AM4

Editorial Board
 • تعداد محتوا

  361
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  4

پست ها ارسال شده توسط AM4


 1. سوخو-۳۰اس‌ام های روسی بلاخره ظاهر شدن، در نزدیکی سومی، هرچند هنوز هواگردهای روسی در تعداد کم (یکی، دوتایی) ظاهر میشن و اصلا از لحاظ کمیتی اندازه توانایی و تعداد هواگردی که هوانوردی تاکتیکی VVS در نزدیکی اوکراین نیست، نمیدونم چرا هنوز از قابلیت هوایی خودشون به طور کامل استفاده نکردن و منتظر چه هستن.
   

  • Like 1
  • Upvote 6

 2. 20220224_143630.jpg

  فاجعه مطلق نظامی-عملیاتی برای اوکراین: نیروهای روسی در نووا کاخوفکا؛  از باریکه خاکی پرکوپ میشد به راحتی با استحکامات، مین گذاری گسترده و توپخانه دفاع کرد با توجه به فضای مانور محدود، الان تانک های روسی در عمق عملیاتی اوکراین هستن (60 کیلومتر) و سیل نیروها از کریمه داره وارد خاک اصلی اوکراین میشه. / گفته میشه یگان هایی از لشکر هفتم یورش هوایی گارد با پشتیبانی گردان های تاکتیکی ارتش پنجاه و هشتم و لشکر بیستم موتوریزه وارد سرزمین اصلی اوکراین شدن و سرعت پیشروی حیرت انگیز بوده، باید پرسید آیا نیروهای اوکراینی میتونن از این فاجعه عملیاتی که به نیروهای روسی در عقبه اوکراینی ها در دنباس آزادی عمل داده جان سالم به در ببرند یا خیر و مهم تر اینکه آیا اصلا اوکراینی ها تلاش برای دفاع کردن یا خط دفاعی اصلی روی رود دنیپر بوده.

  • Like 1
  • Upvote 9

 3. 1 ساعت پیش, javadjab گفت:

  هر چی فکر میکنم نمیتونم درک کنم چرا بودجه این طرح رو روسها در طرح pak da خرج نمیکنند تا تعداد بیشتر و با کیفیت بهتری داشته باشند طرح این بمب افکن مال جنگ سرد و تفکرات اون زمانه در حالی که استراتژی امروز عملیاتهای دقیق با حجم کمتر سلاح هست که میشه چه بابمب افکنهای بدون سرنشین یا سرنشین دار پنهانکار انجام داد

  روسها توی جنگ گرجستان دیدن حتی کشوری مثل گرجستان میتونه بمب افکنهای طراحی قدیمی مثل tu22 رو هدف قرار بده چرا باید روی یه طرح قدیمی دیگه سرمایه گذاری کنند 

  ساختن آخوتنیک کمی امیدواری ایجاد کرد که اونها از تفکرات جنگ سردی بیرون اومدن اما با ساخت دوباره tu160یه عقب گرد داشتن 

  این بمب افکن بجز یه سکوی پرتاب برای موشکهای کروز که اون هم از روی خاک روسیه پرتاب بشن چیز دیگه ای در برابر ناتو نیست که این کار رو پرتابگرهای زمینی و دریایی با هزینه کمتر هم میتونن انجام بدن

   


  به هیچ وجه اینطوری نیست، بمب افکن توپولف تو-۱۶۰ یکی از قابل ترین بمب افکن های استراتژیک در جهان هست و با توجه به نقش دور-ایستایی خود و استفاده از تسلیحات راهبری برد بلند (بیش از 1,000 کیلومتر) نیازی به رادارگریزی نداره، از خودتون بپرسید چرا آمریکایی ها همچنان از بی-52 استفاده می کنند؟! بعد استفاده از بمب افکن های استراتژیک قابلیت و انعطاف خاصی در اختیار هر نیرو میزاره و عملا سرمایه گذاری بر روی تو-160 به مراتب یک تصمیم عاقلانه تر هست.

  • Like 1
  • Upvote 5

 4. آینده ارتش ایالات متحده، حرکت رو به‌جلو: پنج سازمان رزم لشکری جدیدa137e0_6792409804934c0781d5f217fdcc5d4f~mv2.webp

   

  از آنجایی که ارتش ایالات متحده در حال تمرکز مجدد بر روی عملیات رزمی در مقیاس گسترده لشکر-محور (LSCO) است، این نیرو در حال برنامه ریزی برای احیای لشکر به عنوان واحد تاکتیکی مخصوص عمل کننده است. از اواخر دهه ۲۰۰۰ تیم رزمی تیپ (BCT) به عنوان واحد اصلی عمل کننده ارتش  با پشتیبانی کامل رزمی چند طیفی تبدیل شده است. در آن زمان، لشکرهای ارتش عمدتاً به ارگان‌های اداری تبدیل شده بوند که قابلیت های رزمی کمی در خارج از تیپ هایی رزمی و هوانوردی در اختیار داشتند، بر اساس این طرح، لشکر ها به یگان های عملیاتی بکارگیرنده تبدیل خواهند شد که از واحدهای عمل کننده (تیپ) برای دستیابی به نتایج تاکتیکی استفاده خواهند کرد. با این حال، برای جنگ‌های متعارف در آینده که ارتش ایالات متحده خود را برای آنها آماده می کند، واحدهای بزرگ‌تر با قابلیت‌های همسو با جنگ‌های متعارف مورد نیاز است،  به عبارتی لشکرها خود به واحد های عمل کننده و بکار گرفته شده در سطح سپاه در عملیات های رزمی در مقیاس گسترده مورد استفاده قرار خواهند گرفت و تبدیل خواهند شد. 

  بدین منظور فرماندهی دکترین و آموزش ارتش ایالات متحده با انتشار ویدیویی در دسامبر ۲۰۲۱ پنج سازمان رزم لشکر آزمایشی که جایگزین قرارگاهای عملیاتی (لشکر) با تیپ های تابع خواهند شد را مطرح کرد، سه مورد از این سازمان های رزم تخصصی خواهند بود و به احتمال زیاد در تعداد کم (لشکر های نفوذ، هوابرد و هلی برن (یورش هوایی)) در حالی که دو طرح سازمان رزم استاندارد، لشکر های سبک و سنگین،  بخش عمده ای از ساختار رزم ارتش را تشکیل خواهند داد.  800px-TRADOC_patch_svg~0.png

  فرماندهی دکترین و آموزش ارتش ایالات متحده (TRADOC)

   

  توسعه و تشکیل لشکر های تخصصی به این دلیل است که واحدها به‌اندازه کافی  با موقعیت‌های عملیاتی خاص هماهنگ، تجهیز و آموزش ببینند تا در آن به طور خاصی مهارت داشته باشند.

