امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote name='MOHAMMAD' timestamp='1370607531' post='314856']
[quote]محمد جان فکر نکنم فاصله یاب لیزری تو نقش هدف گذار خوب عمل کنه چون لیزری که معمولا در مسافت یاب های لیزری نظامی استفاده میشه توان کمتری داره و نهایتا در کلاس 2 یا 3 قرار میگیره ، در حالیکه نشانه گذار ها لیزرهای توان بالاتری (در حد چند وات موج پیوسته) هستند [/quote]

جناب چکا اگر ممکن هست منبعی در این خصوص بفرمایید.
[/quote]

حتما ، دو لینک پایین مربوط به دو برجک سنسور هستند ، ضمن اینکه در کاتالوگ برجک EOST46 هم به این مورد اشاره شده

http://www.ila-berlin.de/ila2012/konferenzen2012/upload2012/mx20hd.pdf
http://62.0.44.103/Elbitmain/files/DCoMPASS.pdf

همونطور که مشاهده میکنید ، لیزر مورد استفاده برای مسافت یابی عموما eyesafe و در کلاس توان 1 (Class I) قرار میگیره و نوع لیزر شیشه ی Erbium هست ، در حالیکه فرستنده های نشانه گذار معمولا کلاس 5 توان هستند . این مورد درباره ی عموم بقیه ی سنسورهای استفاده شده هم صدق میکنه مگر اینکه از اول ساخت ، یک سیستم بخواد نقش ترکیبی designator/rangefinder رو داشته باشه که در اون صورت بحث متفاوته
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اسپهبد کبیر : در باره ی صاعقه چیزی مد نظرتون نیست ؟ چون صاعقه هم ( به دلبل سرعت بالا و استفاده به عنوان هدف )جزو پهپادهایی است که با تیراژ بالا تولید میشود .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='generalx' timestamp='1370595708' post='314828']
ببینم دوستان نکنه منظور از پهپاد استراتپزیک همین حماسه بود واقعا واسه خودمون متاسفم raised_eyebrow icon_eek icon_eek icon_eek icon_eek
[/quote]

خیر دوست عزیز ... این اشتباه بنده بود که به حرف جناب مهندس اسلامی اعتماد کردم و 3 خرداد رو به عنوان روز رونمایی سفره ماهی اعلام کردم ...

پهپاد حماسه توانمندی های خیلی خوبی دارد (البته اگر رنگ آمیزی افتضاح روز رونمایی رو در نظر نگیریم که پرچم عزیز کشورمون رو به بدترین شکل ممکن ... )

هم برای خودم متاسفم ... هم برای شما که این گونه جهت دار در همه ی تاپیک ها ایران رو تحقیر می کنید ... و هم برای مسئولین که بی خود و بی جهت برای یک دستاورد معمولی 3 روز پروپاگاندا می کنن !!!

و البته با یک رنگ آمیزی بد زمینه ی تحقیر کشور مارو به وجود میارن ... ویرایش شده در توسط SoheilEsy
  • Upvote 5
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='sedmammad' timestamp='1370704500' post='315028']
اسپهبد کبیر : در باره ی صاعقه چیزی مد نظرتون نیست ؟ چون صاعقه هم ( به دلبل سرعت بالا و استفاده به عنوان هدف )جزو پهپادهایی است که با تیراژ بالا تولید میشود .
[/quote]

