Ghalam

Members
 • تعداد محتوا

  20
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

اعتبار در انجمن

44 Neutral

درباره Ghalam

 • رتبه حساب کاربری
  Corporal

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

40 نمایش های پروفایل
 1. در بین وزرای پیشنهادی ، بیشترین رای اعتماد رو داشت . امیدوارم وضعیت وزارت دفاع و صنایع نظامی ما بهبود پیدا کنه .
 2. برای روس ها خط ارتباطی ایران-لبنان هیچ اهمیتی نداره .
 3. این شیوه ، یک شیوه ی جواب داده برای عربستان هست . بعد از یک مدت که امنیت برقرار شد ، در خارج از ایران مردم کسایی که براشون جنگیدن رو فراموش می کنند و کسایی که برای اونها چیزی ساختند ( ساختمان ها ، راه ها ، پل ها ) رو می شناسند . در بوسنی هم همین روش رو انجام دادیم و به قولی در حالی که فقط ما بودیم که با هواپیما به بوسنیایی ها کمک می کردیم و نیرو فرستاده بودیم ولی با اینها پس از فروکش کردن درگیری این عربستان بود که با هزینه هایی به مراتب کمتر ( از نظر انسانی و مالی ) به ساخت و ساز روی آورد و حالا بوسنیایی ها دوست و رفیق عربستان و دشمن ایران هستند . متاسفانه از گذشته درس نمی گیریم و به ناچار تکرارش می کنیم . گهگاهی هم که خواستیم به سبک عربستان عمل کنیم و به جای ( یا علاوه بر ) جنگیدن برای کشورها و گروه ها چیزی هم بسازیم ، می رویم مثلا نیروگاه می سازیم یا جاده می سازیم یا زیرساخت می سازیم که در دید مردم و عوام نیست . مردم مدرسه یا مسجد یا بیمارستانی که در شهر هست رو می بینند نه نیروگاهی که در بیابان هست . البته من با اینکه مردم خودمان را تحت انواع فشارها قرار بدهیم تا برویم به برای کشورهای دوست و برادر ( اوووق !!! ) خرج کنیم ، قویا مخافم ... اگر کشوری نیاز به زیرساخت و بیمارستان و ساختمان های عمومی داشته باشه این ما هستیم که در طی سالیان گذشته عملا زیرساخت هامون در حال نابودی هست و زیرساخت های موجود هم جوابگوی جمعیت فعلی ایران نیست .
 4. شوروی با اون وسعتش نمی تونست جنگنده هاش رو مخفی کنه . و باز هم چندین اسکادران صاعقه ی پیشرفته ، خودش جای هیچ بحث منطقی نمی گذاره . اینقدر وسایل نظامی ما محرمانه هستند که حتی خود فرماندهان ما هم از وجودشون آگاه نیستند . لطفا عکس اف 4 با رادار تغییر یافته رو بگذارید .
 5. یک جنگنده به جزء موتور موارد دیگری هم داره از جمله ، آئونیک ، موشک های هوشمند ، سیستم های کنترل پرواز به وسیله ی سیم و .... حالا فرض کنیم ما موتور هم نداشتیم ، ولی نمی تونستیم یک اف 5 بسازیم که 1- کاکپیت دیجیتال داشته باش 2- رادار آرایه ی فازی هوابرد داشته باشه 3- آئونیک پیشرفته داشته باشد 4- سیستم های Fly By Wire داشته باشد 5- موشک های هوابرد جدید داشته باشد 6- قابلیت شلیک موشک های هوا به زمین راداری ، تلویزیونی و یا لیزری داشته باشد شما دارید خودفریبی می کنید . حتی اگر اف 5 ها رو دوباره از نو می ساختیم و موارد بالا رو بهش اضافه می کردیم دردی نبود و می توانستیم جلوی امثال تندر پاکستانی ها را بگیریم ولی به خاطر عدم انتقادپذیری عزیزان و سیستم بسته ای که دارند ، اف 5 های ما هنوز هم با همان سیستم های 1960 پرواز می کنند . یک سوال کدوم یک از موارد بالا رو بعد از 30 سال هزینه کرد می تونیم به صورت انبوه بسازیم و به صورت عملیاتی استفاده کنیم !؟ می دانید از کی تا حالا خبر ساخت یک موتور توربوفن بر اساس جی 85 می دهند !؟ حداقل 10 سال ، آیا هنوز بعد از به اصطلاح 25 سال مهندسی معکوس جی 85 امکان ساخت یک موتور توربوفن بر اساس آن میسر نشده است !؟ البته اگر ادعا نمی کنید که ساخته اند و مخفی کرده اند ( جی 85 چی دارد که بخواهند مخفیش کنند !؟ سیستم ضد گرانش کوانتومی دارد !؟ ) ادعاهای آقایان فقط باعث می شود که آگاهان و دلسوزان کشور لبخندی تلخ تر از هزار گریه بر لبانشان بشیند و بس .
 6. سیستم فعلی ، مال این حرف ها نیست که بتونه هواپیما بسازه وگرنه بعد از 30 سال تلاش و هزینه کردن ، باید تا حالا حداقل به فناوری دهه ی 40 میلادی (80سال پیش ) آمریکا رسیده بودیم . مشکلات توی اندیشه ی مدیران و عوامل اجرایی هست که همه چیز رو با دورویی و رزومه سازی و حیف و میل بودجه به پایان می رسونند . رزومه ی اجرایی یک مدیر خرد ایرانی در فلان دهستان ایران ، از رزومه ی اجرایی 5 رئیس جمهور آخر آمریکا طولانی تر هست . آرزوهای دور و درازی که به نتیجه نرسند ، باعث سرخوردگی می شوند . پس زیاد آرزو نکنید .
 7. جنگ زمانی برای آمریکا سود داره که خاک اصلیش تهدید نشه و بخواد سلاح بفروشه وگرنه خود ورود به جنگ هزینه های بسیار زیادی داره . همین هزینه های بسیار زیاد جنگ جهانی اول و دوم برای انگلستان باعث شد که قدرتش رو از دست بده ( در حالی که عملا خاک اصلیش مورد تهاجم زمینی قرار نگرفت ) .اینکه فرض کنیم تمامی بازی کننده ها حاضرند طبق قواعد آمریکا بازی کنند تا خودشون ضرر ببینید و آمریکا پیروز مطلق باشه ، چندان عاقلانه نیست . در خاورمیانه کینه ی عمیق فرهنگی ، ملی و از همه مهمتر مذهبی وجود داره که باعث می شه طرف های درگیر به این وضع موجود برسند چون از نظر عقلانی تمام طرف های درگیر می دونند که این درگیری ها به جزء اتلاف منابع مادی و انسانی و زمان ، براشون چیزی به ارمغان نمیاره ولی کینه های تاریخی و نفرت عمیق و ترس شدیدتر از قدرت گرفتن طرف مقابل ، تمامی طرف های درگیر رو وادار به بازی می کنه .
 8. اگه آمریکا تا یک سال دیگه نتونه کار کره رو با ترور کیم ، کودتای نظامی ، تحریم اقتصادی یا جنگ مستقیم یکسره کنه ، بالاجبار مجبور می شه چند سال دیگه به محاصره ی اقتصادی کره ادامه بده و در نهایت مجبور می شه با کره ی شمالی رو مثل چین و هند و پاکستان کنار بیاد . طمع آمریکا و پایداری کره ی شمالی وضع رو به جایی رسونده که آمریکا در وضعیت بدی قرار گرفته . ژاپنی با بهانه قرار دادن کره ی شمالی می خواهند دوباره ارتش خودشون فعال کنند و با فعال کردن ارتش ژاپن ، به احتمال زیاد از آمریکا درخواست می کنند که جزیره ی اوکیناوا رو تخلیه کنه و یا حضورش رو محدودتر کنه و همین یک مورد برای اینکه آمریکا سعی کنه که قضیه رو هر چه سریعتر فیصله بده ، کافیه . تجربه ثابت کرده که آمریکا پس از جنگ ویتنام با کشورهایی که توانایی ضربه زدن بهش رو دارند وارد جنگ مستقیم نمی شه . کره ی جنوبی و ژاپن هم به احتمال بسیار زیاد حاضر نیستند خطر جنگ مستقیم با کره ی شمالی رو به جان بخرند و اینجاست که آمریکا تنها مانده . مهمترین خطری که کره ی شمالی رو تهدید می کنه از جانب چین هست که کلا چیزی به نام « متحد » در فرهنگشون تعریف نشده و از همه به عنوان « ابزار » استفاده می کنند . احتمالا چین مانع کاهش تنش و عادی سازی روابط بشه و یا شاید سعی کنه کیم رو حذف کنه و یک مهره ی ضعیف تر و حلقه به گوش تر رو به سر کار بیاره . مطمئنا آینده ی کره ی شمالی به خاطر شجاعت رهبران کره ی شمالی از آینده ی ما روشن تر هست ، حداقلش اینه که تا قبل از 2020 تقریبا تکلیفشون روشن می شه .