  لشکر نفوذ


  a137e0_9d103a61afce4f1d80608aa85a2c7fd3_mv2.png

   

   

  لشکر نفوذ سنگین‌ترین ساختار های رزمی مطرح شده است با تمرکز واضح بر عملیات‌های خط شکنی (نفوذ به خط دفاعی دشمن). متناسب با این نقش، لشکر دارای  یگان های قابل توجه مهندسان رزمی و تجهیزات پل زنی (برای عبور از رودخانه)، توانمندترین نیروی توپخانه از سایر انواع لشکرهای مطرح شده و سنگین ترین ترکیب واحدهای مانور است، در حال حاضر لشکرهای یکم زرهی و سواره نظام به عنوان لشکر های نفوذ انتخاب شده اند و لشکر یکم سواره نظام در سال ۲۰۲۳ به صورت آزمایشی صورت یک لشکر نفوذ خواهد درآمد.

  یگان های تهاجمی و مانور این لشکر شامل سه تیپ زرهی، هرکدام شامل یک گروهان ستادی، گردان چند رسته ای مرکب، یک گروهان سواره نظام زرهی، یک گروهان رزمی رباتی، یک گردان مهندسی و یک گردان گردان پشتیبانی خواهد بود. همچنین هر گردان چند رسته ای مرکب احتمالا ترکیبی از دو گروهان زرهی و دو گروهان پیاده‌نظام مکانیزه خواهد بود. علاوه بر این، نیروهای سواره نظام زرهی احتمالاً از دو جوخه تانک و دو جوخه شناسایی سوار بر بردلی تشکیل خواهند شد.اسکادران های سواره نظام به سازمان رزم لشکر نیز باز خواهند گشت، لشکر نفوذ یک اسکادران سواره نظام زرهی (معادل گردان) دریافت خواهد کرد، این اسکادران شامل سه گروهان سواره نظام (همراه با تانک) و یک گروهان نظارتی خواهد بود، مشخص نیست که گروهان نظارتی شامل چه مواردی باشد اما منطقی‌ترین قابلیت‌ها، یا نظارت برد بلند (LRS) همانند گردان های شناسایی و نظارتی سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده یا یک واحد اطلاعات نظامی چند دامنه ای خواهد بود.

   

   آتش و توپخانه: شامل یک تیپ توپخانه با سه گردان توپخانه صحرایی تجهیز شده با هویتزرهای خودکششی ۱۵۵ میلیمتری M109A7 و یک گردان توپخانه صحرایی مجهز به هویتزر ام-1299 با برد 70 کیلومتری خواهد بود، تیپ توپخانه همچنین احتمالاً مسئول فرماندهی هر توپخانه (مانند MLRS یا HIMARS) انتقال داده شده از سطح سپاه در پشتیبانی مستقیم خواهد بود.

  9-25-2021_8-42-31_AM.jpg

  4~29.jpg

   


  پشتیبانی رزمی شامل یک تیپ مهندس و یک تیپ حفاظتی خواهد بود. تیپ حفاظتی یک واحد جدید برای محافظت از عقبه هر لشکر در طول حمله است، هر تیپ حفاظتی شامل  یک گردان مهندسی (احتمالا برای آماده سازی دفاع در عمق)، یک گردان پلیس نظامی، یک گردان دفاع هوایی کوتاه برد (مجهز به پدافند برد کوتاه برپایه خودرو استرایکر) ، یک گردان دفاع ش‌.م‌.پ‌.ه و یک گردان پشتیبانی تیپ خواهد بود، لازم به ذکر است که واحد های دفاع هوایی کوتاه برد ممکن است به واحدهای مانور متصل شوند تا در صورت لزوم پدافند هوایی محلی را ارائه دهند،  تیپ مهندسی لشکر نفوذ به مراتب توانمند تر از تیپ های مهندسی سایر انواع لشکرها خواهد بود با سه گردان مهندسی که در مجموع هفت گروهان مهندسی رزمی و پنج گروهان پل زنی را کنترل می‌کنند. این عناصر، علاوه بر دارایی‌های مهندسی خود تیپ‌ها، توانایی لشکر را برای شکستن موانع، انجام عملیات مقابله با تحرک و عبور از رودخانه‌ها افزایش می‌دهد.

   


  عناصر پشتیبانی و لجستیک شامل یک تیپ پشتیبانی خواهد بود که خود متشکل از یک گردان پشتیبانی و پایداری، گروهان نگهداری و تعمیر،  گروهان کنترل حرکت (پلیس نظامی راهور) و در نهایت یک گروهان اداری/آماد خواهد بود، هر تیپ دیگری در لشکر نیز یک گردان پشتیبانی ارگانیک خواهد داشت.

     هوانیروز شامل یک تیپ هوانوردی (سنگین) با یک گردان هلیکوپترهای تهاجمی، یک گردان هلیکوپترهای حمله، اسکادران تهاجمی/شناسایی و گروهان بدون سرنشین به عنوان واحدهای پرنده آن خواهد بود.


  لشکر سنگین

  a137e0_e8ce02d09bea4883b566a140799e04f4~mv2.webp

   

  لشکر سنگین احتمالاً بخش عمده ای از نیروهای زرهی ارتش ایالات متحده را تشکیل خواهد داد. این لشکر در نقش خط شکن کمتر از لشکر نفوذ (با مهندسان و واحدهای توپخانه کمتر) تخصص خواهد داشت و در هر تیپ مانور خود یک واحد امنیتی و شناسایی به استعداد یک گردان را حفظ خواهد کرد. اما، شاید به دلیل نیروهای پیاده بیشتر می تواند در عملیات دفاعی یا عملیات در زمین های پیچیده، انعطاف پذیرتر باشد.
   

