death-white

تحلیل و پیگیری تحولات سوریه (1)

Recommended Posts

بعید هست در صورت محکوم شدن بشار اسد به استفاده از سلاح شیمیایی و دادن حکم حمله به سوریه از سوی سازمان ملل , روسیه بتونه کاری انجام بده! محکوم شدن بشار اسد هم اصلا بعید نیست!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]- براحتی تمام میتوانند موشک های تاماهاوک رو منحرف و مختل کنند بدون حتی روشن کردن یک کبریت .[/quote]
البته این قسمت اغراق امیز بود اما در بقیه موارد میتونه کمک کنه در ضمن حتی در صورت کشف موشک های امریکایی و اعلام به اسد باز هم فرقی نداره امریکا بیشتر به دنبال نابود کردن تاسیسات هست و البته قصد نابودی تمامی ذخیره شیمیایی اسد رو هم داره ک رسیدن به این یکی رو کمی سخت میکنه
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خوب با عنایات روسیه به انگلیس یه احتمال قوی انگلیس هم در درگیری شرکت میکنه
اجلاس 20 هم که 11 کشور گفتن به سوریه حمله کنید فقط میخوام بدونم فارس نیوز با چه رویی میخواد این خبر رو کار کنه !<p>جناب واریور تج%2

[url="http://www.tabnak.ir/fa/news/343280/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%B4%DB%8C%D8%B9%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82-%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA"]ایران به شیعیان عراق فرمان حمله به آمریکا را داده است![/url]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حمایت اطلاعاتی و الکترونیکی (ESM و ELINT) از سوریه و احتمالا عملیات های اختلال (ECM) توسط روسها با توجه به ترکیب ناوهای وارد شده به مدیترانه از جمله SSV-21 کاملا امکان پذیر هست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][b]فرانس انفو: در ایران نیز این بحث وجود دارد و قطعاً شما دقیق‌تر از ما آن را دنبال کرده‌اید. [color=#FF0000]خصوصاً آنچه در خصوص رئیس جمهور اسبق، آقای رفسنجانی گفته شده طبق خبر یک آژانس خبری ایرانی که ایشان گفته دولت سوریه مسئول این حمله شیمیایی است.[/color] این سخنان اول انعکاس داده شد و سپس توسط این آژانس خبری حذف شد. چه اتفاقی افتاده است؟ [/b][b]آهنی:[/b]
[right]شما آقای رفسنجانی را که یک شخصیت سیاسی است، خوب می‌شناسید. وی دیدگاه‌های خود را دارد اما این اطلاعات و ویدئوی ساختگی را نیز تکذیب کرده است. در جهان فعلی، آسان می‌شود اینگونه ویدئوها را آماده کرد و ساخت ولی قطعی است که این مطلب از سوی وی گفته نشده، زیرا ایشان همیشه در این خصوص موضع روشنی داشته است.[/right]
[b]فرانس انفو: [color=#FF0000]با این حال تکذیبیه روشن حداقل به ما در فرانسه نرسیده است.[/color] اگر توسط سازمان ملل اثبات شود که دولت سوریه سلاح شیمیایی علیه ملت خود استفاده کرده است، چه خواهید کرد؟ [/b][b]آهنی: [/b]
[right][color=#282828][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]من به شما گفتم موضع ما کاملاً روشن است. ما همیشه استفاده از سلاح شیمیایی را محکوم کرده‌ایم. از طرف هر کسی که باشد ولی باید صبر کرد زیرا تا کنون حتی هیئت بازرسی که در سوریه بوده، دستور العملی برای بررسی اینکه چه کسی مسئول بوده دریافت نکرده است و این امر باعث تاسف است.[/font][/color][/right]
[/quote][size=5]با سلام متاسفانه ابعاد بین المللی سخنان هاشمی میرود که برای نظام ما گران تمام شود - نوشته فوق تنها شروع کوچکی است که به مرور گسترده تر خواهد شد[/size][size=5]جهت تنویر افکار برخی دوستانی که صرفا این موضوع رو شایعه و درحد چهار انگشت فاصله گوش تا چشم میدانند- همانطور که انتظار میرفت فیلم گرفته شده با موبایل بدست آمده است- ظاهرا این جناب با اطمینان از عدم فیلم برداری از مراسم و در یک کان دورافتاده که بشود ابعاد پخش خبر را کنترل و تکذیب کرد راحت مکنونات قلبی خود را بیان کرده اند - بهر حال از دوستان خواهش دارم بدور از اظهار ناراحتی تند و بیانات نامناسب- پس از اثبات مطلب به ابعاد مختلف موضوع بپردازند[/size]
[right][size=5][color=#FF0000][font=Times New Roman][b]عقب‌ نشینی غیر رسمی هاشمی از موضع جنجالی/صدا جعلی است![/b][/font][/color][/size][/right]
[size=5] به گزارش بی باک، آیت‌الله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان و نماینده این استان در مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به صوت منتشر شده منتسب به هاشمی رفسنجانی با مضمون اتهام‌افکنی علیه حکومت سوریه درباره استفاده از بمب‌های شیمیایی علیه مردمش، خاطرنشان کرد: من وقتی این خبرها را و پیامک‌ها را دیدم، پیش خودم گفتم که بهترین راه آن است که از خودش (هاشمی رفسنجانی) بپرسم. وقتی از وی صحت و سقم این گفته‌هایش را پرسیدم دیدم خیلی ناراحت است. هاشمی رفسنجانی به من گفت: هیچ عاقلی قبول می‌کند که من چنین حرفی را زده باشم؟ آیت‌الله طباطبایی‌نژاد اضافه کرد: من به هاشمی گفتم که آنها صدا را دارند. هاشمی رفسنجانی در پاسخ به من گفت: "من صدا را خودم دیدم. صدا را درست کرد‌ه‌اند و خواسته‌اند که مثل من حرف بزنند. اصلاً این حرف و موضع من نیست. من گفتم آمریکا بهانه کرده که دولت سوریه علیه مردمش بمب‌های شیمیایی زده. گفتم آمریکا این‌طور گفته است نه‌اینکه موضع من باشد. این جزو اسرائیلیات است که من چنین حرفی را زده باشم". این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان "در جلسه امروز خبرگان بعضی آقایان به من اعتراض کردند و گفتند که صدای هاشمی هم منتشر شده"، اظهار داشت: من به آنها گفتم وقتی خودش این‌طور می‌گوید: نه این‌طور نیست و نگفته‌ام، چرا باید بگوییم که این شخصیت این حرف غیرمرتبط نامربوط را زده است. روایت داریم اگر ۵۰ نفر هم بگویند فردی حرفی را زده ولی خود آن فرد بگوید نگفته‌ام، فصدقه و کذبهم (آن فرد را تصدیق کن و آنها را که می‌گویند گفته، تکذیب کن). این روایت امام صادق علیه السلام است. آیت‌الله طباطبایی‌نژاد در پاسخ به سؤال تسنیم مبنی بر اینکه آیا آقای هاشمی رفسنجانی صراحتاً تأکید کرد که حرفی مبنی بر استفاده حکومت سوریه از بمب‌های شیمیایی علیه ملت سوریه نزده است، گفت: بله من این موضوع را از ایشان پرسیدم و ایشان صراحتاً اعلام کردند که نگفته‌اند و صدایی که منتشر شده جعلی است. با توجه به سخنان آیت الله طباطبایی این سوال برای افکار عمومی بوجود آمده است که چرا آقای هاشمی خودش درباره فایل صوتی اظهاراتش گفت وگو و آن را صراحتا رد نمی کند. آيا سوال بزرگی که این اخیرا درباره موضع او در ذهن مردم ایجاد شده،‌ برای شخص آقای هاشمی ارزش پاسخگویی رسمی را ندارد؟ [color=#ff0000]البته علاوه بر صوت فیلم سخنان هاشمی هم منتشر شده است.[/color] [url="http://www.bibaknews.com/shownews.php?idnews=47844"]http://www.bibaknews...hp?idnews=47844[/url] [/size]
[right][size=5][color=#E28E00][font=b nazanin', Arial, Helvetica, sans-serif]بی‌صبرانه منتظر تکذیب شخص آقای هاشمی درباره صوت منسوب به وی هستیم[/font][/color][/size][/right]
