Recommended Posts

مي​خواستم ديگه پستي ندم. ولي حيفم اومد يه مطلبي رو عرض نكنم.
برادر ميثم عزيز و ساير دوستان.
باز هم توصيه مي​كنم قوانين رو مطالعه بفرمايين.

من يه سوال دارم. حبس يه شهروند قانوني هست يا نه؟ طبق قانون، هر شهروند آزاده كه هرجا مي​خواد باشه. ولي يه قانون ديگه هست و اون اينكه اگه برحسب اون قانون، حكم بر حبس اون شهروند صادر شد، شهروند مي​بايست حبس بشه.
نمي​شه شما به قانون اول استناد بفرمايين و بگين كه چون تو اون قانون اومده اون شهروند آزاده و نبايد حبس شه، پس اين كار غير قانونيه!

مثال واضح​تري مي​زنم.
در حالت عادي، آيا قانوني داريم كه مثلاً يه جنس به يه شركت فروخته نشه؟ خير! ولي اگه ذيل اون قانوني تصويب بشه كه فلان جنس به فلان شركت نبايد فروخته شه، آيا امتناع از فروش جنس، قانونيه يا غيرقانوني؟

شما احتمالاً يا از روي چهار تحريم بين​المللي و تحريم​هاي ديگه​ي منطقه​اي (اروپايي و امريكايي) جهش فرمودين يا به درستي اونا رو مطالعه نفرمودين كه صرفاً به قوانين ايكائو استناد مي​فرمايين. قوانين ايكائو كه در حكم قانون اساسي جهاني نيستن! تمامي اين قوانين، تبعيت مي​كنن از قوانين جهاني و قوانين و يا تحريم​هايي كه در شوراي امنيت سازمان ملل يا مجمع عمومي اين سازمان به تصويب مي​رسن، قطعاً از چنين قوانيني بالاتر هستن (و اميدوارم نفرمايين كه نيستن!).

من كاري به ظالمانه بودن تصويب تحريم​ها عليه ايران ندارم. كما اينكه موضوع بحث ما هم اين نيست (هرچند كه برخي دوستان عادت دارن اول از طرف بخوان به كل اعتقاداتش اعتراف كنه و بعد وارد بحث شه). ما داريم از منظر حقوقي اين موضوع رو مورد بحث قرار مي​ديم.

اگر نگاه خيلي خيلي ساده​اي بر روي متن تحريم​هاي مذكور بياندازين مي​بينين كه تمامي مواردي كه شما و ساير دوستان (چه به طنز و چه به جد) فرمودين، درش گنجونده شده!

حالا اگه ما زورمون نمي​رسه كه جلوي صدور تحريم​ها عليه​مون رو بگيريم، به نظر شما اين راهش هست كه مثلاً بخوايم با همچين كارهاي به فرض شما 100% قانوني و طبيعي (هرچند كه هيچ كشوري تو دنيا انجامش نداده باشه) مثلاً تلافي كرده باشيم و دو ساعت يه سياستمدار رو الاف (علاف! هركدوم كه صحيح​تره) كرده باشيم كه مثلاً بگيم من آنم كه رستم بود پهلوان؟

به نظر شما مثلاً كاري داره كه كشورهاي درپيت منطقه كه گوش به فرمان امريكا و اروپا هستن، همين كار رو با مقامات ما انجام بدن؟
يا مثلاً همين آلمان بياد سطح روابطش رو با ايران كاهش بده و مثلاً مناسبات اقتصادي​اش رو محدود كنه و همين چهار تا كارخانه و شركت​هاي پيمانكاري ما كه تجهيزات​شون رو با هزار منت از اين كشور وارد مي​كنن، دستشون بمونه تو حنا؟ چرا؟ چون به قول دوستان اومديم بگيم ما هم پدافند داريم و مي​تونيم گردنه​گيري هوايي كنيم؟!

اگه امور سياسي در جهان اينقدر سطحش تنزل پيدا كرده كه ما چنين مواردي رو مستمسك خود قرار مي​ديم كه بخوايم بگيم اينقدر ما رو تحريم نكنيم، فكر كنم وضع مناسبي نداشته باشيم!

البته طبيعيه كه اين دست رفتارها بين جامعه خريدار داره كه دوستان رو اينقدر به وجد آورده! ولي اثرات مخرب چنين سياست​هايي هم با چشمان غيرمسلح به خوبي نمايان هست.

-------------------------------------------------------------

براي اينكه جو تاپيك تا حدودي تلطيف بشه، داستاني نسبتاً بي​ارتباط با موضوع رو نقل مي​كنم.

در زمان​هاي قديم، مسجدي در بازار تهران بود به اسم مسجد شاه (اسم امروزينش هست مسجد امام خميني (ره)). در اونجا دستشويي عمومي وجود داشت كه ملت براي قضاي حاجت ازش استفاده مي​كردن. چون اون زمان لوله​كشي آب نشده بود، به ناچار از آفتابه در آن مكان استفاده مي​كردن. بدين ترتيب كه كسي رو مسئول آفتابه​ها كرده بودن كه وظيفه داشت اونا رو پر كنه و به رديف كنار ديوار بچينه و هركس خواست دستشويي بره، يكي از اين آفتابه​ها رو بده دستش.

يه روز يه بنده خدايي كه ظاهراً عجله هم داشت، مياد يكي از آفتابه​ها رو برمي​داره كه بره دستشويي. اون بنده خدا مسئول آفتابه صداش مي​زنه كه «هاي آقا! بيا! اونو بذار زمين! اينو بردار!».
طرف هم اطاعت امر مي​كنه و آفتابه​ها رو تعويض مي​كنه و مي​ره و برمي​گرده. به ذهنش مي​رسه علت رو جويا شه. پس مي​گه «حالا كه حرف تو شد. حداقل بگو حكمتش چي بود؟».
اون بنده خدا جواب حكيمانه​اي مي​ده. مي​گه «تو آفتابه​ها فرقي نبود. ولي اگه قرار باشه هركس هر آفتابه​اي رو كه خواست برداره و بره تو، پس من اينجا چه كاره​ام؟»!

-------------------------------

در هر صورت، كاري به اين موضوع ندارم كه دوستان اين موارد رو مي​پذيرن يا نه. اساساً پذيرش يا ردش هم توسط ما، تأثيري در سياست​هاي كشور نداره.

علي اي​حال اميدوارم اين سياست​ها، بدون در نظر گرفتن اينكه درسته يا نادرست، در راستاي كمك به وضعيت ايران و بهبود وجهه​ي عمومي كشور عزيزمون باشه و تأثير گذار باشه. نه اينكه اوضاع رو از ايني كه هست بدتر كنه و اجماع جهاني عليه ايران رو روز به روز بيشتر تقويت كنه.

ان شاءالله كه هرچي باشه، آخرش خير باشه.

زياده عرضي نيست.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام مجدد.

برادر مصطفای بزرگوار؛ حالا که بنده رو خطاب فرمایشتون قرار دادین عرض می کنم.

1) بنده تو هیچ کدوم از پستهام حرفی از تحریمها به میون نیاوردم و به هیچ وجه فکر نمی کنم این اقدام کشور، به خاطر تحریمها بوده باشه. (که مطمئنا طبق فرمایشات شما که بنده هم قبول دارم، پاسخ تحریمها، چنین رفتارهایی نیست.) بنده با نظر برادر حامد عزیز موافقم که این حرکت پاسخ صدور دیرهنگام ویزا برای وزیر امورر خارجه کشورمون بود. کاری که کاملا بچه گانه است و پاسخش دقیقا باید مشابه اون باشه (که فکر می کنم به درستی پاسخ داده شد.)

2) حالا که بحث از تحریم ها شد، این مورد رو هم بنده عرض کنم خدمت شما. همین کشور آلمان که می فرمایین بیشتر از این ما رو در منگنه بذاره، توانی بیشتر از این برای فشار آوردن به ایران نداره! به دلیل اینکه آلمان تمام تجهیزات و قطعات صنعتی رو برای ایران تحریم کرده. شغل بنده در زمینه الکترونیکه. برای پروژه ای که به تعدادی Power Led نیاز داشتیم، بارها و بارها با شرکتهایی در همین آلمان (و البته انگلیس، فرانسه ،امریکا و کانادا) تماس گرفتیم، اما از هیچ کدوم جوابی نگرفتیم. چون گفتن علی رغم علاقه به همکاری با شرکتهای ایرانی (به علت سود بالای فعالیتهای الکترونیکی در ایران) قادر به همکاری نیستن چون کشورهای متبوعشون جرایم سختی برای هر نوع همکاری در نظر گرفته.

