GOLDEN-CROWN

تحلیل و پیگیری تحولات سوریه - بخش دوم ( از July 2015 )

Recommended Posts

باتوجه به شرایط فعلی سوریه در نگاه اول تلفات گرفتن خیلی به نفع ارتش سوریه است 

ولی وقتی واقع بینانه نگاه می کنیم می بینیم این روش تنها برای النصره و ارتش آزاد جواب می دهد آنهم تاحدودی 

بهترین راهکار بازگرداندن نیروهای خارجی به کشورشان و عدم اضافه شدن نیروهای دیگر به انها است 

اگر روند پیوستن به این گروه های را می توانستیم معکوس کنیم دست یابی به پیروزی دور نبود

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

نمیدنم چرا همش هر کسی از نیروهای ما شهید میشه میگن مستشاری به نظر من کم کردن ارزش کار شهدا هستش (البته در افکار مردم جامعه ) چون یک تعدادی اونها نیروی رزمی هستن و چه بخواهیم چه نه واحد رزمی یه جورایی شجاعت طرف بیشتر تو ذهن مردم ایجاد میکنه چون برای بیشتر مردم نیروی مستشار بیشتر نقش اموزشی و پشت جبهه داره کلا نظر من بود فکر میکنم باید از لفظ رزمی برای این عزیزان استفاده بشه

برادر این واژه "نقش مستشاری" از لحاظ حقوق بین الملل پذیرفته شده است و کشور ما برای اینکه گزک دست غربی ها نده از این واژه استفاده میکنه ( یه نوع پوشش هستش)

والا جانشین فرمانهی سپاه داخل گفتگوی ویژه خبری توضیح دادن که این نقش مستشاری در میدان نبرد واقعی هستش و نه فقط آموزش در پایگاهها ( هم میشه گفت داریم مستقیم میجنگیم هم نمیشه)

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من معتقدم که در بعصی جبهه ها و شهرها که هنوز تثبیت نشدن و ریسک بالاست، عقب نشینی خوبه  بهتر نیروها تلفات ندن. چون این جبهه ها با تعداد نیروی کم و اینکه درگیری اصلی قوا در سایر جبهه هاست مثل قریتین ، خیلی اهمیت ندارن و جون رزمندگان مهمتره. بهتره اهسته اهسته پیش برن و از تلفات انسانی مقاومت کم بشه. الان گستردگی جبهه در عمق و اطراف سوریه حتی از جبهه های زمان جنگ هشت ساله ما هم بیشتره. الان داعش و النصره توان قبل رو ندارن و به قول دوستمون نمستونن دو روزه یه استان بگیرن. به نظرم مین گذاری و تله های انفجاری و عقب نشینی زیرکانه و گرفتن تلفات از دشمن و  نوعی زمین سوخته در جبهه های فرعی بهترین کاره و نگه داشتن اون جبهه در مقابل جان رزمندگان خیلی اهمیت نداره. اینا نظر خودم بود سخت نگیرید. یواش یواش پیش می ریم ان شالله 

• Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

نشستن اینجا و گفتن اینکارو میکردن و فلان میکردن و بیسار میکردن خیلی راحته!

تو میدون باشی و در اقلیت ! از چند طرف بهت حمله کنن!اونم انتحاری!

و نتونی سرت رو از شدت اتش طرف بالا بیاری بدون داشتن پشتیبانی اتش خوب!

و هر چند هم شجاع باشی! اما بازم جونت عزیزترین چیزت هست!

تو فکر همه اینها باشی و در همچین موقعیت سختی ! عمل کردن مهم هست!

میدون جنگ مثل سایت میلیتاری نیست که از مهاجمین خوشت نیومد!تنبیه شون کنی!!!(:! دسترسی به خط مقدم رو قطع کنی!

بلکه به گفته دوست خوبمون جنگیدن همیشه پیشروی نیست!

نیروها هم در راه هستند. ان شاالله درسی بهشون داده میشه که فراموش نخواهند کرد

2-3 بار گفتم و تکرار میکنم:

بحث ما کلی بود! اصلا حمله اخیر مد نظر نیست.

