Recommended Posts

ساندی تایمز فاش کرد : یک هفته نامه انگلیسی امروز فاش کرد که برخی از افراد این کشور همراه با نیروهای حزب کارگران کردستان ( پ.ک.ک ) با دولت ترکیه در حال جنگ هستند. به گزارش خبرگزاری مهر، هفته نامه "ساندی تایمز" در شماره این هفته خود با اعلام این مطلب نوشت : بنا به گفته شبه ‌نظامیان کارگران کردستان که در یکی از پایگاه های طبیعی در رشته کوه‌های "قندیل" مستقر هستند، چندین کشور اروپایی نیروهایی را در اختیار پ.‌‌ک.‌ک گذاشته ‌اند. این هفته‌ نامه نوشت : در میان سه هزار جنگجوی پ.ک.ک دست‌ کم سه انگلیسی حضور دارند و دیگر کشورهای اروپایی که در پ.‌ک.‌ک نیرو دارند شامل روسیه، آلمان و‌ یونان هستند. بنابر این گزارش، نیروهای پژاک و کشورهای عربی نیز در میان نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه که آمریکا و اروپا آن را یک گروه تروریستی اعلام کرده ‌اند، قرار دارند. ساندی تایمز افزود: با کم‌ رنگ ‌شدن تلاش‌های دیپلماتیک برای ممانعت از جنگ، شبه ‌نظامیان حزب کارگران کردستان خود را برای نبرد آماده کرده و آماده مقابله با لشکرهای مکانیزه ارتش ترکیه که در امتداد مرزهای این کشور با عراق سنگر گرفته ‌‌اند، هستند.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بهتر بود خبرهای کوتاه را در تاپیکهای خبری ارسال کنید تا فضای اسکرول اشغال نشود. :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=red]تغییر تاکتیکی یا تصمیم استراتژیک؟
چرخش فرمان ترکیه از اسرائیل به سمت ایران و سوریه[/color]

همزمان با اقدام ترکیه در حذف رژیم صهیونیستی از مانور هوایی مشترک در نزدیک مرزهای ایران، و در حالی که ترکیه پس از سال ها به تازگی قرار داد عادی سازی روابط با ارمنستان را امضا کرده است، اسرائیل در یک اقدام متقابل به دنبال ساخت یک بنای یادبود به مناسبت نود و پنجمین سالگرد قتل عام ارامنه آنهم در اسرائیل برآمده است.

به گزارش رجانیوز، روزنامه حریت چاپ ترکیه در گزارشی نوشت نمایندگان شهر پتاج تیکوا در مجلس اسرائیل ساخت یک بنای یادبود به مناسبت "95 مین سالگرد قتل عام ارامنه" را به تصویب رساندند.

این روزنامه یک ارمنی – اسرائیلی به نام آشوت مارتیروسیان که رئیس "اتحادیه آرارات" است را پشت پرده این تصمیم معرفی کرده است.

این در حالی است که در روزهای گذشته ترکیه و ارمنستان با امضای توافقنامه عادی سازی روابط به مناقشه چندین ساله میان این دو کشور که موضوع اصلی آن قتل عام ارامنه بوده است پایان دادند.

رسانه های ترکیه اینانتقام جویی اسرائیل را به دلیل حذف نیروی هوایی آن کشور از مانور هوایی "شاهین آناتولی" که هرساله از سوی ناتو و به میزبانی ترکیه برگزار می گردد، دانسته اند.

دولت اسلامگرای اردوغان حضور نیروی هوایی اسرائیل در بمباران غزه را علت حذف آن از مانور شاهین آناتولی عنوان کرده بود.

به دنبال این تصمیم روابط ترکیه با اسرائیل بحرانی شده است به نحوی که حتی لیونی وزیر خارجه سابق اسرائیل که رهبری اپوزیسیون در مجلس اسرائیل را بر عهده دارد نیز در مصاحبه با شبکه اول ترکیه، گفته است :" در این موضوع هیچ اپوزیسیون و ائتلافی وجود ندارد، از تلاش‌های دولت برای خاتمه دادن به این بحران حمایت می‌کنیم."

لیونی با اشاره به این که حمله به غزه منجر به موج تظاهرات‌های افراطی در استانبول برضد اسرائیل شد، در توجیه حمله به غزه، خطاب به مردم ترکیه گفته است: "حمله به غزه برای هدف قرار دادن مردم این منطقه نبود. ما از غزه خارج شدیم و به فلسطینی‌ها این فرصت را دادیم تا زندگی خود را در این منطقه بسازند. ما به آنها امید دادیم و در مقابل هزاران موشک به سمت ما پرتاب شد. این حمله برای مقابله با راکت‌‌ها موشک‌ها و آنهایی که آنها را پرتاب می‌کردند بود."

در همین حال "دانی آیالون" معاون وزیر امور خارجه کنونی اسرائیل نیز در این رابطه اعلام کرده است:" لغو مانور ترکیه به هیچ عنوان بر روابط دیپلماسی ما با این کشور تاثیر نداشته و روابط ما هنوز هم خوب است. شراکت استراتژیکی میان اسراییل و ترکیه به نفع هر دو کشور است."

با این وجود اما، روزنامه "جروزالم پست" به نقل از وزارت دفاع اسراییل اطلاع می دهد که در حاشیه وخامت جدی بوجود آمده میان دو کشور و نزدیکی اخیری که در روابط میان تهران و آنکارا دیده می شود، دولت یهود قصد دارند که بار دیگر مسئله صدور تسلیحات جدید به ترکیه را بررسی کند. رسانه های گروهی اسراییلی تاکید می کنند که دلیل تنش ها در روابط با اسراییل در قصد "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه و تلاش وی جهت تبدیل ترکیه از کشوری غیر مذهبی به مذهبی، ریشه دارد.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در سفری که در روزهای اخیر به سوریه، متحد استراتژیک ایران در منطقه خاورمیانه داشت، به توافقات مهمی با بشار اسد رئیس جمهور این کشور رسید به نحوی که در اولین قدم، مسافرت بین این دو کشور بدون صدور روادید امکان پذیر شده است.بسیاری ایناتفاق را بازگشایی درهای اروپا بر روی سوریه و خروج این کشور از بن بست تعبیر کرده اند.


