقعی است:
ایشون نقل می کرد که یک روبات برای ناسا ساخته بوده که کارش شستن رادیو تلسکوپها بوده. این رادیو تلسکوپها در یک فارم حاوی چندین رادیو تلسکوپ قرار داشته اند. سالها می گذرد و این روبات کارش را درست انجام می داده. روزی ایشون به یک جلسه ر ناسا احضار می شوند و از ایشون در خواست می شود همان ربات را بسازند منتها این دفعه طوری که بتواند در صورت لزوم با سرعت زیاد حرکت کند!! ایشون می گویند که چرا ؟ آنها توضیح می دهند که مجبور شده اند که اجازه عبور یک اتوبان را از وسط این فارم به مقامات ایالتی بدهند و ناسا می خواهد که این ربات بتواند هنگامی که در اتوبان ماشین نیست با سرعت از عرض آن عبور بکند. سازنده ربات که نمی توانسته چنین رباتی بسازد، مدتی فکر می کند و می گوید به جای این کار نمی شود که من یک ربات دیگر مشابه قبلی برای شما بسازم؟ یکی این طرف جاده کار بکند و دیگری در طرف دیگر؟
ایشان تعریف کرده اند که مهندسان زیادی که در جلسه بودند به یکدیگر نگاه کردند و از این که اینقدر در مسئله غرق شده بودند که راه حل به این سادگی را ندیده اند متعجب بودند و همگی راه حل ایشان را قبول می کنند. این خیلی طبیعی است و اصولا بارها در پروژه های ریز و درشت چنین اتفاقاتی می افتد. برای همین موجودی به نام مشاور وجود دارد. مشاور معمولا غرق در مشکل ما نیست و این فرصت را دارد که از بیرون به موضوع نگاه بکند.
[/quote]
واقعا خوب بود و کاملا بحث مدیریت دید جزء و کلان را نشان می داد
دقیقا گاهی آنقدر در مسئله ریز می شویم که دیگر یادمان می رود هدف چیست
واقعا شرمنده که مثبت تمام کردم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت دوستان و اساتید عزیز
[b]سلام علیکم[/b]
امیدوارم ذیل این کلمه علیای سلام، در سلامت و رفاقت بحث را پیش ببریم.

جناب آقای میسالوی عزیز:
مطلب شما تا اواسط منطقی، در اواسط احساسی و در اواخر کمی ژورنالیستی بود (با عرض معذرت)

برادر من! کشور ما درحال ساخته شدن است و همانطوری که در ساخت یک اسلحه در ابعاد فنی، از شکستها درس گرفته می شود، در ابعاد مدیریتی نیز همین طور است. بالاخره این مدیران که از آنها حرف می زنیم، هم افرادی مثل من و شما هستند و دل در گرو اسلام و ایران دارند (ان شاء الله)

طبیعی است که برای پیشرفت باید علوم پایه مهندسی مانند متالوژی را تقویت کرد، ولی ما همین امروز به سامانه دفاع نزدیک در حد متوسط نیاز داریم و نمی توانیم منتظر به نتیجه رسیدن تحقیقات بنیادی بمانیم. بنابراین:
- همان زوهای 23 را سر هم می کنیم و چیزی می سازیم.
- در کنار آن علوم پایه مهندسی مان هر روز در حال پیشرفتند (نتایج را در موشکهای با TVC و ... ببینید)
- در کناری دیگر صنایع الکترونیک و سایبر به شدت در حال پیشرفتند.
- مدتی بعد نسخه دوم را می سازیم و سپس نسخه سوم و ...

وانگهی روش درست در نیل به محصول صنعتی خوب نیز همانا «زود دست بردن به ساخت» است زیرا تحقیقاتی بنیادی که بخواهد سالها طول بکشد و نتیجه ای ندهد، ممکن است اصولا در راهی غلط وارد شده و هرگز جواب ندهد.

بدانیم که: اندکی صبر، سحر نزدیک است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='hosm' timestamp='1354990062' post='287250']
بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت دوستان و اساتید عزیز
[b]سلام علیکم[/b]
امیدوارم ذیل این کلمه علیای سلام، در سلامت و رفاقت بحث را پیش ببریم.

جناب آقای میسالوی عزیز:
مطلب شما تا اواسط منطقی، در اواسط احساسی و در اواخر کمی ژورنالیستی بود (با عرض معذرت)

برادر من! کشور ما درحال ساخته شدن است و همانطوری که در ساخت یک اسلحه در ابعاد فنی، از شکستها درس گرفته می شود، در ابعاد مدیریتی نیز همین طور است. بالاخره این مدیران که از آنها حرف می زنیم، هم افرادی مثل من و شما هستند و دل در گرو اسلام و ایران دارند (ان شاء الله)

طبیعی است که برای پیشرفت باید علوم پایه مهندسی مانند متالوژی را تقویت کرد، ولی ما همین امروز به سامانه دفاع نزدیک در حد متوسط نیاز داریم و نمی توانیم منتظر به نتیجه رسیدن تحقیقات بنیادی بمانیم. بنابراین:
- همان زوهای 23 را سر هم می کنیم و چیزی می سازیم.
- در کنار آن علوم پایه مهندسی مان هر روز در حال پیشرفتند (نتایج را در موشکهای با TVC و ... ببینید)
- در کناری دیگر صنایع الکترونیک و سایبر به شدت در حال پیشرفتند.
- مدتی بعد نسخه دوم را می سازیم و سپس نسخه سوم و ...

