death-white

تحلیل و پیگیری تحولات سوریه (1)

Recommended Posts

اونچیزی که من دیدم ، بحث شناسایی نبود.

بحث دفاع از یک منطقه یعنی همون مرغداری در تل عزان هست. خود شهید حیدری میگه این تپه مهمیه اگه اینو بگیرن ... . بعدشم این همه نیرو بر نمی دارن ببرن که شناسایی، به منظور دفاع از اون منطقه میرن.

منتها اون جا که میرسن یه سری تیم تشکیل میدن برای شناسایی اطراف همون منطقه که غافلگیر نشن و موقع حمله معارضین آماده باشن و به نوعی اینا بتونن اون ها رو غافلگیر کنن .
ولی برای اینکار دیر شده بود و به دلیل عدم اطلاعات کافی از وضعیت نیروهای مهاجم غافلگیر میشن و به یکباره با اونها مواجه میشن اونهم در حالیکه طرف مقابل خیلی مجهز تر هست.
بحث کمین خوردن هم نبود، همین غافلگیر شدن بود.
فیلمها بخشیش حذف شده. اینها در ابتدا با دو تا تویوتا میرسن. منتها در صحنه بعدی می بینید ماشین های دیگری هم هستن یعنی در این فاصله نیروهای دیگری هم بعدا بهشون اضافه شده که در مجموع میشن حدود 40 نفر.

علت این غافلگیر شدن هم عدم اطلاعات و شناسایی به موقع منطقه هست.
در حقیقت اطلاعاتشون ناقص بود، فقط بهشون اطلاع رسیده بود که دارن میان، اینکه دقیقا از کجا میان و با چه کیفیتی یعنی در چه تعداد و چه تجهیزاتی رو نمی دونستن.

یعنی یا از قبلا باید چند تا دیده بان تو منطقه می داشتن که وضعیت رو به طور دقیق بهشون اطلاع می داده.

یا مثلا پهپادی میداشتن که بلافاصله منطقه رو از ارتفاع پوشش میداده .

یا از این سامانه های دیده بانی که از این سکوها و پایه های تلسکوپی داره و می ره بالا و از یک ارتفاع نسبتا بالاتری امکان دیده بانی رو اون هم با دوربین هایی که میشه مسافت نسبتا بیشتری تحت پوشش قرار داد.

[color=#ff0000][b]به نظر من بهترین راه برای جلوگیری از این غافلگیری و اتفاق، بکارگیری یک پهپاد شناسایی دست پرتاب بود [/b][/color]که هم ارزان هست و همه یگان ها می تونن حداقل به یکی از اونها مجهز بشن و هم کوچک و قابل حمل هست و به سرعت میشه عملیاتیش کرد و مورد بهره برداری قرار داد.

[url=http://gallery.military.ir/albums/userpics/10187/Launching-a-Raven-UAV.jpg][IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10187/thumb_Launching-a-Raven-UAV.jpg[/IMG][/url]

[size=4]در این مورد فرض کنید به محض رسیدن به محل در عرض چند دقیقه یک یا دو تا از این نوع پهپاد ها رو به پرواز در میاوردن و منطقه رو پایش می کردن. [/size] ویرایش شده در توسط M-ATF
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
اینجا یک دنیای مجازی و هر کسی میتونه در مورد شنید ها هاش صحبت کنه.یه بنده خدایی که چند وقت پیش میگفت با یکی از بچه های نوی سیلز دوسته... icon_cheesygrin
[/quote]

اقا به خدا من به سلفیون هم گاهی میگم دوستان سلفی یا برادران سلفی!!! به این معنی نیست که با یکیشون یا با چند تاشون دوست هستم!! :(....
احتمالا اگر منظورتون مطالب بنده در خصوص نیوی سیل ها میباشه، من اشاره کردم که خیلی هاشون رو دوست دارم، عاشق بعضی هاشون هستم، کتاب‌های 5 تاشون رو خوندم و 15-16 نیوی سیل معروف رو هم میشناسم!! ولی نه به این معنی که دوستم هستن یا مثلا زنگ میزنم میگم علو؟ تالیا جون کریس خونه‌س؟ هیچی بابا خواستم یه قرار بذاریم با هم بریم شکار گوزن!... نه بابا فردا عصر بریم منم سیلورادو خودم رو میارم نمی‌خواد باهاش سر بنزین ماشین دعوا بکنی... اقاجون منم خانومم رو میارم شما هم بیا دیگه بیخیال میشی و میذاری بیاد یا نه؟!!!

