امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

بسم الله الرحمن الرحیم

جستار هایی در باب جنگ و سلاح های سایبر

بخش اول

مقدمه

امروزه با گسترده شدن استفاده از فضای سایبر ، این فضا علاوه بر پشتیبانی از دیگر میدان های رزم  ، خود به تنهایی تبدیل به یکی از میادین رزم تاثیر گذار شده و استفاده از آن رو به افزایش می باشد . همین امر باعث به وجود آمدن مباحثی مختص این فضا  گشته است که ما در این نوشتار سعی در شناخت مفهومی ابزار های مورد استفاده در این حوزه ، شباهت های آن با دیگر حوزه ها و مباحث مترتب بر جنگ سایبر را داریم .

در این راستا به دلیل جدید بودن این میدان ، تصمیم بر این گرفته ام تا مجموعه ای از مباحث را به صورت کلی و منظم خدمت دوستان ارائه دهم تا در آینده هر فرد مشتاق و علاقه مند به این حوزه با مطالعه آنها در یک موضوع واحد ، نگاهی جامع به مبحث جنگ سایبر پیدا کرده و سپس نسبت به مقتضیات زمان ، موارد جزئی تر در موضوعات جداگانه ارائه و مورد گفتگو قرار بگیرند . نکته قابل ذکر این است که می توانید این سلسله مطالب را مکملی برای دانشنامه رزم سایبر فرض نمایید .

در ابتدا بحث را از تعریف سلاح سایبر آغاز کرده و هر هفته مباحث تازه ای بر این جستار اضافه خواهم نمود .

 

1~1.jpeg

معنای لغوی سلاح :

هر چیز و آلتی که به وسیله آن جنگ می کنند را سلاح گویند . سلاح ها ابزار های جنگی می باشند که به قصد ایجاد خسارت و آسیب در دشمن استفاده می شوند .

البته کاربرد هایی فراتر مانند شکار یا ایجاد اقتدار برای کسب امنیت هم برای اسلحه ها مفروض می باشند . با این حال سلاح ها با توجه به منبع  قدرت منبعث از آن ، طیف گسترده ای را شامل می شوند . مثلا قوانین ایجاد شده در حوزه بین الملل می توانند به عنوان سلاح هایی برای پیشبرد اهداف و اغراض استفاده گردند . در این دیدگاه انواع مختلفی از سلاح ها در ابعاد متفاوتی وجود دارند که با پیشرفت تکنولوژی و پیچیده تر شدن جوامع و ایجاد میدان های نوینی در رزم بر تعداد آنها افزوده می شود . سلاح ها توانایی زدن آسیب به یک فرد تا تخریب یک شهر را پیدا کرده اند . در کل سلاح ها ابزار هایی هستند که با هدف تهدید کردن یا ایجاد صدمه های روانی ، کارکردی یا فیزیکی به سازه ها ، سیستم ها و موجودات زنده طراحی شده و استفاده می شوند . نکته مهم در اینجا این است که مهاجم می تواند تنها از سلاح به عنوان ابزار تهدید استفاده کند تا به اهداف خودش برسد بدون اینکه از آن برای ایجاد صدمه فیزیکی استفاده نماید و یا بالعکس بدون ایجاد تهدید و به صورت خاموش برای ایجاد صدمه های فیزیکی از آن استفاده نماید .

با این حال پنداری که از شنیدن واژه سلاح در ذهن مخاطب ایجاد می شود همان ابزار هایی هستند که در میدان های سنتی رزم زمینی ، دریایی و هوایی مورد استفاده قرار می گیرند .

در این بین ضرورت ایجادی مفهومی دقیق از سلاح های سایبری اهمیت فراوانی دارد . ایجاد مرزی مابین سلاح سایبری و آن چیزهایی که سلاح سایبری نیستند سه برآیند را منجر می شود :

1 -  برآیند امنیتی : اگر ابزاری قابلیت استفاده به عنوان سلاح را ندارد اما منجر به صدمه به یک یا تعداد زیادی گردد خطر کمتری از سلاح های سایبری دارد (مثلا یک باگ نرم افزاری یک سلاح نمی باشد اما می تواند منجر به صدماتی گردد) .

2 برآیند سیاسی : یک نفوذ غیر نظامی از منظر سیاسی آسیب کمتری نسبت به حالت نظامی آن ایجاد می کند . نفوذ های نظامی معمولا با اهداف مشخصی که می توانند به صورت ترکیبی با دیگر روش ها عمل نموده و ابزاری برای اعمال فشار و گرفتن امتیازات گردند .

3 برآیند قانونی : اگر چیزی به عنوان سلاح تعریف گردد در اصل به این معنی است که توسعه ، نگهداری و استفاده از آن ممکن است غیر قانونی بوده و منجر به مجازات گردد .

 

سلاح سایبری چیست؟

کدهای کامپیوتری که به منظور تهدید یا ایجاد آسیب های روانی ، کارکردی یا فیزیکی در سازه ها ، سیستم ها و موجودات زنده ایجاد گشته اند .

گستردگی سلاح های سایبر دامنه وسیعی را شامل می شود : از سلاح های عمومی با پتاسیل تخریب کم تا سلاح های خاص با پتانسیل تخریب بالا .

پس از جنگ 1991 خلیج فارس، که نخستین استفاده گسترده از مهمات هدایت دقیق بود و این سلاح ها به طور گسترده ای دیده میشد که از آن  به عنوان انقلاب یا حداقل به عنوان جزء تکنولوژیکی تغییرات نظامی تکاملی صحبت شد . تقریبا بیست و پنج سال بعد، تعدادی از تحلیل گران معتقدند که سلاح های سایبری انقلاب دیگری را در امور نظامی منجر گشته است . این ادعای بحث برانگیز، حداقل تا حدی، از تقابل بین مهمات هدایت دقیق و سلاح های سایبری الهام گرفته شده است. یکی از خصوصیات بارز سلاح های سایبر این است که دامنه استفاده از آن می تواند گسترده باشد . یعنی شما با توسعه یک سلاح ، قدرت آسیب رسانی به طیف وسیعی از سیستم ها و اهداف در مکان های گوناگون را پیدا می کنید اما مثلا یک موشک متعارف تنها قابلیت استفاده بر علیه یک مکان را دارا است  .

البته شباهت بین مهمات هدایت دقیق و سلاح های پیشرفته سایبر هم قابل توجه هستند . سلاح های سایبری هم می توانند مانند مهمات هدایت دقیق دارای قابلیت بالایی با دقت عالی باشند ، زیرا اگر به خوبی طراحی شده باشند ، ممکن است فقط اهداف خاصی را تحت تاثیر قرار دهند و اثرات با دقت مناسب را ایجاد نمایند .

سلاح های سایبری، سلاح های تسلیحاتی نو ظهوری بوده و فقط برای مدت کوتاهی هست که پا به عرصه وجود گذاشته اند و اطلاعات اکثر عملیات های سایبری به صورت نسبی محرمانه اند و اخبار گسترده ای از عملکرد معمول دولت ها در این زمینه وجود ندارد. با این حال جیسون هیلی تاریخ وقوع درگیری های سایبری را به سه مرحله تقسیم می کند: "پی ریزی" ، " رشد سریع" ، و "نظامی سازی".

 

cyberweapon.jpg

پی ریزی (Realization) : در این فاز درگیری های ابتدایی سایبر مورد توجه سیاست گذاران و نخبگان فنی قرار گرفت . بازه زمانی این فاز در دهه 1980 می باشد .

رشد سریع (Take Off)  :  ما بین سال های 1998 تا 2003 استفاده از فضای سایبر برای صدمه زدن به دشمن به شدت افزایش یافت و باعث توجه بیش از پیش به این حوزه گشت .

نظامی سازی (Militarization) : از سال 2003 تا به حال ما در فاز نظامی سازی قرار داریم . در این فاز نیروهای نظامی و سازمان های امنیتی پیشقدم شده و به عنوان بازیگر اصلی فضای سایبر در زمینه جاسوسی و ایجاد حملات مخرب تبدیل گشتند .

 

منابع :

- Cyber-Weapons, Thomas Rid & Peter McBurney

- UNDERSTANDING CYBER CONFLICT, George Perkovich & Ariel E. Levite

- A Fierce Domain : Conflict in Cyberspace, 1986 to 2012, Jason Healey

- The Evolution of Cyber War, Brian M. Mazanec

 

ادامه دارد ...

 • Like 2
 • Upvote 12

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بخش دوم

ماهیت فضای سایبر

1~155.jpg

تعریف - فضای سایبر چیست؟

فضای سایبر "فضای فیزیکی و غیر فیزیکی ایجاد شده توسط / یا متشکل از برخی یا همه موارد زیر است: کامپیوترها، سیستم های کامپیوتری، شبکه ها و برنامه های کامپیوتری آنها، داده های رایانه ای، داده های محتوایی، داده های ترافیکی و کاربران.

این فضا به طور خاص، یک رسانه الکترونیکی است که برای تشکیل یک شبکه کامپیوتری جهانی برای تسهیل ارتباطات آنلاین استفاده می شود. این شبکه کامپیوتری بزرگ از بسیاری از شبکه های کامپیوتری کوچکتر در سراسر جهان تشکیل شده که برای کمک به ارتباطات و فعالیت های تبادل اطلاعات استفاده می شود.

ویژگی اصلی Cyberspace محیطی تعاملی و مجازی برای طیف وسیعی از شرکت کنندگان است . ما در اینجا حوزه ای را  داریم که در آن از الکترونیک و طیف الکترومغناطیس برای ذخیره سازی ، تغییر و مبادله داده ها در بستر سیستم های کامپیوتری و زیر ساخت های فیزیکی مرتبط با آن ترسیم شده است .

این تعاریف به این معنی است که فضای سایبری شامل سه لایه وابسته به یکدیگرند :

2~138.jpg

 • لایه فیزیکی
 • لایه منطقی
 • لایه انسانی - اجتماعی

که این سه لایه پنج جزء جغرافیایی ، سخت افزاری ، منطقی ، انسانی و هویت مجازی را شامل می شود .

 

لایه فیزیکی

3~98.jpg

لایه فیزیکی بلوک های زیربنایی فضای مجازی است و شامل دستگاه های فیزیکی می باشد که خارج از فضای سایبری ساخته شده اند . لایه فیزیکی شاید ساده ترین مفهوم برای درک را داشته باشد؛ از آنجایی که ملموس است، فیزیکی بودن آن به معنای موقعیت مکانی است و از این رو می توان آن را به قلمرو لایه جغرافیایی مرتبط کرد.