بنابراین نیازی به نگرانی از تحریم بیشتر نیست. کشورهای مذکور، آخرین توانشون رو استفاده کردن و بیشتر از این در توان ندارن.

3) برگردیم سر فرمایشات شما. کدام یک از مصوبات بین المللی، حق حاکمیت ایران بر آسمان خودش رو نقض می کنه؟ چون بنده از مثال هایی که شما فرمودین (در زمینه آزادی فرد و فروش و ...) این برداشت رو کردم که اقدام ایران غیر قانونی بوده.

و از سوی دیگه؛
کدام یک از مصوبات بین المللی، مانع از سوخت رسانی به هواپیماهای مسافربری ایران میشه؟

آیا این قسم از تحریمها، تصمیمات بین المللی هستند یا کشوری؟ و اگه کشوری هستند و با وجود نقض مقررات بین المللی، اجرا میشن، آیا ایران حق نداره اقدامی علیه اونها انجام بده؟
(باز هم عرض می کنم، بنده این اقدام ایران رو در راستای مقابله با تحریمها یا مرتبط با تحریمها نمی دونم. اما حتی از این زاویه هم، نه تحریمهای درون کشوری که ارتباطی به سازمان ملل نداره اجازه نقض قوانین بین المللی رو داره و نه ایران قانونی رو نقض کرده.)

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ببينيد برادر ميثم عزيز.
صدور ويزا توسط اروپايي​ها، قطعاً شيطنت هست. ولي يك سري امور در عرف بين​المللي، وجهه​ي مناسبي نداره.
بطور مثال، جرج بوش و پوتين هرگاه با همديگه ديدار داشتن، به نحوي مشكل داشتن​شون با هم رو به نمايش مي​ذاشتن! مثلاً جرج بوش كروات نمي​زد و دگمه​ (دكمه)​ي آخرش رو نمي​بست (مثل علي دايي icon_twisted ) و پوتين هم كت نمي​پوشيد و آستين​هاي لباسش رو بالا مي​زد (انگار مي​خواد وضو بگيره يا به سبك راننده تاكسي​هاي ايراني). اين اقدام، يه مقابله به مثل بسيار مرسومه در دنياي سياست.
ولي به نظر شما منطقي بود كه مثلاً پوتين بياد در ازاش، شلوار كردي بپوشه و گيوه پاش كنه و بياد ديدن بوش؟ مي​تونست توجيه كنه كه طبق قوانين كشورم، من حق پوشيدن اين لباس رو دارم. تازه اندام​​هاي بدنم هم پوشيده​اس! اينم يه نوع شلواره كه در برخي نقاط جهان هم اتفاقاً كاربرد داره. پس مشكلي نيست!!

شايد مردم روسيه هم كلي ذوق​مرگ مي​شدن كه رئيس جمهورشون حال رئيس جمهور ايالات متحده رو گرفته! ولي به نظر شما در دنيا هم موضوع اينطور به نظر مي​رسيد؟

-----------------------------------------------------------

بحث ما سر اين نيست كه ايران از حقوق خودش استفاده نكنه كه بخواد پاسخ غربي ها رو بده. ولي اين پاسخ، همواره بايد با عقل و منطق همراه بوده و حساب​شده باشه! نه اينكه يه كار صرفاً احساسي كه در هيچ​جاي جهان سابقه نداشته رو به اجرا بذاره و عملاً جاي مظلوم و ظالم رو عوض كنه!

عالم سياست، آداب و رسوم خاص خودش رو داره و اساساً به همين دليل هست كه كساني به رأس سياست در جهان راه پيدا مي​كنن كه سال​ها در كلاس درس سياست تحصيل كرده باشن. البته متأسفانه بدليل عدم برخورداري از ساختار حزبي در ايران، اين موضوع در سياستمداران ما كمتر ديده مي​شه و اكثراً كساني به اين جايگاه​ها مي​رسن كه شايد كمتر حتي از سياست سررشته داشته باشن؛ چه برسه به اينكه بخوان آشنا به دنياي سياست باشن.

البته در همه​جاي دنيا اظهار نظرات غيرمعقول و غيرمنطقي توسط برخي نمايندگان مجلس​شون شنيده مي​شه (بخصوص درمورد ايران). ولي اين، اصل و اساس ساختار سياسي​شون نيست و عموميت نداره. ولي در ايران، اين موضوع بسيار بيشتر به چشم مي​خوره كه نمونه​هاي فراواني هم داره.

بگذريم.

فرمودين آلمان بيشتر از اين نمي​تونه ما رو در منگنه بذاره. پاسخم خير هست. چرا كه درسته كه بدليل تحريم​هاي گسترده، مناسبات اقتصادي ما و آلمان به حد بسيار پايين​تري از قبل رسيده (المان اگه اشتباه نكرده باشم اولين يا دومين شريك اقتصادي ايران در جهان بود)، ولي هنوز هم كه هنوزه ما بسياري از ماشين​آلات و تجهيزات​مون رو به هر طريقي از آلمان وارد مي​كنيم.
ولي موضوع، صرفاً درخصوص تجهيزات نيست. چرا كه دنيا در دست شركت​هاي چند مليتي هست و قطعاً قوانين محدود كننده​ي كشورهاي مختلف، بر مناسبات اون​ها هم تأثير مي​ذاره.

پس اصلاً نمي​شه با قاطعيت چنين موردي رو عنوان نمود.
ضمن اينكه فرمايش شما، خود مؤيد اين مسئله هست كه روابط​مون با دنيا تا حدودي تيره و تار شده و موضوع در سطح تجهيزات حتي سطح پايين​تر اقتصادي هم كشيده شده.
نظر شخصي بنده اينه كه تنش​زدايي عامل بسيار مهم و اثرگذاري هست كه حداقل تأثير اون در صنعت هست و حداقل كاري كه از دست سياستمداران ما برمياد اينه كه شرايط رو بدتر نكنن و حداقل سعي در بهبود روابط و كاهش آثار مخرب تحريم​ها براي كشورمون داشته باشن! والا لج و لجبازي رو هر كشوري مي​تونه انجام بده! از كشور ما لجبازتر، كره​ي شمالي هست و فكر نكنم هيچ كشوري به لجبازي اونا برسه. ولي به نظر شما، آيا براي كره​ي شمالي، آينده​اي رو مي​شه متصور بود؟ هرچقدر هم كشورشون رو در اين حالت نگه دارن، نمي​تونن انكار كنن كه كشورشون به مرز فروپاشي رسيده (هرچند كه قبلاً در اين خصوص به اندازه​ي كافي بحث داشته​ايم).
نكته اينجاست كه با سياست​هاي يكجانبه و تا حدودي پوپوليستي، ما نمي​تونيم روابط بهتري با جهان بسازيم؛ هرچند كه خوشحال باشيم كه مثلاً اين اقدام ما، دل برخي ملت منطقه يا جهان رو خنك كرده باشه و كلي ذوق كرده باشن! ولي در دنياي سياست، دولت​ها و احزاب تأثيرگذارن؛ نه ملت​ها.
پس بهتره ذيل اين اقدامات به قول دوستان ديپلماسي عمومي، كمي هم به فكر كاهش تنش باشيم تا حداقل بتونيم در صف اجماع جهاني عليه ايران شكاف ايجاد كنيم! نه اينكه بدتر به قدرتمندتر شدن فرضيه​ي پوچ ايران​هراسي كمك كرده و بدتر شكاف​هاي اجماع رو با بتون​ بپوشوينم و خودمون بهانه به دست دشمنان​مون بديم تا بيش از اين ما رو تحت فشار بذارن.

------------------------------------------------------

كماكان دعا مي​كنم چنين مواردي كه دوستان اتفاقاً تمام قد پشتش ايستاده و ازش حمايت صد در صد مي​فرماين، چه درست و چه غلط، منجر به تقويت جايگاه ايران در منطقه و جهان بشه و اثرات سوئي رو به دنبال نداشته باشه.

