blender

تحلیل و پیگیری تحولات اوکراین

تنش میان روسیه - اوکراین 2022   

44 votes

این نظرسنجی برای رای جدید بسته است
  1. 1. 1- به نظر شما ، وقوع درگیری میان روسیه و اوکراین محتمل است ؟

• بله
      32
    • خیر
      12
  2. 2. 2- به نظر شما سطح درگیری میان دوطرف در چه مقیاسی خواهد بود ؟

• گسترده
      7
    • نیمه گسترده
      24
    • محدود
      13
  3. 3. 3- به نظر شما ، حد پیشروی ارتش روسیه در داخل خاک اوکراین تا چه اندازه ای خواهد بود ؟

• محدود به مناطق همجوار با مرزهای شمالی ، جنوبی و غربی روسیه
      33
    • پیشروی تا پایتخت اوکراین ( کیف )
      8
    • پیشروی تا غربی ترین مرزهای اوکراین
      3

Recommended Posts

7 hours قبل , headshoter2 گفت:

دوست من من برداشتم از صحبت شما اینه که انفجار سد کار اکراینی ها هست در صورتی که اکراینی سودی در این موضوع نداره و این ترفند روسها بوده برای اینکه خیال خودشون رو حداقل از یه جبهه راحت کنن و زمان بخرن در مورد دلقک خطاب کردن زلنسکی هم کسی مقابل تجاوز یه کشور دیگه می ایسته را با مسخره کردن نمیشه کوچیک کرد مردم اکراین دارن مقاومت میکنن، این مقاومتشون خیلی مهمه اونم در مقابل دومین قدرت نظامیه دنیا

انتظار شما چی بوده ؟؟ روسیه حمله کنه و مردم اکراین هم بگن بفرمایید کشور تقدیم شما ؟؟ از قدیم هم همینطور بوده هر وقت غرب یا شرق به یه جایی حمله میکردن طرف دوم به کشور حمله شده کمک میکردن و این چیز جدیدی نیست داستان ویتنام افغانستان سوریه و . . . . . اینکه مردم اکراین نمی خوان برن زیر افسار روسیه حقشونه و خواستشونه و اگر اینطور نمیخاستن همون اتفاقی می افتاد که زمان حمله اعراب

به ایران افتاد

اگر در کشور ما بنا به دلایل کاملا سیاسی سران از روسیه حمایت میکنن این دلیل حق بودن روسها نیست. دوست من هیچ استدلالی نمیتونه این حقیقت رو عوض کنه که روسها متجاوزن و اکراینی ها مقاومت می کنن من گیرم اکراینی اصلا خواستن به ناتو بپیوندن مساله داخلی کشور و تصمیم مردم و دولتشون ربطی به روسیه نداره اگه شما این دخالت را می پذیرید تمام دخالت هایی که امریکا در بقیه کشورها میکنه هم مورد تاییده چون اون کشورها بر خلاف خواست و منافع امریکا حرکت کردن و امریکا حق داره به اونا حمله کنه.

ار هر طرفی می خواین طرفداری کنین اما این حق و حقیقت رو عوض نمیکنه . . . . 

سلام

تشکر از نظر شما ، با اجازه چند نکته رو بیان کنم

البته قصد ورود به این تاپیک رو نداشتم و ندارم بدلیل کمبود وقت و سنگین بودن مباحث ، همین پست رو پیام بازرگانی در نظر بگیرین !

1- ایرانی ها در مقابل حمله اعراب تسلیم نشدن و برای اینکه عرب ها بتونن همه ایران رو به اشغال در بیارن در حدود 18 سال و بیش از 30 جنگ و درگیری بزرگ اتفاق افتاد تا اینکه به مناطق شرقی کشور رسیدن ، تهاجم در سال 633 میلادی در زمان یزدگرد سوم آغاز شد و تا کشته شدن وی در سال 651 میلادی ادامه یافت ، ولی بعد از یزدگرد سوم ، پسران وی به همراه نیروهای باقی مانده به چین پناهنده شدند و در آنجا دولت در تبعید تشکیل دادند و تقریبا تا 80 سال پس از مرگ پدر ، به دنبال آزادسازی ایران و بازپس گرفتن کشور از اعراب بودند.

