HHL

مباحث حاشیه ای تاپیک تحولات سوریه و تاپیک تحولات عراق

Recommended Posts

کسی که فکر میکنه ترکیه از نظر کیفی دومین عضو ناتوست جاش تو میلیتاری نیست باید بره تو مشرق مطلب بزاره البته مشرق ورژن ترکیه ایش ! والا به خدا ادم چه جک هایی اینجا میشنوه !

بمب اتم تحت کنترل ترکیه !!! دیگه چی احتمالا امریکا ارتشش تحت کنترل ترکیه نیست ؟ تمام بمب های اتمی امریکا یه کد روشون دارن که متغیره و فقط رئیس جمهور امریکا میدونه !! شاید هم هر روز صبح زنگ میزنه اوباما به اردوغان میگه خدا رو چه دیدی!!!! 

بقیه حرف هاتون هم جمله معروف یکی از دوستان رو به یاد ادم میندازه که بگذریم 

اولا من نگفتم ترکیه به خودی خودی خود دومین قدرت برتر ناتو هست. گفتم به واسطه تجهیزاتی که از برترین کشورهای صنعتی دنیا یعنی آمریکا، انگلستان و آلمان دریافت کرده و می کنه موقعیتش رو تا این حد ارتقاء داده. لطفا از آب گل آلود ماهی نگیرید. 5 قدرت صنعتی جهان بعد از آمریکا یعنی آلمان، انگلستان، ژاپن، فرانسه و ایتالیا سر جمع به اندازه نصف آمریکا هم قدرت علمی، تکنولوژیکی و صنعتی ندارن. ترکیه که عددی نیست. ترکیه خونه پرش به اندازه جمهوری چک هم قدرت صنعتی نداره چه برسه به اینکه بخواد رقیب آلمان و آمریکا محسوب بشه.

دوم اینکه همین نکته که شما فکر می کنی کدهای بمب های اتمی آمریکا فقط دست رئیس جمهور آمریکاست کافیه که جات تو میلیتاری نباشه و تو مشرق مطلب بگذاری. مراجعه کن به ماجرای یکی دوسال پیش پرواز اتفاقی بی 52 مسلح به بمب های اتمی بر فراز آمریکا که صدای خیلی ها رو درآورد.

چون پستتون سراسر خشم و احساس هست از بقیه اش هم می گذرم تا دلخوری و کدورت پیش نیاد.

ویرایش شده در توسط Wiesmann
  • Upvote 6
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اولا من نگفتم ترکیه به خودی خودی خود دومین قدرت برتر ناتو هست. گفتم به واسطه تجهیزاتی که از برترین کشورهای صنعتی دنیا یعنی آمریکا، انگلستان و آلمان دریافت کرده و می کنه موقعیتش رو تا این حد ارتقاء داده. لطفا از آب گل آلود ماهی نگیرید. 5 قدرت صنعتی جهان بعد از آمریکا یعنی آلمان، انگلستان، ژاپن، فرانسه و ایتالیا سر جمع به اندازه نصف آمریکا هم قدرت علمی، تکنولوژیکی و صنعتی ندارن. ترکیه که عددی نیست. ترکیه خونه پرش به اندازه جمهوری چک هم قدرت صنعتی نداره چه برسه به اینکه بخواد رقیب آلمان و آمریکا محسوب بشه.

دوم اینکه همین نکته که شما فکر می کنی کدهای بمب های اتمی آمریکا فقط دست رئیس جمهور آمریکاست کافیه که جات تو میلیتاری نباشه و تو مشرق مطلب بگذاری. مراجعه کن به ماجرای یکی دوسال پیش پرواز اتفاقی بی 52 مسلح به بمب های اتمی بر فراز آمریکا که صدای خیلی ها رو درآورد.

چون پستتون سراسر خشم و احساس هست از بقیه اش هم می گذرم تا دلخوری و کدورت پیش نیاد.

من کلا خشم و احساس نداشت پستم فن بیانم این شکلی هست !!! اما در مورد کد ها قطعا دست اردوغان هم نیست ارتش ترکیه با تمام خریدهاش از نظر کیفی دومین ارتش ناتو نیست !!! شاید از نظر کمی باشه که اونم به لطف سربازی اچباری هست !!!

کسی که فکر میکنه امریکا 10 تا بمب اتم داده دست ترکیه که مال خودش باشه کلا به صورت ساختاری با مسائل نظامی و سیاسی بیگانه هست دشمن ترکیه کیه که ترکیه لازمه بر علیه اون بمب اتم به کار ببره ؟ یونان ؟؟ یونان که خودش یه عضو دیگه از ناتو هست ؟؟؟ بی خیال ! شما

• Upvote 5
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

حمایت آمریکا از تجزیه ترکیه باعث بروز اختلافات بسیار جدی در روابط دو کشور خواهد شد. واقعا نیاز به توضیح بیشتر هست؟ کشوری که تحت پیمان آتلانتیک شمالی متعهد شده از تمامیت ارضی تمام کشورهای عضو دفاع کنه، چطور می تونه زمینه تجزیه یکی از عضوهای اصلی پیمان رو فراهم کنه؟ وگرنه من هم قبول دارم که مناطق کردنشین 4 کشور ترکیه، ایران، عراق و سوریه سر جمع به اندازه 10 درصد جمهوری آذربایجان هم قدرت اقتصادی، نظامی و سیاسی ندارن که در حال حاضر در واقع یکی از استان های ترکیه محسوب می شه. دیگه خود ترکیه که حسابش مشخص هست.

