MR9

" توافق هسته ای " ، جزییات ، آینده (2)

Recommended Posts

شما هم نمیخواد مثل رییس جمهور محترم و اون صدا و سیمای گل گرفته ادای پیروزها رو دربیارید

با سلام

دغدغه شما را درک می کنم جناب i-ronin با این حال ، بعید میدونم علیرغم تبلیغات رسانه ای ، کسی جرات کرده و ادعای پیروزی کرده باشد . این توافق ، یک بازی با حاصل جمع صفر هست . یعنی دو طرف از بین بد و بدتر ، " بد" را انتخاب کردند . ادامه وضعیتی که قبل از توافق وجود داشت ، برای دو طرف هرگز قابل ادامه نبود . نه ما و نه 1+5 . ما بدلیل فشارهای وارده و آنها بدلیل منافعی که سالهاست از دست داده اند .

اما نکته ماجرا اینجاست که بطور مسلم ، مجلسین دو طرف ، بطور قطع ایراداتی را براین توافق وارد می کنند و احتمالاً این مساله موجب خواهد شد که برای رفع آنها ، مجدداً مذاکره صورت گیرد . در این مدت هم ، چیزی داده نشده که شما ناراحت هستید . در حوزه روابط بین الملل ، یک امتیازی می دهید و یک امتیازی بدست خواهید آورد . نکته مهم ، متوازن بودن امتیازات هست که بدون جار و جنجال باید روی آن بحث کرد که این وظیفه ، شورای امنیت ملی و مجلس هست و رهبری هم طبق فرموده اشان ، خطوط اصلی را مشخص کردند و می کنند .

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

دغدغه شما را درک می کنم جناب i-ronin با این حال ، بعید میدونم علیرغم تبلیغات رسانه ای ، کسی جرات کرده و ادعای پیروزی کرده باشد . این توافق ، یک بازی با حاصل جمع صفر هست . یعنی دو طرف از بین بد و بدتر ، " بد" را انتخاب کردند . ادامه وضعیتی که قبل از توافق وجود داشت ، برای دو طرف هرگز قابل ادامه نبود . نه ما و نه 1+5 . ما بدلیل فشارهای وارده و آنها بدلیل منافعی که سالهاست از دست داده اند .

اما نکته ماجرا اینجاست که بطور مسلم ، مجلسین دو طرف ، بطور قطع ایراداتی را براین توافق وارد می کنند و احتمالاً این مساله موجب خواهد شد که برای رفع آنها ، مجدداً مذاکره صورت گیرد . در این مدت هم ، چیزی داده نشده که شما ناراحت هستید . در حوزه روابط بین الملل ، یک امتیازی می دهید و یک امتیازی بدست خواهید آورد . نکته مهم ، متوازن بودن امتیازات هست که بدون جار و جنجال باید روی آن بحث کرد که این وظیفه ، شورای امنیت ملی و مجلس هست و رهبری هم طبق فرموده اشان ، خطوط اصلی را مشخص کردند و می کنند .

جناب MR9 من همیشه از ادب و متانت و پاسخهای دقیق شما لذت میبرم.
اما مسئله اینه که من اساس این سیستم و علانیت رو قبول ندارم(منظورم منطق گفتار شما نیست بلکه پیشفرضهای سخن شماست)
از نظر من نمیشه با ظالم و شیطان تعامل کرد چون تنها زبانی که میفهمه زبان زور و تهدیده...

از نظر من گرگهای همچون فاییوس و کری رو باید در آنش انداخت و ژستهای ظریف برای شخص بنده مثل خنده داره...اساسا در مواجهه با ظالم چیزی به اسم منطق غلطه اما شاید این تاکتیکی از سوی ولی فقیهه برای رشد مردم که خوب و روشن بدونن آمریکا و استکبار یعنی چی! البته با صرف هزینه و عمر بسیار
  • Upvote 5
  • Downvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اما مسئله اینه که من اساس این سیستم و علانیت رو قبول ندارم(منظورم منطق گفتار شما نیست بلکه پیشفرضهای سخن شماست)
از نظر من نمیشه با ظالم و شیطان تعامل کرد چون تنها زبانی که میفهمه زبان زور و تهدیده...

