mostafa0071

تفنگهاي شكاري ساخت ايران

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

دوست عزیز کلی از شکارهای تک تیرانداژی آلمان در جنگ دوم بالای ۱۰۰۰ متر بوده، شلیک و زدن هدف از ۱۲۰۰ متری رو من خود من از نزدیک بارها دیدم، وقتی با ۲۷۰ ،۱۰۰۰ متر رو در صورت داشتن فشنگ مرغوب میزنن دیگه برنو که جای خودش رو داره اینکه چرا تک تیراندازها از برنو استفاده نمیکنند مطلب دیگه ای هست. موسین ناگات روسی که انرژی دهانش کمتر از برنو هست ۱۱۰۰ رو به راحتی میزنه.

اینکه شما میگی نمیزنه دلیل دیگه ای داره :      چون برنو ها قدیمی هستند و خانشون ساییده شده فشنگ خوب هم نیست پس دقت پایین میاید، منتها برنوای که سرحال باشه که سابیدگی خان نداشته باشه راحت

تا ۱۳۰۰ رو با دوربین و تنظیمات مناسب پوشش میده.

قبول برادر من حرف شما رو رو چشمم میزارم

و 

اصلا سخن شما حجت.

خوب این که شما گفتید

چقدر فاصله داره با 1500 متر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چقدر فاصله داره با 1700 متری که ایشون میفرمایند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لطفا شما عزیزم زحمت بکشید

برد مفید

برد ماثر

و 

برد نهایی رو براشون بگین

به قول خودشون ریزش کنید

آخه برادر من 1700 متر!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

اصلا به قول ایشون من اسلحه ندیدم

نخوردیم نون گندم

دیدیم که دست مردم.......................

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با 308 وینچستر اهداف تا ۱۷۰۰  متر رو میزنن اینرو میگم چون مسابقه ویژه در امریکا داره و تایید شدست کلیپهاش رو یوتوب هست. ۳۰۸ وینچستر  حتما انرژی کمتری نسبت به برنو داره.

• Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

از طرز حرف زدن و شعله ور و اتیش گرفتنتان مشخص است که جوان هستید

و البته مشکلی هم نیست اقتضای سنتان است.

من گفتم برنو 150 متر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لطفا، خواهشن چشمانتان را باز کنید

ونوشته ها را با دقت بخوانید.

سر بنده هم به جایی نخورده و احتمال زیاد شما خودتان این سر به جایی خوردن را تجربه کردید یا احیانا در اینده نزدیک که سرتان به سنگ خورد برای این طرز صحبت کردنتان یاد این جمله من میفتید.

احتمالا شما هم از انهایی هستید که فکر میکنید به اندازه میزان زیاد بودن باروت یا گنده بودن گلوله مسافت طی میکند

پس علم بالستیک و مواد و ........................هم کشک است احتمالا!!

من هم دیده ام که فیل پرواز میکند این شد دلیل و مدرک؟؟؟ مدرک مستند بیاورید تا ببینیم چند چندیم؟؟

از 1700 متری سیبل زده.......دیگر من حرفی برای گفتن ندارم :clown: ............................

بله بنده تفنگ دست نگرفته ام  چون شما علم غیب دارید و بنده را حکما میشناسید

همه کس مثل شما نیستند که عروسک رمینگتون بخرند....ان فرمول ادعا ضرب در معلومات را که میدانید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ما یک مثال داریم میگویند به حرف نیست به عمل است

با دوخط خاندن اینکه چه چیز چقدر برد دارد ادمی عالم دهر نمیشود

برد موثر برنو 2000 متر برد موثر جی 3 (1200 متر) عجب پس اینطور بوده!!!!

شما انگار 5000 متر نمیدانید چقدر میشود؟؟

میشود پنج کیلومتر بعد شما برد بالای پنج کیلومتر دید

میشود بپرسم ان 5 کیلومتری را چگونه دیدی؟؟؟

با چه دوربینی؟؟

بعد حتما در ان پنج کیلومتر به جایی اثلبت کرد و گرد و خاک هم کرد حتما  rolling_on_the_floor 

شما میدانید احترام به شعور مخاطب یعنی چه؟؟؟

در اخر شما که کل فامیل برنو بدست هستید

و بعضی هم رمینگتون به دست

بنده اکثر همکارانم یا کرمانشاهی هستند

یا لر......و اکثر مرد به معنای واقعی کلمه

مردانه شما هنوز خدمت رفته ایی تا کارت پایان خدمت بگیری تا تفنگ به نامتان بزنند؟؟

چون فرموده اید در 1500 متر برنو مثل اب خوردن جواب میدهد

چون هنوز نمیدانید که اگر اینچنین بود الان تمامی تک تیراندازان جهان باید برنو به دست بودند :applause: 

شما نمیخواهد راه دوری بروی و سرچ کنی

همین انجمنمان قسمت سلاحهای تک تیر اندازی و انفرادی دارد همانجا یک چرخی بزنید

مطالعه ایی کنید شاید آگاه شدید...شاید...

اگر هم نه دوستمان فرمودند سری به سایت شکاربان بزنید

یا تیراندازان

و قبل از حرف زدن یاد بگیرید که گوش کنید و بخوانید.

در اخر از دعوتی که کردید بسیار سپازگذارم

و تنها جایی بود از نوشته اتان که مهمانوازی و مردانگی قومتان را ثابت کردید.

سپاسگذارم

موفق باشید.

با سلام

بله دوست عزيز ناراحت شدم چون شما نه ميدونيد داريد چي ميگيد و نه ميدونيد داريد با كي حرف ميزنيد و نه ميدونيد مخاطبتون كيه و نه ميدونيد دارين راجع به چي حرف ميزنين و بدون دليل و مدرك هي دارين يه چيزو تكرار ميكنين

اون اطلاعات مربوط به ساخته هاي وزارت دفاع هم كاتالوگش موجوده ، هم به عينه همه رو تست و تجربه كردم و باتوجه به اينكه اكثر دوستاهم و آشنهاو فك و فاميل دارن از اونها زياد بينمون  درمورد اونها بحث ميشه و نكات مثبت و منفيشونو بررسي ميكنيم

هر جايي از اون مطالب رو كه گفتين در شك و ترديده  مشكلي داشتين بگين تا براتون  توضيح بدم

واما ............

درمورد سن من و سربازي نرفتنم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

اونهم مرد و مردونه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

خوب اگر يه نيگاهي به پروفايل من ميكردين هم سنم دستتون ميومد و هم محل زندگيم تا نگيد آشناهتون لرن و...

من لر هستم خرم آبادي و36 سالمه

ما اينجا  برنو برامون بگونه اي مقدسه!!! كلا لرها عشق برنو هستن اينكه شما نديدن و نميدونن من مقصر نيستم

و اما جوك  خدمت نرفتن و كارت نداشتن و مرد و مردونه !!!!!!!!!

دوست عزيز بنده فارغ التحصيل دانشگاه افسري نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران هستم

واينكه چطور 5000 متررو ميبنين و از كجا ميفهمن  درچه فاصله اي زمين خورده و زمين ريزي بوده، اين مشكل حضرت عاليه كه فكر ميكني  ميشننن پشت سلاح و 5000 متر رو نيگاه ميكنن

هنوز ميدون تير و  تست" رنج فايندينگ"  تشريف نيردين!! تقصيرتون هم نيست!!!

عرض كردم خدمتتون تشريف بيارن برنو بدم دستتون خودتون  تست بفرماييد

وامابراي برد نوشتين من فقط به اندازه گلوله و باروت و .. توجه كردم و" بالستيك گلوله" رو بررسي نكردم!!!!

اصلا خوندين چي نوشته بودم؟

يه بار ديگه بخونيد تا ببينيد نوشتم عواملي همچون:

آيروديناميك مرمي

تراجكتوري گلوله

خان سلاح

مقدار باروت

نوع باروت

طول لوله

وزن گلوله

و...

ميدونيد تراجكتوري گلوله يعني چي؟

يا آيرو ديناميك مرمي؟ شرايط جوي و عرض جغرافيايي و درصد رطوبت و دماي هوا و ... بدون اينها ميشه بالستيك دقيق بررسي كرد؟

اونوقت بدون دونستن اينها چطور ميخواين دم از بالستيك گلوله بزنين؟

براي بردهاي بالاي 2000 متر و شكار كردن خوندين چند مورد توي افغانستان داشتيم؟

خوندين ركورد 2470 متر داشتيم در افغانستان؟(يه سرباز انگليسي با چنديدن ركورد بالاي 2000 متر)

اينكه شما سلاح رو نميشناسن مشكل من نيست

اينكه شما نميدونين ميشه در اين برد هدف رو زد تقصير من نيست

اينكه شما نميدوني درنيورهاي مسلح ما دارن براي تك تيراندازي و هدف زني در بردهاي بالاي 3000 و 4000 متر خودشونو آماده ميكنن (كه البته خيلي خيلي سخت و دشواره و نياز به علم  و تاكتيك و تجهيزات و آموزش بسيار بالايي داره) تقصير من نيست

براي برد موثر و مفيد وقتي شما فرقشونو نميدونين من چي بگم؟

مثلا براي نخجير 3 با لوله كوتاه تر، و كاليبر كوچكتر و انرژي باروت كمتر و.... كاتالوگ وزارت دفاع  بر نهايي رو 3000 متر نوشته و برد موثر رو 700 متر

درحالي كه مثلا شركت سازنده اش برد نهاي اين كاليبر رو حدود 4400 متر عنوان كرده، براي كاليبر 30-06 كه همون 7.62 اما از نوع اسپرينگفايلد برد نهايي 5500 مترو براي 7 م.م. مگنوم برد نهايي 5800 متر ذكر شده

براي اطلاعتتون از گلوله ها و انواعشون و بردنهايي و ...

چند لينك زير رو مشاهده بفرماييد اطلاعات بسيار خوبي درمورد برنو هم بهتون ميده

http://www.iran-airrifle.com/forum/printthread.php?tid=894&page=2

http://www.persian-shooters.com/archive/index.php/t-152.html

در لينك اولي جدول مقايسه بردنهاي و مفيد و موثر گلوله هاي مختلف رو آورده اطلاعات خيلي خوبي بهتون ميده(اعداد بالا رو هم از اين جداول ميتونيد استخراج كنيد، لقمه از اين راحتتر؟؟؟)

من براي اثبات حرفهام دو راه پيش رو دارم يكي ارجاعتون به نوشته هاي موجود در نت با يه سرچ ساده كه من بالا همين زحمت رو هم از دوشتون ورداشتم و آدرس براتون گذاشتم

ديگري هم  اگر اين روش رو نميپسندين و به اطلاعات در نت  اعتقادي ندارين، تشريف بيارن اينجا كاتالوگهاي اين سلاح (موزر 98 يا بقول خودمون برنو رو بهتون نشون بدم ، اونهم نه كاتالوگهاي ايراني كه عين كاتالوگهاي امريكاييشو و نه حتي آلماني سازنده اش رو !!!) بالا هم دعوتتون كرده بودم!!!!

بعد هم گفتم ميتونيد عملي و واقعي مقايسه كنيد و دستتون بياد

ادعا نكردم خودم ميتونم چنين تيراندازي بكنم، تك تيرانداز و تيراندازش بينهايت مهمه، نوع سلاح، وضعيت خان و فشنگ و..(كه چند بار نوشتم )

ميدونستين ارتفاع  از سطح دريا، عرض جغرافياي، فصل سال، درجه حرارت هوا، درصد رطوبت، و.. در شليكهاي دوربرد و دور زني چقدر موثرن و تاثير دارن؟(بالا كلي نوشته بودم ها؟؟!!!)

فاكتورهاي زيادي در يه تيراندازي براي فواصل  دور بايد لحاظ بشن والا هر بچه اي پا ميشد و تك تيرانداز ميشد!!

" يه روزگاري برنو سلاح تك تيرانداز بوده و نه الان(بالا هم نوشته بودم برني دوباره بخونين)، اوايل جنگ ودفاع مقدس خودمون هم از برنو لوله بلند بعنوان سلاح تك تيرانداز استفاده ميشد، اما امروز نوشتم كه درارتش و سپاه نمونه هاي بروز و مدرنتري وجود داره اونهم بوفورو اونهم براي بردهاي بالاي 2000 متر

نيازهاي امروز با شرايط اون روزها فرق داره، سلاح هاي موجود هم فرسوده تر شدن، كاليبرهاي جديدتر و بهتري ساخته شدن مثه 30-06 اسپرينگفايلد و يا 7 م.م. مگنونم و يا 308 وينچستر و رمينگتونو ...

اما هنوز هم كه هنوزه اين 7.92 پير حرفهاي زيادي براي گفتن داره و از قدرت و دقت و برد مثال زدني برخورداره كه براتون نشوتم وشما با خلط مطلب هي دارين انكار ميكنين

شكارهاي بالاي 1000 و حتي نزديك به 2000 متري هم كم نداشته همين برنو برين كمي مطالعه كنين"

عدم اطلاع شما نميتونه دليل انكارتون باشه

متاسفانه پسورد اكانت گالريم رو فراموش كردم والا براتون چند تا جدول از برد نهايي انواع گلوله ها و مقايسون ميزاشتم كمي دستتون بياد برد نهايي يعني چي!!

يعني جايي كه ديگه گلوله انرژي نداره و به زمين مي افته نوشتم زمين خوردن يعني به زمين ريزي تا بدونيد با اصابت فرق ميكنه

اگر اكانتم داير بود تصوير سلاح خودمو، برادرهامو و دوستان واقوام رو هم براتون آپ ميكردم ببنيدشون از اين انكار مطلقتون درآيين

درضمن  كارت مجوز سلاح  رو هم براتون ميزاشتم يا بهتره بگم مجوزهاي سلاح هامو براتون ميزاشتم !!!(اين حقير اگر جنابعالي صلاح بدونيد و مشكلي ندونيد و ايرادي در كار نبينيد!!! سه تا  اسلحه دارم!!)

يكيش همون عروسك

يكيش يه دولول

و يكيش يه خفيف بلند

ختم كلام

يه برنوي سرحال در دست اهلش، چنان دقتي داره كه شايد شما حتي باورش هم نكنين، و اين برميگرده به ذات قدرت و دقت وبرد و سرعت دهانه گلوله در تفنگ برنو و اينها

برميگرده به شاهكار طراحي و ساختش

اگر امروزه برخي ها بنا به ايراد فشنگها يا عدم مهارت تيراندازي و يا فرسودگي و لقي بالاي سلاح نميتونن چنين استفاده اي از سلاح بكنن تقصير برنو نيست

مشكل از جاي ديگه است

درباره ژ-3 هم كمي مطالع بفرماييد بد نيست بردهاي مفيد و موثر و نهايشو براحتي يمتونيد توي همين نت پيدا كنيد

توي يه تاپيكي بنده حقير تيراندازي ايمن با اين سلاح ( و دركل اصول تيراندازي رو نوشته بودم)

معایب G-3

حل شد يا باز هم توضيح ميخواد؟

راستي براتون يه تاپيك ديگه هم پيدا كردم توي همين سايت خودمون در همونجايي كه بنده رو ارجاع دادين بهش:

اسلحه ژ-۳

اينجا برد نهايي ژ-3 رو 3500 متر نوشته

مازور اسلحه برنو یا VZ.24 تک تیراندازی در طول تاریخ تك تير اندازان در افغانستان

اينجا نوشته كه ركورد 2470 متر دست كيه و چطور با يه تفنگ با برد موثر 600 متر در فاصله 2470 متري شكار واقعي داشته

بخون تا دستت بياد بين اعداد ارايه شده و واقعيات دموجود ميدان نبرد و برد مفيد و موثر و نهايي و....

موفق و مويد باشيد

به اميد ديدار حضوريتان !!

