DR_CHAMRAN

" توافق هسته ای " ، جزییات ، آینده (1)

Recommended Posts

ما که از مذاکرات سری خبری نداریم !؟ خبرهایی هم که می رسه از منابع اسرائیلی هست که مسلما محرم تر از مردم ایران به مذاکرات هستند ... پشت ما هم داره با این خبرها می لرزه ... اصلا از بس لرزیدیم که شدیم استاد رقص بلرزون !!!

اینکه سرنوشت ملت ایران توی یک مذاکرات سری که ملت ایران نباید ازش اطلاع داشته باشه ، رقم بخوره دیگه آخرش هست ...

من از اساس با هر گونه مذاکره ی سری مخالفم ، حالا فرقی هم نداره که کی مذاکره کننده باشه ...

ظاهرا برای شما اخبار منابع اسرائیلی معتبر تر از اخباری هستند که مسوولین جمهوری اسلامی ایران می گویند . این جوری که من خبر دارم این مذاکرات برای امریکائیها هم سری است و اونها حتی به کنگره خودشون هم نم پس نمی دهند( اگر اخبار رو دنبال می کردید متوجه می شدید ) ، حالا چطوری این اخبار دست اسرائیلیها و از طریق آنها دست بعضی دوستان میرسه ، خدا عالم است.  icon_cheesygrin

• Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ظاهرا برای شما اخبار منابع اسرائیلی معتبر تر از اخباری هستند که مسوولین جمهوری اسلامی ایران می گویند . این جوری که من خبر دارم این مذاکرات برای امریکائیها هم سری است و اونها حتی به کنگره خودشون هم نم پس نمی دهند( اگر اخبار رو دنبال می کردید متوجه می شدید ) ، حالا چطوری این اخبار دست اسرائیلیها و از طریق آنها دست بعضی دوستان میرسه ، خدا عالم است.  icon_cheesygrin

شما هم باور کردی !؟

این چه مذاکراتی هست که هم برای آمریکایی ها سری هست ، هم برای ما !؟

می شه بپرسم دارن در مورد چی مذاکره می کنند !؟

شاید جناب ظریف دلش بخواد در این مذاکرات همون قانون قدیمی که انگلیسی ها در حق اسکاتلندی ها اجرا می کردند ( شجاع دل ) رو اجرا کنه و این امتیاز رو بده به آمریکایی ها ، اونوقت چی !؟ به هر حال شما نمی تونی این احتمال رو رد کنی چون این مذاکرات سری می باشد ، می توانی !؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

شما هم باور کردی !؟

این چه مذاکراتی هست که هم برای آمریکایی ها سری هست ، هم برای ما !؟

می شه بپرسم دارن در مورد چی مذاکره می کنند !؟

شاید جناب ظریف دلش بخواد در این مذاکرات همون قانون قدیمی که انگلیسی ها در حق اسکاتلندی ها اجرا می کردند ( شجاع دل ) رو اجرا کنه و این امتیاز رو بده به آمریکایی ها ، اونوقت چی !؟ به هر حال شما نمی تونی این احتمال رو رد کنی چون این مذاکرات سری می باشد ، می توانی !؟

سلام

ظاهرا زیاد فیلم می بینید  :winking:

هر دو طرف گفتند که مذاکرات را بعد از به توافق رسیدن علنی می کنند و به خاطر کار شکنی ها و سواستفاده هایی که ممکن است افرادی از هر دو طرف ! بکنند ، فعلا محرمانه نگهش می دارند .

با توجه به نظر مثبتی که رهبر گرامی انقلاب به تیم مذاکره کننده دارند و اشاراتی که در مورد آنها در زمانهای مختلفی فرموده اند ، ما هم آنها را قبول داریم و در واقع تا زمانی که کاری بر خلاف دستورات و حدودی که رهبری مشخص فرموده اند انجام نشود ، هر گونه تضعیف آنها را غلط می دانیم . :rose:

ما که از مذاکرات سری خبری نداریم !؟ خبرهایی هم که می رسه از منابع اسرائیلی هست که مسلما محرم تر از مردم ایران به مذاکرات هستند ... پشت ما هم داره با این خبرها می لرزه ... اصلا از بس لرزیدیم که شدیم استاد رقص بلرزون !!!

اینکه سرنوشت ملت ایران توی یک مذاکرات سری که ملت ایران نباید ازش اطلاع داشته باشه ، رقم بخوره دیگه آخرش هست ...

من از اساس با هر گونه مذاکره ی سری مخالفم ، حالا فرقی هم نداره که کی مذاکره کننده باشه ...

البته با عرض معذرت این توضیح را هم داشته باشید که ظاهرا شروع کننده این مذاکرات ، قبل از پایان دولت قبل جناب آقای ولایتی بودند و این موضوع را با نظر مستقیم رهبر انقلاب انجام دادند . 

و البته این مذاکرات از روزهای اول شروعش سری انجام شد. fi_lone_ranger

• Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عزیز دلم ، من با مذاکرات مخفی کلا مشکل دارم ... چرا سرنوشت من دست کسایی باشه که حتی حاضر نیستند در مورد مذاکراتی که می کنند به من چیزی بگند !؟  مگه من بنده ی ایشان می باشم !؟ من فقط یک خدا دارم و اون هم الله است ...

ویرایش شده در توسط blender

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عزیز دلم ، من با مذاکرات مخفی کلا مشکل دارم ... چرا سرنوشت من دست کسایی باشه که حتی حاضر نیستند در مورد مذاکراتی که می کنند به من چیزی بگند !؟  مگه من بنده ی ایشان می باشم !؟ من فقط یک خدا دارم و اون هم الله است ...