زياده عرضي نيست.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام،
خوب حالا بهتر شد،
[quote]من يه سوال دارم. حبس يه شهروند قانوني هست يا نه؟ طبق قانون، هر شهروند آزاده كه هرجا مي​خواد باشه. ولي يه قانون ديگه هست و اون اينكه اگه برحسب اون قانون، حكم بر حبس اون شهروند صادر شد، شهروند مي​بايست حبس بشه.
نمي​شه شما به قانون اول استناد بفرمايين و بگين كه چون تو اون قانون اومده اون شهروند آزاده و نبايد حبس شه، پس اين كار غير قانونيه!
مثال واضح​تري مي​زنم.
در حالت عادي، آيا قانوني داريم كه مثلاً يه جنس به يه شركت فروخته نشه؟ خير! ولي اگه ذيل اون قانوني تصويب بشه كه فلان جنس به فلان شركت نبايد فروخته شه، آيا امتناع از فروش جنس، قانونيه يا غيرقانوني؟ [/quote]
ببین برادر مصطفی، مشکل اکثر کسایی که تازه با مقررات بین المللی مواجه می شن این هست که سعی می کنن اون ها رو بر مبنای درک شان از مقررات داخلی بررسی کنند ولی من باید به شما بگویم که تفسیر و فهم مقررات بین المللی اصول بسیار متفاوت و خاص خودشون رو دارد. علتش شاید این باشد که اصلا حقوق بین الملل به اون معنی ای که ما فکر می کنیم وجود ندارد بلکه یک سری توافق جمعی وجود دارد. اما چون توضیح این قضیه یکم مشکل است من ازش صرف نظر می کنم.
[quote]شما احتمالاً يا از روي چهار تحريم بين​المللي و تحريم​هاي ديگه​ي منطقه​اي (اروپايي و امريكايي) جهش فرمودين يا به درستي اونا رو مطالعه نفرمودين كه صرفاً به قوانين ايكائو استناد مي​فرمايين. قوانين ايكائو كه در حكم قانون اساسي جهاني نيستن! تمامي اين قوانين، تبعيت مي​كنن از قوانين جهاني و قوانين و يا تحريم​هايي كه در شوراي امنيت سازمان ملل يا مجمع عمومي اين سازمان به تصويب مي​رسن، قطعاً از چنين قوانيني بالاتر هستن (و اميدوارم نفرمايين كه نيستن!). [/quote]
اگر در تحریم های شورای امنیت اشاره ای به عدم اجازه ی فروش قطعات یدکی هواپیماها و سوخت رسانی شده بود. شاید تا حدی می شد حرف شما را پذیرفت. هر چند که گنجانیده شدن چنین موضوعی در تحریم های شورای امنیت خود بر خلاف منشور ملل متحد است که مشروعیت شورا را ایجاد کرده و گو این که خودِ ارجاع پرونده ی ما به شورا از نظر حقوقی (چون فرمودید داریم بحث حقوقی می کنیم) غیر قانونی است.
اما مساله این است که این تحریم های مربوطه به صنعت هوایی تنها از سوی آمریکا و اروپا وضع شده. چنین کاری هیچ مشروعیتی به عمل آن ها نخواهد بخشید. بلکه نقض صریح مقررات ایکائو است که پیمانی جمعی است و مقدم بر تحریم های یک جانبه. در چنین حالتی رجوع به مراجع جهانی (که البته کار بیهوده ایست) و اقدام متقابل تنها ضامن حق ایران است. و البته به خاطر همان دلایلی که شما در ذیل فرمایشاتتان فرمودید ما اقدام متقابل بسیار محدودی انجام دادیم که بیشتر نوعی اخطار حساب می شود و گرنه اگر بنا بود بر مبنای قانون بر خورد شود اقدام ایران می بایست بسیار شدیدتر باشد. می بینید که مسوولین هم به اندازه ی من و شما عقلشان می رسد.
[quote]حالا اگه ما زورمون نمي​رسه كه جلوي صدور تحريم​ها عليه​مون رو بگيريم، به نظر شما اين راهش هست كه مثلاً بخوايم با همچين كارهاي به فرض شما 100% قانوني و طبيعي (هرچند كه هيچ كشوري تو دنيا انجامش نداده باشه) مثلاً تلافي كرده باشيم و دو ساعت يه سياستمدار رو الاف (علاف! هركدوم كه صحيح​تره) كرده باشيم كه مثلاً بگيم من آنم كه رستم بود پهلوان؟ [/quote]
بنده هم پیشتر خدمت شما عرض کردم که این کار اتفاقا یکی از کارهای مرسوم می باشد.
همچنین دوباره باید تاکید کنم بحث منحصر به تحریم ها نمی شود. مجموعه رفتارهای انجام شده که بخش عمده ای از آن مربوطه به نحوه ی رفتار آلمان با سران و مسوولین دیپلماتیک ما می شود باعث می شود که دستگاه دیپلماسی با در نظر گرفتن تمام شرایط موجود تصمیم بگیرد که واکنشی نشان بدهد یا ندهد.
نکته ی حائز اهمیت دیگر این که استفاده نکردن از حق اقدام متقابل یک اثر جانبی دیگر هم خواهد داشت و آن این که از نظر حقوقی به معنی انصرافمان از حقی است که در حال تضییع می باشد. اگر بخواهم در یک مثال خدمتتان عرض کنم به این صورت می شود. در عرف دیپلماتیک وقتی رییس جمهور به کشوری برود باید با مقام معادل استقبال شود. حالا شما فرض کنید رییس جمهور به کشور الف برود و با یک وزیر مورد استقبال قرار گیرد و واکنشی از سوی ما انجام نشود. در این صورت یعنی ما پذیرفته ایم که قدر ارزشی رییس جمهور ما معادل یک وزیر آن کشور است. مهم آن که این قضیه به همان یک کشور نیز ختم نخواهد شد بلکه کشورهای دیگر نیز برای حفظ ارزش رئسای جمهور خود از این به بعد وزیر به استقبال رییس جمهور ما خواهند فرستاد.
پس همین طور که می بینیم نظام بین الملل بسیار پیچیده تر از آنی است که در ظاهر به نظر می آید. اگر گستاخی آلمان پاسخ داده نشود به صورت مسری به کشورهای دیگر هم سرایت خواهد کرد. حالا این جا بعد از هزینه فایده کردن به علت محدودیت های کشور هر 2 یا 3 مورد یک پاسخ مقتضی داده خواهد شد.
[quote]به نظر شما مثلاً كاري داره كه كشورهاي درپيت منطقه كه گوش به فرمان امريكا و اروپا هستن، همين كار رو با مقامات ما انجام بدن؟
يا مثلاً همين آلمان بياد سطح روابطش رو با ايران كاهش بده و مثلاً مناسبات اقتصادي​اش رو محدود كنه و همين چهار تا كارخانه و شركت​هاي پيمانكاري ما كه تجهيزات​شون رو با هزار منت از اين كشور وارد مي​كنن، دستشون بمونه تو حنا؟ چرا؟ چون به قول دوستان اومديم بگيم ما هم پدافند داريم و مي​تونيم گردنه​گيري هوايي كنيم؟!
[/quote]
اگر به این سادگی چنین اقدامی ممکن بود، حتما آن را انچام می دادند و به احضار سفیر اکتفا نمی شد. ضمنا فکر نمی کنم این جا اصلا بحث پدافند مطرح باشد لذا این هم تنها می تواند یک شوخی با مزه تلقی شود.
[quote]اگه امور سياسي در جهان اينقدر سطحش تنزل پيدا كرده كه ما چنين مواردي رو مستمسك خود قرار مي​ديم كه بخوايم بگيم اينقدر ما رو تحريم نكنيم، فكر كنم وضع مناسبي نداشته باشيم!
البته طبيعيه كه اين دست رفتارها بين جامعه خريدار داره كه دوستان رو اينقدر به وجد آورده! ولي اثرات مخرب چنين سياست​هايي هم با چشمان غيرمسلح به خوبي نمايان هست.
[/quote]
فکر می کنم بهتر است از سطحی کردن استدلال دیگران بپرهیزید. خود عبارات ایشان را نقل کنید. به علت حاکم بودن قوانینی شبیه به قانون جنگل در جهان، سطح امور سیاسی هم چندان والا و فاخر نیست. کافی است نگاهی به نحوه ی تعامل مسکو و لندن بیاندازید تا با چنین مواردی بیشتر آشنا شوید. اینها آداب حاکم بر روابط بین الملل است.
==============================
چون فکر می کنم بخشی از این قسمت از صحبت هاتون ناظر به گفته های من هست بهش پاسخ می دم:
[quote]ضمن اينكه فرمايش شما، خود مؤيد اين مسئله هست كه روابط​مون با دنيا تا حدودي تيره و تار شده و موضوع در سطح تجهيزات حتي سطح پايين​تر اقتصادي هم كشيده شده.
نظر شخصي بنده اينه كه تنش​زدايي عامل بسيار مهم و اثرگذاري هست كه حداقل تأثير اون در صنعت هست و حداقل كاري كه از دست سياستمداران ما برمياد اينه كه شرايط رو بدتر نكنن و حداقل سعي در بهبود روابط و كاهش آثار مخرب تحريم​ها براي كشورمون داشته باشن! والا لج و لجبازي رو هر كشوري مي​تونه انجام بده! از كشور ما لجبازتر، كره​ي شمالي هست و فكر نكنم هيچ كشوري به لجبازي اونا برسه. ولي به نظر شما، آيا براي كره​ي شمالي، آينده​اي رو مي​شه متصور بود؟ هرچقدر هم كشورشون رو در اين حالت نگه دارن، نمي​تونن انكار كنن كه كشورشون به مرز فروپاشي رسيده (هرچند كه قبلاً در اين خصوص به اندازه​ي كافي بحث داشته​ايم).
نكته اينجاست كه با سياست​هاي يكجانبه و تا حدودي پوپوليستي، ما نمي​تونيم روابط بهتري با جهان بسازيم؛ هرچند كه خوشحال باشيم كه مثلاً اين اقدام ما، دل برخي ملت منطقه يا جهان رو خنك كرده باشه و كلي ذوق كرده باشن! ولي در دنياي سياست، دولت​ها و احزاب تأثيرگذارن؛ نه ملت​ها.
پس بهتره ذيل اين اقدامات به قول دوستان ديپلماسي عمومي، كمي هم به فكر كاهش تنش باشيم تا حداقل بتونيم در صف اجماع جهاني عليه ايران شكاف ايجاد كنيم! نه اينكه بدتر به قدرتمندتر شدن فرضيه​ي پوچ ايران​هراسي كمك كرده و بدتر شكاف​هاي اجماع رو با بتون​ بپوشوينم و خودمون بهانه به دست دشمنان​مون بديم تا بيش از اين ما رو تحت فشار بذارن. [/quote]
نکته این هست که آیا ما به سمت تنش زایی حرکت کردیم یا ما را مجبور کردند که به سمت دیپلماسی تهاجمی بریم؟
الان مشخصا مشکل ما مسئله ی هسته ایست، آیا مسئله ی هسته ای موضوعی است که غیر قابل حل است یا این که عده ای نمی خواهند حل شود؟
قطعا در شرایطی که طرف شما قصد ضربه زدن به شما به هر قیمتی را دارد شما هم باید با تمام قوا به او ضربه بزنید. تنش زدایی وقت معنی می دهد که ما با کشورهایی مواجه باشیم با منطق تنش زدا نه تنش زا.
الان ابزار قدرت ما نفوذ نرممان در منطقه است، توپ و تانکمان در مقام دوم و حتی شاید بعد از نفت سوم قرار می گیرد. پس هر وسیله ای که بتواند این سلاح ما را برنده تر کند یک عامل بازدارنده و مهم به حساب می آید.
ضمن این که کاربرد تبلیغاتی در سطح داخلی خودمان و داخلی کشور مقابل نیز دارد. باعث تقویت روحیه ی داخلی و ایجاد اختلاف داخلی در کشور مقابل می شود. اتفاقا خیلی از رفتارهای طرف مقابل هم بیشتر برای هدف گرفتن جبهه ی داخلی ایران است تا سطح بین الملل.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote] اگه از بنده انتظار این رو داشتی که به اقدامی نمادین و غیرقابل دستیابی، تبریک و تهنیت گفته و اون رو نشانه‌ی اقتدار ایران بدونم، باید عرض کنم که انتظار نابجایی از بنده داشتین.[/quote]