از نظر من گرگهای همچون فاییوس و کری رو باید در آنش انداخت و ژستهای ظریف برای شخص بنده مثل خنده داره...اساسا در مواجهه با ظالم چیزی به اسم منطق غلطه اما شاید این تاکتیکی از سوی ولی فقیهه برای رشد مردم که خوب و روشن بدونن آمریکا و استکبار یعنی چی! البته با صرف هزینه و عمر بسیار

با سلام مجدد

یک بخشی از فرموده های شما درست هست ، با اینحال ، باید این نکته را درک کرد که ما در یک خانه ای با 191 اتاق ( بجز رژیم منفور صهیونیستی ) زندگی میکنیم و اصل نخست برای زندگی در این اتاق ، تعامل با سایر کشورها بر اساس منافع ملی ا ست . به شکل مسلم ، کسانی که نام بردید ، براساس قدرتی که دارند ، خودشون را مالک الرقاب دنیا می دانند و متاسفانه بدلایل مختلف که بیان آنها در اینجا ممکن نیست ، عقب افتادیم و به هر شکلی که شده بایداین عقب ماندگی را جبران کنیم . حالا به  نظر برخی از دوستان ، شاید اصل مذاکره با ایالات متحده ، درست نباشد ، اما وقتی رهبری ، اجازه مذاکره در حوزه هسته ای را دادند ، شاید دو منظور داشتند : ا- انجام مذاکره برای حل مسالمت آمیز و بدون هزینه های بالا 2- در صورت خلف وعده طرف مقابل ( که احتمالش هم وجود دارد ، بدلیل اظهارات نامزدهای جمهوری خواه و افراد تندرویی نظیر بولتون و ..... که نباید آن را از نظر دور داشت  ) به فرموده شما ، تبیین و روشن کردن ماهیت اصلی انها .

به نظر بنده ، امضاء این توافق ، تازه اول راه هست . نه چیزی داده شده و نه چیزی گرفته شده . تا زمانی که تحریم های اتحادیه اروپا ، آمریکا و سازمان ملل ، و سایر وعده های داده شده ، لغو نشود ، نمی شود بطور قطع اظهار نظر کرد .

در مورد قبول نداشتن هم  یک نکته ای را خدمت شما عرض کنم  :

"مصداق بارز این موضع خردمندانه ایشان در تاریخ صدر اسلام و سیره اهل بیت علیهم السلام، ماجرای «صلح حدیبیه» است. در ماجرای صلح حدیبیه ما می بینیم که دشمن قسم خورده اسلام، یعنی قریش، حریفی قدَر است که در جنگ بدر و احد و خندق نشان داده بود که هدف او براندازی اسلام است. اما در زمان حدیبیه، پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله همراه با عده زیادی از مسلمانان به قصد زیارت خانه خدا، به سوی مکّه حرکت کردند. اما قریش از ورود آنان به مکّه مکرمّه جلوگیری کرد و از قدرت خود استفاده کرد تا به مسلمانان فشار وارد کند، در حالیکه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در آن زمان که ماه حرام بود نه قصد جنگ داشت و نه در شرایط جنگ بود. و این مطلب از وضعیت ایشان و همراهانشان به وضوح نمایان بود چرا که هیچ گونه از ادوات جنگی به همراه نداشتند جز سلاحهای معمولی که هر مسافری در آن زمان برای حفظ خود به همراه می برد.

خب، در چنین شرایطی که اگر جنگی صورت می گرفت مطمئناً به ضرر اسلام تمام می شد، می بینیم که قریش حتی حاضر به مذاکره هم نبود. با اینکه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله برای اینکه به آنان اعتماد ببخشد که قصد جنگ ندارد، دستور فرمود تا مسلمانان شترهای خود را جلوی آنها آزاد کنند تا نشان دهند که قصد زیارت و قربانی نمودن در حجّ را دارند، درست مانند زمان ما. هر چقدر جمهوری اسلامی، تجهیزات هسته ای خود را در معرض چشم بازرسان بین المللی قرار داد تا اعتماد آنها را جلب نماید، ولی دشمن دست از لجاجت خود برنداشت. در زمان صلح حدیبیه نیز قریش، در ابتدا حاضر نبود تا با مسلمین کنار بیاید. اما در اثر استقامت و پایداری مسلمانان به رهبری پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله کفار مجبور گشتند تا به پای میز مذاکره آیند که حاصل آن پیمان صلحی بود که با نگاهی بر مفاد آن و نیز آنچه که به دنبال آن اتفاق افتاد می بینیم که در یکبازه زمانی بلند مدت ، منجر به فتح مکه شد .  اگرچه در این پیمان مواردی به چشم می خورد که در نگاه اول، شاید به ضرر اسلام به نظر می رسید ولی در واقع این طور نبود. "

