Crash

Army
 • تعداد محتوا

  544
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  27

تمامی ارسال های Crash

 1. سامانه LMADIS در تنگه هرمز مناشقه جدید در تنگه هرمز بین نیروهای ایرانی و آمریکایی به خاطر ورود کشتی تهاجم آبی-خاکی uss boxer و ادعایی آمریکای ها در مورد انهدام یک پهپاد ایرانی بوجود آمده است. جدا از بحث اینکه آیا نیروهای امریکایی توانسته اند یک پهپاد ایرانی را درتنگه هرمز منهدم کنند. موضوع مطرح شده این هست که کدام سامانه پدافندی کشتی uss boxer توانایی شناسایی پهپاد ایرانی دارد. یکی از گزینه های پیش رو سامانه LMADIS است. سامانه LMADIS، سامانه شناسایی و مقابل با پهپاد ها است. تصاویر منتشر شده از کشتی uss boxer نشان می دهد در جلوی عرشه این کشتی یک سامانه LMADIS قرار دارد و سامانه اصلی در شناسایی پهپاد ایرانی تلقی میشود.سامانه LMADIS به راحتی می تواند پهپاد ها بسیار کوچک را شناسایی کند و در صورت لزوم با کمک اخلاگرها پهپادها را نابود کند. علاوه بر سامانه ضد پهپادی LMADIS کشتی uss boxer برای مقابله با قایق های تندرو نیز به نظر آماده می رسد. بر روی عرشه این کشتی یک دستگاه خودرو زرهی lav-25 مستقر شده است که با توپ 25 میلیمتری خود می تواند با قایق های تندرو مقابل نمایید. سامانه LMADIS بر روی عرشه کشتی uss boxer سامانه LMADIS بر روی عرشه کشتی uss Kearsarge در تاریخ 7 می 2019 در تنگه هرمز قرار گیری خودرو زرهی lav-25 بر روی عرشه uss boxer برای مقابله با قایق های تندرو توضیحات بیشتر درمورد سامانه LMADIS :
 2. نفربر زرهی الفهد تروریست های ارتش آزاد سوریه یک نفربر زرهی ساخت خود را به نمایش گذاشتند. گفته می شود این نفربر زرهی با الهام از خودورهای زرهی ارتش ترکیه ساخته شده است. منابع ارتش آزاد سوریه می گویند سرعت این نفربر زرهی 4x4 در زمین های صاف 80 کیلومتر در ساعت و در زمین های ناهموار 30 کیلومتر برساعت می باشد. نفربر الفهد به ترتیب 6 متر، 3متر و 1/75 متر طول، ارتفاع و عرض دارد. این نفربر زرهی توانایی جابه جایی 10 نفر را دارد. سرنشین ها می توانند از طریق یک درب هیدرولیکی که در عقب نفربر تعبیه شده است وارد و یا از نفربر خارج شوند. الفهد مجهز به یک جایگاه سلاح کنترل از راه دور است. همچنین سرنشین ها می توانند برای تبادل آتش از 7 درگاه آتش تعبیه شده در این نفربر استفاده کنند. الفهد مجهز به شیشه های ضد گلوله، سیستم های مخابراتی، وینچ، توری های فلزی برای مقابله با راکت های ضد زره و مقاوم در برابر انفجار مین است. در حقیقت به نظر می رسد نفربر الفهد با الگو برداری ابتدای از روی امرپ ترکی Kirpi-1 ساخته شده است.(سمت راست نفربر الفهد تروریست های ارتش آزاد-سمت چپ امرپ ترکی Kirpi-1)
 3. تحویل اولین سری بوکسر ها به نیروهای مسلح لیتوانی به شکل رسمی دو دستگاه خودرو رزمی پیاده نظام بوکسر در تاریخ 9 ژوئیه 2019 به نیروهای مسلح لیتوانی تحویل داده شد. در این مراسم وزیر دفاع ملی لیتوانی گفت:" این یکی از پروژهای بلندپروازانه برای ارتقاء نیروهای مسلح لیتوانی در سال های اخیر است، که به تامین امنیت لیتوانی برای چندین دهه آینده کمک خواهد کرد." مدیر اجرایی OCCAR نیز در سخنرانی خود گفت:" تحویل دو دستگاه خودرو رزمی VILKAS ، نقطه عطفی برای نیروهای مسلح لیتوانی و همچنین OCCAR است. که نشان دهنده سطح حمایت این سازمان از کشورهای عضو یا کشورهای مشارکت کننده برنامه OCCAR می باشد. چنین برنامه های به طور مستقیم از چالش های امنیتی و دفاعی لیتوانی و در عین حال اروپا و ناتو حمایت می کند. " OCCAR یا سازمان همکاری های رزمی مشترک یک سازمان بین دولتی های اروپایی است که برنامه های مربوط به تامین تسلیحات مشترک را بین کشورهای اروپایی تسهیل و مدیریت می کند. تحویل اولین سری خودرو های رزمی بوکسر با حضور مسئولین لیتوانی و مدیر اجرایی OCCAR مدل خودرو رزمی بوکسر تحویل به لیتوانی با نام VILKAS شناخته می شود. خودروی رزمی پیاده نظام VILKAS به برجک رزمی بدون سرنشین Samson MK II ساخت صنایع اسرائیلی رافائل مجهز است. این برجک رزمی با توپ 30 میلیمتری MK44S و مسلسل هم محور 7.62 میلی متری مسلح شده است. علاوه بر این برجک رزمی به موشک های ضد زره Spike LR نیز مجهز است. OCCAR وظیفه دارد 88 دستگاه خودروی رزمی پیاده نظام VILKAS در 4 نسخه مختلف را تا پایان سال 2021 به لیتوانی تحویل دهد. خودورهای رزمی بوکسر لیتوانی به خاطر تغییرات اعمال شده در آنها برای تامین نیاز های لیتوانی به شکل اختصاصی با نام VILKAS شناخته می شوند.
 4. سیستم توپخانه ای 120 میلیمتری Magnolia براساس تصویر منتشر شده توسط شرکت روسی اورال واگن زاوود این شرکت در نظر دارد یک سیستم توپخانه ای خودکششی 120 میلیمتری جدید با نام Magnolia را توسعه بدهد. این سیستم توپخانه ای براساس خودرو ترابری DT-30PM ساخته شده است.بعد از سوار کردن سیستم های پدافندی Pantsir-SA و TOR-M2DT بر روی خودروی DT-30PM برای استفاده در مناطق قطبی، این بار از خودروی DT-30PM به عنوان یک سیستم توپخانه ای برای مناطق قطبی استفاده خواهدشد. قابلیت تحرکی بالای خودرو ترابری DT-30PM موجب می شود در مناطق قطبی عملکردی مناسبی داشته باشد. سیستم توپخانه ای Magnolia دارای دو بخش است قسمت جلو بخش اصلی خودرو که محل قرارگیری راننده و بخش فرماندهی است و بخش دوم قسمت حمل بار است که سیستم توپخانه ای در این بخش قرار دارد. به نظر می رسد سیستم توپخانه ای Magnolia از برجک سیستم توپخانه ای خودکششی 2S31 Vena بهره می گیرد. 2S31 Vena مجهز به توپ 120 میلیمتری 2A80 هست. برجک 2S31 Vena قابلیت گردش کامل 360 درجه در حالت افقی و گردش عمودی -4 درجه تا 80 درجه را دارد.حداکثر برد Magnolia حدود 10 کیلومتر و نرخ آتش آن 10 گلوله در دقیقه است. این سیستم توپخانه ای می تواند 80 گلوله را به شکل دخیره در داخل خود نگه دارد. برجک سیستم Magnolia به نارنجک اندازهای دودزا 81 میلیمتری برای حفاظت خود مجهز است.به نظر می رسد توسعه سیستم توپخانه ای Magnolia به لطف قابلیت های تحرکی DT-30PM و قدرت آتش توپ توپ 120 میلیمتری 2A80 در قابلیت های تهاجمی و تدافعی روسیه در مناطق قطبی اثر گذار خواهد بود. سیستم های پدافندی Pantsir-SA و TOR-M2DT سوار بر خودرو ترابری DT-30PM سیستم توپخانه ای خودکششی 2S31 Vena تست آتش سیستم توپخانه ای Magnolia
 5. تانک پل گذار MTU-2020 برای نخستین بار ارتش روسیه جدیدترین نمونه تانک پل گذار خود را در نمایشگاه Army 2019 به نمایش گذاشت. این تانک پل گذار با نام MTU-2020 شناخته می شود.MTU-2020 براساس تانک T-90A ساخته شده است با این تفاوت که در نمونه تانک پل گذار MTU-2020 به شاسی یک چرخ اضافه شده است. در نتیجه تعداد چرخ ها در تانک پل گذار به 7 عدد می رسد و طول شاسی بزرگتر از شاسی تانک T-90 می باشد.. حداکثر سرعت این تانک پل گذار 60 کیلومتر بر ساعت است که به این معنی است که پل اضافه شده به شاسی تانک، اثری بر سرعت نگذاشته است. پل MTU-2020 ساخته شده از فولاد کامپوزیت است. طول و عرض آن به ترتیب 27 متر و 4.60 متر است. حداکثر وزن قابل عبور از روی پل 60 تن می باشد. وزن کل این تانک پل گذار 58.5 تن می باشد. برای راه اندازی MTU-2020 تنها به خدمه نیاز است هچنین خدمه می تواند به شکل کنترل از راه دور عملیات پل گذاری را انجام دهند. برای حفاظت هر چه بیشتر تانک پل گذار آن را مجهز به چند سری نارنجک انداز دود زا در اطراف بدنه و سینه شاسی کرده اند. کارشناسان نظامی روسیه متقعداند ساخت این تانک پل گذار جدید برای همراهی نسل جدید خودروهای زرهی ارتش روسیه مانند پلتفرم آرماتا گزینه قابل اعتمادی خواهد بود. برای حفاظت کناره شاسی یک زره غیر واکنشی جدید برای این تانک پل گذار در نظر گرفته شده است. بخش جلویی تانک پل گذار که محل قرار گیری خدمه است. در بخش سینه تانک پل گذار چند سری نارنجک دود زا تعبیه شده است. دوربین های بخش عقبی تانک پل گذار MTU-2020 برای هدایت کنترل از راه دور - یک سری دوربین دیگر نیز در بخش جلوی MTU-2020 تعیبه شده است.