وانگهی روش درست در نیل به محصول صنعتی خوب نیز همانا «زود دست بردن به ساخت» است زیرا تحقیقاتی بنیادی که بخواهد سالها طول بکشد و نتیجه ای ندهد، ممکن است اصولا در راهی غلط وارد شده و هرگز جواب ندهد.

بدانیم که: اندکی صبر، سحر نزدیک است.
[/quote]

علت ضعف مدیریت انتصاب مدیران از راه های خلاف سیستم اداره موجود است که این روش مدیر را در برابر نقد مصون می کند و اشتباهتش را به عنوان افتخار یاد می کند
این یعنی سیستم فیدبکش را از دست می دهد و نمی تواند اصلاح کند و پیشرفت کند
ولی اگر یک شخص با توجه به مهارت و بدون اتصال به گروهی بالا می آمد و پستی را می گرفت که لیاقتش را داشت حرف شما درست بود
متاسفانه در اکثر سیستم های دولتی که خود من دیده ام این قضیه کاملا مشهود است و باعث سردگمی سیستم می گردد

یکی از دوستان حرف قشنگی زد که می بایست پست های سیاسی و غیرسیاسی را مشخص نمود و از جابجایی های انقلابی و باندی در ادارات در هر تعویض مدیر جلوگیری کرد تا بتوانیم سیستم اداری را پویا کنیم و پایین دست دریابد که با کار درست و مفید بودن پیشرفت می کند نه این که مدیر برای عدم نمود ضعفش او را نابود کند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]یکی از دوستان حرف قشنگی زد که می بایست پست های سیاسی و غیرسیاسی را مشخص نمود و از جابجایی های انقلابی و باندی در ادارات در هر تعویض مدیر جلوگیری کرد تا بتوانیم سیستم اداری را پویا کنیم و پایین دست دریابد که با کار درست و مفید بودن پیشرفت می کند نه این که مدیر برای عدم نمود ضعفش او را نابود کند
[/quote]توی کتاب بنیاد های علم سیاست "رشته علوم سیاسی" دانشگاه پیام نور ، همون ابتدای کتاب در تعریف سیاست نوشته " هر اون چیزی که به دولتها مربوط میشود" البته این یکی از تعاریف ناقص سیاست هست اما توصیف کننده قسمتی یا قسمت عمده ای از اون هست ...

--------------------------
البت جناب hosm حرف درستی فرمودند ، که من تعمیمش میدم به بیشتر مطالب این تاپیک ، کلا بجز چند پست باقی مطالب احساساتی هست ، مسئله رو در مسئولان دانستن یکی از اشتباهات بزرگ ماست ، چرا که مسئولان همیشه اشکال داشته و دارند و خواهند داشت ، لیکن باید یاد گرفت با این مسئولان چطور کار کرد ، هر چند که
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
طبق معمول، قبل از اینکه دشواری های تکنیکی ساخت یک سلاح رو بررسی بفرمائید شرایط حاکم بر نیروی استفاده کننده از اون سلاح رو لحاظ کنید.

اول اینکه در نظر بگیرید ما در دوران جنگ "حداقل" سه مورد درگیری مثبت کلاس CIW، اولین مورد درگیری ناوچه قهرمان پیکان با یک تیر از چهار تیر استایکس پرتاب شده سمتش، دومین مورد یا بهتره بگیم دومین سر تیتر درگیری های موفق سیستم اسکای گارد با موشکهای اگزوسه شلیک شده به سمت خارک و سومین مورد درگیری ناو جوشن با یک تیر هاپون شلیک شده به سمتش.

دوم سطح دفاعی هست که این سیستم ها به وجود میارن و در مقابل اون تهدیدی که در برابر ناوگان ما هست، بهترین سیستمهای دفاع موشکی دنیا ماکزیمم 80 تا 90 درصد قابلیت دفاع فراهم می کنند، این درحالیه که وا قعا دور از انتظار نیست ما در یک صحنه نبرد تمام عیار همزمان شلیک 20 یا 30 فروند موشک یا بمب رو به سمت یکی از ناوهای سنگینمون ببینیم. این 20 یا 30 فروند فرصت شلیک داشته باشند قطعا اصابت خواهیم داشت

سوم یک تجربه مهم تاریخی رو ببینید، در زمان جنگ چند فروند از کشتی های ما در بنادر یا حتی کنار سکوهای نفتی مورد اصابت قرار گرفتند، علی رغم وجود اگزوسه، استایکس و از همه مهم تر AS-30L؟

چهارم اینکه چرا گل کیپر یا حتی فالانکس امروزه مورد استفاده قرار میگیرن؟ دلیل حفاظت کامله آیا؟ نه حفاظت عمده رو امریکایی ها همیشه با توان تهاجمیشون تامین می کنند، اون فالانکس یا گل کیپر برای مواقعیه که یکی دو تا لانچر می خوان بزن و در رو راه باندازند، اون گل کیپر ها برای امریکایی ها حلقه آخر دفاعی هستند، برای ما عملا یکی از اولین حلقه ها، این تفاوت خیلی مهمه.

