DR_CHAMRAN

" توافق هسته ای " ، جزییات ، آینده (1)

Recommended Posts

بنده با تک تک سلولهای بدنم این دو جمله رو قبول دارم....اگه شما قبول ندارید پیشنهاد میکنم کمی علم اقتصاد مطالعه بفرمایید. ..

اقتصاد ایران به 10 تا 15 سال زمان نیاز داره(اگه تحریمها رفع بشه) تا به 2 سال آخر دولت آقای خاتمی برگرده....

جناب zed عزیز آمار و ارقام  موارد مطرح شده دراینترنت هست ...دوران آقای خاتمی گل و بلبل نبود ولی دولت اقای خاتمی بیشترین رشد اقتصادی رو تجربه کرد و رضایتمندی مردم هم نسبتا خوب بود...حداقل اقتصاد نابود نشد!

با سلام خدمت همه دوستان گرامی

با عرض پوزش لطف کنید از همان آمار و ارقامی که مد نظرتان هست با ذکر منبع اشاره بفرمایید . آمار و ارقام و برداشت های متفاوتی بسته به سلیقه اشخاص در اینترنت موجود است . اگر وضع اینقدر خراب است این همه پورشه و مازاراتی و بوگاتی و خودرو های لوکس دیگری که اسمش را نمی دانم از کجا وارد می شود و چرا این واردات تمام نمی شود ؟ مگر جمعیت ثروتمند ایران چقدر است که این واردات کالای لوکس دهان آنها را پر نمی کند ؟ . به همین دلیل هم این بحث فعلی میان دوستان جریان دارد . رضایت مندی مردم در آن دوران منجر به ظهور آقای احمدی نژاد شد ؟ اگر مردم  حتی نسبتا رضایتمند بودند که آقای معین انتخاب می شد و یا حتی در دور دوم آقای هاشمی رفسنجانی انتخاب می شد . اصولا قبل از همه اینها در انتخابات شورای شهر دوم تیم اصول گرایان رای نمی آوردند که آقای احمدی نژاد شهردار شود و بعد که شناخته شد کاندیدای ریاست جمهوری شود . نگران اقتصاد ایران هم نباشید یک اقتصاد نفتی مبتنی بر واردات با رسیدن پول نفت در کوتاهترین زمان به شکوفایی خواهد رسید و علت گره زدن همه چیز به مذاکرات هم درک همین مسئله است . آنچه سخت است انجام اقتصاد مقاومتی با تکیه بر تولید داخلی است که همه شعارش را می دهند و از اجرای آن فرار می کنند . 

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با لغو تحریم های مالی از تحریم هایی که بنام انرژی هسته ای شده کل این مشکلات ایشالله حل بشه!

خدا رو شکر فهمیدیم همه مشکلات اقتصادی هیچ ربطی به جناب آقای رفسنجانی و آقای خاتمی نداره و فقط و فقط تقصیر جناب آقای احمدی نژاد(البته ایشون خیلی کارهای اشتباه انجام دادن)

جواب دو سوال اول شما میشه اقتصاد مقاومتی!

جواب سوال سوم شما میشه اتکا به دانش بومی و تا رسیدن به اونجا واردات از طریق بازار سیاه!

جواب سوال پنجمشما میشه با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و دانش بومی!

خوشحال میشم برای این سوالی که 10 سال عقب افتادیم و ورشکستگی کارخونه ها سند و مدرک ارائه بدید!

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب امیر

بنظر جنابعالی

علت فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه نرمش قهرمانانه چیست ؟ (چطور ایشان بعد از هشت سال روش دولت قبلی که کاملا تهاجمی بود  نکته ایی دراین زمینه نفرمودند در دولت فعلی چنین اجازه ایی دادند ؟)

امکانش وجود دارد

که حضرت آقا بعد از هشت سال سیستم تهاجمی دولت قبلی و بروز نتایج آن دستور نرمش قهرمانانه را صادر فرمودند ؟(چون مطمئنا مطلع ترین فرد در این مملکت که روزانه تعداد زیادی گزارش از نهادهای  نظارتی مختلف دریافت مینمایند ایشان هستند و جمع بندی ایشان در نهایت سیستم جدید میباشد )

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با عرض پوزش لطف کنید از همان آمار و ارقامی که مد نظرتان هست با ذکر منبع اشاره بفرمایید . آمار و ارقام و برداشت های متفاوتی بسته به سلیقه اشخاص در اینترنت موجود است . اگر وضع اینقدر خراب است این همه پورشه و مازاراتی و بوگاتی و خودرو های لوکس دیگری که اسمش را نمی دانم از کجا وارد می شود و چرا این واردات تمام نمی شود ؟ مگر جمعیت ثروتمند ایران چقدر است که این واردات کالای لوکس دهان آنها را پر نمی کند ؟ . به همین دلیل هم این بحث فعلی میان دوستان جریان دارد . رضایت مندی مردم در آن دوران منجر به ظهور آقای احمدی نژاد شد ؟ اگر مردم  حتی نسبتا رضایتمند بودند که آقای معین انتخاب می شد و یا حتی در دور دوم آقای هاشمی رفسنجانی انتخاب می شد . اصولا قبل از همه اینها در انتخابات شورای شهر دوم تیم اصول گرایان رای نمی آوردند که آقای احمدی نژاد شهردار شود و بعد که شناخته شد کاندیدای ریاست جمهوری شود . نگران اقتصاد ایران هم نباشید یک اقتصاد نفتی مبتنی بر واردات با رسیدن پول نفت در کوتاهترین زمان به شکوفایی خواهد رسید و علت گره زدن همه چیز به مذاکرات هم درک همین مسئله است . آنچه سخت است انجام اقتصاد مقاومتی با تکیه بر تولید داخلی است که همه شعارش را می دهند و از اجرای آن فرار می کنند . 

داستان الان جامعه بیشتر بحث شکاف طبقاتی و نمود این شکاف بصورت بسیار ناراحت کننده ای است 

ما در زمان جنگ وضع اقتصادی زیاد خوبی نداشتیم ولی اینگونه شکاف اقتصادی در جامعه موج نمی زد 

الان یک نفر با کمترین زحمت با تقلب بیشترین درآمد را بدست می آورد ولی یک تحصیل کرده با کلی زحمت هنوز هیچ است،

و بدتر اینکه نفر اول در جامعه زرنگ و با عرضه نشان داده می  شود ولی نفر زحمت کش نادان، این تفاوت باعث خرابی جامعه می شود

اینکه پول جای اخلاق، خانواده، ارزش ها را ... گرفته مشکل شده است

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جناب zed فقط همین نکته رو عرض کنم که بنده چندین سال هست که دنبال یه شغل ساده هستم حتی حاضر به کارگری در کارخونه ها هم شدم ولی نتونستم پیدا کنم...همه دوستان بنده همین شرایطو دارن..

این پورشه ها و .. هم مال آقازاده ها و ملا زاده ها و تاجرهاست ...جمعیت ایران نزدیک 80 میلیون نفر هست..

ویرایش شده در توسط ariya0912
  • Upvote 1
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

گفت و گو با حجت الاسلام نبویان پیرامون آنچه که در جلسه کمیسیون امنیت ملی رخ داد؛
ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی به هیچ یک از سوالات مطرح شده پاسخ نداد/ این توافقنامه از خط قرمزها عبور کرده است/ عقب نشینی ها بسیار شدیدتر شده است/ دوستان ظریف هم منتقد این بیانیه بودند / دولت علیه منتقدین هسته ای خود خفقان رسانه ای ایجاد کرده است
آقای ظریف در اینجا یا بعد از صحبت یکی از دوستان راجع به مذاکره جوابی داد. گفت همان جا آقا فرمودند می‌خواهند مذاکره کنند، بکنند. بنده هر چه گفتم جواب آقای ظریف را بدهم و از روی متن بیانات مقام معظم رهبری بخوانم، نگذاشتند و گفتند حق ندارید. آقای ظریف بیرون تشریف آوردند و پیشش رفتم. گفتم آقای ظریف پس قبول دارید آقا در دیدار با سفرا به شما فرمودند مذاکره با امریکا جز ضرر برای کشور هیچی ندارد.

گروه سیاسی - رجانیوز: پس از انتشار بیانیه اخیر لوزان و انتقاد جدی نمایندگان مجلس از متن این بیانیه و حضور دکتر ظریف در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، جلسه مزبور دارای حواشی بسیاری بوده که حجت الاسلام نبویان در گفتگو با رجانیوز به شرح اتفاقات رخ داده پرداخته و توضیحات مبسوطی از بعضی انتقادات مطرح شده از سوی نمایندگان مجلس در جلسه ذکر شده ارائه داد. حجت الاسلام والمسلمین سید محمود نبویان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مرکزی فراکسیون اصول‌گرایان مجلس می باشد. در ادامه مشروح این گفتگو را از نظر می گذرانید.

ناراحتی بسیاری از نمایندگان از وضع بیانیه صادرشده اخیر لوزان و محتوای آن

صبح روز گذشته (۱۶ فرودین) در مجلس بسیاری از نمایندگان از وضع بیانیه صادرشده اخیر لوزان و محتوای آن بسیار ناراحت بودند چرا که از منظر نمایندگان اولاً بیانیه مذکور بیانیه نبوده بلکه متأسفانه یک توافقنامه کلی است و این توافقنامه از چندین خط قرمز اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری عبور کرده است.

در این توافقنامه فردو کاملا نابود شده است

در خصوص عبور از خطوط قرمز یکی اینکه توافقنامه نباید کلی شود و اینها این کار را انجام دادند و ان‌شاءالله مفصلاً باید درباره محتوای آن صحبت شود. این توافقنامه به مسئله محدودیت‌های غنی‌سازی ایران پرداخته و تاسیسات نطنز را محدود کرده و فردو کاملاً نابود شده است و صرفا تعداد هزار دستگاه سانتریفیوژ بدون انجام غنی سازی در آن باقی مانده و یک مرکز غنی‌سازی به یک مرکز تحقیقاتی فیزیک و تکنولوژی تبدیل شده است، فردو صرفا عنوان هسته‌ای دارد، منتهی فعالیت غنی سازی هسته‌ای در آن ممنوع بوده و انتقال مواد شکافت‌پذیر در آن امکان ندارد.

بازرسی ها ممکن است امنیت نظامی ما را تهدید کند

همین‌طور در نطنز محدودیت‌هایی لحاظ شده و تعداد سانتریفیوژها از بیش از ۱۵ هزار به ۵۰۶۰ تا رسیده است. بازرسی‌ها فوق‌العاده خطرناک است و قرار است تمام بازرسی‌های مدرن انجام شود و ممکن است امنیت نظامی ما را هم تهدید کند. نسبت به تحریم‌ها اگر چه تحریم‌های اروپا Eliminate می‌شود، ولی مشروط به دو شرط است و همین‌طور تحریم‌های امریکا که نه تنها Eliminate و مختومه می‌شود، بلکه تصریح شده است فعلاً متوقف می‌شود و شبیه لغو است و شرطش هم این است که ایران به تعهدات کلیدی‌اش عمل کند. البته فقط این امر کافی نیست، بلکه آژانس هم باید این راستی‌آزمایی را تأیید کند و اگر تأیید نکند دو باره تحریم‌ها دنبال می‌شود.

قرار است بجای تمام قطعنامه ها یک قطعنامه جدید با محدودیت های دقیق تصویب شود

تحریم‌های شورای امنیت سخت‌تر است و قرار است قطعنامه‌های قبلی کنار برود و یک قطعنامه جدید با محدودیت‌های دقیق‌تر برای دوره خاصی ـ که دوره‌اش مشخص هم نیست ـ تصویب شود.

همه چیز مورد توافق واقع شده است؛ عقب نشینی ها بسیار شدیدتر شده است/ توافق کرده بودند کل فردو تعطیل شود

همه چیز Agreement و مورد توافق واقع شده است. اصلاً بیانیه نیست و در بیانیه‌ که این چیزها نیست. بگذریم. متأسفانه چیزی دست ایران را نگرفته است و وقتی دوستان با توافقنامه ژنو مقایسه می‌کنند، عقب‌نشینی‌ها بسیار شدیدتر شده است. وقتی آقای ظریف به کمیسیون امنیت ملی آمدند، خیلی از دوستان از کمیسیون‌های دیگر هم آمدند. البته دو سه نفر از نمایندگان که مدافع سینه‌چاک ایشان هستند و هر چه بشود یا نشود از ایشان حمایت می‌کنند، معمولاً در این جلسات حساس می‌آیند. جلسه شروع شد و رئیس کمیسیون، جناب آقای دکتر بروجردی به آقای ظریف گفتند گزارشی بدهید که گزارش محدودی داده و سئوالات مطرح شد. به هر نفر دو دقیقه برای طرح سئوال وقت دادند. طبیعتاً در این مدت زمان نمی‌شد این اشکالات مطرح شود، اما ناچار بودند، درست هم بود، چون تعداد نماینده‌ها و سئوال‌کننده‌ها زیاد بود. در این باره ابهام‌های زیادی وجود دارد و به همین دلیل تعداد سئوال‌کننده‌ها واقعاً قابل توجه بود. سئوالاتی مطرح شد تا اینکه نوبت به جناب آقای کریمی قدوسی نماینده مشهد رسید. ایشان چهارده پانزده مورد را مطرح کرد و به یک نکته هم در برخوردی که ۲۳ بهمن ماه در جلسه‌ای خدمت آقا اشاره کرد که در آن جلسه مقام معظم رهبری نکاتی را مطرح کردند و تذکراتی را دادند و همین سانتریفیوژها در فردو که الان اگر هزار تاست، سرتیم مذاکره‌کننده در یک جلسه خصوصی به بنده و سردار کریمی صریحاً گفت توافق شده است کل فردو تعطیل شود. ظریف هم در یک جلسه غیر علنی در مجلس صریحاً این نکته را گفته بود که ما اصلاً کل فردو را نمی‌خواهیم و قرار نبود آنجا سانتریفیوژ نصب شود.