منو رو شرمنده می کنین جلوی اساتید میلیتاری هیچی نیستم.
والا صاعقه مطلب خاصی در موردش وجود نداره. یه پهپاد هدفه که خیلی سادست و بیشتر برای تمرین و آموزش بهتر توپچی ها استفاده میشه. یه جورایی استفاده از ابابیل برای این کار هدر دادن منابعه. ابابیل رو بیشتر برای تست موشک ها استفاده می کنن. من فکر می کنم تیراژ بالای صاعقه هم بیشتر به خاطر سادگی و ارزون قیمتی اونه تا قابلیت هاش. البته شاید بشه ازش برای پر کردن آسمون و ایجاد هدف کاذب برای دشمن هم استفاده کرد.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اگر فيلم هاي مربوط به رزمايش پدافند هوايي در سال قبل را ديده باشيد از همين صاعقه به عنوان پهپاد هدف استفاده مي شد. از فيلم ها مشخص بود كه صاعقه توان مانور دهي فوق العاده بالايي داره! از اين رو به نظر پهپاد مناسبي براي استفاده به عنوان هدف مي آيد. feeling_beat_up

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یه خبرایی دارم که جدیدترین پهباد ایران فوتوس نام داره

[color=#ff0000]از انتشار اخبار غیررسمی و اعلام نشده بپرهیزید ....[/color]
[color=#ff0000]Cheka[/color]
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
چکا جان اگه اشتباه نکنم توی یه فایل پی دی اف مربوط به سامانه AN/AAS-52 و یک یا دو سایت خوندم که یک سامانه هر دو کار رو انجام میده( هم فاصله یابی و هم نشانگذاری)

اگر سرچ کنید شاید شما هم ببینید، بازم اگه پیدا نشد بفرمایید خودم می گردم پیداشون می کنم.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='imannasri2000' timestamp='1370806572' post='315100']
[/quote]
از نام آنچه در ایران رونمایی می شود جز ذات اقدس الهی اطلاع ندارد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='MOHAMMAD' timestamp='1370807051' post='315105']
چکا جان اگه اشتباه نکنم توی یه فایل پی دی اف مربوط به سامانه AN/AAS-52 و یک یا دو سایت خوندم که یک سامانه هر دو کار رو انجام میده( هم فاصله یابی و هم نشانگذاری)

اگر سرچ کنید شاید شما هم ببینید، بازم اگه پیدا نشد بفرمایید خودم می گردم پیداشون می کنم.
[/quote]

بله در پست قبلیم هم به این نکته اشاره کردم که سامانه هایی با قابلیت کار دوگانه هم ساخته شده اند که قدرت لیزر آنها بینابین یا برابر قدرت لیزرهای نشانه گذار هست ، اما یک سامانه ی مسافت یاب صرف (که با لیزر توان پایین از ابتدا ساخته شده) ، در صورت تغییر کاربری به نشانه گذار ، بعلت توان پایین لیزر عملکرد خوبی نخواهد داشت
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[/quote]

فوتوس ! icon_eek

وات ایز د مینینگ آف فوتوس ؟؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

[color=#ff0000]از انتشار اخبار غیررسمی و اعلام نشده بپرهیزید ... [/color]
[/quote]
فوتوس دیگه چه جور اسمیه؟
عربی فکر نکنم باشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تو این تاپیک کارایی پهپاد های MALE رو برای ایران بررسی می کنیم. پس خواهشا تو بحث شرکت کنین و نظرتونو بگین. آیا این جور پهپاد های به درد ایران می خورن یا نه؟

برای کسایی که نمیدونن، MALE مخفف Medium-altitude long-endurance و به معنی ارتفاع متوسط، مداومت پروازی بالا هست. این پرنده ها یه پله از پهپاد های تاکتیکی بزرگترن و الان توی دنیا دارن مرسوم میشن. شاید معروف ترین این پهپادا پردیتور باشه که الان ستون فقرات نیروهای اصلی پهپادای آمریکا رو تشکیل میده. به خاطر اندازه های نسبتا بزرگشون، اینا برعکس بی سرنشینای تاکتیکی توانایی های رزمی (هر چند محدود) هم میتونن داشته باشن.

این یه بحثه و بنابراین بقیه هم باید توش شرکت کنن. پس لطف کنین نظر خودتونو بگین.

