امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

فکر کنم با فیوز مجاورتی اگر به هدف نزدیک بشه و بهش نخوره خود گلوله می فهمه و منفجر میشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]من هرچي فكر كردم چجوري ميشه گلوله ها وقتي فهميدند كه به هدف نخوردند .. منفجر بشوند و تركش ايجاد كنند (با توجه به اون سرعتي كه داره از هدف دور ميشه و تازه زاويه خودشم اشتباه بوده كه از اول به هدف نخورده) نفهميدم!!!!!!!![/quote]
وقتی فاصله تا محل هدف مشخص باشه و سرعت خروج گلوله هم مشخص باشه ، میشه تقریبا زمانی که طول میکشه تا گلوله به هدف بخوره را تعیین کرد

مثلا فکر کن فاصله تا هدف 10 کیلومتر (10000متر) و سرعت گلوله هم بر فرض 1000متر برثانیه هست
از زمان شلیک تا زمان برخورد به هدف باید 10 ثانیه طول بکشه ... اگه بیشتر از این بشه و گلوله منفجر نشه یعنی گلوله از کنار هدف عبور کرده پس چه خورده باشه به هدف چه نخورده باشه سیگنال انفجار در ثانیه 11هم(1*) اعلام میشه و گلوله که احتمالا در این زمان در نزدیکیهای هدف هست منفجر میشه و ترکشها بلاخره یکیش هم که شده تو یک شعاع (2*)مشخص به هدف برخورد میکنن (احتمال زیاد)

(*)اینم یه مدل پاورقیه
1- اعداد فرضیه و الا در مقایس درست حسابی مثلا باید بزاریم 10ثانیه و 15صدم ثانیه)
2-اگه سرعت گلوله را بدونیم مثلا من مثال زدم 1000متر بر ثانبه . و شعاع ترکش هم مثلا 100متر باشه زمان اضافه برای صدور سیگنال را باید بزاریم 10ثانیه و 1صدم ثانیه(شایدم یک دهم ثانیه ) خلاصه یه چیزی تو این مایه :? من ریاضیم ضعیفه :lol:

پیوست : با توجه به اینکه برای شلیک های هوشمند از منطق فازی استفاده میشه ، یعنی محل هدف با توجه به حرکات قبلیش سنجیده میشه و گلوله یا موشک به اون نقطه در زمان آینده هدف گیری میشه و با توجه به اینکه زاویه شلیک توی این سیستم اشتباه نمیکنه ، چون بدون دخالت عامل انسانی هست ، اما اینکه به هدف نخوره علتش اینه که بعد از شلیک کنترلی روی حرکت گلوله نیست و هدف به هر علت حتی وزش باد میتونه محل قرار گیریش تغییر کنه پس بهترین حالت برای بیشترین اطمینان جهت هدف قرار گرفتن پوشاندن این تلورانس خطا با گلوله های ترکش زا و فیوزهای مجاورتی هست.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]من هرچي فكر كردم چجوري ميشه گلوله ها وقتي فهميدند كه به هدف نخوردند .. منفجر بشوند و تركش ايجاد كنند (با توجه به اون سرعتي كه داره از هدف دور ميشه و تازه زاويه خودشم اشتباه بوده كه از اول به هدف نخورده) نفهميدم!!!!!!!![/quote]

در متن خبر اومده تنظیم ماسوره بصورت هوشمند که این دو حالت داره یا قبل از شلیک به گلوله زمان انفجار داده میشه یا با ارتباط رادیویی گلوله به محض رسیدن به هدف دستور انفجار دریافت میکنه که دومی به نظر محتمل و معقولتر میاد.

در توپهای ضدهوایی با این برد مسیر پرواز گلوله سهمی هست و نیاز به محاسبات ریاضی دارد تا مختصات احتمالی هدف رو در فلان ثانیه بدونیم؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اونقدم سخت نیست ...
این کار به چند روش انجام میشه که بعضی از متداولتریناش ، استفاده از فیوز مجاورتی یا فیوز زمانیه....
یکی از کار های سیستم هدایت همینه ، مثلا زمانی که هدف ردیابی میشه و سیستم اماده شلیک میشه ، سیستم های نشانه روی حالا چه راداری و چه اپتیکی فاصله ، سرعت ، زاویه و تمام اطلاعات لازم دیگه رو به کامپیوتر کنترل آتش اعلام میکنه ... حالا این کامپیوتر با این اطلاعات به دست اومده واطلاعات ثابتی که از سیستم شلیک کننده خودش داره ( مثلا سرعت گلوله ها و وزن مرمی و اصطکاک هوا ی ایجاد شده بر روی شکل خاص مرمی و ... ) با یک سری محاسبات ریاضی و استفاده از فرمول های بالستیک و حرکتی و ... در کسری از ثانیه محاسبه میکنه که این گلوله ای که الان باید شلیک شه ، بعد از شلیک و با این فاصله و این زاویه شلیک و سرعت و سمت و زاویه هدف ....... کی باید به هدف برسه .... حالا که اینا مشخص شدن .... باید فیوز گلوله رو برنامه ریزی کرد ... که معمولا با قرار دادن سیم پیچ هایی دور قسمتی از لوله ... یه صوری القایی ، این اطلاعات که معمولا فقط بر حسب ثانیه هست ، در زمان عبور گلوله از اون بخش لوله به فیوز گلوله منتقل میشه ... به این صورت گلوله کاری نداره که هدف کجاست و زاویش چیه و ... اصلا نمیدونه که از هدف رد شده یا نه .... فقط میدونه که در چند ثانیه بعد از شلیک باید خودشو منفجر کنه ، که این زمان ، همون زمان رسیدن گلوله به هدفه که سیستم هدایت آتش محاسبه کرده ...

