aminmessi

شکارجانور قندهار/ به دام افتادن پهپاد جاسوسی پیشرفته آمریکا RQ170

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote]برادر جان
این که ایران روی پهباد سرمایه گذاری کرده و واقعا هم به جای خوبی رسیده درست. اما این که شما میگین خیلی ساده انگارانست:
1- موتور: ما کجا میتونیم موتور این بنده خدا رو داشته باشیم. سالهاست که توی مواردی مثل متالوژی چنین موتورهایی موندیم و ساده ترین موتورها رو الان برای صنایع نظامیمون از بازار سیاه تهیه میکنیم.
2-سنسورها : این هم از مشکلات بلند مدت صنایع ماست، هر چند سنسورها انواع مختلف دارن اما باز هم متاسفانه ما در تولید بسیاری از سنسورهای مورد نیاز برای یه همچنین چیزی مشکلات عدیده داریم.
3- رادار: ما چند ساله توی رادارهای زمین پایه تجربه کسب کردیم اما هنوز در حد تولید رادارهای پیشرفته سبک برای هواپیما های جنگنده حتی نیستیم چه برسه برای یه همچین کوچولویی! اونم رادارهای AESA پیشرفته ای که روی این بابا سواره
4- الکترونیک: ما همچنان جزو کشورهایی که خطوط تولید پیشرفته و به روز ویفر سیلیکونی دارن نیستم و مجبوریم این قطعات رو از بازار سیاه تهیه کنیم که این روش هم سخت و گرون قیمته هم نامطمئن. این رو هم در نظر داشته باشین که برخی از این پردازنده ها فقط توی اراضی اشغالی تولید میشن! (البته اینطور نیست که کلا جایگزین نداشته باشن) اون هم به لطف خط تولیدی که اینتل سالها قبل توی بندر هیفا (جایی که اصلا مناسب نیست برای یه همچین خط تولیدی) احداث کرد.
.
.
اینها در حد معلومات من بود و بنابراینها من فکر میکنم ما خیلی چیزها میتونیم از RQ170 یاد بگیریم و خیلی چیزها هم نمیتونیم! سالهاست که موتور F14 به تعداد زیاد داریم اما هنوز نتونستیم کپی کنیم. حتی رادار F14 رو توی کپی کردنش مشکل داریم. تکنولوژی 60 سال پیش. برای این کارها زیرساختهای صنعتی باید قوی بشه نه فقط نظامی. تا موقعی که الکترونیک، متالوژی، شیمی و .. مناسبی نداشته باشیم این حرفها رو خیلی باور نکنین.[/quote]

برادر عزيز خوبه داريد تو يه تاپیکی نظر میدید که عنوانش یکی از شاهکارهای بچه های همین سرزمینه و از خیلی از مواردی که در بالا ذکر کردید کمتر نیست که هیچ ...... ! :applause:

هنوز هم باور نکردید ..... !

من یه سوال مطرح میکنم :

مثلا شما از کجا میدونید که ما موفق به کپی سازی AWG-9 نشدیم که شما میگید در کپی کردنش مشکل داریم ؟؟

من حرفهای بالا رو از کسی شنیدم که به حرفاش از چشام هم مطمئن تر هستم و حالا خود دانید ......! :rose:

در ضمن اگه جستجوتون رو در سایت بیشتر کنید به مطالب ریزی برخورد میکنید که میتونه اطلاعات زیادی در اختیارتون قرار بده ....!