و گرنه اگر به شخص بنده باشه که من هیچی نیستم و ادعایی هم ندارم...

------

پ.ن : دقت دارید که بحث ها برای تخریب نیست؟

من به اندازه خاک پای همون نیرویی که داره فرار میکنه هم ارزش ندارم. که حداقل اون تو میدان هست و من کنار نشستم.

اما خطاب ما که به اون فرد نیست. خطاب به فرماندهان و برنامه ریزان هست.

که اون نیرو اگر درست توجیه بشه و در جای مناسب قرار بگیره قطعا توان دفاع داره.

همونطور که جبهه مقابل که باطل هست خیلی جاها خوب مقاومت کرده.

یا علی...

ویرایش شده در توسط morteza-iri
  • Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اگر یک نیروی نظامی قدرتمند پای کار وجود داشت به حساب این تروریستها که یک روز مدام بر آتش بس تاکید می کردند و متوقف کردن ارتش سوریه در جنگ افروزی و پیشروی و کشتار!!! و حالا هر روز برای نقض آتش بس دعا میخونند باید خوب می رسید! ( خبر ترک روسیه هم تاثیر جدی داشته البته ) اون هم درست بعد از نقض بزرگ آتش بسی که دیروز انجام دادند چنین اظهار نظر کردن واقعا عطش این هتل نشین ها را برای به درک فرستادن پای کارهای حلب نشون میده!!

هیأت از معارضان سوری با بیان اینکه توافق آتش‌بس در سوریه نفس‌های آخر خود را می‌کشد

این مقاله ی  پراوادا هم به نظرم لااقل در موازات با واقعیت هست اگر منطبق هم نباشه.

مقاومت در برابر فشارهای خارجی برای ایران چیز جدیدی نیست ولی باز هم به تنهایی مقابله کردن با چنین دشمنان قدرتمند نیز دشوار است. تا این اواخر چنین به نظر می‌رسید که تهران می‌تواند روی حمایت‌های مسکو حساب باز کند، اما حالا معلوم شده که بین تهران و مسکو مشکلاتی بروز کرده است. موضوع وجود اختلاف نظرهای جدی بین دو طرف موقع سفر «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه به ایران مشاهده شد.

نواک اعلام کرد: تهران عمدا اجرای توافقات با مسکو را به تعویق انداخته و شرایط جدیدی را مطرح می‌کند. تصمیم کرملین به رسانه‌ای کردن این موارد حاکی از جدی بودن اختلاف نظرهاست

این سوء تفاهمات وابستگی مسکو به منافع شرکت‌های بزرگ نفتی مانند «گازپروم» و «روسنفت» را به نمایش گذاشت که می‌تواند باعث قطع رابطه با ایران شده و همکاری با شرکای مشکوکی نظیر عربستان سعودی و قطر را که پیشنهادات روسیه در خصوص متوقف کردن افزایش تولید نفت را پذیرفتند، ترجیح دهد.

از همین دیدگاه باید به رفتارهای روسیه در سوریه توجه داشت. کرملین با حضور (نه تنها با حضور بلکه با نقش بر‌تر) افراطیون مانند گروه وابسته به سعودی «جیش الاسلام» که مسکو تا این اواخر خواستار قرار دادن نام آن در فهرست سازمان‌های تروریستی بود، در مذاکرات ژنو موافقت کرد. اضافه بر آن تصمیم روسیه در خصوص کاهش نظامیان خود در سوریه در آستانه مذاکرات بسیار مهم به معنای امتیاز دادن به آمریکا و پادشاهی‌های عرب در قبال افزایش قیمت نفت بود.

تهدید «جنگ صلیبی» علیه ایران، تهران را وادار می‌کند تا برای تمامیت ارضی سوریه تا آخر مبارزه کرده و سعی در حفظ «بشاراسد» در رأس قدرت نماید. برای روسیه این اهداف چندان مهم نمی‌باشند. از اینجاست که روسیه اعلام یک جانبه خودمختاری کردهای سوریه را به نوعی با نگاه مثبت پذیرفت، اگر چه این اقدام باعث نارضایتی تهران و دمشق شد.