در خصوص اصل عملیات هم تو کلیپ های مختلف، اونجایی که تو بیشه ها گیر کردن بارها و بارها پخش شده و صدی تسلیحات گروه مقابل درش واضح میباشه... اینکه طرف مقابل یکدفعه با تانک و نفربر و 500 تا نیرو بیاد، کمی عجیب میباشه...
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به آقایون تبریک میگم. دیشب یه فیلم از این وهابی های بی مغز دیدم، که با یه کوادکوپتر دوربین دار با دوربین بی کیفیت و با برد خیلی کم عملیات شناسایی انجام می دادند. جالبیش هم این بود که کل عملیات شناسایی در این حد بود که همون بالا سرشون تا یه ارتفاعی می رفت بالا، که اگر چه زیاد نبود، ولی تا کیلومتر ها جلوتر را می شد دید.

متاسفم که حتی از ابزاری به این سادگی و ارزونی هم برای دیدبانی استفاده نمیشه. به خدا دیگه بهونه ای وجود نداره.

پاسخ این خون های سهل انگارانه به هدر رفته را روز قیامت کی می خواد بده؟

به خدا بعضی وقت ها نحوه ی شهادت بعضی ها را که میبینم نمی تونم تشخیص بدم این شخص شهید شده یا خودش، خودشو به کشتن داده.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='senaps' timestamp='1383395290' post='346539']
اقا به خدا من به سلفیون هم گاهی میگم دوستان سلفی یا برادران سلفی!!! به این معنی نیست که با یکیشون یا با چند تاشون دوست هستم!! :(....
احتمالا اگر منظورتون مطالب بنده در خصوص نیوی سیل ها میباشه، من اشاره کردم که خیلی هاشون رو دوست دارم، عاشق بعضی هاشون هستم، کتاب‌های 5 تاشون رو خوندم و 15-16 نیوی سیل معروف رو هم میشناسم!! ولی نه به این معنی که دوستم هستن یا مثلا زنگ میزنم میگم علو؟ تالیا جون کریس خونه‌س؟ هیچی بابا خواستم یه قرار بذاریم با هم بریم شکار گوزن!... نه بابا فردا عصر بریم منم سیلورادو خودم رو میارم نمی‌خواد باهاش سر بنزین ماشین دعوا بکنی... اقاجون منم خانومم رو میارم شما هم بیا دیگه بیخیال میشی و میذاری بیاد یا نه؟!!!

در خصوص اصل عملیات هم تو کلیپ های مختلف، اونجایی که تو بیشه ها گیر کردن بارها و بارها پخش شده و صدی تسلیحات گروه مقابل درش واضح میباشه... اینکه طرف مقابل یکدفعه با تانک و نفربر و 500 تا نیرو بیاد، کمی عجیب میباشه...
[/quote]
بنده این مطالبی که میگید رو اصلا از شما در سایت ندیدم بنابراین منظورم شما نمیتونه باشه.منظورم یک دوست قدیمیه که زود اومد زود هم رفت.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='hossein9' timestamp='1383397931' post='346541']
به آقایون تبریک میگم. دیشب یه فیلم از این وهابی های بی مغز دیدم، که با یه کوادکوپتر دوربین دار با دوربین بی کیفیت و با برد خیلی کم عملیات شناسایی انجام می دادند. جالبیش هم این بود که کل عملیات شناسایی در این حد بود که همون بالا سرشون تا یه ارتفاعی می رفت بالا، که اگر چه زیاد نبود، ولی تا کیلومتر ها جلوتر را می شد دید.

متاسفم که حتی از ابزاری به این سادگی و ارزونی هم برای دیدبانی استفاده نمیشه. به خدا دیگه بهونه ای وجود نداره.