مشخصاً اگر خلف وعده ای صورت گرفت ، همانطور که مقامات به صراحت گفتند ، همه چیز بحالت نخست خودش باز خواهد گشت . مطمئن باشید ، کسانی هم وجود دارند که حواس شان جمع هست .

پی نوشت :

اصولاً قصد مقایسه نداشتم ، اما تطبیق بازه زمانی و شرایط این دو حادثه ، منطقی ترین استدلال برای این مساله است که دیپلماسی به مانند بافتن فرش هست ، طولانی و مشکل ، اما حداقل امیدواریم که در نهایت کار خوبی درآید و منافع ملی ما ، حفظ گردد

• Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام بر دوستان عزیز یکی دو نکته هست که باید بگم

اول تقدیر و تشکر رهبر از تیم مذاکرات

http://www.asriran.com/fa/news/406039/%D8%AA%D8%B4%DA%A9%D8%B1-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%DB%8C%D9%85-%D9%85%D8%B0%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C

دوم اینکه باید دید ملت چه عکس لاعملی نشون دادن.... اینایی که میگن دادیم رفت گویا شکمشون سیر و مشکلات مردم رو نمیبینن.... واقعا ملت نیاز به باز سازی اقتصادی داشت من نمیدونم نمی دیدید فروپاشی اقتصادی رو ؟

http://www.asriran.com/fa/news/406040/%D8%AC%D8%B4%D9%86-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B9%DA%A9%D8%B3

کشش ملت هم نقریبا تموم شده بود. ببینید دوستان یه چیزایی دادیم یه چیزایی گرفنیم. شما ها گه میگید چمدنم ابنبات چوبی دادن تا اروممون کنن ایا  نبود پول و ارتباط با دنیای خارج رو نمیدیدین ؟ یه قطعه نداشتیم برا  هواپیما عوض کنیم جوون مردم بیچاره چرا باید از دست بره؟؟؟ پول نبود اوضاع جالب نبود این مردم هم 70 میلیون سلمان و ابوذر نیستن که بی پوا هم بسازن....

معلومه ما هم کوتاه اومدیم ولی فکر میکنم برای یه مدتی لازم بود تا به دشمنان نزدیک تر برسیم...

در نهایت هیچی از دست نمیدیم فقط باید یه مدتی مدارا کنیم...

ویرایش شده در توسط IRIAF
  • Upvote 9
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من یک سوال ازتون دارم ! قبل تمامی جنگ ها حضرت علی میرفت و سعی می کرد کلی با حرف و منطق جلوی کفار و خوارج و ... تا راضیشون کنه از خر شیطون پیاده بشند !

چرا حضرت علی ابتدا با منطق جلوی انواع ظالم می ایستاد ؟!

چرا پیامبر برای کشورهای اطراف نامه نگاری می کرد و باهاشون حرف میزد؟

چرا امام حسین با لشکریان یزید حرف میزد ؟!

امام حسن هم وقتی قافیه به تنگ اومد در جنگ به دنبال صلح رفت ! شاید نمی خواستند این اتفاق بیفته ولی وقتی شرایط سخت میشد ... .

پس این موضوع خنده دار نیست ! عقلانیه !

• Upvote 5
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در رابطه با بازگشت پذیری ، موسویان که نزدیک به این تیم مذاکره کننده و این دولت هست ، گفته بود ایران برای برگشتن به قبل از توافق ژنو ( اگر عقب نشینی های بعدی اتفاق نمی افتاد ) تا 7 سال زمان نیاز دارد !