سلام

همه ما ( چه بخواهیم و چه نخواهیم ) یک خدا داریم و خدای دیگری غیر از او هم نداریم . همین خدا در قرآن می فرماید : 

"إنما وليكم الله ورسوله والذين آمنوا الذين يقيمون الصلاة ويؤتون الزكاة وهم راكعون ( 55 ) ومن يتول الله ورسوله والذين آمنوا فإن حزب الله هم الغالبون ( 56 ) )

ظاهرا شما قسمت دوم و سوم رو نقل نکرده بودید و من خواستم که یادآوری کنم ما بر اساس این آیه داریم عمل می کنیم .

ویرایش شده در توسط worior
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

همه ما ( چه بخواهیم و چه نخواهیم ) یک خدا داریم و خدای دیگری غیر از او هم نداریم . همین خدا در قرآن می فرماید : 

"إنما وليكم الله ورسوله والذين آمنوا الذين يقيمون الصلاة ويؤتون الزكاة وهم راكعون ( 55 ) ومن يتول الله ورسوله والذين آمنوا فإن حزب الله هم الغالبون ( 56 ) )

ظاهرا شما قسمت دوم و سوم رو نقل نکرده بودید و من خواستم که یادآوری کنم ما بر اساس این آیه داریم عمل می کنیم .

عزیز دلم ، مسلما دولت فعلی جزو یقیمون صلاه و یوتون الزکاه و هم راکعون نیست ( اصلا اکثریت حامی های دولت فعلی به این چیزها اعتقادی ندارند ! ) پس مسئله اینجاست که باید یک دولت بسازیم که فان حزب الله باشه که در نهایت بشه هم الغابون ... با خر لنگ باری به مقصد نمی رسه ...

ویرایش شده در توسط worior

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عزیز دلم ، مسلما دولت فعلی جزو یقیمون صلاه و یوتون الزکاه و هم راکعون نیست ( اصلا اکثریت حامی های دولت فعلی به این چیزها اعتقادی ندارند ! ) پس مسئله اینجاست که باید یک دولت بسازیم که فان حزب الله باشه که در نهایت بشه هم الغابون ...

دوست بسیار گرامی من کاری با دولت منظور نظر شما ( چه قسمت اول و چه قسمت دوم ) چه در بعد نظری و چه در بعد مصداقی ندارم . من منظور از اون الذین رو رهبر انقلاب می دونم . البته توی پست قبلی هم بهش اشاره کردم ولی ظاهرا شما داری پستهای منو به روش برداشت آزاد میخونی و در نهایت در مورد برداشت آزاد خودتون نظر مینویسی و نه در مورد پست من .

...

با توجه به نظر مثبتی که رهبر گرامی انقلاب به تیم مذاکره کننده دارند و اشاراتی که در مورد آنها در زمانهای مختلفی فرموده اند ، ما هم آنها را قبول داریم و در واقع تا زمانی که کاری بر خلاف دستورات و حدودی که رهبری مشخص فرموده اند انجام نشود ، هر گونه تضعیف آنها را غلط می دانیم . :rose:

....

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برادر گرامی ، شما داری پست های من رو به صورت خاص تاویل و تفسیر می کنی ...

رهبری گفتن : « هر گونه توافقی باید در یک مرحله و به صورت کامل انجام گیرد » ... ولی کو !؟ نکنه قطع فعالیت ها و تائید 10 ساله ی تحریم ها و بعد منتظر موندن در مورد اینکه آیا آمریکا و همپیمان هاش تائید کنند که ایران راستی آزمایی کرده ( که هیچ وقت تائید نمی کنند ) می شه جزو « توافق یک مرحله ای و کامل » !؟

مسلما  جناب پرزیدنت اوباما در جریان این مذاکرات می باشند که حرف از راستی آزمایی 10 ساله در کنار حفظ تحریم ها می زنند ...

ویرایش شده در توسط blender

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جناب اولد ماژینا

می گویند ادل دلیل بر امکان چیزی وقوع آن است

توافق ژنو بهترین دلیل بود که تیم مذاکره کننده ملت ایران را محرم ندانست و مذاکرات سری انجام داد و بعد اخبار آن بیرون آمد و مجبور شدند اعتراف کنند. این که دیگه قابل انکار نیست؟

در ضمن خوبه پشت مقام معظم رهبری قایم نشیم و ایشون رو هزینه اقدامات اشتباه و دلخواه خودمون نکنیم، بلکه برعکس اگر مرد باشیم ما باید خاکریز ایشون باشیم نه اینکه ایشون رو خاکریز خودمون قرار بدیم. حضرت آقا از همه دولتهایی که مردم به آنها رای داده اند حداکثر حمایت و پشتیبانی را می کند تا بعدا حرفی در نیاید و مردم خودشان به درک و فهم برسند. ایشان حتی از مذاکرات سعدآباد هم در ابتدا حمایت کردند، همان اقداماتی که به قول ایشان اشتباه بود و همان دولتی که این اشتباهات را انجام داده باید این اشتباهات را هم جبران کند ( فک پلمب و ... )

ویرایش شده در توسط Lord-Soldier
  • Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تحلیلی از سخنرانی نتانیاهو در کنگره
اوباما و نتانیاهو: دو روی یک سکه
مسلما این گزاره که همه اختلاف های موجود میان نتانیاهو و اوباما صحنه سازی و مبتنی بر تقسیم کار است، گزاره اشتباهی است؛ اما اشتباه تر این است که تصور کنیم این اختلاف ها به همان میزان که نمایش داده می شود واقعی و عمیق است.

مهدی محمدی، ایران هسته ای - مسلما این گزاره که همه اختلاف های موجود میان نتانیاهو و اوباما صحنه سازی و مبتنی بر تقسیم کار است، گزاره اشتباهی است؛ اما اشتباه تر این است که تصور کنیم این اختلاف ها به همان میزان که نمایش داده می شود واقعی و عمیق است.