4~71.jpg

فیزیکی شبکه بوده که جزء جغرافیایی مکان فیزیکی عناصر شبکه است. جزء فیزیکی شبکه شامل تمام تجهیزات فیزیکی مرتبط با ارتباطات (سیمی، بی سیم و نوری) و اتصالات فیزیکی است که از انتقال کدها و داده ها در شبکه ها و گره ها پشتیبانی می کنند. به عنوان مثال، اجزای شبکه های فیزیکی ممکن است شامل سیم، کابل، فرکانس رادیویی، روتر، سرور، رایانه، رادار، سیستم های سلاح، سیستم های مخابراتی، دستیاران دیجیتال شخصی و سایر دستگاه های شبکه ای بوده که داده ها با آن تولید، دستکاری، پردازش و ذخیره می شوند. در حقیقت شامل اجزای فیزیکی شبکه، از جمله سخت افزار، زیرساخت های تلفن همراه، و زیرساخت های ثابت، که در زمین، دریا، هوا و فضا (حوزه های فیزیکی) یافت می شوند.

 

لایه منطقی

5~61.jpg

نقاط قوت و محدودیت فضای سایبر بیشتر از سطح فیزیکی وابسته به  تصمیماتی است که در سطح منطقی گرفته می شود . در حالی که شبکه ممکن است بخشی از لایه فیزیکی باشد؛ چگونگی ساخت شبکه ، قابلیت های آن و آسیب پذیری ها و نحوه عمل و واکنش آن، بخشی از لایه منطقی است. طراحی اینترنت منجر به یک فضای سایبری می شود که از اجزای تشکیل شده است که خدمات ارائه دهند و بتوانند با هم ترکیب گشته تا خدمات پیچیده تر را تشکیل دهند. خدمات سطح پایین عبارتند از محیط برنامه ، مکانیزم انتقال داده ها و استانداردهای فرمت های داده. از اینها برنامه های کاربردی ساخته شده اند، مانند یک پردازشگر کلمه، یک پایگاه داده یا وب. با ترکیب این ها ، خدمات پیچیده تر ظاهر می شوند. برای مثال، با ترکیب یک پایگاه داده با وب، ما تولید کننده محتوا داینامیک  و اشیاء وب فعال را ایجاد می کنیم. در سطوح بالای وب، ما سرویس هایی مانند فیس بوک را مشاهده می کنیم که خود پلتفرمی  برای توسعه برنامه های کاربردی دیگر هستند. فضای سایبری، در سطح منطقی، در نتیجه یک سری از پلتفرم هاست که هر کدام قابلیت های جدیدی را ایجاد می کنند؛ که به نوبه خود تبدیل به یک پلت فرم برای نوآوری بعدی می شوند. فضای اینترنتی دارای قابلیت ارتجاعی است و می توان آن را به صورت بازگشتی توصیف کرد. پلتفرمی  بر روی پلتفرم ها که آنها هم بر روی دیگرپلتفرم ها هستند. این پلتفرم ها ممکن است در جزئیات متفاوت باشند، اما ویژگی مشترکی را به اشتراک می گذارند که آنها پایه و اساسی برای پلت فرم بعدی بالای آنها است.

لایه منطقی مشتمل بر اجزای شبکه بوده که با یکدیگر ارتباط دارند به طریقی که از شبکه فیزیکی جدا می شوند. نرم افزار و بیت ها در این لایه اند . این ها با سرعت حرکت کرده و به ارائه اطلاعات، دستورالعمل ها، دارایی های سایبری (مانند نرم افزار ها ، صندوق های الکترونیکی)، نرم افزارهای مخرب (مانند اسب های تروجان) و غیره می پردازند . به عنوان مثال، گره ها در لایه منطقی می توانند به یکدیگر متصل شوند تا نهادهای فضای سایبری را تشکیل دهند که به یک گره، مسیر یا فرد وابسته نیستند. وب سایت های میزبانی شده در سرورها در مکان های جغرافیایی متعدد که در آن محتوا را می توان از طریق یك وب سایت یكپارچه یا آدرس وب ارائه كرد، نمونه های دیگری از این لایه اند .

 

لایه انسانی – اجتماعی

6~50.jpg

لایه انسانی - اجتماعی متشکل از جزء هویت مجازی (cyber-persona)  و جزء لایه شخصیتی است و انتزاعی از شبکه منطقی می باشد و از قوانین لایه شبکه منطقی برای ایجاد نمایندگی دیجیتالی از هویت فرد یا شخصیت او در فضای مجازی استفاده می کند. این لایه از افرادی است که در واقع از شبکه استفاده می کنند و از این رو می توانند  یک یا چندین هویت مجازی داشته باشند که به وسیله آنها شناسایی و منسوب شده و اعمال بر روی آنها انجام شود . این هویت ممکن است شامل آدرس های پست الکترونیکی، هویت های شبکه های اجتماعی، سایر هویت ها در انجمن های وبی ، و شماره تلفن های همراه باشد . هویت مجازی در خصوص اختصاص دادن مسئولیت و هدف قرار دادن تهدید در یک فضای مجازی، پیامدهای مهمی را دنبال می کنند. از آنجایی که افراد با هویت مجازی می توانند پیچیده بوده  و با المان های فراوان  در مکان های مختلف مجازی همراه و به طور معمول با یک مکان یا فرم فیزیکی مرتبط نباشند ، ممکن است برای شناسایی آنها قابلیت جمع آوری و تحلیل اطلاعات مهم مورد نیاز باشد .

افراد فقط کاربران منفعل فضای مجازی نیستند؛ آنها شخصیت خود را با روش هایی که آنها از آن استفاده می کنند، تعریف می نمایند. مردم و شخصیت آنها، که ممکن است از منطقه ای تا منطقه  دیگر متفاوت باشد، بخش مهمی از شخصیت های فضای مجازی را شکل می دهند . اگر مردم در ویکی پدیا مطلب بگذارند ، ویکیپدیا ایجاد می شود . اگر مردم توئیت کنند ، توییتر وجود دارد. بنابراین ما باید مردم را به عنوان یک جزء مهم از فضای مجازی بشناسیم ، همانطور که سیم ها و پروتکل ها را جزئی از فضای مجازی می دانیم .

 

نکته : گاهی علاوه بر لایه های بالا ، لایه اطلاعات را هم بخشی از فضای مجازی بر شمرده و این فضا را 4 لایه ای فرض می کنند .

7~38.jpg

در این حالت ایجاد، ضبط، ذخیره سازی و پردازش و انتقال اطلاعات ، اصلی ترین قسمت فضای مجازی حساب شده و بقیه لایه ها برای انجام این اعمال ایجاد گشته اند .

 

منابع (علاوه بر منابع معرفی شده در بخش قبلی) :

https://www.techopedia.com/definition/2493/cyberspace

https://www.usna.edu/CyberDept/sy110/lec/crsIntro/lec.html

Cyber Warfare: Concepts and Strategic Trends - Shmuel Even and David Siman-Tov

Cyber Warfare : Its Implications on National Security - Col Sanjeev Relia

 

ادامه دارد ...

 • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسم الله الرحمن الرحیم 

 

در قسمت پنجم از سلسله جلسات طرح ریزی راهبردی کلبه سایبرنتیک به اهمیت نهادهای اطلاعاتی خواهیم پرداخت و به عنوان یک نمونه مطالعاتی ساختار پلیس مخفی آلمان نازی با عنوان گشتاپو و همچنین جامعه اینتلیجنس ایالات متحده آمریکا (IC) را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

از این نظر گشتاپو برای ما اهمیت دارد که در بحث امنیت داخلی و ضدجاسوسی در جامعه امنیتی آلمان نازی بسیار موفق عمل کرد. در این ویدیو یک معرفی از اداره های آن داشتم، در ویدیوهای بعدی بیشتر به معماری این نهاد امنیتی آلمان ها خواهم پرداخت.

 

به هر صورت، گِشتاپو نیروی پلیس مخفی آلمان نازی بود و در طی حکومت آلمان نازی، بازوی اجرایی آلمان در بحث امنیت داخلی و ضد جاسوسی به شما می رفت و تحت فرمان اِس اِس به سرکوب مخالفین و مبارزه با جاسوسان می‌پرداخت. این سازمان در سال ۱۹۳۳ به دستور هیتلر و از میان درس‌خواندگان و نیروهای امنیتی جمهوری وایمار تشکیل شد که بسیار هم موفق بود.

 

همچنین در این ویدیو به این مسئله هم پرداخته شده است که سازمان های اطلاعاتی چه نقشی دارند، و همچنین مراحل جمع آوری اطلاعات و پردازش اطلاعات و تبدیل آن ها به اینتلیجس برای ارائه به فرماندهان نظامی و سیاسی به چه شکل است.

 

لینک: http://bit.ly/3239OgG

 

در قسمت بعدی، به این مورد خواهیم پرداخت که چطور سازمان های اطلاعاتی برای جمع آوری اطلاعات می توانند از محیط های مختلف مانند سایبر و ... استفاده کنند. این قسمت مقدمه ای برای ورود به بحث اصلی جاسوسی / نظارت در بستر سایبر (Cyberespionage) است. در قسمت بعد، برنامه و طرح پنج چشم ناظر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ویرایش شده در توسط outlaw
 • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در این چند روز بعد از کاهش یارانه بنزین مسائلی رخ داد که منجر به قطع اینترنت جهانی و فعال شدن اینترانت ملی شد، فارغ از جر و بحث ها باید بخاطر بیاریم که در موضوع تهاجم سایبری شبکه های امن و اینترانت های داخلی موضوع مهمی هستند که در زمان جنگ احتمالی حتما به یکی از درگاه های حمله تبدیل خواهند شد. این حمله نه تنها شامل حمله های هکری بلکه شامل قطع اینترنت و قطع دسترسی به بانک های اطلاعاتی خواهد بود. 

از این رو بحث در این خصوص فارغ از جنجال سیاسی یک موضوع امنیتی بوده و جای تامل زیاد دارد. 


یکی از نکاتی که دوستان بهش توجه نکردن بحث مانور اینترنت ملی بود که تو روسیه اجرا شد ولی تو ایران اجازه اجرا ندادن ، ولی الان نامحسوس اجرا شد، به نظر میاد بانک و سیستم های دولتی تقریبا موفق ظاهر شدن، سرعت پایین بود ولی جواب میدن از سمت دیگه نبود یک موتور جستجو و ایمیل ایرانی کاملا محسوس بود. 