هزار سانتریفیوژی هم که در فردو قرار است باشد به خاطر تأکیدات مقام معظم رهبری است

در آن جلسه خاص در حضور مقام معظم رهبری، آقا دیدند منافع ملت دارد از دست می‌رود تأکید کردند که حداقل هزار تا سانتریفیوژ باید باشد. الان هم این هزار تا به خاطر تأکیدات و فشارهای مقام معظم رهبری هست. همان جا یک سری حرف‌هایی رد و بدل شد که تذکر آقا نبود، چون تذکر آقا مورد قبول همه آنهاست، نکته دیگری گفت که شما در مقابل آقا حرفی را زدید و این حرف نادرست بود و ظریف گفت نه من این حرف را نزدم. اصلاً تذکر آقا مورد قبول همه اینها بود. اگر از ظریف هم بپرسند، قطعاً ایشان تأیید می‌کند و یکی همین نکته است که قبول دارند و همین هزار تایی است که الان در فردو وجود دارد و آن هم با فشار مقام معظم رهبری به اینها بود که برای آنها سنگین بود چگونه این هزار تا را بگیرند، چون به گفته خودشان متأسفانه قول داده بودند ما در فردو هیچی نمی‌خواهیم. خود کریمی قدوسی هم قبول دارد که با تذکرات آقا این هزار تا در فردو حفظ شد. همین‌طور درباره تحریم‌ها که یکجا برداشته شود که متأسفانه این را هم انجام ندادند.

در بیانیه لوزان ـ که در واقع توافقنامه هست ـ این قضیه وجود دارد. در جلسه کمیسیون آقای کریمی قدوسی به آقای ظریف گفت شما به آقا جوابی دادید که نادرست بود. آقای کریمی قدوسی خیلی عادی مطرح کرده بودند، ولی ایشان عصبانی و بلند شد و با داد و بیداد گفت نه، این حرف‌ها دروغ است بلند شده بود که برود. آقای بروجردی، رئیس کمیسیون گفت شما بنشینید. چرا عصبانی می‌شوید؟ فرض می‌کنیم حرف ایشان نادرست است و شما چنین حرفی را نزده‌اید. اینکه عصبانیت ندارد. بعد به آقای کریمی قدوسی گفتند وقت شما تمام شده است و حق صحبت ندارید. ایشان اصرار کرد که صحبت کند. دو سه نماینده خاصی که معمولاً در این جلسات خاص می‌آیند شروع به اذیت کردند و به آقای کریمی قدوسی گفتند شما حق ندارید چنین حرفی را بزنید، چرا اصلاً این حرف‌ها را می‌زنید؟ آقای کریمی قدوسی هم جواب ایشان را داد و ایشان هم ناراحت شد و صدایشان در مقابل صدای عده‌ای بالا رفت و گفت من باید حرفم را بزنم. چرا اجازه نمی‌دهید حرف بزنیم؟

دوستان موافق توافقنامه هم سؤالات بجایی مطرح کردند

بالاخره با سر و صدایی که ایجاد شد وقتم گرفته شد. صدایشان بالا رفت و ایشان هم عصبانی شد. ما به آقای کریمی قدوسی گفتیم شما نگران نباشید. دیگر ایشان به احترام دوستان سکوت کرد و حرف نزد. بعد دوستان شروع به مطرح ساختن نکاتی کردند و اشکالاتی مطرح شد. متأسفانه بعضی از دوستان گفتند چرا شما از آقا چیزی را نقل می‌کنید؟ صحبت‌های آقا عمومی است. نوبت من شد و دو سه نکته را مطرح کردم. دوستان دیگر هم مطرح کردند، مثل آقای بذرپاش. حتی دوستانی که موافق بودند سئوالات بسیار بجایی را مطرح کردند که اگرچه با شما موافقیم، اما این نگرانی‌ها برای ما در این بیانیه لوزان وجود دارد. من هم فرمایش آقا را مطرح کرده و بیرون از جلسه هم با ایشان صحبت کردم.

عراقچی می گوید با مذاکره توانستیم کشور را از زیر فصل هفت خارج کنیم و شما می گویید خودمان پیشنهاد رفتن تحت فصل هفت را داده ایم؟ کدام درست است؟

ابتدا سئوال کردم که شما گفتید این بیانیه و تعهدات که بعداً هم امضا می‌شود و تا تیرماه الزامی می باشد، می‌خواهیم به فصل هفت منشور سازمان ملل ببریم. گفتم ما نمی‌دانیم حرف شما را بپذیریم یا حرف آقای عراقچی را. چند ماه پیش آقای عراقچی در همین کمیسیون امنیت ملی آمده بود و کاملاً به حرف‌هایشان گوش دادم. ایشان گفت کشوری که زیر فصل هفت منشور سازمان ملل برود، حتماً منتهی به جنگ می‌شود. یکی از کارهای بسیار بزرگی که این تیم مذاکره‌کننده انجام داد این بود که توانسته است تنها کشوری را که منتهی به جنگ می‌شد با مذاکره خارج کند. این اولین بار در جهان است که کشوری را که زیر فصل هفت است را بتوان با مذاکره کاری کنیم که منتهی به جنگ نشود. لذا برداشتی که از صحبت‌هایشان کردیم این بود که ما ناجی کشور هستیم تا از زیر فصل هفت خارج کنیم.

به آقای ظریف گفتم آقای عراقچی این را می‌گوید و حالا شما می‌گویید ما خودمان پیشنهاد داده‌ایم که ما را تحت فصل هفت ببرند! کدام حرف درست است؟ در آنجا معتقد بودم آن حرف اشتباه بود، اصلاً در زیر فصل هفت بند ۴۱ هستیم. شاید دوستان اطلاعات دقیقی ندارند، به خاطر اینکه بند ۴۲ آن بحث نظامی و بند ۴۱ فقط در باره تحریم است. چرا این‌طور گفته می‌شود هر کشوری که زیر فصل هفت رفت منتهی به جنگ می‌شد؟ اصلاً این حرف اشتباه بود. الان هم که گفته می‌شود ایران را به زیر فصل هفت می‌بریم اشتباه است. برای اینکه تضمین بگیریم راهش این است که در توافقنامه یک کلمه بنویسیم هر گاه طرف مقابل نقض کرد ایران به هر ظرفیت و در هر سطحی مجاز است غنی‌سازی کند. چرا زیر فصل هفت ببریم که خودمان دچار مشکل بشویم؟

کشوری که نیم ساعت هم سر تعهدات خود باقی نمی ماند چگونه قابل اعتماد است؟

نکته دومی که مطرح کردم این بود که متن منتشر شده امریکایی‌ها را شما می‌گویید نه، درست نیست و در همین جلسه هم مطرح کردید. گفتم بالاخره یا آنها دارند دروغ می‌گویند یا طرف ما دارد دروغ می‌گوید، اما معتقدم طرف ما دروغ نمی‌گوید، شما دروغ نمی‌گویید، آنها دارند دروغ می‌گویند، ولی این سئوال وجود دارد که شب جمعه‌ای آمدید بیانیه را خواندید و فردایش جان کری و اوباما این حرف‌ها را زدند و متنی را در سایت وزارت امورخارجه نشر دادند. آقای ظریف گفت فردایش نبود، نیم ساعت بعد از بیانیه لوزان بوده است. گفتم به امریکایی که نیم ساعت بعد از تعهد و توافق با شما زیر تعهدش می‌زند و دروغ می‌گوید، دارید بر سر منافع ملت تعهد می‌دهید و با او قرارداد می‌بندید؟ چرا رفتید با او قرارداد بستید؟ این همان کسی است که به گفته خودتان نیم ساعت بعد زیر تعهدات خودش می‌زند و دروغ می‌گوید.

آقای ظریف! شما قبلا جزء همان تیمی بودید که دو سال کشور را از برنامه هسته ای عقب انداختید

درباره نکته سوم گفتم من حرف خصوصی شما با آقا را نمی‌خوانم، اجازه بدهید حرف عمومی آقا را بخوانم. مقام معظم رهبری فرمود کشور در بحث هسته‌ای در سال‌های ۸۳ و ۸۴ دو سال عقب افتاد. گفتم چرا عقب افتاد؟ بعد گفتم آقای ظریف مسائل هسته‌ای ما و تیم مذاکره‌کننده چه بودند که کشور را دو سال عقب انداختند. این صحبت عمومی آقاست، صحبت خصوصی نیست که شما تکذیب کنید و بگویید ایشان این حرف را نزده‌ است. صحبت آقاست و صحبت شما نیست. آقای ظریف شما در تیم مذاکره‌کننده بودید. مگر این‌طور نبود؟ متأسفانه کشور دو سال عقب افتاد.

مقام معظم رهبری تأکید بر ضرر داشتن مذاکره با امریکا دارند اما شما اصرار بر مذاکره کردید

صحبت دیگری از مقام معظم رهبری را مطرح کردم و گفتم باز هم خودت در آن جلسه تشریف داشتی و بودی. این هم عمومی است. در دیدار سفرا با آقا، ایشان فرمود مذاکره با امریکا جز ضرر برای کشور هیچی ندارد. غیر از این است؟ شما آنجا بودید. به آقای بروجردی گفتم اجازه بدهید این را بخوانم. گفتند نه وقت تمام شده است. گفتم متن دستم هست و صحبت عمومی است و بگذارید بخوانم. گفتند نه وقت تمام شده است. آقای ظریف در اینجا یا بعد از صحبت یکی از دوستان راجع به مذاکره جوابی داد. گفت همان جا آقا فرمودند می‌خواهند مذاکره کنند، بکنند. بنده هر چه گفتم جواب آقای ظریف را بدهم و از روی متن بیانات مقام معظم رهبری بخوانم، نگذاشتند و گفتند حق ندارید. آقای ظریف بیرون تشریف آوردند و پیشش رفتم. گفتم آقای ظریف پس قبول دارید آقا در دیدار با سفرا به شما فرمودند مذاکره با امریکا جز ضرر برای کشور هیچی ندارد. از طرف دیگر می‌گویید آقا گفته‌اند بروید مذاکره کنید. یک سئوال از شما دارم. آیا آقا حکیم است و می‌داند دارد چه می‌گوید؟ گفت بله. گفتم حکیمی بگوید مذاکره با امریکا جز ضرر برای کشور هیچی ندارد، اما بروید مذاکره کنید. اتفاقاً گفتند اگر می‌خواهند مذاکره کنند بکنند. چرا یک حکیم این حرف را می‌زند وقتی می‌داند ضرر دارد؟ آیا این جز این نیست که شما اصرار دارید؟ حتماً نکته‌ای هست، والا رهبری که می‌گوید برای کشور ضرر دارد، چرا شما اصرار به مذاکره دارید؟ ایشان گفت نکاتی هست و تمام شد.

دوستان آقای ظریف هم نگران شدند

این را که گفتم دو سه نفری که سر آقای کریمی قدوسی داد و بیداد کرده بودند -به خاطر آن نکته که آقای ظریف عصبانی و بلند شد و بعضی از دوستانی که مدافع آقای ظریف بودند، خیلی جدی سر و صدا کردند و آقای کریمی قدوسی هم در مقابل اینها سکوت نکرد و جوابشان را داد- همان دوستان هم که از آقای ظریف دفاع می‌کردند انتقاد و نگرانی‌شان را گفتند که چه ضمانتی وجود دارد. به قول شما امریکا نیم ساعت بعد زیرش زد. همین دوستان مدافع آقای ظریف به این نکته که رسیدند منصفانه گفتند. البته آقای ظریف جواب نداد و گفت فرصت نیست. جواب‌ها باشد بعداً، فقط سئوالات مطرح شد و هیچ جوابی نداد.

ظریف گفت در جلسه غیرعلنی جواب سؤالات را می دهم!

به این نکته خوب توجه کنید: ظریف گفت در جلسه غیرعلنی جواب می‌دهم. جلسه غیرعلنی که جواب اینها را نمی‌دهد. در آنجا اگر رئیس مجلس لطف کنند و اجازه بدهند ایشان یکطرفه حرف نزند. معمولاً در جلسات یکطرفه حرف می‌زند و می‌رود. متأسفانه اخبار و نکاتی گفته نمی‌شود و غیر علنی شدن جلسه هم ضرورتی با علنی شدنش ندارد، چون خبری به نماینده‌ها نمی‌دهند. خودمان خبرها را داریم و همه نماینده‌ها گله دارند که اصلاً چرا جلسه غیرعلنی است. بعضی از نماینده‌ها خیلی ناراحت بودند، فردو که این‌طور شد، یکی از نماینده‌ها در صحبت‌هایش گفت این هزار تایی که گرفتید و دارد در فردو می‌چرخد، چرا به امریکایی‌ها تعهد دادید در آن اصلاً غنی‌سازی نشود؟ آقا فرموده است هزار تا باشد، اما شما باید مجوز می‌گرفتید که در آنجا غنی‌سازی باشد. پس چرا گفتید دو تا آبشارش ده سال بچرخد؟ به شوخی می‌گفتند پس لااقل آبمیوه‌گیری‌اش کنید. یکی می‌گفت نه، نزدیک قم است آنجا سوهان‌پزی شود! این حرف نماینده‌هاست.

