EMP

با وجود رهگیری پریدیتور توسط ایران، داشتن پهپاد با قابلیت جنگ هوا به هوا در اولویت پنتاگون نیست!

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

انگار نویسنده این مقاله هم غیر شبکه خبر و فارس نیوز به رسانه دیگه ای دسترسی نداره icon_cheesygrin
کدوم پهپاد ؟ اونی که ماکت بود یا اون یکی که موتورشو موش خورده بود icon_cheesygrin
  • Upvote 5
  • Downvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در مورد داستان ارکیو170 و پریدیتور و ایگل اسکن چند سوال مطرح بود
- چگونه شناسایی شدند؟
- چگونه کنترلشان بدست گرفته شد؟
- آمریکا چکاری در مقابله کرده است؟
- اینکار مستقل بوده یا نه؟

در این سوالات یکی از سوالات مورد بحث قرار نگرفت وهمان سوال اول بود
هیچ کسی نپرسیده چگونه این هواپیما ها که سطح مقطعشان از اف 22 کمتر یا همتراز است شناسایی شدند ؟
جواب این سوال خیلی در بیان قدرت پدافند ایران مهم است
یادمان نرود اولین گام درگیری شناسایی است و آمریکا ادعایش روی این است

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='bigdelimohamad9' timestamp='1355434987' post='288332']
انگار نویسنده این مقاله هم غیر شبکه خبر و فارس نیوز به رسانه دیگه ای دسترسی نداره icon_cheesygrin
کدوم پهپاد ؟ اونی که ماکت بود یا اون یکی که موتورشو موش خورده بود icon_cheesygrin
[/quote]

منظورتون از این حرف چیه؟
یعنی شما فکر می کنید آرکیو ماکت بود؟ بعدش هم اوباما درخواست برگردوندن ماکت رو کرد؟ بابا جان نوزی زاده هم فهمید ماجرا رو...
شایدم من متوجه فرمایش شما نشده ام
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یا حق

[quote name='hosm' timestamp='1355438063' post='288349']
[quote name='bigdelimohamad9' timestamp='1355434987' post='288332']
[/quote]

منظورتون از این حرف چیه؟
یعنی شما فکر می کنید آرکیو ماکت بود؟ بعدش هم اوباما درخواست برگردوندن ماکت رو کرد؟ بابا جان نوزی زاده هم فهمید ماجرا رو...
شایدم من متوجه فرمایش شما نشده ام
[/quote]

دوست عزیز ایشون من باب مزاح گفتن. شما به دل نگیر icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب EMP عزیز نفس ترجمه این متن توسط شما بسیار ارزشمنده...
اینکه شما مثل بسیاری از دوستان بجای مقالات کپی پیست ,یک مقاله تازه رو ترجمه کردید بسیار ارزشمند است.

در دنیای هوانوردی نظامی بعد از نشریه Flight International نشریه کمبات ایرکرافت
معتبرترین نشریه است.

حال البته کارشناسان خبره این مجلات به پای کارشناسان میلیتاری نمیرسند....

خوش باشید.
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='arminheidari' timestamp='1355435400' post='288336']
هیچ کسی نپرسیده چگونه این هواپیما ها که سطح مقطعشان از اف 22 کمتر یا همتراز است شناسایی شدند ؟
[/quote]

ایران رادارهای باند VHF و سامانه های رادیولوکیتینگ پسیو (علیم) داره که با استفاده از انتشار امواج راداری یا مخابراتی از خود پهپاد شناساییش میکنند
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='cheka' timestamp='1355478756' post='288420']
[quote name='arminheidari' timestamp='1355435400' post='288336']
[/quote]

ایران رادارهای باند VHF و سامانه های رادیولوکیتینگ پسیو (علیم) داره که با استفاده از انتشار امواج راداری یا مخابراتی از خود پهپاد شناساییش میکنند
[/quote]

پس با این مشخصات باید بتواند اف 22 را قبل از ورود به حریم خودی ردگیری کند؟
این سامانه های برد کوتاه هستند؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='SHAHABESAGEB' timestamp='1355479456' post='288422']
در ادامه فرمایشات جناب چکا:

رادار پسیو علیم

این نوع رادارها مزایای قابل توجهی دارند از جمله توانمندی ویژه در کشف اهداف با سطح مقطع راداری پائین و اهداف پروازی در ارتفاع و سرعت کم. همانطور که بیشتر نیز راجع به عملکرد رادارهای بایاستاتیم و مولتی استاتیک گفته شد دریافت امواجی که توسط هواگردهای پنهانکار به سمتی غیر از فرستند منحرف شده اند یکی از روش های کشف این گونه هواگردها است. رادارهای پسیو هم در واقع نوع خاصی از رادارهای مولتی استاتیک بوده و در نتیجه در کشف این اهداف موفق هستند.

همچنین مواد به کار رفته در هواگردهای پنهانکار نسبت به امواج با طول موج بلند کارایی نداشته و مانند یک هدف معمولی دیده می شوند. به همین دلیل امواج رادیویی، تلویزیونی و تلفن های همراه برای کشف این وسائل مفید هستند. رادارهای پسیو با دریافت بازتابهای ناشی از این فرستنده ها کار کشف و ردگیری اهداف را به انجام می رسانند.

علیم در حالت آماده به کار

از دیگر مزیت های رادارهای پسیو هزینه تولید کمتر و هزینه عملیاتی پائین به دلیل نبود فرستنده و اجزای مکانیکی متحرک است. البته این نوع رادارها نیاز به توان پردازشی بالایی به دلیل ماهیت متنوع امواج دریافتی داشته و حداقل 6 مرحله کار پردازش داده های دریافتی باید انجام شود تا کار ردگیری هدف به انجام برسد. بنابراین ساخت رادار علیم در وهله اول نشان دهنده توانمندی بالای متخصصان کشور در زمینه های رایانه و پردازش است.

همچنین رادارهای پسیو به دلیل اینکه انتشار امواج ندارند توسط سامانه های دشمن کشف نشده و در نتیجه از حمله دشمن در راستای سرکوب پدافند هوایی مصون باقی می مانند. کمتر بودن اجزای مورد نیاز برای راه اندازی سامانه نیز به حفاظت و احتفای بهتر این نوع رادارها کمک می کند. بدین ترتیب این رادارها در نواحی نزدیک به دشمن نیز قابل استقرار هستند.

[color=#4b0082]رادار علیم ساخت ایران بردی بین 250 تا 300 کیلومتر دارد که برای کشف و کمک به شکار سریع اهداف ارزشمندی چون جنگنده ها و هواپیماهای ضربتی رادارگریز و همچنین موشک های کروز که به طور معمول در ارتفاع کمتر از 20 متری سطح زمین پرواز می کنند ابزار ارزشمندی در دستان رزمندگان اسلام است.[/color]

[url="http://www.mashreghnews.ir/fa/news/111457/نگاهی-به-ویژگی‌های-10-رادار-ناشناخته-ایرانی-عکس"]http://www.mashreghn...اخته-ایرانی-عکس[/url]

تصاویر:
[url="http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1391/4/21/183991_242.jpg"]http://www.mashreghn.../183991_242.jpg[/url]
[url="http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1391/4/21/183992_460.jpg"]http://www.mashreghn.../183992_460.jpg[/url]
[/quote]
واقعا ممنون ، فقط شرمنده مثبت تمام کردم

و سوال آخر دقت رصد در چه حدی است؟
برای مثال حول و حوالی یک هدف را می یابد یا با خطای حود یک متر هدف را ردگیری می کند؟
چون این مسئله در بکار گیری پدافند مهم می شود

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='arminheidari' timestamp='1355481171' post='288432']

برای مثال حول و حوالی یک هدف را می یابد یا با خطای حود یک متر هدف را ردگیری می کند؟
[/quote]

با تشکر از شهاب جان برای توضیحات تکمیلی

جناب حیدری دقت این سیستمها به اندازه ای نیست که بشه هدف رو باهاش Track کرد برای هدایت موشک ، این سیستمها برای کشف و Target Aqquisition هستند . البته برای اون روشی که ایران برای پایین کشیدن هواپیماهای بدون سرنشین بکار میبره همین کشف هواپیما کاملا کافی هست !