2- کاری به انفجار سد ندارم و گذشت زمان مشخص میکنه که کدام طرف این کار رو انجام دادن ؟ هر دو طرف سود و زیان در این کار دارن که بصورت پیش فرض نمیتونیم یکی را متهم کنیم و باید صبر کنیم.

3- درباره مقاومت مردم اوکراین در مقابل روسیه ، بله قابل ستایش هست ، اما یک نکته ، هر جنگی ارزش ورود ندارد ، این را 2500 سال قبل جناب سان تزو گفته است ، جنگ هایی هست که نباید به آن وارد شد ، زمین هایی هست که در آنها نباید جنگید ، دشمنانی هستن که نباید با آنها جنگید ، بهترین پیروزی این است که بدون جنگیدن بر دشمن غلبه کرد و ... اینها جزو اولین دروس نظامی تاریخ هستند که تا امروز در دانشکده های نظامی کشورهای مختلف بصورت مستقیم یا بروز شده تدریس میشوند ، در سیاست خارجی هدف دستیابی به منافع ملی با کمترین هزینه است ، آیا راه دیگری بجز جنگ با روسیه وجود نداشت ؟ بله درست است روسیه حمله را آغاز کرد ، آیا امکان جلوگیری از این حمله وجود نداشت ؟ فرض کنیم روسیه بیمار روانی است و دنبال بهانه میگشت ، آیا امکان این وجود نداشت که بهانه ای به آن داده نشود ؟ جنگ و دیپلماسی دو بازوی سیاست خارجی هستند و در میان این دو ابزارهای مختلف دیگری نیز وجود دارد و بسته به شرایط باید از ابزار مناسب استفاده کرد و لجبازی و اصرار بر یک گزینه دقیقا حماقت و یا خیانت است که باعث میشود هزینه های بسیاری به کشور تحمیل شود.

4- درباره عضویت ناتو در اوکراین ، بله اوکراینی ها حق دارند در این مورد تصمیم بگیرند ، اما دوست من ، ما در دنیای منطقی و عادلانه ای زندگی نمی کنیم ، در این دنیا باید واکنش های دیگر بازیگران را هم مد نظر داشته باشیم ، پایین تر از سطح کشورها و دولت ها ، در سطح شخصی نیز باید واکنش دیگر بازیگران را در نظر داشته باشیم ، شما می توانید در بازار مثلا کتابفروشی (کار فرهنگی رو مثال میزنم) یک مغازه تاسیس کنید ، اما اگر بیایید و کتاب ها را به نصف قیمت یا یک سوم قیمت به فروش برسانید و در اصطلاح منافع دیگر کتابفروش ها رو در نظر نگیرید و بازار رو به هم بریزید ، آنها علیه شما اقدام خواهند کرد ، کمترین آن شکایت است ، بیشترین آن هم می تواند هر کاری باشد ! مشکلات کشور خودمان را که شاهد هستید ، کشورهایی که هر کدام از فرق سر تا لای انگشتان پایشان سلاح هسته ای جاسازی کرده اند ، به ما فشار می آورند که نه حق داشتن سلاح هسته ای دارید و نه اصلا حق برخورداری از صنعت و نیروگاه هسته ای ! طبق قوانین بین المللی تصمیم در این مورد فقط به ما ایرانی ها مربوط میشود و مانعی در این خصوص وجود ندارد و میتوانیم از ان پی تی هم خارج شویم ، اما آیا ارزشش را دارد ؟ سوال اصلی همین است ، اینکه سرمان را بیندازیم پایین و فقط به جلو برویم یا به دیوار برخورد میکنیم یا در چاه و دره خواهیم افتاد ! هدف تامین و حفظ منافع ملی است با کمترین هزینه ، هدف از ساخت سلاح هسته ای دستیابی به بازدارندگی و جلوگیری از تهاجم علیه کشور است ، اما اگر این اقدام باعث تهاجم به کشور شود پس این سیاست اشتباه می باشد. هدف اوکراین از عضویت در ناتو جلوگیری از تجاوز احتمالی روسیه بود ، اما این اقدام در زمان نامناسب و با سیاست نامناسب اتفاقا باعث تجاوز روسیه شد ، پس این سیاستی که اوکراینی ها اتخاذ کردند اشتباه است چون به مشکلی افتادند که از آن فراری بودند.

