Recommended Posts

[quote][quote][quote][quote] http://gallery.military.ir/albums/userpics/sayad-1.jpg [/quote]
پوستر بالايي كاتالوگ صادراتي اين موشك هست؟ يعني ما به درجه اي از توليد رسيديم كه حتي ميتونيم به غير از نيازهاي داخل صادرات اين نوع موشك رو هم داشته باشيم؟[/quote]

دست کم گرفتی داداش.ایرونی تو دنیا لنگه نداره.ایران تا حالا از هرچی که دانش ساختش رو داره به تعداد زیاد ساخته،بجز یکی دو مورد که یا نیاز به تعداد زیادش نبوده یا یکم گرونه.موشک سطح به سطح و نفربر و خیلی چیزهای دیگه رو که صادر میکردیم.اونها سیستمهای تهاجمی بودن،اینکه سیستم تدافعی هست.[/quote]
حالا این موشک به کیا فروخته میشه :lol:[/quote]

اینش دیگه بماند. :|

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب Guardian مطمئنيد كه اين پوستر صادراتيه اين موشكه؟ چون من انگليسيم خوب نيست و نتونستم بخونم ...... شايد پوستر معرفي خصوصيات اين موشك باشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بله صادراتی هست ... اما به کدوم کشور ها فقط خدا میدونه ! .. (شاید یک سری کشور آمریکای جنوبی و آفریقایی) ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فقط وجود يك پوستر به معنيه صادراتي بودن يا صادر شدن موشك يا محصول نيست !
كلا در اين صنايع اين گونه پوستر ها براي تمامي محصولات در اختيار توليد ميشه . و تقريبا همشون هم با همين طرحو رنگ و الگوي كلي طراحي شده اند . و به نظر من بيشتر يه جور مستند سازي و ايجاد زمينه معرفيه ... شايد براي صادرات ...
ولي وجودش دليل بر اين نيست تا به حال صادر شده !
اون كشور هاي آمريكاي جنوبي هم به جنسهاي خيلي بهتري دسترسي دارن !‌ خيالتون راحت !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اي کاش اين رو حداقل با سوخت جامد را مينداختن .راستي علت استفاده از سوخت مايع چيه ?در حالي که فکر کنم الان تمام موشک هاي پدافند دنيا سوخت جامدن ? اين بايد قبل از شليک سوخت بهش تزريق بشه, تازه فکر نکنم بشه سوخت رو براي مدت زياد توش نگه داشت اگه شليک نشه بايد مجددا خالي بشه ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اي کاش اين رو حداقل با سوخت جامد را مينداختن .راستي علت استفاده از سوخت مايع چيه ?در حالي که فکر کنم الان تمام موشک هاي پدافند دنيا سوخت جامدن ? اين بايد قبل از شليک سوخت بهش تزريق بشه, تازه فکر نکنم بشه سوخت رو براي مدت زياد توش نگه داشت اگه شليک نشه بايد مجددا خالي بشه ...[/quote]

البته این اصطلاحا از نوع Storable Liquid Propellant هست و اوضاع انقدر درام نیست که لازم باشه در زمان های کوتاه مثلا قبل از لانچ آماده باشه، مثلا اگه اشتباه نکنم الان هیدرازین و نیتروژن تتروکسید این خصوصیات رو دارن به عنوان سوخت Storable مایع

اما به هر حال سوخت مایع معایب دیگری هم داره خصوصا برای پدافند هوایی، و اگه موتور این موشک با موتور سوخت جامد مدرنی جایگزین میشد شاید این موشک رو میشد به لحاظ برد جایگزین موشکی مثل اس 200 کرد. ولی اینجا بحث هزینه هست ( هم هزینه کمتر موتورهای سوخت مایع و هم هزینه طراحی و ساخت یک موتور سوخت جامد جدید) و دیگه اینکه اگه قرار باشه یک موتور جامد برای این موشک طراحی کنیم خوب چرا به یکباره موتوری برای موشکی با سازه ای مدرن تر و کوچکتر طراحی نکنیم.(کاری که شاید در پروژه اس 300 بومی در حال انچام باشه).

مگر اینکه امکان تبدیل ارزان قیمت یک موتور سوخت مایع به سوخت جامد باشه که نمی دونم تا چه حد امکان پذیره با توجه به تغییر خواص مکانیک سیالاتی مواد و خصوصیات دیگری مثلا چگالی انرژی اون ها که همه در طراحی تجهیزات تاثیر میذاره.

مسئله ای که در مورد تجهیزات پدافندی ما برای من مسئله هست اینه که اغلب تولیدات داخلی حتی اگه متحرک باشند ،خود کششی نیستند، باز خود کششی نیستند ( احتمالا مهترین دلیلش هزینه هست) ولی با توجه به نوع تهدیدات ما به گمان این قضیه برای ما خیلی مزیت باشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]

این موشک با ارتقای راداری و الکترونیکی واقعا موشک خوبی میشه
نکته ای که هست اینه که موشک سام 2 حدود 50 کیلومتر بردشه و موشک صیاد 1 حدود 70 کیلومتر ( البته با محاسبات ابراهیم جان) پس در این صورت تغییراتی کرده!

