Recommended Posts

مواردی رو که گفتین قبول دارم جناب طاها اما میشه براش تمهیداتی دید احتمالا در مورد اهداف دریایی هم منظور تهدیدات نزدیک و خیلی نزدیک به شناور حامل بوده و یا همونطور که گفتین رادارهای هدف ولی درست می گین شاید برای زدن اهداف دریایی بالاتر از خط افق کارایی نداشته باشه.
حتی در خط دید نیز فاصله چند ده کیلومتری فاصله کمی نیست و در حدود برد همون موشک نصر به حساب میاد.

کلاهک ضد اهداف هوایی در بخش برخورد مثل همین کلاهک ها عمل میکنه فقط در بخش مجاورتی سعی می کنن اطرافش رو فلزاتی برای ایجاد ترکش قرار بدن اما اگر کلاهک رو به مکانیسم تاخیری مسلح کرد اون فلزهای ترکش زا خودشون به صورت کلاهکی استحام یافته عمل می کنن و بعد از نفوذ منفجر میشن که تاثیری مثل کلاهک های ضد اهداف دریایی داره فقط نیاز به سیستم انفجار هوشمند الکترکی و تاخیری هست در داخل موشک که کار سختی نیست.

ولی ایرانی جماعت برای هر کاری یه راهی پیدا می کنه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب سعید فکر نمی کنم موشک های ما اکتیو باشن فقط خط داده بین اونها و سامانه مرصاد برقرار هست که در نوع هدایت اپتیکی احتمالا به مدد اون موشک بدون رادار روشن کننده به طرف هدف حرکت می کنه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]جناب سعید فکر نمی کنم موشک های ما اکتیو باشن فقط خط داده بین اونها و سامانه مرصاد برقرار هست که در نوع هدایت اپتیکی احتمالا به مدد اون موشک بدون رادار روشن کننده به طرف هدف حرکت می کنه.[/quote]
اگر رادار داخلی موشک passive باشه، حتی در حالت هدایت و رهگیری الکترواپتیکی هم باید فرستنده های فعال سامانه روشن باشند که این مساله کمی تعجب برانگیزه. ضمنا مسیر حمله موشک هاگ از گذشته طوری بوده که به ارتفاع بالاتر از هدف میرفته و بعد مثل قرقی یا شاهین(که در لاتین به اون Hawk گفته میشه) از بالا روی هدف شیرجه میرفته. با این حساب باز هم بعیده که رادار داخلی این نوع از موشک ها passive باشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فرستنده ها نیاز نیست همیشه روشن باشن فقط در برهه های زمانی کد های تصحیح مسیر رو ارسال می کنن.
در فاصله چند کیلومتری هم هر هواگردی از خودش تشعشع امواج داره و اگر ردار پسیو موشک قوی باشه می تونه اون رو شناسایی کنه ولی این محدوده زیاد نیست برای همین موشک رو باید به راخلش هدایت کرد تا بتونه این کار رو انجام بده.

در اف ۲۲ از پوشش های طلا در داخل بدنه و کاکپیت استفاده شده تا این امواج و تشعشعات ناخواسته رو جذب کنن و خیلی مکانیسم های دیگه ولی خوب موشک های نیمه فعال مثل سیستم ای اس ام عمل می کنن و خوبی اونها زمانی هست ه هواگرد بخوان موشک رو جم کنه در این حالت راحتتر دنبالش راه می افته.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]اصولا سیستم راداری پسیو قابل جمینگ نیست - رادار موشک محراب و شلمچه پسیو و غیر فعاله -[/quote]
فرقی نداره .
طاهای عزیز .. اخلال بر روی گیرنده صورت میگیره و ارتباطی با پسیو یا اکتیو بودن نداره ؛ گیرنده همیشه غیرفعال هست فقط در جستجوگر های جدید ( که قابلیت نگاه به اطراف رو دارند ) امکان قفل بر روی منبع اخلال وجود داره که البته این منبع هم میتونه با استفاده از مانور براحتی گریز کنه که نابود شدنش بستگی به سرجنگی موشک داره .[/quote]

