RezaKiani

ناوهلیکوپتربر یو.اس.اس.آمریکا

Recommended Posts

سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا هم اکنون دارای سه فروند ناوهلیکوپتربر هجومی بازمانده از کلاس "تاراوا" می باشد که در سالهای 2011 تا 2015 به سن بازنشستگی می رسند. به علاوه، این نیرو دارای ؟ فروند هلیکوپتربر جدیدتر از کلاس "وسپ" است. با وجود امکان جایگزینی هیلکوپتربرهای قدیمی تاراوا با هلیکوپتربرهای جدید وسپ تفنگداران دریایی در فکر بکارگیری ناوهلیکوپتربر کاملا جدیدی هستند چراکه آموزه های جدید و نیازهای عملیاتی این نیرو اجازه استفاده از هلیکوپتربرهای کلاس وسپ را نمی دهد. بزرگترین تغییر در هواپیماهای محمول این گونه ناوها اتفاق افتاده است. تا چندی دیگر جنگنده اف-35 به خدمت این نیرو در خواهد آمد و باید هلیکوپتربر جدیدی برای حمل این گونه هواپیماها طراحی شود تا بتواند بهترین مقدورات را در اختیار سپاه تفنگداران دریایی قراردهد. ناوهای هواپیمابر جدید باید سبک تر از نمونه های قبلی باشند و بتوانند نیروهای رزمی بیشتری را با سرعت بیشتر و به مسافت دورتر اعزام کنند. به علاوه، این ناو باید بتواند ،مانند هلیکوپتربرهای سابق، به عنوان ناوسرفرماندهی یک "ناوگان هجومی تفنگداران دریایی" عمل کند.

پس از برگذاری مناقصه، ساخت ناوهلیکوپتربر جدید به شرکت نورث روپ واگذار شد و قرار است که اولین نمونه این شناورها ،با نام "یو.اس.اس آمریکا"، در سال 2010 به آب انداخته شود و پس از انجام آزمایشهای گوناگون در سال 2013 رسما به خدمت گرفته شود.

عرشه پروازی این ناو شباهت زیادی به عرشه ناوهای کلاس وسپ دارد اما یو.اس.اس آمریکا 24متر از ناوهای کلاس وسپ طولانی تر و 3 متر عریض تر می باشد. ظرفیت یو.اس.اس آمریکا حتی از ناوهواپیمابر فرانسوی شارل دوگل، بزرگترین هواپیمابر حال حاضر اروپا، بیشتر می باشد. حداکثر ظرفیت شارل دوگل به 43000 تن می رسد درحالیکه وزن کامل هلیکوپتربرهای کلاس آمریکا به بیش از 45000 تن بالغ می شود. ظرفیت زیاد این هلیکوپتربر وقتی بیشتر به چشم می آید که آن را با ناو هواپیمابر بریتانیایی اینونسیبل یا ایتالیایی جوزپه گالیباردی مقایسه کنیم. ناوهای اخیر به ترتیب دارای وزن رزمی 20000 و 14000 تن می باشند و می توانند یک سوم یا حداکثر نیمی از هواگردهای یو.اس.اس آمریکا را حمل کنند.

قیمت یک فروند ناو کلاس آمریکا 3 برابر یک فروند هلیکوپتربر هجومی کلاس وسپ است اما چرا با اینکه می توان با پول یک فروند از این ناوها 3 فروند هلیکپتربر قدیمی ساخت تفنگداران دریایی به ساخت این غولهای گران قیمت روی آورده اند؟ پاسخ این سوال در تغییرات هواگردهای این نیرو نهفته است. هلیکوپتربرهای سابق نوعا به 16 فروند هلیکوپتر سنگین، 4 فروند هلیکوپتر تهاجمی کبرا، 2 فروند هیویی و 6 فروندهواپیمای عمود پرواز هاریر مجهز بودند اما ناو یو.اس.اس آمریکا ناوگان بال ثابت گسترده تری را حمل می کند. هواپیماهای محمول هلیکوپتربر یو.اس.اس آمریکا به 12 فروند وی-22 و 10 فروند اف-35 بالغ می شود که 6 درصد بیشتر از هلیکوپتربرهای کلاس وسپ هستند.