• Upvote 5
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

بله دوست عزيز ناراحت شدم چون شما نه ميدونيد داريد چي ميگيد و نه ميدونيد داريد با كي حرف ميزنيد و نه ميدونيد مخاطبتون كيه و نه ميدونيد دارين راجع به چي حرف ميزنين و بدون دليل و مدرك هي دارين يه چيزو تكرار ميكنين

اون اطلاعات مربوط به ساخته هاي وزارت دفاع هم كاتالوگش موجوده ، هم به عينه همه رو تست و تجربه كردم و باتوجه به اينكه اكثر دوستاهم و آشنهاو فك و فاميل دارن از اونها زياد بينمون  درمورد اونها بحث ميشه و نكات مثبت و منفيشونو بررسي ميكنيم

هر جايي از اون مطالب رو كه گفتين در شك و ترديده  مشكلي داشتين بگين تا براتون  توضيح بدم

واما ............

درمورد سن من و سربازي نرفتنم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

اونهم مرد و مردونه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

خوب اگر يه نيگاهي به پروفايل من ميكردين هم سنم دستتون ميومد و هم محل زندگيم تا نگيد آشناهتون لرن و...

من لر هستم خرم آبادي و36 سالمه

ما اينجا  برنو برامون بگونه اي مقدسه!!! كلا لرها عشق برنو هستن اينكه شما نديدن و نميدونن من مقصر نيستم

و اما جوك  خدمت نرفتن و كارت نداشتن و مرد و مردونه !!!!!!!!!

دوست عزيز بنده فارغ التحصيل دانشگاه افسري نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران هستم

واينكه چطور 5000 متررو ميبنين و از كجا ميفهمن  درچه فاصله اي زمين خورده و زمين ريزي بوده، اين مشكل حضرت عاليه كه فكر ميكني  ميشننن پشت سلاح و 5000 متر رو نيگاه ميكنن

هنوز ميدون تير و  تست" رنج فايندينگ"  تشريف نيردين!! تقصيرتون هم نيست!!!

عرض كردم خدمتتون تشريف بيارن برنو بدم دستتون خودتون  تست بفرماييد

وامابراي برد نوشتين من فقط به اندازه گلوله و باروت و .. توجه كردم و" بالستيك گلوله" رو بررسي نكردم!!!!

اصلا خوندين چي نوشته بودم؟

يه بار ديگه بخونيد تا ببينيد نوشتم عواملي همچون:

آيروديناميك مرمي

تراجكتوري گلوله

خان سلاح

مقدار باروت

نوع باروت

طول لوله

وزن گلوله

و...

ميدونيد تراجكتوري گلوله يعني چي؟

يا آيرو ديناميك مرمي؟ شرايط جوي و عرض جغرافيايي و درصد رطوبت و دماي هوا و ... بدون اينها ميشه بالستيك دقيق بررسي كرد؟

اونوقت بدون دونستن اينها چطور ميخواين دم از بالستيك گلوله بزنين؟

براي بردهاي بالاي 2000 متر و شكار كردن خوندين چند مورد توي افغانستان داشتيم؟

خوندين ركورد 2470 متر داشتيم در افغانستان؟(يه سرباز انگليسي با چنديدن ركورد بالاي 2000 متر)

اينكه شما سلاح رو نميشناسن مشكل من نيست

اينكه شما نميدونين ميشه در اين برد هدف رو زد تقصير من نيست

اينكه شما نميدوني درنيورهاي مسلح ما دارن براي تك تيراندازي و هدف زني در بردهاي بالاي 3000 و 4000 متر خودشونو آماده ميكنن (كه البته خيلي خيلي سخت و دشواره و نياز به علم  و تاكتيك و تجهيزات و آموزش بسيار بالايي داره) تقصير من نيست

براي برد موثر و مفيد وقتي شما فرقشونو نميدونين من چي بگم؟

مثلا براي نخجير 3 با لوله كوتاه تر، و كاليبر كوچكتر و انرژي باروت كمتر و.... كاتالوگ وزارت دفاع  بر نهايي رو 3000 متر نوشته و برد موثر رو 700 متر

درحالي كه مثلا شركت سازنده اش برد نهاي اين كاليبر رو حدود 4400 متر عنوان كرده، براي كاليبر 30-06 كه همون 7.62 اما از نوع اسپرينگفايلد برد نهايي 5500 مترو براي 7 م.م. مگنوم برد نهايي 5800 متر ذكر شده

براي اطلاعتتون از گلوله ها و انواعشون و بردنهايي و ...

چند لينك زير رو مشاهده بفرماييد اطلاعات بسيار خوبي درمورد برنو هم بهتون ميده

http://www.iran-airrifle.com/forum/printthread.php?tid=894&page=2

http://www.persian-shooters.com/archive/index.php/t-152.html

در لينك اولي جدول مقايسه بردنهاي و مفيد و موثر گلوله هاي مختلف رو آورده اطلاعات خيلي خوبي بهتون ميده(اعداد بالا رو هم از اين جداول ميتونيد استخراج كنيد، لقمه از اين راحتتر؟؟؟)

من براي اثبات حرفهام دو راه پيش رو دارم يكي ارجاعتون به نوشته هاي موجود در نت با يه سرچ ساده كه من بالا همين زحمت رو هم از دوشتون ورداشتم و آدرس براتون گذاشتم

ديگري هم  اگر اين روش رو نميپسندين و به اطلاعات در نت  اعتقادي ندارين، تشريف بيارن اينجا كاتالوگهاي اين سلاح (موزر 98 يا بقول خودمون برنو رو بهتون نشون بدم ، اونهم نه كاتالوگهاي ايراني كه عين كاتالوگهاي امريكاييشو و نه حتي آلماني سازنده اش رو !!!) بالا هم دعوتتون كرده بودم!!!!

بعد هم گفتم ميتونيد عملي و واقعي مقايسه كنيد و دستتون بياد

ادعا نكردم خودم ميتونم چنين تيراندازي بكنم، تك تيرانداز و تيراندازش بينهايت مهمه، نوع سلاح، وضعيت خان و فشنگ و..(كه چند بار نوشتم )

ميدونستين ارتفاع  از سطح دريا، عرض جغرافياي، فصل سال، درجه حرارت هوا، درصد رطوبت، و.. در شليكهاي دوربرد و دور زني چقدر موثرن و تاثير دارن؟(بالا كلي نوشته بودم ها؟؟!!!)

فاكتورهاي زيادي در يه تيراندازي براي فواصل  دور بايد لحاظ بشن والا هر بچه اي پا ميشد و تك تيرانداز ميشد!!

" يه روزگاري برنو سلاح تك تيرانداز بوده و نه الان(بالا هم نوشته بودم برني دوباره بخونين)، اوايل جنگ ودفاع مقدس خودمون هم از برنو لوله بلند بعنوان سلاح تك تيرانداز استفاده ميشد، اما امروز نوشتم كه درارتش و سپاه نمونه هاي بروز و مدرنتري وجود داره اونهم بوفورو اونهم براي بردهاي بالاي 2000 متر

نيازهاي امروز با شرايط اون روزها فرق داره، سلاح هاي موجود هم فرسوده تر شدن، كاليبرهاي جديدتر و بهتري ساخته شدن مثه 30-06 اسپرينگفايلد و يا 7 م.م. مگنونم و يا 308 وينچستر و رمينگتونو ...

اما هنوز هم كه هنوزه اين 7.92 پير حرفهاي زيادي براي گفتن داره و از قدرت و دقت و برد مثال زدني برخورداره كه براتون نشوتم وشما با خلط مطلب هي دارين انكار ميكنين

شكارهاي بالاي 1000 و حتي نزديك به 2000 متري هم كم نداشته همين برنو برين كمي مطالعه كنين"

عدم اطلاع شما نميتونه دليل انكارتون باشه

متاسفانه پسورد اكانت گالريم رو فراموش كردم والا براتون چند تا جدول از برد نهايي انواع گلوله ها و مقايسون ميزاشتم كمي دستتون بياد برد نهايي يعني چي!!

يعني جايي كه ديگه گلوله انرژي نداره و به زمين مي افته نوشتم زمين خوردن يعني به زمين ريزي تا بدونيد با اصابت فرق ميكنه

اگر اكانتم داير بود تصوير سلاح خودمو، برادرهامو و دوستان واقوام رو هم براتون آپ ميكردم ببنيدشون از اين انكار مطلقتون درآيين

درضمن  كارت مجوز سلاح  رو هم براتون ميزاشتم يا بهتره بگم مجوزهاي سلاح هامو براتون ميزاشتم !!!(اين حقير اگر جنابعالي صلاح بدونيد و مشكلي ندونيد و ايرادي در كار نبينيد!!! سه تا  اسلحه دارم!!)

يكيش همون عروسك

يكيش يه دولول

و يكيش يه خفيف بلند

ختم كلام

يه برنوي سرحال در دست اهلش، چنان دقتي داره كه شايد شما حتي باورش هم نكنين، و اين برميگرده به ذات قدرت و دقت وبرد و سرعت دهانه گلوله در تفنگ برنو و اينها

برميگرده به شاهكار طراحي و ساختش

اگر امروزه برخي ها بنا به ايراد فشنگها يا عدم مهارت تيراندازي و يا فرسودگي و لقي بالاي سلاح نميتونن چنين استفاده اي از سلاح بكنن تقصير برنو نيست

مشكل از جاي ديگه است

درباره ژ-3 هم كمي مطالع بفرماييد بد نيست بردهاي مفيد و موثر و نهايشو براحتي يمتونيد توي همين نت پيدا كنيد

توي يه تاپيكي بنده حقير تيراندازي ايمن با اين سلاح ( و دركل اصول تيراندازي رو نوشته بودم)

معایب G-3

حل شد يا باز هم توضيح ميخواد؟

راستي براتون يه تاپيك ديگه هم پيدا كردم توي همين سايت خودمون در همونجايي كه بنده رو ارجاع دادين بهش:

اسلحه ژ-۳

اينجا برد نهايي ژ-3 رو 3500 متر نوشته

مازور اسلحه برنو یا VZ.24 تک تیراندازی در طول تاریخ تك تير اندازان در افغانستان

اينجا نوشته كه ركورد 2470 متر دست كيه و چطور با يه تفنگ با برد موثر 600 متر در فاصله 2470 متري شكار واقعي داشته

بخون تا دستت بياد بين اعداد ارايه شده و واقعيات دموجود ميدان نبرد و برد مفيد و موثر و نهايي و....

موفق و مويد باشيد

به اميد ديدار حضوريتان !!

خوب دوست عزیز رسیدیم اینجا که من نمیدونم دارم چی میگم.

و فرمودین از ارتشیان سلحشور هستید و مجوز حمل 3 قبضه شکاری خفیف و ساچمه زنی و گلوله زنی دارید.

پس اینگونه است  :applause:

قدر حفاظت اطلاعات محل خدمتتان را بدانید که لطف بسیار در حقتان کرده اند با داشتن سن 36 سال و .................

فرمودین که چیزی به نام رنج فایندر وجود دارد

و حتما با رنج فایندر صاییران ارتش شما تشریف میبرید شکار با برنوتان؟؟

یا با برنوتان میروید میدان تیر ارتش؟

انوقت لطف میکنید رنج فایندرتان که با ان در شکار دیدید گلوله برنوتان 5 کیلومتر پرواز کرد و بر زمین نشست مارکش چه بود؟ بوشنل چینی؟ یا صاییران اصفهان؟

یا شاید سلاح سازمانی

شما برنو شده در نیروی دریایی؟؟

دیگر دبه کردن نداشتیم شما فرمودین 1500 متر با دوربین مثل اب خوردن شلیک میکنید(با برنو!!)

و

یک جا هم فرمودید 1700 مترکسی را دیدید که سیبل میزند(با برنو!!!)

انوقت میایید افغانستان و سلاح مدرن امروزی که

نرم افزارهای فوق هوشمند سرباز امریکایی و انگلیسی را

به اسم برنو میزنید!!

که شاهکارهای دنیای تک تیراندازی هستند

بعد با نام بردن از نیروهای مسلح خودمان سعی در

بردن موضوع به سمت خاصی میکنید.

خواهشن این برنو را یادتان نرود

الان که بحث ارتش امریکا

یا ارتش ایران نیست

موضوع اصلی برد مفید؟ یا موثر؟ برنو است(هرکدام که دلتان خواست فقط برد نهایی را مطرح نکنید که در این موضوع نمیگنجد)

شما باز هم مدرکی حتی نوشته ایی

به بنده نشان ندادید که در 1700 متری بشود با برنو هدف زندنی(فیلد تارگتینگ؟) کرد

سایت تیراندازان را لینک دادید

که حقیر در انجا هم اتفاقا عضو هستم

و کوچک شما قاسملو" هستم انجا یک خط به بنده نشان دهید در  یک و نیم کیلومتری کسی شکار زده باشد با برنو

اصلا شکار نه هدف زنی کرده باشد.

دوست عزیز من با شما دعوا ندارم

اما شما الان با اشتباه محاسبایتون

که ممکنه غیر عمدی باشه دارید ادرس غلط و اطلاعات غلطی میدهید

که متاسفانه با نام بردن خودتون به عنوان یک ارتشی و خادم ملت در فرومی عمومی این شایبه پیش میاد که نکنه

خدای نکرده همه ارتشیان ما اطلاعات نظامیشون اینگونه است!!!!!!!!!!!

در ضمن برادر عزیز داشتن سلاح شکاری شهرت و افتخاری ندارد چرا که در این دیار هر فردی(بجز کارکنان نیروهای مسلح{رده پایین} کارکنان دادگستری و....بسیار مشکل شده اخذ جواز)

هر فردی با داشتن

مال دنیا میتواند متاعی در خور بودجه تهیه کند

فرقش اینست شما با سن 36 سال و ارتشی بودن میتوانید سه سلاح که با گفتهی خودتان ملیونها ارزش دارند تهیه کنید

و امثال بنده با سالها

تلاش و خدمت صادقانه نمیتوانیم سلاحهایی که شما نام بردید بخریم و به حداقل ها قانییم.

************************************************************************************

در اخر بنده

به طبع پیشه ام مخصوصا در ایامی که در تهران خدمت میکردم دوستان لر

بسیاری داشته ام

بیرانوند

و حسنوند

و...................

و اگاهم که شما عزیزان تعصب خاصی به این سلاح دارید و بسیار نسبت به این پیر خفته حساسید

اما

این امر دلیل نمیشود انسانی به مانند شما که خدا را شکر با سواد هم هستید کور کورانه

و بدون دلیل و مدرک بر گفته های خودتان پافشاری کنید

و وقتی که قافیه تنگ امد

اسمان به امریکا

و افغانستان گره بزنید وببافید از روزگاری در المان نازی که گفته اند فلان تیرانداز فلان کار کرد چرا که نه شما

از سلاح ایشان اطلاع دارید نه متریال و نه اینکه صحت و ثقم(سقم؟) ماجرا چقدر بوده.

شما هرچه را که در روی سیستم نشانه گیری سلاحتان میبینید باور میکنید

چنان است من بگویم یاماها وایبی که دهه شصت داشتم در کیلومترش زده بود 220 کیلیمتر سرعت........

شما فرموده اید که مثل اب خوردن برنو در 1500 متر جواب میدهد

حالا با ارامش

و بدون عصبانیت و تعصب

بفرمایید با دلیل و مدرک

که چگونه این سلاح در 1500 متری جواب میدهد(200 متر هم از ان 1700 متر تخفیف دادم برایتان) icon_cheesygrin

اصلا هم نیاز نیست

که حقیر بلند شوم این همه راه بیاییم مزاحم شما شوم

شما ان کاتالوگهای تاریخی که دارید

یک عکس بگیرید در اینجا قرار دهید

بدانید

که با این کارتان گمراهی را از تاریکی به سوی نور میبرید

که ثواب اخروی بسیاری دارد.