جناب worior ما در زبان عادی محاوره ای گاهی از عناوین فنی استفاده خاص میکنیم - مثلا ecm را با اخلال روی گیرنده و جمینگ را با اخلال روی امواج راداری فرستنده استفاده میکنیم
از نظر بحث جمینگ دو مقوله هست یکی نوع مکانیکی و دیگری نوع الکترونیکی
نوع مکانیکی همانطور که شما اشاره کردید برروی گیرنده اثر می گذارد و به نوعی اخلال است
Mechanical jamming is caused by devices which reflect or re-reflect radar energy back to the radar to produce false target returns on the operator's scope. Mechanical jamming devices include chaff, corner reflectors, and decoys.

اما نوع الکترونیکی همان موضوعی است که الان در هواپیماهای مدرن جدید مانند رافال و f35 استفاده می شود
Electronic jamming is a form of Electronic Warfare where jammers radiate interfering signals toward an enemy's radar, blocking the receiver with highly concentrated energy signals
پایه این نوع جمینگ بر امواج راداری فرستنده است و با ایجاد پالسهای قوی در همان محدوده آنرا سرکوب می کند و عملا امواج برگشتی به جستجوگر غیر فعال رادار موشک نمیرسد

مقوله بحث بنده این مورد دوم بود و تنها زمانی رادار موشک شامل این نوع جم می شود که آن هم از نوع فعال باشد مثل آمرام یا آمرامسکی
حالا با اضافه شدن امکان تعقیب اثر جمینگ عملا وقتی موشک دراثر این رفتار کور می شود روی این نوع جستجو سوئیچ می شود
بنابراین منظور بنده از عدم امکان جمینگ روی رادار پسیو نوع دوم بود وگرنه اگر امکال اخلال و دریافت امواج انعکاسی ساختگی غلط را لحاظ کنیم -یله موشک ما هم با همین نوع رادار غیر فعال دچار اخلال شده است-
موضوع دوم درباره نوع رادار پسیو آرایه فازی اینست که امکان پرشهای زیاد در این نوع رادار موجب می شود رادار هواپیما از نوع Sweep jamming یا Barrage jamming استفاده کند که نیاز به توان بالای رادار دارد و دراین حالت یک دیکوی راداری نمیتواند این نوع جمینگ را شبیه سازی کند بنابراین درصورت جمینگ قوی روی چنین راداری عملا حمله به مرکز جمینگ با خود هواپیما برابر خواهد بود و لذل شانس موفقیت این نوع موشکها نسبت به موشکهای دارای رادار فعال (بدلیل محدودیت توان خود رادار موشک ایضا) بالاتر است
خوب خدمت شما درس پس دادیم اگر جائی بنده غلط گفتم بفرمائید استفاده کنیم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

فکر کنم اگه کلد لانچش کنیم بعد پرتابش کنیم اوضاعش بهتر بشه ...

راستی چون باور 373 دستور مستقیم رهبری هست ، روش حسابی کار می کنند ...

یه نکته این وسط هست :

احتمال تعویض موتور موشک و همچنین تعویض سوخت می ره ... کلاهک رو مسلما با کلاهک های جدید انفجار عوض می کنند که قدرت بیشتری داشته باشه ...

فکر کنم جناب اسپهبد باید تو اون احتمالات چندگانه ی خودشون استفاده از مدل های بهینه شده ی استاندارد رو در نظر بگیرن ...

یه سوال :
می شه با تعویض موتور موشک و اصلاحات در قسمت انتهایی اون ، قابلیت استفاده از سیستم تغییر بردار رانش رو به این موشک بدیم !؟

قطر این موشک چقدر هست ، چه نوع راداری می تونیم توش نصب کنیم !؟

.........................