در نیروی دریایی ما 76 میلیمتری اوتو مرالا و 40 میلیمتری بوفوروس و البته 20 میلیمتری های دستی (که اون دوتا پیروزی در برابر هارپون و استایکس رو کسب کردند بر عهده دارند) اما در برابر چه تهدیدی؟ به نظرم در برابر تهدید موقع فرار، تا زمانی که کشتی به بندر یا سکو برسه و بره تو حفاظت پدافند زمین پایه یا پس زمینه این دو سیستم کنار جنگال وظیفه برخورد با حملات ضربتی تک و توک رو دارند، ضمن اینکه قابلیت های 76 میلی متری رو دست کم نگیرید، این توپ حداقل یک پیروزی ثبت شده در برابر یک میگ-23 عراقی داره. به هر حال برای نیرویی که در کنار داشتن اورلیکن 35 خیلی شیک و مجلسی بر خلاف هرگونه منطقی میره او 40 میلی متری رو میسازه، طبیعتا خیلی بحث درست مصرف کردن هزینه نیست.

در نهایت سوال اینه که هرچند برای ما به اندازه یک نیروی دریایی کلاسیک این سیستم ها خیر و منفعت نداره، اما با توجه به اندک منفعتش چرا نیرو های مسلح سمتش نرفتند؟

آیا ما توان تکنولوژیکش رو نداریم؟
چرا نداریم؟ مگر ما اسکای گارد تولید نکردیم؟ مگر بهتر از اسکای گارد تولید نکردیم؟
اتفاقا به نظر من ما هر ثانیه ای که اراده کنیم میتونیم روی هر ناومون دو یا سه CiWS داشته باشیم، کافیه فقط چند تا از توپهای اتوماتیک 23 و 25 میلیمتری رو که مجهز به سایتهای هدفگیری اپتیکال هستند رو سوار کشتی هامون بکنیم بعلاوه یک سایت پایدار کننده توپ البته

[img]http://img.online-dl.com/images/f5681_zxu24divibyrzhvlp.jpg[/img]
[img]http://img.online-dl.com/images/p5247_721.jpg[/img]

چرا نمی کنیم؟
اینجا می رسیم به نکته پنجم، می دونید که پدافند زمان جنگ زیر مجموعه نیرو هوایی بود، و می دونید که اولین شلیک موشک سجیل روی خارک به خطا رفت،
چرا به خطا رفت؟ چون وقتی نیروی هوایی از زیر مجموعش پدافند موشک هاوک خواسته بود، علی رغم فراوانی این موشک موشکهای ته انباری و معیوب تحویل نیروی هوایی شده بود به بهانه اینکه شما میزنید موشک ها رو حروم می کنید، حتی بعض موشکها رو خود افسرای نیرو هوایی تعمیر کرده بودند قل از اینکه بیاد روی تامکتها؟
حالا تصویر رو می گیرید؟!؟
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اجازه هست من برای شما یک خاطره ای تعریف کنم؟(شاید مستقیما به گل کیپر بر نگردد اما در بطن، آبستن پاسخ است)

میسالو همیشه به کارهای میلیتاریستی و مخصوصا حوزه کار های تک در مسایل نظامی خیلی علاقه داشته و دارد.
یکروز بنده در دانشگاه بودم و داشتم در یک نمایشگاهی که برگذار شده بود برای خودم تفرج می کردم، ناگهان یک قرفه بزرگی پر از ماکت و پوستر سجیل و مهاجر و کرار و ... بنده را جذب کرد. داشتند برای وزارت دفاع و صنایع هوافضا نیرو جذب می کردند و بنده طی یک مصاحبه کوچولویی که با مسول ثبت نام داشتم و با توجه به رشته ام، تشویق به مراجعه به چند کارخانه یا به قول خودشان "صنعت" شدم.

برای حفظ اختصار، فقط ماجرای یکی را برایتان تعریف کنم تا یک حس واقعی نسبت به شرایط موجود داشته باشید.

بنده را معرفی کردند به صنایع شهید ... در اتوبان کرج که مسولیت تولید راکت و موتور موشک داشت. از حراست که عبور کردم، دیدم وارد یک محوطه بسیار بزرگ و محصور شده ام با تعداد زیادی سوله، اما متاسفانه در شرایط فوق اسف بار. محوطه ای که معلوم بود باید درش چمن می بود، خار سبز شده بود. درهای سوله ها زنگ زده و از همه جالبتر، هر گوشه را که نگاه می کردی، یک کپه بنده راکت (در اندازه کاتیوشا و کوچکتر) یا یک کپه ضایعات یا یک کپه نازل و ...

باور نمی کردم یک محیط نظامی به این بی نظمی باشد! مسولی که داشت بنده را ترقیب می کرد که استخدام شوم، خدارا شکر به ریشویی ما بقی نبود و تحصیلات دانشگاهی ولو در دانشگاه قزوین هم داشت.
از او پرسیدم کاری که به بنده پیش نهاد می کنید چیست؟
فکر می کنید به بنده چه جوابی داد؟
گفت وقتی استخدام شدی، دیگر کسی کاری با تو نمی تواند بکند و تو صرفا موظف هستی ساعات مشخصی اینجا باشی، در این ساعات هر کاری دوست داری انجام بده! مثال آورد از دوستش که اینجا روی مقاله خودش کار می کرد و ...