پاسخ این خون های سهل انگارانه به هدر رفته را روز قیامت کی می خواد بده؟

به خدا بعضی وقت ها نحوه ی شهادت بعضی ها را که میبینم نمی تونم تشخیص بدم این شخص شهید شده یا خودش، خودشو به کشتن داده.
[/quote]
یکبار دیگه هم گفتم، متاسفانه اخیرا عادت شده فقط رونمایی کنیم و رجز بخونیم.

یه مشکلی در توسعه تجهیزات تو کشورما هست اینه که اگه چیزی هم توسعه داده میشه خیلی وقتا سازمان یافته و بر اساس نیاز سنجی و مطالعات کافی اولیه صورت نگرفته.

یعنی اول از سوی نیروی عملیاتی اعلام نیاز نشده که این نیاز به بخش های تحقیقاتی ارجاع داده بشه که بعد از توسعه بیاد در نیروی عملیاتی در تاکتیک ها عملا مورد استفاده قرار بگیره.

چرخه ناقص هست، یعنی بخش تحقیقاتی صنعتی یا میاد یه چیزی می بینه میگه کپی کنیم بسازیم اونم معلوم نیست با چه کیفیتی ، بعد تو نیروی عملیاتی تاکتیکی و تعریفی برای استفاده از اون نمیشه. تازه من فکر کنم نیروی عملیاتی میاد میگه این سوسول بازیا چیه، ما نیروی انسانی محوریم!

یا اینکه بخش تحقیقاتی میاد خلاقیت و نوآوری به خرج میده ، رعد 1 میسازه که خودشم نمی دونه می خواد باهاش چی بزنه!!! یا مثلا با وجود تلفات بر اثر بمب های کنار جاده و یا حتی کمین، به فکرشون نمی رسه که یک خودروی زرهی مناسب برای حمل نفرات بسازن، بجاش میان سریر می سازن و جیپ سفیر که کاربراش به استقبال شهادت برن. ویرایش شده در توسط M-ATF

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

والا من حالا دوستان رو نمیدونم ولی شخصا به لطف علاقه نظامی م و همچنین کمک های مجله جنگ افزار همیشه دوست داشتنی و نیز کمی سواد ( فقط کمی) انگلیسی همیشه سعی کردم به روز باشم

یعنی مثلا شاید بسیاری از تاکتیک های نظامی ( گشت رزمی، گشت شناسایی ، گشت ایذایی و غیره) از قرن بوق تا الان بوده باشه ولیکن هرچی جلوتر میریم بهینه تر شده

مثلا همین آرایش پیکان ....

شاید از زمان رومی ها تاکنون همین اصل ثابت بوده که حرکت پیکان فلان طور هست ... ولی هرچه جلوتر میری براساس خیلی شرایط مسایل تغییر میکنه...

اینا رو گفتم تا بگم ، چیزی که بنده مطالعه کردم ، از کتب تاریخی زمان باستان تاکنون این هست :

قطعا هیچوقت یک تیم 12 نفره برای درگیری نمیره ! به خصوص اگر مساله تپه مهمی هم باشه !

___________________________*******************************____________________________

من نه حرف بی بی سی بلکه حرف هیچ کسی رو مگر تا وقتیکه مطمئن نشم سوادش میکشه قبول نمیکنم

یه مثال ساده میزنم و ختم کلام

همیشه تو کتب نظامی ما با افتخار میگن : هروقت اف 14 ها وارد میدان نبرد شدند همه هواپیماهای دشمن کشیدند عقب

با افتخار میگیم

بماند یه جورایی جای افتخار هم داره ولی عین همین افتخار و شاید بیشترش برای ارتش عراق هست

چونکه شجاعت قبول و پذیرش این مساله رو داشت که میگ 21 واقعا حریف اف14 نیست و حماقت محض هست جلوش بایستی و به جز نابودی و تلفات هیچی نداره، پس برد عقب ذخیره شون کرد برای روز مبادایی که میراژ بیاد و خلبان اف 14 هم یا شهید باشه یا فراری یا کلا پرنده ای برای پریدن نداشته باشه با همون میگ های درب و داغون دوباره بیاد سراغ نیروهای پیاده ما !