   

  یگان های تهاجمی و مانور این لشکر شامل دو تیپ زرهی و یک تیپ استرایکر خواهد بود. تیپ های زرهی مانند تیپ های زرهی در لشکر های نفوذ خواهند بود اما به جای یک گروهان سواره نظام زرهی یک گردان سواره نظام زرهی خواهد داشت اما بر خلاف لشکر نفوذ، لشکر سنگین فاقد یک  اسکادران سواره نظام لشکر خواهد بود. هر تیپ استرایکر شامل یک گروهان ستادی، سه گردان پیاده نظام مکانیزه (استرایکر) ، یک اسکادران سواره نظام استرایکر و گردان پشتیبانی خواهد بود. حضور استرایکر به لشگر سنگین استعداد  پیاده نظام اضافی را می دهد که در نفربر های مسلح و زره پوش متوسط حمل می شود با یک سطح حفاظت قابل قبول، این تیپ مزایای قابل توجهی در عملیات در زمین های پیچیده (از جمله محیط های شهری) که در آن نیروهای پیاده از یک اهمیت فوق العاده برخوردار اند و در عملیات دفاعی خواهد داشت. همچنین پلتفرم استرایکر قدرت آتش و حفاظت بیشتری را در مقایسه با تیپ های پیاده سبک موتوریزه ارائه میدهد.
   

   

   آتش و توپخانه: شامل یک تیپ توپخانه با سه گردان توپخانه صحرایی تجهیز شده با هویتزرهای خودکششی ۱۵۵ میلیمتری M109A7 و یک گردان توپخانه صحرایی مجهز به  هویتزر خودکششی جدید نسل بعدی سوار بر شاسی چرخدار یا همان کامیون سوار خواهد بود.

   

  1434637578573.jpg


   

  پشتیبانی رزمی شامل یک گردان مهندسی و یک تیپ حفاظتی خواهد بود، گردان مهندسی در مجموع دارای پنج گروهان مهندسی رزمی خواهد بود و تیپ حفاظت سازمان رزم مشابهی با آنچه قبل تر اشاره شد خواهد داشت.


  عناصر پشتیبانی و لجستیک شامل یک تیپ پشتیبانی با ساختاری مشابه به آنچه قبل تر اشاره شد خواهد بود.

   


  هوانیروز شامل یک تیپ هوانوردی (سنگین) با یک گردان هلیکوپترهای تهاجمی، یک گردان هلیکوپترهای حمله، اسکادران تهاجمی/شناسایی و گروهان بدون سرنشین به عنوان واحدهای پرنده آن خواهد بود.


  لشکر سبک

  a137e0_2e74750ec68e4c9e9845fa5ef5e92d1b~mv2.webp

  لشکر سبک احتمالاً پرتعدادترین لشکر در سازمان رزم ارتش ایالات متحده خواهد بود که اکثریت تیپ های پیاده نظام غیر هوابرد/هلی برن را به خود اختصاص خواهد داد. لین تیپ به دلیل پیاده نظام موتوریزه سبک خود که مجهز به خودروهای گروه پیاده نظام (ISV)، خودروی مشترک تاکتیکی سبک مشترک (JLTV) یا اِمرَپ  بسته به واحد و نیاز، قابل توجه خواهند بود.

   

   

  یگان های تهاجمی و مانور این لشکر شامل شامل سه تیپ پیاده و یک گردان تانک خواهد بود، تیپ های پیاده ساختاری مثلثی شکل با سه گردان پیاده که توسط یک گروهان سواره نظام، یک گروهان اطلاعات نظامی، یک گروهان سیگنال و یک گردان پشتیبانی تیپ پشتیبانی می شوند دارند. در حال حاضر شامل هیچ گردان مهندسی تیپ که در حال حاضر اطلاعات نظامی و گروهان سیگنال را در اختیار دارد و همچنین گردان نیروهای ویژه نمی شود. این بدان معناست که این دو گروهان مستقیماً زیر نظر فرمانده قرار خواهند گرفت و به طور بالقوه با گروهان ستادی تیپ مستقر خواهند شد.

  در این میان بازگشت گردان تانک برای لشکر های سبک جالب توجه است. این محل مورد نظر استفاده از وسیله نقلیه آتش متحرک حفاظت شده است، یک تانک سبک با حفاظت زرهی متوسط و یک توپ ۱۰۵ میلیمتری است. این پلتفرم به دلیل حفاظت و قدرت شلیک ضعیف (نمی‌تواند به طور قابل اعتماد مدرن‌ترین تانک‌ها را از بین ببرد) احتمالاً از نظر اعتقادی مانند یک تانک اصلی میدان نبرد استفاده نخواهد شد. در عوض، به نظر میاد که بیشتر شبیه یک Stryker MGS به کار گرفته شود و پیاده نظام را با پشتیبانی مستقیم آتش در برابر سازه‌ها، پرسنل و خودروهای سبک و تقویت امنیت و واحدهای شناسایی تیپ/لشکرها به کار گیرد.

   

   آتش و توپخانه: شامل یک تیپ توپخانه با سه گردان توپخانه صحرایی تجهیز شده با هویتزرهای کششی، در حال حاضر گردان های توپخانه صحرایی هر تیپ پیاده متشکل از یک باتری  ۱۵۵ میلیمتری کششی و 2 باتری هویتزر ۱۰۵ میلیمتری کششی است. فعلا مشخص نیست که آیا این ترکیب تغییر خواهد کرد یا خیر اگرچه ارتش به دنبال هویتزر ۱۵۵ میلیمتری خودکششی کامیونی است تا با واحدهای استرایکر هماهنگ شود، اما مشخص نیست که آیا  خودکششی کامیونی هویتزر های کششی M777 در لشکرهای دارای تیپ های پیاده میشود یا نه همچنین مشخص نیست که آیا هویتزر ۱۰۵ میلیمتری سبک جایگزینی خواهد داشت یا خیر. ارتش در حال آزمایش هاموی ۱۰۵ میلیمتری Hawkeye خودکششی بوده است، باید دید که آیا تیپ های پیاده ارتش آمریکا که در اصل نیروهای موتوریزه با تحرک بالا هستند این توپ جدید را دریافت خواهند کرد یا خیر.

   

  پشتیبانی رزمی شامل یک گردان مهندسی و یک تیپ حفاظتی خواهد بود، گردان مهندسی در مجموع دارای پنج گروهان مهندسی رزمی خواهد بود و تیپ حفاظت سازمان رزم مشابهی با آنچه قبل تر اشاره شد خواهد داشت.

   


  عناصر پشتیبانی و لجستیک شامل یک تیپ پشتیبانی با ساختاری مشابه به آنچه قبل تر اشاره شد خواهد بود.