به هر حال پلتفرم موشک های استاندارد کاملا پلت فرم خوبی هست ... این برای ما خیلی بهتره روی عمود پرتاب کردنشون کار کنیم ( کاری که خود آمریکایی ها کردن ) و همچنین روش اصلاحات موردن نظر رو بدیم .. حداقلش اینه که قبلا این موشک رو داشتیم ، نه مثل اس 300 روسی که هیچ چیز درست و حسابی ازش نداریم

فرض کن این موشک رو عمومد پرتاب ، اونم از لانچری زمینی ، با کلد لانچ و قابلیت تغییر بردار رانش کنیم .... دیگه حداقلش روس ها و چینی ها و بقیه ی کشورها نمیان ادعا کنند که ایران از کشور ایکس این موشک رو گرفته

http://www.nasm.si.edu/images/collections/media/full/A20050292000cp03.jpg

http://media.defenseindustrydaily.com/images/ORD_SM-2_Launch_lg.jpg

بنا به گفته ی ویکی ، آمریکا تو سال 2011 نمونه ی بهینه سازی شده ی استاندارد 2 رو آزمایش کرده و قراره ناوگانش رو به این موشک مجهز کنه ، پس موشک پدر داریه ...

http://en.wikipedia.org/wiki/RIM-174_Standard_ERAM

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تا جایی که ذهنم یاری میکنه SM-2 قابلیت کلد لانچ نداره و از ابتدا با بوستر خود موشک شلیک میشه. درسته؟
پس برای ما هم میتونه اولویت اول لانچ عمودی باشه تا بتونیم تعداد بیشتری موشک رو بر روی شناورهامون جاگذاری کنیم، قابلیت کلد لانچ در اولویت های بعدی است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
درسته که ما همه امکانات ساخت استاندارد رو داریم ولی به نظر من ما خود موشک و سیستم کاملش رو به معنای واقعی کلمه نساختیم باز هم میگم موشک تست شده محراب بهینه شده استاندارد هست.
البته همین حرکت بسیار بزرگ هست و همین بکار گیری سیستم گام بلندی است که امیدوارم به زودی همه شناور هامون به استاندارد (محراب) مجهز بشن
به همه دوستان بابت این مانور موفق و این هدیه جدید نیروی دریایی تبریک میگم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سعيد جان امراي ارتش خبر از توليد انبوه دادند و شواهد هم نشان دهنده توليد از سالها پيش هست !!!! icon_eek

اگر ما توانايي داريم با توجه به ضعفمون در اين بخش ، چرا نباید موشک محراب رو خودمون تولید کنیم ؟؟؟ icon_arrowd

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بنظرم منم عمود پرتاب کردن محراب و ارتقا اون به نوع زمین پایه ((جایگزینی بجای شاهین و شلمچه)) بهترین و کم هزینه ترین کاری هستش که متخصصین دفاعی کشور میتونن انجام بدن بالاخره دوستان ما که از امریکایی بالاتر نیستیم اونا هم همین کارو کرده icon_wink icon_wink و بهترین نتیجه رو هم گرفتن icon_eek icon_arrowd
من که یقین دارم وقتی این مطالب به ذهن ما میرسه قطع و یقین مسولین چندین ساله دنبال این موضوع هستند و فک کنم در واقع پروجه موشک شاهین و شلمچه یه استارت مقدماتی برا تولید موشکای کلاس محراب محسوب میشه چون خدایی موشک محراب از هر لحاظ یه سر و گردن بالاتر از شاهین و بطور کلی هاواک هستش فقط همین لانچ عمودیش به کل موشک شاهین می ارزه icon_wink و قطعا تا چند وقت دیگه باید شاهد تستهای مقدماتی موشک عمود پرتاب محراب برا انواع زمینی و دریایی باشیم icon_eek
دوستان یه سوال داشتم :lol: میگم ایا امریکا هنوز هم از سامانه زمینی هاواک استفاده میکنه یانه :mrgreen: :oops: و اگر استفاده میکنه چرا عمود پرتاب استاندارد رو جایگزین اون نمیکنه :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این موشک چه قدر سرعت داره
چه قدر برد داره
ارتفاع اثر و ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]این موشک چه قدر سرعت داره
چه قدر برد داره
ارتفاع اثر و ...[/quote]
صفحه قبل آورده بودم مجدد:
مشخصات موشک استاندارد

RIM-66A :SM-1MR:Length 4.47 m (14 ft 8 in)
Finspan 1.07 m (42.3 in)
Diameter 0.34 m (13.5 in)
Weight 621 kg (1370 lb)
Speed Mach 3.5
Ceiling ; RIM-66A: 19800 m (65000 ft)
Range ; RIM-66A: 32 km (17 nm)
Propulsion Aerojet MK 56 dual-thrust solid-fueled rocket
RIM-66A: Aerojet MK 27; RIM-66G/.../M: Thiokol MK 104
Warhead RIM-66A:62 kg (137 lb) MK 51 continuous-rod

RIM-66B SM-1MR
Ceiling 24400 m (80000 ft)
Range 46 km (25 nm)

RIM-66C SM-2MR:4.72 m (15 ft 6 in)
4.72 m (15 ft 6 in) Length
> 24400 m (80000 ft) Ceiling
74 km (40 nm Range)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]صفحه قبل آورده بودم مجدد:
مشخصات موشک استاندارد[/quote]

اینها رو دیدم می خواستم ببینم از محراب مشخصاتی ندادند (بهیه شده حتما یه فرقی با اصل داره)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]یک سوال : رادار هدایت موشک کجاست؟ چون روی ناوچه رادار جدیدی در ظاهر که نصب نبود![/quote]

کسی میدونه این قسمتی که تو تصاویر مشخص کردم دقیقا چیه؟
دقت کردم فقط در تصاویر مربوط به ناوشکن جماران و ناوچه گرز وجود داره.

http://up.iranblog.com/images/hw02plc4hhgjltpk75ix.jpg
http://up.iranblog.com/images/v5epkmt9c0gwxadgapbe.jpg
http://up.iranblog.com/images/wfphgj9mh1zteyitdnj0.jpg
http://up.iranblog.com/images/v6t8egt0qj8psrtu5ct.jpg

[/quote]

بسم الله
سلام
تو پست اول همین صفحه یک نکته ای عرض شد که مورد عنایت دوستان قرار
نگرفت :

[quote]
آیا رادار کنترل آتش آن همان رادار
دیش مانند است که در جلوی پل کشتی قرار دارد؟ گفته شده این رادار شباهت زیادی به رادار کنترل
آتش موشکهای ضد هوایی HQ-61 دارد.
[/quote]
در مورد Hq-61 :
[url=www.sinodefence.com/navy/system/type342.asp]سینودیفنس[/url]

در مورد نصب lفقط محراب روی کشتی ها هم مشکلی نیست چون ضد سطح هم هست.
البته بردش کمتر است.
[quote]
خب با این خبر معلوم شد که ارتقای موشکهای استاندارد باید باشه، چون اونها هم ضد هوایی هستند
هم ضد کشتی. تو عملیات آخوندک هم استفاده شد علیه سبلان، اگر اشتباه نکنم.
[/quote]
یعنی همین موشک استاندارد با سر 97 کیلویی به ناو ایرانی شلیک شد و
به آن اصابت نمود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
۹۷ کیلوگرم؟
یکی به ما بگه اینجا چه خبره اول توی منابع وزن کلاهک ۴۰ ک گ اومده بود بعد جناب طاها ۶۲ رو قرار دادن و الان هم ۹۷ کیلوگرم.

استاندارد در خط دید موشک ضد سطح هم هست که با این تفاسیر بردش به چند ده کیلومتر محدود میشه اما خودش در رده موشکی مثل نصر قرار می گیره.

توی اون عملیات فکر کنم کشتی های ما هارپون خورده بودن نه استاندارد اگر خاطرم مونده باشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.