امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

بسمه تعالی

آشنایی با جنگندهءF-15SG  ضربتی ویژه نیروی هوایی سنگاپور

جنگندهء F-15SG كه پيشتر به نام F-15T شناخته مي‏شد، گونه‏اي بر اساس F-15E مي‏باشد كه بنا به سفارش نيروي هوايي سنگاپور (RSAF) پس از هفت سال كشمكش بين انتخاب پنج هواپيماي ديگر، برگزيده شده است .
جنگندهء F-15SG به تاريخ 6 سپتامبر 2005 در رقابتي تنگاتنگ با جنگندهء Dassault Rafale انتخاب گرديد. F-15SG داراي مشخصاتي شبيه به جنگنده‏هاي كره‏اي F-15K مي‏باشد، اما تفاوت آنها در رادار افزوده شده به جنگندهء F-15SG به نام APG-63(V)3 مي‏باشد. اين رادار از نوع «اسكن آرايه‏اي فعال الكترونيكي» يا AESA بوده و ساخت Raytheon مي‏باشد.

تا زمان آماده شدن جنگندهء F-35 ساخت لاكهيد مارتين، نيروي هوايي سنگاپور سفارش 12 فروند F-15SG را به همراه حق گزينش 8 فروند ديگر جهت جايگزيني جنگنده‏هاي قديمي Skyhawk A-4SU سفارش داده است. اين برنامهء خريد هواپيما‎هاي جديد كه قسمتي از يك برنامهء بزرگتر جايگزيني جنگنده‎هاي قديمي مي‎باشد، مبلغي در حدود 1 ميليارد دلار آمريكا را بالغ شده است كه گران‏قيمت‏ترين هواپيمايي است كه تاكنون توسط نيروي هوايي سنگاپور خريداري گشته است.

به تاريخ 22 آگوست 2005، ادارهء اطلاعات وزارت دفاع ايالات متحده (DSCA) به كنگرهء آمريكا گوشزد نمود كه خريداري جنگندهء F-15 ساخت بوئينگ توسط سنگاپور، توان بالقوهء بسياري جهت صادرات انواع ادوات لجستيكي و ساير تسليحات به اين كشور فراهم آورده است. از زماني كه خريداري جنگنده‏هاي F-15 توسط سنگاپور مورد تاييد قرار گرفت، به نظر مي‏‎رسيد كه در پي آن، سنگاپور به دنبال تهيه و خريد ادوات، تسليحات و تجهيزات لجستيكي مربوط به اين جنگنده‏ها باشد كه تمامي اين اقلام، رقمي برابر 471 ميليون دلار را بالغ مي‏شد. اين اقلام در مجموعه‏اي شامل موارد زير قرار داشتند:

* تعداد 200 فروند موشك AIM-120C AMRRAM (آمرام)

* تعداد 6 فروند موشك تمريني آمرام (CAT)

* تعداد 50 عدد بمب هدايت شوندهء MK-82 GBU-38 موسوم به JDAM

* تعداد 44 دستگاه دوربين ديد در شب AN/AVS-9(V) موسوم به NVG

* تعداد 24 دستگاه سامانهء ارتباط داده‏اي Link 16 جهت تبادل اطلاعاتي با ساير جنگنده‏ها

* تعداد 30 عدد موشك هوا به زمين هدايت شوندهء AGM-154A-1 موسوم به JSOW با سرجنگي BLU-11

* تعداد 30 عدد موشك هوا به زمين هدايت شوندهء AGM-154C موسوم به JSOW با سرجنگي متعارف

* تعداد 200 فروند موشك AIM-9X (سايدوايندر)

* تعداد 24 فروند موشك تمريني (CAT) و ماكت AIM-9X

اطلاعات PDF مربوط به اقلام اضافي مورد نياز نيروي هوايي سنگاپور
http://www.dsca.osd.mil/PressReleases/36-b/2005/Singapore_05-39.pdf

ساير موارد
تفاوت رنگ آميزي بين جنگنده‎هاي برتري هوايي F-15، يعني مدل‏هاي A/B/C/D با مدل ضربتي F-15E، در ساير مشتقات جنگنده‏هاي F-15E نيز عينن رعايت شده است.