ناوهلیکوپتربر آمریکا ،برخلاف پیشینیانش، به هاورکرافت مجهز نشده است. بدین سان فضای بیشتری برای افزایش ظرفیت آشیانه هواگردها در داخل بدنه کشتی باقیمانده است. به علاوه مقداری از این فضا برای افزایش ذخیره سوخت، سلاح و تعمیرگاه هواگردها درنظرگرفته شده است. این انتخاب یو.اس.اس آمریکا را شبیه هلیکوپتربرهای قدیمی کلاس "ایوجیما" در دهه 60 کرده است.

این ناوها را می توان به عنوان ناوهواپیمابر سبکی در نظر گرفت که بسته به نوع مأموریت می توان آرایش ونوع هواگردهای آن را تغییر داد.چهار آرایش پروازی تا کنون برای آمریکا درنظرگرفته شده اند که عبارتند از:

1-آرایش استاندارد:
10 فروند اف-35
12 فروند ام.وی-22
4 فروند سی.اچ-53
8 فروند سوپرکبرا
4 فروند ام.اچ-60 نایت هاوک

2-آرایش کنترل دریایی:
20 فروند اف-35
6 فروند هلیکوپتر ضدزیردریایی

3- آرایش 2007:
6 فروند اف-35
12 فروند ام.وی-22
4 فروند سی.اچ-53
4 فروند زولوکبرا
3 فروند ام.اچ-60 نایت هاوک
3 فروند یو.اچ-1 هیویی

4- آرایش 2008:
6 فروند اف-35
12 فروند ام.وی-22
4 فروند سی.اچ-53
8 فروند زولوکبرا
3 فروند یو.اچ-1 هیویی

5- ناوهواپیمابر:
22 فروند اف-35

برای آشنایی خوانندگان با توان رزمی این ناو بد نیست که توضیح مختصری درباره هواگردهای آن داده شود. هواپیمای اف-35 یک شکاری-بمب افکن چند منظوره نسل پنجم می باشد که توانایی بلندشدن در باندهای کوتاه و فرود به صورت کاملا عمودی را داراست. بکارگیری اف-35 بدین معنی است که هلیکوپتربرهای جدید کلاس آمریکا نیازی به نصب منجنیق بر روی عرشه ندارند. این هواپیما می تواند طیف وسیعی از مأموریتها را برعهده گیرد و ویژگی رادارگریز بودن آن توان زیادی برای تهاجم عمیق در خاک دشمن را به آن داده است.

ام.وی-22 هواپیمایی است که به موتورهای چرخان مجهز شده و می تواند مانند هلیکوپتر نشست و برخواست کرده ولی مانند یک هواپیمای معمولی حرکت کند. این هواپیما ترابری بوده و می تواند 24 سرباز را با تجهیزات کامل تا فاصله 200 مایل دریایی حمل کند. ام.وی-22 را می توان برای حمل چترباز، نفربر یا زرهپوش های سبک بکارگرفت و توانایی جمع شدن بالهایش اجازه می دهد که تعداد زیادی از آنها را در آشیانه یا بر روی عرشه ناو آمریکا حمل کرد.

هلیکوپتر کبری از اصلی ترین هواگردهای محمول کبری به حساب می آیند. کبرای پیر هنوز هم توانایی های رزمی خود را حفظ کرده و سپاه تفنگداران دریایی حاضر به تعویض این کهنه سرباز با هلیکوپترهای جدیدتر نمی باشد. این هلیکوپتر با حمل طیف وسیعی از تسلحات ضدزره ، از جمله موشکهای تاو و ماوریک، توانایی زیادی در رزم با ادوات زرهی دشمن و پشتیبانی از پیاده نظام خودی دارد.

سی.اچ-53 هلیکوپتری است که می توان آن را برای حمل و نقل سرباز و ملزومات یا در نبردهای ضدزیردریایی بکارگرفت. دیگر عناصر پروازی یو.اس.اس آمریکا عبارتند از هلیکوپترهای چندمنظوره بل هیویی و هلیکوپترهای ام.اچ-60 که بیشتر برای انجام عملیات جستجو و نجات بکارمی روند.