بنابراین سخنان «عزیز جعفری» فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این خصوص را که «روسیه در سوریه دنبال منافع خود بوده و ممکن است مثل ما دنبال ماندن اسد نباشد»، می‌توان عادلانه دانست.

برای ایران موضع گیری‌های متناقض روسیه خیلی خطرناک نیست چرا که به آن عادت کرده است. اما برای مسکو چنین سهل انگاری در برابر متحد مهم می‌تواند بدترین عواقب را به همراه داشته باشد.

البته باز با واقع بینی و نه هیجان زده شدن و ازن این ور بام افتادن در برابر اونور بام افتادن قبلی مبنی بر احمق دونستن تام! عربستانی ها و حالا هم کسینجر پنداری جبیر!! ( هر چند شاید رابطه ی طولی داشته باشه به علت سابقه ی جبیر در واشنگتن ) باید اشاره کرد به سیاست زیرکانه ی عربستان در این مورد که از نقطه ضعف خود که کاهش قیمت نفت هست ( البته هزینه ای که آگاهانه برای مورد دیگه ای کرده ) و نهایتا باید راهکاری براش باید بیندیشه هوشمندانه در جهت اختلاف افکنی بین ایران و روسیه استفاده میکنه. تاکید حتی محمد بن سلمان هم بر این نکته که تا ایران فریز نکنه روسیه نباید منتظر فریز نفتی باشه هم شاید تاییدی بر این مطلب باشه.

• Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

:rose: :rose: :rose: شهید والا مقام ماشالله شمسه فرمانده گروه 24 بعثت در عملیاتی به شهادت رسید :rose: :rose: :rose:

:rose: :rose: :rose: روحش شاد و یاد این عزیز گرامی :rose: :rose: :rose:

حالا غیر از مسائل حفاظتی در میدان نبرد که باید رعایت شود ، تو این جنگ و در جبهه دشمن ، همشون یه مشت پاپتی دمپایی پوش نیستند مث که . آدم حرفه ای هم دارند که تا حالا تونستن اینقدر ضربه بزنن . مضاف بر اینکه یه نیمچه اعتقادی هم ته کاراشون هست و این باعث میشه تو جنگ خیلی هم واداده عمل نکنند . اینا رو گفتم که دوستانی که هنوز فکر میکنن با یه مشت اوسکول طرفیم یه ذره تجدید نظر کنن .

ویرایش شده در توسط mahdiarmy
  • Upvote 6

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

2-3 بار گفتم و تکرار میکنم:

بحث ما کلی بود! اصلا حمله اخیر مد نظر نیست.

و گرنه اگر به شخص بنده باشه که من هیچی نیستم و ادعایی هم ندارم...

------

پ.ن : دقت دارید که بحث ها برای تخریب نیست؟

من به اندازه خاک پای همون نیرویی که داره فرار میکنه هم ارزش ندارم. که حداقل اون تو میدان هست و من کنار نشستم.

اما خطاب ما که به اون فرد نیست. خطاب به فرماندهان و برنامه ریزان هست.

که اون نیرو اگر درست توجیه بشه و در جای مناسب قرار بگیره قطعا توان دفاع داره.

همونطور که جبهه مقابل که باطل هست خیلی جاها خوب مقاومت کرده.

یا علی...

دوست عزیز بنده در خیر اندیشی شما شکی ندارم و با خوندن تمام کامنت های شما به این نتیجه رسیدم.

خودمم هم کم انتقاد نکردم در گذشته و الان هم انتقاد میکنم .و نمیگم که شما هم انتقاد نکنید.

اصولا فرمانده جماعت خوششون نمیاد از انتقاد !حالا میخواد ادمین سایت باشه!یا واقعا تو میدون جنگ!

پای صحبت بچه هایی هم که رفتن سوریه و در شرایط جنگی حضور داشتن بشینی میتونی راحت بفهمی که اونها هم مطالب و انتقادات به حق دارن.