منبع : http://www.iiaf2.blogfa.com/post-124.aspx

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
Karim1504 از بازگشتت به سايت خوشحالم ، مطالب خوبي بود اميدوارم به فعاليتت مثل گذشته ادامه بدي

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

نیروی هوایی سنگاپور ، یک گام رو به جلو بسوی مدرنیزاسیون

ارزیابی عملکرد رزمی اف-35  در آسیای جنوب شرقی

20130312_144322_st_f35.jpg

با انتشار گزارشهایی مبنی بر شروع بررسی های اولیه نیروی هوایی سنگاپور برای جایگزینی  ناوگان فعلی F-16C ، می توان چنین تحلیل نمود که با اجرایی شدن این راهبرد ، جنگنده  دو موتوره  F-15SG تبدیل به پرتعداد ترین هواگرد رزمی این نیرو در کنار تعداد مشخصی از جتهای بروزرسانی شده  F-5 خواهد شد ، به همین دلیل ، ارتش این کشور درصدد است تا  تعداد مشخصی از جتهای نسل پنجم F-35A را  برای ارزیابی های رزمی بخدمت گیرد .

3l-image-F-15SG.jpg

با این وصف ، در حالی که جنگنده اف-16 سری سی بعنوان یک هواگرد رزمی تک موتوره چند ماموریته غیر تخصصی  برای نیروی هوایی ارتش ایالات متحده توسعه داده شده بود ، جت  F-35A به تقریب برای همان نقش  ، اما با قابلیتهای یک هواگرد نسل پنج ، طراحی و تولید گشت . با توجه به این مساله ، نیروی هوایی سنگاپور  در حوزه جنوب شرقی آسیا ، دومین کشوری است که  بطور خاص به جتهای پیشرفته علاقه نشان داده ، چرا که پیش از این ، نیروی هوایی ویتنام از قصد خود برای شروع مذاکرات با روسیه برای خرید جتهای رزمی سوخو-57 تا میانه سال2020 پرده برداری نمود . بدین ترتیب ، میتوان گفت که  نیروی هوایی سنگاپور به احتمال بسیار زیاد ، اولین و بزرگترین کاربر جتهای نسل پنج در این منطقه  بحساب خواهد آمد .

RSAF_F-16D_Block_522B_Fighting_Falcon_with_Conformal_Fuel_Tanks_02.jpg

اف-16 دی بلاک +52 نیروی هوایی سنگاپور

اگر چه گزارشهایی در دست  است که نشان میدهد اف-35 بطور مداوم با مشکلات فنی دست و پنجه نرم میکند واین برای کاربران اصلی لایتینینگ نظیر ارتش ایالات متحده و اسراییل ، موجبات نگرانی را فراهم آورده ، اما علیرغم این موضوع ، نیروی هوایی سنگاپور قصد دارد تا تعداد محدودی از این جتهای نسل پنج  را بصورت محرمانه ، با هدف ارزیابی عملکرد در شرایط آب و هوایی این منطقه و همچنین مشخص نمودن توانایی آن برای مقابله با تهدیدات رو به گسترش موجود ، دریافت کند تا این اطمینان حاصل آید که  اف-35 جایگزین مطمئنی برای ناوگان اف-16 این نیرو خواهد بود .

1050967929.jpg

این بدان معنی است که اف-35 انتخاب قطعی مقامات ارشد سنگاپور برای ارتقاءسازمان رزم نیروی هوایی این کشور نبوده  و حتی درصورت انتخاب این جنگنده ، این احتمال وجود دارد که سفارش برای خرید لایتینینگ  شامل بلوک های بعدی آن گردد ، بویژه اینکه درآن زمان ، خط تولید اف-35 به بلوغ کامل خود نزدیک شده  و پشتیبانی فنی با سهولت بیشتری صورت خواهد گرفت .

طبیعی است که بر خلاف اسراییل (  که بلحاظ دفاعی ، ساختار یکپارچه ای را با ایالات متحده ایجاد نموده ) و همچنین کشورهای عضو ناتو درگیر برنامه اف-35 ( در کنار استرالیا و ژاپن )  که به همین دلیل برنامه گسترده ای را برای ایجاد زیرساختهای پشتیبانی از عملیات اف-35 فراهم نموده اند ، نیروی هوایی سنگاپور بصورت قابل توجهی ،  فضای لازم را برای  احتمال عدم موفقیت اف-35 ایجاد نموده  تا درصورت وقوع این امر ، زمان و موقعیت برای انتخاب جایگزین بعدی فراهم گردد .

بن پایه

صرفاً برای میلیتاری / مترجم : MR9

  • Upvote 14

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با تشکر از زحمت شما برای درج این مطلب

چرا گفته شده جتهای نسل چهارم اف 35؟

  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نماییدورود به سیستم