[size=5] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]به گزارش جهان، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در نطق میان دستور خود در صحن علنی اظهار داشت: این روزها یکی از سخت‌ترین برهه‌های تاریخ تقابل نظام سلطه به رهبری آمریکا را با انقلاب اسلامی می‌گذارنیم که نقطه تقابل اصلی آن در سوریه رقم می‌خورد.[/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif] دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی افزود: جنگ در سوریه جنگ مذهبی و جنگ بین سنی و شیعه نیست، چرا که اکثریت ملت و ارتش سوریه و برادران اهل تسنن، خود قربانی تروریسم هدایت شده از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و رژیم‌های مرتجع منطقه هستند و صد البته جنگ بین دولت دوست سوریه نیز نیست که آن هم دروغی آشکار است. عضو کمیسیون شوراهای مجلس با بیان اینکه اخیرا آمریکا و همپیمانانش باز به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی خود را مهیای حمله به سوریه کردند، خاطرنشان کرد: ما ضمن محکوم کردن استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه، بیان می‌داریم که ما‌ه ها قبل از طرف وزارت خارجه ایران اسناد تحویل مواد شیمیایی به تروریست از سوی کشورهای مرتجع منطقه در اختیار سازمان ملل قرار گرفته بود و این موضوع نیز اخیرا توسط آقای ظریف مورد تأکید قرار گرفت و البته انتظاری هم جز این از تروریست‌های جهانی، سوریه و حامیان آنها نیست. زاکانی با بیان اینکه با کمال تعجب اخیرا صوتی منسوب به جناب آقای هاشمی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شده است که حرف‌های بسیار نادرست و خطرناکی را بیان کرده است، تصریح کرد: این مسئله از دو حالت خارج نیست، اول اینکه این صوت ساختگی و جعلی است که در این صورت همه ما از این موضوع خوشحال خواهیم شد، چراکه هیچ علاقمندی به آسیب خوردن به جناب آقای هاشمی نداریم، اما اسلام و نظام اسلامی را بالاتر از همه چیز برمی‌شمریم و معتقدیم هر کسی در مقابل اسلام بایستد، به آتش قهر الهی خواهد سوخت. وی ادامه داد: بی‌صبرانه منتظر تکذیب شخص آقای هاشمی و اعلام مواضع صریح و درست از سوی وی هستیم و از وزارت اطلاعات نیز می‌خواهیم که این موضوع را بررسی و اصل آن را به اطلاع مردم برساند. نماینده تهران با اشاره به صورت دوم این مسئله بیان داشت: در صورتی که این صورت واقعی باشد و حرف‌های نادرست را آقای هاشمی زده باشد به نظرم باز از سه صورت خارج نیست اول اینکه وی قصد تضعیف جبهه مقاومت در مقابل نظام سلطه را دارد که البته این صورت نزد بنده منتفی است. زاکانی ادامه داد: اما صورت‌های دیگر اینکه یا اطلاعات غلط به آقای هاشمی داده شده و یا برداشت غلط از اطلاعات کرده است، که در صورت صحت نوار منتشر شده، بنده این دو صورت را محتمل می‌دارم، از این رو یک نکته را ذکر می‌کنم که ثابت شود اینگونه بیان‌ها در دوران گذشته هم سابقه داشته است. عضو کمیسیون شوراهای مجلس گفت: در تاریخ ۲۶/۳/۸۸ تعیین چهار روز بعد از انتخابات بنا بر مأموریتی از مجلس به همراه پنج نفر از نمایندگان که آقایان ابوترابی، نادران و کاظم جلالی که هم اکنون در مجلس نهم نیز هستند، جلسه‌ای را با آقای هاشمی داشتیم و وی نکات متعددی را گفت و بیان کرد که برای تقلب در انتخابات دلایلی وجود دارد. وی افزود: از جمله ذکر کرد که آقای ری‌شهری در دیداری که با آقای هاشمی داشته گفته است که یکی از کارمندان زیرمجموعه آقای ری‌شهری یک هفته قبل از انتخابات یعنی در تاریخ ۱۵/۳/۸۸ در زادگاه خود در یکی از روستاهای اطراف قم به دیدار پدر خود رفته است و بعد از لحظاتی پدر وی به او مراجعه کرده و در پاسخ به سؤال فرزند خود، یعنی کارمند مجموعه تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) با نشان دادن انگشت سبابه خود که با جوهر رنگی شده بود، گفته است که من در قبال دریافت ۵۰ هزار تومان پول، به آقای احمدی‌نژاد رأی داده‌ام. با تعجب پرسیده شد که یک هفته قبل از انتخابات و اینکه آقای ری‌شهری این صحبت را کرده‌اند و آقای هاشمی بر آن تآکید ورزیدند با کمال خوشبختی موضوع توسط آقای اژه‌ای وزیر وقت اطلاعات مورد بررسی قرار گرفت و در مجمع تشخیص مصلحت نظام و در حضور همگان از جمله آقایان هاشمی و ری‌شهری دروغ بودن این ادعا را بیان داشت و جالب اینکه در همان جلسه آقای ری‌شهری اصل موضوع را سؤال کرد و در همانجا به آقای هاشمی اعتراض کرد که من چه زمانی اینگونه به شما گفته بودم و این نقل را تکذیب کرد. زاکانی افزود: در زمینه موضوع شیمیایی سوریه چیزی نیست که ما با اغماض با این موضوع برخورد کنیم و البته فرصت محدود است و حرف‌های از این دست بسیار. نماینده تهران ادامه داد: ما متأسفیم که دشمنان به اسلام ظلم می‌کنند و به انقلاب اسلامی و مسلمانان جفا و اینگونه با مصالح اسلام و امت اسلامی بازی می‌کنند، به هر حال توصیه می‌کنیم کسانی که خودشان را صاحب نظر در مسائل بین‌المللی می‌دانند و ادعا می‌کنند که مدارکی در استفاده از مواد شیمیایی توسط ارتش سوریه دارند، این مدارک را در اختیار آمریکا و اوباما قرار دهند و آنها را از سردرگمی ادعاهای بی‌دلیل‌شان در آورند که حتما اسباب تشکر آنها و زمینه حمله به سوریه را فراهم خواهند کرد. [/font] [url="http://jahannews.com/vdcfxxdmtw6dy1a.igiw.html"]http://jahannews.com...6dy1a.igiw.html[/url] [/size]
[right][size=5][color=#E28E00][font=b nazanin', Arial, Helvetica, sans-serif]چرا هاشمی آن مواضع را گرفت؟/ ناتوانی جسمی واطرافیان[/font][/color][/size][/right]
[size=5] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]به گزارش جهان، کیهان نوشت:[/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]آخرین اظهارات هاشمی رفسنجانی در جریان سفر به مازندران و سخنرانی در مراسم سالگرد ارتحال آیت‌‌الله صالحی مازندرانی در شهر شیرگاه سوادکوه و ادعای استفاده دولت سوریه از سلاح‌ شیمیایی علیه شهروندان خود با تعجب آمیخته به‌ملامت بسیاری از مردم و کارشناسان روبرو شد. ادعای هاشمی در حالی است که مجلس عوام انگلیس به دلیل دروغ بودن اصل این ادعا، با همراهی آمریکا در حمله به سوریه مخالفت کرد. دولت آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی نیز تاکنون در این‌باره هیچ سندی ارائه نکرده‌اند. با این وجود هاشمی در شیرگاه مدعی شده که «مردم سوریه از طرف حکومت خودشان مورد حمله شیمیایی واقع شده‌اند و حالا هم باید منتظر حمله خارجی‌ها باشند»!! [/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]فایل صوتی این اظهارات در حالی منتشر شده که پیش از این رضا سلیمانی مدیرکل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام ادعای نعیمه اشراقی خواهر زن رضا خاتمی درباره بیان اظهارات مشابه از سوی هاشمی در دیدار با «جمعی از مردم اصفهان» را تکذیب کرده بود. نعیمه اشراقی 7 شهریور در صفحه فیس‌بوک خود خبر داده بود که هاشمی در این دیدار گفته «دولتی که ملت خود را بمباران شیمیایی کند، عواقب سخت آن را خواهد دید»!! [/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]هر چند رضا سلیمانی ادعای نعیمه اشراقی را تکذیب کرد اما چند روز بعد انتشار ویدئوی سخنان مشابه وی در سوادکوه راه تکذیب را دشوار کرد و این تلقی را پدید آورد که وی با ادعایی که حتی باراک اوباما و دیوید کامرون هم درباره آن ابراز تردید می‌کنند، اعتبار و حیثیت خود را به حراج گذاشته است! [/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]اظهارات هاشمی رفسنجانی فارغ از خاستگاه آن، نمونه روشن ماجراجویی و بهانه‌تراشی برای دشمنان خون‌آشام ملت‌های مسلمان منطقه است. در واقع آقای هاشمی برخلاف ادعای همیشگی موضعی به غایت نسنجیده و افراطی اتخاذ کرده که می‌تواند مستند دروغ آشکار آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار گیرد و این در حالی است که رسانه‌های غربی اخبار متعددی حاکی از نقش رژیم سعودی در انتقال تسلیحات شیمیایی و کاربست آن از سوی گروه‌های مسلح و تروریست‌ها منتشر می‌کنند. رسانه‌های غربی همچنین اغلب اذعان دارند که با توجه به پیروزی‌های بزرگ ارتش سوریه طی چند ماه اخیر، دلیلی ندارد که این ارتش از سلاح‌های شیمیایی آن هم علیه شهروندان خود و کودکان و زنان حومه دمشق- و نه دشمنان- استفاده کند. [/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]در هر حال بازی - انشاءالله ناخواسته- هاشمی در زمین آمریکا و رژیم صهیونیستی چند گمانه نگران‌کننده را پیش می‌کشد. نخست اینکه ناتوانی جسمی و ذهنی وی باعث شده نتواند مصلحت خود و کشور خود و مردم منطقه را تشخیص دهد و به رغم نبودن کوچک‌ترین سندی، همان ادعای رژیم ملک عبدالله سعودی و رژیم شیمون ‌پرز و اوباما و کامرون را تکرار کند. احتمال دوم که در تناقض با گمانه نخست نیست این که حلقه مشورتی آلوده‌ای- از لحاظ اطلاعاتی- در گروه اطرافیان و مشاوران