امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote name='warjo' timestamp='1371284463' post='316266']
[quote name='013579' timestamp='1371284248' post='316262']
منظور؟ ... جناب warjo ...
[/quote]
لطفا ، آرامتر و منطقي تر باشيد .
[/quote]
برادر گلم...برو تمام نظرات من را بخون ، دوباره بیا جوابم را بده...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اسپهبد جان، شما تاکید زیادی روی LE دارین؛ درحالیکه در شرایط رزمی برای ما MA مهمتر از LE هست! اما![/quote]

به خاطر این که ما پهپاد ارتفاع متوسط از قبل داشتیم (AB-3) که همین الان توی سوریه داره به شدت استفاده میشه. گر چه من دارم متقاعد می شم که به تعداد کم پهپاد این چنینی لارم داریم ولی تمرکز عجیب ما روی این سبک پهپاد ها باز هم غیر عادیه. یه جوریه که انگار می خوایم بیست تا اسکادران ازشون تشکیل بدیم. همون شاهد 129 برای ما کافی نبود؟ حماسه و حازم چرا؟

[quote]اصلا کسی پهپاد MALE رو وسط جنگ استفاده می کنه؟[/quote]

زمانی که برتری هوایی رو به دست آوردن چرا که نه؟ پردیتور تو بالکان و افغانستان و عراق استفاده شد و میشه. اسرائیل جدیدا هر وقت جنگ می کنه بیشتر از جنگنده پهپاد میفرسته بالای سر منطقه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Aspahbod' timestamp='1371285392' post='316276']

[quote]اصلا کسی پهپاد MALE رو وسط جنگ استفاده می کنه؟[/quote]

زمانی که برتری هوایی رو به دست آوردن چرا که نه؟ پردیتور تو بالکان و افغانستان و عراق استفاده شد و میشه. اسرائیل جدیدا هر وقت جنگ می کنه بیشتر از جنگنده پهپاد میفرسته بالای سر منطقه.
[/quote]
آفرین!

زمانی که برتری (این کلمه اشتباهه! برتری نه. تسلط) هوایی رو به دست آوردن!
مثلا اگه ایران و امارات یا عربستان یا ترکیه درگیر بشن، هیچ کدوم از طرفین در منطقه ای که درگیری هست نمی تونن از این نوع پهپادها استفاده کنن.

[quote name='Aspahbod' timestamp='1371285392' post='316276']
[quote]اسپهبد جان، شما تاکید زیادی روی LE دارین؛ درحالیکه در شرایط رزمی برای ما MA مهمتر از LE هست! اما![/quote]

به خاطر این که ما پهپاد ارتفاع متوسط از قبل داشتیم (AB-3) که همین الان توی سوریه داره به شدت استفاده میشه. گر چه من دارم متقاعد می شم که به تعداد کم پهپاد این چنینی لارم داریم ولی تمرکز عجیب ما روی این سبک پهپاد ها باز هم غیر عادیه. یه جوریه که انگار می خوایم بیست تا اسکادران ازشون تشکیل بدیم. همون شاهد 129 برای ما کافی نبود؟ حماسه و حازم چرا؟[/quote]
به چند دلیل!

1) قرار نیست همه این ها به تولید انبوه برسه. کلا سیاستی که جدیدا در وزارت دفاع حاکم شده اینه که هر از چند گاهی، طرحی که حتی در مرحله مطالعاتیه رونمایی رسمی میشه! درحالیکه خیلی طرح هایی که به مرحله تولید انبوه رسیدن هیچ خبری ازشون پخش نمیشه! این کار هم دلایل خودش رو داره (که من شخصا با برخی از دلایل اون کاملا مخالفم؛ هرچند کلیت کار بد نیست و نتایج مثبتی هم در کنار موارد منفی داره.)
2) شاهد 129 پرنده بسیار پیشرفته ای از نظر شناساییه. اما درگیری بحث دیگه ایه. قابلیت های رزمی حماسه به هیچ وجه قابل مقایسه با شاهد 129 (حتی با بهترین ارتقاها) هم نیست. بحث شناسایی برای حماسه جنبه وظیفه جانبی داره. درحالیکه درمورد شاهد برعکسه.
حماسه جثه ای کوچکتر از شاهد داره و مانورپذیرتر از شاهده. میشه گفت دقیقا چیزیه که به درد درگیری می خوره. اما نه با امریکا! بلکه برای زدن خودرو، انهدام انبار مهمات، مرکز تجمع گروهک ها و ... (حماسه بی دلیل انقدر کله گنده(!) نشده! توی اون کله بزرگ، بالاخره یه چیزایی هست!) .
درحالیکه شاهد می تونه به عنوان مثال در حین اینکه نیروی هوایی ما سر ترکیه رو در منطقه ای گرم کرده، از مرز ترکیه و عراق، وارد فضای داخلی ترکیه بشه و اطلاعاتی از یه پایگاه خاص برامون بفرسته. (البته این فقط و فقط یه مثاله. وگرنه نمی خوام وضعیت الان رو با عراق زمان جنگ مقایسه کنم.) اگر هم زده شد، خلبان ارزشمند RF4 رو از دست ندادیم، بلکه فقط یه پرنده (حتی با فرض پرخرج بودن) از دست دادیم. درضمن، فکر می کنم شما سطح مقطع راداری شاهد رو خیلی بالا درنظر گرفتین، درحالیکه اصلا این طور نیست. این پرنده برعکس هواپیماهای سرنشین دار که از فلز ساخته میشن، دارای سطح مقطع راداری خیلی پایینیه و میشه اون رو بدون دیده شدن در رادار دشمن وارد خاک اون کرد. در همون قضیه RQ170 هم رادار نبود که اونو شناسایی کرد، بلکه کار اطلاعاتی خیلی گسترده عامل شناسایی اون بود. وگرنه همین الان هم احتمالا صد ها پرنده بدون سرنشین کوچک و بزرگ از کشورهای مختلف (از جمله خود ما) دارن جاسوسی می کنن و هیچ کس هم خبر نداره!
در نهایت، اتفاقا این گستردگی محصولات ایران، نه تنها صرف هزینه زیاد نیست، بلکه به شدت به کاهش هزینه ها کمک می کنه. چراکه ساخت پرنده ای که هم شناسایی قدرتمندی ارائه بده، هم بتونه با دشمن درگیر بشه و احتمالا چندین کاربری دیگه، کلی هزینه می خواد. درحالی که ساخت 2 تا پرنده که هرکدوم فقط برای 1 ماموریت طراحی و ساخته شدن، این هزینه رو پایین میاره. هزینه طراحی و ساخت شاهد + هزینه طراحی و ساخت حماسه کمتر از هزینه طراحی و ساخت بدون سرنشینی با هردو قابلیته.

یا حق
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]2) شاهد 129 پرنده بسیار پیشرفته ای از نظر شناساییه. اما درگیری بحث دیگه ایه. قابلیت های رزمی حماسه به هیچ وجه قابل مقایسه با شاهد 129 (حتی با بهترین ارتقاها) هم نیست. بحث شناسایی برای حماسه جنبه وظیفه جانبی داره. درحالیکه درمورد شاهد برعکسه.
حماسه جثه ای کوچکتر از شاهد داره و مانورپذیرتر از شاهده. میشه گفت دقیقا چیزیه که به درد درگیری می خوره. اما نه با امریکا! بلکه برای زدن خودرو، انهدام انبار مهمات، مرکز تجمع گروهک ها و ... (حماسه بی دلیل انقدر کله گنده(!) نشده! توی اون کله بزرگ، بالاخره یه چیزایی هست!) .[/quote]

میثم جان میشه بیشتر توضیح بدین چرا قابلیت های رزمی حماسه بهتر از شاهده؟ به هر حال طرح شاهد یه طرحیه که تو بیشتر پرنده های رزمی مثل ریپر و هرمس 900 استفاده شده. در مورد جثه هم بهتره خیلی مطمئن نباشیم. اگه شاهد هم اندازه ی هرمس باشه میشه با مقایسه ی قد آدم های کنار هرمس و حماسه اندازه ی کلی این دو پهپادو به دست آورد که به نظر من یکیه.قابلیت مانور پذیری تأثیر گذاره اما نه به اون حد. در هر صورت به راحتی میشه از حماسه برای مأموریت های شناسایی استفاده کرد. کافیه همون سیستم های نظارتی شاهد رو روش نصب کنن. وقتی جا برای رادار به اون بزرگی هست مطمئنا برای اون دوربین هم هست.

[quote]در نهایت، اتفاقا این گستردگی محصولات ایران، نه تنها صرف هزینه زیاد نیست، بلکه به شدت به کاهش هزینه ها کمک می کنه. چراکه ساخت پرنده ای که هم شناسایی قدرتمندی ارائه بده، هم بتونه با دشمن درگیر بشه و احتمالا چندین کاربری دیگه، کلی هزینه می خواد. درحالی که ساخت 2 تا پرنده که هرکدوم فقط برای 1 ماموریت طراحی و ساخته شدن، این هزینه رو پایین میاره. هزینه طراحی و ساخت شاهد + هزینه طراحی و ساخت حماسه کمتر از هزینه طراحی و ساخت بدون سرنشینی با هردو قابلیته.[/quote]

اینو هم در نظر داشته باشین که من نمیگم یه پهپاد بسازیم که هم رزمی باشه و هم شناسایی. حتی همون آمریکا هم ریپر رو ساخت در حالی که پردیتور داشت کارشو انجام میداد. من میگم فعلا که مشکلات بودجه داریم و شاید جمعا 20 تا پهپاد میل برامون کافی باشه آیا این تنوع واقعا لازمه (به خصوص این که حداقل حازم هم قراره بهشون اضافه بشه!)؟ فعلا شاهد کارمون رو راه مینداخت. بعد که یه مقدار وضعیت بهتر شد می رفتیم سراغ مدل های بیشتر و تخصصی تر.

[quote]درحالیکه شاهد می تونه به عنوان مثال در حین اینکه نیروی هوایی ما سر ترکیه رو در منطقه ای گرم کرده، از مرز ترکیه و عراق، وارد فضای داخلی ترکیه بشه و اطلاعاتی از یه پایگاه خاص برامون بفرسته. (البته این فقط و فقط یه مثاله. وگرنه نمی خوام وضعیت الان رو با عراق زمان جنگ مقایسه کنم.) اگر هم زده شد، خلبان ارزشمند RF4 رو از دست ندادیم، بلکه فقط یه پرنده (حتی با فرض پرخرج بودن) از دست دادیم. درضمن، فکر می کنم شما سطح مقطع راداری شاهد رو خیلی بالا درنظر گرفتین، درحالیکه اصلا این طور نیست. این پرنده برعکس هواپیماهای سرنشین دار که از فلز ساخته میشن، دارای سطح مقطع راداری خیلی پایینیه و میشه اون رو بدون دیده شدن در رادار دشمن وارد خاک اون کرد. در همون قضیه RQ170 هم رادار نبود که اونو شناسایی کرد، بلکه کار اطلاعاتی خیلی گسترده عامل شناسایی اون بود. وگرنه همین الان هم احتمالا صد ها پرنده بدون سرنشین کوچک و بزرگ از کشورهای مختلف (از جمله خود ما) دارن جاسوسی می کنن و هیچ کس هم خبر نداره![/quote]

این در حالیه که فرض کنیم نیروی هوایی واقعا بتونه سر نیروی هوایی ترکیه رو گرم کنه و سیستم های پدافندی ترکیه هم قادر به شناسایی شاهد نباشن. اما یه سوال دارم. چرا از یه ابابیل، مهاجر 4 یا حداکثر AB-3 استفاده نکنیم؟ آیا اون ها نمیتونن اطلاعات خاص از یه پایگاه برامون بفرستن؟ به علاوه دو تای اولی رو با توجه به سیستم های پرتاب متحرکشون میشه از نقطه ی نزدیک تری پرواز داد.
در مورد آر سی اس شاهد باید یادمون باشه که پهپاد هرمس-450 رو روس ها سریع دیدن و واکنش نشون دادن. حتی پهپاد ایوب (که احتمال داره همون مهاجر-4 باشه. خصوصا با توجه به اون حرف که تکنولوژی ده سال پیشمونه.) رو هم تونستن شناسایی کن. بعد چه مدت؟ 45 دقیقه تا یک ساعت. همین این با توجه به سیستم های راداری پیشرفته ی اسرائیل خیلی خوبه. اما اصلا نکشید به 10-12 ساعت!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام مجدد.

