Recommended Posts

بر 28 دی 1396 در 17:01 , meysam62 گفت:

بنظرم..تاپیکی با عنوان تهدیدات دولت های ایران بر علیه ایران جاش خالیست.مدل تکنوکراتی صرف که فقط صادرات محور باشه.قسمت اعظم.تولیدات داخلی را نابود میکنه حماقت دولت مردان باعث شد دلار 4500 بشه ترامپ توافق زا بزنه زیرش دلار 6000..دلار 6000 نابود قسمت اعظم اقتصاد ایران را در پی دارد.موجب رکود وحشتناک تورمی در 80..90 درصد تولیدات داخلی میشه و عملا فاتحه اقتصاد را میخواند.نمیدانم احساس میکنم توطئه ایی در کار است.شبیه فروپاشی شوروی..دولت مردان باید بفهمند نباید برای رواج صادرات فقط از ابزار دلار استفاده کرد..90 درصد اقتصاد فدای 10 درصدی میشود که با تحریم..بسیار اسیب پذیرند.ما که به اداره اب فاضلاب هم وصل نیستیم ولی احتمالا دوستانی باشند در سایت که اهل دیزی زدن باشند اتفاق هولناکی در شرف وقوع است که اگر کاری انجام نشو اردبهشت ماه چاره ایی جز پذیرش ذلت نخواهند داشت از اردیبهشت تا مرداد منابع عظیمی که ملت در بانک با سود 20..22 درصدگذاشته بودند.وارد بازار میشه.چون پذیرش سود 15 درصدی با دلار 4500 عاقلانه نیست.سونامی بزرگی بر بازارهای کالایی اوار میشه.این سونامی تقربا فروپاشی اقتصادی 80..90..درصد خانوار ها..کارخانه جات.وکارگاه ها را در پی داره   

برادران دیزی زن..ثاربان داره گله را میبره در باتلاق..بوی تعفن باتلاق کاملا بر مشام میرسه..لطف  ارکان دیگر حکومت را   قبل از دیر شدن از خواب بیدار کنید..  

ای که دستت می‌رسد کاری بکن

پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار

با سلام خدمت همه دوستان گرامی

ظاهرا دولت برای مسکن برنامه دارد . البته من از اقتصاد چیزی نمی دانم و کلا حساب و کتابهایشان را نمی فهمم ولی در مورد توطئه من هم احساس خوبی ندارم . کاملا مشخص بود که بعد از رای اعتماد دلار را تکان می دهند . ارکان دیگر هم بعید است خواب باشند . جایی که ما نشانه ها را به وضوح می بینیم آنها خیلی قبل تر از ما فهمیده اند و پیغام و پسغام ها را داده اند . به نظر من ترامپ بار دیگر تمدید خواهد کرد ولی بار دیگر هم خواهد گفت این بار آخر است . این استخوان باید لای زخم بماند . حتی بعد از پایان مهلت برجام هم گریبان ما را رها نخواهند کرد . به عقیده من جام زهر دیگری در راه است و از الان مقدمه چینی آن آغاز شده است مگر اینکه خدا لطفی کند و اتفاق دیگری رخ دهد . البته ما تجربه این رویه را زمان مرحوم هاشمی داشتیم تا زمانی که مشهد و اسلام شهر  و چند جای دیگر اغتشاش شد بعد رویه عوض شد و یکباره اصلاحات روی کار آمد و همین اصلاحات انرژی آماده آزاد شدن را مستهلک کرد و نظام هم علی رغم هزینه زیاد بوجود آمده مجبور شد هزینه را بپذیرد و از دل آن اصلاحات بود که احمدی نژاد در آمد . با کمی تفاوت همین حرکت را اینجا می بینیم . اگر تمام ریال ها به سکه و دلار تبدیل شود و ناگهان دولت با تزریق بالای ارز به بازار قیمت دلار را پایین بیاورد چه اتفاقی می افتد ؟ آیا جز این نیست که هر کس دلار و سکه خریده نگه می دارد تا بعد که قیمت بالا برود بفروشد ؟ آیا در این صورت سپرده های بانکی تبدیل به دلار و سکه شده از سود بالا محروم نمی شوند ؟ آیا دولت هم زمان که یارانه را قطع می کند خود را از شر سود بانکی بالا به سپرده ها هم خلاص نمی کند ؟ شاید که نه قطعا این حرفها برای کسی که اقتصاد می داند مسخره خواهد بود چون من نه تنها اقتصاد دان نیستم بلکه یک زاویه ماجرا را می بینم و اقتصاد هزاران زاویه و نکته ریز و درشت دارد که من نمی دانم ولی به هر حال این چیزی است که به ذهن من می رسد و به شدت فکر من را مشغول کرده است . خواهش می کنم دوستانی که بیش از من در علم اقتصاد تجربه و علم دارند به من هم یاری دهند .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

4 hours قبل , zed گفت:

. اگر تمام ریال ها به سکه و دلار تبدیل شود و ناگهان دولت با تزریق بالای ارز به بازار قیمت دلار را پایین بیاورد چه اتفاقی می افتد ؟ آیا جز این نیست که هر کس دلار و سکه خریده نگه می دارد تا بعد که قیمت بالا برود بفروشد ؟ آیا در این صورت سپرده های بانکی تبدیل به دلار و سکه شده از سود بالا محروم نمی شوند ؟ آیا دولت هم زمان که یارانه را قطع می کند خود را از شر سود بانکی بالا به سپرده ها هم خلاص نمی کند ؟ شاید که نه قطعا این حرفها برای کسی که اقتصاد می داند مسخره خواهد بود چون من نه تنها اقتصاد دان نیستم بلکه یک زاویه ماجرا را می بینم و اقتصاد هزاران زاویه و نکته ریز و درشت دارد که من نمی دانم ولی به هر حال این چیزی است که به ذهن من می رسد و به شدت فکر من را مشغول کرده است . خواهش می کنم دوستانی که بیش از من در علم اقتصاد تجربه و علم دارند به من هم یاری دهند .

با سلام

معمولا از بعد اقتصادی (صرفا تحلیل اقتصادی) عوامل متعددی در تعیین قیمت ارز خارجی (دلار) تاثیرگذارند. معمولا تفاوت تورم در ایران و آمریکا یکی از دلایل اصلی است.جدای از این بحث در مورد اتفاق اخیر و افزایش قیمت دلار از دیدگاه من چند عامل موثر بوده اند.

عامل نخست، افزایش نا اطمینانی در اقتصاد است. بعد از سال 1392 عوامل اقتصادی و سرمایه گذاران در صدد سنجش رویکرد کلی نظام نسبت به اقتصاد بودند و دست نگه داشتند تا پس از مشخص شدن مسیر اقدام به عمل متناسب کنند (لازم به ذکر است که دولت جدید اعتقاد به ایجاد محیط مناسب برای کسب و کار و افزایش آزادی اقتصادی داشت) در طول 4 سال گذشته به دلیل تقابل بین نیروهای سیاسی- اقتصادی (دولت و رقبایش) سرمایه گذاران و بخش خصوصی واقعی نتوانست به جمع بندی خود برسد. به همین دلیل در این دوره شاهد افزایش شدید نقدینگی (سپرده های بانکی) بودیم. بعد از انتخابات علیرغم وعده‌های زیاد، عملا دولت نشان داد از اقتدار لازم لا اقل در زمینه اقتصادی برخودار نیست (این عدم اقتدار از زمان معرفی کابینه نمود داشت) از اینرو نا اطمینانی عاملان اقتصادی نسبت به آینده افزایش یافت. در زمان نااطمینانی معمولا افراد منابع مالی را به صورت امن ترین دارایی (طلا و یا دلار) نگهداری می کنند. به همین دلیل ما شاهد افزایش قیمت دلار و طلا بودیم. البته با شروع اعتراضات ریسک اقتصادی نیز افزایش یافت و چیزی که این چرخه را تکمیل کرد نمایش ضعیف رئیس جمهور در مصاحبه و پخش زنده آن بود.

عامل مهم دیگر تهدیدهای ترامپ و رویکرد چین در این زمینه بود (بستن حسابهای بانکی برخی از ایرانیان).

اما عامل دیگری در این زمینه خیای نقش داشت و معمولا در تحلیل ها لحاظ نمیشود و آن موسسات ورشکسته و پرداخت بیش از 113 هزار میلیارد تومان از بیت المال بود. عموما سپرده گذاری در موسسات غیر مجاز ریسک بالایی دارد. ریسک سپرده این موسسات بیش از ریسک سپرده‌گذاری در بانک‌های دولتی است. بخش زیادی (نمیگویم همه) که در این موسسات سپرده گذاری کردند افراد سفته‌باز ریسک پذیر بودند. هدف اصلی این افراد کسب بالاترین سود با قبول ریسک شکست است. این افراد یک خاصیت مخصوص به خود دارند و آن سیا بودن است. مرتب دارایی خود را به امید سود از یک بازار به بازار دیگر می‌برند. وقتی موسسات ورشکسته شدند (یک عده افراد پول را بردند و پس نیاورند و عموما از اعضای هیات مدیره این موسسات یا وابستگان آنها بودند) دولت برای ساکت نگه داشتن سپرده گذران اقدام به خرج از جیب مردم (بیت المال) کرد و 113 هزار میلیارد تومان به دست افراد سفته باز ریسک پذیر داد. طبعیه اونا هم پول میبرن سمت بازار  ارز.

مهم ترین عوامل اقتصادی افزایش نرخ ارز در این دوره اینها بودند.

البته دولت قصد یکسان سازی نرخ ارز را داشت. اما قصد دولت آزادسازی نرخ ارز با قیم بین 4000 تا 4200 بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
5 hours قبل , kaveh332 گفت:

با سلام

معمولا از بعد اقتصادی (صرفا تحلیل اقتصادی) عوامل متعددی در تعیین قیمت ارز خارجی (دلار) تاثیرگذارند. معمولا تفاوت تورم در ایران و آمریکا یکی از دلایل اصلی است.جدای از این بحث در مورد اتفاق اخیر و افزایش قیمت دلار از دیدگاه من چند عامل موثر بوده اند.

مهم ترین عوامل اقتصادی افزایش نرخ ارز در این دوره اینها بودند.

البته دولت قصد یکسان سازی نرخ ارز را داشت. اما قصد دولت آزادسازی نرخ ارز با قیم بین 4000 تا 4200 بود.

اولا113000 هزار میلیارد نبود..و 11300 میلیارد بود...یعنی یک دهم..مبلغ اعلامی شما..دوما..90 درصد سپرده گزاران زیر 20 میلیون بودن..کسی که پس انداز 20 میلیونی داره..اصلا نمیداند سفته بازی..و..روابط اقتصادی چیست..  مهمترین علت افزایش نرخ ارز...افزایش 400..500 هزار میلیاردی نقدینگی ..بخاطر دادن..سودهای بانکی..بدون..منطق و..نهان سازی اثرات ان در صورت مالی بانک هابود..بلایی ..که سود 22 تا 25 درصدی بانک ها بر اقتصاد و فرهنگ اقتصادی مردم اوردند...پوتین سر  گروزنی در نیاورد..بازار های کالاهای سرمایه ایی عمومی ایران محدودند..به ملک..دلار..طلا.....نقدینگی افسار کسیخته فعلی..بادش به هر کدام بخوره زیر و روش میکنه..نمونش..اپارتمان در غرب تهران از 650 میلیون..رسید به 1/1 میلیارد....نکته دیگه در گرانی ارز..بخاطر داستان..مالیات بر ارزش افزوده در دبی بود..ایران در تحریم دلار قرار داره..و..بشدت..مشکل تامین اسکناس داریم..در تهاتر ..مشکلی .نیست...بلکه در تهیه اسکناس .مشکل اساسی داریم...  

دولت با اشتباهات ..مهلکی ..که کرده..می دانست..که دلار را نمی شود ..تک نرخی کرد..چون جریان ازاد ورود اسکناس ..مقدور ...نیست..بی لیاقت ترین..ریس بانک مرکزی تمام تاریخ همین..سیف است...داستان موسسات را میشد..بدون جنجال حل کرد..ولی اقایان برای زهر چشم..گرفتن...مشکلات موسسات را رسانه ایی کردند..با این..کارشان..هم..عدم..اطمینان را گسترش دادند..و..هم..بار عظیم..مالی را به جهت امنیتی شدن.موضوع گردن بیت المال انداختند...اگر کاره ایی بودم..همشان را میگذاشتم....سینه دیوار.......مشکل اصلی از اردیبهشت به بعد  ..و..با خروج منابع عظیمی..که سود های 22..25 درصدیشان..تاریخ تمدیدش به پایان میرسد..رنگ تازه ایی خواهد..گرفت...این افراد..بشدت سرخورده ند...و  به علت هیحان ناشی از ..کاهش ارزش پولشان..بسیار احساسی عمل خواهند..نمود.....واقعا بانک مرکزی. و سیستم..مالی دولت..شالوده اقتصاد  ایران را در هم کوبیدند....

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
9 hours قبل , meysam62 گفت:

اولا113000 هزار میلیارد نبود..و 11300 میلیارد بود...یعنی یک دهم..مبلغ اعلامی شما..دوما..90 درصد سپرده گزاران زیر 20 میلیون بودن..کسی که پس انداز 20 میلیونی داره..اصلا نمیداند سفته بازی..و..روابط اقتصادی چیست..  مهمترین علت افزایش نرخ ارز...افزایش 400..500 هزار میلیاردی نقدینگی ..بخاطر دادن..سودهای بانکی..بدون..منطق و..نهان سازی اثرات ان در صورت مالی بانک هابود..بلایی ..که سود 22 تا 25 درصدی بانک ها بر اقتصاد و فرهنگ اقتصادی مردم اوردند...پوتین سر  گروزنی در نیاورد..بازار های کالاهای سرمایه ایی عمومی ایران محدودند..به ملک..دلار..طلا.....نقدینگی افسار کسیخته فعلی..بادش به هر کدام بخوره زیر و روش میکنه..نمونش..اپارتمان در غرب تهران از 650 میلیون..رسید به 1/1 میلیارد....نکته دیگه در گرانی ارز..بخاطر داستان..مالیات بر ارزش افزوده در دبی بود..ایران در تحریم دلار قرار داره..و..بشدت..مشکل تامین اسکناس داریم..در تهاتر ..مشکلی .نیست...بلکه در تهیه اسکناس .مشکل اساسی داریم...  

دولت با اشتباهات ..مهلکی ..که کرده..می دانست..که دلار را نمی شود ..تک نرخی کرد..چون جریان ازاد ورود اسکناس ..مقدور ...نیست..بی لیاقت ترین..ریس بانک مرکزی تمام تاریخ همین..سیف است...داستان موسسات را میشد..بدون جنجال حل کرد..ولی اقایان برای زهر چشم..گرفتن...مشکلات موسسات را رسانه ایی کردند..با این..کارشان..هم..عدم..اطمینان را گسترش دادند..و..هم..بار عظیم..مالی را به جهت امنیتی شدن.موضوع گردن بیت المال انداختند...اگر کاره ایی بودم..همشان را میگذاشتم....سینه دیوار.......مشکل اصلی از اردیبهشت به بعد  ..و..با خروج منابع عظیمی..که سود های 22..25 درصدیشان..تاریخ تمدیدش به پایان میرسد..رنگ تازه ایی خواهد..گرفت...این افراد..بشدت سرخورده ند...و  به علت هیحان ناشی از ..کاهش ارزش پولشان..بسیار احساسی عمل خواهند..نمود.....واقعا بانک مرکزی. و سیستم..مالی دولت..شالوده اقتصاد  ایران را در هم کوبیدند....

بزرگوار  کمک دولت در مقابل پول های به فنا رفته در موسسات هیچ چیزی نیست.  بیشتر خرج دکوریشن دفاتر و حقوق و پاداش مدیران و سرمایه های نظام در بخش خصولتی  خواهد شد که به دلیل کمبود سود در سالهای اخیر نتونستن به اندازه ی لازم حقشونو بگیرن . 

در ایران یک تامین کننده ی دلار و یک تعیین کننده ی قیمت وجود داره و اونهم دولته . نهاد های دیگه هم مثه سپاه و نهاد های وابسته به بیت درآمد دلاری دارن ولی مقدار زیادیشو به همون صورت خرج میکنن  .افزایش قیمت دلار هم همیشه توسط خود دولت ها انجام میشده و هدفش هم نه افزایش درآمد برای دولت بلکه کسب درآمد برای مدیران و واسطه هایی هست که دلار ها رو از چهارراه استانبول به سر منوچهری میرسونن ....

در مورد اردیبهشت هم حق با شماست با بهتر شدن هوا و تموم شدن پولهایی که برای شب عید به مردم تزریق شد به راه افتادن  موج جدیدی از شورش ها محتمله . 

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
12 hours قبل , meysam62 گفت:

.....

با سلام

کلا هدف من این نبود تمامی عوامل موثر بر تغییرات نرخ ارز در ایران را ذکر کنم. دوستمان سوالی مطرح کرده بودند  من هم در حد وسع خودم نکاتی را گفتم.

در مورد عدد حق با شماست.

اما در مورد اینکه گفتید 90 درصد زیر 20 میلیون تومان  هستند. خود این آمار دقیق و رسمی نیست و ثانیا هیچ جای اقتصاد نمیتونید پیدا کنید منظور از سفته باز کسی است که سرمایه کلان داشته باشد. سفته باز کسی است که قصد دارد صرفا با سرمایه‌گذاری در امور غیرتولیدی و بخصوص در دارایی هایی که ریسک بیشتری دارند کسب درآمد کند (با هدف پس انداز صرف متفاوت است). اون دوستان به فرض 1 میلیون هم داشته باشند، وقتی بخواهند یک بیسکویت بخرند 10 بار به تاریخ و قیمتش نگاه میکنند، قابل قبول نیست که بگیم اطلاع نداشتند موسسات غیرمجاز هستند و ..... البته نمیشه منکر مشکل ساختاری در حاکمیت و قوانین کشور بود که موسساتی بدون کسب  مجوز از بانک مرکزی بتوانند در چرخه اقتصادی وارد شوند.

در مورد سود سپرده‌های بانکی گفتید. هیچ جای دنیا شما نمیتوانید نرخ بهره حقیقی را منفی کنید. وقتی نرخ تورم بیشتر از نرخ بهره سپرده باشد نرخ حقیقی بهره منفی میشود و مشکلات زیادی بوجود میآورد که سیستم در هم گسیخته بانکی ما نتیجه این مساله است. افراد حاضرند با نرخ بهره 30 درصد هم وام بگیرند چون ارزش آتی پول کم میشود و مقرون به صرفه هست. بنابراین سود بانکی در ایران زیاد نبوده است (سود تابعی از نرخ تورم و نرخ ریسک اقتصادی و عایدی سایر بازارهاست).

فرمایش داشتید نرخ مالیات ارزش افزوده بر معاملات دلار در دوبی عامل افزایش هست. این نرخ حداکثر به اندازه خودش میتواند باعث افزایش قیمت دلار شود (حداکثر 10 درصد).

قیمت دلار در بلندمدت دست دولت نیست. دولت فقط میتواند در کوتاه مدت مانع افزایش دلار شود. ولی پس از مدتی به دلیل تفاوت نرخ تورم ایران و آمریکا شکاف قیمتی افزای شپیدا می‌کند و دولت دیگر قادر به کنترل آن نیست و جهش قیمتی خواهد داشت.

دولتها تنها در زمانی که اجازه نمی دهند دلار تعدیل سالیانه خودش را داشته باشد مقصرند.

دولت کنونی هم هیچ انگیزه درآمدی از دلار ندارد چون درآمد ارزی به اندازه کافی دارد.

فرمودید باید اینها را گذاشت سینه دیوار. این رویکرد مال آدمهاییه که از واقعیات و کارکردهای اقتصادی بیخبرند. مطمئنا آقای سیف هم اینجا بود و کس دیگری رئیس بود میگفت باید اینو بزاری سینه دیوار و بزارید من رئیس باشم. در ضمن بانک مرکزی ایران جز غیر مستقل ترین بانکهای دنیاستو استقلال واقعی ندارد.

بابت منحرف شدن بحث تاپیک هم معذرت میخوام. ولی یکی از مهمترین تهدیدات ایران تهدید دید کوتاه مدت مدیریت است و چرخه های اقتصاد سیاسی است. باید تعیین راهبرد و تعتیین مسیر در اختیار قوه مجریه نباشد و نهادهای مستقل (مستقل به معنای واقعی) و مراکز تفکر تعیین کننده مسیر باشند.

همون موقع که آقای رئیس جمهور قصد کاهش نرخ بهره را داشت بسیاری از دوستان هشدار این روزها را داده بودند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جاسوس های اخیر بازداشتی گویا یک دهه در حال جاسوسی بودند اون هم از نقاط حساس نظامی و خصوصا موشکی. در قالب پروژه های زیست محیطی و نصب دوربینها در اطراف سایتهای موشکی و انتقال اطلاعات ترددها و ... به عوامل اطلاعاتی موساد و سیا و البته برخی اطلاعات دیگه از منابع کشور و تحلیل ها و ...

همونطور که میدونید احتمالا؛ مثلا در پروژه حفاظت از یوز یا برخی گونه های در حال انقراض از چندین سال پیش شروع شد به نصب دوربین های تله ای. یکی از زیستگاه های مهم حفاظت شده هم مثلا در مواردی کویر سمنان بود که خب ما دارای پایگاه های مختلف شناخته شده و نشده ای هستیم و در این مورد لازم نبوده حتما پایگاه تحت نظر گرفته بشه بلکه مسیرهای منتهی به پایگاه ها و تردد و نوع تردد و میزان ترددها هم میتونسته از لحاظ اطلاعاتی ارزشمند باشه و گویا دوربین هایی در قالب این پروژه نصب می کردند که البته شکل کار کاملا علمی بوده و حتی برخی عوامل اطلاعاتی آمریکایی در قالب دانشمند دخیل در پروژه رفت و آمد هم داشتند به کشور.

حالا این را بزارید در کنار مقاله گاردین که خیلی مفصل هست و در رابطه با جاسوسی سازمان سیا در قالب برگزاری کنفرانس های علمی است که در قسمتیش اشاره شده با برگزاری کنفرانس هایی خاص مثلا به دانشمندان هسته ای نزدیک می شدند و در مراحل بعدتر شروع می کردند به تطمیع در مواردی چون اخذ اقامت برای خانواده و پذیرش از دانشگاه های مطرح که حتی اشاره شده بود در یک مورد دانشگاه ام آی تی را تحت فشار گذاشتند تا بر خلاف قوانینش به یکی از این جاسوس ها که درخواست پذیرش از این دانشگاه خاص را داشته بدون روال عادی پذیرش بده.

یا در موردی دانشمندی که دو تا به پا داشته و نمیتونستند بهش نزدیک بشند از طریق مسموم سازی غذاشون در آشپزخانه سرو غذای کنفرانس به دانشمند نزدیک شدند و برای ما مثال واضحش دانشمند سازمان هسته ای دارای اقامت سوئد بوده که گویا هویت دانشمندان ترور شده را در بخشی از جاسوسی هاش مثلا منتقل کرده بود.

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تیلرسون برکنار شد و یکی از دلایلش برجام بود و حالا پنتاگون در توضیح به سنا معتقده که برجام توافق خوبیست! :blink:

امیدوارم لجستیک دشمن قابل مانیتور و قابل انهدام باشد. 

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بر 24 بهمن 1396 در 20:54 , alala گفت:

جاسوس های اخیر بازداشتی گویا یک دهه در حال جاسوسی بودند اون هم از نقاط حساس نظامی و خصوصا موشکی. در قالب پروژه های زیست محیطی و نصب دوربینها در اطراف سایتهای موشکی و انتقال اطلاعات ترددها و ... به عوامل اطلاعاتی موساد و سیا و البته برخی اطلاعات دیگه از منابع کشور و تحلیل ها و ...

همونطور که میدونید احتمالا؛ مثلا در پروژه حفاظت از یوز یا برخی گونه های در حال انقراض از چندین سال پیش شروع شد به نصب دوربین های تله ای. یکی از زیستگاه های مهم حفاظت شده هم مثلا در مواردی کویر سمنان بود که خب ما دارای پایگاه های مختلف شناخته شده و نشده ای هستیم و در این مورد لازم نبوده حتما پایگاه تحت نظر گرفته بشه بلکه مسیرهای منتهی به پایگاه ها و تردد و نوع تردد و میزان ترددها هم میتونسته از لحاظ اطلاعاتی ارزشمند باشه و گویا دوربین هایی در قالب این پروژه نصب می کردند که البته شکل کار کاملا علمی بوده و حتی برخی عوامل اطلاعاتی آمریکایی در قالب دانشمند دخیل در پروژه رفت و آمد هم داشتند به کشور.

حالا این را بزارید در کنار مقاله گاردین که خیلی مفصل هست و در رابطه با جاسوسی سازمان سیا در قالب برگزاری کنفرانس های علمی است که در قسمتیش اشاره شده با برگزاری کنفرانس هایی خاص مثلا به دانشمندان هسته ای نزدیک می شدند و در مراحل بعدتر شروع می کردند به تطمیع در مواردی چون اخذ اقامت برای خانواده و پذیرش از دانشگاه های مطرح که حتی اشاره شده بود در یک مورد دانشگاه ام آی تی را تحت فشار گذاشتند تا بر خلاف قوانینش به یکی از این جاسوس ها که درخواست پذیرش از این دانشگاه خاص را داشته بدون روال عادی پذیرش بده.

یا در موردی دانشمندی که دو تا به پا داشته و نمیتونستند بهش نزدیک بشند از طریق مسموم سازی غذاشون در آشپزخانه سرو غذای کنفرانس به دانشمند نزدیک شدند و برای ما مثال واضحش دانشمند سازمان هسته ای دارای اقامت سوئد بوده که گویا هویت دانشمندان ترور شده را در بخشی از جاسوسی هاش مثلا منتقل کرده بود.

جالب ترين كاري كه انجام دادن 

دادن بورس هاي تحصيلي بود 

به فرد بورس تو بهترين دانشگاه ها رو ميدادن و طرف رو از ايران خارج ميكردن 

هم ديگه اون طرف در إيران نبود و هم اينكه ديگه برأي امريكا تحقيق مي كرد 

تصاحب اينده يك فرد بود اين روش 

در مقابل ما هم با أشكال تراشي برأي نخبگان به اين روش كمك كرديم 

واقعيت اينه كه با همه محدوديت هاي كه ترامپ گذاشته هنوز ادم هاي كاربلد و يا سرمايه دار ميتونن بصورت بورس يا هر شكل خوبي برن أقامت امريكا رو بگيرن 

اينطوري هم سرمايه مالي و سرمايه معنوي ما از بين ميره 

در زمينه نفرات محيط زيستي كه بازداشت شده نميشه إظهار نظر قطعي كرد و فعلا به نظر مراجع بايد اعتماد كرد ولي رفتار مسئولين اطلاعاتي در اين پرونده فاجعه بوده و تو جامعه اين أفراد به عنوان مظلوم دارن شناخته ميشن 

مستند صدا و سيما هم به شدت تو اين ذهنيت منفي در مردم امر تاثير داشت ولي حيف كه هيچ كي متوجه نيست 

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

این ویدیوی اخیر که نشان می دهد اف ۱۸ های امریکایی به حریم هوایی کشور وارد شده و در حال پرواز روی جهرم هستند که حقیقت ندارد؟؟

https://youtu.be/piNm_EYE96E

ویرایش شده در توسط Brave_Heart

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
3 hours قبل , Brave_Heart گفت:

این ویدیوی اخیر که نشان می دهد اف ۱۸ های امریکایی به حریم هوایی کشور وارد شده و در حال پرواز روی جهرم هستند که حقیقت ندارد؟؟

توی رسانه ها چنین خبری انعکاس پیدا نکرده ... فکر هم نکنم آمریکا چنین ریسکی رو در چنین شرایطی انجام بده ... تجربه ی اسرائیل نشون داده که حتی اس 200 هم می تونند جنگنده ها رو بزنند ...

ویرایش شده در توسط Ghalam

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
3 hours قبل , Brave_Heart گفت:

سلام برادر این بازی ویدیویی هست . اسمش هم ARMA3 

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با توجه به حرف های جدید ترامپ در پاسخ به خبرنگاران به نظر میرسه که خروج آمریکا از برجام قطعیه.

به دلیل محدودیت هایی که در برجام اعمال شد و اطلاعاتی که بدست اومده آمریکا کاملا از وزن پاسخ احتمالی ما در زمینه هسته ای مطلع هست.

در کنار از سرگیری فعالیت های هسته ای باید در سطوح دیگر هم به این اقدام آمریکا پاسخ داد.

امیدوارم که در طول این سالها فارغ از قرارداد برجام تامین بودجه پروژه هایی مانند ماهواره بر سوخت جامد قائم انجام شده باشه و در مدت کوتاهی بشه این ماهواره بر رو پرتاب کرد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
35 minutes قبل , Skyhawk گفت:

با توجه به حرف های جدید ترامپ در پاسخ به خبرنگاران به نظر میرسه که خروج آمریکا از برجام قطعیه.

به دلیل محدودیت هایی که در برجام اعمال شد و اطلاعاتی که بدست اومده آمریکا کاملا از وزن پاسخ احتمالی ما در زمینه هسته ای مطلع هست.

در کنار از سرگیری فعالیت های هسته ای باید در سطوح دیگر هم به این اقدام آمریکا پاسخ داد.

امیدوارم که در طول این سالها فارغ از قرارداد برجام تامین بودجه پروژه هایی مانند ماهواره بر سوخت جامد قائم انجام شده باشه و در مدت کوتاهی بشه این ماهواره بر رو پرتاب کرد.

سلام

باز هم عجله می کنید ، کمی صبر کنید . شمشیر دموکلس تا زمانی کاربرد دارد که آویزان باشد :) .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
27 minutes قبل , oldmagina گفت:

سلام

باز هم عجله می کنید ، کمی صبر کنید . شمشیر دموکلس تا زمانی کاربرد دارد که آویزان باشد :) .

این شمشیر خیلی وقته که تا دسته ...!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1 ساعت پیش, Skyhawk گفت:

به نظرم برجام همین الان هم ایده آل هست برای آمریکا. یعنی حفظش به همین صورت. تحریم های بانکی پابرجا و این یعنی اکثر مشکلات اقتصادی تحریم های سابق هم پابرجا. تهدید که منجر به عدم سرمایه گذاری در کشور میشه. مشکلات ریز و درشت پشت پرده که توسط غرب بر خلاف برجام اعمال میشه. تحریم های جدید به مرور. پشت پا زدن به بسیاری از تعهداتی که به خاطر عدم برداشتن برخی تحریم ها شکل میگیره مثل قضیه فاینانس ها و خرید هواپیما و تامین قطعات صنعتی با کاربرد دوگانه و اشکال تراشی در پیشرفت هسته ای ( نیروگاه اراک و تعهد چین و بحث آب سنگین و خرید کیک زرد از قزاقستان و کارشکنی انگلستان و ... ) همه در برابر طلبکاری روزافزون و بدهکار شدن مدام ایران با وجود تمام این نقض تعهداتت که ما را از مرحله طلبکاری بابت انجام تعهدات و زیر پا گذاشتن تعهدات غرب به یک بدهکار و به دنبال تلاش برای عدم خروج ترامپ از برجام تبدیل کرده یعنی موفقیت برای آمریکا.

حالا تمام اینها را بزارید کنار اینکه برای عدم خروج ترامپ غرب به قول جناب روحانی داره از جیب ما خرج اضافی هم میکنه که یک توافق جانبی به قول مکرون با چهار بند هم ضمیمه کنه که یعنی تحریم و تهدید جدید و حتی شاید در آینده مضاعف تر.

با این تفاسیر و صحبت هایی از این دست: ««کریستوفر فورد» مشاور امنیت بین الملل وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت که آمریکا قصد ندارد توافق هسته ای با ایران را بازنگری کند، اما می خواهد تا بندهای بیشتری به آن اضافه کند.» اگر اتفاق جدیدی نیفته همین رویکرد را دنبال میکنند. یعنی عدم خروج از برجام فعلی ولی پیشبرد بحث بالا هر چند زیرپوستی و با همراهی آشکار و پنهان غرب که برای ما خسارت بارتر هست از خروج از برجام ترامپ ( برجام با وضعیتی که فعلا داره مثلا بهش عمل میشه توسط غرب و آمریکا )

تبصره: مگر اینکه لابی نتانیاهو برای سوق دادن ترامپ به جنگ با ایران ( در نهایت تمام این نمایش ها و مثلا قبل از پایان دور اول ترامپ ) جدی باشه و اصلا برنامه تضعیف ایران ( که الان بهترین حالتش هست با وضعیت فعلی برجام و تعهدات جدیدی که مکرون میگه ) نباشه و یک ضربه مستقیم با استفاده از فرصت حضور ترامپ در قدرت توسط برخی لابی ها باشه. ( بله ترامپ به نظر به جنگ و درگیری نیروهای آمریکایی علاقه ای نداره، شرایط خاص هست و برخی مسائل دیگه ولی برخی لابی ها شاید تا مدت ها چنین فرصتی دیگه گیرشون نیاد )

شاهد مثال هایی میشه از این برنامه آمریکا با نزدیک شدن به موعد تایید در رسانه ها کم کم دید:

نقل قول

«برایان هوک» رئیس اداره سیاست گذاری وزارت امور خارجه آمریکا: قصد ما رسیدگی به کاستی‌های توافق هسته‌ای با ایران است و آنگونه که خواست رئیس جمهوری (دونالد ترامپ) است، در چند ماه گذشته به طور مداوم برای دستیابی به توافقی مکمل با هدف پوشش مشکلات بسیار توافق فعلی، با آلمان، انگلیس و فرانسه همکاری کرده‌ایم.

نقل قول

فورد، دستیار وزارت امور خارجه آمریکا در امور امنیت بین‌الملل و منع گسترش سلاح اتمی در حاشیه کنفرانس منع تکثیر هسته ای در ژنو به خبرنگاران گفت: ما به دنبال توافق مکملی هستیم که به کمک آن محدودیت‌ها، شرایط، پارامترها یا هر آن چه که اسمش را بگذارید را به آن اضافه کنیم که بتوان به صورت موثرتری چالش‌های موجود را پاسخ داد.

نقل قول

مکرون گفت که با ترامپ در مورد یک توافق جدید صحبت کرده است که به موجب آن، آمریکا و اروپا به نگرانی های فراتر از برنامه هسته ای ایران، خواهند پرداخت.

ویرایش شده در توسط alala
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نمایید

ورود به سیستم