امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote name='bigdelimohamad9' timestamp='1407044998' post='398542']
شما چی ؟ توی شب های احیا و روز قدس از خونه بیرون رفتی ؟!!! اکثریت قاطع ملت ایران اونها هستن نه یه مشت هرزه و فاحشه ای که کل جامعه جهانی !!!! دست به دست هم دادن تا به جای مردم ایران جا بزننشون.
مطمئن باش اگر اونها اکثریت بودن الآن بالای سر ما به جای ولی فقیه یه عرق خوری مثل الهام علی اف بود.
[/quote]سعی کن به بزرگ یک ملت احترام بگذاری .پس شما ملت اذربایجان رو نشناختین شاید تو کشور سکولار باشند اما خیلی هاشون مومن هستند.من خودم نرفتم اما فامیل من دائما اون جاست. در ضمن شب های احیا چه مخالف نظام چه دوستار ان اگر به شب های احیا اعتقاد داشته باشه میره. در اونجا هم میرن. در راس یک حکومت مهم این هست یک ادم کار بلد باشد که بتونه کشور رو از هر لحاظ ببره جلو. خوب جوری که فامیل من از اونجا میگه و این همه اذربایجانی که ریخته تبریز و دائما خرید می کنند به نظر من ملت جمهوری اذربایجان خیلی وضعشون از نظر اقتصادی خوب است. حالا دین و مرام اونها هم اکثرا مومن هستند و خوب با چند تا خواننده که به لطف حکومت سکولار دارن عرض اندام می کنند نشان از کل ملت انها نیست. در بحث شاخص توسعه و پیشرفت یک کشور دین افراد و میزان ایمان ان جامعه مطرح نیست چون دین هرکس مال خودش هست خوب دین اسلام برای برخی مسائل اجتماعی رهنمود فرموده و خوب کشوری سکولار ممکن است انرا رعایت کند یا نکند مهم در یک جامعه میزان بزههکاری در جامعه است که اگر بالا باشد میتوان نتیجه گرفت امنیت کم است. من اونجوری که از کشور اذربایجان دیدم در طول بیست سال خودش رو خیلی خوب برده جلو.

[quote name='saman14' timestamp='1407045661' post='398545']
سلام زیرنویس شبکه خبر سه روزه از درگیری آذربایجان و ارمنستان خبر میده و جالبه که تلفات آذربایجان خیلی بالاست و در حد ده بیست تاست ولی ارمنستان یا بدون تلفاته یا در حد سه چهارتاست.خاک تو سرشون وقتی جنگیدن بلد نیستند هر چی تجهیزات بخرند چه فایده داره؟؟؟
[/quote] من لینک نا معتبری دارم حالا میزارم.

www.cloob.com/c/mafaxerazarbaycan13/108132909

http://www.cloob.com/c/mafaxerazarbaycan13/108132909
  • Upvote 4
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جالبه ، این جور موقع هایی ایران میمونه چیکار کنه و ار کی حمایت کنه ...

اذربایجان که تا چند وقت پیش جزء ایران بود و کمک به دشمناش یه جورایی خیانت به هموطن خودمون حساب میشه

دقیقا همین موضوع در مورد ارمنستان هست ..... :straight:

سیاست هوشمند داشتن خیلی مهمه ، از یک طرف رئیس جمهور احمق اذربایجان باید بفهمه یک من ماست چند من کره داره ، از یک طرف مردم اذربایجان باید همیشه ایران رو خونه 2وم خودشون بدونن

یعنی موقعی که از مرز رد میشن نباید احساس کنن وارد یه کشور دیگه میشن .

کلا ما باید بی طرف مطلق باشیم
  • Upvote 2
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Wiesmann' timestamp='1407016463' post='398509']
با عرض معذرت اگه اینطوری باشه وضع ما هم خیییییییییییییییییییییلی خرابه. شما اگه بعد ظهرها نیم ساعت از خونه بیرون بیایی یه چیزهایی می بینی که ...
من که حالم بد می شه وقتی مردهایی رو می بینم که زیر ابرو برداشتن و موهاشون رو چسب زدن و خروسی شونه کردن. شلوار پاره پوره پوشیدن و ....
حالم بد می شه وقتی زن های متاهلی رو می بینم که چشمشون بیشتر از جوان های مجرد دنبال این اون هست. ما اگه وضعمون خوب بود که گشت ارشاد نیاز نداشتیم. مجلسمون طرح قانونی شدن امر به معروف و نهی از منکر تصویب نمی کرد. دوستان می دونن که من سر این مسائل بیشتر از هر کسی تعصب دارم ولی تعارف که ندارم، داریم؟ خودمون رو می خواهیم گول بزنیم؟ وضعمون خرابه ولی هنوز هم نسل آدم های باغیرت و دلیر در این کشور منقرض نشده. کشورهای دیگه هم به همین شکل. حتی تو اون به اصطلاح کشور غاصب صهیونیستی هم کسانی هستن که به خاطر پرچم حاضرن سینه سپر گلوله بکنن. واقعیت رو همیشه باید دید حتی اگر تلخ باشه. حتی اگه مثل سر کشیدن جام زهر باشه!!!
[/quote]
نمود کامل سطحی نگری

[quote name='Wiesmann' timestamp='1407016463' post='398509']
با عرض معذرت اگه اینطوری باشه وضع ما هم خیییییییییییییییییییییلی خرابه. شما اگه بعد ظهرها نیم ساعت از خونه بیرون بیایی یه چیزهایی می بینی که ...
من که حالم بد می شه وقتی مردهایی رو می بینم که زیر ابرو برداشتن و موهاشون رو چسب زدن و خروسی شونه کردن. شلوار پاره پوره پوشیدن و ....
حالم بد می شه وقتی زن های متاهلی رو می بینم که چشمشون بیشتر از جوان های مجرد دنبال این اون هست. ما اگه وضعمون خوب بود که گشت ارشاد نیاز نداشتیم. مجلسمون طرح قانونی شدن امر به معروف و نهی از منکر تصویب نمی کرد. دوستان می دونن که من سر این مسائل بیشتر از هر کسی تعصب دارم ولی تعارف که ندارم، داریم؟ خودمون رو می خواهیم گول بزنیم؟ وضعمون خرابه ولی هنوز هم نسل آدم های باغیرت و دلیر در این کشور منقرض نشده. کشورهای دیگه هم به همین شکل. حتی تو اون به اصطلاح کشور غاصب صهیونیستی هم کسانی هستن که به خاطر پرچم حاضرن سینه سپر گلوله بکنن. واقعیت رو همیشه باید دید حتی اگر تلخ باشه. حتی اگه مثل سر کشیدن جام زهر باشه!!!
[/quote]
در هر کشوری خوب و بد وجود دارد. نگاه سطحی ماست که کل اونها رو خوب و بد می کند
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='haman10' timestamp='1407048524' post='398550']

اذربایجان که تا چند وقت پیش جزء ایران بود و کمک به دشمناش یه جورایی خیانت به هموطن خودمون حساب میشه

سیاست هوشمند داشتن خیلی مهمه ، از یک طرف رئیس جمهور احمق اذربایجان باید بفهمه یک من ماست چند من کره داره ، از یک طرف مردم اذربایجان باید همیشه ایران رو خونه 2وم خودشون بدونن

[/quote]
[quote name='haman10' timestamp='1407048524' post='398550']

[/quote] اذربایجان تو این جنگ همیشه مدافع خاکش بوده و حتی درگیری اخیر هم از طرف ارمنی ها شروع شده. حالا با بی طرفی ما بازم جبهه ی ارمنی ها تقویت میشه و روابط ما و باکو رو سرد و این میتونه باعث بشه بیشتر اذربایجان به سوی غرب متمایل بشه. الهام علی اف هم باید به دنبال متحدی مقتدر در برابر روسیه باشه تا بتونه قره باغ رو از ارمنی ها پس بگیره خوب تنها متحد فعلی برای اون غرب است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من موندم تحولات نظامی اذربایجان و ترکیه چه ربطی به وضعیت حجاب در ایران و اذربایجان داره ؟

اخه چرا بحث نا مربوط میکنید ؟ بعضیا هر طوری شده باید بحث رو به نژاد بکشن و دعوا راه بندازن وگرنه شبشون روز نمیشه ....

[quote name='shogun' timestamp='1407049871' post='398556']
اذربایجان تو این جنگ همیشه مدافع خاکش بوده و حتی درگیری اخیر هم از طرف ارمنی ها شروع شده. حالا با بی طرفی ما بازم جبهه ی ارمنی ها تقویت میشه و روابط ما و باکو رو سرد و این میتونه باعث بشه بیشتر اذربایجان به سوی غرب متمایل بشه. الهام علی اف هم باید به دنبال متحدی مقتدر در برابر روسیه باشه تا بتونه قره باغ رو از ارمنی ها پس بگیره خوب تنها متحد فعلی برای اون غرب است.
[/quote]

درسته ، اما این رو هم در نظر بگیر که اذربایجان با ایران اصلا خوب تا نمیکنه ....

ایران تمام سعیشو کرد که صلح بوجود بیاد اذربایجان زد زیرش ... به علاوه دشمنی با ایران و دوستی با اسرائیل از دیگر الطاف الهام علی اف هست

ارمنی ها هم مثل اذری ها هموطنن ...... نمیشه کاریش کرد . واقعا به نظر من نمیشه

تا دولت اذربایجان عوض نشه به نظر من هیچ کاری نمیتونیم بکنیم ..... یه دیکتاتوری تام راه انداخته علی اف .

اما باید حواسمون باشه در عین حال به مردم اذربایجان ، من یکی که به چشم هموطن نگاه میکنم بهشون .
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='bigdelimohamad9' timestamp='1407044998' post='398542']
شما چی ؟ توی شب های احیا و روز قدس از خونه بیرون رفتی ؟!!! اکثریت قاطع ملت ایران اونها هستن نه یه مشت هرزه و فاحشه ای که کل جامعه جهانی !!!! دست به دست هم دادن تا به جای مردم ایران جا بزننشون.
مطمئن باش اگر اونها اکثریت بودن الآن بالای سر ما به جای ولی فقیه یه عرق خوری مثل الهام علی اف بود.
[/quote]

دوست عزیز لطفا به دلخواه خودتون بخش های خوشایند خودتون از نوشته من رو نقل نکنید.

من در جایی هم گفتم که :

[quote]وضعمون خرابه ولی هنوز هم نسل آدم های باغیرت و دلیر در این کشور منقرض نشده.[/quote]

زمان شاه رو من به چشم خودم ندیدم ولی پدرم که دیده. پدر بزرگم که دیده. برای شما تعریف نکردن که تو تهران بیشتر از سوپر مارکت مشروب فروشی وجود داشته؟ کاباره ... سینماهای آنچنانی ... شهر نو ... و از این مضخرفات. جوان های همون دوره بودن که با چنگ و دندون از این آب و خاک دفاع کردن و دست دراز دشمن رو قلم کردن و اجازه ندادن حتی یک وجب از خاک این کشور از دست بره. منظور من این بود و شما نخواستید که اینگونه برداشت کنید. منظور من این بود که با دیدن چند شبکه تلوزیونی و چند ساعت قدم زدن تو خیابون های یه کشور نمی شه در مورد کل ملتش قضاوت کرد. من خواستم طوری به شما این مطلب رو برسونم که جای بحثی در اون نباشه.

[quote name='WorldMaster' timestamp='1407049470' post='398551']
نمود کامل سطحی نگری
[/quote]

یه سوال : چرا من سطحی نگرم و دوستمون نیست؟ اصولا تعریف شما از سطحی نگری چیست؟ اسم قضاوت در مورد یک ملت 9 میلیونی رو با دیدن چند شبکه تلوزیونی چی می گذارید؟
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='haman10' timestamp='1407050208' post='398557']
من موندم تحولات نظامی اذربایجان و ترکیه چه ربطی به وضعیت حجاب در ایران و اذربایجان داره ؟

اخه چرا بحث نا مربوط میکنید ؟ بعضیا هر طوری شده باید بحث رو به نژاد بکشن و دعوا راه بندازن وگرنه شبشون روز نمیشه ....

ایران تمام سعیشو کرد که صلح بوجود بیاد اذربایجان زد زیرش ... به علاوه دشمنی با ایران و دوستی با اسرائیل از دیگر الطاف الهام علی اف هست

تا دولت اذربایجان عوض نشه به نظر من هیچ کاری نمیتونیم بکنیم ..... یه دیکتاتوری تام راه انداخته علی اف .

اما باید حواسمون باشه در عین حال به مردم اذربایجان ، من یکی که به چشم هموطن نگاه میکنم بهشون .
[/quote] چیزی که مثلم هست دشمنی ما ترک ها با ارمنی ها با کشتار هایی که ارمنی ها راه انداختند خیلی عمیق هست . البته من بازم می گم اذربایجان در زمان جنگ قره باغ به کمک های زیادی نیاز داشت که خوب ترکیه بیشترین کمک رو به اون کرد. بعد جنگ هم که ایران با دوستی که با روسیه متحد دشمنش ارمنستان ایجاد کرد و خوب روابطی هم که ایران با ارمنستان ایجاد کرد به کنار. خوب معلوم هست اذربایجان نمی تونست دیگه با ایران بیشتر از یک همسایه تعامل داشته باشه.پس چه می خواست یا نمی خواست باید با غرب متحد می شد. البته خوب الهام علی اف دیکتاتوری راه انداخته و راه جمهوریت اذربایجان را عوض کرد اما تونست تو این مدت خوب کشورش رو جلو ببره. مردم اذربایجان اگر هم وطن هم نباشند مورد ظلم قرار گرفته اند حالا اگر به انها کمک نمی شود نباید به دشمنان ان کمک کرد. ویرایش شده در توسط shogun
  • Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

[/quote]

مساله مساله دولت آذربایجان و طایفه الهام و ... نیست. مساله سرنوشت 9 میلیون شیعه هست که ما راحت فروختیمشون رفت. حرف من اینه و دوستان نمی خوان قبول کنن. وقتی که ما پشتشون رو خالی کنیم معلومه که چی به روزشون میاد. مساله قومیت و زبان و ... نیست. مردم آذربایجان روزی برادران و خواهران ما بودن و به نظر من الان هم هستن. اینکه در حال حاضر به فرض تمایلی به ما ندارن خود ما هم مقصریم. کی و کجا ما قدمی به سوی اونها برداشتیم که اونها هم این کار رو بکنن؟ وقتی که مو تو جنگ طرف شیعه رو نمی گیریم و به ارمنی کمک می کنیم معلومه که آخرش چی می شه. شاید هم من اشتباه می کنم. نمی دونم.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Wiesmann' timestamp='1407050534' post='398560']

دوست عزیز لطفا به دلخواه خودتون بخش های خوشایند خودتون از نوشته من رو نقل نکنید.

من در جایی هم گفتم که :

زمان شاه رو من به چشم خودم ندیدم ولی پدرم که دیده. پدر بزرگم که دیده. برای شما تعریف نکردن که تو تهران بیشتر از سوپر مارکت مشروب فروشی وجود داشته؟ کاباره ... سینماهای آنچنانی ... شهر نو ... و از این مضخرفات. جوان های همون دوره بودن که با چنگ و دندون از این آب و خاک دفاع کردن و دست دراز دشمن رو قلم کردن و اجازه ندادن حتی یک وجب از خاک این کشور از دست بره. منظور من این بود و شما نخواستید که اینگونه برداشت کنید. منظور من این بود که با دیدن چند شبکه تلوزیونی و چند ساعت قدم زدن تو خیابون های یه کشور نمی شه در مورد کل ملتش قضاوت کرد. من خواستم طوری به شما این مطلب رو برسونم که جای بحثی در اون نباشه.
[/quote]
اتفاقا مشکل شما اینه که در تاریخ زندگی می کنید و زمان پدرتون و ما العان مقایسه می کنید . تو همه کشور ها این وجود داره . حتی امریکایی ها هم در مورد نسل جنگ جهانی دوم خودشون هم همین نظر رو دارند. ولی کاری نمی شه کرد زمان رو به جلو میره و این حرفها فقط وقت صاحبش رو میگیره . ضمنا شما چه طوری از نگاه کردن به خیابون فهمیدید که این کشور دیگه فدای نداره؟؟؟؟؟؟؟اتفاقا بیشتر کسانی که تو خیابون همیشه پرسه میزنند . تکلیفشان معلوم هست .شما اول خودتون رو دریابید بعدش دلواپس ملت باشید . بسی که خودتان بدتر باشید و خبر نداشته باشیدخدا می داند که چه قدر حدیث نبوی در مذمت ظاهر بینی و بدتر بودن خود شخص ظاهر بین داریممگه اونهایی که سرشون به تنشون میارزه بیکار هستند که صبح تا شب تو خیابون باشد تا جنابعالی تست جامعه شناسی از خودشون بگیرید اتفاقا خیلی از همین پرسه زن های ظاهر غلط انداز . وقت که بشه رنگ عوض می کنند
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

[/quote]

بی تعارف از نظر شما بین شیعه علی و ارمنی هیچ فرقی نیست؟ شعارهای انسان دوستانه و ... به جای خودش ولی در شرایط بحرانی ...
  • Upvote 2
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Wiesmann' timestamp='1407051419' post='398566']

بی تعارف از نظر شما بین شیعه علی و ارمنی هیچ فرقی نیست؟ شعارهای انسان دوستانه و ... به جای خودش ولی در شرایط بحرانی ...
[/quote] کلا بحث فراتر از قوم و نژاد هست به ظالم نباید کمک کرد و به مظلوم هم صد در صد تا جایی که می تونه باشه کمک کرد حالا اونوقت اون مظلوم شیعه و هم وطنم باشه که حتما باید کمک بشه.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اسم قضاوت در مورد یک ملت 9 میلیونی رو با دیدن چند شبکه تلوزیونی چی می گذارید؟ [/quote]
از این ملت 9 میلیونی تا به حال چه حرکتی برای تغییر این وضعیت مشاهده شده ؟!!!
اگر حرکتی بوده شامل چند درصد این 9 میلیون می شده و نظر باقی راجبش چی بوده ؟
پاسخ این سوالات نمی تونه مبنای قضاوت درباره کلیت یه ملت باشه ؟
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='shogun' timestamp='1407051601' post='398568']
کلا بحث فراتر از قوم و دین هست به ظالم نباید کمک کرد و به مظلوم هم صد در صد تا جایی که می تونه باشه کمک کرد حالا اونوقت اون مظلوم شیعه و هم وطنم باشه که حتما باید کمک بشه.
[/quote]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='shogun' timestamp='1407050922' post='398562']
چیزی که مثلم هست دشمنی ما ترک ها با ارمنی ها با کشتار هایی که ارمنی ها راه انداختند خیلی عمیق هست . البته من بازم می گم اذربایجان در زمان جنگ قره باغ به کمک های زیادی نیاز داشت که خوب ترکیه بیشترین کمک رو به اون کرد. بعد جنگ هم که ایران با دوستی که با روسیه متحد دشمنش ارمنستان ایجاد کرد و خوب روابطی هم که ایران با ارمنستان ایجاد کرد به کنار. خوب معلوم هست اذربایجان نمی تونست دیگه با ایران بیشتر از یک همسایه تعامل داشته باشه.پس چه می خواست یا نمی خواست باید با غرب متحد می شد. البته خوب الهام علی اف دیکتاتوری راه انداخته و راه جمهوریت اذربایجان را عوض کرد اما تونست تو این مدت خوب کشورش رو جلو ببره. مردم اذربایجان اگر هم وطن هم نباشند مورد ظلم قرار گرفته اند حالا اگر به انها کمک نمی شود نباید به دشمنان ان کمک کرد.
[/quote]

برادر من اتحاد ایران و روسیه ( اولا کدوم اتحاد رو میگی ؟ ایران و روسیه در چه مقطع زمانی متحد بودن ؟ ) چه ربطی به اذربایجان داره ؟

ایران اولین کشوری بود که اذربایجان رو به رسمیت شناخت .... در مورد قره باغ هم چندین و چند بار پا در میونی کردیم .... خداییش این اذربایجان نبود که زد زیر همه چی ؟

بعدشم ایران کی از ارمنستان حمایت کرده ؟ کجا ؟ لطفا صحبت های بی سند و شایعه ها رو مطرح نکنید .

تمامی این موضوعات باعث نمیشه مملکت شیعی بیاد با اسرائیل همدست بشه

[quote name='Wiesmann' timestamp='1407051192' post='398563']
مساله مساله دولت آذربایجان و طایفه الهام و ... نیست. مساله سرنوشت 9 میلیون شیعه هست که ما راحت فروختیمشون رفت. حرف من اینه و دوستان نمی خوان قبول کنن. وقتی که ما پشتشون رو خالی کنیم معلومه که چی به روزشون میاد. مساله قومیت و زبان و ... نیست. مردم آذربایجان روزی برادران و خواهران ما بودن و به نظر من الان هم هستن. اینکه در حال حاضر به فرض تمایلی به ما ندارن خود ما هم مقصریم. کی و کجا ما قدمی به سوی اونها برداشتیم که اونها هم این کار رو بکنن؟ وقتی که مو تو جنگ طرف شیعه رو نمی گیریم و به ارمنی کمک می کنیم معلومه که آخرش چی می شه. شاید هم من اشتباه می کنم. نمی دونم.
[/quote]

نکات خوبی رو گفتی ، اما اینو نگفتی که باعث تمامی این مشکلات دیکتاتوری سکولاریزست که الهام علی اف و ارتش بی غیرت اذربایجان راه انداختن .....

مردم اذربایجان شیعه هستن و من نه فقط به خاطر شیعه بودن بلکه به 1000 دلیل تاریخی و قومی و نژادی اونا رو هموطن میدونم .

قطعا اگه اذربایجان اغوششو باز کنه و در رو به رویه اسرائیل و امریکا ببنده ، بزرگترین و قوی ترین متحد تاریخش رو پیدا میکنه

[quote name='Wiesmann' timestamp='1407051419' post='398566']
[/quote]
معلومه که فرق هست .....

اما بازم میگم ، دولت اذربایجان شیعه علی نیست !!! شیعه علی حاضره شهید بشه اما دست به سمت صهیونیست دراز نکنه ....

اگه تویه اذربایجان دموکراسی بود وضع فرق میکرد ویرایش شده در توسط haman10
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='bigdelimohamad9' timestamp='1407051638' post='398569']
از این ملت 9 میلیونی تا به حال چه حرکتی برای تغییر این وضعیت مشاهده شده ؟!!!
اگر حرکتی بوده شامل چند درصد این 9 میلیون می شده و نظر باقی راجبش چی بوده ؟
پاسخ این سوالات نمی تونه مبنای قضاوت درباره کلیت یه ملت باشه ؟
[/quote] ملت 9 میلیونی سعی کردند اول کشورشان را بسازند و بعد با دشمن اصلی شون مبارزه کنند.
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط nasirirani
      سلام دوستان

در تصاویر بازدید مقام معظم رهبری و همینطور اخبار مربوط به این بازدید از ساخت ناوشکن آموزشی و عملیاتی به عنوان پروژه ای بسیار مهم که بعدآ به یک ناوشکن نظامی تبدیل خواهد شد اخبار و تصاویری منتشر شد..

توی این تصویر این ناو با تناژ حدود 5600-5800 تن به نظر میاد...

به نظر شما این ناو آموزشی می تونه بستر آزمایش انواع سامانه های دفاع نقطه ای ضد موشکی CIWS و نسخه ایرانی تور و اس-300 دریایی باشه!؟

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10104/_DSC1171~0.jpg[/img]
    • توسط Skyhawk
      اژدر والفجر:

• توسط AmirAzad
      زیردریایی سابحات از سری زیردریایی های نوع مرطوب و فوق سبک ، ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران میباشند که در آن ها غواص در تعامل با آب قرار داشته و برای تنفس از کپسول اکسیژن استفاده میکند. .

سابحات می تواند به راحتی تا نقاط نزدیک دشمن ، عملیات مختلف از جمله گشت شناسایی ،پیاده کردن تکاور ،حمل و نصب مین و هدایت توپخانه را انجام دهد. این زیردریایی سابحات 15 نیز نامیده میشود و در واقع نخستین زیردریاییهای ساخته شده در ایران هستند که ساختشان در سال 2000 اعلام شد . طبق اطلاعات موجود در سطح اینترنت ، کاربرد اصلی این زیردریایی شناسایی و مینگذاری است اما با این وجود گفته میشود این زیردریایی قادر به جابجایی 3 تا 7 غواص نیز میباشد .

انواع زیردریایی سابحات

کوتاه سخن میتوان وظایف این زیردریایی را در گشت شناسایی ، حمل و نصب مین دریایی و چسبان ، جابجایی تکاوران دریایی و هدایت توپخانه خلاصه کرد .

پس از ساخت زیردریایی مرطوب سابحات با انجام وظایف نامبرده ، اخباری مبنی بر تولید یک زیردریایی مرطوب دیگر اما با قابلیت های رزمی "شلیک اژدر" در کشورمان شنیده شد . با شرکت این زیردریایی در رژه نیروهای مسلح مشخص گردید که گویا این زیردریایی با دو نفره خدمه خود قادر است یک اژدر سنگین را تا نزدیک شناور دشمن حمل و سپس آنرا به سمت دشمن رها سازد. بنابر برخی اخبار منتشر شده سوئیتهای سوناری قادر به تشخیص این زیردریایی نیستند که این امر بر تواناییهای آن میافزاید .

گفته میشود این زیرسطحی دارای تناژ جابجایی 3 تن و طول حدود 7 متر بوده و مانند زیردریایی سابحات میتواند توسط بالگردهایی چون شینوک یا سی کینگ جابجا شوند . همچنین در سال 89 در رزمایش دریایی ولایت ، به تعداد دو فروند زیردریایی سابحات بر روی عرشه ی ناو لاوان مشاهده شده است که در نوع خود بسیار جالب بنظر میرسد . تصویر زیر :

علی ایوحال با توجه به اینکه کشف و شناسایی این زیرسطحی های کوچک خیلی سخت و دشوار بوده و ناوهای کمی به تجهیزات ضد اژدر برای مقابله با اژدرهای شلیک شده مجهز اند ، در عین این موضوع که این زیردریایی ها میتوانند به تعداد در جنگ علیه دشمن استفاده شوند ، در صورت عملیاتی بودن این زیردریایی ها میتوان از آن ها بعنوان سلاح مهلکی برای شکار ناوهای بیگانه نام برد .

اطلاعات این مطلب مورد تایید نویسنده نمیباشد - یا علی "ع" مدد

نویسنده : امیر آزاد
    • توسط super_comando
      آفتاب: فرمانده واحد پدافند موشکی نیروی هوایی روسیه گفته‌است که جدیدترین سیستم پدافندی این کشور موسوم به S-400 از هفته آینده در اطراف مسکو مستقر شده و تا پایان سال 2015 حراست از اتمام مراکز مهم اقتصادی و سیاسی روسیه را بر عهده‌دار شده و شانس وقوع هرگونه حمله پیش دستانه خارجی را به حداقل خواهد رساند . به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرتیپ الکساندر گورکوف روز پنج‌شنبه با اعلام این خبر گفت: «اولویت اول، حراست از حریم هوایی مسکو است و به همین منظور این سیستم از هفته آینده در مراکز مهم اطراف مسکو مستقر خواهد شد. بعد از آن S-400 در دیگر مناطق کشور نیز مستقر خواهد شد». وی افزود که این سیستم جدید طی دو مرحله در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار خواهد گرفت، به گونه‌ای که تا آغاز سال 2010 شهرهای بزرگ و مناطق اطراف آنها را شامل می‌شود و در مرحله دوم یعنی تا سال 2015 پوشش هوایی بقیه مناطق کشور را نیز در بر خواهد گرفت. به گفته گورکوف به غیر از S-400، نمونه‌های مدرنیزه شده بقیه محصولات صنایع نظامی روسیه نیز به‌زودی در اختیار واحد پدافند ضدموشکی قرار خواهد گرفت. وی گفت که این تسلیحات شامل سیستم‌های پدافندی با برد کوتاه، متوسط و دور می‌شود. به ادعای تحلیلگران نظامی روسیه سیستم پدافند موشکی S-400 قابلیت انهدام همه اجسام پرنده از جمله هواپیما، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک با هر سرعتی را دارا است . حداکثر برد این موشک‌ها از نظر مسافت 400 کیلومتر و از لحاظ ارتفاع 30 کیلومتر است. تفاوت عمده S-400 نسبت سیستم‌های مشابه آن است که کلاهک‌ موشک‌های این سیستم به ابزارهای نشانه‌روی خودکار در آسمان مجهز شده‌اند. گفتنی است موضوع استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپای شرقی باعث تکاپوی شدید فرماندهان ارتش روسیه شده‌است. روس‌ها می‌گویند که استقرار این سیستم موازنه استراتژیک کنونی در قاره اروپا را از بین برده و قابلیت پیش‌دستی آمریکا در هر برخورد نظامی احتمالی را افزایش می‌دهد.
    • توسط MR9
      مقدمه  :
      در میانه سال 1394 خورشیدی ، بحثی در استاتوس سابق با محوریت کار بر روی ارتشهای باستان و تاکتیکهای مورداستفاده آنها در انجمن میلیتاری  میان دوستان انجام شد که در این میان ، قول ایجاد یک تاپیک ویژه برای صورتبندی ( فرمیشن/ سازند ) فالانکس / فالانژ به برادر فاضل و دانشمند ، @mostafa_by و دوست گرامی @Arash  داده شد .متاسفانه بدلایلی ، این امر تا امروز صورت نپذیرفت ، ولی علی الحساب ، پس از پیدا شدن یک DVD قدیمی از فایل های بک آپ گرفته شده  ، فایل متن برگردان شده ، پیدا شد که بصورت کاملا" اتفاقی ، با 5600 پست بنده در بزرگترین انجمن نظامی وب فارسی مصادف گردید . با تمام این موارد ، این تاپیک ، نخستین کار در حوزه تاکتیکهای رزمی ارتش های باستان توسط بنده بشمار میرود و بدون هیچ شکی ، نواقص و اشکالات زیادی را بلحاظ فنی خواهد داشت ولی امیدوارم که با مشارکت دوستان ، این مشکلات تصحیح گردد .

با این مقدمه کوتاه ، و نقل قولی از پلوتارک ( میانه های سال 100 میلادی )  به سراغ اصل مطلب خواهیم رفت ...

به دیوی وحشی می ماند ، هنگامی که با دشمن روبرو می شود و نیزه هایش را برای نبرد ، راست می گیرد 

فالانکس یک صورت بندی (فرمیشن/ سازند ) رزمی مسطتیل شکل بشمار می آمد که به شکل متعارف از پیاده نظام سنگین اسلحه مسلح به نیزه ، شمشیر های دسته چوبی ، نیزه بلند و یا جنگ افزارهای شبیه به آن ، سازماندهی شده بود . این اصطلاح بویژه ( و در اصل ) برای توصیف این صورتبندی رزمی در نبردهای یونان باستان مورد استفاده قرار می گرفت ، با این وصف ، نویسندگان این عصر ، این واژه را برای تشریح صورتبندی رزمی هر یگان پیاده نظام ، صرف نظر از ماهیت تجهیزات و تسلیحاتی که در اختیار آنها بود ، بکار می بردند . بعنوان مثال ، آریان (لوسیوس فلاویوس آریان گزنفون ، فیلسوف و مورخ یونانی ) این اصطلاح را برای تشریح نظم موجود در ارتش ایران مورد استفاده قرار می داد . در متون یونانی ، اصطلاح  فالانکس ممکن بود برای گسترش رزمی یک ارتش در میدان نبرد ، برای توصیف شکل راهپیمایی یا رژه یک یگان نظامی  پیاده یا سوار ، برای توصیف شکل استقرار یک واحد نظامی در زمان استقرار دریک موقعیت نظامی و یا تشریح تاکتیکهای واحدهای پیاده نظام/ سواره نظام در جریان یک نبرد ، نیز مورد استفاده قرار بگیرد ، چرا که این واحدها به طور معمول ، به صورت یک واحد نخبه به میدان نبرد اعزام می شدند .

پیشینه اصطلاح فالانکس را میتوان از واژه یونانی فالانگوس به معنای " انگشت" مورد بررسی قرار داد .   اگر چه این اصطلاح یک واژه نظامی بسیار قدیمی بشمار می آید ، اما کاربرد خود را تا به امروز همچنان حفظ نموده است . امروزه ، کلید واژه  فالانکس ، اگر چه بعنوان یک تقسیم بندی (مقیاس )نظامی مدرن ، بشمار نمی آید ( بعنوان مثال ، لژیون های رُمی یا معادل معاصرآن در  سیستم نظامی غربی "گردان") اما ، اغلب بعنوان یک صورتبندی کُلی برای شناسایی ماهیت دستجات یگان های ارتشها ، در متون تخصصی ، کاربردهایی برای آن مورد تصور خواهد بود . بنابراین ، یک یگان (واحد) فالانکس ، فاقد  توان رزمی / ترکیب  استاندارد خواهد بود  ، اما می تواند بعنوان یک واحد  مشخص که تعداد مشخصی از عناصر پیاده نظام که یک " تک صورتبندی فالانکس" را بوجود می آورند ، بشمار آیند .
      علاوه براین ، در طول تاریخ نظامی مدّون ، بسیاری از ارتشها ، واحدهای پیاده نظام مسلح به تجهیزاتی نظیر " نیزه بلند" را بعنوان یک یگان نظامی به مانند فالانکس در نظر گرفته و در سازمان رزم خود ، از آن بهره می بردند .  در ادبیات انگلیسی ، این اصطلاح ، بعنوان " گروهی که به شکل ایستاده و نزدیک به هم ، به جلو حرکت می کنند " توصیف شده است .
      با این وصف ، این سطور ، بیشتر بر روی  شکل گیری صورتبندی رزمی فالانکس در یونان باستان ، دنیای هلنیک و سایر واحدهای سیاسی باستانی که تحت تاثیر تمدن های یونان باستان ، قرار داشتند ، متمرکز خواهد بود .  نخستین تصویری که شباهت زیادی به صورتبندی فالانکس داشت ، در یک ستون سنگی متعلق به سومری ها در قرن 25 قبل از میلاد ، شناخته شده است . در این تصویر ، سربازان به نیزه ، کلاهخود و سپرهای بزرگی که تمام بدن آنها را تحت پوشش قرار می داد ، مسلح شده بودند . علاوه بر آن ، واحدهای پیاده نظام مصر باستان نیز در صورتبندی های مشابهی ، سازماندهی و بکارگیری می شدند . از سویی دیگر ، اصطلاح فالانکس را می توان در یادداشتهای هومر ، که نبرد های  هوپلیتها ( پیاده نظام سنگین اسلحه مجهز به کلاهخودهای فلزی  ارتشهای یونان باستان و واحدهای سیاسی مدیترانه شرقی )  را مورد بررسی قرار داده و تشریح نموده ، می توان یافت . به این ترتیب ، هومر ، در اشعارش ، از این اصطلاح برای وجه تمایز قرار دادن میان تاکتیک های مرسوم مبتنی بر صورتبندی های رزمی جمعی از نبردهای انفرادی ، بهره گرفت .

مورخان تاریخ نظامی ، تاکنون ، دریک اجماع جالب توجه ، ارتباط میان شکل گیری میان این صورتبندی رزمی یونان با آنچه که هوپلیتها ، آن را بکار می بردند ، وارد نشده اند ، چرا که اصل و پایه این صورتبندی رزمی ، " ایجاد یک دیواره انسانی با استفاده از سپر و نیزه " تقریباً در همه ارتش های  آن زمان ، شناخته شده بود و به همین دلیل ، امکان همگرا بودن تکامل این صورتبندی رزمی در میان تمدن های آن روز جهان ، بسیار بیشتر مورد توجه به نظر می رسد . به شکل سنتی و پذیرفته شده ، مورخین ، تاریخ و منشاء اصلی صورتبندی فالانکس هوپلیتها را از یونان باستان ، بخصوص ، در سده هشتم قبل از میلاد بررسی می نمودند . اما این نظریه در دست تجدید نظر است ، چرا که این احتمال که ریشه اصلی این صورتبندی در قرن هفتم و پس از معرفی aspis ( سپرچوبی بسیار سنگین که در دوره های مختلف توسط ارتشهای یونان باستان  مورد استفاده قرار می گرفت) توسط دولت شهر آرگوس می دانند . بنابراین ، این احتمال این فرضیه که صورتبندی فالانکس توسط این دولت / شهر پدید آمده باشد ، بسیار زیاد بود .
      علاوه براین ، مدارک و شهود بیشتری از جمله نقاشی مشهور Chigi vase به تاریخ سال 650 قبل از میلاد وجود دارد که هوپلیتها را مسلح به سپرهای چوبی سنگین فوق الذکر ، نیزه و پیکربندی زرهی کامل ، به تصویر کشیده است . یکی دیگر از نظریات که ممکن است ، تاریخ دقیق ظهور صورتبندی رزمی فالانکس را تئوریزه کند ، در این ایده خلاصه شده است که برخی از ویژگی های اساسی صورتبندی فالانکس ، از زمان های قدیم تر ، وجود داشته ولی بدلیل عدم وجود فناوری لازم ، مورد توجه قرار نگرفته است .

بعنوان مثال ، دو راهبرد اصلی که در ارتش های  نخستین همواره  رعایت می گردید ، اصل " انسجام" و استفاده از سربازان در دستجات بزرگ ، بود. این مساله اثبات می کند که فالانکس یونانی ، ، صرفاً نقطه اوج و تکامل یک ایده جذاب و موثر نظامی بشمار می رفت که به آرامی ، از سالها قبل ، در حال توسعه بود و براثر گسترش فناوری نظامی ، ازجمله ، جنگ افزارها و زره در دولت/ شهرهای مختلف ، فالانکس ، روند تکامل خود را پیمود تا اینکه در نهایت به شکل اصلی و موثر خود ، تبدیل گردید .

بررسی اجمالی :
      صورتبندی فالانکس هوپلیتها ، در دوره کلاسیک یونان باستان ( سال 750 تا 350 قبل از میلاد ) به شکل صفوف به هم فشرده ای از سربازان مسلح از ابتدای سازند تا انتهای آن ، مورد استفاده قرار می گرفت . سربازان در این صورتبندی ، سپرهای خود را به هم قفل کرده و نخستین صف از پیاده نظام سنگین اسلحه ، نیزه های خود را درست در جلوی خود و بسمت دشمن ، می گرفتند . در نتیجه ، صورتبندی فالانکس ، یک دیواره مستحکم متشکل از یک توده ترسناک از نیزه های به هم فشرده را پدید می آورد و شکستن این صفوف به هم فشرده ، در زمان اجرای عملیات آفندی ، به سختی امکان داشت . علاوه بر آن ، استفاده از این صورتبندی ، به فرماندهان این اجازه را می داد که از همه سربازان به شکل فعال ،  منسجم  (نه فقط  سربازان مستقر در خطوط تماس با دشمن ) و در یک زمان مشخص  در نبرد ، استفاده نمایند .

درگیری  میان دو یگان با صورتبندی فالانکس ، عمدتاً در زمینهای مسطح (دشت ) صورت می گرفت، چرا که  تجمیع عناصر پیاده نظام و سازماندهی آن ، بسیار آسانتر بشمار می آمد . طبیعتاً توپوگرافی ناهموار و متراکم ، استفاده از این صورتبندی را بسار مشکل می نمود ، چراکه حفظ شکل بندی سربازان به صورت یک خط ثابت و شکستن خط دفاعی حریف با استفاده از فالانکس ، یک عملیات نظامی دشوار محسوب می گردید . در نتیجه ، جنگ میان دولت/ شهرهای یونان باستان ، در هر موقعیتی ، امکان پذیر نبود و درگیری ها ، عمدتاً به نقاط استراتژیک زمین عملیات ، محدود می گردید . در عوض ، برای مرتبه های متعدد ، دو طرف درگیر ، نقاط مناسب برای مانور فالانکس را شناسایی نموده تا درگیری در آن راحتر ، صورت پذیرد و در اغلب موارد ، نبرد میان دو طرف ، با عقب نشینی ایمن (عقب روی در اصلاح نظامی مدرن ) ، پایان می پذیرفت .
      صورتبندی رزمی  فالانکس ، عمدتاً همگام با سایر یگانهای پیاده نظام ، پیشروی می نمود ، ( اگرچه احتمالاً وبا توجه به زره و تجهیزات سنگین ، تفاوت سرعت چندانی وجود نمی داشت ) هر چند این امکان نیز وجود داشت که چند متر آخر برای رسیدن به برد جنگ افزارهای محمول  با سرعت بیشتری طی گردد .

شاید یکی از دلایل اصلی این رویکرد واحدهای فوق را بتوان در تاکید فرماندهان میدانی در حفظ صورتبندی دقیق رزمی با هدف بیشترین بهره وری از این یگان ها دانست . در صورتیکه واحد فالانکس ، شکل خودش را در جریان نبرد ویا قبل از آن ، از دست می داد ، در زمان رسیدن به صفوف مقدم دشمن ، کمترین تاثیر را بر روند میدان نبرد ، برجای می گذاشت .با این وجود  ، در صورتی که  فالانکس مورد استفاده هوپلیتها ، از سرعت بیشتری برای اجرای پیشروی در میدان رزم  استفاده می کردند ،  دلیل آن  را می بایست در شتاب آنها برای زودتر رخ دادن درگیری جستجو نمود .

هرودوت (مورخ) می گوید :" ارتش یونان در نبرد ماراتن ، درست در زمانی که  برای اولین بار به دشمن خود یورش بردند ، از صورتبندی فالانکس استفاده نمودند "

با این وصف ، بسیاری از مورخان براین باور هستند که این نوآوری (ایجاد صورتبندی های فالانکس ) در ارتش ایران باستان و با هدف  به حداقل رساندن تلفات ناشی از واحدهای کماندار ارتش امپراتوری پارس ، بوجود آمد .

در آن سوی جبهه ، واحدهای دشمن پس از برخورد با این صورتبندی ، بسیاری از پیاده نظام خود را بعلت مواجهه با نیزه های بلند این واحدها ازدست می دادند ، که این خود موجب درهم شکستن استخوان بندی دشمن می گردید .در مقابل ، شجاعت صفوف اولیه واحدهای فالانکس ، نقطه اتکاء این یگان ها بشمار می آمد ، در حالی که  سایر سربازان مستقر در فرمیشن ، براین سعی بودند که با استفاده از سپرهای سنگین خود ، سربازان مستقر در ردیفهای  مقدم را به جلو برانند .در زمان نبرد ، کل یگان فالانکس ، به شکل مداوم رو به جلو رانده می شد تا سرانجام سازمان رزم  واحد مقابل درهم شکسته شود ، بنابراین ، زمانی که دو صورتبندی با یکدیگر ، وارد جنگ   می شوند ، تلاش دو طرف بیشتر برای هُل دادن هم صرف می شد .

پی نوشت : 
      1- ادامه دارد .............
      2- منابع در انتهای مطلب معرفی خواهد شد ...
      3- استفاده از مطالب برگردان شده به پارسی در انجمن میلیتاری ، براساس قاعده " رعایت اخلاق علمی " منوط به  ذکر دقیق  منبع است . امیدواریم مدعیان رعایت اخلاق ( بخصوص رسانه های مدعی ارزشمداری )  بدون احساس شرمندگی از رفرنس قرار گرفتن بزرگترین مرجع مباحث نظامی در ایران ، از مطالب استفاده نمایند . 

برگردان به پارسی ، اختصاصی برای بزرگترین مرجع مباحث نظامی در ایران  ( MILITARY.IR) 

مترجم : MR9
  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.