 6. بروز رسانی تی-72 بی1 بعد از ارائه یک بسته حفاظتی برای تانک های تی-72 بی3 در سال 2016 به نظر می رسد این بروز رسانی برای تانک تی-72 بی 1 نیز در نظر گرفته شده است. همانند بروز رسانی تی-72 بی3 در مدل بی -1 با حذف جعبه تجهیزات که در اطراف برجک قرار داشت زره های واکنشی جدید نصب شد. این زره های واکنشی برای حفاظت کنارهای برجک استفاده می شود. همچنین در پشت برجک ودر بخش پشت شاسی(برای حفاظت ازپیشرانه) زره های قفسی نصب شده است. برخلاف تی-72 بی -3 که در بخش کناره شاسی از زره های جدید بهره میگرد در مدل تی-72 بی 1 از همان زره های کنتاکت -1 استفاده شده است.زره های واکنشی برجک و سینه تانک نیز از همان زره های واکنشی کنتاکت-1 باقی مانده اند. زره های کنتاکت -1 در شرایط نبرد امروزی در برابر تهدیدات ضد زره ناکافی است و مشخص نیست ارائه چنین بسته ارتفاء برای تی-72 بی 1 بدون ارتقاء زره های واکنشی کنتاکت -1 چه هدفی را دنبال میکند. نمونه بروز رسانی تی-72 بی3 مدل 2016
 7. رزمایش عبور از رود دانوب بخشی از رزمایش مشترک Saber Guardian 19 عبور نیروهای ناتو از رود دانوب است. رود دانوب یکی از طولانی ترین رودخانه های اروپا است. در این تمرین، ترکیبی از نیروها حضور داشتند. در حقیقت این تمرین همکاری گسترده بین نیروهای هوایی، دریایی و زمینی نیروهای آمریکایی و رومانیایی بود. در جریان این رزمایش تانک های آبرامز مجهز به تروفی شرکت داشتند که با کمک نیروهای مهندسی از رود دانوب عبور داده شدند.
 8. استفاده گسترده از تسلیحات ضد زره در جنگ های داخلی سوریه وعراق، جنگ داخلی اوکراین، جنگ 2006 لبنان و جنگ 2014 غزه نشان می دهد راکت های ضد زره و موشک های هدایت شونده صحنه نبرد ها را عوض کرده اند و واحدهای زرهی/مکانیزه را در معرض خطری جدی قرار داده اند. تسلیحاتی همانند راکت های ضد زره به علت قیمت ارزان و نیاز به آموزش کمتر، به وفور در اختیار تروریست ها و نیروهای چریکی قرار دارند. موشک های ضد زره با دقت و نفوذ بالای که دارند می توانند از فواصل دور خطر جدی برای خودروهای زرهی حتی پیشرفته ترین تانک های غربی به حساب بیایند.در نتیجه مقامات و سیاست گذاران دفاعی ایالات متحده امریکا، از جمله کنگره در این مورد نگران هستند. از طرفی تجارب واحدهای زرهی ارتش اسرائیل در درگیری های سال 2006 لبنان و سال 2014 غزه، در کنار فعالیت های نظامی روسیه خصوصا در اروپای شرقی به عنوان یک کاتالیزور باعث شده است تا ارتش آمریکا به سرعت به دنبال یک راه حل برای افزایش بقای خودروهای رزمی در میدان نبرد باشد. تسلیحات ضد زره در انواع مختلف به شکل گسترده و فرآگیری در میدان های نبرد در حال استفاده هستند و بقای نیروهای زرهی را به خطر انداخته اند. لحظاتی قبل از برخورد موشک های ضد زره داعش به تانک های آبرامز عراقی در نبرد 2006 که نیروهای اسرائیلی به لبنان حمله ور شدند. نیروهای حزب الله با استفاده از راکت های ضد زره و موشک های هدایت شونده توانستند حملات زمینی و پیشروی نیروهای زرهی ارتش اسرائیلی را به باور برخی تحلیل گران بی اثر کنند. حدود 50 دستگاه تانک مرکاوا مورد حمله قرار گرفته اند که 20 دستگاه از آنها تحت نفوذ واقع شده اند و در کل 5 دستکاه تانک نابود شد. در این بین حدود 23 نفر از خدمه زرهی اسرائیل نیز کشته شدند. اسرائیل از شکست پیش آمده درس گرفت و در اواخر سال 2010 با نصب سامانه دفاع فعال تروفی بر روی بخشی از تانک های مرکاوا مارک 4 و نفربر های نامر آنها را به این سامانه مجهز کرد. در نتیجه با تهاجم سال 2014 اسرائیل، عملیات های موفق تیم های ضد زره نیروهای حماس به شدت کاهش یافت به طوری که اسرائیلی ها اعلام کردند هیچ تانک مرکاوا و نفربر نامر مجهز به ترفی در این نبرد از بین نرفته است. البته این کاهش تلفات را باید به خاطر نصب سامانه دفاع فعال تروفی دانست اما تغییر تاکتیکی واحدهای زرهی اسرائیلی ها در مبارز با نیروهای چریکی نیز در این کاهش تلفات بی تاثیر نبوده است. تفاوت تلفات نیروهای زرهی اسرائیل در سال 2006 لبنان در مقابل تهاجم سال 2014 به غزه باعث تشویق مقامات دفاعی ایالات متحده به استفاده از یک سامانه دفاع فعال بر روی خودروهای رزمی خود شد. عملکرد روس ها در اوکراین وغیرقابل پیش بینی بودن ولادیمیر پوتین در پاسخ به تحریکات باعث شد احتمال جنگ در اروپا به یک نگرانی برای ایالات متحده تبدیل شود. که در صورت جنگ احتمالی در اروپا دخالت همه جانبه ارتش ایالات متحده برای دفاع از همپیانانش را در پی خواهد داشت. در همین مورد بعضی از مقامات نظامی ارشد ایالات متحده پیشنهاد کرده اند که "دوباره" روسیه تهدیدی برای امنیت ملی کشور است. با این حال، دیگران معتقدند، تأکید زیاد بر روسیه، صرفا یک جنجال توسط ارتش است تا بخش بزرگی از بوجه را تصاحب کند. جدا از بحث های سیاسی و رقابتی، ارتش، سپاه تفنگداران دریایی و وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا نگرانی هایی مربوط به آسیب پذیر بودن وسایل نقلیه زرهی را در صورت بروز یک جنگ احتمالی مطرح کرده اند. در نتیجه ترکیبی از تهدیدات تکامل یافته، پیشرفت تکنولوژی، تجربیات جنگ های پیشین و احتمال وقوع درگیری باعث شده است، ایالات متحده به عنوان بخشی از برنامه بروز رسانی خودروها و وسایل نقلیه رزمی خود استفاده از سیستم های دفاع فعال (APSs) را در دستور کار قرار دهد. سیستم دفاع فعال، زیر سیستم هایی هستند که در یک وسیله نقلیه یکپارچه و نصب شده اند تا به طور خودکار، تهدیدات مختلف از جمله راکت های ضد زره و موشک های هدایت شونده را به شکل مقابله سخت یا نرم دفع نماید. باوجود اینکه که ارتش های مختلفی همانند اسرائیل و روسیه تجربه استفاده از سیستم های دفاع فعال را دارند. ارتش ایالات متحده در این مورد تا حدودی عقب مانده است. با وجود اینکه از اوایل دهه 1950 تلاش هایی برای طراحی و توسعه یک سامانه دفاع فعال در آمریکا شروع شده بود ولی در حال حاضر هیچ سامانه یکپارچه ای به شکل فراگیر و عملیاتی استفاده نشده است. مقامات نظامی ایالات متحده ادعا می کنند هنوز چالش های فراوانی در مورد استفاده از سیستم های دفاع فعال مناسب در میدان نبرد وجود دارد که باید به شکل کامل یا نسبی این مشکلات رفع شود. این چالش ها و نواقص با احتمال این که دشمن می تواند با بهره گیری از تاکتیک ها و تکنیک هایی، اثربخشی سیستم دفاع فعال را خنثی کند باید مد نظر قرار گیرد. اقدمات نیروهای دشمن ممکن است متفاوت باشد استفاده از جمرهای پیچیده، شلیک فریب دهنده های ارزان و یا استفاده متعدد از راکت های ضد زره به طور گسترده هم اکنون برای غلبه بر سیستم دفاع فعال در دسترس است. در ادامه به چالش و ابهامات پیش روی ارتش ایالات متحده آمریکا در مورد به کارگیری سیستم دفاع فعال پرداخته می شود. 1- تشخیص و پاسخ یک