هاشمی نفوذ کرده که مرتبا وی را به اتخاذ مواضع رادیکال و به دور از خرد و اعتدال ترغیب می‌کند. وگرنه در شرایط عادی دلیلی ندارد یک چهره سیاسی مدعی میانه‌روی و پرهیز از بهانه‌تراشی برای دشمنان، ادعاهای دروغ سران کاخ سفید و تل‌آویو را که حتی سازمان ملل نیز آن را تأیید نکرده و پارلمان انگلیس نیز حاضر نیست بپذیرد، تکرار کند. برای ناظران و تحلیلگران ردگیری این حلقه بسیار ضروری است چرا که در آشوب‌افکنی 4 سال پیش بیگانگان نیز همین رفتار غیرعقلانی به چشم می‌خورد. [/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]اکنون سوال این است که اگر مثلا سرویس جاسوسی سیا یا موساد و یا ام‌آی‌سیکس انگلیس اظهارات آقای هاشمی را مستند ادعاهای نچسب خود قرار دهند و منافع ملی ما و منافع کلان جهان اسلام به مخاطره افتد، وی چه عذری برای جبران خسارتی که به بار می‌آورد خواهد داشت؟! آیا می‌شود گفت که ایشان در آشوب‌افکنی 4 سال پیش نیز همسو با شما بود و به دروغ ادعای تقلب در انتخابات 88 را مطرح کرده بود و از این روی ادعای اخیرش بر وزن دعاوی باطل شما چیزی نمی‌افزاید؟! یا باید گفت به اقتضای وضعیت جسمی و روحی وی نباید اظهاراتش را جدی گرفت؟! یا...[/font] [url="http://jahannews.com/vdcaa6new49n6w1.k5k4.html"]http://jahannews.com...9n6w1.k5k4.html[/url] [/size]
[right][size=5][color=#E28E00][font=b nazanin', Arial, Helvetica, sans-serif]انتشار صوت و فیلم سخنان هاشمی علیه سوریه/ آقای رفسنجانی! جوابی دارید؟[/font][/color][/size][/right]
[size=5] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]ه گزارش سرویس سیاسی جهان نیوز، پس از آنکه جهان نیوز اظهارات اعجاب آور آقای هاشمی رفسنجانی درباره سوریه و در تایید ادعای آمریکا و رژیم صهیونیستی را منتشر کرد، موجی از اعتراضات علیه او به راه افتاد. [/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]معترضان که از سخنان هاشمی حیرت زده شده بودند، از دفتر وی خواستند فیلم سخنان او را [/font][url="http://www.jahannews.com/vdcipuaput1az52.cbct.html"]منتشر کند[/url][font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]تا ابهامات احتمالی از بین برود. زیرا پیشتر روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهارات منتسب به هاشمی درباره سوریه در اصفهان را[/font][url="http://www.jahannews.com/vdch-vnxv23nzvd.tft2.html"] تکذیب کرده بود.[/url] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]اما این روابط عمومی که همواره در دفاع از شخص آقای هاشمی پیشتاز بوده، درباره مواضع هاشمی در مازندران سکوت کرد و حتی در سایت شخصی آقای هاشمی هم هیچ اثری از متن، صوت و فیلم سخنان او دیده نمی شود.[/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]البته برخی از مسئولان از جمله [/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه درصدد رد اظهارات منتسب به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بر آمدند. افخم در این باره گفت: اظهارات رییس‌ مجمع تشخیص مصلحت نظام تحریف شده و از سوی دفتر ایشان نیز تکذیب شده است.[/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]تا اینکه اکنون فیلم و صوت اظهارات جنجال ساز هاشمی منتشر شد و به ابهامات موجود پایان داد.[/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]هاشمی عصر روز یكشنبه در مراسم سالگرد ارتحال آیت‌الله‌صالحی مازندرانی در شهر شیرگاه سوادکوه شمالی در بخشی از سخنان خود به مسائل و مشکلات اقتصادی ایران اشاره کرد و گفت: "ما در محاصره، تحریم و بایکوتیم و نمی‌توانیم از منابع استفاده کنیم، باید گران بخریم و در دریافت پول هم با مشکلات فراوان روبرو هستیم اما اخیرا شاهد خطر بزرگ تری هستیم. [/font][b]مردم سوریه بیش از ۱۰۰ هزار کشته و ۸ میلیون آواره دادند در داخل و خارج، زندان ها پر از مردم، زندان ها جا ندارد بعضی از ورزشگاه ها را گرفتند، آنها را پر کردند شرایط بدی بر مردم حاکم است مردم از یک طرف از طرف خود حکومتشان بمباران شیمیایی می شوند و از طرف دیگری امروز منتظر بمب های آمریکا باید بمانند.[/b][font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]"[/font] [/size]
[center][size=5][font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif][color=#FF0000][sub]فیلم و فایل صوتی سخنان هاشمی که سایت بلاغ آن را منتشر کرد[/sub][/color][/font][/size][/center]
[size=5][font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif] [/font][/size]
[center][size=5][font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif][font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif][url="http://www.rassad.ir/a/761.flv"]http://www.rassad.ir...61.flv���� فیلم[/url][/font][/font][/size][/center]
[size=5][font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif][font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]ادعاهای باورنکردنی آقای هاشمی درباره استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه، پیش از این نیز از سوی سران کاخ سفید و تل آویو و با هدف کمک به جریان سلفی - تکفیری حاضر در سوریه بصورت گسترده ای در رسانه های غربی منعکس شده و به بهانه ای برای حمله نظامی به این کشور مبدل شده بود.[/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]روند ابراز علنی برخی نظرات مغایر با چارچوب از سوی هاشمی رفسنجانی که از فتنه ۸۸ و نماز جمعه معروف او آغاز شده بود، این روزها و پس از انتخابات یازدهم [/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]ریاست جمهوری به اوج خود رسیده به نحوی که هاشمی هشتاد ساله به صورت علنی از رویکردهایی مخالف خط مشی امام (ره) به عنوان رویکردهای مورد علاقه خود در عرصه های مختلف یاد می کند، موضوعی که درباره مقاومت اسلامی در قالب یک مصاحبه بیان شده و این بار به ماجرای سوریه نیز کشانده شده است.[/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]جالب اینکه آقای هاشمی روز شنبه در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از اظهار مواضع سیاسی توسط افراد و کانال‌های غیررسمی که می‌تواند برای سیاست خارجی کشور تبعات منفی به همراه داشته باشد، گفته بود: باید از بیان مواضع غیررسمی و افراطی توسط افراد غیر مرتبط پرهیز و مواضع اصولی و هوشیارانه نظام توسط کانال‌های رسمی و مسئول بیان شود.[/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]اما اکنون اظهارات غیرمسئولانه و دشمن شادکن هاشمی در حالی ایراد می شود که موضع مقامات رسمی جمهوری اسلامی از رهبری معظم انقلاب، ریاست جمهوری و وزارت امورخارجه و نیز ملت ایران دقیقا مخالف مسیر کنونی اوست.[/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]با توجه به این واقعه تلخ، تدبیر و هوشمندی شورای نگهبان در ردصلاحیت آقای هاشمی در انتخابان ریاست جمهوری بیش از پیش روشن و مشخص شد که افکار هاشمی در سال های اخیر دچار تغییرات ماهوی شده است.[/font] [font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]البته گرچه مواضع غیرقابل توجیه و خلاف اصول انقلاب از سوی هاشمی رفسنجانی در سال های پس از فتنه ۸۸ بشدت افزایش یافته اما قطعا دلسوزان انقلاب و نظام، چنین مواضعی آن هم از جایگاه ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر نمی تابند و اینگونه اظهارات خشم آنان و همه حامیان مقاومت در داخل و خارج کشور را به دنبال خواهد داشت.[/font] [color=#ff0000][font=Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif]بر این اساس باید منتظر واکنش مسئولان و فعالان سیاسی به انتشار سند تصویری و صوتی سخنان هاشمی بود[/font][/color] [url="http://jahannews.com/vdcg7z9wwak9qt4.rpra.html"]http://jahannews.com...k9qt4.rpra.html[/url] [/font][/font][/size]