در اخر خواهش بنده این است

با ارامش مطالب بنده را بخوانید و بدانید

که بنده هیچ مشکل شخصی با شما تا این لحظه ندارم

و فقط و فقط بحثی علمی بین ما در جریان است که شما

همانگونه که شروع کننده ان بودید میتوانید با یک کلمه

یا سطری موثق پایان دهنده ان باشید

و یقین بدانیدمردان بزرگ بسیار راحتر به اشتباهشان اقرار می کنند

موفق و پاینده باشید

شما و تمامی ارتشیان ایران زمین :rose:

• Upvote 4
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستان سلام

ورژنهاي سلاح هاي توليدي وزارت دفاع رواينجا  مينويسم تا تاپيك برگده به حالت اول خودش

نمره 12  تك لول : نخجير 1(JS-100)

تك لول ساچمه زني،مكانيزم كمر شكن، قندان و بچه قندان چوب گردو، لوله كرومكاري شده آلمان، طول سلاح 1250 م.م.، طول لوله 810 م.م. (110م.م. بلندتر از لوله هاي استاندارد متداول)تمام چوك با طول 65م.م. داراي بردخيلي خوب و دقت مناسب، وزن 3 كيلوگرم داراي ورژنهاي  نقشدار سفارشي زير علاوه بر مدل استاندارد JS-100 هستش:

S10, S-20, S-30, S-40, S-50

T-10, T-20, T-30, T-40

P-10, P-20, P-30, P-40

نمره 12 تك لول : سياوش (JS-101)

تك لول ساچمه زني،مكانيزم كمر شكن، قندان و بچه قندان چوب گردو، لوله كرومكاري شده آلمان، طول سلاح 1250 م.م.، طول لوله 810 م.م. (110 م.م. بلندتر از لوله هاي استاندارد متداول)تمام چوك با طول 65م.م. داراي بردخيلي خوب و دقت مناسب، وزن 2.800 كيلوگرم، بخاطر داشتن قطعات كمتر سبكتر از  نخجير 1 هستش و داراي ورژنهاي  شبيه ورژنهاي  نخجير 1(نقشدار ) علاوه بر نمونه استانداردJS-101

S10, S-20, S-30, S-40, S-50

T-10, T-20, T-30, T-40

P-10, P-20, P-30, P-40

نمره 12 دولول بغل هم: نخجير2 (JS-200)

دو لول بغل هم، ساچمه زني،مكانيزم كمر شكن، قندان و بچه قندان چوب گردو، لوله كرومكاري شده آلمان، طول سلاح 1140 م.م.، طول لوله 700 م.م.(لوله هاي استاندارد متداول)لوله راست نيم چوك(نزديك زن) و لوله چپ تمام چوك (دورزن) چوك با طول 65م.م.ب، وزن 3.640كيلوگرم داراي ورژن مدل استانداردJS-200

نمره 12 دولول روي هم: شاهين(JS-400)

دو لول رويهم، ساچمه زني،مكانيزم كمر شكن، قندان و بچه قندان چوب گردو،كفي قنداق از جنس پلي آميد، لوله كرومكاري شده آلمان، طول سلاح 1136 م.م.، طول لوله 700 م.م.( لوله هاي استاندارد متداول)لوله پايين نيم چوك(نزديك زن) و لوله بالا تمام چوك (دورزن) چوك با طول 65م.م.براحتي و با چند تغيير قابليت تبديل به اسلحه مسابقات ورزشي جهت مسابقات تراپ و اسكيت رو داره، وزن 3.300كيلوگرم داراي ورژن مدل استانداردJS-400

نمره 12 دستكش: صياد2 (JS-600)

تك لول ساچمه زني، مكانيزم تسليح دستكش بر اساس سلاح موسبرگ 7.62، قندان و بچه قندان چوب گردو، كفي ضربه گير، بدنه از جنس آلومينيوم هوايي!!! لوله كرومكاري شده، ظرفيت مخزن 5 تير، طول لوله700 م.م. (لوله هاي استاندارد متداول)تمام چوك با طول 65م.م.، وزن 2.900 كيلوگرم،علاوه بر نمونه استانداردJS-600 داراي ورژن منقوش

P10 و ورژن استتاري CF 100

گلوله زني كاليبر 270: نخجير3 (JS-800)

گلوله زني گلنگدني با مخزن 5 تير، با كاليبر 270،(كاليبرهاي 7.92و 30-06 هم به سفارش ارايه ميشه) داراي 4 خان راستگرد، لوله تكنولوژي آلمان از جنس فولادضد زنگ(1.7765) جنس قنداق و بچه قنداق از چوب گردو، كفي قنداق از جنس پلي اميد،ضامن سه وضعيتي، داراي آلات نشانه وري  كامل با قابليت نصب دروبين، طول سلاح م.م.1120، طول لوله 600 م.م.، وزن 3.6 ، برد موثر 700 متر و برد نهايي 3000 متر، بسيار زيبا و ارگونوميك، داراي مدل استاندارد و پايه همون JS-800 و مدل نقشدار و قنداق طرحدارS-10

تنها ايرادش فشنگ كمياب و بسيار گرونش يعني  همون كاليبر 270 هستش، فشنگي با دقت بسيار بالا براي شكار چارپايان، تركيب اين فشنگ و اين سلاح دقت و كارايي بسيار مناسبي به اين سلاح داده، قيمت بازار آزادش تقريبا 3-4 برابر قيمت كارخونه است(هركسي براحتي نميتونه اونو از كارخونه تهيه كنه)

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خوب دوست عزیز رسیدیم اینجا که من نمیدونم دارم چی میگم.

و فرمودین از ارتشیان سلحشور هستید و مجوز حمل 3 قبضه شکاری خفیف و ساچمه زنی و گلوله زنی دارید.

پس اینگونه است  :applause:

قدر حفاظت اطلاعات محل خدمتتان را بدانید که لطف بسیار در حقتان کرده اند با داشتن سن 36 سال و .................

فرمودین که چیزی به نام رنج فایندر وجود دارد

و حتما با رنج فایندر صاییران ارتش شما تشریف میبرید شکار با برنوتان؟؟

یا با برنوتان میروید میدان تیر ارتش؟

انوقت لطف میکنید رنج فایندرتان که با ان در شکار دیدید گلوله برنوتان 5 کیلومتر پرواز کرد و بر زمین نشست مارکش چه بود؟ بوشنل چینی؟ یا صاییران اصفهان؟

یا شاید سلاح سازمانی

شما برنو شده در نیروی دریایی؟؟

دیگر دبه کردن نداشتیم شما فرمودین 1500 متر با دوربین مثل اب خوردن شلیک میکنید(با برنو!!)

و

یک جا هم فرمودید 1700 مترکسی را دیدید که سیبل میزند(با برنو!!!)

انوقت میایید افغانستان و سلاح مدرن امروزی که

نرم افزارهای فوق هوشمند سرباز امریکایی و انگلیسی را

به اسم برنو میزنید!!

که شاهکارهای دنیای تک تیراندازی هستند

بعد با نام بردن از نیروهای مسلح خودمان سعی در

بردن موضوع به سمت خاصی میکنید.

خواهشن این برنو را یادتان نرود

الان که بحث ارتش امریکا

یا ارتش ایران نیست

موضوع اصلی برد مفید؟ یا موثر؟ برنو است(هرکدام که دلتان خواست فقط برد نهایی را مطرح نکنید که در این موضوع نمیگنجد)

شما باز هم مدرکی حتی نوشته ایی

به بنده نشان ندادید که در 1700 متری بشود با برنو هدف زندنی(فیلد تارگتینگ؟) کرد

سایت تیراندازان را لینک دادید

که حقیر در انجا هم اتفاقا عضو هستم

و کوچک شما قاسملو" هستم انجا یک خط به بنده نشان دهید در  یک و نیم کیلومتری کسی شکار زده باشد با برنو

اصلا شکار نه هدف زنی کرده باشد.

دوست عزیز من با شما دعوا ندارم

اما شما الان با اشتباه محاسبایتون

که ممکنه غیر عمدی باشه دارید ادرس غلط و اطلاعات غلطی میدهید

که متاسفانه با نام بردن خودتون به عنوان یک ارتشی و خادم ملت در فرومی عمومی این شایبه پیش میاد که نکنه

خدای نکرده همه ارتشیان ما اطلاعات نظامیشون اینگونه است!!!!!!!!!!!

در ضمن برادر عزیز داشتن سلاح شکاری شهرت و افتخاری ندارد چرا که در این دیار هر فردی(بجز کارکنان نیروهای مسلح{رده پایین} کارکنان دادگستری و....بسیار مشکل شده اخذ جواز)

هر فردی با داشتن

مال دنیا میتواند متاعی در خور بودجه تهیه کند

فرقش اینست شما با سن 36 سال و ارتشی بودن میتوانید سه سلاح که با گفتهی خودتان ملیونها ارزش دارند تهیه کنید

و امثال بنده با سالها

تلاش و خدمت صادقانه نمیتوانیم سلاحهایی که شما نام بردید بخریم و به حداقل ها قانییم.

************************************************************************************

در اخر بنده

به طبع پیشه ام مخصوصا در ایامی که در تهران خدمت میکردم دوستان لر

بسیاری داشته ام

بیرانوند

و حسنوند

و...................

و اگاهم که شما عزیزان تعصب خاصی به این سلاح دارید و بسیار نسبت به این پیر خفته حساسید

اما

این امر دلیل نمیشود انسانی به مانند شما که خدا را شکر با سواد هم هستید کور کورانه

و بدون دلیل و مدرک بر گفته های خودتان پافشاری کنید

و وقتی که قافیه تنگ امد

اسمان به امریکا

و افغانستان گره بزنید وببافید از روزگاری در المان نازی که گفته اند فلان تیرانداز فلان کار کرد چرا که نه شما

از سلاح ایشان اطلاع دارید نه متریال و نه اینکه صحت و ثقم(سقم؟) ماجرا چقدر بوده.

شما هرچه را که در روی سیستم نشانه گیری سلاحتان میبینید باور میکنید

چنان است من بگویم یاماها وایبی که دهه شصت داشتم در کیلومترش زده بود 220 کیلیمتر سرعت........

شما فرموده اید که مثل اب خوردن برنو در 1500 متر جواب میدهد

حالا با ارامش

و بدون عصبانیت و تعصب

بفرمایید با دلیل و مدرک

که چگونه این سلاح در 1500 متری جواب میدهد(200 متر هم از ان 1700 متر تخفیف دادم برایتان) icon_cheesygrin

اصلا هم نیاز نیست

که حقیر بلند شوم این همه راه بیاییم مزاحم شما شوم

شما ان کاتالوگهای تاریخی که دارید

یک عکس بگیرید در اینجا قرار دهید

بدانید

که با این کارتان گمراهی را از تاریکی به سوی نور میبرید

که ثواب اخروی بسیاری دارد.

در اخر خواهش بنده این است

با ارامش مطالب بنده را بخوانید و بدانید

که بنده هیچ مشکل شخصی با شما تا این لحظه ندارم

و فقط و فقط بحثی علمی بین ما در جریان است که شما

همانگونه که شروع کننده ان بودید میتوانید با یک کلمه

یا سطری موثق پایان دهنده ان باشید

و یقین بدانیدمردان بزرگ بسیار راحتر به اشتباهشان اقرار می کنند

موفق و پاینده باشید

شما و تمامی ارتشیان ایران زمین :rose:

بازهم سلام
نميخواستم ديگه به اين بحث ادامه بدم اما شما كلا ول كن نيستين
بازهم اشتباه رفتي كه دوست عزيز
بنده كي گفتم ارتشي هستم و بحث حفاظت اطلاعات و ..ميدان تيرو ...حفاظت اطلاعات و..
بنده فقط گفتم فارغ التحصيل دانشگاه افسري نيروي دريايي هستم
عزيز دل برادر هر گردي گردو نيست
هر فارغ التحصيل دانشگاه نيروي دريايي هم افسر نيروي دريايي نيست!!!!!!!!!!
محض اطلاع شما
در دانشگاه امام خميني نوشهر (دانشاه افسري نيروي درياي ارتش جمهوري اسلامي ايران ) بورسيه هاي ارگانهاي ديگه مثه كشتيراني، نفتكش، شيلات، نيروي انتظامي، حتي براي دوره هاي محدودي تكميلي سپاه و آموزش و پرورش هم بوده و برخي هنوز هستند!!
بنده هم اون سلاح ها رو بدون استفاده از اون رانتي كه مد نظر شما بود و اونهمه تشويق و تعريف و تيكه اتون !!! خريداري كرده ام
حتي نتونستم مثلا از وزارت دفاع و كارخونه هاش به قيمت مناسبتر خريداري كنم چون دقيقا هموني كه شما مد نظرتونه نيازه كه بنده حقير فاقدش بودم
خيلي راحت رفتم فروشگاهاسلحه و يك موردش هم خود مركز اسلحه و مهمات شهرمون و سلاح مورد نظرمو خريدم

طبق قوانين حمل و نگهداري سلاح جمهوري اسلامي ايران:
هر ايراني جداي از نژاد ، زبان ، قوميت و جنسيت (زن يا مرد) به شرط نداشتن برخي شروط مثه عدم سوئ پيشينه و ارتكاب جرم و نميدونم كلي گرفت گيري قانوني ديگه به شرط داشتن سن قاونوني(18 سال)، مجاز به داشتن حداكثر سه سلاح (يكي گلوله زني خفيف، يك گلوله زني شكاري و يك ساچمه زني نمره 12)هسش
هيچكس هم بجز شرايط خاص مرز نشيني يا عشاير مجاز به داشتن سلاح خودكار و جنگي نيست اونهم با كلي شرط و شروط و..

كافيه بندهاي ممنوعيت مثه خلافكار ي و اشتهار به فساد و... نداشته باشي و مبلغي هم پول كه برخي اوقات از پول يه گوشي تلفن همراه هم كمتر ميشه!! اونوقت ميتوني سلاح بخري(برخي سلاح ها بالطبع بخاطر كيفيت و كاراييشون گرونن ممثلا همين برنويي كه بحثمونه، يه برنوي وسط خوب و تمييز مجوز دار چيزي حدود 15 تومن باهاتون آب ميخوره(بين 13 تا 15) البته ساخت ايرانش، ساخت چك و موزر98 آلمانيش ارزونتره منتها زد كاي آلماني و ساخت هكلراندكوخش كه خيلي كميابه بسيار گرونتره، هكلراندكوخش بالاي 25 تومنه تازه اگر بتونيد گير بيارديد)
بنده با استفاده از اين قانون عمومي و همه گير رفتم و سه تا سلاح خريدم اونهم نه باهم بلكه در فواصل زماني مختلف(چندبارهم عوض بدلشون كردم و مثلا يكي رو فروختم چيز ديگه اي خريدم و...)
شما هم ميتونيد به فروشگاه اسلحه و مهمات شهرتون و يا فروشگاه هاي مجاز شكار تشريف برده و سلاح مورد علاقه اتون رو بخريد
درضمن جايي هم بنده داشتن سلاح روافتخار ندونستم و يا نداشتنش رو شرم!!
كلا فكر كنم دومين باريه كه دارم درهمه زمان عضويتم توي اين سايت راجع به سلاح داشتنم صحبت ميكنم يه تاپيكي بود با دوستان سلاح هامونو مقايسه ميكرديم و اونجا راجع به 30-06 ام حرف زدم
و اينجا هم براي روشن شدن دليل داشتن اطلاعتي در زمين سلاح مجبور به عنوانش شدم
افتخارخاصي نيست هرچند من دوسشون دارم، و بهشون ميبالم!! كلا علاقه است
طرف ميره رو ماشينش چند برابر پول سلاح هاي من سيستم ميبنده چون دوست داره، نه افتخاره و نه شرم!!! دلش خواسته
بنده علاقه ام اسلحه است و فكر نكنم موردي هم داشته باشه
پولشونو هم نه از شما گرفتم، نه از حقتون ورداشتم و نه از كسي كش رفتم
كمي مطالعه كنيد راجع به افراد تا بدونيد از چه راهي پولشونو بدست ميارن، شما زحمت ميكشين بنده هم به همچنين
بعيد هم ميدونم كارشما نيم كار و شغل بنده سخت و پرخطر و دشوار باشه، هرچند اين مباحث مطرح شده توسط شما سرسوزني ربط به موضع بحث نداره
هرچند معمولا اين يه اپيدمي هستش كه هركسي كارشو سخت ترين كار دينا ميدونه!!!