سیستم دفاع فعال موثر نیاز به شناسایی و دسته بندی پرتابه های شلیک شده به سمت خودرو را دارد. ابزارهایی که این کار را انجام می دهند، رادارهای کوچک و یا سنسورهای کوچک مانند حسگرهای نوری هستند. هنگامی که یک پرتابه به سمت خودرو شلیک می شود در زمان کوتاهی تشخیص داده شده و طبقه بندی می شود سپس سیستم یک نقطه رهگیری را دور از وسیله نقلیه محاسبه می کند، اگر پرتابه تهدیدی برای وسیله نقلیه باشد، اقدامات متقابل (نرم / سخت) را انجام می دهد. زمان واکنش سریع برای یک سیستم دفاع فعال ضروری است. یک سیستم با زمان واکنش 300 میلی ثانیه قادر خواهد بود که یک موشک ضد تانک معمولی را در صورتیکه حداقل از 400 متر دورتر شلیک شود را منهدم کند و برای انهدام پرتابه RPG-7 نیاز است که حداقل از 30 تا 100 متر دورتر شلیک شود. در مقابل، یک سیستم با زمان واکنش تقریبا 100 برابر سریعتر (0.5 میلی ثانیه) می تواند موشک های ضد تانک و راکت RPG-7 را که از فاصله 10 متری شلیک شده است را از بین ببرد. در نتیجه نصب یک سیستم با زمان پاسخ گویی مناسب بخش مهم سامانه دفاع فعال برای ارتش امریکا می باشد. تصویر شماتیک از نحوه عملکرد سامانه دفاع فعال به صورت مقابل سخت - نمودار پایینی تصویر مقایسه دو سامانه دفاع فعال فرضی با زمان های پاسخ متفاوت است که نشان می دهد سامانه با زمان پاسخ سریع تر توانایی درگیری شدن با پرتابه های شلیک شده از فواصل نزدیک تر را دارد. 2- پوشش در حالت ایده آل، یک سیستم دفاع فعال باید یک پوشش نیمکره ای را برای وسایل نقلیه رزمی ارائه کند. این نکته بسیار مهم است، زیرا برخی از تسلیحات های پیشرفته ضد زره به شکلی طراحی شده اند که قابلیت حمله از بالا یا حمله به بخش پیشرانه وسیله نقلیه دارند. که معمولا این بخش ها کمترین زره را نسبت به بخش جلویی وسایل نقلیه زرهی دارد. یکی دیگر از جنبه های مهم پوشش سیستم دفاع فعال ، توانایی پاسخگویی به چندین حمله وارد شده است. یکی از تاکتیک های عمومی نیروهای ضد زره استفاده از چندین پرتابه ضد زره برای انهدام یک وسیله نقلیه است. مشابه این نوع حملات توسط حزب الله در سال 2006 بر ضد واحد های زره اسرائیلی صورت گرفت. هدف از به کار گیری این روش درهم شکستن زره خودرو نظامی و بهبود شانس از بین بردن وسیله نقلیه است. سیستم های دفاع فعال قادر به پاسخگویی به چندین تهدید در جهات مختلف نیستند. که این مورد توسط کارشناسان نظامی به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفته می شود. همچنین، این قابلیت نیز باید مد نظر باشد که پس از حمله، سیستم دفاع فعال بتواند به سرعت بارگیری یا بازسازی می شود تا به حملات بعدی پاسخ دهد. پوشش نیم کره ای یک سامانه دفاع فعال یک حفاظ همه جهته را برای خودرو رزمی ایجاد می کند تا از همه طرف به تهدیدات پاسخ گو باشد 3- خسارات جانی و مالی یکی از نگرانی های ارتش ایالات متحده در مورد به کارگیری سیستم دفاع فعال، احتمال ایجاد تلفات ناخواسته در حین به کارگیری این سامانه است. اکثر سیستم های دفاع فعال در حال توسعه و توسعه داده شده، از مواد منفجره برای نابودی پرتابه ها استفاده می کنند که می تواند برای نیروهای انسانی که در نزدیکی خودروهای نظامی قرار دارند خطرناک باشد. از طرفی پرتابه هایی که به وسیله سیستم منهدم شده اند بعد از انهدام به ترکش هایی تبدیل می شوند که آنها نیز می تواند بسیار خطرناک باشد. خودکار بودن سیستم های دفاع فعال برای کاهش زمان درگیری با پرتابه ها در مورد ایجاد تلفات نگرانی ها را بیشتر کرده است. البته ایالات متحده و اسرائیل این مسئله را مورد مطالعه قرار داده اند و تمایل دارند سیستم های ردیابی و تشخیص در سامانه دفاع فعال را به منظور حفظ جان افراد خارج از خودرو بهبود ببخشند. ولی تاکنون موفق به حل کامل این مشکل نشده اند. علاوه بر این نگرانی هایی در مورد خسارات جانبی سیستم های دفاع فعال نیز وجود دارد. به عنوان مثال سیستم های دفاع فعال می توانند به اموال خصوصی، مذهبی و تاریخی نیز خسارت وارد نماید. مقامات ارتش ایالات متحده آمریکا در دفاع از سامانه های دفاع فعال به این نکته اشاره می کنند، زره های واکنشی نیز در صورت فعال شدن، ترکش های خطرناکی برای افراد خارج از خودرو ایجاد می کنند. همچنین این مقامات ادعا دارند با توجه به اندازه نسبتا کوچک مهمات دفاع فعال در مقایسه با پرتابه های ضد زره؛ در صورت برخورد پرتابه های ضد زره به خودرو خطر به مراتب کمتری برای محیط پیرامونی دارند. با این وجود با توجه به نیاز فوری ارتش آمریکا به سامانه دفاع فعال و مشکلات ناشی از تلفات ناخواسته ، انتظار می رود دستورالعمل های ویژه برای استفاده از این سامانه به واحدهای نظامی ابلاغ بشود. به عنوان مثال خاموش کردن سامانه دفاع فعال در محیط های شلوغ شهری که غیر نظامیان حضور دارند و یا در مواقعی که نیاز است نیروهای زرهی به همراه پیاده نظام پیشروی نمایند. البته به نظر می رسد مقامات نظامی با توجه به اینکه که این دستور العمل ها می تواند واحد های زرهی را در معرض خطر جدی قرار دهد و به نیروهای دشمن فرصت های تاکتیکی برای حمله داده شود، موافق نباشند. عملکرد سامانه دفاع فعال در محیط های شلوغ شهری می تواند خطرات جدی برای غیرنظامیان ایجاد نماید-سربازانی هم که در کنار ادوات زرهی قرار دارند نیز در خطر جدی قرار خواهند داشت. 4- هماهنگی و یکپارچه سازی سیستم اگر چه تكنولوژي هايي كه در حال توسعه هستند ممكن است در محیط های آزمایشی به خوبی جواب دهند اما ایا در یک محیط نبرد واقعی اثر بخشی لازم را خواهند داشت؟ یکی از الزاماتی که ارتش ایالات متحده در مورد سیستم دفاع فعال به دنبال آن است، یک پارچه سازی تمامی سیستم های دفاع فعال نصب شده بر روی خودروهای رزمی در یک منطقه نبرد است. به عنوان نمونه در صورتی که چندین خودرو دارای سیستم دفاع فعال که نسبت به هم هپوشانی دارند بتوانند به شکل هماهنگ و یکپارچه عمل کنند. سیستم ها در منطقه نبرد باید بتوانند به شکل هماهنگ نسبت به موقعیت پرتابه ها با یکدیگر تعامل داشته باشند و بتوانند و اهداف را به شکل هوشمندانه از بین ببرند. به عنوان نمونه برای از بین بردن یک پرتابه در محدوده پوشش مرزی دو سامانه دفاع فعال فقط یکی از آنها برای انهدام پرتابه وارد عمل بشود. همچنین انتظار می رود هماهنگی بین سیستم های دفاع فعال نباید باعث کاهش زمان پاسخ گویی به تهدیدات در هر یک از سیستم ها بشود و همچنین سیستم ها نباید در کار یکدیگر اختلال ایجاد کنند. 5- فضا و قدرت مورد نیاز سیستم بر روی خودرو اجزای سیستم دفاع فعال در داخل و خارج وسیله نقلیه به شکل محافظت شده نصب می شوند. قدرت مورد نیاز سیستم از باطری و یا قدرت تولید شده از خود وسیله نقلیه تامین می گردد. یکی از محدودیت های سیستم دفاع فعال در اندازه، وزن و قدرت است که می