پرسیدم اینجا به چه تخصصی نیاز خواهم داشت؟ ایشام فرمودند اینجا ما استاندارد تعریف می کنیم، گفتم یعنی چه؟ گفتند یعنی می گوییم فلان چیز باید این مشخصات را داشته باشد. پرسیدم بنده باید چه تخصصی را تقویت کنم که اینجا کاربردی تر باشم، فرمودند اینجا باید سیمولیشن بلد باشی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

در راه برگشت، بنده را برای آشنایی بیشتر بت فضا، به درب یک سوله برد که در آنجا چندین ماشین تراش (به نظر اوراق) قرار داشت. گفت اگر شما بخواهید اینجا کار کنید، تمام این تجهیزات در اختیار شماست!!!

بنده خداحافظی گرمی با ایشان کردم و به سرعت محوطه را ترک نمودم قبل از آنکه بیش از اندازه دیر شود... ما بقی صنایع هم در یک کلام "فشل" بودند.
بنده واقعا دوست دارم مسول این صنعت را ببینم بگویم شما خودت خجالت نمی کشی این کارخانه در همچین وضعیتی است؟

اصلا بنده به قیافه و وجنات کارکنان آنجا که نگاه می کردم بیشتر به متولی هیات سینه زنی می خوردند تا تحصیل کرده. چه برسد به دانشمند و متخصص. سر و وضع نامناسب و غیر حرفه ای و شلختگی از همه جا میبارید.

کشوری که مسولیت در آن یک کلمه بی معنی است و مدیر مورد سوال نیست بهتر از همین هم نمی شود.

(یک مقدار تلخی اش را کم کنید خودتان ولی یک کلمه غیر از واقعیت در این عرایض بنده نیست.)
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='EMP' timestamp='1354956852' post='287087']
در این که مسئولین به رشته های استراتژیکی مثل متالورژی بهای کمی می دهند شکی نیست. اما دلیل آن را در نبود بودجه کافی و مشاوران ناراست باید جستجو کرد.بودجه نظامی امارات چندین برابر ما است اما این پول از کجا می آید؟ یک مشت ایرانی امارات را تبدیل به تجارت خانه خود کرده اند و یک مشت دیگر در سامانه های فرودگاهی آن سهام دارند و هر کاری می کنند تا فرودگاههای ایران به ویژه فرودگاه امام خمینی نه تکمیل گردد نه بتواند خدمات فرودگاهی ارائه بکند.
به دلیل نبود بودجه کافی و عدم حمایت بانکهای داخلی از پروژه های نفتی، منابع پارس جنوبی توسط شیخ فاسد قطر به غارت می رود و ما فقط نگاه می کنیم. شرکت نفت اوراق غرضه می فروشد با 20% بهره تضمین شده !!!! اما کسی نمی خرد. با قاطعیت می توان گفت که آن مردمی که پول دارند و اجازه می دهند به دلیل بی پولی، منابع ما توسط قطر و توتال و .... به غارت برود مسلمان که هیچ بشرهم نیستند به جایش می روند دبی هتل کرایه می کنند هفته ای 4 میلیارد تومان.
تو یک پروژه که داشتیم روی صفحات نمایش درون هواپیما کار می کردیم، یک ارتباطی با چینی ها برقرار کردیم و خیلی با تعجب می گفتند که چرا این تحقیقات را می کنید مگر می خواهید ابر قدرت بشوید؟ کشور کوچک ما با تمام دنیای صنعتی و وحوش منطقه وارد جنگ شده و بدیهی است که قادر به تامین نیازهای تحقیقاتی نیست.
زجر آور این است که بانکها هم در خدمت بیگانگان عمل می کنند و به جای دادن وام به پروژه های بسیار سود آور تضمین شده دانش بنیان، به چی توز، بهانه نمکی، اشی مشی، لپ لپ، لواشک سازی و غیره بودجه وام شرکتهای دانش بنیان را تخصیص می دهند و نتیجتا کارمندان بانک را می بینید که حداکثر با یک دهم سواد شما از بهترین نعمات برخوردارند!!!!
دانشمندی را می شناسم که چندین طرح بسیار سودمند دارد و پودر دارویی که تولید کرده در دانشگاه، هم اینک باید به قیمت گرمی 56000 دلار از اسرائیل وارد شود اما 10 سال با موافقت تمام مسئولان به دنبال وام دوید و نتوانست که کاری بکند و بعد از بیماری که اخیرا دچار شد دیگر فقط درس می دهد و در واقع دق کرد.
معلوم است که این بانکها برای اخلال در اقتصاد به پولشان نیاز دارند و علاقه ای به صنعت ندارند و لابی وارد کنندگان هم که در وارد کردن این مواد اولیه دارویی صدها میلیارد تومان سود خالص دارند را نیز در عدم تخصیص وام به صنایع این چنینی را نباید از نظر دور داشت. وقتی شرکت نفت نمی تواند از بانک ملی وام بگیرد و دست به دامن توتال خائن می شود تا پول بیاورد برای پروژه، از بنده و شما دیگر تکلیف ساقط است.به یاد داشته باشید که همین بانک ملی بود که در زمان محمد رضا شاه با دادن وام به کمپانی آمریکایی باعث ساخت F-14 شد و این F-14 امنیت ملی ما را در جنگ با عراق تامین کرد.
متاسفانه کشوری که در زمان رضا شاه مردم و بازاریان آن به صورت خودجوش ناو جنگی از ایتالیا خریده و برای نیروی دریایی وقف می کردند به جایی رسیده که بودجه های دولتی فقط باید به داد پروژه های مهم برسد. طبقه ثروتمند ما فقط در فکر خرید پورشه و ویراژ دادن در خیابان و فخر فروشی و سالی یک بار مکه رفتن است و آینده کشتی که در آن نشسته برایش مهم نیست.