مساله بعد اینکه اگر آمریکا اعتقاد داشت ترکیه یک متحد قابل اطمینان و دائمی نیست، بمب های اتمی خودش رو در کشوری مثل فنلاند یا سوئد و یا یونان مستقر می کرد تا با تهدید روسیه مقابله کنه و پایگاهی در حد و اندازه اینجرلیک رو در این کشور احداث نمی کرد. یا چه می دونم بخشی از وظیفه تولید قطعات F35 به عنوان پر هزینه ترین پروژه دفاعی تاریخ این کشور رو به ترکیه واگذار نمی کرد. وظیفه ای که حتی به کشوری مثل ایتالیا هم واگذار نشده.

یک سوال : در صورت تحقق تشکیل کشور کردستان که شامل مناطق کردنشین چهار کشور ایران، ترکیه، سوریه و عراق می شه، آمریکا چه نیازی به اتحاد با این کشور خواهد داشت؟ منافع اقتصادی، نظامی یا سیاسی پایه اتحاد این کشور فرضی با آمریکا خواهد بود یا دلایل دیگری هم مطرح هست؟ ممنون می شم نظرتون رو در این مورد بیان کنید. همین سوال رو در مورد اسرائیل هم دارم. اسرائیل چه نیازی به این اتحاد فرضی خواهد داشت؟

با عرض معذرت مثالی که در مورد اسرائیل زدید و فلسفه وجودی ناتو رو هم زیر سوال بردید به حدی سطحی نگرانه هست که ارزش بحث علمی نداره. داعش سپر امنیتی برای اسرائیل نیست چون در واقع سوریه و عراق تهدید امنیتی برای اسرائیل نیستند. در عمل هم ثابت شد و دیدیم که این کشورها توان تقابل با 4 گروه تروریست پاپتی رو هم ندارن چه برسه به رژیم صهیونیستی. ایران هم که حسابش جداست. اگر ما بخواهیم با این رژیم در بیوفتیم داعش که سهله گنده تر از اون هم نمی تونه به دادشون برسه.

چرا فکر می کنید فلسفه وجودی ناتو صرفا مقابله با تهدید روسیه هست که می گید در حال حاضر ضرورتی به وجود این پیمان نیست؟

چرا دوست من فکر میکنید حمایت امریکا از تجزیه ترکیه به صورت مستقیم خواهد بود ؟ مگر حمایتشون از داعش و القاعده به صورت مستقیم بود ؟ نمیخوام روی قدرت احتمالی کردستان بحث کنم اما از نظر اقتصادی پتانسیل بالایی داره. جایی خوندم حدود 20 درصد اقتصاد ترکیه وابسته به کردستان هست حالا راست یا دروغش رو نمیدونم . اما بحث من اصلا این نیست بحث چیز دیگریست. 

دوست عزیز اینکه ترکیه یک متحد قابل اعتماد نیست از ماجرای دست درازی ترکیه به سوریه اشکار شد. چیزی که امریکا به نظر من تصورش رو نداشت این بود که حزب عدالت و توسعه قصد افزایش تمامیت ارضی این کشور رو داشته باشه. سال 2012 بود که به صورت علنی تجاوز ترکیه به سوریه برای دنیا ثابت شد تاریخ به ما یاد داده امریکا با کشور هایی که قصد افزایش تمامیت ارضی خودشون رو دارن رابطه پایداری نخواهد داشت. اسرائیل البته تنها استثنا این مطلب هست که بحثش جداست.بعد عرض کردم امریکا قرار نیست از در دشمنی با ترکیه در بیاد. درسته در حال حاضر ترکیه یکی از متحدین استراتژیک امریکاست اما اینجا منافع اسرائیل به نظر من بر منافع امریکا میچربه. اسرائیل منفتش در تجزیه ترکیه است حتی اگر امریکا این رو به نفع خودش ندونه اما نمیتونه اقدامی علیه اش بکنه چون بخواییم یا نخواییم امریکا یکی از استان های اسرائیله اون سمت کره زمین. 

اما جواب سوالتون. امریکا هیچ نیازی به اتحاد با این کشور نخواهد داشت اما اسرائیل نیاز دارد از طرفی تجزیه ترکیه قدم اولیه در تجزیه ایران خواهد بود. ایا قبول دارید ایران یک تهدید بالقوه و بالفعل برای اسرائیل هست ؟ ایا پیمودن مسیر تجزیه ایران ، منفعت مطلق اسرائیل نیست ؟ به نظر شما زمانی که سه کردستان متحد بشوند چه چیز باعث میشه به فکر مثلا ازادی کردستان ایران نیافتند انهم با تحریک و کمک اسرائیل ؟ امریکا هیچ نیازی به این اتحاد نداره اما فرزند نامشروعش تشنه چنین اتحادی است تا از دو جبهه اذربایجان و کردستان بر ایران فشار وارد کنه. به نظر شما اتحاد اذربایجان و اسرائیل چه سودی برای این کشور صهیونیستی داشته ؟ دقیقا همون منفعت در کردستان هم موجوده. 

در رابطه با این قضیه بیایید قبول کنیم هیچکدوم حرف دیگری رو نمیتونیم بپذیریم. 