نظر من: ایران جدیدا داره میره سراغ همچین پهپادایی. شاهد 129 و حماسه نمونه هاشن. حالا سوال اینه که اصلا ابن دو تا به چه درد ایران میخورن؟ مگه این نیست که باید از این پهپادا حفاظت بشه تا بتونن ماموریت خودشونو انجام بدن؟ دشمنای ما هم ماشاالله همه نیرو هواییای قوی دارن. آمریکا و اسرائیل سابقه ی خوبی تو استفاده از این پهپادا دارن چون با دشمنایی جنگیدن که اصولا نیروی هوایی درست و حسابی نداشتن. اما کلا استفاده از پهپاد ها تو مناطقی که دشمن کنترل آسمونو تو دستش داره اصلا کار آسونی نیست. مثلا جریان پهپادای ابابیل حزب الله یا پهپاد گرجستانی رو یادمون بیاد.
شاهد 129 و حماسه رو سریع می زنن. باندای فرودشونم میزنن. از اینا نمیشه درست برای جنگ با آمریکا و غیره استفاده کرد. به بقیه ی پهپادای ما نگاه کنین: ابابیل و مهاجر رو میشه از پشت وانت هم پرتاب کرد! قیمتشونم انقدر زیاد هست که هزار تایی ازشون ساخته باشیم. زدنشون هم سخت تره چون کوچیک ترن. به نظر شما همین پهپادای تاکتیکی بیشتر با دکترین ما جور نیستن تا پهپادایی مثل حماسه و شاهد؟
شاهد و حماسه درسته که جزو تجهیزات پیشرفته محسوب میشن، ولی در حال حاضر با درد ما نمیخورن. پولی که صرف تحقیقات و ساخت اینا شده رو میتونستیم بذاریم رو زیرساخت های صنعت هواییمون سرمایه گذاری کنیم یا حداقل باهاش 200 تا ابابیل و مهاجر دیگه میساختیم.
شما نگاه کنین پهپاد اصلی رزمی ما، کرار، چه قدر متفاوته با سیستم هایی که توی دنیا داره استفاده میشه؟ دلیلش چیه؟ چون صحنه ای که ما توش میجنگیم متفاوته. پهپاد های رزمی روز دنیا قراره تو وضعیتی کار کنن که شما کنترل آسمونا رو به دست داری نه دقیقا برعکسش.
شاید خیلیا بگین که برای مقابله با قاچاقچیای شرق کشور و ... این پهپادا مفید باشن. اما یادمون باشه که همون اشرار میراژ ما رو زدن! اینا رو که دیگه فله ای میزنن. بهتر نیست که چها تا ابابیل و مهاجرو بزنن به جای یه شاهد 129؟ به علاوه تا موقعی هم که یه موشک هوا به زمین سبک هدایت شونده مثل هلفایر نداشته باشیم اصولا مقابله با اشرار به این شکل ممکن نیست و خیلی هم هزینه بره.
به نظر من این دسته پهپادا بیشتر برای نمایش و تبلیغاتن (البته منکر این نمیشم که کار میکنن) و کارایی آنچنانی برای ما ندارن. نظر شما چیه؟