آیا 7 سال زمان کوتاهی هست ؟!

تازه این فقط برای تعهدات ژنو هست و و تعهدات بعدی و به ویژه این تعهدات به اصطلاح نهایی و جمع بندی شده ، زمان را بیشتر می کند !

همینطور من در تاپیک جامع هسته ای ، مواردی مطرح کرده بودم که اینجا نقل قول می کنم ( البته یه قسمتی درباره زمان بود رو عوض کردم !

من چند صفحه قبل مصاحبه دوست شهید احمدی روشن رو قرار دادم !

http://www.military.ir/forums/topic/29181-فعالیت-هسته-ای-جمهوری-اسلامی-ایران-مذاکرات-هسته/?p=455781

در این مصاحبه اشاره های به سرنوشت زنجیره ( شرکتها ) تامین و تولید قطعات سانتريفوژ و توان و زمان بازگشت شده !

اتفاقي هم که افتاده اين است که زنجيره تامين قطعه سازي قطعات سانتريفيوژ هم از بين رفته است. يعني صدها شرکتي که در داخل کشور قطعات ماشين سانتريفيوژ مي سازند وقتي در طي يک دوره ده ساله حتي يک قطعه هم به آنها سفارش نمي دهيم اينها ورشکست مي شوند بيچاره مي شوند صنعت غني سازي را هسته اي را رها مي کنند. متعاقب آن تحقيقات براي ماشين سانتريفيوژ نيز بطور کامل از بين مي رود چون وقتي ما اجازه توليد ماشين سانتريفيوژ نداريم تحقيقات هم نمي توانيم کنيم دليلش اين است که ما نمي توانيم از يک ماشين سانتريفيوژ يک دانه توليد کنيم بگوييم تحقيقاتش کامل شده است. براي تحقيقات توليد ماشين نمي توان به توليد ده عدد اکتفا نمود. بايد حداقل هزار تا دوهزار عدد از آن ماشين بتوانيم توليد کنيم.

ما ذخاير هشت تن را در بازه زماني سال ۸۲ تا حالا توليد کرديم حالا يک مقدار هم از توليدمان برداشتيم و با آن سوخت بيست درصد توليد کرديم ولي توليد هشت تن حداقل چهار پنج سال کار دارد، به شرطي که همه ماشين هاي فعليمان را داشته باشيم و از جا نکنده باشيم و به انبار انتقال نداده باشيم و تعدادشان را به پنج هزار تا نرسانده باشيم و همه ماشين ها فعال عمل کنند. در حالي که اگر زيرساخت را کنده باشيم کلا همه چيز را از بين برديم، سه چهارسال طول مي کشد تا زيرساخت ها و ماشين ها را مجددا نصب کنيم چون اين طور نيست که همان چيزي که باز شده است دوباره به راحتي بسته شود. غير از مواردي زيادي که با باز کردن و انتقال به انبار از بين مي رود نصب مجدد آن ها دشوار است. ما زنجيره تاميني که در کارخانه توليد ماشين سانتريفيوژ داشتيم را با دستان خودمان از بين برديم. همين الان که ما ظرفيت توليد ماشين را تا ده پانزده درصد کاهش داديم بخشي از قطعه سازهاي ما از اين صنعت خارج شده اند و اگر همين ظرفيت را هم به صفر برسانيم يعني توليد ماشين سانتريفيوژ و کارخانه آن را تعطيل کنيم، از اول بايد برگرديم همان مسير سر خط هاي پر دردسر را دوباره از اول طي کنيم. يعني مسير که شهيد احمدي روشن و دو سه نفر ديگر رفتند و صنعت هسته ايران را از توليد ده بيست تا و صد تا و دويست تا نمونه ماشين سانتريفيوژ که ساخته بوديم ما را رساندند به آنجايي که سالي چند ده هزار تا مي توانستيم بسازيم.

