deserthawk

بررسی اهمیت ژئواکونومیک و ژئوپلیتیک طرح اتصال دریای کاسپین به آب های جنوب

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

کلا این طرح از دید من بسیار خام و بدون پشتوانه علمی هست.

البته من اطلاع دقیقی از ارتفاع دریای خزر ندارم ولی اگر ارتفاع دریای خزر بالاتر از دریای عمان باشه میشه از همین اختلاف ارتفاع استفاده کرد و به کمک سد ها برق بسیار زیادی به صورت رایگان و دانمی تولید کرد.

ولی تغییرات اقلیمی که به وجود میاره قابل پیش بینی نیستند.

مهمترین مشکلات این کار تزریق اب شور به سفره های زیرزمینی و نابودی اب های شیرین داخل کشور هست!

ممکن است بگویند آب را شیرین کرده و سپس به کانال هدایت می کنند! احتمالا این دوستان تو عمرشون نمیدونند شیرین سازی آب چیست و چه مشکلات و هزینه هایی داره! اونم در این حجم و فقط کافیه تو جایی به مناطق نمکی بخوره و کار تمومه!

در ادامه جحم بخاری که بوجود میاد مناطق داخلی ایران را تبدیل به اهواز و ماهشهر های دیگر می کند.

البته این حرفهای من فقط یه برداشت سطحی هست که بدون فکر دارم مینویسم و مطمئن کسی که بیشتر از من روی این زمینه مطالعه بکنه خیلی خیلی خیلی بیشتر می تونه ایراد بگیره.

حالا همه این حرفها رو زدیم چطوری معضل بی آبی کشور رو برطرف بکنیم؟

ما باید به سمت آب شیرین کن های خورشیدی بریم اونم در ابعاد فوق عظیم!

باز من وارد سیستم های آب شیرین کن ها نمیشم ولی متاسفانه در ایران مطالعات بسیار کمی صورت گرفته و هیچ بودجه ای هم تا جایی که من مطلع هستم براش اختصاص نیافه.

اوج بحران در کشور اونجاست که ما حتی هنوز یک نقشه تابش خورشید، نقشه بخار، نقشه گازهای گلخانه ای و ... در کشورمون نداریم (ابرکامپیوترمون کجا بود که بخوایم از این کارا بکنیم!)

در کل زیاد دلتون رو به این قضایا خوش نکنید.

فقط برای مثال میگم، آزمایشگاه sandia که کلا کارش تهیه نقشه های فوق و پیش بینی های جوی و اقلیم شناسی و ...هست ابرکامپیوتر بسیار قوی داری و زیر نظر شرکت لاکهیدمارتین هست! جالبه شرکت اسلحه سازی داره رو این نقشه ها کار میکنه و مثلا منی که یه روز رفتم پژوهشگاه نیرو و گفتم حاضرم این کارو بکنم جواب خنده داری گرفتم(معاون رئیسش استاد دانشگاه خودمون هست-فارق التحصیل ژاپن) ، گفت مگه اصلا مهمه دقت این نقشه ها؟ (با طرح توجیهی و نمونه کار که برای یک استان با دقت معمولی انجام داده بودم چون با دقت مثلا 30 کیلومتر هر پیکسل بالاتر پی سی نمیکشه انجام بده، رفته بودم) یه چیزی میزنیم میانگین کشوری میره دیگه! حالا فرض کنید اونها این نقشه ها رو دارند به سطح 5 تا 3 کیلومتر هر پیکسل دقت تهیه می کنند. من در جواب ایشون گفتم تغییرات اقلیمی یکی از مهمترین پدیده های نابودی تمدن ها در دنیا بوده.