[quote]میثم جان میشه بیشتر توضیح بدین چرا قابلیت های رزمی حماسه بهتر از شاهده؟ به هر حال طرح شاهد یه طرحیه که تو بیشتر پرنده های رزمی مثل ریپر و هرمس 900 استفاده شده. در مورد جثه هم بهتره خیلی مطمئن نباشیم. اگه شاهد هم اندازه ی هرمس باشه میشه با مقایسه ی قد آدم های کنار هرمس و حماسه اندازه ی کلی این دو پهپادو به دست آورد که به نظر من یکیه.قابلیت مانور پذیری تأثیر گذاره اما نه به اون حد. در هر صورت به راحتی میشه از حماسه برای مأموریت های شناسایی استفاده کرد. کافیه همون سیستم های نظارتی شاهد رو روش نصب کنن. وقتی جا برای رادار به اون بزرگی هست مطمئنا برای اون دوربین هم هست.[/quote]
من متاسفانه الان پشت کامپیوتر خودم نیستم و نمی تونم عکسی چیزی آپلود کنم یا از توی گالری پیدا کنم. بنابراین مجبورم لینک بذارم.

شاهد:
[CODE]
https://www.youtube.com/watch?v=nNPjcev9yzk
[/CODE]
حماسه:
http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1392/2/20/320833_758.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/02/20/1392022010220473_PhotoL.jpg

http://www.seratnews.ir/files/fa/news/1392/2/20/57044_599.jpg

من نمی دونم شما چرا و بر چه اساس این دوتا رو هم اندازه (یا حتی خیلی نزدیک) می دونین! شاهد خیلی بزرگتر از حماسه است.

حماسه اگه دقت کنین قسمت پایینش رو مثل یه زره پوشه که به این شکل طراحی شده تا ترکش ها و گلوله های کالیبر پایین اثری روی اون نداشته باشن. موتور هم به وسیله سکان عقی پرنده محافظت میشه. کلا یه پرنده زرهیه و تجهیزاتی که روش نصبه هم دقیقا به همین منظوره.

اون دوربینی که شما می فرمایین روی این هم میشه نصب کرد، بله شدن که میشه. اما کل سامانه این پرنده هیچ سازگاری با اون دوربین 50 کیلویی نداره. اون دوربین، کلی هم تجهیزات جانبی می خواد و حماسه به سادگی نمی تونه اون دوربین رو ساپورت کنه. اون راداری هم که شما فرمودین، یه رادار مراقبت دریاییه که تغذیه چندانی نداره و برد اون خیلی محدوده. تازه همون هم جزو لوازم استاندارد پرنده نیست و فقط در مواقع لازم روش نصب میشه. (حتی من به شخصه خیلی هم مطمئن نیستم که همون هم در عمل قابل استفاده باشه!)

درمقابل، بدنه شاهد از مواد کامپوزیتی کاملا سبکی ساخته شده که تا حد امکان خاصیت رادارگریزی و مداومت پروازی بالا به اون بده. این بدنه هیچ مقاومتی دربرابر حتی گلوله کلاش نداره (و دقیقا برای همین هست که عرض کردم اینجوری برامون خیلی ارزون تر درمیاد.) موتور شاهد توان نسبتا زیادی رو به الکتریسیته تبدیل می کنه تا سامانه های الکترونیکی رو تغذیه کنه؛ درحالیکه موتور حماسه، کل توانش رو برای حرکت استفاده می کنه و الکتریسیته خیلی کمتری تولید میکنه.

خیلی از این موارد رو حتی ظاهر این دو پرنده هم کاملا نشون میده و صرف MALE بودن، نباید دلیلی باشه که ما این دو پرنده رو در یه کلاس و برای یک نوع ماموریت بدونیم.

[quote]این در حالیه که فرض کنیم نیروی هوایی واقعا بتونه سر نیروی هوایی ترکیه رو گرم کنه و سیستم های پدافندی ترکیه هم قادر به شناسایی شاهد نباشن. اما یه سوال دارم. چرا از یه ابابیل، مهاجر 4 یا حداکثر AB-3 استفاده نکنیم؟ آیا اون ها نمیتونن اطلاعات خاص از یه پایگاه برامون بفرستن؟ به علاوه دو تای اولی رو با توجه به سیستم های پرتاب متحرکشون میشه از نقطه ی نزدیک تری پرواز داد.[/quote]
منظور من پایگاهی در عمق خاک دشمنه. مثالم هم اقتباسی بود از عملیات H3 و چنین پایگاهی بیشتر مد نظر بنده است. نه پایگاهی در 2 -3 کیلومتری.
ببینین، ارتفاع پروازی خیلی مهمه و هرچه ارتفاع پروازی بالاتر باشه، تصاویری با زاویه و دید بهتر میشه تهیه کرد. چرا که تغییر زاویه دید پرنده نسبت به زمین خیلی کندتره. فکر نمی کنم هیچ کدوم از پرنده های دیگه ما بتونن به ارتفاع پروازی شاهد برسن.

[quote]در مورد آر سی اس شاهد باید یادمون باشه که پهپاد هرمس-450 رو روس ها سریع دیدن و واکنش نشون دادن. حتی پهپاد ایوب (که احتمال داره همون مهاجر-4 باشه. خصوصا با توجه به اون حرف که تکنولوژی ده سال پیشمونه.) رو هم تونستن شناسایی کن. بعد چه مدت؟ 45 دقیقه تا یک ساعت. همین این با توجه به سیستم های راداری پیشرفته ی اسرائیل خیلی خوبه. اما اصلا نکشید به 10-12 ساعت![/quote]
بله. یه بار دیدن و واکنش نشون دادن. اما چند بار [b]ندیدن[/b]؟ ما خودمون چند بار پرنده های جاسوسی دشمن رو می بینیم؟ اگه درصد موفقیت ما در شکار بدون سرنشین های دشمن خیلی بالا بود، طبیعتا دشمن دیگه پهپادی نمی فرستاد، درحالی که می بینیم هنوز این کار رو می کنه! درمورد همه کشورها همین طوره. تعداد جاسوسی های موفق توسط پهپادها خیلی خیلی بیشتر از شکست هاست و همین مساله باعث میشه استفاده از پهپاد حتی علیه روسیه توجیه داشته باشه!
همون ایوب هم که فرمودین، از بالای کلی کشتی جنگی و ... رد شد و هیچ کس ندیدش. وقتی دیده شد که به یه منطقه کاملا حفاظت شده رسید. طبیعی هم هست که اونجا باید دیده بشه. همین اطراف فردو و نطنز خودمون هم همین طوره و تقریبا هیچ پرنده ای در شرایط عادی نمی تونه بهشون نزدیک بشه. ولی آیا میشه از این نتیجه گرفت که کل کشور همین شرایط رو داره؟