سخنرانی دیروز بنیامین نتانیاهو در کنگره به نحو فزاینده ای این سوء تفاهم را ایجاد کرده است که میان اسراییل و امریکا یک سلسله شکاف های عمیق و راهبردی درباره ایران بوجود آمده طوری که یک طرف به هر قیمت ممکن خواهان جلوگیری از نهایی شدن یک توافق هسته ای با ایران است و طرف دیگر، -یعنی امریکا- آماده است با حصول این توافق، بر سر آینده روابط استراتژیک با اسراییل قمار کند.

واقعیت این است که عمده تحلیل ها در محیط فارسی زبان درباره ابعاد و عمق این مناقشه، مبتنی بر سوگیری های سیاسی کاملا خاصی است که نتیجه آن کاسته شدن میزان واقع نمایی تحلیل ها و گرایش به سمت حقیقت پنداشتن همان چیزی است که دوست داریم حقیقت داشته باشد. بویژه، عده ای از هواداران دولت آقای روحانی مشخصا علاقمند هستند بحرانی کردن روابط امریکا و اسراییل را یکی از دستاوردهای عمده دیپلماسی هسته ای و استراتژی مذاکراتی خود جلوه بدهند؛ همان طور که روزگاری در ایام امضای توافق پاریس در نوامبر 2004 ادعا می کردند میان امریکا و اروپا شکاف راهبردی ایجاد کرده اند! این نوع طرح صورت مسئله یک خاصیت جانبی هم برای دولت دارد و آن این است که می تواند ناجوانمردانه منتقدان مشفق خود را در قایق رژیم صهیونیستی بنشاند و آنچه را که لایق حامیان تفکر سازش در ایران است، نثار کسانی کند که امروز اسراییل را در خطرناک ترین موقعیت در طول تاریخ حیات منحوسش قرار داده اند.

یک روش کم و بیش مناسب این است که به جای احساساتی شدن، کمی در ماهیت خود مسئله تامل کرده و تلاش کنیم یک روش سیستماتیک و قابل راستی آزمایی برای تشخیص میزان اختلاف میان اسراییل و امریکا درباره برنامه هسته ای ایران بیابیم.

یک راه ساده این است که ببینیم یک توافق خوب از دید مذاکره کنندگان امریکایی چه ویژگی هایی دارد و آیا اسراییل حقیقتا با این ویژگی ها به طور راهبردی مخالف است یا نه؟

آنطور که از مجموعه ادبیات رسمی و تحلیلی تولید شده از سوی منابع امریکایی می توان فهمید، دولت اوباما معتقد است اگر یک توافق هسته ای بتواند 3 مشخصه زیر را برای زمانی حدودا یک دهه ای بر برنامه هسته ای ایران تحمیل کند، یک توافق خوب خواهد بود.

1- افزایش دادن زمان گریز هسته ای به یک سال از طریق محدود کردن ابعاد غنی سازی با این هدف که در صورت وقوع هرگونه گریز هسته ای، یک زمان حداقل یک ساله برای واکنش نشان دادن به آن وجود داشته باشد.

2- ایجاد شفافیت فراپروتکلی در برنامه هسته ای ایران به گونه ای که هرگونه گریز هسته ای در کوتاه ترین زمان ممکن قابل شناسایی باشد.

3- تبعات هرگونه نقض توافق بسیار شدید و کاملا روشن باشد.

سوال این است که فراتر از لفاظی های موجود، اسراییل دقیقا با چه چیزی در این میان مخالف است؟ در اینکه اسراییل هم همانند امریکا خواهان افزایش زمان گریز هسته ای ایران به عنوان اصلی ترین ویژگی یک توافق خوب است هیچ تردیدی نیست. اساسا مستنداتی نزد نویسنده وجود دارد که نشان می دهد مفهوم Break out اول بار از سوی اسراییلی ها ابداع و به جامعه امنیت ملی امریکا منتقل شده است. ممکن است اینگونه به نظر برسد که اسراییل با زمان بندی یک ساله برای گریز هسته ای مخالف است و مثلا آنگونه که یووال اشتاینیتز وزیر امور اطلاعاتی و راهبردی رژیم صهیونیستی گفته خواهان افزایش آن به بیش از 3 سال است. حتی اگر فرض کنیم چنین اختلافی وجود دارد اولا این اختلاف به هیچ وجه یک اختلاف راهبردی نیست و ثانیا از آنجا که گزینه های موجود برای برخورد با گریز هسته ای ایران در بازه های زمانی یک یا 3 ساله اساسا تفاوت چندانی با هم نخواهد داشت، منطقی نیست که فکر کنیم صهیونیست ها صرفا برای افزایش زمان گریز این همه سر و صدا به راه انداخته اند؛ ضمن اینکه برخی اطلاعات نشان می دهد اسراییل حتی آماده پذیرش زمان گریز 6 ماهه هم هست.

درباره ویژگی دوم یعنی افزایش شفافیت برنامه غنی سازی در ایران که در واقع به معنای افزایش دسترسی سرویس های اطلاعاتی غربی به برنامه هسته ای ایران است هم هیچ تفاوتی میان اسراییل و امریکا وجود ندارد. در این مورد نه فقط اختلافی نیست بلکه کدهایی وجود دارد که ثابت می کند اسراییل بدون اینکه سرو صدا کند عقیده دارد مسئله شفافیت، و دسترسی اطلاعاتی به تاسیسات، مواد، تجیهزات و نیروی انسانی ایران در صنعت هسته ای، حتی از محدود شدن برنامه غنی سازی هم مهم تر است چرا که اسراییل به این ترتیب به اطلاعاتی دست خواهد یافت که به هیچ روش دیگری نمی تواند آن را به دست بیاورد و این خیلی مهم تر از محدود شدن تاسیساتی است که صهیونیست ها می دانند نهایتا بنا نیست در آن هیچگونه کار تسلیحاتی انجام شود.

