امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

جدای از اقدامات گروه های آشوبگر هدایت شده از خارج که در این چند روز انجام گرفت، یکی از اقدامات خوب اجرای مانور اینترنت ملی بود که اتفاق افتاد و باید گفت عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. در این زمینه چند نکته به نظر من می رسد که آنها را بیان می کنم.

یکی از مواردی که به نظر من میرسه اینه که وقتی دستور ping رو سایت google.com اجرای می کنی، دستور می تونه آدرس آی پی سایت رو برگردونه ولی پکیج های ارسالی بر نمی گردند. تبدیل آدرس سایت به آی پی توسط DNS انجام میشه، اینکه آدرس آی پی سایت گوگل بر می گرده به نظر من معنی اش این هست که ما روی یک شبکه اینترانت داخلی با یک سرور نام (name server) جدا نیستیم، چون این سرور نام هرچی هست آدرس آی پی گوگل (و سایر سایت های خارجی) رو داره، خوب حالا سوالی که پیش میاد اینه که آیا ما به جای شبکه اینترانت ملی الان روی همان شبکه اینترنت هستیم و فقط دسترسی به خارج قطع شده؟ و اگر اینطور هست این کار به چه صورت انجام شده؟ آیا یک لیست سفید وجود داره که اجازه عبور پکیج ها از سایت های تعیین شده داخلی را می دهد و سایر درخواست ها را بلوکه می کند؟ چیزی که شک من رو تقویت کرده اینه که با دنبال کردن مسیر پکیج ها با اجرای دستور tracert روی سایت google.com دیدم که پکیج ها تا بخشی از مسیر رو می روند و پاسخ برمیگردانند از یک جا به بعد دیگر پاسخ بر نمی گردد، که به نظرم نشانه وجود چنین سیستمی است. و اگر چنین سیستمی برقراره سوال دیگری که پیش میاد اینه که عملکرد چند روز اخیر سایت های داخلی آیا می تواند واقعا نشان دهنده عملکرد خوب آنها در مواقع بحران باشد، چون ممکن است سرورهای سایت ها الان در خارج باشند و فقط شبکه اجازه ارسال در خواست ها به این سرورها را می دهد.

در آخر باید بگم که اطلاعات من درباره شبکه اصلا کامل نیست و ممکن است چیزهایی که نوشتم درست نباشد و به خاطر عدم دسترسی به گوگل نتوانستم اطلاعات کاملی درباره چگونگی عملکرد شبکه و این دستورات برای صحت سنجی مطالبی که نوشتم پیدا کنم، خوشحال می شوم دوستانی که تخصص دارند نظر بدهند.

• Upvote 2
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
9 hours قبل , arminheidari گفت:

رفتن مزیت خودش رو داره و زحمت و درد خودش رو 

موندن هم همینطور 

بدبخت اونه که تو فکر اونور باشه و اینجا مونده باشه

----------------

جدا از هر بحثی شبکه های مجازی میتونن فشار برای شفاف سازی رو بیشتر بکنن و مقابل فساد بایستن 

یه روزی نه چندان دور شفاف سازی خیلی از بحث های فساد رو رفع میکنه 

همون راهی که آمریکا رفت رو ما هم باید بریم و به طبعش دردش رو هم بکشیم 

فرق ارتش صفوی با ارتشی که عثمانی ، ازبک ها ، افغان ها ، هندی ها را در هم کوبید ، « نادرقلی » بود ،

اینکه شما هم به سبک این افراد معلوم الحال در قدرت خیلی راحت می خواید ملت رو از کشور بیرون کنید ، جای تأسف دارد ....

اصولا مزیت ایران ( اگه مزیتی باشه ) اینه که ملت به صورت خودخوان به اینترنت  world wide web  وصل می شدن و چیزی یاد می گرفتن و بعد به کشور سود می رساندند وگرنه از نظام آموزشی کشور پر حوزه ی انفورماتیک ما خروجی نداریم .....

الان شما امکان ایجاد یک پروژه ساده ی نمای وب سایت رو هم نداری چن هم vue هم react و هم  angular نیازبهاتصال به مخزن های کد وکتابخانه ،npm دارند ... برنامه های .net نیاز به اتصال به nuwget دارند ، برنامه های اندروید نیاز به gradle build  دارند ....

شما می خواید اینده صنعت ناخوش نرم افزار ایران مه تشکیل شده از مشتی برنامه نویس ناراضی که با مشکلاتی مثل کمی حقوق ، نداشتن امنیت شغلی ، ساعت کاری زیاد ، ندادن دستمزدها ، فشار کاری شدید ، فشار عوض شدن تکنولوژی ها به صورت مداوم و از همه مهم تر فشار تحریم های اعمالی رو به رو هست رو با این کار نابود کنید .....

همین حالا شرکت بنده بالای ۶ماه هست دنبال نیرو می گرده که بتونه با ddd  ، cqrs , event sourcing تحت پلتفرم .net برای یک سازمان حکومتی کد بزنه که پیدا نمیشه ....

یکی هم که پیدا شد روز دوم حراست سازمان اومد ازش مدارکش رو خواست ، همون روز گفت کار دارم و رفت و دیگه برنگشت ...‌

شما هم مثل همون مشتی تصمیم گیر نه علم کافی دارید نه خرد و فروتنی کافی که بخواید در مورد نتایج تصمیم فکر کنید ...