اما این نکته رو هم مد نظر داشته باشیم که مدیریت کردن و تصمیم گیری در وسط معرکه خیلی سخت تره!جنگیدن همینطور!

در ضمن این حالات و دگرگونی های درونی هم همیشه کلی هست!و بهتره یکم منصفانه تر نگاه کنیم به شرایط جنگیدن در سوریه.

چون به غیر از ایران و اون هم سپاه هیچ نیروی خارجی دیگه ای جرات نکرده که نیروهای پیاده خودش رو وارد کارزار سوریه کنه!

چون شرایط جنگ در سوریه سخت و غیر قابل پیش بینی هست .

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ابعاد جنگ سوریه و پشت پرده های شروع و ادامه و گسترشش شاید هیچوقت روشن نشه ولی چیزی که وجود داره قطعا چه نیروهای القاعده و چه خصوصا داعش و چه معارضین تروریست سوری هیچ یک با چیزی که مثلا در مورد گروه های شبه نظامی دیگه در مقاطعی تشریح میشه قابل مقایسه نیستند. کمک ها، خصوصا هدایت اطلاعاتی این گروه ها بر خلاف  نمنونه های مشابه در منطقه در دوران معاصر، اولا محدود به یک کشور و چند کشور نیست و  منفرد و تجمیعی کمک های بسیاری بهشون میشه قطعا و دوما به خاطر وضعیت بسیار آشفته و تعدد عجیب و غریب نیروهای این گروه ها نفوذ و عوامل نفوذی و اطلاعاتی که شاید غیرمستقیم هم هدایت هایی صورت میدند در این گروه ها بسیار قابل توجه هستند احتمالا.

اصولا منافع گسترده ای که اینبار این گروه ها برای کشورهای متعدد منطقه تا کشورهای فرامنطقه ای دارند سبب میشه در حد توان هرگونه کمک حتی با عبور از برخی خطوط قرمز به این دسته ها بشه. صورت کارزاری که ما میبینیم جنگی است شلخته میان نیروهای ارتشی فرسوده و زخمی و گرو ههای بسیار اندک همپیمانش که از فرط محدودیت های لجستیکی و مالی و نفراتی و مضیقه های تحریمی و کارشکنی و اطلاعاتی و در نهایت تنها متکی بر خود بودن با گروهی دمپایی پوش ده هزاران نفری گسیل شده از تقریبا تمامی جهان به سوریه و با کمک های نظامی خاص؛  ولی باطن و پشت پرده ی این نبرد قطعا در قسم اول همونی هست که گفتم (  نیروهای ارتشی فرسوده و زخمی و گرو ههای بسیار اندک همپیمانش که از فرط محدودیت های لجستیکی و مالی و نفراتی و ... ) ولی در مقابل نیروها و اطلاعات و لجستیک و کمک های مالی و نفراتی و توان نیروهای ویژه و احتمالا صدها نفوذی هدایت کننده و حامی های رسانه ای و دوپینگ های مقطعی که درون اون دمپایی پوشها حل شدند!! و این جداست از احتمالا برنامه های چند دهه ای اطلاعاتی و سیاسی و مسیر دهنده ی فکری عده زیادی که مثلا در ظاهر در مدارس عربستانی مشغول تحصیل علوم دینی بودند چه در کشورهای عربی و چه در کل منطقه و جهان ولی در باطن با اطلاع سیستم های کشورهای میزبان آمادگی برای پرورش بدل چیزی که ما ازش به عنوان "مقاومت" یاد میکنیم.

گروه هایی که در به ظاهر اهداف!، شعارها، برخی اصول و رسانه ای و حتی ظاهری شبیه گروه های مقاومت بودند ولی در باطن درست نقطه ی مقابل این گروه ها و پاک کننده ی تمام بروز و ظهورشون بودند.

• Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام 

اصولاً کاری ندارم که در استاتوس چه گفتید و عکس العمل بنده چه بود و اینکه صرفاً مدیریت محترم انجمن اِعمال قانون کردند ، 

اما پاسخ شما را یکی از پیشکسوتان هوانیروز ارتش (بعنوان یک نظامی جنگ دیده ) و نه یک شخص غیر نظامی ، بخوبی مشخص کرده 

مدیریت احساسهای متضاد کار دشواری است ،

اما برای رسیدن به کمال و آرامش ،  نیاز به جدیت و تمرین دارد

مثلا باید تمرین کنیم که در اوج مهربانی گاهی کمی جدی باشم و در اوج اعتماد گاهی کمی بدبین و در اوج سادگی گاهی کمی سیاستمدار باشیم ، 

تنها رفتارهایی که بصورت مطلق و بدون تضاد باید در رابطه باشد صداقت و وفاداری است که هیچ جایگزینی ندارد.

با مدیریت این رفتارها کمترین آسیب به احساسات ما وارد خواهد شد و کمترین آسیب را به احساسات دیگران خواهیم زد .

1-  مدیریت احساسات : فرض براین هست که کاربران انجمن ، در یک محدوده سنّی مشخص هستند که می توانند خودشون را در برابر غلیان احساسات کنترل کنند .

2- جدّیت و تمرین :  بطور مشخص ، رسیدن به عبارات بالایی ، نیاز به تمرین دارد 

یک فرمانده خوب ( به مانند تمام فرماندهان موفق تاریخ نظامی ) ، همواره یک گوش تیز برای شنیدن  و دو چشم قوی برای دیدن دارد ولی بطور مشخص ، آنچه که در سازمان نظامی اهمیت صد چندان دارد ، رعایت سلسله مراتب و در کنار ان ، مبحث احترامات ( نخستین چیزی که وقتی به سربازی می روید ، یاد گرفته می شود ) خواهد بود . 

پی نوشت :

1- مشخصاً انجمن میلیتاری ، پادگان نیست ، اما وقتی صحبت مقایسه فرماندهان و مدیریت انجمن هست ، ناچاراً این مقایسه باید ضورت گیرد 

2- عدم رعایت احترام متقابل در میان جمع و عدم رعایت سلسله مراتب (در اینجا نه بعنوان انجمن مجازی ، بلکه بعنوان یک سازمان نظامی ) منجر به هرج و مرج می شود . 

3- وجه مشترک انجمن میلیتاری و یک سازمان مسلح ، برابر بودن همه دربرابر قانون هست . در یک سازمان نظامی ، وقتی یک افسر ارشد ، جرمی مرتکب می شود ، به همان اندازه قانون در مورد وی  اِعمال می شود که بطور مثال یک افسر جزء یا یک درجه دار و یا یک سرباز عادی .

4- اگر نیاز باشد ، براساس مندرجات آیین نامه انضباطی نیروهای مسلج ج.ا. ایران ، تک تک موارد پیش بینی شده ، بیان خواهد شد . 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5- ارتشبد ستاد ، سر برنارد مونتگمری ، در زمان دانشکده افسری ، بدلیل دادن جواب سربالا به استاد واحد درسی " شناخت چهارپایان " و در پاسخ به این سئوال که ( با عرض معذرت) ، شکم چهار پا در روز چند بار کار می کند !!! پاسخ بدی داد و به همین دلیل تجدید دوره شد ولی در زمان فرماندهی ارتش هشتم در شمال افریقا ، همواره از این ماجرا بخوبی یاد می کرد و اعتقاد داشت که از میان رفتن سلسله مراتب و احترامات ، یعنی فاجعه نظامی !!

علیکم سلام

اون قسمتی که شما بلد کردید مشخصا مربوط به شما نمیشه!تجربه چندین سال فعالیت در فروم های فضای مجازی !و ابضا اتفاقات اخیر!

نزدیک ترین مثال هایی بود در ذهن من که تونستم بیارم برای تقریب به موضوع!چون  درک این مفاهیم برای یک کابر اجمن راحت تر هست!

بنده با مطالب بیان شده در این پست شما مشکلی ندارم!  لایکش کردم و سرلوحه کاری من در محیط شغلیم هم تقریبا چیزی شبیه به فرموده های این برادر ارتشی هست!

اما اظهار نظر های بنده رو حمل بر بسیجی بودن بزارین! بسیجی خارج از منطق و عقلانیت نیست!