یه مورد دیگه هم هست؛ چه تضمینیه که چند وقت دیگه همین بلایی که سر سوریه آوردن سر ما نیارن؟ اگه کل کشور در عرض 1 سال پر بشه از گروه های تروریستی، اون موقع بهتر نیست که ما حداقل 50 - 60 تا پرنده مثل حماسه و 20 - 30 تا پرنده مثل شاهد داشته باشیم تا به حال و روز ارتش اسد نیافتیم؟

یا حق
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان این پهباد های ام.ای چقدر می توانند از ایستگاه کنترل زمینی فاصله بگیرند؟ من کارایل را می دانم با بیست ساعت مداومت پروازی فقط صد و پنجاه کیلومتر از ایستگاه کنترل زمینی می توانند فاصله بگیرد .من هنوزبحث جمینگ را نمی کنم .این در نوع ماموریت که دوستان تعریف می کنند مهم است
در مورد تعداد ترکیه برای مرز بیش از هفت صد کیلومتر برای نوع غیر مسلح فقط ده عدد در این کلاس داشت که بدلیل مشکل تامین قطعه یدکی هیچ وقت نه تای ان را نداشت عمق منطقه در بعضی از جا تا ده ها کیلومتر نیز است و شمال کردستان عراق را نیز پوشش می دهند تازه امسال قرار است تا پایان سال به 16 عدد برسد
من فکر کنم نقش عملیاتی این کلاس در جنگ احتمالی ، در عمق ده ها کیلومتری است چه شناسایی و چه رزمی. دشمن در جنگ احتمالی ، دشمن فرضی نیست.
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دوستان این پهباد های ام.ای چقدر می توانند از ایستگاه کنترل زمینی فاصله بگیرند؟ من کارایل را می دانم با بیست ساعت مداومت پروازی فقط صد و پنجاه کیلومتر از ایستگاه کنترل زمینی می توانند فاصله بگیرد .من هنوزبحث جمینگ را نمی کنم .این در نوع ماموریت که دوستان تعریف می کنند مهم است[/quote]

بسته به قدرت سیستم های ارتباطی پهپاد و مرکز کنترل داره. نمونه هایی تو دنیا وجود داره که تا 350 کیلومتر هم میتونن برن. ولی عرفش 200 کیلومتره.

[quote]بله. یه بار دیدن و واکنش نشون دادن. اما چند بار [b]ندیدن[/b]؟ ما خودمون چند بار پرنده های جاسوسی دشمن رو می بینیم؟ اگه درصد موفقیت ما در شکار بدون سرنشین های دشمن خیلی بالا بود، طبیعتا دشمن دیگه پهپادی نمی فرستاد، درحالی که می بینیم هنوز این کار رو می کنه! درمورد همه کشورها همین طوره. تعداد جاسوسی های موفق توسط پهپادها خیلی خیلی بیشتر از شکست هاست و همین مساله باعث میشه استفاده از پهپاد حتی علیه روسیه توجیه داشته باشه!
همون ایوب هم که فرمودین، از بالای کلی کشتی جنگی و ... رد شد و هیچ کس ندیدش. وقتی دیده شد که به یه منطقه کاملا حفاظت شده رسید. طبیعی هم هست که اونجا باید دیده بشه. همین اطراف فردو و نطنز خودمون هم همین طوره و تقریبا هیچ پرنده ای در شرایط عادی نمی تونه بهشون نزدیک بشه. ولی آیا میشه از این نتیجه گرفت که کل کشور همین شرایط رو داره؟[/quote]

از یه سری از نظر ها حرفتون درسته. اما به این هم باید توجه بشه:
شرایط جنگی خیلی فرق می کنه با شرایط عادی. تو وضعیت جنگی همه به حالت آماده باش هستن و تمام رادارها روشنن و پاییده میشن. نگاه کنین کشور ها چند تا پهپاد از این نوع می سازن/می خرن: 3 تا، 5 تا، 10 تا. آمریکا که اصولا دست بالا داره تو این زمینه جمعا 180 تا پردیتور داره! خود اسرائیل شاید 5 تا ایتان نداشته باشه. ایران هم احتمالا از همین قاعده باید پروی کنه دیگه نه؟ این مسإله باعث میشه که از دست دادن حتی یک پهپاد به شدت به ما آسیب بزنه.

[quote]منظور من پایگاهی در عمق خاک دشمنه. مثالم هم اقتباسی بود از عملیات H3 و چنین پایگاهی بیشتر مد نظر بنده است. نه پایگاهی در 2 -3 کیلومتری.
ببینین، ارتفاع پروازی خیلی مهمه و هرچه ارتفاع پروازی بالاتر باشه، تصاویری با زاویه و دید بهتر میشه تهیه کرد. چرا که تغییر زاویه دید پرنده نسبت به زمین خیلی کندتره. فکر نمی کنم هیچ کدوم از پرنده های دیگه ما بتونن به ارتفاع پروازی شاهد برسن.[/quote]

پهپاد AB-3 هم همچین کوتاه برد و کم ارتفاع نیست. گرچه هنوز هم تاکتیکی محسوب میشه ولی ماندگاری متوسط داره و ارتفاع پروازی نسبتا خوب. شاید بتونه با جی پی اس تا شعاع 1000 کیلومتری هم بره و برگرده.