در همین حال آذربایجان که یکی از کشورهای اصلی حامی اسرائیل در آسیای میانه به شمار می رود به عادی سازی روابط ارمنستان و ترکیه اعتراض کرده است. و این درحالی است که ارمنستان و ایران مشغول احداث یک خط آهن استراتژیک و دو طرفه اند که به گفته ناظران ژئوپلتیک منطقه را دست خوش تحولات جدی خواهد کرد.

اما با وجود اقدامات ضد اسرائیلی دولت اردوغان در یک سال اخیر، برخی احزاب اسلامگرای ترکیه، از جمله حزب فضیلت به رهبری نجم الدین اربکان،که حزب اعتدال و توسعه به رهبری اردوغان را به عنوان شاخه میانه رو و منشعب شده آن می شناسند، این حزب را به دلیل داشتن روابط حسنه و استراتژیک با اسرائیل، همواره مورد انتقاد شدید قرار داده اند.

[url=http://www.rajanews.com/detail.asp?id=37978]رجاء[/url]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=brown]ادامه نگرانی صهیونیستها ؛
لیونی رابطه با ترکیه را برای رژیم اشغالگر حیاتی خواند
رهبر حزب کادیما رژیم صهیونیستی روابط این رژیم با ترکیه را حیاتی خوانده و خواستار پایان بحران به وجود آمده در آن شد.[/color]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت، "زیپی لیونی گفت: ما باید به بحران به وجود آمده در روابطمان با آنکارا که بسیار حیاتی است پایان دهیم.

رهبر حزب کادیما در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی ترکیه، روابط تل آویو با آنکارا را مهم و راهبردی خوانده و افزود این روابط باید بدون توجه به دولتی که در سرزمینهای اشغالی بر سر کار است ادامه یابد.

لیونی که از مخالفان جدی سیاستهای "بنیامین نتانیاهو" است اقدام ترکیه در دفاع از مردم غزه و تلاشش جهت پایان دادن به درگیریها در منطقه ستوده و از دولتمردان این کشور خواست بین جریانهای افراطی اسرائیل و دولتی که بر واقعیتهای موجود واقف است، تفاوت قائل شود.

زیپی لیونی که نامش به عنوان یکی از متهمان اصلی پرونده جنایات صهیونیستها در جنگ 22 روزه غزه در گزارش گلدستون آمده است، مدعی شد این جنگ برای دفاع از مناطق اشغالی بوده و برای دادن فرصت زندگی و امید به مردم غزه انجام شده است.

وزیر امور خارجه پیشین رژیم صهیونیستی در ادامه سخنان خود ترکیه را کشوری تاثیر گذار در منطقه دانسته و گفت همکاریهای آنکارا با تل آویو نه تنها برای این رژیم که برای دیگر کشورهای منطقه مهم است. وی در عین حال خواستار بازگشت مناسبات این کشور با رژیم اسرائیل به حالت عادی شد.

گفتنی است پس از جنایات ضد بشری صهیونیستها در غزه دولت ترکیه به دفاع از مردم فلسطین برخاسته و در این راستا اقداماتی اعتراضی علیه این رژیم از جمله لغو رزمایش مشترک با ارتش اسرائیل پرداخت که این اقدامات نگرانیهایی را در بین مقامهای صهیونیست به وجود آورده است.


[url=http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=964341]Mehrnews[/url]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظرم ترکیه در چند روز اخیر تحرکات عجیب و غریبی کرده که جا داره یه بحثی در این مورد بشه

[color=blue]به بخش اخبار تحلیلی منتقل گردید[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دولت اسلامگرای ترکیه خیلی با حوصله و آرامش برنامه های خودش را پیش می برد اینکه مانور نظامی خودشان را با اسراییل لغو کنند تصمیم کوچکی نیست ضمن اینکه قبلا هم مواضع سختی علیه اسراییل گرفته بود.
باید منتظر اتفاقات آینده بود.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اسرائیل روزی به فکر ایجاد یک اتحاد با کشور های غیر عربی منطقه بود مانند ایران و ترکیه ولی پس از انقلاب اسلامی و امروز هم تغییر موضع ترکیه به نظر می رسه ترکها بیشتر باید بر روی متحدین عرب خود حساب باز کنند .

کار دنیا رو نگاه کن

دولت ترکیه نمی خواد اشتباهات نجم الدین اربکان رو تکرار کنه و سرنوشت ایشان تجربه خوبی برای حزب عدالت و توسعه است

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ترکیه هر چقدر هم که سخت بگیره اسرائیل کوتاه می یاد . چراکه اگر اسرائیل ترکیه رو از دست بده دیگه عملا هیچ برتری در منطقه نداره . مگر اینکه اون کلاهک هاش بدادش برسند . وجود ترکیه برای اسرائیل بسیار حیاتی است . و می شه گفت شاهرگ اسرائیل هست .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ولی من به این ترکیه اعتماد ندارم !(البته منظورم دولت و سیاسیون ترکیه است نه مردمش)

یعنی این ترک ها تا امروز نمی دونستند که اسرائیل در حال نسل کشی فلسطینی هاست بعد [color=red][b]ییهو[/b][/color] به این نتیجه رسیدند که ای بابا برادران دینی مون رو کشتند بشتابید ... !

جدآ یه سوالی برام پیش اومده که خیلی دوست دارم جوابشو بدونم ! اگه همین فردا که از خواب پا میشن امریکا اعلام کنه که روابطش رو با ترکیه قطع میکنه و این کشور رو تحریم میکنه و ... ، نه اصلآ لازم نیست راه دوری بریم ، همین که امریکا سفیرش رو برای مدت نامعلومی از انکارا فرابخونه بازهم این ترکیه حاظره رو حرفش بمونه و از این قهرمان بازی ها دربیاره یا نه ؟!

تحلیل من از اوضاع به این صورته که اسرائیل در یک سرازیری با شیب تند قرار داره که انتهای اون نابودی است ، یا حداقل به سمت ضعف و ناتوانی پیش میره و تا سالهای اینده چیزی از ابهت نداشته اش باقی نمیمونه (که البته تا امروز هم چیزی باقی نمونده)! و این امر محقق نیست مگر با لطف و عنایت الهی و بعد حمایت های پنهانی امام برحق و پوشیده و در درجه سوم با مقاومت مظلومانه مردم فلسطین و در نهایت حمایت همه جانبه و کوشش های بی دریغ [b]ملت ایران [/b] در حق ارمان فلسطین!