5- حق و باطل مطلق هستند ، ولی در دنیای فعلی حق و باطل تفسیر به رای میشوند ، نه روسیه حق است و نه اوکراین و نه آمریکا و ... ! در دنیای فعلی که انسان ها ساخته اند حداقل در ارتباط بین کشورها و دولت ها نباید بیش از اندازه به دنبال اخلاق باشیم ، همان کشورهایی که در تهاجم عراق به ایران از آن حمایت میکردند ، امروز در مقابل فروش محصولات غذایی ایران به روسیه جو رسانه ای ایجاد میکنند ! این کشورها فقط دنبال دستیابی به منافع خود هستند و هدفشان وسیله را توجیه میکند ، اگر وسیله این باشد که عراق را به سلاح شیمیایی تجهیز کنند تا علیه مردم ایران استفاده کند این کار را انجام داده اند ، اگر هم هدف این باشد که مردان اوکراین را تا آخرین نفر خرج حفظ هژمونی خود و گرفتن انرژی حریف یعنی روسیه کنند این کار را هم مشاهده میکنیم که انجام میدهند. اگر هم هدف این باشد که شهرهای غیر نظامی را با سلاح اتمی بمباران کنند این کار را هم انجام داده اند ! در حالی که می توانستند به پایگاهی نظامی این حمله را انجام دهند !

• Like 6
  • Upvote 9
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 hour قبل , SAEID گفت:

سلام

تشکر از نظر شما ، با اجازه چند نکته رو بیان کنم

البته قصد ورود به این تاپیک رو نداشتم و ندارم بدلیل کمبود وقت و سنگین بودن مباحث ، همین پست رو پیام بازرگانی در نظر بگیرین !

1- ایرانی ها در مقابل حمله اعراب تسلیم نشدن و برای اینکه عرب ها بتونن همه ایران رو به اشغال در بیارن در حدود 18 سال و بیش از 30 جنگ و درگیری بزرگ اتفاق افتاد تا اینکه به مناطق شرقی کشور رسیدن ، تهاجم در سال 633 میلادی در زمان یزدگرد سوم آغاز شد و تا کشته شدن وی در سال 651 میلادی ادامه یافت ، ولی بعد از یزدگرد سوم ، پسران وی به همراه نیروهای باقی مانده به چین پناهنده شدند و در آنجا دولت در تبعید تشکیل دادند و تقریبا تا 80 سال پس از مرگ پدر ، به دنبال آزادسازی ایران و بازپس گرفتن کشور از اعراب بودند.

2- کاری به انفجار سد ندارم و گذشت زمان مشخص میکنه که کدام طرف این کار رو انجام دادن ؟ هر دو طرف سود و زیان در این کار دارن که بصورت پیش فرض نمیتونیم یکی را متهم کنیم و باید صبر کنیم.

3- درباره مقاومت مردم اوکراین در مقابل روسیه ، بله قابل ستایش هست ، اما یک نکته ، هر جنگی ارزش ورود ندارد ، این را 2500 سال قبل جناب سان تزو گفته است ، جنگ هایی هست که نباید به آن وارد شد ، زمین هایی هست که در آنها نباید جنگید ، دشمنانی هستن که نباید با آنها جنگید ، بهترین پیروزی این است که بدون جنگیدن بر دشمن غلبه کرد و ... اینها جزو اولین دروس نظامی تاریخ هستند که تا امروز در دانشکده های نظامی کشورهای مختلف بصورت مستقیم یا بروز شده تدریس میشوند ، در سیاست خارجی هدف دستیابی به منافع ملی با کمترین هزینه است ، آیا راه دیگری بجز جنگ با روسیه وجود نداشت ؟ بله درست است روسیه حمله را آغاز کرد ، آیا امکان جلوگیری از این حمله وجود نداشت ؟ فرض کنیم روسیه بیمار روانی است و دنبال بهانه میگشت ، آیا امکان این وجود نداشت که بهانه ای به آن داده نشود ؟ جنگ و دیپلماسی دو بازوی سیاست خارجی هستند و در میان این دو ابزارهای مختلف دیگری نیز وجود دارد و بسته به شرایط باید از ابزار مناسب استفاده کرد و لجبازی و اصرار بر یک گزینه دقیقا حماقت و یا خیانت است که باعث میشود هزینه های بسیاری به کشور تحمیل شود.