دولت علیه منتقدین هسته ای خود خفقان رسانه ای ایجاد کرده است

یک نکته بگویم که متأسفانه دولت در حال ایجاد خفقان زیاد بوده و بصورت جدی با رسانه‌ها برخورد می‌کند. صدا و سیما یکجانبه افرادی را می‌آورد و هر چه تقاضا می‌کنیم، حداقل وقت کوتاهی به منتقدین بدهند، زمان داده نمی‌شود. در یکی از مجموعه‌های پژوهشی در یکی از شهرها سخنرانی داشتم و به من خبر دادند از تهران تماس گرفته‌ و سخنرانی شما را لغو کرده‌اند. دانشگاه دیگری گفته است اصلاً فلانی خط قرمز است و حق ندارد به دانشگاه بیاید و حرف بزند. با ایجاد جو خفقان تمامی سخنرانی‌ها را لغو می‌کنند. قرار شد در بررسی توافقنامه لوزان ـ به قول آنها بیانیه لوزان ـ که بروند و توضیح بدهند، کلاً دارند جلوی هر حرف زدن را می‌گیرند دارند خفقان ایجاد می‌کنند و این درست نیست. مقام معظم رهبری فرمودند انتقاد باید آزاد باشد، عده‌ای دلواپس و نگران‌اند. بیایند منطقی جواب بدهند و این‌جور ایجاد خفقان از ناحیه دولت درست نیست.

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسم الله الرحمن الرحیم

او(وزیر انرژی آمریکا) همچنین درباره مرکز اتمی فردو که در نزدیکی قم در دل کوه ساخته شده است گفت: "حدود دو سوم (یعنی یک سوم باقی میماند ) سانتریفوژ‌ها و زیرساخت‌های فردو فورا برچیده خواهد شد. حدود ۱۰ درصد سانتریفوژ‌ها به گردش ادامه خواهند داد اما غنی سازی اورانیوم یا غنی سازی تحقیقاتی در آن انجام نخواهد شد. اجازه ورود اورانیوم به داخل فردو داده نخواهد شد. آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور مداوم سایت را زیر نظر خواهد گرفت و در آینده فردو به یک آزمایشگاه فیزیک و تولید ایزوتوپ‌های پزشکی تبدیل خواهد شد."

به نقل از بی بی سی فارسی

--------------------------------------------------------

واقعا درست فرمود

اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید

بنده خدا آقای ظریف

ویرایش شده در توسط ahmad1361
  • Upvote 2
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اولین مناظره هسته ای ۱۷ ماه پس از توافق ژنو
محمدی: بعد از ۱۰ سال محدودیت دوباره باید درباره غنی سازی مذاکره کنیم/ دوران جدیدی از عملیات سایبری و ترور، ما را تهدید خواهد کرد/ بهشتی پور: چشم بازرسان را می بندیم و با جی پی اس مکان را برایشان مشخص می کنیم!
وی افزود: روسیه که کشور نیمه متحد ماست برای راه اندازی نیروگاه بوشهر بیش از بیست سال زمان صرف کرد و اکنون که قرار است آمریکایی ها در نوسازی رآکتور اراک مشارکت کنند معلوم نیست چقدر طول خواهد کشید.

رجانیوز: ۱۷ ماه پس از توافق ژنو، بالاخره اولین مناظره تلویزیونی درباره موضوع هسته ای با حضور مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی و حسن بهشتی پور کارشناس مسائل بین الملل در شبکه خبر برگزار شد.

بهانه این مناظره، اختلاف تفسیرها درباره دستاوردهای مذاکرات لوزان سوئیس بود، با این حال پخش مناظره هسته ای از رسانه ملی نشان داد ، بازگویی برخی از حقایق که توسط مقامات دولتی گفته نمی شود یا پنهان می ماند می تواند تصویر درستی از دستاوردهای مذاکرات را برای مردم به به همراه داشته باشد.

به گزارش رجانیوز، در ابتدا آقای بهشتی پور درباره نقاط ضعف و قوت بیانیه لوزان سوئیس گفت: مهمترین نقطه قوت این بیانیه به رسمیت شناختن غنی سازی اورانیوم در ایران است که قرار شد تا میزان سه و ۶۷ صدم درصد غنی سازی کند.

وی مدعی شد: این به مقداری است که برای تولید برق در بوشهر نیاز داریم و این یک دستاورد است.

بهشتی پور ادامه داد: نگرانی ای که در این بیانیه وجود دارد موضوع کد ۳/۱ است که ترتیبات اجرایی و چگونگی اجرای آن مهم است.

وی گفت : توافق باید به گونه ای تدوین شود تا تفسیرهای دوگانه از آن استنباط نشود.

بهشتی پور افزود: آنها آب سنگین اراک را پذیرفتند و ماهیت رآکتور اراک، آب سنگین باقی خواهد ماند و این دستاورد مهمی است.

در ادامه مهدی محمدی کارشناس مسایل سیاسی و روزنامه نگار گفت: حداقل ۲ نکته مثبت در این بیانیه وجود دارد.

وی افزود: نکته مثبت نخست اینکه چیزی به نام تعلیق تحریم های اقتصادی ولو به نحو مبهم و تفسیر پذیر در آن آمده است. محمدی ادامه داد: نکته مثبت دوم این است که به هر حال یک برنامه غنی سازی در این بیانیه وجود دارد ولو محدود و با حق ما در معاهده ان پی تی فاصله دارد.

نقاط ضعف بیانیه لوزان

وی با بیان اینکه نقاط ضعف و مبهمی هم در بیانیه لوزان وجود دارد آنها را برشمرد و گفت: اولین نکته این است که برنامه غنی سازی که اکنون وجود دارد با نیاز ما تطبیق ندارد یعنی در هشت سال آینده ۱۹۰ هزار سو غنی سازی نیاز داریم در حالی که غنی سازی که اینجا وجود دارد حجم موادی که به ما می دهد به اندازه نیاز نیروگاه بوشهر نیست.

محمدی افزود: بوشهر سالانه ۳۰ تن مواد باید مصرف کند در حالی که ما با این ظرفیت غنی سازی حداکثر ماهانه بتوانیم ۵ تا ۶ کیلو مواد تولید کنیم.

وی شرایط تعلیق را مبهم دانست و افزود: ایراد بعدی این است که این توافق؛ مشکل جدی زمان بندی دارد.

وی ادامه داد: مشکل جدی بعدی مسئله دسترسی ها و بازرسی های پروتکلی است که خطرات حفاظتی و امنیتی بسیار جدی برای ما ایجاد می کند.

محمدی گفت: نقطه ضعف دیگر محدودیت در موضوع تحقیق و توسعه است و قرار نبود محدودیتی در این زمینه وجود داشته باشد اما متأسفانه در این بیانیه اندک محدودیت هایی به صورت مبهم وجود دارد.

وی افزود: نکته آخر هم از دست رفتن مواد هسته ای است، که بزرگترین سرمایه ماست و اگر قرار باشد انرا انباشت نکنیم در واقع برنامه هسته ای ما بخش مهمی از موجودیت خود را از دست می دهد.
در ادامه مناظره مجری پرسید: آژانس سابقه خوبی ندارد، آیا می توان به گزارش آژانس اعتماد کرد؟

بهشتی پور : عملکرد آژانس مثبت بوده است!

بهشتی پور در پاسخ با بیان اینکه آژانس گزارش های مثبتی هم داده است گفت: آژانس همیشه گزارش منفی نداده است.

وی افزود: آژانس بین المللی انرژی هسته ای تنها نهاد با صلاحیت بین المللی است که از نظر حقوقی و فنی می تواند نظر دهد که آیا ایران آن چرا که توافق کرده، اجرایی کرده است یا نه و نهاد جایگزین، ندارد.

بهشتی پور ادامه داد: از آذر سال ۹۲ که آژانس بین المللی انرژی اتمی بر توافق ژنو نظارت کرد، ۱۰ گزارش ارائه کرد که در همه آنها گفته ایران کارهایی را که متعهد شده، انجام داده است.وی افزود: بنابراین عملکرد یک و نیم ساله گذشته آژانس مثبت بوده است.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: اگر در اثر توافق جامع هسته ای، ایران تعهداتی را بپذیرد، آژانس همان روال را ادامه می دهد.

بهشتی پور افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته درباره مسائلی که ندیدیم نمی توانم نظر بدهیم، روال هم این است که آژانس درباره مسائلی که دیده نظر می دهد و آنچه ندیده نمی تواند تأیید کند، ضمن اینکه در سال های گذشته فشارهای بین المللی علیه برنامه هسته ای ایران وجود داشت.

وی ادامه داد: اکنون اگر بر فرض توافق جامعی میان ایران و گروه ۱+۵ امضا شود، آنها طبق روال قبلی روی ایران فشار نمی آورند زیرا خود آنها این توافق را انجام داده اند بنابراین دیگر فشار سیاسی وجود نخواهد داشت.

آژانس تاکنون به تعهدات خود عمل نکرده است

در ادامه مناظره دو کارشناس با موضوع دیدگاه های متفاوت درباره بیانیه لوزان سوئیس به این سئوال پرداخته شد که آژانس بین المللی انرژی هسته ای که ملاک راستی آزمایی توافق هسته ای در تیرماه است آیا تاکنون به درستی عمل کرده است؟

مهدی محمدی پیش از پاسخ به این سئوال و تا قبل از به نمایش درآمدن اسلایدش گفت: مطرح کردن این مسائل به معنای زیرسئوال بردن زحمات آقایان تیم مذاکره کننده نیست بلکه ما از کید و حیله دشمن غدار صحبت می کنیم.

وی با بیان اینکه اساسا کسی مخالف توافق نیست و ما هم موافق توافقیم اما توافق خوب افزود: در توافق بده بستان وجود دارد اما باید دید در توافق نهایی در تیرماه آیا تحریم ها به طور یکجا لغو می شود یا نه؟

محمدی گفت: اگر امتیازات جدی هسته ای بدهیم و لغو تحریم ها را نگیریم توافق خوبی نکرده ایم.

در ادامه بهشتی پور دیگر کارشناس و تحلیلگر از محمدی خواست راجع به سئوال مطرح شده پاسخ دهد نه چیز دیگری که محمدی اظهار داشت: منتظر به نمایش درآمدن اسلایدم هستم و در این حین با به نمایش درآمدن اسلاید (متن توافق ژنو و بیانیه لوزان) گفت: بر اساس توافق انجام شده در ژنو باید تحریم های شورای امنیت به طور کامل لغو می شد و نقش آژانس بین المللی انرژی هسته ای در این میان بر اساس متن بیانیه مشترک جدی است.

وی با بیان اینکه آژانس بایستی تعهدات ما را ودی فای می کرد افزود: پس از ان باید به سراغ تحریم های اتحادیه اروپا می رفتیم که در این باره گفته شده بود اجرا ی آن(تحریم های اقتصادی و مالی و نه تحریم انرژی) بایستی خاتمه یابد به شرطی که ابتدا ما همه تعهداتمان را انجام می دادیم یعنی مواد غنی شده به ۳۰۰ کیلو کاهش، ماشین های فردو ۱۰۰۰ دستگاه، نطنز ۵ هزار دستگاه، قلب راکتور اراک نابود و زیرساخت های غنی سازی جمع می شد.

بهشتی پور در این حین با قطع صحبت های محمدی گفت: تحریم های مربوط به انرژی همان تحریم های مالی است و قلب راکتور اراک نابود نشد بلکه بازسازی شد که هر دوی این مطالب با مخالفت محمدی روبرو شد.

محمدی گفت: دیگر تعهد ما بر اساس توافق ژنو پذیرش دسترسی های فراتر از پروتکل آژانس بود و با انجام همه این تعهدات به تحریم های امریکا می رسیم که آنهم قرار بود فقط استپ موقت کند نه لغو.
این کارشناس با بیان اینکه آژانس بین المللی انرژی هسته ای، آژانس رژیم صهیونیستی است که در گروه فشار به ایران قرار دارد افزود: آژانس تاکنون به تعهدات خود بر اساس توافق ژنو عمل نکرده است.

دفاع همه جانبه بهشتی پور از آژانس

در ادامه بهشتی پور با اعتراض به محمدی گفت: آقای محمدی تکنیکش این است که چند موضوع را مطرح کند در صورتی که قرار ما این بود که بر اساس سئوال مجری مناظره، راجع به یک موضوع آن هم نقش آژانس بپردازیم .

وی افزود: درباره اورانیوم بحث اصلا نابود کردن آن نبوده بلکه بحث اکسیدکردن است و وقتی اکسید می شود آماده استفاده در صفحات سوخت است.

بهشتی پور گفت: آقای محمدی می خواهد با زرنگی تعلیق تحریم ها را گردن آژانس بیاندازد در صورتی که اصلا این موضوع ربطی به آژانس ندارد.

وی افزود: نکته بعد این است که آژانس صلاحیت دارد که بگوید در توافق تیرماه از نظر فنی و حقوقی ایران به تعهداتش عمل کرده است یا نه و کس دیگری هم نمی تواند این نقش آژانس را داشته باشد.

بهشتی پور گفت: در سوابق آژانس نیز هست که آنچه را دیده است تایید می کند و آنچه را ندیده تایید نمی کند.

محمدی :چطور از آژانسی حمایت می کنید که باعث شهادت دانشمندان شد

در این حین محمدی با واکنش به صحبت های بهشتی پور راجع به آژانس بین المللی انرژی هسته ای گفت: تعجب می کنم چطور شما از آژانسی دفاع می کنید که اطلاعات دانشمندان هسته ای ما را به بیرون درز داد و باعث شهادتشان شد.

وی با ناکارآمد خواندن نقش آژانس در توافق ژنو افزود: مذاکره کنندگان ما باید بگردند و سازوکار صحیح دیگری غیر از آژانس پیدا کنند چرا که گذشته و سوابق آژانس معلوم و همواره درباره ایران خلاف نوشته است .

محمدی به بهشتی پور گفت: شما از آژانس و آمانو دفاع می کنید واقعیت این است که انها به عنوان عضوی از گروه فشار علیه ایران عمل کرده اند.

می خواهند بر تاسیسات نظامی ما هم نظارت داشته باشند

وی افزود: اینجا(توافق تیرماه) دیگر ژنو نیست اینجا تعهداتی مانند پی ام دی مطرح است که باید حواسمان جمع باشد چرا که آنها می خواهند به تاسیسات نظامی ما نیز نظارت داشته باشند.

محمدی گفت: چرا آژانس در گزارش های خود چیزی درباره استپ کردن تحریم های امریکا ننوشته است.

وی افزود: نکته مهم این است که ما کارهایی را که باید انجام شود انجام دهیم بعد بحث لغو تحریم ها مطرح شود و مسئله همزمانی که مطرح می کنند وجود ندارد، مگر قرار نبود تحریم ها یکجا لغو شود.
بهشتی پور گفت: البته وقتی آژانس تأیید کرد که چه کارهایی انجام شده، در خصوص لغو تحریم ها هم صحبت خواهد شد.

توضیح بهشتی پور درباره لغو یا تعلیق تحریم ها!

مجری پرسید: مقامات آمریکایی بحث تعلیق را می گویند و ما نیز بحث لغو را و این احساس نگرانی وجود دارد که کدام خواهد شد.

بهشتی پور گفت: البته آنچه غرب درباره این مسئله می خواهد انجام دهد در توافق تیر ماه خواهد آمد، مثل اینکه ما می خواهیم مسکنی بخریم، در مرحله اول در مشاور املاک مبایعه نامه تنظیم می کنیم و بعد از انجام یک سری مراحل که متعهد شده ایم کار اصلی در محضر انجام خواهد شد و کلید منزل را در محضر تحویل می دهند، آنچه آمریکایی ها می گویند و تعلیق را مطرح می کنند از قول و زبان آمریکایی هاست اما وزیرخارجه ما می گوید بعد از تیر ماه حتماً تحریم بخش های اقتصادی و مالی لغو خواهد شد و بخش مربوط به تسلیحات می ماند که البته ما در تأمین تسلیحات خودمان خودکفا هستیم و نیازی هم نداریم و مسئله اصلی، انرژی است که در بخش اقتصادی تعریف می شود.

لغو تحریم های مالی و اقتصادی مشروط به گزارش آژانس شده است

محمدی گفت: در خصوص تحریم ها گفته می شود که آمریکایی ها اول تحریم های خود را متوقف می کنند و در این حالت زیرساخت های تحریم سر جایش باقی است و لغو تحریم های اقتصادی و مالی هم مشروط شده به گزارش آژانس و در این متن چیزی به معنی لغو به صورت همزمان نیامده است و امکان به وجود آوردن محدودیت های جدید وجود دارد و لغو تحریم ها از طرف آمریکایی هاست که بایستی تحریم ها را بردارند و اوباما هم در این باره صحبت کرده و حرف او هم سند است و با این متن هم نمی توان جلوی سوء استفاده را گرفت و من از دوستان می خواهم که بروند متن را طوری بنویسند که آمریکایی ها نتوانند سوء استفاده کنند.

تایید بهشتی پور بر مشروط بودن تحریم های اقتصادی و مالی

بهشتی پور گفت: البته این برداشت شخصی است، قرار شده که در اولین زمان پس از امضای قرارداد، شورای امنیت دو سه روز بعد قطعنامه صادر کرده و قطعنامه های قبلی را لغو کند تا در یک نشست دیگر اعلام کند که توافق های جدیدی با ایران انجام داده ایم که برای هر دو طرف تعهدآور است که موسوم به برجام باشد و در آنجا مشخص است که هر کدام از طرفین چه اقداماتی باید انجام دهند. ایران تعهدات خود را انجام خواهد داد و وقتی که آژانس آن را تأیید کرد تحریم ها لغو خواهد شد.

بهشتی پور افزود: امریکا می گوید در مرحله اول تعلیق می کنیم و شبهات آقای محمدی در تیر ماه برطرف خواهد شد و مشخص خواهد شد که دقیقاً هر کسی باید چه کاری بکند.

مجری گفت: بر اساس رصد در فضای مجازی بحث خلف وعده طرفین وجود دارد و اینکه کدام طرف خلف وعده هایی انجام داده است.

برگشت پذیری برای ایران خیلی دشوار خواهد بود

محمدی گفت: مسئله این است که پس از انجام تعهدات ایران و در صورت تأیید آژانس ما تازه می رسیم به آمریکا که دشمن ماست و در این زمان برگشت پذیری برای ایران خیلی دشوار خواهد بود وقتی که زیرساخت ها را جمع کردید، قلب رآکتور اراک خاموش شد و در آن زمان آمریکایی ها خلف وعده کردند برگشت پذیری دشوار خواهد بود و شاید دو سه سال طول بکشد که برگشت پذیری انجام شود.

بهشتی پور گفت: بحث مهم این است که اولاً ما دستاورد مهمی با این توافق بدست آوردیم و آن اینست که هر دو طرف می توانیم برگردیم به جای اول خودمان و مراحل اجرای توافق ها کلی نیست بلکه بر اساس حساب و کتاب مشخص نوشته شده است. همچنین هیچ کدام حقی را از خود لغو نکرده اند یا درباره همه چیز توافق خواهد شد و یا کاری انجام نخواهد شد و در این صورت برگشت پذیری ممکن است و مراحل انجام کار به صورت تدریجی مشخص شده و دبه در آوردن در آن خیلی سخت خواهد بود. بالأخره ما هوشمندانه یک سری حقوق خود را پیش بینی می کنیم و باید توجه داشته باشیم که تحقیق و توسعه ما بر روی دستگاههای پیشرفته مانند ir۸ ادامه خواهد یافت و ما قادر به ادامه تحقیق و توسعه در این علوم و فنون پیشرفته خواهیم بود. همچنین امکان همکاری بین المللی در خصوص مسائل هسته ای فراهم خواهد شد.

وی افزود: ما الآن در این زمینه فقط با روسیه همکاری داریم اما با این توافق می توانیم از علوم و دستاوردهای سایر کشورها هم استفاده کنیم. ما می توانیم با پنج هزار سانتریفیوژ هم تحقیق و توسعه خود را انجام دهیم و اگر آنها تخلف کردند می توانیم برگردیم. فردو با داشتن هزار سانتریفیوژ مانند یک ضمانت عمل می کند. البته من قبول دارم که در نظام بین المللی زور و حق کشی وجود دارد اما در این توافق طوری مهندسی شده است که بتوانیم از زیر فصل هفتم شورای امنیت خارج شویم.

بعد از ۱۰ سال محدودیت هم باید درباره غنی سازی با آمریکا مذاکره کنیم

محمدی در ادامه گفت: در متن بیانیه مشترک آمده است که زمان محدودیت برنامه غنی سازی ایران، ۱۰ سال است آیا معنی آن این است که پس از ده سال، محدودیت ها بر غنی سازی ایران به طور کامل از بین می رود.

وی ادامه داد: اما این گونه نیست و پس از این بازه زمانی باید دوباره با آمریکا مذاکره کنیم که آیا اجازه غنی سازی به ما می دهند یا خیر.

محمدی تأکید کرد: باید مراقب حقه بازی های آمریکایی ها باشیم و توافق به گونه ای نوشته شود تا آمریکا نتواند آن را به نفع خود تفسیر کند.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: متن فعلی بیانیه کاملاً‌ ابهام دارد و در توافق نهایی باید صریح نوشته شود که پس از ۱۰ سال محدودیت های غنی سازی به طور کامل برداشته می شود یا خیر.

بهشتی پور : آمریکا حقه باز است و منافع خود را برجسته کرده

بهشتی پور هم گفت: دو طرف پس از اعلام بیانیه مشترک هسته ای لوزان سوئیس سعی کردند آن بخش را که مطلوب خودشان بوده است برجسته کنند.

وی افزود: قرار است در توافق نهایی میان ایران و گروه ۱+۵ به صراحت نوشته شود که محدودیت های غنی سازی ایران، ۱۰ سال خواهد بود.

این کارشناس مسائل بین الملل تأکید کرد: آمریکایی ها حقه باز هستند و آنچه را که در بیانیه به نفع آنهاست برجسته و محدودیت های ایران را نیز برجسته می کنند.

بهشتی پور گفت: ایران در چارچوب پروتکل الحاقی نظارت هایی را پذیرفته است که ۱۴۶ کشور دیگر نیز آن را پذیرفته اند.

وی افزود: کل مسئله ما با آمریکا، بهانه است اما مذاکره و نرمش قهرمانانه، این بهانه را از آنها می گیرد.

بهشتی پور: مذاکره کنندگان فعلی در یک سال و نیم به دستاوردهایی رسیدند که مذاکره کنندگان قبلی در ۶ سال نرسیدند!

بهشتی پور ادامه داد: مذاکره کنندگان قبلی ایران، ۶ سال مذاکره کردند اما به جایی نرسیدند اما مذاکره کنندگان فعلی یک و نیم سال مذاکره کردند و این دستاوردها را بدست آوردند.محمدی در پاسخ به این مطلب بهشتی پور گفت: مذاکره کنندگان پیشین در شش سال مذاکره خود سرمایه ای فراهم کردند که مذاکره کنندگان فعلی با توجه به آن توانستند این توافق را انجام دهند.
وی افزود: قبلاً هم این دوستان بر سر کار بودند اما نتوانستند کاری کنند.

بازطراحی نیروگاه اراک چقدر طول می کشد؟

محمدی در ادامه این برنامه درباره رآکتور اراک گفت: نکته مثبت بیانیه لوزان سوئیس این است که رآکتور اراک، آب سنگین باقی خواهد ماند اما نکته این است که این فرایند نوسازی و بازطراحی چقدر طول خواهد کشید؟

وی افزود: روسیه که کشور نیمه متحد ماست برای راه اندازی نیروگاه بوشهر بیش از بیست سال زمان صرف کرد و اکنون که قرار است آمریکایی ها در نوسازی رآکتور اراک مشارکت کنند معلوم نیست چقدر طول خواهد کشید.

محمدی ادامه داد: در توافق نهایی بازطراحی نیروگاه اراک باید مشروط به زمان بندی معین باشد.

چرا سوخت راکتور اراک را بدون مابه ازا صادر می کنیم؟

وی گفت: نکته دیگر این است که چرا ما باید سوخت مصرف شده راکتور اراک را بدون دریافت مابه ازایی صادر کنیم.

محمدی افزود: اگر آنها می خواهند این سوخت را ببرند باید در ازای آن چیزی بدهند و این نکته کلیدی است که چیزی می دهیم اما در ازای آن چیزی دریافت نمی کنیم.

بهشتی پور در پاسخ با اشاره به اینکه باقی ماندن ماهیت رآکتور آب سنگین اراک دستاورد بزرگی است گفت: در شرایط تحریم، دانشمندان ما دسترسی به امکانات لازم و به روز را نداشتند اما در توافق نهایی قرار است غربی ها در بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک با ما همکاری کنند و امکانات لازم را نیز در اختیار بگذارند.

وی افزود: بنابراین ما پسماند سوخت نیروگاه اراک را می دهیم و در مقابل آن تحریم ها برداشته می شود و همچنین کشورهایی در زمینه نوسازی این نیروگاه با ما همکاری می کنند بنابراین ما در ازای سوخت نیروگاه اراک، همکاری های بین المللی در جهت ارتقای علمی دانشمندان خود را دریافت می کنیم.

اقدام غیرقانونی تیم مذاکره کننده درباره وعده تصویب پروتکل الحاقی به ۱+۵

دو کارشناس شرکت کننده در مناظره برنامه دوشنبه شب تیتر شبکه خبر همچنین راجع به بیانیه لوزان سوئیس در ادامه به موضوع پروتکل الحاقی و صحبت های اخیر اوباما پرداختند.

محمدی گفت: در متن بیانیه مشترک آمده است ما تا قبل از تصویب مجلس شورای اسلامی، پروتکل الحاقی را داوطلبان اجرا کنیم و این غیرقانونی و خلاف مصوبه مجلس است.

وی افزود: دوستان ابتدا باید می آمدند و با نمایندگان مجلس مشورت می کردند امیدواریم در متن نهایی این موضوع اصلاح شود.

محمدی گفت: موضوع دیگر اینکه دسترسی هایی که در بیانیه مشترک برای آژانس در نظر گرفته شده فراتر از وظایف آژانس است.

وی با بیان اینکه در بیانیه لوزان وظایفی فراتر از پروتکل الحاقی با عنوان دسترسی های بیشتر امده است افزود: دسترسی بیشتر از پروتکل الحاقی یعنی رژیم بازرسی ویژه، در حالی که کشورها حداکثر پروتکل الحاقی را امضا می کنند.

محمدی گفت: اوباما هم گفت رژیم بازرسی که در ایران اجرا خواهد شد در هیچ جای دنیا اجرا نمی شود.

وی افزود: زنجیره تأمین یعنی مجموعه آدم ها، شرکت ها و ظرفیت های داخلی و خارجی برای تأسیسات هسته ای، یعنی اگر ما یک پیچ استفاده می کنیم به اطلاع آنها باید برسانیم.

کل غنی سازی را بدهیم بهتر است تا اطلاعاتمان را به موساد و سیا بدهیم!

محمدی گفت: من معتقدم ما اگر کل غنی سازی مان را بدهیم بهتر است که اطلاعاتمان را به موساد و سیا بدهیم.

وی در ادامه به موضوع pmd اشاره کرد و افزود: pmd پل بحث هسته ای و نظامی ماست و بهانه ای است تا به برنامه تسلیحاتی و موشکی ما ورود پیدا کنند.

محمدی گفت: در حوزه دسترسی و بازرسی اگر آنچه در بیانیه لوزان آمده در توافق نهایی تأیید شود، دوران جدیدی از عملیات سایبری و ترور، ما را تهدید خواهد کرد.

اظهارات جالب بهشتی پور درباره شیوه بازرسی بر مبنای پروتکل الحاقی

درادامه بهشتی پور کارشناس مسایل بین الملل گفت: این حرف های آقای محمدی دل مردم را خالی می کند در صورتی که حقیقت موضوع این طور نیست.

وی افزود: مسئله پروتکل الحاقی دو بخش مهم دارد؛ ۱- نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران که ایران در این خصوص هیچ معذوریتی قائل نیست چرا که معتقد است کسی که حسابش پاک است چه حاجت به محاسبه است و ۲- کسانی که گربه رقصانی می کنند بهانه هایشان بریده شود.

بهشتی پور گفت: به عنوان مثال بر اساس این موضوع آژانس می گوید می خواهیم از پارچین بازدید کنیم، در این جا آژانس باید دلایل خود را ارائه دهد و از قبل اعلام کند که در این وضعیت دو حالت به وجود می آید یا ایران می پذیرد یا می گوید دلایل منطقی نیست.

وی افزود: در ادامه آژانس هم در خصوص پاسخ ایران یا آن را می پذیرد یا نمی پذیرد که در اینجا در حالت نپذیرفتن، سکوت است که می خواهند برای آن راه حلی بیابند.

بهشتی پور گفت: همچنین آمده است که اگر خواستند جایی را ببینند و بازدید کنند، نزدیک آن مکان را نشان می دهند که شاید قانع شدند و بعد قرار است کمیته ای تشکیل دهند تا در این خصوص موارد تصمیم گیری شود و فراتر از پروتکل نیز همین است.

وی افزود:‌ وقتی دو طرف اختلاف پیدا کردند آن کمیته بررسی می کند که کدام طرف دلایل منطقی دارد.

چشم بازرسان آژانس را ببندند و با چی پی اس مکان را برایشان مشحض می کنیم!

بهشتی پور گفت: نظارتی که آژانس می کند مدیریت شده است و متخصصان ایرانی در کنارشان خواهند بود؛ اصلاً‌ ممکن است چشم کارشناس آژانس را ببندند و با جی پی اس مکان را مشخص کنند.وی افزود: همان طور که آقای محمدی می گوید طرف ما دشمن ماست و احتیاط آقای محمدی را باید پیش بینی کنیم تا در توافق کلاه بر سر ما نگذارند.

محمدی گفت: دنیا به این زیبایی که شما می گویید نیست، این دنیا؛ دنیایی است که به رغم انجام کلیه تعهدات ما بر اساس گزارش های رژیم صهیونیستی و آمریکا عمل می کند.وی افزود: من احساس می کنم دوستان ما کمی عجله کردند می توانستند تا تیر ماه به جزئیات بیشتر بپردازند.

محمدی گفت: به جای اینکه محدودیت های ۱۰ ساله، ۲۵ ساله و غیره را بپذیریم آیا بهتر نبود قطعنامه های شورای امنیت را اجرا می کردیم؟ این صحبت محمدی با تعجب بهشتی پور مواجه گردید و گفت: خدا نکند که نظر آقای محمدی اجرایی شود.

بهشتی پور ادامه غنی سازی، آب سنگین اراک، باقی ماندن فردو، لغو قطعنامه های قبلی و لغو تحریم های اقتصادی و مالی را ازجمله دستاوردهای بیانیه لوزان برشمرد.

در ادامه این مناظره دو طرف به موضوع روند رشد علمی در قالب بیانیه لوزان سوئیس پرداختند.

تحقیق و توسعه را هم محدود کردیم!

محمدی در این باره گفت: یکی از کارهایی که تیم ما به دنبالش بود؛ تحقیق و توسعه نامحدود بوده است و آنچه در بیانیه مشترک آمده راجع به تعداد، گستره و جدول زمانی باید توافق کنند و این صراحت ندارد که برنامه تحقیق و توسعه؛ نامحدود است.

وی افزود: درباره تعداد ماشین های پیشرفته ما محدودیت قائل خواهند شد و برنامه R ampersand D ما دچار محدودیت خواهد شد و در بیانیه ایران هم برای آن فرجه زمانی آمده است بنابراین من معتقدم تحقیق و توسعه ای که محدود شود دیگر تحقیق و توسعه نیست و دانش تولید نخواهد کرد.

بهشتی پور در پاسخ به محمدی گفت: به بینندگان قول می دهم به عنوان یک کارشناس، که ما در مورد تحقیق و توسعه به لحاظ کمیت و کیفیت شرایطی فراهم شود که بتوانیم با دانشمندان دیگر کشورها ارتباط داشته باشیم.

وی افزود: تحقیق و توسعه خط قرمز ماست و توافق آینده می گوید محدودیت پذیرفته ایم یا خیر؟

محمدی نیز در گفت: من هم در آرزوی آقای بهشتی پور شریکم.

وی افزود: زحمت بزرگ دوستان نیازمند زحمت بزرگتری است تا توافق نهایی بر اساس راستی آزمایی درست دشمن صورت گیرد نه خوش بینی های ما.

بهشتی پور در پایان با تبریک به صدا و سیما به خاطر فراهم کردن چنین فضای کارشناسی برای بررسی بیانیه لوزان سوئیس گفت: تمام دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران و این بیانیه حاصل زحمات ۱۰ ساله ای است که آقای ظریف و تیم هسته ای زنندگان نهایی گل آن بودند.

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسم الله الرحمن الرحیم

باراک اوباما ضمن اطمینان دادن نسبت به حداکثر تلاش برای تضمین امنیت اسرائیل، درخواست بنیامین نتانیاهو دایر بر اینکه هر توافقی با ایران به شناسایی اسرائیل از سوی این کشور مشروط شود را رد کرده است.

رئیس جمهور آمریکا گفت که ایران و باقی منطقه باید بدانند که "اگر هر کس اسرائیل را آزار دهد، آمریکا در کنار اسرائیل خواهد بود."

بعد از صدور بیانیه مشترک ایران و قدرت ها در لوزان سوئیس در روز پنجشنبه گذشته دایر بر اینکه آنها به چارچوبی برای تنظیم جزئیات یک توافقنامه جامع دست یافته اند، نخست وزیر اسرائیل به آن اعتراض کرد.

بنیامین نتانیاهو آن تفاهم را تهدیدی برای موجودیت اسرائیل خواند و گفت هر گونه توافقی برای مهار برنامه اتمی ایران باید با شناسایی کشورش از سوی ایران همراه باشد.

اما آقای اوباما گفت که چنین شرطی "یک سوء داوری جدی است."

او در مصاحبه ای با ان پی آر (رادیوی ملی آمریکا) گفت که این شرط مثل این است که آمریکا بگوید هیچ توافقی را امضا نخواهد کرد مگر آنکه رژیم ایران کاملا دگرگون شود.

او گفت: "ما می خواهیم ایران سلاح های اتمی نداشته باشد دقیقا به این دلیل که نمی توانیم روی تغییر ماهیت رژیم ایران حساب کنیم."

او گفت: "اگر ایران ناگهان تغییر ماهیت می داد تا به آلمان یا سوئد یا فرانسه بدل شود، در آن صورت مباحثاتی که درباره زیرساخت های هسته ای آنها داشتیم فرق می کرد."

آقای اوباما روز دوشنبه همچنین سعی کرد درباره آثار توافق اتمی با ایران به عمان اطمینان دهد.

او در تماسی تلفنی با سلطان قابوس گفت که آمریکا "برای برخورد با فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه با عمان و سایر شرکایش در منطقه کار خواهد کرد."

'حق دارند نگران باشند'

منتقدان مذاکرات اتمی با ایران به آقای اوباما انتقاد کرده اند که بیش از حد به ایران امتیاز داده است و امنیت اسرائيل را به خطر انداخته.

اما او در مصاحبه ای در روز شنبه با نیویورک تایمز شدیدا این مساله را رد کرد.

او گفت: "اگر در نتیجه اقداماتی که من انجام داده ام، یا زیر نظر من، اسرائیل آسیب پذیرتر شود، این یک ناکامی از طرف من خواهد بود، یک ناکامی عمده در ریاست جمهوری من خواهد بود."

او گفت "اسرائیلی ها کاملا حق دارند نگران ایران باشند"، کشوری که "اسرائیل را تهدید به نابودی کرده، هولوکاست را انکار کرده، و اندیشه های زهرآگین ضدیهودی را بیان کرده است."

آقای اوباما گفت که مذاکرات جاری با ایران "فرصتی است که یک بار دست می دهد" و افزود:‌ "من به مردم اسرائیل می گویم... که برای جلوگیری از دستیابی ایران به یک سلاح اتمی هیچ فرمولی، هیچ گزینه ای، موثرتر از ابتکار عمل و چارچوب دیپلماتیکی که ما پیشنهاد کرده ایم وجود ندارد و می توان این را نشان داد."

آقای نتانیاهو روز یکشنبه به سی ان ان گفت: "حتی یک سانتریفوژ ایران هم نابود نمی شود. حتی یک مرکز هسته ای هم تعطیل نمی شود، از جمله تاسیسات زیرزمینی که آنها به طور غیرمجاز ساختند. هزاران سانتریفوژ خواهد چرخید و اورانیوم غنی خواهد کرد. این توافقی خیلی بد است."

اما سناتور جمهوری خواه لیندزی گراهام که ممکن است نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود گفت که این "احتمالا بهترین توافقی است که باراک اوباما می تواند با ایران به دست آورد".

او به شبکه سی بی اس گفت "حاضرم از حالا تا ژوئن وقت دهم تا این توافق را تدوین کنند" و گفت بعد در مورد آن قضاوت خواهد کرد.

------------------------------------------------------------

دولت عربستان سعودی از تفاهم هسته‌ای لوزان میان ایران و کشورهای پنج به علاوه یک استقبال کرده است.

مجلس وزرا یا هیئت دولت عربستان سعودی بعد از جلسه روز دوشنبه ششم آوریل در بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرده است که توافق نهایی با ایران منطقه را از خطر سلاح‌های کشتارجمعی و هسته‌ای نجات دهد.

ایران و کشورهای ۱+۵ بعد از هشت روز جلسه در لوزان سوییس اعلام کردند که بر سر موارد مورد اختلاف در پرونده هسته‌ای ایران به تفاهم رسیده‌اند.

عربستان سعودی که ایران را بزرگ‌ترین رقیب منطقه‌ای خود می‌داند، از توافق با ایران و رفع تحریم‌ها ابراز نگرانی کرده بود. این کشور در حال حاضر مشغول هدایت حملات هوایی ائتلافی علیه مواضع شیعیان حوثی در یمن است؛ گروهی که گفته می‌شود مورد حمایت ایران هستند.

به گزارش اسپا (واس)، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، مجلس وزرای این کشور در بیانیه خود ابراز امیدواری کرده است که "یک توافق قطعی و الزام‌آور با ایران باعث تقویت امنیت و ثبات در منطقه و جهان شود."

در این بیانیه تاکید شده است که ثبات در منطقه مستلزم "رعایت اصول همسایگی و دخالت نکردن در امور کشورهای عرب" است.

عربستان سعودی در عین حال نگران است که کاهش یا لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران باعث حمایت نظامی گسترده تهران از دشمنان عربستان سعودی در سوریه، عراق، لبنان و یمن شود.

به نقل از بی بی سی فارسی

-------------------------------------------

انگار فقط اینا میتونند اسلحه خوب بخرند

ویرایش شده در توسط ahmad1361

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

کاخ‌سفید: هیچگاه موضع ما این نبوده که تمام تحریم‌های ضدایرانی باید در روز اول برداشته شوند
خبرگزاری تسنیم: سخنگوی کاخ سفید گفت: ایرانی‌ها درک بسیار شفافی درباره آن چیزی که ما در توافق نهایی می‌پذیریم، دارند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "جاش ارنست" سخنگوی کاخ سفید گفت: جمهورى خواهانى که می‌گویند اجازه دهید در سنا توافق هسته‌اى به رأى گذاشته شود کسانى هستند که از قبل تصمیم گرفتند به آن رأى منفى دهند.

