Recommended Posts

خست وزیر ترکیه: 
تحت شرایطی به سوریه نیرو می فرستیم/قانون اساسی ترکیه تغییر می کند 
احمد داوود اوغلو می گوید اگر اقدام علیه داعش هدفمند باشد و دولت بشار اسد را هم در بر گیرد، ترکیه حاضر است به سوریه نیرو بفرستد. وی همچنین از انجام اصلاحات در قانون اساسی پس از انتخابات عمومی ترکیه در سال 2015 خبر می دهد.

به گزارش کردپرس احمد داوود اوغلو، نخست وزیر فعلی ترکیه و وزیر سابق خارجه این کشور در کابینه قبلی به ریاست رجب طیب اردوغان، رییس جمهور تازه این کشور در مصاحبه با کریستین امانپور، خبرنگار شبکه سی ان ان آمریکا مواضع ترکیه را درباره نحوه مقابله با داعش در سوریه و نیز تغییرات در قانون اساسی کشورش تشریح کرده است. مشروح مصاحبه در ذیل آمده است.

* امانپور: پارلمان ترکیه به این کشور اجازه داد تا در عملیات نظامی در سوریه شرکت کند و به ناتو یا نیروهای آمریکا اجازه دهد از پایگاههای اینجا استفاده کنند. برنامه شما چیست؟ چون بسیاری می گویند ترکیه عضو ناتو است اما هیچ اقدامی علیه داعش انجام نمی دهد.

- داوود اوغلو: خوب. در واقع ما خیلی چیزها پیرامون بحران در سوریه انجام داده ایم. ما نباید قبل از داعش و پس از داعش را از هم جدا کنیم. سوریه یک بحران بزرگ است. هیچ کشوری از روزهای اول این بحران تاکنون بیشتر از ترکیه اقدامی انجام نداده است؛ اقداماتی که علیه حملات بی رحمانه رژیم و همچنین داعش انجام داد. در واقع کابینه (ترکیه) در 10 اکتبر سال گذشته تصمیم گرفت داعش را یک گروه تروریستی اعلام کند.

* امانپور: آیا شما با کمپین حملات هوایی ایالات متحد، موافق هستید که فقط علیه داعش و نه رژیم اسد است؟

- داوود اوغلو: این ضروری اما ناکافی است. و این البته برای بازداشتن داعش ضروری است اما اگر ما این اقدام را به یک استراتژی جامع توسعه ندهیم بعداً چه خواهد شد؟ ما می توانیم داعش را برداریم اما دیگر سازمانهای تروریستی ممکن است پیدا شوند.

* امانپور: خوب، پس ایالات متحده می گوید که رژیم اسد را دنبال نمی کند پاسخ شما به ایالات متحده چیست؟ من درباره تمایل شما برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع برای ایجاد منطقه امن شنیده ام.

- داوود اوغلو: وقتی سلاح های شیمیایی در سوریه مورد استفاده قرار گرفت ما رسماً از همه همپیمانانمان درخواست کردیم تا یک سیاست ثابت علیه رژیم سوریه در پیش بگیرند؛ چرا که به دنبال این سیاست های فرقه گرایانه یک خلاء ایجاد شد که داعش از آن استفاده کرد. بنابراین اگر امروز داعش را در کوبانی تنبیه کنیم اما قدم بعدی را نادیده بگیریم ممکن است در آینده معضل بزرگتری ایجاد کنند. ما باید درباره آنچه انتظار داریم بسیار دقت کنیم. چرا ما می خواهیم منطقه پرواز ممنوع داشته باشیم؟ برای اینکه دیگر کافی است. ترکیه یک میلیون و ششصد هزار پناهنده را پذیرفته است و هر روز هم آنها می آیند. شما مطلع هستید که همین امروز 200 هزار نفر از کوبانی آمدند. اکنون شما وقتی به آمارها نگاهی می کنید شمار آوارگان مسیحی افزایش یافته است این امر به دلیل بمباران های رژیم است. به خاطر موشکهای اسکاد و بمبهای بشکه ای است. این مسئله شمار آوارگان را افزایش می دهد. اگر شما می خواهید بحران انسانی را متوقف کنید، توقف حملات هوایی و بمباران های سنگین نیز لازم است، این امر برای ترکیه بسیار مهم است زیرا در قدم بعدی ما می گوییم آنچه ما در آینده به عنوان یک سناریوی حیاتی می بینیم این است که ما داعش را حذف می کنیم، این امر مشکل است اما ما این کار را انجام می دهیم.

روز بعد رژیم هشت بمباران علیه حلب و دیگر شهرها انجام خواهد داد که بحران انسانی بسیار بزرگتری ایجاد خواهد کرد.

ایجاد منطقه پرواز ممنوع درخواست جدی ماست. ما می خواهیم منطقه پرواز ممنوع داشته باشیم ما می خواهیم یک منطقه امن در حدود مرزی خود داشته باشیم، در غیر این صورت بار مسئولیت آن بر دوش ترکیه و دیگر کشورهای همسایه خواهد بود.

* امانپور: اگر نتوانید آنرا (منطقه پرواز ممنوع) داشته باشید؟

- داوود اوغلو: نه ما در حال انجام آن هستیم.

* امانپور: اگر نتوانید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

- داوود اوغلو: آنهایی که از ما چیزی درخواست کرده اند باید نیازهای ما را هم درک کنند این یک رابطه یک طرفه نیست. برای مثال مردم از ما می خواهند آوارگان را بپذیریم و اقدام ما را ارج می نهند خوب اما در عین حال می گویند لطفاً مرزهای خود را کنترل کنید چطور می توانید مرزهای خود را کنترل کنیم در حالی که ظرف 3 روز 180000 آواره وارد ترکیه شده اند.

* امانپور: رئیس جمهور اردوغان بسیار آشفته بوده است و مشاجره بزرگی با جو بایدن، معاون رئیس جمهور (آمریکا) درباره ایده مرز و اتفاقات پیرامون آن داشته است. چرا شما از این تفکر که جنگجویان از طریق ترکیه به سوریه رفته اند برآشفته اید؟

- داوود اوغلو: این یک اتهام بسیار غیرمنصفانه است.

* امانپور: آیا شما می گویید که هیچ جنگجویی یا هیچ حمایتی از میانه روها نداشته اید؟ هیچ چیز؟

- داوود اوغلو: آنچه ما انتظار داریم. کریستیان دو چیز است انصاف و همدلی و همفکری. اول همدلی. آمریکائیان یعنی ایالات متحده با مکزیک هم مرز است و دو کشور در دو طرف مرز وجود دارد.

آیا کنترل این مرزها آسان است. یک ممیز شش میلیون مردم می آیند که از مردم واشنگتن، بوستنون و آتلانتا هستند. شما می دانید که ما با چه خطرها و چالش هایی روبرو می شویم؛ یا اینکه ما مرز را ببندیم که به این معنی است که کسی نمی تواند وارد شود و این برخلاف فرهنگ ماست، اگر ما مرز را می بستیم انتقاد شدیدی متوجه ما می شد. چگونه ترکیه می تواند این کار را انجام دهد. اما اگر ما مرزها را باز کنیم البته اگر در سه روز 185000 فرد وارد شود کنترل فرد فرد آنها مشکل است.