اما گاهی رفتار و صحبت هایی رو میبینه که نمی تونه نسبت به اونها ساده بگذره! و ساده از اتفاقات اطرافش بگذره!

کم نداشتیم در دوران جنگ که اصطکاک های فروانی بین تفکر بسیجی !و تفکری که خودش رو محصور در یک قواعد و قوانین خاص کرده!ایجاد شده!

و نزدیک ترین مثالش برای خود من که ازش اگاهی دارم مربوط میشه به دوست شهید خودم رحیم فیروزابادی که در سوریه شهید شدند.

ایشون در یک محیط نظامی برخلاف فرمانده و در جمع عمل کردن و نظری دادن!که به علت همون رفتار تبعید شدن به استان سیستان و بلوچستان!

اما همون بنده خدا در هنگام اعزام شدن به جنگ در صف اول قرار داشتند و اونهایی که بله قربان گوی فرمانده تشریف داشتند!هنوز قابل پیدا شدن نیستند!

هر حال!!!احترام به قوانین ضامن امنیت و ارامش همه هست!

اما گاهی باید به بعضی قوانین اشکال وارد کرد!و همینطور به کسانی که در حال اجرای قوانین هستند!

تا اینکه قوانین نادرست اصلاح بشوند!

و همینطور قوانین درست محصور اجرای سلیقه ای کارگزران نشوند!

• Upvote 11
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام 

اما اظهار نظر های بنده رو حمل بر بسیجی بودن بزارین! بسیجی خارج از منطق و عقلانیت نیست!

بطور مشخص ، این فرموده شما ارزش میلیونها مثبت را دارد ، بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر آن را همه مجاهدان از اولین نفر تا آخرین نفر امضاء کردند و این امضاء حقیقتاً از روی عقلانیت بوده ، هست و خواهد بود. 

اما گاهی رفتار و صحبت هایی رو میبینه که نمی تونه نسبت به اونها ساده بگذره! و ساده از اتفاقات اطرافش بگذره! /کم نداشتیم در دوران جنگ که اصطکاک های فروانی بین تفکر بسیجی !و تفکری که خودش رو محصور در یک قواعد و قوانین خاص کرده!ایجاد شده!

تفکر بسیجی ، یک تفکر ارزشمند و تقریباً در تمام تاریخ معاصر نظامی می شود گفت که بی مانند بود و این بدون هیچ تعارفی ، نتیجه آینده نگری حضرت روح ا... ( ره) است که به نسل ما رسید و باید به نسل های بعدی منتقل شود . 

اما بسیجی ، مترداف با نافرمانی و چیزهایی شبیه به این نیست ، بسیجی همانقدر که جلوی دشمن ترمز ندارد ، جلوی فرمانده خودش ، خاضع ، فروتن ، فرمانبردار ، مطیع و مودب هست . وقتی سیره شهدا را مطالعه می کنید به همین خصوصیات می رسید . 

و نزدیک ترین مثالش برای خود من که ازش اگاهی دارم مربوط میشه به دوست شهید خودم رحیم فیروزابادی که در سوریه شهید شدند.

ایشون در یک محیط نظامی برخلاف فرمانده و در جمع عمل کردن و نظری دادن!که به علت همون رفتار تبعید شدن به استان سیستان و بلوچستان!

اما همون بنده خدا در هنگام اعزام شدن به جنگ در صف اول قرار داشتند و اونهایی که بله قربان گوی فرمانده تشریف داشتند!هنوز قابل پیدا شدن نیستند!

عرض کردم ، داشتن تفکر بسیجی ، هیچ منافاتی با منطقی فکر کردن و سایر ویژگی های مثبت ندارد و اتفاقاً این خصوصیات باید پر رنگ تر باشد . 

و دقت کنید ، بله قربان گو بودن ، بسیار متفاوت از داشتن ویژگی اطاعت پذیری هست . اولی صفت بسیار منزجرکننده و موجب فرومایگی و دومی ، صفت پسندیده ، قابل احترام و ارزشمند هست . 

• Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.