[quote]من نمی دونم شما چرا و بر چه اساس این دوتا رو هم اندازه (یا حتی خیلی نزدیک) می دونین! شاهد خیلی بزرگتر از حماسه است.
حماسه اگه دقت کنین قسمت پایینش رو مثل یه زره پوشه که به این شکل طراحی شده تا ترکش ها و گلوله های کالیبر پایین اثری روی اون نداشته باشن. موتور هم به وسیله سکان عقی پرنده محافظت میشه. کلا یه پرنده زرهیه و تجهیزاتی که روش نصبه هم دقیقا به همین منظوره.
[/quote]

قسمت اول رو درست میگین من اشتباه کردم.
قسمت دوم رو اصلا درک نمیکنم. اگه میشه واضح تر در مورد "زره" توضیح بدین.

[quote]اون دوربینی که شما می فرمایین روی این هم میشه نصب کرد، بله شدن که میشه. اما کل سامانه این پرنده هیچ سازگاری با اون دوربین 50 کیلویی نداره. اون دوربین، کلی هم تجهیزات جانبی می خواد و حماسه به سادگی نمی تونه اون دوربین رو ساپورت کنه. اون راداری هم که شما فرمودین، یه رادار مراقبت دریاییه که تغذیه چندانی نداره و برد اون خیلی محدوده. تازه همون هم جزو لوازم استاندارد پرنده نیست و فقط در مواقع لازم روش نصب میشه. (حتی من به شخصه خیلی هم مطمئن نیستم که همون هم در عمل قابل استفاده باشه!)[/quote]

خود اون رادار چیز سبکی نیست. پس بحث 50 کیلو منتفیه. بعدش چرا سامانه ی پرنده نباید با اون دوربین سازگاری داشته باشه؟ اتفاقا من حدس می زنم بیشتر سیستم های داخلی پهپاد های ما یونیفرم باشن که خیلی جنبه های مثبت داره. به علاوه ما هنوز دوربینی روی حماسه ندیدیم. اصولا ممکنه که همون دوبین شاهد رو روش بذارن.

[quote]درمقابل، بدنه شاهد از مواد کامپوزیتی کاملا سبکی ساخته شده که تا حد امکان خاصیت رادارگریزی و مداومت پروازی بالا به اون بده. این بدنه هیچ مقاومتی دربرابر حتی گلوله کلاش نداره (و دقیقا برای همین هست که عرض کردم اینجوری برامون خیلی ارزون تر درمیاد.) موتور شاهد توان نسبتا زیادی رو به الکتریسیته تبدیل می کنه تا سامانه های الکترونیکی رو تغذیه کنه؛ درحالیکه موتور حماسه، کل توانش رو برای حرکت استفاده می کنه و الکتریسیته خیلی کمتری تولید میکنه.[/quote]

مواد کامپوزیتی لزوما به معنی رادارگریزی محدود نیست. کامپوزیت یعنی ترکیب. میتونه ترکیبی از آلومینیوم و فایبرگلاس باشه، یا ترکیب الیاف فیبرکربن و .... تا جایی هم که من میدونم کلا کامپوزیت ها گرون تر هستن. البته ممکنه اشتباه کنم.
به راحتی هم میشه با برداشتن بعضی سیستم های الکترونیکی کاری کرد که شاهد بتونه سریع تر حرکت کنه. نیازی نیست که برای مثال حتما دوربین وسطی هم توی یه مأموریت رزمی حضور داشته باشه. در این صورت میشه سرعت رو برد بالا.

[quote]خیلی از این موارد رو حتی ظاهر این دو پرنده هم کاملا نشون میده و صرف MALE بودن، نباید دلیلی باشه که ما این دو پرنده رو در یه کلاس و برای یک نوع ماموریت بدونیم.[/quote]
[quote]یه مورد دیگه هم هست؛ چه تضمینیه که چند وقت دیگه همین بلایی که سر سوریه آوردن سر ما نیارن؟ اگه کل کشور در عرض 1 سال پر بشه از گروه های تروریستی، اون موقع بهتر نیست که ما حداقل 50 - 60 تا پرنده مثل حماسه و 20 - 30 تا پرنده مثل شاهد داشته باشیم تا به حال و روز ارتش اسد نیافتیم؟[/quote]

بحث سر اینه که ما به هر حال بودجه ی زیادی نداریم و موازی کاری بدترین چیزه. من همون طور که تو پست بالا گفتم قبول کردم که ایران به یه چیزی حدود 20-30 تا از این کلاس پهپاد ها نیاز داره اما دیگه نه این قدر زیاد و نه این قدر متنوع. آمریکا هم این تعداد پهپاد توی یه منطقه ی درگیری (افغانستان، عراق، یمن، شمال آفریقا) نداره. متاسفانه ما تو توان نظامی عادی مون هم شکاف هایی هست که باید هر چه زودتر پر بشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]به هر حال طرح شاهد یه طرحیه که تو بیشتر پرنده های رزمی مثل ریپر و هرمس 900 استفاده شده. در مورد جثه هم بهتره خیلی مطمئن نباشیم. اگه شاهد هم اندازه ی هرمس باشه میشه با مقایسه ی قد آدم های کنار هرمس و حماسه اندازه ی کلی این دو پهپادو به دست آورد که به نظر من یکیه.قابلیت مانور پذیری تأثیر گذاره اما نه به اون حد. در هر صورت به راحتی میشه از حماسه برای مأموریت های شناسایی استفاده کرد. کافیه همون سیستم های نظارتی شاهد رو روش نصب کنن. وقتی جا برای رادار به اون بزرگی هست مطمئنا برای اون دوربین هم هست.[/quote]
ویکی می فرماید بزرگتره .
[quote]
[color=#000000][font=sans-serif][size=3]Shahed 129 seems similar in appearance to [/size][/font][/color][url="http://en.wikipedia.org/wiki/Israel"]Israeli[/url][color=#000000][font=sans-serif][size=3] [/size][/font][/color][url="http://en.wikipedia.org/wiki/Elbit_Hermes_450"]Hermes 450[/url][color=#000000][font=sans-serif][size=3] UAV, though visibly larger[/size][/font][/color]

[/quote]
در ضمن جناب اسپهبد در باره ی این پرنده در تاپیک مقدمه هم چیزی نفرمودین .این هم به نظر نوعی male میرسه .
http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1391/4/14/180932_507.jpg

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[size=5]دوست عزیز به نظر میاد نگاه شما به مساله مشکل داره[/size]