به عبارتی اگر اسرائیل در حال نابودی یا تضعیف شدنه افکار عمومی دنیا ایستادگی مردم فلسطین و لبنان رو دلیل این امر میدونه و به طور غیرمستقیم قدرت ایران رو به رخ جهانیان میکشونه که بدون شلیک یک گلوله به سمت اسرائیل این رژیم رو به خاک سیاه نشونده و ... !کاری که غرب با شوروی کرد !

حالا که بازی در حال تموم شدنه یکی پیدا شده و میخواد با چند نمایش عامه پسند برای خودش اعتبار و حیثیت جمع اوری کنه !

فردا که گزارش گلدستون به تصویب رسید و پرونده این کشور به شورای امنیت رفت و این رژیم مجبور به عقب نشینی تاکتیکی شد و اوضاع فلسطینی ها به مرور کمی بهتر شد و ... ترک ها به راحتی میتونند ادعا کنند که همه این اتفاقات نتیجه دیپلماسی و حضور قدرتمند ترکیه بوده ، البته لازم نیست که خیلی توضیح بدم فکر کنم تا همینجا کافیه و منظورم رو به درستی منتقل کرده باشم !

به هر حال من فکر می کنم که ترکیه خودشم خوب میدونه که کشوری نیست که بتونه مثل ایران یک تنه مقابل استکبار بایسته و توانایی ادامه طولانی مدت چنین سیاست هایی رو نداره ولی از اون طرف هم نمیتونه یه گوشه بشینه و ببینه که ایران روز به روز در حال قدرتمند شدنه و اونها در سایه قرار گرفتند و به عنوان یک کشور درجه دو (در دیپلماسی) تلقی میشن !

بالاخره یه تکونی به خودشون دادن و میخوان که برای خودشون اسم و رسمی پیدا کنند ، گرچه ما از این حرکت استقبال می کنیم ولی نمیتونم رو ترکیه حساب ویژه ای باز کنم و مطمعنم که دیر یا زود (که فکر می کنم زمان زیادی طول نخواهد کشی) این کشور از سیاست های فعلی اش برمیگرده.

ترکیه یک کشور در حال توسعه است و اسرائیل در پنهان و اشکار قدرت زیادی برای ضربه زدن به منافع اقتصادی و سیاسی ترکیه داره !

فقط زمان هدف واقعی ترکیه رو نشون میده که امیدوارم به نفع منطقه و خودشون باشه.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

دوست عزیزpckho0r

من هم مثل شما به سیاست مدارها اطمینان ندارم ولی این نسل از سیاستمداران که امروز در ترکیه به قدرت رسیدن با قبلی ها یک مقدار تفاوت دارند .

بی تردید علائق سیاسی یک کشور از علائق و سلیقه های ملت اون کشور سرچشمه می گیرد که در ترکیه این علاقه ها وجود دارد تا امروز دولت ترکیه بر بی میلی خودش نسبت به اسرائیل را نشان دهد در کشوری که مردمش با تمام وجود از اسرائیل متنفر هستند تا کی می شود از اسرائیل حمایت کرد.

[quote]جدآ یه سوالی برام پیش اومده که خیلی دوست دارم جوابشو بدونم ! اگه همین فردا که از خواب پا میشن امریکا اعلام کنه که روابطش رو با ترکیه قطع میکنه و این کشور رو تحریم میکنه و ... ، نه اصلآ لازم نیست راه دوری بریم ، همین که امریکا سفیرش رو برای مدت نامعلومی از انکارا فرابخونه بازهم این ترکیه حاظره رو حرفش بمونه و از این قهرمان بازی ها دربیاره یا نه ؟! [/quote]

دولت ها در ترکیه و جهان می آیند که بروند اما ملت ها باقی می مانند. می دانید پر فروش ترین کتاب های ترکیه کتاب "نبرد من" هیتلر و کتابی در مورد جنگ ترکیه با آمریکا است

روی سیاست مدارها نباید حساب کرد اون چیزی که می شود به آن اطمینان داشت ملت ها هستند .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دولت ها در ترکیه و جهان می آیند که بروند اما ملت ها باقی می مانند. می دانید پر فروش ترین کتاب های ترکیه کتاب "نبرد من" هیتلر و کتابی در مورد جنگ ترکیه با آمریکا است[/quote]

بله دولت ها می ایند که بروند ولی این ملت ها هستند که دولت ها را می اورند و می برند ! icon_cheesygrin

اصولآ وقتی پای عرق ملی وسط میاد ، همه ملت های دنیا خودشون رو با امریکا مقایسه می کنند و خیلی ارزومندند که کشور مطبوعشون پوز امریکا رو بزنه !

به قولی امریکا سمبل قدرت و جنگاوری در دنیای امروزه (البته بیشتر سطح تکنولوژی). من فکر می کنم حتی خود غربی ها (اروپا) هم خیلی خوشحال خواهند شد که اگر کسی پیدا بشود و بتواند با امریکا شانه به شانه رقابت کند و عقده 70 ساله همه ملت های دنیا رو بشکند!

[quote]کتابی در مورد جنگ ترکیه با آمریکا است[/quote]

کتاب جالبی باید باشه ! حتمآ در اخر داستان هم سربازان ترک پرچم اتاتورک رو بر فراز کاخ سفید به اهتزاز درمیارن ، البته به کمک سلاح های امریکایی !

یک نگاه به فیلم های هالیوودی بندازید ، کافیه چهارتا از این فیلم ها رو مثلآ کشور ترکیه بسازه و در این فیلم ها به جای امریکا فرضآ ترکیه نماد قدرت نشون داده بشه ، از فردا دیگه کسی جلودار اینا نیست !! یا فرضآ هر کشور دیگه ای باشه فرقی نمی کنه.

امریکا مردمش رو طوری تربیت کرده که عاشق برتر بودن هستند ولو به هر قیمتی که شده !

متاسفانه اغلب کشورها در این مسیر گام برمیدارن و همواره به دنبال یک دشمن قدرتمند هستند تا انگیزه و توان لازم رو برای پیشرفت در مردمشون بالا ببرند.