  هوانیروز شامل یک تیپ هوانوردی (سنگین) با یک گردان هلیکوپترهای تهاجمی، یک گردان هلیکوپترهای حمله، اسکادران تهاجمی/شناسایی و گروهان بدون سرنشین به عنوان واحدهای پرنده آن خواهد بود.


  لشکر ورود اجباری مشترک - هوابرد

  a137e0_ec2fe4e81592432ea725ee9e8dbac5ac~mv2.webp

   

   

   

  لشکر مشترک ورود اجباریِ هوابرد بسیار شبیه به لشکرهای سبک خواهد بود، صرفا با تمرکز بر عملیات هوابرد. این مستلزم پیاده نظام واجد شرایط هوابرد است که می تواند از طریق چتر نجات در پشت خطوط دشمن فرستاده شود، قریب به یقین لشکر ۸۲ هوابرد جزئی از این سازمان رزم خواهد بود، همچنین با توجه به ماهیت همسویی منطقه ای تیپ های هوابرد مستقل ارتش (۱۷۳ام در اروپا و ۲۵ام در اقیانوس آرام)  احتمال تشکیل یک لشکر هوابرد جدید خیلی ضعیف است. به غیر از صلاحیت هوابرد، تفاوت اصلی لشکر هوابرد با لشکر سبک، حضور یک اسکادران سواره نظام است. (احتمالاً به این دلیل که یک لشکر هوابرد که در پشت خطوط دشمن نیازهای امنیتی و شناسایی بیشتری دارد) این اسکادران دارای سه گروهان سواره نظام و یک گروه نظارت خواهد بود.

  Image


  شایان ذکر است که خودروی جدید تیم پیاده نظام (ISV) می‌تواند از طریق یک C-130 یا C-17 با چتر خارج شود. با این حال، تانک‌های سبک در گردان تانک لشکر تنها می‌توانند فرود آیند زیرا قابلیت پارادراپ برای آنها در نظر گرفته نشده.


   

  لشکر ورود اجباری مشترک - یورش هوایی (هلی‌برن)

   

  a137e0_c91abbbfe86d47caa2e1fa0616f3579a~mv2.webp

   

   

   

   

  لشکر ورود اجباری مشترکِ  یورش هوایی همتای هلی‌برن لشکر هوابرد است. به غیر از صلاحیت یورش هوایی به جای صلاحیت هوابرد، لشکر یورش هوایی همچنین دارای یک گردان هوانوردی پشتیبانی عمومی اضافی در تیپ هوانوردی خود (متوسط) خواهد بود که شامل هلیکوپترهای باری است. این به این لشکر بزرگترین تیپ هوانوردی را در میان انواع لشکرها می دهد. به غیر از صلاحیت هوابرد، تفاوت اصلی لشکر هوابرد با لشکر سبک، حضور یک اسکادران سواره نظام است. (احتمالاً به این دلیل که یک لشکر هوابرد که در پشت خطوط دشمن نیازهای امنیتی و شناسایی بیشتری دارد) این اسکادران دارای سه گروهان سواره نظام و یک گروه نظارت خواهد بود.

  Image  شایان ذکر است که خودروی جدید تیم پیاده نظام (ISV) می‌تواند توسط هلیکوپترهای UH-60 بلک هاوک و CH-47 شینوک بارگیری شود.

  پیشنهاد جهت برسی بیشتر

  برسی این روند (تمرکز مجدد بر روی عملیات رزمی در مقیاس گسترده لشکر-محور) و ارتباط آن با طرح ثامن الائمه نزاجا و آینده ساختار رزم نیروی زمینی.

   

  پی نوشت: 

  1. بن پایه

  2. تصاویر «webp» را نمی توان در گالری انجمن بارگذاری کرد :mellow:

  صرفا برای میلیتاری 
  استفاده با ذکر مترجم AM4 بلامانع است

  • Like 3
  • Upvote 11

 5. بر 20 دی 1400 در 11:05 , arminheidari گفت:

  - در بحث نظامی هم گرفتن برتری هوایی در کل منطقه از امریکا

   

  سلام،
  شاید اینجا بهترین مکان برای مطرح کردن و بحث این موضوع نباشد ولی با توجه به وضعیت اقتصادی/مالی بحرانی کشور و کمبود بودجه، باید پرسید که آیا امکان ساخت یک نیروی هوایی و پدافندی {1} که نیاز به سرمایه گذاری بسیار گسترده مالی و انسانی داره وجود داره جهت رقیق کردن اگر نه از بین بردن مزیت هوایی رقبای منطقه ای و فرامنطقه ای؟! این کاملا درسته که بهترین روش شکست دادن یک دشمن حمله به استراتژی و شیوه جنگ {2} او هست ولی  که در مصداق ایالات متحده و اسرائیل قدرت هوایی و استفاده از اون قدرت هوایی و به خصوص مهمات هدایت شونده دقیق {3} در یک بلیتسکریگ هوافضایی متعارف با عواقب استراتژیک هست ولی به نظرم باید واقع بین بود و در برسی نیازها، منابع و امکانات رو هم مد نظر قرار داد.


  Building the Air Force We Need - Air Force Magazine

  {1}: Air & Air Defense
  {2}: Way of War
  {3} Aerospace blitzkrieg 

  • Like 3
  • Upvote 1

 6. سلام، 
  جسارتا یک سوالی که برام پیش اومده این هست که در صورت شلیک موشک های کروز از هاردپوینت های ریشه مشکلی از بابت تعادل پروازی به وجود نمی آید؟ آمکان شلیک همزمان وجود دارد؟

  • Like 1
  • Upvote 3

 7. با سلام

  گفته شده با تبدیل نیروی انتظامی به فرماندهی کل، هم رده ارتش و سپاه پاسداران قرار می‌گیرد، یعنی فرمانده نیروی انتظامی هم رده فرماندهان ارتش و سپاه و یا  معاون اول رئیس جمهور محسوب می‌شود.