شما هم متاسفانه كارتون فقط متهم كردن و تهمت زدن و تعبير به برداشته!!
هربار يه گوشه ماجرا رو ميگري و ميري به تهمت و خدمت سربازي و ارتش و حفاظت اطلاعت و رانت و سن و صا ايران و اصفهان و سلاح سازماني نيروي درياي و ميدان تيرهاي  ارتش و ....
من كي گفتم ارتشيم كه شما اين عناوين و استفاده از ارتش و امكانات و حفاظت اطلاعت و تجهيزات و ميدان تيرش و رنج فايندرش و.... بستين به نافم؟

من خدمت اين عزيزان بوده و بهشون ارادت خاصي داشته و دارم اما افتخار همراهي و همرزميشونو نداشته و ندارم
براي تهيه پول اولين اسلحه ام، زماني كه مشغول درس خوندن بودم بسختي دركنار درسهام كار كردم تا تونستم اونو بخرم، بخودم سختي دادم تا به چيزي كه دوست دارم برسم و شكرخدا رسيدم
بله اون سلاح رمينگتون بنده قيمت بسيار بالايي داره(نزديك به قيمت يه خودروي متوسط امروزي) ولي به كسي ربطي نداره چون براش زحمت كشيدم و پولمو دادم به چيزي كه دوست دارم، نه از ديوار كسي بالا رفتم و نه حق كسي رو خوردم، نه هم حق كسي رو ضايع كردم ونه هم از رانتي و يا  كانكشني چيزي بهره بردم
مثه هر شهروند ديه با داراييم رفتم و چيزي رو كه دلم ميخواسته خريدم!! جرمه؟
زحمت كشيدم و پول بدست آوردم و جايي كه دلم خواسته خرجش كردم فكر هم نميكنم كار ناشايستي كرده باشم!!!
همكار بنده كه در يك روز باهم رفتيم دانشگاه، در يكروز فارغ التحصيل شديم ودر يك روز و دريك شركت استخدام شديم و هم جايگاه هستيم به ماشين علاقه داره، الان قيمت خودروي زير پاي ايشون 5-4 برابر و يا شايد حتي بيشتر از قيمت خودروي منه!!!! خوووووووووووووووووووب؟ كه چي بشه؟ پول خودشه دوست داره ماشين خوب بخره!!!!!!!!! من تفنگ دوست دارم اون عزيز ماشين!!ايرادي داره؟
جالبه كه نوشته بودم اگر از سمت شما ايرادي نيست بنده اين سه سلاح رو دارم كه ميبينم ايراد گرفتين و مشخص شد از سمت شما ايراد هست
ببخشيد اگر بدون اجازه شما رفتم  وسبه مورد علاقه ام رو خريدم!

اينكه حضرت عالي بدون داشتن هيچگونه تجربه و تخصص و دانشي در اين زمينه دارين اينگونه نظر ميدين واقعا جاي بسي تعجبه!!
شما حتي اين سلاح رو نميشناسين و بعد......!!!!!!!!!!!!!!!!!

براي برد بالاي 1000 و بالاخص 1500 و 1700 چند لينك براتون گذاشتم مطالعه بفرماييد دستتون مياد (لينكهاي توي همين سايت خودمون) اونجا دقيقا براسنايپر وسلاح تك تيرانداز بودن برنو درزمان خودش و بردهاي اعمالي و.. اشاره كاملي كرده
در زمان جنگ جهاني دوم با سايت اپتيكي نچندان پيشرفته اي كه روش نسب شد د برد موثرش 1300 متر شد و براي سايتهاي جديد بسته به نوع دوربين وعدد زوم و وضوح و... اين برد موثر رو براحتي شما ميتونين به 2000 متر و حتي 3000 متر هم برسونيد، اما معمولا بالاي 2000 مترگلوله اين سلاح اون بازدارنگي مناسب رو نداشته و افت گلوله هم بيشتر ميشه و از دقتش خيلي كم ميشه و زدن هدف خيلي خيلي دشوار ميشه(نه كه نشه اما نه به آسوني زير 2000 متر)
دوتا لينك براتون گذاشتم تا ببينيد برد نهايي كاليبرهاي مختلف رو و تاكيدم در نوشته هاي بالا بر ارتفاع و شرايط محيطي رو هم ببينيد لطفا!!
كه مثلا چطوريه كاليبر خاص در سطح دريا بردي حدود 5500 متر داره اما همون سلاح و همون كاليبر در ارتفاع 12000 پايي(حدود 3600-700 متري) به چيزي نزديك به 8-9 هزار متر
شما حتي به همون جدولهايي كه گفتم هم دقت نكردين
شما درهمون سايتها ميتونين تاثير مقدار و نوع باروت، وزن و گرين مرمي، آيرودايناميك مرمي، تراجكتوري گلوله و اونهمه شرايط گفته شده توسط من بر برد نهايي يه كاليبر رو ببينيد
مثال افغانستان روبراتون زدم تا ببيند كه يه سلاح ميتونه بالاي 2000 متر دقت داشته باشه در اندازه يك انسان رو براحتي هدف قرار بده، نوشتم با توضيح كه اين سلاحي كه بردموثرش 600 متر بود در اين فاصله 2470 متري شكار داشته و چندين شكار بالاي 2000 متر
حالا همينو بسط بدين به برنو با برد موثر 2000 متر با دوربين هاي جديد
من حتي در مثال 1700 متري نام دوربين رو هم براتون نوشتم

درضمن براي كسي كه مهارت تيراندازي نداشته باشه زدن هدف در فاصله 100 متر و 200 متر هم بسيار دشوار و سخته و بعيد ميدونم بتونه حتي با سلاحي به دقت برنو چنين اهدافي رو بزنه چه برسه به  1500 تا 2000 متر كه تخصص و دانش لازم رو ميخواد

ببينيد:
با توجه به نوع فشنگ مناسب و يه سايت اپتيك جديد(يه نمونه اش رو واستون نوشتم كه روي برنو بلند نصب شده بود براي برد 1700 متر) هر كسي كه فنون تيراندازي بصورت تك تيراندازي رو بدونه ميتونه تا 1500 متر كه سهله تا 2000 متر و حتي بيشترش رو هم هدف قرار بده
دوستان خودمون درهمين سايت دارن ميگن كه با برنو تا 1100 متر رو تونستن بزنن، تازه من و اين دوستان حرفه اي و ماهر نيستيم و اين قدرت و دقت برنو هستش كه چنين تواناييي به ماهاي آماتور ميده حالاشما حساب شكارچي وتك تيرانداز ماهر رو بكنيد
ببينيد؛ برنو ذاتا دقيق و قوي و برد بلنده  و به من و شماي نوعي اين امكان رو ميده كه با تجهيزش به دوربين مناسب و آموزش اصولي باهاش  براحتي هدفهاي دور رو بزنيم
مثه آب خوردن زدن هدفهاي زير 200 متر خاصيت و ويژگي تفنگ برنوه و نه من دارنده سلاح
در ضمن يادتون نره داريم راجع به برنو بلند صحبت ميكنيم كه برد و دقت و قدرت و سرعت دهانه لوله مرميش از مدلهاي كوتاه و متوسط بيشتره و بصورت تخصصي تر براي تك تيراندازي استفاده ميشده
مساله اينجاست:
برنو بعنوان يه سلاح با توجه به پارامترهاي شليكش داراي دقتي هست كه بتونه در فاصله اي به اين اندزاه باور نكردني براي شما براحتي و مثه آب خوردن هدف رو بزنه به شرط داشتن تيرانداز قابلش
شما برت 12.7 محشر و فوق العاده روهم بدي دست يه ناشي 800 متر رو براتون نخواهد زد
اما همين برت دست يه كاربلد ميتونه بالاي 2000 رو مثه آب خوردن هدف قرار بده
بحث بر سر قابليت يه سلاحه، شما اول برين در مورد برنو تحقيق كنيد ميبنيد كه اين سلاح داراي بردي حدود 5000 متري تحت شرايط خاصه و تا برد 2000 متري برمبناي گيج بندي و اندازه گيري كارخونه سازنده اش، گلوله اون داراي پروفايل حركتي و دقت مناسب و بازدارندگي قابل قبوله
كلا برنو به قدرت بالاي گلوله و لگد وصداي زياد و بردبالاش معروفه، بالاخص در ايران، حالا بين ما لرها بيشتر محبوبه و اونهم دليل خاص خودشو داره
من به شما لينك ميدم برين مطالعه كنيد شما مطالب رونخونده بنده رو به هرچي به ذهنتون ميرسه متهم ميكنيد و بحث كارت پايان خدمت و ارتش و حفاظت اطلاعت و رانتهاش و ..قيمت سلاح من و سختي كارشما و سهل بودن شغل من و ...... ميكشيد وسط

در مورد رنج فايندينگ ( و نه رنج فايندر!!! كه اين يه ابزاره و اون يه پروسه)به نظرم ايراد در اينه كه شما حتي روند كارها و روال داشتن سلاح مجوز دار در ايران رو نميدونين چون در اين زمينه فعاليت و تجربه و مطالعاتي نداشتين
قضيه از اين قراره:
اگر شما مجوز حمل و نگهداري يه سلاح رو بگيرين برمبناي ارگاني كه مجوز رو براي شما صادر كرده يكسري ضوابط خاص روبايد رعايت كنيد، يك ارگاني سختگيريش كمتره يك ارگان ديگه بيشتر(بالاي 97-98 درصد ميرن سمت اوني كه سختگيريش كمتره، در ظاهر امر هم بايد همينطور باشه هرجا سختگيري كمتر، جذب بيشتر دقيقا مثه عبور جريان زياد از مقاومت كمتر در مدارهاي برقي!!! منتها بنده بنا به دلايلي رفتم سمت اونور ديگه كه سختگيرتره يا بهتره بگم بشدت سختگيره!!!)
مثلا فلان ارگان همون اول كاري قبل دادن مجوزو فقط براي بار اول سلاح شما رو كارشناسي ميكنه و ديگه برو به امون خدا!! كاري بكارتون نداره
نه كارشناسي
نه امتحاني
نه تستي
نه نظارتي  سر سال هم تشريف ببرين خيل راحت مهمات سهميه اتون تحويل بگيرين
تا اينكه خداي ناكرده اتفاقي رخ بده، كه اونوقت پوست از كله آدم ميكنن!!!

اما يه ارگان ديگهمبنا رو بيشتر بر پيشگيري گذاشته تا  درمان!!بسيار سختگيره و مو رواز ماست ميكشه بيرون، ساليانه براي شما آموزش و بروزرساني اطلاعات و ايمني ميزاره تا هم از سلامت سلاحتون مطمين بشه و هم كيفيت آموزش و نحوه استفاده از سلاحتونو چك كنه و هم اشراف شما به قوانين حمل و نگهدراي سلاح رو بررسي كنه!!!
بالطبع هزينه اش هم گردن خودتونه!!!! از وقتتون هم بايد بزنيد، تازه ايرادي هم بگيرن كلي دردسر بايد بكشين تا دوباره مجوزتون رو صادر كنن(البته معمولا مجوز براي دوره هاي مختلف و در مدت زمانهاي  مختلف صادر ميشه، ابتدا يه برگ حمل موقت 6 ماههف بعد برگ حمل  يك ساله بعد بسته به نوع سلاح و پرونده و ارگان كارت حمل 5 يا 10 ساله و درنهايت مجوز دايم)
محض اگاهيتون:
هر كسي بر مبناي نوع مجوزش(مجوز حمل ساده يا مجوز حمل وشكار) داراي سهميه خاصي از فشنگ هستش مثلا فلان كاليبر براي يه فرد داراي سلاح مجوزدار بدون مجوز شكار 50 تا و براي فرد داراي مجوز شكار 100 تافشنگ هستش(اصطلاحا به مجوز شكارمجوز محيط زيست هم ميگن!!)
اين ارگاني كه بنده دارم درموردش صحبت ميكنم؛ برخلاف دو ارگانهاي ديگه، شما وقتي براي تحويل سهيمه ساليانه اتون تشريف ميبرين بايد سلاحتون همراهتون باشه تا دوباره كارشناسي بشه، نكات ايمني و فني نگهداري سلاح رو ازتون ميپرسن، قوانين رو ازتون ميپرسن و يه جورايي دوباره چكتون ميكنن كه آيا هنوز استحقاق و شايستگي فني و حقوقي داشتن سلاح رو دارين يا نه؟!!
و اگر نكات خاص و جديدي هم بوجود اومده باشه مثه تغييرات احتمالي در قوانين و يا نكات به روز و فني و ايمني در نگهدراي سلاح و تيراندازي و.. اونها روبهتون آموزش ميدن وبعد شما رو ميبرن ميدون تير و شما بايد دسته كم 5 تير رو براي چك سلاح و امتحان كاراييش و نحوه تيراندازي و  آشنايي شما با سلاح و هنر تيراندازي شليك كنيد( حداكثر بيش از 15 تا هم اجازه ندارين ، منتها اين تعداد جداي از سهميه اتونه كه اونجا بهتون تحويل ميدن و بايد مبلغشونو بعلاوه هزينه اموزش و كارشناسي و بيمه و ... رو هم نقدا پرداخت كنيد!!)
قبل از شليك هم اسلحه شما بازرسي و كارشناسي ميشه تا ايرادها و اشكالت احتماليش رو بررسي كنن
در اين ميدانهاي تيرهرچند وقت يكبار براي برخي سلاح ها به قرعه، تست " رنج فايندينگ" صورت ميگيره(معولا اين تست هم با فشنگهاي تحويلي و هم با فشنگهاي استاندارد صورت ميگره!)
بايد بدونيد كه براي جلوگيري از حوادث ناخوشايند، ريسكي، وخيم و محتمل معمولا فشنگهاي تحويلي از طرف اسلحه و مهمات به مراتب ضعيف شده يا بقول دوستان داونگريد شده تر از نمونه هاي اساتاندارد ويا جنگي هستن ( دربرخي جاها شايعه تقليل به25 تا 50 درصد قدرت هستش كه البته برخي اوقات واقعا كمتر از اين هم مشاهده شده، من پست اولم نوشته بودم نميتوني چندتير رو مثه هم شليك كني چون ابدا استاندارد و يكسان نيستن) در همون سايت كه خودتون ميگين عضو هستين اگر با دقت خونده باشين ادعا شده كه هم مقدار باروت به يك چهارم كاهش پيدا كرده و هم نوع باروت نامرغوبتره و آيرودايناميك گلوله رو هم كه از عكسها خودتون ميتونيد با نمونه هاي استاندارد مقايسه بكنيد
خوب فكر كنم تا اينجا براتون جا افتاده باشه كه چطور رنج بالاي 5000 متر رو شاهدش بودم، توي ميدون تير تست رنج فايندينگ، ادعا نكردم خودم انجام دادم، گفتم شاهدش بودم ميتونيد برگرديد و بخونيدش
شايد براتون جالب باشه اگر بگم اونجا فشنگ 30-06 اسپرينگ فايلد ركوردي زد كه هيچكي از نفراتي كه اونجا بودن تصورشو هم نميكردن، طبق كاتالوگ و جدول غربيها و خود شركت سازنده سلاح و فشنگ، اين فشنگ با شليك از يه سلاح سالم با لوله  بدون ساييدگي و طول استاندارد 600 م.م.  بايد برد نهايي حدود 5500 مترداشته باشه اما باور كنيد ركورد بالاي 6700 رو زد واين برميگرده به شرايط محيطي، ارتفاع، درصد رطوبت، فشار هوا، درجه حرارت و.. كلي عامل تاثير گذار ديگه كه باهم تراجكتور، پروفايل پروازي و بالستيك گلوله رو مسازن

دوست عزيز فكر كنم درمورد هر چيز ابتدا بايد كمي پرس و جو بكنيد وبعد نظر بديد و بر روي نظرتون هم تعصب بيجا نشون نديد
برنويي كه برد نهاييش بيش از 5000 متره در شرايط مناطق زاگرس و نزديك به 5000 متر در سطح دريا هستش و تا 2000 متر داراي تارجكتوري قابل قبول و بازدارندگي مناسبه چرا نتونه با دوربين مناسب 1700 رو دقيق و مثه آب خوردن بزنه؟ شما دليلي بر ردش داريد  ميشه بگيد به چه دليل نميتونه بزنه و نا كارامده؟

گلوله شليك شده نميدونه من نوعي ماشه رو كشيدم يا شماي بزرگوار!! اون ذات  و پرفورمنس خودش رو طي پروفايل پروازي منتج از اونهمه شرايطي كه برشمردم دنبال ميكنه!! بنده و شماي تك تيرانداز فقط ميتونيم با علم و مهارتمون اونو درست تر شليك كنيم يا با نابلديمون گند بزنيم به تيراندازي و قابليت يه سلاح!!!
اگر من نوعي نتونم با برنو و فشنگ و شرايط مطلوب در 1000 متر به هدف بزنم دليل ضعف سلاح نيست، براي سلاحي كه براستي داراي اين توانايي هستش(لطفا تاپيكهاي كه معرفي كردم توي همين سايت رو يكبار مطالع كنيد، لطفا!!)