اول یه خنده به سبک آقای کاووسی بزن! ( شخصیت مورد علاقه من!)

کی از تو یه همچین توقعی داره پسر؟

این اقدام فقط دست ما رو در اقدامات قضایی بعدی در کشورهای ثالث باز می کنه، چیزی که مقامات اسراییلی از ترسش جرأت سفر به خیلی از کشورها ( حتی اروپایی) رو ندارن.

این هم خودش یه جور تحریمه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]شاید برادر پاتریوت.
ولی کماکان من علاقه دارم همیشه روی داشته‌ها و نقاط قابل اتکاء مانور بدم.
چون نه از خواصم و نه اطلاعاتی مافوق یه شهروند عادی دارم.
پس در تبیین عقایدم سعی می‌کنم براساس مستندات مشهود نظر بدم تا برای سایر دوستان هم مبنای عقاید بنده قابل پذیرش‌تر باشه.
شاید شما اطلاعاتی داری که بنده بی‌اطلاعم و بر این اساس، این موارد رو می‌فرمایی.
ولی برداشت شخصی من اینه که وقتی ما نمی‌تونیم حتی یه تبعه‌ی امریکا رو اینقدر راحت نگه داریم (یکبار بهش انگ جاسوس بودن می‌زنیم و روز دیگه، خیلی راحت آزادش می‌کنیم! به عبارت بهتر نه به اون گرفتنت، نه به این ول کردنت)، پس نمی‌شه خیلی هم بالا بالاها پرید! تازه این افراد، افراد دسته چندم جامعه‌ی امریکا و جزو مهاجران و آدم‌های مبادله‌ای هستن! چه برسه به مسئولین ارشد امریکا و دنیا و ژنرال‌های بلندپایه‌شون!

علی ای حال، این نظر حقیر بود و اصراری به پذیرفته شدنش توسط شما و سایر دوستان ندارم.[/quote]

با سلام خدمت مصطفي گل

بله كاملا صحيح ميفرماييد. با اين كار باعث خنده غربي ها پشت تلوزيونهاشون شديم !
عزيزان تعصب رو كنار بگذاريد با منطق باشيد. آخه چه دردي از ما دوا شدژژژژژژژژژژژژژ

زماني جنگ رواني جواب ميده كه امكان وقوع داشته باشه

اگه اينطوره منم امريكا رو تهديد ميكنم كه شهاب سنگي از كهكشان آندرومدا بياد و يه راست بخوره وسط واشينگتن ! icon_twisted

[size=18][color=red]به نظرتون اين جنگ روانيه يا ميگن يارو روانيه ؟!!!!!!!!! :? [/color][/size]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر مبارز عزیزم
سلام و با احترام بیکران

برادرم شما متین می فرمایید ما سایکوپث (روان پریش) هستیم، لوچ و کج بین هستیم، پس رفته و عقب افتاده هستیم و اصرار هم داریم بر این عقب افتادگی خودمون ... شما هر چه می فرمایید متین و صحیحه

و در عوض سفیدپوست های غربی عاقل، دانشمند و حکیم و دانا و زیرک (برعکس ما که پخمه و منگول هستیم) و همیشه و تحت هر شرایطی پیروز و پاینده هستن ...