اما اگر بخوایم روی هدف پنهانکار قفل کنیم باید از رادارهای VHF پیشرفته استفاده کنیم که قابلیت ردگیری هم دارند .
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='SHAHABESAGEB' timestamp='1355496206' post='288472']
جناب حیدری متاسفانه اطلاعی ندارم!
[/quote]

همین که اون اطلاعات را دادید و عکس ها را خیلی عالی هم بود
جدا ممنون

[quote name='cheka' timestamp='1355497171' post='288476']
[quote name='arminheidari' timestamp='1355481171' post='288432']

[/quote]

با تشکر از شهاب جان برای توضیحات تکمیلی

جناب حیدری دقت این سیستمها به اندازه ای نیست که بشه هدف رو باهاش Track کرد برای هدایت موشک ، این سیستمها برای کشف و Target Aqquisition هستند . البته برای اون روشی که ایران برای پایین کشیدن هواپیماهای بدون سرنشین بکار میبره همین کشف هواپیما کاملا کافی هست !

اما اگر بخوایم روی هدف پنهانکار قفل کنیم باید از رادارهای VHF پیشرفته استفاده کنیم که قابلیت ردگیری هم دارند .
[/quote]
اول تشکر

البته حق باشماست همین که ما دشمن را ببینیم ، گام بزرگی است
فکر کنم با زوم کردن رادارها روی منطقه خاص هم بتوانیم امکان قفل هم داشته باشیم، درست است؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='arminheidari' timestamp='1355509897' post='288497']
فکر کنم با زوم کردن رادارها روی منطقه خاص هم بتوانیم امکان قفل هم داشته باشیم، درست است؟
[/quote]

خواهش میکنم ، منظورتون از زوم کردن چیه و برای کدوم رادار ؟

زوم کردن بیم های راداری روی هدف خصوصیت رادارهای Engagement (درگیری) هستند و ساختار رادارهای معمول کشف چنین قابلیتی رو ندارند (چون مرتب در حال اسکن مکانیکی یا الکترونیکی 360 درجه هستند و امواجشون رو متمرکز نمیکنند) مگر برخی رادارهای جدید که قابلیت Track While Scan رو دارند که بیشتر فاز آرایه هستند .

اما اگر منظورتون رادارهای پسیو هست چنین قابلیتی وجود نداره چون رادارهای پسیو اصلا فرستنده ی راداری ندارند ، فقط گیرنده ی امواج هستند .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب چکا فکر میکنم منظورشون رادارهای کنترل آتشه!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='cheka' timestamp='1355510336' post='288502']
[quote name='arminheidari' timestamp='1355509897' post='288497']
[/quote]

خواهش میکنم ، منظورتون از زوم کردن چیه و برای کدوم رادار ؟

زوم کردن بیم های راداری روی هدف خصوصیت رادارهای Engagement (درگیری) هستند و ساختار رادارهای معمول کشف چنین قابلیتی رو ندارند (چون مرتب در حال اسکن مکانیکی یا الکترونیکی 360 درجه هستند و امواجشون رو متمرکز نمیکنند) مگر برخی رادارهای جدید که قابلیت Track While Scan رو دارند که بیشتر فاز آرایه هستند .

اما اگر منظورتون رادارهای پسیو هست چنین قابلیتی وجود نداره چون رادارهای پسیو اصلا فرستنده ی راداری ندارند ، فقط گیرنده ی امواج هستند .
[/quote]

والا از دید مدیریتی وقتی شما مشکلی را پیدا کردید و محل تقریبی اش را دیدید با تمرکز روی ان محل هدف را با کمی تاخیر پیدا می کنید و انرژی روی همان سمت تمرکز پیدا می کند .
حال من دیدی از عملکرد رادارها ندارم اما اینکه فرستنده روی یک منطقه خاص موج بیشتری بفرستد و گیرنده ها روی امواج بازگشتی از آن منطقه تمرکز کنند.

رادارهایی که من دیدم می چرخند و 360 درجه هستند حالا که محل را می دانیم روی 5 درجه خاص زوم می کنیم و امواج راداری فقط در این 5 درجه منتشر می کنیم ویرایش شده در توسط arminheidari
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.