DR_CHAMRAN

" توافق هسته ای " ، جزییات ، آینده (1)

Recommended Posts

گفته‌ای رایج است که می‌گوید: زمانی که  قورباغه را داخل یک ماهیتابهٔ پر از آب قرار می‌دهند، و آب آن را به تدریج داغ می‌کنند، قورباغه نمی‌تواند متوجهٔ افزایش تدریجی حرارت شود. او آنقدر می‌نشیند تا بمیرد.

حال غرب با تمدید مذاکرات بدنبال چنین کاریست! از زمین بازی مذاکرات مستمر باید خارج شد.

ویرایش شده در توسط CHAF
  • Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در مسئله هسته‌ای، هیچ وقت به یک سال قبل برنخواهیم گشت

رئیس جمهور با اشاره به این‌که موضوع هسته‌ای بازگشت ناپذیر است، خاطر نشان کرد: در مسئله هسته‌ای هیچ وقت به یک سال قبل برنخواهیم گشت و این‌که در چهل روز باقی مانده چه می‌شود، باید بگویم اراده ما بر این است و فکر می کنیم در40 روز باقیمانده مسئله قابل حل و فصل نهایی باشد.
روحانی با بیان این‌که در مسئله هسته‌ای حتما دو طرف به تفاهم خواهند رسید، گفت: به ملت بزرگ ایران می گویم که امروز دنیا قبول کرده است که ایران باید دارای فناوری هسته‌ای باشد و این تفاهم برد-برد خواهد بود.
وی با اشاره به این‌که امسال در نیویورک نه تنها کشورهای اروپایی، بلکه دیگران نیز که با آنها ملاقات داشته ایم از جمله تمامی کشورهای 1+5، غیر از آن یکی، تاکید داشته‌اند که مسئله هسته‌ای باید حل شود و حتی یکی از سران این کشورها گفت که ما دیگر خسته شده ایم و باید این مسئله تمام شود ، افزود: شرایط به نحوی است که دنیا می تواند ببیند اراده دولت و ملت ایران چیست و در مسئله هسته‌ای در مسیر حل موضوع به نفع همه منطقه و جهان قرار داریم.

http://fararu.com/fa/news/210173/در-مساله-هسته‌ای-حتما-به-تفاهم-می-رسیم

پ.ن: انگار که مذاکرات یک امر یه طرفه محسوب میشه و این فقط خواست ما هست که تاثیر گذاره!

پ.ن 2: ظاهرا ایشون تصمیم گیر نهایی هستن که در مورد روند برنامه هسته ای ما و عدم برگشت به حالت قبل نظر میدن!

• Upvote 6
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

شاید برخی بگن این مطالبی که اینجا قرار دادی  مرتبط با تاپیک نیست و نباید باشه منتها اینها هم خبرهای هسته ای هستن و دست برقضا مهمترینشون

نکته:

باعلم به اینکه میدونم فونت درشت غیرقانونیه اما فتاوی و بیانات مقام معظم رهبری و اهمیتشون منو بر این داشته که از فونت درشت در برخی جاها استفاده کنم تا تاکید بیشتری باشه دسته کم برای دوستانی که شاید حوصله خوندن مطلب طولانی رو نداشته باشن 

دوستان عزیز بالاخص چکای گرامی و سهیل دوستداشتنی بیشتر روی کلامم با شما دو بزرگواره 

دوست خوبم چکا جان!

اول پوزش بابت دیرشدن پاسخ  مطلبتون چون متاسفانه اینجا برق رفت!!! و من نمیتونستم پاسختونو بدم  واما ...

مطلبی رو که از بیانات مقام معظم رهبری قرار دادین بنده بارها خوندمش چیز منفی و مخالفتی در اون ندیدم  واقعیات رو بیان کردن ولی اصلا منطبق بر  تفکرات شما نیست درضمن شما فقط همینو ششنیدین ؟ مابقی رو نشنیدین؟ نیومدین تمام و کمال بخونین از اول تا آخر تا بفهمین با دونستن موانع و ایرادها هنوز  حمایت میکنن و مذاکره رو درست میدونن و معتقدن ضرر نخواهیم کرد و برامون سود هم خواهد داشت(حرف من نیست بیان صریح ایشونه که در پایین مستقیما درج خواهد شد)

همه ما عملکرد و تفکر و سیاست آمریکایی ها رو دیدیم و میدونیم چه خبره برای اینکه خودم نظر نداده باشم بیانات مقام معظم رهبری رو میارم تا اگر برخی ها فراموش کردن دوباره یادشون بیاد 

لبته خلاصه اشون و فقط اونجایی که مرتبط با  برنامه مذاکرات هسته ای هستش خواهید دید که ایشون خیلی بیشتراز شما آمریکایی ها و دسیسه هاشونو میشناسه اما بازهم دستور مذاکرات رو دادن و ازش هم حمایت کردن ابدا هم نلرزیدن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ایشون از هرکس دیگه ای هشیار تر و منطقی تر و با دید بازتری دارن قضیه رو میبینن، میگن خوشبین نیستنٰ، میدونن حتی با توافق دراین زمینه هم دشمن دست از دسیسه برنخواهد داشت میدونن خیلی چیزهای دیگه رواما میگن مذاکره کنید و حمایت میکنن

چرا؟

درک میخواد و کمی بینش باز که اگر درهمین بیاناتی که میارم هم بخونید خواهید فهمید چرا

پنجم تیر 1392، بیانات در دیدار مسئولان و کارکنان قوه قضائیه در آستانهٔ سالروز حادثه هفتم تیر و روز قوه قضائیه:

یک جمله هم در خصوص قضیه هسته ای عرض کنم ـ در آینده اگر لازم شد، شاید مفصل تر عرض کنیم ـ من در سخنرانیِ روز اول سال گفتم جبهه مخالف ما که عمدتاً منحصر در چند کشور معدودِ زورگو و زیاده خواه است و اسم خودشان را به غلط و به دروغ می گذارند جامعه جهانی و در رأس آن ها آمریکا است، محرک اصلی هم صهیونیستهایند، مسأله این ها این است که نمی خواهند موضوع هسته ای ایران حل شود. اگر لجبازی آن ها نبود، موضوع هسته ای به راحتی حل می شد. بار ها تا لحظه حل پیش رفتیم، امضا کردند، آژانس هسته ای امضا کرد؛ قبول کرد که این اشکالاتی که وجود داشته، برطرف شده ـ این ها موجود است، این ها سند است؛ این ها که قابل انکار نیست ـ خب باید قضیه تمام می شد، پرونده هسته ای کشور باید پایان پیدا می کرد. آمریکایی ها بلافاصله یک چیز جدید را مطرح کردند، آوردند وسط. نمی خواهند قضیه تمام شود. نمونه های متعددی را ما در این زمینه داریم. حل مسأله هسته ای جمهوری اسلامی، به حسب طبیعت خود، از جمله کارهای سهل و آسان و روان است؛ اما وقتی طرف مقابل مایل نیست این قضیه حل شود، خب بله همین جور می شود که ملاحظه می کنید

سی تیر 1392، بیانات در دیدار مسئولان نظام در دوازدهم ماه مبارک رمضان:

دومین نکته ای که در این زمینه وجود دارد، مسأله تعامل با دنیاست که این روز ها زیاد هم گفته می شود. ما معتقد به تعامل با دنیا هستیم. در تعامل با دنیا، باید طرف مقابل را شناخت. اگر نشناسیم، پشت پا خواهیم خورد. پرونده خصوم خودمان را فراموش نکنیم. ممکن است انسان یک وقتی سابقه ای را به رو نیاورد؛ اشکالی ندارد. شما یک وقتی با یک شخصی مواجهید، می خواهید یک کاری را انجام دهید، یک سابقه ای هم از او دارید، مصلحت نمی دانید به رو بیاورید؛ این اشکالی ندارد، اما این سابقه یادتان نرود؛ اگر یادتان رفت، پشت پا خواهید خورد، ضربه خواهید خورد.