4- درباره عضویت ناتو در اوکراین ، بله اوکراینی ها حق دارند در این مورد تصمیم بگیرند ، اما دوست من ، ما در دنیای منطقی و عادلانه ای زندگی نمی کنیم ، در این دنیا باید واکنش های دیگر بازیگران را هم مد نظر داشته باشیم ، پایین تر از سطح کشورها و دولت ها ، در سطح شخصی نیز باید واکنش دیگر بازیگران را در نظر داشته باشیم ، شما می توانید در بازار مثلا کتابفروشی (کار فرهنگی رو مثال میزنم) یک مغازه تاسیس کنید ، اما اگر بیایید و کتاب ها را به نصف قیمت یا یک سوم قیمت به فروش برسانید و در اصطلاح منافع دیگر کتابفروش ها رو در نظر نگیرید و بازار رو به هم بریزید ، آنها علیه شما اقدام خواهند کرد ، کمترین آن شکایت است ، بیشترین آن هم می تواند هر کاری باشد ! مشکلات کشور خودمان را که شاهد هستید ، کشورهایی که هر کدام از فرق سر تا لای انگشتان پایشان سلاح هسته ای جاسازی کرده اند ، به ما فشار می آورند که نه حق داشتن سلاح هسته ای دارید و نه اصلا حق برخورداری از صنعت و نیروگاه هسته ای ! طبق قوانین بین المللی تصمیم در این مورد فقط به ما ایرانی ها مربوط میشود و مانعی در این خصوص وجود ندارد و میتوانیم از ان پی تی هم خارج شویم ، اما آیا ارزشش را دارد ؟ سوال اصلی همین است ، اینکه سرمان را بیندازیم پایین و فقط به جلو برویم یا به دیوار برخورد میکنیم یا در چاه و دره خواهیم افتاد ! هدف تامین و حفظ منافع ملی است با کمترین هزینه ، هدف از ساخت سلاح هسته ای دستیابی به بازدارندگی و جلوگیری از تهاجم علیه کشور است ، اما اگر این اقدام باعث تهاجم به کشور شود پس این سیاست اشتباه می باشد. هدف اوکراین از عضویت در ناتو جلوگیری از تجاوز احتمالی روسیه بود ، اما این اقدام در زمان نامناسب و با سیاست نامناسب اتفاقا باعث تجاوز روسیه شد ، پس این سیاستی که اوکراینی ها اتخاذ کردند اشتباه است چون به مشکلی افتادند که از آن فراری بودند.

5- حق و باطل مطلق هستند ، ولی در دنیای فعلی حق و باطل تفسیر به رای میشوند ، نه روسیه حق است و نه اوکراین و نه آمریکا و ... ! در دنیای فعلی که انسان ها ساخته اند حداقل در ارتباط بین کشورها و دولت ها نباید بیش از اندازه به دنبال اخلاق باشیم ، همان کشورهایی که در تهاجم عراق به ایران از آن حمایت میکردند ، امروز در مقابل فروش محصولات غذایی ایران به روسیه جو رسانه ای ایجاد میکنند ! این کشورها فقط دنبال دستیابی به منافع خود هستند و هدفشان وسیله را توجیه میکند ، اگر وسیله این باشد که عراق را به سلاح شیمیایی تجهیز کنند تا علیه مردم ایران استفاده کند این کار را انجام داده اند ، اگر هم هدف این باشد که مردان اوکراین را تا آخرین نفر خرج حفظ هژمونی خود و گرفتن انرژی حریف یعنی روسیه کنند این کار را هم مشاهده میکنیم که انجام میدهند. اگر هم هدف این باشد که شهرهای غیر نظامی را با سلاح اتمی بمباران کنند این کار را هم انجام داده اند ! در حالی که می توانستند به پایگاهی نظامی این حمله را انجام دهند !