[b] [size=5][url="http://www.bultannews.com/fa/news/166534/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D8%B2%D8%A8%E2%80%8C%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%85%D8%B4%D9%82"]استقرار نیروهای حزب‌الله در دمشق[/url][/size][/b]

[size=5][color=#000000][font=Tahoma, Arial]به گزارش بولتن به نقل از ایسنا، منابع آگاه لبنانی در گفت‌وگو با روزنامه عربستانی عکاظ اعلام کردند که حزب‌الله لبنان خود را برای دو ماموریت مهم در سوریه در زمان حمله آمریکا به این کشور آماده کرده است. [/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial]این منابع تاکید کردند: ماموریت اول ممانعت از سقوط دمشق به دست مخالفان سوری است که به این منظور نزدیک به 10 هزار نیروی حزب‌الله در دمشق مستقر شده است. [/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial]این منابع عنوان داشتند: ماموریت دوم حزب‌الله لبنان آمادگی برای پاسخ موشکی به سمت اسرائیل در صورت وخیم شدن شرایط علیه نظام سوریه و در زمان حمله آمریکا خواهد بود. [/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial]آنها در ادامه افزودند: حزب‌الله لبنان با احتمال حمله نظامی به سوریه به عنوان یک واقعیت که گریزی از آن نیست برخورد می‌کنند.[/font][/color][/size]
[url="http://www.bultannews.com/fa/news/166534/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D8%B2%D8%A8%E2%80%8C%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%85%D8%B4%D9%82"]http://www.bultannews.com/fa/news/166534/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D8%B2%D8%A8%E2%80%8C%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%85%D8%B4%D9%82[/url]