سپاس

ویرایش شده در توسط spiderkiller
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برا در عزیز با کمال احترام این که فرمودین آمریکا و آلمان، انگلستان، ژاپن، فرانسه و ایتالیا .....برترین کشورهای صنعتی دنیا هستن اشتباهه این مال 15 تا 20 سال قبل بر اساس امار صندوق پول ایتالیا دیگه یک جزو برترین کشورهای صنعتی نیست .......انگلستان وفرانسه با فاصله از چین عقبا ............در ساله گزشته کره جنوبی از نظر تولید صنعتی از انگلستان وفرانسه جلوتر بوده چین بعد امریکا با فاصله چند برابری از المان جلوه

• Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برا در عزیز با کمال احترام این که فرمودین آمریکا و آلمان، انگلستان، ژاپن، فرانسه و ایتالیا .....برترین کشورهای صنعتی دنیا هستن اشتباهه این مال 15 تا 20 سال قبل بر اساس امار صندوق پول ایتالیا دیگه یک جزو برترین کشورهای صنعتی نیست .......انگلستان وفرانسه با فاصله از چین عقبا ............در ساله گزشته کره جنوبی از نظر تولید صنعتی از انگلستان وفرانسه جلوتر بوده چین بعد امریکا با فاصله چند برابری از المان جلوه

تنها در زمینه صنعت عرض نکردم. تولید علم تولید تکنولوژی می کنه و با در دست داشتن تکنولوژی توانایی صنعتی به دست میاد. در این صورت آمریکا یکه تاز این میدان هست بدون شک. در رتبه های بعدی هم به ترتیب آلمان، انگلستان، ژاپن، فرانسه و ایتالیا قرار می گیرن به ترتیب.

در حال حاضر تنها در زمینه تولید آلیاژ چین ده ها سال از ایتالیا عقب هست. البته من منکر توانایی های کشوری مثل چین نیستم. کشورهایی مثل چین و روسیه و سوئد در رتبه های بعدی قرار می گیرن ولی ترکیه در خوشبینانه ترین حالت شاید رتبه 30 جهانی رو داشته باشه.

من کلا خشم و احساس نداشت پستم فن بیانم این شکلی هست !!! اما در مورد کد ها قطعا دست اردوغان هم نیست ارتش ترکیه با تمام خریدهاش از نظر کیفی دومین ارتش ناتو نیست !!! شاید از نظر کمی باشه که اونم به لطف سربازی اچباری هست !!!

کسی که فکر میکنه امریکا 10 تا بمب اتم داده دست ترکیه که مال خودش باشه کلا به صورت ساختاری با مسائل نظامی و سیاسی بیگانه هست دشمن ترکیه کیه که ترکیه لازمه بر علیه اون بمب اتم به کار ببره ؟ یونان ؟؟ یونان که خودش یه عضو دیگه از ناتو هست ؟؟؟ بی خیال ! شما

البته در مورد برخی مسائل اطلاعات رسمی در دست نیست و نمی شه نظر قطعی داد ولی تا جایی که من می دونم تنها رئیس جمهور آمریکا به کدهای شلیک تسلیحات هسته ای دسترسی نداره. رئیس جمهور، وزیر دفاع و رئیس آژانس امنیت ملی آمریکا کدها رو در اختیار دارن و این کدها هم مکمل همدیگر هستن. یعنی یکی از این اشخاص به تنهایی قادر نیست دستور حمله اتمی صادر کنه. البته استثناهایی هم وجود دارن. برای مثل ناوهای هواپیمابر و زیردریایی های اتمی آمریکا خارج از مناطق تحت حاکمیت دولت آمریکا منطقه خودمختار نظامی محسوب می شن و قدرت تصمیم گیری دارن. مثلا ناو یو اس اس جورج بوش در صورت حمله اتمی چین یا کره شمالی مطمئنا منتظر دستور رئیس جمهور آمریکا برای اقدام متقابل نخواهد ماند. شاید اصلا رئیس جمهوری برای دستور دادن باقی نمونده باشه.

آمریکا بمب اتمی در اختیار ترکیه قرار داده تا بر ضد دشمن مشترکشون استفاده بشه در صورت لزوم نه بر ضد هرکی که ترکیه دلش خواست. کی گفت ترکیه از این تسلیحات بر ضد یونان قراره استفاده کنه؟

و نکته آخر اینکه کدهای مورد استفاده در تسلیحات هسته ای تنها برای جلوگیری از اقدام اشتباه و خودسرانه قابلیت استفاده دارن وگرنه این بمب ها اگر در اختیار دولت های مستقل با قدرت علمی و صنعتی قابل قبول باشن خیلی راحت قابلیت تغییر دارن. حتی یک گروه تروریستی متوسط هم در بدبینانه ترین حالت می تونه از کلاهک اتمی به عنوان بمب کثیف استفاده کنه. چون تحت هر شرایطی اورانیوم غنی شده با غلظت بالا ماهیت ثابتی داره.

• Upvote 4
  • Downvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تنها در زمینه صنعت عرض نکردم. تولید علم تولید تکنولوژی می کنه و با در دست داشتن تکنولوژی توانایی صنعتی به دست میاد. در این صورت آمریکا یکه تاز این میدان هست بدون شک. در رتبه های بعدی هم به ترتیب آلمان، انگلستان، ژاپن، فرانسه و ایتالیا قرار می گیرن به ترتیب.