[size=5]به طور مثال این بحث موازی کاری که فرمودین ، خب ارتش و سپاه هم رسما موازی هم هستن ! یعنی داریم منابعمون رو هدر میدیم ؟[/size]

[size=5]یه مثال میزنم ، شرکت های هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس ، برای طراحی و تولید نمونه ی اولیه ، وقتی میخوان چیزی تولید کنن ، خواسته هاشون از محصول رو به 3 تا تیم میدن که ما محصولی می خوایم با این مشخصات ، این 3 تا تیم معروف هستن به RGB (گروه قرمز ، سبز و آبی) (Red , Green , Blue)[/size]

[size=5]هر کدوم از این گروه ها جداگانه ، طراحی میکنه ، آزمایش میکنه و بسته ی پیشنهادیه نهاییه خودش رو میده که در نهایت یکیش انتخاب میشه ، یعنی همون موازی کاری که شما می فرمایید[/size]

[size=5]ما هم در حال حاضر توی شرایط پیشرفت تکنولوژی هستیم ، کسی نمیدونه که اصلا قراره این پهپادهایی که امروزه مطرح هستن ، تولید انبوه بشن یا صرفا جنبه ی پیشرفتی دارن ، گرچه بالاخره نیازهای فعلی کشور رو پوشش میدن و در زمان نیاز هم توانایی تولید انبوهشون هست[/size]

[size=5]بالاخره ما باید مدل های متنوعی بسازیم و بعد استفاده ازشون با تجاربی که بدست میاریم روی نقاط ضعف و قوت کار کنیم[/size]

[size=5]شما حتما از شیمی دبیرستان حداقل باید به یاد داشته باشین که توی یک واکنش ، وقتی 2 تا پیش ماده با هم ترکیب میشن ، یهو فرآورده بوجود نمیاد ، بلکه حالت های مولکولی هم بینابین وجود داره که بهشون حالت گذار گفته میشه [/size]

[size=5]یه جورایی ما الان در حال گذار هستیم ، ما صرفا داریم تحقیقاتمون رو انجام میدیم ، تکنولوژیمون رو توسعه میدیم و دانشمون رو بیشتر میکنیم ، در یک کلام کسب تجربه میکنیم . در عین حال این توانایی رو هم برای خودمون حفظ کردیم که در صورت نیاز هر بخش ، تولید انبوه کنیم و به خدمت بگیریم[/size]

[size=5]پس اون چیزی که شما موازی کاری و هدردادن منابع میگید ، در تمام کشور های دنیا به عنوان روش مفید تولید شناخته شده و مرسوم هست[/size]
[size=5]دیگه اگه خودمون رو قبول ندارید ، فکر نکنم بوئینگ و ایرباس رو هم قبول نداشته باشین [/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام مجدد.

[quote]مواد کامپوزیتی لزوما به معنی رادارگریزی محدود نیست. کامپوزیت یعنی ترکیب. میتونه ترکیبی از آلومینیوم و فایبرگلاس باشه، یا ترکیب الیاف فیبرکربن و .... تا جایی هم که من میدونم کلا کامپوزیت ها گرون تر هستن. البته ممکنه اشتباه کنم.[/quote]
شاید من جمله بندیم خوب نبوده. مواد کامپوزیتی که از ویژگی های اون سبکی و قابلیت جذب امواج الکترومغناطیسی در طول موج های مربوط به رادارهاست. درحورد جزئیاتش زیاد اطلاع ندارم. اما قرارداد تهیه داکیومنت های تولید این نوع بدنه با دانشگاه امیرکبیر بسته شده بود و اتفاقا برخی از اون عزیزانی که در دانشگاه روی این پروژه کار کردن از دوستان بنده هم بودن. این مطلب رو هم بنده به نقل از اونها عرض کردم. از اونها جنسی خواسته شده بود که در عین مقاومت نسبتا بالا (در حد آلومینیوم) وزن بسیار پایینی هم داشته باشه و یه سری ویژگی های دیگه. البته درمورد گرون تر بودن کاملا حق با شماست و مطلقا قیمت اون با آلومینیوم یا فایبرگلاس قابل مقایسه نیست.
راستی؛ اونقدر هم بی سواد نیستم که معنی کامپوزیت رو ندونم! ناسلامتی خودم مهندسم! :winking:

[quote]پهپاد AB-3 هم همچین کوتاه برد و کم ارتفاع نیست. گرچه هنوز هم تاکتیکی محسوب میشه ولی ماندگاری متوسط داره و ارتفاع پروازی نسبتا خوب. شاید بتونه با جی پی اس تا شعاع 1000 کیلومتری هم بره و برگرده.[/quote]
[quote]خود اون رادار چیز سبکی نیست. پس بحث 50 کیلو منتفیه. بعدش چرا سامانه ی پرنده نباید با اون دوربین سازگاری داشته باشه؟ اتفاقا من حدس می زنم بیشتر سیستم های داخلی پهپاد های ما یونیفرم باشن که خیلی جنبه های مثبت داره. به علاوه ما هنوز دوربینی روی حماسه ندیدیم. اصولا ممکنه که همون دوبین شاهد رو روش بذارن.[/quote]
خوب؛ اینجا همون بحث اصلی درمورد شناسایی و اون دوربین 50 کیلویی پیش میاد.

ببینین؛ شاهد دارای یه دوربین 50 کیلوگرمیه. این دوربین تصاویری با کیفیت بسیار بالا تهیه می کنه. بنابراین، یه پردازنده نسبتا پرقدرت می خواد که این تصاویر رو پردازش و کد کنه، یه فرستنده می خواد که بتونه اون حجم بالای تصویر رو ارسال کنه، و اون فرستنده باید اونقدر پرتوان باشه که بتونه تا برد بالایی اطلاعات بفرسته.
هیچ کدوم از این ویژگی ها در پهپادهای دیگه نیست و نمی تونه باشه. کل توان موتور AB-3 (یا هر پهپادی توی این کلاس) باید صرف تامین تغذیه همون فرستنده بشه! تازه ممکنه یه چیزی هم کم بیاره! می دونین ارسال اطلاعات از 1000 کیلومتر یعنی چی؟!!! فقط رفت و برگشت نیست که بگیم طبق محاسبات ما برد این پهپاد به این حد می رسه. داده ما فقط یه سری کد کنترلی نیست که حجمی نداشته باشه. بلکه صحبت از تصاویر زنده با وضوح بسیار بالا و حدالامکان کامپرس نشده است که کل داده به مرکز ارسال بشه.
پس بحث ما فقط وزن دوربین نیست. بلکه منظور از اشاره به دوربین 50 کیلویی، ذکر این نکته است که داده ای که این دوربین بهمون میده، یه کد تغییر جهت برای پهپاد نیست که چند تا صفر و یک داشته باشه! بلکه حجم عظیمی از داده کاملا مفید و ارزشمنده و نباید بذاریم هیچ بخشی از اون داده از دست بره. بنابراین مدارات بسیار پیچیده و عظیم فرستنده و گیرنده و بخش بسیار پیچیده پردازشی برای کد گذاری تصاویر رو هم باید در نظر گرفت.