[size=5][url="http://www.tabnak.ir/fa/news/343194/%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%AF-%DB%B7-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B2%D8%AC%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B4%D8%BA%D8%A7%D9%84-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF"]کلارک: قرار بود ۷ کشور ازجمله ایران اشغال شوند[/url][/size]
[size=5][color=#000000][font=Tahoma, Arial]فرمانده سابق آمریکایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (‌ناتو )‌ در برنامه تلویزیونی گفت، آمریکا در سال ۲۰۰۱میلادی تصمیم به حمله به عراق، سوریه، لبنان، لیبی، سومالی، سودان و ایران گرفت و قرار بود طی پنج سال این کشورها را اشغال کند.[/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial]به گزارش واحد مرکزی خبر،‌ وسلی کلارک که در سال ۲۰۰۴ میلادی فرمانده ناتو بود؛ در برنامه ای تلویزیونی گفته بود :« حدود ده روز پس از حوادث یازده سپتامبر ( سال ۲۰۰۱میلادی) به پنتاگون رفتم. پس از آنکه با دونالد رامسفلد ( وزیر دفاع وقت ) و پل ولفوویتس معاون وی دیدار کردم به طبقه پایین آمدم تا با برخی از کسانی که تحت امر من بودند ملاقات کنم. یکی از ژنرالها مرا صدا کرد و گفت سرورم تو باید بیایی و با من برای مدتی صحبت کنی. به او گفتم اما تو کار داری ؟ گفت نه. ما تصمیم جنگ با عراق را گرفته ایم. این حرف برای حدود بیستم سپتامبر آن سال ( سال ۲۰۰۱میلادی ) است. به او گفتم ما با عراق بجنگیم !؟ برای چه ؟ گفت نمی دانم (خنده حاضران در استودیوی تلویزیون ). سپس او ( ژنرال آمریکایی) به من گفت: گمان می کنم آنها ( تصمیم گیران جنگ ) کاری به جز این ندارند . به او ( ژنرال ) گفتم هیچ دلیل و مدرکی پیدا کرده اید که نشان دهد بین او (صدام )‌ و القاعده ارتباط وجود دارد ؟ گفت نه. هیچ مطلب جدیدی در این خصوص وجود ندارد.»[/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial]کلارک افزود: این شخص( ژنرال ) گفت « اما آنها به سادگی تصمیم حمله به عراق را گرفته‌اند . این شخص سپس به من گفت اما گمان می کنم ما نمی دانیم با تروریسم چه می کنیم ولی نیروی نظامی قدرتمندی داریم و می توانیم نظامها را سرنگون کنیم . این شخص سپس گفت گمان می کنم تنها ابزار ما قدرت نظامی است که به مثابه چکش است و هر مشکلی نیز باید همانند یک میخ به نظر برسد و با این چکش حل شود.»[/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial]کلارک گفت: «پس از چند هفته به دیدگاه این شخص فکر کردم در آن زمان ما بمباران هوایی در افغانستان را آغاز کرده بودیم. به این شخص گفتم آیا همچنان تصمیم ما برای حمله به عراق به قوت خود باقی است؟ او گفت حتی بدتر از این! سپس در دفترش خم شد و یادداشتی را برداشت و گفت: من همین الان این یادداشت را از دفتر وزیر دفاع در طبقه بالا دریافت کردم. سپس گفت این یاداشت چگونگی اشغال هفت کشور را طی پنج سال تشریح کرده است.ما با اشغال عراق آغاز می کنیم تا نوبت به سوریه، لبنان، لیبی، سومالی، سودان و ایران برسد.»[/font][/color]

[color=#000000][font=Tahoma, Arial]مجری پرسید امکان دارد یک بار دیگر نام این کشورها را تکرار کنی؟[/font][/color]
[color=#000000][font=Tahoma, Arial]کلارک بار دیگر نام کشورها را تکرار کرد.[/font][/color][/size]
[size=5][color=#000000][font=Tahoma, Arial] [/font][/color][/size][url="http://www.tabnak.ir/fa/news/343194/%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%AF-%DB%B7-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B2%D8%AC%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B4%D8%BA%D8%A7%D9%84-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF"]http://www.tabnak.ir/fa/news/343194/%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%AF-%DB%B7-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B2%D8%AC%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B4%D8%BA%D8%A7%D9%84-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF[/url]
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خیلی ممنون برادر بزرگوارم حاج ابراهیم عزیز.

دوستان اگه علاقمند به تحلیل درست و اساسی هستین پیشنهاد می کنم دوباره به تاپیک تحولات سوریه مراجعه کنین و اخبار قدیمی رو هم مرور بفرمایین. بنده الان دارم همین کار رو انجام میدم و بعضی از اخبار و نظرات رو الان خیلی بهتر درک می کنم.

_______ ویرایش شده______________

این پست رو ببینین! جالبه!
http://www.military.ir/forums/topic/23281-%d8%aa%d8%ad%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%b3%d9%88%d8%b1%db%8c%d9%87-%d8%8c-%d8%a8%d9%87%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%b5%d9%81-%d8%a2%d8%b1%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%ba%d8%b1%d8%a8-%d9%88-%d8%b4%d8%b1%d9%82/page__st__30#entry216796

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='maysam2007' timestamp='1378494497' post='336834']
خیلی ممنون برادر بزرگوارم حاج ابراهیم عزیز.

دوستان اگه علاقمند به تحلیل درست و اساسی هستین پیشنهاد می کنم دوباره به تاپیک تحولات سوریه مراجعه کنین و اخبار قدیمی رو هم مرور بفرمایین. بنده الان دارم همین کار رو انجام میدم و بعضی از اخبار و نظرات رو الان خیلی بهتر درک می کنم.

_______ ویرایش شده______________

این پست رو ببینین! جالبه!
[url="http://www.military.ir/forums/topic/23281-%d8%aa%d8%ad%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%b3%d9%88%d8%b1%db%8c%d9%87-%d8%8c-%d8%a8%d9%87%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%b5%d9%81-%d8%a2%d8%b1%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%ba%d8%b1%d8%a8-%d9%88-%d8%b4%d8%b1%d9%82/page__st__30#entry216796"]http://www.military...._30#entry216796[/url]

یا حق
[/quote]

میثم جان اون موقع خیلی ناپخته تر از الان بودم و البته هنوز ماجرا شکل امروزی خودش رو پیدا نکرده بود ، هنوز پدیده خود سوزی یه نفر در تونس و تکرار جریان در مصر و سوریه مطرح بود ، که لیبی به وضعی دقیقا مشابه سوریه کنونی مبتلا شده بود !

این مجموع اولین و دومین پستی هم که در اون تاپیک نوشتم ، در حالی که بحثهای بهار عربی و انقلاب اسلامی مطرح بود و این خیزش ها دمکراسی خواهانه و در راستای رسیدن به آزادی و لیبرالیسم بیان میشد ، عین اون گفته های ساده در ابتدای امر امروز واقعیت پیدا کردن ... ؛

تاریخ این پست مربوط به می 2012 هست که اگر اشتباه نکنم میشه خرداد ماه سال گذشته ...

" .......

[quote]
------
----
--
-

واقعا قضاوت در مورد این فجایع ، که خون انسانهای بیگناه در اون بازیچه اهداف سیاسی میشه کار سختی هست ، میتونم استدلال کنم ، استدلال های حقه از لحاظ عقلی ، اما چون واقعا هیچ وقت نمی تونم " قطع یقین اثباتشون " کنم و همیشه جای شبه توی انها باقی میمونه چیزی نمیگم ، بخصوص در این فاجعه خونین و کثیف ....