ببينيد دوست عزيز
وقتي دوستان ميان و از نامرغوبترين فشنگ ممكنه استفاده ميكنن بعيد ميدونم با دوربين هم بتونن پشت سرهم يه ههدف رو براي 5 بار در فاصله 400 متري هم بزنن چه برسه به 1500 متر و بالاترش
من حقير فشنگهاي نامرغوب دريافتيمو به نمايندگيهاي مجاز ميفروشم و بجاي 100 تا فشنگ سهميه حدود20-30 تا فشنگ استاندارد مرغوب و با كيفيت مناسب ميخرم(هستند كساني كه فقط منباب خالي نبودن عريضه تيراندازي مكينن و 100 متر با 200 متر براشون فرقي نداره و نهايت هدفشون همونه و زياد اهميت به كيفيت فشنگ نميدن، جداي از عدم دقت حتي به اثر منفي استفاده چنين مهماتي بر سلاحشون واقف نيستن)
بنده نوعي بعنوان شاگرد و يه آماتور!! و خيلي از كساني كه سلاح رو بصورت حرفه اي استفاده ميكنن مياييم فشنگهاي نامرغوب رو ميفروشيم به فروشگاه هاي مجاز وبجاش تعداد كمتري فشنگ با كيفيت بهتر و استاندارد ازشون ميخريم
اين فشنگ كيفيت خوب دركنار سلاح برنويي كه خوب ازش نگهداري شده ميتونه براحتي و مثه آب خوردن بالاي 1500 روبراتون بزنه
در ضمن يادتون باشه من گفتم برنو بلند! برنو كوتاه در اين بردهاي نزديك به 2000 متر كمي مشكل داره البته ناتوان نيست منتها چون لوله اون كوتاهتر از نمونه متوسط و خيلي كوتاه تر از نمونه بلنده سرعت خروجي دهانه لوله مرمي در نمونه كوتاه كمتر بوده و بالطبع دقت كمتري هم داره و دقيق زني باهاش درايمن فاصله سخت تر از نمونه بلنده

براي مرمي برنو سرعت خروجي دهانه لوله بسته به مدل و گرين فشنگ و مقدار و نوع باروت و لول سلاح بين 755 متر بر ثانيه تا 975 متر بر ثانيه  آورده شده  كه اين اختلاف بسيار زياد سرعت باعث اختلاف در برد و دقت و كشندگي ميشه (البته فقط فاكتور سرعت نيست كه تعين كننده باشه، گرين مرمي و تراجكتوري  و ... )
من هرجا صحبت از دقت عالي برنو بعنوان تفنگ تك تيرانداز براي مسافتهاي بالاي 1500 متر كردم نمونه بلند رو مثال زدم و گفتم ديدم و شاهد بودم يه شكارچي حرفه اي با برنوي بلندو سه پايه و دوربين زاواروسكي اين دقت رو داشتن و هدف رو زدن اونهم چند بار پشت سر هم
البته برنو در همه مدلهاش به دقت و قدرت معروفه منتها  برنو بلند برد يشتر و دقت بالاتري داره كه كار هدف دور برد زنيتونو راحتتر ميكنه
من دارم راجه به ذات يه سلاح صحبت ميكنم والا وقتي بحث عدم تعمير و نگهداري مياد وسط اون ربطي به ذات سلاح نداره، نمونه داشتيم در زمان جنگ گزارش شده مستعمل شدن لوله تانك گلوله اي كه روي 7000 متر بسته شده در حدود 600-700 متري و حتي كوتاهتر به زمين افتاده!!!
اين ذات اون توپ رو زير سوال نميبره، اون توپ نوعي، وقتي لوله اش سالم باشه و تعمير و نگهداريش بدرستي صورت پذيرفته باشه، با مهمات مناسب و توپچي ماهر ميتونه 7000 متر رو مثه آب خوردن بزنه چون در توانشه و جزو تواناي ذاتيشه منتها وقتي مستعمل شديا يكي از فاكتورهاي  مورد نيازش رو از دست داد ديگه 700 متر رو هم نميزنه و براي همين برد كم هم دقت نداره!!
برنو هم همينطوره، بعنوان يه سلاح داراي برد نهاي حدود 5000 متر (بسته به شرايط) و با دوربين و فشنگ مناسب ، بازدارندگي، دقت ، قدرت و موثر بودن تا 2000 متر هستش
براي برنو هم همينه، اگر كسي به هخردليلي ننتونه از اين سلاح در اين رنج درست استفاده كنه دليل بر ناتواني برنو نيست!!
شما اگر به ستون درجه برنو يه نيگاه كنيد به اعداد تا 20 (براي هر 100 متر يه شماره )ميرسين كه بردموثر، كشنده و بازدارندگي برنو رو بهتون ميده
به همچنين اگر نيگاهي بهستون درجه موسين ناگانت بندازين و برخي ديگراز تفنگهاي گلنگدني
ميدونيد كه در تفنگهاي گلنگدني برخلاف نيمه خودكار و خودكار، تقريبا 100 درصد انرژي حاصل از انفجار باروت صرف جلوبرندگي و پرتاب گلوله ميشه(به شرط عدم ساييدگي لوله و عدم نشت از كولاس و .. بخاطر فرسودگي و يا تعميرو نگهداري نادرست، نه فقط براي برنو كه براي هر سلاحي كه بخواين مثال بزنين!!)
شمااگر كمي دست از تعصب بحثي و خلط مطلب و مجادله كلامي و تهمتهاي از سر بي اطلاعي بردارين( نميدون چرا اينقدر اصرار دارين رو چيزي كه نه علمشو دارين نه تجربه اشو و نه تخصصشو) و فقط يه نيگاهي به ستون درجه موزر ها و برنو ها بندازين به عدد 2000 متر برد موثر خواهيد رسيد
اما اين برد موثر مشروط به اما و اگرهاي هستش كه بالا مبسوط گفتم
نه فقط براي برنو بلكه اين شرطها براي هر سلاحي كه نام ببريد چه قديمي و چه مدرن وجود داره
برنو بعنوان نماد كيفيت برترآلمانها در همه دنيا معروفه شما چه اصراري دارين نميدونم

از همه بابت طولاني شدنش پوزش ميخوام
شما هم دوست عزيز اگر مطلبي يا مساله اي هست بدون توهين و اتهام و فرافكني (مثه پايان خدمت و سن و شغل بنده و ارتشي بودن و ميدان تير و رنج فايندر ارتش و سلاح شازماني نداجا و ....) بفرماييد بنده كاملا درخدمتتون هستم
نوشتم دو راه بيشتر ندارم
يكيش همينه مطالب توي نته كه شما مثه اينكه قبول ندارين و نميخواين قبولش كنيد
راه دومش هم افتخار ميزباني شماست كه تشريف بياريد تا بهمراه هم به ميدان تير كارشناسي سلاح هاي داراي مجوز بريم و هرچي ميخواين از اين سلاح يا هر سلاح ديگه ببينيد و باور كنيد
اونجا ميتونيد تست كنيد با سلاح هاي خودكارهمون ارگان حتي(البته پول فشنگها و كارشناس و... رو بايد بديد كه بعنوان ميزبانتون و دعوت كننده اتون بر عهده بنده است و با كمال ميل پرداخت خواهم كرد)
اونجا خواهيد ديد كه با بالا رفتن فاصله تفاوت دقت سلاح ها چقدر و چطور خودشو نشون ميده
چطوربعد يه مسافتي كلاشنيكف قافيه روبه ژ-3 ميبازه وبعد مسافتي ديگه، ژ-3 به برنو و درنهايت برنو به 30-06
مشهود و عيني ميبنيد و لمس ميكنيد
براي فهميدن برد نهايي هر سلاحي هم كه مد نظرتونه ميتونيم بهاي كارشناسي و تستشو پرداخت كنيم و به اون عدد برسيم
جالب خواهد بود براتون
مثلا با برنو با فلان فشنگ ميزنيد بالاي 5000 متر اما همون سلاح همون فصل همون ساعت همون منطقه با فشنگهاي سهميه اي 3000 تا رو بزنيد بايد چند پشتك وارو هم همه رو مهمون كنيد
جدي ميگم باوركنيد با اون مهمات بتونيد گلوله رو به 3000 متر برسونيد بايد جشن بگيريم!!!
جز اين نميتونم بروش ديگري بهتون ثابت كنم
قضاوت با خودتون و همه دوستاني كه ميخونن مطالب رو

لينك اول تصوير دو برنوي نخستين در موزه ايرانه بالايي ساخت داخل و پاييني تحويل گرفته شده

به ستون درجه هردو لطفا دقت كن تا عدد 20 بريا هرصدمتر كه ميشه 2000 متر

http://www.uploaddd.com/uploads/20_1313587207372.jpg

اينكي نمونه تك تيرانداز آلماني درجنگ جهاني دوم

http://uploadpa.com/beta/12/jaxa1o43v9iggo4dqdz.jpg

يك مدل كه قنداق و چوبش دستكاري شده مجهز به سايت اپتيكي بروزتر و دوپايه

http://www.nkhdoe.ir/Data/Sites/1/motakhalefin/dastgiri.jpg

اينم يه تصوير از كاتالوگ:

http://www.usmbooks.com/images/WafTech/Waf1.jpg

باز هم يه تصوير از ستون درجه برنو:

http://www.uploaddd.com/uploads/13_1313684716092.jpg

اينهم يه مدل  ديگه كه چوب و قنداقش دستكاري شده:

http://ghashghaeeha.loxchat.com/upload/g/ghashghaeeha/image/ghashghaeeha1.jpg

واما لينكهايي كه ببيني بد نيست:

http://iran-airrifle.com/forum/printthread.php?tid=7&page=45

http://shekar0208.blogfa.com/post-7.aspx

http://harsini.blogfa.com/post-66.aspx

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D9%81%D9%86%DA%AF_%D8%A8%D8%B1%D9%86%D9%88

126 صفحه بحث و مطلب  در باره برنو:

http://iran-airrifle.com/forum/printthread.php?tid=7&page=1

اين لينك نمونه كوتاه و بلند رو دقت كن و يه نيگاه هم به ستون درجه بنداز:

http://shekarban.com/viewtopic.php?f=8&t=9&start=160

چاينجا هم بر موثر يا افتكيو رنج رو 2000 متر و برد حداكثري رو  البته براي مدل k (همون برنو كوتاه  و بزبون آلماني كورز)  متر4000 نوشته:

http://www.moddb.com/groups/military-personnel-arms/news/mauser-k98

و به همچنين لينك زير:

http://www.dday-overlord.com/eng/k98_mauser.htm

كاملترين لينكي كه ميتونم درباره اين سلاح و مهماتش بهتون معرفي كنم لينك زيره و تازه اين اعداد براي لوله استاندارد 600 م.م. هستند و نه لوله بلند :(برد حداكثري اين لوله رو حدود 4700 متر و مقدار انرژي و سرعت و تراجكتوري گلوله تا 2000 متر به ازاي هر 100 متر يا هر يك عدد نشانه روي سايت و ستون  درجه اورده شده اونهم براي چند نمونه از فشنگ با گرينهاي مختلف، اطلاعات كامل و جامعي هستش و از اين بالاتر و كاملتر فقط كاتالوگ  و كتابچه شركت سازنده است)

http://omegacrossroads.com/GunCabinet/8X57/8mmMauser.htm

خودتون هم يه سرچ ساده  بكنيد بالاي 10000 تا سايت و مطلب پيدا ميكنيد عموما هم مطلبشون يكيه چون دارن راجع به يه موضوع بحث ميكنن، زحمت سرچ رو بكشين و بعدش عقل و خرد خودتون قاضي!!!

نت رو هم قبول نداشتين،  بنده حقير سراپا تقصير دربست درخدمتتونم!!!

درضمن با كمال احترام:

ترجيح ميدم درصورت نياز به ادامه بحث  اين بحث رو در پيام خصوصي پيگيري كنيم تا انحراف تاپيك نشه (درسته برنو هم به نوعي سلاح ساخت ايران بحساب مياد حالا توليد تحت ليسانس منتها اين بحث به انحراف كشوندن تاپيكه)
ممنون ميشم

قلمتان روان و انديشه اتان پايدار باد

• Upvote 5
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یه نام خدا

متاسفانه در کشورمان به علت محدود بودن منابع اموزشی و همچنین ممنوعیت واردات انواع اسلحه

اکثر در بین قشر عادی و گاها شکارچی افسانه هایی در مورد انواع گوناگون سلاح بیان میشود

که یکی از انها اسلحه برنو است.

از رو بر ان شدیم یک بار برای همیشه به

این خرافات و شایعه پراکنی ها پایان دهیم هرچند انکس که طالب علم باشد ان را میابد

خصوصا در فضای کنونی که انترنت دنیایی جدید رو به بشریت باز کرده است.

و انکس که نخواهد با صدای

برنو کوتاه هم از خواب بر نمیخیزد!!!

مازور در سال 1838 در المان متولد شد

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=24571747284772873850.gif]24571747284772873850_thumb.gif[/URL]

عکس تاریخی از کارخانه مازور

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=92231216293379226640.jpg]92231216293379226640_thumb.jpg[/URL]

برادران مازور

اولین طرح مازور در سال 1898 توسط ارتش المان به کار گرفته شد

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=41370553916669729491.jpg]41370553916669729491_thumb.jpg[/URL]

سیستم اماده تغذیه و بار گذاری و الات متحرک(سه عکس پایین)

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=13248638159351203737.jpg]13248638159351203737_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=85849481041118508825.jpg]85849481041118508825_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=89673530175793834154.jpg]89673530175793834154_thumb.jpg[/URL]

گلن ماشه و ضامن و.....(سه تصویر پایین)

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=64650514490887920427.jpg]64650514490887920427_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=69607322676403017084.jpg]69607322676403017084_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=75690358291483261746.jpg]75690358291483261746_thumb.jpg[/URL]

کالیبر 7.92x57mm مهمات در کلیپ استریپر (همچنین به عنوان 7.9mm یا 8mm و Mauser شناخته می شود).