کوچیک همتون
مهدی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]برادر جان
این که ایران روی پهباد سرمایه گذاری کرده و واقعا هم به جای خوبی رسیده درست. اما این که شما میگین خیلی ساده انگارانست:
1- موتور: ما کجا میتونیم موتور این بنده خدا رو داشته باشیم. سالهاست که توی مواردی مثل متالوژی چنین موتورهایی موندیم و ساده ترین موتورها رو الان برای صنایع نظامیمون از بازار سیاه تهیه میکنیم.
2-سنسورها : این هم از مشکلات بلند مدت صنایع ماست، هر چند سنسورها انواع مختلف دارن اما باز هم متاسفانه ما در تولید بسیاری از سنسورهای مورد نیاز برای یه همچنین چیزی مشکلات عدیده داریم.
3- رادار: ما چند ساله توی رادارهای زمین پایه تجربه کسب کردیم اما هنوز در حد تولید رادارهای پیشرفته سبک برای هواپیما های جنگنده حتی نیستیم چه برسه برای یه همچین کوچولویی! اونم رادارهای AESA پیشرفته ای که روی این بابا سواره
4- الکترونیک: ما همچنان جزو کشورهایی که خطوط تولید پیشرفته و به روز ویفر سیلیکونی دارن نیستم و مجبوریم این قطعات رو از بازار سیاه تهیه کنیم که این روش هم سخت و گرون قیمته هم نامطمئن. این رو هم در نظر داشته باشین که برخی از این پردازنده ها فقط توی اراضی اشغالی تولید میشن! (البته اینطور نیست که کلا جایگزین نداشته باشن) اون هم به لطف خط تولیدی که اینتل سالها قبل توی بندر هیفا (جایی که اصلا مناسب نیست برای یه همچین خط تولیدی) احداث کرد.
.
.
اینها در حد معلومات من بود و بنابراینها من فکر میکنم ما خیلی چیزها میتونیم از RQ170 یاد بگیریم و خیلی چیزها هم نمیتونیم! سالهاست که موتور F14 به تعداد زیاد داریم اما هنوز نتونستیم کپی کنیم. حتی رادار F14 رو توی کپی کردنش مشکل داریم. تکنولوژی 60 سال پیش. برای این کارها زیرساختهای صنعتی باید قوی بشه نه فقط نظامی. تا موقعی که الکترونیک، متالوژی، شیمی و .. مناسبی نداشته باشیم این حرفها رو خیلی باور نکنین.[/quote]

برادر عزيز خوبه داريد تو يه تاپیکی نظر میدید که عنوانش یکی از شاهکارهای بچه های همین سرزمینه و از خیلی از مواردی که در بالا ذکر کردید کمتر نیست که هیچ ...... ! :applause:

من یه سوال مطرح میکنم :

مثلا شما از کجا میدونید که ما موفق به کپی سازی AWG-9 نشدیم که شما میگید در کپی کردنش مشکل داریم ؟؟

من حرفهای بالا رو از کسی شنیدم که به حرفاش از چشام هم مطمئن تر هستم و حالا خود دانید ......! :rose:

در ضمن اگه جستجوتون رو در سایت بیشتر کنید به مطالب ریزی برخورد میکنید که میتونه اطلاعات زیادی در اختیارتون قرار بده ....!

کوچیک همتون
مهدی[/quote]

چی رو باور نکردم؟ بله این رو که ما میتونیم الان F14 رو بعد از 30 سال کپی کنیم باور نکردم. دلایلش رو هم گفتم.
این آقا گفته بود کلا RQ179 چیزی نداشته که ما بهش اصلا توجه کنیم غیر از دوربینهای پیشرفته! این رو من باور ندارم
نگفتم AWG-9 رو نتونستیم کپی کنیم، گفتم توی کپیش هنوز مشکل داریم. این رو از همون بابایی که بهش خیلی اعتماد دارین بپرسین. لازم نیست بیشتر شرح بدم.
واقع بینی باعث پیشرفت میشه. ما از خیلی از ظرفیتهامون هنوز یاد نگرفتیم استفاده کنیم. زمانی که F14 تولید میشد Intel 8080 آخر تکنولوژی بود و توی تامکت هم از این پردازنده استفاده شد. حالا حتی همون تراشه دهه 60 رو ما هنوز نمیتونیم تولید کنیم. درد ما اینه. صنایع نظامی قوی تا حد زیادی به صنایع غیر نظامی قدرتمند وابسته هست. هر چند میشه خیلی از بخشهای صنایع نظامی رو مستقل هدایت کرد اما خیلی جاها کم میاره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote][quote]برادر جان
.
.