در حال حاضر تنها در زمینه تولید آلیاژ چین ده ها سال از ایتالیا عقب هست. البته من منکر توانایی های کشوری مثل چین نیستم. کشورهایی مثل چین و روسیه و سوئد در رتبه های بعدی قرار می گیرن ولی ترکیه در خوشبینانه ترین حالت شاید رتبه 30 جهانی رو داشته باشه.

البته در مورد برخی مسائل اطلاعات رسمی در دست نیست و نمی شه نظر قطعی داد ولی تا جایی که من می دونم تنها رئیس جمهور آمریکا به کدهای شلیک تسلیحات هسته ای دسترسی نداره. رئیس جمهور، وزیر دفاع و رئیس آژانس امنیت ملی آمریکا کدها رو در اختیار دارن و این کدها هم مکمل همدیگر هستن. یعنی یکی از این اشخاص به تنهایی قادر نیست دستور حمله اتمی صادر کنه. البته استثناهایی هم وجود دارن. برای مثل ناوهای هواپیمابر و زیردریایی های اتمی آمریکا خارج از مناطق تحت حاکمیت دولت آمریکا منطقه خودمختار نظامی محسوب می شن و قدرت تصمیم گیری دارن. مثلا ناو یو اس اس جورج بوش در صورت حمله اتمی چین یا کره شمالی مطمئنا منتظر دستور رئیس جمهور آمریکا برای اقدام متقابل نخواهد ماند. شاید اصلا رئیس جمهوری برای دستور دادن باقی نمونده باشه.

آمریکا بمب اتمی در اختیار ترکیه قرار داده تا بر ضد دشمن مشترکشون استفاده بشه در صورت لزوم نه بر ضد هرکی که ترکیه دلش خواست. کی گفت ترکیه از این تسلیحات بر ضد یونان قراره استفاده کنه؟

و نکته آخر اینکه کدهای مورد استفاده در تسلیحات هسته ای تنها برای جلوگیری از اقدام اشتباه و خودسرانه قابلیت استفاده دارن وگرنه این بمب ها اگر در اختیار دولت های مستقل با قدرت علمی و صنعتی قابل قبول باشن خیلی راحت قابلیت تغییر دارن. حتی یک گروه تروریستی متوسط هم در بدبینانه ترین حالت می تونه از کلاهک اتمی به عنوان بمب کثیف استفاده کنه. چون تحت هر شرایطی اورانیوم غنی شده با غلظت بالا ماهیت ثابتی داره.

بمب کثیف چیست

اورانیوم فلزی رادیو اکتیو است که به طور طبیعی به صورت ایزوتوپ235 Uدر طبیعت یافت میشود 98دصد اورانیوم از نوع ایزوتوپ235و تنها دودرصد ایزوتوپ238است و همین دو درصد به کار شکافت هسته ای میاید وباید ان را در موسسات غنی سازی جدا کرد و از انجا که به طور دائم از خود نوترون تولید میکن برای جذب این نوترون های ازاد نیاز به یک جذب کننده از نوع عنصر برم یا گرافیت (کربن )دارد اگر یک میله حاوی اورانیوم 238را از درون این کاهنده ها بیرون اوریم میله به دلیل جذب نوترون های فعال  و شروع واکنش هسته ای از هم خواهد پاشید ولی نه با قدرت یک بمب اتم حداکثر با قدرت حادثه چرنوبیل که یک انفجا کثیف بود  بنا بر این هیچگاه یک بمب اتم را به حالت کاملا عملیاتی بیش از یک مدت زمان مشخص نگه نمی دارند(قابلیت انبار داری ندارد)

اوانیوم غنی شده در غلظت بالا ماهیتی ثابت ندارد به دلیل داشتن نیمه عمر در عناصر رادیو اکتیو و نیمه عمر مدت زمانی که طول میکشد تا تا نیمی از یک ماده رادیواکتیو تجزیه شده و از بین برود این نیمه عمر درباره عناصر ردیف اخر جدول مندلیف مثل فرانسیم حتی به یک ثانیه هم نمی رسد نا بر این اورانیوم غنی شده برای کلاهک بمب باید هر چند مدت دوباره غنی سازی شده تا درصد خود را حفظ کند و همین دلیل خلع سلاح داوطلبانه کشورهای  بازمانه از شوروی بود چون بمب اتم این کشور ها بدون داشتن فرایند غنی سازی پس از مدتی چند تکه اهن پاره رادیو اکتیو بیش نبود هیچ گروه تروریستی هم نمی تواند یک بمب کثیف بسازد (به همان دلبل بالا)وگرنه داعش مدت ها پیش اورانیوم دانشگاه موصل دا غارت کرده بود