  آیا این تغییر سازمانی بدان معنا خواهد بود که دیگر ناجا تحت نظر وزارت کشور و شخص وزیر کشور به عنوان جانشین فرمانده کل قوا در ناجا فعالیت نمی کند؟ گفته شده بود معاونت اطلاعات این نیرو هم تبدیل به سازمان خواهد شد، آیا تغییری در وضعیت مرزبانی هم لحاظ خواهد شد؟

   

  نقل قول

  مطابق روال مرسوم در هر دوره پس از انتخاب و استقرار دولت، در اغلب موارد رهبر جمهوری اسلامی ایران طی حکمی وزیر کشور را به جانشینی فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی منصوب می‌کند و اختیاراتش در امور نیروی انتظامی به وزیر کشور تفویض می‌شود.


   

  • Upvote 2

 8. 4 hours قبل , MR9 گفت:

   

  سلام علیکم ، ظاهرا منظور نویسنده سه برابر شدن گستره تحت پوشش این سیستم بوده ، حداقل برداشت بنده این بود


  سلام، 
  جسارتا به دلیل استفاده از کلمه "Volume" که بیشتر به معنای حجم هست به نظر میاد منظور نویسنده یا حجم در فضا هست یا حجم از نظر نرخ آتش در برد آتش، راه های مختلفی برای برداشت وجود داره، به شخصه فکر میکنم که برداشت شما درست تر باشه، دسترسی به متن کامل یا پاراگراف مربوطه وجود داره؟


 9. به نام خدا
  قرارداد عظیم ابوظبی با پاریس برای خرید 80 فروند جنگنده رافال

  DA00031317_Si.jpg
   

  با سفر رئیس جمهوری فرانسه، امانوئل مکرون به امارات، دولت ابوظبی یک قرارداد عظیم جهت خرید ٨٠ فروند جنگنده رافال (F.4) و 12 هلیکوپتر حمل ونقل نظامی به ارزش 17 میلیارد یورو، معادل با 19.2 میلیارد دلار  به جهت بهبود روابط اقتصادی و سیاسی با فرانسه و بروزرسانی نیروی هوایی این کشور به امضا رساند، به گفتۀ کاخ الیزه، «فرانسه دارای سه پایگاه نظامی در امارات است و فروش ٨٠ فروند جنگنده مدرن رافال و دوازده هلیکوپتر نظامی و ملحقات آنها گویای اعتماد متقابل دو کشور در عرصه های امنیتی است.»


  YAXLLRYLLJIW3IL72L5LTH6N5M.jpg


  پیش از این، قطر با ۳٦ فروند و مصر با ٥٤ فروند خریداران هواپیمای رافال را از فرانسه بودند، در دور سفر خود به منطقه امانوئل ماکرون با رهبران قطر و عربستان نیز ملاقات خواهد کرد، قابل توجه است که ابوظبی در کنار خرید جنگنده های رافال از فرانسه به دنبال خرید 50 فروند جنگنده F-35 از ایالات متحده نیز هست!


  Screenshot_28239729.png

   

  نقل قول

  در سال های اخیر کشور های حوزه خلیج فارس با خرید های گسترده تسلیحات هوایی توازن قوا در منطقه استراتژیک جنوب کشور را برهم زده اند، امید است تهران با خریدهای به شدت مورد نیاز به نهاجا جانی دوباره ببخشه، نیروی هوایی به عنوان مکمل برای نیروی موشکی از اهمیت فوق العاده مهمی برخوردار است.

   

      

  مبنع
   

   

  • Like 1
  • Upvote 8

 10. 3 hours قبل , Crash گفت:

  67568886.jpg 56756755.jpg

   

  تصویری از تانک تی-72بی نیروهای طرفدار روسیه در کریمه نشان میدهد این تانک مجهز به زره های قفسی بر روی برجک خود هستند. همان زره های قفسی که از ماه های قبل نیروهای نظامی روسی با آنها تمرین میکردند تا تهدیدات تاپ اتک همچون جاولین را مهار کنند. با افزایش احتمال حمله گسترده روسیه به اوکراین ، آمریکا کمک های تسلیحاتی همچون ارسال موشک های جاولین را در برنامه دارد. اما به نظر میرسد روسها از سالها و ماهها گذشته خود را برای این سناریو و مقابله با تهدیدات تاپ اتک آماده کرده اند. روسها  دو برنامه اصلی (1) (2) برای افزایش حفاظت تانک های خود در برابر موشک های جاولین آمریکایی و پهپاد بیرقدار  نیروهای نظامی اوکراینی دارند. باید دید در یک جنگ احتمالی روسیه با اوکراین، راه حلهای روسیه میتواند باعث افزایش بقا پذیری تانک های روسیه بشود؟

  البته اگر اشتباه نکنم این سری بروزرسانی ها برای مقابله با تهدیدات تاپ اتک و پهبادی در سوریه و با داعش شروع شد، نصب ERA زیر قفس هم به نوع خود جالب است، روسها در اواخر جنگ جهانی دوم هم برای مقابله با تهدیدات پانزرفاست و افزایش سطح حفاظت از تانک های ارتش سرخ وقتی داشتن به برلین نزدیک میشدن از یک چنین طرحی {نصب قفس برای انفجار زود-هنگام پرتابه شلیک شده قبل از برخورد به زره تانک} استفاده کردن که خیلی موفقیت آمیر نبود :)) حالا باید دید این طرح جدید روسی تا چه میزان موفق خواهد بود.

   


  T-34-85 - Berlin Edition remodel REQUEST - Tank Skins - World of Tanks official forumSide skirts for T-34/85 (Berlin '45) Part -P35-003 

  • Like 4
  • Upvote 6

 11. 1 ساعت پیش, Overdose گفت:

  بنظرم بخصوص الان که میدانیم یک میدان گازی جدید (چالوس) ما بزرگترین دارنده ذخایر گازی جهان هستیم روسها اتفاقا بدنبال بستن راه های ارتباط و اتصال ما به اروپا هستن چون‌یک رقیب بزرگ هستیم و میتونیم انحصار روسها را بشکنیم و دست اروپا را برای تحریم و برخورد های سخت با رفتارهای این کشور بازکنیم!