تواند منجر به نصب نامناسب سیستم بر روی خودرو شود و در پی آن عملکرد سیستم را کاهش می دهد. ماکت تانک ابرامز مجهز به سامانه دفاع فعال-در این طرح اولیه بخشی از رادر های سامانه بر روی بخش جلویی برجک نصب شده اند که با توجه به نبود فضای مناسب این بخش انتخاب شده است. 6- صرفه اقتصادی با توجه به هزینه های سرسام آور در تهیه یا توسعه سیستم دفاع فعال، به نظر می رسد ارتش و سپاه تفنگداران نیروی دریایی برای ایجاد صرفه اقتصادی در این پروژه در مرحله اول فقط تصمیم به نصب این سامانه بر روی تانک های ابرامز گرفته اند و در صورت رضایت از عملکرد سیستم دفاع فعال بر روی باقی خودروهای رزمی، مانند خودرو رزمی پیاده نظام برادلی و نفربر زرهی استرایکر، آزمایش و نصب خواهد شد. سایر هزینه های مرتبط که می توانند بر پرژوه سیستم دفاع فعال ارتش امریکا اثر گذار باشد شامل آموزش، نصب و راه اندازی، هزینه های تعمیر و نگهداری، هزینه قطعات برای تعمیر ، دستمزد کسانی که تعمیرات و نگهداری را انجام می دهند ( پیمانکاران یا سربازان) و همچنین هزینه های پیشبینی نشده ماننده بروز رسانی های سخت افزاری و یا نرم افزاری می باشد که می تواند بر کل پروژه سیستم دفاع فعال ارتش آمریکا به عنوان یک عامل محدود کننده اثر گذار باشد. ] با تمامی نواقص و چالش های سیستم های دفاع فعال که پیش روی ارتش امریکا قرار دارد، این ارتش مجبور شده است به دنبال یک سیستم دفاع فعال برای خودروهای رزمی خود باشد. آغاز این تلاش ها به شکل جدی در سال 2006 با یک بوجه 70 میلیون دلاری توسط صنایع Raytheon کلید خورد. پروژه صنایع Raytheon که به نام Quick Kill نامگذاری شد در تست های ارتش بسیار ضعیف و نا ایمن ارزیابی شد. در نتیجه این پروژه در سال 2009 لغو گردید. یکی دیگر از طرح های صنایع آمریکا پروژه Iron Curtain (پرده آهنین) ساخت شرکت آمریکایی Artis بود که در ارزیابی ارتش در سال 2013 موثر با ایمنی بالا توصیف شد. در اخر درسال 2016 خبری های تایید شده ای بیان می کرد همکاری نظامی اسرائیل و امریکا در توسعه ی سیستم های دفاع فعال صورت خواهد گرفت. بر طبق اخبار منتشر شده قرار شد سیستم تروفی شرکت رافائل برای تانک ابرامز، سیستم Iron Fist (مشت اهنین) شرکت IMI برای خودرو رزمی برادلی و سیستم پرده آهنین شرکت Artis برای نفربرهای استرایکر مورد استفاده قرار بگیرد. در نتیجه شرکت آمریکایی LEONARDO DRSبه همراه شرکت اسرائیلی رافائل اولین نمونه آزمایشی تانک ابرامز sep v2 M1A2 مجهز به سامانه دفاع فعال تروفی را در سال 2017 به نماش عموم در آورد. طبق گفته مقامات ارتش امریکا تا سال 2020 بخش قابل توجه ای از تانک های ابرامز ( پیش بینی می شود حدود 80 دستگاه آبرامز) مستقر در اروپا به این سامانه مجهز خواهند شد. سامانه دفاع فعال Quick Kill نصب شده بر روی نفربر استرایکر در طی یک تست- ارتش امریکا از نتایج کسب شده توسط این سامانه ناراضی بود. تست سامانه تروفی نصب شده بر روی تانک آبرامز تصویر کامپیوتری از خودرو رزمی برادلی مجهز به سامانه مشت آهنین نفربر استرایکر مجهز به سامانه پرده آهنین به نظر می رسد سامانه دفاع فعال تروفی توانسته است به مقدار قابل توجه ای از الزامات و نیازهای ارتش ایالات متحده در مورد یک سامانه دفاع فعال را برطرف بکند. پوشش 360درجه ای در کنار بارگذاری مجدد مهمات برای دفع حملات بعدی، عملکرد بخش شناسایی برای تشخیص تهدیدات در شرایط مختلف جوی، ردیابی محل شلیک پرتابه ، مشخص کردن مکان حمله برای پاسخ سریع تر خدمه به تهدیدات و قرار دادن اطلاعات به دست آمده در سیستم مدیریت میدان نبرد و اشتراک گذاری آن با نیروهای خودی از جمله مواردی است که نظر ارتش ایالات متحده را در مورد سامانه دفاع تروفی جلب کرده است. نصب سامانه دفاع فعال بر روی خودروهای رزمی ارتش آمریکا قطعا باعث می شود این ادوات در میدان نبرد بقاپذیرتر نسبت به قبل باشند، اما همان طور که مقامات دفاعی ارتش امریکا اشاره کردند این سیستم های دفاع فعال در حال حاضر نواقص قابل توجه دارند که راه را برای مقابله بازگذاشته است . تانک آبرامز M1A2 sep v2مجهز به سامانه دفاع فعال تروفی، به علاوه این تانک مجهز به زره های واکنشی ARAT در بخش کناری شاسی و اخلالگر ضد بمب کناره جاده است. نحوه عملکرد سامانه تروفی در سه مرحله اصلی شامل شناسایی و دسته بندی، رهگیری و هشدار و در اخر انهدام پرتابه اجزای اصلی سامانه ترفی نصب شده بر روی تانک ابرامز پوشش 360 درجه ای سامانه تروفی در تانک آبرامز کل سیستم تروفی حدود 725.7 کیلوگرم وزن دارد برای تست و ارزیابی بهتر عملکرد تانک در صورت اضافه وزن خصوصا وزن بیشتر در بخش برجک، بر روی تانک آبرامز sep v2 M1A2 مجهز به تروفی صفحات فلزی شبیه سازی وزنی نصب شد. این ورقه های فلزی در تست ها نشان خواهند داد در صورت نصب تروفی، امکان افزودن زره دیگری بر روی تانک وجود دارد یا خیر؟ این صفحات در بخش جلویی برجک و بخش زیرین سینه تانک نصب شده است. (تصاویری که شرکت LEONARDO DRS منتشر کرده است در آن به شکل غیر حرفه ای صفحات فلزی شبیه سازی وزنی دستکاری وحذف شده است و فقط تعدادی کمی عکس دست نخورده توسط خبرگزاری های دفاعی منتشر شده است که در انها این صفحات مشخص است. )
 9. تانک آبرامز مجهز به تروفی در رزمایش Saber Guardian 19 زرمایش Saber Guardian 19 سلسله تمرین های نیروهای مشترک رومانیایی و ارتش ایالات متحده است که در نقاط مختلف بلغارستان، مجارستان و رومانی انجام می شود. در حاشیه برگزاری این تمرین نیروهای آمریکایی به اشتباه وارد زمین های کشاورزی مردم منطقه Fetesti در رومانی شدند و به محصولات زارعی آنها خسارت وارد کردند. یکی از مردم محلی فیلمی از یک دستگاه تانک آبرامز منتشر کرده است که به اشتباه وارد زمین کشاورزی شده است وباعث نابودی محصولات کشاورزی شده است . نکته قابل توجه این فیلم مجهز بودن تانک آبرامز به سامانه دفاع فعال تروفی است. پیش از این مقامات ارتش ایالات متحده آمریکا اعلام کرده بودند از تانک های مجهز به سامانه دفاع تروفی در زرمایش Saber Guardian 19 استفاده خواهند کرد. قبل از این ارتش آمریکا از تانک های آبرامز مجهز به تروفی در لهستان جهت رزمایش استفاده کرده بود.
 10. Crash

  گالری تصاویر تانک ها

  تمرین مشترک تانک آبرامز M1A2 با هواپیمای پشتیبانی نزدیک A10 C تاندربولت ۲ در مرکز آموزش فورت ایروین کالفرنیا
 11. حصوز تانک آبرامز مجهز به تروفی در رومانی در طی مراسم افتتاحیه رزمایش چند ملیتی Justice Eagle 19 در منطقه آموزشی Smaradn کشور رومانی، نیروهای آمریکایی نمونه ای از تانک آبرامز را با خود همراه داشتند که مجهز به سامانه دفاع فعال تروفی بود. مدل این تانک آبرامز مشخص نیست اما حدس زده می شود این تانک باید نمونه جدید تانک های آبرامز M1A2 SERv3 باشد.