من یه سوال مطرح میکنم :

کوچیک همتون
مهدی[/quote]

چی رو باور نکردم؟ بله این رو که ما میتونیم الان F14 رو بعد از 30 سال کپی کنیم باور نکردم. دلایلش رو هم گفتم.
این آقا گفته بود کلا RQ179 چیزی نداشته که ما بهش اصلا توجه کنیم غیر از دوربینهای پیشرفته! این رو من باور ندارم
نگفتم AWG-9 رو نتونستیم کپی کنیم، گفتم توی کپیش هنوز مشکل داریم. این رو از همون بابایی که بهش خیلی اعتماد دارین بپرسین. لازم نیست بیشتر شرح بدم.
واقع بینی باعث پیشرفت میشه. ما از خیلی از ظرفیتهامون هنوز یاد نگرفتیم استفاده کنیم. زمانی که F14 تولید میشد Intel 8080 آخر تکنولوژی بود و توی تامکت هم از این پردازنده استفاده شد. حالا حتی همون تراشه دهه 60 رو ما هنوز نمیتونیم تولید کنیم. درد ما اینه. صنایع نظامی قوی تا حد زیادی به صنایع غیر نظامی قدرتمند وابسته هست. هر چند میشه خیلی از بخشهای صنایع نظامی رو مستقل هدایت کرد اما خیلی جاها کم میاره.[/quote]

من هم حرف شما تایید می کنم یه نگاه به تاپیک f22 بندازید عکس های کارخانه و محل ازمایش موتور هواپیما هست اگر ما یه همچنین زیرساخت هایی داشتیم من شک ندارم می تونستیم چیزی بهتر از f22 بسازیم یا همین روسیه خیلی قبل از اف 35 هواپیمای عمود پرواز ساخت خیلی هم موفقیت امیز بود! ولی پروژه به دلیل محدودیت مالی متوقف شد! اگر این طوری نبود همه می تونستن بنز بسازن !

همه چیز تکنولوژی نیست خیلی مسائل دیگه هم وجود داره...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]حتی رادار F14 رو توی کپی کردنش مشکل داریم[/quote]

داداش اين حرف شماست و معني اين رو ميده كه ما به دليل داشتن مشكلات نميتونيم رادار تامكت رو كپي كنيم ...!

حالا بعدش گفتين :

[quote]نگفتم AWG-9 رو نتونستیم کپی کنیم، گفتم توی کپیش هنوز مشکل داریم.[/quote]

آقا مگه ما تا وقتي كه در كپي كردن يه چيزي مشكل داشته باشيم ميتونيم كپي كنيم ؟؟؟!!!!

برادر mzand عزيز به قول معلم ادبياتمون الان آرايه پارادوكس در سخنانتون ( گرچه درست و حسابي نميدونم چيه !!!!‌) مشاهده ميشه ، که احتمالا از کج فهمی این حقیر هست .... :applause:

برادر عزیز سردار سلامی ( فکر کنم ایشون بودن ) گفتند که ما دومین کشور در زمینه صنعت پهباد هستیم ، من چیزی نمیگم خودتون با این حرف کنار بیایید ....!

در ضمن بنده خیلی چیزا از اون کسی که بهش خیلی اعتماد دارم پرسیدم و با اطمینان حرف های شما مبنی بر مشکل در کپی رادار تامکت و اینجور مسائل رو رد میکنم چون دلیلی ندارید و فقط از سختی کار حرف میزنید و بحث رو به پردازشگرهای اینتل و ..... میکشید !

[quote]من هم حرف شما تایید می کنم یه نگاه به تاپیک f22 بندازید عکس های کارخانه و محل ازمایش موتور هواپیما هست اگر ما یه همچنین زیرساخت هایی داشتیم من شک ندارم می تونستیم چیزی بهتر از f22 بسازیم یا همین روسیه خیلی قبل از اف 35 هواپیمای عمود پرواز ساخت خیلی هم موفقیت امیز بود! ولی پروژه به دلیل[color=red] محدودیت مالی [/color]متوقف شد! اگر این طوری نبود همه می تونستن بنز بسازن !

