death-white

تحلیل و پیگیری تحولات سوریه (1)

Recommended Posts

[quote name='bigdelimohamad9' timestamp='1355660019' post='288851']
برادر مصطفی قرار نشد پست ها رو هول هولکی نخونیم دادا !
ادیب جان کجا فرمودن دست رو دست بزاریم، گفتن با تمام وجود از سوریه حمایت و با سلطه کفار و نواصب بر این سرزمین مقابله کنیم اگر پیروز شدیم که فبها؛ اگر هم شکست خوردیم تازه اول خوشحالیمونه چون با استقرار دجال در شامات یکی از علائم اصلی ظهور پدیدار شده.[/quote]

جسارته برادر.
امکانش هست این قسمت «با تمام وجود از سوریه حمایت و با سلطه کفار و نواصب بر این سرزمین مقابله کنیم» رو از فرمایشات برادر ادیب «بولد» و یا «نقل قول» بفرمایین تا ببینم کجای متن رو با عجله و به قول شما «هول هولکی» خونده ام؟

ضمن اینکه شما تضمین می دهین درصورت شکست سوریه و بدبختی ایران و به قول فرمایش عجیب شما، «استقرار دجال در شامات که یکی از علائم ظهوره»، ظهور محقق می شه و به قول شما «اول خوشحالیمونه»؟

فکر نمی کنین کمی بیش از کمی دارین به توقیت می پردازین؟

-----------------------------------------------------------------------

پ.ن : یه شوخی!
قراره مستند «ظهور بسیار نزدیک است 2» ساخته شه؟
اینبار نقش شعیب بن صالح رو کی بازی کنه؟!
  • Upvote 8
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سازمان ملل اعزام هزاران نیروی حافظ صلح به سوریه را بررسی می‌کند
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910926001146

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
کاش باز بحث ظهور به این قضیه پاش باز نمی شد.
می دونید یکی از چیزهایی که می تونه باعث تاخیر در فرج بشه همین نشر پیشگویی هاست؟
فرضا هم اگر بنا به فرج هست نباید کاری کرد که حکایت فرج مومنین در زمان امام جعفر صادق علیه السلام تکرار بشه.
وظیفه ی ما معلومه که باید بهش عمل کنیم. حالا اگر فرج فردا صبح باشه یا 400 سال دیگه.
هیچ کدوم از این پیشگویی ها حجت برای کسی نخواهد بود... از شما به واسطه ی عقل و عملتون سوال میشه.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=#008000]فیلم[/color]

لحظه فتح و آتش زدن ظفرمندانه یک حسینه ولگد مال کردن پرچم های سیاه توسط .....

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910926001113

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right]چه دنیای جالبی[/right]
[right]یکی دارد به بهانه ظهور امام زمانی که توی مذهبش ( که اقلیتی هستند درجهان و جهان اسلام) بهش اشاره شده مجوز سلاخی صدها هزار نفر را می دهد[/right]
[right](( یکی دیگر می گوید برای جلوگیری از سلطه ((نواصب [/right]
[right]هرکاری مجاز است[/right]
[right]لابد در جناح روبرو هم خیلی ها میگویند باید دنیا را از وجود ((روافض)) پاک کرد[/right]
[right]وای به حال هر چه مسلمان است و اسلام[/right]
[right]این جا تنها چیزی که معنی ندارد انسانیت است[/right]
[right]بعدش به کمونیست ها و کسانی که به خدا هم اعتقاد ندارند گیر می دهند[/right]
[right]نمی خواستم غیر بحث نظامی دیگر حرفی بزنم[/right]
[right]ولی بحث به حدی چندش آور شده که نمی شود تحملش کرد[/right]
  • Upvote 4
  • Downvote 25

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Moltke' timestamp='1355669469' post='288889']
[right]چه دنیای جالبی[/right]
[right]یکی دارد به بهانه ظهور امام زمانی که توی مذهبش ( که اقلیتی هستند درجهان و جهان اسلام) بهش اشاره شده مجوز سلاخی صدها هزار نفر را می دهد[/right]
[right](( یکی دیگر می گوید برای جلوگیری از سلطه ((نواصب[/right]
[right]هرکاری مجاز است[/right]
[right]لابد در جناح روبرو هم خیلی ها میگویند باید دنیا را از وجود ((روافض)) پاک کرد[/right]
[right]وای به حال هر چه مسلمان است و اسلام[/right]
[right]این جا تنها چیزی که معنی ندارد انسانیت است[/right]
[right]بعدش به کمونیست ها و کسانی که به خدا هم اعتقاد ندارند گیر می دهند[/right]
[right]نمی خواستم غیر بحث نظامی دیگر حرفی بزنم[/right]
[right]ولی بحث به حدی چندش آور شده که نمی شود تحملش کرد[/right]
[/quote]

خوب دیگه جناب مولتکه از قدیم گفتن از هر دستی بدی از همون دست هم میگیری!

وقتی از روز اول یه طرف ماجرا کمر به قتل دیگری می بنده و بعضی ها هم براش دست و هورا می کشن، قطعا شما نباید انتظار داشته باشی که طرف مقابل و نزدیکانش بشینند واسشون دست بزنند و دعا کنند!

هر کسی هم واسه خودش یه منطقی داره! و یه را حل!
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب مولتکه ، نمی خوام بحث رو منحرف کنم اما نمی خواید که وجود منجی رو در سایر ادیان الهی و غیر الهی ! منکر بشید حالا اسمش مهدی باشد م ح م د باشه یا سوشیانت یا میتریا یا ماشیح!
حداقل از شما همچین حرف سطحی بعید بود!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بسم الله النور

مصطفی جان شما ارادت ما رو خدمت خودت میدونی منم که به تعدادموهای سر جفتمون از نزدیک دیدی ها ؟ خوب پس قدر به یقین میدونی الکی نمیگم اما :»

[quote]ولی به من بفرما دقیقاً کدامین منبع یا فرد می تونن قسم بخورن که در عصر ظهور هستیم و قطعاً حضرت حجت (عج) طی سال ها یا حتی دهه های آتی تشریف خواهند آورد که شما تمامی تحلیل ها و عقل و منطق ها رو بوسیدی گذاشتی کنار و عاشقانه منتظر تحقق علائم ظهور نشسته ای[/quote]

کاملا حق با شماست ، در این میان میرسیم به مبحثی به نام ولایت فقیه ... نائب حاضر امام غائب
کسی نمیگه دقیقا در عصر ظهوریم اصلا هم نمیتونه بگه اما :

[url="http://www.mashreghnews.ir/fa/news/173537/پناهیان-ایمان-به-وعده‌های-الهی-عین-عقلانیت-است-چرا-بعضی-اهل-سیاست-و-دانش-از-عوام-ترسوتر-می‌شوند-ظهور-چند-سال-دیگر-خواهد-بود"]http://www.mashreghn...-دیگر-خواهد-بود[/url]

به راستی آیا شخصی چون یک حجه الاسلام در مقابل یک آیت الله اونم ولی فقیه ، میتونه هر حرفی رو الکی بیان کنه ؟ به هیچ عنوان ... این نه با عقل نه با احساس جور درنمیاد ...
واقع بینانه باید نگاه کرد ... سخنرانی های خود امام خامنه ای هم اغلب الان رو سایت لیدر.آی آر و خامنه ای .آی آر هست ... برداشت شما چیه ؟