فرض کنیم ایران کمکی به روسیه نمی‌کرد و روسیه در جنگ شکست می خورد . قطعا آذربایجان هم ارمنستان را اشغال میکرد و با وجود طالبان و عراق در اشغال و وجود خط ترکی در شمال و خط اعراب در جنوب ما علاوه بر شرق و غرب و جنوب در شمال هم کاملا محاصره بودیم!

اینکه کشوری چه تصمیمی بگیرند حق انهاست اما اینکه چه نقشه ای برایش می‌کشند بحث دیگری است. 

اینکه در اوکراین یک کمدین هتاک و بدون تجربه در سیاست و اداره روی کار می آید را دیگر نمیتوان تصمیم به نفع اوکراین دانست . سالها قبلش هم علی رغم تصمیم دولت وقت اوکراین برای پیوستن به اتحاد اقتصادی با روسیه غربی ها مانع و باعث کودتا شدند .

در خصوص جنگ ایران و اعراب ایرانی ها جنگیدند اما نه با همه وجود و نه با همه توان و نه با همراهی همه مردم فرار کردن شاه بی عرضه ساسانی به مرو که در نزدیکی گوک ترک ها بود به جای ماندن و استقامت کردن و هزاران دلیل دیگر برای این موضوع هست. البته اعراب هم پیوسته حمله نمی‌کردند. یک بخش را تصرف می‌کردند و بعد از مدتها دوباره حمله میکردند.بگذریم

قبل از جنگ های ایران و روس در قرن ۱۹ شاه قاجار با امپراطور روس بر سر مبارزه با انگلیس و جلوگیری از سقوط کامل هند توافق میکنند که انگلیس متوجه شده امپراطور روس را در خواب می‌کشد و جانشینش که فرد متعصب مسیحی بود را جایگزین میکند و با فریب وی موجبات حمله به ایران را با بهانه آزادی سرزمین های مسیحی فراهم میکند و در مقابل با تلاش گسترده در کشور موجبات تضعیف ارتش ایران در جنگ با روس ها را شکل میدهد!

یعنی در هر دو جبهه به فریب دست می‌زند!

از این دست داستانها زیاد داریم . به جد در تاریخ سیاست و جنگ ها کثیف تر از عربی های معاصر ندیده ام.

ویرایش شده در توسط Argada
  • Like 3
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
5 hours قبل , arminheidari گفت:

در مورد این خودکشی دسته جمعی باید کمی پخته حرف زد ‌

چون ما در دفاع مقدس از موج انسانی بهره زیاد بردیم. جاهایی جواب خوب گرفتیم علیرغم همه تحریم ها

جاهایی هم بسیار درداور بود مثل طلاییه 

خب این داستان اکراین ها چطوره ؟

با این همه سامانه نظارتی پهپادی که در تمام طول جبهه جنگ هستند و توپخانه رو به دقت راهنمایی میکنند، این حرکات جز به نابودی کشوندن نیروی انسانی هیچ نتیجه دیگه ای نداره، همون بلایی که آخر جنگ سر ما اومد، ما رو آوردیم به بچه سرباز ولی عراقی ها از تمام کشورهای عربی سرباز گرفتن درنتیجه توازن قوا در آخر جنگ به نفع عراق بود

• Like 1
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
14 hours قبل , headshoter2 گفت:

دوست من مشکل مملکت ما همینه نظر مخالف خودمون رو حتی نمی خوایم بشنویم و میگیم ساکت باش و فقط خواننده باش چشم من فقط خواننده میشم شما رو با دنیایی که برا خودتون ساختید و تو اون دنیا فقط حرف سران عزیز ما و خط فکری اوناست که درسته تنها میزارم امیدوارم یه روزی از این خواب غفلت بیدار شید. هرچند دیگه شاید اون روز خیلی دیر شده باشه . . . . شما خوب و دانا و با بصیرت ما غرب زده و نفهم . . . . 