درباره ویژگی سوم هم اختلافی وجود ندارد. هم امریکا و هم رژیم صهیونیستی عقیده دارند تبعات هرگونه نقض توافق از همین حالا باید برای ایران کاملا شفاف باشد.

جالب است که وقتی به محیط تحلیلی امریکا نگاه می کنیم می بینیم میان تحلیلگرانی مانند رابرت آینهورن که کاملا به دولت امریکا نزدیک هستند و افرادی چون دنیس راس که مستقیما دیدگاه های اسراییل را نمایندگی می کنند درباره اینکه این 3 اصل –و نه هیچ اصل دیگری- تعیین کننده میزان مطلوبیت توافق است اتفاق نظر کامل وجود دارد و بنابراین می توانیم فرض کنیم که پس پرده تیم های امنیت ملی امریکا و رژیم صهیونیستی هم در این باره تفاهم کرده اند.

نکته دیگر در این بحث این است که توجه کنیم یکی دو نکته مهم وجود دارد که دو طرف درباره آن تا حدی دچار اختلاف هستند ولی این اختلاف به هیچ وجه به آن نتیجه ای که دوستداران امریکا در ایران می خواهند منجر نمی شود یعنی هرگز نمی توان از آنها نتیجه گرفت اسراییل خواهان به هم خوردن بازی یا عدم حصول هرگونه توافق با ایران است و اوباما شمشیر کشیده و صبح تا شب با اسراییل بر سر این موضوع می جنگد.

قبل از اینکه به این حوزه های اختلاف بپردازیم توجه به این مسئله بسیار حیاتی است که این اختلافات میان اسراییل و امریکا نیست بلکه میان تیم 3 نفره نتانیاهو، یعلون و اشتاینیتز از یک طرف و چهره هایی مانند تامیر پاردو رییس موساد، یوسی کوهین مشاور امنیت ملی و گادی آیزنکوت رییس ستاد ارتش این کشور از سوی دیگر است که کاملا مانند دولت اوباما فکر می کنند و در روزهای اخیر هم آشکارا به انتقاد از نتانیاهو پرداخته اند (پاردو گفته است اعمال تحریم جدید به معنای پرتاب کردن نارنجک به درون اتاق مذاکرات است، کوهین در گفت وگو با جفری گلدبرگ از آتلانتیک آرزو کرده نتانیاهو هرگز در کنگره سخنرانی نکند و آیزنکات هم گفته بر خلاف نتانیاهو تصور می کند مهم ترین تهدید برای اسراییل مسئله فلسطین است نه ایران». بنابراین همین جا لازم است این نکته روشن شود که جامعه نظامی و امنیتی اسراییل به هیچ وجه با دیدگاه های نتانیاهو در موارد محل اختلاف با امریکا موافق نیست و نمایندگان این دیدگاه ها در اسراییل صرفا یک تیم 3 نفره بسیار رادیکال است که عمدتا دارای انگیزه های سیاسی است تا اینکه نگرانی های امنیت ملی داشته باشد.

حوزه اول محل اختلاف میان نتانیاهو و اوباما مربوط به تخمین میزان اثرگذاری تحریم های بیشتر بر استراتژی مذاکراتی ایران است. همانطور که نتانیاهو دیشب گفت وی هم باور ندارد که هیچ طرفی از جمله رژیم صهیونیستی توان حمله نظامی به ایران را داشته باشد (قابل توجه همه کسانی که سال های طولانی در ایران تصور می کردند جایگزین توافق نکردن جنگ است) و تنها ابزار قابل اتکا در دست غرب همین رژیم تحریم های فعلی است. ظاهرا نتانیاهو عقیده دارد همانطور که تحریم ها تا اینجا ایران را پای میز مذاکره آورده و به امتیازدهی وادار کرده است، با افزایش تحریم ها می توان از ایران امتیازهای بیشتری گرفت و به توافقی بهتر رسید. متقابلا امریکایی ها استدلال می کنند که سقف توان تحریم ها برای اعمال فشار بر ایران همین چیزی است که اکنون مشاهده می کنیم و افزایش تحریم ها تنها نتیجه ای که خواهد داشت این است که اولا اجماع بین المللی شکل گرفته درباره اجرای تحریم ها را فرومی پاشد و ثانیا این احتمال وجود دارد که ایران با مشاهده تحریم های بیشتر میز مذاکرات را ترک کند و همه چیز از دست برود. این اختلافی است که می توان پذیرفت تا حدودی واقعی است ولی سوال مهمی که در اینجا باقی می ماند این است که چه چیز اسراییل را به این جمع بندی رسانده است که می تواند با فشار بیشتر امتیازهای بیشتری از ایران بگیرد. آیا عاملی جز رفتار جریان غربگرا در ایران منشا این توهم خطرناک در ذهن صهیونیست ها بوده است؟ آیا بابت این اشتباه محاسباتی جدی جز آنها که غرب را متقاعد کردند تحریم یک ابزار کارآمد است و هر روز به دروغ از خالی بودن خزانه و به اضطرار افتادن کشور سخن گفتند، کس دیگری را باید ملامت کرد؟ همین مقدار اطمینانی هم که امریکا مطمئن است که ایران در صورت افزایش فشارها میز مذاکره را ترک خواهد کرد بدون شک به هر کسی مربوط باشد به دولت و تیم مذاکره کننده که به غرب پیغام داده اند هر توافقی را بهتر از توافق نکردن می دانند، مربوط نیست.