همه چیز تکنولوژی نیست خیلی مسائل دیگه هم وجود داره...[/quote]

عرض سلام خدمت برادر دکسون عزیز

خود شما به نکته ی مهمی در سخنانتون اشاره کردید و همون محدودیت مالی هست که اگه در پروژه های ما وجود نداشته باشه خیلی کارا میشه کرد که به نظر این حقیر تا حدود زیادی این مشکات مالی مرتفع شده و شما نتایجش رو میتونید ببینید ( ساخت انواع رادارها , ..... ) ولی اگر سرمایه گذاری درستی در زمینه کپی سازی این پهباد انجام بشه که به احتمال زیاد میشه ما شاهد افتخار دیگه ای خواهیم بود ...!

+++++++++++++++++++++++++++++++++

در هر صورت ما تسلیمیم و هر چیزی که شما میگید قابل احترامه و بنده هم نمیتونم دلایل مستدل و محکمی ارائه کنم و بحث بی با این وضع بی فایده میشه ....!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فکر کنم بزرگترین مشکل ما تلاش برای کپی تکنولوژی است
کاری که چین می کند و در مقایسه با تولید خارج با کیفیت پایین بدست می آید

کپی کردن سیستم ها با توجه به سورس های کد شده و رمز گذاری برنامه ها و ... خیلی سخت است اما سیستم ها کلی نکات آموزشی دارند که به افزایش تکنولوژی کمک می کند

معمولا بعضی سیستم ها را در یک ماده مومی شکل دفن می کنند
اسم یک خازن 44 وات را مقاومت 32 می نویسند یا نوع درگاه را نمی نویسند یا اصلا بیانش نمی کنند
بعضی از انواع مبدل ها اصلا از نوع موجود در بازار نمی باشند و تنها به صورت محرمانه برای این سیستم ساخته می شود

ما نباید کپی کنیم باید یاد بگیریم و خودمان بسازیم
کاری که شوروی از موشک های آلمان انجام داد ابتدا یک موشک کپی کرد
اما مدام با مشکل می خورد که مسئول طرح زیر فشار دست به حرکتی بزرگ زد و به جای کپی کردن خودش طرح داد اما از نمونه آلمانی کلی درس یاد می گرفت

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا komando59 ما هم شرمنده ایم. به هر حال بحث توی یه همچین سایتهایی یه سری قواعدی رو میطلبه. همین قدر از من قبول کنید که کپی رادار ما یه سری ضعفها نسبت به رادار اصلی داره. (این ضعفها رو نمیشه اینجا گفت) یه کوچولو هم توی بحث دیجیتال شدن بعضی از بخشهاش بهبود داده شد.
البته خود روسها هم سالها طول کشید چیزی شبیه AWG-9 بسازن. هر چند من فکر میکنم هنوز سیستم AWG-9 و فونیکس سیستم بسیار مرگباری هست اگه بشه تا حد ممکن دیجیتالش کرد.
اما بحث AWG-9 الان یه مقدار انحرافیه. این رو بذارین کنار فونیکس و موتور و بدنه و جزئیات کاکپیت و ... به هر حال بحث اصلی اینه که:

[b] خیلی از تکنولوژیهای RQ170 رو ما نداریم و حتی با داشتن یه نمونه یا حتی چند نمونه از اون هم باز نمیتونیم اون تکنولوژیها رو توی صنایعمون لزوما استفاده کنیم. برخی از اونها هم قابل کپی برداری و استفاده توی صنایعمون هستن.
[/b]
ضمنا اینکه ما توی تکنولوژی پهباد چندم هستیم تو دنیا هم جای بحث داره. مصلم اینه که جایگاهمون بد نیست. اما استراتژی ما توی بحث پهبادها یه مقدار فرق داره با کشورهای دیگه. الان دهها کشور هستن که پهباد تولید میکنن. اون سردار عزیز به فراخور زمان و شرایط مصاحبه مباحثی رو مطرح کردن. اما حرفهای اینچنینی رو نباید خیلی توی مباحث فنی وارد کرد. باید دید اون چیزی که در نهایت عملیاتی میشه چیه. فرضا شما شصت جور دوش پرتاب هم بسازین. تا وقتی که دست نیروهای عملیاتی شما RPG7 هست فرقی زیادی با کشوری که اصلا چنین تکنولوژیهایی نداره نمکینی. تا وقتی که یگانهای زرهی ما از همون تانکهای قدیمی و یا T72 های منتاژی سالهای اخیر استفاده میکنن (و حتی یه دونه ذ عملیاتی هم تحویلشون نشده) باید فهمید که ذ1 و 2 و 3 بیشتر مباحث تبلیغاتی هستن که البته خارجیها اسم پلتفرم تکنولوژیک و ... اینها بهشون میدن (Technology Demonstrator). زمانی این چیزها رو واقعا به حساب بیارین که مثل شهاب همه جا ببینینشون. یا مثل نور و جماران به صورت عملیاتی ببینینشون.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]آقا komando59 ما هم شرمنده ایم. به هر حال بحث توی یه همچین سایتهایی یه سری قواعدی رو میطلبه. همین قدر از من قبول کنید که کپی رادار ما یه سری ضعفها نسبت به رادار اصلی داره. (این ضعفها رو نمیشه اینجا گفت) یه کوچولو هم توی بحث دیجیتال شدن بعضی از بخشهاش بهبود داده شد.
البته خود روسها هم سالها طول کشید چیزی شبیه AWG-9 بسازن. هر چند من فکر میکنم هنوز سیستم AWG-9 و فونیکس سیستم بسیار مرگباری هست اگه بشه تا حد ممکن دیجیتالش کرد.
اما بحث AWG-9 الان یه مقدار انحرافیه. این رو بذارین کنار فونیکس و موتور و بدنه و جزئیات کاکپیت و ... به هر حال بحث اصلی اینه که:

[b] خیلی از تکنولوژیهای RQ170 رو ما نداریم و حتی با داشتن یه نمونه یا حتی چند نمونه از اون هم باز نمیتونیم اون تکنولوژیها رو توی صنایعمون لزوما استفاده کنیم. برخی از اونها هم قابل کپی برداری و استفاده توی صنایعمون هستن.
[/b]
ضمنا اینکه ما توی تکنولوژی پهباد چندم هستیم تو دنیا هم جای بحث داره. مصلم اینه که جایگاهمون بد نیست. اما استراتژی ما توی بحث پهبادها یه مقدار فرق داره با کشورهای دیگه. الان دهها کشور هستن که پهباد تولید میکنن. اون سردار عزیز به فراخور زمان و شرایط مصاحبه مباحثی رو مطرح کردن. اما حرفهای اینچنینی رو نباید خیلی توی مباحث فنی وارد کرد. باید دید اون چیزی که در نهایت عملیاتی میشه چیه. فرضا شما شصت جور دوش پرتاب هم بسازین. تا وقتی که دست نیروهای عملیاتی شما RPG7 هست فرقی زیادی با کشوری که اصلا چنین تکنولوژیهایی نداره نمکینی. تا وقتی که یگانهای زرهی ما از همون تانکهای قدیمی و یا T72 های منتاژی سالهای اخیر استفاده میکنن (و حتی یه دونه ذ عملیاتی هم تحویلشون نشده) باید فهمید که ذ1 و 2 و 3 بیشتر مباحث تبلیغاتی هستن که البته خارجیها اسم پلتفرم تکنولوژیک و ... اینها بهشون میدن (Technology Demonstrator). زمانی این چیزها رو واقعا به حساب بیارین که مثل شهاب همه جا ببینینشون. یا مثل نور و جماران به صورت عملیاتی ببینینشون.[/quote]