آمریکایی ها می گویند ما می خواهیم با ایران مذاکره کنیم. خب، سال هاست که می گویند می خواهیم مذاکره کنیم؛ این یک فرصتی نیست که برای ما به وجود آوردند. من اول سال گفتم که خوشبین نیستم. در مسائل خاص، مذاکره را منع نمی کنم ـ مثل مسأله خاصی که در قضیه عراق داشتیم، و بعضی از قضایای دیگر ـ لیکن من خوشبین نیستم؛ چون تجربه من این را نشان می دهد. آمریکایی ها، هم غیرقابل اعتمادند، هم غیر منطقی اند، هم در برخوردشان صادق نیستند. این چهار ماه هم که از آن صحبت ما گذشت، همین را تأیید کرد؛ موضع گیری های مسئولان و دولتمردان آمریکا نشان داد همین مطلبی که ما گفتیم ـ که گفتیم خوشبین نیستیم ـ درست است؛ خود آن ها عملاً این را تأیید کردند. انگلیس ها هم یک جور دیگر، دیگران هم یک جور دیگر. تعامل با دنیا هیچ ایرادی ندارد، ما از اول هم اهل تعامل با دنیا بودیم؛ منتها در تعامل، طرف مقابل را باید شناخت، شگردهای او را باید دانست، هدفهای اساسی و کلان را باید مدّ نظر داشت. ممکن است دشمنی سر راه شما را بگیرد، بگوید از اینجا نباید جلو بروید. سازش با او به این صورت نیست که شما قبول کنید، برگردید؛ هنر این است که شما کاری کنید که راهتان را ادامه دهید، او هم مانع کار شما نشود؛ والّا اگر چنانچه توافق و تفاهم به این معنا بود که او بگوید شما باید از این راه برگردید، شما هم بگویید خیلی خوب، اینکه خسارت است. توجه به این جهات باید از سوی مسئولین و دولتمردان وجود داشته باشد.

12 آبان 1392، بیانات در دیدار دانش آموزان و دانشجویان به مناسبت روز ملّی مبارزه با استکبار جهانی :

یک تجربه ای در اختیار ملّت ایران است ـ که حالا من مختصراً عرض خواهم کرد ـ این تجربه ظرفیّت فکری ملّت ما را بالا خواهد برد؛ مثل تجربه ای که در سال 82 و 83 در زمینه تعلیق غنی سازی انجام گرفت که آن وقت تعلیق غنی سازی را در مذاکرات با همین اروپایی ها، جمهوری اسلامی برای یک مدّتی پذیرفت. خب ما دو سال عقب افتادیم، لکن به نفع ما تمام شد. چرا؟ چون فهمیدیم که با تعلیق غنی سازی، امید همکاری از طرف شرکای غربی مطلقاً وجود ندارد. اگر ما آن تعلیق اختیاری را ـ که البتّه به نحوی تحمیل شده بود، لکن ما قبول کردیم، مسئولین ما قبول کردند ـ آن روز قبول نکرده بودیم، ممکن بود کسانی بگویند خب یک ذرّه شما عقب نشینی می کردید، همه مشکلات حل می شد، پرونده هسته ای ایران عادی می شد. آن تعلیق غنی سازی این فایده را برای ما داشت که معلوم شد با عقب نشینی، با تعلیق غنی سازی، با عقب افتادن کار، با تعطیل کردن بسیاری از کار ها مشکل حل نمی شود؛ طرف مقابل دنبال مطلب دیگری است؛ این را ما فهمیدیم، لذا بعد از آن شروع کردیم غنی سازی را آغاز کردن. امروز وضعیّت جمهوری اسلامی با سال 82، زمین تا آسمان فرق کرده؛ آن روز ما چانه می زدیم سرِ دو، سه سانتریفیوژ، [در حالی که ] امروز چندین هزار سانتریفیوژ مشغول کارند. جوان های ما، دانشمندان ما، محقّقین ما، مسئولین ما همّت کردند، کار ها را پیش بردند؛ بنابراین، از مذاکراتی هم که امروز در جریان است، ما ضرری نخواهیم کرد. البتّه بنده همچنان که گفتم خوشبین نیستم؛ من فکر نمی کنم [از] این مذاکرات آن نتیجه ای را که ملّت ایران انتظار دارد، به دست بیاید، لکن تجربه ای است و پشتوانه تجربی ملّت ایران را افزایش خواهد داد و تقویت خواهد کرد؛ ایرادی ندارد امّا لازم است ملّت بیدار باشد. ما از مسئولین خودمان که دارند در جبهه دیپلماسی فعّالیّت می کنند، کار می کنند، قرص و محکم حمایت می کنیم، امّا ملّت باید بیدار باشد، بداند چه اتّفاقی دارد می افتد [تا] بعضی از تبلیغاتچی های مواجب بگیر دشمن و بعضی از تبلیغات چی های بی مزد و مواجب ـ از روی ساده لوحی ـ نتوانند افکار عمومی را گمراه کنند).

سوابق عملکرد امریکا نشان می دهد موضوع هسته ای تنها بهانه ای برای ادامه دشمنی با ایران است. لبخند فریب گرانه دشمن کسی را دچار خطا نکند. اگر از مذاکرات نتیجه گرفته شود چه بهتر اگر نه، اثبات این توصیه مکرر است که برای حل مشکلات باید نگاه به درون داشته باشیم.

بیست و نهم آبان 1392، بیانات در دیدار پنجاه هزار فرمانده بسیج سراسر کشور در مصلّای امام خمینی (ره):

یک نکته هم درباره مسائل اخیر و این بگومگوهایی که در صحنه سیاست خارجی و مسائل هسته ای و گفت وگو و مذاکره و از این حرف ها هست، عرض بکنیم. اوّلاً بنده اصرار دارم بر حمایت از مسئولانی که اجرای کار بر عهده شان است، از همه دولت ها بنده حمایت می کنم، از مسئولان ـ مسئولان داخلی، مسئولان خارجی ـ حمایت می کنم و وظیفه ما است. من خودم مسئول اجرایی بوده ام، وسط میدان بوده ام، سنگینی کار و سختی کار را با همه وجود احساس کرده ام؛ می دانم که کار اداره کشور کار سختی است. لذا این ها به کمک احتیاج دارند، من هم کمکشان می کنم، حمایتشان می کنم؛ این یک طرف قضیّه است که قطعی است. از آن طرف اصرار دارم بر تثبیت حقوق ملّت ایران، از جمله مسأله حقوق هسته ای؛ اصرار داریم بر اینکه از حقوق ملّت ایران یک قدم عقب نشینی نباید بشود. ما البتّه در جزئیّات این مذاکرات مداخله نمی کنیم؛ یک خطوط قرمزی وجود دارد، یک حدودی وجود دارد، این حدود باید رعایت بشود؛ این را گفتیم به مسئولین و موظّفند که این حدود را رعایت کنند؛ از هارت وهورت دشمنان و مخالفان هم واهمه ای نداشته باشند و ترسی به خودشان راه ندهند.

19 دی 1392، بیانات در دیدار مردم قم:

امروز هم مقابله با دشمنی های دشمن و رفع همه این گرفتاری ها، با ایستادگی ملّت، با تکیه بر توانایی های درونی کشور، با اعتماد به خدایی که دل ها را این جور آماده کرده است و به این جهت هدایت کرده است، ممکن است. البتّه وقتی دشمن نگاه کرد، دید یک ملّتی عازم است، ایستاده است، تصمیم دارد کار خودش را پیش ببرد، آن دشمن ناچار به عقب نشینی می شود؛ همین هم هست. این اشتباه آن ها را ملّت ایران به هم خواهند زد؛ اینکه خیال می کنند، می گویند ما تحریم کردیم، ایران مجبور شد بیاید پای میز مذاکره، نه، [این طور نیست ]. ما قبلاً هم اعلان کردیم، قبل از این حرف ها هم ما گفتیم [که ] نظام جمهوری اسلامی درباره موضوعات خاصّی که مصلحت بداند، با این شیطان برای رفع شرّ او و برای حلّ مشکل، مذاکره می کند؛ معنای این آن نیست که این ملّت مستأصل شده است، ابداً. یکی از برکات همین مذاکرات اخیر این بود که دشمنی آمریکایی ها و مسئولین دولت ایالات متّحده آمریکا با ایران و ایرانی، با اسلام و مسلمین آشکار شد، برای همه مدلّل شد، همه این را فهمیدند. می شنوید لحنهای این ها را، حرف های این ها را؛ آنجایی که اقدام نمی کنند، می گویند نمی توانیم ـ راست می گویند، نمی توانند ـ و اگر می توانستیم تار و پود صنعت هسته ای ایران را بکلّی از هم جدا کنیم، می کردیم، امّا نمی توانیم. بله، البتّه نمی توانند. چرا نمی توانند؟ چون این ملّت اراده کرد که در این مسأله و در همه مسائل خود روی پای خودش بایستد و ایستادگی کند، ابتکار خودش را به میدان بیاورد؛ و آورد؛ [بنابراین ] دشمن نمی تواند کاری بکند؛ در همه مسائل همین جور است. دشمنی آن ها روشن شد، ناتوانی آن ها هم روشن شد، حالا به این در و آن در می زنند.