کلیدی ترین پاراگراف در سخنرانی نتانیاهو جایی است که می گوید: «برنامه اتمی ایران را می توان فراتر از پیشنهادهای داده شده، با اصرار بر یک توافق خوب، فشار روی یک رژیم بسیار آسیب پذیر، بخصوص با توجه به فروپاشی اخیر در قیمت نفت، به عقب راند. در صورتی که ایران تهدید به خروج از میز مذاکرات کند که معمولا در خرید و فروش های ایرانی دیده می شود، آن را یک بلوف به شمار آورید، آنان باز خواهند گشت زیرا نیاز آنان به یک توافق بسیار بیشتر از شماست. و با حفظ فشار بر روی ایران و کسانی که با این کشور داد و ستد می کنند، شما قدرت این را خواهید داشت که نیازشان (به توافق) را به مراتب بیشتر نیز بکنید».

بازیگر اصلی در این پاراگراف کیست؟ کدام آدرس های راهبردی، کدام مذاکرات مسیر 2 و کدام تعامل شبانه روزی نتانیاهو را متقاعد کرده است که نظام ایران آسیب پذیر است؟ کدام جریان سیاسی این آدرس غلط را به دشمن داده است که ایران تحت هیچ شرایطی از پای میز مذاکره برنخواهد خاست؟ چه چیز به صهیونیست ها باورانده است که نیاز ایران به توافق بیش از امریکاست؟ و این نیاز در صورت تشدید فشار می تواند بیشتر هم بشود؟ پاسخ همه این پرسش ها دقیقا به یک جریان سیاسی خاص باز می گردد که این روزها سخت در تلاش است رد خود را پاک کرده و این و آن را به آنچه خود شایسته آن است متهم کند.

از این بخش از بحث یک نتیجه مهم می توان گرفت: نتانیاهو و تیمش مخالف توافق نیستند. دستاوردهایی که یک توافق می تواند برای آنها داشته باشد گاه از دستاوردهایی که می توانند حتی با جنگ به دست بیاورند بیشتر است. این اتفاقی است که به اعتراف متخصصان امریکایی در توافق ژنو رخ داده است و آنچه غرب در این توافق به دست آورده به حدی بزرگ است که حتی با جنگ هم نمی توانست به دست بیاورد. تنها نکته ای که وجود دارد این است که نتانیاهو عقیده دارد اگر یک فاز دیگر فشار به ایران طی شود، به دلیل وجود یک جریان سازشکار در ایران، می توان امتیاز بسیار کمتری به ایران داد و امتیازهای بسیار بیشتری از ایران گرفت.

اختلاف دومی که میان امریکا واسراییل ظاهرا واقعی نمایانده می شود مربوط است به اینکه آیا پس از پایان یافتن زمان اعتمادسازی، محدودیت هایی که بر برنامه غنی سازی ایران اعمال شده باید برداشته شود یا نه. نتانیاهو شب گذشته گفته است اعتقاد دارد این محدودیت ها هرگز نباید برداشته شود و ادعا کرده امریکا خواهان آن است که این محدودیت ها را به گونه ای بردارد که ایران را در آستانه هسته ای شدن رها کند. این اختلاف جزو آن مواردی است که ظاهری موجه دارد ولی در واقع نباید آن را جدی گرفت. حقیقت این است که هیچ کجای توافق ژنو و توافقی که احتمالا در آینده منعقد خواهد شد تضمینی مبنی بر اینکه محدودیت های اعمال شده بر برنامه غنی سازی ایران در زمانی مفروض در آینده رفع می شود، وجود نخواهد داشت. بر خلاف آنچه نتانیاهو می گوید دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم مثلا پس از 10 سال اوباما اجازه خواهد داد ایران 190 هزار سو غنی سازی انجام بدهد. تنها تعهدی که امریکایی ها در توافق ژنو داده اند و احتمالا در توافق نهایی هم همان را تکرار خواهند کرد این است که ایران پس از انقضای مهلت توافق نهایی بدل به یک عضو عادی معاهده عدم اشاعه خواهد شد. آیا عادی شدن پرونده ایران در آژانس به این معناست که ایران اجازه خواهد داشت هر میزان که تشخیص می دهد غنی سازی انجام بدهد؟ به هیچ وجه چنین اطمینانی وجود ندارد و هیچ روشی هم نیست که از حالا بتوان از امریکا درباره رفتاری که یک دهه بعد خواهد کرد تضمین گرفت. بنابراین در این مورد هم عملا اختلافی وجود ندارد. اسراییل خواهان آن است که محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران هرگز برداشته نشود و امریکا هم قصد دارد همین کار را انجام بدهد اما مایل نیست علنا آن را اعلام کند چرا که در این صورت امکان نهایی کردن توافق جامع را از دست خواهد داد.

اجازه بدهید خلاصه کنیم:

1- بر خلاف آنچه بزک کنندگان چهره اوباما در ایران می گویند، هم اوباما و هم نتانیاهو خواستار توافق با ایران هستند اما نتانیاهو در حال ایفای نقشی است تا به اوباما کمک کند امتیاز بیشتری از ایران بگیرد و امتیاز کمتری بدهد.

2- اینکه نتانیاهو معتقد است توافق فعلی توافق بدی است مطلقا به این معنا نیست که جلوی این توافق را خواهد گرفت یا در صورت امضا علیه آن خواهد شورید. توافق نهایی قطعا از توافق ژنو برای امریکا و اسراییل بهتر خواهد بود و توافق ژنو توافقی است که اسراییل اگر چاره ای نداشته باشد با هزار بار تمدید آن هم موافقت می کند. گزینه به هم زدن بازی یک گزینه واقعی نیست. اسراییلی ها و امریکایی ها آنچه را که برای رفع نگرانی های فوری شان نیاز داشتند در همان توافق ژنو از ایران گرفته اندو اکنون دعوا بر سر «ارزش های افزوده ای» است که می توان به توافق ژنو ملحق کرد.