خیلی صریح عرض می کنم که در مبحث امنیت سایبری ، متخصصین شبکه ما کتی توان حلوگیری از به رورچچچچچچچچگ روز رسانی ویندوز رو هم ندارنذ و تا زمانی مه سخاچ

• Upvote 4
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
8 hours قبل , SardarJangal گفت:

یکی از مواردی که به نظر من میرسه اینه که وقتی دستور ping رو سایت google.com اجرای می کنی، دستور می تونه آدرس آی پی سایت رو برگردونه ولی پکیج های ارسالی بر نمی گردند. تبدیل آدرس سایت به آی پی توسط DNS انجام میشه ...

سلام

احتمالا از کش isp استفاده می کند .  

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
14 hours قبل , Ghalam گفت:

فرق ارتش صفوی با ارتشی که عثمانی ، ازبک ها ، افغان ها ، هندی ها را در هم کوبید ، « نادرقلی » بود ،

اینکه شما هم به سبک این افراد معلوم الحال در قدرت خیلی راحت می خواید ملت رو از کشور بیرون کنید ، جای تأسف دارد ....

اصولا مزیت ایران ( اگه مزیتی باشه ) اینه که ملت به صورت خودخوان به اینترنت  world wide web  وصل می شدن و چیزی یاد می گرفتن و بعد به کشور سود می رساندند وگرنه از نظام آموزشی کشور پر حوزه ی انفورماتیک ما خروجی نداریم .....

الان شما امکان ایجاد یک پروژه ساده ی نمای وب سایت رو هم نداری چن هم vue هم react و هم  angular نیازبهاتصال به مخزن های کد وکتابخانه ،npm دارند ... برنامه های .net نیاز به اتصال به nuwget دارند ، برنامه های اندروید نیاز به gradle build  دارند ....

شما می خواید اینده صنعت ناخوش نرم افزار ایران مه تشکیل شده از مشتی برنامه نویس ناراضی که با مشکلاتی مثل کمی حقوق ، نداشتن امنیت شغلی ، ساعت کاری زیاد ، ندادن دستمزدها ، فشار کاری شدید ، فشار عوض شدن تکنولوژی ها به صورت مداوم و از همه مهم تر فشار تحریم های اعمالی رو به رو هست رو با این کار نابود کنید .....

همین حالا شرکت بنده بالای ۶ماه هست دنبال نیرو می گرده که بتونه با ddd  ، cqrs , event sourcing تحت پلتفرم .net برای یک سازمان حکومتی کد بزنه که پیدا نمیشه ....

یکی هم که پیدا شد روز دوم حراست سازمان اومد ازش مدارکش رو خواست ، همون روز گفت کار دارم و رفت و دیگه برنگشت ...‌

شما هم مثل همون مشتی تصمیم گیر نه علم کافی دارید نه خرد و فروتنی کافی که بخواید در مورد نتایج تصمیم فکر کنید ...

خیلی صریح عرض می کنم که در مبحث امنیت سایبری ، متخصصین شبکه ما کتی توان حلوگیری از به رورچچچچچچچچگ روز رسانی ویندوز رو هم ندارنذ و تا زمانی مه سخاچ

امروز رفتم خونه یکی از فامیل ها و از قضا بی بی س ی و ایران اینتر  نشنال دیدم 

اولین نظرم این بود که بوی کباب شنیدن و با حرص و طمع داشتن از اعتراضات صحبت می کردن و اعتراضات پشت سفارت ایران رو نشون میدادن 

تصاویری هم از درگیری ها نشون میدادن و طوری ارائه می دادن که بیشتر تحریک کننده بود تا بیانگر وضعیت

با فامیلمون که صحبت کردم گفت این تصاویر رو چند روزه دارن پخش میکنن و تکراری هست 

با چیزی که من دیدم یک تهاجم تبلیغاتی شدید علیه کشور درست کردن و قطع اینترنت و فعال کردن اینترنت داخلی کاملا منطقی بود 

--------------

کسی رو از مملکت بیرون نکردم

وضع من هم مثل بقیه مردم هست و فشار اقتصادی روی من هم هست 

روزهایی هست که دست خالی خونه میام و شرمنده خونه میشم 

می دونم 6 ماه حقوق نگرفتن یعنی چی

ولی می دونم که تو بی امنیتی اصلاح شرایطی صورت نمیگیرد و گرگ های گرسنه اماده پاره کردن ایران هستن

توی فساد و مشکلات مدیریتی کشور هم بحث زیاد هست و جای دفاع نیست 

اما در مورد مشکلات قطع اینترنت 

حقیقت اینه که امروز یک هشدار بود به زیرساخت هایی که کامل نشده است 

اینکه در خصوص اینترنت منابع اینترنتی و بانک اطلاعات کافی نداریم و مهمتر از همه موتور جستجو نداریم

برای مثال خودم خیلی از کارهام رو متوقف کردم بخاطر از کار افتادن ایمیل ها 

در مورد شرایط اقتصادی هم کم کاری گذشته و تکیه بر خام فروشی مشکل ماست 

الان صنایع نیشکر خوزستان ملاث رو مفت به ترکیه میفروشن و ترکیه ام دی اف و الکل به ما چند برابر میفروشه 

الان کلی خروجی ها از صنایع داریم که منابع بلقوه کار و تولید هستن ولی ... 

نفتی که میخواهیم صادر کنیم باید امروز در پالایشگاه ها تصفیه می کردیم و در داخل مصرف می کردیم ولی ... 

جای بحث نیست ولی نباید خیلی چیزها رو قاطی کرد چون آخر سر خسته می شیم و احساس نمیذاره همه داستان رو ببینیم 

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم