برترین های انجمن

 1. Ghalam

  Ghalam

  Members


  • امتیاز

   4

  • تعداد محتوا

   591


 2. Skyhawk

  • امتیاز

   3

  • تعداد محتوا

   5,778


 3. ghiam

  ghiam

  Members


  • امتیاز

   3

  • تعداد محتوا

   43


 4. Lord-Soldier

  • امتیاز

   2

  • تعداد محتوا

   947ارسال های محبوب

Showing content with the highest reputation on جمعه, 6 اردیبهشت 1398 در همه مناطق

 1. 4 پسندیده شده
  چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی .... دقیقا سناریوی لیبی و عراق رو دارند تکرار می کنند .... تنها راه نجات اینه که با انجام حرکات رادیکال از زمین بازی اونها بیایم بیرون ... البته بندگان خدایی غرورشون اجازه نمی ده اشتباهاتشون رو بپذیرند ....
 2. 2 پسندیده شده
  البته در یک جنگ که فعلا معلوم نیست طرفین کدام کشور یا کشورها هستند، هردو مورد ضروریه و اصولا با توجه به خطرات و تهدیدات باید راهکار بررسی بشه ولی شاید بخاطر عدم تناسب امکانات و میل به جنگ نامتقارن ، نیروی هوایی تا حدود زیادی نادیده گرفته شده. این امر باعث میشه ما همیشه یک گام از طرف مقابل عقب تر باشیم و فرصت پاسخ دهی داشته باشیم تا اقدام پیشگیرانه ( درست مثل اقدام پیشگیرانه و کوبنده اسرائیل در جنگ 6 روزه) بخاطر همین حداقل 80 فروند جنگنده سوخو 30 یا سوخو 35 میتونه توان مارو برای پایداری در مقابل خیلی تهدیدات بالا ببره. این امر بخاطر پایداری در مقابل ویران شدن زیر ساخت ها و ساختارهای پدافندی ایه که میتونن خط مکمل یا بعدی مقاومت در مقابل یک تهاجم باشند گزینه خوبیه. ترکیب امکانات تدافعی با تهاجمی می تونه نقش زیادی در پیشگیری از یک جنگ قریب الوقوع بگیره. به نظرم مقادیر کافی ای از سوخو 30 در نقش بازدارنده و بالا برنده هزینه برای طرف شروع کننده یک جنگ نقش خوبی داره و در عرصه جنگ چه سوخو 30 و چه تعداد قابل توجهی زیر دریایی با امکانات مناسب می تونه در کم کردن فشار جنگ بر آسمان و زمین ما و کشاندن جنگ به زمین و آسمان حریف ( درست مثل تقابل هراکلیوس با خسروپرویز که نبرد رو به آسیا کشوند) نقش موثری داشته باشه. بخصوص اگه طرف نزاع یک کشور و تقریبا با پتانسیل و ارتشی شبیه ما باشه این امر در برهم زدن تمرکز این کشور بر تهاجم و از بین بردن زیرساخت ها و عوامل پدافندی میتونه موثر باشه.
 3. 2 پسندیده شده
  در این صورت سوال شما بالانس نیست و کفه ترازو به شدت به سمت جنگنده می چرخد قیمت زیردریایی رو 1 میلیارد دلار در نظر بگیریم، 5 تاش میشه 5 میلیارد تسلیحات متعارف زیادی هم برای زیردریایی وجود نداره، نهایتا موشک کروز و اژدر و مین. قیمت جنگنده را بین 100 الی 200 میلیون دلار در نظر بگیریم 80 جنگنده 8 الی 16 میلیارد دلار میشه. برای این جنگنده ها میشه صدها میلیارد دلار تسلیحات سفارش داد طبعا مشخصه که کدوم کارآیی بیشتری داره. چه در جنگ و چه در بازدارندگی. لذا به نظرم اگر میخواید سوال بالانس باشه باید محدودیت بودجه بذارید.
 4. 1 پسندیده شده
  سلام با اجازه شما من فعلا وارد اصل سوال تان نمی شوم و یک مورد دیگر را بیان می کنم تا دیگر دوستان نظر خود را بگویند . با توجه به اینکه کشور ایران کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها در سال 1982 را تنها امضا کرده و به صورت کامل نپذیرفته است درباره کشورهایی که این کنوانسیون را نپذیرفته اند می تواند حق عبور بی ضرر Innocent passage را قائل شود (یعنی نباید صلح و امنیت و ... کشور ساحلی به خطر بیفتد) . در اینصورت کشتی های جنگی و ... تنها با اجازه دولت ایران حق عبور از آب های سرزمینی ما را دارند . نکته مهم این است که آمریکا هنوز این کنوانسیون را نپذیرفته و حتی آن را امضا هم نکرده است . امارات هم مانند ما تنها آن را امضا کرده است . در اینصورت کشور ساحلی این حق را دارد که برای بررسی این موضوع نظارت ضروری خود را اعمال کند . در این حال ما سه حالت برای کشورهای دیگر داریم . کشورهایی که کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها را پذیرفته اند کشورهایی که مثل ما تنها آن را امضا کرده اند کشورهایی که آن را نپذیرفته اند تا وقتی که ما امضا خود را پس نگرفته ایم در قبال دو گروه اول تعهدات بیشتری را باید قائل شویم و اگر امضای خود را پس بگیریم دو گروه اول برای ما مانند گروه سوم خواهند بود . پی نوشت 1 - فکر کنم ناخواسته جواب سوالتان را هم از منظر خودم دادم . پی نوشت 2 - موارد ذکر شده تنها برداشت یک فرد عادی (منظور خودم هستم) از قوانین بین المللی است و تحلیل ارائه شده چندان دقیق نمی باشد. پی نوشت 3 - همیشه در قوانین نقص هایی وجود دارد که می توان از آنها سوء استفاده کرد . در این حالت هر کس دقیق تر و باهوش تر عمل نماید بیشتر بهره خواهد برد .
 5. 1 پسندیده شده
  با سلام به دوستان عزیز. به دلیل اینکه به کامپیوتر دسترسی ندارم برام سخته با عکس براتون توضیح بدم. نکته ای که تقریبا از چشم همه دور مونده اینه که هوانیروز داره کبرا های نان تاو رو با اپتیک تجهیز میکنه، اینو میشه به راحتی فهمید که تاو کبرا ها دست نخورده موندن و داره تجهیز کبرا های نان تاو به اپتیک انجام میشه. اگر به عکس ها نگاه کنید سر بالچه های تاو کبرا ها بزرگتر هست، و نان تاو ها کوچک تر. حرکت خوبیه اما امیدوارم اپتیک بهتر و قوی تری روی کبرا ها قرار بگیره و برنامه ای هم برای تاو کبرا ها داشته باشن. همینطور بهتره برنامه ای برای تعویض بالچه ها و تقویت اونها و همینطور اضافه کردن مخزن سوخت تطبیقی هم تدوین بشه و عمل کنن بهش. البته این در کنار رفتن به سمت توسعه بالگرد تهاجمی قوی تر و با قابلیت های بیشتر باید انجام بشه. ان شا الله فرصت کنم مطالب دیگه ای هم برای بحث کردن دارم.
 6. 1 پسندیده شده