ترکیه هم به چنین دشمنی نیاز داره و چه کسی بهتر از اسرائیل !
هر چیزی بهایی داره که باید پرداخته بشه تا بدستش اورد ، ایا ترکیه هم حاظره تاوان دشمنی با اسرائیل رو بپردازه ! من که چشمم اب نمیخوره !

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=brown]
عبدالله گل:
تركيه در برابر اشتباهات اسرائيل سكوت نمي‌كند

خبرگزاري فارس: رئيس‌جمهور تركيه اظهار داشت اسرائيل نبايد تصور كند كه آنكارا در برابر اشتباهات وي سكوت اختيار كرده و عكس‌العملي نشان نخواهد داد.[/color]

به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري آذربايجاني "فرست نيوز "، "عبدالله گل "، رئيس‌جمهور تركيه، در يك مصاحبه تلويزيوني اظهار داشت، اسرائيل نبايد تصور كند كه ما در برابر اشتباهات او سكوت مي‌كنيم.
گل افزود، اينكه تركيه توانسته است روابط خود را هم با كشورهاي عربي و هم با اين رژيم يهودي حفظ كند به معناي آن نيست كه نبايد از اشتباهات اسرائيل انتقاد كند. وقتي آنها اشتباه مي‌كنند نبايد تصور كنند كه تركيه سكوت خواهد كرد.
"رجب طيب اردوغان "، نخست وزير تركيه، چند روز پيش براي چندمين بار اسرائيل را به باد انتقاد گرفت و اظهار داشت، تركيه در طول تاريخ خود هرگز طرفدار ظالمان نبوده و همواره از مظلومين و ستم‌ديدگان حمايت كرده است.
اخيرا روابط تركيه و اسرائيل به شدت رو به تيرگي نهاده و پخش يك سريال تلويزيوني ضد صهيونيستي در تركيه نيز به اين تيرگي‌ها دامن زده است تا حدي كه وزارت امور خارجه رژيم صهيونيستي كفيل سفير تركيه را براي توضيح درباره اتفاقات اخير فرا خوانده است.


[url=http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8807271643]farsnews[/url]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=red]از داووس تا آناتولي؛
روياهايي كه ترك‌ها در سر مي‌پرورانند

خبرگزاري فارس: تحركات اخير ديپلماتيك كشور تركيه و نقش پررنگ اين كشور در تحولات منطقه‌اي و نيز تنش‌هاي پيش آمده ميان مقامات اين كشور و رژيم صهيونيستي حكايت از تغييراتي در مواضع تاكتيكي و شايد هم راهبردي دولت رجب طيب اردوغان در منطقه دارد.[/color]

به گزارش فارس، تحركات اخير ديپلماتيك كشور تركيه و تنش‌هاي پيش آمده ميان مقامات اين كشور و رژيم صهيونيستي حكايت از تغييراتي در مواضع تاكتيكي و شايد هم استراتژيك دولت اردوغان در منطقه دارد، اينكه اين تغيير مواضع با چه هدفي و براي رسيدن به چه منافعي صورت مي‌گيرد، موضوعي است كه گمانه‌زني‌هاي متفاوتي را به ميان مي‌آورد، اما آنچه در آن شكي نيست، مطامعي است كه دولت همچنان ملي‌گراي تركيه در اين تغيير چهره بين‌المللي به دنبال آن است.
كشور تركيه كه بر ويرانه‌هاي امپراطوري بزرگ عثماني ساخته شده است؛ اگر چه از دوره "ترك‌هاي جوان " و رهبري "مصطفي كمال آتاتورك " سعي كرد تا بيش از آن كه با گذشته مرتبط باشد با دنياي مدرن و متجدد همپا و هم وساق شود، اما همچنان روياي بازگشت به دوره مجد و عظمت دربار امپراطوري به مثابه يك نوستالژي افكار زمامداران ترك را به خود مشغول مي‌ساخت.
در دوره اخير حساسيت ترك‌ها بر پيوستن به اتحاديه اروپا از آن جهت كه بازگشت عزت از دست رفته را در پيوستن و هم‌گرايي با اروپا مي‌بينند از همين رو است كه اين مساله به مهم‌ترين مساله سياست خارجي تبديل شده است. البته در راه رسيدن به اين هدف همه متفق‌القول‌اند، از اسلام‌گرا تا لائيك به همين نتيجه رسيده‌اند و چنين آرزويي به نظر مي‌آيد كه به خواستي ملي تبديل شده است.
ماجرا به اتحاديه اروپا محدود نمي‌شود، حتي درباره ارتباط دوستانه تركيه با رژيم صهيونيستي در دهه‌هاي گذشته نظرات متنوعي وجود دارد؛ عده‌اي اگر چه اين رابطه را مرتبط با نفوذ صهيونيست‌ها و غربي‌ها در ارتش تركيه تعبير مي‌كنند، اما در عين حال اين رابطه را با تلاش اين كشور براي بدست آوردن جايگاهي مناسب‌تر در منطقه مربوط مي‌بينند. اين تحليل تا به آنجا پيش مي‌رود كه حتي از نگاه برخي تحليل‌گران مواضع اخير رهبران تركيه عليه رژيم صهيونيستي را نيز بر همين اساس تفسير كردند.
پس از جنگ 22 روزه در اجلاس داووس مجادله لفظي رجب طيب اردوغان با پرز رئيس رژيم صهيونيستي بازتاب وسيعي در رسانه‌هاي جهان و به ويژه در افكار عمومي تركيه داشت. اين مجادلات البته از هرگز از لفظ پا فراتر نگذاشت، اما همان چيزي كه در سال‌هاي پيش از آن يعني پيش از به قدرت رسيدن حزب "اعتدال و توسعه " محل شماتت تركيه بود- يعني رابطه با رژيم صهيونيستي- اين بار از موضعي ديگر سبب تقويت نقش تركيه در منطقه شد.
با توجه به وضعيت منطقه سه گمانه اصلي را مي‌توان درباره اين تغييرات در چهره سياست‌خارجي تركيه طرح كرد:

انتقام از اتحاديه اروپا:
يكي از گمانه‌هاي مهم در زمينه اتخاذ موضع تند دولت تركيه در قبال رژيم صهيونيستي مساله انتقام گيري و تحت فشار قرار دادن اتحاديه اروپا به خاطر عدم حمايت اين اتحاديه از پيوستن تركيه به باشگاه‌ اروپايي‌ها است.
وارد كردن آمريكا به بازي، و استفاده كردن از اين كشور براي اعمال فشار بر كشورهاي اروپايي راه‌كاري است كه به زعم برخي ناظران از طرف سياست‌مداران ترك به كار گرفته شده است.
بر اساس اين نظريه ترك‌ها به خوبي از نقطه ضعف امنيتي غرب در منطقه مطلع بوده و از اين طريق مي‌كوشد با گروكشي موقعيت خود را بهبود بخشد.

