IRINavy

ناوگان لجستیکی نیروی دریایی ارتش ج.ا.ا؛ کلاس بندرعباس

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

دوست عزیزم تشکر :rose: :rose: :rose:

واقعا تاپیک نابی است و مدتها منتظرش بودم

امیدوارم دوستان مشارکت کنند
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
داداش تایپیکات حرف نداره.کوبنده ادامه بده.منتظریم
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یکی از همکارانم در زمان خدمت سربازیش، مدت عمده ای روی ناو بندر عباس خدمت کرده و خاطرات جالبی از اون داشت که اگر فرصت کنم براتون نقل می کنم.

مثلا می گفت که ترکوندن بشکه های حاوی مواد نفتی رها شده بر روی آب، با توپ 20 میلی متری در زمان رزمایشها، یکی از بهترین خاطراتش بوده، و البته کوفتگی بدنش بعد از تیراندازی با این توپ. این همکارمون اشاره ای به توپ 40 میلی متری هم بر روی این ناو می کرد که شاید بعدا برداشته شده.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='MOHAMMAD' timestamp='1373138943' post='320102']
یکی از همکارانم در زمان خدمت سربازیش، مدت عمده ای روی ناو بندر عباس خدمت کرده و خاطرات جالبی از اون داشت که اگر فرصت کنم براتون نقل می کنم.

مثلا می گفت که ترکوندن بشکه های حاوی مواد نفتی رها شده بر روی آب، با توپ 20 میلی متری در زمان رزمایشها، یکی از بهترین خاطراتش بوده، و البته کوفتگی بدنش بعد از تیراندازی با این توپ. این همکارمون اشاره ای به توپ 40 میلی متری هم بر روی این ناو می کرد که شاید بعدا برداشته شده.
[/quote]

سلام محمدجان.
آقا منتظر خاطرات دوستتون هستیم.
انصافا کار کردن با این 20میلیمتری ها بدن ورزیده و منعطفی میخواد، اگه آماده نباشی لهت میکنه!
درباره 40میلیمتری هم چیزی نشنیدم! مطمئنی؟ تو عکسهای قدیم و جدید که هیچکدوم نداشته!

یاعلی ویرایش شده در توسط IRINavy
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]درباره 40میلیمتری هم چیزی نشنیدم! مطمئنی؟ تو عکسهای قدیم و جدید که هیچکدوم نداشته![/quote]

ایشون می فرمودند، فردا ان شا الله دقیق ازش می پرسم.

خاطرات زیادی هم از موشهای ناو و روشهای متنوع صیدشون داشت!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='MOHAMMAD' timestamp='1373140433' post='320111']
[quote]درباره 40میلیمتری هم چیزی نشنیدم! مطمئنی؟ تو عکسهای قدیم و جدید که هیچکدوم نداشته![/quote]

[/quote]

درباره این موشها هم من زیاد شنیدم. گویا قدیما واسه خودش معضلی بوده!!
مثلا یه بنده خدایی رو دورادور میشناختم. میگفتن طرف ده پانزده سال پیش اولین بار میره سفر دریایی سمت هند و پاکستان. وقتی برمیگردن و انبار آذوقه خالی میشه میبینن انبار پر موش بوده به چه بزرگی!
خلاصه اون بنده خدا هنوز که هنوزه معده اش مشکل داره و همون اولین سفر واسش شد آخرین!!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='IRINavy' timestamp='1373190583' post='320162']

[/quote]

مثلا یه بنده خدایی رو دورادور میشناختم. میگفتن طرف ده پانزده سال پیش اولین بار میره سفر دریایی سمت هند و پاکستان. وقتی برمیگردن و انبار آذوقه خالی میشه میبینن انبار پر موش بوده به چه بزرگی!
خلاصه اون بنده خدا هنوز که هنوزه معده اش مشکل داره و همون اولین سفر واسش شد آخرین!!
[/quote]
اگر کاپیتان اون کشتی بودم کلیه‌ی خدمه‌ای که در بوجود اومدن اون وضعیت مقصر بودند رو به مدت یک هفته تو همون انبار زندانی میکردم یا اینکه همه رو با همون موشها میریختم تو دریا! یعنی چه! چنین وضعیتی غیرقابل توجیحه.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Electro_officer' timestamp='1373195291' post='320176']
[quote name='IRINavy' timestamp='1373190583' post='320162']