* امانپور: من گیج شده ام. ترکیه سالهاست پیرامون تلاش برای کمک به اپوزیسیون معتدل داخل سوریه صحبت می کند اما نخست وزیر اردوغان به من گفت این سیاست شماست که تلاش کردید به آنها کمک کنید.

- داوود اوغلو: درست است.

* امانپور: ما می دانیم که آمریکا و دیگران تلاش کرده اند سلاح (به سوریه) ارسال کنند خوب آنهااز کجا می آیند؟ آنها از اینجا می آیند، آنها اینجا آموزش می بینند.

- داوود اوغلو: متأسفانه این گروهها از سوی دوستان سوریه مورد حمایت جدی قرار نگرفتند، بسیاری از این گروهها سلاح های خود را دریافت کردند، بسیاری از آنها علیه ارتش سوریه می جنگند ما نجنگیدیم، ما از اپوزیسیون معتدل (سوریه) از ائتلاف ملی سوریه از هر نظر حمایت می کنیم. اگر دیگران به نصیحت ما گوش کرده بودند یعنی همپیمانان و اعضای P-5 اگر آنها از اپوزیسیون معتدل حمایت و حفاظت می کردند ما امروز با بحران بزرگ داعش روبه رو نمی شدیم.

* امانپور: اکنون گفتگوهای زیادی در واشنگتن انجام می شود من مطمئن هستم که شما هم شنیده اید. به نطر می رسد که رئیس جمهور اوباما هم این مسئله را اذعان کرد که نیروهای اطلاعاتی آمریکا، سیاستمداران کشور و کاخ سفید هم به رشد داعش و وضعیت افتضاح ارتش عراق پی نبردند. آیا ترکیه به آمریکا درباره خطر داعش و نیز در مورد ارتش عراق هشدار داد؟

- داوود اوغلو: بله چندین بار ما با همکاران خود در اروپا و آمریکا در مورد اینکه اگر راه حلی برای مقابله با جنایات علیه انسانیت توسط رژیم اسد یافت نشود، رادیکالیسم سر بر خواهد آورد، گفتگو کردیم در آن زمان اسمی از داعش نبود اما ما درباره آن هشدار دادیم.

ببین کریستیان، به عنوان انسان اینها برای ما آزاردهنده است سیصد هزار نفر قتل عام شده اند از هر طریقی از جمله توسط سلاح های شیمیایی، ما گفتیم سلاح شیمیایی خط قرمز است. وی از سلاح شیمیایی استفاده کرد. چه اتفاقی برای وی افتاد؟

* امانپور: منظور شما بشار اسد است؟

- داوود اوغلو: اسد، وی از بمب های بشکه ای و موشک های اسکاد در حومه شهرها استفاده کرد ما هیچ کاری نکردیم. وی با گرسنگی دادن و تنبیه مردم را کشت. وی شهرها را محاصره کرد و آنها را گرسنه نگاه داشت و ما در برنامه ایی دیده ایم 50 هزار عکاسی که با روش های وی یعنی رژیم سوریه کشته شدند و همه سکوت کردند و اکنون به دلیل عدم واکنش به این جنایت ها، گروه های افراطی منظورم داعش است از این فضا سوء استفاده کرد و به مردم می گوید که جامعه بین المللی از شما دفاع نمی کند. هیچ کسی از شما دفاع نمی کند؛ فقط من با روش های خودم از شما دفاع می کنم. این بود زمینه پیدایش داعش. ما در هر مرحله هشدار دادیم؛ ما نه تنها به آمریکا بلکه به جامعه بین المللی گفتیم طوفان در راه است کاری بکنید. اما هیچ اقدامی علیه بشار اسد انجام نشده است. همکاری با یک سلطان علیه یکی دیگر راهکار نیست. و نباید جامعه بین الملل از این طریق اقدام کند.

* امانپور: آیا مناقشه با جو بایدن را حل کرده اید. اردوغان گفت من اقدام وی را فراموش نمی کنم اگر از من عذرخواهی نکند من فهمیده ام که گفتگوهایی بین بایدن و اردوغان صورت گرفته است آیا ماجرا پایان یافته است.

- داوود اوغلو: این مسئله خیلی برای ما آزاردهنده بود و ما همه چیز را برای دوستان آمریکایی خود توضیح دادیم. به طور ناگهانی و به دنبال این هم نشست های خوب، وقتی رهبرانی از یک متحدی مانند آمریکا ما را متهم می کنند باور نکردنی و غیرقابل قبول بود. من فوراً در پاسخ گفتم که این غیرقابل قبول است و هیچ کسی نباید ترکیه را به خاطر اشتباهات P5 در سازمان ملل مواخذه کند. یعنی عدم پاسخ آنها به چنان بحران انسانی که ما درگیر آن هستیم؛ ما میلیون ها آواره را پذیرفتیم.

* امانپور: اکنون (رابطه) خوب است؟

- داوود اوغلو: دیروز وقتی وی به رئیس جمهور ما تلفن زد من به همراه رئیس جمهور اردوغان در منزل وی بودم ما عید (قربان) را جشن می گرفتیم، وی عذرخواهی کرد و اکنون تمام است. اما من امیدوارم که در آینده دیگر هیچ رهبری کشوری را که برای پاسخ به بحران انسانی چنان سخت کوشیده است متهم نکند.

* امانپور: تعداد کمی معتقدند که بمبارانهای هوایی برای شکست داعش کافی است، آشکار است که تقویت ارتش آزاد سوریه به طور کامل زمان زیادی لازم دارد و همچنین در مورد ارتش عراق، ایالات متحده هم نمی خواهد نیروی زمینی پیاده کند آیا ترکیه تنها نیروی زمینی مناسب برای رفتن به (سوریه) و اقدام در آنجا نیست؟

- داوود اوغلو: اگر ما بدانیم که یک استراتژی روشنی وجود دارد و بعد از پایان داعش مطمئن شویم که مرزهای ما محافظت شوند، ما آماده انجام هر کاری هستیم، ما نمی خواهیم رژیم بیش از این مردم را به طرف مرزهای ما براند. ما نمی خواهیم دیگر گروههای تروریستی هم در اینجا فعال باشند بنابراین ما یک استراتژی ملی داریم. پایه های اساسی آن مولفه های انسانی است که براساس آن ما سوریها و عراقیها را می پذیریم. ما خواهان اجرای همین سیاست انسانی در آن طرف مرزهای خود نیز هستیم. دوماًٌ استراتژی نظامی، امنیتی اگر هر چیزی امنیت ملی ما را تهدید کند از همه امکانات برای مقابله با آن استفاده خواهیم کرد.