اما در مورد سلاحی که اشاره کردین باید بگم که این سلاح قادر به نابودی تمام تهدیدات نیست ناوچه های اسرائیلی هم مجهز به همین سامانه بودند اما به دلیل نزدیکی محل شلیک موشک قادر به انجام عکس العمل نشدند و اگر ما امروز به دنبال ساخت آن برویم با بودجه و مدیریت دولتی 10 سال دیگه بیرون می آییم و اگر بسیجی هم عمل کنیم زود تر از 2 سال دیگه به محصول نمی رسیم.تازه می رسیم به جایی که اون دانشمندی که گفتم رسیده بود. برای تولید پول لازم است و کشور ما بیشتر مصرف کننده است تا مولد پول.
به دلیل نواقص این سلاح دفاع نقطه ای Raytheon مشابه لیزری آن که فقط نیازمند یک پایدار کننده است و دیگر خبری از لگد زدن و غیره نیست را تست کرده است. توپ را برداشته اند و لیزر 60 کیلووات را بر جای آن نهاده و تستهای موفقی را انجام داده اند. منتقدین اشکال می کنند که انرژی لیزر 60 کیلو وات را از کجا بیاوریم و من می گویم که [b]برای ناو های کلاس الوند حداقل یک راه حل برایش می شناسم و جزایر ما هم که نبردناوهای غرق نشدنی هستند و از شبکه برق سراسری تامین می شود.[/b]
به نظر من پیروزی های بزرگ ایران در طول تاریخ همواره به دلیل استفاده ازتاکتیک، سپر، یا سلاحی بوده که تا آن زمان برای دشمن نا شناخته بوده مانند تکاوران کوروش کبیر، سواره نظام زرهی سورنا، آتش افکن بهرام گور، زنبورک نادر شاه، تاکتیک نادر شاه در استفاده از پیاده نظام و غیره. به همین دلیل باید برای دفاع از خود در قرن 21 از تسلیحات خلاقانه نوین استفاده بکنیم که کاملا تازگی داشته باشد. هر گونه دنباله روی منجر به افتادن در تسلسل مسایقه مالی تسلیحاتی می شود که ما بازنده آن خواهیم بود.
برای مثال استفاده خلاقانه از لیزر 50-60 کیلووات ، امواج جهت دار پر قدرت میکروویو، ...
[/quote]
واقعآ حرف حساب جواب ندارد،سپاس جناب EMP
یک جایی می خواندم بودجه ی تحقیقاتی موسسه ی فناوری ماساچوست چیزی حدود 70 میلیارد دلار در سال است که بخش اعظم این بودجه توسط مردم و انجمن های خیریه پرداخت می شود اما به قول شما بیشتر ثرتمندان ایرانی به هر چیزی علاقه مندند جز علم و رشد صنعتی کشورشون یا این که عده ای نیز بروند در امارات و ترکیه شرکت خدماتی تاسیس کنند و با واسطه گری سودهای کلان به جیب بزنند.(البته نمی گویم ثروتمند دلسوز اصلآ نداریم!)
در مورد طرح های تحقیقاتی و اختصاص بودجه به این طرح ها نیز بنده اعتقاد دارم هنوز مسئولین اعتقادی به این ندارند که برای پیشرفت باید تا حداکثر توان از طرح های پژوهشی نخبگان کشوری حمایت کرد و بنده دو دلیل عمده یعنی تنگ نظری و دیگری نبود بودجه ی کافی را مسبب این قضیه می دانم،متاسفانه در بخش علمی کشور ما،افراد خوش ذوق و روشن فکر اندک هستند و از این موضوع حسابی رنج می بریم.
در مورد طرح های دفاعی به نظر من موضوع تا حدی متفاوت است،یادمه چند سال پیش از یکی از افراد متخصصی که در یکی از بخش های پژوهشی نیروهای مسلح کارمی کرد پرسیدم چرا برنامه ای برای جایگزینی ژ-3 و کلاش با سلاح های مدرن ندارید؟و ایشان در کمال خونسردی جواب داد:ما اصلآ نیازی به این کار نداریم زیرا می توانیم به راحتی از خارج تهیه کنیم و ما بایستی تلاش خود را بر روی ساخت سلاح های استراتژیکی بگذاریم که در اختیار ما قرار نمی دهند.بعد از شنیدن جواب ابتدا کمی مکث کردم و با خودم گفتم ایشان راست می گوید کشور تحریم زده و پر جمعیتی مثل ما با داشت مرزهای ابی،خاکی و هوایی گسترده و بودجه ی نسبتآ اندک چگونه می تواند در همه ی ابعاد نظامی پیشرفت کند؟،همان گونه که شما و سایر دوستان می دانند ساخت سلاح در کشور ما بر اساس الویت است،این که چه سلاحی بیشترین بازدارندگی را با کمترین هزینه خواهد داشت،به همین دلیل است که در ابتدا تمام نیروی خود را بر روی فناوری موشکی و پدافندی متمرکز کردیم و به چیزی هم که می خواستیم رسیدیم از انواع موشک های بالستیک و کروز در بردهای مختلف (حتی قاره پیما) گرفته تا سامانه های پدافندی پیشرفته ای مانند:رعد و ان شاالله باور 373،به لطف خدا امروز در این دو زمینه به بلوغ نسبتآ قابل قبولی رسیده ایم و باید به فتح دریچه های جدیدتر به خصوص در بعد زمینی (زرهی)،هوایی (جنگنده و پهپاد) و زیر سطحی باشیم،واقعیت اینجاست که بر خلاف روند کلی کشور که به سمت پس رفت است نیروهای مسلح با عزمی راسخ در حال فتح قله های علمی و صنعتی جدید هستند،من به شخصه باور دارم که وزارت دفاع و سازمان های جهاد خودکفایی سپاه و ارتش شاید تنها مراکزی در کشور باشند که به خوبی و بدون هر گونه حاشیه در حال پیشرفت هستند ان هم با این بودجه های اندک و تحریم های کمرشکن البته منکر کمبودها و مشکلات نمی شوم.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با توجه به تیربار اخگر که از نوع گاتلیگ است
با توجه به سیستم های هیدرویکی و حرکتی در پدافندها و سیستم های معرفی شده
با توجه به کمتر از 6 ماه بودن نوشتن برنامه کنترل برای حرکت هوشمند
با توجه به بودن زیرساخت رادار برای ردگیری موشک در سیستم های کنونی