  جنگنده سوخو ۳۴ رو انتخاب میکردم یه هواپیمای مولتی رو با توان درگیری هوایی بالا و قابلیت تهاجم زمینی زیاد و برد انتقالی طولانی واین چند منظوره بودن هزینه های عملیاتی ما پایین میاره و میتونه جای سوخو۲۴و فانتوم و اف۱۴ها رو بگیره و کلا با همین سوخو۳۴ها پایگاههامون رو تجهیز کنیم
 7. 1 پسندیده شده
  سلام و عرض ادب خدمت دوستان امروز خبری مبنی بر رونمایی از ۳ موشک جدید برای ارتقای توان آتش کبراهای هوانیروز بود که با همکاری وزارت دفاع و جهاد خودکفایی هوانیروز ارتش انجام شده بود . ۱_ موشک حیدر بدنه ی آن یک مقداری ( زیادی ) به لحاظ ظاهری شبیه به هل فایر بود ، البته به جز قسمت جستجوگر آن که به نظر براساس حسگر مادون قرمز بود . برد آن بین ۸ تا ۱۲ کیلومتر عنوان شد ، ماموریت تعریف شده برای آن هم ضد زره ، ادوات و تجمعات . http://s8.picofile.com/file/8358545742/موشک_حیدر.jpg ۲_ موشک قمربنی هاشم ظاهر این موشک نیز یک مقداری ( کم ) شبیه به موشک برد کوتاه و هوا به هوای سایدوایندر بود ، البته سطوح آیرودینامیکی آن کاملا" با سایدوایندر تفاوت داشت ، ماموریت آن ضد زره و برد آن را بیش از ۸ کیلومتر عنوان کردند . http://s8.picofile.com/file/8358545776/موشک_قمربنی_هاشم.jpg ۳_ موشک هوا پایه ی دهلاویه موشک ضد زره و سوار بر پرتو لیزر دهلاویه ( کورنت ) معرف حضور دوستان است . ایشان بر هوا پایه کردن آن و امکان نصب ۸ فروند را در هر بالگرد را توضیح دادند . ماموریت آن هم ضد زره و با قابلیت نفوذ در ۱۲۰۰ میلیمتر زره ( همگن نورد شده ). البته این موشک لانچر جالب و جدیدی هم داشت که اشاره ای به آن نشد و همچنین اشاره ای شد به انجام تست های زمینی آن . http://s8.picofile.com/file/8358545784/موشک_دهلاویه_۱.jpg http://s9.picofile.com/file/8358545792/موشک_دهلاویه_۲.jpg و در پایان فیلم رونمایی https://www.yjc.ir/fa/news/6910876/رونمایی-از-سه-موشک-حیدر-قمر-بنی-هاشم-و-هواپایه-دهلاویه-توسط-هوانیروز-فیلم پ ن : مطمعنا" نوشته ی حقیر خالی از اشکال نیست و اگر دوستان مطلع تر ، توضیحات و یا اطلاعات بیشتری داشتند بفرمایند تا همه بهره مند شویم . شاید در گفته ی عزیزان مشکلی مشاهده شود ، خیلی سخت نگیریم که همه انسانیم و ...
 8. 1 پسندیده شده
  شما نمی فرمایید که چگونه ما از ساخت جنگنده نسل سوم و بدون گزارندن مراحل دیگر یکدفعه یک جهش انجام بدیم و بریم نسل 6 بسازیم. شما می فرمایید نسل 6 قابلیت های جنگنده نسل 5 رو داره و فراتر از اون. خب آیا نیرو هوایی ما درکی از نسل 5 داره (نسل پنجی که غولهای هوایی دنیا مانند آمریکا و روسیه هنوز در ساخت و رفع عیوبش مشکل دارند). در ضمن شما از کدوم پیشرفت در ساخت موشک های هوا به هوا صحبت می کنید. اگر منظورتون فکور هست که اول فکور 450 کیلوگرم وزن داره و هیچ پهپادی تو ایران توانایی حمل این وزن رو نداره نه تنها از نظر وزن بلکه ابعاد اون هم مشکل زاست. شاهد129 میتونه اونو حمل کنه یا در محفظه ی داخلی سلاح سیمرغ جای میگیره. اگر موشک هوا به هوای دیگری مد نظر شماست خب بفرمایید. البته پی ال7 وجود داره که فقط تونستیم سیستم اپتیک جدید براش بذاریم. حالا این موشک نیاز به رادار داره که خودش یک چالش بزرگتره. همه ی اینها حل بشه پیشران رو چگونه حل می کنید؟ توجه کنید هنوز موتور جت RD-33 به ثمر ننشسته چه برسه به موتور توربوفن برای یک جنگنده نیمه سنگین. شما در مورد ایده ای صحبت می کنید که توش هزاران اما و اگر وجود داره و حتی در صورت اطمینان صد در صدی ساخت و تولید انبوه آن، رسیدن به فناوریش حداقل 10-15 سال طول میشکه در صورتی که ما همین الان نیاز به جنگنده داریم نه 15 سال بعد. شما به طور عملی نمی فرمایید که با استفاده از پهپاد و هوش مصنوعی و هدایت رادارهای زمینی چگونه بتونیم آواکس ها یا تانکرها و یا هواپیماهای حمل نیروی دشمن رو هدف قرار بدیم. در نظر داشته باشید که در شرایط فعلی تنها پهپادی که میتونه با استفاده از خلبان خودکار به عملیات بپردازه و در برد بالا بتونه از موشک هوا به هوا استفاده کنه پهپاد کرار (پهپاد هدف پدافند آمریکا) با برد 1000 کیلومتر هست. حالا این پهپاد چگونه میتونه خطوط لجستیکی که در صورت نیاز بیش از هزار کیلومتر از مرزهای ما دور هستن و با چندین فروند جنگنده اسکورت میشن رو هدف قرار بده؟
 9. 1 پسندیده شده
  البته فیلمهایی از شاهد در سوریه موجود هست که حتی علیه زرهی داعش از بمب استفاده می کنه نه موشک در صورتی که قطعا نیروی بکارگیرنده از آگاهی داره در عملیات گشت زنی با تانک هم روبرو خواهد شد اما باز هم موشک بارگذاری نمیکنه. علی الحساب شاهد 129 تا الان به طور عملیاتی (بنا به تصاویر) از موشک استفاده نکرده. در نهایت توانایی استفاده از موشک رو نه میشه رد کرد نه اثبات. در مورد اویونیک طبق برخی اخبار این تجهیزاتی که الان در کابین کوثر به کار رفته نتیجه همکاری ما با چین در پروژه توسعه اویونیک اف 5 در دهه 80 هست گرچه الان تونستیم خودمون تولید کنیم. فعلا در مورد سرعت و ارتفاع پروازی کوثر هم باید صبر کرد. این مورد رو نمیشه با گفته فرمانده نیروی زمینی ارتش مقایسه کرد چرا که اولین فرمانده زرهی سپاه هم که مستقیما با تشکیل نیروی زرهی سپاه و تعمیر نفربرها و تانک ها سرو کار داشت بی ام پی رو پی ام پی تلفظ می کنه. در ضمن صحبت فرمانده نیروی هوایی یک اشتباه لفظی نیست بلکه صراحتا اعداد رو کاملا متفاوت بیان میکنه. بله در مورد شاهد 191 حرف شما صحیحه. اما الغرض باز هم با ساخت یک جنگنده نسل و 6 و 7 دهه ها فاصله داریم. باز هم ممنون بابت تذکراتتون.
 10. 1 پسندیده شده
  من صورت جلسه مذاکرات رو ندارم که در اختیارتون قرار بدم، اما اینو در نظر داشته باشید که انعقاد توافق وابسته به رضایت ایران بود و روسیه و چین هم با ایران بودند. بذارید یک فکت دیگه در اختیارتو بذارم این بخشی از گفته ظریف در مجلسه: "این نخستین بار در تاریخ شورای امنیت است که کشور هدف در تدوین قطعنامه مورد مشورت و مذاکره قرار گرفته و چنین اقدامی در تاریخ شورای امنیت سابقه ندارد" یعنی پیش نویس قطعنامه