 12. BTR-3KS خودرو فرماندهی صنایع دفاعی اوکراین یک خودرو زرهی فرماندهی8x8 جدید با نام BTR-3KS براساس شاسی نفربر BTR-3 توسعه داده اند. خودرو فرمانده ی BTR-3KS توسط شرکت خودرو سازی زرهی Kyiv که بخشی از شرکت دولتی Ukroboronprom اوکراین است ساخته شده است. در بخش جلویی بدنه یک فضاي کاري مناسب براي پرسنل فرماندهي تعبیه شده است. BTR-3KS به طور کامل دارای سیستم مدیریت جنگ مدرن ، سیستم ارتباطی دیجیتال امن همراه با کامپیوتر تاکتیکی و شبکه است. همچنین این خودرو فرماندهی مجهز به یک پهپاد می باشد که می تواند برای انجام مأموریت های شناسایی از آن استفاده کرد. جایگاه قرارگیری این پهپاد در طرف راست بدنه خودرو است. BTR-3KS مجهز به یک جایگاه سلاح کنترل از راه دور است و مسلح به یک مسلسل 12.7 میلیمتری و 6 نارنجک دودزا است. این جایگاه سلاح کنترل از راه دور به تصویر ساز حرارتی و فاصله یاب لیزری مجهز می باشد. خدمه می تواند در صورت لزوم از 6 پورت آتش که در هر طرف بدنه خودرو تعبیه شده برای تبادل آتش استفاده نماییند. جایگاه سلاح کنترل از راه دور BTR-3KS دارای یک مسلسل 12.7 میلیمتری،6 نارنجک دودزا،تصویر ساز حرارتی و فاصله یاب لیزری است همانند باقی پلتفرم های BTR-3 ، خودروفرماندهی BTR-3KS نیز دارای بدنه فولادی با جوش یک پارچه است که دربرابر اسلحه های کوچک و ترکش ها، حفاظت مناسبی را فراهم می کند. برای بهبود راحتی خدمه در خودرو، BTR-3KS مجهز به صندلی های فردی برای هر خدمه است. علاوه بر این این خودرو فرماندهی به سیستم تهویه مطبوع مدرن مجهز شده است. تعداد خدمه این خودرو 9 نفر به همراه فرمانده خودرو و راننده است. محل قرار گیر راننده وفرمانده در جلوی خودرو است. BTR-3KS از همان شاسی و بسته قدرت نفربر TR-3 بهره می گیرد در نتیجه حداکثر سرعت آن 85 کیلومتر بر ساعت و با برد600 کیلومتر است. ویژگی منحصر بفرد خودروفرماندهی BTR-3KSمجهز بودن آن به یک پهپاد شناسایی است
 13. خیر به این شکل نیست کلاه ها هشدار دهنده لیزری محمول نفر برای مقابله با تهیدات موشک های هدایت لیزری ساخت شده است و وقتی موشک روی تجمعات نیروهای قفل میکنه این کلاه به نیروها هشدار صوتی میدهد تا متفرق بشوند. در حقیقت به نظر می رسه این کلاهخود به خاطر تجربیات کسب شده از نبرد در سوریه ساخته شده .زمانی که تجمعات نیروهای توسط تروریست ها به وسیله موشک های هدایت شونده لیزری مورد هدف قرار میگرفت. حالا اینکه این کلاهخود هشدار دهنده لیزری محمول نفر چقدر در میدان نبرد موثر و کاربردی خواهد بود بحثی جداست تجمع نیروهای مقاومت در سوریه و هدف قرارگرفتن انها بوسیله موشک هدایت شونده شبیه سازی عملکرد این کلاه هشدار دهنده لیزری در اخبار نیمروزی شبکه 1 به تاریخ 31 فروردین -نیروها در یک منطقه تجمع کرده اند و بر روی آنها قفل لیزری صورت می گیرد کلاه هشدار میدهد و نیروها پراکنده می شوند- حالا اگر این تجمع به وسلیه پهپاد یا خمپار مورد تهدید قرار می گرفت تکلیف چه بود؟؟!! آیا نیروها باید در میدان نبرد بدین شکل تجمع نمایند؟؟!! البته در تصویری که امیر در حال توضیح اون هستن دو دوستگاه خودرو رزمی پیاده نظام BMP-2 هم حضور دارد شاید منظور امیر همون دو دستگاه باشه
 14. تانک پرشینگ راکت انداز ! طرح فوق نمونه آزمایشی از تانک پرشینگ بوده است که به یک راکت انداز 4.5 اینچی به نام T99 مجهز بود. در مجموع این پرتابگر ها ظرفیت 44 عدد راکت را داشته است. در این طرح خدمه می توانستند با تغییر دادن زاویه توپ اصلی تانک، زاویه پرتابگر راکت ها را نیز تغییر دهند تا به زاویه دلخواه برای پرتاب راکت ها دست پیدا کنند. همچنین خدمه تانک می توانستند راکت ها را به شکل تکی شلیک نمایند یا در عرض 7 ثانیه تمامی 44 راکت را شلیک نمایید.
 15. جایگاه سلاح جدید L-ATV خودرو سبک وزن مشترک (JLTV) نیروهای مسلح ایالات متحده به یک جایگاه سلاح جدید مجهز شده است. این جایگاه سلاح از نوع کنترل از راه دور مدل LW-30 می باشد که مسلح به یک توپ 30 میلیمتری M230 LF به همراه موشک ضد زره هدایت شونده جاولین است. البته علاوه بر تسلیحات نام برده شده می توان این جایگاه سلاح کنترل از راه دور را یک مسلسل 7.62 میلیمتری هم محور نیز مجهز کرد. موشک ضد زره جاولین به خودروهای L-ATV این امکان را میدهد که به راحتی تانک ها و نیروهای زرهی دشمن را در میدان نبرد از بین ببرند.
 16. خودرو سبک ضربتی مارک 2 ( LSV MK. II) LSV MK. II یک خودرو 4X4 است که توسط شرکت فن آوری Kinetics سنگاپور به عنوان نسل جدید خودرو سبک ضربتی عنکبوت (SPIDER ) طراحی وساخته شده است. در سپتامبر سال 2011 شرکت فن آوری Kinetics سنگاپور برنده قرارداد 68 میلیون دلاری برای عرضه نسل جدید خودرو سبک ضربتی عنکبوت برای ارتش سنگاپور بود. اولین خودرو LSV MK. II در سال 2013 به ارتش سنگاپور تحویل داده شد و در سال 2014 تمامی 550 دستگاه خودرو در قرار داد به ارتش تحویل داده شد. هدف اصلی از طراحی و به کارگیری LSV MK. II داشتن یک خودرو چابک و سریع برای مقابله نیروهای با زرهی دشمن است. این خودرو توانایی شبکه شدن با دیگر سیستم های مبارزاتی در طول عملیات را برای پشتیبانی و اشتراک گذاری داده ها برخورد است. خودرو LSV MK. II در سمت راست در کنار خودرو سمت چپ LSV خودرو LSV MK. II خودرو LSV تصویر داخلی از خودرو LSV MK. II وسط محل قرارگیری راننده است.در سمت راست راننده یک مسلسل 7.62 میلیمتری قرار داردو در سمت چپ تجهیزات ارتباطی و شبکه ای قرار میگرد LSV MK. II در مقابل نسل قبلی خود برتری های قابل توجه ای دارد که شامل یک پیشرانه قدرتمند تر، سیستم تعلیق بهبود یافته و یک طراحی بهتر فریم بدنه با فضای بارگیری بالاتری است. همچنین ظرفیت بیشتر صندلی ها و پشتیبانی از مجموعه های ارتباطی برای قابلیت های شبکه شدن با سیستم های رزمی دیگر از جمله ویژگی های دیگر LSV MK. II است. محل قرارگیری راننده که در نسل قبلی در سمت راست بود در نمونه جدید به مرکز خودرو منتقل شده است. با توجه به طراحی و وزن سبک این خودرو، میتوان LSV MK. II را با بالگردهای ترابری CH-47 شینوک و در صورت نیاز نیز می توان این خودرو با استفاده از هواپیمای ترابری C-130 باریزی هوایی کرد. تغییراتی اعمال شده در LSV MK. II ، آن را چابک تر و منعطف تر از نسل قبلی خود کرده است. ارتقاء قابلیت سرعت و حرکتی، این خودرو را برای نیروهای یپاده نظام و نیروهای ویژه برای ارائه پشتیبانی نزدیک آتش ایده آل کرده است. LSV MK. II می تواند در تمامی مناطق خارج از جاده ای تحرک مناسبی داشته باشد به طوری به راحتی می تواند از شیب های با زاویه 60 درجه بالا برود. قابلیت های حرکتی LSV MK. II به مدد پیشرانه دیزلی توربوشارژ با قدرت 136 اسب بخار فراهم میشود. LSV MK. II می تواند بیش از 6 نفر به همراه تجهیزات کامل را جابه جا کند. با توجه به ظرفیت بارگیری 1000کیلوگرم این خودرو و ماموریت های محول شده به آن میتوان تسلحیات مختلفی مانند مسلسل های سنگین ، نارنجک اندازهای اتوماتیک، پرتابگرهای موشک های ضد زره هدایت شونده را بر روی آن نصب کرد. به شکل استاندار این خودرو به یک مسلسل 7.62 میلیمتری مسلح است که در سمت راننده نصب شده است. علاوه بر مسلسل نمونه های تحویلی به ارتش سنگاپور یا دارای نارنجک انداز 40 میلیمتری هستند و یا به پرتابگر دوتایی موشک ضد زره اسپایک LRمجهز می باشند. خودروLSV MK. II مجهز به پرتابگر دوتایی موشک اسپایک خودروLSV MK. II مجهز به نارنجک انداز اتوماتیک 40 میلیمتری کلیپی در مورد خودرو :LSV MK. II LSV MK. II مشخصات کلی شرکت سازنده : ST Kinetics سال ورود به خدمت : 2013 خدمه و سرنشین : 6 نفر وزن : 1800 کیلوگرم طول : 4.9 متر عرض :2.11 متر ارتفاع : 1.9 متر تسلیحات : مسلسل 7.62 میلیمتری - نارنجک انداز 40 میلیمتری یا موشک ضد زره اسپایک پیشرانه : دیزل توربوشارژ 136 اسب بخار حداکثر سرعت در جاده: 110 کیلومتر / ساعت عبور از شیب :60 درجه مترجم و گردآورنده: Crash نقل با ذکر نام میلیتاری و گردآورنده بلامانع است.