  یک‌محور و سدایدولوژیک قومی که خودش منابع اندکی داره و قصد داره با انحصار صادرات منابع هیدروکربنی از اروپا امتیازگیری کنه خیلی منحصر به فرد وایده جالبیه که شاید روسها دنبال هستن والبته رقبای منطقه‌ای ما (ترکیه ،کشورهای حاشیه خلیج پارس و در راس اونها اسراییل)

  دقیقا:
   «اطمینان از عدم سرازیر شدن گاز ایران به اروپا و در نتیجه تضعیف اهرم اصلی قدرت روسیه در سراسر قاره، برای مسکو همواره یک امر و الویت حیاتی بوده است.» به نوعی که  کنترل این تهدید بالقوه [صدور گاز ایران به روسیه و شکست انحصار گازی روسیه] برای تسلط خود [روسیه] بر عرضه گاز به اروپا - و قدرت ژئوپلیتیک قابل توجهی که بر اثر این انحصار به مسکو می دهد - برای سال‌های متمادی دغدغه اصلی مسکو بوده است، حتی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، مسکو بخش اعظم اروپای مرکزی و شرقی را به عنوان حیاط خلوت خود در نظر گرفته، به طور مثال با الحاق کریمه به این کشور مسکو عملا یک خط قرمز جهت نفوذ ناتو و اتحادیه اروپا در «حیاط خلوت» و حوزه امنیتی (Buffer) خود در اروپای شرقی ترسیم کرد، یکی از دلایل موفقیت مسکو در این امر تا حد زیادی مدیون به این است که روسیه کمی بیش از یک سوم واردات نفت خام به کشورهای اروپایی در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و بیش از 70 درصد واردات گاز طبیعی آنها را تامین می کند. در برخی کشورها، روسیه تامین کننده تقریباً انحصاری گاز است و خطر قطع گاز یک تهدید جدی هست که در معادلات پایتخت های اروپایی بدون شک مد نظر قرار میگیره هنگام تصمیم گیری به طور مثال در اوج زمستان 2006 و همچنین در سال 2009  صادرات نفت و گاز (بیشتر گاز) در اروپا با اختلال جدی رو به رو شد این اهرم فشار روسیه بر علیه کشور های اروپایی با تکمیل خط لوله گاز نورد استریم 2 تثبیت می شود (که فعلا وارد فاز عملیاتی نشده) و ایالات متحده بدون شک واقف به این امر هست و همچنین می‌داند که این درجه از وابستگی به صادرات انرژی روسیه تبدیل به اهرمی کلیدی برای کرملین شده تا حدی که روسیه توانسته با استفاده از این اهرم مشارکت، همکاری و تصمیم گیری کشور های عضو ناتو را تا حد زیادی تضعیف کند و باعث ایجاد اصطکاک بین  ایالات متحده و آلمان [به عنوان رهبر اروپا] شود، همه اینها را گفتم که به این نکته برسم که این ایده تعامل مجدد با ایران و پایان دادن به تحریم‌ها که باعث سرازیر شدن گاز ایران به اروپا می شود و این اهرم فشار روسیه را تا حد زیادی بی اثر می کند قطعا به دور از چشم تصمیم گیران اروپایی و آمریکایی نبوده و باید از این فرصت استفاده کرد و طرفین [روسیه و غرب] را بر علیه هم برای دستیابی به منافع ملی ایران بازی داد تا اینکه صرفا در زمین روسیه به صورت مجانی بازی بکنیم!
                                                 Enormous Iranian Gas Find | DeepResource

  • Like 1
  • Upvote 6

 12.                                                 لاکهید مارتین اولین تصویر از سامانه جدید موشکی  برد بلند هایپرسونیک ( LRHW ) را رونمایی کرد           LRHW.jpg

  Ejy3QH7VcAEdM1K.jpg  لاکهید مارتین بزرگترین تامین کننده تسلیحاتی پنتاگون اولین تصویر عمومی گرافیکی ساخته شده توسط کامپیوتر سیستم موشکی برد بلند هایپرسونیک ارتش آمریکا را رونمایی کرد.

  با توجه به تصویر ارائه شده این سامانه شامل چهار  کشنده برپاگر پرتابگر ( TEL ) که هر یک بر روی تریلر های اصلاح شده M-870 چهل تنی نصب شده اند و پست های فرماندهی میشود.
  هر سیستم آتش ( TEL ) شامل 2 موشک هایپرسونیک در محفظه های خود به صورت آماده و موشک های دیگری برای بارگذاری مجدد خواهد بود.


   

  • Upvote 13

 13. پیشنهاد میکنم دوستان برای پی بردن به تاریخچه، پیشینه و شرایط ژئوپلیتیک منطقه جنوب قفقاز این دو ویدیو رو نگاه کنند، بی طرف هستش و یک اطلاع جامعی میده برای تحلیل های بعدی:

   

  ویدیو 01- تاریخچه و پیشینه
  ویدیو شماره 02، برسی درگیری های گذشته و شرایط ژئوپلیتیک

  • Upvote 3

 14.       Year in a Word: Thucydides's trap | Financial Times


   

  یک گفته ای هست که در جنگ اولین تلفات حقیقته، الان بنده یک مطالعه ای درباره پیشینه مناقشه قره باغ داشتم، نمیشه به این راحتی تصمیم گرفت چه طرفی به حق است و چه طرفی نیست، خصوصا در دنیای امروز به سختی میشهواقعیت را از پروپاگاندا جدا کرد، الان در حال حاضر دیدبان های بی طرف مثل OSCE حضور ندارن و در چنین مناقشه های تاریخی-قومی پروپاگاندا اکثرا جایگزین واقعیت میشه، این جنگ همانطور که جناب  @MR9 فرمودن جنگ رسانه ها هم هست، باید در این زمینه هم خیلی هشیار باشیم که درگیر دعوای های قومی و ... نشیم، در بلند مدت ایران باید با روسیه و ترکیه به عنوان قدرت های منطقه ای و غرب به عنوان قدرت فرا منطقه ای رقابت کنه، روسیه منافعش در همه زمینه ها با ما در یک راستا نیست ولی الان باید خیلی مراقب وحدت و یکپارچگی کشور بود و کورکورانه وارد درگیری ای نشیم که هیچ چیز در آن مشخص نیست، الان بر پایه ایجاد آشوب در آسیای غربی قدرت تثبیت شده ( غرب و آمریکا ) به دنبال ایجاد آشوب و هدف قرار دادن یکی از قدرت ها در اوراسیا هست، چین و روسیه و پاکستان بازدارندگی دارند، هند و ژاپن تا آینده قابل مشاهده در طرف ایالات متحده هستند، ایران و ترکیه باقی می مانند، ما بازدارندگی نداریم و با توجه به شرایط خاص ایران، ایران گرفتار تله توسیدید و هدف غرب قرار گرفته، تنها  مماشات و استمالت هم این هدف و تهدید رو از بالای سر کشور بر نمیداره، خیلی ربطی هم به شعار مرگ مر نداره ( تاثیر داره قطعا ) ولی زمان به نفع غرب نیست و به دنبال ایجاد آشوب در یکی از قدرت های در حال ظهور در اوراسیا هستند، هدف ایده آل هم به نظر میاد ایران باشه که با توجه به شرایط خاصش درگیر کردن ایران یک آشوب عظیم در سطح منطقه ای ایجاد میکنه که به نفع قدرت مستقر هست و به ضرر قدرت های اوراسیای که در آینده دور از غرب پیشی میگیرن و ممکنه شاهد یک اتحادیه اورسیایی باشیم، این سیاست، سیاست جدیدی هم نیست، بریتانیا هم دنبال کننده آن بود، خیلی باید مراقب بود و امیدوار بود که بازدارندگی کافی وجود داره وگرنه به احتمال زیاد این مناقشه ناگورنو قره باغ تنها  اولین تکه از پازل تجزیه و ایجاد آشوب در خاورمیانه هست و ما به هیچ وجه نباید درگیر بازی های قومی و تجزیه طلبانه طرف مقابل بشیم و با سیاست، فرهنگ و اقتصاد و بازدارندگی از تله توسیدید فرار کنیم!