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بمب کثیف چیست
اورانیوم فلزی رادیو اکتیو است که به طور طبیعی به صورت ایزوتوپ235 Uدر طبیعت یافت میشود 98دصد اورانیوم از نوع ایزوتوپ235و تنها دودرصد ایزوتوپ238است و همین دو درصد به کار شکافت هسته ای میاید وباید ان را در موسسات غنی سازی جدا کرد و از انجا که به طور دائم از خود نوترون تولید میکن برای جذب این نوترون های ازاد نیاز به یک جذب کننده از نوع عنصر برم یا گرافیت (کربن )دارد اگر یک میله حاوی اورانیوم 238را از درون این کاهنده ها بیرون اوریم میله به دلیل جذب نوترون های فعال  و شروع واکنش هسته ای از هم خواهد پاشید ولی نه با قدرت یک بمب اتم حداکثر با قدرت حادثه چرنوبیل که یک انفجا کثیف بود  بنا بر این هیچگاه یک بمب اتم را به حالت کاملا عملیاتی بیش از یک مدت زمان مشخص نگه نمی دارند(قابلیت انبار داری ندارد)
اوانیوم غنی شده در غلظت بالا ماهیتی ثابت ندارد به دلیل داشتن نیمه عمر در عناصر رادیو اکتیو و نیمه عمر مدت زمانی که طول میکشد تا تا نیمی از یک ماده رادیواکتیو تجزیه شده و از بین برود این نیمه عمر درباره عناصر ردیف اخر جدول مندلیف مثل فرانسیم حتی به یک ثانیه هم نمی رسد نا بر این اورانیوم غنی شده برای کلاهک بمب باید هر چند مدت دوباره غنی سازی شده تا درصد خود را حفظ کند و همین دلیل خلع سلاح داوطلبانه کشورهای  بازمانه از شوروی بود چون بمب اتم این کشور ها بدون داشتن فرایند غنی سازی پس از مدتی چند تکه اهن پاره رادیو اکتیو بیش نبود هیچ گروه تروریستی هم نمی تواند یک بمب کثیف بسازد (به همان دلبل بالا)وگرنه داعش مدت ها پیش اورانیوم دانشگاه موصل دا غارت کرده بود

دوست من بر عکس نوشتید، اورانیوم طبیعی شامل ۹۹ درصد یو ۲۳۸ و در حدود یک درصد یو ۲۳۵ هست ، و یو ۲۳۵ نوع ناپایدار اورانیوم هست که از اون بمب اتم می سازند( البته از با میشه با یو ۲۳۸ بمب ساخت ولی مراحل زیادی داره که ابتدا اضافه کردن یک نوترون به اون تبدیلش به یو ۲۳۹ هست که در ادامه اورانیوم ۲۳۹ به صورت خود به خود تبدیل به نپتونیوم و سپس پلوتونیوم می شود )

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برادرم همینه که میگم سیاه سفید نگاه میکنید. الان یک طوری میگید انگار من گفتم 100 درصد کار امریکا و فلانه. این یعنی میگید یا سیاه یا سفید. خیر دوست عزیز مردم این منطقه هم پتانسیلش رو داشتند اما همه اینها از بازی های بالاتر اب میخوره. ببینید شما الان تشکیل داعش رو در دید مردم این منطقه برای ایجاد یک دولت اسلامی مرتبط دیدید. ایا واقعا نظرتون اینه داعش حرف مردم این منطقه است که از بی اسلامی به این گروه پناه اوردند ؟ خب این که شد حرف منافقین. 
در رابطه با دست های پشت پرده یعنی میخوایید بگید مردم این منطقه تماما خودشون در این مسائل دخیل هستند ؟ شما این سوال رو به من جواب بده چه کسی تسلیحات استفاده شده در سوریه رو تولید کرده ؟ قطعا عربستان و قطر و ترکیه نبودند. نیروی هوایی چه کشوری به لیبی حمله کرد ؟ سیسی به پشتوانه چه کسی در مصر کودتا کرد و نتیجتا انجمن برادران مسلمان رو سرکوب کرد که نتیجه اش شد تحکیم داعش در مصر ؟ چه کسی محموله اسلحه رو با چتر روی لیبی خالی کرد که به شکل کاملا اتفاقی همه اش در محدوده در اختیار داعش پایین اومد ؟ حرفتون تا حدودی صحیح هست حتی خود ما هم در حمایت صد درصد از اسد اشتباه کردیم همانطور که ترکیه در حمایت از داعش و عربستان و قطر در حمایت از امثال جیش الفتح و غیره اما همه اینها از طریق دیگری هم تشویق میشدند. شما فقط اینو بگید چه کسی به عربستان اطمینان داد که به یمن لشکر کشی کنه ؟ محمد بن سلمان در ناو کدام کشور بود زمانی که اعتلاف در عدن نیرو پیاده کرد ؟ 
ببینید برادر بنده هم دید های مختلفی رو دیدم و خواندم و هیچ چیز مطلقی نمیگم مثلا نمیگم داعش صرفا به این دلیل به وجود امد داعش درعراق حاصل چند چیزه. اول حمله امریکا که باعث تقویت القاعده و تفکر وهابی شد. دوم قدرت گرفتن شیعیان و تا حدودی مدیریت متمرکز در بغداد که باعث حس سرکوب در رمادی و فلوجه و تکریت و غیره شد. سوم حمایت های امثال ترکیه و عربستان و قطر. چهارم که مهمتر از بقیه است اراده امریکا و اسرائیله. این دید بنده است. اصلا نگاه مطلق بنده ندارم. 
ببینید شما فقط در اتفاقات این منطقه ببینید کی سود کرد کی ضرر اونوقت به صورت خیلی کلی و قابل درک میتونید بفهمید دست چه کسی تا حدودی پشت قضیه بوده. فقط همین ببینید کی سود کرد کی ضرر.
ببینید دوست عزیز چرا فکر میکنید با جدا شدن کردستان ، امریکا این چیز ها که میگید رو از دست میده. در حال حاضر امریکا متحدی داره به نام ترکیه که نقش محوری در پیمان ناتو داره اما باید قبول کرد ترک ها در بلند مدت متحد قابل اطمینانی مانند اسرائیل برای امریکا نیستند و نخواهند بود. این یعنی تشکیل کشوری مانند کردستان که اتفاقا اون هم متحد امریکا و اسرائیل خواهد بود باعث میشه امریکا در این منطقه دو تا متحد در واقع داشته باشه هم ترکیه هم کردستان. در واقع کردستان رو اگر بخواییم نمونه عراق رو به عنوان کلیت کردستان در نظر بگیریم ، اسرائیل متحدی بسیار تاریخی در این منطقه پیدا خواهد کرد با تجزیه ترکیه. ببینید بنده با توجه به امنیت اسرائیل براتون مثال میزنم. اسرائیل نیاز به چندین خط امنیتی در این منطقه داره. تجزیه سوریه و عراق و ایجاد داعش تا حدودی یک خط امنیتی خوب برای اسرائیل شد چون تقریبا نصف بیشتر پتانسیل مقاومت رو داره در خودش تحلیل میبره از اونطرف ترکیه رو داره که تا حدودی نامطمئن هست. ترک ها شاید در کوتاه مدت متحد اسرائیل و امریکا باشند اما در بلند مدت قطعا اهداف بلندپروازانه خودشون رو دارند و این برای اسرائیل قابل قبول نیست. به همین دلیل به تجزیه ترکیه فکر میکنند ایجاد یک ایالت کرد نشین که زیر دست اسرائیل خواهد بود و اتفاقا علیه ترکیه این یعنی اگر روزی روزگاری ترکیه علیه اسرائیل موضعی گرفت کردستان مستقل میتونه بهانه خوبی برای درگیر کردن ترک ها باشه. کردستان مستقل بعد از مصر ، اردن ، ترکیه ، عربستان و خلافت اسلامی بغدادی به ششمین سپر امنیتی اسرائیل تبدیل میشه. شما صرفا دید به ناتو دارید در حالی که اصلا ناتو دیگه از اون رسالت اولیه خودش برای درگیری با شوروی خارج شده حتی لزومی هم دیگه نداره وجودی داشته باشه الان تقریبا تمام کشور های استقلال یافته از شوروی خودشون روسیه رو محاصره کردند و در اختیار امریکا و متحدانش قرار دارند.