خاورميانه به جاي اروپا:
گمانه دوم نيز بر اساس همان چالش قديمي سياست خارجي تركيه براي پيوستن به اتحاديه اروپا استوار است با اين تفاوت كه در اين نظريه ترك‌ها به اين مي‌انديشند كه به جاي اروپا موقعيت خود را در خاورميانه بازسازي كنند و نقش ارتقاء يافته‌تري را در تحولات اين منطقه ايفاء كنند. اين مساله‌اي است كه آمريكايي‌ها و حتي صهيونيست‌ها نيز از آن استقبال مي‌كنند، چرا كه حضور جدي‌تر تركيه نزديك به آمريكا و داراي رابطه با صهيونيست‌ها در برابر ايران ضد آمريكايي و ضد صهيونيستي، ‌مي‌تواند به نقش ايران در منطقه لطمه زده و به زعم غربي‌ها نقش ايران را تعديل كند.
شواهدي چند نيز بر اين ماجرا دلالت مي‌كند، از يك سو همزماني نزديكي سوريه به تركيه با سفر پادشاه عربستان به سوريه و از طرف ديگر در عين درگيري‌هاي لفظي ميان تركيه و صهيونيست‌ها شنيده‌ مي‌شود كه رژيم تل‌آويو نقش جدي را در ميانجيگري براي پايان اختلاف ميان ارمنستان و تركيه بر عهده داشته است.
اظهار نظر برخي مقامات رسمي تركيه و حزب حاكم درباره اينكه اختلاف ميان تركيه و رژيم صهيونيستي زودگذر و مقطعي خواهد بود نيز مويد اين نظريه است.
در صورت صحت اين نظريه از طرفي ترك‌ها در روياي بدست‌گرفتن نقش تعيين كننده‌اي در منطقه مهم خاورميانه بوده و از سوي ديگر آمريكا و اسرائيل علي‌رغم بحراني شدن رابطه ميان تركيه و رژيم صهيونيستي تا حدودي از تركيه به عنوان آلترناتيو استقبال مي‌كنند.

تغيير استراتژي منطقه‌اي و انتخاب جهان اسلام
گمانه سوم از آنجا نشات مي‌گيرد كه تغييرات صورت گرفته را نه تغييراتي صرفا تاكتيكي كه تغييراتي كاملا راهبردي فرض كنيم بر اين اساس احتمالا حزب حاكم تركيه مي‌بايست به اين نتيجه رسيده باشد كه ادامه روش سنتي گذشته نمي‌تواند منافع اين كشور را آن طور كه ترك‌ها به آن مي‌انديشند تامين كند. باز هم مساله قديمي اتحاديه اروپا نقش مهمي در اين تحليل دارا است؛ چرا كه سرخوردگي تركيه ناشي از تحقير‌هايي كه اين اتحاديه نسبت به اين كشور روا داشته‌است مي‌تواند باعث يك تغيير موضع جدي در جهت‌گيري اين كشور شود؛ با اين وصف اولين رابطه‌اي كه قرباني خواهد شد رابطه با صهيونيست‌ها است چرا كه از يك سو باعث افزايش مقبوليت‌ حزب حاكم شده و از سوي ديگر باعث ارتقاء جايگاه اين كشور در منطقه خواهد شد.

حال بايد منتظر واكنش‌هاي آتي دولت اردوغان در عرصه منطقه‌اي و بين‌المللي بود تا معلوم شود كدام يك از گمانه‌ها بيشتر به واقعيت‌هاي در جريان در اين كشور همسايه نزديك‌تر است. با اين حال به نظر مي‌رسد ترك‌ها همچنان روياي امپراطوري را مي‌بينند.

نويسنده: محمد مهدي سجاديان


[url=http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8807271900]farsnews[/url]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ترکیه می تونه یک سری از هواپیما های مازادشو به کشور دوست و برادر ایران بفروشه[/quote]
چشم، فردا ميفرستم بيان اونجا ، راستی چند تا می خوای ؟ icon_biggrin icon_biggrin
تركيه به خاطر همين سلاح هاشه كه سر پا ايستاده ... :rose:

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

 • مطالب مشابه

  • توسط super_comando
   آفتاب: فرمانده واحد پدافند موشکی نیروی هوایی روسیه گفته‌است که جدیدترین سیستم پدافندی این کشور موسوم به S-400 از هفته آینده در اطراف مسکو مستقر شده و تا پایان سال 2015 حراست از اتمام مراکز مهم اقتصادی و سیاسی روسیه را بر عهده‌دار شده و شانس وقوع هرگونه حمله پیش دستانه خارجی را به حداقل خواهد رساند . به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرتیپ الکساندر گورکوف روز پنج‌شنبه با اعلام این خبر گفت: «اولویت اول، حراست از حریم هوایی مسکو است و به همین منظور این سیستم از هفته آینده در مراکز مهم اطراف مسکو مستقر خواهد شد. بعد از آن S-400 در دیگر مناطق کشور نیز مستقر خواهد شد». وی افزود که این سیستم جدید طی دو مرحله در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار خواهد گرفت، به گونه‌ای که تا آغاز سال 2010 شهرهای بزرگ و مناطق اطراف آنها را شامل می‌شود و در مرحله دوم یعنی تا سال 2015 پوشش هوایی بقیه مناطق کشور را نیز در بر خواهد گرفت. به گفته گورکوف به غیر از S-400، نمونه‌های مدرنیزه شده بقیه محصولات صنایع نظامی روسیه نیز به‌زودی در اختیار واحد پدافند ضدموشکی قرار خواهد گرفت. وی گفت که این تسلیحات شامل سیستم‌های پدافندی با برد کوتاه، متوسط و دور می‌شود. به ادعای تحلیلگران نظامی روسیه سیستم پدافند موشکی S-400 قابلیت انهدام همه اجسام پرنده از جمله هواپیما، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک با هر سرعتی را دارا است . حداکثر برد این موشک‌ها از نظر مسافت 400 کیلومتر و از لحاظ ارتفاع 30 کیلومتر است. تفاوت عمده S-400 نسبت سیستم‌های مشابه آن است که کلاهک‌ موشک‌های این سیستم به ابزارهای نشانه‌روی خودکار در آسمان مجهز شده‌اند. گفتنی است موضوع استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپای شرقی باعث تکاپوی شدید فرماندهان ارتش روسیه شده‌است. روس‌ها می‌گویند که استقرار این سیستم موازنه استراتژیک کنونی در قاره اروپا را از بین برده و قابلیت پیش‌دستی آمریکا در هر برخورد نظامی احتمالی را افزایش می‌دهد.
  • توسط seyedmohammad
   بسمه تعالی 
    