 

 

مواردی که تو شرایط حاضر همه ما دیدیم مشکلاتی بود که بصورت حرفه ای رو اونها می شود بحث کرد

مورد اول 1 موتور جستجو : قدیم از بوک مارک و یک لیست آدرس برای رفتن به یک سایت استفاده می کردیم ولی امروز به لطف گوگل دیگه آدرسی رو ذخیره نمی کنیم 

شرایط الان نشون داد که موتور جستجو گر ملی چه اهمیتی دارد و چقدر دسترسی ها رو مهیا میکنه

بماند که چین گوگل رو فیلتر کرده و سامانه های بومی دارد

 

مورد دوم 2: بانک ها و نهاد های دولتی 

دراین چند روز سامانه های بانک خوب عمل کردند و تنها مشکل تاخیر چند ثانیه ای در بالا آوردن سایت ها بود 

حتی اپلیکیشن های بانک های کار کردن 

 

مورد سوم 3: سیستم های اطلاع رسانی و ایمیل

متاسفانه ضعف کار روی سیستم خبررسانی داخلی امروز خودش رو نشون داد 

امکان ارسال هیچ فایل نبود و ایمیل ممکن نبود، فقط ایمیل های دانشگاهی کار می کرد اونهم به داخل و نه به خارج

 

مورد چهارم 4: خبرگزاری ها و سایت های پخش فیلم و صدا و سیما

کارشون رو از نظر فنی خوب انجام دادن حتی فیلمو دسترسی فیلمش باز بود 

ولی از نظر ارتباط با مخاطب هنوز یک بلندگو بوده و جذب مخاطبشون ضعیف هست 

 

این یک مانور ناخواسته بود که انجام شد

ببینید ضعف های دیگه کجاست و چطور میشه دفع بعد قوی ظاهر شد و مشکلی نداشت 

ادامه با شما 

 

-----------------------------

شمارش معکوس برای رونمایی اینترنت ملی

https://www.tabnak.ir/fa/news/617223/%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D9%85%D8%B9%DA%A9%D9%88%D8%B3-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%AA-%D9%85%D9%84%DB%8C

 

اینترنت ملی یک شبکه بسته نیست

https://www.tabnak.ir/fa/news/396675/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%AA-%D9%85%D9%84%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

 

هشدار وزیر ارتباطات به اپراتورها

https://www.tabnak.ir/fa/news/341253/%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%BE%D8%B1%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7

 

 

 


 

ویرایش شده در توسط arminheidari
 • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
54 minutes قبل , arminheidari گفت:

در این چند روز بعد از کاهش یارانه بنزین مسائلی رخ داد که منجر به قطع اینترنت جهانی و فعال شدن اینترانت ملی شد، فارغ از جر و بحث ها باید بخاطر بیاریم که در موضوع تهاجم سایبری شبکه های امن و اینترانت های داخلی موضوع مهمی هستند که در زمان جنگ احتمالی حتما به یکی از درگاه های حمله تبدیل خواهند شد. این حمله نه تنها شامل حمله های هکری بلکه شامل قطع اینترنت و قطع دسترسی به بانک های اطلاعاتی خواهد بود. 

از این رو بحث در این خصوص فارغ از جنجال سیاسی یک موضوع امنیتی بوده و جای تامل زیاد دارد. 

 

 

حالتی که به وجود اومده اینه که دسترسی به سرورهای خارجی مسدوده و دسترسی به سرورهای داخلی بازه. و انجام این کار هم در حوزه تخصص نهاد مشخصی هست.

دو سه جا اشاره کردید که سازمان ها "خوب عمل کردند".اینجا این سوال به وجود میاد که عملکرد خوب سازمان ها در چه زمینه ای بوده و دقیقا چه کاری انجام دادند که میتونیم خوب ارزیابیش کنیم؟

 

 

 • Like 1
 • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
26 minutes قبل , HAJJ_ABBAS گفت:

 

حالتی که به وجود اومده اینه که دسترسی به سرورهای خارجی مسدوده و دسترسی به سرورهای داخلی بازه. و انجام این کار هم در حوزه تخصص نهاد مشخصی هست.

دو سه جا اشاره کردید که سازمان ها "خوب عمل کردند".اینجا این سوال به وجود میاد که عملکرد خوب سازمان ها در چه زمینه ای بوده و دقیقا چه کاری انجام دادند که میتونیم خوب ارزیابیش کنیم؟

 

 

 

دو بحث وجود داره، درستی قطع اینترنت ؟ و اینکه توانمندی شبکه اینترانت داخلی 

اینکه بگیم سرور خارجی و داخلی زیاد جملات خوبی برای بیان مفهوم نیست چون موضوع اینترانت داخلی هست که کلی تر از سرور هست 

 

ما به بخش اول و درستی این اقدام کاری نداریم و کمی سیاسی هست 

ولی بخش دوم که مربوط به زیرساخت هست میتونیم اظهار نظر کنیم 

این اظهار نظر بیانگر این است که قطع ارتباط جهانی چه میزان رو کار کرد مردم تاثیرگذاشته است 

4 مورد که اساسی بودن رو من گفتم 

بقیه رو دوستان به تجربه بگن و امکان زیرساخت اون رو توضیح بدن که آیا برای دفعه بعد قابل رفع هست یا نه 

 

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 ساعت پیش, arminheidari گفت:

در این چند روز بعد از کاهش یارانه بنزین مسائلی رخ داد که منجر به قطع اینترنت جهانی و فعال شدن اینترانت ملی شد، فارغ از جر و بحث ها باید بخاطر بیاریم که در موضوع تهاجم سایبری شبکه های امن و اینترانت های داخلی موضوع مهمی هستند که در زمان جنگ احتمالی حتما به یکی از درگاه های حمله تبدیل خواهند شد. این حمله نه تنها شامل حمله های هکری بلکه شامل قطع اینترنت و قطع دسترسی به بانک های اطلاعاتی خواهد بود. 

از این رو بحث در این خصوص فارغ از جنجال سیاسی یک موضوع امنیتی بوده و جای تامل زیاد دارد. 

 

اول باید دید که این اینترنت ملی و به دور ایرن دیوار کشیدن و به کره شمالی خاور میانه شدن در جهت منافع ملیه یا اهداف دیگری دنبال میشه. آیا برگشت به آرمانهای قجری باعث پیشرفت مملکت میشه ؟ آیا کشورها و دولتهایی که این دیدگاهو در کل تاریخ دنبال کردن موفق بودن ؟ بعد به موفقیت پروژه رای داد 

در مورد اینترنت داخلی تجربه اکستاکس نت نشان داد وارد کردن یک ویروس یا بد افزار به یک سیستم بسته با یک فلش و یک فرد نفوضی( که با توجه به میزان فساد افراد مستعد زیاد هستن ) امکان پذیرهست و در اینصورت با توجه به محیط بسته امکان خارج شدن ویروس از محیط تایین شده وجود نداره یعنی سازنده میتونه ویروسو مخربتر بسازه و نکته منفی بعدی عدم شناسایی ویروس توسط متخصصان بینالمللی شبکه هست و باید این سوالو از خودمون ن بپرسیم که آیا مهندسین شبکه داخلی توانایی مقابله با یک ابر ویروس رو دارن ؟

 • Like 2
 • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
4 minutes قبل , ldmdff گفت:

اول باید دید که این اینترنت ملی و به دور ایرن دیوار کشیدن و به کره شمالی خاور میانه شدن در جهت منافع ملیه یا اهداف دیگری دنبال میشه. آیا برگشت به آرمانهای قجری باعث پیشرفت مملکت میشه ؟ آیا کشورها و دولتهایی که این دیدگاهو در کل تاریخ دنبال کردن موفق بودن ؟ بعد به موفقیت پروژه رای داد 

در مورد اینترنت داخلی تجربه اکستاکس نت نشان داد وارد کردن یک ویروس یا بد افزار به یک سیستم بسته با یک فلش و یک فرد نفوضی( که با توجه به میزان فساد افراد مستعد زیاد هستن ) امکان پذیرهست و در اینصورت با توجه به محیط بسته امکان خارج شدن ویروس از محیط تایین شده وجود نداره یعنی سازنده میتونه ویروسو مخربتر بسازه و نکته منفی بعدی عدم شناسایی ویروس توسط متخصصان بینالمللی شبکه هست و باید این سوالو از خودمون ن بپرسیم که آیا مهندسین شبکه داخلی توانایی مقابله با یک ابر ویروس رو دارن ؟

 

واضح و مشخص است که اکثر بانک های اطلاعاتی تو سرور های خارج کشور هست 

پس اگر هدف قطع دسترسی باشد در طولانی مدت یعنی تحریم خود خواسته اونهم با زیرساخت ناقص ما 

ولی اگر حفظ زیرساخت در زمان بحران و حتی در شرایط صلح هست یک گام بزرگ محسوب میشه

 

الان ساختار سایت های مثل فیلمو بر پایه شبکه اینترانت داخلی هست و میشه کارهای بزرگی کرد 

ولی ضعف ها باید دیده بشه قبل از اینکه توش گیر کنیم 

بویژه اگر اینترنت از سمت خارجی ها قطع بشه که در زمان جنگ احتمالش به شدت بالا هست 

گام دوم حلقه واردن قطع ارتباطات هست که اینترنت در راسش قرار می گیره 

 

پس بهتره به این موضوع طوری نگاه کنیم که در شرایط جنگی و قطع از سوی غرب مواجه هستیم 

 

 • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
4 minutes قبل , arminheidari گفت:

 

واضح و مشخص است که اکثر بانک های اطلاعاتی تو سرور های خارج کشور هست 

پس اگر هدف قطع دسترسی باشد در طولانی مدت یعنی تحریم خود خواسته اونهم با زیرساخت ناقص ما 

ولی اگر حفظ زیرساخت در زمان بحران و حتی در شرایط صلح هست یک گام بزرگ محسوب میشه

 

الان ساختار سایت های مثل فیلمو بر پایه شبکه اینترانت داخلی هست و میشه کارهای بزرگی کرد 

ولی ضعف ها باید دیده بشه قبل از اینکه توش گیر کنیم 

بویژه اگر اینترنت از سمت خارجی ها قطع بشه که در زمان جنگ احتمالش به شدت بالا هست 

گام دوم حلقه واردن قطع ارتباطات هست که اینترنت در راسش قرار می گیره 

 

پس بهتره به این موضوع طوری نگاه کنیم که در شرایط جنگی و قطع از سوی غرب مواجه هستیم 

 

غرب هیچوقت جریان نت رو قطع نمیکنه چون مسیر اطلاعاتی خودشو نمیبندن چون تو جنگ اطلاعاتی دست بالا رو داره اما 100% قطع میکنیم چون به ضعف خومون واقفیم 

 • Like 4

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
20 minutes قبل , ldmdff گفت:

غرب هیچوقت جریان نت رو قطع نمیکنه چون مسیر اطلاعاتی خودشو نمیبندن چون تو جنگ اطلاعاتی دست بالا رو داره اما 100% قطع میکنیم چون به ضعف خومون واقفیم 

 

در این مورد موافق نیستم 

بویژه اگر زیرساخت خوبی نداشته باشیم

وقتی قطع اینترنت بتونه تمام فرآیند اداری و ساختاری رو مختل کنه چرا نباید قطع کنه 

حداقل به صورت مشروط قطع میکنه و بخش های دولتی رو از مدار خارج میکنه و تنها بخش های نفوذ خودش روباز میذاره

 

همین الان دسترسی و چاپ مقاله رو محدود کردن 

 

 • Like 1
 • Upvote 4
 • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هم اکنون, arminheidari گفت:

 