وی افزود: می‌توان این اطمینان را داد که ایرانی‌ها درک بسیار شفافی درباره آن چیزی که ما در توافق نهایی خواهیم پذیرفت دارند.

ارنست گفت: درخواست جمهوری‌خواهان برای رأی‌گیری درباره توافق با ایران تنها با هدف از بین بردن این توافق صورت می‌گیرد.

سخنگوی کاخ سفید همچنین ادامه داد: شما نمی‌توانید درباره کاهش تحریم‌ها صحبت کنید تا زمانیکه ما به توافقاتی برسیم درباره اینکه چگونه می‌خواهیم تمام راه‌های آنها [ایران] به سوی سلاح هسته‌ای را ببندیم.

وی تاکید کرد: هیچ گاه موضع ما این نبوده که تمام تحریم‌های ضدایرانی باید در روز اول برداشته شوند.

"محمدجواد ظریف" و "فدریکا موگرینی" پنجشنبه‌شب در کنفرانس خبری از حصول تفاهم سیاسی میان ایران و غرب درباره برنامه هسته‌ای تهران خبر دادند.

بر اساس راه‌حل به دست آمده، دوره زمانی برنامه جامع اقدام مشترک در خصوص برنامه غنی‌سازی ایران 10ساله خواهد بود. در طول این مدت، تعداد بیش از 5000 ماشین سانتریفیوژ در نظنز به تولید مواد غنی‌شده در سطح 3/67 درصد ادامه خواهند داد و تأسیسات هسته‌ای فردو به مرکز تحقیقات هسته‌ای و فیزیک پیشرفته تبدیل خواهد شد و بیش از 1000 ماشین سانتریفیوژ و تمامی زیرساخت آنها در فردو حفظ و نگهداری خواهند شد.

راکتور تحقیقاتی اراک آب سنگین باقی خواهد ماند و با انجام بازطراحی ارتقا یافته و روزآمد خواهد شد و در بازطراحی راکتور ضمن کاهش میزان تولیدی پلوتونیوم، کارآیی راکتور اراک به‌میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

براساس راه‌حل‌های به دست آمده، پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک، تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم‌های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یک‌جانبه آمریکا از جمله تحریم‌های مالی، بانکی، بیمه، سرمایه گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه‌های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و خودرو سازی فوراً لغو خواهند شد.

در چارچوب راه‌حل‌های به دست آمده؛ برای بازگشت پذیری متقابل تعهدات مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک در صورت نقض تعهدات از سوی هریک از طرفها سازوکار لازم پیش‌بینی شده است.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اظهارات رسایی درباره جلسه امروز مجلس با ظریف
جلسه غير علنی امروز مجلس در خصوص بيانيه يا همان توافقنامه يا همان تفاهم نامه لوزان سوئيس امروز با حضور آقايان ظريف و صالحي برگزار شد. قاعدتا نمي توان مشروح اين جلسه را به صورت عمومي منتشر كرد و بنده فقط چند نكته عمومي را در اختيار مردم شريف و دغدغه مند كشورمان قرار مي دهم:

به گزارش مشرق، نكته كليدي و مهم جلسه امروز كه آقاي صالحي گفت و آقاي ظريف چاره اي جز تأييد اين خبر مهم نداشت، ‌اين بود كه تيم مذاكره كننده ما "ملزم" شده است تا چند روز آينده برگه تفسيری (فكت شيت) خود را ارائه دهد.

جلسه غير علنی امروز مجلس در خصوص بيانيه يا همان توافقنامه يا همان تفاهم نامه لوزان سوئيس امروز با حضور آقايان ظريف و صالحي برگزار شد. قاعدتا نمي توان مشروح اين جلسه را به صورت عمومي منتشر كرد و بنده فقط چند نكته عمومي را در اختيار مردم شريف و دغدغه مند كشورمان قرار مي دهم:

1 . با توضيحات آقاي صالحي در خصوص سوابق دانش هسته اي در كشورمان، فهميدم كه اين محصول را با چه زحمت طاقت فرسايي به دست آورده ايم و با توضيحات آقاي ظريف نگران شدم كه چه راحت و بر اساس چه خوشبيني خامي در حال محدود كردن اين دست رنج هستيم. هر چند آقاي ظريف قسم مي خورد كه به آمريكايي ها اعتماد ندارد.

2 . آقاي ظريف از چهل سئوالي كه ديروز در كميسيون ارائه شده فقط به سه سئوال پاسخ دادند. سئوالات مهمي بي پاسخ مانده كه موكول به جلسه ديگري شد. تأكيد مجددا داشتند كه هنوز هيچ چيز قطعي نيست و همه آنچه در لوزان سوئيس جمع بندي شده است، چرك نويس است حتي هنوزپاك نويس نشده و جمع بندي نهايي در تير ماه صورت مي گيرد و ملاك عمل و قضاوت توافق تير ماه خواهد بود! كه من هم در جلسه با صداي بلند گفتم پس چرا مارش پيروزي مي زنيد و ملت را سركار مي گذاريد، كدام استقلال، كدام پيروزي؟

3 . نكته كليدي و مهم جلسه امروز كه آقاي صالحي گفت و آقاي ظريف چاره اي جز تأييد اين خبر مهم نداشت، ‌اين بود كه تيم مذاكره كننده ما "ملزم" شده است تا چند روز آينده برگه تفسيري (فكت شيت) خود را ارائه دهد. طبعا ارائه اين برگه تفسيري به قرائت تيم مذاكره كننده ايران، مي تواند پاسخ روشني به بسياري از دغدغه هاي همه دلسوزان باشد. به نظرم اين برگه تفسيري كلوگاه بحث منتقدان و تيم مذاكره كننده در يحث توافق لوزان سوئيس خواهد بود.

4 . آقاي لاريجاني در پايان جمع بندي خوبي داشتند مبني بر اينكه: فرصت كم بود و در آينده جلسه ادامه مي يابد/ تيم مذاكره كننده هر چه سريعتر برگه تفسيري خودش را ارائه دهد/ آقاي ظريف تأكيد كردند كه همه تحريم ها در مذاكره نهايي روز توافق لغو مي شود/ آقاي ظريف تأكيد كردند كه نظارت آنها آنلاين نخواهد بود/ بايد به دغدغه هاي به حق نمايندگان توجه شود و براي توافق نهايي در تير ماه مورد استفاده و توجه قرار گيرد.

در پايان جلسه با صداي بلند به آقاي ظريف گفتم كه گور پدر فكت شيت آمريكايي ها حالا كه شما ملزم به ارائه فكت شيت رسمي ايران شده ايد، براي ما آن مهم خواهد بود و قضاوت هايمان را بر اساس آن انجام خواهيم داد و بعد به شوخي گفتم فعلا آتش بس! به نظرم تا ارائه برگه تفسيري رسمي تيم مذاكره كننده كه قاعدتا تا چند روز ديگر خواهد بود، بايد صبر كرد. در پايان جلسه وقتي ما پيگير جدي ارائه اين برگه تفسيري براي شفاف شدن فضاي في ما بين ما و تيم مذاكره كننده بوديم و آقاي لاريجاني هم بر ارائه آن تأكيد كرد، آقاي ظريف تأكيد داشت كه ما نمي توانيم به مردم خودمان دروغ بگوييم ولي آمريكايي ها در فكت شيت خودشان دروغ گفته اند. ظاهرا اين را از آن جهت گفت كه ارائه برگه تفسيري تيم ايراني دقيق خواهد بود و ارائه آن كمي وقت مي برد. ما منتظریم!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از بحث‌های متواتر پیش از انتخابات ۹۲، امکان اثرگذاری رئیس‌جمهور بر روند مذاکرات هسته‌ای بود. مخالفان شرکت در انتخابات، تصمیم‌گیر اصلی و نهایی پرونده‌ هسته‌ای را رهبری نظام و منصوبان وی در شورای امنیت ملی می‌دانستند و در نتیجه قول‌‌ روحانی مبنی بر حل پرونده‌ هسته‌ای و برداشته‌شدن تحریم‌ها را «غیرممکن» یا «دروغ» می‌خواندند. یکی از ادعاهای مخالفان شرکت در انتخابات این بود که نقش رئیس‌جمهور در مذاکرات هسته‌ای «نمایشی» است و او تنها منویات رهبری را اجرا می‌کند.

با این وجود، بخش قابل توجهی از مردم با امید به آینده پای صندوق‌های رأی رفتند تا بهترین گزینه را از بین گزینه‌های ممکن‌ انتخاب کنند. آقای روحانی در روزهای منتهی به انتخابات گفته‌بود که مذاکرات را به وزارت امور خارجه می‌سپارد، آن را از سطح دبیران کل به سطح وزرا ارتقا می‌دهد، و با امریکا و اعضای دائم شورای امنیت سر میز مذاکره می‌نشیند. به عقیده‌ او بحران هسته‌ای نتیجه‌ بی‌اعتمادی متقابل ایران و غرب از یک سو و دیپلماسی تنش‌زا و ناکارآمد دولت نهم و دهم از سوی دیگر بوده‌، و امکان گشایش دارد.

روحانی سر وعده‌اش ایستاد و توافق لوزان به دست آمد. توافق لوزان - اگر به ثمر بنشیند - در کنار نتایج عینی که سال‌های آینده روی زندگی مردم خواهد گذاشت، بار دیگر از قدرت متصلب، بلامنازع و بی‌خلل و فرج رهبری افسون‌زدایی کرد. هر چند مقام رهبری طبق قانون اساسی بیشترین قدرت حقوقی را دارد، اما در نظر نگرفتن روابط اجتماعی و توازن نیروهای سیاسی در تحلیل نقش و نفوذ رهبری،‌ او را در جایگاه قادر مطلقی می‌نشاند که نه ممکن است، نه تجربه‌ بیست و چند سال رهبری مؤید آن.

کاستن توافق به «نوشیدن جام زهر توسط رهبری به خاطر فشار تحریم‌ها»، ساده‌سازی یک مسأله‌ چند وجهی است. اولا؛ بدون شجاعت نظری و عملی مردم در انتخابات ۹۲، نه روحانی رئیس‌جمهور بود نه ظریف وزیر امورخارجه. منصوبان رهبری، پیش از این، مذاکرات هسته‌ای را تا مرحله ای پیش بردند که تا موجودیتِ نه فقط جمهوری اسلامی، که کشوری به نام ایران به خطر بیافتد.

دوما؛ طبیعتِ قدرت، مقاومت‌زاست. قدرت، چه به معنی امکان تحقق اراده، چه متمرکز در صاحبان سرمایه و اسلحه و ابزار تولید، و چه گسترده و بی‌شکل و همه‌گیر و شکل‌دهنده به گفتمان‌مان‌های حقیقت، همواره با مقاومت روبه‌روست. چانه‌زنی، لابی‌گری، تعلل در اجرا یا تغییر ماهویِ فرمانِ مافوق، بده‌بستان‌های سیاسی، همراه کردن افکار عمومی مقابل کانون‌های قدرت، بازی‌های کلامی، و غیره، از جمله شکل‌های مقاومت است.

کاستن توافق هسته‌ای به تک‌عبارتِ «نوشیدن جام زهر توسط رهبری»، نه پیچیدگی‌ و چند بعدی بودن روابط قدرت و مقاومت را در نظر می‌گیرد، نه امکانی برای فهمیدن تفاوت ظریف و جلیلی باقی می‌گذارد، و نه اجازه‌ فهم سیاست‌های متغیر جمهوری اسلامی را فراهم می‌کند.

حمایت رهبری از تیم مذاکره‌کننده در به نتیجه رسیدن پرونده‌ هسته‌ای نقش داشته؛ اما او نیز یک انسان است، با محدودیت‌های بشری و وجودی‌اش؛ ترس، شک، امید، آرزو، تحت تأثیر دیگران قرار گرفتن، تغییر روحیات، خلق و خو، و هر چه از یک موجود زمینی انتظار می‌رود. همه‌ این‌ها تابع عوامل اجتماعی، روابط بینافردی، حساب‌گری و برنامه‌ریزی، و شرایط زمانه‌است؛ از همه مهم‌تر، تابعی از عاملیت مردم، که در صورت سازماندهی و بسیج اجتماعی، بیشترین قدرت را در تعیین معادلات سیاسی دارند، نه فقط از طریق صندوق رأی و نه فقط هر چهار سال یک‌بار.

توافق هسته‌ای، از یک طرف، مدیون هوشمندی و کاردانی تیم مذاکره‌کننده‌‌‌ و دولتی‌است که به ماهیت انعطاف‌پذیر قدرت واقف است، و از طرفی مدیون مردمی که اجازه ندادند خشم و نفرت‌ از وضعیت موجود، به بی‌عملی و ناامیدی‌شان ترجمه شود. بسیاری از مردم با وجود زخم‌هایی که از انتخابات ۸۸ به تن داشتند، در انتخابات ۹۲ شرکت کردند و موفق شدند سکان سیاست خارجی کشور را به افراد لایق‌تر و کاردان‌تری بسپارند.

مسیری که پرونده‌ی هسته‌ای در این دو سال طی کرده نشان می‌دهد که نمی‌توان قدرت رهبری را سوای معادلات سیاسی، توازن قوا، و شرایط واقعی اجتماعی و اقتصادی تحلیل کرد.