   پهپاد ترکیه ای Akıncı

    
    
   نوع استراتژی توسعه ی سازمان رزم در یک نیروی مسلح ، بایستی همواره توجیه کننده ی روند تولیدات جنگ افزار باشد نه برعکس .
   ریپر و پریدیتور هر دو پهپاد  "مادپ " یا MALE  محسوب می شوند. هواپیماهایی که در این کلاس قرار می گیرند دارای سقف ارتفاعی عمومی بین 25000 تا 50،000 پا هستند و توانایی انجام مأموریت های 24 ساعته را دارند.
   در مقابل ، پهپادهای  " بادپ " (HALE) با ارتفاع بالا معمولاً قادر به پرواز به ارتفاع 60،000 پا هستند و تا 32 ساعت می توانند مأموریت های خود را انجام  دهند . اما آنها دارای اسلحه نیستند. دو پهپاد اصلی HALE که در حال حاضر در دنیا فعالیت می کنند عبارتند از:   Global Hawk و Triton ، نوع دریایی گلوبال هاوک .
    
   Reaper  ومدل پیشینی آن ، Predator ، موفقیت های بزرگی را برای نیروهای مسلح آمریکا  در نبرد با بازیگران غیر دولتی در مناطق مختلفی که در شمال آفریقا تا آسیای جنوبی به سر می برند ، به وجود آورد اند . البته بگذریم که در کنار این موفقیت های بزرگ نظامی ، شکست بسیار بزرگی را نیز برای رژیم حقوقی بین المللی و نیز بنیادهای اخلاق بشری رقم زده اند  .  توانایی این پهپادها  برای نظارت 24/7 ، نظارت مداومی را در اختیار اپراتورها قرار می دهد که در کنار قابلیت حمله در لحظه ی دلخواه  ، این رده از پهپاد ها  را به ابزاری بسیار مؤثر تبدیل می کند. با این حال ، بازیگران غیر دولتی دارای سیستم های راداری پیشرفته یا سیستم های ضد هوایی نیستند . بنابراین قادر نیستند که هیچ نوع دفاعی در برابر عملیات بدون سرنشین ایالات متحده مطرح کنند. این روند به چرخه ی انتقام بیشتر در زمین های قابل بازی برای این نیروها کشیده شده و چرخه ی آنچه آمریکا " مبارزه با تروریسم " مینامد را تقویت میکند .
   در مقابل ، نیروهای دولتی عموما از قابلیت های پیشرفته ای برخوردار هستند که می توانند تهدیدهای A2 / AD ایجاد کنند .
   در حالی که پهپادها ی HALE قادر به پرواز با سرعت های بالاتر - تقریباً بیش از 100 مایل در ساعت سریعتر - و در ارتفاعات بالاتر از پهپادهای  MALE هستند ، آنها هم  از توانایی پیشرفته ضد هواپیما کاملا در امان نیستند همانطور که به تازگی یک فروند گلوبال هاوک آمریکایی توسط پدافند سپاه پاسداران ساقط شد .
   اما داستان پهپاد و پدافند نمی تواند در اینجا متوقف شود همانگونه که داستان جنگنده و پدافند متوقف نشد . بنابراین چاره ای نیست جز ساخت و توسعه ی پهپادهای بلند پرواز تر ، پنهانکار تر و بزرگتر تا بتواند تسلیحات دورایستا تری را حمل نماید . به نظر میرسد همین دلیل موجب روی میز قرار گرفتن برنامه های پهپادی HALE  در ترکیه و چین شده است . کما اینکه ترکیه اولین کشوری است که پهپاد HALE  را مسلح مینماید . این پهپاد Akıncı  نام دارد. 
    
   Akıncı   به معنی مهاجم پهپاد جدید ساخت صنایع   بایکاراست و گفته می شود ملقب به "ماهی پرنده" است. صنایع  Baykar Makina AŞ  در سال 1984 تأسیس شد و در ابتدا ماشینکاری های دقیق را برای صنعت  خودروی ترکیه  انجام می داد . این شرکت کار خود را از سال 2000 روی سیستمهای هوایی بدون سرنشین آغاز کرد.   در سال 2005 یک نمونه مینی پهپاد را پرواز داد (نسخه تولیدی دو سال بعد به نیروهای مسلح تحویل داده شد) . بعد ها با تولید و بازاریابی مدل  TB2 ، توانست به رقیب صنایع TAI  تبدیل گردد . این پهپاد که به قطر و اوکراین صادر شده است ، یک پهپاد تاکتیکی با متوسط وزن 630 کیلوگرم است. از پیکربندی دو میله ای  با یک پیشران منفرد پیستونی با قدرت 100 اسب بخار بهره می گیرد و دارای ظرفیت حمل بار بیش از 55 کیلوگرم است که امکان حمل سلاح های کوچک را  به آن می دهد. 
    