در این مورد موافق نیستم 

بویژه اگر زیرساخت خوبی نداشته باشیم

وقتی قطع اینترنت بتونه تمام فرآیند اداری و ساختاری رو مختل کنه چرا نباید قطع کنه 

حداقل به صورت مشروط قطع میکنه و بخش های دولتی رو از مدار خارج میکنه و تنها بخش های نفوذ خودش روباز میذاره

 

همین الان دسترسی و چاپ مقاله رو محدود کردن 

 

الان ایران نشون داده که شبکه داخلی برای ادارجات و مراکز دولت وجود داره و با مجراهای خاص و مراکز خاص به شبکه جهانی وصل هستن اما اصل جریان اینترنت که مختل میشه برای من و شما مختل میشه برای جران اطلاعات عوام مشکل ایجاد میشه یعنی کنترل تبلیغاتی روی مردم از بین میه و غرب هیچوقت اینو نمیخواد بر عکس سمت داخلی به شدت علاقه به این موضوع هستن فقط کافیه یک سری صحبتهای مسئولینو بشنویم مخصوصن تو نمایندگان مجلس  ( عدم یادگیری زبان انگلیسی) و در موارد بحرانی این کنترل افکار عمومی و هدایتشون به سمت دلخواه اولین ابزار مسئولین همین دکمه نت هست که نمومنش و الان داریم تجربه میکنیم

 • Like 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
33 minutes قبل , ldmdff گفت:

الان ایران نشون داده که شبکه داخلی برای ادارجات و مراکز دولت وجود داره و با مجراهای خاص و مراکز خاص به شبکه جهانی وصل هستن اما اصل جریان اینترنت که مختل میشه برای من و شما مختل میشه برای جران اطلاعات عوام مشکل ایجاد میشه یعنی کنترل تبلیغاتی روی مردم از بین میه و غرب هیچوقت اینو نمیخواد بر عکس سمت داخلی به شدت علاقه به این موضوع هستن فقط کافیه یک سری صحبتهای مسئولینو بشنویم مخصوصن تو نمایندگان مجلس  ( عدم یادگیری زبان انگلیسی) و در موارد بحرانی این کنترل افکار عمومی و هدایتشون به سمت دلخواه اولین ابزار مسئولین همین دکمه نت هست که نمومنش و الان داریم تجربه میکنیم

 

فقط مشکل تو اون موردی که گفتی نبود، شبکه های اجتماعی و ایمیل ها همه از کار افتادن و این کلی امور جاری کشور رو مختل کرده است 

نمی دونم شما چقدر از ایمیل استفاده می کنی ولی کار روزانه من با ایمیل هست 

شبکه های اجتماعی هم ابزاری بودن برای انتقال اطلاعات غیررسمی بویژه فیلم و عکس و الان ارتباط من با کارخانه فقط صوتی و تماس هست 

 

پس این ضعف رو جدی بگیرید 

 

در مورد بخش دوم و کنترل تبلیغات باید گفت که مسئولان ما از نظر تفکر تبلیغات و کنترل افکار عمومی هنوز تو سال 57 موندن 

و هیچ دیدی نسبت به روش های کنترل جامعه و مخاطب ندارن و تلاشی هم براش نمی کنن 

این هم خودش ضعف هست و در سیل امسال به خوبی خودش رو نشون داد که اطلاعات صدا و سیما و حتی اطلاعات مسئولان بیشتر گمراه کننده بود تا کمک کننده

حال بحرانی مثل جنگ رو در نظر بگیرید که دشمن فعال عمل می کند 

 

این ضعف سال ها است که در جنگ و نفوذ فرهنگی بر ما سایه انداخته و ضرباتی بدی رو به ما وارد کرده است

نمونه زیاد است که بخشی از مشکل از رفتار غلط رسانه ها و مسئولان خود ما بود 

 

 • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مقاله ای خوب در فرارو در خصوص وضع اینترنت 

 

https://fararu.com/fa/news/418429/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%AA-%D9%85%D9%84%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D9%86%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA-%D8%B1%D8%B6%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%AC%D9%84%D8%A8-%DA%A9%D9%86%D8%AF

 

نکات خوب این مقاله دو موتور جستجو داریم ، پارسی جو  و  یوز


http://parsijoo.ir/

https://yooz.ir/

این موتور ها رو اگر تست کنید نشون میده هنوز جای کار دارن و در شرایط فعلی راه گشا خوبی نیستن، ( خیلی کند هستن)

 

خیلی از مشکلات بر موتور جستجو متمرکز هست و وابستگی ما رو به گوگل کاملا نشون میده و این یک زنگ خطر هست 

 

 

 

 

 

 • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بعله ... همچنان در فاز « خود گویی و خود خندی » هستید ....

 

پیش بینی قبلی در مورد دروغگویی مسولین و تصمیمشان به گرانی بنزین و اعتراضات بعد از گرانی بنزین که درست بود ....

 

پیش بینی جدیدم هو اینه که اگه اینترنت قطع بمونه ، دچار موجی همگانی تر از اعتراضات خواهیم بود که اگه وارد کف خیابان بشه ، تا آخر راه می ره ....

 

موقعی که یک قشر به شدت درونگرا و غالبا گوشه گیر مثل برنامه نویس ها کم کم دارند شروع به اعتراض می کنند و کلافه شدن دیگه حال کلی جامعه رو میشه فاجعه تشخیص داد ....

 

البته همین حالا هم اکثر اونهایی که سرشون به تنشون می ارزه به فکر مهاجرت ن مثل سایر رفقاشون که رفتن و با این قضایا خیلی های دیگه هم به این فکر افتادن ....


 

 • Upvote 5
 • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
55 minutes قبل , Ghalam گفت:

بعله ... همچنان در فاز « خود گویی و خود خندی » هستید ....

 

پیش بینی قبلی در مورد دروغگویی مسولین و تصمیمشان به گرانی بنزین و اعتراضات بعد از گرانی بنزین که درست بود ....

 

پیش بینی جدیدم هو اینه که اگه اینترنت قطع بمونه ، دچار موجی همگانی تر از اعتراضات خواهیم بود که اگه وارد کف خیابان بشه ، تا آخر راه می ره ....

 

موقعی که یک قشر به شدت درونگرا و غالبا گوشه گیر مثل برنامه نویس ها کم کم دارند شروع به اعتراض می کنند و کلافه شدن دیگه حال کلی جامعه رو میشه فاجعه تشخیص داد ....

 

البته همین حالا هم اکثر اونهایی که سرشون به تنشون می ارزه به فکر مهاجرت ن مثل سایر رفقاشون که رفتن و با این قضایا خیلی های دیگه هم به این فکر افتادن ....


 

 

رفتن مزیت خودش رو داره و زحمت و درد خودش رو 

موندن هم همینطور 

بدبخت اونه که تو فکر اونور باشه و اینجا مونده باشه

 

----------------

جدا از هر بحثی شبکه های مجازی میتونن فشار برای شفاف سازی رو بیشتر بکنن و مقابل فساد بایستن 

یه روزی نه چندان دور شفاف سازی خیلی از بحث های فساد رو رفع میکنه 

همون راهی که آمریکا رفت رو ما هم باید بریم و به طبعش دردش رو هم بکشیم 

 • Upvote 5
 • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

 • مطالب مشابه

  • توسط worior
   بسمه تعالی
    
    
   عین الاسد، پایگاهی که باید انهدام کامل را تجربه میکرد.
    

    
    
   مقدمه
   آنچه پیوسته در اخبار و تحلیل های غربی پیرامون ایران میخوانیم، بدون غلو کردن، این است که ایران در منطقه پروکسی هایی دارد که از دید آنها هم تروریست و آدم کش هایی خون آشامند، که به صغیر و کبیر، نظامی و غیر نظامی رحم نمیکنند، گویی که این تروریست ها مدتی در فضا زندگی میکرده اند و ایران این بیگانگان فضایی را برای مقابله با ایالات متحده که در همسایگی خودش قرار دارد به کره زمین آورده  و حق حاکمیت این کشور در همسایگی خویش در ایالت های عراق و افغانستان و ولات عربی خلیج فارس را نقض نموده است. بنابراین لازم است تا با اقدامات بی ثبات کننده رژیمی که خود نیز بر ایالت ایران به غضب و با خشونت و تروریسم حاکم شده و البته با همین پروکسی های تروریست اش بشدت مقابله نمود، آنهم با هر ابزاری، اقتصادی، نظامی، فرهنگی، سیاسی و ... گذشته از این دلایل بسیار محکم برای مقابله با ایران و شیعیان!، آمریکا دلایل اقتصادی محکمتری برای حفاظت از ایالت عراق دارد و آنهم نفت است که به حساب بنده با صادرات حدودا سالانه 80 میلیارد دلار نفت توسط عراق، این کشور اگر تمام فروش نفت خود را به ایالات متحده واگذار کند، میتواند هزینه 7 هزار میلیارد دلاری که آمریکا برای حفظ امنیت مردمش در عراق کرده جبران کند، البته پس از 90 سال.
   با این کمدی سیاه در مقدمه، سری به واقعیت های نظامی روی زمین بزنیم، موقعیت جئو استراتژیک عین الاسد. پایگاهی در مرکز عراق، 160 کیلومتری غرب بغداد در استان الانبار و در فاصله 300 کیلومتری از مرز ایران، با عنوان اصلی عربی القاعده الجوی القادسیه. یکی از 5 ابر پایگاه هوایی عراق در زمان صدام که در سال 1975 و با درس گرفتن از نبردهای اسراییل و اعراب بدست پیمانکاران یوگوسلاویایی با هزینه 280 میلیون دلار آمریکا ساخته شد. از خصوصیات این پایگاه مجهز بودن آن به شلتر های نگهدارنده هواپیما در برابر بمباران هوایی و پیشرفته ترین هواپیمای وقت یعنی میگ های 25 ساخت شوروی بود.
   در جنگ 2003 آمریکا بر علیه عراق، این پایگاه توسط نیروهای استرالیایی ائتلاف اشغال شد، و تا 2011 تبدیل به بزرگترین پایگاه نظامی نیروهای ائتلاف آمریکایی در غرب بغداد گشت. علت این امر نزدیکی به بغداد، قرارگیری در پشت رودخانه فرات، نزدیکی به مرز سوریه و همچنین وجود امکانات فراوان رفاهی در آن یاد شده است، در کنار نظامیان آمریکایی این پایگاه محلی برای نشست و برخاست ایرفورس وان، یا همان هواپیمایی اختصاصی دولت فدرال آمریکا که برای جابجایی ریاست جمهوری استفاده میشود بوده است. این پایگاه پذیرای روئسای جمهور و وزرای آمریکایی، جرج بوش، اوباما، ترامپ، جان بولتون، رابرت گیتس، کاندولیزا رایس، پیتر پیس، و از همه اینها مهمتر چاک نوریس وملانیا ترامپ بجای فرودگاه بین المللی بغداد بوده است. ترامپ در پرواز مخفیانه خود به این فرودگاه از ناراحتی رفیق قلدرش بولتون بخاطر خاموش کردن همه چراغ هوای هواپیما و بستن همه پنجره ها شکوه نموده.
   در زمان جنگ عراق این پایگاه محل استقرار نیروی اعزامی تکاوران دریایی دوم آمریکا به همراه چند اسکادران هوایی بود و تا سال سپتامبر  2011  که آخرین نیروهای بجا مانده از آن تخلیه شدند، عملا در آن سال بسته شد. تا اینکه مجدد در سال 2014 و شکل گیری ائتلاف آمریکایی مقابله با داعش، فعالیت این پایگاه با استقرار تکاوران دریایی آمریکا به همراه جنگنده های اف 18 مجددا آغاز شد و تاکنون ادامه دارد.
    