اين اقدام هم يعني شکستن مجموعه اي از فناوري ها و محصولات و مواد اوليه مختلف در قالب يک زنجيره توليد و مديريت آن و در نهايت تجميع براي دستيابي به محصول نهايي. اين زنجيره را با بهره گيري از توان صدها توليد کننده و قطعه ساز و سازندگان تجهيزات و مواد اوليه داخلي ايجاد کردند که اينها همه براي ورود به اين سطح از فناوري، ميلياردها تومان سرمايه گذاري کرده بودند.

اين قطعه سازها که آمدند در اين فضا، مسائل امنيتي را به جان خريدند، مشکلات امنيتي را تکنولوژي بالارا با بدبختي و فلاکت آمدند ساختند و وارد اين زنجيره شدند بخاطر اعتقادي که داشتند حالا کلا همه آنها يا ورشکست مي شوند يا خيلي اگر وضعشان خوب باشد از اين صنعت خارج مي شوند. ده سال بعد ما سراغ هرکدام از اينها برويم ديگر نمي آيند در اين صنعت و ضمنا توانشان از دست رفته است تجهيزاتشان را گذاشته اند کنار، قديمي شده است تجهيزاتي که کار ما را توليد مي کردند. عملا بايد اين فرايند را از اول برويم، مسيري که اين بچه ها در سه چهار پنج سال رفتند، همان مسير را دوباره بايد از صفر برويم، با اين فرض که آن قبلي ها که يکبار توسط ما دچار اين چالش شدند ديگر بعيد است دوباره با ما همکاري کنند. قطعه ساز ما اين همه تهديد و مشکل و بدبختي و سرمايه گذاري مالي را به عهده گرفته است و اين فشار تکنولوژي را تحمل کرده است الان دوباره از اول نمي تواند شروع کند.

نيروهاي داخلي مان مي گذارند مي روند، شما هر کارخانه  اي را اگر ده سال تعطيل کنيد بعد از ده سال بخواهيد راه بيندازيد، هيچ کدام از آن کارگرها و آن امکانات نيست. آن دستگاه ها ديگر نمي تواند کار کند ضمن اينکه تکنولوژي منتظر ما نمانده از سال ۹۲ تا مثلا دوازده سال بعد منتظر ما بماند که ما دوباره برگرديم. تکنولوژي ارتقاء پيدا خواهد کرد آن هم به شدت.

بعد از .................  زنجیره تامین و تولید قطعات چه وضعیتی خواهد داشت ؟!

ما موارد مشابه در کشور داشتیم که با روبرو شدن یک صنعت با چالش ها و حتی از بین رفتن بخش قابل توجهی از آن ، زیر مجموعه ها و زنجیره تامین مواد و .... ( که سفارشاتی که دریافت می کردن به شدت کاهش پیدا می کنه و حتی شاید سفارشی دیگر برای تولید و تامین وجود نداشته باشد ! ) اگر شانس بیارن و از بین نرن ، تغییر کاربری خواهند داد تا بتوانند امرار معاش کنند !!

مثل صنعت نساجی و نساجی مازندران و مزارع کشت پنبه که بعد از گرفتار شدن نساجی مازندران در مشکلات فراوان ( و به قول برخی ورشکسته شده ! ) ، حالا کشاورزان دانه های روغنی و ... در این زمین ها کشت می کنند!

به فرض احیای نساجی مازندران ، آیا صاحبان زمین های کشاوری به راحتی حاضر خواهند بود تا ریسک کرده و دوباره مواد ( پنبه ) مورد نیاز رو تولید ( کشت ) کند ؟!؟!؟

زنجیره تامین و تولید قطعات سانتريفوژ از این مثالی که زدم به زبان ساده خیلی خیلی خیلی پیچیده تر ، پر ریسک تر و ... هست !!

• Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب آبمیوه گیر یه سوالی ذهن من رو مشغول کرده و اونم اینه که شما الان این حرف ها رو با این لحن از روی دغدغه میزنین یا فقط از روی لجبازی؟
چون تو بسیاری از حرفاتون هیچ منطقی نمیشه پیدا کرد.
  • Upvote 4
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اگه شرکتی قدرت تولید قطعات سانتریفیوژ داشته باشه وقتی بازارهای بین المللی باز بشه ، می تونه به راحتی خط تولید را با کمی تغییرات به تولید قطعات پیشرفته دیگه تبدیل کنه و کلی هم سود کنه ! اگه زمانی هم نیاز بود این قطعات رو دوباره تولید کنه ! مگه اینکه این شرکت ها دلال قطعات بوده باشند ... .