* امانپور: آیا ترکیه حاضر است تحت شرایطی نیروی زمینی به سوریه بفرستد؟

- داوود اوغلو: اگر دیگران وظیفه مربوط به خود را انجام دهند.

* امانپور: اگر برنامه شامل تضعیف رژیم اسد باشد، آیا آن پیش شرط شما است؟

- داوود اوغلو: البته، البته چرا که ما معتقدیم اگر سوریه در دمشق با این سیاست های بی رحمانه بماند حتی اگر داعش برود ممکن است دیگر گروههای رادیکال سر برآورند و اگر اسد به این سیاست های فرقه گرایانه خود ادامه دهد مردم را قتل عام کند و جامعه بین الملل کاری نکند، این نمونه بدی برای دیگر کشورها خواهد بود که ممکن است انجام دهند. بنابراین رویکرد ما باید جامع، استراتژیک و قابل فهم باشد. استراتژی جامع نه اینکه فقط تنبیه کند یا مایه رضایت عام شود و یا یک سازمان تروریسم را تنبیه کنند. بلکه باید تمام تهدیدهای تروریستی را در آینده و نیز جنایات بی رحمانه علیه انسانیت را که توسط رژیم انجام شود، پایان دهد.

* امانپور: می خواهم به کوبانی برگردم. صداهایی بلند و جدی بلند شده که می گوید ترکیه باید کوبانی را نجات دهد چون آنها کُرد هستند شاید شما آنها را دشمن فرض کنید اما اگر شما کاری نکنید ممکن است مشکلات بی شماری میان کُردهای کشور خودتان بوجود بیاید و از نظر انسانی هم بهتر است که کوبانی را نجات دهید. آیا شما برای نجات کوبانی خودتان را آماده کرده اید؟

- داوود اوغلو: ما هر کاری ممکنی را برای نجات مردم کوبانی انجام خواهیم داد زیرا آنها برادران و خواهران ما هستند ما به آنها به عنوان کُرد، ترک و عرب نگاه نمی کنیم. اما اگر به دخالت در کوبانی نیاز باشد ما می گوییم که نیاز به دخالت در همه جای سوریه است در طول تمام مرزهایمان.

به مسائل داخلی ترکیه بازگردیم.

* امانپور: شما در ماه گذشته به عنوان نخست وزیر انتخاب شدید. شما وزیر خارجه (ترکیه) بودید نخست وزیر اردوغان اکنون، رئیس جمهور است بسیاری می گویند که کابینه همان است و رئیس جمهور اردوغان هنوز در یک موقعیت قدرت عالی است و همه چیز را کنترل می کند. چه تفاوتی میان این کابینه و کابینه پیشین که اردوغان نخست وزیر بود وجود دارد؟

- داوود اوغلو: البته من در این کابینه تغییرات مهمی انجام دادم اما نه از نظر آماری بلکه از نظر موقعیت ها، این انتخاب خودم بود. من نمی خواهم تغییرات زیادی انجام دهم زیرا انتخابات دیگری در 2015 در راه است. بنابراین این کابینه با باثباتی است همه آنها را می شناسم آنها همکاران من در کابینه قبلی بودند. فقط 8 ماه تا انتخابات باقی مانده است بنابراین تداوم این کلبینه برای من بسیار مهم است اما در عین حال اعضای جدیدی در کابینه حضور دارند که در سیاست گذاری ترکیه فعال بوده اند و اکنون کابینه از نظر رابطه نخست وزیر و رئیس جمهور هم پویا و هم باتجربه است.

در آخر رئیس جمهور اردوغان جزئی از سیاست حزبی نیست وی دیگر عضو حزب ما نیست چون براساس قانون اساسی وی باید (از حزب) کناره گیری کند وی نمی تواند درگیر سیاست هایی شود که جنبه طرفدارانه داشته باشد. وی از (ورود) به حوزه های سیاسی خودداری می کند وی در این باره از بحث های سیاسی خارج است.

* امانپور: هیچ کسی در این باره باور نمی کند.

- داوود اوغلو: نه، نه ....

* امانپور: ضمن احترام به نخست وزیر، بسیاری از مردم معتقدند شما می گویید که قانون اساسی این را می گوید اما به نظر می رسد تلاش برای تغییر قانون اساسی پس از انتخابات 2015 وجود دارد، آقای اردوغان درباره آن صحبت کرده است.

داوداوغلو: بله می­خواهیم آن را تغییر دهیم.

امانپور: برای اعطای قدرت اجرایی بیشتر به رییس جمهور است؟

داوداوغلو: بله من همچنین گفتم تنها این نیست من به مردم کشورم قول دادم که یک قانون اساسی جدید نیاز داریم زیرا این قانون اساسی محصول یک کودتای نظامی است. اما مهمترین تغییر قانون اساسی در راستای حقوق انسانی و نه قوانین دولت-محور. در واقع این خیلی جالب است. ارتش رئیس جمهور را برای کاهش اختیارات نخست وزیر منتخب در دهه 1980خیلی قدرتمند ساخت چون فرض آنها براین بود که در آینده همیشه ترکیه دارای یک رئیس جمهور نظامی خواهد بود. البته نیاز به توازون سیستم وجود دارد اما در نهایت قدرت اجرائی، قانون گذاری و قضایی جدا از هم هستند و رییس جمهور بخشی از این تقسیم قدرت نیست. اما هماهنگی میان من و رییس جمهور اردوغان مانند دو دوست است مانند دو رهبر است که تمام مسئولیت ها را در حزب انجام می­دهند و همین طور ادامه خواهد یافت هیچ کس نمی­تواند این را رد کند.

امانپور: خوب برخی مردم امیدوراند که شما یک فضای متفاوت سیاسی در ترکیه بوجود بیاورید همانطور که شما خوب می­دانید خصوصا به عنوان مدیر خارجه به اطراف جهان سفر کرده­اید شما باید این انتقادها را شنیده باشید یا درباره آقای اردوغان در مورد تمامیت خواهی خوانده باشید این دقیقا چیزی است که مصطفی آکیول اخیرا در نیویورک تایمز نوشته است وشما می­دانید که وی یک ستون نوین و نویسنده است وی نوشته است: « اگرچه اردوغان وی را برگزید » «چون آنها به نطر می­رسد که در اکثر مسائل باهم توافق دارند.او می­تواند با ادب و شخصیت خندان خود به صحنه سیاسی نفرت آلود و تلخ در ترکیه کمک کند. آیا شما می­توانید یک شخصیت صلح ساز باشید؟

داوداوغلو: قبل از هرچیز این فرض درست نیست فرض چیست؟

امانپور: اینکه شما مودب، خندان و جنتلمن نیستید.

داوداوغلو: نه،نه، نه این فرضیه نیست فرضیه آکیول درست نیست اما در این مورد که ترکیه به سمت خودکامگی گرایش یافته در سالهای اخیر، در بسیاری جهات اصلاحاتی در سه یا چهار سال اخیر بوجود آمده است.بنابراین متهم کردن آقای اردوغان به مطلق گرایی نادرست است.