ببین اینجا نمیشه گفت نه حد وسط داریم ، مثلا اینجای حرف امام خوبه اونجاش درست نیست ... یا زنگی زنگ یا رومی روم ... به نظر شما برداشت حامیان ولایت و ولی فقیه اشتباه هست از اوضاع ؟

[color=#ff0000]هرچند طبق قانون تاریخ طبق قانون اسلام به هیچ عنوان هیچ شخصی حق نداره برای نزدیک کردن وقوع ظهور یا دیگر مسایل دست در تاریخ ببره با بیان برخی پیشگویی های دقیق ... یعنی شما میزاری دنیا اونطوری که باید بچرخه تا زمان خودش[/color]

آقا مصطفی به ما بگو ، کسی دست برد در مصر؟ تونس؟ لیبی ؟ .... آره دست برد ... دست [color=#008000]خدا[/color] بود ؟ دست امریکا بود ؟ دست ایران بود ؟ بازی قدرت بود ؟

[b]من میگم هرچی که بود دست خدا بود اونطور که همه کس سرنوشت خودش رو دراون گردونه قرار میده .... انسان قدرت اختیار داره اما قدرت اختیاری که در راهی است که خدا قرار داده برای من و تو و ما و شما ...[/b]
شاید سخت باشه بیان ش ولی میشه اینطور ساده ترش کرد که :

من برای منافع خودم دست به اعمالی میزنم که هزار و چهارصدسال پیش پیش بینی شده و این پیش بینی در طی قرون سیر خودش رو طی کرده .... وقتی منافعم رو در خطر میبینم با دست خودم اقدام به طراحی مسایلی میکنم که : خداوند بهترین مکر کنندگان است .....
مصطی نمیدونم میفهمی چی میگم یا نه ؟

از سوی دیگر برای فهم بسیاری از مسایل باید یه هادی راه پیدا کرد ... تو طول تاریخ انبیا و ائمه بارها بیان کردن چه کسانی هستند و حالا من بعد این همه سال مصیبت فقط دنبال یک نفر میرم ... به نفع ترین و بهترین کار هست ..... ولی فقیه

[b]من دیگه شک نکن به هیچ عنوان نه جلوتر نه عقب تر از تنها شخصی که الان به حرفش گوش میدم نمیرم ... چون هم عقب موندم سردم شد و نزدیک بود یخ بزنم هم جلوتر رفتم داغ کردم نزدیک بود بسوزم ..[/b]

حق با شماست دقیقا ظهور بارها به تعویق می افته ، اما میدونی ظهور در لحظه به تعویق هرگز نیافتاده این نص صریح قدرت لایزال الهی هست ! بلکه دقیقا حتی تعویق ظهور هم از مفاهیم قدرت خداوند هست ، یعنی به نظر شما محمد ص نمیدونسته ظهور چگونه است ؟ امام صادق نمیدونسته ؟
چرا دقیقا میدونستند ولی همونطور که حضرت محمد کعب الاحبار رو به خاطر بیان مسایلی که به هیچ عنوان حق نداشته مطرح کنه و از قدرتی که خدا بهش داده سواستفاده کرده و در نتیجه پیامبر نفرینش کرد ... اینجا هم خیلی مسایل در حیطه عوام و خواص هست

چون مبحث میرسه به قدرت اختیار انسان و سرنوشت انسان و اینکه ایا سرنوشت انسان نوشته شده یا قابل تغییر هست ؟ یا اصلا همین تغییر در سرنوشت انسان نوشته شده بحث بسیار هست ولیکن شما یقین حاصل بفرمایید که من حرف شما رو با گوش و جان می پذیرم !

[b]منتها چندتا مساله هست ، هرگز در طول تاریخ زمانی یکسان برای روی دادن بسیاری از وقایع تاریخی نبوده ، مثلا میگم ، شما که میگی تو طول تاریخ بوده بیا از روایات اخرالزمانی امام سجاد که همزمان در جهان رخ داده چند مساله رو اثبات کن ؟[/b]

ضمن اینکه اثبات کن در جهان قبل انقلاب اسلامی، ولایت فقیهی هم بوده که این مسایل رخ بده ؟ مثلا سوریه در سقوطش توسط فرانسه ؟ وقتی که قاجار بوده ؟ عثمانی بوده دیگه نه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

من چون باور دارم به بسیاری از وقایعی که انقلاب اسلامی رو میکشه بالا اونم چون مستقیما از زبان امام خمینی به عنوان ولی فقیه بی چون و چرای ایران مطرح شده ( و به عبارت بهتر ولایت فقیه ، نمیشه توش تشکیک کرد) معتقدم که هرچی ولی فقیه بگه همون هست !

[quote] حالا اگه دوستان ترجیح می دن دست روی دست گذاشته و چشم به راه رسیدن حضرت مهدی (عج) بشینن، میل خودشونه. ولی حتی این هم از شرایط انتظار نیست![/quote]

[b]الان دقیقا کی دست رو دست گذاشته ؟
ماهایی که تو همین سایت پشت سر هم کلیپ های تروریست ها و اصلا نه مردم ناراضی از بشار رو میزاریم ؟
ماهایی که مداوم ایران و حکومت رو تهدید میکنیم به رفتن آبروش و تنگ تر شدن فضا ( از این بیشتر!) ؟[/b]

[color=#a52a2a]آقا مصطفی من نمیدونم شما کیا رو مثال زدی ، واضح بگو تا بگم چکاره ن ؟[/color]
[b]دادا ، اینطور نیست، ما تا آخرش با سوریه هستیم، این قانون تاریخ، این حکم تاریخ، این سرنوشت ماست ، ما میدونیم سوریه چه خبر هست، بشار اسد کی هست ؟ باباش کی هست؟ اشتباهاتشون کجا بوده ؟ اصلا چرا به این روز افتادند ؟ همه اینا واضح هست ، اما چون توی خط مقاومت هست و حداقل اسمی و ضمنی میگه من مخالف صهیون هستم و ... پس در جبهه ی ماست اما سرنوشتش کاملا مختوم و محتوم هست، سقوط به دست روم .... !

حالا ما نگاه میکنیم ؟ خیر ، قرارم نیست نگاه کنیم، دخالت میکنیم اونطور که سلام فاطمه ی زهرا تا ابد تاریخ در پیشانی شیعیان حقیقی ش که انشالله ما هم جزشون باشیم باقی خواهد ماند

اقا مصطفی، هیچ کس نخوابیده ، هیچ کس حجتیه نیست .... حکومت بیدار هست ... منتظر برای وقت موعود ....[/b]

ما حجتیه نیستیم .... برای همین هست از داخل و بیرون دارند فحش میدن به این نظام ... به خاطر دفاعش از بشار اسد ... این دست رو دست گذاشتن هست ؟

[b]تازه بازم باشه یعنی اصلا من میگم ایران و حکومتش یا برخی عوامل حکومتی در سوریه اشتباه عمل میکنند و نهایتا اوضاع به جایی میرسه که ایران ضربه ببینه ، به نظرت چرا باید رخ بده این مساله ؟ ... این خواست مطلق خداست به نظرم !!! یعنی هرچیزی رو باید باور کنی پشتش قدرتی بالاتر هست ... عین همون نفوذ تو لیبی و سوریه و مصر و تونس .... خواست اونا چیز دیگری بود ولی خواست خدا بالاتر از همه ش هست، یعنی قراره مصالح کار ظهور براساس وقایعی دیگررخ بده ... اصلا ظهور هم نه ، مصالح هرکاری براساس اتفاقاتی دیگر خواهد بود من جمله اشتباهات استراتژیک یا تاکتیکی ایران و وسوریه و ترکیه و ... بقیه ، یک بازی بسیار زیبا ، یک صفحه ی شطرنج ، خالق مقابل خیل مخلوق ضعیف ...[/b]

دوستان ، من بحث ظهور رو الکی مطرح نکردم ... الان هرکسی تو این سایت مدعی هست بحث تخصصی بشه بسم الله ... من سر هرچی که فکر میکنه تو سوریه بحث تخصصی هست باهاش بحث میکنم و میبینیم از نظر تخصصی بحث هم به کجا میکشه ولی فقط خواستم بی جهت راه شما رو طولانی نکنم ....