با بیشتر مواردی که گفتین موافقم. گرچه در زمینه ی راداری ما پیشرفت های زیادی داشتیم، ولی این پیشرفت ها بیشتر در زمینه ی ساخت رادار های زمین پایه بوده و روی ساخت رادار های هواپایه سرمایه گزاری زیادی نشده. کار درستی هم هست چون تا جایی که میدونم دکترین ما فعلا با ساخت هواپیما نمیخونه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]امریکا برای اولین بار در سال 1992 نسل قبلی پهپاد جاسوسی خود موسوم به F117 را در نمایشگاهی نظامی در شهری در حومه پاریس موسوم به بورژه در معرض دید قرار داد. [/quote]

عجب پس نایت هاوک هم پهپاد بود و ما خبر نداشتیم :applause: پس حتما اون یارو خلبانه که میشست پشت رولش برای خالی نبودن عریضه این کارو میکرده.
من تو درپیت بودن و بی سوادیه مشرق نیوز شک نداشتم ولی با این حرفشون دیگه 100% مطمئن شدم که هیچ ایده ای در مورد مسائل نظامی ندارن.آخه یکی هم نیست که این خبرها رو نظارت کنه و اگه مثلا اشتباه با منبع خارجی بود اصلاحش کنه.آبروی هر چی خبرگزاریه ایرانیه اینا بردن.[/quote]
سلام
قبل تر ها مشرق این طور نبود ظاهر این اواخر چند تا نویسنده سوپر میلیتار پیدا کرده که فرق پوند را با کیلو نمیفهمن!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مع الوصف کمک گیری از چین و روسیه عاقلانه به نظر میرسه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote][quote]امریکا برای اولین بار در سال 1992 نسل قبلی پهپاد جاسوسی خود موسوم به F117 را در نمایشگاهی نظامی در شهری در حومه پاریس موسوم به بورژه در معرض دید قرار داد. [/quote]

عجب پس نایت هاوک هم پهپاد بود و ما خبر نداشتیم :applause: پس حتما اون یارو خلبانه که میشست پشت رولش برای خالی نبودن عریضه این کارو میکرده.
من تو درپیت بودن و بی سوادیه مشرق نیوز شک نداشتم ولی با این حرفشون دیگه 100% مطمئن شدم که هیچ ایده ای در مورد مسائل نظامی ندارن.آخه یکی هم نیست که این خبرها رو نظارت کنه و اگه مثلا اشتباه با منبع خارجی بود اصلاحش کنه.آبروی هر چی خبرگزاریه ایرانیه اینا بردن.[/quote]
سلام
قبل تر ها مشرق این طور نبود ظاهر این اواخر چند تا نویسنده سوپر میلیتار پیدا کرده که فرق پوند را با کیلو نمیفهمن![/quote]

فکر کنم نویسنده های نظامیشون عوض شدن چون قبلیا خیلی بهتر مینوشتن. قابل اطمینان ترین خبرگزاری ایران بودن در این زمینه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]مع الوصف کمک گیری از چین و روسیه عاقلانه به نظر میرسه[/quote]

بستگی دارد به توانایی صنایع دفاعی ما اگر طبق حرف های مقامات این تکنولوژی برای ما راحت باشد و درک و فهمش اسان باشد که نه
اما اگر برای ما خیلی سخت و غیر ممکن باشد ( که بعید است ) تحقیقات مشترک در ایران

امیدوار نباشید که حداقل روسیه به ما سلاح یا اس 300 بدهد
شاید چین در معامله چیز بهتری بدهد، حداقل در بازار آزاد چینی ها معامله خوب را یاد گرفته اند
اما روس ها هنوز در فکر همه چی مال ما هستند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