[/quote]

[/quote]
اگر کاپیتان اون کشتی بودم کلیه‌ی خدمه‌ای که در بوجود اومدن اون وضعیت مقصر بودند رو به مدت یک هفته تو همون انبار زندانی میکردم یا اینکه همه رو با همون موشها میریختم تو دریا! یعنی چه! چنین وضعیتی غیرقابل توجیحه.
[/quote]

خب اون موقع تو نیرودریایی کسی به کسی نبوده! پر بوده از این ماجراها، متاسفانه! فکر کنم اگه اون موقع یه کاره ای بودی، همه رو مینداختی تو دریا!! :24:
نگاه به الانش نکن، خیلی فرق کرده. اصلا انقلاب شده توش!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
شما خودت خوب میدونی که کنترل و حفظ یه غول آهنی به این بزرگی شوخی بازی نیست. دیسیپلین در دریا اهمیت فوق‌العاده بالایی داره اونم یک کشتی لجستیک نظامی! اگر چنین سهل‌انگاری‌هایی در انبار مهمات یا مخازن سوختی صورت بگیره چه فاجعه‌ای به بار میاد؟ واویلا! خدمه‌ی یک کشتی به ویژه نظامی بایستی مث ساعت کار کنند مث موتور کشتی محکم و دقیق!
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Electro_officer' timestamp='1373196923' post='320183']
شما خودت خوب میدونی که کنترل و حفظ یه غول آهنی به این بزرگی شوخی بازی نیست. دیسیپلین در دریا اهمیت فوق‌العاده بالایی داره اونم یک کشتی لجستیک نظامی! اگر چنین سهل‌انگاری‌هایی در انبار مهمات یا مخازن سوختی صورت بگیره چه فاجعه‌ای به بار میاد؟ واویلا! خدمه‌ی یک کشتی به ویژه نظامی بایستی مث ساعت کار کنند مث موتور کشتی محکم و دقیق!
[/quote]

منم منظورم همین بود دیگه! همین چیزهاست که نبود یا حالا بخواهیم بی انصافی نکنیم کم بود! و الان الحمدلله بسیار بسیار بهتر شده. و هنوز هم جا برای بهتر شدن داره.
اصلا فرهنگ کار در نیرودریایی تغییر اساسی کرده. بخش عمده ایش هم به خاطر توجهات فرماندهان بالاتر و بخصوص حضرت آقاست. 4 بار حضور حضرت آقا در عرض کمتر از 4 سال در یگانهای نیرودریایی، شوخی نیست، تاثیرات بسیار مهمی داره.
البته اینو هم اضافه کنم، چه در گذشته و چه حالا، مسائل ایمنی بصورت دقیق اجرا میشه. بحث مهمات و سوخت و اینا مسئله ایمنیه و رعایت میشده. ولی مثلا فرض کن موتور فلان ناو مشکل داره. اگه قبلا بود میگفتن داره که داره، حالا ببینیم چی میشه. ولی حالا میرن دنبالش که به هر قیمتی ناو نخوابه. نمونه اش تکمیل جماران بعد وقفه ای بسیار طولانی، یا تکمیل طارق بعد ناامیدی و بیخیالی! و در مقابلش، ناوهایی که در جنگ حضور داشتن اما الان دیگه خاطره شدن!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستان سلام

هرچند خيلي ازاين بحث انفجار ناو بندرعباس گذشته منتها چون ديدم كه مطلب اشتباه ارايه شده بد نديدم كمي توضيح بدم

ماجراي انفجاردراين ناوتداركاتي-سوخترسان كه بعد ازاون تغييركاربري به اموزشي داد مربوط به اون ماجراها نبوده بلكه يكسري اهمالها درزمان تعميرونگهداري دقيقا زماني كه ناو به اسكله چسبيده بود باعث اون اتفاق شد متاسفانه!!