در مورد روش من؛ اردوغان شخصیت مختص به خود را دارد و این به معنای این نیست شخصیتهای آلترناتیو در این جا وجود داشته باشد بلکه می توانند مکمل هم باشند. شخصیت من از زمان حضور در دانشگاه تاکنون تغییر نکرده است و تغییر هم نخواهد کرد./B

پایان

http://www.kurdpress.com/Fa/NSite/FullStory/News/?Id=71247#Title=%0A%09%09%09%09%09%09%09%09تحت شرایطی به سوریه نیرو می فرستیم/قانون اساسی ترکیه تغییر می کند%0A%09%09%09%09%09%09%09

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دیشب حزب ح.د.پ که وابسته به ک.ج.ک است در سراسر ترکیه اعلام تظاهرات سراسری کرده بود. مردم در وان ،دیاربکر،اورفا بیتلیس ،تونجلی ،ادی یامان ،یوکسک یووا و استانبول و سایر نقاط ترکیه تظاهرات پرداختند.

این تظاهرات و اعتراضات دیشب رنگ خون به خود گرفت .در دیاربکر 8 نفر و در کل ترکیه 12 نفر کشته شده است.14 پلیس و جمعاً ده ها نفر زخمی شده است. 

در این تظاهرات ها افردای وارد درگیری مسلحانه با پلیس شده بودند. گویا پرچم ترکیه بعضاً به اتش کشیده شده و به مجسمه های اتا ترک ضرر رسانده شده است.

دیشب در برخی از شهرهای ترکیه مقررات منع رفت و امد برگزار شد. بعد از بیست و چهار سال در دیاربکراین مقررات اجرا شد.

ارتش در برخی از شهر از پادگان ها خارج و در برخی از نفاط مستقر شده بود

ویرایش شده در توسط gader
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دیشب حزب ح.د.پ که وابسته به ک.ج.ک است در سراسر ترکیه اعلام تظاهرات سراسری کرده بود. مردم در وان ،دیاربکر،اورفا بیتلیس ،تونجلی ،ادی یامان ،یوکسک یووا و استانبول و سایر نقاط ترکیه تظاهرات پرداختند.

این تظاهرات و اعتراضات دیشب رنگ خون به خود گرفت .در دیاربکر 8 نفر و در کل ترکیه 12 نفر کشته شده است.14 پلیس و جمعاً ده ها نفر زخمی شده است. 

در این تظاهرات ها افردای وارد درگیری مسلحانه با پلیس شده بودند. گویا پرچم ترکیه بعضاً به اتش کشیده شده و به مجسمه های اتا ترک ضرر رسانده شده است

از دولت ترکیه خوشم نمیاد ولی اینها رو باید مثل سگ بکشن. کسی که به خاطر مسائل خارجی پرچم کشورش رو به آتش بکشه و فتنه به پا کنه از سگ هم کمتره. چیزی که سال 88 در ایران هم شاهدش بودیم. به چشم خودم دیدم که در غارت کتابخانه های دولتی قرآن و پرچم آتش زدن.

• Upvote 2
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

از دولت ترکیه خوشم نمیاد ولی اینها رو باید مثل سگ بکشن. کسی که به خاطر مسائل خارجی پرچم کشورش رو به آتش بکشه و فتنه به پا کنه از سگ هم کمتره. چیزی که سال 88 در ایران هم شاهدش بودیم. به چشم خودم دیدم که در غارت کتابخانه های دولتی قرآن و پرچم آتش زدن.

اتفاقاً صلاح الدین دمیرتاش به شدت توصیه کرده از خرابکاری های احتمالی نظیر همین کارا و اتش زدن مدارس و خودرو های عبوری جلوگیری کنید.

رهبر حزب حرکت ملی (ملی گرها) از طرفدارانشان خواسته که صبور باشند و در امور انتظامی دخالت نکنند.

حزب الله ترکیه نیز گویا در برخی از شهر به خصوص دیاربکر شیطنت کرده است.

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سقوط چندین منطقه حساس در شهر دیاربکر ترکیه,کُردها شروع به سنگر سازی و ایجاد ایست بازرسی در شهر کردن.

در شهر وان هم درگیری های مسلحانه مخابره شده.

وضعیت ترکیه به صورت بی سابقه ای وخیم شده.

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

واکنش ترکیه تا حالا چی بوده؟؟؟؟

نیروی نظامی بخصوصی به منطقه اعزام کرده یا میخواد با صحبت کردن مسئله رو در دیاربکر حل بکنه؟؟؟؟

جمعیت کردها و وضعیت این شهر در نقشه‌ی ترکیه و شهرهای همسایه‌اش چطوری؟؟؟ ترکیب کرد‌ها در اطراف این شهر به چه صورته؟؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تلفات کرد ها در ترکیه حداقل 24 نفر شده اما نکته جالب اینه که اگه نصف این اتفاق در ایران افتاده بود خبر اول تمام خبر گزاری های دنبا بودیم عضو ناتو بودن هم کلی مزیت های پنهان داره ها!

میگن  پ گ گ اعلام کرده 3 افسر ترک رو در نزدیکی مرز ایران کشته حقیقت داره ؟ اگه داره که رسما صلح دولت با پ ک ک قسمتی از تاریخ میشه 

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سقوط چندین منطقه حساس در شهر دیاربکر ترکیه,کُردها شروع به سنگر سازی و ایجاد ایست بازرسی در شهر کردن.

ترکیه سوریه یا عراق نیست. اگر اقدام مسلحانه صورت گرفته باشه بلاهت محضه. خدا هم نمی تونه به دادشون برسه. ترک های ترکیه سر پرچم با کسی شوخی ندارن.

• Upvote 3
  • Downvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ا امدی میگه به در خاست مردمم

فکر کنم اردوغان داره به خاستش میرسه....اینم از افکار عمومیش.........وارد سوریه میشه ..ازش بپرسند چرا  حمله کردی میگه اینم دلیلش

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تا این لحظه که این پست رو ارسال می کنم 40 نفر به دست پلیس ترکیه کشته شدن. خیلی جالبه!!!! پس کجاست این سازمان دفاع از حقوق بشر؟؟؟؟؟ سر جریان پارک قزی که ترک ها کشته می شدن صداشون کل دنیا رو کر کرده بود ولی الان که کردها کشته می شن هیچ پوششی، هیچ اعتراضی، کلا هیچ صدایی وجود نداره!!!!!

هر چند به نظر من سر جریانی که ابتدا و انتهاش به فتنه انگیزی ختم می شه هر کس کشته بشه، سزای کار خودش رو دیده ولی خوب دیگه ..... چه فرقی بین اتفاقات چند ماه پیش ترکیه یا اغتشاشات داخلی فرانسه، آمریکا و ... و... با جریانات اخیر ترکیه وجود داره؟

بر خلاف گفته دوستان درگیری مسلحانه هم گذارش نشده. فقط دست عده ای اسلحه شکاری دیده شده که هیچ استفاده ای ازشون نشده.

• Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تا این لحظه که این پست رو ارسال می کنم 40 نفر به دست پلیس ترکیه کشته شدن. خیلی جالبه!!!! پس کجاست این سازمان دفاع از حقوق بشر؟؟؟؟؟ سر جریان پارک قزی که ترک ها کشته می شدن صداشون کل دنیا رو کر کرده بود ولی الان که کردها کشته می شن هیچ پوششی، هیچ اعتراضی، کلا هیچ صدایی وجود نداره!!!!!

هر چند به نظر من سر جریانی که ابتدا و انتهاش به فتنه انگیزی ختم می شه هر کس کشته بشه، سزای کار خودش رو دیده ولی خوب دیگه ..... چه فرقی بین اتفاقات چند ماه پیش ترکیه یا اغتشاشات داخلی فرانسه، آمریکا و ... و... با جریانات اخیر ترکیه وجود داره؟

بر خلاف گفته دوستان درگیری مسلحانه هم گذارش نشده. فقط دست عده ای اسلحه شکاری دیده شده که هیچ استفاده ای ازشون نشده.

بله خیلی جالبه کلاً چهار نفر بدست پلیس کشته شدند.به فرماندهی پلیس بین گول حمله کردند و درگیر شدند ریس پلیس بین گول زخمی و سربازرس و معاون ریس پلیس کشته شده .پلیس هم برسی و تعقیب کرده و بعد از دو ساعت این افراد را پیدا و درگیر شده اند و چهار نفرشان را کشته و دو نفرشان را زخمی کرده است   اتفاقاً عفو بین الملل هم خواسته پلیس ترکیه قاتلین را پیدا کند.

سر جریان گزی پارک که سی ان ان پخش مستقیم داشت و تجمع طرفداران اردوغان را به نام مخالفین ان پخش می کرد.

برخلاف گفته شما درگیری ها مسلحانه هم وجود داشته تنها در یک درگیری پلیس پنج نفر از اعضای پ.ک.ک را دستگیر می کند و دو نفر هم موفق به فرار می شوند.در قاضی انتپ ,بیتلیس و دیاربکر درگیری های مسلحانه بین افراد رخ داده است

ویرایش شده در توسط gader
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ببنید انچه که امروزه در ترکیه رخ می دهد در حقیقت یک جریان واندالیسم است که به دنبال جنگ ایدولوژی است. اشتباه نکنید.اکثر مقتولین کرد هستند و اکثر قاتلین نیز کرد هستند.این حوادث اعلام جنگ ایدولوژی چپ کردی به  اسلام گرای کردی است.هوادران پ.ک.ک در انتخابات شهرداری ها هم نامزد حزب هدا را در یکی اشهر ها کشتند و دو ساختمان حزبی انان را اتش کشیدند.

در حوادث امسال نیز به خیابان ها ریختند و ساختمان های این احزاب را به اتش کشیدند و چهار نفر را در روز اول حوادث یکجا کشتند. خانه های انان را به اتش کشیدند.

عده ای به خیابان ها می ریزند و هر کسی را که ریش دارد را مورد ضرب و شتم قرار می دهند .امبولانس ها را به اتش می کشند.نام این جریان را به جز واندالیسم چه می توان نهاد؟

از ان طرف هم حزب هدا هم در یک اقدام خطرناک اعلام کرده است که برای کشته شدگانش مراسم عزاداری برگزار نمی کند؟

• Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ترجمه روان فارسی گفته های شما این میشه که کرد ها دارن همدیگه رو میکشن اصلا هم به ترک ها در ترکیه ربطی نداره اصلا کرد ها خودشون کوبانی رو محاصره کردن از داعش حمایت میکنن !!! اصلا شعار اصلی تظاهرات مرگ بر کوبانی بوده !!! بی خیال 

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اگر بخواهیم یک نماینده برای اکراد ترکیه معرفی کنیم بی شک اردوغان است.
اردوغان با کسب ارای 50 درصدی از مناطق کرد نشین این نماینده می باشد.نزدیکترین حزب به اردوغان که طرفدارانک.ج.ک باشند فقط 25 در صد ارا را حذب کرده اند.
اکرادی که به اردوغان رای می دهند یا مولفه کردی برایشان مطرح نیست و یا مولفه اسلام گرایی در جایگاه والاتری قرار دارد.بخشی نیز هستند که دوست ندارند به چپ ها رای دهند.
هدا حزب اسلام گرای کردی است که به تازگی تشکیل شده است. اگر اشتباه نکنم رهبری حزب نیز با ذکریا یازیچی اوغلو می باشد.این حزب هنوز در ابتدای کار هستند .کادر سازی نکرده اند.شبکه های گسترده دفاتر در شهر های مختلف ندارند و در این مرحله شبیه به احزاب ایرانی هستندکه در زمان انتخابات فعال می شوند.بدنه وکادر ا.ک پارتی و احزاب هوادر ک.ج.ک ده ها سال است که کار سیاسی کرده اند و به طبع هدا زمان نیاز دارد تا بتواند در میدان شطرنج سیاست در مقابل این دو حزب قدر در زمان مناسب ،مهره مناسب را حرکت دهد.
حملاتی که ک.ج.ک به میتینگ ها ودفاتر هدا کرد وقتل طرفدار وکاندیدای این حزب همه وهمه نشان دهنده این است که چقدر ک.ج.ک از این حزب می ترسد. هدا توانست در مبعث پیامبر در یک یا دوسال گذشته چیزی در حدود یک میلیون نفر در در دیاربکر جمع کند .
حضور وفعالیت طریقت های مختلف مذهبی در جامعه ، سخنرانی یک فعال اسلامی در مراسم حج وسخن گفتن از لزوم تشکیل حکومت اسلامی به همراه سایر عوامل همه وهمه دست به دست هم دادن تا اهرم فشاری بر روی نخست وزیر نجم الدین اربکان باشند.
این افراد وتشکلات قبل از اربکان نیز بودند وزمان اربکان بودند واکنون در زمان اردوغان نیز هستند چرا که به همراه لاییک ها و سکولار ها بخشی از جامعه ترکیه را تشکیل داده ومیدهند.حال برخی از رسانه های معلوم الحال عکس این افراد با بلال اردوغان را به نام دیدار فرزند اردوغان با داعش منتشر می کنند. بخشی از این افراد بعد از تشکیل و قدرت یافتن داعش با ان سمپاتی پیدا کرده اند.صد ها نفر چه کرد وچه ترک عضو ان شده اند.
زمانی که یک گروه مردم نهاد به نام سازمان کمک های بشر دوستانه کشتی به نام ماوی مرمره را به غزه فرستاد وان حوادث پیش امد.،بسیاری از رسانه های ایرانی در ان زمان ندانستند که این اقدام کار این سازمان بوده است . حتی هنگامی که سال بعد از ان امریکا ، این سازمان غیر مسلح را در گروه تروریستی خود جای داد باز این رسانه ها به ورود وخروج از ان لیست اشاره نکردند.ولی وقتی که حوادث سوریه پیش امد این سازمان کمکهای بشر دوستانه به مردمی که در مناطق تحت سلطه مخالفین بودند کرد، رسانه های معلوما الحال ترکی این سازمان را به کمک به النصره متهم کردند وجالب اینکه رسانه های ایرانی چه شاخ وبرگ هایی که به ان اخبار دادند.
همگی مطالب بالا ناشی از ان میشودکه رسانه های ایرانی شناخت کافی از جامعه ترکیه ندارند .این جا است که رسانه های ایرانی دولت ترکیه را متهم به کمک رسانی سیستماتیک به داعش می کنند