ای که فروش سلاح رو محدود کرده و بکارگیری موشک بالستیک رو ممنوع کرده با نظارت طرف ایرانی تدوین شده! و برای دومین بار پس از قطعنامه۵۹۸ ما یک قطعنامه شورای امنیت رو پذیرفتیم! مسئله اینه که چرا توانمندی امنیت آفرین که میتونست مانع از وقوع جنگ بشه به سادگی و در ازای هیچ از بین رفت و به جاش تحریم تسلیحاتی در همان زمان لغو نشد در حالی که ما تعهداتمون رو در مدت بسیار کوتاهی انجام دادیم! اصلا فرض کنیم که ما قرار نبود سلاح بسازیم، اما اون چیزی که داشتیم ارزش معامله رو نداشت؟آیا در واقعیت تغییری ایجاد میشه؟ ما از تهدیدات موجود صحبت می کنیم نه از ده یا بیست سال دیگه الان اون چیزی که رفع تهدید میکنه داشتن توانمندی ساخت سلاح هسته ای در کوتاه مدت(مثلا یک ماه)هست یا داشتن نیروی هوایی توانمند در کنار نیروی موشکی و پدافند هوایی برای ممانعت از تصرف آسمان کشور که بدون رفع تحریم و تامین این تجهیزات ما توانمندی بالقوه خودمون رو با دست خودمون از بین بردیم! حالا دیگه نمیگم در سایر حوزه ها(زرهی و دریایی و...)هم باید نوسازی صورت میگرفت، با رفع تحریم و تضمین دستیابی به ذخایر ارزی بلوکه شده(همان ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار)و پول فروش نفت برای خرید تسلیحات. کسانی که مدال گرفتن و بعدش هم پست های بالاتر، ظاهرا به این مسائل واقف نبودن! شخصا تا حدودی با برنامه نویسی آشنایی دارم، به همین خاطر میدونم وقتی از نسل پنج یا بالاتر صحبت میشه یعنی چی! حتی اویونیک چنین هواگردی خیلی دستنیافتنی نیست اما برنامه نویسیش ممکنه ده سال زمان نیاز داشته باشه! با هزینه زیاد! و الا شما فکر میکنی مشکل در بدنه و اندازه هست؟ همین آرکیو اگر دو برابر بشه میتونه سلاح هوا به هوا هم حمل کنه، پیشرانش هم از داخل قابل تامینه. اما بازهم تاکید میکنم، الان رو ببینید نه فردایی رو که ممکنه نباشه!
 11. 1 پسندیده شده
  در مورد جنگنده های نسل ششم و هفتم. این ایده‌ی خیلی خوبیه اما توضیح ندادید که ما با کدوم زیرساخت میخوایم بریم سراغ نسل 6 و 7. ما تازه بعد از بیش از 20 سال کار بر روی اف 5 تونستیم یک فروند کوثر رو تولید کنیم با اویونیک چینی و همون موتور جی 85. کوثری که شما پروازش رو مشاهده کردید از موتور اوج استفاده نمی کرد چرا که این پیشران هنوز در مراحل تست قرار داره. ما نتونستیم تکنولوژی ساده ترین موتور جت که مربوط به بیش از 60 سال قبل هست رو به دست بیاریم حالا چطور میخوایم به سمت طراحی موتورهای بروز مانند اف 100 قدم برداریم. حتی به دلیل سنگینی سازه کوثر عملکرد (سرعت و ارتفاع) این جنگنده پایین تر از اف 5 هست. اما در زمینه پهپادی بازهم مشکل بزرگ ما بحث پیشران هست توجه کنید که هنوز نتونستیم یک پیشران بومی برای شاهد 129 توسعه بدیم و موتور فعلی بعد از مدتی استفاده دچار لرزشهایی میشه که روی کیفیت تصویربرداری شاهد 129 تاثیر میذاره. با اینکه سالهاست ام کیو 1 رو در اختیار داریم اما سرعت پیشرفت شاهد129 بسیار کند بوده. (تازه اواخر سال گذشته تونستیم شاهد رو به سطح ام کیو 1 برسونیم).