شوربختانه درزماني كه مديرماشين (سرمهندس ناو) درمرخصي شهرستان بودند براي  يكسري از تعميرات كه شامل جوشكاري هم بوده اقدام ميشه، در اينگونه موارد و پيش از جوشكاري و كلا هرگونه كاري كه باعث ايجاد حرارت و گرماي بالا باشه ما چك ليستها و اجازه كارههايي داريم كه يكيشون به نام " hot work permit " يعني اجازه نامه كارداغ هستش كه طي اون شما همه شرايط رو براي جلوگيري از اتش سوزي و انفجار بايد بر طبق دستورالعملها و چك ليستها مو به مو انجام بدين و بدون رعايت اونها حق انجام هيچگونه جوشكاري و... ندارين

متاسفانه در اون روز شوم پرسنل درگير دركار يا بهتر بگم افسرماشين(مهندس مسيول كار تعمير) و ارشد رسته موتور در يك بخش بررسي و چك طبق چك ليست كوتاهي كرده و همون منجر به فاجعه شد و همه اون عزيزان از دست رفتند و ناو هم كلي خسارت ديد

شايد تعجب كنيد اگر بگم  اون كار تعميراتي اونقدر كوچيك شمرده ميشد كه همين كوچيكيش باعث اين  چشمپوشي شد و اون عزيزان فكر نميكردن كه همين كاربه ظاهر كوچيك ممكنه چنين عواقب بدي داشته باشه ، من هميشه اين ماجرا رو براي ياد آوري به زيردستانم قبل از شروع كارهاي هاي ريسك و بادرصد خطر بالا كه نيازمند پرميت تو ورك هستند تعريف ميكنم

بارها وبارها پيش اومده كه  نفرات به صرف ساده يا جزيي بودن يه كار نيومدن چك ليستها رو فالو كنن و حادثه هاي فاجعه آميزي رو مرتكب شدن، مهمترين و اصلي ترين و اصولي ترين شعاركارهاي فني (وكلاهركاري)هميشه بايد يادمون باشه:

اول ايمني بعد كار

يا بقول اونوريها:

first safety

بحث و مقوله موش و موش كشي هم از قديم و نديم جزء لاينفك معضلات دريا و دريانودري بالاخص از نوع نظامي(با توجه به نوع اسكله، زمانهاي ماندگاري در كنار اسكله ، اندازه شناورها و كمپارتمانت بندي و...و يگانهاي رزمي)بوده و هست !!!

عكساي روزحتي كشتيهاي مدرن دنيا رو كنار اسكله نيگاه كنيدعموما از"ماوس ترپ" يا همون تله موشهاي حلقوي و پاپيوني !! بر روي طنابهاي  كشتي مشاهده خواهيد كرد، مراسم "موش كشون" هم حال و هواي خودشو داره ،جداي از چندش بودنش،جداي از سوسك و خرابي يخچالها و اكسپاير شدن مواد غذايي!!! موش بزرگترين عامل خطريه كه سلامت غذايي پرسنل يه شناور رو تهديد ميكنه

بدترين وضعيتي كه در زمينه موشها بنده به ياد دارم مربوط به انزلي و ناوچه(بهتره بگم قايق) مين روب "سلمان " بود كه جولانگاه موشها شده بود اونروزها، كلا فرمانروايي ميكردن براي خودشون!!!

رعايت مواردي همچون:

قوانين و مقررات، اصول بهداشتي و نظافت فردي و عمومي، مسايل تعمير و نگهداري، بازرسيهاي نوبه اي وروتين و همچنين ديسيپلين اصولي، بهترين راهكارهاي كنترل اين معضل هستند

• Like 1
  • Upvote 13

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.