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=85140068780752964983.jpg]85140068780752964983_thumb.jpg[/URL]

اما آنچه که باعث معروفیت

این سلاح در سطح جهانی شده فقط کالیبر و یا سازه ان نیست

بلکه این سلاح رقم زننده

یکی از مهمترین جنگهای بین ملل یا همان  جنگ دوم جهانی است

بله المان نازی و متهدانش یکی از مهمترین کاربران این سلاح بودند

و در سزح بین المللی

این سلاح با نام المان نازی شناخته میشود.

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=53404064476086242574.jpg]53404064476086242574_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=35816847637193406397.jpg]35816847637193406397_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=97001294576028123456.jpg]97001294576028123456_thumb.jpg[/URL]

در ایران عزیزمان هم برنو جایگاه ویژه ایی در میان نیروهای نظامی

ایلات و عشایر داشته و دارد

رضاخان با توجه به نزدیکی که به دولت المان داشت در ابتدا

برنو را جایگزین سلاحهای اتریشی و انگلیسی کرد

و در ادامه با وارد کردن فناوری و مهندسان المانی به تولید این سلاح اقدام کرد

که این نوع برنو با نام پرشین مازور یا برنوی ایرانی در جهان شناخته میشود.

در ادامه

تعدادی تصویر تاریخی

تقدیم یاران با وفای سایت میلتاری:

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=12122589599044384753.jpg]12122589599044384753_thumb.jpg[/URL]

ادولف هیتلر و سربازان برنو(مازور) به دست

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=70260509098514793030.jpg]70260509098514793030_thumb.jpg[/URL]

فتح تهران 1906

[URL=http://upload7.ir/]47344652766087168130.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=47344652766087168130.jpg]47344652766087168130_thumb.jpg[/URL]

نیروهای جاندارمری شاهنشاهی در حال دستگیری سرباز فراری در گیلان

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=15296355620579546513.jpg]15296355620579546513_thumb.jpg[/URL]

اکادمی پلیس شاهنشاهی

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=22028411090936700984.jpg]22028411090936700984_thumb.jpg[/URL]

اکراد با برنو

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=55756173266019930963.jpg]55756173266019930963_thumb.jpg[/URL]

کودتای 28 مرداد و حمله به منازل روسای جبهه ملی

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=90971000066299015821.jpg]90971000066299015821_thumb.jpg[/URL]

سربازان دژخیم در حال انتقال دکتر یزدی

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=79059404433336563798.jpg]79059404433336563798_thumb.jpg[/URL]

فداییان اسلام و شهید مواب صفوی

زیر چکمه دژخیمان

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=51501005987203791935.jpg]51501005987203791935_thumb.jpg[/URL]

حضرت امام خامنه ایی

در نماز جمعه برنو به دست

عزیزان لطفا دقت بفرمایید بحث اصلی راجع به افسانه های برنو از اینجا اغاز میشود

برنو ایرانی یا پرشین موزر به هیچ وجه

برتری نسبت به نمونه ای المانی تدارد چه کیفیت چه برد(خصوصا برد)

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=80288601925173631320.jpg]80288601925173631320_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=71910571322566643722.jpg]71910571322566643722_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=19220175501822266437.jpg]19220175501822266437_thumb.jpg[/URL]

دوستان باید بدانیم که هر سلاح و ابزاری برای کاری ساخته شده و محدودیتهایی دارد

و برنو هم از این قانون مستثنا نیست.

طبق نثر صریح کارخانه برنو برد مفید این سلاح 400 متر و برد موثر 800 متر ذکر شده و برد نهایی2700 متر

اما شما عزیزانم چگونه به سخنان حقیر یا هر کس دیگری اطمینان میکنید؟

به صرف اینکه کسی حرفی میزند دلیل بر راستی نیست

چرا که بعضی دوستان برد موثر 1700 متر و برد نهایی 5000 متری!!!!!! بر ان قایل هستند

پس باید هر سخنی مبتنی بر دلیل و مدرک باشد.

دلیل اول و اصلی بنده نثر و اقرار به امر این موضوع توسط کارخانه اصلی است

که

تولیدات جدیدتر با تکنلوژی برتر هم از این محدوده فراتر نمیروند(در این مدل)

کافیست سرچی ساده در نت بکنید.

اما خوب

دوستانی جایی خانده اند که سربازان نازی در 1000 متر تیراندازی موفق داشته اند

و در جایی 1200 هم ذکر شده!!

خوب دلیل چیست؟

برای این سوال کافیست بازگردیم به مدارک جنگ دوم بین الملل

ددر ان سالها کارخانه مازور سلاحی خاص همانند برنو خودمان دقیقا همشکل برای

اسنایپرها تولید میکرد با تفاوت وزن سنگینتر و کپ و لوله و .... قویتر

برای تحمل مهمات سوپر مگنوم

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=22351905154108734232.jpg]22351905154108734232_thumb.jpg[/URL]

سوپر شارج لانگ رنج

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=77789383873457904547.jpg]77789383873457904547_thumb.jpg[/URL]

اما با این مهمات وسلاح مخصوص اسنایپرها باز هم

گزارشاتی در دست است

که در جبهه های نبرد سربازان امریکایی و انگلیسی از فاصله 1200 و 1250 هدف قرار گرفته اند

این راز مدتها سر به مهر بود تا

پیشروی نیروهای امریکایی و انگلیسی به طرف دروازه های برلین

بله

سلاحی جدید با همان کالیبر برنو فقط

با طول بلند لوله و مهماتی دو برابر برنو

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=54650616926467970575.jpg]54650616926467970575_thumb.jpg[/URL]

سربازان امریکایی با تعجب به سلاحی مینگرند

که تا مدتها گمان میبردند برنو معمولی است که در فاصله های باور نکردنی 1200 تا 1300 متر انها را هدف قرار میدهد.

اما باز هم اینها دلیل نمیشود سخنان حقیر مدرک باشد

پس سری به سایتی معتبر و بین المللی میزنیم

تا ببینیم در سلاحهای معمول (تینینگ نشده ) منظور برنو انفیلد و ..........

برد نهایی هر کالیبری چقدر است؟

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=64179085531484998782.gif]64179085531484998782_thumb.gif[/URL]

دوستان خدای نکرده

منظور بنده لج و لجبازی با این دوست بسیار عزیزم نیست

و هدف تنها و تنها

بسط و گسترش اگاهی است

اما انچه که باعث میشود همه ما از جمله حقیر گاه گاهی در براورد سلاح هایمان

اعداد و ارقام عجیب غریب بگوییم نداشتن تعریف درست است

از:

برد مفید

برد ماثر

برد نهایی

برد مفید بردی است که معمولا هر انسانی در ان فاصله به صورت چشمی هدفی(منظور انسان) را مورد اصابت قرار دهد که عموما 400 متر تلقی میشود

برد ماثر بردی است که شما با تجهیزات اپتیکی و اسکوپ هدفی را (انسان) را مورد اثابت قرار دهید و هدف دچار صدمات جدی شود(برنو 800 متر) در مهمات قوی 1000 متر

برد نهایی بردی بردی که شلیک میکنید و گلوله بعد از طی مسافتی

به ارامی بر زمین مینشیند(در برنو 2700 متر)

برای اینکه پی به اصالت این اعداد ببرید میتوانید سلاحهای پیشرفته تک تیراندازی جهان و بولت اکشنها را با برنو مقایسه کنید تا ببینید

بسیاری از این سلاح ها هم هنوز در ارزوی برد هایی هستند که بعضی مواقع ما برای برنو متصور میشویم!!!

یعنی گلوله برنو 5 کیلومتر به هیچ عنوان نمیتواند طی کند

و اگر برای مثال شما هدفی بزرگ را در 1200 متری با برنوتان میزنید تخریب ان بقدری جزیی هست که حتی میشی کوچ را هم زمین گیر نمیکند

افت گلوله سنگین کالیبر برنو را هم محاسبه کنید.

عزیزان حقیر سعی کردم این مطلب تا حد امکان کوتاه باشد تا در حوصله عزیزانم بگند

و

از بکار بردن جداول بالستیک پیشرفته

و اموری که نامربوط به بحثاست بکاهم تا قابل فهم برای همگان باشد

امیدوارم در نظر دوستان بیفتئ

با احترام کوچک شما ق"

استفاده از تمامی عکسها و نوشته ها با ذکر صلوات حلال و ازاد است"

یه نام خدا

متاسفانه در کشورمان به علت محدود بودن منابع اموزشی و همچنین ممنوعیت واردات انواع اسلحه

اکثر در بین قشر عادی و گاها شکارچی افسانه هایی در مورد انواع گوناگون سلاح بیان میشود

که یکی از انها اسلحه برنو است.

از رو بر ان شدیم یک بار برای همیشه به

این خرافات و شایعه پراکنی ها پایان دهیم هرچند انکس که طالب علم باشد ان را میابد

خصوصا در فضای کنونی که انترنت دنیایی جدید رو به بشریت باز کرده است.

و انکس که نخواهد با صدای

برنو کوتاه هم از خواب بر نمیخیزد!!!

مازور در سال 1838 در المان متولد شد

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=24571747284772873850.gif]24571747284772873850_thumb.gif[/URL]

عکس تاریخی از کارخانه مازور

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=92231216293379226640.jpg]92231216293379226640_thumb.jpg[/URL]

برادران مازور

اولین طرح مازور در سال 1898 توسط ارتش المان به کار گرفته شد

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=41370553916669729491.jpg]41370553916669729491_thumb.jpg[/URL]

سیستم اماده تغذیه و بار گذاری و الات متحرک(سه عکس پایین)

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=13248638159351203737.jpg]13248638159351203737_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=85849481041118508825.jpg]85849481041118508825_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=89673530175793834154.jpg]89673530175793834154_thumb.jpg[/URL]

گلن ماشه و ضامن و.....(سه تصویر پایین)

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=64650514490887920427.jpg]64650514490887920427_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=69607322676403017084.jpg]69607322676403017084_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=75690358291483261746.jpg]75690358291483261746_thumb.jpg[/URL]

کالیبر 7.92x57mm مهمات در کلیپ استریپر (همچنین به عنوان 7.9mm یا 8mm و Mauser شناخته می شود).

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=85140068780752964983.jpg]85140068780752964983_thumb.jpg[/URL]

اما آنچه که باعث معروفیت

این سلاح در سطح جهانی شده فقط کالیبر و یا سازه ان نیست

بلکه این سلاح رقم زننده

یکی از مهمترین جنگهای بین ملل یا همان  جنگ دوم جهانی است

بله المان نازی و متهدانش یکی از مهمترین کاربران این سلاح بودند

و در سزح بین المللی

این سلاح با نام المان نازی شناخته میشود.

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=53404064476086242574.jpg]53404064476086242574_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=35816847637193406397.jpg]35816847637193406397_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=97001294576028123456.jpg]97001294576028123456_thumb.jpg[/URL]

در ایران عزیزمان هم برنو جایگاه ویژه ایی در میان نیروهای نظامی

ایلات و عشایر داشته و دارد

رضاخان با توجه به نزدیکی که به دولت المان داشت در ابتدا

برنو را جایگزین سلاحهای اتریشی و انگلیسی کرد

و در ادامه با وارد کردن فناوری و مهندسان المانی به تولید این سلاح اقدام کرد

که این نوع برنو با نام پرشین مازور یا برنوی ایرانی در جهان شناخته میشود.

در ادامه

تعدادی تصویر تاریخی

تقدیم یاران با وفای سایت میلتاری:

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=12122589599044384753.jpg]12122589599044384753_thumb.jpg[/URL]

ادولف هیتلر و سربازان برنو(مازور) به دست

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=70260509098514793030.jpg]70260509098514793030_thumb.jpg[/URL]

فتح تهران 1906

[URL=http://upload7.ir/]47344652766087168130.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=47344652766087168130.jpg]47344652766087168130_thumb.jpg[/URL]

نیروهای جاندارمری شاهنشاهی در حال دستگیری سرباز فراری در گیلان

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=15296355620579546513.jpg]15296355620579546513_thumb.jpg[/URL]

اکادمی پلیس شاهنشاهی

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=22028411090936700984.jpg]22028411090936700984_thumb.jpg[/URL]

اکراد با برنو

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=55756173266019930963.jpg]55756173266019930963_thumb.jpg[/URL]

کودتای 28 مرداد و حمله به منازل روسای جبهه ملی

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=90971000066299015821.jpg]90971000066299015821_thumb.jpg[/URL]

سربازان دژخیم در حال انتقال دکتر یزدی

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=79059404433336563798.jpg]79059404433336563798_thumb.jpg[/URL]

فداییان اسلام و شهید مواب صفوی

زیر چکمه دژخیمان

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=51501005987203791935.jpg]51501005987203791935_thumb.jpg[/URL]

حضرت امام خامنه ایی

در نماز جمعه برنو به دست

عزیزان لطفا دقت بفرمایید بحث اصلی راجع به افسانه های برنو از اینجا اغاز میشود

برنو ایرانی یا پرشین موزر به هیچ وجه

برتری نسبت به نمونه ای المانی تدارد چه کیفیت چه برد(خصوصا برد)

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=80288601925173631320.jpg]80288601925173631320_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=71910571322566643722.jpg]71910571322566643722_thumb.jpg[/URL]

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=19220175501822266437.jpg]19220175501822266437_thumb.jpg[/URL]

دوستان باید بدانیم که هر سلاح و ابزاری برای کاری ساخته شده و محدودیتهایی دارد

و برنو هم از این قانون مستثنا نیست.

طبق نثر صریح کارخانه برنو برد مفید این سلاح 400 متر و برد موثر 800 متر ذکر شده و برد نهایی2700 متر

اما شما عزیزانم چگونه به سخنان حقیر یا هر کس دیگری اطمینان میکنید؟

به صرف اینکه کسی حرفی میزند دلیل بر راستی نیست

چرا که بعضی دوستان برد موثر 1700 متر و برد نهایی 5000 متری!!!!!! بر ان قایل هستند

پس باید هر سخنی مبتنی بر دلیل و مدرک باشد.

دلیل اول و اصلی بنده نثر و اقرار به امر این موضوع توسط کارخانه اصلی است

که

تولیدات جدیدتر با تکنلوژی برتر هم از این محدوده فراتر نمیروند(در این مدل)

کافیست سرچی ساده در نت بکنید.

اما خوب

دوستانی جایی خانده اند که سربازان نازی در 1000 متر تیراندازی موفق داشته اند

و در جایی 1200 هم ذکر شده!!

خوب دلیل چیست؟

برای این سوال کافیست بازگردیم به مدارک جنگ دوم بین الملل

ددر ان سالها کارخانه مازور سلاحی خاص همانند برنو خودمان دقیقا همشکل برای

اسنایپرها تولید میکرد با تفاوت وزن سنگینتر و کپ و لوله و .... قویتر

برای تحمل مهمات سوپر مگنوم

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=22351905154108734232.jpg]22351905154108734232_thumb.jpg[/URL]

سوپر شارج لانگ رنج

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=77789383873457904547.jpg]77789383873457904547_thumb.jpg[/URL]

اما با این مهمات وسلاح مخصوص اسنایپرها باز هم

گزارشاتی در دست است

که در جبهه های نبرد سربازان امریکایی و انگلیسی از فاصله 1200 و 1250 هدف قرار گرفته اند

این راز مدتها سر به مهر بود تا

پیشروی نیروهای امریکایی و انگلیسی به طرف دروازه های برلین

بله

سلاحی جدید با همان کالیبر برنو فقط

با طول بلند لوله و مهماتی دو برابر برنو

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=54650616926467970575.jpg]54650616926467970575_thumb.jpg[/URL]

سربازان امریکایی با تعجب به سلاحی مینگرند

که تا مدتها گمان میبردند برنو معمولی است که در فاصله های باور نکردنی 1200 تا 1300 متر انها را هدف قرار میدهد.