[/quote]
برد موشک صیاد-1 به طور رسمی 50 کیلومتر ذکر شده و شرایطی که Worior گفت مثلا در [b]خط سیر مستقیم[/b] اونهم به شرط اینکه بعد از اتمام احتراق بوستر موشک به حد اکثر سرعت خودش یعنی 1200 متر بر ثانیه برسه که گمان نمی کنم این اتفاق صد در صد بیفته تازه . هر چند زمان اتمام احتراق سوخت هم به معنای نقطه پایان برد موشک نیست.
تازه این ملاحظات و محاسبات برای حداکثر برد موشک بود اگه مثلا در ارتفاع بالا هدف مانور هم داشته و موشک نیاز با مانور داشته باشه که این برد کمتر هم خواهد شد.
البته عنوان نمونه صادراتی چینی که گویا صیاد 1 هم از روی اون ساخته شده HQ-2J هست که بیشترین برد در اچ کیو ها رو یعنی 50 کیلومتر رو داره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]

این موشک با ارتقای راداری و الکترونیکی واقعا موشک خوبی میشه
نکته ای که هست اینه که موشک سام 2 حدود 50 کیلومتر بردشه و موشک صیاد 1 حدود 70 کیلومتر ( البته با محاسبات ابراهیم جان) پس در این صورت تغییراتی کرده!

[/quote]
برد موشک صیاد-1 به طور رسمی 50 کیلومتر ذکر شده و شرایطی که Worior گفت مثلا در [b]خط سیر مستقیم[/b] اونهم به شرط اینکه بعد از اتمام احتراق بوستر موشک به حد اکثر سرعت خودش یعنی 1200 متر بر ثانیه برسه که گمان نمی کنم این اتفاق صد در صد بیفته تازه . هر چند زمان اتمام احتراق سوخت هم به معنای نقطه پایان برد موشک نیست.
تازه این ملاحظات و محاسبات برای حداکثر برد موشک بود اگه مثلا در ارتفاع بالا هدف مانور هم داشته و موشک نیاز با مانور داشته باشه که این برد کمتر هم خواهد شد.
البته عنوان نمونه صادراتی چینی که گویا صیاد 1 هم از روی اون ساخته شده HQ-2J هست که بیشترین برد در اچ کیو ها رو یعنی 50 کیلومتر رو داره.[/quote]

خوب منظور اينه كه 50 كيلومتر نميرسه يا در بهترين شرايط ميرسه يا برد علمي است نه عملي ؟ كدومش؟
ژ

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
خوب منظور اينه كه 50 كيلومتر نميرسه يا در بهترين شرايط ميرسه يا برد علمي است نه عملي ؟ كدومش؟
ژ[/quote]

صحبتهای من مربوط به برد 70 کیلومتری بود که دوستمون مطرح کردن، که تصور من اینه که این برد رو نداره و در این برد قابل استفاده نیست.

در 50 کیلومتر برد رسمی معرفی شده برای صیاد 1 هست مطمئنا باید برد عملی باشه که به طور رسمی معرفی میشه ولی این بدان معنا نیست که اپراتور ها به محض اینکه هدف به برد 50 کیلومتری رسید بدون توجه به شرایط هدف و ارتفاع اون دیگه اقدام به شلیک موشک کنن و خیالشون راحت باشه که همون درصد احتمال اصابت به هدفی که در مثلا 20 کیلومتری وجود داره در 50 کیلومتری هم امکن پذیر هست.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یه مورد دیگه به گفته اقا سعید رو یادم رفت بگم که ایشون گفتن که موشک تا جایی با موتور روشن حکت میکنه و بعد موتور خاموش و به طرف هدف شیجه میره من باید بگم که گفته شده که زمان سوختن موتور موشک هاوک در حدود 80 ثانیه است اگر سرعت موشک رو در حدود 600 متر در نظر بگیریم با این حساب برد این موشک میشه 48 ک م تازه این سرعت میتونه بالای 2 ماخ باشه و اگر اون رو 3 ماخ در نظر بگیریم یعنی 1000 متر در ثانیه در این حالت برد این موشک میشه 80 ک م پس من نتیجه میگیرم موشک فقط در زمان روشن بودن موتور موشک ارزش عملیاتی داره وگرنه اگر موتور خاموش بشه به سرعت سرعت موشک افت میکنه و اگر هدف کوچکترین تغییر مکانی داشته باشه موشک با موتور خاموش با چند مانور به حالت استال میرسه و دیگه توان خودش رو برای رسیدن به هدف از دست میده بلکه موشک باید در طی همین 80 ثانیه به دف برسه و اگر زودتر که چه بهتر چون اگر هدف مانور هم بده موشک می تونه با توان خیلی بالا اون رو دنبال کنه و اگر برخورد مستقیم هم نداشته باشه بتونه با فیوز مجاورتی که در عکس های موشک شاهین مشهود هست هدف رو بزنه.