حالا ممکنه اجازه بدید ما عقب مونده ها راه خودمونو بریم؟! و شما نگران خنده و قهقهه و چیزای دیگه غربی های پیروز و فاتح و خردمند نباشید؟!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]شاید برادر پاتریوت.
ولی کماکان من علاقه دارم همیشه روی داشته‌ها و نقاط قابل اتکاء مانور بدم.
چون نه از خواصم و نه اطلاعاتی مافوق یه شهروند عادی دارم.
پس در تبیین عقایدم سعی می‌کنم براساس مستندات مشهود نظر بدم تا برای سایر دوستان هم مبنای عقاید بنده قابل پذیرش‌تر باشه.
شاید شما اطلاعاتی داری که بنده بی‌اطلاعم و بر این اساس، این موارد رو می‌فرمایی.
ولی برداشت شخصی من اینه که وقتی ما نمی‌تونیم حتی یه تبعه‌ی امریکا رو اینقدر راحت نگه داریم (یکبار بهش انگ جاسوس بودن می‌زنیم و روز دیگه، خیلی راحت آزادش می‌کنیم! به عبارت بهتر نه به اون گرفتنت، نه به این ول کردنت)، پس نمی‌شه خیلی هم بالا بالاها پرید! تازه این افراد، افراد دسته چندم جامعه‌ی امریکا و جزو مهاجران و آدم‌های مبادله‌ای هستن! چه برسه به مسئولین ارشد امریکا و دنیا و ژنرال‌های بلندپایه‌شون!

علی ای حال، این نظر حقیر بود و اصراری به پذیرفته شدنش توسط شما و سایر دوستان ندارم.[/quote]

با سلام خدمت مصطفي گل

بله كاملا صحيح ميفرماييد. با اين كار باعث خنده غربي ها پشت تلوزيونهاشون شديم !
عزيزان تعصب رو كنار بگذاريد با منطق باشيد. آخه چه دردي از ما دوا شدژژژژژژژژژژژژژ

زماني جنگ رواني جواب ميده كه امكان وقوع داشته باشه

اگه اينطوره منم امريكا رو تهديد ميكنم كه شهاب سنگي از كهكشان آندرومدا بياد و يه راست بخوره وسط واشينگتن ! icon_twisted

[size=18][color=red]به نظرتون اين جنگ روانيه يا ميگن يارو روانيه ؟!!!!!!!!! :? [/color][/size][/quote]

برادر مبارز ناراحت نشی ولی خیلی بی ربط بود :x

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام
نمیدونم یک مدتیه چرا تاپیک های این سایت زرتی میره تو جاده خاکی!
آقا به درک سیاه که صدر اصغر آلمان رد شد یا نشد. گوره پدرشم کردن. اگر عمدی کردن خوب کاری کردن. icon_twisted
من بودم میزاشتم بیاد تو حریم هوایی ایران
500 کیلومتر هم رد کنه بعد میگفتم برگرد احتمال حمله تروریستی شما رو تهدید میکنه. القائده به نقاطی از مرز ایران نفوظ کرده و قصد داره با استینگر شما را بزنه!
در هر صورت خوب سنگ روی یخ شد این ضعیفه خرفت
قربون جنم ه گرهارد شرودر. این یکی که مثل سیب زمینی هست حقشه همین بچه بازی ها سرش بیارن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]سلام
نمیدونم یک مدتیه چرا تاپیک های این سایت زرتی میره تو جاده خاکی!
آقا به درک سیاه که صدر اصغر آلمان رد شد یا نشد. گوره پدرشم کردن. اگر عمدی کردن خوب کاری کردن. icon_twisted
من بودم میزاشتم بیاد تو حریم هوایی ایران
500 کیلومتر هم رد کنه بعد میگفتم برگرد احتمال حمله تروریستی شما رو تهدید میکنه. القائده به نقاطی از مرز ایران نفوظ کرده و قصد داره با استینگر شما را بزنه!
در هر صورت خوب سنگ روی یخ شد این ضعیفه خرفت
قربون جنم ه گرهارد شرودر. این یکی که مثل سیب زمینی هست حقشه همین بچه بازی ها سرش بیارن[/quote]

دوست عزیز، [b]این زرتی تو جاده خاکی رفتن[/b] نظر شماست.
بگذریم از[color=red] اینکه جنابعالی از الفاظ مناسبی استفاده نکردید[/color]. و این الفاظ مناسب خوانندگان این سایت نیست.

این تایپیک تا همینجا توسط اساتید در مسیر اصلی خودش داره پیگیری میشه. این بحث ها هم هیچ کدوم مشکلی نداشتند و برای خوانندگان اش (مثل خودم) فواید و عایداتی داشته. اگر جنابعالی این بحث ها رو زرتی تو جاده خاکی رفتن تلقی میکنید، [color=red]بهتره که اصلا تو تایپیک شرکت نمیکردید[/color]، تا هم شان و سابقه خودتون رو حفظ کرده باشید و هم به دوستان توهین نکرده باشید.

این تایپیک توسط مدیریت اخبار منتقل شده و یک طرف بحث هم مدیر سایت آقا مصطفی بودند، بعد شما میگید زرتی تو جاده خاکی رفته؟!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حالا کم کم نظرم داره برمی گرده و فکر میکنم تا حدودی هم کار درستی کردن که هواپیماشو راه ندادن.
خیلی جالبه،در سایت cnn در زیر متن این خبر،توی نظرات کاربرا،اکثرا از کار ایران حمایت کرده بودن.یه عده می گفتن این جواب خوبیه برای ندادن بنزین به هواپیماهای ایران و ایران حق حاکمیت کامل بر آسمان خودش داره.
البته قطعا ملاک نظر اونها نیست،ولی خوب میشه یه نتیجه گیری کرد ازش.اگر همین اتفاق فقط یه جرقه توی ذهن مرکل و دار دسته اش بندازه که بفهمن هر چی بخوان نمی تونن به ملت های دیگه تحمیل کنن،ارزشش رو داشته.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این دو نمونه از مواردی که کشورها حریم هوایی شون را به علت مسایل سیاسی م بندن:

1.
ه گزارش "بیداری اسلامی"، به نقل از خبرگزاري آلمان، "علي العيساوي "، وزير خارجه و سه تن ديگر از شوراي انتقالي انقلابيون ليبي سفر خود به قطر را به دنبال مخالفت مقامات سعودي براي عبور هواپيماي حامل وي از آسمان عربستان لغو كردند.

هواپيماي حامل العيساوي و هيئت همراه عصر جمعه گذشته به منظور سوخت‌گيري از رم وارد قاهره شده بود تا از آنجا به دوحه سفر كند اما با وجود انتظار 20 ساعته در فرودگاه قاهره به دنبال عدم صدور مجوز عبور از حريم هوايي عربستان نتوانست به سفر خود ادامه دهد و ساعت يك بعد از ظهر ديروز به بنغازي بازگشت.

قطر به عنوان نخستين كشور عربي و تنها كشور عضو شوراي همكاري خليج فارس شوراي ملي انتقالي ليبي را به عنوان تنها نماينده قانوني ملت اين كشور به رسميت شناخته است.

اين كشور در اجراي مصوبه شوراي امنيت در خصوص منطقه پرواز ممنوع در ليبي نيز مشاركت دارد و هواپيماهاي قطري نيز به همراه نيروهاي ناتو طبق قطعنامه 1973شوراي امنيت كه بعد از رويكرد اتحاديه عرب در اين خصوص ايجاد شد، وارد جنگ عليه ليبي‌ شدند.
http://bidarynews.info/%28S%282oktr4450rzlmz55ffisemz1%29%29/data.aspx?id=1318
2.
تركيه مانع پرواز يك هواپيماي اسرائيلي

تركيه از پرواز يك فروند هواپيماي وابسته به ارتش رژيم صهيونيستي با بيش از 100 افسر كه قصد عبور از آسمان اين كشور به مقصد لهستان را داشت، ممانعت كرد.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه صهيونيستي "يديعوت آحارونوت "، هواپيماهاي اسرائيلي به مقصد لهستان دائما از حريم هوايي تركيه عبور مي‌كردند اما اين بار مسئولان تركيه از عبور يك فروند هواپيماي باري نظامي ممانعت كردند و نيروي هوايي اسرائيل مجبور به تغيير مسير خود شد.
بر اساس اين گزارش، اين هواپيما با يكصد افسر سرنشين به قصد بازديد از اردوگاه‌هاي كه گفته مي‌شود ‌كشتار يهوديان در آن رخ داده، عازم لهستان بود.
اين روزنامه همچنين نوشت كه ارتش اسرائيل بدليل خودداري از افزايش تنش در روابط تل‌آويو و آنكارا از پاسخ رسمي به اين اقدام تركيه امتناع كرده است.
پس از حمله كماندوهاي صهيونيست‌ به كشتي امدادرساني "مرمره " تركيه به غزه كه طي آن 9 فعال‌ صلح‌طلب تركيه شهيد و چند نفر ديگر نيز مجروح شدند، بحران در روابط تركيه و رژيم صهيونيستي به اوج خود رسيد.
http://iusnews.ir/?pageid=111773