اینو گفتم تا بگم :

تنها جایی که فرار کردن ، عین شجاعت هست ، کمین هست

اینو به عینه میگم و براساس تجربه

همین نودشه وقتی تیم همراه شهید نوری کمین خورد از پژاک و ردیفی تک تیرانداز همه شون رو به معنای مطلق کلمه سوراخ سوراخ کرد .... اونایی که جسارت بیشتری داشتند در حین آتش و حرکت ، و با جست و خیز خودشون رو به جایی دور از دسترس تک تیرانداز رسوندند ....

میخوام بگم : در کمین ، اصل اول برای ضد کمین همین حرکت به جناحین و در صورت امکان عقب نشینی از نقطه قتلگاه اول ( و در صورت امکان همراه با آتش ) هست ...

توی بی بی سی آقای شرف الدین که ما از مجله 40 چراغ با ایشون آشنایی هایی داشتیم و بیشتر مقالات فلسفی مینوشتند .... میان میگن، یحیی هم که اوضاع را خراب میبینید عقب می نشیند ....

در حالیکه دقیقا درست ترین کار رو انجام میده

هیچ کسی حق نداره در منطقه قتلگاه کمین بایسته ..... برفرض اینکه واقعا کمین بوده باشه

در کل میگم، تا وقتیکه اصل قضیه رو ندونیم نظر دادن در این موارد واقعا اشتباه هست ...

وگرنه فکر میکنید چرا من کلا ساکتم ؟

تا الانم اگر بحث پیش نمی اومد اینا رو که گفتم نمیگفتم

وگرنه من اصلا روی تانک های مستقر توی منقطه دفاع وطنی هم بحث دارم ... شهید محسن حیدری روی تانک هست( قریب به یقین)

من فیلم 14 دقیقه ای که دارم ، دقیقا لحظه اعزام نیروهاست ، وقتیکه از کنار تانکرهای سفید رنگ رد میشن

بنده به شخصه به هیچ عنوان نمیتونم بگم هول شدند یا به قول شرف الدین دیگر خبری از آرام رفتن ماشین نیست

شهید حیدری با همون صمیمیت داره برای شهید باغبانی میگه :

ما اینجا نیروی رزمی نداریم، اینجا بیشتر نیرو متخصص به کار میاد چون هدایت گریم ....

و بعد وارد مقر دفاع وطنی ها میشن ....

بعدش چی ؟

بعدش تازه هماهنگی ها میشه

بعدش چی؟

همون لحظه که اسنایپر رو به آسمون داره دوربین رو تست میکنه !( از نظر اپتیکی اشتباه هست!) میرن انبار مهمات ...

فیلم 14 دقیقه که من لینک ش رو دادم و بعد یکی از دوستان گذاشت تو کلیپ های سوریه، برید ببینید....

خیلی حرف من دارم بخوام بزنم

مثلا : این همه تانک مستقر بود توی مقر دفاع وطنی و خمپاره انداز .... بفرما اینا کجا رفتند ؟

اوپس ولش!

یا خق ویرایش شده در توسط Ernesto_Rommel
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Ernesto_Rommel' timestamp='1383412583' post='346581']
سلام