اتفاقا بر عکس . تا دلت بخواد نظرات مخالف رو می شنوم و شنیدم . حرفی که زدم این بود که ما یه هجمه همه جانبه وحشتناکی بر ضد هر چیزی که جمهوری اسلامی دست روش میذاره داریم میکنیم و منطق مون هم اینه که چون این حکومت نتونسته زندگی ما رو تامین کنه پس هر طرفی وایسه اون طرف دروغ میگه . این شده آفت زندگی ما . بعضی وقتا خوبه که آدم از هیاهو فاصله بگیره و از دور به ماجرا نگاه کنه . هیچ اتفاقی نمی افته خدا شاهده.

این نوع جهت گیری های صفر و صدی که شما میکنید ما رو از بین میبره .

این چیزی که گفتم حرف بدی نبود .

الان خود بنده رو دقت کنید . تو چند تا تاپیک خاص مطلب مینویسم . اونم دیر به دیر . جاهای دیگه چیزی نمینویسم چون تخصصش رو ندارم یا برام دغدغه نبوده .

این انجمن مثلا یه انجمن تخصصی است که قراره یه مرجع باشه واسه کسانی که مطالب دست اول و مهم تو زمینه نظامی رو دنبال میکنند .

حرفای کوچه بازاری ، فقط صفحات رو پر میکنه و خود شما هم به عنوان مخاطب وقتی ببینید مطالب عمق نداره دیگه مطالعه نمیکنید .

از این مدل نظرات ، خود من هم دارم . خیلی جاهای دیگه . ولی سعی میکنم خودمو کنترل کنم و احساسی ننویسم .

میدونم برادر عزیز ! سخته که آدم در فشار روحی و نگران از وضع آینده اقتصادی و ... باشه و بتونه درست تشخیص بده.

ولی از همین جا بیا تمرین رو شروع کن . بدون در نظر گرفتن پروپاگاندا و با در نظر گرفتن شرایط جامعه و دنیا ، قضاوتهای خودت رو اصلاح کن .

اصلا نیاز نیست جواب منو بدی . اینجا چیزی از آدم کم نمیشه . یه غروری تو ما جماعت هست که فکر می کنیم اگر جواب یارو رو ندیم ، باخت دادیم .

باختی در کار نیست برادر ! من شما رو دعوت میکنم به زندگی معقول در جامعه ای که اکثر آدماش نا معقول هستند .

گفتم مطالب رو بخون ، تاریخ رو بخون ، حوادث این چند سال رو بررسی کن ، بعد به صورت منطقی ببین کدوم طرف مقصر تره .

الان جنگ بین دو گروه ظالم است . ولی ما به دلیل منافع مردم و به دلیل تاثیر این جنگ بر شرایط منطقه خودمون مجبوریم بی طرف نباشیم.

خدا رحمت کنه همه کسانی رو که برای دفاع از حقشون کشته می شوند . از هر طرف که میخوان باشند .

خیلی حرف شد . اگر بازم شبهه دارید در قسمت پیامک در خدمتم .

• Like 3
  • Upvote 7
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 hours قبل , mahdiarmy گفت:

میدونم برادر عزیز ! سخته که آدم در فشار روحی و نگران از وضع آینده اقتصادی و ... باشه و بتونه درست تشخیص بده.

ولی از همین جا بیا تمرین رو شروع کن . بدون در نظر گرفتن پروپاگاندا و با در نظر گرفتن شرایط جامعه و دنیا ، قضاوتهای خودت رو اصلاح کن .

اصلا نیاز نیست جواب منو بدی . اینجا چیزی از آدم کم نمیشه . یه غروری تو ما جماعت هست که فکر می کنیم اگر جواب یارو رو ندیم ، باخت دادیم .

دوست من، منطق شما که من وضعیت رو بخاطر شرایط اقتصادی اینجوری میبینم خیلی خنده داره،  تا کسی حرف مخالف میزنه ربطش میدین به پروپاگاندا و جدیدا هم که شده شرایط اقتصادی، این حرفا چیه مرد مومن 36 سال سن دارم تحصیل کردم و دیگه نه پروپاگاندای شما و نه غربی ها رو ما اثری نداره ما داریم حقیقت رو میبینیم خیلی ادعای تاریخ دارید برید کتاب دو قرن سکوت عبدالحسین زرین کوب رو بخونید دقیقا همون شرایطی که در پایان حکومت ساسانیان بود الان تو کشور ماست دشمن خارجی و پروپاگاندا و شرایط اقتصادی کدومه وقتی حقیقت رو داریم هر روز میبینیم. و هر روز مارو به همین چیزا متهم میکنید; غرب زده میشیم، تحت تاثیر پروپاگاندا هستیم تو فشار قرا میگیریم دیگه فکرمون کار نمیکنه . . . . . تمومش کنید دوست من خدا شاهده آسمون سوراخ نشده شماها بیایان پایین شما هم مثل ما هستید منتهی الان تریبون و قدرت دست شماست، این شما هستید که باید چشماتون رو روی حقیقت باز کنید. من از کلیه دوستان عذرخواهی میکنم که تاپیک یه