اما حاضرم ... بسم الله ، از کلیپ گذاشتن های بیخود گرفته تا نظرات عجیب تاکتیک نظامی دوستان .... سوریه وضعیتش مشخص هست ... چیز سختی توش نیست یعنی نبوده که الان تو فکرش باشیم ... ما الان تو فکر عربستانیم ... حداقل من شخصا ! آخه قراره یه شام درست حسابی مهمون یکی از رفقا بشیم به سلامتی مرگ یه شخصی ... ! چشمک

یا حق ویرایش شده در توسط Ernesto_Rommel
  • Upvote 14
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر Ernesto_Rommel از اینکه در بحث شما شرکت می کنم بنده را ببخشید چون هر چی باشه بنده در برابر شما سوادی ندارم . و فقط این بحث به دعوت خود شما وبرای اینکه شبهاتم برطرف بشه هست

گفتی آیا شخصی چون یک حجه الاسلام در مقابل یک آیت الله اونم ولی فقیه ، میتونه هر حرفی رو الکی بیان کنه ؟ بعد گفتید به هیچ عنوان . اگر به فرض این سخن شما را قبول کنیم بعد باید پرسید آیا شخصی چون یک حجه الاسلام در مقابل یک آیت الله اونم ولی فقیه ، میتونه هر حرفی رو اشتابه بزنه؟؟ . ایا هر شخص که جلوی ولی فقیه صحبت کرد به این معنی هست که سخنانش کاملا درست هست ؟؟

مقام معظم رهبری سخنرانی زیاد داشتند و اشاراتی به مسئله ظهور داشتند !!! بیشتر وارد مبحث ولایت فقیه اینجا نمی شوم . شاید در پیام خصوصی پیگیری کردم اما قطعا اختلاف نظر داشتن عیب نیست !!! و به معنی ضد ولایت بودن هم نیست !! و ولیه فقیه هم اشتباه می کنه مگر اینکه شخصی معصوم بدانیم کما اینکه ایشان در سخنرانی اشاره به اشتباهشان در مبحث کنترل جمعیت داشتند!!

شما پرسیدی به نظر شما برداشت حامیان ولایت و ولی فقیه اشتباه هست از اوضاع ؟ نه می شود گفت غلط نه می شود گفت درست!!! چون باید دید چه کسی در چه زمانی وچه حرفی را زده تا بشه قضاوت کرد . و اینکه حامی ولایت باشی دلیل بر اینکه قضاوت درست در باره اوضاع کنی نیست !!!

سوال پرسیدی که : کسی دست برد در مصر؟ تونس؟ لیبی ؟ .... آره دست برد ... دست خدا بود ؟ دست امریکا بود ؟ دست ایران بود ؟ بازی قدرت بود ؟ . ایا شما منکر این هستی که طرح خاورمیانه جدید وجو داره و این اتفاقات فقط زمان انجام این پروژه را جلو انداخته!!!

گفتی : ضمن اینکه اثبات کن در جهان قبل انقلاب اسلامی، ولایت فقیهی هم بوده که این مسایل رخ بده ؟ مثلا سوریه در سقوطش توسط فرانسه ؟ وقتی که قاجار بوده ؟ عثمانی بوده دیگه نه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ایا منکر این هستی قیل از زمان فعلی روحانیونی بودند که مردم وروحانیون از ایشان طبعیت می کردند و در صورتی که حکمی می دادند اطاعت می کردند . برای مثال تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی . فقط الان رشمی شده ودر حکومت تشکیل شده ودر راس این حکومت قرار گرفته

اما در ادامه یعنی شما می گی که هدف . همپیمان را توجیه می کنه و همچنین استفاده از هر وسیله ای ؟؟

به حجتیه اشاره کردی مگر غیر از اینه که می گن در روایات امده که دنیا پر از فساد وظلم هست پس ما باید دنیا را پر از ظلم وستم وفساد کنیم و.... تا امام زمان بیاد ؟؟ پس این فرمایش شما که می گویید ما باید د خالت کنیم چون در روایات امده چه معنی می دهد ؟؟

به نظر شما این خواست مطلق خداست که مردم تحت ظلم وستم باشند و کشته شوند یا این اتفاقات به خاطر کارهایی است که ما انجام می دهیم ؟؟؟

به نفوذ در لیبی و مصر و تونس و.. اساره کردی می شه یک مقدار از این نفوذی که داریم را بگی تا ما هم از این نفوذ اشنا بشویم . اینکه همین کشورها جزء مخالفان حکومت سوریه هستند چطور می خواهی توجیه کنی ؟؟ چون سوریه جزء محور مقاومت ایران هست . وار از انجایی که ما در این کشورها نفوذ داریم پس باید مخالف حکومت سوریه نباشند!!

به خوردن شام یعد از اینکه بنده خدایی مرد اشاره کردی :

[url="http://www.tabnak.ir/fa/news/287956/انتقاد-آیةالله-جوادی-آملی-از-پخش-شیرینی-در-مقابل-سفارت-عربستان"]http://www.tabnak.ir...ل-سفارت-عربستان[/url]

----------------------------------
بنده هم امیدوارم ک مقام معظم رهبری سید خراسانی باشد خوب بروی ایشان هم احادیص صدق می کنه مثل حدیث در مورد خللی در دست !! اما شما به قطعیت می گویید که حوادث همان حوادث هست وباید در سوریه دخالت کنیم حال سوال اینجاست اگر دخالت کردیم واتفاقی نیا افتاد چی ؟؟

و امیدوارم دوستان منو به ضد ولایت بودن متهم نکنند . ویرایش شده در توسط ebrahimabedi88
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با عرض سلام خدمت دوستان
[quote name='Ernesto_Rommel' timestamp='1355677429' post='288920']

[b]حالا ما نگاه میکنیم ؟ خیر ، قرارم نیست نگاه کنیم، دخالت میکنیم اونطور که سلام فاطمه ی زهرا تا ابد تاریخ در پیشانی شیعیان حقیقی ش که انشالله ما هم جزشون باشیم باقی خواهد ماند

اقا مصطفی، هیچ کس نخوابیده ، هیچ کس حجتیه نیست .... حکومت بیدار هست ... منتظر برای وقت موعود ....[/b]

ما حجتیه نیستیم .... برای همین هست از داخل و بیرون دارند فحش میدن به این نظام ... به خاطر دفاعش از بشار اسد ... این دست رو دست گذاشتن هست ؟