متاسفانه بحث داره تاپیک رو به انحراف میکشونه, تاپیکی بود به نان مباحث حاشیه ای که دیگه نیست.ولی چاره ای نیست.....
من نگفتم داعش حرف مردم مسلمان منطقه است, من میگم داعش نتیجه طبیعی زمینه ای تاریخی, در کنار استعمار خارجی و استبداد حاکمان خودکامه هست, همه مقصر هستند, از امریکا که به عراق حمله کرد و کل ساختار حکومت رو از بین برد و مسولیت قبول نکرد تا دولت وقت عراق که به فرقه گرایی دامن زد, و نیروهای امریکایی رو بیرون کرد, نقش بیش از اندازه برای خارجی قایل شدن باعث میشه که ما از دلایل اصلی باز بمونیم, واین نکته رو فراموش کنیم که ما مسلمانان باید مشکل رو از درون حل کنیم تا جلوی این حمام خون رو بگیریم.
در مورد کردها که فرمودین, کردها یک کل واحد نیستند, مثلا کردهایی سوریه به علت ماهیت چپ گرایانشون به هیچ عنوان نمیتونن متحد استراتژیک دایمی برای امریکا باشند, در همین وقایع سوریه تا زمانی که بنیادشون به خطر نیفتاد با امریکا متحد نشدند, و حتی بعد از همکاریشون با امریکا اکثر تحلیلگراشون از این اتحاد به عنوان اتحادی تاکتیکی یاد میکنند, نه اتحادی استراتژیک و بلند مدت, و دیدید که بعد از تصرف تل ابیض و فشار ترکیه, امریکا جانب کدامشون رو گرفت.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

تمام مهمات هسته ی ارتش ایالات متحده ( موشکهای قاره پیمای زمین پایه ، هواپایه ، دریاپایه و حتی مهمات تاکتیکی برای جنگنده -بمب افکن ها و بمب افکن های دور پرواز ) برای مسلح سازی نیاز به کد شلیک دارند و مهمات در بمب افکن مورد اشاره هم ، در همین ردیف قرار داشت . تنها خلاء امنیتی ، احتمالاً عدم اطلاع خدمه ،  از هسته ای بودن مهمات و پرواز بر فراز مناطق مسکونی بود که موجب اعتراض شد .

در صورت سقوط ، همانند سقوط همین نمونه بمب افکن در سواحل اسپانیا ، تنها مساله ، آلودگی ناشی از پراکنده شدن مواد رادیو اکتیو هست .

پی نوشت :

ظاهراً بحث کنترل مهمات هسته ای ایالات متحده در ترکیه را با شما یا یکی دیگر از دوستان ، داشتیم . ارتش ایالات متحده ، برای کنترل مهمات هسته ای تاکتیکی و استراتژیک ، پروتوکل های سفت و سختی دارد و بسیار دور از ذهن خواهد بود که آن را در اختیار ترکها بگذارد .