این موارد زیاد است، من در ذهنم هست که مورد مشابهی اخیرا بین دو کشور اروپایی رخ داد و یک کشور اروپایی حریم هواییشو به روی هواپیمای حامل یکی از سران یک کشور دیگه بست که اون هواپیما مجبور شد حریم هوایی اون کشور را دور بزند متاسفانه اسم کشورها یادم نمی آید. و یا موردی که باز ته ذهنم هست که سویس با قذافی کار مشابهی انجام داد و دست آخر این طور که خاطرم می آید به علت عدم اعطای سوخت از سوی آلمان به هواپیمای رییس جمهور ایران در سفر به نیونورک اجبارا هواپیما مسیر طولانی تری را طی کرد و در کشور دیگری که احتمالا صربستان یا چک بود سوخت گیری کرد و آن زمان رسانه های غربی روی این قضیه مانور زیادی دادند به طوری که یکی از اولین سوالاتی که خبرنگاران از ایشان پرسیدند همین مورد بود.
البته وزیر امورخارجه ی آلمان گفت این قضیه اولین بار است که اتفاق افتاده تا قضیه را دراماتیزه کند! ولی قرار نیست که ما سریع باور کنیم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا رضای عزیزم
با سلام و احترام بی پایان

وقتی کسانی هستند که چنین اقداماتی رو از پیش محکوم به شکست می بینن و اینو تئوریزه می کنن خوب چه انتظاری داری؟! عرضم تایید برخوردهای نامتناسب نیست اما قرار این بوده که ما طرف مقابل رو که از ابتدای انقلاب اسلامی 57 تا همین حالا دست بردار آزار و اذیت و خباثت و خصومت و انواع و اقسام کارشکنی ها نبوده جدی نگیریم؛ به گمانم این خیلی ترسناکه که خود ما یا عده ای از میان خود ما برن به سمت توجیه و تبیین اینکه ما چرا نباید طرف روبرو رو جدی بگیریم!؟ تصمیم گیرنده بودن کوتوله های سیاسی چیزی رو در این جایگاه تغییر نمی ده معنادار بودن یا نبودن ادا و اصول سیاسیون چیزی رو تغییر نمیده ... و باید بصراحت بگم این بشدت اهانت آمیزه که ما ملت ها و مردم دنیا رو معطل معنای باز و بسته بودن دکمه یقه چهار تا شغال و کفتار همه کاره بدونیم؛ اگر هم کسی اینا رو واقعیت محض می دونه چرا خودمونو واقعیت محض نمی دونیم چرا جبهه مقابل رو واقعیت محض نمی دونیم؟ ... اینا جدا جای سوال داره و باز هم باید بصراحت به شما برادر بزرگ خودم و سایر اساتید و سروران عزیزم عرض کنم که ما 32 سال پیش انقلاب نکردیم که امروز از قانون جنگل حرف بزنیم و بگیم: «خوب می دونی! اونا قوی ترن در هر حال ... و خوب اونا کارت برنده دارن فقط و خوب اونا تعیین می کنن و ... قس علیهذا» من هیچ کاری با نمایش خون آلود دولت هایی که خودتون می دونید و این حضرت علیه هم سر یکی از هموناست ندارم ... همونجور که گفتم راه و روشی که ما شروعش کردیم و ادامه اش هم می دیم و با قدرت هم ادامه اش می دیم باز کردن باب سخن بوده با توده ها و مردم؛ وگرنه عزیزای من! همین الانشم تو همین مملکت یه کارمند جزء یه پله تو یه اداره درجه سه نسبت به همکاراش ترفیع می گیره در اندک زمانی ممکنه دیوانه بشه و فکر کنه خبریه! این که مساله غریبی نیست چه برسه به اینکه یه نفر رو کوهی از ثروت و قدرت خونین نشسته باشه و بهشم ساخته باشه! و خوب اونوقت شما سعی کن با ایشون حرف بزنی تا ببینی جوابت چیه! بعد این همه نامه ای که برای مثال ما واسه این اروپاییای نژادپرست عوضی نوشتیم بابت افسانه هسته ای که خود گفتند و خود خندیدند! آخرش برمیگردن میگن کدوم نامه؟! کدوم واقعیت؟! کدوم ... در واقع دارن میگن سرتو خم کن ای برده من! و من پامو میذارم تو گردنت و هر کاری هم دلم خواست می کنم! این پیغام اینقدر واضحه که حتی صدای آدمای به اصطلاح عاقل تر خودشونم درورده! خوب: حالا فکر کنید عده ای باشن بین خود ما ایرونیا که بیان بگن به به! ای اروپایی ها و ای یانکی های عاقل حرف نداره کارتون سر تا سر عقل و خرد و بخصوص «موجهه!» ... خوب شما چی استنباط می کنید!؟ من بدبین و تند نیستم ... اما ابزارهای کشورمون برای برخورد با این روش مسخره و بی منطق حضرات اونوری نه اونقدر ضعیفه و نه اصلا بقدر کارایی که اونا می کنن و مهملاتی که می گن بی منطق در ضمن این اشتباه بزرگیه اگه فکر کنیم که فقط خودمون داریم واسه خودمون بابت این کارا و تدابیری که در پیش می گیریم کف می زنیم و هورا می کشیم و در نظر نگیریم که تمام دنیا داره این موضوع رو می بینه و البته تمام دنیا سی ان ان و بی بی سی و اون جامعه جهانی مجعول یانکی ها نیست ... بعدشم اصلا گیریم کار ما پروپاگانداست کار اونا نیست؟! اونا که متخصص و خبره پروپاگاندا هستن! شما اصلا به ترجمه لغوی اسم خبرگزاری بریتانیای حقیر دقت کن: BBC که مخفف British Broadcasting Company هستش: یعنی بنگاه سخن پراکنی بریتانیا!؟ خوب ... باز هم باید بگیم کار خنده دار و بی اثره!؟ خنده دارتر از کارا و حرفای احمقانه و از سر حقد و عقده ای که تو همین فقط یه فقره بنگاه پروپاگانداشون میزنن که پولشو رسما از مبادی مسئول سیاست خارجه و دستگاه های امنیتی بریتانیا می گیره! آقای بهنود با اون همه ادعا و داک و دومبی که داره که مدام برای فریاد کردن ادعای رسالت روزنامه نگاریش حنجره و یقه اشو پاره می کنه! حالا میاد می شینه واسه ما میشه جوکر روزنامه های صبح و عصر ما؟! منصفانه کدوم یکی از کارایی که ما تابحال برای دفاع از خودمون انجام دادیم مضحکه؟! اقدامی شبیه این یعنی همین انتشار لیست اسامی چهار تا جلاد و قاتل بالفطره یانکی بنظر من در اصل و اساس هیچ تباین و تفاوتی با ادامه دفاع مقدس ما بشکل و شیوه ای دیگه نداره ما در معرض تهاجم هستیم همچنان و باید این دفاعو به هر شکل ممکن ادامه بدیم. در ضمن اگه در عالم سیاست باز و بسته گذاشتن دکمه لباس کوتوله های سیاسی معناداره و ابزاره در واقع پس سهله که بطور حتم اون مبانی حقوقی! و قوانین بین المللی! هم ابزارن و لاغیر. این در حالی که ما هرگز از ابزارهای این چنینی برای دفاع از خودمون استفاده نکردیم. ببینید آقایون حرف اول و آخر من اینه: اگه کسی تصور کرده که بین ما و غرب بر سر مسائل اساسی می تونه توافقی شکل بگیره دچار توهمه ... اونا تحت هر شرایطی ما رو به رسمیت نمیشناسن و ما هم متقابلا هیچ چیز اونا رو به رسمیت نمیشناسیم و نشناختیم. علت هم بسیار واضحه: اونا تحت هر شرایطی می خوان از موضع برتری که بی اساس و مجعول هم هست بشدت بیان و هر کشور دیگه ای رو بشدت مورد بهره برداری و سواستفاده قرار بدن کی برای مثال گفته که الان همین ترکیه ای که یه روزی یه عزیزی تو همین میلیتاری گفت که می خوان جلوی ما علمش کنن با این عوضیا دچار مشکل نیست!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خيلي خلاصه عرض مي​كنم كه علي​الظاهر برادر حامد، خبر مربوطه رو نخوندن!
داستان اين نبوده كه حريم هوايي رو بستن! موضوع اين بوده كه تا مرز تركيه، براي عبور مشكلي نبوده و اجازه صادر شده بوده. حتي يكي از هواپيماها هم از آسمان ايران رد شده بود كه ناگهان عزيزان دل تصميم مي​گيرن كه نذارن!!
اين فكر كنم خيلي فرق باشه با اينكه مثلاً عربستان شوراي انتقالي رو به رسميت نشناسه و نخواد اجازه بده از آسمان رد شن. يا نظاميان اسرائيلي كه مسئول كشتار كشتي ترك بودن رو تركيه نذاره رد شن!!