می توان گفت یا ساختن و همه سر کار هستیم
یا نساختن چون نمی خواستن یا مشکل فنی شان تنها عدم دقت کافی در یافتن دقیق موشک با رادار ( در حد یک متری )یا سیستم حرکتی دقیقی ( میلیمتری) است

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='arminheidari' timestamp='1354996314' post='287267']
با توجه به تیربار اخگر که از نوع گاتلیگ است

[/quote]

کالیبر، برد، از همه مهمتر دقت لازم برای CIWS ؟

[quote]
با توجه به سیستم های هیدرویکی و حرکتی در پدافندها و سیستم های معرفی شده

[/quote]

کدام سیستم هیدرولیکی؟؟؟ بنده خیلی مشتاق هستم ببینم ما سیستم هیدرولیکی روی توپ نسب کنیم.

[quote]
با توجه به کمتر از 6 ماه بودن نوشتن برنامه کنترل برای حرکت هوشمند

[/quote]
فکر نمی کنم مشکل اصلی کنترل باشد. مشکل اصلی پردازش داده های گرفته شده از رادار با حد اکثر سرعت و تخمین بهینه است.

[quote]
با توجه به بودن زیرساخت رادار برای ردگیری موشک در سیستم های کنونی
[/quote]

کدام زیرساخت؟ بنده خیلی مشتاقم ببینم یک رادار برای ردگیری موشک ساخته شده باشد.
[quote]
می توان گفت یا ساختن و همه سر کار هستیم
یا نساختن چون نمی خواستن یا مشکل فنی شان تنها عدم دقت کافی در یافتن دقیق موشک با رادار ( در حد یک متری )یا سیستم حرکتی دقیقی ( میلیمتری) است
[/quote]
فکر نمی کنم چیز خیلی سری باشد پدافند دفاع نزدیک. اگر ساخته باشند بعید است آن را (مثلا روی جماران) استفاده نکنند که لو نرود. (به نظر بنده حقیر استفاده کردنش خیلی واجبتر از مخفی کردنش میرسد)
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='misalu2001' timestamp='1354994484' post='287264']
اجازه هست من برای شما یک خاطره ای تعریف کنم؟(شاید مستقیما به گل کیپر بر نگردد اما در بطن، آبستن پاسخ است)

میسالو همیشه به کارهای میلیتاریستی و مخصوصا حوزه کار های تک در مسایل نظامی خیلی علاقه داشته و دارد.
یکروز بنده در دانشگاه بودم و داشتم در یک نمایشگاهی که برگذار شده بود برای خودم تفرج می کردم، ناگهان یک قرفه بزرگی پر از ماکت و پوستر سجیل و مهاجر و کرار و ... بنده را جذب کرد. داشتند برای وزارت دفاع و صنایع هوافضا نیرو جذب می کردند و بنده طی یک مصاحبه کوچولویی که با مسول ثبت نام داشتم و با توجه به رشته ام، تشویق به مراجعه به چند کارخانه یا به قول خودشان "صنعت" شدم.

برای حفظ اختصار، فقط ماجرای یکی را برایتان تعریف کنم تا یک حس واقعی نسبت به شرایط موجود داشته باشید.

بنده را معرفی کردند به صنایع شهید ... در اتوبان کرج که مسولیت تولید راکت و موتور موشک داشت. از حراست که عبور کردم، دیدم وارد یک محوطه بسیار بزرگ و محصور شده ام با تعداد زیادی سوله، اما متاسفانه در شرایط فوق اسف بار. محوطه ای که معلوم بود باید درش چمن می بود، خار سبز شده بود. درهای سوله ها زنگ زده و از همه جالبتر، هر گوشه را که نگاه می کردی، یک کپه بنده راکت (در اندازه کاتیوشا و کوچکتر) یا یک کپه ضایعات یا یک کپه نازل و ...