در ضمن ، تمامی کلاهکهای هسته ای قابل نصب بر روی موشکهای لنس و پرشینگ در آلمان غربی سابق ، در پایگاه هایی نگهداری می شد که ورود هرگونه پرسنل غیر آمریکایی ، در آن مطلقاً ممنوع بود ، که طبیعتاً بحث کنترل آن هم منتفی هست .

به عنوان آخرین پست عرض می کنم خدمتتون تا تاپیک به حاشیه نره. در صورت لزوم بحث رو خارج از این تاپیک ادامه می دیم.

آمریکایی ها 90 فروند بمب اتمی به پایگاه آمریکایی - ترکی اینجرلیک انتقال داده بودن که بعدا مشخص شد تعداد 10 فروند از این بمب ها به پایگاه بالیکسیر و تعداد 10 فروند هم به پایگاه اکینجی انتقال داده شده و کنترل اونها دست ارتش ترکیه هست. این مساله باعث ایجاد سر و صدا و جنجال های زیادی در داخل و خارج ترکیه شد و به همین دلیل آمریکایی ها گاهی گفتن این 20 فروند بمب رو از ترکیه خارج کردن و به جای دیگری انتقال ندادن. گاهی گفتن با اینکه این بمب ها به مکان دیگری منتقل شده هیچ مشکلی پیش نمیاد چون F16 های ترک قابلیت حمل این بمب ها رو ندارن. و ...

در حال حاضر هم به صورت رسمی اعلام شده که 70 فروند بمب اتمی در اینجرلیک مستقر هست ولی هرگز به صورت رسمی اعلام نشده که واقعا چه اتفاقی برای 20 فروند بمب اتمی دیگر افتاد و الان کجا و دست کی هستن. کمی در این مورد جست و جو کنید مطالب مفیدی به دست میارید.

من منکر وجود کد فعال سازی در سلاح های اتمی آمریکا نیستم. عرض کردم این کدها صد در صد مانع استفاده از این تسلیحات نمی شه و صرفا به این خاطر طراحی شده تا از شلیک خودسرانه اونها توسط افسر تسلیحات و ... جلوگیری بشه. اگر این کلاهک ها به هر نحوی دست یک کشور متوسط صنعتی هم بیافته کدهای محافظ عملا قابلیت خودشون رو از دست میدن. امکان استفاده از کلاهک های فوق صد در صد وجود خواهد داشت و آمریکایی هم این رو خوب می دونن که برای مثال این بمب ها رو نمی برن در کشوری مثل بلغارستان یا لیتوانی مستقر کنن. با اینکه عضوهای ناتو هستن و ظاهرا هم از نظر مذهبی و فرهنگی و ... هم به آمریکایی نزدیکترن.

مساله بعدی هم وجود این کدها در تمام تسلیحات اتمی آمریکایی هست و اینکه به این کدها واقعا چه کسانی دسترسی دارن. در این مورد هرگز اطلاعات دقیقی منتشر نشده. اینکه واقعا کدهای شلیک موشک های اتمی از زیر دریایی های آمریکایی که هزاران کیلومتر از آمریکا فاصله دارن در اختیار فرمانده زیردریایی قرار داده می شه یا نه چیزی نیست که با قطعیت بشه بهش پرداخت ولی خیلی ها در این مورد صحب کردن که ناو های هواپیمابر و زیردریایی های آمریکایی در مواقع لزوم از اختیار کافی برخوردار هستن.

• Upvote 5
  • Downvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اشتباه شما همین جاست .

علت اینکه قصد دارید ترکیه را بیشتر از آنی که هست نشان بدهید و برآورد کنید را درک نمی کنم .( آلمان غربی سابق  و آلمان فدرال ، به مراتب از ترکیه پر اهمیت بوده و هست ) . حالا شما بطور مرتب اصرار دارید ، ارتش ترکیه را یک قدرت نظامی ( بیشتراز توان رزمی اش ) برآورد کنید ، دیگر به خود شما بستگی دارد. وقتی آمریکایی ها  اجازه ورود افسران ارشد آلمانی را به پایگاه های حساس نظامی خودشون نمی دادند ، وضعیت ترکها کاملاً مشخص هست .

باید این را کاملاً درک بفرمایید که ترکیه هر قدر تلاش کند ، یک عضو درجه دو  ناتو ، در منطقه یک قدرت درجه دو و فاقد عنصری که به آن ظرفیت رهبری منطقه ای گفته می شود هست . حالا به لطف عضویت در ناتو و حساسیت جغرافیای آن در زمان جنگ سرد ، مورد لطف آمریکایی ها قرار گرفته ، مساله دیگری است که جای بررسی دارد .

این تحلیل شما در زمینه تحت کنترل گرفتن مهمات هسته ای ارتش آمریکا توسط ترکها ، آنقدر غیر قابل باور هست که ......... ( فقط یکی از شرایط خروج دوگل از ناتو ، همین اصرار آمریکایی ها بر حفظ استقلال پایگاه های هوایی تحت اختیار این ارتش که در آن زمان مهمات هسته ای آمریکا در آنجا مستقر بود ، بشمار میر فت . نکته جالب اینجاست که فرانسه آنقدر استقلال داشت که به بهای خروج از ناتو ، زیر بار شرط آمریکایی ها نرفت ولی ..... )

نقطه اوج استدلال شما همین عبارت نقل قول شده هست که کاملاً نادرست هست .