صنعت همینه ! قطعه ساز با توجه به نیاز مشتری قطعه میزنه ... . دستگاه هاشون که فقط سانتریفیوژ ساز نیست که ! :| انواع تراشکاری و فرز کاری و ...

• Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

- دوستان یکطوری صحبت میشه انگار ما تا الان هیچ رابطه و سابقه ای با آمریکا نداشتیم و حالا می خواییم ببینیم چیکار می کنن.

مگر قبلا ما مذاکره نکردی؟ مگر ماجرای مصدق نبود؟ مگر ماجرای توافق سعد آباد نبود؟

- لطفا نگید به حالت اول بر میگرده. در این مدت تحریم ها داشت کم کم شکاف بر میداشت. اگر دوباره ایران متهم و تحریم بشه به احتمال بسیار بالا وضع از الان بدتر خواهد شد. طبق سابقه آمریکا هم که سابقه طولانی در عهد شکنی و تقلب و نفاق داره سعی می کنه این کار را به احتمال ۹۹ درصد انجام بده.

- دوستان کسی جواب این مورد را نداد بنظرتون با توجه به رفتن چرخه تامین زیر دستشون کمک به جنگ اطلاعاتی سنگین در آینده نمی کنه؟

موفق باشید.

• Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام بر دوستان عزیز یکی دو نکته هست که باید بگم

اول تقدیر و تشکر رهبر از تیم مذاکرات

http://www.asriran.com/fa/news/406039/%D8%AA%D8%B4%DA%A9%D8%B1-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%DB%8C%D9%85-%D9%85%D8%B0%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C

دوم اینکه باید دید ملت چه عکس لاعملی نشون دادن.... اینایی که میگن دادیم رفت گویا شکمشون سیر و مشکلات مردم رو نمیبینن.... واقعا ملت نیاز به باز سازی اقتصادی داشت من نمیدونم نمی دیدید فروپاشی اقتصادی رو ؟

http://www.asriran.com/fa/news/406040/%D8%AC%D8%B4%D9%86-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B9%DA%A9%D8%B3

کشش ملت هم نقریبا تموم شده بود. ببینید دوستان یه چیزایی دادیم یه چیزایی گرفنیم. شما ها گه میگید چمدنم ابنبات چوبی دادن تا اروممون کنن ایا  نبود پول و ارتباط با دنیای خارج رو نمیدیدین ؟ یه قطعه نداشتیم برا  هواپیما عوض کنیم جوون مردم بیچاره چرا باید از دست بره؟؟؟ پول نبود اوضاع جالب نبود این مردم هم 70 میلیون سلمان و ابوذر نیستن که بی پوا هم بسازن....

معلومه ما هم کوتاه اومدیم ولی فکر میکنم برای یه مدتی لازم بود تا به دشمنان نزدیک تر برسیم...

در نهایت هیچی از دست نمیدیم فقط باید یه مدتی مدارا کنیم...

خوش خیالی ها همیشه منجر به شکست می شند .

• Upvote 4
  • Downvote 10

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جریان چیه ؟؟

sdfg.png

یا م. ا. و شرکاء از حسابهای مسدود اختلاس میکردن یا به ناگهان با مادر همه اختلاسها طرفیم. ظرف چند لحظه 121 میلیارد ...
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یا م. ا. و شرکاء از حسابهای مسدود اختلاس میکردن یا به ناگهان با مادر همه اختلاسها طرفیم. ظرف چند لحظه 121 میلیارد ...

این ها مال بدهیای چند کشوره ! ولی حرفی از چین و امثالهم نیست ؟! ؟؟!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

احتمالا می خوان بعضی از پول بلوکه شده در راه وطن گم کنند

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

این ها مال بدهیای چند کشوره ! ولی حرفی از چین و امثالهم نیست ؟! ؟؟!

دوست عزیز ابتدا میزان بدهی خارجی کشور رو چک کنید بعد این ادعا رو مطرح ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.