جناب قادر متوجه منظور شما نشدم آیا دلیل شما برای رد کمک های ترکیه به داعش یا دیگر گروه ها فقط همین مورد متهم کردن حزب هدا به کمک به  النصره است ؟ فکر نمی کنم کسی در حمایت ترکیه از گروه های تروریستی و فرستادن آنها به سوریه مثل حمله داعش به لاذقیه و کسب شکی داشته باشه !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط super_comando
      آفتاب: فرمانده واحد پدافند موشکی نیروی هوایی روسیه گفته‌است که جدیدترین سیستم پدافندی این کشور موسوم به S-400 از هفته آینده در اطراف مسکو مستقر شده و تا پایان سال 2015 حراست از اتمام مراکز مهم اقتصادی و سیاسی روسیه را بر عهده‌دار شده و شانس وقوع هرگونه حمله پیش دستانه خارجی را به حداقل خواهد رساند . به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرتیپ الکساندر گورکوف روز پنج‌شنبه با اعلام این خبر گفت: «اولویت اول، حراست از حریم هوایی مسکو است و به همین منظور این سیستم از هفته آینده در مراکز مهم اطراف مسکو مستقر خواهد شد. بعد از آن S-400 در دیگر مناطق کشور نیز مستقر خواهد شد». وی افزود که این سیستم جدید طی دو مرحله در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار خواهد گرفت، به گونه‌ای که تا آغاز سال 2010 شهرهای بزرگ و مناطق اطراف آنها را شامل می‌شود و در مرحله دوم یعنی تا سال 2015 پوشش هوایی بقیه مناطق کشور را نیز در بر خواهد گرفت. به گفته گورکوف به غیر از S-400، نمونه‌های مدرنیزه شده بقیه محصولات صنایع نظامی روسیه نیز به‌زودی در اختیار واحد پدافند ضدموشکی قرار خواهد گرفت. وی گفت که این تسلیحات شامل سیستم‌های پدافندی با برد کوتاه، متوسط و دور می‌شود. به ادعای تحلیلگران نظامی روسیه سیستم پدافند موشکی S-400 قابلیت انهدام همه اجسام پرنده از جمله هواپیما، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک با هر سرعتی را دارا است . حداکثر برد این موشک‌ها از نظر مسافت 400 کیلومتر و از لحاظ ارتفاع 30 کیلومتر است. تفاوت عمده S-400 نسبت سیستم‌های مشابه آن است که کلاهک‌ موشک‌های این سیستم به ابزارهای نشانه‌روی خودکار در آسمان مجهز شده‌اند. گفتنی است موضوع استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپای شرقی باعث تکاپوی شدید فرماندهان ارتش روسیه شده‌است. روس‌ها می‌گویند که استقرار این سیستم موازنه استراتژیک کنونی در قاره اروپا را از بین برده و قابلیت پیش‌دستی آمریکا در هر برخورد نظامی احتمالی را افزایش می‌دهد.
    • توسط seyedmohammad
      بسمه تعالی 

پهپاد ترکیه ای Akıncı

نوع استراتژی توسعه ی سازمان رزم در یک نیروی مسلح ، بایستی همواره توجیه کننده ی روند تولیدات جنگ افزار باشد نه برعکس .
      ریپر و پریدیتور هر دو پهپاد  "مادپ " یا MALE  محسوب می شوند. هواپیماهایی که در این کلاس قرار می گیرند دارای سقف ارتفاعی عمومی بین 25000 تا 50،000 پا هستند و توانایی انجام مأموریت های 24 ساعته را دارند.
      در مقابل ، پهپادهای  " بادپ " (HALE) با ارتفاع بالا معمولاً قادر به پرواز به ارتفاع 60،000 پا هستند و تا 32 ساعت می توانند مأموریت های خود را انجام  دهند . اما آنها دارای اسلحه نیستند. دو پهپاد اصلی HALE که در حال حاضر در دنیا فعالیت می کنند عبارتند از:   Global Hawk و Triton ، نوع دریایی گلوبال هاوک .

Reaper  ومدل پیشینی آن ، Predator ، موفقیت های بزرگی را برای نیروهای مسلح آمریکا  در نبرد با بازیگران غیر دولتی در مناطق مختلفی که در شمال آفریقا تا آسیای جنوبی به سر می برند ، به وجود آورد اند . البته بگذریم که در کنار این موفقیت های بزرگ نظامی ، شکست بسیار بزرگی را نیز برای رژیم حقوقی بین المللی و نیز بنیادهای اخلاق بشری رقم زده اند  .  توانایی این پهپادها  برای نظارت 24/7 ، نظارت مداومی را در اختیار اپراتورها قرار می دهد که در کنار قابلیت حمله در لحظه ی دلخواه  ، این رده از پهپاد ها  را به ابزاری بسیار مؤثر تبدیل می کند. با این حال ، بازیگران غیر دولتی دارای سیستم های راداری پیشرفته یا سیستم های ضد هوایی نیستند . بنابراین قادر نیستند که هیچ نوع دفاعی در برابر عملیات بدون سرنشین ایالات متحده مطرح کنند. این روند به چرخه ی انتقام بیشتر در زمین های قابل بازی برای این نیروها کشیده شده و چرخه ی آنچه آمریکا " مبارزه با تروریسم " مینامد را تقویت میکند .
      در مقابل ، نیروهای دولتی عموما از قابلیت های پیشرفته ای برخوردار هستند که می توانند تهدیدهای A2 / AD ایجاد کنند .
      در حالی که پهپادها ی HALE قادر به پرواز با سرعت های بالاتر - تقریباً بیش از 100 مایل در ساعت سریعتر - و در ارتفاعات بالاتر از پهپادهای  MALE هستند ، آنها هم  از توانایی پیشرفته ضد هواپیما کاملا در امان نیستند همانطور که به تازگی یک فروند گلوبال هاوک آمریکایی توسط پدافند سپاه پاسداران ساقط شد .
      اما داستان پهپاد و پدافند نمی تواند در اینجا متوقف شود همانگونه که داستان جنگنده و پدافند متوقف نشد . بنابراین چاره ای نیست جز ساخت و توسعه ی پهپادهای بلند پرواز تر ، پنهانکار تر و بزرگتر تا بتواند تسلیحات دورایستا تری را حمل نماید . به نظر میرسد همین دلیل موجب روی میز قرار گرفتن برنامه های پهپادی HALE  در ترکیه و چین شده است . کما اینکه ترکیه اولین کشوری است که پهپاد HALE  را مسلح مینماید . این پهپاد Akıncı  نام دارد. 