در همین مورد شاهد129 فقط میتونیم از بمب استفاده کنیم و شاهد توانایی استفاده از موشک رو نداره. غالبا نحوه تولید و توسعه یک محصول در ایران به اینگونه هست که ما یک محصول خارجی رو به دست میاریم و با بررسی و مطالعه اون به سمت ساخت نمونه ایرانی میریم به طور قطع این روش برای ما روش درستیه ولی ما که میخوایم نسل 6 و 7 رو بسازیم تجربه ساخت جنگنده نداریم یعنی نه رادار نه پیشران نه موشک های هوا به هوا و ... مثل آرکیو یا ام کیو1 هم که نسخه ای از یک جنگنده نسل 6 و 7 نداریم (اصلا تعریف جنگنده نسل 7 چی هست آیا غربی که به دنبال طراحی نسل 6 هست تونسته تعریفی از نسل 7 ارائه بده) پس چطوری میخوایم محصولی رو تولید کنیم که نه میدونیم چی هست و نه امکاناتش رو داریم. بال پرنده های ما هم به همین شکل هستند. ما آرکیو رو به دست آوردیم و سعی کردیم از روش کپی کنیم. اگر توجه کرده باشید ما تقریبا توانایی هیچ تغییری در بدنه آرکیو نداریم. در صورتی که میشد قسمت زیرین سیمرغ رو مانند بی 2 اسپریت دارای انحنا ساخت که بشه تعداد بیشتری سدید حمل کرد یا حتی بمب های سنگین تر اما این کار انجام نشده. در همین رزمایش پهپادی اخیر معلوم شد که نتونستیم پهپادهای بال پرنده خودمون رو مجهز به خلبان خودکار کنیم و باید تا رسیدن به هدف، توسط کنترل زمینی به عملیات بپردازن. هدف تخریب دستاوردها نیروهای نظامی کشور نیست بلکه باید مطابق با توان این نیرو ازش انتظار داشته باشیم و گرنه در بلندمدت باعث ناامیدیمون میشه. درباره بحث زدن لجستیک دشمن هم چند روز پیش در بروزرسانی بحث مفصلی انجام شد. ما موشک باران پایگاه های هوایی آمریکا در کشورهای همسایه فقط یک فشار به اون وارد می کنیم و باعث میشه دشمن از تعداد بیشتری جنگنده و سوخترسان برای عملیات های هوایی استفاده کنه. قسمت تلخ ماجرا اینه با نیروی هوایی فعلی حتی امکان یک درصد موفقیت برای هدف قرار دادن آواکس ها تانکرها و خطوط لجستیک دشمن در آسمان کشورهای همسایه رو نداریم. هیچ نیروی پهپادی فعلی ما قادر به نا امن کردن خطوط لجستیک دشمن نیست.
 12. 1 پسندیده شده
  اونهایی که مذاکرات رو پی گیری می کردند و شب ها بیدار بودند یادشونه که سر این موضوع اختلافی ایجاد شد و حتی لاوروف در نشست خبری حاضر نشد.(اگر قانع نشدی همون متنی رو که گذاشتم سرچ کنید) ظاهرا شما به نوشته بنده دقت نکردید، کسی تردیدی نداشت که ایران سلاح هسته ای نداره و سلاح هم نخواهد ساخت اما هزاران کیلوگرم اورانیوم غنی شده و هزاران سانتریفیوژ در حال کار داشت(همچنین مرکز غنی سازی زیر زمینی فردو و برنامه ساخت نمونه های مشابه)، در حالی که سوخت نیروگاه بوشهر توسط روسیه تامین میشد! این ظرفیت در کنار موشک های آماده و برنامه ماهواره بر سوخت جامد، یعنی داشتن توانمندی بالقوه ساخت سلاح در مدت بسیار کوتاه که جنگ و غلبه بر چنین کشوری(در کنار موقعیت جغرافیایی و...)