   چرایی اهمیت این پایگاه از نظر نظامی
   اهمیت اصلی این پایگاه که از لحاظ جئو استراتژی نظامی کمتر به آن پرداخته شده است، قرار گیری آن در مرکز یک حمله احتمالی از سوی رژیم صهیونیستی به سمت ایران است، آنقدر نزدیک به مرکز که اگر خطی راستی از تهران تا تلاویو بکشیم از روی این پایگاه عبور خواهد کرد:
    

    
   در همه نقشه ها و تحلیل های مختلفی در سراسر نت از تحلیل گران و اندیشکده مختلف مطالعات نظامی و راهبردی بدست آوردم، همین خط که کوتاه ترین مسیر ممکن است به عنوان کریدور اصلی پرواز جنگنده های صهیونیستی به سمت ایران و بالعکس مسیر پاسخ احتمالی از سوی ایران بدان اشاره شده است.
   حمله ای که در بسیاری از سناریوها موفقیت آمیز بودن آن به حضور تعداد وسیعی از هواگردهای رادار گریز، بمب افکن های بزرگ همراه با بمب های سنگرشکن و یا حملات با استفاده از موشک های بالستیک با سرهای جنگی هسته ای کم توان براورد شده است. ایالات متحده خود نیز در تهمید برای حمله احتمالی به تاسیسات هسته ایران، اشکال مختلفی از تسلیحات سنگر شکن مانند بمب 2.5تنی GBU-28  و بمب سنگین 13 تنی MOAB برای نفوذ به عمق 40 متری و بونکر های زیر زمینی طراحی کرده است، رها سازی چنین بمب های بسیار سنگینی مستلزم حضور بمب افکن در نزدیکی اهداف زمینی بصورت پنهانکار یا در نهایت اسکورت و پشتیبانی هوایی با تعداد بسیاری از جنگنده های مختلف به منظور ایجاد امنیت هوایی برای مهاجمین و انهدام همزمان شبکه های پدافندی ایران است. این حمله با این وسعت برای سرزمین های اشغالی که در فاصله 1300 کیلومتری در خط مستقیم از مرزهای ایران قراردارند (دست کم نزدیک به 3 تا 5 هزار کیلومتر عملیات پروازی یک هواگرد) حجم عظیمی از عملیات هوایی، شناسایی، سوخترسانی، پشتیبانی و همچنین امداد و نجات خلبانان در دوردست احتیاج دارد و بدین منظور زیرساخت های بسیاری در اطراف ایران برای پوشش چنین حمله ای نیاز است تا در صورت بروز نقص فنی، اقدام تقابلی پدافند و نیروی هوایی ایران در تعقیب و ضربه متقابل، تمهیدات لازم را پیش بینی کرده باشد.
    

    
   در یک اقدام هوایی برای طرح ریزی عملیات، مسافت نخستین فاکتوری است که به آن توجه میشود، مسافت و مسیر پرواز تعیین کننده میزان و چگونگی مدیریت مصرف سوخت و سوخترسانی، مقدار مهمات قابل حمل و میزان سنگینی وزن جت ها، پیچیدگی عملیات جمینگ و طرح و نقشه های مختلف برای مسیرهای هوایی ست. بدیهی است که یک حمله موفق بهتر است با کمترین میزان سوخت برای هر هواپیما و حجم مهمات زیاد، با تعداد کمتری از هواپیما تعداد کمتری از پرواز و مسیری کوتاه تر انجام شود. پرواز دسته های بزرگ، امکان غافلگیری را از بین میبرد، احتمال موفقیت پدافند حریف و تلفات هواگرد های مهاجم را بیشتر میکند، از طرفی مسافت های طولانی به مقدار سوخت بسیار بیشتری نیامندند که سبب میشود تا چند مرحله سوختگیری هوایی و در هر مرحله افزایش ریسک اتفاق افتد. مسیر طولانی و سوخت زیاد باعث قابلیت کمتری در حجم و تعداد بمب ها نسبت به هر جنگنده و یا بمب افکن می شود و احتمال موفقیت حمله را کمتر کرده و تعداد پروازهای لازم را بیشتر میکند. اگر به تجربه های نیروی هوایی بنگریم، نزدیک ترین تجربه در دسترس عملیات غرور آفرین حمله به اچ 3 توسط نیروی هوایی ایران در یک پرواز 3500 کیلومتری ست. گفتنی ست رادارهای پدافند عراق به مدت 67 دقیقه جنگنده های ایران را در کنسول های خود مشاهده کرده اند، اگر عراقی ها و ترکها جنگنده های ایران را بجای یکدیگر اشتباه نگرفته بودند، هر لحظه نیروی هوایی عراق یا ترکیه میتوانست جلوی ادامه حمله و یا بازگشت جنگنده ها به مبدا خود را بگیرد و تلفات سنگینی به نیروی هوایی کشورمان نیز وارد کند. فرماندهان وقت نیروی هوایی ایران بدلیل طولانی بودن مسیر پرواز، پایگاه هوایی پالمیرا در سوریه را به عنوان موقعیت اضطراری برای فرار جنگنده ها در صورت وقوع اقدام متقابل عراق در بستن مسیر بازگشت و یا بروز نقص فنی تدارک دیده بودند. سوخترسان های ایرانی از فرودگاه دمشق برخاستند تا در ارتفاع 100 متری از سطح زمین که مشابه ارتفاع پروازی یک موشک کروز است دوبار در رفت و برگشت در فاصله مرزهای هوایی عراق و سوریه به فانتوم های ایرانی سوخترسانی کنند، چنین عملیات پیچیده و بی نظیری که در دنیا تکرار نشده است،  با استفاده از 4 مرتبه سوخترسانی، 2 مرتبه در دور دست و خاک دشمن، دو مرتبه در آسمان ایران (ارومیه) به همراه عملیات الکترونیک و فریب هوایی وسیع برای گول زدن پدافند و نیروی هوایی عراق و ترکیه انجام شد.
    
   نقشه عملیات هوایی H3
    

    
    
   مشابه همین تمهیدات نیز برای هر حمله هوایی، نیاز است، گرچه جنگنده های امروزی نسبت به دهه 60 از بهره وری و قابلیت حمل سوخت بسیار بهتری بهره مند هستند، منجمله جنگنده های رژیم صهیونیستی، افزون بر آن امکانات پنهانکاری و تقابل الکترونیک پیشرفته تری را در اختیار دارند، و چنین مزایایی باعث میشود تا بتوانند از مسیر های کوتاه تر و مستقیم تر طرح عملیات را پیاده سازی کنند. اما همچنان تمهیدات برون مرزی نظیر پایگاه های هوایی و موقعیت های سوختگیری هوایی و شناسایی هوابرد در نزدیکی مرزهای ایران برای صهیونیست ها در صورت طراحی یک حمله به تاسیسات هسته ای ایران الزامی است و هیچ عملیاتی بدون پیش بینی چنین امکاناتی اجرایی نخواهد بود.
   اما چرا از دید من عین الاسد، در چنین حمله ای نقش بسیار وسیعی میتواند داشته باشد، موارد بسیاری را میتوان برشمرد، نخست، پشتیبانی هوایی، نظیر همان نقشی که پایگاه هوایی پالمیرا و فرودگاه دمشق در فراهم آوردن امکان نشست و برخاست اضطراری برای ایران در حمله به اچ3 فراهم آورد، دوم بستن دست ایران در تعقیب جنگنده های صهیونیست در آسمان عراق، سوم مشارکت مستقیم در حمله به تاسیسات هسته ای ایران بدلیل نزدیکی بسیار به مرزهای ایران در صورتی که آمریکا بخواهد خودش اقدام کند، چهارم ایجاد امکان رهگیری موشک های بالستیک شلیک شده از سوی ایران و فراهم ساختن هشدار زودهنگام برای اسراییل و یا حتی اقدام پدافندی علیه موشک های بالستیک و کروز ایران، فراهم آوردن عملیات فریب همانند همان اقدامی که ایران در فریب پدافند ونیروی هوایی عراق با استفاده از جنگنده های اف 14 در مشغول کردن فرودگاه بغداد و حمله با استفاده از اف5 ها برای زدن تاسیسات نفت کرکوک صورت داد، تا تصمیم گیران ارتش عراق نسبت به نوع تهاجم ایران به خطا بیفتند و اسکادران های بمب افکن اف 4 ایرانی بتوانند خود را به دوردست ترین پایگاه هوایی در مرز با اردن برسانند.
   و اما بیاییم و به تصاویر و نقشه های تحلیل گران غربی در مورد امکان پذیری حمله اسراییل از خاک سرزمین های اشغالی به ایران و کریدورهای پروازی بنگریم، کوتاه ترین و یا مسیر اصلی از عین الاسد میگذرد:
    


   در تصویر فوق CENTRAL ROUTE به دقت از بالای عین الاسد عبور میکند
    
    


    
    
    
    
    
    
    چرا آمریکا نباید در عین الاسد باقی بماند
   سوای جنبه های نظامی که ناامنی فراوانی برای کشورمان ایجاد کرده است، باقی ماندن آمریکا در عین الاسد به منظور مقابله با داعش البته دروغی بیش نیست، ایالات متحده یک پایگاه پهپادی عظیم در عین الاسد برای کشتار بی حساب مردم خاورمیانه و تامین امنیت اسراییل، ایجاد کرده اند. آنها از این پایگاه ها اقدام سیاسی خود در منطقه به ابزارهای نظامی تضمین میکنند، این پایگاه ها را باید ابزارهای لازم در جهت تشکیل طرح خاورمیانه بزرگ و تجزیه عراق و ایران بدانیم. هم اکنون به اذعان بسیاری از اندیشمندان، منجمله تحلیل گران برخی اندیشکده های آمریکایی، آنها لازم میدانند تا بلوک سنی-کردی و تجزیه عراق را صرفا به بهانه واهی مقابله با ایران شکل دهند، اما این آشکار است که آنها به دنبال قتل عام مردم منطقه، بخصوص مسلمانان خاورمیانه بدست یکدیگر و توسعه بیشتر اختلافات قومی و مذهبی صرفا برای امنیت اسراییل و وابستگان سیاسی خود در حکومت های غیر مردمی بخصوص پادشاهی های عربی هستند. سیاست مدیریت اختلافات برای حفظ جایگاه خود بعنوان پلیس باغ وحشی که حق اصلی استفاده از هرگونه قوه قهریه را برای خود تصور میکند. با استفاده از پکیج های نظامی-اقتصادی در اقساط نفتی بلند مدت. با ادعای تامین صلح، از بمباران هوایی و سازمان های امنیتی نظامی  یا همان  PMCs های خود برای تعمیق خشونت و تروریسم بهره گیری می کنند، این روشن است که کشتن مردم هیچ گاه راه حلی برای تروریسم نبوده و به توسعه و ترویج خوی انتقام دامن خواهد زد، بدیهی ست این انتقام و تروریسمی که بی دلیل توسط آمریکا شعله ور شده است، متوجه سیاستمداران وابسته و نظامیان آمریکایی خواهد بود همانهایی که در قوانینشان بدون محاکمه مردم را کشته و اقدام متقابل مردم مظلوم خاورمیانه در برابر خود را تروریسم قلمداد میکنند.