والا من حالا دوستان رو نمیدونم ولی شخصا به لطف علاقه نظامی م و همچنین کمک های مجله جنگ افزار همیشه دوست داشتنی و نیز کمی سواد ( فقط کمی) انگلیسی همیشه سعی کردم به روز باشم
یعنی مثلا شاید بسیاری از تاکتیک های نظامی ( گشت رزمی، گشت شناسایی ، گشت ایذایی و غیره) از قرن بوق تا الان بوده باشه ولیکن هرچی جلوتر میریم بهینه تر شده
مثلا همین آرایش پیکان ....
شاید از زمان رومی ها تاکنون همین اصل ثابت بوده که حرکت پیکان فلان طور هست ... ولی هرچه جلوتر میری براساس خیلی شرایط مسایل تغییر میکنه...
اینا رو گفتم تا بگم ، چیزی که بنده مطالعه کردم ، از کتب تاریخی زمان باستان تاکنون این هست :
قطعا هیچوقت یک تیم 12 نفره برای درگیری نمیره ! به خصوص اگر مساله تپه مهمی هم باشه !___________________________*******************************____________________________
من نه حرف بی بی سی بلکه حرف هیچ کسی رو مگر تا وقتیکه مطمئن نشم سوادش میکشه قبول نمیکنم
یه مثال ساده میزنم و ختم کلام
همیشه تو کتب نظامی ما با افتخار میگن : هروقت اف 14 ها وارد میدان نبرد شدند همه هواپیماهای دشمن کشیدند عقب
با افتخار میگیم
بماند یه جورایی جای افتخار هم داره ولی عین همین افتخار و شاید بیشترش برای ارتش عراق هست
چونکه شجاعت قبول و پذیرش این مساله رو داشت که میگ 21 واقعا حریف اف14 نیست و حماقت محض هست جلوش بایستی و به جز نابودی و تلفات هیچی نداره، پس برد عقب ذخیره شون کرد برای روز مبادایی که میراژ بیاد و خلبان اف 14 هم یا شهید باشه یا فراری یا کلا پرنده ای برای پریدن نداشته باشه با همون میگ های درب و داغون دوباره بیاد سراغ نیروهای پیاده ما !
اینو گفتم تا بگم :
تنها جایی که فرار کردن ، عین شجاعت هست ، کمین هست
اینو به عینه میگم و براساس تجربه
همین نودشه وقتی تیم همراه شهید نوری کمین خورد از پژاک و ردیفی تک تیرانداز همه شون رو به معنای مطلق کلمه سوراخ سوراخ کرد .... اونایی که جسارت بیشتری داشتند در حین آتش و حرکت ، و با جست و خیز خودشون رو به جایی دور از دسترس تک تیرانداز رسوندند ....
میخوام بگم : در کمین ، اصل اول برای ضد کمین همین حرکت به جناحین و در صورت امکان عقب نشینی از نقطه قتلگاه اول ( و در صورت امکان همراه با آتش ) هست ...
توی بی بی سی آقای شرف الدین که ما از مجله 40 چراغ با ایشون آشنایی هایی داشتیم و بیشتر مقالات فلسفی مینوشتند .... میان میگن، یحیی هم که اوضاع را خراب میبینید عقب می نشیند ....
در حالیکه دقیقا درست ترین کار رو انجام میده
هیچ کسی حق نداره در منطقه قتلگاه کمین بایسته ..... برفرض اینکه واقعا کمین بوده باشه
در کل میگم، تا وقتیکه اصل قضیه رو ندونیم نظر دادن در این موارد واقعا اشتباه هست ...
وگرنه فکر میکنید چرا من کلا ساکتم ؟
تا الانم اگر بحث پیش نمی اومد اینا رو که گفتم نمیگفتم
وگرنه من اصلا روی تانک های مستقر توی منقطه دفاع وطنی هم بحث دارم ... شهید محسن حیدری روی تانک هست( قریب به یقین)
من فیلم 14 دقیقه ای که دارم ، دقیقا لحظه اعزام نیروهاست ، وقتیکه از کنار تانکرهای سفید رنگ رد میشن
بنده به شخصه به هیچ عنوان نمیتونم بگم هول شدند یا به قول شرف الدین دیگر خبری از آرام رفتن ماشین نیست
شهید حیدری با همون صمیمیت داره برای شهید باغبانی میگه :
ما اینجا نیروی رزمی نداریم، اینجا بیشتر نیرو متخصص به کار میاد چون هدایت گریم ....
و بعد وارد مقر دفاع وطنی ها میشن ....
بعدش چی ؟
بعدش تازه هماهنگی ها میشه
بعدش چی؟
همون لحظه که اسنایپر رو به آسمون داره دوربین رو تست میکنه !( از نظر اپتیکی اشتباه هست!) میرن انبار مهمات ...
فیلم 14 دقیقه که من لینک ش رو دادم و بعد یکی از دوستان گذاشت تو کلیپ های سوریه، برید ببینید....
خیلی حرف من دارم بخوام بزنم
مثلا : این همه تانک مستقر بود توی مقر دفاع وطنی و خمپاره انداز .... بفرما اینا کجا رفتند ؟
اوپس ولش!