پی نوشت :

این دست و پا زدن های حضرات در مساله سوریه هم به همین دلیل هست . ایجاد ظرفیت برای بدست گرفتن  و ایجاد جای پا در کنار جمهوری اسلامی ایران ، بواسطه بازی با تئوری نوعثمانی گرایی ، تظاهر به شعائر دینی ، همکاری با شورشیان مسلح و..... که به شکل روشن ، راه به جایی نمی برد .

اینکه میفرمایی ترکیه یک قدرت درجه دو و فاقد عنصری که به آن ظرفیت رهبری منطقه ای گفته می شود هست کاملا صحیح........این کارهایه اردوغان وحزب عدالت و توسعه هم برایه باز یابیه این نقشه که تا حالا شکست خورده..................

به عنوان آخرین پست عرض می کنم خدمتتون تا تاپیک به حاشیه نره. در صورت لزوم بحث رو خارج از این تاپیک ادامه می دیم.

آمریکایی ها 90 فروند بمب اتمی به پایگاه آمریکایی - ترکی اینجرلیک انتقال داده بودن که بعدا مشخص شد تعداد 10 فروند از این بمب ها به پایگاه بالیکسیر و تعداد 10 فروند هم به پایگاه اکینجی انتقال داده شده و کنترل اونها دست ارتش ترکیه هست. این مساله باعث ایجاد سر و صدا و جنجال های زیادی در داخل و خارج ترکیه شد و به همین دلیل آمریکایی ها گاهی گفتن این 20 فروند بمب رو از ترکیه خارج کردن و به جای دیگری انتقال ندادن. گاهی گفتن با اینکه این بمب ها به مکان دیگری منتقل شده هیچ مشکلی پیش نمیاد چون F16 های ترک قابلیت حمل این بمب ها رو ندارن. و ...

در حال حاضر هم به صورت رسمی اعلام شده که 70 فروند بمب اتمی در اینجرلیک مستقر هست ولی هرگز به صورت رسمی اعلام نشده که واقعا چه اتفاقی برای 20 فروند بمب اتمی دیگر افتاد و الان کجا و دست کی هستن. کمی در این مورد جست و جو کنید مطالب مفیدی به دست میارید.

من منکر وجود کد فعال سازی در سلاح های اتمی آمریکا نیستم. عرض کردم این کدها صد در صد مانع استفاده از این تسلیحات نمی شه و صرفا به این خاطر طراحی شده تا از شلیک خودسرانه اونها توسط افسر تسلیحات و ... جلوگیری بشه. اگر این کلاهک ها به هر نحوی دست یک کشور متوسط صنعتی هم بیافته کدهای محافظ عملا قابلیت خودشون رو از دست میدن. امکان استفاده از کلاهک های فوق صد در صد وجود خواهد داشت و آمریکایی هم این رو خوب می دونن که برای مثال این بمب ها رو نمی برن در کشوری مثل بلغارستان یا لیتوانی مستقر کنن. با اینکه عضوهای ناتو هستن و ظاهرا هم از نظر مذهبی و فرهنگی و ... هم به آمریکایی نزدیکترن.

مساله بعدی هم وجود این کدها در تمام تسلیحات اتمی آمریکایی هست و اینکه به این کدها واقعا چه کسانی دسترسی دارن. در این مورد هرگز اطلاعات دقیقی منتشر نشده. اینکه واقعا کدهای شلیک موشک های اتمی از زیر دریایی های آمریکایی که هزاران کیلومتر از آمریکا فاصله دارن در اختیار فرمانده زیردریایی قرار داده می شه یا نه چیزی نیست که با قطعیت بشه بهش پرداخت ولی خیلی ها در این مورد صحب کردن که ناو های هواپیمابر و زیردریایی های آمریکایی در مواقع لزوم از اختیار کافی برخوردار هستن.

امریکا به اسراعیل مستقیم بمب نداد ........حالا به ترکا بدن.............. icon_eek

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

درود....دوستان این اولین پست من هست.....پرسشی داشتم :دقت مهمات غیرهدایت شونده مثل همین ofab چه میزان هست؟یکی از دوستان چند صفحه قبل گفته بودن که دقت بمبی که روی سوخوی 34 نصب شده (از نوع هدایت ماهواره ای) 7 تا 12 متر هست که بسیار شگفت انگیز هست.....اصولا بمب های غیرهدایت شونده و سقوط ازاد چند نوع اند؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

درود....دوستان این اولین پست من هست.....پرسشی داشتم :دقت مهمات غیرهدایت شونده مثل همین ofab چه میزان هست؟یکی از دوستان چند صفحه قبل گفته بودن که دقت بمبی که روی سوخوی 34 نصب شده (از نوع هدایت ماهواره ای) 7 تا 12 متر هست که بسیار شگفت انگیز هست.....اصولا بمب های غیرهدایت شونده و سقوط ازاد چند نوع اند؟

بر اساس کلاهک :

1- کلاهک های انفجاری معمول

2- کلاهک های آتش زا ( ناپالم )

3- کلاهک های ترموباریک

بر اساس نوع هدایت هم :

1- بمب های سقوط آزاد غیر هدایت شوند !! 

• Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اینکه شما دولت ترکیه رو هم عرض پرسنل ناو بوش گذاشتید بحث رو به نقطه ای برد که من مطمیین شم شما یا واقعا نمی فهمید یا بطوور کلی علاقه ای ب فهمیدن ندارید
موفق باشید
  • Upvote 3
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.