فكر كنم كمي عرف ديپلماتيك در اينجور موارد فرق مي​كنه.

ولي خوب. اگه من بخوام اين بحث رو ادامه بدم، بيشتر شبيه به جدل مي​شه تا بحث.
كما اينكه همين الانش هم به قدر كفايت برچسب​هاي مختلف بهم خورده و ترجيح مي​دم زياد وارد اين موضوع نشم.

علي اي حال، همون​طور كه قبلاً هم عرض كردم، مهم اين عمل نيست. مهم نتيجه​اي هست كه از اين دست اعمال بدست مياد و ان شاءالله كه اون نتيجه، مثبت باشه؛ نه منفي.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]خيلي خلاصه عرض مي​كنم كه علي​الظاهر برادر حامد، خبر مربوطه رو نخوندن!
داستان اين نبوده كه حريم هوايي رو بستن! موضوع اين بوده كه تا مرز تركيه، براي عبور مشكلي نبوده و اجازه صادر شده بوده. حتي يكي از هواپيماها هم از آسمان ايران رد شده بود كه ناگهان عزيزان دل تصميم مي​گيرن كه نذارن!!
اين فكر كنم خيلي فرق باشه با اينكه مثلاً عربستان شوراي انتقالي رو به رسميت نشناسه و نخواد اجازه بده از آسمان رد شن. يا نظاميان اسرائيلي كه مسئول كشتار كشتي ترك بودن رو تركيه نذاره رد شن!!
فكر كنم كمي عرف ديپلماتيك در اينجور موارد فرق مي​كنه.
[/quote]
سلام به آقا مصطفی عزیز،
حقیقت امر این که بنده از نوشته های گذشته ی شما این برداشت را داشتم که استاد مصطفی معتقد هستند که بستن کریدرهای بین المللی به روی هواپیماها خلاف قانون بوده و این امر سابقه نداشته است. برای همین اولین مثال را موردی قرار دادم که کریدور به علت مسایل سیاسی بسته شده است. حالا یا بنده اشتباه متوجه شدم (که اصلا بعید نیست) یا این که نظر جناب عالی تلطیف شده. خوبی این قضیه این هست که ما به یک نقطه ی مشترک رسیدیم. به هر حال اگر موارد دیگری که ذکر کردم را توجه داشته باشید متوجه می شوید که مثلا ترکیه که اسراییل را به رسمیت شناخته به هواپیمای در حال پروازی که افسران اسراییلی و برخی مقامات نظامی عالی در آن بودن اجازه ی عبور نمی دهد. حالا هر کشوری یقینا به دلایل مختص به روابط خودش از این ابزار دیپلماتیک استفاده می کند.
موردی که در اروپا اتفاق افتاد هم مشابه همین قضیه بود حیف که هر چه گشتم و فکر کردم کشورها و خبر را پیدا نکردم.
یا در قضیه ی سفر آقای رییس جمهور به نیویورک مورد دقیقا مشابه همین اتفاق خانم مرکل بوده است، با این تفاوت که ما نهایتا با وساطت ترکیه و احتمالا بنا به مصالحی اجازه ی عبور را دادیم ولی آن ها این اجازه را ندادند.
به طور کلی پرونده ی آلمان و چند کشور اروپایی دیگر، بسیار سنگین شده و ما لازم است بعد از چند موردی که زیر سیبلی رد می کنیم، به جهت حفظ شان کشور و جلوگیری از گسترش این سبک رفتارها واکنش های مشابه نشان دهیم. فراموش نکنیم که این گونه رفتارها را آن ها شروع کرده اند نه ما لذا ما مجبور به پاسخ دادن هستیم.
کلا فرق چندانی نیست بین معطل کردن یک هواپیما یا معطل کردن فرستاده ی شوروی و آمریکا توسط حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه. باز اگر مانع عبور شده بودیم اعتراض شما کمی شاید کمی وجه پیدا می کرد ولی الان دیگر موردی بنده اقلا مشاهده نمی کنم.
[quote]ولي خوب. اگه من بخوام اين بحث رو ادامه بدم، بيشتر شبيه به جدل مي​شه تا بحث.
كما اينكه همين الانش هم به قدر كفايت برچسب​هاي مختلف بهم خورده و ترجيح مي​دم زياد وارد اين موضوع نشم.[/quote]
شما اختیار دار هستید و استاد ما. هر طور صلاح می دانید عمل کنید. بنده اگر بر چسبی به شما زده ام همین جا می کنمش.
[quote]علي اي حال، همون​طور كه قبلاً هم عرض كردم، مهم اين عمل نيست. مهم نتيجه​اي هست كه از اين دست اعمال بدست مياد و ان شاءالله كه اون نتيجه، مثبت باشه؛ نه منفي.[/quote]
ان شاء الله همین طور خواهدبود. این دست تصمیمات عموما در جلسات متعدد کارشناسی و بعضا به صورت موازی گرفته می شود. و تصمیمات به مقامات عالی انتقال می یابد. شاید یکی از تخصصی ترین و محتاط ترین دستگاه های کشور دستگاه دیپلماسی است. البته ناگفته پیداست که وقتی پاسخ هایی در این سطح داده میشود ریسک های بالاتری هم به همراه دارد و ممکن است هزینه هایی هم به همراه آورد ولی خیلی وقت ها هزینه های عدم واکنش به انجام آن می چربد.
به هر حال بخشی از عالم سیاست ریسک کردن است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط EBRAHIM
      IRIS و پدید آمدن برنامه فضایی ایران (قسمت اول )

مدتیست که از رسانه های جهانی،خبرهایی به گوش میرسد که ایران در حال تولید موشکی است که توانایی حمل ماهواره به فضا دارد.آيا چنين چيزي امكان دارد؟آيا اين ماجرا يك بلوف سياسيست يا حقيقت دارد؟
      دوستان از نظرات مفيد خودشون دريق نكنند امیدوارم مبحث جالبی شود.
      با تشكر

چند نکته قبال از خواندن مقاله :مطمئنا نظرات نویسنده با نظرات مترجم یکی نیست!!!
      در این مقاله موشک IRIS معادل موشک شهاب 3 دی فرض شده که آن هم به نوبه خود معادل موشک نو دونگ کره شمالی را در اختیار گرفته
      موشک IRIS ویا شهاب 3 دی اولین موشک ماهواره بر سبک ایران فرض شده اند (پراکنده بودن اطلاعات اجازه سخن قطعی را نمیدهد )
      موشک شهاب پنج معادل تائه دو پونگ دو کره شمالی فرض شده (البته از سوی نویسنده آن که آمریکایی هستند ) و عنوان اولین ماهواره بر سنگین ایران را بر دوش میکشد
      =============================================