بگذریم اینقدر دلمون درد داره که سه کلمه حرف میخوایم بزنیم اخرش میشه غم نامه :))

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

زنده باشید انشاالله! اون روزی که کمبود آب اثر کرد رو ببینیم! ... دیدن داره اون روز ... قول شرف میدم همین طرح الظاهر تخیلی و غیر ممکن امروز رو اَلم میکنند که وای اگر این طرح رو اجرا کرده بودن، الان اینقدر بدبختی نداشتیم! وای بی جربزه ها چرا اینکار رو نکردن! داد، بی داد، هوار! ... اون روزا دیگه تکنولوژی و کار مطالعاتی معنا نداره! چیزی که معنا داره! اینه که آدم به تصفیه ادرار خودش هم راضی خواهد شد ... :straight:

• Upvote 5
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

زنده باشید انشاالله! اون روزی که کمبود آب اثر کرد رو ببینیم! ... دیدن داره اون روز ... قول شرف میدم همین طرح الظاهر تخیلی و غیر ممکن امروز رو اَلم میکنند که وای اگر این طرح رو اجرا کرده بودن، الان اینقدر بدبختی نداشتیم! وای بی جربزه ها چرا اینکار رو نکردن! داد، بی داد، هوار! ... اون روزا دیگه تکنولوژی و کار مطالعاتی معنا نداره! چیزی که معنا داره! اینه که آدم به تصفیه ادرار خودش هم راضی خواهد شد ... :straight:

قبول دارم تهدید آب تهدیدی واقعی و نزدیک است 

ولی دلیل بر درستی این طرح نمی شود 

یک طرح دو بحث دارد یکی صرفه اقتصادی و یکی آینده نگری اش 

صرفه اقتصادی کمی بسته به زمان است مثل تولید نفت شل آمریکا که تا نفت بالای 70 دلار نرسد صرف ندارد

ولی بحث آینده نگری بحث محیط زیست مهمترین بحثش است 

برای همین باید یک بحث درست را مطرح کرد که آیا این کار برای محیط زیست خوب است یا نه ؟

یادمان نرود برای دست یابی به یک هدف راه های متفاوتی وجود دارد 

------------------------------

ولی بگم این طرح با توجه به نیروگاه های اتمی امکان ذخیره انرژی ، برق و گرفتن نوسانات برقی را ممکن می کند 

بویژه با راه اندازی میزان بالایی نیروگاه خورشیدی که شب ها از کار می افتند 

چون بهترین راه ذخیره انرژی برق تبدیل آن به انرژی پتانسیل است ولی مشکل این است که آب شور مشکلاتی دارد

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من توقع ندارم از عزیزان که مسئله کمبود آب رو درک کنید! متاسفانه پرورش ماهی خشک شده نداشته اید تا نبود آب و خشک سالی را از نزدیک لمس کنید...

این طرح اگر همین فردا کار ساخت و سازش شروع بشه! حداقل 20 سال طول میکشه که نیمی از کل کار زیربنایی اش (اعم از کانال کشی های سطح و زیرزمینی، تاسیسات تصفیه و برق و غیره) آماده بشه! ... اساساً دیگه وقت بررسی معضلات زیست-محیطی و غیره خیلی وقته که گذشته!

البته من فقط با کلیت طرح (به طور ویژه انتقال آب از جنوب کشور تا وسط کشور) موافقم...تا جایی که بشود آب ها را به چند واحد تصفیه کننده بزرگ سپرد و به شبکه آب کشور تزریق کرد...

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

l

من توقع ندارم از عزیزان که مسئله کمبود آب رو درک کنید! متاسفانه پرورش ماهی خشک شده نداشته اید تا نبود آب و خشک سالی را از نزدیک لمس کنید...

این طرح اگر همین فردا کار ساخت و سازش شروع بشه! حداقل 20 سال طول میکشه که نیمی از کل کار زیربنایی اش (اعم از کانال کشی های سطح و زیرزمینی، تاسیسات تصفیه و برق و غیره) آماده بشه! ... اساساً دیگه وقت بررسی معضلات زیست-محیطی و غیره خیلی وقته که گذشته!