عملا منتفیه! خرید سلاح خیال نبود اگر اصولی مذاکره میشد و ارزش داشته ها رو می دانستیم. آمریکا و هم پیمانانشون برای چی با غنی سازی در ایران مخالفت میکردن؟ برای اینکه برق تولید نکنه یا اینکه چون بازدارندگی ایجاد میکرد؟ در اشل بزرگتر یک بهانه هم بود برای تقابل با دشمنشون. وقتی این بازدارندگی رو از بین بردیم نباید تحریم فروش تسلیحات متعارف هم زمان رفع میشد؟ الانم‌ فرض کنیم که ترامپ تعلل کرد یا ما یه توانمندی خاصی نمایش دادیم که تا انتخابات ۲۰۲۰ جنگ نشد و فرضا ترامپ شکست خورد و دمکرات ها پیروز شدند، فکر می کنید نمیان بگن که برجام از لحاظ حقوقی ملغی شده، دیدید ترامپ چه دیوانه ای بود و چقدر سختی کشیدید؟ پس بیایید توافق جدید انجام بدیم با عقب نشینی های جدید(همان خواسته های ترامپ)از سوی ایران! یعنی اجرای یک سیاست به دو روش مختلف. موعد پایان توافق برجام، ده بیست یا اصلا سی سال، برای ما زمان زیادیه اما برای نظام حاکمیتی آمریکا و انگلیس و دیگران با اون سابقه ای که دارن، زمان بسیار کوتاهی هست. اینهمه تلاش برای ده یا چند ده سال تعلیق برنامه هسته ای؟ آخرش که چی؟ چه نتیجه ای داره؟ اونها پیش از توافق داشتند با توافقی که براش مذاکره میکردند روی تضعیف و فروپاشی یا حمله به ایران کار می کردند. و ما... الان من و شما بیاییم روی ساخت جنگنده بدون سرنشین نسل شش و هفت صحبت کنیم که چی بشه؟ در حالی که در خود آمریکا و اروپا هم همچین چیزی وجود نداره! چیزی که پیش نیازش(علاوه بر داشتن امکانات ساخت یک هواپیمای رزمی نسل چهار و پنج)داشتن دانش و صنعت الکترونیک سطح بالاست تا میلیون ها خط کد سیستم عامل، هوش مصنوعی، کد نویسی خود سنسورها و تاکتیک ها و تکنیک های جنگ هوایی و... رو یکجا پردازش کنه! یعنی چند تا سیستم کامپیوتر آرکیو۱۷۰ در یک پهپادی که ابعادش حدودا دو سه برابر اونه! حالا جالب اینه که کد نویسی اف۳۵ و پکفا هم هنوز تکمیل نشده اونطور که من اطلاع دارم! یعنی جنگنده لایتینینگ۲ تحت توسعه و ناقص وارد خدمت یوساف شده. کمی منطقی باشیم‌. من خودم پیشنهاد ارتقای صاعقه دادم، از قاهر دفاع کردم و دو تا تاپیک براش نوشتم، در همین انجمن برای مقابله با هواگردهای لجستیک و جمع آوری اطلاعات دشمن و ناوهاش طرح دادم، هنوز هم همون نظرات رو دارم اما انتظاراتمون باید با واقعیات تطابق داشته باشند. پوزش اگر کمی تند بود. ولی واقعیته
 13. 1 پسندیده شده
  به یاد دارم زمانی که توافق هسته ای منعقد شد و پس از اون قطعنامه ۲۲۳۱ صادر شد، بنده با توجه به ممنوع کردن فروش سلاح به ایران تا ۵ سال و ممنوع کردن تست و پرتاب موشک بالستیک تا هشت سال و همچنین گرفتن بازدارندگی مبتنی بر قرار گرفتن در آستانه ساخت سلاح هسته ای(بر اساس داشتن ذخایر اورانیوم غنی شده و چندین هزار سانتریفیوژ و موشک های بالستیک با توانایی پذیرش کلاهک نامتعارف) گفتم که برنامه آمریکا و غربی ها اینه که