[b]تازه بازم باشه یعنی اصلا من میگم ایران و حکومتش یا برخی عوامل حکومتی در سوریه اشتباه عمل میکنند و نهایتا اوضاع به جایی میرسه که ایران ضربه ببینه ، به نظرت چرا باید رخ بده این مساله ؟ ... این خواست مطلق خداست به نظرم !!! یعنی هرچیزی رو باید باور کنی پشتش قدرتی بالاتر هست ... عین همون نفوذ تو لیبی و سوریه و مصر و تونس .... خواست اونا چیز دیگری بود ولی خواست خدا بالاتر از همه ش هست، یعنی قراره مصالح کار ظهور براساس وقایعی دیگررخ بده ... اصلا ظهور هم نه ، مصالح هرکاری براساس اتفاقاتی دیگر خواهد بود من جمله اشتباهات استراتژیک یا تاکتیکی ایران و وسوریه و ترکیه و ... بقیه ، یک بازی بسیار زیبا ، یک صفحه ی شطرنج ، خالق مقابل خیل مخلوق ضعیف ...[/b]

دوستان ، من بحث ظهور رو الکی مطرح نکردم ... الان هرکسی تو این سایت مدعی هست بحث تخصصی بشه بسم الله ... من سر هرچی که فکر میکنه تو سوریه بحث تخصصی هست باهاش بحث میکنم و میبینیم از نظر تخصصی بحث هم به کجا میکشه ولی فقط خواستم بی جهت راه شما رو طولانی نکنم ....

اما حاضرم ... بسم الله ، از کلیپ گذاشتن های بیخود گرفته تا نظرات عجیب تاکتیک نظامی دوستان .... سوریه وضعیتش مشخص هست ... چیز سختی توش نیست یعنی نبوده که الان تو فکرش باشیم ... ما الان تو فکر عربستانیم ... حداقل من شخصا ! آخه قراره یه شام درست حسابی مهمون یکی از رفقا بشیم به سلامتی مرگ یه شخصی ... ! چشمک

یا حق
[/quote]

ببخشيد كه پا برهنه ميپرم وسط بحث دوستان ، چه كنيم جواني است و شور و شوقش ، بزرگواران ببخشند
برادر بزرگوار بنده ، سوال كوچكي ( براي برطرف كردن ابهام هاي خودم ) دارم :

" اگر فردا سوريه تحت فشار له شد و ايران هم حرفي نزد ( واكنش درخوري انجام نداد ) اونوقت حقير مجاز هستم كه ايران رو متهم به حجتيه بودن بكنم يا نه ؟؟ "
" يعني خدا ناپلئوي بلد نبود ؟؟ كه كار به 1200 سال نكشه ؟؟ اگه خدا داره بازي ميكنه ، من چيكاره ام ؟ هويج ؟ چغندر ؟ برگ چغندر ؟ "
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عرض سلام مجدد خدمت برادر اديب گرامي.

اديب جان. يه چيز رو از من بپذير. به قول بزرگان اندازه نگه دار كه اندازه نكوست.
به عبارت ديگه بايد مواظب باشيم كه از هيچ طرف از پشت بوم سقوط نكنيم. چون جفت طرفش جز خسران و زيان، عايدي ديگري نداره.

هرچقدر كه ما ارادت داريم نسبت به ولي فقيه زمان، ولي قرار نيست هر چيزي كه علاقه داريم رو هم به ايشان نسبت بديم و بعد خود رو پيرو راه ايشان بدانيم و گوش به اوامر ايشان.

فرمايش شما درست به سان كساني است كه از سكوت ولايت هم تعبير به رضايت مي‌كنن و خون دل‌هاي ايشان رو نمي‌بينن.

شما حجيت عجيبي براي فرمايشاتتون قائل شدين كه براي من باورش از هيچ احد الناسي امكان پذير نيست!

شما مي‌گين فلاني تو محضر يه آيت الله فلان حرف رو زده؛ پس درست بوده! يعني مغالطه اندر مغالطه!
اولاً اون آيت الله نه معصومه، نه ادعاي معصوميت داره، نه ادعاي درست بودن همه‌ي نظراتشون.
در ثاني همون آيت الله هيچ وقت وارد چنين مباحثي نشده و حتي ديگران رو هم نهي كرده از اين مسئله.
ثالثاً اون روحاني مد نظر شما هم نه تنها معصوم نبوده، بلكه در اظهار نظرات شاذ و جوگيرانه متأسفانه سابقه‌ي زياد و يد طولايي داره.
رابعاً اين اولين بار نيست كه عده‌اي ميان پاچه خارانه يا از سر ارادت، در محضر رهبر معظم انقلاب حرف از آخرالزمان مي‌زنن و بعضاً ايشان رو هم تشبيه به سيد خراساني مي‌كنن كه البته رهبر معظم انقلاب هميشه سكوت كرده‌ان!!

استدلالات بطور عجيبي شبيه به مستند «ظهور بسيار نزديك است» بود. ديدي يا نديدي؟

اگه نديدي، حتماً برو ببين! خيلي خوبه كه كمي ببيني داري راجع به چه مسئله‌ي مهمي، به چه سطح استدلالاتي صحبت مي‌فرمايي.

اگه هم ديدي، مجدداً برو ببين تا بخاطر بياري كه ايشان چه گفته‌ان و مراجع عظام حضرات آيات العظمي كه در دين بالاترين مقام‌ها رو دارن چه پاسخ‌هاي كوبنده‌اي خطاب بهشون داده‌ان!!

قرار نيست ما مسئله‌ي ظهور رو با سطحي‌ترين استدلالات لوث كنيم و بگيم چون تو جيب جا نمي‌شه، حتماً برج ايفله.

اون حاج آقايي كه مياد اون ادعاهاي شاذ رو عنوان مي‌كنه رو طبق روايات ديني بايد كذاب بنامي. چون حديث مستقيم و معتبر در اين زمينه داريم كه از قضا از خيلي خيلي بالاتر از ولي فقيه عنوان شده!! حالا شما مي‌خواي تابع ولي فقيه ذهني‌ات باشي يا حرف ائمه‌ي اطهار؟!!

اون حاج آقا از كجا مي‌تونه ادعا كنه ظهور چند سال ديگه اتفاق مي‌افته؟! آيا با حضرت حجت (عج) رابطه داره؟ اگه اين باشه و ايشان رازي رو فاش كنه در محضر جمع، فكر نكنم چيزي جز لعن رو براي خود خريده باشه. چرا كه اساساً هركه را اسرار حق آموختند .... مهر كردند و دهانش دوختند

ما بزرگان ديني‌مون هم چنين ادعاهايي رو مطرح نكردن كه يه روحاني سياسي جوزده اينطور مطرح مي‌كنه!! آخر سر چي رو باور كنيم؟ قسم حضرت عباس (ع) يا دم خروس رو؟!!

-------------------------------------------------

از استدلالات كه بگذريم، مي‌رسيم به ادعاي عجيب ديگري كه چون سوريه در محور مقاومته، پس هر ظلم و جوري رو مي‌تونه مرتكب شه و مام مي‌بايست ازش دفاع كنيم!

والا كلام الحق و يراد بها الباطل رو شنيده بوديم. ولي اينطور به عينه نديده بوديم.