یو.اس.اس آمریکا ، به عنوان ناوسرفرماندهی یک "گروه هجومی آبی-خاکی"، قرار است که بتواند یک تیپ از تفنگداران دریایی را با تمام محوله و سلاح هایشان در خود جای دهد. این ناو به تسهیلات کامل برای اسکان این تعداد سرباز مجهز شده است و با داشتن یک بیمارستان مجهز می تواند نیازهای درمانی سربازان مجروح شده در عملیات نظامی را تا حدود زیادی برطرف نماید.

اصولا هر گروه هجومی-آبی خاکی تفنگداران دریایی آمریکا دارای 4 عنصر است که مهمترین آنها عنصر زمینی می باشد. عنصر زمینی یک گروه هجومی آبی-خاکی یک تیپ تفنگدار است که توسط تانکهای آبرامز، زرهپوشهای آبی-خاکی ، زرهپوشهای سبک لاو و آتشبارهای گوناگون تقویت می شوند. این ادوات در هنگام عملیات توسط دیگر ناوهای گروه در منطقه عملیاتی پیاده می شوند.

عنصر لجستیک رزمی وظیفه تأمین نیازهای مهندسی-رزمی در صحنه عملیات را برعهده دارد و نصب تجهیزاتی چون ژنراتورهای برق، پلهای موقت، پمپ آب و.. را برعهده دارد. هواگردهای محمول یو.اس.اس آمریکا هم عنصر هوایی گروه هجومی آبی-خاکی را تشکیل می دهند و وظیفه حمل سربازان به ساحل و پشتیبانی از آنها را برعهده دارند.

تمامی این عناصر تحت نظارت عنصر فرماندهی قراردارند و هماهنگی بین آنها توسط فرماندهی انجام می پذیرد. عنصر فرماندهی گردانهای اطلاعات، مخابرات، دیده بان توپخانه و رابط هوایی را هدایت می کنند.

یکی از تجهیزات جالب نصب شده بر روی این ناو سیستم شبیه ساز و تمرینی "آموزگار تاکتیکی نیروی نبرد" می باشد. این سیستم شبیه ساز اجازه می دهد که پرسنل ناو تا زمان رسیدن به منطقه هدف به تمرینات نظامی خود ادامه دهند. با استفاده از این سیستم فرماندهان صحنه نبرد و افسران می توانند به توانایی های سربازان خود در محیط پرتنش میدان جنگ پی برده و با تنظیم سناریوهای گوناگون سعی در بهبود توانایی های رزمی سربازانشان کنند. این سیستم می تواند با کشتی های دیگر به صورت شبکه درآمده و محیط بزرگتری برای تمرینات نظامی را در اختیار فرماندهان قراردهد.

یو.اس.اس آمریکا ، به عنوان یک فرودگاه شناور، به تجهیزات و رادارهای لازم برای کنترل ترافیک هوایی صحنه نبرد و رادارهای رهگیر برای مقابله با هواگردهای دشمن مجهز شده است. از جمله سیستمهای الکترونیکی این شناور، سیستم مقابله با موشکهای کروز ضدکشتی موسوم به اس.اس.دی.اس مارک-2 است. اس.اس.دی.اس هم اکنون در هواپیمابرهای کلاس نیمیتز به کار گرفته شده است و وظیفه اصلی آن یکپارچه سازی تسلیحات ضدموشک نصب شده بر روی شناور با تجهیزات راداری و الکترونیکی است. تسلیحات تحت فرمان این سیستم عبارتند از موشکهای حرارتی ریم-116 با برد 7.5کیلومتر و گتلینگهای 6لول فالانکس با نواخت آتش 4500 گلوله در دقیقه. اس.اس.دی.اس می تواند با شبیه ساز میدان نبرد به صورت یکپارچه عمل کند.