باور نمی کردم یک محیط نظامی به این بی نظمی باشد! مسولی که داشت بنده را ترقیب می کرد که استخدام شوم، خدارا شکر به ریشویی ما بقی نبود و تحصیلات دانشگاهی ولو در دانشگاه قزوین هم داشت.
از او پرسیدم کاری که به بنده پیش نهاد می کنید چیست؟
فکر می کنید به بنده چه جوابی داد؟
گفت وقتی استخدام شدی، دیگر کسی کاری با تو نمی تواند بکند و تو صرفا موظف هستی ساعات مشخصی اینجا باشی، در این ساعات هر کاری دوست داری انجام بده! مثال آورد از دوستش که اینجا روی مقاله خودش کار می کرد و ...

پرسیدم اینجا به چه تخصصی نیاز خواهم داشت؟ ایشام فرمودند اینجا ما استاندارد تعریف می کنیم، گفتم یعنی چه؟ گفتند یعنی می گوییم فلان چیز باید این مشخصات را داشته باشد. پرسیدم بنده باید چه تخصصی را تقویت کنم که اینجا کاربردی تر باشم، فرمودند اینجا باید سیمولیشن بلد باشی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

در راه برگشت، بنده را برای آشنایی بیشتر بت فضا، به درب یک سوله برد که در آنجا چندین ماشین تراش (به نظر اوراق) قرار داشت. گفت اگر شما بخواهید اینجا کار کنید، تمام این تجهیزات در اختیار شماست!!!

بنده خداحافظی گرمی با ایشان کردم و به سرعت محوطه را ترک نمودم قبل از آنکه بیش از اندازه دیر شود... ما بقی صنایع هم در یک کلام "فشل" بودند.
بنده واقعا دوست دارم مسول این صنعت را ببینم بگویم شما خودت خجالت نمی کشی این کارخانه در همچین وضعیتی است؟

اصلا بنده به قیافه و وجنات کارکنان آنجا که نگاه می کردم بیشتر به متولی هیات سینه زنی می خوردند تا تحصیل کرده. چه برسد به دانشمند و متخصص. سر و وضع نامناسب و غیر حرفه ای و شلختگی از همه جا میبارید.

کشوری که مسولیت در آن یک کلمه بی معنی است و مدیر مورد سوال نیست بهتر از همین هم نمی شود.

(یک مقدار تلخی اش را کم کنید خودتان ولی یک کلمه غیر از واقعیت در این عرایض بنده نیست.)
[/quote]

جناب آقای میسالو عزیز
اجازه بدید بنده از این خاطره شما دو تا نکته مثبت استخراج کنم:
1 - صنایع دفاعی به فکر جذب متخصص هستند و برای این کار میان در دانشگاهها غرفه میزنند و ...
2 - اون آقایی که به شما مصاحبه کرده به خیال خودش می خواسته همه خواسته های شما رو که شاید به نظر ایشون مهمترینش آزادی در عمل بوده برآورده کنه و هرجوریه شما رو جذب کنه.
3 - آزادی عمل می تونه به بروز ایده های خلاق منجر بشه.

البته دو نکته رو نمیشه از نظر دور داشت:
1 - اسراف و هدر رفت منابع (اعم از مواد اولیه، وقت، پول و ...) در کشور ما زیاده و مدتها طول می کشه که سیستم مدیریتی جامعی ساخته بشه که هم کار کنه و هم اسراف نکنه. بعضی مدیران هم بوده اند و هستند که برای جلوگیری از اسراف، کارها رو تعطیل می کنند، نیرو نمی گیرند و .... باز هم مدل کار با راندمان پایین بهتر از مدل کار نکردن هستش.

2 - هیچ وقت کل داشته ها همون چند تا دستگاه تراش زنگ زده و ... نیست به دو دلیل
2-1- در سیستم اسراف کار، اتفاقا تجهیزات خیلی زیاد خریداری میشه و یکی از معایب مدیریت پروژه ها در ایران، راحتی خرج کردن منابع برای خرید سخت افزار و سختی اون برای ساخت نیرو، نرم افزار، روش و ... هستش
2-2- این همه تولیدات صنعتی نظامی که با اون دستگاهها قابل انجام نیست که برادر من.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]کالیبر، برد، از همه مهمتر دقت لازم برای CIWS ؟[/quote]
[size=3][color=#000000][font=tahoma]سلاح اخگر با دارا بودن كالیبر 7.62 میلی‌متر و با برد موثری بیش از دو هزار متر قابلیت نصب برروی زمین و خودرو را دارد.[/font][/color]

[color=#000000][font=tahoma]این سلاح با نواخت تیر بالا كه قادر به ایجاد دیوار آتش با نواخت چهارهزارالی 6 هزارتیر در دقیقه است . [/font][/color][/size]

[quote]کدام سیستم هیدرولیکی؟؟؟ بنده خیلی مشتاق هستم ببینم ما سیستم هیدرولیکی روی توپ نسب کنیم.[/quote]
[size=3][color=#000000][font=tahoma]توپ های حرکت اتوماتیک ، مانند شکل چند پست قبل ، یا توپ های اتوماتیک ضد هوایی متصل به کامپیوتر همه از سیستم هیدرولیکی یا پنوماتیکی بهره می برند، اصلا نه همین توپ فجر دریایی کنترلش با همین سیستم ها است[/font][/color][/size]