Akıncı   به معنی مهاجم پهپاد جدید ساخت صنایع   بایکاراست و گفته می شود ملقب به "ماهی پرنده" است. صنایع  Baykar Makina AŞ  در سال 1984 تأسیس شد و در ابتدا ماشینکاری های دقیق را برای صنعت  خودروی ترکیه  انجام می داد . این شرکت کار خود را از سال 2000 روی سیستمهای هوایی بدون سرنشین آغاز کرد.   در سال 2005 یک نمونه مینی پهپاد را پرواز داد (نسخه تولیدی دو سال بعد به نیروهای مسلح تحویل داده شد) . بعد ها با تولید و بازاریابی مدل  TB2 ، توانست به رقیب صنایع TAI  تبدیل گردد . این پهپاد که به قطر و اوکراین صادر شده است ، یک پهپاد تاکتیکی با متوسط وزن 630 کیلوگرم است. از پیکربندی دو میله ای  با یک پیشران منفرد پیستونی با قدرت 100 اسب بخار بهره می گیرد و دارای ظرفیت حمل بار بیش از 55 کیلوگرم است که امکان حمل سلاح های کوچک را  به آن می دهد. 

در اوایل سال 2016 SSB ترکیه (ریاست صنایع دفاعی) درخواست توسعه اطلاعات (RFI) را برای توسعه و ساخت یک پهپاد HALE با وزن حدود 4.5  تنی با توان نسلیح به عنوان بخشی از برنامه پهپادهای Akınc Attack صادر کرد. پیشنهاد بایکار ماکینا در تاریخ 31 ژانویه 2018 بر اساس پیشنهاد رقابتی توسط هوافضای ترکیه انتخاب شد و در ژوئن 2018 وزیر دفاع ملی وقت نورنتین کانلیلی اعلام کرد که قراردادی با این شرکت منعقد شده است. وی گفت كه Akıncı راه را برای توسعه یك هواپیمای جنگی بدون سرنشین بومی كه از سال 2027 شروع می شود براساس فن آورهای ی در حال توسعه ، هموار می كند. اولین تحویل  Akıncı برای سالهای 2020 یا 2021 برنامه ریزی شده .

اولین آزمایش موتور پهپاد در تاریخ 1 سپتامبر 2019 انجام شد . پس از تکمیل سایر تست های فنی، هواپیما به را چورلو منتقل شد .در 6 دسامبر 2019 پس از تاکسی و برخاستن خودکار ، پهپاد پرواز  خود را انجام داد و پس از 16 دقیقه پرواز آزمایشی طولانی ، با موفقیت به زمین نشست.

مدیر ارشد فناوری Baykar ، پهپاد Akıncı را به عنوان یک پهپاد 5.5 تنی با توانایی انجام کارهای استراتژیک تر توصیف کرده است که میتواند موشک های کروز را حمل کند. Akıncı دارای ظرفیت بارگیری 1،350 کیلوگرم (2980 پوند) شامل 400 کیلو گرم (880 پوند) داخلی و 950 کیلوگرم (2،090 پوند) وزن خارجی است. دارای دو موتور توربوپراپ هرکدام با قدرت  450 اسب بخار (340 کیلو وات) است ، حداکثر وزن برخاستن آن 5.5 تن است.   این پهپاد طراحی شده است تا با دو سری موتور  200 اسب بخار (150 کیلووات) یا 750 اسب بخار (560 کیلو وات) پیکربندی شود.  از اوت سال 2019 کار تجهیز این پهپاد با  موتور توربوپروپ اوکراینی Ivchenko-Progress AI-450C آغاز شده است . طول بال پهپاد بیش از  20 متر (66 فوت) است . طول کلی پهپاد حدود 12.5 متر است و با این موتورها Akıncı حداکثر 24 ساعت استقامت دارد و در ارتفاع عملیاتی  حدود 40،000 پا پرواز خواهد نمود . هر چند در سقف ارتفاع پروازی هنوز با گلوبال هاوک تفاوت دارد ولی از تمام پهپاد های رده ی MALE  بلند پرواز تر است . 
      بدنه ی پهپاد از نوع curved یا خمیده است . هواگرد دیگری که با این شکل تاکنون تولید شده است united 40  ساخت امارات بود . این نوع بدنه گذشته از برازا بودن امکان جانمایی متفاوت محموله های داخلی را به طراحین میدهد . به طور مثال آنتن ست کام برخلاف دیگر پهپادها ، به جای آنکه در دماغه باشد در میانه بدنه و دارای آزادی بیشتری است .

بالها نیز از نوع GULL wing  است که نشان دهنده جسارت در طاحی پهپاد است زیرا سالهاست در طراحی هواگردها لحاظ نمیشود .این نوع بالها ریشه در طراحی هواسر ها داشته و توسط مارتین لیپیش در طرح موفق RRG Fafnir استفاده شده بود . به طور کلی این نوع طراحی به همراه بالچه ها _ وینگلت _ های یکپارچه مناسب افزایش زمان پرواز و افزایش نرخ اوج گیری است . 

ادعا میشود که این پهپاد  مجهز به سیستم های مأموریتی بومی توسعه یافته ، از جمله رادارهای اسکن الکترونیکی فعال  (AESA) ، رادار SAR / GMTI ، سیستم نظارتی با دید گسترده ، ابزار جنگ الکترونیکی ، مجموعه ELINT / SIGINT ، سیستم های ارتباطی ماهواره ای و فراتر از دید (BLoS) ، و همچنین  ، یک غلاف ESM و یک سیستم جدید جلوگیری از برخورد  ( تقریبا همگی ساخت آسلسان ) است .

همچنین امکان حمل طیف گسترده ای از سلاح های هوا به زمین از جمله بمب های Mk 81/82 ، بمب های با هدایت دقیق Roketsan MAM-C و MAM-L ، موشک های هدایت لیزری Cirit و   موشک های ضد تانک L-UMTAS و همچنین بمب های مجهز به کیت های TÜBİTAK-SAGE HGK ، KGK و LGK. موشک کروز Roketsan SOM-A با برد 250 کیلومتر نیز برای ادغام در نظر گرفته شده است و مدیر کل Baykar Makina هالوک  گفته است که Akıncı ممکن است مجهز به موشک های هوایی نیز باشد.