اما باز هم اینها دلیل نمیشود سخنان حقیر مدرک باشد

پس سری به سایتی معتبر و بین المللی میزنیم

تا ببینیم در سلاحهای معمول (تینینگ نشده ) منظور برنو انفیلد و ..........

برد نهایی هر کالیبری چقدر است؟

[URL=http://upload7.ir/viewer.php?file=64179085531484998782.gif]64179085531484998782_thumb.gif[/URL]

دوستان خدای نکرده

منظور بنده لج و لجبازی با این دوست بسیار عزیزم نیست

و هدف تنها و تنها

بسط و گسترش اگاهی است

اما انچه که باعث میشود همه ما از جمله حقیر گاه گاهی در براورد سلاح هایمان

اعداد و ارقام عجیب غریب بگوییم نداشتن تعریف درست است

از:

برد مفید

برد ماثر

برد نهایی

برد مفید بردی است که معمولا هر انسانی در ان فاصله به صورت چشمی هدفی(منظور انسان) را مورد اصابت قرار دهد که عموما 400 متر تلقی میشود

برد ماثر بردی است که شما با تجهیزات اپتیکی و اسکوپ هدفی را (انسان) را مورد اثابت قرار دهید و هدف دچار صدمات جدی شود(برنو 800 متر) در مهمات قوی 1000 متر

برد نهایی بردی بردی که شلیک میکنید و گلوله بعد از طی مسافتی

به ارامی بر زمین مینشیند(در برنو 2700 متر)

برای اینکه پی به اصالت این اعداد ببرید میتوانید سلاحهای پیشرفته تک تیراندازی جهان و بولت اکشنها را با برنو مقایسه کنید تا ببینید

بسیاری از این سلاح ها هم هنوز در ارزوی برد هایی هستند که بعضی مواقع ما برای برنو متصور میشویم!!!

یعنی گلوله برنو 5 کیلومتر به هیچ عنوان نمیتواند طی کند

و اگر برای مثال شما هدفی بزرگ را در 1200 متری با برنوتان میزنید تخریب ان بقدری جزیی هست که حتی میشی کوچ را هم زمین گیر نمیکند

افت گلوله سنگین کالیبر برنو را هم محاسبه کنید.

عزیزان حقیر سعی کردم این مطلب تا حد امکان کوتاه باشد تا در حوصله عزیزانم بگند

و

از بکار بردن جداول بالستیک پیشرفته

و اموری که نامربوط به بحثاست بکاهم تا قابل فهم برای همگان باشد

امیدوارم در نظر دوستان بیفتئ

با احترام کوچک شما ق"

استفاده از تمامی عکسها و نوشته ها با ذکر صلوات حلال و ازاد است"

• Upvote 13
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

ميگذريم از اينكه به هيچكدوم از اون اتهامات بي پايه اتون حتي اشاره اي هم نكردين(بگذريم) و جداي از اينكه كلا درمورد چيزهايي كه نميدونين براحتي اظهار نظر ميكنين حتي اگر اتهام به افراد باشه كه بالا چندين و چند نمونه اش موجوده!!

اما برميگردم سر همين بحث برد برنو!!!

متاسفانه دوست عزيز براي مطالبتون حتي يه  سند ارايه نكردين بجز چندتا عكس كه توي نت ميليونها ازشون هست

من براي حرفهام سند از نت بهتون معرفي كردم  قبلو نكردين و نميدون حتي نيگاهشون هم كردين يا نه و شما چي؟

خوب اين سنديات موجود درنت رو شما كه  نميخوايي بپذيري و يا خودتونو به نديدنشون ميزنين و ميرين سر حف خودتون چون چند سايت عالي بهتون معرفي كرده بودم منتها...

اگر دنبال مجادله كلامي و كش دادن بحث هستين كه هيچ !! در اون ديگه حرفي نيست!!!درغير اينصورت اين شما و اين هم  مشخصات كامل برخي از چيزهايي كه در منوالها و كاتالوگهاي اين حقير موجوده

(متاسفانه اسكنرم خراب شده و دوربينم هم دست عزيزيه كه الان كربلا تشريف دارن با اميد خدا بعد برگشتن ايشون از صفحات كتابچه ها عكس ميگيرم براتون ميزارم)

منوال اولم:

براي اينكه بدونيد برنو فقط در ايران افسانه نيست  و فقط ما ايرانيها و بالاخص ما لرها براش افسانه درست نكرديم و افسانه ازش نساختيم

منوال آمريكايي برنو (mitchel) با اين عنوان در صفحه اولش مواجه ميشين:

owner;s manual for the care and use 

The Crown Jewel of Bolt Action Rifles

The Legendary.......

Mauser 98k - Model 48 Rifle
in 8mm Mauser Caliber

يعني برنو فقط براي ما ما نيست كه افسانه است براي امريكايها هم با همين لقب داره بيان ميشه

دليلش هم فقط بودن در جنگ جهاني دوم نيست كه توي اون جنگ ده ها مدل سلاح بودن چرا فقط "موزر " افسانه ميشه؟

كيفيت و توانايي اين سلاح  از اون اين  افسانه رو ساخته

اگر ما از برنو افسانه ساختيم دليلش اينه كه لياقتش رو داشته

خيلي سلاح قبل و بعد برنو ساخته شدن اما هيچكدومشون اينقده موندگار نشد(توي اين منوال دقيقا به اين موضوه اشاره شده و توضيحش داده

در اين منوال هيچ اشاره اي به برد برنو نميشه جز اينكه ستون درجه اون براي 2000 متر تنظيم شده

منوال دوم من:

متعلق به "Fabrique Nationale " هستش

كه متاسفانه قسمتي از اون ناقصه و صفحات اخرش رو از دست دادم منتها جاييش كه به كار ما مياد صفحه 26 اين كتابچه هستش كه  ( Ammunition characteristics) جدول بررسي دو نوع فشنگ استاندارد با مرمي هاي 10.5 و 12.8 گرمي  هستش و مشخصات زير رو  ارايه ميكنه:

اونهم براي لوله 600 ميليمتري و نه برنو بلند با لوله 740 م.م.

براي گلوله 10.5 گرمي؛

سرعت دهانه لوله: 855 متر بر ثانيه

سكشنال دنسيتي: 20.4 گرم بر سانتي متر مربع

مقدار تقريبي باروت:3.2  گرم

فشار: 3000 كيلوگرم بر سانتي متر مربع

انرژي دهانه لوله: 368 كيلوگرم متر

ماكزيمم برد: 3700متر

و براي مرمي 12.8 گرمي؛

سرعت دهانه لوله: 780 متر بر ثانيه

سكشنال دنسيتي: 26.2 گرم بر سانتي متر مربع

مقدار تقريبي باروت: 3.9   گرم

فشار: 3000 كيلوگرم بر سانتي متر مربع

انرژي دهانه لوله:377 كيلوگرم متر

ماكزيمم برد: 4700 متر

اين شركت نمونه آپشنال با كاليبر م.م. 7.65 رو هم ارايه كرده(مثه نخجير 3 مزارت دفاع ما كه 3 تا كاليبر آپشنال داره) و براي اون با اين كاليبر:

ماكزيمم برد: 5000 متر  

منوال سوم من:

يه منوال لهستاني هستش براي سال 1928 (توي ورشو پاپليك شده) با نام:

INSTRUKCJA O BRONI PIEECHOJY KARABINEK POLSKI wz 29

اين منوال برد مفيد رو :400 متر

برد موثر :2000 متر

و برد بيشينه رو :4000 متر

عنوان كرده براي لوله 600 م.م. و براي لوله ه بلند 74 ميليمتري كنار اعداد 2000 و 4000 علامت  مثبت يا همون بعلاوه خودمون " + " گذاشته براي نشون دادن بيش از اين مقدارها

منوال چهارم من:

كتابچه آشنايي با تسليحات آلماني  جنگ جهاني دومه كه در تاريخ 15 مارچ 1945 توسط خود وزارت دفاع امريكا و "  ديپارتمانت جنگ" منتشر شده

با عنوان:

war department technical manual

TM - E 30 - 451

WAR DEPARTMENT

1945 15MARCH

VII - 7

THE GERMAN MG 34

در اين كتابچه  براي اين تيربار كه از همون فشنگ 7.92 م.م. موزر(7.92x57) استفاده ميكنه نوشته (با استفاده از مهمات سلاح سبك 7.92):

Effective range: 2000 to  2500 yard

برد موثري بين 2000 تا 2500 يارد بسته به نوع فشنگ و شرايط منطقه يعني برد موثري بين  1830 تا 2280 متر

اونهم براي يه تيربار كه درصد بسيار زيادي از انرژي حاصل از انفجار باروت صرف تسليح و مكانيزم خودكارش ميشه و  لقي بالاتري هم نسبت به يه رايفل بولت اكشن داره

يه نكته ديگه اينكه طول لوله تيربار مذكور 24.7 اينچ يا همون 627 م.م. است و هنوز حدود 113 م.م. كوتاهتر از لوله برنو بلنده

يعني چي؟

يعني يه سلاح خودكار با لوله كوتاهتر و استفاده از همون مهمات برد مفيدي حدود 1830 تا 2280 متر داره اونوقت برنو با لوله  740 م.م. و صرف همه اون  انرژي انفجاري باروت (فشنگ مشابه) چه برد موثري ميتونه داشته باشه؟

(سايتهايي مثه ويكي بردموثر اين تيربار رو بالاي 1200 متر(+1200) نوشته اند، يادمون نره اين كاتالوگ رو سال 1945 امريكايي ها منتشر كردند اونهم براي سلاحي كه ساخت 1934 هستش)

پس اينكه شما ميگين با فشنگهاي قدرتمند جنگي امروزي ...... شامل هيچكدوم از منابع بالا نميشد

درضمن بنده نوشته بودم با فشنگ مناسب به اين برد ميرسه اونهم تحت شرايط محيطي خاص

فكر كنم بيش از 100 بار بحث فشنگ مناسب و اسلحه بدون ساييدگي خان و شرايط مناسب رو اورده بودم

منوال پنجم من:

براي ديد بهترتون به مقوله برد موثر، يه كاتالوگ هم درباره ارتقاي  برد موثر سلاح براي نيروي دريايي امريكا دارم  اونم براي سلاح هاي خودكار!!!

با اين عنوان:

U.S. Navy Small Arms Ammunition Advancements
Presented by
Mr. Chuck MarshSr. Mechanical Engineering TechnicianPh: (812) 854-4110 Email: charles.marsh@navy.mil
Mr. Jarod StollMechanical EngineerPh: (812) 854-8751Email: jarod.stoll@navy.mil
Mr. David Leis
Mechanical Engineer
Ph: (763) 323-2392
Email: david.leis@ATK.com

بعد كلي توضيحات و مقايسه ها در صفحه 11 اون آورده:

Extend effective range from 1200 yds to 1500 yds (1370 m

اين 1370 متر برد موثر براي يه سلاح خودكار و لوله 540 م.م هستش

منوال ششم من:

براي دونستن تفاوت تاثير طول لوله بر سرعت و در نتيجه برد گلوله دوباره ميرم سراغ يه منوال و كتابچه آمريكاي ديگه! اينبار "انستيتو ملي استاندارد آمريكا"!!! :

American national standard institute

يه كتاب كامل و مفيد، 240 صفحه داره پر از جدول و فرمول و دياگرام و دراوينگ و با توضيحات بسيار جامع،درباره محاسبات سرع، فشار انرژي و... دياگرام همه فشنگهاي موجود دربازار امريكا رو داره!! كتابچه استاندارده ديگه خير سرش!!!

همه فشنگهاي موجود در امريكا تا اون سال انتشارش (ايني كه من دارم مربوط به 1991 هستش) توضيحداده شده،  صفحه 11 اين كتاب مياد يه جدولي مياره براي  رنجهاي مختلف سرعتي گلوله كه گلوله هاي درچه رنجي از سرعت، هر اينچ اضافه  يا كم شدن طول لوله نسبت به اندازه استاندارد، چقدر بر سرعت مرمي تاثير ميزاره( تاثير مثبت يا منفي) چون جدولهاي موجود در اين كتاب براي لوله هاي استاندارد 600 م.م. تهيه شده منتها لوله هاي با اندازه هاي مختلف هم در بازار موجوده اومده اين جدذول رو ارايه كرده تا  با دونستن سرعت مرمي يه فشنگ خاص در دهانه لوله 600 ميليمتري بتونيم سرعت اون رو براي لوله بلنتر يا كوتاهتر حساب كنيم

براي رنج سرعتي فشنگ(7.92 در 57 ) موزر اين عدد به ازاي هر اينچ 20 +/- فوت بر ثانيه يا چيزي حدود 6.1 +/- متر بر ثانيه هستش

حالا شما بيايين براي برنو بلند با طول 740 م.م. در مقايسه با لوله استاندارد 600 م.م. حساب كنيد، اختلاف طول ميشه 140 م.م كه ميشه 5.5 اينچ (حدوده)  بدست خواهيد آورد: 110 فوت بر ثانيه يا  حدود 34 متر بر ثانيه افزايش سرعت دهانه لوله براي همون فشنگ در استفاده از لوله بلندتر

اينو ببرين توي جدولهاي سرعت و انرژي  تا  بدست بيارن چقدر بردش افزايش پيدا ميكنه، خيلي فرق هست بين مثلا سرعت 766 متر بر ثانيه تا سرعت 800 متر بر ثانيه با همين اختلاف 34  تايي  و به ايضا خيلي تفاوت خواهد بود بين انرژي اين دوتا

يعني هرجا كه سرعت  دهانه لوله روب راي هر فشنگي واسه لوله 600 م.م. موزر 7.92 در 57 داشتين به اون سرعت عدد 34 رو اضافه كنيد تا سرعت دهانه لوله براي برنو بلند بدست بيياد

اين مطالب رو بنده از كاتالوگهاي شخصي خودم برداشتم، اونقدرهم احمق نيستم كه بخاطر يه بحث جايگاه خودمو بين دوستانم خراب كنم و خداي ناكرده بيام بهشون دروغ بگم تا اعتبار خودمو زير سوال ببرم

فعلا اينها روبه امانت از من  داشته باشين تا اگر عمري بود و دوربينم بدستم رسيد  تصوير تك تك صفحات حاوي اين اطلاعات رو براتون آپلود كنم تا مستند بشن نوشته ها و اطلاعات و اعدادي كه اينجا ذكر كردم

و اما دوتا نمودار رو حيفم مياد تصاويرشونو نزارم (پوزش پيشاپيش بابت درج تصوير خارج گالري چون متاسفانه پسورد اكانت گالريم رو گم كردم و چند پيامي هم كه براي مديران عزيز فرستادم هنوز پاسخي دريافت نكردم)

Centerfire_CaliberChart_01.jpg

دوست عزيز بيشينه برد حدود 3.6 مايلي كاليبر 7 م.م مگنوم ميشه تقريبا 5700 متر و براي سلاح بنده كه همون 30-06 هست تقريبا ميشه حدود 5500متر تازه اين در شرايط استاندارد سطح درياست براي ارتفاع و تاثير اون نمودار زير رو داريم:

426785_10150561807561572_1444638277_n.jp

اينجا 5500 متر برد بيشينه كاليبر 30-06  ميشه حدودا 7200 متر (سبز براي ارتفاع سطح دريا و زرد براي ارتفاع 1200 پايي يا همون 3650 متري)

شما به اين مورد تاثير درجه حرارت  رو هم اضافه بفرماييد نسبت به درجه حرارت استاندارد 25 درجه(هرچي هوا گرمتر، رقيقتردرنتيجه اصطحكاك و مقاومتش كمتر!!)