آيا اين استدلالت اصلاً با دين همخواني داره؟
اينكه به ظالمي كمك كنيم كه به ظلمش ادامه بده تا اهداف ما ميسر بشه (ولو اهدافمون الهي و اسلامي باشه)؟ اين ماكياوليسم اسلامي رو كي تو ذهن شما عزيزان انداخته؟!!

------------------------------------------------

از اون عجيب‌تر، استدلالات بعدي شما هست كه علائم غيرحتمي ظهور رو براي خودت تفسير فرمودي (علائمي كه حتي اتفاق هم نيافتاده) و بعد به استناد اون مي‌فرمايي چون اين علائم هست و ولي فقيه هست، پس حله ديگه! داريم مي‌ريم تو عصر ظهور!

مگه جز اين هست كه علائم حتمي ظهور هست كه وقوع و ترتيب اون ما رو به عصر ظهور وارد مي‌كنه؟!!

والا تو هر عصري، يه سفياني معرفي كرده‌ان! يه زماني موشه دايان رو همون سفياني مي‌دونستن!! يه زماني آيت الله بهلول مي‌فرمودن سفياني رو تو سوريه ديده‌ان!! يه زمان ديگه ...!!

برادر من! وقايع حتمي ظهور اونقدر واضح هستن كه نيازي به تفسير و تخيل ندارن.
والا بلا وقايع ظهور چيزي نيستن كه هر كسي راه بيافته و براي خودش به سان كشفيات اساتيد ماسون شناسي، علائم و وقايع كشف كنه و به ظهور برسه!
وقتش كه برسه مي‌توني ببيني و دركش كني!!

---------------------------------------------------------

وظيفه‌ي شما به عنوان يك منتظر اين نيست كه به هر دستاويزي متوسل شده و به هر استدلال ولو بي‌پايه و اساسي چنگ بزني تا خودت رو مشتاق ظهور نشون بدي. هر زمان كه شرايط ظهور مهيا باشه و خداوند متعال هم مقدر فرموده باشن مسئله‌ي ظهور رخ مي‌ده. شما صرفاً بايد خودت و دلت رو آماده‌ي پذيرش حضرت حجت (عج) بفرمايي. ولي چه حيف كه اين جامعه‌ي منتظر، چيزي جز شعار انتظار رو بر لب نداره و اگر همين امروز هم حضرت قائم (عج) ظهور بفرماين، سرنوشتي بهتر از جد بزرگوارشون در انتظارشون نيست!

=====================================================

يك جمله مي‌گم و عرضم تمام.

مي‌فرماين وقتي حضرت ظهور مي‌فرماين، اسلام ايشان آنقدر با اسلام اون روز متفاوت هست كه گويي دين جديدي رو ايشون آورده‌ان (نقل به مضمون).
اين حرف، مفهوم بسيار سنگيني داره. كمي بهتره همه‌ي ما درموردش تأمل كنيم.

ان شاءالله كه در كنار انتظار ظهور، دركي از مسئله‌ي ظهور هم داشته باشيم و صادقانه ببينيم خود چقدر آماده‌ي بودن در ركاب مهدي فاطمه (عج) هستيم. خدا نياره اون روز رو كه ايشان ظهور بفرماين و ماي ناآماده در جبهه‌ي مخالف ايشان قرار بگيريم.

جبهه‌اي كه از قضا بسياري از تشكيل دهندگانش، مدعيان انتظار ظهور خواهند بود.

============================================================

پ.ن : اديب جان. اگه دين رو مبنا قرار مي‌دي، يا كلام ولي فقيه رو مبنا قرار مي‌دي، پس قاعدتاً خيلي از اين حرفا رو نبايد بزني و خيلي از اين رفتارها رو نبايد داشته باشي.
به جاي اينكه بگي «امام خامنه‌اي»، همون آقاي خامنه‌اي به ايشان بگو. ولي حداقل به فرمايشات ايشان هم عمل بفرما. نه چون كساني كه ادعاي ولايتمداري دارن؛ ولي همواره عكس سخنان ولي فقيه عمل مي‌كنن.