البته من فقط با کلیت طرح (به طور ویژه انتقال آب از جنوب کشور تا وسط کشور) موافقم...تا جایی که بشود آب ها را به چند واحد تصفیه کننده بزرگ سپرد و به شبکه آب کشور تزریق کرد...

مشکل این است که عقل وتجربه می گوید محیط زیست خیلی مهم است ولی در کشور ما اصلا محیط زیست حساب نمی شود 

و نتیجه اش هم سد گتوند، دریاچه ارومیه و ... است

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

توی دریای جنوب ، آبهای سطحی حدود 25-30 درجه هستند که اگه فقط بگذارندشون توی یک گلخونه ی بزرگ می شه راحت با استفاده از فرایند تقطیر ، آب مقطر به دست آورد ... روش های این موضوع زیاد هست ...

آره ، شیرین سازی آب توی اروپا سخته چون آب های سطحی اونجا سرده و خود هوا هم به همینطور ..

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برای دوستانی که آه انها بلند شده عرض میکنم گر چند سال قبل به نظرم در تاپیک دیگری گفته بودم این را 

حدودا 8 یا 9 سال قبل بنده توفیق داشتم در سمیناری که برای معرفی این طرح در یک دانشگاهی برگزار شده بود شرکت کنم به طور کل طرح ایرانرود ساخت دریاچه در کویر های مرکزی ایران را کنار گذاشته بود! چرا ؟ چون نه عملی هست نه منطقی ! و طرح تبدیل شده بود به کشیدن کانال کشتی رانی ( ان هم نه برای کشتی های سنگین !) بین خلیج فارس و دریای مازندران . کانال هایی با اختلاف ارتفاع و حوزچه هایی برای جبران این اختلاف به علاوه قسمتی تونل که همان زمان هم اشاره شد که این تونل ها چالش جدی هست و از توان داخلی خارج . ( باقی طرح هم خارج هست !) عملا بحث تغییر اب و هوایی ایران و شیرین کردن اب به این شکل در کار نبود ! ( دوستان بد نیست نظر پرفسور کردوانی را در باره طرح مطالعه کنند ) 

حالا چه ربطی بین زیر اب بردن بخش زیادی از مساحت کشور ! و تبدیل ان به دریاچه نمک با شیرین سازی اب و جلوگیری از خشکسالی هست الله اعلم بنده که متوجه نمیشم . 

در مقابله با کم ابی و گسترش کویر اولین قدم طرح های ابخیز داری اصولی و اصلاح روشهای مصرف اب هست خصوصا کشاورزی و صنعت که عمده اب کشور را می بلعند و دولت به عنوان مجری در این سالها جز حرف زدن درباره لزوم رفتن به سمت ابیاری مدرن کار خاصی نکرده  ( به قضیه اب گیری دریاچه هامون در چندی قبل مراجعه کنید تا ببینید اب خیز داری ما در چه وضعی هست !) بد نیست تجربه رژیم صهیونیستی را هم در جغرافیای خشک ان ببینیم .

ضمن اینکه شیرین کردن اب دریا نیازی به تبدیل مرکز کشور به دریاچه یا زدن کانال ندارد ! همین الان هم ظاهرا طرحی را برای شیرین کردن اب دارند که منوط به ساختن راکتور اتمی ان توسط طرف خارجی است ( وعده اقای صالحی برای یک دهه بعد هست البته ) اگر بخواهیم به طور گسترده به شیرین سازی اب اقدام کنیم به راکتور های متعددی نیاز داریم که اگر زمانی دست کشور از پوست گردوی هسته ای در امد اولویت اول باید باشند 

=================

در مورد مبحث ترانزیت ! فرموده بودند که یک کشتی مثلا فلان تعداد کانتینر را حمل میکند و قابل مقایسه با ریلی نیست ! حرف اشتباهی هست  .

ابتدا اینکه کانال مذکور در صورت ساخت هم توانایی پذیرش کشتی های بسیار سنگین را نخواهد داشت ثانیا هزینه ساخت  و نگهداری ان کانال را مقایسه کنید با یک شبکه ریلی پیشرفته  و کارایی ان .

همین امروز اگر پتانسیل بندر قشم پل خلیج فارس و شبکه ریلی ( نه این چیزی که الان داریم و قطار باری باید چند روز در خط بماند به خاطر قطار های مسافربری !) به فعل تبدیل بشود از نظر ترانزیت کاملا کفاف خواهد داد

(  علت بلقوه ماندن این پتانسیل تا امروز را پیدا کنید ...پیدا کنید  پرتقال فروش را !) حالا که تا اینجا گفتم یادی هم بکنیم از حماسه سد گتوند ! تا نتیجه بعضی از کارهای مهندسی و کارشناسی شده را به عنوان عبرت تاریخی ببینیم !

• Upvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

(  علت بلقوه ماندن این پتانسیل تا امروز را پیدا کنید ...پیدا کنید  پرتقال فروش را !) حالا که تا اینجا گفتم یادی هم بکنیم از حماسه سد گتوند ! تا نتیجه بعضی از کارهای مهندسی و کارشناسی شده را به عنوان عبرت تاریخی ببینیم !

http://www.persian-star.org/dam-3/

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ضمن اینکه شیرین کردن اب دریا نیازی به تبدیل مرکز کشور به دریاچه یا زدن کانال ندارد ! همین الان هم ظاهرا طرحی را برای شیرین کردن اب دارند که منوط به ساختن راکتور اتمی ان توسط طرف خارجی است ( وعده اقای صالحی برای یک دهه بعد هست البته ) اگر بخواهیم به طور گسترده به شیرین سازی اب اقدام کنیم به راکتور های متعددی نیاز داریم که اگر زمانی دست کشور از پوست گردوی هسته ای در امد اولویت اول باید باشند 

=================

البته آب شیرین کن های هسته ای به عنوان یکی از محصولات جانبی یک نیروگاه هسته ای هستند و برای آب شیرین کردن لزوما نیازی به نیروگاه هسته ای نیست.

همین عربستان که بیخ گوش خودمون هست بزرگترین تولید کننده آب شیرین از دریا در دنیا هست که اخیرا بزرگترین مرکز نمک زدایی از آب دریا رو به نام راس الخیر در ساحل خلیج فارس، با ظرفیت تقریبا یک میلیون متر مکعب در روز(تقریبا نصف آب مصرفی روزانه تهران!)  راه اندازی کردن. این نیروگاه ترکیبی هست و بخشی از آب شور به روش تقطیر ناگهانی چند مرحله ای (MSF) و بخش دیگری به روش اسمز معکوس شیرین سازی میشه که روش بسیار ساده ای هم هست و تکنولوژی چندان پیچیده ای نداره.

همچنین دولت اسراییل هم بزرگترین آب شیرین کن دنیا به روش اسمز معکوس رو چندی پیش عملیاتی کرده که ظرفیت تولید روزانه بیش از 600 هزار متر مکعب آب رو داره. به دلیل استفاده از تکنولوژیهای به روز و مهندسی، مصرف انرژی این مرکز کمترین میزان در بین تمامی مراکز آب شیرین کن دنیا به روش اسمز معکوس هست که هزینه تولید هر متر مکعب آب رو به مقدار تقریبی 54 سنت رسونده که واقعا برای آب شیرین کن ها مبلغی ناچیز حساب میشه. هزینه ساخت این مرکز هم 500 میلیون دلار بوده که با توجه به اینکه آب شیرین 20 درصد جمعیت سرزمین های اشغالی، یعنی حدود 1.5 میلیون نفر رو تامین میکنه، مقداری ناچیز هست.

بنابراین ما هم در صورت وجود اراده لازم میتونیم تعدادی مرکز بزرگ آب شیرین کن در سواحل جنوبی کشور بسازیم و آب شیرین تمامی جمعیت ساکن سواحل رو تامین کنیم. با این کار، نه تنها هیچ منطقه ای بدون آب نمیمونه، بلکه با کاهش بار روی دریاچه ها، سد ها، رودخانه ها و سفره های زیر زمینی، تا حد زیادی فرصت احیا به ذخایر آب کشور در نیمه جنوبی کشور داده خواهد شد.

یک نکته دیگه هم اینکه، اگر ما هیچ مرکز آب شیرین کن هم نسازیم، صرفا با به روز کردن روش های آبیاری کشاورزی در کل کشور، میتونیم بیش از 60 الی 70 درصد در مصرف آب صرفه جویی کنیم که همین مقدار کافی هست تا کشور از بحران کم آبی به صورت آهسته خارج بشه. ولی با کم توجهی که به این قضیه میشه (به علاوه کشاورزان اکثرا بی سواد و بسیار بد قلق که حاضر نیستن از روش های هزار سال پیش دست بکشن و حتی وام دولت رو هم برای نصب تجهیزات آبیاری مدرن قبول نمی کنن)، بزرگترین خیانت داره در حق کشور انجام میشه.

دولت باید مدرنیزه کردن آبیاری رو در کل کشور اجباری و برداشت آب از ذخایر زیرزمینی و احداث چاه های جدید رو کاملا ممنوع کنه، ولی کو گوش شنوا؟ فقط به مردم میگن کمتر صرفه جویی کنین روز و شب، در حالی که مصرف شهری آب در ایران، نهایتا تنها 15 درصد کل مصرف آب کشور هست و بقیه در کشاورزی و صنعت مصرف میشه.

اصولا ما بیش از اینکه از کمبود آب و خشکسالی رنج ببریم، از بی عرضگی و فساد و ندانم کاری و تعلل رنج میبریم، وگرنه مدیریت مصرف و منابع آب در کشور، در صورتی که درست انجام بشه، به راحتی کشور رو از بحران آب خارج میکنه.

نهایتا انکه، این اصرار احمقانه بر خودکفایی مطلق در خیلی از محصولات کشاورزی (که به نتیجه هم نرسیده) باید از بین بره، چون با این روش های کشاورزی، فشاری بیش از حد به منابع آبی کشور میاره، تنها به خاطر پروپاگاندا و مصرف تبلیغاتی که ما در این و آن خودکفا شدیم (قضیه گندم یادتونه قطعا).

در بیان وخامت اوضاع همین بس که در برخی مناطق استان اصفهان هنوز هم برنج کاشت میشه! مستحضرید قطعا که کشت برنج چقدر آب مصرف میکنه! یعنی آدم باید سرش رو بذاره زمین و بره اون دنیا.

اون وقت توی استادیوم ها میزنن که، آب هست، ولی کم است! خجالت هم واقعا خوب چیزیه.

• Upvote 13

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستانی که میگن با احداث این کانال مشکل کم آبی حل میشه واقعا چه توجیهی برای این حرفشون دارن ؟

یکی از دوستان هم گفته روی این طرح بهترین مهندسای کشور و دولتهای مختلف کار کردن ، پس حتما درسته . کدوم مهندس ها رو میگید ؟ یعنی در دنیای مهندسی هر کسی که یه طرح تخیلی ارایه بده که از ذهن دیگران خارجه ، اون مهندس یه مهندس برتره ؟

دوستانی که از آب شیرین کن های عظیم حرف میزنن ، آیا تا حالا یه کارخونه آب شیرین کن رو از نزدیک دیدن ؟ آیا میدونن یک آب شیرین کن چقدر پسماند تولید میکنه ؟ چقدر به زیست دریایی صدمه میزنه ؟ با این ضایعات چه باید کرد ؟

راجب چالشهای مهندسی این طرح حرفی نزنیم بهتره چون با کمترین سواد مهندسی هم نیاز به توضیح نداره !