[quote]فکر نمی کنم مشکل اصلی کنترل باشد. مشکل اصلی پردازش داده های گرفته شده از رادار با حد اکثر سرعت و تخمین بهینه است.[/quote]
بحث برنامه نویسی دیگر در هر دانشگاهی معمول شده است بویژه سیستم های کنترل، حال با دادن وقت و امکانات به یک دوره دیده ظرف کمتر از یک سال برنامه ای قوی خواهیم داشت که تنها با نرم افزار های برنامه نویسی چون فرترن یا سی می تواند برنامه با سرعت بالا ارائه دهد. در بحث سرعت پردازش دیگر تخصص با شما برقی ها و بچه های کامپیوتری است که بصورت حل موازی می توان سرعت را چند برابر نمود

[quote]کدام زیرساخت؟ بنده خیلی مشتاقم ببینم یک رادار برای ردگیری موشک ساخته شده باشد.[/quote]
دیگر این پهباد ها را از کجا شناسایی کرده اند ؟ با چشم که نمی شود
از سویی دیگر رادار مورد نظر ترکیبی از رادار با امواج ارسالی و سیستم اپتیکال است و بردش فراتر از سه کیلومتر که نیست
یعنی این همه ادعا که می شود رادار پسیو و ... می سازیم یک رادار نمی توانند بسازند آن هم برای 3 الی 2 کیلومتر شعاع

[quote]فکر نمی کنم چیز خیلی سری باشد پدافند دفاع نزدیک. اگر ساخته باشند بعید است آن را (مثلا روی جماران) استفاده نکنند که لو نرود. (به نظر بنده حقیر استفاده کردنش خیلی واجبتر از مخفی کردنش میرسد)[/quote]
من نظرم بیشتر در ضعف در دقت میلیمتری حرکت توپ با امکان دفع ضربات آتش ویا ضعف در دقت در شناسایی محل موشک با دقت زیر نیم متر است ویرایش شده در توسط arminheidari
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
اینجا می رسیم به نکته پنجم، می دونید که پدافند زمان جنگ زیر مجموعه نیرو هوایی بود، و می دونید که اولین شلیک موشک سجیل روی خارک به خطا رفت،
[/quote]

سلام
اینجا می رسیم به سفسطه گری ها و دروغ پردازی های شما ..... جا توی کشور قحط بود که ایران بخواد موشکش رو برای اولین روی یکی از استراتژیک ترین جزیره هاش که پر از تاسیسات حساس هست ، آزمایش کنه ........ بیابون های ایران خیلی با ارزش بودن که بیایم روی جزیره ی استراتژیکمون موشک امتحان کنیم !؟ اونم موشک صفر کیلومتر !؟
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='100' timestamp='1355035488' post='287327']
[quote]
[/quote]

سلام
اینجا می رسیم به سفسطه گری ها و دروغ پردازی های شما ..... جا توی کشور قحط بود که ایران بخواد موشکش رو برای اولین روی یکی از استراتژیک ترین جزیره هاش که پر از تاسیسات حساس هست ، آزمایش کنه ........ بیابون های ایران خیلی با ارزش بودن که بیایم روی جزیره ی استراتژیکمون موشک امتحان کنیم !؟ اونم موشک صفر کیلومتر !؟
[/quote]
فكر كنم بد نوشته
سجيل ، هاوك ، نيروي هوايي ، خارك بايد يك چيزي را اشتباه نوشته باشه يا اينكه سجيل مورد نظرشون اين سجيل ما نباشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اینجا می رسیم به نکته پنجم، می دونید که پدافند زمان جنگ زیر مجموعه نیرو هوایی بود، و می دونید که اولین شلیک موشک سجیل روی خارک به خطا رفت،

سلام
اینجا می رسیم به سفسطه گری ها و دروغ پردازی های شما ..... جا توی کشور قحط بود که ایران بخواد موشکش رو برای اولین روی یکی از استراتژیک ترین جزیره هاش که پر از تاسیسات حساس هست ، آزمایش کنه ........ بیابون های ایران خیلی با ارزش بودن که بیایم روی جزیره ی استراتژیکمون موشک امتحان کنیم !؟ اونم موشک صفر کیلومتر !؟[/quote]
دوست عزیزم خواهشا انقدر راحت به کسی تهمت نزنید...
متاسفانه با شواهد موجود این قضیه که دوستمون گفت به احتمال 80% حقیقت داره...
برای تست سجیل اکثر موشک هایی که مورد استفاده قرار گرفت موشک های انباری یا تعمیری بودن....
اولین تست سجیل هم مطمئنا روی خارک نبوده...
ولی اولین عملیات رهگیری اصلی که با سجیل انجام شد روی خارک بوده...که موشک اولی خطا می ره ولی دومی به میراژ عراقی اصابت می کنه....
اصولا هر چیزی که با منطق لحظه ای ما جور در نیاد دلیلی نداره که دروغ یا سفسطه باشه....
شما اگه زمان جنگ فرمانده بودید....با اون کمبود هایی که حتی در مورد هاوک ها بود...می آمدید و بهترین موشک هاتون رو از سایتای پدافندی باز می کردید و به یه پروژه می دادید که معلوم نبود کی به نتیجه می رسه؟ یا همین انباری ها که باز هم با ارزشن رو می دادید...والا همین قدر همکاری هم ایول داشت....
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.