3- و نهایتا، از همین سخنان نخراشیده آقای نتانیاهو هم پیداست که ستون فقرات استراتژی امریکا علیه ایران در یک دهه آینده حساب کردن روی توانایی های جریان غربگراست. امریکا به اعتبار این جریان است که فکر می کند به تعبیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی توافق نهایی «ایران را معتدل تر خواهد کرد». این جریان در سال 88 به گونه ای سرمایه راهبردی اسراییل در ایران بود و اکنون به گونه ای دیگر –و عمیق تر- در حال ایفای همان نقش است. هیچ درشت گویی و ناسزا سرایی قادر به پوشاندن خدمات استراتژیکی که این جریان تاکنون در ایران به اسراییل کرده و از این پس نیز اگر بتواند خواهد کرد، نیست.

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برادر گرامی ، شما داری پست های من رو به صورت خاص تاویل و تفسیر می کنی ...

رهبری گفتن : « هر گونه توافقی باید در یک مرحله و به صورت کامل انجام گیرد » ... ولی کو !؟ نکنه قطع فعالیت ها و تائید 10 ساله ی تحریم ها و بعد منتظر موندن در مورد اینکه آیا آمریکا و همپیمان هاش تائید کنند که ایران راستی آزمایی کرده ( که هیچ وقت تائید نمی کنند ) می شه جزو « توافق یک مرحله ای و کامل » !؟

مسلما  جناب پرزیدنت اوباما در جریان این مذاکرات می باشند که حرف از راستی آزمایی 10 ساله در کنار حفظ تحریم ها می زنند ...

سلام مجدد 

اول این که : هنوز توافقی صورت نگرفته که شما در مورد چند مرحله ای بودن ان نظر می دهید !

دوم این که طبیعتا همان طور که رهبری و ریاست جمهوری ایران در جریان مذاکرات هستند ، رئیس جمهور آمریکا هم در جریان مذاکرات است . نکند شما یا بعضی دوستان خودتان را در مقام معادل ریاست جمهوری یا رهبری می دانید که انتظار در جریان قرار گرفتن از موضوع مذاکرات را دارید؟

سوم این که شما همچنان به موضع خاص خودتان ( که البته تعبیر و تفسیر نیست بلکه برنامه جدیدی است که هیچ کدام از طرفین در مورد آن حتی حرف هم نزده اند ، بلکه آن را نفی هم کرده اند ) یعنی " قطع فعالیت ها و تائید 10 ساله ی تحریم ها " دارید ادامه می دهید و این خیلی جالب است .

آخر این که : برخلاف نظر بعضی دوستان لازم است به استحضار شما برسانم که در مرحله مقدماتی و در توافق مقدماتی که مبنای این مذاکرات شمرده می شود ، تاکید شده است که "توافق انجام نمی شود مگر این که بر روی تمام موضوعات توافق شود " این واضح ترین دلیل برای یک مرحله ای بودن توافق است . نظر رهبر معظم انقلاب در اون مقطع خاص در مورد تاکید بر یک مرحله ای بودن توافق ، اتفاقا تاکید بر این موضوع بود و باعث شد تیر بعضی ها که می خواستند مسائل دیگری را وارد مذاکرات بکنند و داستان را کش بدهند به سنگ بخورد .

اگر دقت کرده باشید بعد از سخنان ایشان بود که کم کم تحرکات طرف مقابل در مورد باقی ماندن تحریم های غیر مربوط به موضوع هسته ای مثل حقوق بشر و . . . شروع شد. :winking: 

ویرایش شده در توسط oldmagina
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جناب اولد ماژینا

می گویند ادل دلیل بر امکان چیزی وقوع آن است

توافق ژنو بهترین دلیل بود که تیم مذاکره کننده ملت ایران را محرم ندانست و مذاکرات سری انجام داد و بعد اخبار آن بیرون آمد و مجبور شدند اعتراف کنند. این که دیگه قابل انکار نیست؟

در ضمن خوبه پشت مقام معظم رهبری قایم نشیم و ایشون رو هزینه اقدامات اشتباه و دلخواه خودمون نکنیم، بلکه برعکس اگر مرد باشیم ما باید خاکریز ایشون باشیم نه اینکه ایشون رو خاکریز خودمون قرار بدیم. حضرت آقا از همه دولتهایی که مردم به آنها رای داده اند حداکثر حمایت و پشتیبانی را می کند تا بعدا حرفی در نیاید و مردم خودشان به درک و فهم برسند. ایشان حتی از مذاکرات سعدآباد هم در ابتدا حمایت کردند، همان اقداماتی که به قول ایشان اشتباه بود و همان دولتی که این اشتباهات را انجام داده باید این اشتباهات را هم جبران کند ( فک پلمب و ... )

البته اول لازم است به اطلاع عالی برسانم در مورد توافق مقدماتی ژنو هم دو طرف مذاکره کننده همین سیاست را داشتند و بعد از انجام توافق اولیه آن را اعلام کردند و این اعلام رسمی بود و نه این که به قول شما کسی به چیزی اعتراف کرده باشد.

دوم این که ما از هر چیزی که رهبری حمایت از ان را صلاح بدانند حمایت می کنیم . یادآوری می کنم تعبیر شما در مورد دستور ایشان به فک پلمپ تاسیسات هسته ای برداشت شما و با املای کلمات شماست و عین کلمات دستور رهبری نیست، شما هم به خوبی می دانید که ایشان حرفی در مورد "همان دولتی که این اشتباهات را انجام داده باید این اشتباهات را هم جبران کند" نزدند و این کلمات برداشت آزاد شما از دستورات ایشان است . اتفاقا ایشان این تعلیق را ابزاری دانستند برای این که دست بعضی کشورها رو شود .