با شرحی که رفت، افسون‌زدایی از عبارت «دولت روحانی هیچ قدرتی در رفع حصر ندارد» نیز کار دشواری نیست.

به نقل از بی بی سی فارسی

----------------------------------------------------

ظاهرا منظور این تحلیل این هستش که درایران دموکراسی جمعی وجود دارد و دیکتاتوری افسون هستش

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

فرزندان انقلاب در نبرد دیپلماتیک از حقوق ملت دفاع کرده‌اند

به گزارش «تابناک» سردار سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه در حاشیه‌ همایش فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به برخی از ابهامات مطرح شده پیرامون بیانیه اخیر هسته‌ای، اظهار کرد: مقاومت ملت ایران در مقابل آمریکا، گزینه‌های نیرومند ایالات متحده برای تحمیل اراده‌ی سیاسی به جمهوری اسلامی ایران را ناکارآمد ساخت.

وی افزود: آمریکا که در پی تغییر رفتار سیاسی ایران بود، خود به تغییر رفتار سیاسی تن داد و بر خلاف مشی گذشته‌ خود، در مقابل مردم ما، مجبور به فراموش کردن همه‌ گزینه‌های روی میز و جایگزین سازی مسیر دیپلماسی برای حل موضوع هسته‌ای شد.

جعفری با اشاره به اینکه شکوه مقاومت مردم نجیب و آزاده‌ی ما، رئیس جمهور آمریکا را به پرده‌برداری از این اعتراف بزرگ تاریخی مجبور ساخت که گزینه‌ نظامی و استمرار تحریم‌ها ایران را قوی‌تر و مصمم‌تر خواهد‌ کرد، تصریح کرد: به فضل الهی فرزندان انقلابی ایران اسلامی در نبرد دیپلماتیک خود تا به امروز توانسته‌اند از حقوق ملت ایران به شایستگی دفاع کنند و ملت ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تلاش‌های صادقانه و مجاهدت‌های سیاسی این عزیزان و ایستادگی روی خطوط قرمز تعیین شده، قدردانی می‌کنند.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: هر چند بی صداقتی و عدم پایبندی آمریکایی‌ها به تعهدات و عدم اعتماد به آنها، مسیر سختی را برای آینده‌ این جهاد دیپلماتیک ترسیم می‌کند، اما مطمئن هستیم همانگونه که رئیس محترم جمهور و وزیر محترم امور خارجه و اعضای برجسته‌ این تیم به صراحت مطرح کردند خط قرمز ما علاوه بر پذیرفتن حق چرخه‌ غنی سازی هسته‌ای و تحقیق و توسعه در این حوزه «لغو همه‌ تحریم‌های مرتبط» به عنوان نقطه‌ مرکزی مطالبات ملت ایران است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه از دستگاه هوشمند و شجاع دیپلماسی کشور انتظار می‌رود در فرصت تعیین کننده‌ی پیش رو، حداکثر ظرفیت‌های قدرتمند خود و مجموعه نظام را برای عزّت انقلاب اسلامی و کشور و نیز لغو همزمان تحریم‌ها به کار گیرد، گفت: ملت بزرگ ایران بر اساس شعار نورانی «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» در یک صف واحد، پشتیبان جبهه‌ی دیپلماتیک هسته‌ای خود خواهند بود و اجازه نخواهند داد القائات گمراه کننده‌ دشمن به ویژه آمریکا در موضوع مذاکرات اخیر از طریق ترجمه غیر واقعی بیانیه مشترک، اعتماد بین دولت و ملت را خدشه‌دار کند.

ویرایش شده در توسط oldmagina
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب امیر

بنظر جنابعالی

علت فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه نرمش قهرمانانه چیست ؟ (چطور ایشان بعد از هشت سال روش دولت قبلی که کاملا تهاجمی بود  نکته ایی دراین زمینه نفرمودند در دولت فعلی چنین اجازه ایی دادند ؟)

امکانش وجود دارد

که حضرت آقا بعد از هشت سال سیستم تهاجمی دولت قبلی و بروز نتایج آن دستور نرمش قهرمانانه را صادر فرمودند ؟(چون مطمئنا مطلع ترین فرد در این مملکت که روزانه تعداد زیادی گزارش از نهادهای  نظارتی مختلف دریافت مینمایند ایشان هستند و جمع بندی ایشان در نهایت سیستم جدید میباشد )

تا اونجایی که من میدونم در زمان انتخابات آمریکایی ها شروع کردن گفتن ما میخواهیم مذاکره کنیم ایرانی نمیان پای میز مذاکره ،ما کشور صلح دوستی هستیمو ایرانی ها جنگ طلب چون نمیان پای میز مذاکره و از این جور حرفا!

همه هم فکر میکردن با توجه به تجربه مذاکرات سال های 82 83 آقا اجازه این کارو نمیدن و برای ایران سنگین تموم میشد!ولی آقا فرمودن برین تا هروقت که دوست دارید مذاکره کنید ولی تمرکز اصلیتون رو بروی توانمدی های داخلی بزارید!

به این میگن نرمش قهرمانانه!

امیدوارم که جواب سوالتون رو گرفته باشین!ولی اگر توضیحاتم نامفهوم بود بگید تا بیشتر توضیح بدم!

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عصر شنبه (4 آوریل 2015 و 15 فروردین 94) به دعوت رئیس‌جمهوری اوباما به دفتر بیضی کاخ سفید (محل کار رئیس‌جمهوری آمریکا) رفتیم و در گفت‌وگویی دوستانه و خوب درباره اینکه چه فرآیندی طی هفته گذشته طی شد تا با ایران به یک تفاهم هسته‌ای دست‌پیدا کنیم و اینکه او چگونه توانست میان تهدیدها و فرصت‌ها توازنی ایجاد کند که مورد توافق ایران نیز قرار بگیرد، به بحث و بررسی پرداختیم. در این گفت‌وگو بخش مورد توجه خود من [فریدمن] جایی بود که طی آن توانستم به یک «دکترین» در سیاست خارجی دولت اوباما پی ببرم که با آنچه آمریکا در مقابل کوبا و کره‌شمالی انجام داد بسیار متفاوت است و می‌توان از آن به‌عنوان «دکترین اوباما» نام برد.

دکترین اوبامایی چیست؟
رئیس‌جمهوری آمریکا در تشریح دکترین خود در مساله هسته‌ای ایران گفت: «آمریکا به اندازه کافی قدرت دارد که هرجا بخواهد، بتواند درگیر شود اما داشتن قدرت و استفاده از آن دو مساله مجزاست که مردم درک درستی از آن ندارند.» او تشریح کرد: «به‌عنوان مثال مساله تقابل با کوبا را درنظر بگیریم، آمریکا می‌تواند به این کشور حمله کند یا هر بخشی را تصرف کند اما برای اینکه این کار موجه باشد باید بسنجیم که آیا چنین اعمالی به سود منافع آمریکاست؟ و این سود می‌تواند جبران هزینه‌هایی که پرداخت می‌شود را داشته باشد یا خیر؟ اگر پاسخ این سوال منفی باشد ما سیاست‌های خود را مورد بازبینی قرار می‌دهیم تا به بهترین خروجی دست پیدا کنیم. حال کشور ایران را در نظر بگیرید که در مقایسه با کوبا باید بگویم ایران کشوری بزرگ‌تر و به همین نسبت خطرناک‌تر [برای منافع آمریکا] است و قبلا نیز دیده‌ایم که می‌تواند به منافع آمریکا آسیب برساند اما نباید فراموش کنیم که بودجه دفاعی ایران در حدود 30 میلیارد دلار اما بودجه نظامی ما نزدیک به 600 میلیارد دلار است. اگر می‌خواهید بدانید دکترین من چه بوده در یک جمله بگویم: ما از درگیری باکی نداریم اما قبل از آن تمام روش‌های بهتر را بررسی می‌کنیم.» اوباما در پاسخ به منتقدان این روش گفت: «تفکری وجود دارد که معتقد است ایران سر سازگاری و پایبندی به توافقات ندارد و با توافق نمی‌توان با آن روبه‌رو شد که اینجا لازم به یادآوری است که ما تمامی توان خود در منطقه را نابود نمی‌کنیم و توان نظامی ما همواره وجود دارد اما قبل از آنکه از آن استفاده کنیم باید توافق ایران را راستی‌آزمایی کنیم. در صورتی‌که ایران به توافق خود پایبند باشد خب ما هم توانسته‌ایم از راهی بسیار امن‌تر و کم هزینه‌تر با تهران تعامل کنیم و در همین زمان از هم‌پیمانانمان نیز دفاع کنیم.»
رئیس دولت آمریکا درباره مواضع رژیم صهیونیستی نیز گفت: «تفکر اسرائیل این است که با توجه به تجربیات تلخ تاریخی درباره یهودیان همواره تمایل به گسترش توان نظامی و دفاعی خود دارد و آنها هم خوب می‌دانند که برای دفاع از خود نباید متکی به کشور دیگری باشند و اظهار نگرانی‌شان برای من قابل درک است اما ما هم با مذاکرات هسته‌ای ثابت کرده‌ایم که در صورت هر تهدیدی نسبت به هم‌پیمانانمان در آنجا حضور داریم و از آنها دفاع می‌کنیم.» او افزود: «روی سخن من با مردم اسرائیل است و به آنها می‌گویم بهترین راه برای اطمینان از اینکه برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است، مذاکره دیپلماتیک با این کشور است و راهی مطمئن‌تر وجود ندارد
 در این بخش از سخنان، احساسات، صلابت و اطمینان خاصی در صدای رئیس‌جمهوری بود که من [فریدمن] تا به حال نشنیده بودم؛ این بخش از سخنان اوباما با نظرهای مخالفان دولت اسرائیل و بخش عمده‌ای از جامعه یهودیان آمریکا که عقاید چپ میانه دارند، همخوانی نزدیکی دارد.
اوباما افزود: «شنیدن این سخنان که دولت من تمام تلاش خود را برای حفظ هم‌پیمانانش نکرد، برای من سخت است و این سخنان دوستانه و در چارچوب نگرانی‌های تاریخی ما برای یهودیان نیست.»

کشورهای عربی نگران داخل باشند
 درباره آنچه نگرانی‌های کشورهای عربی مانند عربستان سعودی از یک ایران هسته‌ای است و تهدیدی که آنها از جانب همسایه خود احساس می‌کنند، رئیس‌جمهوری آمریکا چنین توضیح داد: «جمعیت این کشورها در برخی موارد شامل بخش زیادی از جوانان بیکار، سرخورده، متعصب و پوچ گراست که در اغلب موارد تفکرشان این است که هیچ نقطه امید و سازوکار سیاسی برای رسیدگی به ظلم‌های اجتماعی وجود ندارد؛ چنین نیرویی در داخل این کشورها، بسیار خطرناک‌تر از تهدیدی است که از سوی ایران متوجه آنهاست، درواقع خطر داخلی برای آنها بسیار محتمل‌تر از حمله ایران است. لذا کار ما با این کشورها در دو بخش است: یکی اینکه برای آنها جا بیندازیم که تهدیدات خارجی را رفع می‌کنیم و دیگر اینکه متقاعدشان کنیم که روابط‌شان را با ما توسعه دهند تا با توسعه در ساختار سیاسی داخلشان، بتوانیم به جوانان نشان دهیم که انتخاب‌های دیگری به جز داعش نیز می‌توانند داشته باشند. این یک تعامل دشوار خواهد بود اما راه دیگری برای کشورهای عربی وجود ندارد.»

تفاهم با اجازه و نظارت رهبری ایران بود
اوباما با تاکید بر این موضوع که هنوز کار تمام نشده است گفت: «سخت‌ترین موانع سیاسی و مخالفت‌ها در ایران و آمریکا هنوز در راه است و ما کار دشواری برای به پایان رساندن این مذاکرات پیش‌رو داریم.» او در این گفت‌وگو از سناتور باب کورکر، رئیس کمیته سیاست خارجی سنای آمریکا به‌عنوان فردی منطقی که صادقانه نگرانی‌هایی در این زمینه دارد یاد کرد و اظهار امیدواری کرد بتواند با او راهی برای راضی کردن سناتورها بیابد.
اوباما در میان رئیس‌جمهوری‌هایی که در سال‌های پس از انقلاب ایران به روی کار آمده‌اند، بیشترین ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با رهبری ایران را داشته است و در این میان نامه‌نگاری‌های مستقیمی نیز انجام شد، در این میان پرسشی که مطرح است این است که برداشت شما از رهبری ایران چیست و چه کسی در تهران تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند؟
«نخستین نکته‌ای که باید درنظر بگیریم این است که ایران نیز مانند آمریکا یک کشور با نظامی پیچیده است و روندها به سادگی نیست. در همین حال سال‌ها بی‌اعتمادی و تردید بین دو کشور جریان داشته است که نمی‌توان توقع داشت به یکباره از بین برود. در مکاتباتی که من با رهبر عالی ایران داشتم به این نتیجه رسیدم که به آسانی نمی‌توان فکر ایشان را خواند اما آنچه در این نامه‌ها مشهود است این است که تمام روند مذاکرات هسته‌ای و حتی بیانیه نهایی این دور از مذاکرات، با اجازه ایشان انجام شده است و از جزئیات آن مطلع هستند. موضوع دیگر این است که ایشان نیز معتقد است که ایران باید جزئی از جامعه جهانی باشد پس تغییراتی را نیاز دارد.»

