babak1985

آمار تلفات جنگنده های نیروی هوایی عربستان از 1976 تا 2012

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

دوستاني كه از آمار زياد سقوط ها تعجب مي كنن ماشيناشون رو نديدن كه يكي در ميون از جلو و عقب پرچ شده بودن icon_wink اون موقع گفتم حيف جمسه فورد اما حالا بايد گفت حيف ايگل كه واقعا سگ خور شده.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ینم ببینید بد نیست:http://www.etudfrance.com/?page_id=4097

این انیمیشن درباره برخورد جنگندهای ایران وعربستانه که باتوجه به منابع خود امار زیرو تایید میکنه

18- 23st May 1984 F-15C Shot down by Iranian F-4E
23st May 1984 F-15C Shot down by Iranian F-4E-19
23st May 1984 F-15D Shot down by Iranian F-4E-20
23st May 1984 KC-130H Shot down by Iranian F-4E-21
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ایران که 8 سال جنگید با انواع تحریم ها فکر نمیکنم در بعد هوایی این مقدار تلفات داده باشه حالا چه برسه به عربستان که جنگی نداشته از نظر پشتیبانی هم مشکلی نداشته.بعید میدونم این آمار درست باشه.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در اینکه آسمان خلیج فارس در نیمه اول سال 63 شاهد تقابل هوایی جدی ایران و عربستان بوده هیچ شکی نیست. تا جاییکه نهایتا آل سعود با فرستادن وزیر خارجه شون به تهران فتیله درگیری رو پایین می کشن و جنگ غیر رسمی رو با یه آتش بس غیر رسمی تموم می کنن. ولی اینکه فانتوم های ما ایگل های سعودی رو سرنگون کرده باشن ؟ تا به حال مدرک مستندی منتشر نشده ! اما با توجه به اینکه تهران و ریاض در اون مقطع توافق کردن درباره جزئیات این درگیری سکوت کنن و اطلاعاتی بیرون ندن بعید نیست صحت داشته باشه. چون [b]خیلی بعیده که عربستان بدون دریافت ضربه متقابل عقب نشینی کرده و از تکرار حمله به جنگنده های ما دست کشیده باشه[/b]. روی کاغذ هم اف-4 ای از پس اف-15 سی و دی بر میاد و تناقض محاسباتی وجود نداره.
کسی به خلبان و پرسنل قدیمی پایگاه های ششم و نهم دسترسی نداره تا اطلاعات موثق تری به دست بیاره ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2- 11th September 1976 F-15C
3- 27th September 1976 F-15C
27th September 1976 F-15C-4

7- 21st April 1979 F-15C
8- 21st April 1979 F-15C
9- 14th June 1979 F-15C
11- 22nd September 1980 F-15C
12- 22nd September 1980 F-15C
تا اونجا که من میدونم اف 15 در اون زمان به عربستان فروخته نشده بود فکر کنم سال 1983 اف 15 به عربستان رفت دوستان اگه اطلاعی در این مورد دارند ما را دریابند
امار تلفات اف 15 http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_F-15_losses

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='babak1985' timestamp='1357333412' post='292305']

[color=#0000CD][b][size=5]این انیمیشن درباره برخورد جنگندهای ایران وعربستانه که باتوجه به منابع خود امار زیرو تایید میکنه[/size][/b][/color]

[/quote]

بسمه تعالی

با سلام

در تایید فرمایش جناب بابک عرض کنم که بر طبق خاطرات مستند باز ماندگان اون درگیری که از دو فانتوم ما یکیش ساقط شد و که یکی از خلبانان موفق به اجکت نشد و به شهادت رسید ولی دیگری موفق به اجکت شد که و فانتوم دیگر با اینکه آسیب شدید دیده بود خودشو به اولین و نزدیکترین فرودگاه های کشور در جنوب رسوند که این بازماندگان طی مصاحبه و مستندات و گزارش نیروی هوایی پرده از جنجال و دروغ رسانه های بیگانه برداشتند ولیکن هر دو کشور بعدش بنابه دلایل سیاسی نسبت به این قضیه و برملا کردن حقیقت چشم پوشی کردند ولیکن خب طبق معمول طرف عربستانی که عدم پایبندی به هیچ اصول توافقات سیاسی و دیپلماتیک و ... رو به کرات نشون داده با گذشت دو دهه بدلیل بهره برداری خاص از موضوع قصد نشان دادن موضوع به سبک و سیاق دیگه ای داشت ...که با دامن زدن برخی مغرض داخل برخی فرومها هم که در این زمینه خواسته یا ناخواسته به این تصور در اذهان جوانان دامن زدند که فانتومهای ایرانی و خلبانان غیورشون لابد بلا نسبت مثل چغندر وایستادن و کتک خوردند!!!! البته چند وقت پیش در یکی از مصاحبه های فرماندهان و پیشکسوتان نیروی هوایی هم در پی سوال مشابه از ایشون تصریح شد که دو فانتوم ما بخوبی در مقابل فکر میکنم هشت جنگنده عربستان ایستادند و موفق به سرنگونی 4 فروند شدند(که در گزارش فوق به سه فروند اشاره شده) و دست آخر هم با مداخله تامکتها ی ما ایگلهای عربستانی از مهلکه میگریزند.( سعی میکنم بگردم و اون مصاحبه رو پیدا کنم) این انیمیشنی که آقا بابک عزیز اشاره کردند هم قطعا از روی این مستندات و خاطرات ساخته شده.

یا علی مدد.
  • Upvote 6
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='najaf47' timestamp='1357363730' post='292344']
[quote name='babak1985' timestamp='1357333412' post='292305']

[color=#0000CD][b][size=5]این انیمیشن درباره برخورد جنگندهای ایران وعربستانه که باتوجه به منابع خود امار زیرو تایید میکنه[/size][/b][/color]

[/quote]

بسمه تعالی

با سلام

در تایید فرمایش جناب بابک عرض کنم که بر طبق خاطرات مستند باز ماندگان اون درگیری که از دو فانتوم ما یکیش ساقط شد و که یکی از خلبانان موفق به اجکت نشد و به شهادت رسید ولی دیگری موفق به اجکت شد که و فانتوم دیگر با اینکه آسیب شدید دیده بود خودشو به اولین و نزدیکترین فرودگاه های کشور در جنوب رسوند که این بازماندگان طی مصاحبه و مستندات و گزارش نیروی هوایی پرده از جنجال و دروغ رسانه های بیگانه برداشتند ولیکن هر دو کشور بعدش بنابه دلایل سیاسی نسبت به این قضیه و برملا کردن حقیقت چشم پوشی کردند ولیکن خب طبق معمول طرف عربستانی که عدم پایبندی به هیچ اصول توافقات سیاسی و دیپلماتیک و ... رو به کرات نشون داده با گذشت دو دهه بدلیل بهره برداری خاص از موضوع قصد نشان دادن موضوع به سبک و سیاق دیگه ای داشت ...که با دامن زدن برخی مغرض داخل برخی فرومها هم که در این زمینه خواسته یا ناخواسته به این تصور در اذهان جوانان دامن زدند که فانتومهای ایرانی و خلبانان غیورشون لابد بلا نسبت مثل چغندر وایستادن و کتک خوردند!!!! البته چند وقت پیش در یکی از مصاحبه های فرماندهان و پیشکسوتان نیروی هوایی هم در پی سوال مشابه از ایشون تصریح شد که دو فانتوم ما بخوبی در مقابل فکر میکنم هشت جنگنده عربستان ایستادند و موفق به سرنگونی 4 فروند شدند(که در گزارش فوق به سه فروند اشاره شده) و دست آخر هم با مداخله تامکتها ی ما ایگلهای عربستانی از مهلکه میگریزند.( سعی میکنم بگردم و اون مصاحبه رو پیدا کنم) این انیمیشنی که آقا بابک عزیز اشاره کردند هم قطعا از روی این مستندات و خاطرات ساخته شده.

یا علی مدد.
[/quote]
با سلام خدمت دوستان گرامي
برادر سعيد در بحثي که در تاپيک زير در خصوص وقايع پايان جنگ داشتيم برمبناي اطلاعات مندرج در سايت aciq.org به سرنگوني 4 فروند ميگ 27 شوروي سابق در درگيري هوايي با نيروي هوايي ايران اشاره داشتند . بنابراين سرنگوني هواپيماهاي عربستاني توسط نيروي هوايي خودي نيز نمي تواند دور از ذهن باشد .

استقرار 40 لشکر شوروی در مرزهای شمالی ایران. یک مورد درگیری هوایی تامکتهای ایران با چهار فروند میگ27 شوروی و سرنگون کردن آنها

http://www.military.ir/forums/topic/23502-%d9%81%db%8c%d9%84%d9%85%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d9%84%d8%b4%da%af%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b2%d8%b1%d9%87%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%b1%d9%88%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%b1%d8%b2-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%b4%d9%88%d8%b1%d9%88%db%8c-%d8%af/page__st__75 ویرایش شده در توسط zed

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اتفاقا من هم در این مورد زدن میگ ها کنجکاو شدم از سرهنگ علی مازندرانی پرسیدم اگه درست یادم باشه فقط زدن بالگرد رو تایید کردن همین در مورد حمله اف15 به پرنده های ما هم یه توضیحی دادن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='death' timestamp='1357375287' post='292366']
اتفاقا من هم در این مورد زدن میگ ها کنجکاو شدم از سرهنگ علی مازندرانی پرسیدم اگه درست یادم باشه فقط زدن بالگرد رو تایید کردن همین در مورد حمله اف15 به پرنده های ما هم یه توضیحی دادن
[/quote]
در واقع 4 فروند از یک اسکادران میگ-27 ارتش سرخ که با خلبان روس توسط نیروی هوایی عراق اجاره شده بودن در منطقه عملیاتی بدر و خیبر توسط تامکتها و یک مورد فانتوم های ما شکار شدن که از قضا یکی از خلبان هاشون هم بعد از خروج اضطراری تو هور اسیر شد و در قبال یکسری امتیازات تحویل سفارت شوروی دادنش.
ولی تقابل های مرز آذربایجان تو اواخر جنگ در حد قفل راداری و خط و نشون کشیدن بود و کار به درگیری تمام عیار نکشید.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فکر نکنم واقعيت داشته باشه.
با فانتوم شما چهار f-15 رو در يک روز سرنگون کني?
هيچ کسي هم در داخل و خارج تا به حال چنين ادعايي نکرده بود!
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نتونستم کلیپی که گذاشتید رو دانلود کنم. به هر حال تشکر.

اگر از مهارت و شجاعت خلبانان ایران صرف نظر کنیم در عمل فانتوم امکان درگیری داگفایت با ایگل رو نداره و تجربه من در لاک آن این رو نشان داد که بجز سوخو27 با هواپیمای دیگه ای نمیشه ایگل رو زد و حتی میگ29 در مقابل این هواپیما کم میاره. این رو بگم که تخصص من در این شبیه ساز میگ29 هست و با این وجود نمی تونستم ایگل رو به سادگی بزنم در حالی که اون چند مورد با توپ منو هدف قرار داد. با این وجود وقتی سوخو27 رو کار کردم با تجربه کمتر موفق به سرنگون کردن ایگل شدم. اصولا هر هواپیما یک تعداد محدودیت داره که فراتر از توان خلبان هست و نمی توان انتظار در اون شرایط خاص رو داشت که یکی از اینها همین درگیری فانتوم با ایگل هست. بله فانتوم اگر خلبان ماهری داشته باشه و ایگل از این مزیت بی بهره می تونه اون رو شکار کنه ولی از کجا معلوم خلبانهای سعودی ماهر نبود؟ تجربه درگیری های نیروی هوایی عراق با سعودی این موضوع رو معلوم کرد که خلبانهای ماهر عراقی میراژ اف1 که برای فانتوم های ما دردسر شده بودن از ایگل های سعودی شکست خوردند.

ولی باز هم این رو میگم که ممکن هست این اتفاق یعنی شکار ایگل توسط فانتوم اتفاق افتاده باشه چون خلبانان ایرانی در جنگ کارهایی انجام دادن که از نظر سازنده هواپیما هم ناممکن بود مثلا فرار از موشک استاندارد شلیک شده از ناوشکن آمریکایی و یا فرار از موشک سوپو530 میراژ اف1 که از نظر سازنده فرانسوی باید به فانتوم اصابت میکرد.
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='SAEID' timestamp='1357402125' post='292439']
نتونستم کلیپی که گذاشتید رو دانلود کنم. به هر حال تشکر.

اگر از مهارت و شجاعت خلبانان ایران صرف نظر کنیم در عمل فانتوم امکان درگیری داگفایت با ایگل رو نداره و تجربه من در لاک آن این رو نشان داد که بجز سوخو27 با هواپیمای دیگه ای نمیشه ایگل رو زد و حتی میگ29 در مقابل این هواپیما کم میاره. این رو بگم که تخصص من در این شبیه ساز میگ29 هست و با این وجود نمی تونستم ایگل رو به سادگی بزنم در حالی که اون چند مورد با توپ منو هدف قرار داد. با این وجود وقتی سوخو27 رو کار کردم با تجربه کمتر موفق به سرنگون کردن ایگل شدم. اصولا هر هواپیما یک تعداد محدودیت داره که فراتر از توان خلبان هست و نمی توان انتظار در اون شرایط خاص رو داشت که یکی از اینها همین درگیری فانتوم با ایگل هست. بله فانتوم اگر خلبان ماهری داشته باشه و ایگل از این مزیت بی بهره می تونه اون رو شکار کنه ولی از کجا معلوم خلبانهای سعودی ماهر نبود؟ تجربه درگیری های نیروی هوایی عراق با سعودی این موضوع رو معلوم کرد که خلبانهای ماهر عراقی میراژ اف1 که برای فانتوم های ما دردسر شده بودن از ایگل های سعودی شکست خوردند.