[url]http://tinypic.info/viewer.php?file=2bs8y9yji8yf2tld1mob.jpg[/url]

اینم عکسش که با توضیحات من کامل میشه ، به اون قسمت سبز رنگ با خط های نارنجی دقت کنین ... همون سیم پیچ القایی برای برنامه ریزی فیوزه !!!
این سیستم در جدید ترین سامانه sky guard به کار رفته که البته بعید میدونم در این توپ ایرانی از این سیستم استفاده شده باشه ... چون گفتن فیوز مجاورتی ! نه زمانی ...
فیوز های مجاورتی یه چیزی مثل مین های دریایی میمونه مثلا زمانی که به فاصله خاصی از هدف برسه میدان مغتاطیسی ایجاد شده از هدف رو احساس میکنه و خودشو منفجر میکنه ....

توی همون عکسی که گذاشتم ، معنی گلوله ترکش شونده هم مشخصه ...

[url]http://tinypic.info/viewer.php?file=0swbxbbit9l2q3r5ph6e.jpg[/url]
اینم گلوله سالمشه ... به استوانه های نقره ای دقت کنین ... همون ترکش های آماده پخش شدن بر اثر قدرت انفجار هستن .....

یکی از دوستان زحمت عکسارو بکشه :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به توجه به اینکه هدف قراره که موشک کروز باشه و اینکه سرعت و مانور زیادی موشک داره(پس کامپیوتر حداقل اوناییش که در اختیار ما هست نمی تونه این حجم محاسبات رو انجام بده) بعیده که گلوله رو برنامه ریزی کنن سیستمی باید داخل گلوله باشه که به محض این که به هدف نزدیک شد خودشو منفجر کنه

فکر کنم موشک فونیکسم همینطوری بود البته منظورم این نیست که اون سیستم توی این گلوله ها هست فقط مثال زدم که بفهمید منظورم از فیوز چیه

شایدم من اشتباه کنم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فيوز مجاورتي معمولا به چند روش عمل ميکنند :
يک مدار داخل اونها هست که طرز کارش درست مثل مدار فلز ياب هست وقتي موشک مثل فونيکس يا انواع ديگه به نزديکي هدف ميرسند مدار فلز ياب هواپيما رو حس ميکنه و موشک عمل ميکنه ! در انواع جديدتر از حس گر هاي ليزري استفاده ميشه.
در مورد اين توپ نميدونم ولي اگه از نوع جنگ جهاني دوم نباشه يعني زماني !!!???
بايد همون مدارفلزياب رو داشته باشه کل مدار هم چيزي نيست خودتون هم ميتونيس بسازيد همش تويه بند انگشت جا ميشه !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فقط خدا کنه اون سیستم پدافند میان بردشون این توپ جنگ جهانی دوم نباشه

راستی چطور یه چنین توپی که حداکثر برد بالستیکش به زحمت به 15 کیلومتر میرسه میتونه به صورت قائم به برد 55 هزار پا برسه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر من يه چيزي مثل اسكاي گارد يا شيلكا خيلي بهتر از اين ميتونه باشه. ولي منظور من اين نيست كه اين توپ بده و كارايي نداره.دستشون درد نكنه. ولي اگه مثلا يه چيزي مثل شيلكا و حتا با برد بيشتر و پيشرفته تر بسازن ميتونه بهتر باشه. البته شايد اشتباه باشه نظرم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
میگم پدافند میان برد این بود؟؟؟
وزیر دفاع می خواد به این توپ جنگ جهانی دوم بگه پدافند میان برد :lol: :? :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

خبر خوشحال كننده اي بود. البته زياد روي قدرت هوايي اون تمركز نكنيد. احتمال اينكه در دريا هم بتونيم استفاده كنيم و هلي كوپترهاي دشمن رو ساقط كنيم زياد هست.