و اما در مورد این دو سامانه سامانه هاوک سامانه میانبرد موفقی در جهان و ایران خودمون بوده مخصوصا در زمان جنگ و برای ساخت موشک یک مورد بدنه اون هست این نوع بدنه در کلاس موشک هاوک تا سرعتهای چند ماخ فکر می کنم 4 یا 5 با اون سیستم بالک و حرکتی جوابگو هست پس سرمایه گذاری روی طراحی و تغییر خط تولید و... برای ما بصرفه نبوده و همون طرح موشک هاوک برای شاهین پایه قرار گرفته.
اما عمده تغییرات در این سیستم روی بخشهای داخلی اون اعمال شده مثل تغییر رادار اون با نوع ارایه فازی ، تعبیه فیوزهای مجاورتی و الکترونیک پروازی جدید ، تغییر وخت برای ایحاد توان بیشت (فراموش نکنیم سوخت این موشک در چندین دهه پیش ساخته شده و الان در این زمینه ما پیشرفتهای زیادی در سطح دنیا و ایران خودمون داشتیم یادم می اد یکی از مسئولین دانشگاهی ما می گفت ما برای راه اندازی رشته مهندسی شیمی در یک دانشگاه هیچ مشکلی نداشتیم چون در این زمینه کمبود نیروی متخصص نداریم) و تغییر موتور اون هست ؛ نهایتا با این تغییرات و سر جنگی قویتر ما با تغییر سوخت و موتور بدون دست زدن به بدنه و با استفاده از تجهیزات الکترونیکی جدید که باطبع اندازه کوچکتری هم دارن تونستن سوخت بیشتر و قویتری با موتوری بهینه و کم مصرفتر کار گذاشته و موشکی با همون اندازه ولی برد بیشتر بسازن و سرعت هم فکر می کنم تغییر محسوسی داشته.
اما در مورد سیستم اس 300 باید بگم شکی نیست این سیستم طرح پایه اون مثل شاهین که از روی هاوک بوده از روی اس 300 روسیه بوده حالا اینکه چه جوری کاری نداریم اما با شناختی که من از نیروی انسانی ایران دارم به شما قول میدم این نمونه رو بعد از چند سال از نوع روسیش بهتر بسازن.
و منظور از بومی و ایرانی هم این هست که ما به جایی رسیدیم که ازش با تکیه بر توان و خط تولید داخلی بسازیم نه چیز دیگه ای.
این رو هم اضافه کنم سردار شمخانی در مورد سامانه اس 300 گفت بود ما تنها عاملی که باعث تفکر خرید این سامانه شد بحث زمان بود ما در عرض چند سال می تونستیم این قلم رو در داخل کشور تولید کنیم ولی نمی تونستیم این چند سال فضای خالی این زمان رو پر کنیم به همین دلیل تصمیم گرفتیم تعدادی بخریم و همزمان روی اون طرح ساخت هم کار کنیم.
حال چندین سال از اون طرح می گزره و حتما ما در پروژه ساخت به جایی رسیدیم که تولید انبوه رو شروع کنیم.
اینم اضافه کنم از قبل خبرهایی در مورد برد موشک شاهین حدود 80 ک م بود فکر می کنم درست باشه اگر این باشه هواپیمای هدف تا بخواد به محل سامانه برسه ممکن سامانه چند بار طرف شلیک کنه.
ما تجربه افایش برد تور با عدم تغییر بدنه رو هم داریم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=justify]رادار متعلق به سامانه پدافند هوایی برد بلند ساخت ایران با موفقیت آزمایش شد.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، رادار یکی از مهمترین اجزای سامانه های پدافندی محسوب می شود که این مسأله در سیستم های موشکی برد بلند از اهمیت دوچندانی برخوردار است.
با توجه به نیاز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای در اختیار داشتن سیستم های پدافندی برد بلند، طی چند سال اخیر برنامه ریزی مفصلی در این خصوص انجام شده و اجزای مختلف آن توسط کارشناسان و متخصصان پدافند هوایی طراحی و ساخته شده است که یکی از اجزای مهم آن یک رادار با قابلیت پوشش ارتفاعات بالای جوی است.
این رادار کاملا بومی بوده و می تواند در کنار دیگر سیستم های موجود در شبکه راداری کشور همچون نبو، کاستا و مطلع الفجر،‌ قدرت بیشتری را به چرخه پدافندی کشور بیافزاید.
هم اکنون سامانه هایی چون اس200 و صیاد برای مقابله با تهدید ارتفاع بالا در اختیار یگان های پدافندی کشورمان قرار دارد و به گفته امیر خلبان احمد میقانی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص)، مراحل طراحی و ساخت سامانه‌ای توانمند‌تر از اس 300 نیز در حال انجام است.

لينك خبر : http://www.mashreghnews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=14829[/align]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خبرهای نظامی مشرق را باید جدی تر گرفت،به نظر دقیقتر میان...

حالا به نظر شما این رادار چه راداری است؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
و البته برخی اشتباهات رایج مصطلح در بخشهای نظامی سایر خبرگزاریها را هم نداره و به نظر تخصصی تر به این بخش میپردازه...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.