این ناوها پس از به خدمت گرفته شدن به یکی از عناصر کلیدی دکترین دریایی آمریکا برای قرن بیست و یکم در خواهند آمد. ناوهلیکوپتربرهجومی آمریکا با تغییر درناوگان هواگردهایی که حمل می کند می تواند به راحتی برای مأموریتهایی چون اسکورت کاروانهای دریایی، مین روبی و مین گذاری، شکار زیردریایی، مقابله با دزدان دریایی، عملیات ضدتروریستی، عملیات کماندویی درعمق خاک دشمن، کنترل اغتشاشات در بحرانهای بین المللی،گرفتن سرپل در ساحل دشمن، پشتیبانی از پیاده نظام و هجومهای آبی-خاکی بکارگرفته شود. احتمالا تا پایان دهه سوم قرن اخیر سپاه تفنگداران دریایی 10 فروند هلیکوپتربر کلاس آمریکا را در اختیار خواهد گرفت.

یو.اس.اس آمریکا...........................................................................مشخصات
تاریخ سفارش...............................................................................2007
تاریخ شروع پروژه............................................................................2008
تاریخ به آب انداختن.........................................................................2010
تاریخ به خدمت گرفته شدن...............................................................2013
وزن کامل درحدود.............................................................................45000 تن
طول..............................................................................................257.3 متر
عرض.............................................................................................32.3 متر
آبخور..............................................................................................؟ متر
پیشرانه..........................................................................................دو توربین گازی جنرال الکتریک ال.ام2500 با قدرت جمعا 64مگاوات؛2
محور و 2 پروانه؛2 موتور دیزل کمکی با قدرت 5000 اسب بخار
سرعت.............................................................................................20+ گره دریایی
برد...................................................................................................9500 مایل دریایی
خدمه................................................................................................ 65 افسر؛994 نفرملوان؛1687 نفر تفنگدار دریایی؛+ (184 نفر مجروح)
هواگرد.............................................................................................. ترکیبی از هواپیماهای اف-35 وام.وی-22+
هلیکوپترهای سی.اچ-53؛کبرا؛هیویی؛ سی هاوک
بالابر..................................................................................................2 دستگاه

تجهیزات الکترونیک:

سیستم جمع آوری داده درگیریAN/USG-2
سیستم ضدموشک کروزSSDS MK2
سیستم جمع آوری اطلاعات صحنه نبرد DCGS-N
شبیه سازمیدان نبرد AN/USQ-T46(V) BFTT
سیستم تشخیص دوست از دشمن AN/UPX-29 (V)
سیستم کنترل ترافیک هواییAN/TPX-42A(V)14
سیستم تقرب هواگردها AN/SPN-35C
ژیروسکوپ ناوبری لیزری AN/WSN-7 RLGN
رادار جستجوی هوایی 3بعدیAN/SPS-48
رادار جستجوی برد بلند AN/SPS-49
رادار جستجوی سطحی و رهگیرAN/SPQ-9B

تسلیحات:

2 قبضه موشک انداز ریم-116
2 قبضه موشک انداز سی اسپارو
2یا3 قبضه گتلینگ 20 میلیمتری ولکان فالانکس
7 قبضه مسلسل کالیبر 50


نویسننده:رضاکیانی موحد
منبع: ماهنامه جنگ افزار شماره 59

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/ship.jpg[/img]
لوگوی ناو هلیکوپتربر یو.اس.اس آمریکا

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/lha-6-deck-2008.gif[/img]
چیدمان هواگردهای مستقرشده بر روی عرشه یو.اس.اس آمریکا
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/750px-F-35A_-_Inauguration_Towing.jpg[/img]

جنگنده-بمب افکن رادارگریز اف-35

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/800px-20080406165033%21V-22_Osprey_refueling_edit1.jpg[/img]
ام.وی-22

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/lha-r-2004-image100.jpg[/img]

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/800px-Ussamericalha6.jpg[/img]
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون رضا جان خیلی عالی و جالب بود