 17. با توجه به تصاویر اولین محموله راکت انداز TOS-A1 روسها این سامانه های راکت انداز ای را برای عربستان بروز رسانی کرده اند. به نظر می رسد راکت اندازها TOS-A1 عربستانی به یک واحد تهویه مطبوع مجهز شده اند، که با توجه به آب و هوای گرم و خشک صحرایی عربستان وجود یک واحد تهویه مطبوع شرایط محیطی را برای خدمه راکت انداز TOS-A1 آسان تر می کند. بخش اضافه شده به سامانه راکت انداز TOS-A1 که به نظر می رسد یک واحد تهویه مطبوع باشد.
 18. محصولات آینده شرکت سیستم های دفاعی هانوا شرکت سیستم های دفاعی هانوا کره جنوبی در سال 1973 برای تولید محصولاتی همانند خودرو های رزمی، سیستم های پدافندی ، سلاح های هدایت شونده، سیستم های ناوبری و سلاح های لیزری تاسیس شد. این شرکت در حال توسعه محصولاتی است که نسل بعدی خودروهای رزمی محسوب می شوند. شرکت هانوا در نظر دارد تا با توسعه و ارائه این محصولات بازار صادراتی قابل توجه ای به دست بیاورد که نشان از هدف گذاری بلند مدت این شرکت در توسعه فنآوری های نظامی است. این شرکت قصد دارد تا سال 2025 با افزایش فروش تسلیحات خود به ارزش 10/4 میلیارد دلار، در میان 10 شرکت برتر دفاعی جهان قرار گیرد. در ادامه محصولات جدید ارائه شده توسط شرکت هانوا معرفی می شوند. AS21 Redback AS21 Redback نسل جديدي از خودروهای زرمی پیاده نظام محسوب می شود که اولین بار ماکت این خودرو در نمایشگاه نیروی زمینی 2018 آُسیا نمایش داده شد. هدف اولیه توسعه این خودرو حضور شرکت سیستم های دفاعی هانوا در برنامه Land 400 فاز سوم ارتش استرالیا است. ارتش استرالیا دربرنامه Land 400 فاز سوم قرار است تا یک خودرو رزمی جدید را به جای نفربر های زرهی M113AS4 انتخاب نمایید. در برنامه برنامه Land 400 فاز سوم ارتش استرالیا، AS21 Redback رقبای جدی پیش رو خواهد داشت. شرکت BAE سیستم با خودرو رزمی CV90 MKIV و شرکت راین متال با خودرو KF41 دراین رقابت شرکت خواهند کرد به نظر می رسد سیستم دفاع فعال شبیه سامانه دفاع فعال تروفی باشدAS21 جایگاه سلاح کنترل از راه دور با دید فرمانده یکپارچه شده است AS21 را می توان نسل بعدی خودروهای رزمی پیاده نظام K21 که در خدمت ارتش کره جنوبی هستند محسوب کرد.AS21 در مقابل نسل قبلی خود حفاظت بیشتری نسبت به تهدیدات بالستیک و مین ها ارائه می دهد.همچنین در باقی مولفه های حیاتی مانند کشندگی و تحرک پذیری نیز AS21 در مقابل نسل قبلی خود ارتقا قابل توجه ای پیداکرده است. این خودروی زرهی جدید 3 خدمه شامل راننده، فرمانده و توپچی به همراه 8 سرنشین خواهد داشت. AS21به یک پیشرانه 1000 اسب بخاری مجهز خواهد شد. وزن این خودرو در حدود 40 تن می باشد. بر خلاف K21 خودرو رزمی AS21 قابلیت دوزیست بودن را ندارد و به کیسه های هوایی جانبی مجهز نیست. AS21 به یک برجک دو نفر مسلح شده یا توپ 30 یا 40 میلیمتری ، مسلسل هم محور 7.62 میلی متری و مسلسل 12.7 میلمتری کنترل از راه دور مجهز است. علاوه براین یک پرتابگر دوتایی موشک ضد زره نیز در پشت برجک با قابلیت جمع شوندگی نیز تبیعه شده است. AS21 به یک سیستم دفاع فعال نیز مجهز خواهد شد تا در مقابل پرتابه هاو موشک های ضد زره حفاظت بیشتری داشته باشد. اسم یک نوع عنکبوت است که در سراسر کشور استرالیا یافت میشود Redback Biho II محصول بعدی هانوا سیستم پدافند هوایی کوتاه برد ماژولار Biho II می باشد که برای اولین بار در نمایشگاه EDEX 2018 مصر به نمایش گذاشته شد. سطح بالایی از ماژولار بودن این سیستم پدافندهوایی اجازه می دهد تا اجزای مختلف مانند تسلیحات ، سنسورها ،رادار و حتی شاسی را به منظور برآورده کردن نیاز مشتری تعویض کرد. برجک رزمی این سامانه پدافندی دارای دو جایگاه برای موشک ها است که می توان در هر جایگاه موشک های متفاوتی را نصب کرد. به عنوان نمونه موشک های پدافندی نظیر AIM-9Xو FIM-92 استینگر قابلیت نصب شدن بر روی برجک رزمی را دارند. در Biho II می توان در صورت نیاز می توان از موشک های ضد تانک همانند جاولین در کنار موشک های پدافند هوایی استفاده کرد. توپ اصلی این سامانه پدافندی کوتاه برد می توان یکی از کالیبرهای 30، 35 یا 40 میلیمتری باشد. انواع رادار از جمله رادار الکترونیکی آرایه فازی فعال و یا C-RAM را می توان برای این محصول در نظر گرفت. به شکل استاندارد برجک رزمی Biho II به رادار هدف یاب کوچک با حداکثر برد 15 کیلومتر و یک رادار نظارتی با حداکثر برد35 کیلومتر مجهز است. حداکثر دامنه ردیابی این سامانه 7 کیلومتر برای هواپیماهای جنگنده و 3 کیلومتر برای هواپیماهای بدون سرنشین است. علاوه بر رادار می توان برای ردیابی اهداف از سیستم هدف یابی الکترواپتیکی استفاده کرد. در صورت نیاز می توان پد های مختلف موشک های پدافندی و ضد زره ها را بر روی سامانه پدافندی Biho II نصب کرد. انواع پد های مختلف موشک ها با کاربرهای مختلف اجزای مختلف سامانه پدافندی Biho II به شکل پایه و استاندارد این سامانه پدافند هوایی بر روی پلتفرم 8x8 چرخدار Tigon سوار خواهد شد. البته شرکت هانوا پلتفرم AS21 Redback را نیز برای این سیستم در نظر گرفته است. در حال حاظر تمرکز شرکت هانوا برای Biho II بر روی صادرات این محصول است.زیرا در حال حاظر ارتش کره جنوبی الزامی برای بکارگیری سامانه پدافند هوایی کوتاه برد ندارد. هانوا قصد دارد این محصول را به مشتریان بلقوه مانند الات متحده آمریکا، کانادا، هند ، امارات متحده عربی و مصر به فروش برساند و در صورت موفق در بازار خارجی احتمال برنامه ریزی برای فروش آن به ارتش کره جنوبی بیشتر خواهد شد. . برجک رزمی Biho II بدون سرنشین است و خدمه که شامل 3 نفر راننده، فرمانده و توپچی است در داخل شاسی قرار خواهند گرفت. یکی از ویژگی های Biho II مجهز بودن این سامانه به نارنجک های دودزا است سامانه پدافند هواییBiho II سوار بر پلتفرم 8x8 چرخدار Tigon سامانه پدافند هواییBiho II سوار بر پلتفرم شنی دار AS21 Redback سامانه پدافند هواییBiho II سوار بر پلتفرم شنی دار بدون توپ - به علت ماژولار بودن می توان سامانه پدافند هواییBiho II را بر روی طیف گسترده از پلتفرم های گوناگون با ارایش تسلیحاتی متفاوت سوار کرد. طبق گفته منابع، شرکت هانوا قصد دارد با کمک یکی از شرکت های دفاعی آمریکایی سامانه پدافند هواییBiho II را برای ارتش ایالات متحده امریکا بازاریابی کند. مترجم و گردآورنده : Crash نقل با ذکر نام میلیتاری و مترجم بلامانع است.