همه ما میدونیم که در کشور کم آبی مثل ایران زندگی میکنیم اما با مدیریت منابع آبی موجود میشد از بحران کم آبی بدون گذراندن چالش سربلند بیرون بیایم اما متاسفانه سرشکسته شدیم .

اینو به تجربه اینجا بیان میکنم که همچین طرح هایی فقط و فقط برای اخاذی از نهادهای بی سواد اجرایی کشور انجام میشه تا یک شرکت یا یک ارگان بتونه از طریقش پول هنگفتی رو حیف و میل کنه ، نمونه این طرح ها به وفور اتفاق افتاده و می افته ، خیلی هاش رو هم در اخبار مطلع هستید . مثلا همین سد سازی هایی که بصورت هیأتی در ایران انجام شد و اکثر اونها بدون مطالعات بود و بدون احداث شبکه آبیاری در پایین دست سد ..... در واقع سدها ساخته شدند تا آب پشت سدها در گرمای فلات ایران تبخیر بشن و متعاقب اون شرکتهای خاص پیمانکاری دخیل در اون پولدارتر و بزرگتر ، نمونه سد گتوند ، سد قم یا سد کارون سه و چهار و غیره .....
دوستانیکه صحبت از احداث دریاچه در کویرهای ایران میکنن آیا فارق از تمامی چالشهای زیست محیطی و مهندسی ، فکری بحال وزن این حجم از آب بر روی لایه های بستر کویر و تاثیر اون بر گسلها کرده اند ؟ برای زلزله های بعد از اون و تاثیر مخربش برمنابع معدنی زیر زمینی کویر ها و شهرهای اطرف اون چه فکری کرده اند
اگر خدای ناکرده این لاک ها آسیب ببینن با سیلاب ناشی از حجم عظیم آب پشت این دریاچه ها چه باید کرد ؟ توصیه میکنم دوستان فیلم مستند سیلاب دوسالانه سد کارون رو در اینترنت سرچ کنن و ببینن تا با شمه ی کوچکی از این تصور به عینه آشنا بشن .
خوشبختانه معایب این طرح اینقدر زیاده که دیگه نخوایم این بحث رو ادامه بدیم . ویرایش شده در توسط 951
  • Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خدایا هیچ شکم سیری رو مسئول تصمیم گیری برای شکم های گشنه نگردان... rolling_eyes

شده حکایت جماعتی که یه شب خونه این عیالن! یه شب خونه ی اون یکی عیال! و شدن مسئول تصمیم گیری برای روابط مسالمت آمیز جوانان عزب... :neutral:

..................................

حتماً باید بزاریم برسه اون روزی که از هر 24 ساعت شبانه روز، 20 ساعتش (توی یک سوم جمعیت شهری مملکتمون) از شیرهای آب صدای خِر خِر قعطی آب بیاد! حتماً باید برسه اون روزی که بالای سر تمام ساختمون های مملکت مخزن ذخیره آب باشه و باز هم کفاف روزمرگی را ندهد! تا بفهمیم که اوضاع خیط شده؟؟؟ تازه اون موقع بگیم بسم الله!

کلک آبهای زیرزمینی مملکت کنده شد رفت پی کارش...

از چی دفاع میکنید؟ چی رو نفی میکنید؟ ...

اولویت محیط زیست این حقیر 70% بدنمه! مایه حیاتمه!

20 سال دیگه افسار اوضاع از دست صرفه جویی در مصارف صنعتی و کشاورزی و خانگی و حتی راهکارهای شخصی ذخیره آب هم خارج خواهد شد...هر روز توی این سایت شاهد اینم که به فلان و فلان کس فحش میدید که جلوتر از نوک بینیش رو نمیتونه ببینه! حالا چرا خودتون همین جوری شدید؟!

اگر کسی برای مهار بحران آب در سالیان 1430 به بعد راه حلی بهتر از انتقال گسترده آب از جنوب و یا شمال و یا هر دو به مرکز مملکت سراغ داره، بسم الله...