این هم  دو تصویر ازیه کتابچه مربوط به فشنگها و اسپسیفیکیشنشون

8mm_Mauser_Info_A.jpg

8mm_Mauser_Info_B.jpg

و اين هم فشنگ ناز سلاح بنده:

7_62x63_0_1_.jpg

البته اين نمونه 165 گرينيش هستش و بنده از نمونه 180 گريني استفاده ميكنم، معركه است پرفرومنسش!!

اميدوارم مورد استفاده اتون قرار گرفته باشه

درضمن دوست عزيز و انديشمندم  درسته در ايران مثه امريكا آزادي  نگهداري و حمل سلاح  وجود نداره اما ديگه اونقدرها هم كه شما ميگين اوضاع بد نيست  اينجا هم آزادي هاي داشتن سلاح هست، كافيه سوء پيشينه نداشته باشي و پولتون هم به تهيه يه سلاح برسه !به همين راحتي ميتونين سلاح تهيه كنين

شايد در برخي شهرها علاقه به سلاح يا حضور سلاح در دست مردم كمتر باشه منتها  خيلي از استانها وشهرهاي ايران درصد سلاح موجود در دست غير نظاميها  خيلي بالتر از اونيه كه شما فكر ميكنيد( مثه لرستان، كردستان، كرمانشاه، ايلام، خوزستان، فارس، چهارمحال و بختياري، كهكيلويه و بوير احمد، سيستان و بلوچستان، خراسان جنوبي و....)

براي نمونه استان ما درصد بالاي از مردم اسلحه دارن! روستايي ها و عشاير استان ما كه تقريبا 100 درصد خونه ها سلاح دارن اونهم نه يكي و دوتا و سه تا !!!!

برخي ها  كه جمعيتشون بيشتره دو رقمي تعداد سلاح هاشون!!!

در باره نبودن منابع آموزشي اگر منظورتون بزبون فارسي و در دسترس همه است باهاتون موافقم، اما كساني كه علاقه داشته باشن و بدنبال اين مطالب باشن، يا كار تيراندازي و شكار يا سلاحر و بصورت حرفه اي يا نيمه حرفي هم حتي  پيگيري بكنن، منابع و كتاب و مجلاتشونو جور ميكنن!! خدا هم نت رو از ما نگيره!!

بعنوان نمونه من حقير نوعي، كه ابدا حرفه اي هم نيستم وش ايد حتي نيمه حرفه اي هم كه سهله بزور آماتور بحساب بيام!! كلي مجله و كتابچه از طريق دوستاني كه در اين زمينه دارم بدستم رسيده و دارم (كه از چندتاش براتون نمونه آرودم)

توي يه گروه ورزشي مثلا كمتر شناخته شده براي ما، اطلاعت و منابع راجع به اون رشته براي كساني كه پيگير يا درگير دراون رشته هستن بوفور يافت ميشه كه ممكنه دست بنده و شما نيوفته (مثالي عرض كردم)

در اين زمينه سلاح و تيراندازي هم بين اهلش و كسايي كه پيگيرن مقالات و مجلات و كتابچه ها و سي ديها و كليپهاي تخصصي تا دلتون بخواد موجوده و وجود داره، هرچند بيشترشون بزبون انگليسي و يا زبونهاي اصلي هستن

نمونه ساده:

دقيقا شبيه دارو كه داخل پاكتش بروشورهستش همراه سلاح هاي معروف غربي يا فشنگهاي با كيفيتي كه از اونتور ميان!! بروشور و مشخصات و جدولها و كروهاي مخصوص خودشون هست كه اطلاعات و ديتاهاي بسيار مفيد و جامعي بهتون ميده، شما اگر اهل سلاح باشين وبرين فشنگ مناسب تهيه كنين خودبخود به اين اطلاعات كاملا مستند هم دسترسي پيدا خواهين كرد

جوينده يابنده است

درباره موزر بازهم توصیه میکنم این لینک بسیار مفید  رو مطالعه بفرمایید

http://omegacrossroa...7/8mmMauser.htm

قلمتان روان و انديشه اتان پايدار باد

• Upvote 10
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

و برای ما لرها " برنو"نه یک سلاح که عشق است هویت و  خاطره 

نه تنها برای مردانش که زنانش هم عجیب با این "افسانه" عجینند!!!

%D8%AA%D9%81%D9%86%DA%AF-%D8%A8%D8%B1%D9

تفنگ دردت به جونم تفنگ بی تو نمونم
تفنگ تا تونه دارم غم ندارم ای برارم رقیق روز روشن شو تارم
هر چی دارم قربونت غیر تفنگم گلمی یار گلم
یه امشو مهمونتم سحر وجنگم گلمی یار گلم
چه خش اسب کهر دولول ته پر بزنی کوک و تهی ری خدمت گل
وردارم پنج تیر پرون برم ومازه بزنم کوک من بال سی یار تازه
گل بیا زنارمه شال و قطارم مردن بند تشی ننگه وبارم

بیو من ایلمون با زین و اسبم بده برنو طلام ای در ودسم

37ntn2gspq8vot7meia.jpg

"قدم خیر" ، برنوی کهنه ات کجاست ؟
سربازان اجنبی دارند به ایل میرسند
قطار و فشنگ ات را
تمام غیرت زمین و داشت را بردار
چقدر تنگ فنی به طنین گام ها
و غرش برنوی تو نیاز دارد

(برگردان ترانه قدم خیر شیر زن لر)

نمی دانم تو قدم خیر هستی یا گوی طلا، چشمان خمارت آتش به جانم افکنده است
سایبانی از برگ پونه برایت درست می کنم، تا آفتاب چشمان نازکت را نسوزاند
قدم خیر کفش هایت مخمل و زلفانت به رنگ حناست، چشمان خمارت آتش به جانم افکنده است
قدم خیر از آن پایین می آید و سر جنگ دارد، اسلحه آلمانی اش در پیچ سربندش پر از فشنگ است
قدم خیر به جان خودت یا پدرت، هفت تیرت را از پیچ سربندت بیرون بیاور
قدم خیر قسم یاد کرده است که دیگر روی آفتاب را نبیند و در غم برادرش بابا خان گیسو ببرد
سرخ و سپید و بانمکی قدم خیر، توسنی (اسب توسن )را برایت زین می کنم و خودم هم در رکابت هستم

14_1213502466371.jpg

14_1213502466372.jpg

ای ماه نا تمام
اینک پلنگ دامنه ی زاگرس
سودای مرگ دارد
خیزی گرش در ارتفاع دنا نیست
چاه زلال
آیینه ی چکاد نمایی دارد...." منوچهر آتشی "

14_1213502467241.jpg

28_1213566923401.jpg

723679_fVoMHWca.jpg

ﺑﮕﺬﺍﺭ ﮐﻼﺱ ﺍﺕ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺳﺨﺮﻩ ﺑﮕﯿﺮﻧﺪ !

" ﺗﺮﺧﯿﻨﻪ - ﭼﺰﻧﮏ - ﺑﺮﺳﺎﻕ . "

ﺑﮕﺬﺍﺭ "ﺟﯿﻘﻠﺪﻭﻥ " ﺷﺎﻥ ﺩﺭ ﺁﯾﺪ ﺍﺯ

ﺍﯾﻦ ﻫﻤﻪ ﻓﺮﺍﺥ !

ﮐﻮﻟﻪ ﺑﺎﺭﺕ ﺭﺍ ﺑﺒﻨﺪ.

ﻓﺼﻞ ﺩﻟﺪﺍﺩﮔﯽ " ﺍﻧﺸﻖ ﻫﺎ " ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺍﺳﺖ .

ﺍﻣﺘﺪﺍﺩ " ﺭﯾﺘﻪ " ﺗﻮ ﺭﺍ ﻣﯿﺨﻮﺍﻧﺪ!

" زین اسبت " ﺭﺍ ﻣﺤﮑمتر ﺑﺒﻨﺪ

ایرج گوهری

72449375549310266401.jpg

42948836271313425209.jpg

21384526148653437110.jpg

و نمیدانم این چه حسی است که در نبود برنو ، ژ-3 را بدوش میکشی گویی بجز قدرت، دقت  و توان سلاح ، عامل دیگری خشنودت نمیکند

و چه قرابت نزدیکی دارد ژ-3 با برنو!!!!

73280005750233715967.jpg

و این هم نماد گم شده و کمیابی از کوه های آشنای نال نال برنوی مرد لر!!! 

"پازن" کوهای سخت و سنگی زاگرس

40326259957040813328.jpg

که ل پیر
ای پادشاه زیبایی های زاگرس
نشانت بر روی بی راهه ها محو شد
کوهها بی تو" شویک" تنهایی می کشند.
وقتی تو نیستی
دیگر واژه های "کلما و کلوض" غریب هر قاموسند
بوی باروت " کل کشها"میدان دار هر آبشخور
افتخار "چوهزاره" بی خریدار
پژواک "شقه ی داکت " سرنای امنیت چرا گاه نیست
کاروانهای "میِ" و" وِره ن" در گذر نیستند ...
تا نور ماه روشنگر گرد پای"کل رم "باشد
"کل پیر"ها رفتند
پیری نسل تو زندانی حرص آدمیان شد
زمین، "لاونن" را در "حجرون"ها گم کرده است
" طراز" تو آرزوی محال "قاو قاو" گرین است
دوستی ما "واز ورنی" بیش نبود
ما "کرکسان تماشا"
همچنان برجنازه ی خیال عبور تو از ئاسو نماز گزارانیم

..........مهدی زینی اصلانی

یکی ازمدیران عزیز زحمت انتقال تصاویر به گالری رو تقبل بفرمایند بینهایت سپاسگذار میشم

(امان از گم کردن پسورد گالری!!!)

• Upvote 10

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

از 1700 متری سیبل زده.......دیگر من حرفی برای گفتن ندارم :clown: ............................

من یه مدت از یه دوست امریکایی که سابقا مرینز بوده(اسنایپر مرینز) در مورد اسنایپ کردن و تیراندازی با این ات و اشغالای قدیمی( برنو، موسین ناگات و ...) (امیدوارم عشاق این دو اسلحه قبل از بریدن سرم، بهم یه لیوان اب بدن!) می‌پرسیدم...

اون رفیقم یه سری کلیپ از تیراندازی های خودش با ایرون سایت! :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) و شلیک به ۲۰۰۰ یاردی یا ۲و خورده‌ای مایلی داد...

یادم بندازید پیدا بکنم براتون بذارم! :)

• Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یکبار دیگه به برنو بگی اشغال فکر کنم جناب الو با یه لوله بلندش خدمتتون برسه ! icon_cheesygrin

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

الو جان راجع به ۳۰-۰۶ بیشتر توضیح میدی

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یکبار دیگه به برنو بگی اشغال فکر کنم جناب الو با یه لوله بلندش خدمتتون برسه ! icon_cheesygrin

با سلام

بروی دوست ؟؟؟؟ هیچگاه و هیچگاه و هیچگاه حتی  پوکه خالی هم نخواهم گرفت چه برسه به تفنگ خالی یا خدای ناکرده تفنگ پر!!!

تفنگ رو فقط در برابر دشمن باید گرفت نه دوست

برنوی ما لرها همیشه پشتیبان، حامی و مدافع دوستان گلی چون شما بوده و هست

خدا اون روزی رو نیاره که بخوام بروی انسانی بجز دشمن خدا، میهن و ناموسم تفنگ بکشم

سیناپس هم تا جایی که من میدونم خودش از دلسوخته های برنو هستش و همدردیم در این زمینه!!!

کلا من عشق برنوها رو دوست دارم

هرچند به همه دوستان ارادت و علاقه قلبی دارم منتها عشق برنوها یه امتیاز مثبت بسیار بزرگ اضافی دارن که پارتیشون میشه!!!

الو جان راجع به ۳۰-۰۶ بیشتر توضیح میدی

دوست عزیز راجع به چیش میخواین بدونین؟

تفنگهای این کالیبر،خود فشنگ این کالیبر؟ یا تفنگ 30-06 خودم؟

درضمن نمیدونم توضیح دادن درباره تفنگ با کالیبر 30-06 و یا مهماتش در این تاپیک به انحراف بردن تاپیک نیست؟

برای برنو دسته کم بهونه ام این بود که سلاح و تفنگ ساخت ایرانه!!!!

حالا اگر لطف کنید مشخص کنید چی در این زمینه میخواهید با کمال میل در یه تاپیک مناسب جداگانه تخصصی یا اگر مدیران عزیز صلاح بدونن در همین تاپیک تا جایی که اطلاعات دارم درخدمتتون خواهم بود

اگر هم مدیران صلاح بدونن و دوستان هم مایل باشن و همکاری کنن یه تاپیک جداگانه برای آشنایی با شرایط مجوز گرفتن، مهماتهای موجود در بازار، آشنایی های هرچند مختصر با تکنیک تیراندازی و .. ایجاد کنیم

تا دوستان و مدیران عزیز چی صلاح بدونن

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تفنگهای این کالیبر،خود فشنگ این کالیبر؟ یا تفنگ 30-06 خودم؟

سلام 

تفنگ خودتون یکی از اینا ست ؟ 

http://www.specialistrifleservices.co.uk/images/rifles/rifle_02.1.jpg

یا این یکی ؟

http://cdn2.armslist.com/sites/armslist/uploads/posts/2012/12/28/758754_01_30_06_savge_sniper_rifle_640.jpg

البته اون طوری که شما ازش تعریف کردید به نظرم این یکی محتمل تره  icon_cheesygrin

http://www.ww2aircraft.net/forum/attachments/modern/193757d1330123701t-heavy-sniper-rifles-grenade-launchers-leader_50_standing_0121-tfb.jpg

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام 

تفنگ خودتون یکی از اینا ست ؟ 

http://www.specialistrifleservices.co.uk/images/rifles/rifle_02.1.jpg

یا این یکی ؟

http://cdn2.armslist.com/sites/armslist/uploads/posts/2012/12/28/758754_01_30_06_savge_sniper_rifle_640.jpg

البته اون طوری که شما ازش تعریف کردید به نظرم این یکی محتمل تره  icon_cheesygrin

http://www.ww2aircraft.net/forum/attachments/modern/193757d1330123701t-heavy-sniper-rifles-grenade-launchers-leader_50_standing_0121-tfb.jpg

با سلام

دوست عزیز و بسیار شوخ طبعم !!!!! تعاریف من  نشات گرفته از علاقه من به سلاحمه والا عباراتی مثه عروسک و ناز و ... که ربطی به سلاح نداره ، هم علاقه من بودن  هم کمی با سبک نوشتاری من میخونن

کلا یه کمکی سیعی میکنم از خشکی مطالبم کم کنم که گاهی موفق نمیشم

گر اینها یی رو که شما تصویرشو گذاشتین بالاخص اون اولی رو داشتم که تا حالا  ده بار از خوشی سکته رو زده بودم!!

این اخری هم که توپی هستش برای خودش!!!!

عمری بود کنار دست بقیه  تصاویر ،تصویر تفنگ خودمم میزارم 

من چون تفنگمو زیاد دوس دارم و خیلی برام عزیزه اینارو میگم(کلا  کسایی که تفنگ دارن تفنگ خودشون براشون بهترین و برترین وسرترین تفنگ دنیاست!!!!) و الا بکار بردن لفظ عروسک برای تفنگ یه جورایی توهین بهش هست!! هرچی خشنی و یوغوری و مردونگی و نمیدونم از این جور چیزها هست رو دارن بعد بهشون بگیم عروسم!! اگر زبون داشت تا حالا صدتا فوحش و بد.وبیراه بارم کرده بود!!!

عمری بود تصویرشو تقدیم میکنم

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.