    
   در همان ابتدای شروع جنگ جنوب افغانستان پس از حملات یازده سپتامبر، عملیاتی در آسمان پاکستان توسط پهپادهایی که از عربستان! برخاسته بودند انجام شد، آنزمان برای من قابل پیش بینی بود که آمریکا القاعده را در سراسر خاورمیانه، از افغانستان تا یمن و عراق و سوریه و ... هر جا که بتواند برچسب تروریسم بزند تسری داده و خودش با پهپاد آن را دنبال خواهد کرد، در فاصله سالهای 2004 تا 2013 آمریکا با وجود اعتراض های بسیاری از مردم افغانستان و پاکستان، بیش از 375 حمله پهپادی انجام داده که به کشته شدن 2561 نفر مطابق با آمارهای اعلام شده رسمی منتهی شده، از سال 2002 تا 2013 نیز مشابه همین حملات پهپادی 99 مورد در یمن نیز صورت گرفته که به کشته شدن 552 نفر انجامیده، در سومالی، سوریه، عراق، و ... نیز چنین حملاتی انجام شده است، در تمامی این ترورهای هوایی غیر نظامیان بسیاری نیز کشته شده اند، مطابق با برخی آمارهای رسمی، در بیش از 6700 حمله پهپادی آمریکا در خاورمیانه رقمی بالغ بر 12هزار نفر ترور شده اند که دست کم 1200 نفر آنها غیر نظامی و از این میان نزدیک به 400 نفر کودک بوده اند. مبرهن است که هیچ یک از این ترورهای هوایی یا حکم مرگ های آمریکایی با استفاده از محکومیت قضایی متهمان صورت نگرفته است. تا کنون فقط در دو دولت اوباما و ترامپ 900 حمله پهپادی منجر به ترور انجام شده است، آنهم بر سر مردمی که حتی برای دفاع از خود شاید قادر به خواندن و نوشتن شکواییه نباشند چه رسد به پیگیری در سازمانهای بین المللی و کنوانسیون های حقوق بشر.
   از همه موارد فوق که بگذریم، ترور یک شخصیت رسمی نظامی، و نفر دوم جمهوری اسلامی ایران، از نظر محبوبیت در میان مردم، در کشوری ثالث و در زمان صلح با زیرپا گذاشتن تمام قواعد و رسوم بین المللی در حقوق دیپلماتیک، بیانگر آن است که این هیولای ترور هوایی دیگر حد و مرزی برای خود نمیشناسد. اگر امروز به فکر مقابله همه جانبه با فناوری تروریسم بی حد و حصر آمریکا در خاورمیانه نباشیم، باید منتظر روزگاری بمانیم که تمامی نخبگان، دانشمندان و حتی مردم عادی کشور ما ایران نیز منتظر بمبی باشند که پهپادهای آمریکایی از آسمان بر سرشان بی اندازد و در عوض بگوید آخ اشتباه شد، یا اینکه مشکوک بودیم!. 

    
    
   و برای آنهایی که باور ندارند حملات پهپادی ایالات متحده در سراسر خاورمیانه ربطی به ایران ندارد:
    

    
   نویسنده WORIOR 
   اقتباس یا درج مطلب تنها با ذکر نام نویسنده و آدرس سایت مجاز است.
   تقدیم به ارواح پاک شهدای مقاومت.
    