ولي فقيه نياز به بلندگو و شعارسرايان و مديحه سرايان ندارن. نياز به پيرو و مطيع اوامر ولايت دارن و ان شاءالله كه ما هم مطيع اوامر ايشان باشيم؛ نه مطيع اوامر نفسياتمان به نام ولي فقيه.
  • Upvote 7
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[url="http://www.tabnak.ir/fa/news/291880/%D9%86%D9%82%D9%84-%D9%82%D9%88%D9%84-%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%D8%AD%D8%B3%D9%86-%D9%86%D8%B5%D8%B1%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%AE%D8%B7%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%DB%8C"]نقل قول سید حسن نصرالله از رهبر انقلاب خطاب به کشورهای عربی[/url]
[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در سخنانی در مراسم فارغ‌التحصیلی اعضای جوان این حزب، بر شکست تلاش‌های جریان معارض 14 مارس برای ساقط کردن دولت این کشور تأکید کرد. وی با نفی وابستگی دولت فعلی لبنان به حزب‌الله، گفت: چطور می‌توان ادعا کرد دولت فعلی لبنان وابسته به حزب الله بوده در حالی که جامعه بین‌الملل از جمله برخی کشورهای مخالف مقاومت، خواستار ادامه کار آن هستند.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
به گزارش «تابناک» و به نقل از تسنیم، وی تأکید کرد که هدف جریان 14 مارس از تحریم پارلمان و دولت لبنان، سقوط کابینه نیست بلکه این جریان به دنبال انحلال پارلمان این کشور است. نصرالله افزود این جریان قصد دارد با چنین اقدامی جامعه لبنان را بر سر یک دوراهی غلط قرار دهد، اجرای انتخاباتی براساس قانون سال 1960 (که در آن اعضای پارلمان بر اساس تقسیمات ‌ طایفه‌ای سهمیه‌بندی شده‌اند) و یا پذیرش نداشتن پارلمان؛ وی گفت هر دو این گزینه‌ها اشتباه و نادرست است. وی در مقابل با اشاره به لزوم حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی لبنان، خواستار همکاری گروه‌های سیاسی برای تداوم حیات کنونی دولت و پیشبرد امور کشور تا فرا رسیدن موعد انتخابات پارلمانی لبنان در بهار آینده شد.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
نصرالله تأکید کرد که برخی گروه‌های سیاسی در این کشور به بهانه خون خواهی رفیق حریری نخست وزیر فقید لبنان به دنبال حذف سلاح مقاومت هستند.وی تصریح کرد که مقاومت تواناتر از آن است که طعمه و قربانی توطئه‌های داخلی و خارجی شود.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
دبیرکل حزب الله افزود مقاومت در حال حاضر با یک هجمه وسیع تبلیغاتی علیه خود مواجه است، هجمه‌ای که از سوی برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، حمایت مالی می‌شود.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
[color=#FF0000][b]* اوضاع سوریه[/b][/color]
در مورد اوضاع جاری سوریه نیز دبیرکل حزب‌الله گفت: حدود دوسال از بحران این کشور می‌گذرد این در حالی است که جریان معارض 14 مارس و برخی دولت‌های عربی در آن زمان پیش‌بینی کردند که دولت سوریه طی دو ماه سقوط خواهد کرد. وی افزود، پس از سپری شدن این مدت، این جریان و دولتهای عربی منطقه مرتباً وعدهای‌ دو ماهه و سه ماهه خود مبنی بر سقوط دمشق را تمدید کردند، با این حال پس از گذشت دوسال، دولت سوریه سقوط نکرده و همچنان پابرجا است. وی افزود اطلاعات این گروه‌ها کاملا غلط بوده و یک جنگ روانی است.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
وی با اشاره به برخی اخبار منتشر شده طی چند هفته گذشته در مورد سقوط دمشق، تصریح کرد که انتشار این اخبار جنگ روانی بوده و کاملا نادرست است.‬‬. وی ضمن اشاره به حمایت اکثریت مردم سوریه از دولت این کشور گفت: هرکس فکر کند معارضان مسلح سوری می توانند در عرصه نظامی پیروز شوند کاملا در اشتباه است.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
با این حال نصرالله تصریح کرد که درگیری‌های سوریه جدی و طولانی خواهد بود. وی با اظهار تأسف از موضع‌گیری معارضان مسلح و حامیان خارجی آنها در رد هر گونه مذاکره و گفتگوی سیاسی، تأکید کرد هر گروه، حزب و دولتی که در ماجرای سوریه با راه‌حل سیاسی مخالفت کند، قطعا یک جنایتکار بوده و در ریختن خون مردم سوریه شریک است.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
وی با خطاب قرار دادن معارضان مدعی دفاع از حقوق ملت سوریه و حامیان بین‌المللی آن‌ها گفت: آیا قربانیان غیرنظامی انفجارهای تروریستی سوریه، جزء مردم این کشور نیستند. وی گفت چطور می‌توان مدعی دفاع از ملت سوریه شد و در همان حال در صبحگاه و هنگام عزیمت دانش‌آموزان بمبی را در مسیر آن‌ها منفجر کرد. این نشان دهنده نهایت پستی و رذالت اخلاقی عاملان این جنایت است.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
نصرالله به‌طور خاص رهبران و اعضای القاعده را مورد خطاب قرار داد و گفت: من به القاعده می گویم که آمریکا، دولت‌های اروپایی و برخی سران کشورهای عربی برای شما در سوریه کمین درست کردند، آن‌ها قصد دارند تا با باز کردن مسیر حضور تمام اعضا و نیروی‌های شما از نقاط مختلف جهان (از جمله اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکا) در سوریه جمع شوید و به کشتار یکدیگر بپردازید، و شما نیز گرفتار کمین این دولت‌ها شدید.‬[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه سخنان خود گفت که دولت امریکا به هیچ وجه به دنبال پایان سریع بحران در سوریه نیست، بلکه از نظر این کشور به هر میزان که ارتش ملی سوریه، معارضان و مردم سوریه قربانی شده و زیرساخت‌های این کشور ویران شود، در راستای منافع آمریکا خواهد بود، زیرا پس از آن با کشوری تضعیف شده و ناتوان روبه‌رو خواهند بود. نصرالله افزود علاوه بر آمریکا، برخی دولت‌های ثروتمند منطقه نیز بدون نگرانی از سرایت درگیری‌های سوریه به کشورهای خود و یا آسیب‌دیدن از تحولات این کشور، از تروریست‌های سوری حمایت کرده و نظاره‌گر جنایات تروریست‌ها در قتل مردم و ویران کردن سوریه هستند.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
[color=#FF0000][b]* فلسطین[/b][/color]
دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به سفر اخیر هیأتی از نمایندگان جریان معارض 14 مارس به نوار غزه و اعلام حمایت از مقاومت فلسطینی، سلاح و موشک‌های آن، از موضع‌گیری این هیأت استقبال کرد. وی گفت برخی از اعضای این هیأت پس از بازگشت از نوار غزه اعلام کردند که به هیچ وجه حاضر به چشم پوشی از یک وجب از خاک فلسطین نیستند، وی افزود این موضع‌گیری آن هم پس از سفر به نوار غزه از سوی اعضای جریان معارض 14 مارس جای بسی خوشوقتی دارد. وی اظهار امیدواری کرد که این موضع‌گیری تنها در مقام سخن نبوده و به عرصه عمل نیز برسد.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
نصرالله با اشاره به سابقه درگیری‌های نیروهای مقاومت منطقه با اسرائیل، تأکید کرد که عقب نشینی سال 2000 این رژیم از جنوب لبنان، آغاز سلسله شکست‌های راهبردی اسرائیل بود. وی گفت این اولین عقب‌نشینی اجباری صهیونیست‌ها زیر ضربات مقاومت از یک سرزمین عربی بود. وی با اشاره به تهاجم سال 2006 اسرائیل علیه لبنان، و حملات سال 2008 و 2012 (چند هفته قبل) این رژیم به نوار غزه، تأکید کرد که ناکامی و شکست این رژیم در این سه حمله به هیچ وجه اتفاقی نیست. دبیرکل حزب الله گفت در جریان جنگ اخیر غزه، اصابت تنها سه موشک به تل‌آویو و حومه آن باعث شد تا نخست‌وزیر این رژیم و اعضای کابینه به پناه‌گاه پناه ببرند، در حالی که در مقابل آن‌ها نوار غزه‌ای قرار داشت که به‌طور کامل در محاصره بوده و هیچ نقطه‌ای از آن از تیررس حملات صهیونیست‌ها در امان نبود. نصرالله تأکید کرد که تصور وجود یک اسرائیل قدرتمند و شکست‌ناپذیر به‌طور کامل از بین رفته است.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
نصرالله با اشاره به ادعای برخی گروه‌ها، دولت‌ها و رسانه‌ها در مورد جدایی حماس از ایران و لزوم اتکای اعراب به یکدیگر، آن‌را چیزی بیش از یک تصور باطل ندانست.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
وی گفت که جمهوری اسلامی ایران مطابق با واجبات عقیدتی، اسلامی و انسانی خود در مورد فلسطین و غزه عمل می‌کند. دبیر کل حزبالله تأکید کرد که ایران حتی انتظار ندارد کسی از آن تشکر کند زیرا بر اساس مبانی دینی و انسانی خود به فلسطین و غزه کمک می‌کند.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
نصرالله به طور خاص گفت: من از رهبر ایران برای شما نقل قول می‌کنم که ایشان فرمودند اگر دولتهای عربی حاضر به کمک مالی، تسلیحاتی و ارائه آموزش‌های نظامی به فلسطینیان باشند، ما از آن استقبال خواهیم کرد[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
http://www.tabnak.ir/fa/news/291880/%D9%86%D9%82%D9%84-%D9%82%D9%88%D9%84-%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%D8%AD%D8%B3%D9%86-%D9%86%D8%B5%D8%B1%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%AE%D8%B7%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%DB%8C[/size][/font][/color]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b] چهار سناریو در ترسیم آینده سوریه[/b]

شورشیان سوریه در مبارزه علیه دیکتاتوری پیشرفت‌هایی داشته‌اند و ناتو به فروپاشی قریب‌الوقوع رژیم اسد امیدوار است. ولی می‌پرسیم آیا این فروپاشی به وقوع خواهد پیوست؟ جنگ داخلی به کجا خواهد انجامید؟ چهار سناریو در این رابطه.
آیا رژیم رئیس‌جمهور بشار اسد در آستانه فروپاشی است؟ طی ماه‌های اخیر شورشیان بر نفوذ و فتوحات خود افزوده‌اند و فشار بر رژیم سنگینی می‌کند، به‌طوری که آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل پیمان ناتو، فروپاشی رژیم سوریه را قریب‌الوقوع ارزیابی کرده است.