یه روزی میگفتن آب رو انتقال بدیم برای معتدل کردن دما، رونق کشور و غیره...امروز دیگه اون روز نیست! امروز مجبوریم برای حل بحران آبی که در آینده نزدیک باهاش رو به رو میشیم (خدا یا چی دارم میگم! همین الان داریم باهاش دست و پنجه نرم میکنیم) رو با این طرحها رفع و رجوع کنیم...

مگه تامین آب شرب چند ده میلیون آدمی زاد (اونم آدمی زاد شهر نشین و اصطلاحاً مدرن) کم چیزیه؟!

مگه شما خودتون از ده سال پیش تا حالا کم شدن بارندگی های کشور رو ندید و لمس نکردید؟

• Upvote 5
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستانی که از آب شیرین کن های عظیم حرف میزنن ، آیا تا حالا یه کارخونه آب شیرین کن رو از نزدیک دیدن ؟ آیا میدونن یک آب شیرین کن چقدر پسماند تولید میکنه ؟ چقدر به زیست دریایی صدمه میزنه ؟ با این ضایعات چه باید کرد ؟

برای همین هست که این طرح ها باید در سواحل مکران (دریای عمان) اتفاق بیوفته! چون جریانهای اقیانوسی نمک و املاح حاصل از فرایند شیرین سازی رو با خودش میبره ولی همین طرح برای خلیج فارس بسیار مخرب هست (کاری که اعراب دارند با خلیج فارس می کنند)

خدایا هیچ شکم سیری رو مسئول تصمیم گیری برای شکم های گشنه نگردان... rolling_eyes

شده حکایت جماعتی که یه شب خونه این عیالن! یه شب خونه ی اون یکی عیال! و شدن مسئول تصمیم گیری برای روابط مسالمت آمیز جوانان عزب... :neutral:

حتماً باید بزاریم برسه اون روزی که از هر 24 ساعت شبانه روز، 20 ساعتش (توی یک سوم جمعیت شهری مملکتمون) از شیرهای آب صدای خِر خِر قعطی آب بیاد! حتماً باید برسه اون روزی که بالای سر تمام ساختمون های مملکت مخزن ذخیره آب باشه و باز هم کفاف روزمرگی را ندهد! تا بفهمیم که اوضاع خیط شده؟؟؟ تازه اون موقع بگیم بسم الله!

کلک آبهای زیرزمینی مملکت کنده شد رفت پی کارش...

از چی دفاع میکنید؟ چی رو نفی میکنید؟ ...

اولویت محیط زیست این حقیر 70% بدنمه! مایه حیاتمه!

20 سال دیگه افسار اوضاع از دست صرفه جویی در مصارف صنعتی و کشاورزی و خانگی و حتی راهکارهای شخصی ذخیره آب هم خارج خواهد شد...هر روز توی این سایت شاهد اینم که به فلان و فلان کس فحش میدید که جلوتر از نوک بینیش رو نمیتونه ببینه! حالا چرا خودتون همین جوری شدید؟!

اگر کسی برای مهار بحران آب در سالیان 1430 به بعد راه حلی بهتر از انتقال گسترده آب از جنوب و یا شمال و یا هر دو به مرکز مملکت سراغ داره، بسم الله...

یه روزی میگفتن آب رو انتقال بدیم برای معتدل کردن دما، رونق کشور و غیره...امروز دیگه اون روز نیست! امروز مجبوریم برای حل بحران آبی که در آینده نزدیک باهاش رو به رو میشیم (خدا یا چی دارم میگم! همین الان داریم باهاش دست و پنجه نرم میکنیم) رو با این طرحها رفع و رجوع کنیم...

مگه تامین آب شرب چند ده میلیون آدمی زاد (اونم آدمی زاد شهر نشین و اصطلاحاً مدرن) کم چیزیه؟!

مگه شما خودتون از ده سال پیش تا حالا کم شدن بارندگی های کشور رو ندید و لمس نکردید؟

والاه اینقدرام اوضاع بد نیست که دارید میگید!! ما حداقل 200-250 میلیمتر بارش داریم! مثل عربستان و جاهای دیگه که نیست!

مشکل راه حل داره،

استفاده از آب شیرین کن ها (برای حوضه های کم بارش جنوب و جنوب شرقی)

انتقال پایتخت(وزارتخانه ها)

دولت الکترونیک (کم کردن جابجایی ها)

بهینه کردن ساختمان ها (در مصرف انرژی و آب تا کمتر مصرف بشه تو ساختمان)

شبکه های هوشمند آب و برق و گاز

انتقال صنایع آب بر به سواحل و تامین آب آنها از طریق دریا (مانند صنایع فلزی و...)

بهینه سازی انرژی در صنعت و نیروگاه ها (آمار فجیعی دارند نیروگاه های ما)

حالت بحرانی تر: بستن شبکه انتقال اب شرب و تنها انتقال آب غیرخوراکی از طریق آن و اجبار مردم به خریدن آب بطری

والاه خیلی از اینها هم طرح های پیچیده ای نیستند، طرح های حمایتی زیادی تو پیمان کیوتو و ... وجود داره که اگر ما عقل داشتیم میتونستیم ازشون برای خیلی از کارهای فوق استفاده کنیم اونم به صورت رایگان، کاری که خیلی کشورها دارند می کنند(رایگان براشون صنایعشون رو به روز می کنند توسط اروپا و ژاپنی و کره ای ها)

ویرایش شده در توسط AliMH
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

حالت بحرانی تر: بستن شبکه انتقال اب شرب و تنها انتقال آب غیرخوراکی از طریق آن و اجبار مردم به خریدن آب بطری

این طرح از صد سال پیش توی خوزستان اجرا می شه !!!

والاه خیلی از اینها هم طرح های پیچیده ای نیستند، طرح های حمایتی زیادی تو پیمان کیوتو و ... وجود داره که اگر ما عقل داشتیم میتونستیم ازشون برای خیلی از کارهای فوق استفاده کنیم اونم به صورت رایگان، کاری که خیلی کشورها دارند می کنند(رایگان براشون صنایعشون رو به روز می کنند توسط اروپا و ژاپنی و کره ای ها)

بهانه ، جاسوسی کردن خارجی هاست ، با این توافق هسته ای که خودش خدای ... هست ، دیگه نباید از جاسوسی کردن در مورد صنایع آب ما ( اصلا داریم !! ) بترسیم ...

موقعی که فسیلهای آل سعود هم دست به جوانگرایی برای پیشرفت می زنند  ، و در برابرش ما با پسرفت  ، دست به پیرگرایی می زنیم ، شما نباید انتظار داشته باشی ...

ویرایش شده در توسط Juicer
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بهانه ، جاسوسی کردن خارجی هاست ، با این توافق هسته ای که خودش خدای ... هست ، دیگه نباید از جاسوسی کردن در مورد صنایع آب ما ( اصلا داریم !! ) بترسیم ...

موقعی که فسیلهای آل سعود هم دست به جوانگرایی برای پیشرفت می زنند  ، و در برابرش ما با پسرفت  ، دست به پیرگرایی می زنیم ، شما نباید انتظار داشته باشی ...

لول تفکر توطئه!!

صنایع فلزی! مثل ذوب آهن و نورد که تکنولوژی های فرسوده و قدیمی دارند چه جاسوسی!!!!!!!!!!! صنایع سیمان و قند احد بوق که مایه جک روزگار هستند چه جای جاسوسی هستند؟ تعویض خطوط خودروسازی و مثلا تولید تویوتا یاریس به جای پژو 405 اونم رایگان و فقط در عوض کاهش کربن تولیدی! ORC ها و خریدشون، صنایع لاستیک و هزاران مثال دیگه...

هی دیگه بگذریم....

ویرایش شده در توسط AliMH
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.