   

  • Upvote 8

 15. در رابطه با خبر انتقال سامانه های S-300 ارمنستان به منطقه درگیری و بیانیه آذربایجان که گفتن حتما سرکوب و نابود میکنیم:

  ارمنستان 2-3 تا لشکر S-300PS در اختیار داره، هر لشکر دو باتری، هر باتری 4 لانچر، یعنی تقریبا 24 تا لانچر، حداقل 3 لشکر S-300PT-1 هم در اختیار  داره، در بهترین حالت 48 لانچر با موشک های 5V55U تقریبا 150کیلومتر پوشش میدن، تا جایی که بنده اطلاع دارم اکثر این سامانه های پدافندی استراتژیک در پایگاه مشترک 102ام بین روسیه و ارمنستان هستن که در نزدیکی مرز تریکه هست و 92 کیلومتری ایروان که میتونه پوشش بده، در این پایگاه یگان های روسی زیادی هستن شامل 18 میگ 29 میشه که برای دفاع از حریم هوایی ارمنستان طبق قرارداد CSTO هستن، اینی که بردن جنوب جالبه، یا احتمال ورود ترکیه رو دادن به جنگ و نخواستن این ها رو تحت خطر بزارن، البته شک دارم ترکیه جرئت کنه به پایگاه روسیه حمله کنه، یا اینکه از عملکرد پدافند کوتاه و میان برد نا امید شدن و یا میدونن یک حمله دیگه قراره اتفاق بیافته، به هر حال آذربایجان حتما سرکوب میکنه و حتما سطح درگیری افزایش پیدا میکنه، به زودی ممکنه شاهد پرواز موشک ها در قفقاز باشیم! 

  • Like 1
  • Upvote 6

 16. 10 hours قبل , mehdipersian گفت:

  از لحاظ نظامی چطور ایران بازنده ی جنگ بود؟ به هیچ روشی ایران بازنده ی جنگ نبود اگرچه به اهدافش در جنگ هم نرسید. 

   

   

   


  از لحاظ اینکه عراق به اهداف اولیه خود نرسید موافقم با شما ولی دوتا سوال اجازه بدید بپرسم:
  1. هدف کشور های حامی عراق . بعضا ج.ا چی بود؟ آنها به هدف خود رسیدند؟ بله به نظر بنده
  2. به دلیل آنکه عراق به اهداف خود نرسید دلیل نمیشه که ما ( ایران ) به اهداف خود رسیده و پیروز تلقی شویم، ماهیت این جنگ خانمان سوز بود، جنگی بود که هدفش تضعیف هر دو طرف بود، جنگی بود که هیچ طرفی که در آن مستقیم شرکت کرده بود ( ایران و عراق ) به هیچ پیروزی معنا داری نرسید؟

  این جنگ،جنگی بود که از آغاز قرار بود برنده نداشته باشه، جنگی که زخم های آن هنوز در یاد مانده و به هیچ وجه فراموش نشده، درباره قضیه عدم طلب خسارت هم نمیشه چیزی گفت حقیقتا... آیندگان باید قضاوت کنند چه خیانت ها کم کاری هایی شده یا خیر. 

  • Upvote 3

 17. 13 hours قبل , AM4 گفت:

  2. باید دید این محموله که میگن مصادره شده از کجا منشا میگیره.

  اطلاعاتی به دست اومده که از این قراره:

  محموله 2750 تنی آمونیوم نیترات در گرجستان توسط شرکتی به نام Rustavi Azot به نظر میاد که تولید شده باشه این شرکت سالانه صدها هزار تن کود شیمیایی تولید میکنه و مدیر کارخانه گفته که نمیتونه به قطع تایید یا رد بکنه که این محموله توسط این شرکت تولید شده یا خیر چونکه از  زمان تولید و فروش مدیریت و صاحب کارخونه عوض شده و اینکه یک بیانیه رسمی در این زمینه داده خواهد شد. به دوتا نکته هم اشاره کرده، یک اینکه نگران پروپاگاندا و پخش اطلاعات نادرست توسط روسیه است دولت گرجستان و این شرکت و دوم اینکه سفارش این محموله مراحل عادی رو طی کرده بود و به صورت قانونی ثبت شده بود و مشکلی وجود نداشت.

  این محموله شیوه رسیدنش به بیروت دوتا سناریو و داستان وجود داره در حال حاضر.

  1. کشتی MV Rhosus که 1900 تن وزن داره و ثبت شده در کشور مولداوی هست در سال 2013  از بندر باتومی به مقصد موزامبیک به راه میافته. در مدیترانه و اواسط راه صاحب کشتی شخصی به نام Igor Grechushkin که همکنون در قبرس زندگی میکنه دستور پهلو گیری در بندر بیروت رو میده و به کاپیتان کشتی دستور میده ماشین آلات سنگین بارگیری کنه و محموله اصلی را یا در بیروت بزاره یا ماشین الات رو در کنار محموله اصلی بارگیری کنه ( دو تا ورژن وجود داره ) و کاپیتان اعتراض میکنه که کشتی جای نداره و به صورت فیزیکی این درخواست غیر ممکنه.
  حالا به دلیل عدم پرداخت حقوق خدمه ( 8 تا اوکراینی - 1 یا 2 تا روسی ) اعتصاب می کنند و بندر لبنان هم که هزینه هاش پرداخت نشده کشتی و محموله را مصادره میکنه و پس از رسیدگی دادگاه مسائل اضطراری به خدمه اجازه بازگشت به کشورشون داده میشه بعد یک مدت طولانی.