لطفا یکی شدید نظر منو به چالش بکشه و اثبات کنه که اشتباه می کنم. اصلا روحیه ی خوبی در این زمینه ندارم و حس میکنم مسئولین میخوان صرفا سر ما شیره بمالن.
  • Upvote 5
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیزم .. سلام.
من نمیدونم چرا دوستان فکر میکنند ما از بی کس و کاری و خالی بودن دستمان به رویه ی جنگهای نامتقارن گرویدیم...نه این طور نیست...ما اگر از بعد کمی و کیفی بزرگترین قدرت نظامی دنیا هم بودیم .. باز هم همین ساختار جنگ نامتقارن را حفظ میکردیم...چرا؟...چون این استراتژی کلی اثبات شده است.
اما در مورد این نوع پهپادها...در بحث شناسایی و تهاجم (سخت و نرم) در محیط های نا امن...فناوری پنهان کاری را گذاشته اند برای همین روزها (خدا را شکر،.امروز سالارشان -RQ-170- در اختیار ایران است)...پرنده هایی چون کرار و شاهد129 و حماسه ماموریت هایی جز این چیزها دارند...خدمت در مناطق کم خطرتر و حداکثر خط مقدم جبه،.نه عمق استقرار دشمن...اگر جز این بود هیچ کس در پی ساخت سفره ماهی نمی بود.
بعدش رفیق فرماندهان نظامی کشور گاگول که نیستند...حداقل متوسط، به کارهاشون مسلط هستند...اگر اینجور نبود .. امروز به مملکتمون میگفتن الایران (ال+ایران)......منکرشی اثبات کن.....
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حذف شد ویرایش شده در توسط SoheilEsy
  • Upvote 1
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز، ما به این دلیل به این استراتژی گرویدیم چون توان اقتصادی درست و حسابی نداریم و بزرگترین قدرت های نظامی دنیا جلومون صف کشیدن. با روش کلاسیک نمیشه با همچین چیزی جنگید و برای همینه که به سمت روش های نامتقارن گرویدیم و [b]بازداری به وجود آوردیم[/b] تا موقعی که "اون چیزی که همه میدونیم چیه" آماده بشه و حلقه ی بازداری رو تکمیل کنه.[b] اگه بزرگترین قدرت نظامی دنیا بودیم دیگه اصلا صورت مسأله وجود نداشت که بخوایم بریم سراغ تاکتیک های نامتقارن.[/b] عراق رو ببینید: نمونه ی خوبی از شکست دکترین متقارن در مقابل یه قدرت بسیار قوی تره. ما هم نمیخوایم دچار سرنوشت این کشور بشیم. بودجه ی دفاعیمون هم به شدت محدوده برای همین سلاح هامون هم باید خاص باشن. با این بودجه نمیشه 400 تا سوخوی-35 با مخلفات و چند تا آواکس و یه شبکه ی پدافندی درست و حسابی و غیره خرید یا ساخت (جدای این که ساختشون خیلی هزینه بره چون باید تکنولوژیش رو هم به دست بیاریم). پس میریم به سمت راهی که با تجهیزات ضعیف تر، از نظر تکنولوژی پایین تر و ارزون تر این دشمن رو شکست بدیم.
در جنگ با آمریکا هم چیزی به نام خط مقدم جبهه تو هوا وجود نداره! نیروی هواییشون آسمونو کلا تسخیر میکنه! جایی نمیمونه که اینا بخوان عملیات انجام بدن (البته کرار بحثس جداست و اصولا برای جاهایی ساخته شده که سلطه ی هوایی با شما نیست). حتی اگه به فرض محال این طور هم باشه همون مهاجر ها و ابابیل ها میتونن از پس این کار به خوبی بر بیان. نیازی به پهپادای گرون تری (هم هزینه ی اولیه و هم نگهداری) مثل شاهد و حماسه نیست! تکنولوژی پنهان کاری هم خیلی بحثا راجع بهش وجود داره. وقتی صرب ها با تجهیزات قدیمی روسی نایت هاوک میزنن آمریکایی ها با پیشرفته ترین تجهیزات نظامی دنیا نیان پهپاد "رادار گریز" ما رو بزنن؟
من هم نگفتم فرمانده های نظامی گاگولن. اتفاقا انقدر درک دارن که بفهمن چه طور افکار عمومی داخلی رو با "دستاورد" های این چنینی تهییج کنن.

ادیت: سهیل جان، با توجه به سابقه ای که از این پیشگوییات دیدم و اطلاعاتم در مورد توان صنعتی ایران متأسفانه باید ازت عذرخواهی کنم چون حرفاتو اصلا جدی نمیگیرم.
  • Upvote 3
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.