مقدار منحرف شد. من دیگه جواب شما را نمیدم و امیدوارم اگه جسارتی شده بنده رو ببخشید. دیگه واقعا طاقت ندارم این وصله زدن هارو ببینم. من شرمنده شما هستم موفق باشید.

• Like 3
  • Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

خبر فوری: عقب نشینی نیروهای روسی از زاپاروژیا

https://www.aparat.com/v/69V4y

به دلیل تمرکز حملات ارتش اوکراین در منطقه زاپاروژیا، ارتش روسیه از مواضع خود عقب نشینی کرد. هنوز مقدار این عقب نشینی و وسعتش مشخص نیست ولی در ساعات آینده باید اخبار کاملتری از این عقب نشینی منتشر شود.

ویرایش شده در توسط ldmdff
  • Like 2
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
22 minutes قبل , headshoter2 گفت:

دوست من، منطق شما که من وضعیت رو بخاطر شرایط اقتصادی اینجوری میبینم خیلی خنده داره،  تا کسی حرف مخالف میزنه ربطش میدین به پروپاگاندا و جدیدا هم که شده شرایط اقتصادی، این حرفا چیه مرد مومن 36 سال سن دارم تحصیل کردم و دیگه نه پروپاگاندای شما و نه غربی ها رو ما اثری نداره ما داریم حقیقت رو میبینیم خیلی ادعای تاریخ دارید برید کتاب دو قرن سکوت عبدالحسین زرین کوب رو بخونید دقیقا همون شرایطی که در پایان حکومت ساسانیان بود الان تو کشور ماست دشمن خارجی و پروپاگاندا و شرایط اقتصادی کدومه وقتی حقیقت رو داریم هر روز میبینیم. و هر روز مارو به همین چیزا متهم میکنید; غرب زده میشیم، تحت تاثیر پروپاگاندا هستیم تو فشار قرا میگیریم دیگه فکرمون کار نمیکنه . . . . . تمومش کنید دوست من خدا شاهده آسمون سوراخ نشده شماها بیایان پایین شما هم مثل ما هستید منتهی الان تریبون و قدرت دست شماست، این شما هستید که باید چشماتون رو روی حقیقت باز کنید. من از کلیه دوستان عذرخواهی میکنم که تاپیک یه

مقدار منحرف شد. من دیگه جواب شما را نمیدم و امیدوارم اگه جسارتی شده بنده رو ببخشید. دیگه واقعا طاقت ندارم این وصله زدن هارو ببینم. من شرمنده شما هستم موفق باشید.

بنده نادان ! شما که دانا و تحصیل کرده هستید چطور هنوز نتونستید تشخیص بدید مقصر ایجاد این جنگ کیه؟ و ما چرا سلاح دادیم به یک طرف جنگ؟

در ضمن شما از کجا فهمیدی ( ما ) چه کسانی هستیم ؟ همه چیز هم دست ما نیست. خدا به ما رحم کنه با شماها بعد از این حکومت.

قشنگ مشخصه اهل تحقیق و پژوهشی داداش! موفق باشید!