اما این جمله رو میگم که " ممکنه کار هر طرفی باشه " و شاید طرفهای سوم و چهارم ! و شاید بواسطه هر دو طرف بصورت همزمان !! و برای همه اش دلیل هست ، اما اون چیزی آدم رو قانع میکنه که از مجرای " اثبات " خارج بشه ، حرف زدن در مورد چنین مسایلی واقعا به سان قضاوت میمونه ، و ادم باید دست نگه داره و تا مدارک متقن نبینه ، اگر تقوا داره هیچ ادعایی رو باور نکنه ، حتی تصورات عقلایی خودش ، حقیقت در موضوع فوق فقط از یک کار پلیسی اطلاعاتی منصفانه حاصل میشه ، که بعید به نظر میرسه به این راحتی ها انجام بشه ...

-
--
----
------

اما یک نکته رو بگم ، خدمت آقا مصطفی عزیز ، تصور اینکه گروه های ذینفع سومی هم توی سوریه این اقدامات رو انجام بدن بعید نیست ، تشکیلاتی که نه شورشیان خواهان اون هستند و نه دولت ، اگر منصف باشیم نباید از هر اتفاقی رو بین دو قطبی دولت - شورشی تقسیم کنیم ، چه بسا در ماجرای 88 هم دهها جریان بی ربط به جریان اصلی " مردمی " بودن که تب ماجرا رو با اقدامات علمی گرم نگه میداشتن ...

باید در نظر گرفت که هر اتفاقی که الان میفته برچسبی هست که به فردای " گروه حاکم " اعم از انقلابی و یا دولت کنونی خواهد خورد ! و مایه کنترل " شخصیت " های موجود در آینده سوریه خواهد شد ...

...
..
.
و اضافه کنم ، این جریان عقده هایی رو بوجود میاره که تا ده ها سال سوریه محل انتقام و تروریسم خواهد شد ، بخصوص در شروع دمکراسی ای که با انتخابات مجلس کلید خورده ، سوریه از هم میپاشد طوری که به نفع هیچ کس نباشد ، الا یک نیروی نظامی مهاجم به قصد اشغالگری ، وضعیت سوریه به عراق بعد از جنگ داره شباهت پیدا میکنه ، شکل دادن دمکراسی در چنین فضای خشونت باری واقعا دشواره ، اینجا یک مشروعیت برای جریان حاکم وجود داره که به حفظ امنیت با خشونت صد در صدی رو بیاره ! و همین مسئله نیاز به تصمیم گیری جهانی در مورد اقدام علیه دولت سوریه و نیروهای حافظ صلح و سازمان ملل بازی رو توجیح میکنه ، ...[/quote]

این پست سوم بنده ، جون 2012 ،
[quote]

با توجه به رویکردی که غرب و شرق و همچنین اسد و مخالفان در این مسئله دارند ... ؛

- مشخصا این ماجرا برنده ای نخواهد داشت .
- قرار است "خشونت " - " پیگیری اهداف سیاسی با تعصبات مذهبی " - " بی نظمی اساسی هم در ساختار و هم در کنش های مردمی" در کل خاور میانه بوجود بیاید ! .
- قرار است این جنگ از پتانسیل گرایش به هدفی خاص " تغییر بشار " به تعارضات عمیق منطقه ای بدل شود ، .
- تا مدتها فضای خاورمیانه از دید دولتها امنیتی و از دید مردم نا امن خواهد شد ، و این خود به تضاد میان دولت و مردم و دور شدن آنها از یکدیگر می انجامد .
- مردم به نام " دین " و بخاطر مقاصد پنهان سیاسی قربانی جنگ مذهبی خواهند شد ، ریشه اختلافات به سبک تفرقه انگلیسی تا ده ها و یا شاید صدها سال باقی خواهد ماند ، از این جهت که افول اقتصادی سیاسی و وحدت جمعی غرب تا رسیدن به پوشش و همگرایی مجدد زمان بر خواهد بود ! لذا در مناطق حساس "زمین های کشاورزی اقتصاد غرب" همواره باید عدم پیشرفت و ثبات سیاسی وجود داشته باشد ، ..
- ذخایر قدرت در عربستان ، ترکیه ، ایران ، پاکستان ، مصر و ... که میتوانست با همکاری و تعامل "سیاسی و مذهبی " به مدیریت سیاسی و اقتصادی و فرهنگی جهان برای قرنها بپردازد ، برای همیشه به منبع خصومت و تقابلات اعتقادی و سیاسی بدل خواهد شد و مترادف با آن عقب ماندگی تکنولوژیک و تولید ، وابستگی دایم سرمایه داری این کشورها را به همراه خواهد داشت .

- عاقبت نظام های پدر شاهی " پاتریمونیال " عرب خارج کردن و هدایت سیل خروشان ملتهای خود از پشت سد های سیاسی و فکری دست ساخته خویش به جهتی خارجی از مرزهای جغرافیایی در راستای تحلیل انرژی آنها خواهد بود ... و این بشدت ظرفیت افزایش خشونت های منطقه ای را بالا خواهد برد و چه بسا سیل " اسلام خواهی سیاسی " بخاطر ناتوانی در مدد جویی از افکار دمکراتیک ، ناقص مانده به سمت رهبری خواهی هدف گرا پیش خواهد رفت و همین حکام عرب با مدیریت خصمانه بحران بدنبال هدایت جریان " انقلابی تحول خواهی عرب " به سمت نزاع مذهبی در بازه بین المللی هستند تا نسل بعدی رهبران میراث خصم را تیول داری کنند ، ...

- پس از ماجرای سوریه و یا سایر کشورهای عربی جریانهای سیاسی هستند که به دنبال تصفیه حساب خواهند بود نه چند پادشاه های عرب و مردمشان ، لیکن قدرت اساسی این جریانات " احزاب مذهبی " هستند که در روال کنونی گرایش به خشونت در آنها در حال نهادینه شدن هست ، ..

- خشونت در سوریه کورکورانه تمام منطقه را در خواهد نوردید ، و (شیعه سنی - عراق واره ) نماد وضعیت آینده سوریه

[/quote]

........."
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
کاروان ادوات زرهی ،تانکها ،سیستم های دفاع موشکی در سه استان هاتای ،شنلی اورفا و قاضی انتاب امروز در مرز مستقر شده اند خبری امروز در رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه وزارت دفاع به دارندگان خودروهای جیپ 4در4 اعلام کرده که در صورت وقوع جنگ موظف هستند که خودروهای خود را تحویل دولت دهند .تعداد این خودوروها در استانبول بیش از پنج هزار است .نیروهای مسلح ترکیه فقط بیش از هزار عدد خودرو کبرا از اوتوکار تحویل گرفته اند .شب وزیری دیگری گقت که چنین موضوعی در دستور کار هیت دولت نبود و صحنتی در مورد ان صورت نگرفته است
  • Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[font=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][size=1][size=4][b]شنبه 16 شهریور 1392 - شماره 20584 [url="http://www.kayhan.ir/920616/2.htm#N202"]http://www.kayhan.ir/920616/2.htm#N202[/url][/b]

[b]حمله نظامی با کدام مجوز؟! (یادداشت میهمان)[/b][/size]