بعد از مدتی که نشد خدمت دوستان و کاربران گرامی برسم میبینم بازار این تاپیک گرم هست و همچنان جز 10 تاپیک اول این سایت قرار داره.
قبل از هر چیز من تاسف خودم رو از بابت همزمانی انتخابات مجلس و این واقعه رو متذکر بشم که در کمال بی انصافی ،زحمات دهها ارگان و سازمان و صدها نفر از خدمت گزاران صدیق این کشور ،دستمایه تبلیغات مجلس شده ....
علیرغم تذکرهای شفاهی ،درگوشی ،رسانه ای همچنان عده ای دست به انتشار سخنانی میزنند که در نهایت به نفع امنیت کشور نیست.
هر چند که طی جلسات و گردهمائیها فقط تکرار ،مکررات کردن اما بهتر میبود به اطلاعیه های سپاه پاسداران احترام میگذاشتن و .......
در تعجبم اگر خود مجلس پهپاد رو میگرفت چه کاری صورت میدادن !!! :rose:
البته این رو هم بگم اگر دقت کنین بعد از چند روز دیگه هیچکسی اطلاعات ارزشمندی از دستاوردها ارائه نکرد !
بگذریم....
[quote]رضا جان این اتفاق برای حداقل چند سال تمام طرح های نظامی برای حمله رو به عقب انداخت[/quote]
فتح عزیز
این پهپاد و امثالهم اونقدری که شما میگین در استراتژیهای ارتش امریکا نقش نخواهد داشت.
به عبارتی طرح حمله به ایران تکیه بر تیرک rq170 نکرده. هر چند که منکر نیستم که بی تاثیره اما همیشه دهها نقشه بر اساس داشتها و نداشته ها طرح ریزی میشه.
حتی این نقشه بر اساس فرماندهی میدان نیز تغییره پذیر هست.
( تو یه فیلمی وقتی به هدف نرسیدن یارو به دوستاش گفت : نقشه b نقشه b ...!
دوستانش گفتم نقشه b نداشتیم ! یعنی چی ؟ یارو گفت یعنی بزنین به چاک ...! :mrgreen: )
حالا هم امریکا چند تا نقشه b همراهش هست که یکیش همین بزنین به چاکه .... (مزاح کردیم!!! )
[quote]من شنیدم که با توپ مغناطیسی زدنش
[/quote]
دوست عزیز من متوجه فرمایش شما نشدم. اگر منظورتون توپی هست که در حال آزمایش در خاک امریکا هست ، باید بگم که چطور به این نتیجه رسیدین ؟ ولی اگر منظور یه توپه دیگه هست ،خوشحال میشم توضیحات بیشتر شما رو بشنوم.
( اونقدر توپ ، توپ کردیم یاد اون توپم ، توپ افتادم ... :applause: )
[quote]نیروهای ناتو با صدور بیانیه‌ای این اتفاق را تایید، اما اعلام کردند که این هواپیما به علت نقص فنی فرود آمده است. [/quote]
[quote]ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته است که اعضای مسلح این گروه این هواپیما را در منطقه احمد آباد در پکتیا ساقط کرده‌اند. [/quote]
کس دیگه ای نبود ؟؟؟
اما دم طالبان گرم که هر جا کم میاره از خالی بندی دریغ نمیکنه.حالا که دو مثل گفتم سومی رو هم بگم.
ملا یه روز وسط بازار عصاشو محک فرو میکنه تو زمین و میگه اینجا مرکز عالم آدم هست ....!
یه کی میرسه میگه مرد چرا دروغ میگی !
ملا با خونسردی دست میکنه یه کلاف نخ میده یارو میگه باور نداری برو خودت اندازه بگیر ....!!
( کسی هست که باور نداره طالبان زده ؟!!؟ )
[quote]و خبرهایی که یکی از دوستان به من رسیده ما در ساخت آر کیو 170 مشکل عدیده ای نداریم جز همون دوربین هاش که نیاز به کار زیادی داره که انشاالله اون هم ....!
از قسمت قرمز حرفام ، 99.999999999999999999999999% مطمئنم !
[/quote]
ما رو هم در جریان خبرات بذار.
[color=red].......................[/color]
خواب عجیبی دیدم که انشاالله فرد درستکاری اون رو تعبیر میکنه !
خواب دیدم که پهپاد عزیزمون زیرش سالم هست و دوربین و حسگر و ..... همه سالمه اما تعجب کردم که سیستم لندینگ عمل نکرده بود .
هاتفی ندا در داد که نگذاشتیم کف آن بر زمین خورد .......
انشاالله خیره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]خواب دیدم که پهپاد عزیزمون زیرش سالم هست و دوربین و حسگر و ..... همه سالمه اما تعجب کردم که سیستم لندینگ عمل نکرده بود .
هاتفی ندا در داد که نگذاشتیم کف آن بر زمین خورد[/quote]
آرماني عزيز...كلا بعضي خواب برگرفته از حوادث در طول روز است(يعني يه چيزهايي روز ديدي بعد شب خوابش رو ديدي)....اينم تعبيرش :applause:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام دوستان.
دوستی گفته بود که ما در ساخت رادار زمین پایه هم هنوز مشکل داریم . فکر کنم منظورشون 15 سال قبل باید باشه. چون اولین رادار بومی ایران طبق مصاحبه یکی از مسوولین اگه اشتباه نکنم حدود 13سال قبل ساخته شده . حالا اینکه تا به حال چه رادارهایی ساخته شده باید منتظر بمونیم تا وقتی مسوولین صلاح دیدن رونمایی بشه . البته همین رادارهایی هم که رونمایی شده یا طبق گفته مسوولین مراحل پایانی ساختشون رو طی میکنن اگه توجه کنید متوجه میشید چیزی کم از کشورهای صاحب قدرت در این زمینه نداریم یا در اینده نزدیک نخواهیم داشت.