• Like 1
  • Upvote 4
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هم اکنون, aminor گفت:

روسها به تدریج در حال انتشار تصاویر خسارتهای حملات اکراینی ها هستن. در جدیدترین تصاویر آسیب دیدن و انهدام یک تانک لئوپارد آ۶ و چندین نفربر برادلی به تصویر کشیده شده است

دو تانک اسیب دیده و رها شده دیگه

اقا مبارکه مثل اینکه اینبار واقعا شد بالاخره قرار نیست همیشه کالاف دیوتی صحنه نبرد رو به تصویر بکشه درسته که جنگ بهیچ وجه خوب و مثبت نیست ولی دیدن این صحنه ها واقعا لذت بخشه از شکسته شدن هیمنه تانک های غربی و یسری غرب پرست که کلا تانک های غربی رو بت کرده بودن واقعا تبریک داره  از لحاظ نظامی البته

وگرنه اون بنده خدا هایی که سوختن هیچ گناهی جز سرباز وطن بودن ندارن نکته تلخ هر جنگی اینجا مشخص میشه جنگ برای قدرت فقط افراد ضعیفتر رو بیشتر درگیر میکنه و هیچ ربطی به هیج مذهبی و کشور و نژادی نداره واقعا لعنت به جنگ 

یا علی 

• Like 5
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام به دوستان

واقعا اینقدر قشنگ توضیح داده می شود که بیشتر دوست دارم مطالعه کنم تا نظر بدم اما در مورد ضد حمله اوکراین چند مورد بنظرم رسید 

۱-از لحظه ضد حمله بیش از حدود ۷۹ دستگاه خودرو زرهی تانک و امرپ و توپحانه کششی و خودکششی نابود شده است که میتوان اعلام داشت در دو روز ضد حمله حدود یک هشتم تجهیزات ارائه شده به اوکراین (تجهیز مجدد برای ضد حمله )نابود شده است 

۲-کماکان پهپاد های لنست به نظرم بهترین عملکرد را در جریان جنگ داشته و همچنان صدر نشین هستند

۳- استفاده از تجهیزات غربی نیازمند آموزش های بلند مدت و کامل بوده لیکن تجهیزات روسی که آموزش و کاربرد آن از ابتدا آسان است

درست است  تجهیزات غربی کارایی بالاتری دارند لیکن استفاده از آنها به مراتب سخت تر دشوار تر و..... می باشد این امر در ضد حمله اوکراینی ها مشهود است سربازان موصوف هماهنند روز های ابتدایی جنگ تانک و تجهیزلت زرهی را رها کرده و سر به جنگل گذاشته اند

۴-روس هااطراف جاده هارو با دقت بالا مین گذاری کرده اند با این تفاسیر  کاروان های زرهی اوکراینی ها از جاده ها برای عبور استفاده کرده که در این میان هلی کوپتر های کاموف انها رو تار مار کرده اند

۵-تصاویری از اپتیک هلی کوپتر کاموف توسط گوشی موبایل ضبط و در شبکه مجازی ارائه شده که این موضوع سبب برخی اظهار نظر ها در خصوص کیفیت بسیار پایین آن شده است

لیکن درست است که اپتیک کاموف از هلی کوپتر هایی مثل اپاچی و ... پایین تر است لیکن دقت مناسبی داشته و دارد که چنین تانک ها و خودرو های غربی را تارو مار میکند

در واقع روس ها همواره در مکانیک ایرو دینامیک  از غرب جلو تر بوده لیکن در تجهیزات الکترونیکی همیشه پایین تر هستن 

۶-جبهه جنوبی خرسون فعلا از ضد  حمله خارج شده است 

۸-در چبهه زاپرویا اوکراینی ها یک پیشروی کوچک داشتند که گفته میشه توسط روس ها باز پس گرفته شده 

۹-فعلا از نیرو هوایی روسیه به نسبت چیزی که مدنظرمون بود چیزی مشاهده نکردیم حداقل الان باید شاهد شلیک چندین و چند بمب گلایدر می بودیم 

ویرایش شده در توسط iron_man63
  • Like 6
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تک زرهی شاهکار ارتش اوکراین

https://www.aparat.com/v/FDNlK

فیلم شاهکار نظامی ارتش اوکراین در نابودی تانک های لئوپارد و نفربرهای بردلی

https://www.aparat.com/v/tzXNE

عملیات بزن در روی راکت انداز گراد روسیه در جنگ اوکراین

https://www.aparat.com/v/1ZHFa

حمله با بمب های فسفری به سنگرهای ارتش اوکراین

https://www.aparat.com/v/wgeDo

• Like 4
  • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.