فقط اینکه 2 سال طول میکشه که ساخته بشه خیلی جالبه به نظر بیشتر باید طول بکشه

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ناو فوق العاده پيشرفته اي كه تجهيزات كاملي رو با خودش حمل مي كنه. يك تيپ تفنگدار دريايي و الات لجستيكي.
تركيب اين ناو و ناوهاي هواپيمابر كلاس نيميتس رزمناو هاي تيكوندروگا و ناوشكن هاي كلاس برك فوق العاده خطرناكه.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون مقاله خیلی خوبی بود
خیلی وقته می خوام یک مقاله خیلی کامل درباره موتور اف135 که متعلق به سری جنگنده های اف-35 هست بذارم ولی تا حالا نشده تا اخر این هفته میذارم.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دستت درد نكنه كياني جان

اين گونه ناوهاي هليكوپتر بر خيلي به درد ما در عمليات خارج از محدوده مرزهاي آبيمون مثل خليج عدن ميخوره. اما حيف كه . . .

راستي كسي اطلاعي از سرنوشت پروژه ناو هليكوپتر بر كره جنوبي نداره؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تا اونجا که من می دونم زمان شاه یه کشتی مثه اینونسیبل سفارش داده بودند به انگلیس که قرار بوده هلیکوپتر روش بذارند. اینو توی نمایشگاه افسری که مسئول غرفه نیروی دریایی بود بهم گفت. ماکت ناو رو هم گذاشته بودند. اونجا.

ساخت ناوهلیکوپتر بر با توجه به تکنولوژی که ما الان در اختیار داریم و امکانات کشتی سازی موجود در کشور غیرممکن نیست. فقط همت می خواد و برنامه ریزی مناسب. همین

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دست شما درد نكنه.
به نظر من يكي از نكات جالب عدم استفاده از طرح پيشران هسته‌اي اي است كه احتمالا به علت بحران‌هاي مالي و وضعيت فعلي نيروي دريايي ايالات متحده به كار گرفته نشدند.
در مورد سيستم دفاع نزديك به نظر من آمريكايي ها بايستي به فكر سيستم‌هايي جديدتر باشند. وجود موشك‌‌هايي مانند براهموس..ياخونت و يا موسكيت تهديدي جدي براي شناورهاي غربي بوجود ميارند.
در مورد ساخت ناو هليكوپتربر به نظر من سرمايه گذاري در اين ضمينه تا زماني كه ما پدافند دريايي مناسب خصوصا تعدادي ناو محافظ نداشته باشيم و وضعيت نيروي هواييمون تغيير نكنه اصلا نبايد فكرشو بكنيم. اگه دكترين دريايي جمهوري اسلامي روند فعلي رو داشته باشه نيازي به ساخت ناو هليكوپتربر وجود نداره.

[quote]راستي كسي اطلاعي از سرنوشت پروژه ناو هليكوپتر بر كره جنوبي نداره؟[/quote]
ميشه يه كم بيشتر توضيح بديد. كره در سال 2007 يك فروند هليكوپتر بر (كه در واقع شناور لجستيك آبي خاكي است.) كلاس Dokdo رو وارد خدمت كرده و در آينده دو فروند هليكوپتربر ديگه از همين كلاس هم ساخته خواهند شد.
Dokdo
[url=http://gallery.military.ir/albums/userpics/SHIP_LPH_ROKS_Dokdo_Launches_AAVs_lg.jpg][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/normal_SHIP_LPH_ROKS_Dokdo_Launches_AAVs_lg.jpg[/img][/url]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در مورد دکترین حق کاملا با شماست. کشوری که دکترینش دفاعی باشه و اونهم بیشتر بر پایه دفاع ساحلی احتیاجی به چنین شناوری نخواهد داشت. من قضیه رو از نظر امکانات کشتی سازی بیان کردم و گفتم که غیر از پیشرانه و یه سری تجهیزات الکترونیکی فکر کنم ساختن بقیه اش خیلی مشکل نباشه.