    
  • توسط SAEID
   موشک صیاد نسبت به هاوک از فناوری ساده تری برخوردار است چه از لحاظ نوع سازه ، رادار و ... اما موشک هاوک تقریبا از طراحی مدرن برخوردار است و باید یه مقدار تجربه کسب میشد تا بتونیم به امکان ساخت هاوک دست یابیم؟ البته اگه میخاستیم مثل چین کار کنیم حرف شما صحیح است ولی مشکل این میشد که هاوکهای تولیدی نصف هاوک اصلی دقت و برد دارن!
  • توسط amir
   پس از فتح خرمشهر و عقب نشینی سراسر ارتش عراق، دشمن برای دست یابی به پدافند مطمئن تدابیری به کار بست؛ به گونه ای که در مناطق کوهستانی، ارتفاعات مرزی را همچنان در اشغال خود نگه داشت؛ و در مناطق پست، با به کارگیری موانع مصنوعی موقعیت خود را تحکیم بخشید. در عین حال، دشمن از موانع طبیعی نیز به منظور ایجاد اطمینان بیشتر بهره می گرفت. در این میان، رودخانه عریض اروند و منطقه وسیع هورالعظیم از نگرانی دشمن نسبت به تهاجم قوای ایران کاسته بود. این موضوع در منطقه هورالعظیم بیشتر مشهود بود، به طوری که دشمن هیچ گونه مانعی را برای ایجاد پدافند در غرب این منطقه در نظر نگرفته بود. عراق هرگز نمی پنداشت آب گرفتگی وسیع هورالعظیم برای نیروهای پیاده ایران قابل عبور باشد؛ و نیز گمان نمی کرد قوای مسلح ایران تلاش اصلی خود را در این منطقه قرار دهند.
   هم چنین عراق در سال های سوم و چهارم جنگ تاکتیک های جدیدی اتخاذ کرد، که طبعا نیازمند به کارگیری تاکتیک ها و تدابیر جدید بود. به منظور برهم زدن معادله نظامی جنگ به نفع جمهوری اسلامی و به دست گرفتن ابتکار عمل، منطقه هور با سه ویژگی انتخاب گردید:
   1- ضعف و ناتوانی دشمن در عملیات آبی – خاکی.
   2- سرعت عمل.
   3- غافلگیری.
   منطقه هور با توجه به تجارب به دست آمده از عملیات رمضان تا والفجر 4 و با در نظر گرفتن توان خودی و دشمن، و نیز نقش زمین و تاثیر گذاری آن، انتخاب شد. نظر به راکد بودن نسبی آب هور و وسعت بیش از اندازه آن، که طبعاً منجر به طولانی شدن عقبه های نیروهای خودی می شد و نیز فقدان زمین مناسب جهت قدرتمندی و قابلیت های نیروهای خود (پس از عملیات رمضان تا قبل از خیبر)، از جمله شرایط و عواملی بود که موجب می شد دشمن تصور عملیات گسترده را از طرف هور نداشته باشد و همین تصور باعث گردید که عراق، از جزایر مجنون شمالی و جنوبی و شرقی دجله تنها با چند گردان پدافند نماید.
   در این میان، اجرای عملیات والفجر مقدماتی در منطقه شمال هور، به رغم نتایج غیرمطلوب آن، نتیجه ای بزرگ – هر چند غیر مستقیم – بر جای گذارد. عملیات در منطقه چزابه، شناسایی موقعیت ضعیف دشمن در منطقه هور را در پی داشت.
   فرماندهان سپاه پاسداران که به مناسبت عملیات والفجر مقدماتی در آن منطقه حضور یافته بودند، با مشاهده نقاط ضعف دشمن، سریعاً به طراحی عملیات خیبر پرداختند و با استفاده از تجربه حاصل از عملیات والفجر مقدماتی، ضریب امنیت را شدت بخشیده و رعایت حفاظت اطلاعات را اصل قرار دادند. مضافاً به این که دو نکته مهم دیگر در دستور کار قرار گرفت. نکته اول، فعالیت های شناسایی بود که با توجه به رعایت اصل حفاظت، به نیروهای بومی سپاه خوزستان واگذار شد.
   نکته دوم، تغییر در سازمان رزم سپاه پاسداران و ایجاد قابلیت عملیات آبی – خاکی بود که باید متحقق می شد ، بر همین اساس، یگان دریایی سپاه (قرارگاه نوح) تشکیل شد. در عین حال، برای جلوگیری از هوشیاری دشمن، قرارگاه دریایی سپاه در بوشهر فعال گردید تا به این وسیله تلاش جدید به منظور افزایش فعالیت در خلیج فارس تلقی گردد.
   اهداف عملیات
   هدف از عملیات خیبر عبارت بود از انهدام نیروهای سپاه سوم عراق، تامین جزایر مجنون شمالی و جنوبی، ادامه تک از جزایر و محور طلائیه به سمت نشوه و الحاق به نیروهایی که از محور زید به دشمن حمله می کردند. در نظر بود که خشکی شرق دجله از طریق هور تصرف شود تا دشمن نتواند از سمت شمال سپاه سوم را تقویت کند.
   منطقه عملیات
   منطقه عملیاتی که در شرق رودخانه دجله و داخل هورالهویزه واقع شده است، از شمال به العزیر و از جنوب به القرنه – طلائیه محدود می گردد.
   این منطقه دارای دو نوع طبیعت متفاوت است: هور و خشکی. قسمت خشکی، که حداقل عرض آن 8 کیلومتر و حداکثر 10 کیلومتر است، توسط دو هور بزرگ – هورالهویزه در شرق و هورالحمار در غرب آن – احاطه شده است.
   هم چنین، منطقه مذکور توسط رودخانه دجله به دو قسمت شرقی – غربی تقسیم می شود که 3/4 آن در شرق رودخانه قرار دارد. جاده مواصلاتی عماره – بصره نیز در غرب رودخانه واقع است.
   در داخل منطقه مزبور جزایر شمالی و جنوبی مجنون واقع است. هم چنین تاسیسات دیگری وجود دارد که عبارتند از: دکل های برق، دکل های تقویتی رادیو و تلویزیون، تاسیسات و کارخانجات کاغذ سازی، چاه های نفت و ...
   هور منطقه ای است هم سطح دریا که در بعضی مناطق سطح آب آن 2 تا 3 متر بالاتر از آب دریاست و به طور کلی نسبت به مناطق هم جوار گود می باشد و در مسیر رودخانه های قدیمی و دایمی به وجود می آید و دارای روییدنی هایی به شرح زیر است:
   1- نی با ارتفاع 2 تا 7 متر که عمدتاً در جاهای عمیق می روید.
   2- بردی(1) که معمولاً ارتفاع آن بین 1 تا 2 متر است.
   3- چولان(2) که در جاهای کم عمق می روید و ارتفاع آن کمتر از 50 سانتی متر است.
   به علت پوشش فشرده سطح هور از نی، بردی و چولان، تردد در آن تنها از معابری خاص (آبراه ها، نهر ها و یا محل عبور حیوانات وحشی) امکان پذیر است.
   علت انتخاب هور
   علاوه بر آنچه قبلاً ذکر شد، علت انتخاب هور به لحاظ عوامل زیر بود:
   1- پرهیز از تک جبهه ای (حمله رویاروی و مستقیم به دشمن را تک جبهه ای می گویند).
   2- حمله به جناح دشمن؛ شکل حضور دشمن در منطقه شرق بصره به گونه ای بود که الحاق نیروهای خودی در طلائیه و سپس رسیدن به عقبه دشمن در نشوه، جناحی عمده از دشمن به تصرف در می آمد که تزلزل خطوط دشمن را در پی داشت.
   3- عدم تصور دشمن نسبت به انجام عملیات در هور.
   4- بکر بودن منطقه.
   5- غیرممکن بودن مانور زرهی برای دشمن.
   استعداد دشمن
   منطقه مورد نظر برای عملیات در حوزه استحفاظی سپاه سوم عراق قرار داشت و در جریان عملیات یگان های زیردر این منطقه حضور یافتند:
   الف – یگان های پیاده :
   - تیپ های 3، 5، 11، 18، 605، 702، 704، 93، 95، 96، 701، 501، 35، 419، 108، 113، 427، 36، 22، 23، 28، 418، 422، 19 پیاده.
   ب – یگان های رزهی:
   - تیپ های 30، 16، 6، 56، 14، 26 و 37 زرهی و تیپ 55 مختلط.
   ج – یگان های مکانیزه:
   - تیپ های 25، 8، 27، 15 و 20 مکانیزه.
   د – گارد مرزی و گارد ریاست جمهوری:
   - تیپ های 5، 8 و 11 گارد مرزی و یک تیپ از گارد ریاست جمهوری.
   هـ – نیروی مخصوص:
   - تیپ 65.
   و – جیش الشعبی و کماندو:
   - بیش از 10 گردان.
   ز – توپخانه:
   - حدود 30 گردان.
   قوای خودی
   هدایت و فرماندهی عملیات بر عهده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا (ص) بود. دو قرارگاه اصلی (کربلا و نجف) و پنج قرارگاه فرعی (نصر، حنین، بدر، حدید و فتح) تحت امر قرارگاه مرکزی بودند. یگان های عملیاتی نیز به شرح ذیل بود:
   الف – سپاه پاسداران:
   - لشکرهای 5 نصر، 8 نجف اشرف، 31 عاشورا، 19 فجر، 41 ثارالله، 17 علی ابن ابی طالب (ع)، 14امام حسین (ع)، 27 محمد رسول الله (ص) و 7 ولی عصر(عج).
   - تیپ های مستقل 15 امام حسن (ع)، 10 سید الشهدا(ع)، 44 قمر بنی هاشم(ع)، 33 المهدی (عج)، 18 الغدیر و 21 امام رضا(ع).
   - تیپ های مستقل زرهی 72 محرم، 20 رمضان و 28 صفر.
   - یگان دریایی (قرارگاه نوح).
   - در مجموع، سپاه پاسداران 220 گردان عملیاتی در اختیار داشت و استعداد توپخانه آن نیز 7 گردان بود.
   ب - ارتش جمهوری اسلامی:
   - لشکر های پیاده 77، 21، 28 و 55.
   - لشکرهای زرهی 81، 16 و 92.
   قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) به عنوان قرارگاه مرکزی:
   قرارگاه نجف تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) فرماندهی قرارگاه های فرعی را به عهده داشت:
   قرارگاه نصرهدایت لشکر 5 نصر و تیپ 15 امام حسن(ع) را به عهده داشت.
   قرارگاه حدید هدایت تیپ 44 قمر بنی هاشم و تیپ 21 امام رضا (ع) را به عهده داشت.
   قرارگاه فتح هدایت لشکر 27 محمد رسول الله (ص) و تیپ 33 المهدی (عج)+ تیپ 18 الغدیر را به عده داشت.
   قرارگاه حنین هدایت لشکر 17 علی ابن ابی طالب (ع) و لشکر 41 ثارالله و تیپ 10 سیدالشهدا(ع) را برعده داشت.
   قرارگاه بدر هدایت لشکر 8 نجف، لشکر 31 عاشورا، لشکر 19 فجر را به عهده داشت.
   قرارگاه کربلا هدایت نیروهای زیر را به عده داشت.
   از ارتش لشکرهای 77، 21 و 28 پیاده و لشکر 8 زرهی.
   از سپاه لشکر 14 امام حسین (ع)، 7 ولی عصر (عج) و تیپ زرهی 72 محرم.
   لازم به ذکر است که لشکر 16 و 92 زرهی ارتش در حین عملیات به کار گرفته شدند.
   طرح عملیات
   دو قرارگاه کربلا و نجف ماموریت داشتند ضمن تامین اهداف محوله، روی پل دوعیجی در شمال نشوه (غرب نهر کتیبان) الحاق کرده و سپس به سوی بصره ادامه عملیات دهند.
   قرارگاه کربلا می بایست با عمل ازمحور زید و چسبیدن به نهر کتیبان جهت مسدود کردن منطقه ورودی دشمن در دو عیجی اقدام می کرد. قرارگاه نجف نیز پس از دستیابی به العزیر و القرنه و تصرف جزایر مجنون و الحاق به طلاییه، جهت بازکردن جاده طلاییه – نشوه که تنها امید برای ادامه عملیات و انتقال نیرو و مهمات بود، اقدام نماید. یگان های تحت امر این قرارگاه می باید با عبور از طلاییه به سمت نشوه و تامین آن در پل دوعیجی به قرارگاه کربلا(نیروهای ارتش)ملحق می شدند. قرارگاه نجف برای تصرف اهداف خود به تشکیل پنج قرارگاه فرعی (نصر، بدر، حنین، حدید، فتح) مبادرت می ورزید.
   قرارگاه دیگری با نام نوح(ع) وظیفه ترابری دریایی و پشتیبانی یگان های عمل کننده را برعهده داشت.
   شرح عملیات
   نکته قابل توجه قبل از آغاز تک، حضور گسترده نیروهای مانور قدس در مناطق عملیاتی، پس از انجام مانور در مراکز مختلف شهرستان ها بود. علاوه بر این، با توجه به مانور قدس و تهدید و اقدامات جنون آمیز دشمن و حمله موشکی به دزفول و بمباران شهرهای کرمانشاه، ایلام، رامهرمز و ...، جو کلی جنگ در کشور، شکل خاصی به خود گرفته بود.
   عملیات در ساعت 21:30 روز 3/12/1362 با رمز یا رسول الله آغاز شد. در مرحله اول نیروهای قرارگاه نجف با تهاجم سراسری در مناطقی همچون تنگه و شهر القرنه، جاده بصره – العماره و نیز جزایر شمالی و جنوبی مجنون استقرار یافتند. در این میان، قرارگاه کربلا که در محور زید وارد عمل شده بود، با به دست آوردن کمترین موفقیت موجب بازگشت یگان های ارتش به مواضع قبلی خود شد.
   در مرحله دوم عملیات، دو تلاش اصلی در محور جزایر مجنون و طلاییه به منظور الحاق و سپس پیشروی به سمت نشوه در نظر گرفته شد؛ بنا به عللی پیشروی انجام نشد. در مقابل، دشمن به تدریج خود را بازیافته و پس از کشف اهداف عملیات و محورهای اصلی تک، تلاش اصلی خود را ابتدا روی پاکسازی حوالی جاده بصره – العماره گذارد و سپس روی طلاییه متمرکز شد.
   در ادامه عملیات، پس از آن که محور زید با عدم موفقیت مواجه شد، لشکر 14 سپاه پاسداران که تحت امر قرارگاه کربلا (ارتش) بود، آزاد شده و به همراه لشکر 27 ماموریت طلاییه را به عهده گرفت. در آن شب نبردی سخت درگرفت که تا صبح به طول انجامید . در این میان، فشار دشمن همچنان ادامه داشت و با آن که محور جاده طلاییه – به طول 6 کیلومتر– در اختیار نیروهای خودی بود، لیکن وسعت کم منطقه مانور از یک سو و آتش انبوه و بسیار زیاد دشمن از سوی دیگر، امکان پیشروی الحاق با محور جزایر مجنون را ناممکن ساخته بود. به همین خاطر از ادامه عملیات در طلاییه صرف نظر شد و به این ترتیب اهداف عملیات خیبر به حفظ جزایر مجنون محدود شد.
   بر همین اساس و با توجه به فشارهای دشمن، مرحله سوم عملیات به منظور تثبیت موفقیت خودی در جزایر انجام شد. دشمن که هر گونه حضور نیروهای ایرانی در هور را خطری برای جاده بصره – العماره می دانست با اجرای آتش شدید و توان پیاده وزرهی می کوشید جزایر مجنون را بازپس گیرد. این در حالی بود که نیروهای خودی خسته از چند روز جنگ، نداشتن عقبه نزدیک و نیز عدم حمایت آتش توپخانه، به مقاومت خود ادامه می دادند. متقابلاً، دشمن با تمرکز صدها قبضه توپ روی جزایر و بمباران مداوم آن ها با هواپیما و نیز در اختیار داشتن عقبه خشکی با واحدهای زرهی خود فشارهای متعدد و طاقت فرسایی را وارد می ساخت.
   به رغم وضعیت یاد شده، نیروهای خودی می کوشیدند به هر صورت ممکن جزایر را حفظ نمایند. براین اساس، سپاه پاسداران با تمام استعداد خود جهت دفع تهاجم دشمن و حفظ جزایر در آن جا استقرار یافت.
   نهایتاً دشمن که در مقابل خود مقاومتی غیر قابل تصور و پیش بینی مشاهده می کرد، به تدریج از بازپس گیری جزایر ناامید شد و به تحکیم مواضع پدافندی خود مبادرت ورزید.
   نتایج عملیات
   عملیات خیبر که به آزاد سازی منطقه ای به وسعت 1000 کیلومتر مربع در هور، 140 کیلومتر مربع در جزایر مجنون و 40 کیلومتر مربع در طلاییه انجامید، موجب افزایش عزم بین المللی در جهت کنترل ایران و جلوگیری از شکست عراق گردید؛ به گونه ای که از تاریخ 3/12/1362 (زمان آغاز عملیات خیبر) تا تاریخ 30/7/1363 تعداد 474 طرح صلح از سوی 54 کشور مختلف جهان ارایه شد. شورای امنیت سازمان ملل نیز در تاریخ 11/3/1363 قطعنامه552 خود را در خصوص پایان دادن به جنگ ایران و عراق تصویب نمود. این در حالی بود که هیچ یک از قطعنامهو طرح های مذکور نظر ایران را تامین نمی کرد.
   هم چنین، در این عملیات فرماندهان جنگ به اهمیت تاثیر تجهیزات دریایی و آبی – خاکی برای کسب نتایج مهم و حیاتی پی بردند و نیز سپاه پاسداران به یکی از ضرورت های حساس و حیاتی در تکمیل و توسعه سازمان خود آگاه گردید و آن لزوم ایجاد تقویت و توسعه یگان های دریایی برای انجام عملیات های آبی – خاکی بود. این رهیافت، قابلیت سپاه در انجام عملیات عبور از هور و رودخانه های بزرگ را توسعه داد و هسته اصلی عملیات های بدر، والفجر8، کربلا3، 4 و 5 و نیز زمینه ای برای تشکیل نیروی دریایی سپاه پاسداران گردید.
   تلفات و ضایعات عراق در این عملیات به شرح ذیل می باشد:
   - کشته و زخمی شدن حدود 15000 نفر.
   - به اسارت درآمدن 1140 نفر .
   - انهدام 150 تانک و نفربر و 200 خودرو.
   - به غنیمت در آمدن 10 تانک و 60 کامیون.
   - انهدام 21 تیپ به میزان 20 تا 100 درصد.
   منبع :سايت دفاع مقدس
  • توسط SAEID
   خاطره ای از شهید احمد کاظمی   در سلول باز شد. نگهبان چشم چرخاند بین زندانیها. انگار دنبال کسی میگشت پیداش نکرد. داد زد: "احمد کاظمی!"