قدرت ایران در داشتن سلاح هسته‌ای نیست
در داخل ایران هم بحث‌هایی در این باره وجود دارد که چگونه این کشور باید با چارچوب این تفاهم هسته‌ای کنار بیاید، آقای رئیس‌جمهور پاسخ شما به مردم ایران در این مورد که این تفاهم به نفع آنها است، چیست؟
رئیس‌جمهور گفت: «اگر ایران به درستی می‌گوید که دنبال سلاح هسته‌ای نیست،  اینجا دو گزینه وجود دارد که انتخاب درست برای آنها این است که با اتکا به نبوغ مردمش و با استفاده از منابع طبیعی خود به جایگاه برتری در سطح جهان دست پیدا کنند. ایران برای اینکه مرکز ثقل قدرت منطقه‌ای باشد نیازی به سلاح هسته‌ای ندارد. در این رابطه آن چه که می‌خواهم به مردم ایران بگویم این است: برای کسب قدرت در منطقه نیازی به ضدیت ندارند. منظور من این است که در حقیقت ایران همه پتانسیل‌های لازم برای کسب قدرت منطقه‌ای را دارد. اگر این کشور بازیگری مسوولیت‌پذیر در جهان باشد با در نظر گرفتن پتانسیل‌های قدرت ایران از قبیل اندازه و وسعت و منابع طبیعی و انسانی، این کشور پتانسیل تبدیل شدن به یک قدرت منطقه‌ای موفق را دارد و من امیدوارم که مردم ایران متوجه این نکته باشند.»
رئیس‌جمهور افزود: «واضح است که بخشی از روانشناسی ایران ریشه در تجارب گذشته دارد. احساس اینکه مداخلات ایالات متحده آمریکا یا غرب در گذشته این کشور را تضعیف کرد. در جریان اتفاقات تاریخی همچون سرنگون کردن نخستین دولت ملی و دموکراتیک ایران (دولت دکتر مصدق) یا حمایت آمریکا از شاه یا حمایت آمریکا از صدام حسین در جریان جنگ بی‌رحمانه 8 ساله عراق علیه ایران. بنابراین بخشی از آن چیزی که من به تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا توصیه کردم، این بود که این دیدگاه منفی ایرانی‌ها نسبت به تجربیات تلخ گذشته را در نظر بگیرند و این را در نظر داشته باشند که بعضی اوقات و با توجه به آن تجربه تاریخی گذشته ایرانی‌ها واکنش‌هایی داشته باشند و فکر کنند این واکنش‌ها تنها راهی است که جلوی تکرار حوادث ناگوار گذشته را می‌گیرد... . اگر ما موفق شویم توافق نهایی هسته‌ای را با ایران حاصل کنیم نیروهایی در داخل ایران که به دنبال توسعه علمی و اقتصادی و ایجاد اشتغال هستند قوی‌تر خواهند شد. من به صراحت می‌گویم هدف ما از رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران همان‌طور که برخی افراد ادعا می‌کنند تغییر رژیم در ایران نیست
اوباما افزود: «حتی اگر رفتار ایران تغییری نکند این توافق یک توافق خوب است. به نظر من حتی اگر بر فرض همانند نتانیاهو معتقد باشیم حاکمیت ایران قابل اعتماد نیست، این توافق یک توافق خوب است و ما در مسیر درستی قرار داریم. این توافق بهترین گزینه برای ماست. در حقیقت حتی اگر بر این باور باشیم که ایرانی‌ها همه مخالف ما هستند بهترین راه برای کسب اطمینان از برنامه‌های هسته‌ای آنها این توافق است که به ما اجازه می‌دهد برای یک دوره بلندمدت از چند و چون برنامه‌های آنها مطلع باشیم و آنها را از دستیابی به سلاح هسته‌ای بازداریم.»

ایران می‌تواند به درخواست بازرسی اعتراض کند
چند نکته بسیار حساس ابهامی در مورد چارچوب تفاهم هسته‌ای اخیر برای من [فریدمن] روشن نیست و از رئیس‌جمهور خواستم تا آنها را تفسیر کند. من [فریدمن] پرسیدم که اگر با وجود توافق ما گمان بردیم که ایران در حال خلف وعده است و برای مثال درباره احتمال وجود یک برنامه هسته‌ای مخفیانه در یک پایگاه نظامی جنوب شرق این کشور مشکوک شدیم، آیا در چارچوب این توافق ما این حق را داریم که اصرار کنیم در آن پایگاه نظامی به روی بازرسان بین‌المللی گشوده شود؟
رئیس‌جمهور گفت: «در وهله اول آنچه می‌خواهیم روی آن توافق کنیم ما را قادر خواهد ساخت از کل زنجیره هسته‌ای موجود در ایران از معدن اورانیوم گرفته تا تمام تاسیسات هسته‌ای این کشور ازجمله نطنز، بازرسی کنیم. این بدان معناست که دیگر بحث بازدید از یک یا دو یا پنج مکان مشخص نیست بلکه ما قادر خواهیم بود آنچه که آنها در سراسر این زنجیره انجام می‌دهند را ببینیم و در واقع، اگر آنها هم‌اکنون بخواهند یک مرکز مخفی جدید راه‌اندازی کنند باید برای آن یک چرخه تامین سوخت جدید هسته‌ای ایجاد کنند.
 نکته دوم اینکه ما در حال راه‌اندازی یک کمیته تدارکات برای بررسی آنچه آنها در برنامه‌های هسته‌ای خود انجام خواهند داد اعم از واردات یا تعیین اینکه چه نیازهایی برای برنامه هسته‌ای‌شان دارند هستیم و نکته سوم اینکه بله همان‌طور که شما گفتید ما در حال ایجاد سازوکاری هستیم که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای بتوانند به هر مکانی که برای بازرسی نیاز دارند، دسترسی داشته باشند.» رئیس‌جمهور البته افزود: «این چیزی است که ما توقع داریم. البته ایران می‌تواند نسبت به درخواست‌های بازرسی ما اعتراض داشته باشد. مکانیسمی که ما به دنبال آن هستیم این است که اعتراض‌های ایران در آن در نظر گرفته شود اما این کشور حق وتوی نهایی درخواست‌های بازرسی را نداشته باشد. درواقع مکانیسم‌های بین‌المللی عادلانه‌ای در این باره وجود دارد که مشخص می‌کند آیا باید از مکانی بازرسی وجود داشته باشد یا نه،  و اگر این مکانیسم‌ها تعیین‌کننده باشند ایران نمی‌تواند بگوید: «نه شما نمی‌توانید این مکان یا آن مکان را بازرسی کنید.» بنابراین ما دنبال چیزی فراتر از بازرسی‌ها در قالب اجرای پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای هستیم. ما می‌خواهیم حتی از آن هم فراتر برویم و بازرسی‌هایی از ایران صورت بگیرد که در تاریخ آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای سابقه نداشته است.»

درصورت پایبندی تهران تحریم‌ها لغو می‌شود
بسیاری از مردم از جمله خودم [فریدمن] متن صحیحی از این توافق را مشاهده نکرده‌ایم. نکته دیگری که به نظر می‌رسد هنوز حل‌نشده باقی مانده بحث تحریم‌ها است: دقیقا چه زمانی تحریم‌های اقتصادی علیه ایران لغو خواهد شد؟ توافق از چه زمانی اجرا خواهد شد؟
اوباما: «هنوز جزئیاتی هست که باید روی آنها کار شود. اما از نظر من در چارچوب اصلی این توافق از ایران خواسته شده تا قدم‌های لازم را بردارد: تاسیسات غنی‌سازی فردو، سانتریفیوژها و... در صورت انجام این اقدامات تحریم‌های سازمان ملل معلق می‌شود. با این حال تحریم‌های مربوط به موشک‌های بالستیک و تکثیر آن جزء تحریم‌هایی هستند که همچنان پابرجا خواهند ماند.
در همین حال اگر تخطی از توافق صورت گیرد ما آماده خواهیم بود تا دوباره ضربه محکم تحریم‌ها را به ایران وارد کنیم. اگر هم هیچ تخطی از توافق لوزان صورت نگیرد در آن صورت به غیر از تحریم‌های تسلیحاتی، ایران این فرصت را خواهد داشت تا از زیر بار سنگین تحریم‌ها خارج شود. باید توجه داشت که نظارت ثابت و مستمر همیشه این فرصت را در اختیار ما قرار می‌دهد که در صورت سرپیچی ایران اقدام لازم را برای مقابله با آن انجام دهیم.»
به گفته اوباما تحریم‌های آمریکا علیه ایران که به موضوعات دیگر مربوط می‌شود پابرجا خواهد ماند. «تحریم‌های مشخصی هستند که هیچ ارتباطی به برنامه هسته‌ای ایران ندارند و اعمال آنها هم ادامه خواهد یافت. درواقع اگر ما بتوانیم توافق با ایران را نهایی کنیم و ایران نیز به آن پایبند باشد موفق به انجام کار بزرگی شده‌ایم، اما مطمئنا نمی‌تواند به مشکلات ما با ایران پایان ببخشد. و طبعا ما همچنان به تلاش‌هایمان با شرکا و دوستان خود برای فشار بر ایران در دیگر زمینه‌ها ادامه خواهیم داد. این اقدامات ممکن است نیاز به زمان داشته باشد. اما این عقیده دولت و شخص من است که با این مسائل راحت‌تر می‌توان روبه‌رو شد. اگر پرونده هسته‌ای ایران را حل کرده باشیم و در صورتی که موفق به انجام این کار شویم ممکن است ایران هم با استفاده از مزایای رفع تحریم‌ها بیشتر بر مسائل اقتصادی و مردم خود متمرکز شود و سرمایه‌گذاری‌های خارجی را جذب کند.»
اوباما با اشاره به متحدان سنی آمریکا در منطقه تصریح کرد همان‌طور که آمریکا می‌خواهد به کمک‌های خود برای تقویت توانایی‌های نظامی این کشور‌ها ادامه دهد، آنها نیز باید توانایی پیاده نظام خود را برای حل بحران‌های منطقه‌ای افزایش دهند. او دراین‌باره گفت: «مهم‌ترین بخش مکالمات و مذاکرات من با رهبران کشورهای حوزه خلیج [فارس] این است که چگونه می‌توان بر قابلیت‌های دفاعی خود بیفزایند. به نظر من اگر نگاهی به آنچه در سوریه می‌گذرد بیندازیم به‌طور مثال تمایل زیادی وجود دارد تا آمریکا وارد ماجرا شود و کاری انجام دهد، اما سوال اینجاست که چرا اعراب خودشان برای مقابله با نقض حقوق بشر دست به کار نمی‌شوند؟ یا چرا کاری در قبال اقدامات بشار اسد انجام نمی‌دهند؟ فکر می‌کنم می‌توانم این پیغام را به این رهبران بدهم که آمریکا در حمایت از آنها متعهد است و این اطمینان را در آنها ایجاد کنم که آمریکا اجازه نخواهد داد تا قدرتی خارجی به کشورشان حمله کند. اینگونه حمایت‌ها می‌تواند نگرانی آنها را کاهش دهد و در نتیجه مذاکرات کم‌تنش‌تر و موثرتری با ایران داشته باشند. اما نمی‌توانم تعهد دهم که آنها را در این‌گونه مسائل داخلی خود هم همراهی کنم. مسائلی که نتیجه بی‌توجهی و رعایت نکردن حقوق مردم کشور خودشان است. بزرگ‌ترین تهدیدی که کشورهای منطقه با آن روبه‌رو هستند از سوی ایران نیست، بلکه ناشی از ایجاد نارضایتی درونی در این کشورهاست

نامه اخیر سناتورها فاجعه بود
اخیرا مرزهای سنتی میان قوای مجریه و مقننه آمریکا در حوزه سیاست خارجی با دعوت رهبر کنگره از نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره و سپس نامه 47 سناتور آمریکایی خطاب به رهبران ایران از بین رفت. سناتورها به رهبران ایران هشدار دادند که توافق دولت آمریکا با ایران حمایت آنها را همراه نخواهد داشت و از سوی کنگره با آن مخالفت خواهد شد. شما این ماجرا را چگونه می‌بیند؟
 اوباما: « من نگران این هستم که برخی مرزها در حوزه سیاست خارجی با این‌گونه اقدامات از بین برود. احساس می‌کنم نامه‌ای که به مقامات ایران نوشته شد نامناسب بود. در زمان ریاست‌جمهوری بوش هم بسیاری از دموکرات‌ها با حمله به عراق مخالف بودند، اما هیچ‌کدام از آنها برای رهبران کشورهای عربی و اروپایی نامه‌نگاری نکردند.  نامه‌نگاری اخیر واقعا اقدامی فاجعه‌بار بود.» با وجود هر آنچه در گذشته رخ داده، اوباما می‌گوید: «در حال حاضر کلیدی‌ترین بخش منافع آمریکا در منطقه نه نفت است و نه قلمرو. هسته مرکزی منافع ما در حال حاضر این است که همه در صلح و آرامش زندگی کنند، هم‌پیمانان‌مان مورد حمله قرار نگیرند، بمب‌های بشکه‌ای بر سر کودکان فرود نیایند و آوارگی گسترده‌ای رخ ندهد. منافع ما در این است که منطقه روال عادی زندگی و فعالیت را طی کند. این
پروژه‌ای بزرگ است و از نظر من ساختار توافق با ایران حداقل یک گام برای آغاز این پروژه است.»

منبع

ویرایش شده در توسط oldmagina
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.