ولی باز هم این رو میگم که ممکن هست این اتفاق یعنی شکار ایگل توسط فانتوم اتفاق افتاده باشه چون خلبانان ایرانی در جنگ کارهایی انجام دادن که از نظر سازنده هواپیما هم ناممکن بود مثلا فرار از موشک استاندارد شلیک شده از ناوشکن آمریکایی و یا فرار از موشک سوپو530 میراژ اف1 که از نظر سازنده فرانسوی باید به فانتوم اصابت میکرد.
[/quote]

سلام

من این انیمیشن رو دانلود کردم. از خود انیمیشن و زحمتی که صرف ساختش شده و کیفیت ساخت و مدلسازی و سایر جنبه های فنی بگذریم میرسیم به داستان و سناریو فیلم که بسیار بسیار تخیلی و دور از واقعیت هست. موارد غیرواقعی و تخیلی بسیار فراوانه تاجاییکه مجال گفتنش نیست، بهتره دوستان دانلود کنند و خودشون ببینن.
از همه اینها که بگذریم این فیلم هیچگونه کارشناس و راهنمای نظامی نداشته. حتی منبعی که در انتهای تیتراژ پایانی آورده کتاب خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی و یه کتاب اگه اشتباه نکنم فرانسویه. اصلا نه منبعی از نهاجا آورده، نه خلبانی نه کارشناسی نه خاطره ای از جناب جاویدنیا یا جاویدکیا!!، هیچی. نتیجه اش هم میشود تخیلات فانتزی کارگردان و نویسندگان!!

یه چیزی بود نمیتونه نگم: [size=4][b]فانتومی که موشک خورده بود و میخواست تو کیش فرود اضطراری کنه انتهای باند یه چیزی تو مایه های [color=#b22222]دستی کشید[/color] و وایساد[/b][/size]!!!!!!!!!!!! icon_eek :laughing: icon_eek :laughing: icon_eek
  • Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در یک جلسه ای بودم، یکی از اساتید برجسته ی سازه ی هوافضا در شریف خاطره ای از دوران دانشجوییش در آمریکا تعریف کرد. ایشون فرمودند وقتی اف 15 طراحی شده بود یکی از مهندساش اومد سر کلاس ما راجع بهش پرزنتیشنی ارائه داد. یک دانشجوی آمریکایی با خشم بلند شد و در حالی که تقریبا همه ی جمع باهاش موافق بودند فریاد زد، آخه این آشغال چیه طراحی کردید که در یک مانور ساده از وسط دو نیم خواهد شد. طراح آمریکایی خنده ای کرد و گفت نگران نباشید به عرب ها می فروشیمش!
دوست دیگری از دیپلمات های رژیم سابق تعریف می کرد، وقتی اف 14 ها به ایران فروخته شد عربستان به شدت احساس حسادت می کرد و مرتبط یقه ی آمریکایی ها را چسبیده بودند که ما هم می خواهیم. آمریکایی ها با تحقیر به آن ها می گفتند شما در حد استفاده از اف 14 نیستید و نهایتا به آن ها اف 15 دادند. icon_cheesygrin
البته خوب هست که خودم اشاره کنم که نسل های جدید اف 15 دچار تغییرات ملموسی شدند و قابل قیاس با نسل های اولیه نیستند.
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در کتابی از یک خلبان اف-15 امریکایی خواندم که اف-15 تنها جنگنده ایست که تا کنون 100 جنگنده رو سرنگون کرده بدون اینکه خودش یک بار سرنگوش شده باشه .
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='karkas' timestamp='1357415507' post='292506']
در کتابی از یک خلبان اف-15 امریکایی خواندم که اف-15 تنها جنگنده ایست که تا کنون 100 جنگنده رو سرنگون کرده بدون اینکه خودش یک بار سرنگوش شده باشه .
[/quote]

البته این حرف یک بلوف محض است چون حداقل اثبات شده که در صربستان توسط میگ 29 سرنگون گشته است.
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.