در زمینه دفاع هوایی در برابر موشک من فکر می کنم که آمریکا می خواد این قضیه رو واگذار کنه به هواپیماهاش. یعنی اصلا به این موشکها اجازه واردشدن به حریم ناوهواپیمابر یا هلیکوپتر بر رو ندهند و هواپیمای مهاجم رو قبل از شلیک موشک سرنگون کنند. اگه یه یاخونت یا براهموس شلیک بشه من که فکر نکنم هیچ کدوم از تکنولوژی های فعلی بتونه جلوشون رو بگیره.
نظر شما چیه؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ميشه يه كم بيشتر توضيح بديد.[/quote]

مهدي جان منظورم همين ناو كلاس Dokdo بود.
اطلاعات زيادي در موردش پيدا نكردم.
گويا كه هنوز هليكوپتر هاش رو طراحي نكردند! icon_biggrin چون اون چيزي كه من خوندم ميگفت ميخواهند يك سري هليكوپتر شناسايي مسلح روي اين ناو به كار بگيرند كه احتمالا بايد شبيه به كمانچي آمريكايي باشه.
از اين ناو هم قصد دارند در مناطقي مثل خليج عدن و شاخ آفريقا استفاده ببرند.
حالا اين كار رو انجام دادند يا نه؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از آقا رضا
بر فرض این ناو رو هم می ساختیم جنگندش رو از کجا می آوردیم صاعقه رو قرار می دادن روش از اونور می افتاد تو آب

icon_biggrin

کشتی یو. اس. اس. نیویورك هم که از آهنهای به جا مانده از برج دو قلو ساخته شده به آب انداخته شد این کشتی قابلیت حمل ۸۰۰ سرباز و همچنین بالگرد رو دارد

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]مهدي جان منظورم همين ناو كلاس Dokdo بود. [/quote] توی همین سایت فکر کنم مطلب خوبی رو آقا رضای کیانی نوشته بودند ..[quote]با تشکر از آقا رضا
بر فرض این ناو رو هم می ساختیم جنگندش رو از کجا می آوردیم صاعقه رو قرار می دادن روش از اونور می افتاد تو آ[/quote] اف 14 های ایران برای این کار منسب نیستند ! ولی میگ 29 کا میتونه گزینه قابل خرید مناسبی باشه ...


فکر کنم بد نباشه بدونید که هواپیما روی ناو نمینشینه بلکه یک سقوط کنترل شده داره که ارابه فرود هواپیما های ناو نشین همچنین زیر سازی سطخ باند ناو برای اون تقویت شده ... علاوه بر کلی از الات جانبی دیگه ...


برای نشستن روی ناو تجربه خیلی زیادی برای خلبان لازمه ... و همینطور ساخت ناو هواپیما بر تجربه و هزینه سنگینی رو طلب میکنه ...که اگر ایران بخوادچنین کاری رو بکنه باید اون وارد کنه و اگر نه قطعا مشکلات بسیار خطرناکی دامنگیر خدمه اون خواهد شد ...

خدمه اون هم حتما باید مدت زیادی رو توی یکی از ناوهای هواپیمابر خارجی اموزش ببینند ...

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1-درباره دوکدو می تونید به اینجا مراجعه کنید

http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=72299

اولش می خواستم فقط درباره دوکدو بنویسم اما بعد دیدم که قضیه در چهارچوب یه استراتژی کلانتر قرار گرفته . واسه همین کل قضیه رو نوشتم.

2- من نگفتم ناوهواپیمابر گفتم ناوهلیکوپتربر. ساختن ناوهلیکوپتر بر در ایران با توجه به امکانات کشتی سازی موجود امکان پذیر هست و درضمن هلیکیکوپترهای لازم هم براش داریم. ناوهواپیمابر کاملا یه قضیه جداگانه و غیرقابل مقایسه است.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
[color=orange]
فکر کنم بد نباشه بدونید که هواپیما روی ناو نمینشینه بلکه یک سقوط کنترل شده داره که ارابه فرود هواپیما های ناو نشین همچنین زیر سازی سطخ باند ناو برای اون تقویت شده [/color]
[/quote]

icon_wink

ببخشید میشه در مورد سقوط کنترل شده یه کم توضیح بدید چون من تا به حال فکر می کردم هواپیما روی ناو به کمک همون ارابه فرود و زیر سازی سطخ باند و کلی از الات جانبی دیگه ... فرود میاد .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.