نخستین ظهور موشک ماهواره بر IRIS/IRSL-X-1

با وجود ادعاهای ایران مبنی بر عدم بالابردن برد شهاب 3 دولت ایران در حال حاضر مشغول به ساخت و توسعه نخستین ماهواره بر خود موسوم به IRIS میباشد .
      پرتابگر ماهواره IRIS در ظاهر دارای ترکیب ساختمانی از موشک بالستیکShahab3 است که در مرحله اول از طراحی
      ان بهره میبرد و در مرحله دوم پرتابگر دارای دوقسمت موتور جامد و نیز محل حمل ماهواره (قسمت سوم) توسط پرتابگر است که قطر این مرحله از مرحله اول کمی بیشتر است و میتواند ماهواره های مخابراتی و علمی را در مدار زمین قرار دهد .
      .پرتابگر IRIS با پیکر بندی انجام شده بر روی آن پرتابگریست ایده آل به عنوان کاوشکر یا موشک اکتشافی که میتواند برای حمل کلاهک جنگی و یا توسعه کلاهک های فضایی قابل بازگشت و یا در نهایت برای ارسال محموله های علمی به فضا مورد استفاده قرار گیرد .البته این پرتابگر درحال حاضر نمیتواند ماهواره ها و یا محموله های با جرم بالا را به سمت مدار پرتاب کند . مگر اینکه مرحله سومی نیز به آن اضافه شود تا تبدیل به یک پرتابگر سنگین گردد .
      با توجه به آزمایش موشک چند مرحله ای شهاب 3 نویسنده بر این عقیده است که در صورتی که پرتاب آز مایشی موشک Shahab-3D نخستین پرواز آزمایشی پرتابگر IRIS باشد در آن صورت پرتابهای موشک های
      Shahab - 5 دومین و سومین مرحله از برنامه ساخت یک پرتابگر ماهواره ای است که ایران ادعا دارد در حال توسعه آن است .
      اولین تصویر از موشک IRIS در یکی از نمایشگاههای هوا و فضای ایرانیان در اندازه یک ماکت یک متری به نمایش گذاشته شد . نویسنده ادعا دارد که تستهای ناموفق پرتابی این موشک علت اصلی به تاخیر افتادن توسعه موشک حامل پرتابگر شهاب 5 تا کنون بوده است ولی با تردید بیان میکند که فقط زمان قادر به روشن ساختن این مطلب میباشد .

نویسنده مقاله ادعا دارد که اختمال توسعه نوع جدیدی از موشک های بالستیک از روی این نسخه پرتابی با نامهای جدیدتر از Shahab - 3d وجود دارد ، ونیز باتوجه به موتور سوخت جامد مورد استفاده در مرحله فوقانی و نیز تمام اطلاعاتی که از موشک شهاب 3 در اختیار است ، طراحی نمایش داده شده از IRIS یقینا طرحی مناسب با استفاده از طراحی موشک بالستیک شهاب 3 است . هرچند که پرتاب این سیستم آزمایشی پیشرفته که پیش از این در غرب و شرق مورد استفاده قرار گرفته و از متدهای غربی و شرقی نیز برای توسعه استفاده کرده برای ملل چیز چندان غیر عادی نخواهد بود ، ولی به سرعت بخشیدن برای توسعه اولین ماهواره بر سنگین ایران قبل از پرتاب کمک شایانی خواهد کرد .
      نویسنده در ادامه با بیان شباهت موجود بین شهاب 3d و نسخه های دوم و سوم موشک تائه دو پونگ کره شمالی این پرسشها
      را مطرح میکند که آیا شهاب 3D میتواند نسخه اصلاح شده از ماهواره بر ایرانی IRIS باشد که تست نخست خود را سپری کرده است ؟ آیا این موشک همان نسخه بالستیک فضایی از موشک تائه دو پونگ 2 کره شمالی وترکیب ماهواره بر شهاب 5 است و یا اینکه موشک بالستیکی ساخت ایران است ؟
      شاید تاحد زیادی بتوان گفت که ایران در حال همکاری با کره شمالی برای ساخت نسخه دوم و سوم ماهواره بر شهاب 5 است و هر دو در انجام این طرح مشارکت جدی دارند. کره شمالی که در سال های پایانی قرن 20 نسخه جدید و بهسازی شده ای از موشک تائه دو پونگ 1 را آزمایش کرده بود در بین 26 Juan و 2 Julay سال 2001 نخستسن نمونه پرتابی از موشک تائه دو پونگ دو را برای پرتاب بر روی سکوی تاسیسات پرتاب خود قرار داده بود .
      این کاملا واضح است که موشک شهاب 3 دی چند ثانیه پس از پرتاب و قبل از پایان مرحله اول در اولین تست خود در آسمان منفجر شد . با وجود طراحی متناسب موتور سوخت جامد آن و نیز پوشش آیرو دینامیک موشک متاسفانه انفجار باعث جلوگیری از آزمایش این قسمت ها گردید . در کل باید به این نتیجه رسید که در صورت تداوم برای ساخت و تکمیل شهاب 5 گلی به یاد ماندنی برای مردم ایران در بخش فضا به ثمر خواهد رسید .

========================================
      اما مشخصات موشک IRIS

حد اکثر بار قابل حمل توسط کلاهک موشک (کیلوگرم ): 760-987-1,158 بار فضایی و یا کلاهک جنگی .
      حداکثر برد ( کیلومتر ) : 1500
      تعداد مراحل : 2
      قطر موشک (متر ) : 1.32 - 1.35 – 1.85
      ارتفاع موشک : 17.1 متر
      وزن در حالت پرتابی سبک : 16000 کیلوگرم
      وظیفه : برای پرتاب محموله های فضایی علمی و تحقیقاتی و نیز ماهواره ها

اطلاعات مربوط به مرحله اول موشک
      ارتفاع : 14 متر
      قطر : 1.32 – 1.35 – 1.85 متر
      جرم :15092 کیلوگرم
      تراست : موثر 26051 کیلوگرم بر فوت مربع - واقعی 26,760-26,600 کیلوگرم بر فوت مربع
      زمان سوخت : 110 ثانیه
      نوع سوخت : TM-185 (20% Gasoline + 80% Kerosene)
      نوع اکسید کننده : AK-27I (27% N2O4 + 73% HNO3 + Iodium Inhibitor)
      جرم سوخت :12912 کیلو گرم

اطلاعات مربوط به مرحله دوم موشک
      ارتفاع : 3 الی 4 متر در کل
      قطر : 1.3 ای 2 متر
      وزن : نا معلوم
      تراست موتور : نامعلوم
      مدت زمان سوخت : 100 ثانیه
      نوع سوخت : جامد

لطفا اگر کسی تصویری از این پرتابگر داره در تاپک قرار بده

ادامه دارد ..........
      ======================
      منبع خبر:وبلاگ هوانوردی قرن 21
    • توسط Davood
      يك شركت آمريكايي ساخت هواپيما اعلام كرد مقام‌هاي اسراييلي تمايل دارند يكصد هواپيماي جنگي از نوع اف - ۳۵جديد را خريداري كنند.
      روزنامه اسراييلي معاريو روز پنج شنبه با اعلام اين خبر افزود، برخي مديران شركت لاكهيد مارتين به تازگي به تل‌آويو سفر كرده‌اند تا با اليعايزر شكيدي فرمانده نيروي هوايي اسراييل و برخي مقام‌هاي عالي رتبه ارتش اسراييل درباره اين معامله گفت و گو كنند.
      بر پايه اين خبر، هواپيماهاي اف ۳۵كه جديدترين در نوع خود است ، هواپيماي جنگي اصلي در نيروي هوايي آمريكا در آينده خواهد بود.
      روزنامه ياد شده نوشت : اگر اين معامله صورت گيرد، نيروي هوايي ارتش اسراييل ، اولين هواپيما از اين نوع را در سال۲۰۱۴ميلادي دريافت خواهد كرد.
      آمريكاطي سالهاي گذشته هر سال ميلياردها دلار كمك بلاعوض به سردمداران اسراييلي اهدا كرده كه بخش مهمي از آنها در قالب انواع تجهيزات پيشرفته نظامي ، سلاح‌هاي جديد و غير متعارف بوده است.
      بخشي از اين سلاحها را اسراييل در جنگ اخير خود عليه لبنان استفاده كرد و هزاران تن از مردم بي‌گناه اين كشور را با آنها به خاك و خون كشيد.

irna.ir
    • توسط MR9
      آیین معارفه فرمانده جدید سپاه قدس 

آیین معارفه فرمانده نیروی قدس سپاه برگزار شد

پی نوشت :

1- تاپیک جدید اخبار دفاعی جمهوری اسلامی ایران با مراسم معارفه فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
      2- لینک تاپیک نخست در بند ذیل
      2- اخبار دفاعی جمهوری اسلامی ایران I
  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.