  2. در ورژن دوم کشتی در مدیترانه و نزدیکی لبنان مشکل فنی ( موتورخانه ) پیدا میکنه و در بیروت پهلو میگیره. پس از بازرسی کشتی توسط ( PSC ( Port State Control. کشتی غیر قابل دریانوردی اعلام میشه و اجازه عزیمت به کشتی داده نمیشه، صاحب کشتی  Igor Grechushkin هم اعلام ورشکستگی میکنه و خدمه در بندر بیروت به اصطلاحی ول میشن، پس از رسیدگی دادگاه و پس گذشت چندین ماه به خدمه اجازه بازگشت به کشورشون داده میشه و محموله مصادره میشه و تا قبل از انفجار هم چندین بار انگار میخواستن لبنانی ها از دست این محموله ناخواسته راحت بشن! و بعد اون اتفاق غم انگیز...

  حالا این داستان و ( Narrative ) داره کنش میگیره و رسانه های مختلف ازش استفاده کردن باید دید به کجا پیش میره، کلا خیلی بو داره قضیه ولی امکان حادثه بودن هم خط نخورده هنوز هرچند خیلی احتمالش کمه :| ... !

                                                                                                             0?e=2159024400&v=beta&t=q83Vff39RbMD7lcd
                                                                                                                       کارخونه ای که گفته میشه سازنده هست

                                             information_items_7870.jpg 
                                                                                                                ایگور آقا هستن ایشون :| 


                                                    RHOSUS.jpg
                                                                                                                      کشتی Rhosus

  a65cae62-4a62-4e1f-8b78-45735fed3f3e_w10
                                                                                                                  کاپیتان کشتی


  منابع: 

  https://www.codastory.com/disinformation/ammonium-nitrate-beirut-georgia/
  2. https://siberiantimes.com/other/others/news/first-pictures-emerge-of-a-russian-businessman-whose-ammonium-nitrate-cargo-detonated-in-the-port-of-beirut/

  مترجم : @AM4
  استفاده با ذکر منبع Military.ir بلامانع است.


    

   
  • Upvote 10

 18.                                                                      مرور حوادث دردناک دیروز
                                     
   عصر تاریک و دردناک بیروت، انفجار های متعدد بیروت را لرزاد                                                                         locator-250.png

  انفجاری هایی در عصر سه شنبه در بیروت رخ داد که سبب تخریب  ساختمان ها آسیب رساندن به بیمارستان ها و خرد کردن شیشه ها در چندین کیلومتری محل انفجار شد.
  متاسفانه مرگ  دستکم  100 نفر بر اثر این حادثه دردناک  تایید شده.

  شوک انفجاری از محل انفجار با سرعت فراصوت به سمت محله های پر تراکم مسکونی و منطقه های تجاری در مرکز شهر تاخت.  تصاویر حاکی از تخریب یا آسیب رسیدن شدید به ساختمان های اطراف محل انفجار است. 
                                satmap-1050_copy.jpg
  انفجار دوم از سری انفجار های بیروت حتی در قبرس در 240 کیلومتری قابل شنیدن بود و شیشه های شکسته شده و آوار در 3 کیلومتری محل حادثه قابل مشاهده بود، منطقه ای که 750,000 سکنه را در خود جای میده.
                            radius-Artboard_1.jpg
                            
   
  9000 نفر در نزدیکی انفجار ( کمتر از 1 کیلومتری ) زندگی می کرده اند... در حال متاسفانه حاضر سرنوشت خیلی از این ساکنین مشخص نیست.
  طبق گفته مسئولین محلی به نظر میرسد که این حادثه دردناک با انفجار 2700 تن آمونیوم نیترات که ماده ای با قدرت انفجاری بالا هست به وقوع پیوسته باشد. این محموله به نظر میرسه که در سال 2014 مصادره و در بندر دپو و ذخیره شده بود. تصاویر پانارومایی بعد از انفجار حاکی از آتش سوزی های گسترده در بندر بیروت هست. 

  چند تا نکته ( مترجم ) :
  1. به نظر میرسه که مقدار زیادی گندم از دست رفته باشه.
  2. باید دید این محموله که میگن مصادره شده از کجا منشا میگیره.
  3. متاسفانه 27000 تن آمونیوم نیترات  معادل 1.134 کیلوتن TNT هست که خود اندازه انفجار های هسته ای تاکتیکی کوچک است ولی احتمالا قدرت انفجاری تئوریک به دست نیومده و انفجار به صورت یکدست و پیوسته صورت نگرفته خدا رو شکر.
  4. در تصاویر و فیلم ها انفجار های مقدماتی بسیار زیادی دیده میشه که باید دید منشا این ها چه بوده و اینکه در انبار های بندری در کنار آمونیوم نیترات چه چیزهایی ذخیره می شده و...
  5. خود انبار شماره 12 بندر بیروت رو هم باید تحقیقاتی در رابطه باهاش انجام بشه، مالک، میزان جای ذخیره سازی و ... 
  6. انفجار به صورت فریم به فریم

  نکته مهم: تا الان در تحلیل ها بیشتر به چگونگی و ماهیت انفجار تاکید و برسی شده، چرایی آن و پیامد های آن هم حتما باید برسی بشود، این واقعه میتونه نقطه عطف دیگری در خاورمیانه جنگ زده ما باشد.
  به شیوه ای که این انفجار برسی میشه و داستان ( Narrative ) ارائه میشه باید توجه کرد زیرا هم میتونه به ما سرنخ هایی بده هم باید با هشیاری تمام قدم برداریم در ماه های آینده.


  سایر تصاویر قابل توجه:

                                                              05lebanon-briefing-1sub-mobileMasterAt3x.jpg
  beirut_4_port_panorama-2000_x2.png
                                           XHPSSS7KRBG6BORCNTPNIU6OL4.jpg
                                                                                           807159.JPG

  مترجم : @AM4
  استفاده با ذکر منبع Military.ir بلامانع است.
  منبع: New York Times

  • Upvote 13