 19. طرح مفهومی رافائل از آینده خودروهای زرهی شرکت اسرائیلی رافائل در قالب یک کلیپ، برنامه ای با نام ARGOS را معرفی می کند. ARGOS یکپارچه سازی پیشرفته ترین فن آوری ها، قابلیت ها و زیرسیستم ها پلتفرم های خودرو های زرهی از جمله نفربر ها و تانک ها وتبدیل آنها به یک سیستم دفاعی فوق مدرن شبکه ای، محافظت شده و کشنده با بالابردن توانایی های بقاپذیری و مانورپذیری است . شرکت رافائل آیده آینده خودرو های زرهی رادر قالب یک طرح مفهومی نشان می دهد. در این کلیپ یک طرح مفهومی خودرو زرهی مدرن نیز مشاهده می شود. این خودرو زرهی مفهومی به یک توپ خودکار، دو جایگاه سلاح مستقل که شامل مسلسل سنگین به همراه پرتابگر دوتایی موشک های ضد زره هدایت شونده(مانند موشک های اسپایک) مجهز است. هر یکی از جایگاه های سلاح به یک دید پانوراما جداگانه مجهز است که به خدمه اجازه می دهد مستقل از هم اهداف را شناسایی و نابودکنند. خدمه با کمک یک سری دوربین که یک دید پانوراما ایجاد می کند تصاویر محیط پیرامونی را بر روی 5 صفحات نمایش با کیفیت بالا دریافت می کنند. طرح مفهومی خودرو زرهی رافائل تسلیحات این خودرو زرهی شامل یک توپ خودکار، دو جایگاه سلاح مستقل که هر کدام شامل یک مسلسل سنگین به همراه پرتابگر دوتایی موشک های ضد زره هدایت شونده ویک دید پانوراما جداگانه هستند. دید پانوراما جایگاه سلاح مستقل اطلاعات حیاتی مانند مسیر حرکتی خودرو، مکان های مورد نظر، تهدیدات احتمالی، اهداف و غیره نیز بر روی 5 صفحات نمایش نمایش داده مشود. یکی دیگر از اجزای اصلی خودروهای زرهی آینده هوش مصنوعی است که به خدمه در موقعیت یابی، کشف اهداف و... کمک شایانی می کند. ایتم های نمایش داده شده توسط خدمه با هوش مصنوعی خودرو زرهی و یا توسط نیروهای خودی به اشتراک گذاشته شده می شود. این قابلیت به خدمه اجازه دهد تا به صورت انبوه نیروی دشمن مخفی شده از دیده خدمه را شناسایی کند. هر خدمه در جلوی خود یک پنل کاریری دارد که اطلاعات کاملی از میدان نبرد دریافت کنند و کنترل میدان نبرد را در اختیار داشته باشند. همچنین اطلاعاتی مانند کنترل تسلیحات توسط این پنل کاربری کنترل می شود. یکی از سیستم های حیاتی برای خودروهای زرهی آینده سیستم دفاع فعال است. در این کلیپ رافائل نشان میدهد خودرو های زرهی آینده نیز به سیستمی شبیه دفاع فعال تروفی مجهز است. تعداد خدمه این خودرو زرهی 2نفر است. وظیفه تعریف شده برای 2 خدمه آینده با وظایف خدمه خودرو های زرهی کلاسیک کنونی متفاوت است. درحقیقت سیستم های بکار رفته در خودرو زرهی آینده باعث این تغییر وظایف خدمه خواهد شد. شرکت رافائل نشان میدهد یکپارچه سازی فن آوری ها پیشرفته نه تنها بر روی خودروهای زرهی آینده امکان پذیر است بلکه خودروهای زرهی کنونی نیز می تواند بدین شکل ارتقا یابند(البته شرکت رافائل توضیح دقیقی نمی دهد در صورت نصب چنین سیستم های بر روی خودروهای زرهی کنونی چه ویژگی های جدیدی به انها اضافه می شود) دوربین اصلی خودرو زرهی با دید پانوراما طرح مفهومی از تجهیزات کپسول خدمه کنسول کاربری که اطلاعاتی مانند وضعیت و کنترل میدان نبرد، اهداف، موقعیت نیروهای خودی و وضعیت تسلیحات را نمایش می دهد کلیپ مورد نظر: https://www.aparat.com/v/8prgG
 20. برنامه بروز رسانی جدید لئوپاردهای ترک تست تحرک پذیری بسته بروز رسانی جدید تانک لئوپارد 2A4 که شامل عبور از گودال است. علت انجام تست های تحرک پذیری به خاطر این است که اضافه شدن زره های تقویتی در حرکت تانک اختلالی ایجاد نکند. بعد از عملیات های سپر فرات و شاخه زیتون ارتش ترکیه در خاک سوریه و تلفات نیروهای زرهی خصوصا تانک های لئوپارد 2A4 مشخص شد تانک های در اختیار این ارتش با شرایط میدان های نبرد فعلی تناسب ندارد به همین منظور ارتش ترکیه بروز رسانی ها را برای تانک های اصلی میدان نبرد در نظر گرفت است. در نتجه به تازگی برای تانک های لئوپارد 2A4 در اختیار ارتش یک بسته بروز رسانی طراحی شده است. تمرکز این بسته بروز رسانی بر روی حفاظت تانک قرار دارد. برای تقویت زره تانک از زره های واکنشی در بخش کنار شاسی، سینه تانک و در کنار برجک استفاده شده است. برای تقویت حفاظت علاوه بر زره های واکنشی از زره های ماژولار اضافه شونده نیز استفاده شده است. زره های ماژولار در بخش جلویی برجک نصب شده است. همچنین در بخش عقب برجک و عقبی شاسی از زره های قفسی بهره گرفته شده است. با توجه به بسته بروز رسانی کامل لئوپارد 2NG که توسط شرکتAselsan ترکیه طراحی و ساخته شده است به نظر می رسد عواملی مانند هزینه و زمان، ارتش ترکیه را مجبور کرده است به سمت به کارگیری و استفاده از یک بسته بروز رسانی ارزان تر و ساده تر کرده است. بروز سانی جدید لئوپارد 2A4 ترکی که به نظر می رسد در گل گیر کرده است بلوک های زره واکنشی در بخش کناره برجک به شکل مورب نصب شده اند (قرمز) . بلوک های واکنشی در پشت یک صفحه زرهی نصب شده است (زرد) بلوک های زره واکنشی به شکل فاصله دارد با زره اصلی تانک (سیاه) قرار دارند. همچنین در این تصویر زره ماژولار که در جلوی برجک نصب شده است مشخص است (آبی) پ .ن : آشنایی با برروز رسانی لئوپارد 2NG
 21. علت سطح ناصاف تانک مرکاوا مربوط به آلیاژ خاصی نیست بلکه سنگ ریزهای هست که به روشی انبوه بر روی زره تانک چسبانده شده است.
 22. تجهیز تانک های مرکاوا مارک 4 به سلاح جدید در درگیری های اخیر رژیم صهیونیستی و فلسطينان غزه در که در ماه مارس سال 2019 درگرفت. ارتش اسرائیل نیروهای زرهی خود را به مناطق مرزی غره ارسال نمود. تصاویر گرفته شده از تانک های مرکاوا مارک 4 نشان میدهد در سمت چپ برجک ، در پشت پرتابگر سامانه دفاع فعال یک شی جدید نصب شده است. به شکل رسمی نیروهای نظامی رژیم صهیو نیستی اعلائم نکرده اند که این تجهیزات جدید به چه منظوری بر روی تانک های مرکاوا نصب شده است. احتمال دارد این تجهیزات جدید مربوط به یک پرتابگر باشد که ممکن است لانچر موشکی مانند اسپایک ویا پهپاد های کوچک انتحاری/شناسایی باشد. (با توجه به قرار گیری لانچر به شکل افقی در مورد اینکه لانچر مربوط به یک پهپاد باشد تردید وجود دارد زیرا عموما پرتابگرهای پهپاد ها به شکل زاویه دار نصب می شوند تا پهپاد بعد از پرتاب شدن از پرتابگر به سرعت اوج بگیرد)
 23. نسخه آمبولانس L-ATV برای نخسین بار شرکت دفاعی Oshkosh نسخه آمبولانس L-ATV را در سمپوزیوم نیروی جهانی AUSA سال 2019در هانتسویل به نمایش گذاشت. آمبولانس L-ATV پزشکان ارتش و سپاه تفنگداران دریایی را قادر می سازد تا پرسنل خود و سربازان زخمی را با به شکل محفاظت شده از میدان نبرد دور کنند. جورج منسفیلد معاون رئیس جمهور و مدیر کل، برنامه های مشترک گفت: آمبولانس های L-ATV نسل بعدی خودروهای آمبولانس ارتش هستند که به طور خاص برای محافظت از سربازان زخمی بدون قربانی کردن سرعت و تحرک مورد نیاز برای نگه داشتن خودروهای سبک وزن مشترک در میدان نبرد طراحی شده اند.علاوه بر توانایی حفاظت و مانور خودروهای سبک وزن مشترک در عملیات رزمی، آمبولانس L-ATV دارای انعطاف پذیری و ظرفیت پزشکی مورد نیاز برای حمل تجهیزات نجات هستند که اجازه میدهد آنها عملیات خود را ایمن و کارآمد در حال حرکت انجام دهد. آمبولانس های L-ATV با سیستم تعلیق هوشمند TAK-4 می تواند در سرعت های بالای خارج از جاده پزشکان و زخمی را بدون کاهش کیفیت سواری جابه جا کند در حالی که می توان خدمات پزشکی را در حین انتقال زخمی ها به بیمارستان های پشتیبانی انجام داد. کابین عقب آمبولانس L-ATV می تواند 4 برانکارد یا 8 بیماری سرپایی و با ترکیبی از دوحالت را در داخل خود جادهد.همچنین برای ذخیره سازی تجهیزات پزشکی نیز ظرفیت بالایی دارد.