[size=4]حقوق بین‌الملل به دلیل ویژگی ساختاری‌اش، نظامی افقی است. این نظام برخلاف حقوق داخلی که واجد وصف تبعیت است، مبتنی بر مشارکت و همکاری است. این واقعیت به معنای فقدان سلسله مراتب در قواعد حقوقی بین‌المللی نیست.
حقوق بین‌الملل نیز مانند هر نظام حقوقی متضمن قواعدی برتر، آمره، عام و غیرقابل تخطی است. لزوم پایبندی اعضاء جامعه بین‌المللی به این قواعد مرتبط با نظم عمومی که همه کشورها در رعایت آن ذینفع می‌باشند، امری مسلم است.
اکنون در قضیه حمله احتمالی آمریکا و متحدانش به سوریه بحث بر سر این نیست که آیا کاربرد سلاح‌های شیمیایی در حقوق بین‌الملل مشروع است یا خیر، که پاسخ یقینا منفی می‌باشد. همچنین با وجود شواهد فراوانی که بکارگیری سلاح شیمیایی از سوی تروریست‌ها را اثبات می‌کند، در این نوشته بحث بر سر این نیست که آیا سلاح های شیمیایی به کار رفته در حومه دمشق توسط نیروهای دولتی و یا توسط گروه‌های مسلح معارض بوده است. بلکه در این جا بحث بر سر این مطلب است که حتی اگر مسلم باشد که دولت سوریه اقدام به استفاده از این سلاح‌ها کرده باشد، آیا آمریکا و متحدانش از نظر حقوقی می‌توانند علیه دولت سوریه اقدام نظامی به عمل آورند؟
به موجب مواد منشور و از جمله ماده 1، رعایت حقوق اساسی بشر و احترام به کرامت وی و رفتار انسانی با افراد بشر یکی از اهداف مهم منشور می‌باشد. ماده 2 بلافاصله بیان می‌کند که «سازمان و اعضای آن در تعقیب اهداف مذکور در ماده 1 بر طبق اصول زیر عمل خواهند کرد...» این اصول در هفت‌بند تحت عنوان ماده 2 قرار گرفته‌اند. در این ماده به صراحت از اصولی نام برده شده است که برای رسیدن به آن اهداف باید به دقت مورد رعایت کشورها و خود سازمان ملل قرار گیرد. در واقع به موجب حقوق منشور و به طور مشخص مواد 1 و 2، کشورها از یک سو متعهد به پیگیری اهدافی از جمله رعایت هر چه بیشتر حقوق و کرامت انسانی ( و در خصوص بحث ما عدم به کارگیری سلاح‌های شیمیایی) می‌باشند و از سوی دیگر متعهد به رعایت برخی اصول برای رسیدن به این اهداف هستند. یعنی اعضاء ملل متحد و سازمان نمی‌توانند برای رسیدن به اهداف هر چند والای مقرر در ماده 1، اصول مقرر در ماده 2 را نقض نمایند. به عبارت روشن‌تر فرض مسلم نقض ماده 1 توسط دولت سوریه و استفاده ارتش این کشور از سلاح‌های شیمیایی هیچ موجبی برای نقض ماده 2 توسط آمریکا و یا سایر کشورها فراهم نمی‌کند. این مقاله بر آن است تا حمله احتمالی آمریکا و متحدانش به سوریه را صرفا براساس اصول مرتبط مندرج در بندهای ماده 2 منشور مورد ارزیابی قرار دهد.
الف) ماده (1) 2 می‌گوید: «سازمان بر مبنای اصل تساوی حاکمیت کلیه اعضای آن قرار دارد».
نتیجه منطقی اصل برابری حقوقی کشورها در وهله اول آن است که هیچ کشوری بر کشور دیگر چه از حیث قضایی و چه از حیث اجرایی برتری ندارد و لذا یک کشور نمی‌تواند قاضی و مجری پرونده کشور دیگر باشد، حکم صادر نماید و سپس اقدام به اجرای حکم صادره نماید. تعبیر دیگر این سخن در قالب این اصل کلی حقوقی متجلی گردیده که هیچ کس نمی‌تواند قاضی پرونده خود باشد. با توجه به حقوق منشور، آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت خارج از چهارچوب حقوق و تکالیف مقرر در فصل هفتم منشور، هیچ سمت قضایی و یا اجرایی در حقوق بین‌الملل ندارد. هر کشوری از جمله آمریکا به عنوان یکی از اعضاء جامعه بین‌المللی و در قالب مفهوم مشارکت و همکاری و تعامل با سایر اعضاء جامعه، در ایجاد قواعد حقوقی حتما دارای نقش می‌باشد، اما این امر به هیچ وجه به معنای وجود حق قضاوت و یا تضمین و اجرای قواعد حقوقی برای آنها نخواهد بود. آمریکا یک طرف ادعا و اختلاف علیه سوریه است و لذا این کشور نمی‌تواند خود حکم صادر نماید و خود آن را اجرا نماید.
ب) ماده (2)2 می‌گوید: «کلیه اعضاء به منظور تضمین حقوق و مزایای ناشی از عضویت، تعهداتی را که به موجب این منشور بر عهده گرفته‌اند با حسن نیت انجام خواهند داد».
حسن‌نیت عبارت از احساس وفاداری به قواعد حقوقی است. کشورها نه تنها قواعد حقوقی را باید با حسن‌نیت به مرحله اجرا درآورند، بلکه اگر قاعده‌ای را نیز نقض می‌کنند به طریق اولی باید با حسن‌نیت همراه باشد. یعنی حتی اگر قاعده‌ای نقض می‌شود، نباید با تعمد، بلکه باید با احساس وفاداری به قاعده و سهوا نقض شده باشد.
حسن‌نیت اگر چه در بدو امر یک مفهوم اخلاقی است، اما این مفهوم در حقوق نیز وارد شده و کارآیی خاص خود را دارد. بند 2 ماده 2 از حسن‌نیت صرف‌نظر از یک قاعده اخلاقی، به عنوان یک قاعده حقوقی سخن می‌گوید و اساسا همین که در یک قرارداد (معاهده تاسیس سازمان ملل) گنجانده شده، یک قاعده حقوقی تلقی می‌شود. هدف از تبدیل حسن‌نیت از قاعده اخلاقی به قاعده حقوقی در منشور به عنوان یک معاهده بین‌المللی، تأمین امنیت و اعتماد در روابط معاهداتی میان کشورها است. با توجه به عملکرد دولت آمریکا و متحدانش در قبال موارد مشابه از جمله استفاده دولت سابق عراق از سلاح‌های شیمیایی علیه ایران و مردم عراق، و عدم موضع‌گیری مناسب و حتی تداوم کمک‌های مالی و تسلیحاتی به این کشور در جریان جنگ عراق علیه ایران، تردیدی باقی نمی‌گذارد که این دولت در برخورد با سوریه، فاقد حسن‌نیت است. چرا که استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط هر کشور یا گروهی و تحت هر عنوانی و علیه هر کسی ممنوع می‌باشد و هیچ قاعده حقوقی، گزینش قربانی و برخورد متفاوت با به کار گیرندگان سلاح‌های شیمیایی را مقرر نمی‌کند.
ج) ماده (3) 2 می‌گوید: «کلیه اعضاء اختلافات بین‌المللی خود را به وسایل مسالمت‌آمیز به طریقی که صلح و امنیت بین‌المللی و عدالت به خطر نیفتد، تصفیه خواهند کرد».
اگرچه آمریکا تمامی شواهد و اسناد حاکی از به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی تروریست‌های تحت حمایت خود را نادیده گرفته است ولی ادعای بی‌پایه و اساسی که درباره استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی مطرح می‌کند نیز نمی‌تواند مجوز حمله نظامی به این کشور را در پی داشته باشد چرا که علاوه بر مغایرت این اقدام احتمالی با مواد یاد شده منشور ملل متحد در بندهای پیشین، مطابق ماده فوق‌الذکر؛ اولاً؛ اختلافات بین‌المللی باید از طریق مسالمت‌آمیز حل و فصل شود که حمله نظامی از جمله آن نیست ثانیاً؛ اقدامات باید به گونه‌ای باشد که صلح و امنیت بین‌المللی را به مخاطره نیندازد و از آنجا که در صورت حمله آمریکا به سوریه کشورهای دیگر نیز به نفع طرفهای درگیر وارد مخاصمه خواهند شد، شرط دوم یعنی پرهیز از به مخاطره افتادن صلح و امنیت بین‌المللی هم تحقق نیافته و نقض خواهد شد.
د) ماده (4) 2 می‌گوید: «کلیه اعضاء در روابط بین‌المللی خود از تهدید به زور یا استفاده از آن علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشوری، یا از هر روش دیگر که با مقاصد ملل متحد مباینت داشته باشد خودداری خواهند کرد».
توجه به این نکته حائز اهمیت است که آمریکا در این مرحله نه از جانب شورای امنیت، بلکه از جانب خود تصمیم به توسل به زور گرفته است. با توجه به صراحت بند فوق، آمریکا حتی اگر عملا نیز هیچ اقدام نظامی به عمل نیاورد، باز هم تعهدات منشوری خود را نقض کرده است زیرا نه تنها توسل به زور بلکه حتی تهدید به توسل به زور نیز ممنوع می‌باشد.
ه) ماده (5) 2 می‌گوید: «کلیه اعضاء در هر اقدامی که سازمان بر طبق این منشور به عمل می‌آورد با سازمان همه‌گونه مساعدت خواهند کرد».
در حالی که بازرسان سازمان ملل در قضیه مورد مناقشه هنوز مشغول بازرسی و تهیه گزارش هستند، به موجب این بند همه کشورها از جمله آمریکا مکلف‌اند تا در تحقق این وظیفه کارکنان سازمان ملل همه کمک‌های لازم را ارائه دهند. البته عدم پایبندی آمریکا به این تعهد سازمانی بی‌سابقه نیست. آمریکا در قضیه کارکنان دیپلماتیک و کنسولی آمریکا در تهران نیز در حالی که دیوان بین‌‌المللی دادگستری به عنوان رکن قضایی این سازمان مشغول رسیدگی به پرونده مربوط بود، خارج از پایبندی‌های حقوقی و به طور یک‌جانبه و پیش از صدور حکم، اقدام به عملیات نظامی علیه ایران نمود. دیوان در آن قضیه به صراحت اعلام داشت که «اقدام به چنین عملیاتی با هر انگیزه که باشد، به مفهوم بی‌احترامی به روند قضایی در روابط بین‌الملل است».
و) ماده (7) 2 می‌گوید: «هیچ یک از مقررات مندرج در این منشور، ملل متحد را مجاز نمی‌دارد در اموری که اساسا در قلمرو صلاحیت داخلی کشورها قرار دارد دخالت نماید و... لیکن این اصل به اعمال اقدامات قهری پیش‌بینی شده در فصل هفتم لطمه وارد نخواهد آورد.»
این بند با احاله به فصل هفتم منشور، متضمن موارد مشروع توسل به زور است. کشورها تنها در دو مورد، یعنی یا به موجب تصمیم شورای امنیت و یا در قالب دفاع از خود می‌توانند علیه یکدیگر به زور نظامی متوسل شوند. این دو مورد در موارد 39 الی 51 و تحت عنوان فصل هفتم نسبتا به تفصیل در منشور ملل متحد بیان شده است که مجال بحث آن در این مقاله نیست. اما باید اجمالا توجه داشت که حمله احتمالی آمریکا نه به موجب قطعنامه شورای امنیت و نه در قالب دفاع از خود مطرح می‌باشد. از یک سو آمریکا و متحدانش به دلیل مخالفت روسیه و چین نتوانستند مجوز حمله به سوریه را دریافت نمایند و از سوی دیگر این کشورها نیز هیچ‌گاه ادعا نکرده‌‌اند که در حملات شیمیایی نسبت داده شده به دولت سوریه در مقام دفاع از خود قصد اقدام نظامی علیه سوریه را دارند.[/size]