اما، حماسه در قسمت پایین بدنه زره پوشی شده و درمقابل تیرهای کالیبر پایین مقاومت خوبی داره. شکل خاص بخش پایینی این پرنده هم به همین خاطره. بنابراین، حتی اگه در ارتفاع پایین هم پرواز کنه و به سمتش تیراندازی بشه، مشکلی براش پیش نمیاد. دوربین اون نیازی نیست که پیچیده باشه و حتی خیلی به کدگذاری هم نیاز نیست. اما باید قدرت هدف گیری و قفل داشته باشه. باید بتونه روی مثلا یه تانک قفل کنه و همین حد براش کافیه. بنابراین ارسال و دریافت داده زیادی نداره و برد بالایی هم برای فرستنده نمی خواد (البته درمقایسه با شاهد عرض می کنم).

حال، جمع کردن این دو هدف در یه پهپاد (یه چیزی مثل پریدیتور) هزینه بسیار سرسام آوری داره. مثلا تهیه ماده ای که هم سبکی لازم رو داشته باشه و هم مقاومت بسیار بالا. حضور همه سیستم های فرستنده و پردازشی و ... درکنار سامانه های لازم برای شلیک موشک. همه اینها یعنی موتور قدرتمندتر هم باید به این موارد اضافه بشه. و ... .

راستی، همونطور که قبلا هم عرض کردم، زیاد هم به شرایط جنگی فکر نکنین. چون هیچ کس در شرایط جنگی (از اون نوعی که مد نظر شماست) از این پرنده ها استفاده نمی کنه. نه ما، نه امریکا و نه هیچ کس دیگه.
حداکثر عملیات شاهد در شرایط جنگی، همونطور که عرض کردم استفاده از مسیرهای تا حد امکان امن و نفوذ به خاک دشمنه و حماسه هم اصلا در اون نوع جنگ چندان کاربردی نداره. اما مثلا درمقابل گروهک های تروریستی و ... می تونن بسیار کاربردی باشن. همچنین شاهد می تونه در حفاظت از مرزها فوق العاده مفید باشه.
در کنار اون؛ اگه خاطر مبارکتون باشه بنده یه مورد رو هم عرض کردم:
رونمایی از طرح هایی که هیچ وقت عملیاتی نمیشن و وجود طرح هایی که هیچ وقت رونمایی نمیشن.

حتی ممکنه هم شاهد و هم حماسه فقط طرح های تحقیقاتی باشن که از هرکدوم یه دونه یا دوتا ساخته بشه فقط برای بررسی و مقایسه و رسیدن به بهترین طرح برای تولید نهایی.
_____________[color=#ff0000] ویرایش شده:[/color]____________
جناب [url="http://www.military.ir/forums/user/13605-commandant/"]Commandant[/url] عزیز؛ شرکت بویینگ شرکتی بزرگ و با سرمایه بسیار زیاده و مثل ما هم در وضعیتی نیست که نیازهای اساسی داشته باشه. اسپهبد عزیز هم از این منظر به قضیه نگاه می کنن که شاید هزینه زیادی میشه و بهتره این سرمایه در موارد مهم تر هزینه بشه. البته بنده فرمایش شما رو هم کاملا تایید می کنم و اتفاقا در عرایض بنده هم بود.

یا حق
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان بحث مفصلی نوشتم متاسفانه برق رفت پاک شد :-(
چکیدشو اینجا مینویسم:

برادران بحث شناسایی در شاهد شاید چندمین اولویت باشه نقش اصلی شاهد برای ما بیشتر بحث رله مخابراطی و ارتباطی جنگ الکترونیک و همینطور بحث شنود الکترونیکه که صدها مایل شاید درون خاک انجام بشه یا در دوران صلح نهایتا روی مرز!

این کار نیاز به تجهیزات خاصی داره که پهپادهایی مثل آی بی 3 یا شاهد یا مهاجر نه توان حملشون رو دارن و نه توان تغذیشون و نه توان دستیابی با ارتفاع مناسب و نه مداومت پروازی جهت انجام اینجور ماموریت!

جناب اسپهبد عزیز قانع شدید؟ ویرایش شده در توسط TALASH
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
پهپادهایی با مداومت پروازی بالا صرفا لازم نیست بالای سر دشمن بچرخن. خیلی وقتا ما نیاز به کنترل هوایی فضای داخل کشور و پشت نیروهای خودی داریم.
حالا از کنترل جابه جایی نیروها گرفته تا ارسال اطلاعات و تصویر منطقه عملیات برای فرماندهان.
لازم نیست همیشه یک پهپاد رو فرستاد رو سر دشمن.
بحث کنترل مرزها مطرح هست. لازم نیست با اشرار درگیر بشه. صرف دیده بانی کافیه. به هر حال هزینه استفاده از پهپادی که 15 ساعت مداومت پروازی داره به مراتب کمتر از پهپادی با 5 ساعت مداومت هست که باید حداقل 4 بار پرتاب بشه که با احتساب مسافت رفت و برگشتش به اندازه اون 15 ساعت کار بکنه.
به علت سقف پروازی بیشتر و دوربینهای قوی تر این نوع پهپادها هم مساحت خیلی بیشتری تحت کنترل قرار میگیره.
جدای اینکه ممکنه این پهپاد ها صرفا برای افزایش توانایی و اثبات تکنولوژی ساخته شده باشن تا در اینده بتونن با استفاده از این تجربیات، پهپادهای به مراتب بهتری بسازن. قرار نیست که خط تولید این پهپاد ها رو راه اندازی کنن و سالی 20 فروند تولید کنن
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من خودم دوباره فکر کردم
دیدم این پهباد دو ارزش دارد یکی امکان حمل بار و دیگری تجهیزات پیشرفته