 24. تجهیز تیپ های قطب شمال ارتش روسیه به بولدوزرهایی زرهی بولدوزرهای زرهیB10M2-S ساخت شرکت Uralvagonzavod تیپ های قطب شمال ارتش روسیه، بولدوزرهایی زره پوش B10M2-S را تحویل می گیرند. این بلدوزر های زرهی می تواند در برابر آتش سلاح های سبک، انفجار های نارنجک وحتی به ادعا شرکت سازنده در برابر موشک های ضد زره مقاوم باشد. بولدوزرها زرهی می توانند در مناطق قطبی به راحتی فعالیت کنند به گونه ای که پبشرانه ی این بلدوزر ها می تواند در منفی 60 درجه سانتی گراد کار کند. تجربه سوریه نشان داده است نیروهای مسلح به سخت افزارهای ارزان و ساده مانند بولدوزرهایی زرهی نیاز دارند. این بولدوزر به یک کپسول زرهی برای راننده مجهز است. صفحات زرهی با ضخامت 20 میلی متر از راننده در برابر تهدیدات میدان نبرد حفاظت می کند. درب کابین و پنجره های کناری دارای شیشه های زرهی هستند. وزن این بولدوزر 20تن و سرعت آن 10 کیلومتر در ساعت می باشد. زره های قفسی را میتوان بر روی بولدوزر نصب کرد تا در مقابل راکت های ضد زره مقاوم باشد.تجربه سوریه نشان داد که زره های ترکیبی تلفات انسانی را کاهش می دهد و اثربخشی ماموریت ها را افزایش می دهد. بولدوزرهایی زرهی B10M2-S می توانند به سرعت فعالیت های مهندسی مانند سنگربندی، جا به جایی موانع،ایجاد موانع مهندسی ساده، پاکسازی جاده ها و... را انجام دهد. علاوه براین در زمان صلح این بولدوزرها می توانند در شرایط اضطراری و پاکسازی یخ و برف جاده ها کمک کنند.
 25. دونالد ترامپ ناجی تانک های آبرامز؟؟!! دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ، پیش از انتخابات ریاست جمهوری 2020، در روز 20 مارس 2019 از آخرین کارخانه تولید تانک ایالات متحده آمریکا، لیما در اوهایو بازدید کرد. در اوایل سال جاری، پنتاگون 714 میلیون دلار را به جنرال دینامیکس داد تا تا تانک های آبرامز را در این کارخانه ارتقاء دهد. کاخ سفید می گوید این پروژه منجر به استخدام صدها کارگر جدید شده است. پس از اتمام بازدید ترامپ ،به کارگران این کارخانه گفت:" اگر کار من نبود، این مکان بسته می شد. خب، بهتر است من را دوست داشته باشید، من این محل را باز نگه داشتم. "از زمان سال اخر ریاست جمهوری اوباما کارخانه لیما بیش از 150 کارمند اضافه کرده است و با توجه به بوجه پیش رو قرار است 400 کارمند دیگر را در طول یک سال و نیم دیگر نیز استخدام شوند. این کارخانه به طور مستقیم بیش از 1000 کارمند را استخدام کرده است و بسیاری دیگر در زنجیره تامین پشتیبانی خدمت می کنند. اگرچه ترامپ برای حفظ کارخانه لیما اعتبار دریافت کرده بود اما کنگره از سال 2015 به طور پیوسته برای آبرامز و دیگر خودروهای نظامی ارتش تأمین مالی می کند. پس از سالها تمرکز جنگ در عراق و افغانستان اکنون نیاز به ادوات زرهی سنگین در اروپا پس از حمله روسیه به کریمه در سال 2014 ارتش ایالات متحده به بحث گذاشته شد است. به همین منظور ایالات متحده تیپ های رزمی زرهی خود را به اروپا فرستاده است. ترامپ می گوید : "چهار سال متوالی بودجه برای ارتقاء تانک ها صفر بود، این اتفاق در دوران اوباما رخ داد آمادگی نظامی ما کاهش یافت و نیروی کار شما(کارخانه لیما) 60 درصد کاهش یافت اما آن روزها تمام شده اند ما ارتش آمریكا را بازسازی می كنیم". در اوایل سال 2010 علیرغم برنامه ریزی برای ارتقاء تانک آبرامز، سال ها جنگ ضد تروریسم، کاهش نیروی و نبود فرصت های فروش نظامی خارجی، کنگره را مجبور به توقف ارتقا کرد که مربوط به اثرگذاری طولانی مدت نظامی آبرامز و سایر خودروهای زرهی بود. در سال 2012، دولت اوباما در تلاش بود تا با توقف تعمیر و بازسازی دوباره تانک های ابرامز از سال 2014 تا 2017 یک صرفه جویی 3 میلیارد دلار داشته باشد. در آن زمان ژنرال ریموند اودیرنو رئیس ستاد ارتش استدلال می کند تانک های آبرامز نقش کمی در مبارزات در عراق و افغانستان بازی کردند(با برخی از موارد استثنایی برجسته در مبارزات شهری در مکان هایی مانند فلوجه و شهرک صدر) اودیرونو تصدیق می کند "ما به تانک نیاز نداریم "ناوگان تانک های ما به طور متوسط دو و نیم ساله هستند. ما در شکل خوب هستیم و به این تانک های اضافی نیاز نداریم. " در نتیجه کارخانجاتی مانند لیما در لبه بسته شده بوند. در سال 2013، کنگره رای به اضافه کردن 183 میلیون دلار برای ارتقا تانک ها داد. با این وجود اوباما در اوایل سال 2015 اوضاع را عوض کردو بودجه پیشنهادی خود برای تسریع ارتقاء تانک های آبرامز و نگه داشتن کارخانه لیما فراهم کرد. در زمان بودجه سال 2016، دولت اوباما 368 میلیون دلار برای ارتقاء آبرامز درخواست کرد که 50 درصد از مبلغ 237 میلیون دلار در سال مالی 2015 بود ودر بودجه سال 2017 تقاضای 558 میلیون دلار برای ارتقا تانک های بیشتری را داده شد.با این حال در دولت ترامپ بودجه برای ارتقا تانک آبرامز و همچنین نفربر های استرایکر در لیما افزایش داد به طوری که به جنرال دینامیکس اجازه داده می شود که حجم نیروی کار از 400 تا 1000 نفر برساند. به گفته مارک کانسیان، سرهنگ دوم سپاه بازنشسته سپاه تفنگداران دریایی که اکنون مشاور ارشد مرکز مطالعات استراتیژیک و بین المللی است، دولت اوباما تولید و ارتقا تانک های را کاهش داده بود زیرا تعادل دوباربه اقیانوس آرام و چین بازگردانده شده بود همچنین به نظر نمی رسید روسیه یک تهدید بزرگ باشد. کانسیان گفت: وضعیت استراتژیک تغییر کرده است. روسیه، با نیروی زمینی قدرتمند خود، کشور های ناتو به ویژه کشورهای حوزه بالتیک را تهدید میکند. بنابراین، ایالات متحده نیاز به بازسازی توانایی زمین خود دارد. ارتش قصد دارد جایگزین خودرو های رزمی برادلی را دارد اما هنوز هیچ برنامه ای برای آبرامز وجود ندارد. بنابراین، نیاز به ارتقا تانک آبرامز وجود دارد. در ماه ژانویه جنرال دینامیکس اعلام کرد که سفارش 714 میلیون دلاری برای ارتقاء 174 دستگاه تانک ابرامز به ورژن SEP V3 را دریافت کرده است. دستورالعمل تحویل، به گفته مقامات شرکت، با سرعت ثابت تا سال 2021 حفظ خواهد شد.