   احمد بلند شد. رفت تا جلوی در. چشم دوخت به نگهبان. نگهبان تعجب کرد. سر تا پای او را نگاه گرفت. زیر لب گفت: "این که بچه است".

   و زل زد به چشمهای احمد. چشمهای درخشان، بینی کشیده و نگاه نافذ او را دید و آرامشی را که داشت. گفت: "پیداست که نمیدانی کجا هستی".

   احمد لبخند زد.

   - چرا میدانم، اما من کاری نکرده ام.

   نگهبان خندید. بلند و کشیده.

   -همه اولش همین را میگویند، همه ...

   و از کنار در رفت کنار.

   - بیفت جلو!

   در راهروی نیمه تاریک که میرفتند، دلسوزانه افزود:

   "من نگهبانی بیش نیستم، اما خودت را اذیت نکن. این جا کاری میکنند که آدم هفت جدش را هم به یاد بیاورد. نمیتوانی چیزی را پنهان کنی."

   احمد چیزی نگفت. تا انتهای راهرو رفتند و پیچیدند. پله هایی پیدا شد. رفتند پائین. نگهبان دری را باز کرد. ناگهان صدای ضجه ای بلند شد. از اتاق بغلی می آمد. احمد، یک آن سر جایش یخ زد. نگهبان از پشت هلش داد.

   - چیزی نیست، عادت میکنی.

   در، پشت سرش بسته شد. اتاق کوچک بود و نیمه تاریک.

   جلوتر میز و صندلی قراضه ای دیده میشد. میدانست که باید نیرویش را ذخیره کند. نشست روی صندلی و منتظر شد. ساعتی گذشت.

   کسی نیامد سراغش. آیا او را فراموش کرده بودند؟ میدانست که چنین نیست. شنیده بود که بعضیها در همان لحظات طاقت فرسای انتظار، میبرند. دوباره صدای جیغی بلند شد. آیا صدا از آن یکی از دوستانش نبود؟ بجز خودش، سه نفر دیگر را هم دیده بود که دستگیر شده اند. وسط عزاداری، مرد تنومندی مچ او را چسبیده بود.

   - یک دقیقه بیا!

   و تا به خودش بیاید، دیده بود که از جمع عزاداران که سینه میزدند و شعار میدادند، بیرون کشیده شده است.

   - شما کی هستی؟

   - بعدا میفهمی.

   و چشم که چرخانده بود، دوستان دیگرش را هم دیده بود که توسط مردان دیگری، احاطه شده بودند.

   در صدایی کرد و باز شد. احمد برگشت. مردی را دید که لباس نظامی نپوشیده بود. معلوم نبود که مال شهربانی "نجف آباد" است یا اینکه از بیرون آمده.

   - خب، کارمان راحت شد، دوستانت هم به همه چیز اعتراف کردند.

   احمد بلند شد و ایستاد، مرد متعجب بود.

   - خوب برای خودت جا خوش کرده ای!

   و چشم دوخت به چشمهای احمد.

   - وقت زیادی ندارم. شهربانی شلوغ است. هر روز دهها نفر را میگیرند و می آوردند اینجا که ما آدمشنا کنیم. زود باش!

   احمد پرسید: "چه کار باید بکنم؟"

   و ناگهان سمت راست صورتش داغ شد و گوشش تیر کشید، آنقدر که فحشهای اولیه مرد را نشنید:

   - ... خودت را زده ای به آن راه؟ فکر کردی با کی طرفی؟ بگو اعلامیه ها را از کی میگرفتید، دستور دیوارنویسی مال کلی بود و خودت را خلاص کن!

   احمد با آرامی مرد را نگاه کرد. گفت: "من نمیدانم چه میگویید. من فقط تو عزاداری بودم، عاشورا بود، مگه شما عزاداری نمیکردید؟"

   یک دفعه پای مرد بالا آمد و بینی احمد داغ شد، بعد شرشر گرم خون را احساس کرد و صدای مبهم مرد را شنید: "پس نمیخواهی حرف بزنی؟"

   ...

   شکنجه، پانزده روز ادامه داشت، اما احمد هیچ چیزی را به گردن نگرفت. برای همین هم مجبور شدند رهایش کنند، به خصوص که هر روز زندانیان جدیدی آورده میشدند و جا کم بود. پسبانی که آن روز لباس شخصی پوشیده بود، در آخرین بازجویی گفت: "فکر نکن ما خریم، ولت میکنیم تا بروی، اما همیشه زیر نظر ما هستی. ساواک هیچ کس را رها نمیکند. بنابراین هر وقت توی خیابان راه میروی، یادت باشد که چشمهای "امیری" دنبالت است".

   و تازه آن موقع بود که احمد، اسم فامیلی پاسبان را فهمیده بود و این را که ساواکی است.

   بیرون که آمد، انگیزه اش برای مبارزه بیشتر شد. سال 56 بود. رژیم سلطنتی آخرین نفسهایش را میکشید. احمد ارتباطش را با انقلابیون بیشتر کرد و همین باعث شد که ساواک دنبال دستگیری مجددش باشد. حالا باید پنهان میشد.

   مدتی از چشمها دور ماند، اما احساس میکرد که وقتش دارد تلف میشود. برای همین هم تصمیم بزرگتری گرفت: پیوستن به مبارزان فلسطینی و دیدن دوره های چریکی.

   به سرعت کارهایش را انجام داد و از طریق دوستانش، عازم پادگان "جمهوریه" سوریه شد، اما مبارزان فلسطینی، طوری نبودند که او تصور کرده بود. همه آنها به یک اندازه مسایل مذهبی را رعایت نمیکردند. دختر و پسر قاطی هم بودند و حدود شرعی مخدوش شده بود. چند بار با مسئولین بحث کرد، اما به هیچ نتیجه ای نرسید. دلسرد شده بود. باید بر میگشت به کشور خودش، جایی که در آن انقلاب به پیروزی رسیده بود و حوادث شگفت انگیزی روی میداد. یکی از این حوادث شگفت انگیز، محاکمه ساواکیها بود. همه میدانستند که احمد شکنجه شده است و از او میخواستند که از عامل شکنجه اش شکایت کند، اما هر چه میکردند، احمد نمیپذیرفت. با این که ماهها خون دماغ میشد و جای بگد پاسبان شهربانی، به این زودیها قصد خوب شدن نداشت. حالا پاسبان امیری خیالش راحت شده بود که از طرف احمد، خطری تهدیدش نمیکند و از عظمت روحی او به شگفت آمده بود، آنقدر که میتوانست سالها بعد، نامه ای برایش بنویسد:

   "من همانی هستم که شما مرا به نام امیری میشناسید. میدانم در حقتان بدی کرده ام و میدانم که شما آنقدر بزرگوار هستید که مرا بخشیده اید و همین به من جسارت میدهد که خواهش دیگری از شما بکنم. اگر میتوانید، به من کمک کنید تا ترتیب انتقال فرزندم به دانشگاه دیگری، داده شود. میدانم که مسئولان دانشگاه شما را میشناسند و حرفتان را گوش میکنند".

   احمد از بازیهای روزگار شگفت زده شده بود. مدتی به نامه شکنجه گرش فکر و لحظاتی را که زیر دست او از درد به خود میپیچید، به یاد آورد، اما آخر سر نامه ای به دانشگاه نوشت و از مسئولان خواست اگر راه قانونی وجود دارد، با انتقال فرزند شکنجه گرش موافقت کنند و آن وقت بود که احساس سبکی و راحتی کامل کرد و دید که خوبی کردن - حتی در حق کسی که بهت بدی کرده - چقدر لذت بخش است.

   از کتاب همشهری نوشته محمدرضا بایرامی
  • توسط sina12152000
   در مورد جنگ اول خليج فارس و جنگ دوم كه منجر به سرنگوني صدام شد در تاپيك هاي مختلف بصورت پراكنده بسيار گفته شده است. بررسي رفتار سياسي آمريكا در قبال عراق و پرونده سازي هايي كه آن زمان بر عليه اين كشور انجام داد و نيز جنگ رواني و در نهايت حمله تمام عيار آمريكا به عراق داراي نكات مهمي است كه مي تواند شناخت ما را از دشمن هميشگي مان بيشتر كند. قطعا روش كار آمريكا با ايران نسبت به رفتار آن زمان آمريكا با عراق تفاوت اساسي نخواهد داشت در اين تاپيك من پيشنهاد مي كنم با كمك دوستان ابتدا از اينجا شروع كنيم كه : نطفه جنگ اول آمريكا با عراق از كي بسته شد ؟ آيا صرفا دليل حمله عراق به كويت مي توانست بهانه اي براي حمله آمريكا باشد ؟ چرا آمريكا تصميم گرفت صدام را كه خود پرورده بود سرنگون كند؟ نقش اسراپيل در اين ميان چيست ؟ چرا ارتش عراق كه تجربه 8 سال جنگ + جنگ اول خليج را داشت براحتي در مقابل آمريكا و متحدانش تسليم شد؟ آيا نسخه عراق براي ايران هم قابل پيچيدن است؟ و ده ها سوال ديگر كه در مورد اين دو جنگ قابل پرسيدن است؟ از دوستان مي خواهم كه با شركت در اين بحث به شفاف شدن موضوع كمك كنند.
 • مرور توسط کاربر    0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.