نکته آخر این که : 

چگونه است که اگر شما حرفی از رهبری نقل می کنید و بر اساس آن تفسیر خودتان را انجام می دهید ، کار درستی انجام می دهید ؛ ولی اگر من یا امثال من اعلام کنیم که در هر صورت پیرو رهبری خواهیم بود ، قایم شدن پشت ایشان فرض خواهید کرد ؟ به نظرتان این منطق درستی است ؟

باور کنید خسته شدم از بس این جمله را در همین تاپیک تکرار کردم :

" ما پیرو مقام معظم رهبری هستیم ، هر چه ایشان بفرمایند انجام می دهیم ، البته نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه زیادتر . نه یک قدم جلوتر و نه یک قدم عقب تر "!

ویرایش شده در توسط oldmagina
  • Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

گزارش ویژه
نویسنده نیویورک تایمز: توافق نهایی زمینه تغییر رژیم را در ایران فراهم می کند
تاماس فریدمن نویسنده معروف روزنامه نیویورک تایمز می گوید توافق نهایی میان ایران و امریکا زمینه را برای تغییر رژیم در ایران فراهم خواهد کرد.

ایران هسته ای- تاماس فریدمن نویسنده معروف روزنامه نیویورک تایمز می گوید توافق نهایی میان ایران و امریکا زمینه را برای تغییر رژیم در ایران فراهم خواهد کرد.

وی که روز 14 اسفند به بهانه تحلیل سخنارنی اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با چارلی روز از شبکه تلویزیونی بلومبرگ گفت وگو کرده، با اشاره به اینکه به نظر وی «تنها روشن تامین امنیت درازمدت برای اسرائیل و همسایگانش و حتی برای بسیاری از مردم ایران تغییر رژیم ایران است که باید از داخل اتفاق بیفتد» می گوید: «به نظر من با توافقی که اوباما با ایران بر سر مسئله هسته ای انجام می دهد امکان این تغییر در داخل ایران فراهم می شود. البته من نمی خواهم در این خصوص پیشگویی انجام دهم اما دست کم این امکان وجود دارد که با این توافق مشارکت ایران در مسائل جهانی بیشتر شود و در نتیجه آن تغییراتی در داخل ایران رخ دهد».

این اظهارنظر فریدمن تایید کنند گزارش ها و اخبار دیگری است که از امید امریکا به ایجاد تغییرات در محیط داخلی ایران پس از حصول توافق نهایی خبر می دهد.

وی البته با پیشنهاد نتانیاهو در زمینه افزایش تحریم ها علیه ایران مخالفت کرده و گفته است: « اگر شما تحریمها را گسترش دهید، لزوما شرایط بهتر نخواهد شد زیرا فکر نمی کنم اروپاییها حاضر باشند تحریم ها را افزایش دهند چه برسد به اینکه روسیه و چین این کار را بکنند، بنابراین حتی ممکن است تحریم های کنونی نیز سقوط کند».

وی همچنین در بخش دیگری از این گفت وگو استدلال کرده است که به چه دلیل معتقد است اسراییل نمی تواند و نمی خواهد به ایران حمله کند.

فریدمن می گوید: «سه سال پیش نتانیاهو برای حمله نظامی به ایران آماده بود اما دستگاههای اطلاعاتی اسرائیل و ارتش اسرائیل با نظر نتانیاهو مخالف بودند. آنها احساس می کردند اگر این جنگ با ایران شروع شود در واقع هرگز پایان نمی پذیرد زیرا ایران تلاش خواهد کرد بمب اتمی بسازد و اسرائیل نیز تلاش خواهد کرد تسلیحات اتمی خود را حفظ کند و ایران تلاش خواهد کرده علیه اسرائیل از طریق حزب الله مقابله به مثل کند و این چرخه ای پایان ناپذیر را ایجاد می کند که به شدت به اقتصاد اسرائیل لطمه خواهد زد. بنابراین تنها گزینه بد گزینه نظامی است».

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

گزارش ویژه
جشن اطلاعاتی سرویس های امریکایی و اروپایی در آستانه حصول توافق نهایی
ارشدترین مقام اطلاعاتی امریکا گفته است سرویس های اطلاعاتی اروپایی و امریکا خود را آماده استفاده از اطلاعات انبوهی می کنند که توافق نهایی ایران و غرب در اختیار آنها قرار خواهد داد.

علی شاهدیان، ایران هسته ای- ارشدترین مقام اطلاعاتی امریکا گفته است سرویس های اطلاعاتی اروپایی و امریکا خود را آماده استفاده از اطلاعات انبوهی می کنند که توافق نهایی ایران و غرب در اختیار آنها قرار خواهد داد.

جیمز کلاپر، مدیر اطلاعات ملی امریکا در گفت وگو با چارلی رز از شبکه تلویزیونی بلومبرگ، در روز 13 اسفند، «تمرکز» دستگاه های اطلاعاتی غربی را راستی آزمایی پای بندی ایران به توافق نهایی خوانده است.

وی با لحنی آکنده از اطمینان از اینکه توافق نهایی حاصل خواهد شد، گفته است: «تمرکز من و تمرکز دستگاههای اطلاعاتی آمریکا بر این است که اگر مذاکرات موفقیت آمیز باشد و توافقی حاصل شود، بر اجرای این توافق نامه نظارت داشته باشیم و آن را راستی آزمایی کنیم. این مسئله به شدت به بازرسی ها و پایشهای گسترده و شدید آژانس بین المللی انرژی اتمی بستگی خواهد داشت. این مسئله برای توانایی ما به منظور راستی آزمایی بسیار حائز اهمیت است. تمرکز دستگاههای اطلاعاتی آمریکا بر این مسئله خواهد بود».