   در اوایل سال 2016 SSB ترکیه (ریاست صنایع دفاعی) درخواست توسعه اطلاعات (RFI) را برای توسعه و ساخت یک پهپاد HALE با وزن حدود 4.5  تنی با توان نسلیح به عنوان بخشی از برنامه پهپادهای Akınc Attack صادر کرد. پیشنهاد بایکار ماکینا در تاریخ 31 ژانویه 2018 بر اساس پیشنهاد رقابتی توسط هوافضای ترکیه انتخاب شد و در ژوئن 2018 وزیر دفاع ملی وقت نورنتین کانلیلی اعلام کرد که قراردادی با این شرکت منعقد شده است. وی گفت كه Akıncı راه را برای توسعه یك هواپیمای جنگی بدون سرنشین بومی كه از سال 2027 شروع می شود براساس فن آورهای ی در حال توسعه ، هموار می كند. اولین تحویل  Akıncı برای سالهای 2020 یا 2021 برنامه ریزی شده .
    
    
   اولین آزمایش موتور پهپاد در تاریخ 1 سپتامبر 2019 انجام شد . پس از تکمیل سایر تست های فنی، هواپیما به را چورلو منتقل شد .در 6 دسامبر 2019 پس از تاکسی و برخاستن خودکار ، پهپاد پرواز  خود را انجام داد و پس از 16 دقیقه پرواز آزمایشی طولانی ، با موفقیت به زمین نشست.
    
   مدیر ارشد فناوری Baykar ، پهپاد Akıncı را به عنوان یک پهپاد 5.5 تنی با توانایی انجام کارهای استراتژیک تر توصیف کرده است که میتواند موشک های کروز را حمل کند. Akıncı دارای ظرفیت بارگیری 1،350 کیلوگرم (2980 پوند) شامل 400 کیلو گرم (880 پوند) داخلی و 950 کیلوگرم (2،090 پوند) وزن خارجی است. دارای دو موتور توربوپراپ هرکدام با قدرت  450 اسب بخار (340 کیلو وات) است ، حداکثر وزن برخاستن آن 5.5 تن است.   این پهپاد طراحی شده است تا با دو سری موتور  200 اسب بخار (150 کیلووات) یا 750 اسب بخار (560 کیلو وات) پیکربندی شود.  از اوت سال 2019 کار تجهیز این پهپاد با  موتور توربوپروپ اوکراینی Ivchenko-Progress AI-450C آغاز شده است . طول بال پهپاد بیش از  20 متر (66 فوت) است . طول کلی پهپاد حدود 12.5 متر است و با این موتورها Akıncı حداکثر 24 ساعت استقامت دارد و در ارتفاع عملیاتی  حدود 40،000 پا پرواز خواهد نمود . هر چند در سقف ارتفاع پروازی هنوز با گلوبال هاوک تفاوت دارد ولی از تمام پهپاد های رده ی MALE  بلند پرواز تر است . 
   بدنه ی پهپاد از نوع curved یا خمیده است . هواگرد دیگری که با این شکل تاکنون تولید شده است united 40  ساخت امارات بود . این نوع بدنه گذشته از برازا بودن امکان جانمایی متفاوت محموله های داخلی را به طراحین میدهد . به طور مثال آنتن ست کام برخلاف دیگر پهپادها ، به جای آنکه در دماغه باشد در میانه بدنه و دارای آزادی بیشتری است .

   بالها نیز از نوع GULL wing  است که نشان دهنده جسارت در طاحی پهپاد است زیرا سالهاست در طراحی هواگردها لحاظ نمیشود .این نوع بالها ریشه در طراحی هواسر ها داشته و توسط مارتین لیپیش در طرح موفق RRG Fafnir استفاده شده بود . به طور کلی این نوع طراحی به همراه بالچه ها _ وینگلت _ های یکپارچه مناسب افزایش زمان پرواز و افزایش نرخ اوج گیری است . 
    
   ادعا میشود که این پهپاد  مجهز به سیستم های مأموریتی بومی توسعه یافته ، از جمله رادارهای اسکن الکترونیکی فعال  (AESA) ، رادار SAR / GMTI ، سیستم نظارتی با دید گسترده ، ابزار جنگ الکترونیکی ، مجموعه ELINT / SIGINT ، سیستم های ارتباطی ماهواره ای و فراتر از دید (BLoS) ، و همچنین  ، یک غلاف ESM و یک سیستم جدید جلوگیری از برخورد  ( تقریبا همگی ساخت آسلسان ) است .

    
   همچنین امکان حمل طیف گسترده ای از سلاح های هوا به زمین از جمله بمب های Mk 81/82 ، بمب های با هدایت دقیق Roketsan MAM-C و MAM-L ، موشک های هدایت لیزری Cirit و   موشک های ضد تانک L-UMTAS و همچنین بمب های مجهز به کیت های TÜBİTAK-SAGE HGK ، KGK و LGK. موشک کروز Roketsan SOM-A با برد 250 کیلومتر نیز برای ادغام در نظر گرفته شده است و مدیر کل Baykar Makina هالوک  گفته است که Akıncı ممکن است مجهز به موشک های هوایی نیز باشد.

    
  • توسط seyedmohammad
   بسمه تعالی 

    
    
    Aksungur  پهپاد جدید  صنایع TAI  است که با استفاده از فن آوری موجود از سری هواپیماهای بدون سرنشین  Anka ، توسعه داده شده است . این پهپاد بزرگترین هواپیمای بدون سرنشین شرکت سازنده و تقریبا هم اندازه ایتان است  . هدف مهم ازتوسعه ی ظرفیت آنکا افزایش  ظرفیت بارگیری برای تجهیزات خاص نظارت طولانی مدت ، SIGInt ، مأموریت های گشت دریایی و همچنین افزایش توان رزمی است . شرکت تولید کننده که تاکنون دو فروند ازین پهپاد ساخته است قصد دارد بسته های تسلیحاتی را ادغام کرده و Aksungur را در اوایل سال 2020 به مرحله تولید برساند.
   Aksungur ، به ترکی به معنی شاهین خاکستری است . این پهپاد در رده ی MALE  طبقه بندی شده است و  توسط صنایع هوایی ترکیه (TAI) برای مأموریت های نظارت تاکتیکی و شناسایی نیروهای مسلح ترکیه طراحی و ساخته شده است  Aksungur دارای  پیکر بندی twin boom  یا دم دومیله ای با چینش Tractor برای دو موتور درون سوز  است . پیش ازین نیز اشاره شده بود که به غیر از آمریکا کشورهای دیگری که قصد ساخت پهپادهای بزرگ ( با دهانه بال بیش از 20 متر ) را دارند معمولا به دنبال طراحی دومیله ای میروند . مهمترین دلیل ظاهرا آن است که بدنه ی بیش از حد بزرگ دارای کاربری برای پهپاد نبوده و باعث سنگین تر شدن پهپاد  میشود که خود مشکلاتی را جهت بهره گیری از موتور قویتر  و مصرف سوخت بیشتر به دنبال میاورد . طراحی دومیله ای با کاستن از طول بدنه کمک میکند که طول کلی پهپاد حفظ شود در حالی که وزن کمتری را تحمل نموده و درگ کمتری را هم تولید مینماید .*
    