[size=4][b]دکتر حمید نظری
استادیار حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران[/b][/size][/size][/font]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='death2' timestamp='1378501893' post='336896']
فکر کنم 17 شهریور
[/quote]

یعنی روز یکشنبه............ یکی دو روز این طرح تو کنکره طول میکشه تا تصویب بشه با این اوصاف احتمالا اواخر هفته باید منتظر حمله باشیم

[size=5]اهل پیشگویی نیستم ولی یه حس غریبی بهم میگه سوریه ((در واقع ایران+روسیه)) تو این جنگ نیابتی سربلند میشه هرچند ظاهرا هزینه های سنگینی هم پرداخت میکنه[/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=#333333][font=BBCNassim][size=5]بر اساس گزارشی که امروز (جمعه) در روزنامه وال استریت ژورنال منتشر شده است، دولت آمریکا گفته است که پیامی از ایران به شبه نظامیان عراقی را شنود کرده که در آن از گروههای مسلح عراقی خواسته شده که در صورت حمله آمریکا به سوریه، به سفارت آمریکا در بغداد و دیگر منافع آمریکا در عراق حمله کنند.[/size][/font][/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Thundar' timestamp='1378502934' post='336902']
یعنی روز یکشنبه............ یکی دو روز این طرح تو کنکره طول میکشه تا تصویب بشه با این اوصاف احتمالا اواخر هفته باید منتظر حمله باشیم

[size=5]اهل پیشگویی نیستم ولی یه حس غریبی بهم میگه سوریه ((در واقع ایران+روسیه)) تو این جنگ نیابتی سربلند میشه هرچند ظاهرا هزینه های سنگینی هم پرداخت میکنه[/size]
[/quote]

حداقل 3 جنگ در نظر بگیرید ...

یه چیزی شبیه طوفان صحرا ، روباه صحرا ، عملیات آزادی عراق ، اما با تفاوت های بسیار ، چرا که امریکا نخواهد توانست تکلیف سوریه رو با یک حمله محدود و سبک در حد 300 تا کروز یک سره کنه !

مجوز 60 روزه کنگره آمریکا رو مقایسه کنید با عملیات 5 روزه بوش تا فتح بغداد !! این مطلب به شما خواهد گفت که راه طولانی در پیش است ، هر چند که هنوز ورود به این درگیری بدون توافق و دادن سهم روسیه و چین غیر ممکن هست ، یه زمانی در مورد عراق مسئله نفت مطرح بود که بعدش باعث کنترل قیمتهای جهانی نفت و سهم گیری هر کشور از توسعه اون بود و الان هم تولیدش به بیشترین حد ممکن افزایش دادند هر چند که قسمتیش هم مال ایران هست که صادر میشه !! ولی سوریه ؟!! عرض جهاد سلفی ها و وهابی و عرض موعود اسراییل !! ارماگدون غربی ها و محل خروج سفیانی علیه شیعیان !!! چه شود .....
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.