بیست فروردین 1393، بیانات در دیدار مدیران، متخصصان و کار شناسان سازمان انرژی اتمی :

یکی دیگر از ترفندهای جبهه استکبار در مقابل نظام اسلامی، ایجاد فضای بین المللی بر ضد جمهوری اسلامی، با بهانه های عامه پسند برای افکار عمومی است، افزودند: موضوع هسته ای، یک نمونه از مسائلی است که تلاش کردند، به بهانه آن، بر ضد نظام اسلامی فضاسازی و دروغ پردازی کنند. حتی اکنون که با توجه به حکم شرعی و عقلی و سیاسی، مسلّم شده است که جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست، مقامات امریکایی هرگاه که در مورد موضوع هسته ای صحبت می کنند، با اشاره و یا تصریح، موضوع سلاح هسته ای را نیز بیان می کنند، در حالیکه خودشان هم می دانند که نداشتن سلاح هسته ای، سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران است. هدف آن ها این است که با این بهانه، فضای بین المللی را ضد ایران حفظ کنند و بر همین اساس بود که با طراحی جدید دولت برای مذاکره درخصوص موضوع هسته ای موافقت شد تا این جوّ جهانی شکسته و ابتکار عمل از طرف مقابل گرفته شود و حقیقت نیز برای افکار عمومی دنیا مشخص شود

موافقت با این مذاکرات برای شکستن فضای خصمانه جبهه استکبار بر ضد ایران بود و این مذاکرات باید ادامه یابد اما همه بدانند که با وجود ادامه مذاکرات، فعالیتهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه تحقیق و توسعه هسته ای به هیچ وجه متوقف نخواهد شد و هیچ یک از دستاوردهای هسته ای نیز تعطیل بردار نیست، ضمن آنکه روابط آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران نیز باید روابط متعارف و غیرفوق العاده باشد

تیر 1393، بیانات در دیدار مسئولان نظام:

می گویند ما از بمب هسته ای می ترسیم! اوّلاً تضمین برای جلوگیری از سلاح هسته ای راه های خودش را دارد؛ اشکالی هم ندارد. ثانیاً اگر بناست که راجع به مسئلهٔ سلاح هسته ای کسی نگران باشد، آن، آمریکا نیست. آمریکا که خودش چند هزار کلاهک هسته ای دارد، چند هزار بمب هسته ای دارد، و خودش به کار برده؛ خب به شما چه! شما چه کسی هستید که بایستی نگران این باشید که فلان کشور به سلاح هسته ای دست پیدا می کند یا نمی کند؛ وانگهی آن دستگاه هایی که مسئولند، خب بله، می شود تضمین کرد. [البتّه ] تضمین هم شده است یعنی روشن است؛ شاید خود آن ها هم می دانند. اصل حرف آن ها حرف ناحقّی است.

21 اردیبهشت 1393، بیانات در بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران:

من همواره طرفدار ابتکار در سیاست خارجی و مذاکره بوده و هستم و توصیه همیشگی من به مسئولان این بوده که در سیاست خارجی و مبادلات بین المللی هر چه تلاش و ابتکار وجود دارد به کار بندند اما نباید نیازمندی های کشور و برخی مسائل همچون تحریم ها، به مذاکره گره زده شود

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: نرمش قهرمانانه به معنای مانور هنرمندانه و استفاده از شیوه های متنوع برای دستیابی به اهداف و آرمانهای گوناگون نظام اسلامی است.

16تیر 93 در دیدار با کارگزاران و سران نظام:

همه بدانند بنده دولت را حمایت و تأیید می‌کنم و از همه توانم برای کمک به دولت استفاده می‌کنم و به مسئولان بلندپایه آن اعتماد دارم.

درمسأله هسته‌ای طرف مقابل به مرگ گرفته که به تب راضی باشد.هدف آنها این است که در موضوع ظرفیت غنی سازی، جمهوری اسلامی ایران را به 10 هزار سو راضی کنند البته ابتدا از 500 سو و 1000 سو شروع کردند، که «10 هزار سو محصول حدود 10 هزار سانتریفیوژ از نوع قدیمی است که داشتیم و داریم»، در حالیکه به گفته مسئولان مربوط، نیاز قطعی کشور، 190 هزار سو است.
 تضمین برای جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته ای، راه‌های مشخص و دستگاه‌های مسئولی دارد که جمهوری اسلامی ایران اشکالی در این موضوع نمی بیند و تضمین هم شده است، اما آمریکا حق ندارد در مورد احتمال دستیابی کشورها به سلاح هسته ای اظهار نگرانی کند، زیرا خود آمریکا از این سلاح استفاده کرده و اکنون نیز چند هزار بمب هسته ای دارد.
با پرونده ای که شما درباره استفاده از سلاح هسته ای دارید نگرانی در مورد سلاح هسته ای به شما مربوط نیست.

ما به تیم مذاکره‌کننده اعتماد داریم و مطمئنیم آن‌ها اجازه دست‌اندازی به حقوق ملت را نخواهند داد.

یکی دیگر از موارد مهم که طرف مقابل تکیه و حساسیت زیادی دارد، حفظ تشکیلاتی است که تخریب آنها برای دشمن امکان پذیر نیست.آنها در مورد تأسیسات فردو می گویند، چون این تأسیسات قابل دسترسی و ضربه زدن نیست، بنابراین باید تعطیل شود که این سخن، خنده آور است!

همان‌گونه که رئیس جمهور محترم گفت، برنامه ریزی اقتصادی باید با این فرض انجام و پیگیری شود که دشمن سر سوزنی از تحریم ها کم نخواهد کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سخنان برخی مقامات آمریکایی مبنی بر باقی ماندن تحریم ها حتی پس از توافق احتمالی هسته ای خاطرنشان کردند: همانگونه که بارها گفته ایم، موضوع هسته ای فقط یک بهانه است و اگر نباشد بهانه های جعلی دیگری مانند حقوق بشر، حقوق زنان و مسائل دیگر مطرح خواهد شد.

در جمع دانش آموزان و مسیولین آموزش و پرورش:

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینکه مذاکرات با شش کشوری که امریکا نیز جزو آنهاست فقط درباره مسئله هسته ای است ولاغیر افزودند: بأذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمی کنیم بلکه تجربه ای در اختیار ملت قرار می گیرد که مثل تجربه تعلیق موقت غنی سازی در سالهای 82 و 83، ظرفیت فکری و تحلیلی مردم را بالا خواهد برد.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان چند نکته مهم و اساسی درباره مسائل جاری با امریکا، پرداختند. ایشان، ضمن حمایت از مجموعه مسئولان و مذاکره کنندگان با پنج به علاوه یک، تأکید کردند: 

اینها فرزندان انقلاب و مأموران جمهوری اسلامی هستند که با تلاش فراوان در حال انجام دادن مأموریت سخت خود می باشند و «هیچ کس نباید آنها را تضعیف کند، مورد توهین قرار دهد یا سازشکار بداند».

یریم سراغ حرام بودن بمب اتم که این فتوا از سال 88  مطرح شد و اون روزها اصلا صحبت مذاکره و دولت روحانی و... در میان نبود !!!!!!!!!!!