به نظر می‌آید روسیه نیز خود را برای دوره‌ی پس از سرنگونی اسد آماده می‌‌کند، هرچند که مسکو اظهارات میخائیل بوگدانف، معاون وزیر امورخارجه این کشور را تعدیل کرده است. خبرگزاری‌های روسی از قول وی گفته بودند که رژیم اسد کنترل کشور را از داده و شورشیان احتمالا پیروز خواهند شد. حال الکساندر لوکاشویچ، سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه می‌گوید: «موضع روسیه در قبال بشار اسد تغییر نکرده و نخواهد کرد.»

رانیه سلّوم، گزارشگر هفته‌نامه "اشپیگل" در مقاله‌‌ای تحلیلی در بخش آنلاین این نشریه کوشیده است مسیرهای منتهی به آینده سوریه را تا حدودی پیش‌بینی کند.

وی می‌نویسد، از قرار معلوم ورق به سود شورشیان برگشته است و بشار اسد حامیان خود را از دست می‌دهد. سربازان وفادار وی در ارتش رو به کاهش گذارده‌اند. حدود ده هزار سرباز ارتش و شبه‌نظامی در این میان کشته شده‌اند. جوانانی که به سن خدمت سربازی رسیده‌اند از کشور می‌گریزند؛ و رژیم باید به نیروهای ذخیره از سنین بالاتر از میان اقلیت مذهبی علوی اتکا جوید و آن‌ها را به صحنه‌ی جنگ فرا بخواند.

از زمانی که شورشیان موشک‌های پدافندی پایگاه نظامی حلب را تسخیر کرده‌اند، حریم هوایی برای جنگنده‌های اسد نیز دیگر نامحدود نیست. در این شرایط رژیم اسد خود را درون دیوارهای بلند دمشق در میان هوداران خود هرچه بیشتر حبس می‌کند.

بخش عمده‌ی اقتصاد سوریه در پی تحریم‌ها و جنگ داخلی فروپاشیده است. وزارت بازرگانی سوریه طی روزهای گذشته صادرات گوشت و سبزیجات و شماری دیگر مواد غذایی را ممنوع اعلام کرد و زندگی عادی فقط در بخش‌های معینی از کشور امکان‌پذیر است. در حمص و دمشق فقط زمانی مردم به محل کار خود می‌روند که سلاح‌ها خاموش شوند. در این دو شهر کارمندان دولت هنوز حقوق خود را می‌گیرند، ولی در حلب و مناطق شمالی از حقوق خبری نیست.
[img]http://www.dw.de/image/0,,15812173_401,00.jpg[/img] بشار اسد و همسرش اسما به هنگام استقبال رسمی از وی در پاریس به مناسبت کنفرانس سران کشورهای حاشبه دریای مدیترانه در ژوئیه ۲۰۰۸. آیا اصلاحات سیاسی زودهنگام نمی‌توانست مانع از کشته شدن ۴۰ هزار نفر و آوارگی بیش از ۵۰۰ هزار تن از شهروندان سوری گردد و تضمینی باشد برای فعالیت آتی حزب بعث؟ فرصتی که از دست رفت!

رانیه سلّوم، تحلیل‌گر "اشپیگل" با توجه به وضعیت حاکم بر سوریه، برای آینده‌ی این کشور، چهار سناریو را به شرح زیر ترسیم می‌کند:

[b]سناریوی اول: پیروزی شورشیان[/b]

شورشیان سوریه موفق می‌شوند مناطق بزرگی از کشور را تحت کنترل خود درآورند. رزمندگان طرفدار رژیم دست به فرار می‌زنند و مخفی می‌شوند. نیروهای شورشی پیروزمندانه وارد دمشق شده و بشار اسد را می‌یابند. حیات رژیم به پایان رسیده و شورشیان به پیروزی رسیده‌اند. آنها با همکاری ۱۳۰ کشوری که ائتلاف ملی را به‌رسمیت شناخته‌اند، تلاش می‌کنند مرحله‌ی بعد را سازماندهی کنند.

از نظر تحلیل‌گر اشپیگل، احتمال به‌وقوع پیوستن این سناریو کمتر وجود دارد، زیرا شورشیان گروهی یکدست در سراسر کشور به‌حساب نمی‌آیند. بنابراین بیشتر باید بر روی احتمال شکل‌گیری روند زیرین حساب کرد:

[b]سناریوی دوم: شکل‌گیری گرو‌ه‌های جنگ‌سالار[/b]

سناریوی جنگ‌سالاری مدت‌هاست که شکل گرفته و می‌تواند، صرف‌نظر از این‌که بشار اسد آزاد، زنده یا مرده باشد، به همین صورت ادامه یابد. بر این اساس هیچ گروه شبه‌نظامی نخواهد توانست تمام کشور را تحت کنترل خود درآورد. بنابراین قدرت در میان گرو‌ه‌های مختلف، بسته به هر منطقه‌ای، تقسیم خواهد شد.

مرزبندی شبه‌نظامیان بر اساس تمایلات مذهبی و قومی شکل خواهد گرفت، مثلا گروه‌های جهادگرا، اسلام‌گرایان معتدل، گروه‌های مختلف کرد، مسیحی، دروزی، علوی و شیعی. اسد و هودارانش می‌‌تواند یکی از این گرو‌ها باشد. میان این سازمان‌ها نیز هر بار مناقشه‌ای درمی‌گیرد. این سناریو محتمل‌ترین است.
[img]http://www.dw.de/image/0,,16441708_401,00.jpg[/img] آیا سقوط رژیم بشار اسد به درگیری درازمدت میان گروه‌های جنگ‌سالار خواهد انجامید؟

[b]سناریوی سوم: مذاکرات[/b]

برخی محافل کانونی قدرت حول اسد به این نتیجه می‌رسند که دیگر قادر به تغییری به سود خود نیستند. بنابراین با شورشیانی وارد مذاکره می‌شوند که به آن‌ها تضمین ‌‌دهند در آینده سوریه جایی خواهند داشت. بشار اسد برکنار می‌شود و یا به زندان افتاده و یا به تبعید فرستاده می‌شود.

این سناریو نیز محتمل است، زیرا بسیاری شهروندان سوری می‌خواهند روی صلح را ببینند. ولی این سناریو پیش‌شرط‌هایی دارد: روسیه باید با چنین گزینه‌ای موافق باشد و در این رابطه با آمریکا به توافق برسد. در میان محافل کانونی قدرت حول اسد باید شخصیت‌هایی وجود داشته باشند که بتوانند علیه اسد دست به کودتا بزنند. این‌که چنین چیزی امکان‌پذیر باشد، هنوز مشخص نیست. از قرار معلوم تاکنون امکان‌پذیر نبوده است.
شورشیان نیز باید بتوانند برای دادن ضمانت‌های امنیتی به اقلیت‌های‌سوری به توافق برسند، تا این اقلیت‌ها نگران از شبیخون‌های شبه‌نظامیان شورشی نباشند.

[b]سناریوی چهارم: دخالت خارجی[/b]

دخالت نیروهای نظامی از خارج می‌تواند بر رژیم بشار اسد مهر پایان را بزند. ولی این احتمال که غرب و متحدانش به سوریه لشکرکشی کنند، وجود ندارد. ایالات متحده آمریکا بارها اعلام کرده که لشکرکشی فقط زمانی صورت خواهد گرفت که اسد از سلاح‌های شیمیایی خود استفاده کند.