 9. باید زمانی که آمریکایی ها می خواستن مقتدی صدر رو بکشند ، می گذاشتیم بکشنش ، کاسه ی داغ تر از آش شدیم و به خاطر لباسش افکار نژاد پرستانه اش رو نادیده گرفتیم ... بهتره خیلی سریعتر فکری به حال نیروهای خودمون بکنیم که با سربازی اجباری به فنا رفته اند ( سطح عملکرد نیروهای رسمی ما در مسابقات اخیر هم مشخص شده ) ... ما باید قدرت رو از داخل ایجاد کنیم ، اقتصاد قوی می خوایم که لازمه اش شفافیت و جلوگیری از بازاری ها و بازرگان های وارد کننده هستند و .... اعراب هیچ وقت برای ما متحد نمی شوند چون در نهایت ، عربیت براشون از دین و مذهب مهمهتره ... این یک اصل ساده هست .
 10. همه جا ، به روزرسانی در راستای بهبود وضعیت و امکانات هست ولی اینجا برعکس هست . سوریه رو هم داریم از دست می دهیم ، عراقی ها هم کارشون با ما تمام شده و خیلی زود برادری عربیشون گل می کنه . زمانی که توی اقدامات و سیاست گذاری ها ، « نژاد پرست بودن » اعراب مشکلی ذاتی اونها با ما در نظر گرفته نمی شه ، به جایی می رسیم که روی اسب بازنده سرمایه گذاری می کنیم و وقتی هم اسب می بازه ، بازم بیشتر سرمایه گذاری می کنیم .
 11. احتمالا از این به بعد باید شاهد امثال اقارب باشیم . من هیچ امیدی به بهبود شرایط در آینده ی نزدیک ندارم .
 12. یک پروژه ی دیگر مانند سایر پروژه ها برای پر کردن جیب یک عده ، در نهایت هم اگر سلاح بود ، می روند از روسیه یا چین می خرند . خیبر ژ-3 بولپاپ سرباز فاتح S.5'56 فجر صیاد مصاف ذوالفقار زمانی که لیست پروژه های ساخت سلاح سازمانی یک کشوری مثل ایران از 3 تا بیشتر می شود ، باید دانست که تمامی این پروژه ها سر انجامی ندارند و تنها هدفشان منافع اقتصادی یک عده ی خاص است . به جای ساخت سلاح ، بهتر است فکری به حال این سربازی اجباری کنند که در همین ماه گذشته باعث کشته شدن عده ای از جوانان کشور به دست خودشان شد . االبته امیدی نیست .
 13. این به خاطر اینه که منافع ملی نادیده گرفته می شه و گذشته را کامل فراموش می کنیم . دست آخر اعراب به یاد « برادری عربی » خود می افتند ، نمونه های آن هم مقتدی الصدر و حکیم هستند که دارند با عربستانی ها دل می دهند و قلوه می گیرند . چرا ما باید نیرویی در مرز عراق بین نیروهای عراقی داشته باشیم !؟
 14. فرهنگ اقتدارگرای ایرانی که در گذر زمان و طی سده ها شکل گرفته باعث می شه که وضع جامعه ی ما اینگونه باشه و ربطی هم به شیوه ی حکومت داری نداره ( حکومت داری و حاکمان هم تابع این فرهنگ هستند ) ... حالا بحث این حکومت و اون حکومت و این جناح و آن جناح سیاسی نیست ، فرهنگ مشکل داره که اون هم به خاطر سده ها خشونت بی حد و مرزی بود که از طرف شاهان به خصوص پس از زمان مغول به بعد بر مردم این سرزمین وارد شده که اوجش به « قرن وحشت » می رسه .
 15. از همین یک جمله می توان اهمیت آزمایش های موشکی را فهمید و اصرار غرب به عدم آزمایش موشکی توسط ایران را درک کرد.