    
   توسعه پهپاد 18 ماه طول کشیده وبه جز بدنه و بالها ارابه فرود نیز حاصل  طراحی جدید است ، در حالی که سیستم های کنترل از خانواده هواپیماهای بدون سرنشین موجود TAI Anka هستند. یک موتور توربو دیزل جدید نیز برای این برنامه در دست ساخت است  . موتورهای  توربوپراپ  کنونی TEI PD170، دارای قدرت  170 اسب بخارتا 220 اسب بخار (126 کیلو وات-164 کیلو وات) بوده و پهپاد را با وزن 1800 کیلوگرم وزن خالی به همراه 750 کیلوگرم بار و نهایتا تا 3300 کیلوگرم و با سرعت متوسط 180 کیلومت بر ساعت به پیش میرانند .سقف پرواز 7600 متر برای 750 کیلوگرم بار و 11000 متر برای 150 کیلوگرم بار است .
    
   .
    پروازآزمایشی این پهپاد  ، با قابلیت برخاستن و فرود خودکار  ، در 20 مارس 2019 انجام شد و چهار ساعت و بیست دقیقه به طول انجامید. طبق گزارش ها ، پرواز آزمایشی دوم به مدت سه ساعت در 3 آوریل همان سال انجام شد. این پهپاد در نمایشگاه بین المللی صنایع دفاعی 2019 (IDEF) در استانبول ، ترکیه ، در تاریخ 30 آوریل معرفی شد.
   این پهپاد حدود 12 متر (39 فوت) طول و 3 متر (9.8 فوت) ارتفاع دارد . بال ها در بالای بدنه نصب شده و  و طول بالهای آن 24 متر (79 فوت) است. بالها با اندکی زاویه مثبت ( . Dihedra) نسبت به بدنه نصب شده اند .طراحیDihedral  نقش مهمی را در ایجاد پایداری عرضی هواپیما ایفا میکند.  *
    
    
   TAI انتظاردارد تا بتواند با  یکپارچه سازی سیستم سلاح های پهپاد با جنگنده های نیروی هوایی ارتش ترکیه از تسلیحات  از F-4 و F-16 استفاده کند . سه جایگاه حمل سلاح در زیر هر بال برای اتصال محموله خارجی، مانند مهمات و یا تجهیزات راداری واقع شده است  تسلیحات پیشنهادی شامل TEBER-81 ( بمب هدایت لیزری Mk-81 ) ، TEBER-82 (بمب هدایت لیزری Mk-82 ) ، LUMTAS ، MAM-L ، Roketsan Cirit ، MAM-C ، HGK-3 ( مهمات هدایت دقیق) ، KGK (کیت هدایت شده بالدار) و بمب های  مینیاتوری است .

    
    
    
    
    
   ...........................................
   * گلوبال هاوک در این زمینه یک استثناست و حجم عظیم محموله ی ارتباطی و الکترونیکی که حمل میکند طراحی با بدنه ی تیوبلار ( لوله ای ) اش را توجیه میکند . حرکت ایران به سمت پهپادهای بزرگتر از شاهد 129 نیز به جهت محدودیت در استفاده از تکنولوژی موتور ، با بهره گیری از پیکر بندی دومیله ای ( فطرس )  بود . 
   *وقتی پهپاد  وارد گردش به سمت راست میشود، نیروی Sideslip هم به همان سمت ایجاد میشود و هواپیما را به آن سمت میکشد . طراحی Dihedral ، باعث  میشود که جریان هوا با هر کدام از دو بال هواپیما با زوایای حمله (Angle of attack) متفاوتی برخورد کند. هوای برخورد کننده به بال سمت راست که پایینتر قرار دارد دارای زاویه حمله بیشتر و بال سمت چپ که بالا قرار دارد دارای زاویه حمله کمتری خواهد شد . زاویه حمله ی بیشتر خود موجب ایجاد لیفت بیشترشده و بال پایین را بالا آورده و سئله باعث تمایل هواپیما به بازگشت به شرایط پایدار ، یعنی شرایط همسطحی بالها می شود .
  • توسط karkas
   با سلام


   طی چند هفته اخیر شاهد تصاویر نیروی هوایی المان و فرانسه بودید که تصمیم به ادامه تصاویر گرفتم . در این تاپیک هم تصاویر تمام جنگنده های ترکیه و اساسا نیروی هوایی ترکیه هست . نیروی هوایی ترکیه نیروی بسیار قدرتمندیه و می شه گفت نیروی هوایی کشور های منطقه رو می زاره تو جیب . البته اطلاعاتی از مقاله اقا سعید در مورد استعداد های هوایی ترکیه رو گذاشتم . نيروي هوايي ترکیه شامل 60 هزار سرباز و حدودا 600 جنگنده كه عبارتند از 240 فروند F-16C/D و 175 فروند F-4E و 44 فروند RF-4E و حدود 140 فروند F-5A/B كه همگي مدرنيزه شده و در شرايط كاملا عملياتي قرار دارند.
   موفق باشید .
  • توسط SAEID
   کاربران میتوانند در این تاپیک اخبار مرتبط با مسائل نظامی ایران را پست کنند. توجه کنید که تنها اخبار مهم را بصورت تاپیک مستقل ارسال کنید و مابقی اخبار را بصورت پست در همین تاپیک قرار دهید. عنوان پست خبری را هم با رنگ قرمز بنویسید تا از سایر پستها متمایز باشد.
 • مرور توسط کاربر    0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.