یا خق
[/quote]
raised_eyebrow
  • Upvote 1
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خبر فوری الجزیره رفت

حزب الله و ارتش سوریه بر روستای العزیزیه در نزدیکی فرودگاه بین المللی حلب در جنوب شهر حلب به طور کامل مسلط شدند...

این روستا یک سال شاهد درگیری بین ارتش و مخالفین هست...

[img] http://gallery.military.ir/albums/userpics/10226/1~5.jpg[/img]

این ملعون پزشک از غزه ...دارای چهار فرزند...حمله انتحاری کرد در استان ادلب و رفت به جهنم

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10226/1424320_1427750237443368_1502074009_n.jpg[/img]
  • Upvote 10

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]این ملعون پزشک از غزه ...دارای چهار فرزند...حمله انتحاری کرد در استان ادلب و رفت به جهنم[/quote]

پزشک ؟؟!!

این مردک مثلا قرار بوده جان انسانها را نجات بده ؟ همان بهتر که مرد !
خدا دشمن اسلام را لعنت کنه ! ویرایش شده در توسط ssadeghs
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='ssadeghs' timestamp='1383414849' post='346587']
پزشک ؟؟!!
این مردک مثلا قرار بوده جان انسانها را نجات بده ؟ همان بهتر که مرد !
خدا دشمن اسلام را لعنت کنه !
[/quote]
این یارو که بیشتر شبیه اوسکول ها هست تا پزشک ! نکنه پزشک نبوده ولی پزشک ها رو دوست داشته ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='mersaad' timestamp='1383418919' post='346600']
این یارو که بیشتر شبیه اوسکول ها هست تا پزشک ! نکنه پزشک نبوده ولی پزشک ها رو دوست داشته ؟
[/quote]

اصلا پزشک بودن این حیوان توهین به علم است !
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
شنیدید میگن مغز طرف رو شستشو دادن

خب حد اقل تو سوریه کار اینا راحته چونکه وهابی مغز نداره که شستشو بخاد
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='iMosi' timestamp='1383414156' post='346586']
خبر فوری الجزیره رفت

حزب الله و ارتش سوریه بر روستای العزیزیه در نزدیکی فرودگاه بین المللی حلب در جنوب شهر حلب به طور کامل مسلط شدند...

این روستا یک سال شاهد درگیری بین ارتش و مخالفین هست...

[img]%20http://gallery.military.ir/albums/userpics/10226/1~5.jpg[/img]

این ملعون پزشک از غزه ...دارای چهار فرزند...حمله انتحاری کرد در استان ادلب و رفت به جهنم

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10226/1424320_1427750237443368_1502074009_n.jpg[/img]
[/quote]

به به برادران فلسطینی مون چقدر فعال تشریف دارند
درود خدا بر دلاور مردان حزب الله و لعنت خدا بر دشمنان اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین ویرایش شده در توسط mohammadhossein

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این یارو به خیال خودش با این کار خدمتی به اسلام کرده و برای اینکارش مستحق بهشت رفتنه/ ..... بهشتی که الاغی مثه این توش راه میدن

یعنی واقعا فکر کرده میره بهشت . اونم کیه یه پزشک از غزه . حیف نون . امثال این شخص توی فلسطین کم نیست . یعنی هر گروهی هم جای صیهونیستها بودن حتی ضعیف تر به راحتی بر فلسطین تسلط پیدا میکردن

اینها با گذشت اینهمه سال حتی نمی تونن دوست از دشمن رو تشخیص بدم . فاجعه یعنی این
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b]رزمناو واریاگ و کروزر هسته ای Pyotr Veliky وارد دریای مدیترانه شدند [/b]

رزمناو واریاگ ملقب به قاتل ناو هواپیما بر و رزمناو هسته ای [b]Pyotr Veliky ، [/b]قدرتمندترین ناو جنگی فدراسیون روسیه وارد دریای مدیترانه شدند

http://rt.com/news/missile-cruiser-varyag-mediterranean-127/
  • Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.