حال اگر تجهیزاتش پیشرفته را کم کنیم و مخازن سوخت به آن اضافه کنیم یک پهباد سوخت رسان داریم
یا بقول دوستمان می تواند به عنوان یک واسط مخابراتی
یا وسیله جهت حمل بار در میادین خطرناک و مناطق محاصره شده استفاده شود

با هزینه کمتر خلاهایی را در کشور پر می کند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
راستی عملیات برد بلند روی آب هم فراموش نشه. مثلا چه خبر از کانال سوئز؟ الان دیگو گارسیا آب و هوا چطوره؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[url="http://www.tabnak.ir/fa/news/329954/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%E2%80%8C%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D9%87%D9%BE%D8%A7%D8%AF%E2%80%8C"]پایش هوایی مرزهای کشور ‌با پهپاد‌[/url]
[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران گفت: ما از پهپادها در امر پایش مناطق مرزی به شکل هوایی استفاده می‌کنیم و قطعاً این برنامه در آینده توسعه می‌یابد.[/size][/font][/color]
[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]سردار حسین ذوالفقاری در حاشیه مراسم معارفه فرماندهی مرزبانی استان اردبیل در گفت‌وگو با فارس، ‌اظهار داشت: اقدامات مرزبانی به ویژه در مناطق شرقی کشور در پایش زمینی و هوایی مرزها بسیار گسترده است به طوری که ما با تزریق جدیدترین و مجهزترین امکانات الکترونیکی و اپتیکی سعی می‌کنیم جلوی هرگونه ناامنی و یا تحرکات نامناسب مرزی را بگیریم.[/size][/font][/color]
[color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
وی تصریح کرد: در کنار آنها همچنان برنامه انسداد مرزی با استفاده از دیوارهای بتنی و دستگاه‌های الکترونیکی در حال انجام است که در کنار آنها از پهپادها و همچنین دستگاه‌های مجهز به فیلمبرداری هوایی استفاده می‌کنیم تا اجازه ندهیم کوچک‌ترین پرنده‌ای نیز در مرزهای کشورمان به پرواز درآمده و یا قصد تعرض به مرزهای کشورمان را داشته باشند.[/size][/font][/color]
ذوالفقاری به تغییر ساختار سازمانی مرزبانی و ضرورت بازنگری در برخی از مفاد و مبانی آن اشاره کرد و افزود: در ساختار جدید سازمان مرزبانی هم در بخش نرم‌افزاری و هم سخت‌افزاری سعی می‌کنیم امکاناتمان را به روز کنیم.[/size][/font][/color]
این مسئول در ادامه خاطر نشان کرد: در همین زمینه منشور اخلاقی مرزبانی کشور تهیه و تدوین شده تا به عنوان یک باقیات و صالحات مأموران و عوامل مرزبانی با عمل به آن بتوانند فرهنگ صحیح اسلامی و ارزشی را به نمایش بگذارند.[/size][/font][/color]
وی در ادامه سخنان خود به فعالیت‌های انجام شده در سه ماه گذشته اشاره کرد و یادآور شد: روند ما در بحث شاخص‌های امنیت مرزی روند امیدبخش و رو به افزایش است به طوریکه در سال‌های اخیر ما افزایش کنترل‌های مرزی را با هدف کاهش ناامنی و قاچاق در مناطق مرزی شاهد بودیم.[/size][/font][/color]
فرمانده مرزبانی در ادامه اضافه کرد: در همین سه ماه امسال میزان قاچاق مواد مخدر در مرزهای کشورمان 35 درصد با دستگیری‌ها و اقدامات مراقبتی کاهش یافته و یک روند صعودی را در برخورد با اشرار و قاچاقچیان شاهد بودیم.[/size][/font][/color]
ذوالفقاری از افزایش 80 درصدی کشفیات سوخت در مناطق مرزی و افزایش کشف کالاهای قاچاق به شکل نسبی در مناطق مرزی خبر داد و ادامه داد:‌ همه این موارد نشان می‌دهد که ما یک روند رو به رشد و با ثباتی را در مناطق مرزی شاهد هستیم.[/size][/font][/color]
وی بیان کرد: برنامه‌هایی همچون گروگان‌گیری، ایجاد ناامنی و اقدامات تروریستی در مناطق مرزی کشورمان کاهش یافته و به سرعت نیز این روند در حال توسعه و برنامه‌ریزی است.[/size][/font][/color]
فرمانده مرزبانی ناجا در مورد آخرین وضعیت مرزهای کشورمان گفت: تا این لحظه که از وضعیت استان‌های مرزی کشور اطلاعات کسب کردیم هیچ مورد ناامنی در کشور نداشتیم و انتخابات 24 خرداد نیز در حوزه‌های مختلف انتخاباتی در مناطق مرزی با آرامش کامل انجام شده است.[/size][/font][/color]
ذوالفقاری افزود: مناطقی که احتمال عبور افراد به شکل غیرقانونی داده می‌شد، شناسایی و نیروها در آن مستقر شدند و علاوه بر آن تمامی تجهیزات الکترونیکی و اپتیکی که از قبل آماده شده بود در مناطقی که بیشتر ضرورت داشت، به کارگیری شد.[/size][/font][/color]
به گفته این مقام انتظامی به رغم بی‌ثباتی کشورهای همسایه ایران ثبات در کشورمان بی‌نظیر است و قطعاً با انسداد مرزی و اقدامات مراقبتی و کنترلی کمترین آسیب را در این حوزه شاهد و ناظر هستیم.[/size][/font][/color][color=#000000][font=Tahoma, Arial][size=3]
[url="http://www.tabnak.ir/fa/news/329954/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%E2%80%8C%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D9%87%D9%BE%D8%A7%D8%AF"]http://www.tabnak.ir/fa/news/329954/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%E2%80%8C%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D9%87%D9%BE%D8%A7%D8%AF[/url][/size][/font][/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    1 member