بيستمين سالگرد رحلت امام خميني(ره)- 14 خرداد 88:

«بارها ملت ايران و مسئولان اعلام كرده‌اند كه ما سلاح هسته‌اى را نميخواهيم؛ اين در سلسله‌ى نيازها و نظام تسليحاتى ما اصلاً وجود ندارد. ما اعلام كرديم كه استفاده‌ى از سلاحهاى هسته‌اى از نظر اسلام حرام و ممنوع است. و نگهداشتن او ايجاد يك خطر بزرگ و يك دردسر بزرگ است؛ ما دنبال اين نيستيم و نميخواهيم؛ پول هم بدهند بگويند آقا شما بيائيد اين كار را بكنيد، ملت ايران نميخواهد، مسئولين نميخواهند. اما در عين حال در اين تبليغات چند ساله‌ى مخالفين و غربى‌ها، مى‌بينيد براى اينكه حرف باطل خودشان، حرف زور خودشان را موجه جلوه بدهند، به جاى اينكه بگويند ايران به دنبال انرژى صلح‌آميز هسته‌اى است، ميگويند ايران به دنبال بمب هسته‌اى است! اين حق‌كشى نيست؟»

در ديدار با دست اندرکاران ساخت ناوشکن جماران-30 بهمن 88:

اين حرف تكرارىِ از دهن افتاده‌ى مهملى كه راجع به ساخت سلاح اتمى به جمهورى اسلامى نسبت ميدهند، نشان‌دهنده‌ى نهايت ناتوانى اينها حتّى در زمينه‌ى تبليغات است. جمهورى اسلامى هيچ اصرارى هم ندارد كه در دفاع خودش در اين قضيه خيلى احساسات به خرج بدهد؛ نه، ما اعتقاد به بمب اتم نداريم، به سلاح اتمى نداريم؛ دنبالش هم نخواهيم رفت. برطبق مبانى اعتقادى ما، مبانى دينى ما، به كار بردن اينگونه وسائل كشتار جمعى اصلاً ممنوع است، حرام است؛ اين، ضايع كردن حرث و نسل است كه قرآن آن را ممنوع كرده؛ ما دنبال اين نمي‌رويم

28 فروردين ماه 89 پيام به نخستين کنفرانس بين‌المللي خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح‌هاي هسته اي:

به اعتقاد ما افزون بر سلاح هسته‌اي، ديگر انواع سلاح‌هاي كشتار جمعي، نظير سلاح شيميايي و سلاح ميكروبي نيز تهديدي جدي عليه بشريت تلقي مي‌شوند. ملت ايران كه خود قرباني كاربرد سلاح شيميايي است، بيش از ديگر ملت‌ها خطر توليد و انباشت اين گونه سلاح‌ها را حس مي‌كند و آماده است همه‌ي امكانات خود را در مسير مقابله با آن قرار دهد.ما كاربرد اين سلاح‌ها را حرام، و تلاش براي مصونيت بخشيدن ابناء بشر از اين بلاي بزرگ را وظيفه‌ي همگان مي‌دانيم.

28 بهمن 91 دردیدار جمعی از مردم تبریز  :

جمهوری اسلامی ايران قصد ساخت سلاح هسته ای را ندارد و اين تصميم نيز به دليل ناراحتی آمريكا نيست، بلكه بر مبنای یک عقيده و اعتقادی است كه سلاح هسته ای را جنايت بر ضد بشريت می داند و ضمن آنكه بر عدم توليد آن تأكيد دارد،‌خواستار محو سلاحهای هسته ای موجود در جهان نيز است.

اسفند90 در دیدار با رئیس و مسئولان سازمان انرژی اتمی و جمعی از دانشمندان هسته‌ای کشور :

«ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، زیرا جمهوری اسلامی ایران، از لحاظ فکری، نظری و فقهی داشتن سلاح هسته‌ای را گناه بزرگ می‌داند و اعتقاد دارد، نگهداری چنین سلاحی نیز بیهوده، پرضرر و پرخطر است.»

محمدتقی رهبر رئیس فراکسیون روحانیون مجلس ضمن قرائت آیه‌ شریفه «و إذا تولّی سَعی فِی الأرضِ لِیفْسدَ فیها و یهْلکَ الْحَرْثَ و النَّسْلَ»، گام زدن در وادی تولید و مسابقه تسلیحاتی را به دلیل عواقبی که دارد مصداق قاعده «حرمت سعی بر فساد در زمین» معرفی می‌کند و می گوید: این کار امری ناصحیح و از نظر فقه شیعه مردود است و رهبر معظم انقلاب نیز در این باره فتوای دادند که فتوای ایشان یک سند فقهی محکم در مذهب شیعه محسوب می‌شود.وی کاربرد سلاح‌های اتمی را مصداق فساد بر زمین می‌داند و می‌افزاید: این کار نسل انسان‌ها و حیات زمین را به خطر می‌اندازد، بنابراین مطابق آیه شریفه یادشده تولید،‌ نگهداری و استفاده از آن منع شرعی دارد.

این لینک رو هم مطالعه بفرمایید بد نیستٰ دیدگاه تیم مذاکره کننده ما رو مشخص میکنه

http://farsi.khamenei.ir/others-dialog?id=28149

اما سهیل جان!

برخلاف نظر شما مبنی بر افتادن کشور درسراشیبی سقوط!!!!!! معظم اله نظر دیگه ای دارن!!!!!

رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنان خود گفتند: بدون هیچ تردیدی، آینده روشن وامید بخش کشور و نظام متعلق به شما است و شما جوانان خواهید توانست کشور و ملت را به اوج توفیق برسانید و الگو و نمونه کامل تمدن نوین اسلامی را تشکیل دهید. (این بیانات و صدها بیان بالاتر و بهتر از این بعد ازمذاکرات  بوده و خبری از سقوط نمی بینیم!!!!)

درضمن اگر ممکنه لطف کنید و خبرهای بدون منبع  و یا حتی با منبع غیر موثق رو ذکر نکنید متاسفانه این عادت ب و ناپسند ذکر خبرهای بدون منبع (که مخالف قوانین سایت هم هست) رو شما هنوز حفظ کردیدٰ

همچین گفتین که نزاشتن زیردریایی رونمایی بشه  گفتم امیر دریادار سیاری  اینو بیان کردن!!!درمورد مستند شدنش هم بمونید تا چند روز دیگه که ان شا الله اگر مشکل فنی(تاکید میکنم مشکل فنی و نه سیاسی!!!!) پیش نیاد با امید خدا رونمایی رو هم خواهییم دید

والا مسولین نمیدون چیکار کنن ! رونمایی نصف و نیمه میکنن صدای همه درمیاد (حق هم دارن صداشون دربیاد) حالا یکیشون میخواد نصف و نیمه رونمایی نکنه صدای یه عده دیگه درمیاد که نمیزارن و آمریکا اجازه نمیده و...

شما بگین چیکار کنن؟

سهیل جان دوست من میدونی معنی حرفت که میگی شمخانی گفته آمریکا اجزاه پرتاب به ما نمیده یعنی چی؟ میدونی اجازه پرتابها توی ایران از کی صادر میشه؟میدونیاین حرفت توهین مستقیم نه فقط به مقام عظمای ولایت و فرماندهی کل قوا که به همه ملت ایرانه؟

پسر خوب کمی تامل کن داری چی میگی!

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تحت امر مستقیم مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا هستند و هیچ آشغال امریکایی و یا هرجای دیگه نمیتونه برایشون تکلیف مشخص کنه و اجازه ای صادر کنه

مثه اینکه شما ایران رو با عربستان و قطر و کویت و بحرین اشتباه گرفتی عزیز دل برادر

بخشید بابت طولانی بودن و پوزش میخوام بابت عدم رعایت قوانین سایت در مورد اندازه فونت  اما ناچار و ناگزیر بودم برای تاکید و همچنین مشخص کردن نکات مهم  از این فونتها استفاده کنم ٰ مطالب طولانی و بلند معمولا خسته کننده اند و کمتر میل به خوندنشون هست برای همین چون این نکات رو خیلی مهم میدونم  با علم به غیر قانونی بودنش متاسفانه ناچار به استفاده شدم پوزش منو پیشاپیش پذیرا باشین

• Upvote 10

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

گفته‌ای رایج است که می‌گوید: زمانی که  قورباغه را داخل یک ماهیتابهٔ پر از آب قرار می‌دهند، و آب آن را به تدریج داغ می‌کنند، قورباغه نمی‌تواند متوجهٔ افزایش تدریجی حرارت شود. او آنقدر می‌نشیند تا بمیرد.

حال غرب با تمدید مذاکرات بدنبال چنین کاریست! از زمین بازی مذاکرات مستمر باید خارج شد.

با سلام

در تکمیل فرموده شما، استراتژی فوق ، استراتژی قورباغه آب پز نامیده می شود .

استراتژی طرف مقابل ، طولانی کردن هر چه بیشتر مذاکرات ( آب پز کردن تدریجی قورباغه) و ادامه آن تا قیامت است ، یعنی بتدریج از یکسو ، با افزایش تحریم و تنگ تر کردن فضا ، موجب کاهش حمایت داخلی شده ، از سوی دیگر با ایجااد اختلاف و دو دستگی از طریق دادن چراغ سبز به برخی جناح ها در داخل ، موجب تضعیف توان داخلی می گردد . این مساله ارتباطی به دولت فعلی یا قبلی نداشته و ندارد . اصل ماجرا ، تقابل میان ایالات متحده و ایران است و  سایر اعضای 5+1 صرفا" بازیگران حاشیه ای بشمار می آیند و تاثیری آنچنانی بر روند مذاکرات نداشته ، ندارند و نخواهند داشت .

حال سئوال اساسی این است که آیا  اجرای راهبرد تقارن منفی ، ( بازی در زمین حریف با قوانین حریف ) ( بخوانید تاکتیک دولت یا تیم مذاکره کننده فعلی ) پیش خواهد رفت و موفق خواهد شد ،یا اینکه " تاکتیک عدم تقارن مثبت " بازی در زمین حریف با قوانین خودی - جواب می دهد ؟؟؟

• Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام دوستان

من از استاد خودمون تو دانشگاه شنیدم سر یکی از کلاس ها میگفت با اورانیوم غنی شده بالای 5 درصد هم میتوان بمب اتم ساخت. اما این بمب اتمی بسیار بسیار بزرگتر از بمب اتمی خواهد شد که با اورانیوم 60 درصد و 90 درصد میتونی بسازی و این بزرگ شدن کاهش قدرت رو هم درپی داره. البته با اورانیوم 5 درصد یا پایین تر شما هیچ کاری (تاکید میکنم هیچ کاری اعم از ساخت دارو و ساخت سوخت و ...) نمیتونید انجام بدید. درواقع به هیچ دردی نمیخوره و شما فقط دارید با غنی کردن تا 5 درصد وقت و سرمایه ی خودتون رو هدر میدید چون اگر تا مدت مشخصی این 5 درصد رو غنی نکنید دیگه نمیتونید ازش هیچ استفاده ای (یعنی غنی کردن دوباره ی اون تا درصد های بالاتر) بکنید به دلیل اینکه اورانیوم و در کل تمام مواد رادیواکتیو دارای زمان نیمه عمر کمی هستن (به نسبت بقیه ی مواد). این مورد رو آمریکایی ها خوب میدونن و به همین علت مذاکرات رو دارن طولانی میکنن که اگر مذاکرات تموم شد ما باید از 0 شروع کنیم و اونها زمان کافی برای هر تصمیمی داشته باشن.

درضمن همون استادمون در مورد ساختن و داشتن بمب اتم میگفت مگه میشه تو دنیایی که همه مسلسل دارن شما با چاقو توی جیبت بتونی از خودت محافظت کنی، تو این شرایط اگر شما بمب اتم نداشته باشی همه به تو زور میگن حتی همین پاکستان و عربستان گوگولی مگولی.

من هم با نظر استادمون هم عقیده ام. شما تو شهری که همه سلاح گرم دارن نمیتونی با دست خالی بری و بهت زور نگن، یه کلت میذارن رو شقیقه ات و تو باید هرکار که میگن انجام بدی حتی اگه بخوان.... هم باید بدی.

درمورد فتوای رهبری هم فقط میتونم یه کلمه بگم که نظر شخصی من هست. تقیه.

سلام علیکم 

نیمه عمر اورانیوم 235 چیزی در حدود 700 میلیون سال هست 

===========

خبر از توافق برای تغییر فنی در راکتور اب سنگین اراک که قبلتر داده شده بود مشخصا  راه های تولید مواد لازم برای ساخت  بمب اتمی را در صورت نیاز و شرایط اضطرار می بندد امریکایی ها خیالشون از این بابت  راحت هست اما تحریم ها را به عنوان  اهرم مهار ایران نگه خواهند داشت 

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با عرض پوزش , ظاهرا نقل قولی که در پست بالا قرار دادم به تاریخ 21 مهر ماه مربوط میشه! ولی به هر حال ایشون در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما مشابه همین جمله ( حتمی بودن توافق) رو دوباره تکرار کردن!

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مطلبی رو که از بیانات مقام معظم رهبری قرار دادین بنده بارها خوندمش چیز منفی و مخالفتی در اون ندیدم  واقعیات رو بیان کردن ولی اصلا منطبق بر  تفکرات شما نیست درضمن شما فقط همینو ششنیدین ؟ مابقی رو نشنیدین؟ نیومدین تمام و کمال بخونین از اول تا آخر تا بفهمین با دونستن موانع و ایرادها هنوز  حمایت میکنن و مذاکره رو درست میدونن و معتقدن ضرر نخواهیم کرد و برامون سود هم خواهد داشت(حرف من نیست بیان صریح ایشونه که در پایین مستقیما درج خواهد شد)

بنده پیشتر هم عرض کردم ، نظر رهبری برخی موارد با موضع رسمی ایشون متفاوت هست ، چرا ؟ چون رهبری بیش از قضیه مذاکرات باید وحدت و مصالح عالی کشور رو در نظر بگیره ، 

انتخابات 92 نشون داد بخش قابل توجهی از مردم مذاکرات رو راه حل برون رفت کشور از وضعیت کنونی میدانند حالا اگر رهبری بیان از این مذاکرات ممانعت کنند بنظر شما چه وضعیتی در کشور بوجود میاد ؟ 

لذا موضع رهبری مخالفت با مذاکرات نیست اما از اونطرف هم تا دلتون بخواد به مردم کد داده اند که در همین نقل قول های شما هم قابل مشاهده هست ، توصیه ایشون به "هوشیار بودن مردم" ، "عبرت گرفتن از مذاکرات" ، "تجربیات قبلی" ... تماما نشون میده حمایت کنونی رهبری از مذاکرات برای اینه که خود مردم بفهمند با مذاکره چیزی حل نخواهد شد ، نه اقدامات خصمانه آمریکا با این مذاکرات کم میشه و نه وضعیت اقتصادی کشور تغییر چندانی پیدا میکنه

عینا مثل مذاکرات دوران خاتمی که آخر وقتی صدای خود مردم در اومد از یک طرفه بودن توافق ها رهبری وارد شدند ، اینبار هم هوشیاری و درس گرفتن مردم هست که مساله است

بازهم از شما و بقیه دوستان میپرسم ، اگر وضعیت مذاکرات به این خوش و خرمی بود پس تاکید مقام معظم رهبری بر هوشیاری مردم در مورد این مذاکرات جه علتی داره ؟

• Upvote 6
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

چکا جان کجای نوشته های من دیدین که نوشته باشم نتیجه مذاکرات رضایت بخش یوده یا باحال بوده یا مثبت بوده یا ...؟

من هرجایی نوشتم :هنوز نه به داره نه به بار !!!!هنوز هیچ چیزی نشده!

من میگم قضاوت زود نکنیم و قصاص قبل از جنایت نکنیم

مقام معظم رهبری میگن میدونن که زیاد نباید خوشیین بود و حتی نتایج ممکنه اونی که ملت انتظارشو دارن نباشه منتها حمایت میکنن  و اعتماد دارن به تیم مذاکره کننده امون و مطمینن از حقوق ملت کم نیمزارن و کوتاه نمیان

عنی برای دوستان مدعی ولایتمداری " حمایت و اطمینان و اعتماد رهبری " کافی نیست؟ بیشتر و بالاتر از این چی میخوان؟ تازه  خود اعضا تیم هم که یکریز دارن میگن بجز در چهارچوب رهنمودها و دیدگاه های رهبری کاری نخواهند کرد و موردی نخواهند پذیرفت!!! و تا حالا هم چیزی جز این نبوده

خود مقام معظم رهبری اصل مذاکره رو نه تنها زیر سوال نمیبرن بلکه تاییدش هم میکننٰ و قاطعانه حمایت هم میکنن(بیان خودشونه که توی پست قبلم همه رو فونت درشت آوردم) حالا بیایین نظر دوستان رو بخونید و ببینید این "لرزها و ترسها و دلواپسیها " از کجا داره نشات میگیره و پشتش  آیا یه منطق حقیقیه یا منافع یه حزب سیاسی خاص ؟

فکر نمیکینید این حرفها و مباحث تحت تاثیر بیانات همون سیاسیون منتفعه؟ وقتی میبینیم دقیقا با فرمایشات مقام معظم رهبری زاویه بسیار زیادی گرفته

نکته جالب و یا شاید حتی تاسف بار قضیه در اینه که دقیقا کسایی دارن نسبت به بیانات مقام معظم رهبری زاویه میگیرن که مدعی اصلی و شکم پاره کن ولایتمداری و رهبری هستن!!

نمیدونم باید متعجب باشم یا متاسف!!!!

بینید صحبت سر اینه که عده ای هنوز حتی نمیدونن معنی مذاکره چیه و "نرمش قهرمانانه" یعنی چی؟

گروهی اونو تعبیر به ضعف میکنن که ابدا اینگونه نیست

برای بررسی نتایج هم نباید زودگذر نیگاه کرد بعنوان نمونه نتیجه آنی و لحظه ای جنگ امام حسین (ع) با یزید درروزعاشورا به ظاهر شکست امام و اسارت خانواده اش بود منتها در بلند مدت چی؟ کی برد؟ پیروز کی بود؟ کی رسوا شد؟ کی عزیزوعزیزتر شد؟ کی بود که موندگار شد؟

یا صلح امام حسن(ع)

یا بالاتر از اینا " صلح حدیبیه"

در صلح حدیبیه ظاهرامرحتی به رسول الله (ص) توهین هم شده بود!!!

همه موارد دلالت بر موضع ضعف رسول الله (ص)داشت و این مشرکا بودن که حرفشونو به کرسی نشونده بودن و حتی مسلمونا رو از سفر مکه (و حج واجبشون!!! نکته ها داره ها؟)برگردوندن و گفتن سال بعد میتونید بیایید 

شروع با نام الله و عبارت "رسول الله" رو هم حتی قبول نکردن( و صحابه چه اعتراضها که نکردن!!!) تا حدی که برای پاسخ به این معترضین لرزان و ترسان آیه نازل شد!!!

اونجا بود که خود وجود مبارک حضرت حق این صلح رو فتح الفتوح نامیدند و همه دیدند در بلند مدت همین هم بود 

من میگم صبور باشیم و به تاسی از مقام معظم رهبری برای زحمتکشان نظام ارزش قایل بشیم و زحمتشونو قدر بدونیم، خداییش زحمتاشون ستودنیه ،خستگی ناپذیر دارن دفاع میکنن و تا اینجا از هیچکدوم از حق و جقوق ملت هم کوتاه نیودمدن! خووب این تشکر نداره؟

رهبری تشکرو حمایت میکنن و میگن بهشون اعتماد کامل دارن اونوقت این نظر پراکنی برخی دوستان واقعا پیاپیش رهبری حرکت کردن نیست؟

خداییش دوست من بعد اون فتواهای روشن وشفاف رهبری در باره حرام بودن بمب اتم، صحبت کردن ایرانی شیعه ومدعی ولایتمداری و پیروی از ولی فقیه از "بمب اتم" و نیاز به داشتن یا داشتن تواناییش چه معنی میتونه بده؟

دیدین برخی دوستان چطور توهمات عجیب خودشون درباره بمب اتم رو با تاویلات ساختگی به دین و منطق و حتی مقام معظم رهبری ربط میدن؟

جایی که فتوایی به این روشنی و آشکارا هستش برخی ها اینگونه دارن برخورد میکنن دیگه من چه انتظاری دارم درباره اینهمه صحبت که ایشون درباره مذاکرات فرمودن  بیان و منطقی فکر کنن؟!!!

خداییش ضریب هوشی بالا و دید آنچنان بازو منطق خیلی روشنی هم نمیخواد که از فرمایشات واضح و آشکار و کاملا واضح معظم اله بخوایم برداشت صحیح داشته باشیم

فقط باید بدون پیش و پس زمینه و نیات خاص سیاسی و حزبی و تبلیغات فلان و بمان جناح سیاسی بخونیمشون و کمی هم (فقط کمی و نه خیلی زیاد) تفکر و تامل کنیم

کافیه خودمون باشیم نه خواسته های یک گروه سیاسی خاص که از حرفهاشون اهداف مشخص منفعت طلبانه ای رو دنبال میکنن!!!

دوست خوبم چکا جان!

از شخص شما میپرسم کجای حرفهایی که از بیانات مقام معظم رهبری نقل کردم ایراد داشت یا خدای ناکرده بدروغ بهشون نسبت داده بودم ؟

و حالا .....

کجای رفتار دوستان با این معیار و مسیر رهبری میخونه و با بیاناتشون همخوانی داره؟

کجاش؟

فتوای شرعی روشن با تکرارهای مکرر و مستند درموردحرام بودن بمب اتم داریم، حالا بیایین و توجیهات دوستانو بشنوین و جمعشون کنین ( ماشا الله همه دوستان علامه دهر ما، شدن از رهبری داناتر و مطلعتر و مسیول تر و حساس تر و آگاه تر و واردتر و آینده نگر تر و دشمن شناس تر و... البته بلانصبت مقام معظم رهبری)

نه خداییش ما به بمب اتمی نیاز داریم؟

بمب اتمی رو رهبری حرام اعلام نرکدن هم ساخت و هم تولید و هم نگه داشتنش رو؟

ما در سراشیبی سقوطیم؟

برای شلیک موشکهامون از آمریکا اجازه میگیریم؟

یا سیاسیون و هیات دولت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! به نداجا اجازه رونمایی نمیدن؟

نه الله وکیلی اینها رو به چی توجیه میکنین شخص شما؟ اینها یعنی چی؟ حرفهای بی سند و بی مدرک و از روی... لا الله الا الله نمیدونم باید چی بگم، این درسته؟

نه خداییش کجاش با مسیر رهبری حتی نیمچه همخوانی هم داره؟

• Upvote 5
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستاني كه با تمديد توافق ژنو موافق نيستن اين خبر رو نگاه كنيد بعد نظرتون رو بگيد

"اتمام ضرب‌الاجل هسته ای و تمدید دوباره زمان مذاکرات موج منفی را در بورس تهران به راه انداخت و موجب ریزش سنگین شاخص بورس شد.

بورس اوراق بهادار تهران که پیش بینی می کرد این دور از مذاکرات هسته‌ای حتما به نتیجه مثبت ختم می شود، روند رو به رشدی در پیش گرفت و با استقبال گسترده سهامداران و افزایش قیمت سهام شرکتها رو به رو شد.

به طوری که در آخرین روز مذاکرات هسته‌ای، امید به مثبت بودن نتیجه مذاکرات موجب برقراری صف‌های خرید در بورس تهران شد تا جایی که اکثر شرکتهای حاضر در بورس تهران با افزایش قیمت مواجه شدند و رشد قیمت‌ها و افزایش تقاضا در تالار شیشه‌ای شاخص بورس را حدود 600 واحد افزایش داد و به کانال 76 هزار واحد رساند.

اما منتشر شدن تمدید زمان معاملات در عصر روز گذشته موجب دلسرد شدن سهامداران و حاکم شدن مجدد جو انتظار و تردید در تالار شیشه ای شد به طوری که از همان دقایق ابتدایی معاملات امروز صف های خرید تبدیل به صف‌های فروش سنگین شد و قیمت سهام تمام شرکتها افت کرد.

این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که در معاملات امروز دماسنج بازار سرمایه بزرگ ترین افت پاییزی خود را تجربه کرد و با ریزش 1200 واحدی مواجه شد؛این اتفاق شاخص بورس را که تا کانال 76 هزار واحد پیش رفته بود، تا سطح 74 هزار واحد عقب کشاند و موجب افزایش 1.6 درصدی زیان سهامداران شد."

ویرایش شده در توسط amirarsalankhan
  • Upvote 4
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

نکته ای که در حاشیه تمدید مذاکرات کمتر به آن پرداخته شد
آیا ایران همانند وین 6 برای تمدید مذاکرات امتیاز داده است؟/ باز هم پای یک سند غیر رسمی (non-paper) در میان است؟

کمیل نقی پور – رجانیوز: درحالی 10 دور مذاکرات گام نهایی ختم به تمدید 7 ماهه توافق ژنو شد که برخی رسانه ها خبری و کارشناسان اذعان کردند تیم ایرانی برای تمدید مذاکرات امتیازاتی را به طرف مقابل ارائه داده است.

به گزارش رجانیوز، نتیجه یک هفته مذاکرات وین و 9 دور مذاکره گام نهایی، یک جمله بود : «مذاکرات تا اوایل تابستان سال آینده تمدید شد و قرار است ماهانه 700 میلیون دلار از پولهای بلوکه شده فروش نفت به حساب ایران واریز شود»

البته آن چه که مشخص است توافق روز گذشته وزاری امور خارجه ایران و 1+5 بیش از این یک جمله بوده است ولی بنابر رویکردی که پیش از این نیز در جریان توافق ژنو از آن استفاده شده است طرفین موضوعات مورد توافق را در یک non-paper گردآوردی کرده و بنا به دلایلی از انتشار آن خودداری کردند.

اما بر اساس برخی اخبار منتشر شده در رسانه های خبری تیم مذاکره کننده ایران در ازای دریافت ماهانه حدود 700 میلیون دلار پول بلوکه شده فروش نفت خود و همچنین موافقت با ادامه محدودیت های جدی در برنامه هسته ای برخی محدودیت های بیشتر از آنچه که در توافق ژنو تعهد کرده را پذیرفته است.

در همین زمینه خبرگزاری ایسنا، نزدیک به تیم هسته ای کشور در گزارشی درباره توافق صورت گرفته میان ایران و 1+5 در وین نوشت:

«طبق توافق صورت گرفته میان دو طرف هر ماه 700 میلیون دلار از سرمایه‌های ایران در بانک‌های خارجی آزاد می‌شود. اما هنوز مشخص نیست در ازای این مبلغ ایران چه اقدامات هسته‌ای را علاوه بر آن چه در 10 ماه گذشته صورت گرفته است انجام خواهد داد.»

ایسنا به صورت تلویحی اشاره کرده که احتمال پذیرفتن تعهدات جدید بیش از تعهدات توافق ژنو از سوی تیم ایرانی وجود دارد.

پیش از این و در جریان امضای توافق ژنو، یک سند چهار صفحه ای با عنوان برنامه مشترک اقدام (Joint Plan of Action) منتشر شد، اما پس از آنکه مشخص شد متن توافق ژنو به مواردی اشاره دارد که بیانگر وجود یک سند دیگر مورد توافق است(+)، عباس عراقچی ، مذاکره کننده ارشد ایران بالاخره (40 روز پس از امضای توافق ژنو) اعلام کرد علاوه بر متن توافق ژنو یک سند غیررسمی - (non-paper) وجود دارد که طرفین تصمیم گرفتند محتوای آن را منتشر نکنند.

عراقچی تاکید کرد که در این سند تنها برخی از جزییات اشاره شده و سند مهمی به حساب نمی آید. با این حال 4 روز پس از اظهارات آقای عراقچی کاخ سفید بندهای non-paper را منتشر کرد. آنچه در non-paper آمده بود تمامی تعهدات ایران را به صورت جزیی مشخص کرده بود. (+)

حال بار دیگر شواهد نشان می دهد پای یک non-paper دیگری در میان است. انتشار بندهای non-paper می تواند مشخص کند که مذاکرات اخیر وین چه دستاوردی برای ایران و آمریکا داشته است؟ با منتشر شدن بندهای توافق اخیر وین مشخص می شود آیا اظهار خوشحالی بی سایقه مقامات آمریکایی واقعی است و یا آنکه ژست تبلیغاتی برای مصارف داخلی و فرار از فشار کنگره است؟

تیم مذاکره کننده ایرانی اگر آنچه که در مذاکرات اخیر وین توافق کرده را قابل دفاع می داند بهتر است برای آگاهی مردم، نمایندگان مجلس و کارشناسان بندهای مورد توافق را منتشر کند البته این بهانه که طرفین مذاکره تصمیم گرفتند محتوای توافق وین محرمانه بماند نیز دلیل مناسبی برای عدم انتشار non-paper به حساب نمی آید چرا که

اولا) انتشار non-paper پیش از این و در جریان توافق ژنو سابقه داشته است ، علی رغم اینکه گفته می شد non-paper توافق ژنو محرمانه است با این حال با انتشار سند غیررسمی توسط آمریکایی ها واکنش هیچ مقامی را به دنبال نداشت و هیچ تاثیری بر روند مذاکرات نگذاشت.

دوم) مقامات آمریکایی از جمله جان کری و وندی شرمن ، با حضور در سنای آمریکا و یا حتی در دیدار با مقامات اسراییلی و خبرنگاران رسانه های غربی جزییات مورد توافق را طی روزهای آتی با قرائت خود اعلام خواهند کرد. به همین دلیل بهتر است مقامات وزارت امور خارجه پیش از جوسازی مقامات کاخ سفید آنچه که در وین مورد توافق قرار گرفته را اعلام کند.

سوم) از سوی دیگر با انتشار گزارش آتی مدیرکل سازمان انرژی اتمی و مقایسه آن با گزارش های پیشین می توان به این نکته دست یافت که تیم ایرانی در جریان توافق اخیر وین چه تعهداتی را فراتر از توافق ژنو پذیرفته است.

نگرانی ها از این مساله که تیم ایرانی برای تمدید مذاکرات هسته ای به طرف مقابل امتیازاتی را واگذار کرده است زمانی بیشتر می شود که در جریان مذاکرات وین 6 (تیرماه 1393) که به تمدید 4 ماهه توافق ژنو منجر شد تیم ایرانی سه تعهد جدید را فراتر از توافق ژنو پذیرفته بود.

در چنین شرایطی مقامات وزارت امور خارجه که تمدید مذاکرات را یک دستاورد دیپلماتیک می دانند برای جلوگیری از سواستفاده طرف مقابل همچنین آگاهی نمایندگان مجلس و مردم،شایسته است بندهای توافق تمدید مذاکرات را منتشر کنند تا کارشناسان بدور از جنجال های رسانه های بتوانند آنچه توافق شده را بر مبنای منفعت ملی کشور بسنجند.

• Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
لحظه به لحظه با وین

امضای توافق:
کری: حالا خدایی بمب اتم ندارین؟ امضا کنم؟

ظریف: نه بابا
ما هنوز وزیر علوم نداریم، بمب مون کجا بود!
  • Upvote 10
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستاني كه با تمديد توافق ژنو موافق نيستن اين خبر رو نگاه كنيد بعد نظرتون رو بگيد

"اتمام ضرب‌الاجل هسته ای و تمدید دوباره زمان مذاکرات موج منفی را در بورس تهران به راه انداخت و موجب ریزش سنگین شاخص بورس شد.

بورس اوراق بهادار تهران که پیش بینی می کرد این دور از مذاکرات هسته‌ای حتما به نتیجه مثبت ختم می شود، روند رو به رشدی در پیش گرفت و با استقبال گسترده سهامداران و افزایش قیمت سهام شرکتها رو به رو شد.

به طوری که در آخرین روز مذاکرات هسته‌ای، امید به مثبت بودن نتیجه مذاکرات موجب برقراری صف‌های خرید در بورس تهران شد تا جایی که اکثر شرکتهای حاضر در بورس تهران با افزایش قیمت مواجه شدند و رشد قیمت‌ها و افزایش تقاضا در تالار شیشه‌ای شاخص بورس را حدود 600 واحد افزایش داد و به کانال 76 هزار واحد رساند.

اما منتشر شدن تمدید زمان معاملات در عصر روز گذشته موجب دلسرد شدن سهامداران و حاکم شدن مجدد جو انتظار و تردید در تالار شیشه ای شد به طوری که از همان دقایق ابتدایی معاملات امروز صف های خرید تبدیل به صف‌های فروش سنگین شد و قیمت سهام تمام شرکتها افت کرد.

این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که در معاملات امروز دماسنج بازار سرمایه بزرگ ترین افت پاییزی خود را تجربه کرد و با ریزش 1200 واحدی مواجه شد؛این اتفاق شاخص بورس را که تا کانال 76 هزار واحد پیش رفته بود، تا سطح 74 هزار واحد عقب کشاند و موجب افزایش 1.6 درصدی زیان سهامداران شد."

این واکنش طبیعی بود. یه عده از دوستان نمی دونن که اقتصاد ایران چقدر ذلیله. وقتی کل بورس برای یه خبر اونم تمدید نه شکست این واکنشو نشون میده باید عمق فاجعه رو درک کرد.

نتیجه مذاکرات حتی با پیروزی یا برد-برد و نمی دونم هر لفظ دیگه ای، منجر به کاهش سریع تحریما نمیشه. چون جواب اخرین دور تحریما که به قول دوستمون از کره شمالی هم بیشتر بود برای غربیا خیلی خوشحال کننده بود.