کلاپر که رییس 16 نهاد اطلاعاتی امریکا از جمله سیا محسوب می شود، اضافه کرده است: «ما به اطلاعات اساسی و پایه نیاز خواهیم داشت که بازرسی ها و پایشهای نهادهای مذکور با نمایندگی آژانس بین المللی انرژی اتمی در اختیار ما قرار بدهند. ما با توانایی های اطلاعاتی پویای خود و شرکایمان بویژه اسرائیل، این اطلاعات را دوباره بررسی خواهیم کرد».

این اظهارات به خوبی نشان دهنده آن است که سرویس های اطلاعاتی امریکا روی مطلوبیت توافق نهایی هسته ای با ایران هیچ بحثی ندارند و صرفا در پی آن هستند که با کسب اطلاعات از برنامه هسته ای ایران از پای بندی ایران به آن مطمئن شوند.

وی همچنین تایید کرده است که برآورد اطلاعاتی امریکا و اسراییل درباره برنامه هسته ای ایران یکسان است.

کلاپر گفته است: «ما همکاری بسیار خوبی با دستگاههای اطلاعاتی اسرائیل داریم. سابقه این همکاری نیز به سی تا 35 سال قبل بازمی گردد. دستگاههای اطلاعاتی اسرائیل بسیار حرفه ای و بسیار توانمند هستند. ما در سطح اطلاعاتی، روابط بسیار نزدیکی داریم. ما درخصوص اطلاعاتمان درباره توانمندی های ایران و برنامه های احتمالی آتی آن نظری یکسان داریم».

جیمز کلاپر در ادامه درباره محاسبات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مذاکرات هسته ای گفته است: «به نظرمن، هدف او در این زمینه آن است که اولا از تحریم ها رها شود. این مسئله راز نیست. تحریم ها به اقتصاد ایران ضربه زده است. او می خواهد توافقی حاصل شود که حق ایران را در داشتن برخی فعالیت های هسته ای به رسمیت بشناسد و شاید هم دست کم در سطح آستانه قرار داشته باشد تا این گزینه را حفظ کند که در آینده بخواهد سلاح هسته ای بسازد. براساس ارزیابی ما ایران در حال حاضر چنین سلاحی ندارد».

وی ادامه داده است: «وقتی می گویید آنها باید توجه داشته باشند که در داخل ایران نیز جناحهای مختلف وجود دارد. در ایران تندروهایی وجود دارند همانطور که در آمریکا تندروهایی هستند. بی تردید کسانی در ایران هستند که می خواهند ایران سلاح هسته ای داشته باشد. اما برآورد ما این است که فقط یک نفر می تواند در این باره تصمیم بگیرد و آن فرد رهبر عالی ایران است و او در مقطع زمانی کنونی تصمیم نگرفته است، سلاح هسته ای بسازد».

کلاپر درباره توانمندی های فنی ایران نیز می گوید: «آنها (ایرانی ها) قادر خواهند بود مهارت و توانایی خود را در همه حوزه های مورد نیاز برای تولید سلاح هسته ای و استفاده از آن حفظ کنند. آن ها هم اکنون نیز مهارتهای خاصی دارند. در حقیقت این مساله، تصمیمی سیاسی برای آنها است و نه اینکه آنها دانش فنی و توانایی فنی لازم برای این کار را نداشته باشند، زیرا آنها چنین توانایی را دارد».

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

کاخ سفید خوب می داند که بدون رضایت روسیه، هیچ توافقی میان ایران و آمریکا صورت نمی گیرد / مسکو و پکن نمی خواهند تهران به سمت غرب گرایش پیدا کند

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نوشت: تشکیل محور سیاسی و اقتصادی روسیه، چین و ایران، طرح‌های گسترش حضور آمریکا در آسیا را به مخاطره خواهد انداخت.

به گزارش «انتخاب»، فشارهایی که آمریکا بر ایران وارد کرده است این کشور را به سمت نزدیکی به روسیه و چین هدایت می کند. اتفاقی که به ایجاد یک محور سیاسی و اقتصادی میان روسیه، چین و ایران را ممکن تر می سازد.

در حقیقت، تشکیل محور سیاسی و اقتصادی میان روسیه، چین و ایران موجب به خطر افتادن طرح های واشنگتن در آسیا می شود.

این خبرگزاری روسی با اشاره به گفتگوهای هسته ای، راهبرد آمریکا را در مذاکرات با ایران، محدود کردن برنامه هسته ای این کشور در ازای برداشتن تحریم ها عنوان کرد.

در ادامه این گزارش با اشاره به مناسبات تجاری ایران و مسکو، از ساخت نیروگاه هسته ای گرفته تا فروش سلاح به این کشور، آمده است: بدون رضایت تلویحی مسکو، هیچ توافقی میان آمریکا و ایران به وقوع نخواهد پیوست و آمریکایی ها این مسئله را خوب درک می کنند.

وی در ادامه افزود چین به نوبه خود به دنبال حفظ شرایط کنونی است چرا که این کشور تمایل ندارد تهران به سمت غرب گرایش پیدا کند .

پس از عادی شدن روابط با ایران، این کشور عضو سازمان همکاری شانگهای خواهد شد. ایران در حال حاضر ایران عضو ناظر این سازمان است.

http://www.entekhab.ir/fa/news/193203

امیدوارم اربابان روسی اجازه بدن این توافق انجام بشه  و مردم ایران از شر تحریمها خلاص بشن....

• Upvote 1
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.