اگر درست یادم باشه پارسال بود که وزیر دفاع طی یک مصاحبه گفته بود ساخت جنگنده زمانبره و لی ما مدت زیادی هست که شروع کردیم و در چند سال اینده به نتیجه میرسه. خب وقتی قراره یک جنگنده به تولید برسه همزمان باید تجهیزات و سیستم های اون هم طراحی بشه. که رادار هم از جمله اون هاست. پس اینکه بگیم کاری در زمینه رادارهای هواپایه نمیشه چون مسوولین اطلاع رسانی نمیکنند فکر نکنم درست باشه.

دوستان به یک نکته توجه نکردند جدا از بحث قطعات الکترونیکی مثل ای سی و ترانزیستور و ... که تولیدش عوامل زیادی از جمله نیاز به سرمایه گذاری زیاد و هزینه تمام شده بالا در پی داره و مسوولن ترجیح میدن که فعلا خریداری کنن همانطور که اکثر کشورها این کار رو انجام میدن. جایی که صلاح بدونند ممکنه بعض از تجهیزات ساخته بشه .مثل همین خبری که بود ساخت دیود سالیتانی که قراره در اینده ترانزیستور سالیتانی هم ساخته بشه.

در ضمن مثل اینکه قراره خودمون یک پهپاد پیشرفته رادارگریز بسازیم( سفره ماهی) که طبق مصاحبه های مسوولین حتی نمونه اصلی اون ساخته شده و لی به دلیل اینکه پروژه مهمی هست ازمایشاتش چند سال زمان میبره. پس مطمعنا فکر همه چیزش رو از بدنه و مواد و حتی رنگ رادارگریز گرفته تا نرم افزاره و سیستم هدایت و سیستم های ارتباطی و ....میکنن که این پروژه رو شروع میکنن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]خواب عجیبی دیدم که انشاالله فرد درستکاری اون رو تعبیر میکنه !
خواب دیدم که پهپاد عزیزمون زیرش سالم هست و دوربین و حسگر و ..... همه سالمه اما تعجب کردم که سیستم لندینگ عمل نکرده بود .
هاتفی ندا در داد که نگذاشتیم کف آن بر زمین خورد .......[/quote]

لابد کف سنتینل تونسته با شن های کویر دوستی و ارتباط خوبی برقرار کنه ..

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.