در کمتر از ۵ سال به ایران حمله کنند، الان می بینیم که همه چی برای چنین رخدادی آماده شده و همه از احتمال جنگ صحبت می کنند! در حالی که در اون سالها خیلی ها بدون دقت در متن توافق نامه و قطعنامه خوشحالی می کردند و بعضا هم با خیالات خرید صدها فروند سوخو۳۰ و... خوش بودند! غافل از اینکه ما به ازای دادن امتیاز رفع نگرانی دشمن(احتمال ساخت سلاح)به صورت نقدی دریافت نشده بود! سر گی لاوروف: " ما و چین می خواستیم تحریم های تسلیحاتی لغو شود، اما علیرغم حمایت ما، خود تیم ایرانی موافقت کردند که تحریم ها تا ۵ سال ادامه یابد! در نهایت، همکاران ایرانی ما که طبیعتا در این مورد تصمیم گیرنده اصلی بودند، موافقت کردند که در این مورد معامله کنند. طبیعتا ما و چین با توجه به اینکه ایران با آن موافق بود، از آن حمایت کردیم. در این دوره، تسلیحاتی که به ایران داده می شود باید تحت نظارت شورای امنیت سازمان ملل باشد." پ.ن: نیروی موشکی رو هم با برجام ۲(برای دادن امتیازات برجام۱)می خواستند از ایران بگیرند که موفق نشدند.
 14. 0 پسندیده شده
  برادر من شما اهل کل من بیسواد اما مواردی که گفتی خوبه اما اصل کار موتور هست توان بالگرد که عملا هیچی فقط حرف حرف... موتور اصل کار هست قلب نه بالگرد بلکه همه تجهیزات. باید بالگرد توان داشته باشه بتونه حمل کنه مثلا دوتا موشک که بدرد بالگرد در نبردهای امروزی نمیخوره ..................... **کسی هست در مورد استتارجدید این بالگردها که اول از اصفهان رونمایی شد توضیح منطقی داشته باشه( نه از نوع توضیحات دشمن شکن امیر حیدری در صدا سیما!!!!!!!!!!!!) **این تجهیزات میتونه کمک مناسبی برای هوانیروز ناتوان ایران (در برابر ترکیه امارات عربستان و دور نیست روزی افغانستان هم اضافه بشه!)باشه بخصوص اون حیدر. راستی چرا جدیدا هرچی رونمایی میشه تو نزاجا یه اسم حیدر توش هست؟؟؟؟ انشاالله که ربطی به فرمانده نزاجا نداره؟ (اگه دقت کنید از نفربر تا موشک جدیدا اسمشو میزارن حیدر!)
 15. 0 پسندیده شده
  فعلا اوجب واجبات وجود چند اسکاندران جنگنده چند منظوره نسل 4 با توان حمل مقدار بالایی تسلیحات و برد عملیاتی قابل توجه است ( مثل سوخو 30)، جنگنده نسل 6 و 7 پیشکش!
 16. -1 پسندیده شده
  به نام خدا سردار سلامی با شروع طوفانی سردار سلامی گفت:ما باید قلمرو و اقتدارمان را از منطقه به جهان گسترش دهیم تا نقطه امنی برای دشمن در سراسر جهان وجود نداشته باشد. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/02/04/1996427/سردار-سلامی-دوران-سردارجعفری-دوران-طلایی-سپاه-است
 17. -1 پسندیده شده
  به نام خدا امیر حیدری چند روز قبل از رژه ارتش گفت تا سال آینده تانک کرار با کمک وزارت دفاع تولید انبوه می شود. این هم عکسش http://www.banbak.com/tank-karrar/ لینک خبر https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/01/26/1989938/امیر-حیدری-خبر-داد-تولید-انبوه-تانک-کرار-در-سال-جاری