مورد بعدي اينكه با تعداد شليك زياد ميشه ناوهاي مستقر دريا هدف قرار داد. حال بايد ببينيم امكان نصب روي قايق رو داره يا نه .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بحث رو منحرف نکنید. کسی نگفته این توپ همون پدافند میانبرد هست و قابل توجه هادی جان اینکه با یه پردازنده صد کیلوهرتزی هم میشه سیستم کنترل آتش این توپ رو کار انداخت و ایران چند سال قبل که در علم نیمه هادی و ریزپردازنده به قدرت امروز نبود پردازنده صد مگاهرتزی ساخته بود.

به خبر دقت کنید که گفته تنظیم هوشمند ماسوره نه دادن زمان انفجار! فیوز زمانی و مجاورتی چیز خاصی نیست که اینقدر روش مانور میدید. به نظر میرسه گلوله های این توپ با ارتباط رادیویی منفجر میشن چون در برد 18 کیلومتر بهترین فیوزها هم خطای محسوسی خواهند داشت بویژه آنکه این فیوز در یک پرتابه بدون پیشران و هدایت ناپذیر باشد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote] ایران چند سال قبل که در علم نیمه هادی و ریزپردازنده به قدرت امروز نبود پردازنده صد مگاهرتزی ساخته بود.
.[/quote]
در این مورد خبر میشه یه لینک به من بدین ، دنبالشم دربدر :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote] ایران چند سال قبل که در علم نیمه هادی و ریزپردازنده به قدرت امروز نبود پردازنده صد مگاهرتزی ساخته بود.
.[/quote]
در این مورد خبر میشه یه لینک به من بدین ، دنبالشم دربدر :lol:[/quote]

لینک ندارم. برای چه میخای؟

تو پی ام میشه ادامه داد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
از همه ي دوستان مخصوصا وافن اس اس براي نظراتشون ممنونم
-----------
آقا سعيد منظورتون از ارتباط راديويي يك گلوله با شليك كننده اش چيه؟ يعني فقط يك فرمان از فرستنده به گلوله يا ارتباط رفت و برگشت؟ بعد با توجه به اينكه اگر هدف در فاصله نزديك باشه و گلوله سرعت زيادي داره و هدف هم همينطور.. اين ارتباط راديويي اصلا ميرسه در زمان لازم يا نه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اقا سعید لطف کنن اینو هم مشخص کنند که در این سیستم پیشنهادیشون ، این پیغام رادیویی چه جوری باید مشخص کنه که مخاطبش کدوم یکی از گلوله های شلیک شده و در مسیره حرکت میباشه ؟؟؟
فرق این توپ ها با موشک های هدایت رادیویی اینه که ان سیستم در آن واحد یک یا تعداد محدودی موشک رو شلیک میکنه و با روش های کد گذاری یا فرکانسی میشه مشکل و حل کرد
ولی این قضیه در مورد یه توپ ضد هوایی که قراره در دقیقه تعداد زیادی گلوله شلیک کنه و در مجاورتش آتش بارهای دیگه ای هم هستن ... خیلی جالبه !!!
چون اگه به نحوی مشخص نشه .... به مجرد ارسال این پیام انفجار برای گلوله ای که به نزدیکی هدف رسیده ... تمامی گلوله های شلیک شده ، از گلوله داخل لوله و گلوله تازه از لوله بیرون اومده و تمامی گلوله های در مسیر همه با هم منفجر میشن و موجبات خنده دشمنو فراهم میکنن ، شایدم فکر کنن که به افتخار حملشون آتیش بازی راه انداختیم اونم در خط مستقیم :lol:

امید وارم نگین قراره از سیستم های کد گذاری استفاده شه که مثلا هر گلوله ای یه کد شناسایی داشته باشه و سیگنال ارسالی قراره در گلوله دیکود بشه و .... که اوضاع خیلی خنده دار تر میشه .... چون فقط کافیه مثلا خدمه زمینی یه اشتباهی بکنن و در زمان بار گذاری توپ ، یه جعبه گلوله رو جابجا بار بزارن .... اونوقته که به جای اینکه شاهد انفجار گلوله شلیک شده باشیم ، شاهد انفجار انبار گلوله ها میشیم ..... :?
حالا خارج از این شوخیا لطف کنین یه مقدار جزییات این سیستمتونو بیشتر توضیح بدین
چون به نظر من این راه حل در کل غیر منطقیه چون اگه قرار باشه از سیستم شلیک کننده سیگنالی فرستاده بشه .... اونم به طور مداوم ( برای هر گلوله ) اونوقت سیستم تبدیل به یه فرستنده رادیویی با برد گلوله های توپ شده ... که هدف بسیار مناسبی برای موشک های ضد تشعشو میشه و برای نجاتش در هنگام حمله نباید هیچ گلوله ای شلیک کرد ... مثل عراق که برای نجات سامانه های پدافندیش رادارهارو خاموش میکردن و یااصلا موشکی شلیک نمیکرد !!!

با تشکر
[

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.