برای اولین بار مزه تحریما رفت زیرزبونشون. چون هیچ موقع اقتصاد ایران با این تحریم در یک مدت کوتاه اینقدر افول نکرد تا جایی که منفی بشه. اگر دوران محمود بیشتر طول می کشید احتمال ورکشستکی اقتصادی بود.

در ضمن من یه نکته ای عرض کنم. ما تو 20 سال گذشته همش می خاستیم که پیشرفت اقتصادی و صنعتی داشته باشیم. همش حرفشم بوده با شعاری که گوش فلک رو کر می کرده. اما عملا من نتیجه ای ندیدم. یعنی از لحاظ صنعتی ما با 20 سال پیش فرقی نکردیم(صنایع نظامی استثنا هست). صادرات غیر نفتی ما تو 16 سال  از محمودو قبل از اون خیلی تغییری نداشتن و انچه هم که بوده اگر محصولات پروشیمی  رو ازش بیرون کنیم عملا هیچ کالای صنعتی ما صادر نکردیم. چون اصلا صنعتی نیست که بخاد تولیدکنه. به معنای واقعی کلمه نیست اقا جان نیست. هرچی هم بود با سیاست های به غایت غلط که اوجش تو  دوره 4 سال پیش بود،  خیانت تجار خودمون و ایضا خودمون با اوردن و مصرف جنس های چینی از پا در اومده. الان تو مملکت ما مردم خودشونو جدا از سیستم میدونن همه میخان یه جورایی بکنن و فکر نمی کنن که دارن از بدن خودشون میکنن.

بنابراین بحث روی مذاکرات بیهوده هست. جون نتیجه ای به حال صنعت و اقتصاد ما نداره. ما نیاز به یه تحول فکری بین مردمون داریم. نیاز اولیه پیشرفت صنعتی ما اینه و تا صورت نگیره اتفاقی برای صنعت و اقتصاد ما نمیفته و ما همچنان نفت فروش خواهیم موند (با بخش نامه و لایحه، هیچ کشوری صنعتی نشده و نمیشه).

شما  فکر کردین در کشوری مثل کره جنوبی میان یه تیکه صنعت  خوردو رو بهشون میدن یا یه تیکه  صنعت الکترونیک رو بهشون میدن. نه برادر من همون طور که ما تو این 15 سال پراید میزدیم اونا هم اول کار هم سطح ما بودن و از پراید شورع کردن و چه بسا کمتر و عینا مثل ما کسی نیومد خط تولید هیوندا رو بهشون بده بلکه خودشون توسعه دادن. اگر گفته بشه کسی داده دروغ بزرگی گفته. یا ترکیه که اقتصادش حرفی برای گفتن داره و به عقیده من ما بهش نخواهیم رسید دیکه به این سادگی ها صنعت پوشاکش  با فروش سالیانه بالای 20 میلیارد دلاراز کجا اومده. خنده داره اگر کسی بگه بهش دادن ما تحریم بودیم و به ما ندادن. نه بردار برید نگاه کنید بینید سالانه چقدر دارن تو صنایع نساجی به صورت مستقل پول خرج می کنن و تحقیق می کنن. سال به سال خط تولیشون رو خودشون ارتقا میدن و تاکید میکنم خودوشون. تازه یکی از صنایع ترکیس. در حالی که ما هنوز صنایع فرشمون نتونستیم جمع کنیم.

تو همین تاپیک بعضی بچه ها به قدری شعار میدن که ادم دیوانه میشه. داشتیم پیشرفت می کردیم داشتیم فلان می کردیم و بهمان می کردیم و نزاشتن و رفتن مذاکره کردن، رفتن قرداد ترکمنچای جدید بستن و .... icon_eek .

بردار من این حرفا چیه پیشرفت تو چه ربطی به ژنو و این داستانا داره چرا بهونه میاری. این همه دانشجو و تحصیل کرده هست این همه منابع هست. شما وهم فکرای شما که منم جدای از شما نیستم تو 20 سال اخیر چیکار کردن خداوکیلی. اگر از 20 سال پیش صنایع ابیاری گیاهان دریای رو هم از روی اسلوب شروع می کردیم الان حرفی برای گفتن داشت. مگه طرف دروغ گفت ما جز ابگوشت بزپاش چیزی نمی تونیم یزنیم و صادر کنیم. ما چه خوشمون بیاد چه نیاد باید از کشور های جنوب خلیج فارس و ترکیه وغیره که یه روزی از لحاظ اقتصلدی هم تراز ما بودن درس بگریم. واقعا فکر کردید الان یه کشوری مثل امارات که هممون مسخرش می کتیم  فقط نفت صادر میکنه. زهی خیال باطل.

به هر حال این چیزا و این حرفا دردی از ما دوا نمی کنه مشکل جای دیگس برادر. ما چه بخواییم چه نخواییم نمی توانیم و نمی توانیم از خودمون پادگان بسازیم و نه تا لباس زیرمون رو هم به همه نشون بدیم. این وسط غیر از این، بحث مدیریتی هم نیاز هست که ثروت های انسانی و غیر انسانی مون در جهت درست استفاده کنه که کمبودش به شدت احساس میشه.

ویرایش شده در توسط vahidg
  • Upvote 7
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یه سوال.

تحریم ها قطعا فشار زیادی رو اقتصاد ما گذاشته ولی برای کشورهای اعمال کننده تحریم هیچ ضرری نداره؟
ما چقدر از اقتصاد جهانی رو تشکیل میدیم؟ حذف کردن ما از اقتصاد جهانی تو این چند سال باید قطعا به غرب و آمریکا هم ضرر زده باشه.
هیچ راهی وجود نداره تا این هزینه ها رو زیاد تر کنیم تا شاید از این جهت کشورهایی پیدا بشن که نخوان با آمریکا همراهی کنن؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یه سوال.

تحریم ها قطعا فشار زیادی رو اقتصاد ما گذاشته ولی برای کشورهای اعمال کننده تحریم هیچ ضرری نداره؟
ما چقدر از اقتصاد جهانی رو تشکیل میدیم؟ حذف کردن ما از اقتصاد جهانی تو این چند سال باید قطعا به غرب و آمریکا هم ضرر زده باشه.
هیچ راهی وجود نداره تا این هزینه ها رو زیاد تر کنیم تا شاید از این جهت کشورهایی پیدا بشن که نخوان با آمریکا همراهی کنن؟

با سلام خدمت همه دوستان گرامی

تا زمانی که امثال عربستان هستند که حاضرند بابت زمین زدن ایران قیمت نفت را با صادرات بالا پایین بکشند خیر !!! وزن روسها در اقتصاد جهانی بیشتر است یا ایران ؟ تحریم کردند و سالی 40 میلیارد دلار هم ضرر می کند . آب هم از آب تکان نمی خورد . 

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

یه سوال.

تنها اثر ما در اقتصاد جهانی نفت بود که عربستان به خوبی جای نبود ما رو پر کرده... گرچه تولید آنچنانی هم نداشتیم، حدود 2 و چهار دهم میلیون بشکه در روز صادرات بوده که الان شده حدود 1 میلیون بشکه در حالی که عربستان حدود 10 میلیون بشکه در روز صادر میکنه...(اعداد حدودی هست) بخش بالقوه حضور ما در اقتصاد جهانی هم بازار مجموعا 200 تا 300 میلیارد دلاری ما برای کشورهای دیگه هست (حالا چه به عنوان صادرات اونها به ما، چه سرمایه گذاری) که در مجموع در مقایسه با جریمه های آمریکا و میزان ارتباط آمریکا با کشورهای بالقوه سرمایه گذار اصلا چشمگیر نیست که کسی بودن با ما رو به بودن با آمریکا از لحاظ اقتصاد ترجیح بده...

به رغم میل ما اقتصاد آمریکا بزرگ تر و گردن کلفت تر از اونی هست که در صدا و سیمای ما نشون داده میشه... دیدید که بحران مالی آمریکا در حدود سال 2008 که از اون به عنوان عطسه اقتصاد آمریکا یاد میشه باعث سرما خوردگی اقتصاد دنیا شد... (رکود در اروپا و حتی شرق آسیا)

در کل زیاد روی مزیت های اقتصادیمون برای تاثیر بر اقتصاد جهانی حساب باز نکنید... بالاخره با فساد و رانت و .... که نمیشه به جایی رسید...

ویرایش شده در توسط hasanjj2
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.