می‌توان تصور کرد که اندکی پس از سرنگونی رژیم، نیروهای نظامی خارجی دست به حمله‌ای هدفمند و از نظر زمانی محدود بزنند تا سلاح‌های شیمیایی را تحت کنترل خود درآورند. ولی برای همین عملیات باید ۷۵ هزار سرباز را بسیج کرد.

بر اساس ترسیم چهار سناریوی بالا آینده‌ی سوریه را بسیار مشروط می‌توان پیش‌بینی کرد. رژیم سوریه توانسته ضرباتی را دوام آورد که هر حکومت دیکتاتوری اگر می‌بود، کمرش زیر آن می‌شکست؛ از جمله فرار ده‌ها ژنرال بلندپایه و یا مرگ گروهی از مشاوران امنیتی در ژوئیه ۲۰۱۲.

از نظر تحلیل‌گر اشپیگل، رژیم سوریه هنوز می‌تواند بر روی حامیان خود در منطقه حساب کند: ایران، حزب‌الله لبنان و روسیه. ولی این تصور را باید به‌کل فراموش کرد که بشار اسد و رژیم وی بتواند بار دیگر بر سراسر سوریه حکومت کند.

تحلیل‌گر اشپیگل در پایان می‌افزاید که با توجه به وضعیت کنونی‌، محتمل‌ترین سناریو جنگ داخلی درازمدت، با اسد یا بدون اسد، است. چرخش‌های غیرمنتظره‌ای که قادر به تغییر همه معادلات باشد را نیز می‌توان امکان‌پذیر دانست؛ مانند مذاکرات نمایندگان بلندپایه رژیم برای خروج سریع بشار اسد از دایره‌قدرت.

[url="http://www.dw.de/%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D9%86%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D9%85-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87/a-16455654"]منبع[/url] ویرایش شده در توسط call-of-duty
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[url="http://www.tabnak.ir/fa/news/291862/%D9%85%D9%81%D8%A7%D8%AF-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%B4%D8%B4-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87"]مفاد طرح شش ماده‌یی ایران درباره سوریه[/url]
وزرات امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای جزییات جدیدی از طرح شش ماده‌یی ایران برای حل بحران سوریه را تشریح کرد.[/size][/font][/color]
به گزارش "تابناک" در این بیانیه آمده است: طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران متضمن واقعیت‌های صحنه سوریه و در چارچوب عمده طرح‌هایی است که در گذشته از سوی برخی کشورها و هم‌چنین سازمان‌های منطقه‌یی و بین‌المللی در این خصوص ارائه شده است.[/size][/font][/color]
در این بیانیه اضافه شده جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد راسخ به حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران‌ها و با هدف ایجاد یک بستر مناسب جهت‌گذار از بحران سوریه، این طرح را تهیه کرده است.[/size][/font][/color]
بیانیه وزارت امور خارجه در ادامه با تاکید بر این که فقط مردم سوریه در یک روند دموکراتیک حق تعیین سرنوشت و آینده سیاسی کشورشان را دارند، توضیحاتی پیرامون محورهای شش گانه این طرح به شرح ذیل ارائه کرده است:[/size][/font][/color]
1 توقف فوری هرگونه اعمال خشونت‌آمیز و مسلحانه تحت نظارت سازمان ملل متحد. در این مرحله دولت و کلیه گروه‌های مسلح مخالف باید بی‌درنگ به تحرکات نظامی خود به‌ویژه در مناطق مسکونی پایان دهند و به منظور تثبیت اوضاع و برگشت آرامش، با نماینده سازمان ملل و کمیته تحت نظر وی همکاری کنند.[/size][/font][/color]
2 پس از توقف درگیری‌ها باید بلافاصله ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم سوریه در تمام نقاط آسیب دیده با جدیت و بدون تبعیض آغاز شود. برای تضمین این مهم ضروری است تحریم‌های اقتصادی سوریه برداشته شود و زمینه بازگشت کلیه آوارگان به محل اقامت‌شان فراهم شود.[/size][/font][/color]
3 هم‌زمان با برقراری آرامش، گفت‌وگوهای ملی فراگیر با حضور نمایندگان طیف‌ها و گرایش‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و دولت سوریه به منظور تشکیل یک کمیته آشتی ملی با فوریت دنبال شود. این گفت‌وگوها باید زمینه تشکیل یک دولت انتقالی را که مورد اجماع باشد، فراهم کند. وظیفه اصلی این دولت، برگزاری انتخابات آزاد و رقابتی برای تشکیل پارلمان جدید، تشکیل مجلس موسسان جهت تدوین قانون اساسی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در موعد مقرر آن خواهد بود.[/size][/font][/color]
4 همه افرادی که صرفا به‌دلیل فعالیت‌های سیاسی مسالمت‌آمیز بازداشت شده‌اند، از هر گروه و فرقه‌ای که باشند، باید از سوی دولت و گروه‌های معارض، به سرعت آزاد شوند. به جرائم افرادی که مرتکب جنایت شده‌اند باید در دادگاه‌های صالحه به‌طور عادلانه رسیدگی شود.[/size][/font][/color]
5 روند اطلاع‌رسانی نادرست از تحولات سوریه باید هر چه سریع‌تر متوقف شود. همه رسانه‌ها و ارباب جرائد باید در فضایی امن، امکان تهیه و ارسال خبر از شرایط میدانی سوریه را داشته باشند و بتوانند دیدگاه‌های همه مردم این کشور را بدور از غرض‌ورزی‌ها و برخوردهای تبعیض‌آمیز به اطلاع افکار عمومی برسانند.[/size][/font][/color]
6 تشکیل کمیته برآورد خسارت و بازسازی، با توجه به خسارات وارده به زیرساخت‌های کشور سوریه. وظیفه این کمیته ایجاد سازوکارهای مناسب برای جذب و هدایت کمک‌های خارجی، تعیین اولویت‌ها برای بازسازی و تعیین چگونگی مشارکت سازمان‌ها و کشورهای دوست در فرآیند بازسازی خواهد بود.[/size][/font][/color]
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش پایانی این بیانیه با اشاره به این که هدف اصلی این طرح بازگرداندن آرامش و صلح به سوریه و پایان بخشیدن به آلام مردم این کشور است، تصریح کرده است: این طرح همانند هر طرح خیرخواهانه دیگر، زمانی قابلیت اجرایی خواهد یافت، که رویکرد هم‌افزایی و تعامل سازنده سیاسی جمعی در بین همه جریان‌های سیاسی داخلی سوریه و هم‌چنین طرف‌های ذی‌نفوذ منطقه‌یی و بین‌المللی حاکم شود.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
http://www.tabnak.ir/fa/news/291862/%D9%85%D9%81%D8%A7%D8%AF-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%B4%D8%B4-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87[/size][/font][/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b]متاسفانه کسی برای این طرح ایران تره هم خورد نمیکنه. از یه طرف میگیم اجازه سقوط اسد رو نمیدیم از یه طرف دیگه.... اینجوری نمیشه. دیگه کار از مذاکرات و ... گذشته. آینده سوریه رو فقط و فقط این جنگ تعیین میکنه و بس[/b] ویرایش شده در توسط call-of-duty
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.