• توسط seyedmohammad
      بسمه تعالی 

Aksungur  پهپاد جدید  صنایع TAI  است که با استفاده از فن آوری موجود از سری هواپیماهای بدون سرنشین  Anka ، توسعه داده شده است . این پهپاد بزرگترین هواپیمای بدون سرنشین شرکت سازنده و تقریبا هم اندازه ایتان است  . هدف مهم ازتوسعه ی ظرفیت آنکا افزایش  ظرفیت بارگیری برای تجهیزات خاص نظارت طولانی مدت ، SIGInt ، مأموریت های گشت دریایی و همچنین افزایش توان رزمی است . شرکت تولید کننده که تاکنون دو فروند ازین پهپاد ساخته است قصد دارد بسته های تسلیحاتی را ادغام کرده و Aksungur را در اوایل سال 2020 به مرحله تولید برساند.
      Aksungur ، به ترکی به معنی شاهین خاکستری است . این پهپاد در رده ی MALE  طبقه بندی شده است و  توسط صنایع هوایی ترکیه (TAI) برای مأموریت های نظارت تاکتیکی و شناسایی نیروهای مسلح ترکیه طراحی و ساخته شده است  Aksungur دارای  پیکر بندی twin boom  یا دم دومیله ای با چینش Tractor برای دو موتور درون سوز  است . پیش ازین نیز اشاره شده بود که به غیر از آمریکا کشورهای دیگری که قصد ساخت پهپادهای بزرگ ( با دهانه بال بیش از 20 متر ) را دارند معمولا به دنبال طراحی دومیله ای میروند . مهمترین دلیل ظاهرا آن است که بدنه ی بیش از حد بزرگ دارای کاربری برای پهپاد نبوده و باعث سنگین تر شدن پهپاد  میشود که خود مشکلاتی را جهت بهره گیری از موتور قویتر  و مصرف سوخت بیشتر به دنبال میاورد . طراحی دومیله ای با کاستن از طول بدنه کمک میکند که طول کلی پهپاد حفظ شود در حالی که وزن کمتری را تحمل نموده و درگ کمتری را هم تولید مینماید .*

توسعه پهپاد 18 ماه طول کشیده وبه جز بدنه و بالها ارابه فرود نیز حاصل  طراحی جدید است ، در حالی که سیستم های کنترل از خانواده هواپیماهای بدون سرنشین موجود TAI Anka هستند. یک موتور توربو دیزل جدید نیز برای این برنامه در دست ساخت است  . موتورهای  توربوپراپ  کنونی TEI PD170، دارای قدرت  170 اسب بخارتا 220 اسب بخار (126 کیلو وات-164 کیلو وات) بوده و پهپاد را با وزن 1800 کیلوگرم وزن خالی به همراه 750 کیلوگرم بار و نهایتا تا 3300 کیلوگرم و با سرعت متوسط 180 کیلومت بر ساعت به پیش میرانند .سقف پرواز 7600 متر برای 750 کیلوگرم بار و 11000 متر برای 150 کیلوگرم بار است .

.
       پروازآزمایشی این پهپاد  ، با قابلیت برخاستن و فرود خودکار  ، در 20 مارس 2019 انجام شد و چهار ساعت و بیست دقیقه به طول انجامید. طبق گزارش ها ، پرواز آزمایشی دوم به مدت سه ساعت در 3 آوریل همان سال انجام شد. این پهپاد در نمایشگاه بین المللی صنایع دفاعی 2019 (IDEF) در استانبول ، ترکیه ، در تاریخ 30 آوریل معرفی شد.
      این پهپاد حدود 12 متر (39 فوت) طول و 3 متر (9.8 فوت) ارتفاع دارد . بال ها در بالای بدنه نصب شده و  و طول بالهای آن 24 متر (79 فوت) است. بالها با اندکی زاویه مثبت ( . Dihedra) نسبت به بدنه نصب شده اند .طراحیDihedral  نقش مهمی را در ایجاد پایداری عرضی هواپیما ایفا میکند.  *

TAI انتظاردارد تا بتواند با  یکپارچه سازی سیستم سلاح های پهپاد با جنگنده های نیروی هوایی ارتش ترکیه از تسلیحات  از F-4 و F-16 استفاده کند . سه جایگاه حمل سلاح در زیر هر بال برای اتصال محموله خارجی، مانند مهمات و یا تجهیزات راداری واقع شده است  تسلیحات پیشنهادی شامل TEBER-81 ( بمب هدایت لیزری Mk-81 ) ، TEBER-82 (بمب هدایت لیزری Mk-82 ) ، LUMTAS ، MAM-L ، Roketsan Cirit ، MAM-C ، HGK-3 ( مهمات هدایت دقیق) ، KGK (کیت هدایت شده بالدار) و بمب های  مینیاتوری است .

...........................................
      * گلوبال هاوک در این زمینه یک استثناست و حجم عظیم محموله ی ارتباطی و الکترونیکی که حمل میکند طراحی با بدنه ی تیوبلار ( لوله ای ) اش را توجیه میکند . حرکت ایران به سمت پهپادهای بزرگتر از شاهد 129 نیز به جهت محدودیت در استفاده از تکنولوژی موتور ، با بهره گیری از پیکر بندی دومیله ای ( فطرس )  بود . 
      *وقتی پهپاد  وارد گردش به سمت راست میشود، نیروی Sideslip هم به همان سمت ایجاد میشود و هواپیما را به آن سمت میکشد . طراحی Dihedral ، باعث  میشود که جریان هوا با هر کدام از دو بال هواپیما با زوایای حمله (Angle of attack) متفاوتی برخورد کند. هوای برخورد کننده به بال سمت راست که پایینتر قرار دارد دارای زاویه حمله بیشتر و بال سمت چپ که بالا قرار دارد دارای زاویه حمله کمتری خواهد شد . زاویه حمله ی بیشتر خود موجب ایجاد لیفت بیشترشده و بال پایین را بالا آورده و سئله باعث تمایل هواپیما به بازگشت به شرایط پایدار ، یعنی شرایط همسطحی بالها می شود .
    • توسط karkas
      با سلام

طی چند هفته اخیر شاهد تصاویر نیروی هوایی المان و فرانسه بودید که تصمیم به ادامه تصاویر گرفتم . در این تاپیک هم تصاویر تمام جنگنده های ترکیه و اساسا نیروی هوایی ترکیه هست . نیروی هوایی ترکیه نیروی بسیار قدرتمندیه و می شه گفت نیروی هوایی کشور های منطقه رو می زاره تو جیب . البته اطلاعاتی از مقاله اقا سعید در مورد استعداد های هوایی ترکیه رو گذاشتم . نيروي هوايي ترکیه شامل 60 هزار سرباز و حدودا 600 جنگنده كه عبارتند از 240 فروند F-16C/D و 175 فروند F-4E و 44 فروند RF-4E و حدود 140 فروند F-5A/B كه همگي مدرنيزه شده و در شرايط كاملا عملياتي قرار دارند.

موفق باشید .
    • توسط SAEID
      کاربران میتوانند در این تاپیک اخبار مرتبط با مسائل نظامی ایران را پست کنند. توجه کنید که تنها اخبار مهم را بصورت تاپیک مستقل ارسال کنید و مابقی اخبار را بصورت پست در همین تاپیک قرار دهید. عنوان پست خبری را هم با رنگ قرمز بنویسید تا از سایر پستها متمایز باشد.
  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.